PL191589B1 - System prowadzenia przewodów zasilających, zwłaszcza ruchome maszyny urabiające - Google Patents

System prowadzenia przewodów zasilających, zwłaszcza ruchome maszyny urabiające

Info

Publication number
PL191589B1
PL191589B1 PL344196A PL34419600A PL191589B1 PL 191589 B1 PL191589 B1 PL 191589B1 PL 344196 A PL344196 A PL 344196A PL 34419600 A PL34419600 A PL 34419600A PL 191589 B1 PL191589 B1 PL 191589B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
loop
channel
machine
valves
handle
Prior art date
Application number
PL344196A
Other languages
English (en)
Other versions
PL344196A1 (en
Inventor
Wojciech Skolik
Adam Klich
Józef Suchoń
Piotr Gospodarczyk
Krzysztof Kotwica
Original Assignee
Rybnicka Fabryka Masz Ryfama S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rybnicka Fabryka Masz Ryfama S filed Critical Rybnicka Fabryka Masz Ryfama S
Priority to PL344196A priority Critical patent/PL191589B1/pl
Publication of PL344196A1 publication Critical patent/PL344196A1/xx
Publication of PL191589B1 publication Critical patent/PL191589B1/pl

Links

Landscapes

  • Guides For Winding Or Rewinding, Or Guides For Filamentary Materials (AREA)

