CZ388898A3 - Produkt na bázi epichlorhydrinu a způsob výroby tohoto produktu - Google Patents

Produkt na bázi epichlorhydrinu a způsob výroby tohoto produktu Download PDF

Info

Publication number
CZ388898A3
CZ388898A3 CZ983888A CZ388898A CZ388898A3 CZ 388898 A3 CZ388898 A3 CZ 388898A3 CZ 983888 A CZ983888 A CZ 983888A CZ 388898 A CZ388898 A CZ 388898A CZ 388898 A3 CZ388898 A3 CZ 388898A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
epichlorohydrin
extraction
diluent
weight
ppm
Prior art date
Application number
CZ983888A
Other languages
English (en)
Inventor
Michel Strebelle
Patrick Gilbeau
Jean-Pierre Catinat
Original Assignee
Solvay (Société Anonyme)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Solvay (Société Anonyme) filed Critical Solvay (Société Anonyme)
Publication of CZ388898A3 publication Critical patent/CZ388898A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D301/00Preparation of oxiranes
    • C07D301/02Synthesis of the oxirane ring
    • C07D301/03Synthesis of the oxirane ring by oxidation of unsaturated compounds, or of mixtures of unsaturated and saturated compounds
    • C07D301/12Synthesis of the oxirane ring by oxidation of unsaturated compounds, or of mixtures of unsaturated and saturated compounds with hydrogen peroxide or inorganic peroxides or peracids
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D301/00Preparation of oxiranes
    • C07D301/02Synthesis of the oxirane ring
    • C07D301/03Synthesis of the oxirane ring by oxidation of unsaturated compounds, or of mixtures of unsaturated and saturated compounds
    • C07D301/04Synthesis of the oxirane ring by oxidation of unsaturated compounds, or of mixtures of unsaturated and saturated compounds with air or molecular oxygen
    • C07D301/08Synthesis of the oxirane ring by oxidation of unsaturated compounds, or of mixtures of unsaturated and saturated compounds with air or molecular oxygen in the gaseous phase
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D301/00Preparation of oxiranes
    • C07D301/32Separation; Purification
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D303/00Compounds containing three-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom
    • C07D303/02Compounds containing oxirane rings
    • C07D303/08Compounds containing oxirane rings with hydrocarbon radicals, substituted by halogen atoms, nitro radicals or nitroso radicals

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Epoxy Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Vynález se týká produktu na bázi epichlorhydrinu a způsobu výroby tohoto produktu na bázi epichlorhydrinu reakcí allylchloridu a peroxidické sloučeniny v kapalném prostředí obsahujícím ředidlo, zvláště pak produktu na bázi epichlorhydrinu se sníženým obsahem chlorovaných nečistot a zlepšeného způsobu výroby tohoto produktu se sníženým obsahem chlorovaných nečistot.
Dosavadní stav techniky
Příprava epichlorhydrinu dehydrochlorací vodného roztoku dichlorpropanolů, který je získán reakcí allylchloridu, vody a chloru ve vhodné reakční zóně, pomocí zásadité sloučeniny, jak je to popsáno například v evropské patentové přihlášce EP-A1-561441, je z dosavadního stavu techniky dobře známa.
V průběhu tohoto známého postupu obecně vznikaj i nežádoucí vedlejší produkty, a to organické chlorované látky. Protože je eliminace těchto látek obtížná, zůstávají zčásti ve vznikajícím epichlorhydrinu. Navíc způsobují tyto vedlejší produkty problémy v procesu zpracování odpadu, protože zvyšují chemickou spotřebu kyslíku a případně i přítomnost nežádoucích halogenovaných sloučenin.
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je odstranit nevýhody dosud známého postupu výroby epichlorhydrinu tím, že předkládá čistší produkt, který obsahuje méně nečistot, zvláště pak méně chlorovaných nečistot, a jednoduchý postup výroby tohoto epichlorhydrinu, jehož výsledkem je produkt obsahující menší podíl vedlejších produktů, zvláště pak méně vedlejších chlorovaných produktů, přičemž má tento postup vysokou selektivitu.
- . -------Vynález se. tedy„ týká produktu na bázi epichlorhydrinu obsahujícího nejméně 99,9 hmotnostních % epichlorhydrinu a celkové množství chlorovaných nečistot nižší nebo rovné 150 hmotnostním ppm, zvláště pak nižší nebo rovné 100 ppm. Tento produkt obsahuje s výhodou množství methylglycidyletheru nižší nebo rovné 250 hmotnostním ppm, zvláště pak nižší nebo rovné 200 ppm. Kromě toho obsahuje s výhodou podíl 2-methoxypropan-l-olu nižší nebo rovný 100 hmotnostním ppm, zvláště pak nižší nebo rovný 80 ppm.
Nečistotami a vedlejšími produkty se rozumí produkty, které vznikají reakcí epichlorhydrinu s vodou nebo případně s ředidlem a reakcí allylchloridu s ředidlem. Například reakcí epichlorhydrinu s vodou nebo s methanolem, který je použit jako ředidlo, může vznikat za obvyklých podmínek epoxidace značné množství l-chlor-3-methoxypropan-2-olu, l-čhlor-2-methoxypropan-3-olu, 1,3-dichlorpropan-r2-olu,
2,3-dichlorpropanolu a l-chlor-2,3-dihydroxypropanu. Kromě toho může reakcí allylchloridu a methanolu, který je použit jako ředidlo, vznikat methylallylether, který může v podmínkách epoxidace s peroxidickou sloučeninou, například reakcí s peroxidem vodíku, poskytovat methylglycidylether.
