CZ301602B6 - Zpusob prípravy esteru hydroxyfenylkarboxylových kyselin - Google Patents

Zpusob prípravy esteru hydroxyfenylkarboxylových kyselin Download PDF

Info

Publication number
CZ301602B6
CZ301602B6 CZ20030108A CZ2003108A CZ301602B6 CZ 301602 B6 CZ301602 B6 CZ 301602B6 CZ 20030108 A CZ20030108 A CZ 20030108A CZ 2003108 A CZ2003108 A CZ 2003108A CZ 301602 B6 CZ301602 B6 CZ 301602B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
group
butyl
formula
compound
tert
Prior art date
Application number
CZ20030108A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2003108A3 (cs
Inventor
Kleiner@Christoph
Original Assignee
Ciba Specialty Chemicals Holding Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ciba Specialty Chemicals Holding Inc. filed Critical Ciba Specialty Chemicals Holding Inc.
Publication of CZ2003108A3 publication Critical patent/CZ2003108A3/cs
Publication of CZ301602B6 publication Critical patent/CZ301602B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C67/00Preparation of carboxylic acid esters
    • C07C67/03Preparation of carboxylic acid esters by reacting an ester group with a hydroxy group

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Abstract

Zpusob prípravy sloucenin vzorce I, reakcí slouceniny vzorce II, se slouceninou vzorce III, vyznacující se tím, že se reakce provádí pri neutrálním pH a za prítomnosti prinejmenším jedné, v reakcní smesi rozpuštené nebo suspendované, alkalické soli organické karboxylové kyseliny nebo smesi takových alkalických solí, pricemž (i) tato alkalická sul je tvorena z kationtu alkalického kovu a z aniontu organické karboxylové kyseliny a (ii) tato organická karboxylová kyselina je za použitých reakcních podmínek alespon cástecne tekavá. Preferované alkalické soli jsou alkalické mravencany a alkalické octany.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu přípravy esterů hydroxyfenylkarboxylových kyselin za použití vybraných katalyzátorů. Vynález se rovněž týká nových esterů hydroxyfenylkarboxylových kyselin, které je možno připravit způsobem podle vynálezu.
Dosavadní stav techniky
Estery hydroxyfenylkarboxylových kyselin, zvláště estery obecného vzorce 1, se mohou s výhodou používat jako antioxidanty. Je známo mnoho sloučenin vzorce I. Mohou se připravit napří15 klad transesterifikací za použití vhodných katalyzátorů. Takové transesterifikační pochody jsou popsány například ve spisech US-A-4 716 244, US-A-5 481 023, nebo US-A-5 563 291.
Četné sloučeniny vzorce I jsou důležité komerční produkty. Tak například tyto sloučeniny chrání organické materiály, jako jsou umělé hmoty a mazadla, proti termickému, oxidativnímu a/nebo radiačnímu odbourávání. Existuje velká poptávka po nových takových sloučeninách, použitelných jako antioxidanty, a po lepších způsobech jej ich přípravy.
Podstata vynálezu
Nyní bylo nalezeno, že při o sobě známém transesterifikačním pochodu je možno použít jako katalyzátory vybrané soli karboxylových kyselin s alkalickými kovy, jako je například octan lithný, octan sodný nebo octan draselný, a to v prakticky neutrálním prostředí a bez rozpouštědla, přičemž se produkty získají ve formě bezbarvých tavenín, které se mohou dále použít bez dalšího čištění. Rovněž překvapivě odpadá neutralizace katalyzátoru a nedochází ke zpětným transesterifikačním reakcím, dokonce i když zchladlá zreagovaná reakční hmota přijde do styku s alkoholy. Pozoruhodná je skutečnost, že zmíněné katalyzátory za udaných podmínek, zvláště při neutrálním pH a bez rozpouštědla, kata lyžují transesterifikace u sloučenin vzorce I, kde n se může rovnat 1,2,3,4 nebo i více.
Předložený vynález je definován v nárocích. Zvláště se vynález týká způsobu přípravy sloučeniny vzorce I
(I), kde
Ri a R2 nezávisle na sobě jsou Ci-Cg-alkylová skupina, cyklopentylová skupina nebo cyklohexylová skupina, m je rovno 1,2 nebo 3, s výhodou 2, n je celé číslo od 1 do 30, zejména celé číslo od 1 do 10, zvláště 1,2,3,4, 5 nebo 6, a
CZ 3016ΦΖ B6
R3 je n-vazný zbytek nerozvětvené nebo rozvětvené C4-C30-alkylové skupiny, která je popřípadě přerušena kyslíkem, nebo (pro η = 1 až 12) n-vazný zbytek C5-C|2-cykloalkylové skupiny, reakcí sloučeniny vzorce 11
kde R je C)-C3-alkylová skupina, se sloučeninou vzorce III
R3(OH)„ (III), kde R3 a n mají výše uvedené významy, vyznačujícího se tím, že se reakce provádí při neutrálním pH a za přítomnosti přinejmenším jedné soli alkalického kovu s organickou karboxylovou kyselinou, kdy sůl je rozpuštěna nebo suspendována v reakční směsi, nebo v přítomnosti směsí takových solí alkalických kovů, přičemž (i) tato sůl alkalického kovu je tvořena z kationtu alkalického kovu a z aniontu organické karboxylové kyseliny a (ii) tato organická karboxylová kyselina je za použitých reakčních podmínek io těkavá a kde organická karboxylová kyselina je nasycená kyselina, kterou je kyselina mravenčí nebo kyselina obsahující 2 až 6 atomů uhlíku.