Abstract

1. System prowadzenia przewodów zasilających zwłaszcza ruchome maszyny urabiające zawierający przyłączoną do tej maszyny za pośrednictwem uchwytu i opończy pętlę wiązki przewodów, umiejscowioną w kanale zastawek przenośnika zgrzebłowego oraz zaopatrzony w zespół bezpieczników, znamienny tym, że ma skierowaną w jedną ze stron pętlę (4a) wiązki przewodów (4) przewiniętą przez zblocze (7) i napinaną wybierakowym urządzeniem (9), przy czym zamocowana do urabiającej maszyny (2) przy pomocy prowadzonego po obrzeżu odociosowej płyty (3e) kanału (3a) zastawek (3) i swobodnego pionowo oraz poziomo względem tej maszyny (2) górnego uchwytu (8), pętla (4a) wprowadzana jest w zamknięty kanał (3a) zastawek (3) tak, że przewody (4) są prowadzone jego obramowaniem w całym zakresie roboczej drogi urabiającej maszyny (2) i szczelnie osłonięte płytami (3b) i (3c) jakie ma ten kanał (3a) co najmniej od strony stropu i ociosu, zaś drugi koniec ich pętli (4a) jest wprowadzony do tego kanału (3a) i zamocowany na jego dnie za pomocą dolnego uchwytu (6).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest system prowadzenia przewodów zasilających, zwłaszcza ruchome maszyny urabiające, stosowane w podziemnej eksploatacji kruszywa do urabiania calizny systemem ścianowym.
Znany i stosowany dotychczas system prowadzenia przewodów elektrycznych i wodnych, zasilających maszynę urabiającą systemem ścianowym w podziemnej eksploatacji kruszywa rozwiązany jest w ten sposób, że wzdłuż toru jaki dla tej maszyny stanowi trasa górniczego przenośnika zgrzebłowego zamocowane są zastawki zawierające kanał dla prowadzenia tych przewodów, w którym układa się pętla zapasu wiązki przewodów potrzebna dla swobodnego przemieszczania się tej maszyny wzdłuż całej długości urabianej calizny. Jeden koniec pętli wprowadzony jest luźno do kanału zastawek w obszarze napędu przenośnika lub też w połowie długości jego trasy, zaś drugi za pomocą siatkowej opończy i uchwytu zamocowany jest do maszyny urabiającej. Połączenie pętli z uchwytem maszyny zaopatrzone jest w linkę, której naprężenie, spowodowane ścięciem kołka bezpieczeństwa, następującym wskutek przekroczenia dopuszczalnej siły naciągu lub zerwania się przewodów powoduje wyłączenie posuwu maszyny urabiającej. Ciąg zastawek przenośnika tworzy otwarty, korytowy kanał, w którym układa się w postać jednokrotnej a najczęściej wielokrotnej pętli, wleczona przez maszynę wiązka przewodów. Wiązka ta przed przetarciem lub mechanicznym uszkodzeniem może być zabezpieczana za pomocą układaka przewodów, jaki stanowi zestaw przegubowo połączonych ze sobą elementów, w którego wewnętrznych komorach umiejscowione są poszczególne przewody.
Rozwiązanie takie wykazuje jednak szereg wad. Przewody wleczone przez maszynę w sposób niekontrolowany, układają się w wielokrotną pętlę, zwłaszcza podczas jej nawrotów, wykonywanych w czasie zawrębiania lub uzupełniającego skrawania, co powoduje częste wypadanie pętli z otwartego koryta zastawki na zewnątrz. W trakcie tego zjawiska dochodzić może do uszkadzania przewodów w postaci przetarcia, ich zerwania po zaczepieniu o wystające części obudowy zmechanizowanej czy też ich uszkodzenia mechanicznego. Ponadto uciążliwym i niebezpiecznym jest ręczne manewrowanie wiązką wypadniętych przewodów, tak ze względu na ich masę, rosnącą wraz ze wzrostem mocy zasilanych maszyn jak i możliwość porażenia wskutek ich uszkodzeń.
Celem wynalazku było opracowanie rozwiązania pozbawionego powyższych wad, a zwłaszcza systemu uporządkowanego i bezpiecznego prowadzenia tych przewodów.
Cel ten osiągnięto przez opracowanie i zastosowanie rozwiązania według wynalazku. Polega ono na tym, że skierowana w jedną ze stron pętla wiązki przewodów przewinięta jest przez zblocze i napinana wybierakowym urządzeniem, przy czym mocowana do maszyny przy pomocy górnego uchwytu, prowadzonego po obrzeżu odociosowej ścianki kanału zastawek, swobodnego poziomo i pionowo, pętla wiązki przewodów wprowadzana jest za pomocą tego uchwytu w zamknięty kanał zastawek tak, że są one prowadzone jego obramowaniem w całym zakresie roboczej drogi maszyny urabiającej i szczelnie osłonięte płytami jakie ma ten kanał co najmniej od stropu i ociosu, zaś drugi koniec ich pętli wprowadzony i zamocowany jest na dnie tego kanału zastawkowego za pomocą dolnego uchwytu. System ma kanał zastawkowy uszczelniony od strony ociosu dzielonymi płytami, uchylnymi i elastycznymi. Ponadto korzystnym jest aby kanał od strony zawału dodatkowo był osłonięty zestawem ruchomych i przeźroczystych płyt. Wybierakowe urządzenie stanowić może automatycznie sterowany kołowrót. W obszarze górnego uchwytu mocującego pętlę do urabiającej maszyny i końcówki tej pętli osadzone są progowe czujniki siły naciągu. Nastawialna wartość siły napinania pętli wiązki przewodów jest zawsze mniejsza od dwukrotnej wartości dopuszczalnej siły zrywającej przewodów, a większa od siły oporu przemieszczania się pętli.