* · · • · ···«> ·
Mezi nečistotami a vedlejšími produkty je možné nalézt rovněž produkty vzniklé reakcí vody nebo ředidla se sekundárními produkty případně přítomnými ve výchozím allylchloridu. Jedná se například o 2-methoxypropan-l-ol.
Kromě toho se vynález týká postupu výroby produktu na bázi epichlorhydrinu, který obsahuje nejméně 99,9 hmotnostních % epichlorhydrinu a celkové množství chlorovaných nečistot nižší nebo rovné 150 hmotnostním ppm, jehož podstata spočívá v tom, že se :
(a) nechá allylchlorid reagovat s peroxidickou sloučeninou v přítomnosti vody, katalyzátoru a ředidla _____ v nejméně jednom reaktoru, a (b) reakční směs vystupující ze stupně (a) se podrob! separačnímu zpracování epichlorhydrinu.
Katalyzátory, které mohou být použity ve stupni (a) postupu podle vynálezu j sou s výhodou katalyzátory typu křemičitanů obsahujících titan. Jedná se o syntetické krystalické materiály, které maji analogickou strukturu jako zeolity a které obsahují oxidy křemíku a titanu, přičemž jsou tyto sloučeniny charakterizované infračerveným absorpčním pásem při vlnové délce 950 - 960 cm'·'·. Typický obecný vzorec těchto látek j e:
xTiO2-(l-x)SiO2 ve kterém :
x se pohybuje v rozmezí 0,0001 až 0,5, s výhodou v rozmezí 0,001 až 0,05.
Materiály tohoto typu, známé pod názvem TS-1, mají krystalickou mikroporézní zeolitickou strukturu analogickou struktuře zeolitu ZSM-5. Z literatury podle dosavadního stavu techniky jsou známy vlastnosti a hlavní aplikace • · těchto sloučenin (viz. například publikace : B. Notáři, Structure-Activity and Selectivity Relationship in Heterogeneous Catalysis, R. K. Grasselli and A. W. Sleight Editors, Elsevier, 1991, str. 243-56). Syntézu těchto sloučenin studovali zvláště A. Van der Poel a J. Van Hooff (Applied Catalysis A, 1992, Vol.92, str. 93-111). Jiné materiály tohoto typu maj i strukturu analogickou struktuře zeolitu beta nebo zeolitu ZSM-11.
Tyto katalyzátory se obecně používají v množství vyšším než 2 gramy na kilogram reakční směsi, nejčastěji vyšším-než 5-gramů. na. kilogram, reakční .směsi , _a. s výhodou vyšším než 10 gramů na kilogram reakční směsi. Tato množství nepřekračují obecně 200 gramů na kilogram reakční směsi a s výhodou nepřekračují 100 gramů na kilogram reakční směsi.
Peroxidická sloučenina, která může být použita ve stupni (a) postupu podle vynálezu, může být vybrána ze skupiny zahrnující peroxid vodíku a libovolné další peroxidické sloučeniny obsahující aktivní kyslík a schopné uskutečnit epoxidaci. Jako příklady těchto sloučenin je možné uvést peroxidické sloučeniny získané oxidací organických sloučenin jako je ethylbenzen, izobutan a izopropanql. S výhodou se používá peroxid vodíku.
Tato peroxidická sloučenina může být použita ve formě vodného roztoku nebo’ ve formě organického roztoku.
Z ekonomických důvodů se obecně používá ve formě vodného roztoku.
V případě, že je touto peroxidickou sloučeninou peroxid vodíku, se s výhodou používají roztoky obsahující ♦ * · Σ · ··· · • · · · ζ «· • · * _ Α»a ♦ · · · ··· · ··· ·* nejméně 20 % hmotnostních peroxidu vodíku, s výhodou nejméně 30 hmotnostních % peroxidu vodíku. Používané roztoky mohou obsahovat až 85 hmotnostních % peroxidu vodíku. S výhodou se používají roztoky obsahující méně než 40 hmotnostních % peroxidu vodíku. Podle zvláště výhodného způsobu se používají roztoky obsahující přibližně 35 hmotnostních % peroxidu vodíku.
Ve stupni (a) je možné pracovat s molárním poměrem allylchloridu a peroxidické sloučeniny, který se pohybuje v širokém rozmezí. Molární poměr je obecně nejméně 0,5, zvláště^pak_nejméně 1. Molární poměr je obvykle nižší nebo roven 10, zvláště pak nižší nebo roven 4. ~ ‘ Malá mísitelnost reakčních složek, allylchloridu a vodného roztoku peroxidické sloučeniny, znamená nezbytnost použití společného ředidla ve stupni (a) . Ředidlo použité ve stupni (a) postupu podle vynálezu může být vybráno ze skupiny organických rozpouštědel, které jsou nejméně částečně rozpustné ve vodě. Dobře vyhovuj ící rozpouštědla j sou alkoholy. Výhodné j sou alkoholy obsahuj ί 1 až 5 atomů uhlíku a jednu -OH skupinu. Jako příklad těchto alkoholů je možno uvést methanol, ethanol, n-propanol, izopropanol, n-butanol, izobutanol, s-butanol, t-butanol a pentanol. Nejčastěji se používá methanol nebo t-butanol. Zvláště výhodný j e methanol.
' ’ Ředidlo se může používat v různém množství. Obecně obsahuje reakční směs nejméně 30 hmotnostních % ředidla, nejčastěji nejméně 50 hmotnostních % ředidla. Obvykle obsahuje reakční směs nejvýše 90 hmotnostních % ředidla.
S výhodou obsahuje nejvýše 75 % ředidla.
ΦΦ ···* φφ φφ > · · · » φφφ • ΦΦΦ 4 • · φφ φφ
Teplota a tlak, při kterých se provádí postup ve stupni (a), se mohou pohybovat v širokém rozmezí. Jsou zvoleny tak, aby nepřekročily teplotu rozkladu reakční směsi.
