CZ307148B6 - Mechanismus pro manipulaci s napájecími kabely a kanál řetězového hřeblového dopravníku pro těžbu tenkých slojí - Google Patents

Mechanismus pro manipulaci s napájecími kabely a kanál řetězového hřeblového dopravníku pro těžbu tenkých slojí Download PDF

Info

Publication number
CZ307148B6
CZ307148B6 CZ2015-752A CZ2015752A CZ307148B6 CZ 307148 B6 CZ307148 B6 CZ 307148B6 CZ 2015752 A CZ2015752 A CZ 2015752A CZ 307148 B6 CZ307148 B6 CZ 307148B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
chain
cable laying
wall
conveyor
drive chain
Prior art date
Application number
CZ2015-752A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2015752A3 (cs
Inventor
Stanislaw Tytko
Zdislaw Walczak
Andrzej Skrzypiec
Jan Pilch
Jan Dziura
Original Assignee
Kopex S.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kopex S.A. filed Critical Kopex S.A.
Publication of CZ2015752A3 publication Critical patent/CZ2015752A3/cs
Publication of CZ307148B6 publication Critical patent/CZ307148B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C35/00Details of, or accessories for, machines for slitting or completely freeing the mineral from the seam, not provided for in groups E21C25/00 - E21C33/00, E21C37/00 or E21C39/00
    • E21C35/04Safety devices
    • E21C35/046Protection of cables or pipes for supplying power
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C29/00Propulsion of machines for slitting or completely freeing the mineral from the seam
    • E21C29/04Propulsion of machines for slitting or completely freeing the mineral from the seam by cable or chains
    • E21C29/14Propulsion of machines for slitting or completely freeing the mineral from the seam by cable or chains by haulage cable or chain pulling the machine along the working face
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G2812/00Indexing codes relating to the kind or type of conveyors
    • B65G2812/02Belt or chain conveyors
    • B65G2812/02267Conveyors having endless traction elements
    • B65G2812/02861Conveyors having endless traction elements moving the materials over supporting surfaces by impeller means, e.g. scrapers
    • B65G2812/02871Conveyors having endless traction elements moving the materials over supporting surfaces by impeller means, e.g. scrapers for bulk material
    • B65G2812/02881Scraper conveyors
    • B65G2812/02891Troughs, channels or conduits
    • B65G2812/0291Supporting arrangements for cables or ducts

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Pusher Or Impeller Conveyors (AREA)
  • Forwarding And Storing Of Filamentary Material (AREA)
  • Supports For Pipes And Cables (AREA)