Korzystnym jest aby odległość górnego uchwytu od końca ściany była większa od sumy luzów pomiędzy tym uchwytem, zbloczem i wybierakowym urządzeniem oraz długości tego urządzenia i długości zblocza. Ponadto długość pętli wiązki przewodów winna być równa sumie połowy zasięgu urabiającej maszyny, długości opasania krążka zblocza, podwójnej wartości luzu pomiędzy uchwytem i zbloczem oraz podwójnej długości tego zblocza. Korzystnym jest również aby odległość wprowadzenia do zastawkowego kanału wiązki przewodów względem końca ściany była co najmniej równa sumie odległości od tego końca górnego uchwytu i połowy zasięgu posuwu maszyny, stanowiącego różnicę pomiędzy długością ściany oraz długością urabiającej maszyny.
System według wynalazku cechuje osłonięcie i prowadzenie pętli wiązki przewodów na całej długości roboczej drogi maszyny urabiającej oraz wymuszone, jednokierunkowe układanie się pojedynczej pętli przewodów, co umożliwia nawrotny, dwukierunkowy ruch maszyny urabiającej bez jaPL 191 589 B1 kichkolwiek dodatkowych prac przy formowaniu tej pętli, a także ochronę tych przewodów przed uszkodzeniami mechanicznymi na całej długości i na końcach wyrobiska ścianowego. Zamknięta w widoku poprzecznym konstrukcja kanału zastawkowego zabezpiecza pętlę przed wypadaniem a jej szczelne osłonięcie od strony stropu i ociosu ma na celu zabezpieczenie przewodów także przed udarowymi uszkodzeniami i zanieczyszczaniem kanału. Osłonięcie kanału od strony zawału płytami przeźroczystymi poprawia znacznie bezpieczeństwo pracy obsługi, a równocześnie umożliwia bieżącą kontrolę prawidłowości układania się pętli. Sterowane automatycznie wybierakowe urządzenie zapewnia samoczynną regulację siły naciągu i zmianę jego kierunku ruchu w zależności od posuwu maszyny. Osadzone na górnym uchwycie progowe czujniki siły naciągu umożliwiają nastawianie progu wartości tej siły, zabezpieczającego przewody przed zerwaniem. Zastosowanie systemu zapewnia więc komfortową i bezpieczną obsługę zasilania maszyny urabiającej, znaczne ograniczenie możliwości uszkodzeń przewodów, wyeliminowanie ręcznej interwencji obsługi zasilania przy odkładaniu się pętli, a także bieżącą wzrokową kontrolę prawidłowości działania systemu.
System według wynalazku przedstawiono w przykładowym rozwiązaniu na załączonym rysunku, którego fig.1 przedstawia ten system w kompleksie ścianowym z ruchomą maszyną urabiającą pokazanym w widoku bocznym od strony zawału, fig.2 -ten sam kompleks w pionowym przekroju poprzecznym zaznaczonym na fig.1 linią A -A, zaś fig.3 -ten sam system w postaci schematycznej.
Kompleks ścianowy zawiera ścianowy przenośnik zgrzebłowy 1, którego rynnociąg stanowi trasę dla przemieszczania się urabiającej maszyny 2. Rynnociąg przenośnika 1 zaopatrzony jest w ciąg zastawek 3, których zamknięty w widoku poprzecznym kanał 3a dla pomieszczenia przewodów 4, zasilających urabiającą maszynę 2 uszczelniony jest od strony stropu płytami 3b. Od strony ociosu kanał 3a uszczelniony jest dzielonymi płytami 3c, wychylnymi i elastycznymi. Od strony zawału kanał 3a osłonięty jest zestawem ruchomych i przeźroczystych płyt 3d. W odległości Lw od końca ściany trasa przenośnika 1 ma wprowadzenie 5 przewodów 4 zasilających urabiającą maszynę 2, zrealizowane za pośrednictwem dolnego uchwytu 6 osadzonego w kanale 3a zastawek 3, który w ten sposób tworzy dolny koniec pętli 4a wiązki przewodów 4 mieszczącej się wtym kanale 3a. Pętla 4a wiązki przewodów4 przewinięta jest następnie przez zblocze 7 i połączona za pośrednictwem górnego uchwytu 8 z urabiającą maszyną 2, przy czym ten uchwyt 8 zachowuje względem korpusu maszyny 2 stopień swobody tak w płaszczyźnie pionowej jak i poziomej, a ponadto prowadzony jest wzdłuż obrzeża odociosowej płyty 3e zastawkowego kanału 3a. Osadzone suwliwie w kanale 3a zastawek 3 zblocze 7 połączone jest z wybierakowym urządzeniem 9 jaki stanowi kołowrót sterowany automatycznie, o zmiennym kierunku ruchu oraz samoczynnej regulacji siły S naciągu zblocza 7. Siła S napinania zblocza 7 jest mniejsza od dwukrotnej wartości siły P zrywającej przewody 4,a większa