Teplota ve stupni (a) je obvykle nižší než 150 °C a nejčastěji v rozmezí 0 až 120 ’C. Dobré výsledky byly získány při teplotách v rozmezí 20 až 80 °C.
Tlak ve stupni (a) může být nižší, roven nebo vyšší než je tlak atmosférický. Obecně je tento tlak nižší než 500 kPa. Dobré výsledky byly dosaženy za použití tlaků v rozmezí od 5 kPa do 300 kPa. **' — —
Doba provádění reakce ve stupni (a) závisí na katalyzátoru, peroxidické sloučenině, ředidle a na použitém množství každé z těchto složek. Tato doba je zvolena tak, aby byl dosažen celkový vysoký stupeň konverze peroxidické sloučeniny. Tato doba trvání může být v rozmezí 1 minuta až 50 hodin. Dobré výsledky býly dosaženy při reakční době 5 minut až 2 hodiny.
Postup ve stupni (a) může být realizován v jediném reaktoru nebo v sérii reaktorů spojených paralelně nebo do série. Pro realizaci postupu ve stupni (a) postupu podle vynálezu může být použito jakékoliv zařízení vyhovující pro použití kapalné reakční směsi. Tímto způsobem může být například použit jeden nebo více reaktorů s pevným, pohyblivým, promíchávaným nebo fluidním ložem. S výhodou se bude používat jeden nebo více reaktorů spojených do série ve kterých je katalyzátor udržován v suspenzi fluidací. Podle zvláště výhodného způsobu se používají nejméně tři reaktory spojené do série.
• · ··· ♦
- Ί ♦ ···
Probíhající reakce je exotermní. V každém reaktoru může být reakční teplo eliminováno cirkulací reakční směsi do chladiče.
Katalyzátor použitý ve stupni (a) může být separován z reakční směsi vhodnou metodou, například filtrací. Může být rovněž ekonomicky výhodné opakovaně použít získaný katalyzátor v dalších epoxidačních reakcích. Aby mohl být katalyzátor znovu použit, je výhodné ho regenerovat takovou metodou jako je například kalcinace, zpracování pomocí .rozpouštědla nebo uvedení do kontaktu s kapalným roztokem obsahujícím nejméně jedno oxidační činidlo’, například' — peroxid vodíku, ozon nebo organickou peroxidickou sloučeninu, jako je například kyselina permravenčí nebo kyselina peroctová.
Reakční směs odváděná ze stupně (a) obsahuje obecně nejméně 1 hmotnostní %, nejčastěji nejméně 5 hmotnostních % epichlorhydrinu. Obvykle obsahuje tato směs nejvýše 50 hmotnostních % epichlorhydrinu. S výhodou obsahuje nejvýše 20 hmotnostních % epichlorhydrinu.
Tato reakční směs odváděná ze stupně (a) obsahuje nejčastěji 5 až 25 % vody.
Obsah nekonvertovaného allylchloridu v reakční směsi Odváděné ze stupně (a) je obecně v rozmezí od 5 % hmotnostních do 20 hmotnostních %,
Separační zpracování epichlorhydrinu ve stupni (b) může být provedeno za použití klasických separačních metod jako je extrakce nebo destilace. Zvláště pak může být >· ···· separační zpracování epichlorhydrinu ve stupni (b) provedeno extrakcí pomocí extrakčního rozpouštědla.
Extrakční rozpouštědlo, které je vhodné k použití ve stupni (b), může obsahovat jednu nebo více sloučenin.
S výhodou se používá extrakční rozpouštědlo, které dobře rozpouští epichlorhydrin a ve kterém je ředidlo velmi málo rozpustné. Ve výhodném provedení se používá extrakční rozpouštědlo, které kromě toho dobře rozpouští vstupní allyIchlorid.
_______ _Sloučeninami, které mohou být použity jako extrakční rozpouštědlo při separačním zpracování epichlorhydřinu“ve stupni (b), mohou být například nasycené, případně halogenované uhlovodíky, obsahující 3 až 20 atomů uhlíku, které mohou být lineární nebo rozvětvené, alifatické nebo cyklické. Jako příklad těchto sloučenin je možné uvést zvláště n-dekan, n-tridekan, 1,2,3-trichlorpropan a dekalin (dekahydronaftalen).
Extrakční rozpouštědlo, použité ve stupni (b), může být rovněž vybráno z nenasycených, případě halogenovaných uhlovodíků obsahujících 3 až 20 atomů uhlíku. Jako příklad těchto látek je možno uvést allylchlorid.
Další sloučeniny použitelné jako extrakční rozpouštědlo ve stupni (b) jsou aromatické uhlovodíky obsahujícípřípadně alkylováné, halogenované a/nebo dusíkaté substituenty, které obsahují 6 až 12 atomů uhlíku. Jako příklad je možné uvést o-xyleny, m-xyleny a p-xyleny,
1,3,5-trimethylbenzen (mesitylen), o-dichlorbenzeny, m-dichlorbenzeny a p-dichlorbenzeny, o-chlortolueny, m-chlortolueny a p-chlortolueny a nitrobenzen.
·· ···· • ·· ··· · · • · · ·· ·*
Ve stupni (b) může být výhodné použít směs nejméně dvou různých rozpouštědel. Může se například jednat o směsi výše popsaného aromatického uhlovodíku a výše popsaného alifatického uhlovodíku. Další směsi, které mohou vyhovovat jsou směsi alifatických uhlovodíků a směsi aromatických uhlovodíků.