Použité reakční podmínky při této reakci jsou zejména teploty v rozmezí 50 °C až 250 °C, zvláště 80 °C až 220 °C, obzvláště 140 °C až 220 °C a tlaky 0,01 kPa až 101,3 kPa (atmosférický tlak), s výhodou 0,01 kPa až 10 kPa, zvláště 0,01 kPa až 5 kPa a obzvláště 0,01 kPa až 2 kPa. Karboxylové kyseliny, tvořící sůl, mají s výhodou teplotu varu, která leží v udaných rozmezích teplot a tlaků.
Jako solitvomé kationty alkalických kovů přicházejí v úvahu zvláště lithné, sodné nebo draselné kationty. Preferovány jsou sodné, draselné a/nebo lithné kationty, respektive sodné, draselné a/nebo lithné soli organických karboxylových kyselin.
Příklady kyselin, které za použitých reakčních podmínek jsou ve své kyselinové formě alespoň částečně těkavé, jsou alifatické nasycené nebo nenasycené karboxylové kyseliny, obsahující zejména 2 až 10 atomů uhlíku, zvláště 2 až 6 atomů uhlíku, jako například kyselina mravenčí, kyselina octová, kyselina propionová, kyselina n-máselná, kyselina isomáselná, kyselina n-valerová, kyselina trimethyloctová, kyselina kapronová, kyselina n-heptanová nebo kyselina pelargonová. Dalšími příklady jsou kyselina malonová, kyselina maleinová, kyselina fumarová nebo také monomethylester kyseliny malonové. Vhodné jsou též halogenované kyseliny, například kyselina fluoroctová, kyselina chloroctová, kyselina bromoctová, kyselina difluoroctová, kyselina dichloroctová, kyselina trifluoroctová, kyselina trichloroctová, kyselina α-chlorpropionová nebo kyselina β-chlorpropionová. Preferovány jsou octan sodný, octan draselný, octan lithný, mravenčan sodný, mravenčan draselný nebo mravenčan lithný, nebo směs těchto sloučenin,
Množství přidaného katalyzátoru se pohybuje v rozmezí od 0,05 do 5 mol. %, vztaženo na molární množství sloučeniny vzorce I v reakci.
-2Substituent R) je nerozvětvená nebo rozvětvená Ci-Ci-alkýlová skupina, zejména methylová skupina, ethylová skupina, propylová skupina nebo butylová skupina, zvláště methylová skupina nebo terc-butylová skupina.
Substituent R2 je nerozvětvená nebo rozvětvená C|-C4-alkylová skupina, zejména methylová skupina, ethylová skupina, propylová skupina nebo butylová skupina, zvláště terc-butylová skupina.
Sloučeniny vzorce I mohou v téže molekule obsahovat fenylové zbytky, které jsou rozdílným io způsobem substituované skupinami Rt a R2, přičemž skupiny Rj a R2na tomtéž fenylovém zbytku mohou být stejné nebo rozdílné. V tomto smyslu například mohou oba substituenty Ri a R2 být methylové skupiny nebo terc-butylové skupiny, nebo Ri může znamenat methylovou skupinu a R2 terc-butylovou skupinu.
Zbytek R3 jako n-vazná alkylová skupina o 4 až 30 atomech uhlíku, kteráje popřípadě přerušena kyslíkem, může být nerozvětvený nebo rozvětvený, nebo může být směsí obou. Takové směsi se mohou skládat ze sloučenin, ve kterých R3 je směs převážně nerozvětvených nebo rozvětvených alkylových skupin, obsahujících například 14, 16, 18 nebo 20 atomů uhlíku, přičemž tyto alkylové skupiny mohou být zčásti i rozvětvené.
Jestliže n-l, pak R3 je zejména jednovazná skupina, zvláště n-butylová skupina, isobutylová skupina, terc-butylová skupina, pentylová skupina, isopentylová skupina, hexylová skupina, heptylová skupina, oktylová skupina, 2-ethylhexylová skupina, nonylová skupina, decylová skupina, undecylová skupina, dodecylová skupina, tridecylová skupina, tetradecylová skupina, pentadecylová skupina, hexadecylová skupina, heptadecylová skupina, oktadecylová skupina, eikosylová skupina, právě tak jako odpovídající homologické skupiny o stoupajícím počtu uhlíkových atomů až do 30 uhlíkových atomů, nebo směs těchto C4-C3o-skupin. Pro n=l znamená R3 s výhodou také jednovaznou skupinu jako je cykloalkylové skupina o 5 až 12 atomech uhlíku, zvláště cyklopentylovou skupinu a cyklohexylovou skupinu, obzvláště cyklohexylovou skupinu.
R2 je s výhodou (pro n-l) jednovazná Cg-C3o-alkylová skupina, zejména isooktylová skupina, 2ethylhexylová skupina, n-hexadecylová skupina a n-oktadecylová skupina, nebo směs těchto alkylových skupin.
Jestliže n=2, pak R3 je zejména C2-Cg-alkylenová skupina nebo C^-C^-alky lenová skupina, přerušená kyslíkem. V tomto smyslu R3 (pro n=2) představuje alkylenovou skupinu, odvozenou od dvojmocného alkoholu odstraněním obou skupin OH, která může být přerušena kyslíkem. Příklady takových dvojmocných alkoholů jsou alkylenglykoly jako 1,2-ethandiol, 1,3-propandiol, 1,4-butandiol, 1,5-pentandiol, 1,6-hexandiol, 1,7-heptandiol, 1,8-oktandiol, polyalkylenglykoly jako diethylenglykol, triethylenglykol a tetraethylenglykol, dipropylenglykol, tri40 propylenglykol, nebo (pro n-l) glycerin, pentaerythrit [C(CH2OH)4] nebo analogické polyoly. Rovněž tak n-vazné zbytky R3, které jsou přerušeny kyslíkem, mohou být odvozeny od etherifikovaných polyhydroxysloučenin, zejména od polyglycerinu nebo polypentaerythritu.
Jestliže n=3, pak R3 je rozvětvená alkyl-alkylenová skupina, odvozená od trojmocného alkoholu odštěpením skupin OH. V tomto smyslu R3 znamená zejména methan-C i-C6-a Iky 1-tri methy lenovou skupinu. Příkladem takových trojmocných alkoholů je 1,1, l-tris(hydroxymethyl)ethan (trimethylolethan) nebo l,l,l-tris(hydroxymethyl)propan (trimethylolpropan).