od oporów przemieszczania się ich pętli 4a. Zamocowany na urabiającej maszynie 2 górny uchwyt 8 ma progowe czujniki 10 siły S1 naciągu górnego odcinka pętli 4a wiązki przewodów 4 od maszyny 2 do zblocza 7, o nastawialnym progu wartości tej siły S1. Górny uchwyt 8 zamocowany jest na maszynie 2w odległości Lu większej od sumy luzów L1 i L2 zawartych pomiędzy uchwytem 8, zbloczem 7 i wybierakowym urządzeniem 9 oraz długości Lz zblocza i długości Lh urządzenia 9. Długość pętli 4a wiązki przewodów 4 równa jest sumie połowy zasięgu Zk urabiającej maszyny 2, długości K opasania krążka zblocza 7, podwójnej wielkości luzu L1 pomiędzy uchwytem 8 a zbloczem 7 oraz podwójnej długości Lz zblocza 7. Ponadto wprowadzenie 5 wiązki przewodów 4 oddalone jest względem końca ściany na odległość Lw równą sumie odległości Lu od tego końca uchwytu 8 i połowy zasięgu Zk posuwu maszyny 2, który to zasięg Zk wyraża się różnicą długości Ls ściany i długości Lk urabiającej maszyny 2.
Rozwiązanie według wynalazku znajduje zastosowanie we wszystkich kompleksach ścianowych zaopatrzonych w ruchomą maszynę urabiającą.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. System prowadzenia przewodów zasilających zwłaszcza ruchome maszyny urabiające zawierający przyłączoną do tej maszyny za pośrednictwem uchwytu i opończy pętlę wiązki przewodów, umiejscowioną w kanale zastawek przenośnika zgrzebłowego oraz zaopatrzony w zespół bezpieczników, znamienny tym, że ma skierowaną w jedną ze stron pętlę (4a) wiązki przewodów (4) przewiniętą przez zblocze (7) i napinaną wybierakowym urządzeniem (9), przy czym zamocowana do urabiającej maszyny (2) przy pomocy prowadzonego po obrzeżu odociosowej płyty (3e) kanału (3a) zastawek (3) i swobodnego pionowo oraz poziomo względem tej maszyny (2) górnego uchwytu (8), pętla (4a) wpro4
    PL 191 589 B1 wadzana jest w zamknięty kanał (3a) zastawek (3) tak, że przewody (4) są prowadzone jego obramowaniem w całym zakresie roboczej drogi urabiającej maszyny (2) i szczelnie osłonięte płytami (3b) i (3c) jakie ma ten kanał (3a) co najmniej od strony stropu i ociosu, zaś drugi koniec ich pętli (4a) jest wprowadzony do tego kanału (3a)i zamocowany na jego dnie za pomocą dolnego uchwytu (6).
  2. 2. System prowadzenia według zastrz. 1, znamienny tym, że ma kanał (3a) zastawek (3) przenośnika (1), uszczelniony od strony ociosu dzielonymi płytami (3c), uchylnymi i elastycznymi.
  3. 3. System prowadzenia według zastrz. 1, znamienny tym, że ma kanał (3a) zastawek (3) przenośnika (1), osłonięty od strony zawału z zestawem ruchomych i przeźroczystych płyt (3d).
  4. 4. System prowadzenia według zastrz. 1, znamienny tym, że wybierakowe urządzenie (9) stanowi sterowany automatycznie kołowrót.
  5. 5. System prowadzenia według zastrz. 1, znamienny tym, że ma na w obszarze górnego uchwytu (8)i końcówki pętli (4a) wiązki przewodów (4) progowe czujniki (10) siły naciągu (S1).
  6. 6. System prowadzenia według zastrz. 1, znamienny tym, że ma nastawialną wartość siły (S) naciągu napinania pętli (4a) przewodów (4) mniejszą od dwukrotnej wartości zrywającej siły (P) przewodów (4), a większą od siły oporu przemieszczania się tej pętli (4a).
  7. 7. System prowadzenia według zastrz. 1, znamienny tym, że ma górny uchwyt (8) zamocowany na urabiającej maszynie (2) w odległości (Lu) od końca ściany większej od sumy luzów (L1) i (L2) pomiędzy uchwytem (8), zbloczem (7) i wybierakowym urządzeniem (9) oraz długości (Lh) tego urządzenia (9)i długości (Lz) zblocza (7).
  8. 8. System prowadzenia według zastrz. 1, znamienny tym, że ma długość pętli (4a) wiązki przewodów (4) równą sumie połowy zasięgu (ZK) urabiającej maszyny (2), długości (K) opasania krążka zblocza (7), oraz podwójnej wartości luzu (L1) zawartego pomiędzy uchwytem (8) a zbloczem (7), i podwójnej długości (Lz) zblocza (7).
  9. 9. System prowadzenia według zastrz. 1, znamienny tym, że ma wprowadzenie (5) wiązki przewodów (4) w kanał (3a) zastawek (3) oddalone względem końca ściany na odległość (Lw) co najmniej równą sumie odległości (Lu) oddalonego od tego końca górnego uchwytu (8) i połowy zasięgu (Zk) urabiającej maszyny (2) stanowiącego różnicę długości (Ls) ściany i długości (Lk) tej maszyny (2).
PL344196A 2000-11-28 2000-11-28 System prowadzenia przewodów zasilających, zwłaszcza ruchome maszyny urabiające PL191589B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL344196A PL191589B1 (pl) 2000-11-28 2000-11-28 System prowadzenia przewodów zasilających, zwłaszcza ruchome maszyny urabiające