Description

Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká mechanismu pokládání napájecích kabelů a brány stěnového dopravníku těžebního stroje pro tenké sloje, který se používá zejména při stěnování pro extrakci uhlí z tenkých slojí.
Dosavadní stav techniky
Například polská patentová přihláška PL392762 popisuje dobývací a nakládací stroj pro tenké sloje obsahující dva krajní segmenty vybavené dobývacími bubny a středovým členem umístěným mezi nimi, ve kterém jsou umístěny pohony dobývacích bubnů. Dobývací a nakládací stroj nemá vlastní pohon pro vlečení uvedeného stroje podél dopravníku, proto je tažen hnacím řetězem, systém používaný pro řízení pluhů. Nicméně dobývací a nakládací stroj, na rozdíl od pluhů, musí mít adekvátní napájení pro pohon jak dobývacích bubnů tak pro dodávku vody pro kontrolu hladin prašnosti během těžebního procesu. To zase vyžaduje správné vedení napájecích kabelů podél stěnového dopravníku. Dobývací a nakládací stroj má kabelový systémový člen umístěný v nástavbách stěnového dopravníku, který je vinut skrz pohyblivý vozík pohybovaný podél dopravníku v linii s pracovním pojezdem stroje pomocí zvedacího zařízení, což vede k provozním problémům. Pokládání napájecích kabelů pro těžební stroj ve formě svazku kabelů je popsáno v četných patentových popisech, například CN 202 390 033 (U), CN 201 874 572 (U) nebo GB 1 189 667. V obecné rovině spočívá v tom, že v části porubu delší než je polovina délky porubu se vytvoří smyčka svazku kabelů a její horní větev je vedena k důlnímu stroji, zatímco její spodní větev je pasivně uložena v branách stěnového dopravníku. Vytvořená smyčka je soustavně napínána buď pomocí lanového zvedacího zařízení, nebo lanového zvedacího zařízení s přídavnou dvou-blokovou napínací jednotkou, jak je popsáno ve vynálezu CN 201 874 572 (U).
Například popis polského patentu PL 191589 (Bl) také popisuje systém pro pokládání napájecích kabelů zejména pro mobilní těžební stroje, kde jsou kabely přimontovány k těžebnímu stroji pomocí držáku, a kabelová svorka vytváří svazek kabelů bez modulárního mechanizmu pokládání kabelu. Svazek kabelů je uspořádán v průchozím kanálu stěnového dopravníku a má smyčku kabelů nasměrovanou na jedné straně, svinutou do bloku a napínanou pomocí tažného zařízení. Je připojen k důlnímu stroji horním držákem umístěným na okraji směrem k desce stěny průchozího kanálu a volně svisle i vodorovně z uvedeného držáku je smyčka vedena do uzavřeného průchozího kanálu takovým způsobem, že kabely jsou uspořádány podél celého pracovního pojezdu těžebního stroje a jsou těsně zakryty deskami kanálu alespoň ze strany střechy a boční stěny. Druhý konec smyčky je veden do uvedeného kanálu a je namontován na dně pomocí spodního držáku. Nicméně takové uspořádání napájecích kabelů vyžaduje dopravníkové průchody adekvátní výšky. Kromě toho na nízkých stěnách je uspořádání kabelů nezakrytých kabelovým pokládacím mechanismem velmi riskantní, protože v případě zachycení nebo poškození kabelů uvnitř provozního rozsahu stěnového dopravníku neexistuje prakticky žádná šance na opravu poškození metodami běžně aplikovanými na středních a vysokých stěnách.
Předkládaný vynález si klade za cíl poskytnout mechanismus napájecích kabelů a bránu stěnového dopravníku důlního stroje pro tenké sloje, které umožní co nejnižší možnou pracovní výšku při pokládání napájecích kabelů pro těžební stroj, přičemž budou plně automatizované činnosti spojené s pokládáním a napínáním napájecích kabelů pro těžební stroj.
. i CZ 307148 B6
Podstata vynálezu
Podstata mechanismu podle vynálezu spočívá v tom, že spodní větev mechanismu pokládání napájecích kabelů, včetně napájecích kabelů těžebního stroje uvnitř, je uspořádána v horní sekci bran stěnového dopravníku na vodicích vložkách hnacího řetězce napínacího vozíku pro mechanismus pokládání kabelů, přičemž hnací řetězec napínacího vozíku je navinut do vratné kladky umístěné vzhledem k výstupnímu pohonu stěnového dopravníku ve vzdálenosti delší, než je polovina délky uvedeného stěnového dopravníku a je připojen k bráně stěnového dopravníku takovým způsobem, že podélná poloha a napnutí jsou nastavitelné.
Nejvýhodněji jsou tažný řetězec a vratný řetězec hnacího řetězce napínacího vozíku horizontálně orientované, vzájemně rovnoběžné v horní sekci bran stěnového dopravníku, pod spodním povrchem mechanismu pokládání kabelů.