Jestliže n=4, pak R3 je rozvětvená alkyl-alkylenová skupina, odvozená od čtyrmocného alkoholu, respektive polyolu, odštěpením skupin OH. V tomto smyslu R3 znamená zejména methantetramethylen, například tetrakis(hydroxymethyl)methan (pentaerythrit).
Zvláště preferována je příprava sloučenin vzorce I, kde substituent Rj je terc-butylová skupina, substituent R2 je methylová skupina nebo terc-butylová skupina, a R3 je n-oktadecylová skupina, směs vyšších alkylových skupin o 8 až 30 atomech uhlíku (Cg-03o-alkylové zbytky), nebo zbytek
-3CZ 5U1602 B6 odvozený od 1,6-hexandiolu, triethylenglykolu, pentaerythritu, l,I,l-tris(hydroxymethyl)ethanu,
1,1,1 -tris(hydroxymethyl)propanu.
Vynález se rovněž týká použití alkalické soli organické karboxylové kyseliny nebo směsi tako5 vých alkalických solí, jak je popsáno výše, jako katalyzátoru při přípravě sloučenin vzorce I ze sloučenin vzorce 11 a III, jak je popsáno výše, přičemž je preferován použití octanu sodného, octanu draselného, octanu lithného, mravenčanu sodného, mravenčanu draselného nebo mravenčenu lithného, nebo směsi těchto sloučenin.
io Katalyzátor se používá v množství 0,05 až 5 mol. %, zejména 0,05 až 3 mol. %, obzvláště 0,1 až 1 mol. %, vztaženo na molové množství zpracované sloučeniny vzorce 1.
Podle vynálezu se pracuje zejména bez rozpouštědla. Je však také možné provádět transesterifikační reakci podle vynálezu v inertním organickém alifatickém a/nebo aromatickém rozpouštědle nebo ve směsi takových rozpouštědel.
Podle vynálezu se sloučeniny vzorce II a III zahřívají spolu s katalyzátorem za inertních podmínek a za míchání, s výhodou při teplotě 90 až 120 °C, až se utvoří tavenina. Aby se posunula chemická rovnováha v transesterifikační reakci, sníží se pak tlak a teplota se zvýší, to znamená, že reakce se provádí zejména při tlaku v rozmezí 0,01 až 20 kPa a při teplotě v rozmezí 140 až 220 °C. Preferovaný tlak je 0,01 až 5 kPa, zejména 0,01 až 2 kPa. Preferovaná reakční teplota je s výhodou 160 až 220 °C, zejména 165 až 185 °C.
Reakční doba závisí na tlaku a teplotě a obecně se pohybuje mezi 1 a 12 hodinami, zvláště mezi 1 a 10 hodinami, obzvláště mezi 2 a 6 hodinami.
Zpravidla se použije malý přebytek esteru vzorce II, vztaženo na hydroxylové funkce v alkoholu vzorce III. Preferovaný poměr sloučeniny vzorce II ke sloučenině vzorce III (vypočteno v molekv i Valentech) se pohybuje v rozmezí 0,8:1 až 1,5:1, zvláště pak v rozmezí 1:1 až 1,2:1, obzviáš30 tě v rozmezí 1,05:1 až 1,15:1.
Jestliže se pracuje s přebytkem sloučeniny vzorce II, pak se tato na konci reakce s výhodou oddestiluje, přičemž destilace tohoto přebytku slouží také pro odstranění případně vzniklých nežádoucích vedlejších produktů, které nepříznivě ovlivňují barvu produktu I.
Produkt vzorce I se může ochlazením přímo přivést ke krystalizaci nebo ztuhnutí, ať už s naočkováním nebo bez něho, načež se bez dalšího čisticího stupně, jako je například rekrystalizace, může zpracovat přímo na komerční formu. Podle vynálezu se přirozeně může tavenina vyjmout do vhodného rozpouštědla, zchladit a nechat vykrystalovat, s naočkováním nebo bez něho. Jako rozpouštědla jsou vhodné například alifatické uhlovodíky jako heptan nebo cyklohexan nebo jejich směsi; aromatické uhlovodíky jako toluen a/nebo xylen; alkoholy jako methanol, ethanol, propanol a/nebo isopropanol i směsi odpovídajícího alkoholu s vodou (50 až 100 % alkoholu). Preferován je methanol a/nebo isopropanol a jejich směsi s vodou.
Zbytkový obsah katalyzátoru v produktu, například před nebo po eventuální filtraci zreagované taveniny, při použití produktu jako stabilizátoru normálně nevadí. Přítomné alkalické soli se mohou odstranit jednoduchou filtrací, například známým způsobem přes 20μ filtrační desku, pří teplotě 90 °C až 130 °C. Po zfiltrování se obsah katalyzátoru zpravidla pohybuje v řádu ppm.
Zvláštní výhody způsobu podle vynálezu tkví v tom, že se produkt získá v analytické čistotě a bez nežádoucího zabarvení, tj. bez barevných nebo zbarvujících vedlejších složek v reakční tavenině nebo v produktech, že nejsou nutné žádné další čisticí kroky a že reakční produkt se bez přídavku dalších přísad může pomocí fyzikálních metod, například rozemletím nebo poletováním, převést na použitelnou komerční formu.
-4VA. ^VlUVÍi UV
Sloučeniny vzorce II a III, použité v postupu podle předloženého vynálezu, jsou samy o sobě známy. Sloučeniny vzorce I, kde n=3 a R3 je trojvazný zbytek odvozený od l,l,l-tris(hydroxymethyl)ethanu (trimethylolethanu), resp. kde R3 je l,l,l-tris(methylen)ethan, jsou nové. Rovněž nové jsou sloučeniny vzorce Ϊ, kde n=3 a R3 je trojvazný zbytek odvozený od 1,1,1-'tris5 (hydroxymethyl)propanu (trimethylolpropanu), resp. kde R3 je 1,1,1 -tris(methylen)propan.
Uvedené sloučeniny jsou předmětem předloženého vynálezu. Tyto sloučeniny je možno připravit i jinými o sobě známými metodami a nejsou vázány na způsob přípravy, popsaný v předloženém vynálezu. Překvapivě tyto sloučeniny mají v bazickém acetonovém roztoku jen velmi malou ten10 denci zbarvovat se do žlutá, což je důležité pro jejich aplikační výhodnost se zřetelem na „Yellowness Index“.