Extrakční rozpouštědla, která jsou zvláště efektivní ve stupni (b), obsahují nejméně jednu sloučeninu vybranou ze souboru zahrnujícího o-dichlorbenzen, m-dichlorbenzen, . 1,3,5-Ltrimethylbenzen, dekalin, o-chlortoluen,
1,2,3-trichlorpropan, allylchlorid, nitrobenzen, n-děkan '~ a jejich směsi. Zvláště výhodná jsou extrakční rozpouštědla obsahující o-dichlorbenzen.
Po extrakci ve stupni (b) se odebírá jednak extrakt obsahující nejméně část extrakčního rozpouštědla, nejméně 10 % vyrobeného epichlorhydrinu, případně přebytek allylchloridu a stopy ředidla, jednak rafinát obsahující nejméně část ředidla, nejméně část vody, stopy epichlorhydrinu a vedlejší produkty. Poté je možné extrakt a rafinát zpracovat odděleně.
Tímto způsobem je možné podrobit extrakt destilačnímu zpracování ve stupni (c) za účelem separace první frakce Obsahující vyrobený .epichlorhydrin, případně přebytek allylchloridu a stopy ředidla, od druhé frakce obsahující extrakční rozpouštědlo, které se recykluje do extrakce ve stupni (b).
Poté je možné podrobit první frakci získanou ve stupni destilace (c) destilačnímu zpracování ve stupni (d) za ·· ·· ···· ··
4» · · « účelem eliminace případného přebytku allylchloridu a stopových podílů ředidla, které se recyklují do fáze epoxidace ve stupni (a). Poté se odebírá produkt na bázi epichlorhydrinu, který může být sušen v azeotropické koloně.
Stejným způsobem je možné podrobit rafinát získaný ve fázi extrakce ve stupni (b) destilaci ve stupni (e), za účelem separace první kapalné frakce obsahuj ící vodu a vedlejší produkty od druhé kapalné frakce obsahující ředidlo a stopy epichlorhydrinu, které se recyklují do fáze epoxidace ve stupni (a).
V dalším postupu je možno první kapalnou ffákc~i“~~ podrobit čištění ve stupni (f), za účelem eliminace vedlejších produktů. Toto čištění může být realizováno destilací v přítomnosti organické sloučeniny nebo extrakcí prostřednictvím extrakční kapaliny.
V případě, že je čištění první kapalné frakce obsahující vodu a vedlejší produkty ve stupni (f) prováděno destilací v přítomnosti organické sloučeniny, potom tento postup spočívá v přidání organické sloučeniny k první kapalné frakci, načež se tato směs obsahující první kapalnou frakci a organickou sloučeninu podrobí destilačnímu zpracování.
Tento destilační postup ve stupni (f) může být prováděn podle klasických metod azeotropické destilace.
V průběhu destilace ve stupni (f), je možné odebírat jednak z hlavy destilační kolony první kapalnou fázi obsahuj ící organickou sloučeninu a druhou kapalnou fázi obsahující vodu vyčištěnou od vedlejších produktů
• « « « • · ···« · ··
a případných stop organických sloučenin, a jednak z paty destilační kolony směs organických sloučenin a vedlejších produktů. Obě rozdílné kapalně fáze odebírané z hlavy destilační kolony mohou být rozděleny klasickými metodami separace, například dekantací. Tímto způsobem je získána jednak první kapalná fáze obsahující organickou sloučeninu, kterou je možné recyklovat do fáze destilace ve stupni (f) jako takovou nebo po předchozím čištění. Kromě toho se získá druhá kapalná fáze obsahující vodu vyčištěnou od vedlejších produktů a případných stop organických sloučenin. Tyto stopy organických sloučenin mohou být případně odděleny stripováním pro recyklování do destilace ve stupni (f). Poté je možné rovněž podrobit podíl získaný z paty destilační”'” kolony, který obsahuje směs organických sloučenin a vedlejších produktů, odpařování, případně za vakua, s cílem získat organickou sloučeninu v čistém stavu a recyklovat ji do destilace ve stupni (f).
Organická sloučenina použitelná ve fázi destilace ve stupni (f) může obsahovat jednu nebo více složek. Obecně se používá organická sloučenina, která má velmi malou mísitelnost s vodou.
Organické sloučeniny, které mohou být použity pro destilaci první kapalné frakce ve stupni (f) obsahující vodu a vedlejší produkty, jsou alifatické nebo aromatické organické sloučeniny, které mohou obsahovat atomy jako je například kyslík a/nebo halogen, a jejich směsi. Jako příklad je možné uvést alkylované aromatické uhlovodíky, které obsahují jednu nebo více alkylových skupin a které obsahují 1 až 4 atomy uhlíku, jako je například toluen, xylen, 1,3,5-trimethylbenzen, ethylbenzen a butylbenzen. Zvláště výhodné je použití xylenu. Xylenem se rozumí jak o-xyleny, m-xyleny a p-xyleny tak i jejich směsi. Rovněž je možné použít alifatické nasycené uhlovodíky obsahující 5 až 12 atomů uhlíku, například pentan, hexan, oktan a děkan, a cyklické alifatické uhlovodíky, například dekalin.
V případě, že je čištění první kapalné frakce obsahující vodu a vedlejší produkty ve stupni (f) realizováno extrakcí pomocí extrakční kapaliny, používá se obecně extrakční kapalina, která má velmi malou mísitelnost s vodou. Extrakční kapalina může obsahovat jednu nebo více sloučenin.