Ve výhodném provedení má napínací vozík pro napínání kabelu tuhé krabicové tělo, otevřené na horní a na přední straně přivrácené k pohonu hnacího řetězce, ve kterém je otočný váleček, jehož rotační osa je kolmá k uvedenému hnacímu řetězci, a má upevňovací výstupky pevně připevněné k jeho spodní desce, přičemž upevňovací výstupky ve tvaru úhelníku ve tvaru L v čelním pohledu, používaný pro připojení napínacího vozíku s tažným řetězcem hnacího řetězce.
Je výhodné, aby hnacím řetězcem byl článkový řetěz, a potom konce upevňovacích výstupků napínacího vozíku procházely příslušnými obrysy článků tažného řetězce uvedeného článkového řetězu.
Upevňovací výstupky zkonstruované tímto způsobem mají oddělitelně namontované pojistné tyče na svých koncích, které zabraňují nežádoucímu odpojení napínacího vozíku.
Otočný váleček napínacího vozíku má postranní příruby, které vedou kryty mechanizmu pro ukládání kabelů, přičemž výška přírub je menší než výška členů, a rozteč přírub přesahuje šířku členů mechanismu pokládání kabelů.
Je také výhodné, aby mechanismus byl vyroben takovým způsobem, aby vratná kladka hnacího řetězce napínacího vozíku mechanismu pokládání kabelů byla připevněna svojí osou k držáku napínáku samostatně pevně namontovaného k bráně stěnového dopravníku v horní části uvedené brány.
Aby bylo možné nastavovat podélnou polohu vratného konce a napínání hnacího řetězce, napínák ve formě baterie pružin připevněné držákem k vratné kladce na jedné straně, a na druhé straně napínacím šroubem připojené k fixnímu opornému držáku v horní části brány stěnového dopravníku.
Namísto napínacího šroubuje možné použít hydraulický válec.
V ještě dalším provedení vynálezu může napínákem být hydraulický válec, na jednom konci připevněný k vratné kladce pomocí držáku a na druhém konci připevněný k fixnímu opornému držáku brány stěnového dopravníku, a potom je hnací řetězec napínán výhradně válcem, bez použití pružin.
Aby se zabránilo vtažení kabelů do bran směrem k napínacímu vozíku, je konec spodní větve připojen k připojovacímu žlabu výstupního pohonu stěnového dopravníku prostřednictvím dolů přišroubovaného držáku, který má průchozí otvory pro usazení napájecích kabelů pro těžební stroj.
Ve výhodném provedení uvedený držák obsahuje svislou podpěru přišroubovanou k připojovacímu žlabu a upínací kroužek otočně namontovaný v horizontální rovině k uvedené podpěře, . 7 _ přičemž upevňovací hlava pro napájecí kabely těžebního stroje je usazena uvnitř upínacího kroužku pomocí horizontálního šroubu, a uvedená hlava také obsahuje spojovací jednotku pro spojení členů mechanismu pro pokládání kabelů.
Nej výhodnější je, aby hlava uvedeného držáku měla středový válcový otvor a do něj namontovaná dvě podélně rozříznutá dělená pouzdra, a uvedená dělená pouzdra mají stupňovitý vnitřní průměr, a uvedená dělená pouzdra jsou vyrobena takovým způsobem, aby mohla upnout elektrický odporový kabel, a uvedená dělená pouzdra jsou zajištěna proti otáčení okolo osy otvoru, a dva válcové boční otvory vybavené pozicemi pro kolík na obou jejich stranách pro spolehlivé upevnění potrubí pro zásobování vodou.
Podstatou vynálezu, který se týká brány stěnového dopravníku, je to, že v horní sekci uvedené brány má dvě vodicí vložky samostatně pevně namontované na stranách uvedené horní sekce, kde je umístěn tažný řetězec a vratný řetězec hnacího řetězce napínacího vozíku mechanismu pokládání kabelů, a je tam podélný průchozí profil mezi uvedenými vložkami ve střední části, přičemž vodicí vložka pro tažný řetězec hnacího řetězce ze strany uvedeného podélného profilu má podélnou průchozí štěrbinu, skrz kterou upevňovací výstupky těla napínacího vozíku procházejí podél tažného řetězce hnacího řetězce.
Je nejvýhodnější, aby horní plochy obou vodicích vložek smontované brány ležely v jedné vodorovné rovině.
Je výhodné, aby brána byla konstruována takovým způsobem, aby její horní sekce měla vyměnitelnou vložku ve formě misky ve tvaru U, jejíž délka odpovídá délce rozsahu žlabů stěnového dopravníku, kde dvě vodicí vložky jsou oddělitelně pevně připevněny, a vložka je oddělitelně připevněna alespoň jednou svou svislou stěnou k tělu vodicí tyče vlečného řetězu těžebního stroje·
Ve výhodném provedení, vodicí vložka pro tažný řetězec hnacího řetězce má tvar T-tyče, jejíž stříška najedná straně přiléhá k okraji podél celé jeho délky ke svislé stěně vybavené na vrchu trubkovým vodítkem a uvedená stříška je ohnuta a přišroubována ke svislé stěně, a na druhé straně je uvedená stříška ohnuta směrem dolů a tam je průchozí štěrbina mezi dnem vložky, nebo případně horní sekce, a horizontálním okrajem stříšky ohnutým směrem dolů, přičemž mezi patkou uvedené vodicí vložky a povrchem svislé stěny je posuvně svisle upevněný zámek s držákem procházející svislou stěnou v jejím podélném vybrání, a uvedený zámek se používá pro připojování a vzájemné upevnění sousedních bran stěnového dopravníku.