Následující příklady provedení dále ilustrují vynález, aniž by jej jakkoliv omezovaly.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Oktadecylester kyseliny p-(3,5-di-terc-butyM-hydroxyfenyl)propionové (sloučenina vzorce I, kde Ri a R2 - terc-butyl, n=l, m=2, R3 = n-Ct8H37)
Směs 109 g (0,374 mol) methylesteru kyseliny P~(3,5-dÍ-terc-butyl-4-hydroxyfenyl)propio25 nové, 92,5 g (0,34 mol) stearylalkoholu a 0,1 g (0,001 mol) dihydrátu octanu lithného se při 100 °C pod dusíkem roztaví a míchá se. Jakmile se vytvoří tavenina, opatrně se evakuuje a současně se zvýší vnitřní teplota na 150 až 160 °C. Vznikající methanol se oddestilovává a kondenzuje se ve výmrazníku. Jakmile se dosáhne vnitrního tlaku <1 kPa, vnitřní teplota se zvýší na 170 až 180 °C a dále se evakuuje až na <0,1 kPa. Jakmile se dosáhne vnitřní teploty 180 °C a tlaku <0,1 kPa, udržu je se reakční směs za těchto podmínek jednu hodinu, načež se během 1 až 2 hodin při vnitřní teplotě 200 až 210 °C vydestiluje přebytečný methylester kyseliny p-(3,5-di-tercbutyl-4-hydroxyfenyl)propionové. Reakční tavenina pak obsahuje <0,2 % eduktů a obsah oktadecylesteru kyseliny p-(3,5-di-terc-butyM-hydroxyfenyl)propionové je >98 %. Reakční tavenina se ochladí a nechá se zkrystalovat. Výtěžek 96,5 %; t.t. 51 °C.
Příklad 2
Oktadecylester kyseliny J3-(3,5-di-terc-butyl-4-hydroxyfenyl)propionové (sloučenina vzorce I, kde Rt a R2 - terc-butyl, n=l, m=2, R3 = n-CigH^)
Směs 109 g (0,374 mol) methylesteru kyseliny (3-(3,5-di-terc-butyl-4-hydroxyfenyl)propionové, 92,5 g (0,34 mol) stearylalkoholu a 0,2 g (0,003 mol) mraveněanu sodného se při 100 °C pod dusíkem roztaví a míchá se. Jakmile se vytvoří tavenina, opatrně se evakuuje a současně se zvýší vnitřní teplota na 150 až 160 °C. Vznikající methanol se oddestilovává a kondenzuje se ve výmrazníku. Jakmile se dosáhne vnitřního tlaku <1 kPa, vnitřní teplota se zvýší na 170 až 180 °C a dále se evakuuje až na <0,1 kPa. Jakmile se dosáhne vnitřní teploty 180 °C a tlaku <0,1 kPa, udržuje se reakční směs za těchto podmínek jednu hodinu, načež se během 1 až 2 hodin při vnitrní teplotě 200 až 210 °C vydestiluje přebytečný methyl-ester kyseliny β—{3,5—di—terč—butyl—4— hydroxyfenyl)propionové. Reakční tavenina pak obsahuje <0,2 % eduktů a obsah oktadecylesteru kyseliny p-(3,5-di-terc-butyM-hydroxyfenyl)propionové je >98 %. Reakční tavenina se ochladí a nechá se zkrystalovat. Výtěžek 96,5 %; t.t. 51 °C.
-5CZ JU1MIZ B6
Příklad 3
Triethylenglycy l-bis[|3-(3,5-d i-terc-buty 1-4-hydroxyfeny l)propionát] (sloučenina vzorce I, kde R] a R2 = terc-butyl, n=2, m=2, R3 = 4CH2CH2O)2CH2CH2)-)
Směs 76 g (0,26 mol) methylesteru kyseliny (3-(3,5~di-terc-butyM-hydroxyfeny!)propionové, 15 g (0,1 mol) triethylenglykolu a 0,17 g (0,0015 mol) dihydrátu octanu lithného se při 100 °C pod dusíkem roztaví a míchá se. Jakmile se vytvoří tavenina, opatrně se evakuuje a současně se zvýší vnitřní teplota na 160 až 180 °C. Vznikající methanol se oddestilovává a kondenzuje se ve io výmrazníku. Když se dosáhne vnitřního tlaku <1 kPa, vnitřní teplota se zvýší na 180 až 190 °C a dále se evakuuje až na <0,1 kPa. Když se dosáhne vnitřní teploty 190 °C a tlaku <0,1 kPa, udržuje se reakční směs za těchto podmínek jednu hodinu, načež se během 1 až 2 hodin při vnitřní teplotě 200 až 220 °C vydestiluje přebytečný methylester kyseliny (3—0,5—di—terč—buty 1—4— hydroxyfenyl)propionové. Reakční tavenina pak obsahuje <0,2 % eduktů a obsah triethylen15 glykol-bisf(3-(3,5-di-terc-butyM-hydroxyfenyl)propionátu] je >97%. Reakční tavenina se ochladí a nechá se zkrystalovat. Výtěžek 94 %; t.t. 113 až 115 °C.
Příklad 4
Triethylenglycyl-bis[(3-(3-terc-buty 1-5-methy 1-4-hydroxyfeny l)propionát] (sloučenina vzorce I, kde R, = terc-butyl, R2 = methyl, n=2, m=2, R3 = -(CH2CH2O)2CH2CH2B
Směs 65 g (0,26 mol) methylesteru kyseliny (3-(3-terc-butyl-5-methyl-4-bydroxyfenyl)propio25 nové, 15 g (0,1 mol) triethylenglykolu a 0,17 g (0,0015 mol) dihydrátu octanu lithného se pri 100 °C pod dusíkem roztaví a míchá se. Jakmile se vytvoří tavenina, opatrně se evakuuje a současně se zvýší vnitřní teplota na 160 až 170 °C. Vznikající methanol se oddestilovává a kondenzuje se ve výmrazníku. Když se dosáhne vnitřního tlaku <1 kPa, vnitrní teplota se zvýší na 170 až 180°C a dále se evakuuje až na <0,1 kPa, Když se dosáhne vnitřní teploty 180 ŮC a tlaku <0,1 kPa, udržuje se reakční směs za těchto podmínek jednu hodinu, načež se během 1 až 2 hodin při vnitřní teplotě 190 až 200 °C vydestiluje přebytečný methylester kyseliny β-(3-terč-butyl-5methyM-hydroxyfenyl)propionové. Reakční tavenina pak obsahuje <0,2 % eduktů a obsah triethylenglykol-bis[(3-(3-terc-butyI-5-methyl“4-hydroxyfenyl)propionátu] je >97 %. Reakční tavenina se ochladí a nechá se zkrystalovat. Výtěžek 94,5 %; t.t. 74 až 77 ŮC.
Příklad 5