Sloučeninami, které mohou být použity vě stupni (f)' jako extrakční kapalina pro zpracování první kapalné frakce, která obsahuje vodu a vedlejší produkty, jsou alifatické nebo aromatické organické sloučeniny, které mohou obsahovat atomy síry, fosforu, dusíku, kyslíku a/nebo halogenu. Jako příklad je možné uvést trialkylfosfinoxidy a 1,2-dichlorpropan. Zejména 1,2-dichlorpropan se ukazuje jako zvláště zajímavý, protože se tvoří jako vedlejší produkt v postupu výroby podle vynálezu. V tomto případě jsou vyhovující trialkylfosfinoxidy, jejichž alkylové skupiny obsahují 2 až 20 atomů uhlíku, zvláště pak 4 až 10 atomů uhlíku. Zvláště výhodné jsou trihexylfosfinoxid, trioktylfosfinoxid, (oktyl, dihexyl) f osf inoxid , (hexyl, dioktyl)fosfinoxid a jejich směsi.
Postup podle vynálezu může být prováděn kontinuálním způsobem, semikontinuálním způsobem nebo diskontinuálním způsobem.
Výhodou postupu podle vynálezu je skutečnost, že tento postup vede ke sníženému objemu vodného odváděného proudu «· ·
-i (1 až 1,5 m odváděného proudu na tunu vyrobeného epichlorhydrinu) . Tímto vodným odváděným proudem se rozumí první kapalná frakce, která obsahuje vodu a vedlejší produkty, pocházející z destilační fáze ve stupni (e) .
Výhodou je rovněž dosažení zvýšené selektivity reakce. V případě, že je postup prováděn kontinuálním způsobem, může být dosažena selektivita vyšší nebo rovna 98 %. Pokud je postup prováděn diskontinuálně, může být dosažena selektivita vyšší nebo rovna 99 %.
---------------Výhodou__tphoto postupu podle vynálezu je rovněž ta skutečnost, že v průběhu epoxidace ve stupni (a) nedochází ' k výraznému rozkladu peroxidu vodíku na kyslík.
Příklady provedení vynálezu
Následující příklad je určen k ilustraci produktu na bázi epichlorhydrinu a postupu výroby tohoto produktu podle vynálezu, přičemž tento postup je pouze ilustrativní a nijak neomezuje rozsah předmětného vynálezu.
Příklad
Podle tohoto příkladu bylo použito zařízení, které se skládalo ze dvou termostatováných vertikálních trubkových reaktorů uspořádaných do kaskády. V každém reaktoru bylo umístěno pevné lože katalyzátoru. Každý reaktor byl vybaven uzavřeným okruhem a čerpadlem, které dovolují recirkulaci kapaliny na katalyzátor. Homogenizace teploty byla zajištěna v každém reaktoru chladícím hadem. Objem lože katalyzátoru představoval v každém reaktoru 125 mililitrů na celkový objem (reaktor + recirkulační smyčka) 300 mililitrů.
·· · · · · · ·
-14- ··»· ······· _ φ ν · · ·
Do každého reaktoru bylo umístěno 7,4 gramu katalyzátoru TS-1. Do reaktor byl kontinuálně přiváděn roztok allylchloridu a peroxidu vodíku v methanolu (allylchlorid/H202 = 2 mol/mol; koncentrace H2O2 v přiváděném roztoku = 1,34 mol/kg) při teplotě 10°C a průtoku 375 mililitrů/hodinu (337 gramů/hodinu). Doba zdržení reakční směsi na katalyzátoru byla 20 minut. Reakční směs (allylchlorid, peroxid vodíku a methanol) byla připravena těsně před zavedením konstantním průtokem do hlavy prvního reaktoru.
Lineárni rychlost proudění roztoku při recirkulaci * v každém reaktoru byla regulována na 0,94 mililitru/minutu a průtok při recirkulaci byl řádově 30 litrů/hodinu.
Délka pokusů byla stanovena na základě 25 %-ního poklesu počáteční aktivity katalyzátoru v prvním reaktoru po jednohodinovém uvedeni do chodu.
Za těchto podmínek a po 6 hodinách průběhu procesu byla odebrána reakční směs obsahující 78 gramů epichlorhydrinu. Selektivita epichlorhydrinu (to znamená molární poměr množství vyrobeného epichlorhydrinu a sumy množství vzniklých produktů) byl 99,1 % ve vztahu ke spotřebovanému allylchloridu.
Tato reakční směs byla podrobena extrakčnímu zpracování pomocí o-dichlorbenzenu (2,5 kilogramu na kilogram reakční směsi) v patrové koloně. Zařízení umožňovalo extrahovat 99 % vyrobeného epichlorhydrinu. První fáze destilace extraktu umožňovala získat první frakci obsahující vyrobený epichlorhydrin, nekonvertovaný ·· · ··· allylchloríd a stopy methanolu z hlavy destilační kolony, a druhou frakci obsahující o-dichlorbenzen, který byl recyklován do fáze extrakce, z paty destilační kolony. Ve druhé fázi destilace byl separován z hlavy destilační kolony allylchloríd a stopy methanolu a poté byl odebrán produkt na bázi epichlorhydrinu a tento produkt byl sušen v azeotropické koloně. Produkt na bázi epichlorhydrinu byl poté získán v plynné fázi. Tento produkt obsahoval jako chlorované nečistoty pouze 10 ppm l-chlor-3methoxypropan-2-olu a 35 ppm 1,3-dichlorpropan-2-olu a jako nechlorované nečistoty 100 ppm methylglycidyletheru a 40 ppm _ 2-methoxypropan-1-olu.

Claims (10)

1. Produkt na bázi epichlorhydrinu, vyznačující se tím, že obsahuje nejméně 99,9 hmotnostních % epichlorhydrinu a celkové množství chlorovaných nečistot menší nebo rovné 150 hmotnostním ppm.
2. Produkt podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje množství methylglycidyletheru menší nebo rovné 250 hmotnostním ppm.