Ve výhodném provedení vynálezu, vodicí vložka vratného řetězce má tvar úhelníku, jehož horní vodorovně uložená plocha je spolehlivě spojena s odpovídající svislou stěnou vložky nebo případně horní sekce, přičemž vertikální plocha má nižší výstupky na svých koncích, kteréžto výstupky procházejí odpovídajícími horizontálními vybráními ve spodní části vložky nebo případně horní sekce, procházeje ven skrz svislou stěnu zakončenou na vrchu trubkovým vodítkem, kam se dávají horizontální pojistné desky, a uvedené pojistné desky jsou pod zámkem vodicí vložky, kde je umístěn tažný řetězec hnacího řetězce.
Hlavní výhodou vynálezu, a to jak ve vztahu k mechanismu pokládání kabelů, tak k bráně stěnového dopravníku, je, že napájecí kabely pro těžební stroj vedou velmi nízko, a uvedené napájecí kabely jsou plně chráněny a mechanicky zakryty, což eliminuje nutnost, aby horníci při těžbě pevného uhlí pracovali v nízké stěně. Použití typického modulárního mechanismu pokládání kabelů ve stabilní napínací jednotce mechanismu pokládání kabelů zajišťuje, že mechanismus pokládání kabelů bude správně následovat těžební stroj. Jak mechanismus pokládání kabelů, tak hnací řetězec napínacího vozíku pro mechanismus pokládání kabelů jsou odděleny a nemohou přímo ovlivnit práci druhého mechanismu, a horizontální poloha tažného řetězce a vratného řetězce hnacího řetězce napínacího vozíku, umístěných pod mechanismem pokládání kabelů, umožňuje umístit mechanismus pokládání kabelů co možná nejníže. Všechny prvky mechanismu
- 3 CZ 307148 B6 pokládání kabelů a brány podle vynálezu mají kompaktní strukturu, a proto jsou odolné proti náhodnému mechanickému poškození, což minimalizuje údržbu podél délky stěnového dopravníku, což má zásadní význam u tenkých slojí, jejichž výška se blíží neboje dokonce nižší než 1,0
m. Opravy nebo činnosti údržby jsou prováděny v oblasti galerií po řádném přepravení důlního stroje do těchto prostor.
Objasnění výkresů
Vynález je podrobněji představen v provedení na vyobrazení, kde Obr. 1 znázorňuje zjednodušené znázornění stěnového dopravníku s těžebním strojem a mechanismus pokládání kabelů, v pohled ze strany vyrubaných prostor, Obr. 2 je zjednodušený řez části stěnového dopravníku s bránou a napínacím vozíkem pro mechanismus pokládání kabelů, Obr. 3 znázorňuje napínací mechanismus hnacího řetězce napínacího vozíku ve zjednodušeném pohledu shora na část stěnového dopravníku, Obr. 4 je prostorový pohled na napínací vozík mechanismu pokládání kabelů, Obr. 5 je řez napínacího vozíku mechanismu pokládání kabelů, Obr. 6 je vyměnitelná vložka horní sekce brány stěnového dopravníku, a Obr. 7 je sestava pro upevnění napájecích kabelů pro těžební stroj do připojovacího žlabu.
Příklady uskutečnění vynálezu
Těžební stroj _L je namontován na stěnový dopravník 2 posuvně podél jeho provozního rozsahu prostřednictvím vlečného řetězu 3 umístěného v těle vodicí tyče 4 brány 5 stěnového dopravníku 2 (Obr. 1, Obr. 2). Těžební stroj 1 je poháněn elektřinou a zásobován vodou kabely namontovanými v mechanismu 6 pokládání kabelů, který se rozprostírá na bránách 5 stěnového dopravníku 2, jehož jeden konec je upevněn k připojovacímu žlabu 7 výstupního pohonu 2a stěnového dopravníku 2 a druhý konec uvedeného mechanismu je připevněn k těžebnímu stroji 1. Aby bylo dosaženo správného chodu mechanismu 6 pokládání kabelů, je uvedený mechanismus umístěn v horní sekci 8a brány 5 a ve střední sekci stěnového dopravníku 2 je uvedený mechanismus navinut do napínacího vozíku 9, který je obousměrný podél části pracovního rozsahu stěnového dopravníku 2 ze strany výstupního pohonu 2a, což je přibližně polovina provozního rozsahu stěnového dopravníku 2. Vlečení napínacího vozíku 9 je dosaženo pomocí hnacího řetězce 10 ve formě článkového řetězu, jehož tažný řetězec lije připojen k pohonu, který není znázorněn na výkrese, umístěnému za čelem, navíjeného do vratné kladky 12 a vracejícího se na vratný řetězec