1,1.1 -Tris[(3—(3,5-di-terc-buty 1-4-hydroxyfenyl)propionyloxymethyl]propan (sloučenina vzor40 ce I, kde R, a R2 = terc-butyl, n-3, m=2, R3 - CH3CH2C(CH2)3)
Směs 85,5 g (0,293 mol) methylesteru kyseliny (3-(3?5-di~terc-butyM-hydroxyfenyl)propionové, 10,1 g (0,075 mol) l,l,l-tris(hydroxymethyl)propanu a 0,23 g (0,002 mol) dihydrátu octanu lithného se pri 120 °C pod dusíkem roztaví a míchá se. Jakmile se vytvoří tavenina, opatrně se evakuuje a současně se zvýší vnitřní teplota na 160 °C. Vznikající methanol se oddestilovává a kondenzuje se ve výmrazníku. Když se dosáhne vnitřního tlaku <1 kPa, vnitřní teplota se zvýší na 180 °C a dále se evakuuje až na <0,1 kPa. Když se dosáhne vnitřní teploty 180 °C a tlaku <0,1 kPa, udržuje se reakční směs za těchto podmínek jednu hodinu, načež se během 1 až 2 hodin pri vnitrní teplotě 200 až 210 QC vydestiluje přebytečný methylester kyseliny (3-(3,5-di-terc50 butyM~hydroxyfenyl)propionové. Reakční tavenina pak obsahuje <0,2 % methylesteru kyseliny [3~(3,5-di-terc-butyM-hydroxyfenyl)propionové a obsah 1,1,1-tris[p-(3,5-di-terč-butyl-4hydroxyfenyl)propionyloxymethyl]propanu je >97 %. Bezbarvá reakční tavenina se zfiltruje, ochladí se a nechá se ztuhnout/zkrystalovat. Výtěžek 95 %; t.t. 66 až 79 °C (amorfní forma).
-6V4j UV1WV* UU
Příklad 6
1,1,1 -Tris[P-(3,5-di-terc-buty l-4-hydroxyfenyl)propionyloxymethy l]propan (sloučenina vzor5 ce I, kde Ri a R2 - terc-butyl, n=3, m=2, R3 - CH3CH2C(CH2)3)
Směs 85,5 g (0,293 mol) methylesteru kyseliny pH3,5-dí-terc-butyM-hydroxyfenyl)propionové, 10,1 g (0,075 mol) l,l,l-tris(hydroxymethyl)propanu a 0,19 g (0,002 mol) octanu sodného se při 120 °C pod dusíkem roztaví a míchá se. Jakmile se vytvoří tavenina, opatrně se evakuuje io a současně se zvýší vnitřní teplota na 160 °C. Vznikající methanol se oddestilovává a kondenzuje se ve výmrazníku. Když se dosáhne vnitřního tlaku <1 kPa, vnitřní teplota se zvýší na 180 °C a dále se evakuuje až na <0,1 kPa. Když se dosáhne vnitřní teploty 180 °C a tlaku <0,1 kPa, udržuje se reakční směs za těchto podmínek jednu hodinu, načež se během 1 až 2 hodin při vnitřní teplotě 200 až 210 °C vydestiluje přebytečný methylester kyseliny (3-(3,5-di-terč-butyl-415 hydroxyfenyl)propionové. Reakční tavenina pak obsahuje <0,2 % methylesteru kyseliny β-(3,5di-terc-butyl-4-hydroxyfenyl)propionové a obsah 1,1, l-tris[(3-(3,5-di-terč-buty 1-4-hvdroxyfenyl)propionyíoxymethyl]propanu je >97 %. Bezbarvá reakční tavenina se zfiltruje, ochladí se a nechá se ztuhnout/zkrystalovat. Výtěžek 95 %; t.t. 66 až 79 °C (amorfní forma).
Příklad 7
1,1,1 -Tris[p-(3,5-di-terc-butyM-hydroxyfenyl)propionyloxymethyl]ethan (sloučenina vzorce I, kde Ri a R2 = terc-butyl, n=3, m=2, R3 = CH3C(CH2)3)
Směs 85,5 g (0,293 mol) methylesteru kyseliny p-(3,5-di-terc-butyl-4-hydroxyfenyl)propionové, 9 g (0,075 mol) l,l,l-tris(hydroxymethyl)ethanu a 0,23 g (0,002 mol) dihydrátu octanu lithného se při 120 °C pod dusíkem roztaví a míchá se. Jakmile se vytvoří tavenina, opatrně se evakuuje a současně se zvýší vnitřní teplota na 160 °C. Vznikající methanol se oddestilovává a kondenzuje se ve výmrazníku. Když se dosáhne vnitřního tlaku <1 kPa, vnitřní teplota se zvýší na 180 °C a dále se evakuuje až na <0,1 kPa. Když se dosáhne vnitřní teploty 180 °C a tlaku <0,1 kPa, udržuje se reakční směs za těchto podmínek jednu hodinu, načež se během 1 až 2 hodin při vnitřní teplotě 200 až 210 °C vydestiluje přebytečný methylester kyseliny β-(3,5-di-tercbutyl-4khydroxyfenyl)propionové. Reakční tavenina pak obsahuje <0,2 % methylesteru kyseliny p-<3,5-di-terc-butyPk-hydroxyfenyl)propionové a obsah l, 1,1-tris[β-(3,5-<1 i-terc-butyMhydroxyfenyl)propionyloxymethyl]ethanu je >97 %. Bezbarvá reakční tavenina se zfiltruje, ochladí se a nechá se ztuhnout/zkrystalovat. Výtěžek 95 %; t.t. 55 až 78 °C (amorfní forma).
Příklad 8
1,1,1-Tetraki s[p-( 3,5-di-terc-butyl-4-hy droxy feny l)propiony loxy methy l]methan (sloučenina vzorce I, kde Ri a R2 = terc-butyl, n=4, m-2, R3 - C(CH2)4)
Směs 75,9 g (0,26 mol) methylesteru kyseliny fH3,5-di-terc-butyl-4-hydroxyfenyl)propíonové, 6,8 g (0,05 mol) pentaerythritu a 0,16 g (0,002 mol) octanu sodného se při 120 °C pod dusíkem roztaví a míchá se. Jakmile se vytvoří tavenina, opatrně se evakuuje a současně se zvýší vnitřní teplota na 160 až 170°C. Vznikající methanol se oddestilovává a kondenzuje se ve výmrazníku. Když se dosáhne vnitřního tlaku <1 kPa, vnitřní teplota se zvýší na 180 ŮC a dále se evakuuje až na <0,1 kPa. Když se dosáhne vnitřní teploty 180 °C a tlaku <0,1 kPa, udržuje se reakční směs za těchto podmínek jednu hodinu, načež se během 1 až 2 hodin při vnitřní teplotě 200 až 210 °C vydestiluje přebytečný methylester kyseliny P-(3,5-di-terc-butyI-4-hydroxyfenyl)propionové. Reakční tavenina pak obsahuje <0,2 % methylesteru kyseliny [3~(3,5~di-tercbutyM-hydroxyfenyl)propionové a obsah 1,1,1 -tetrakis[p-(3,5-di-terc-butyl-4-hydroxyťenyl)-7CZ JU1Í)U2 B6 propionyloxymethyljmethanu je >96%. Bezbarvá reakční tavenina se zfiltruje, ochladí se a nechá se ztuhnout/zkrystalovat. Výtěžek 96 %; t.t. 55 až 85 °C (amorfní forma).