3. Produkt podle nároku 1 nebo 2,vyznačující“ se tím, že obsahuje množství 2-methoxypropan-l-olu menší nebo rovné 100 hmotnostním ppm.
4. Způsob výroby produktu na bázi epichlorhydrinu obsahujícího nejméně 99,9 hmotnostních % epichlorhydrinu a celkové množství chlorovaných nečistot menší nebo rovné 150 hmotnostních ppm, vyznačující se tím, že zahrnuje následuj ící stupně ;
(a) allylchlorid se nechá reagovat s peroxidickou sloučeninou v přítomnosti vody, katalyzátoru a ředidla v nejméně jednom reaktoru, a (b) reakční směs vycházející ze stupně (a) se podrobí separačnímu zpracování epichlorhydrinu.
5. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že se při tomto postupu separační zpracování epichlorhydrinu ve stupni (b) provádí extrakcí za pomoci extrakčního rozpouštědla, přičemž se £e| po extrakci ve stupni (b) odebírá jednak extrakt obsahující přinejmenším část extrakčního rozpouštědla, přinejmenším 10 % vyrobeného epichlorhydrinu, případně přebytek allylchloridu a stopy ředidla, a jednak rafinát obsahující přinejmenším část ředidla, přinejmenším část vody, stopy epichlorhydrinu a vedlejší produkty.
6. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že se v tomto postupu extrakt podrobí destilačnímu zpracování ve stupni (c) za účelem separace první frakce obsahující vyrobený epichlorhydrin, případně přebytek allylchloridu a stopy ředidla od druhé frakce obsahující extrakčni rozpouštědlo, které se recykluje do fáze extrakce ve stupni _(b)_,_______________
7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že se v tomto postupu první frakce získaná ve fázi destilace ve stupni (c) podrobí destilačnímu zpracování ve stupni (d), za účelem eliminace případného přebytku allylchloridu a stop ředidla, které jsou recyklovány do fáze epoxidace ve stupni (a) , přičemž je získán produkt na bázi epichlorhydrinu, který je poté sušen v azeotropické koloně.
8. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že se v tomto postupu rafinát získaný ve fázi extrakce ve stupni (b) podrobí destilaci ve stupni (e) , za účelem separace první kapalné frakce obsahující vodu a vedlejší produkty od druhé kapalné frakce obsahuj ící ředidlo a stopy epichlorhydrinu, které jsou recyklovány do fáze epoxidace ve stupni (a) .
9. Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím, že se v tomto postupu první kapalná frakce podrobí čištění ve stupni (f) za účelem eliminace vedlejších produktů, přičemž je toto čištění realizováno destilací v přítomnosti organické sloučeniny nebo extrakcí prostřednictvím extrakční kapaliny.
10. Způsob podle některého z nároků 4 až 9, vyznačující se tím, že se v tomto postupu jako ředidlo použije methanol a peroxidickou sloučeninou je peroxid vodíku.
CZ983888A 1997-11-27 1998-11-27 Produkt na bázi epichlorhydrinu a způsob výroby tohoto produktu CZ388898A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE9700961A BE1011576A3 (fr) 1997-11-27 1997-11-27 Produit a base d'epichlorhydrine et procede de fabrication de ce produit.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ388898A3 true CZ388898A3 (cs) 1999-06-16

Family

ID=3890866

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ983888A CZ388898A3 (cs) 1997-11-27 1998-11-27 Produkt na bázi epichlorhydrinu a způsob výroby tohoto produktu

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6288248B1 (cs)
EP (1) EP0919551B1 (cs)
JP (1) JP5073128B2 (cs)
KR (1) KR19990045646A (cs)
CN (1) CN1222516C (cs)
AR (1) AR017687A1 (cs)
BE (1) BE1011576A3 (cs)
BR (1) BR9805043A (cs)
CZ (1) CZ388898A3 (cs)
DE (1) DE69811612T2 (cs)
IL (1) IL127057A (cs)
PL (1) PL197538B1 (cs)
TW (1) TW495507B (cs)

Families Citing this family (56)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2810980B1 (fr) * 2000-06-28 2004-05-21 Solvay Procede de fabrication d'oxiranne en presence d'un catalyseur sous forme de particules
FR2846964B1 (fr) * 2002-11-12 2006-07-21 Procede de fabrication de 1,2-epoxy-3-chloropropane
FR2846965B1 (fr) * 2002-11-12 2006-10-13 Procede de fabrication de 1,2-epoxy-3-chloropropane
CA2598632A1 (en) 2003-11-20 2005-06-16 Solvay (Societe Anonyme) Process for producing dichloropropanol
US7906690B2 (en) * 2004-07-21 2011-03-15 Dow Global Technologies Inc. Batch, semi-continuous or continuous hydrochlorination of glycerin with reduced volatile chlorinated hydrocarbon by-products and chloracetone levels
EP1771403B1 (en) 2004-07-21 2010-01-06 Dow Global Technologies Inc. Conversion of a multihydroxylated-aliphatic hydrocarbon or ester thereof to a chlorohydrin
US7910781B2 (en) * 2004-07-21 2011-03-22 Dow Global Technologies Llc Process for the conversion of a crude glycerol, crude mixtures of naturally derived multihydroxylated aliphatic hydrocarbons or esters thereof to a chlorohydrin
KR20080036553A (ko) 2005-05-20 2008-04-28 솔베이(소시에떼아노님) 폴리히드록실화 지방족 탄화수소 및 염소화제로부터 출발한에폭시드의 제조 방법
CN102603475A (zh) * 2005-05-20 2012-07-25 索尔维公司 在金属盐存在下由多羟基脂肪烃和/或其酯用于生产氯代醇的方法
FR2885903B1 (fr) * 2005-05-20 2015-06-26 Solvay Procede de fabrication d'epichlorhydrine
TWI318622B (en) 2005-11-08 2009-12-21 Solvay Process for the manufacture of dichloropropanol by chlorination of glycerol
BRPI0712775A2 (pt) 2006-06-14 2012-09-04 Solvay Produto com base em glicerol bruto, e, processos para a purificação do produto com base em glicerol bruto, para a fabricação de dicloropropanol partindo de glicerol, para a fabricação de epocloroidrina, para a fabricação de resinas de epóxi, e, para a fabricação de dicloropropanol
WO2008087657A2 (en) * 2007-01-15 2008-07-24 Aditya Birla Science & Technology Limited A process for preparing epichlorohydrin
US7930651B2 (en) 2007-01-18 2011-04-19 Research In Motion Limited Agenda display in an electronic device
US20100032617A1 (en) * 2007-02-20 2010-02-11 Solvay (Societe Anonyme) Process for manufacturing epichlorohydrin
FR2913421B1 (fr) 2007-03-07 2009-05-15 Solvay Procede de fabrication de dichloropropanol.