13. Hnací řetěz 10 je umístěn v horní sekci 8a bran 5 takovým způsobem, že tažný řetězec 11 a vratný řetězec 13 jsou vzájemně rovnoběžné a umístěné pod kryty mechanismu 6 pokládání kabelů. Vratná kladka 12 (Obr. 3) je namontována tak, že je pohyblivá v omezeném rozsahu osy 15 směrem k držáku 16 napínáku 17 ve formě baterie pružin připevněných svým druhým koncem napínacím šroubem 18 namontovaným k fixnímu opornému držáku 19 brány 5 stěnového dopravníku 2. Napínací šroub 18 může být nahrazen hydraulickým válcem. Díky tomu je napětí mechanismu 6 pokládání kabelů prakticky stabilní bez ohledu na místo provozu těžebního stroje 1 a výsledná poloha napínacího vozíku 9 v pracovním rozsahu stěnového dopravníku 2. Sestava napínacího vozíku 9 je konstruována tak, že její tělo 20, což je krabice (Obr. 4, Obr. 5) otevřená nahoře a ze strany pohonu hnacího řetězce 10, a má boční upevňovací výstupky 22, ve tvaru úhelníku tvaru L v čelním pohledu, připevněná ke dnu 21 v jeho dolní části. Upevňovací výstupky 22 procházejí svislými obrysy tažného řetězce 11 článků hnacího řetězce 10 a jsou chráněny pojistnými tyčemi 23, což umožňuje spojený pohyb napínacího vozíku 9 a hnacího řetězce 10. Otočný váleček 24 napínacího vozíku 9 má postranní příruby 25, jejichž výška h je menší než výška členů mechanismu 6 pokládání kabelů a rozteč b od uvedených postranních přírub 25 přesahuje šířku členů mechanismu 6 pokládání kabelů.
Horní sekce 8a obsahuje vyměnitelnou vložku 26 ve tvaru písmene U (Obr. 2, Obr. 6), ve tvaru tuhé misky o délce b| odpovídající délkou rozsahu žlabů stěnového dopravníku 2, uvnitř kterých jsou pevně samostatně namontované vodicí vložky 27 a 28, a kterážto vložka 26 je přišroubována
-4CZ 307148 B6 svojí jednou svislou stěnou 29 k tělu 30 vodicí tyče 4 vlečného řetězu 3 pohybujícího těžebním strojem podél dráhy stěnového dopravníku 2. Vodicí vložka 27 pro tažný řetězec 11 hnacího řetězce 10 má tvar T-tyče, jejíž stříška 31 na jedné straně přiléhá k bráně 5 po celé její délce okrajem 32 ke druhé svislé stěně 33 vložky 26, a je ukončena na vrcholu trubkovým vodítkem 34 a je k němu připevněna pomocí šroubů 35. a na druhé straně je uvedená stříška 31 ohnuta dolů s podélnou štěrbinou 36 mezi dnem 37 a okrajem 38 ohnutí stříšky 31 směrem dolů. Mezi patkou 39 a povrchem svislé stěny 33 je posuvně v podélném směru namontován zámek 40 s držákem 41 procházející svislou stěnu 33 v podélném vybrání 42 uvedené stěny 33. Vodicí vložka 28 pro vratný řetězec 13 hnacího řetězce 10 má tvar úhelníku, jehož horní horizontální plocha 43 je spolehlivě spojena pomocí okrajových výstupků zapadajících do odpovídajících otvorů jedné svislé stěny 29 vložky 26, přičemž vertikální plocha 44 má nižší výstupky 45 procházející odpovídajícími horizontálními vybráními 46 dna 47 vložky 26 procházející ven skrz svislou stěnu 33.
Horizontální pojistné desky 48 umístěné přímo pod zámkem 40, které uzamykají vodicí vložku 28 pro vratný řetězec 13 hnacího řetězce 10, procházejí horizontálními vybráními 46. Mezi vodícími vložkami 27, 28 ve střední sekci vložky 26 je podélný průchozí profil 49, skrz který procházejí upevňovací výstupky 22 napínacího vozíku 9 spojeného s tažným řetězcem 11 hnacího řetězce 10. Jak je možné vidět z obrázku, horní plocha 43 a stříška 31 jsou na stejné úrovni, což zajišťuje plynulý pohyb napínacího vozíku 9 v horní sekci 8a brány 5 a horizontální uspořádání spodní větve 6b pod horní větví 6a mechanismu 6 pokládání kabelů.
Pro zajištění správné funkce mechanismu 6 pokládání kabelů je důležité připojit jeho konec k připojovacímu žlabu 7 výstupního pohonu 2a stěnového dopravníku 2. Držák 50 (Obr. 7) používaný pro tento účel obsahuje svislou podpěru 5f, připojenou k tělu připojovacího žlabu 7 pomocí šroubů 52 a upínacího kroužku 53, otočně namontovaného na uvedenou podpěru 51 v horizontální rovině, a horizontálního šroubu 54 hlavy 55, kde jsou uspořádány kabely, které jsou dále uspořádány v mechanismu 6 pokládání kabelů. Hlava 55 má středový válcový otvor 56, do kterého jdou dvě podélně rozříznutá dělená pouzdra 57 se stupňovitým vnitřním průměrem, mechanicky zajištěná proti otáčení v uložení po upevnění pružného kabelu uvnitř, například pomocí pojistného šroubu. Hlava 55 má dále dva válcové boční otvory 58 pro přívodní kabely pro přívod vody vybavené čepovými pozicemi 59 na obou koncích pro otočné připojení konců kabelů pro přívod vody. Hlava 55 je také vybavena konektorem 60 pro její upevnění ke členům mechanismu 6 pokládání kabelů.
Ve spodní sekci 8b brány stěnového dopravníku 2 jsou vysokotlaké hydraulické napájecí kabely pro napájení podpěry stříšky a řídicí kabely.
Provedení vynálezu popsané výše nevyčerpává všechny varianty vynálezu, a to jak s ohledem na mechanismus pokládání kabelů, tak na konstrukci brány stěnového dopravníku. Například horní sekce brány nemusí být vyměnitelná vložka, ale jako celek, podobně jako vložky kompaktní konstrukce. To se také týká mechanismu napínacího členu napínacího vozíku, kde různé prvky mohou plnit funkce baterie pružin nebo případně napínáky západkové konstrukce.