Claims (16)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY io 1. Způsob přípravy sloučeniny vzorce I kde
    Ri a R? nezávisle na sobě jsou Ci-Cg-alkylová skupina, cyklopentylová skupina nebo cyklot5 hexylová skupina, m je rovno 1,
  2. 2 nebo 3, s výhodou 2, n je celé číslo od 1 do 30, zejména celé číslo od 1 do 10, zvláště 1, 2, 3,4, 5 nebo 6, a
    Ri je π-vazný zbytek nerozvětvené nebo rozvětvené C4-C^0-alkýlové skupiny, která je popřípadě přerušena kyslíkem, nebo (pro η = 1 až 12) n-vazný zbytek C5-C,2-cykloalkylové skupiny,
    25 reakcí sloučeniny vzorce II (ll), kde R je C]-C3-alkylová skupina, se sloučeninou vzorce III
    R3(OH)n (III), kde Rj a n mají výše uvedené významy,
    35 vyznačující se t í m , že se reakce provádí při neutrálním pH a za přítomnosti přinejmenším jedné soli alkalického kovu s organickou karboxylovou kyselinou, kdy sůl je rozpuštěna nebo suspendována v reakění směsi, nebo v přítomností směsi takových solí alkalických kovů, přičemž (i) tato sůl alkalického kovu je tvořena z kationtu alkalického kovu a z an iontu organické karboxylové kyseliny a (ii) tato organická karboxylová kyselina je za použitých reakčních podmínek
    40 těkavá a kde organická karboxylová kyselina je nasycená kyselina, kterou je kyselina mravenčí nebo kyselina obsahující 2 až 6 atomů uhlíku.
    -82. Způsob přípravy podle nároku 1, vyznačující se tím, že sůl alkalického kovu s organickou karboxylovou kyselinou je sodná, draselná a/nebo lithná sůl.
  3. 3. Způsob přípravy podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se jako katalyzá5 tor použije octan sodný, octan draselný, octan lithný, mravenčan sodný, mravenčan draselný nebo mravenčan lithný, nebo směs těchto sloučenin,
  4. 4. Způsob podle kteréhokoli z nároků laž 3, vyznačující se tím, že Rt je nerozvětvená nebo rozvětvená Ci-C4-alkylová skupina, zejména methylová skupina, ethylová skupina, io propy lová skupina nebo butylová skupina, zvláště methylová skupina nebo terc-butylová skupina.
  5. 5. Způsob podle kteréhokoli z nároků laž4, vyznačující se tím, že R2 je nerozvětvená nebo rozvětvená Ci-C4-alkylová skupina, zejména methylová skupina, ethylová skupina,
    15 propylová skupina nebo butylová skupina, zvláště terc-butylová skupina.
  6. 6. Způsob podle nároku 4 nebo nároku 5, vyznačující se tím, že sloučenina vzorce I v téže molekule obsahuje fenylové skupiny substituované rozdílným způsobem substituenty Ri a R2.
  7. 7. Způsob podle kteréhokoli z nároků lažó, vyznačující se tím, že R3 je jednovazný zbytek, zejména n-butylová skupina, isobutylová skupina, terc-butylová skupina, pentylová skupina, isopentylová skupina, hexylová skupina, heptylová skupina, oktylová skupina, 2-ethylhexylová skupina, nonylová skupina, decylová skupina, undecylová skupina, dodecylová
    25 skupina, tridecylová skupina, tetradecylová skupina, pentadecylová skupina, hexadecylová skupina, heptadecylová skupina, oktadecylová skupina, eikosylová skupina nebo odpovídající homologická skupina o stoupajícím počtu atomů uhlíku až do 30 atomů uhlíku, nebo směs těchto C4C30-skupin, nebo jednovazná skupina, zejména cyklopentytová skupina nebo cyklohexylová skupina, zejména jednovazná isooktylová skupina, 2-ethylhexylová skupina, n-hexadecylová
    30 skupina nebo n-oktadecylová skupina nebo směs těchto alkylových skupin.
  8. 8. Způsob podle kteréhokoli z nároků lažó, vyznačující se tím, že R3 je Cr-Cgalky lenová skupina nebo C4-Ci 2-alky lenová skupina, přerušená kyslíkem, zejména zbytek, odvozený od dvojmocného alkoholu odstraněním obou skupin OH, zejména odvozený od
    35 alkylenglykolu, s výhodou 1,2-ethandiolu, 1,3-propandiolu, 1,4-butandiolu, 1,5-pentandiolu, 1,6-hexandiolu, 1,7-heptandiolu nebo 1,8-oktandiolu; od polyalkylenglykolů, zejména diethylenglykolu, triethylenglykolu nebo tetraethylenglykolu, dipropylenglykolu, tripropylenglykolu; od glycerinu, pentaerythritu nebo analogických polyolů; od etherifikovaných polyhydroxyslouČenin, zejména od polyglycerinu nebo polypentaerythrítu.
  9. 9. Způsob podle kteréhokoli z nároků lažó, vyznačující se tím, žeR3je rozvětvený alkylalkylenový zbytek, odvozený odstraněním skupin OH z trojmocného alkoholu (polyolu), zejména odstraněním skupin OH z l,l,l-tris(hydroxymethyl)ethanu (trimethy lolethanu) a z 1,1, l-tris(hydroxymethy l)propanu (trimethy lolpropanu).
  10. 10. Způsob podle kteréhokoli z nároků laž 6, vyznačující se tím, že R3 je rozvětvený alkylalkylenový zbytek, odvozený odstraněním skupin OH ze čtyřmocného alkoholu, zejména methantetramethylen.
    50
  11. 11. Způsob podle kteréhokoli z nároků I až 8, vyznačující se tím, že ve sloučenině vzorce I Ri je terc-butylová skupina a R2 je methylová skupina nebo terc-butylová skupina, a R3 je n-oktadecylová skupina, směs vyšších alkylových skupin o 8 až 30 atomech uhlíku, nebo zbytek odvozený od 1,6-hexandiolu, triethylenglykolu, pentaerythritolu, 1,1,1 -tris(hydroxymethyl)ethanunebo l,l,l-tris(hydroxymethyl)propanu.
    -9CZ JU1MK2 B6
  12. 12. Způsob podle kteréhokoli z nároků lažll, vyznačující se tím, že sloučenina vzorce II a sloučenina vzorce Ul se zahřívají spolu s katalyzátorem za inertních podmínek při teplotě 90 až 120°C až se utvoří tavenina, načež se provede transesterifikační reakce za sníženého tlaku v rozmezí 0,01 až 20 kPa a při zvýšené teplotě v rozmezí 140 až 220 °C.
  13. 13. Způsob podle kteréhokoli z nároků lažl2, vyznačující se tím, že poměr sloučeniny vzorce 11 ke sloučenině vzorce III - počítáno v molekvi Valentech - se pohybuje v rozmezí 0,8:1 až 1,5:1, zejména v rozmezí 1:1 až 1,2:1, obzvláště mezi 1,05:1 a 1,15:1.
    ío
  14. 14. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že produkt vzorce I se ochlazením přivede ke krystalizaci nebo ztuhnutí, ať již s naočkováním nebo bez něho, a bez dalších čisticích kroků se dále zpracuje na komerční formu.
  15. 15. Použití alkalických solí organické karboxyiové kyseliny, nebo směsi takových alkalických
    15 solí, podle kteréhokoli z nároku 2 nebo 3, zejména octanu sodného, octanu draselného, octanu lithného, mravenčanu sodného, mravenčanu draselného nebo mravenčanu lithného, nebo směsi těchto sloučenin, jako katalyzátoru při přípravě sloučenin vzorce l definovaných v nárocích 1 až 14.
  16. 20 16. Použití podle nároku 15, kdy katalyzátor je přítomen v množství od 0,05 do 5 mol. %, zejména od 0,05 do 3 mol. %, obzvláště od 0,1 do 1 mol. %, vztaženo na molámí množství sloučeniny vzorce I v reakci.
CZ20030108A 2000-06-23 2001-06-14 Zpusob prípravy esteru hydroxyfenylkarboxylových kyselin CZ301602B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH12512000 2000-06-23
CH3122001 2001-02-22