FR2913684B1 (fr) 2007-03-14 2012-09-14 Solvay Procede de fabrication de dichloropropanol
US20100152499A1 (en) * 2007-04-12 2010-06-17 Briggs John R Conversion of a multihydroxylated-aliphatic hydrocarbon or ester thereof to a chlorohydrin
CN101293882B (zh) * 2007-04-24 2011-04-20 中国石油化工股份有限公司 一种环氧氯丙烷的分离方法
TW200911740A (en) 2007-06-01 2009-03-16 Solvay Process for manufacturing a chlorohydrin
TW200911693A (en) 2007-06-12 2009-03-16 Solvay Aqueous composition containing a salt, manufacturing process and use
FR2917411B1 (fr) * 2007-06-12 2012-08-03 Solvay Epichlorhydrine, procede de fabrication et utilisation
TW200911773A (en) 2007-06-12 2009-03-16 Solvay Epichlorohydrin, manufacturing process and use
TW200922929A (en) * 2007-08-10 2009-06-01 Aditya Birla Science & Amp Technology Co Ltd An improved process for the manufacture of epoxides, particularly epichlorohydrin
JP2011502032A (ja) 2007-10-02 2011-01-20 ソルヴェイ(ソシエテ アノニム) 容器の耐腐食性を向上させるためのケイ素を含有する組成物の使用
FR2925045B1 (fr) 2007-12-17 2012-02-24 Solvay Produit a base de glycerol, procede pour son obtention et son utilisation dans la fabrication de dichloropropanol
TWI478875B (zh) 2008-01-31 2015-04-01 Solvay 使水性組成物中之有機物質降解之方法
EP2103604A1 (de) * 2008-03-17 2009-09-23 Evonik Degussa GmbH Verfahren zur Herstellung von Epichlorhydrin
WO2009121853A1 (en) 2008-04-03 2009-10-08 Solvay (Société Anonyme) Composition comprising glycerol, process for obtaining same and use thereof in the manufacture of dichloropropanol
EP2280917A1 (en) * 2008-04-16 2011-02-09 Dow Global Technologies Inc. Conversion of multihydroxylated-aliphatic hydrocarbon or ester thereof to a chlorohydrin
EP2149570A1 (en) * 2008-08-01 2010-02-03 Hexion Specialty Chemicals Research Belgium S.A. Process for the manufacture of epichlorohydrin using hydrogen peroxide and a manganese komplex
EP2149569A1 (en) * 2008-08-01 2010-02-03 Hexion Specialty Chemicals Research Belgium S.A. Process for the manufacture of a 1,2-Epoxide
FR2935968B1 (fr) 2008-09-12 2010-09-10 Solvay Procede pour la purification de chlorure d'hydrogene
KR20120054618A (ko) 2009-08-05 2012-05-30 다우 글로벌 테크놀로지스 엘엘씨 옥시란의 제조방법
EP2343288A1 (en) 2009-11-27 2011-07-13 Momentive Specialty Chemicals Research Belgium S.A. Process for the manufacture of propylene oxide
EP2354131A1 (en) 2010-02-02 2011-08-10 Momentive Specialty Chemicals Research Belgium Process for the manufacture of a 1,2-epoxide and a device for carrying out said process
WO2012017452A1 (en) 2010-08-03 2012-02-09 Aditya Birla Science And Technology Co. Ltd. A process for regeneration of τγγανο silicate catalyst
US9309209B2 (en) 2010-09-30 2016-04-12 Solvay Sa Derivative of epichlorohydrin of natural origin
EA201391090A1 (ru) 2011-01-27 2013-12-30 Солвей Са Способ получения 1,2-эпокси-3-хлорпропана
WO2012101176A1 (en) 2011-01-27 2012-08-02 Solvay Sa Process for the manufacture of 1,2-epoxy-3-chloropropane
WO2012106627A2 (en) 2011-02-04 2012-08-09 Dow Global Technologies Llc Regenerating a titanium silicalite catalyst
WO2012106620A1 (en) * 2011-02-04 2012-08-09 Dow Global Technologies Llc A process for removing iron ions from an organic stream
US9498762B2 (en) 2011-02-04 2016-11-22 Blue Cube Ip Llc System and process for producing an oxirane
US8754246B2 (en) * 2011-02-04 2014-06-17 Dow Global Technologies, Llc Separating phases of a mixture
US8927744B2 (en) 2011-11-04 2015-01-06 Dow Global Technologies Llc Process and system for producing an oxirane
US20150018507A1 (en) * 2012-01-25 2015-01-15 Koc Solution Co., Ltd Method for producing polythiol compound for optical materials and composition comprising same for optical materials
CN103420949B (zh) * 2012-05-18 2016-05-25 中国石油化工股份有限公司 一种环氧氯丙烷的分离方法
CN103420948B (zh) * 2012-05-18 2016-05-25 中国石油化工股份有限公司 一种环氧氯丙烷的分离方法
CN105585542B (zh) * 2014-10-23 2018-09-28 中国石油化工股份有限公司 一种分离环氧氯丙烷的方法