Claims (18)

1. Mechanismus pokládání napájecích kabelů pro důlní stroj pro tenké sloje, přičemž uvedený mechanismus obsahuje kloubově spojené členy, umístěné v branách (5) stěnového dopravníku (2), napájecí kabely pro těžební stroj, terminál pro napájecí kabely pro těžební stroj (1) a terminál pro stěnový dopravník (2), jakož i napínací sestavu mechanismu (6) pokládání napájecích kabelů, mající napínací vozík (9) posuvně namontovaný podél poloviny délky stěnového dopravníku (2), přičemž do napínacího vozíku (9) je navinuta horní větev (6a) uvedeného mechanismu (6) poklá
-5CZ 307148 B6 dání kabelů, připojeného k těžebnímu stroji (1), vyznačený tím, že spodní větev (6b) mechanismu (6) pokládání napájecích kabelů obsahující uvedené kabely je uspořádána v horní sekci (8a) bran (5) stěnového dopravníku (2) na vodicích vložkách (27, 28) hnacího řetězce (10) napínacího vozíku (9), do kterého je navinuta horní větev (6a) mechanismu (6) pokládání napájecích kabelů, přičemž hnací řetězec (10) napínacího vozíku (9) mechanismu (6) pokládání napájecích kabelů je navinut do odpovídající vratné kladky (12) umístěné ve vzdálenosti vzhledem k výstupnímu pohonu (2a), která přesahuje polovinu délky stěnového dopravníku (2) a je namontován v horní sekci (8a) bran (5) stěnového dopravníku (2) s možností nastavení podélné polohy a napětí.
2. Mechanismus podle nároku 1, vyznačený tím, že tažný řetězec (11) a vratný řetězec (13) hnacího řetězce (10) napínacího vozíku (9) jsou navzájem rovnoběžné a horizontálně orientované v horních sekcích (8a) bran (5) stěnového dopravníku (2) pod spodním povrchem mechanismu (6) pokládání kabelů.
3. Mechanizmus podle nároku 1 nebo 2, vyznačený tím, že napínací vozík (9) mechanismu (6) pokládání kabelů má pevné krabicové tělo (20) otevřené nahoře a z přední strany směrem k pohonu hnacího řetězce (10), kde je umístěn otočný váleček (24), a má v jeho spodní části pevně namontované ke dnu (21) upevňovací výstupky (22), ve tvaru úhelníku tvaru L v čelním pohledu, pro spojení s tažným řetězcem (11) hnacího řetězce (10).
4. Mechanismus podle nároku 3, vyznačený tím, že hnací řetězec (10) je článkový řetěz, a konce upevňovacích výstupků (22) procházejí odpovídajícími obrysy článků tažného řetězce (11) uvedeného článkového řetězu.
5. Mechanismus podle nároku 3 nebo 4, vyznačený tím, že upevňovací výstupky (22) jsou vybaveny oddělitelně namontovanými pojistnými tyčemi (23).
6. Mechanismus podle nároku 3, vyznačený tím, že postranní příruby (25) otočného válečku (24) napínacího vozíku (9) mají výšku (h), která je menší, než výška horní větve (6a) a spodní větve (6b) mechanismu (6) pokládání napájecích kabelů a jejich rozteč (b) je větší, než je šířka členů (6a, 6b) mechanismu (6) pokládání napájecích kabelů.
7. Mechanismus podle nároku I, vyznačený tím, že vratná kladka (12) hnacího řetězce (10) napínacího vozíku (9) mechanismu (6) pokládání napájecích kabelů je připevněna svojí osou (15) k držáku (16) napínáku (17) samostatně pevně namontovaného k bráně (5) stěnového dopravníku (2).
8. Mechanizmus podle nároku 7, vyznačený tím, že napínák (17) je ve formě baterie pružin připevněné držákem (16) k vratné kladce (12) na jedné straně, a na druhé straně s napínacím šroubem (18) připojeným k fixnímu opornému držáku (19) brány (5) stěnového dopravníku (2).
9. Mechanismus podle nároku 7, vyznačený tím, že napínák (17)je ve formě baterie pružin připevněné držákem (16) k vratné kladce (12) na jedné straně, a na druhé straně s hydraulickým válcem připojeným k fixnímu opornému držáku (19) brány (5) stěnového dopravníku (2).
10. Mechanismus podle nároku 7, vyznačený tím, že napínákem (17) je hydraulický válec připevněný k vratné kladce (12) pomocí držáku (16) na jednom konci a na druhém konci připevněný k fixnímu opornému držáku (19) brány (5) stěnového dopravníku (2).
11. Mechanismus podle nároku 1, vyznačený tím, že mechanismus (6) pokládání napájecích kabelů je připevněn koncem jeho spodní větve (6b) k připojovacímu žlabu (7) výstupního pohonu (2a) stěnového dopravníku (2) prostřednictvím dolů přišroubovaného držáku (50), který má průchozí otvory (56, 58) pro usazení napájecích kabelů pro těžební stroj (1).
-6CZ 307148 B6
12. Mechanismus podle nároku 11, vyznačený tím, že držák (50) se skládá ze svislé podpěry (51) připojené k tělu připojovacího žlabu (7) pomocí šroubů (52) a upínacího kroužku (53) otočně namontovaného k uvedené podpěře (51) v horizontální rovině, přičemž hlava (55) je usazena pomocí horizontálního šroubu (54) pro uchycení napájecích kabelů pro těžební stroj (1), vybavený konektorem (60) pro připojení členů mechanismu (6) pokládání napájecích kabelů.
13. Mechanismus podle nároku 12, vyznačený tím, že hlava (55) držáku (50) má středový válcový otvor (56) a uvnitř jsou namontována dvě podélně rozříznutá dělená pouzdra (57), která mají stupňovitý vnitřní průměr a jsou mechanicky zajištěna proti otáčení okolo osy otvoru, používaná pro upevnění ohebného elektrického kabelu, a má dva válcové boční otvory (58) vybavené čepovými pozicemi (59) pro kolík na obou koncích, pro upevnění potrubí přívodu vody.
14. Brána (5) stěnového dopravníku (2) těžebního stroje (1) pro tenké sloje, namontovaná na stěnový dopravník (2) ze strany vyrubaných prostor, vybavená kanály pro tažení vlečného řetězu těžebního stroje, horní sekcí a spodní sekcí pro vedení mechanismu (6) pro pokládání elektrických, vodních a hydraulických tlakových kabelů, a terminálem pro vlečnou jednotku s podpěrou pro korekci vyrovnání stěnového dopravníku, vyznačená tím, že horní sekce (8a) uvedené brány má dvě vodicí vložky (27, 28) samostatně pevně namontované na stranách uvedené horní sekce (8a), uvnitř které je tažný řetězec (11) a vratný řetězec (13) hnacího řetězce (10) napínacího vozíku (9) mechanismu (6) pokládání napájecích kabelů, přičemž mezi vodícími vložkami (27, 28) ve střední části je podélný průchozí profil (49) a vodicí vložka (27) tažného řetězce (11) hnacího řetězce (10) ze strany uvedeného podélného profilu (49) má podélnou průchozí štěrbinu (36), skrz kterou procházejí upevňovací výstupky (22) těla (20) napínacího vozíku (9), používané pro spojení s tažným řetězcem (11) hnacího řetězce (10).
15. Brána podle nároku 14, vyznačená tím, že horní plochy obou vodicích vložek (27, 28) ve smontovaném stavu jsou v jedné vodorovné rovině.
16. Brána podle nároku 14 nebo 15, vyznačená tím, že její horní sekce (8a) má vyměnitelnou vložku (26) ve formě tuhé misky ve tvaru U o délce (bi), což odpovídá délce rozsahu žlabů stěnového dopravníku (2), uvnitř které jsou oddělitelně pevně připevněny dvě vodicí vložky (27, 28), přičemž vložka (26) je oddělitelně připevněna alespoň jednou svou svislou stěnou (29) k tělu vodicí tyče (4) vlečného řetězu (3).
17. Brána podle nároku 16, vyznačená tím, že vodicí vložka (27) pro tažný řetězec (11) hnacího řetězce (10) má tvar T-tyče, jejíž stříška (31) na jedné straně přiléhá k okraji (32) podél celé jeho délky ke svislé stěně (33) vybavené na vrchu trubkovým vodítkem (34), a uvedená stříška je připojena k uvedené svislé stěně (33) záhybem pomocí šroubů (35), a na druhé straně je uvedená stříška ohnuta směrem dolů s průchozí podélnou štěrbinou (36) mezi dnem (37) vložky (26) nebo horní sekce (8a) a okrajem (38) stříšky (31) ohnutým směrem dolů, přičemž mezi patkou (39) a povrchem svislé stěny (33) je posuvně upevněný zámek (40) s držákem (41), který prochází svislou stěnou (33) v jejím podélném vybrání (42).
18. Brána podle nároku 16, vyznačená tím, že vodicí vložka (28) vratného řetězce (13) hnacího řetězce (10) má profil úhelníku, jehož horní plocha (43) je spojena se svislou stěnou (29), přičemž jeho vertikální plocha (44) má nižší výstupky (45) na koncích, které procházejí odpovídajícími horizontálními vybráními (46) ve spodní části (47) vložky (26) a procházejí ven skrz svislou stěnu (33) zakončenou na vrchu trubkovým vodítkem (34), přes které jdou horizontální pojistné desky (48) umístěné pod zámkem (40) vodicí vložky (27) pro tažný řetězec (11) hnacího řetězce (10).
CZ2015-752A 2013-03-29 2013-05-29 Mechanismus pro manipulaci s napájecími kabely a kanál řetězového hřeblového dopravníku pro těžbu tenkých slojí CZ307148B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL403357A PL222661B1 (pl) 2013-03-29 2013-03-29 Mechanizm układaka przewodów zasilających oraz zastawka przenośnika ścianowego urządzenia urabiającego do pokładów o małej miąższości