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2003108A3 CZ2003108A3 (cs) 2003-05-14
CZ301602B6 true CZ301602B6 (cs) 2010-04-28

Family

ID=25735909

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20030108A CZ301602B6 (cs) 2000-06-23 2001-06-14 Zpusob prípravy esteru hydroxyfenylkarboxylových kyselin

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6878843B2 (cs)
EP (1) EP1292560B1 (cs)
JP (1) JP4925547B2 (cs)
KR (1) KR100813185B1 (cs)
CN (1) CN1250513C (cs)
AT (1) ATE320412T1 (cs)
AU (1) AU2001263698A1 (cs)
BR (1) BR0111876B1 (cs)
CA (1) CA2412062C (cs)
CZ (1) CZ301602B6 (cs)
DE (1) DE50109215D1 (cs)
ES (1) ES2259325T3 (cs)
MX (1) MXPA02012369A (cs)
RU (1) RU2272022C2 (cs)
WO (1) WO2001098249A1 (cs)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1499645B1 (en) * 2002-04-26 2006-03-15 Ciba SC Holding AG Incorporable photoinitiator
GB0324964D0 (en) * 2003-10-27 2003-11-26 Great Lakes Chemical Europ Preparation of hydroxyphenyl carboxylic acid esters
WO2008055832A2 (en) * 2006-11-09 2008-05-15 Ciba Holding Inc. Process using liquid phenolic antioxidants
EP2881450B1 (en) 2012-07-31 2020-09-09 Adeka Corporation Latent additive and composition containing latent additive
CA2938957C (en) 2014-02-07 2022-03-08 C. R. Bard, Inc. Polymer composite-covered stents
ES2688470T3 (es) 2015-03-10 2018-11-02 Evonik Degussa Gmbh Antioxidantes para la preparación de sistemas de PUR de baja emisión
CN105294441B (zh) * 2015-12-10 2017-09-15 中国科学院新疆理化技术研究所 抗氧化剂八[β‑(3,5‑二叔丁基‑4‑羟基苯基)丙酸]三季戊四醇酯的合成方法
CN106674002A (zh) * 2016-12-28 2017-05-17 天津利安隆新材料股份有限公司 受阻酚类抗氧剂的制备方法
US20220121113A1 (en) 2019-01-23 2022-04-21 Basf Se Oxime ester photoinitiators having a special aroyl chromophore
CN115210219A (zh) 2020-03-04 2022-10-18 巴斯夫欧洲公司 肟酯光引发剂
CN114835991A (zh) * 2022-06-10 2022-08-02 安徽顺彤包装材料有限公司 一种水性转印膜及其制备工艺
EP4318166A1 (en) 2022-08-05 2024-02-07 Volocopter GmbH Method of controlling a transition aircraft and transition aircraft