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL344196A PL191589B1 (pl) 2000-11-28 2000-11-28 System prowadzenia przewodów zasilających, zwłaszcza ruchome maszyny urabiające

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL344196A1 PL344196A1 (en) 2002-06-03
PL191589B1 true PL191589B1 (pl) 2006-06-30

Family

ID=20077842

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL344196A PL191589B1 (pl) 2000-11-28 2000-11-28 System prowadzenia przewodów zasilających, zwłaszcza ruchome maszyny urabiające

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL191589B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2014155160A1 (en) 2013-03-29 2014-10-02 Kopex Machinery Spółka Akcyjna Supply cable handling mechanism and scraper chain conveyor channel for mining thin seams

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2014155160A1 (en) 2013-03-29 2014-10-02 Kopex Machinery Spółka Akcyjna Supply cable handling mechanism and scraper chain conveyor channel for mining thin seams

Also Published As

Publication number Publication date
PL344196A1 (en) 2002-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL222661B1 (pl) Mechanizm układaka przewodów zasilających oraz zastawka przenośnika ścianowego urządzenia urabiającego do pokładów o małej miąższości
KR100923616B1 (ko) 공급벨트
PL191589B1 (pl) System prowadzenia przewodów zasilających, zwłaszcza ruchome maszyny urabiające
US6325460B1 (en) Machine used in connection with underground mining having an operator protective shield
US4564241A (en) Power supply arrangement for pulled mining machines
CA1169441A (en) Energy supply equipment for extraction machines in mine workings
US4186553A (en) Cable protection equipment
DE3229989C2 (de) Gewinnungsmaschine, insbesondere Walzenschrämmaschine, die mit einem seitlichen Arm in einen Seitenbrackenkanal eingreift
US4458950A (en) Energy supply unit for winning machines pulled by a traction mechanism for mining operations
AU2004318024B2 (en) Method and device for introducing heading supports
US3721378A (en) Apparatus for handling flexible supply lines
US4068088A (en) Underground mine equipment
CA2708373A1 (en) An apparatus for forming an underground tunnel
DE3204496C1 (de) Energieversorgungseinrichtung für zugmittelgezogene Gewinnungsmaschinen in bergmännischen Abbaubetrieben
GB2131851A (en) Drive and energy supply to a mining machine
PL74782B2 (pl)
EA041141B1 (ru) Механизм укладки кабеля питания и канал забойного конвейера горного комбайна для пластов малой мощности
GB2041253A (en) Equipment for laying a mat of fabricated material along a desired path
PL191590B1 (pl) Uchwyt przewodów, zasilających maszynę urabiającą
GB2115366A (en) Cable handling system
PL111379B1 (en) Gate for a scraper-type mining conveyor
SU735764A1 (ru) Устройство дл укладки и перемещени электрокабел и шлангов орошени
RU2235202C1 (ru) Узкозахватный комбайн для выемки угля из крутонаклонных пластов
PL151808B1 (pl) Urządzenie zabezpieczające przewód oponowy zasilający maszynę samobieżną zwłaszcza kombajn węglowy
PL173391B1 (pl) Prowadnica zastawki przenośnika zgrzebłowego

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20131128