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2015752A3 CZ2015752A3 (cs) 2016-01-20
CZ307148B6 true CZ307148B6 (cs) 2018-02-07

Family

ID=48875097

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-752A CZ307148B6 (cs) 2013-03-29 2013-05-29 Mechanismus pro manipulaci s napájecími kabely a kanál řetězového hřeblového dopravníku pro těžbu tenkých slojí

Country Status (6)

Country Link
CN (1) CN105209717B (cs)
CZ (1) CZ307148B6 (cs)
EA (1) EA201600658A1 (cs)
PL (1) PL222661B1 (cs)
UA (1) UA118347C2 (cs)
WO (1) WO2014155160A1 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106089201B (zh) * 2016-04-26 2017-06-06 山东科技大学 一种用于无人化采煤工作面的截割路径规划方法
UA118755U (uk) * 2017-03-01 2017-08-28 Товариство З Обмеженою Відповідальністю "Корум Груп" Тримач кабелеукладача очисного комбайна
CN108063423A (zh) * 2018-01-19 2018-05-22 连云港天明装备有限公司 采煤机自动拖缆装置
CN110306979A (zh) * 2018-06-19 2019-10-08 中煤张家口煤矿机械有限责任公司 一种用于薄煤层链牵引采煤机的中部槽
CN110422564A (zh) * 2019-09-09 2019-11-08 中煤张家口煤矿机械有限责任公司 一种用于自动拖缆链牵引采煤机的中部槽及刮板输送机
CN112864987B (zh) * 2021-01-23 2022-06-28 湖北省建工工业设备安装有限公司 一种电力电缆的垂向安装装置及其安装方法
CN115231271B (zh) * 2022-08-10 2024-01-19 三一重型装备有限公司 一种电缆安装结构及输送设备

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1109531A (en) * 1964-07-07 1968-04-10 Mavor & Coulson Ltd Machine for mining coal
GB1161241A (en) * 1966-06-24 1969-08-13 Thomas Mitcheson Ingram Improvements in or relating to Mining Equipment.
DE3026724A1 (de) * 1980-07-15 1982-02-11 Ruhrkohle Ag, 4300 Essen Vorrichtung zur leitungsfuehrung an gewinnungsmaschinen

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1317567A (cs) * 1963-05-08
GB1189667A (en) 1966-10-27 1970-04-29 Coal Industry Patents Ltd Improvements in Means for Protecting the Supply Cable of a Mining Machine.
DE2128928A1 (de) * 1971-06-11 1973-01-04 Ruhrkohle Ag Bruchsicherung fuer stromkabel, insbesondere bei gewinnungsmaschinen
DE2657616A1 (de) * 1975-12-20 1977-06-30 Mansign Eng Fuehrungskette fuer kabel, schlaeuche o.dgl.
DE2822129C2 (de) * 1978-05-20 1983-03-31 Gebr. Eickhoff, Maschinenfabrik U. Eisengiesserei Mbh, 4630 Bochum Verfahren und Vorrichtung zum Regeln der Zugkraft eines Haspels, der über ein Zugorgan mit dem Kabelwagen einer Gewinnungsmaschine verbunden ist
PL191589B1 (pl) 2000-11-28 2006-06-30 Rybnicka Fabryka Masz Ryfama S System prowadzenia przewodów zasilających, zwłaszcza ruchome maszyny urabiające
PL218492B1 (pl) 2010-10-27 2014-12-31 Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne Spółka Akcyjna Urządzenie urabiająco-ładujące do pokładów niskich
CN201874572U (zh) 2010-10-29 2011-06-22 四川华蓥山广能集团嘉华机械有限责任公司 采煤机管缆张紧装置
CN202390033U (zh) 2012-01-04 2012-08-22 三一重型装备有限公司 采煤机管缆拖曳装置

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1109531A (en) * 1964-07-07 1968-04-10 Mavor & Coulson Ltd Machine for mining coal
GB1161241A (en) * 1966-06-24 1969-08-13 Thomas Mitcheson Ingram Improvements in or relating to Mining Equipment.
DE3026724A1 (de) * 1980-07-15 1982-02-11 Ruhrkohle Ag, 4300 Essen Vorrichtung zur leitungsfuehrung an gewinnungsmaschinen

Also Published As

Publication number Publication date
PL403357A1 (pl) 2014-10-13
CN105209717B (zh) 2017-11-14
CN105209717A (zh) 2015-12-30
CZ2015752A3 (cs) 2016-01-20
UA118347C2 (uk) 2019-01-10
EA201600658A1 (ru) 2017-03-31
PL222661B1 (pl) 2016-08-31
WO2014155160A1 (en) 2014-10-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ307148B6 (cs) Mechanismus pro manipulaci s napájecími kabely a kanál řetězového hřeblového dopravníku pro těžbu tenkých slojí
US9835268B2 (en) Marine pipeline installation system and method
US7926640B2 (en) Transport device for continuously removing mined material
US7296630B2 (en) Hands-free bail-elevator locking device with combined power/control connector, bail spreader and method for use
US7841802B2 (en) Strand-like material laying device for cutting the ground and inserting strand-like material into the ground
WO2022105114A1 (zh) 采煤机自动拖缆系统
CZ2006371A3 (cs) Zpusob dobývání uhlí a zarízení na dobývání uhlí
JP4625817B2 (ja) 供給ベルト及び土壌工作装置
PL120465B1 (en) Apparatus for temporary lining a gangway or tunnel adjacent the facenelja vblizi zaboja
US4564241A (en) Power supply arrangement for pulled mining machines
CZ2010271A3 (cs) Pripojovací zarízení pro pripojení nástavného dílu, zejména vodicího dílu pluhu, žlabový díl s uvolnitelným nástavným dílem a nástavný díl nebo žlabový díl
CZ201656A3 (cs) Hlava vrubového nakladače pro nízké sloje
WO2009022912A1 (en) Device and method for attaching cables to elongated members
CN1008289B (zh) 带撑板拖钩刨的刨机链导向装置
CN211342907U (zh) 滑移装置及其安装结构
CN218407423U (zh) 一种采煤机电缆拖缆装置
CN218850251U (zh) 一种桥架内组合快拆式电缆敷设辅助装置
US10472789B2 (en) Arrangement with a hollow mandrel for introducing drainage ribbons in a subsoil
EA041141B1 (ru) Механизм укладки кабеля питания и канал забойного конвейера горного комбайна для пластов малой мощности
JPH1163296A (ja) 長尺構造物の把持敷設装置
SU989092A2 (ru) Агрегат дл выемки угл
SU955317A1 (ru) Устройство дл подвода энергии к горной машине в выработке
CN110725682A (zh) 滑移装置及其安装结构
CS232397B1 (cs) Zařízení pro přiblížení konců dopravního pásu dálkové pásové dopravy pro jejich následné spojení
PL152281B1 (pl) Urządzenie do zabezpieczania układów z podwójnym łańcuchem pociągowym kombajnów węglowych