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1081789A (en) * 1965-08-02 1967-08-31 Geigy Ag J R Transesterification process
US4716244A (en) * 1985-05-02 1987-12-29 Ciba-Geigy Corporation Process for the preparation of sterically hindered hydroxyphenylcarboxylic acid esters
EP0608089A1 (en) * 1993-01-21 1994-07-27 Sankyo Company Limited Phenylalkanoic acid esters and their use as antioxidants
US5481023A (en) * 1991-10-15 1996-01-02 Ciba-Geigy Corporation Process for the preparation of hydroxyphenylcarboxylates
US5563291A (en) * 1994-03-11 1996-10-08 Ciba-Geigy Corporation Process for the preparation of hydroxyphenylcarboxylates

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3644482A (en) * 1961-10-30 1972-02-22 Geigy Ag J R (4-hydroxy-5-alkylphenyl) alkanoic acid esters of polyols
CH454171A (de) 1964-06-02 1968-04-15 Geigy Ag J R Verfahren zur Herstellung organischer Ester
US3435065A (en) * 1965-10-22 1969-03-25 Geigy Chem Corp N,n,n',n' - (ethylenediamine) - tetrakis (ethylene - 3 - (3',5' - di-tert-butyl-4' - hydroxyphenyl)propionate) and compositions stabilized therewith
US4536593A (en) * 1982-07-13 1985-08-20 Ciba-Geigy Corporation Process for the preparation of sterically hindered hydroxphenylcarboxylic acid esters
US4594444A (en) 1983-12-22 1986-06-10 Ciba-Geigy Corporation Process for the preparation of sterically hindered hydroxyphenylcarboxylic acid esters
US5206414A (en) * 1990-01-11 1993-04-27 Ciba-Geigy Corporation Process for the preparation of hydroxyphenylpropionic acid esters
US5136082A (en) 1990-08-03 1992-08-04 Himont Incorporated Process for preparing organic esters and amides and catalyst system therefor
DE69703138T2 (de) * 1996-05-23 2001-05-17 Ciba Sc Holding Ag Verfahren zum Herstellen von substituierten Hydroxy-Hydrocinnamatestern
DE59707938D1 (de) 1996-12-20 2002-09-12 Ciba Sc Holding Ag An feste trägermaterialien fixierte umesterungskatalysatoren

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1081789A (en) * 1965-08-02 1967-08-31 Geigy Ag J R Transesterification process
US4716244A (en) * 1985-05-02 1987-12-29 Ciba-Geigy Corporation Process for the preparation of sterically hindered hydroxyphenylcarboxylic acid esters
US5481023A (en) * 1991-10-15 1996-01-02 Ciba-Geigy Corporation Process for the preparation of hydroxyphenylcarboxylates
EP0608089A1 (en) * 1993-01-21 1994-07-27 Sankyo Company Limited Phenylalkanoic acid esters and their use as antioxidants
US5563291A (en) * 1994-03-11 1996-10-08 Ciba-Geigy Corporation Process for the preparation of hydroxyphenylcarboxylates

Also Published As

Publication number Publication date
ES2259325T3 (es) 2006-10-01
CA2412062A1 (en) 2001-12-27
EP1292560B1 (de) 2006-03-15
CN1437572A (zh) 2003-08-20
RU2272022C2 (ru) 2006-03-20
KR20030007861A (ko) 2003-01-23
CA2412062C (en) 2011-09-20
US6878843B2 (en) 2005-04-12
BR0111876A (pt) 2003-06-24
US20030166962A1 (en) 2003-09-04
JP2004501128A (ja) 2004-01-15
CN1250513C (zh) 2006-04-12
ATE320412T1 (de) 2006-04-15
DE50109215D1 (de) 2006-05-11
KR100813185B1 (ko) 2008-03-17
CZ2003108A3 (cs) 2003-05-14
EP1292560A1 (de) 2003-03-19
AU2001263698A1 (en) 2002-01-02
MXPA02012369A (es) 2003-04-25
JP4925547B2 (ja) 2012-04-25
BR0111876B1 (pt) 2012-09-18
WO2001098249A1 (de) 2001-12-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ301602B6 (cs) Zpusob prípravy esteru hydroxyfenylkarboxylových kyselin
FR1449628A (fr) Procédé de préparation d&#39;indoles polynucléaires désacylés, notamment d&#39;esters de la série de la désacétyl-vincaleucoblastine et de la désacétyl-vincristine
EP1740527B1 (en) Method for the preparation of a hydroxyalkyl hindered phenolic antioxidant
EP2280923B1 (en) Production of ethylenically unsaturated acids or esters thereof
CA1242214A (en) Process for the preparation of sterically hindered hydroxyphenylcarboxylic acid esters
JPH07502035A (ja) 不飽和脂肪酸又はそのエステルの酸化分解によるカルボン酸又はそのエステルの製造方法
US5597934A (en) Process for production of polyol compounds
JPH01316346A (ja) エステルの製造法
EP1178030A2 (en) Process for recovering ditrimethylolpropane
JP3341216B2 (ja) ヒドロキシフェニルカルボキシレートの製造方法
RU2003100511A (ru) Способ получения эфиров гидроксифенилкарбоновой кислоты
US5563291A (en) Process for the preparation of hydroxyphenylcarboxylates
US4135050A (en) Process for preparing anthranilic acid esters
JPH10512283A (ja) ペンタエリスリトールテトラエステルを含む組成物およびその製造方法
JP3989043B2 (ja) アルキルシアノアセタートの製造方法
MXPA04012610A (es) Estabilizadores y plastificadotes tiol organico libres de metal para polimeros que contienen halogeno.
TW593266B (en) Method for preparing hydroxyphenyl carboxylic acid esters
US6130191A (en) Process for the preparation of trimethylolpropane caprylate/caprate
US3027364A (en) Fatty acid esters of aldose-semicarbazones and aldose-thioureide
JPH0648989A (ja) テトラキス[3−(3,5−ジアルキル−4−ヒドロキシフェニル)プロピオニルオキシアルキル]メタンの製法
JPH03148253A (ja) S―アルキルチオプロピオン酸および誘導体
SU1198055A1 (ru) Способ получени @ -алкоксиметил- @ -( @ , @ -дихлорвинил)-ацетоуксусного эфира или @ -алкоксиметил- @ -( @ , @ -дихлорвинил)-ацетилацетона
JPS6253942A (ja) ヒドロキシフエニルプロピオン酸エステル類の製造法
KR930005958A (ko) 장애 히드록시페닐기를 갖는 알킬에스테르의 제조방법

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20170614