EP3059229A1 (en) 2015-02-17 2016-08-24 Evonik Degussa GmbH Method for the epoxidation of an olefin with hydrogen peroxide
KR102441642B1 (ko) 2015-02-17 2022-09-07 에보닉 오퍼레이션스 게엠베하 과산화 수소를 이용한 올레핀의 에폭시화 방법
EP3059230A1 (en) * 2015-02-17 2016-08-24 Evonik Degussa GmbH Method for the epoxidation of propene with hydrogen peroxide
CN109970683B (zh) * 2017-12-28 2020-09-22 中国石油化工股份有限公司 环氧氯丙烷的分离方法
CN111606871B (zh) * 2020-05-25 2022-04-15 中国科学院理化技术研究所 一种环氧氯丙烷的制备方法
CN111978273A (zh) * 2020-09-21 2020-11-24 江苏扬农化工集团有限公司 一种双氧水法环氧氯丙烷连续化合成工艺
CN112279823B (zh) * 2020-10-22 2023-09-12 江苏扬农化工集团有限公司 一种环氧氯丙烷副产物制备甲基缩水甘油醚的方法

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5016341B1 (cs) * 1968-03-23 1975-06-12
JPS5028408B1 (cs) * 1969-02-27 1975-09-16
FR2456096A1 (fr) * 1979-05-10 1980-12-05 Solvay Procede pour la fabrication d'oxydes d'olefines
IT1152299B (it) * 1982-07-28 1986-12-31 Anic Spa Procedimento per l'espossidazione di composti olefinici
IT1207520B (it) * 1985-12-19 1989-05-25 Eniricerche S P A Snamprogetti Materiale sintetico cristallino poroso contenente ossidi di silicio titanio e ferro.
EP0230949B1 (en) * 1986-01-28 1992-07-22 ENIRICERCHE S.p.A. A process for the epoxydation of olefinic compounds
DE3811524A1 (de) * 1988-04-06 1989-10-19 Solvay Werke Gmbh Verfahren und vorrichtung zur herstellung von reinst-epichlorhydrin
CA2002341A1 (en) * 1988-11-09 1990-05-09 Takehisa Nakanishi Method for preparing epichlorohydrins
JP2971101B2 (ja) * 1990-06-27 1999-11-02 三井化学株式会社 エポキサイドの製造方法
BE1005719A3 (fr) * 1992-03-17 1993-12-28 Solvay Procede de production d'epichlorhydrine.
US5262550A (en) * 1992-04-30 1993-11-16 Arco Chemical Technology, L.P. Epoxidation process using titanium-rich silicalite catalysts
US5214168A (en) * 1992-04-30 1993-05-25 Arco Chemical Technology, L.P. Integrated process for epoxide production
US5354875A (en) * 1993-12-23 1994-10-11 Uop Epoxidation of olefins using a titania-supported titanosilicate
JP2000021871A (ja) 1998-06-30 2000-01-21 Tokyo Electron Ltd プラズマ処理方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL329895A1 (en) 1999-06-07
JP5073128B2 (ja) 2012-11-14
IL127057A (en) 2002-04-21
AR017687A1 (es) 2001-09-12
US6288248B1 (en) 2001-09-11
PL197538B1 (pl) 2008-04-30
TW495507B (en) 2002-07-21
DE69811612T2 (de) 2003-11-27
CN1224010A (zh) 1999-07-28
BR9805043A (pt) 2000-02-01
EP0919551B1 (fr) 2003-02-26
DE69811612D1 (de) 2003-04-03
IL127057A0 (en) 1999-09-22
KR19990045646A (ko) 1999-06-25
BE1011576A3 (fr) 1999-11-09
CN1222516C (zh) 2005-10-12
EP0919551A1 (fr) 1999-06-02
JPH11228555A (ja) 1999-08-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ388898A3 (cs) Produkt na bázi epichlorhydrinu a způsob výroby tohoto produktu
US6350888B1 (en) Method for making an oxirane
US4071541A (en) Epoxidation
EP0720984B1 (en) Integrated process for epoxidation
AU2001293763A1 (en) Process for the continuous production of an olefinic oxide
CA2507071A1 (en) Process for the purification of crude propylene oxide by extractive distillation
KR100846435B1 (ko) 옥시란 화합물의 제조 방법
US6677467B2 (en) Oxirane production using peroxidized compound
JPH024223B2 (cs)
CA2170557A1 (en) Integrated process for epoxidation
US6187935B1 (en) Method for separating an organic compound from an aqueous medium
EP1472218B1 (en) Process for preparing alkylaryl hydroperoxide containing product
US4177196A (en) Epoxidation
WO2004020369A1 (en) Process for the preparation of styrene or substituted styrene
WO2001092242A1 (en) Process for manufacturing an oxirane
JP3439510B2 (ja) 高純度1,3−シクロヘキサジエンの製造法
JPS591701B2 (ja) 過カルボン酸溶液の製造方法
JP3444635B2 (ja) 高純度1,3−シクロヘキサジエンの製造方法
WO1999023052A1 (fr) Procede de fabrication d'un compose organique
JP2003160522A (ja) プロピレンオキサイド及びアセトフェノンの製造方法
EP0703912A1 (en) Process for producing lactones and lactones obtained with this process
JP2012131732A (ja) ジクロロエポキシブタンの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic