CZ300675B6 - Zarízení na výrobu lehkých stavebních hmot - Google Patents

Zarízení na výrobu lehkých stavebních hmot Download PDF

Info

Publication number
CZ300675B6
CZ300675B6 CZ20040295A CZ2004295A CZ300675B6 CZ 300675 B6 CZ300675 B6 CZ 300675B6 CZ 20040295 A CZ20040295 A CZ 20040295A CZ 2004295 A CZ2004295 A CZ 2004295A CZ 300675 B6 CZ300675 B6 CZ 300675B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
aerated concrete
cakes
heating chamber
station
autoclave
Prior art date
Application number
CZ20040295A
Other languages
English (en)
Inventor
Hums@Dieter
Bailleul@Guido
Bayer@Peter
Original Assignee
Xella Baustoffe Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Xella Baustoffe Gmbh filed Critical Xella Baustoffe Gmbh
Publication of CZ300675B6 publication Critical patent/CZ300675B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B28WORKING CEMENT, CLAY, OR STONE
    • B28BSHAPING CLAY OR OTHER CERAMIC COMPOSITIONS; SHAPING SLAG; SHAPING MIXTURES CONTAINING CEMENTITIOUS MATERIAL, e.g. PLASTER
    • B28B15/00General arrangement or layout of plant ; Industrial outlines or plant installations
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B28WORKING CEMENT, CLAY, OR STONE
    • B28BSHAPING CLAY OR OTHER CERAMIC COMPOSITIONS; SHAPING SLAG; SHAPING MIXTURES CONTAINING CEMENTITIOUS MATERIAL, e.g. PLASTER
    • B28B1/00Producing shaped prefabricated articles from the material
    • B28B1/50Producing shaped prefabricated articles from the material specially adapted for producing articles of expanded material, e.g. cellular concrete
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B28WORKING CEMENT, CLAY, OR STONE
    • B28BSHAPING CLAY OR OTHER CERAMIC COMPOSITIONS; SHAPING SLAG; SHAPING MIXTURES CONTAINING CEMENTITIOUS MATERIAL, e.g. PLASTER
    • B28B11/00Apparatus or processes for treating or working the shaped or preshaped articles
    • B28B11/24Apparatus or processes for treating or working the shaped or preshaped articles for curing, setting or hardening
    • B28B11/245Curing concrete articles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Devices For Post-Treatments, Processing, Supply, Discharge, And Other Processes (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Abstract

V zarízení na výrobu lehkých stavebních hmot, zejména plynobetonu nebo pórobetonu, s plnicí stanicí (18) na plnení pórobetonové hmoty do forem, s alespon jednou predehrívací komorou (5a) na provádení kynutí, tuhnutí a zpevnování pórobetonové hmoty v naplnené forme do ní dopravené, s rezací stanicí (23a) na rezání ztužených pórobetonových kolácu do ní následne dopravených na požadované formáty, s alespon jednou topnou komorou (6a) na pusobení teplem na narezané pórobetonové koláce do ní dopravené a v ní ponechané, s alespon jedním autoklávem (7a) na vytvrzovaní pórobetonových kolácu do nej vsunutých parou mají všechna uvedená zarízení (18, 5a, 23a, 6a, 7a) kolejnicemi opatrené technologické trasy. Predehrívací komora (5a) je usporádána nad topnou komorou (6a).

Description

Zařízení na výrobu lehkých stavebních hmot
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení na výrobu lehkých stavební h hmot. zejména plynobetonu nebo pórobetonu, s plnicí stanicí na plnění pórobetonové hmoty do forem, s alespoň jednou předehrívací komorou na provádění kynutí, tuhnutí a zpevňování pórobetonové hmoty v naplněné formě do ní dopravené, s řezací stanicí na řezání ztužených pórobetonových koláčů do ní následně dopraveni ných na požadované formáty, s alespoň jednou topnou komorou na působení teplem na nařezané pórobetonové koláče do ní dopravené a v ní ponechané, s alespoň jedním autoklávem na vytvrzovaní pórobetonových koláčů do něj vsunutých parou, přičemž všechna zařízení mají kolejnicemi opatřené technologické trasy.
Dosavadní stav techniky
Parou vytvrzené stavební hmoty, zejména lehké stavební hmoty vytvrzené parou, například pórobeton nebo plynobeton, se vyrábějí následujícím způsobem:
Rozemleté suroviny písek, vápno, cement, nosič sulfátu a práškový hliník se dávkují spolu s vodou jako dávky do mísiče. Po smísení se materiál plní do naolejované licí formy o objemu mezi 4 a 9 m3. Po naplnění licí formy se tato licí forma přemisťuje na místo kynutí, kde hmota vy kyne na konečný objem a zůstane stát jednu až šest hodin, až se ztuhnutím složky, která je pojivém, dosáhne dostatečné pevnosti za syrová pro řezání. Po dosažení dostatečné pevnosti za syrová se materiál odformuje a následně se rozřezává v řezací stanici pomocí drátů. Po rozřezání se materiál buď shromažďuje na dalších odstavných místech před autoklávováním tak dlouho, až se shromáždí náplň do autoklávu nebo se zavází rovnou do autoklávu. Po zpracování v autoklávu, kdy obvyklá doba pobytu v něm činí přibližně 12 hodin, se materiál z autoklávu vyváží, vykládá se do vykládacího zařízení, balí se a dopravuje se do skladu.
Takové obvyklé výrobní zařízení se popisuje v publikaci S. Robert. Silikatbeton (Silikátový beton), vydal VEB Verlag fúr Bauwesen Berlin. Berlín 1970, a vysvětluje se níže s pomocí obr. 4.
V licí stanici 101 se vyčištěné a naolejované formy plní pórobetonovou směsí a následně se převážejí na místa 102 kynutí, kde hmota ve formách kyne a tuhne. V odformovávací stanici 103 se za syrová ztuhlé koláče pórobetonu překlápí o 90° a odebírá se část formy, zatímco jedna boční stěna formy zůstává stát jako dno pro vytvrzování. Alternativně lze provádět přemisťování kolá40 čů pórobetonu na rošty, takže se odnímá celá forma. Koláče pórobetonu se návazně přemísťují do řezací stanice 104 a tam se rozřezávají na požadovaný tvar. Formy odejmuté z koláčů pórobetonu se Čistí v čisticí stanici 105 a následně se v olejovací stanici 106 olejují.
Dna forem pro vytvrzování, vždy s jedním koláčem pórobetonu, se nyní po třech posazují s dél45 kovými stranami vedle sebe nebo šířkovými stranami nad sebou na autoklávní, případně vytvrzovací vozíky 107 a zavážejí se do tunelu 108, který je má chránit před vychladnutím, zejména před průvanem. Z tunelu 108 se koláče pórobetonu, pokud je k dispozici dostatečný počet autoklávních vozíků pro naplnění autoklávu, zaváží do volného autoklávu 109 a tam se podrobují vytvrzování parou.
Po ukončení vytvrzování parou se koláče pórobetonu vyvážejí z autoklávu 109 a jsou na odstavné ploše Ul připravené pro další úpravu a/nebo pro balení. Mají-li být koláče pórobetonu vybavené výztuží, mohou se do forem před litím vkládat výztuže v armovací stanici 112.
- 1 CZ 3UU675 B6
Přitom je nevýhodou to, že mají taková výrobní zařízení značnou potřebu místa. Mnoho místa je potřeba pro místa na kynutí a pro odstavnou plochu před autoklávy J_09, přičemž je někdy obvyklé vestavět do oblasti místa pro kynutí ohřívací tunel za účelem zkrácení doby kynutí, aby se tím uspořilo místo.
Zavází-li se autoklávy 109 jednotlivě a ne v šaržích, může se rovněž snížit potřeba místa. Tím se ovšem blokuje drahá kapacita autoklávů.
Aby se taková výrobní zařízení mohla provozovat hospodárné, jsou nutné výrobní kapacity vyšší io než 300 000 m3/rok.
Dalším nedostatkem je, že se u dosavadního způsobu vyžaduje značný počet forem, což je nákladná investice.
Ze spisu BE 556 531 je známo ohřívat pórobetonovou hmotu naplněnou do forem během kynutí i během řezání a po řezání před autoklávováním. Během kynutí a řezání se uskutečňuje ohřev v tunelu, ve kterém je uspořádáno několik řezacích stanic za sebou. Nařezané bloky pórobetonu se zavážejí na vozíkách do velké vytápěné čekací komory vybavené několika kolejemi. Nedostatkem tohoto výrobního zařízení je to, že má značné prostorové nároky a že se počty taktů nedají navzájem optimálně sladit.
Ze spisu CH 281682 je známo výrobní zařízení na výrobu betonových desek, zejména parou vytvrzovaných, rámy vyztužených vylehčených betonových desek. Toto známé zařízení je v podstatě umístěno v temperovatelné hale, jejíž vnitřní teplota se může nastavit na hodnotu vhodnou pro požadavky výroby plynobetonu, případně pěnobetonu. Nedostatkem tohoto výrobního zařízení je, že má značné nároky na místo a enormní potřebu investic pro postavení.
Ze spisu FR 1 360 763 je známo ukládání čerstvě naplněných forem s pórobetonem na složiště nad autoklávy, přičemž teplo předávané autoklávy do okolí má vlivem konvekce ohřívat koláče pórobetonu. Nedostatkem tohoto zařízení je, že se odpadní teplo z autoklávů nedá přivádět ke koláčům pórobetonu cíleně. Dále je u některých výrobních zařízení nevýhodné, že se vzhledem ke střídavému provozu autoklávů zásobuje složiště teplem pouze nerovnoměrně. Vypnuté autoklávy při zavážení a vyvážení přispívají zahříváním pouze nepatrnou měrou a způsobují nerovnoměrné rozdělení tepla pro nahoře uložené koláče pórobetonu. Proto se nedá optimálně nastavit doba kynutí. Musí se tak pro dokonalé vykynutí koláčů pórobetonu zřídit velký úložný prostor. V důsledku toho je u takového výrobního zařízení nutná velká potřeba prostoru a vysoké stavební investiční náklady.
Podstata vynálezu
Proto je úkolem vynálezu vytvořit takové výrobní zařízení, u kterého jsou podstatně sníženy hospodárná výrobní kapacita a potřeba místa aje zvýšen počet taktů při výrobě.
Zařízení na výrobu lehkých stavebních hmot. zejména plynobetonu nebo pórobetonu, s plnicí stanicí na plnění pórobetonové hmoty do forem, s alespoň jednou předehřívací komorou na provádění kynutí, tuhnutí a zpevňování pórobetonové hmoty v naplněné formě do ní dopravené, s řezací stanicí na řezání ztužených pórobetonových koláčů do ní následně dopravených na požadované formáty, s alespoň jednou topnou komorou na působení teplem na nařezané pórobeto50 nové koláče do ní dopravené a v ní ponechané, s alespoň jedním autoklávem na vytvrzovaní pórobetonových koláčů do něj vsunutých parou, přičemž všechna zařízení mají kolejnicemi opatřené technologické trasy, je podle vynálezu uspořádáno tak, že je předehřívací komora uspořádána nad topnou komorou.
-2Výrobní zařízení je dále s výhodou uspořádáno tak, že se řezací stanice nachází na úrovni předehřívací komory uspořádané nad topnou komorou.
Výrobní zařízení uspořádané, jak je uvedeno výše, dále s výhodou obsahuje zařízení na přívod odpadního tepla z topné komory do předehřívací komory.
Zvláště kompaktního výrobního zařízení se dosáhne tím, že jsou všechny technologické trasy uspořádány vzájemně rovnoběžně. Zvláštní přednosti vznikají tím, že jednotlivé technologické trasy, tj. řezací stanice, předehřívací komora, topná komora a autokláv mají shodnou délku, io Podle vynálezu může být řezací stanice i předehřívací komora uspořádána nad autoklávy a topnou komorou, přičemž předehřívací komora je uspořádána nad topnou komorou. Uspořádáním řezací stanice na vyvýšené úrovni předehřívací komory je možno předejít takovým vestavbám do země, jako je záchytná jímka na kal, či zřízení sklepa, což sníží investiční náklady. Kombinace této formy provedení zařízení podle vynálezu s předehřívací komorou a topnou komorou na pře15 dehřívání a ohřívání forem na pórobeton s kynoucí hmotou, jakož i hotově nařezaných pórobetonových koláčů, umožňuje jak dosažení kompaktního zařízení na výrobu lehkých stavebních hmot. protože odpadají odstavná místa před autoklávy, tak i podstatné zkrácení celého způsobu výroby za optimálního využití energie, čímž je možno docílit hospodárného provozování zařízení na výrobu lehkých stavebních hmot i při nízkých výrobních množstvích.
Přehled obrázků na výkresech
Zařízení na výrobu lehkých stavebních hmot podle vynálezu bude vysvětleno na příkladech s pomocí výkresu, na němž znázorňuje obr. 1 schematický pohled na zařízení pro výrobu pórobetonu, obr. 2 příklad uspořádání výrobního zařízení podle obr. 1, obr. 3 příklad dalšího uspořádání výrobního zařízení podle obr. 2 a obr. 4 známé výrobní zařízení.
Příklady provedení vynálezu
Zařízení 1 na výrobu lehkých stavebních hmot podle obr. 1 na výrobu parou vytvrzovaných stavebních hmot má vzájemně rovnoběžně uspořádané technologické trasy 2, 3, 4, 5, 6, 7, které jsou přibližně stejně dlouhé, přičemž koncové oblasti technologických tras 2 až 7 leží ve stejné výšce, takže půdorysná plocha zařízení i na výrobu lehkých stavebních hmot má zhruba obdélníkový tvar se dvěma podélnými vnějšími stranami L a dvěma čelními vnějšími stranami S. Technologické trasy 2 až 7 se přitom rozprostírají rovnoběžně k podélným vnějším stranám L zařízení i na výrobu lehkých stavebních hmot.
Přes koncové oblasti technologických tras 2 až 2 se podél každé z jeřábových drah 8a, 8b pohybuje jeden z příčných jeřábů 9a, 9b podél jedné z příslušných os 10a, 10b jeřábových drah 8a, 8b. Osy 10a, 10b jeřábových drah 8a, 8b jsou orientovány vzájemně rovnoběžně a rovnoběžně k čelní vnější straně S a kolmo k technologickým trasám 2 až 7.
Namísto příčných jeřábů 9a, 9b mohou být v oblasti jeřábových drah 8a, 8b uspořádány posuvné plošiny.
Technologické trasy 2 až 7 mají vždy jednu kolej 11a, 1 lb, 1 lc, 1 ld, Ile, a Uf, vždy se dvěma kolejnicemi, přičemž kolejnice mají takové rozměry, že na nich dá pojíždět s formami s pórobe50 tonem a s autoklávovými vozíky HW.
Technologická trasa 2 je mezi jeřábovými dráhami 8a, 8b vybavená čisticí stanicí 15 forem, vyrovnávací trasou .16 pro lití, olejovací stanicí Π forem a v oblasti jeřábové dráhy 8b licí stanicí 18.
-3Technologická trasa 3 má mezi jeřábovými dráhami 8a, 8b vyrovnávací trasu j_9 pro vytvrzovací dna, která přejímá vytvrzovací dna z vykládací stanice 20, která se nalézá na koleji 21 a která se rozprostírá v prodloužení koleje lje technologické trasy 3 přes jeřábovou dráhu 8b. V oblasti jeřábové dráhy 8a je uspořádána oblast 24a na stavbu forem, ve které se sestavují dohromady formy a vytvrzovací dna.
Technologická trasa 4 má mezi jeřábovými dráhami 8a, 8b vyrovnávací trasu 22 před řezáním, řezací stanici 23a a stohovací stanici 23b, přičemž v oblasti jeřábové dráhy 8a je uspořádána io vyklápěcí oblast 24b na vyklápění a snímání forem z vytvrzených koláčů pórobetonu.
Technologická trasa 5 má mezi jeřábovými drahami 8a, 8b předehřívací komoru 5a, jejíž podélná osa 5b je uspořádaná rovnoběžně ke kolejnicím a mezi kolejnicemi koleje Ha. Předehřívací komora 5a má přitom délku, která přibližně odpovídá délce technologické trasy 5 mezi jeřábo15 vými drahami 8a, 8b.
Technologická trasa 6 obsahuje mezi jeřábovými drahami 8a, 8b topnou komoru 6a, jejíž podélná osa 6b je uspořádaná mezi kolejnicemi koleje l ib rovnoběžně ke koleji jb. Topná komora 6a má přitom délku, která přibližně odpovídá délce technologické trasy 6 mezi jeřábovými dráhami
8a, 8b.
Technologická trasa 7 má mezi jeřábovými drahami 8a, 8b autokláv 7a, jehož podélná osa 7b je uspořádaná mezi kolejnicemi rovnoběžně ke koleji Uc. Autokláv 7a má přitom délku, která přibližně odpovídá délce technologické trasy 7 mezi jeřábovými drahami 8a, 8b.
Kolej ΐ lc technologické trasy 7 je přitom prodloužena dále přes jeřábovou dráhu 8b a tvoří vyvážecí trasu 25 pro vytvrzovací dna, naložená vytvrzenými pórobetonovými výrobky a vyvážená po šaržích z autoklávu 7a.
Dále bude vysvětlen způsob činnosti výrobního zařízení i na výrobu lehkých stavebních hmot podle obr. 1.
Vyčištěná forma stojící na licí vyrovnávací lince 16 se v olejovací stanici Γ7 naolejuje a návazně se v licí stanici 1_8 naplní. Naplněná forma se příčným jeřábem 9b zvedne, přenese se podél osy lob jeřábové dráhy 8b, nasadí se na kolej 1 la technologické trasy 5 a zaveze se do předehřívací komory 5a. Forma proběhne předehřívací komorou 5a, kde je vystavena teplotám s výhodou od 40 do 70 °C, s výhodou po dobu, která je dostačující pro ukončení kynutí a dosažení pevnosti za syrová, která je dostatečná pro řezání. Forma opouští předehřívací komoru 5a na druhé straně a dostává se na jeřábovou dráhu 8a, kde se příčným jeřábem 9a přesadí podél osy 10a jeřábové dráhy 8a na kolej 1 If technologické trasy 4 a tam se převeze na vyrovnávací trať 22 před řezáním.
Při převážení se forma ve vyklápěcí oblasti 24b jeřábové dráhy 8a a technologické trasy 4 překlopí a po uvolnění se sejme ze syrového koláče pórobetonu, a to kromě vytvrzovacího dna.
Forma bez vytvrzovacího dna se přemístí do oblasti 24a stavby forem technologické trasy 3, tam se sestaví s prázdným vytvrzovacím dnem a dopraví se k čisticí stanici J_5, přičemž se tyto dva kroky mohou uskutečnit i v opačném pořadí.
Po vyrovnávací trati 22 před řezáním se vytvrzovací dno s koláčem pórobetonu dostává k řezací stanici 23a, kde se koláč pórobetonu nařeže na požadovaný tvar. V navazující stohovací stanici 23b se vždy tři vytvrzovací dna s koláčem pórobetonu usadí na vytvrzovací vozík HW (viz obr. 2). Rozřezaný koláč pórobetonu se převeze do oblasti jeřábové dráhy 8b, příčným jeřábem 9b se přemístí na kolej 1 Ib technologické trasy 6 a po ní se zaveze do topné komory 6a. Do ní se
-4vytvrzovací vozíky HW (viz obr. 2) zavážejí kontinuálně, až se vytvoří v topné komoře 6a šarže pro autokláv 7a, čímž topná komora 6a přebírá rovněž úlohu vyrovnávací, případně shromažďovací trasy před autoklávem 7a. V topné komoře 6a se vystaví koláč pórobetonu s výhodou teplotě 100° C i více. Na konci topné komory 6a se dostává vytvrzovací vozík HW (víz obr. 2) do oblasti jeřábové dráhy Ba, kde se příčným jeřábem 9a přenese na kolej 11c technologické trasy 7 a po ní se zaváží do autoklávu 7a. Topná komora 6a se může např. plnit a vyprazdňovat po šaržích, takže se autoklávová šarže může nejdříve kompletně ohřát, pak se po šaržích vyveze z topné komory 6a a zaveze se do autoklávu 7a.
io Vytvrzovací vozíky HW se na druhé straně autoklávu 7a vyvážejí na vyvážecí trasu 25 technologické trasy 7, aby se autokláv 7a co nejrychleji uvolnil pro další šarže. Z vyvážecí trasy 25 se vytvrzovací vozíky HW dostávají do oblasti jeřábové dráhy 8b, odkud se příčným jeřábem 9b přenesou na kolej 1 le technologické trasy 3, po které se dopravují do vykládací stanice 20. Koláče pórobetonu se z vytvrzovacích vozíků HW a vytvrzovacích den složí a vytvrzovací dna se přesunou do skladu J9 vytvrzovacích den, kde se vytvrzovací dna shromažďují a s výhodou stohují. Vytvrzovací vozíky HW se návazně vhodným způsobem odvezou, případně dopraví do neznázorněné přestavovaeí stanice.
Při použití posuvných plošin, které nejsou znázorněny, jako přemísťovacích zařízení se místo pomocí příčných jeřábů vytvrzovací vozíky HW posunují s kolejí na posuvné plošiny. Posuvné plošiny přepraví vytvrzovací vozíky HW podél os jeřábů nebo posuvných plošin k požadované koleji, kde se vozíky přesunou na kolej. Zásadní průběh manipulace je však shodný.
Zařízení 1 na výrobu lehkých stavebních hmot podle obr. 2 má před řezáním dvě předehřívací komory 5a, kterými po sobě projíždí forma. Po zahřátí forem v topné komoře 6a se mohou zavážet podle potřeby dva autoklávy 7a. Tím, že jsou i zde koleje uspořádané vzájemně rovnoběžně, se stejnou délkou a ve stejné výši, dosahuje se i zde kompaktní tvar předehřívací komorou 5a není nutné přesazování forem, protože se licí stanice 18 nalézá na prodloužení předehřívací komory 5a.
Zařízení 1 na výrobu lehkých stavebních hmot podle obr. 3 má místo dvou krátkých autoklávů jeden dlouhý autokláv 7a, který sice přesahuje přes jeřábovou dráhu 8b, ale jeho konec je v úrovni licí stanice 18, takže se přesto dosahuje kompaktní tvar konstrukce.
U formy provedení zařízení 1 na výrobu lehkých stavebních hmot podle vynálezu je celé zařízení i na výrobu lehkých stavebních hmot postaveno na rovných základových deskách a předehřívací komora 5a je uspořádána nad topnou komorou 6a. Nalézá-li se i řezací stanice 23a na stejné úrovni jako předehřívací komora 5a, vytvoří se zvláště výhodným způsobem kompaktní tvar konstrukce zařízení 1 na výrobu lehkých stavebních hmot s malou potřebou základové plochy.
Navíc se nemusí u takového zařízení 1 na výrobu lehkých stavebních hmot budovat drahé základové jámy, např. pro kalové jímky. Jako přemísťovací zařízení pro přemísťování vytvrzovacích vozíků HW ze spodní na horní úroveň, na které jsou uspořádané řezací stanice 23a a předehřívací komora 5a, slouží i zde výše popsané příčné jeřáby 9a, 9b.
Opatřením topné komory 6a se mohou doby pobytu koláče pórobetonu v autoklávu 7a snížit výhodným způsobem z asi 12 hodin na přibližně 8 hodin. Proto se může autokláv 7a plnit ne jako dosud dvakrát denně, ale i třikrát denně, což přispěje k dosažení kratších dob výrobních taktů a většího počtu forem ve výrobním taktu, případně ke snížení počtu autoklávů 7a.
Kombinací ohřevu koláčů pórobetonu s ohřevem forem během doby kynutí a tuhnutí se mohou tyto doby zkracovat a slaďovat s větším počtem forem ve výrobním taktu. Celkový počet forem může být nižší.
-5CZ 3UU675 B6
Větší počet taktů při vyšším nasazení celkově cenově výhodného zařízení 1 na výrobu lehkých stavebních hmot dovolují hospodárné a racionální provozování zařízení i na výrobu lehkých stavebních hmot s jedním autoklávem již při 70 000 až 80 000 m' za rok.
Průmyslová využitelnost
Vynález je využitelný v průmyslovém odvětví výroby stavebních hmot.

Claims (3)

1. Zařízení na výrobu lehkých stavebních hmot., zejména plynobetonu nebo pórobetonu, s plnicí stanicí (18) na plnění pórobetonové hmoty do forem, s alespoň jednou předehřívací komorou (5a) na provádění kynutí, tuhnutí a zpevňování pórobetonové hmoty v naplněné formě do ní dopravené, s řezací stanicí (23a) na řezání ztužených pórobetonových koláčů do ní následně
20 dopravených na požadované formáty, s alespoň jednou topnou komorou (6a) na působení teplem na nařezané pórobetonové koláče do ní dopravené a v ní ponechané, s alespoň jedním autoklavem (7a) na vytvrzovaní pórobetonových koláčů do něj vsunutých parou, přičemž všechna zařízení (18, 5a, 23a, 6a, 7a) mají kolejnicemi opatřené technologické trasy, vyznačující se t í m, že předehřívací komora (5a) je uspořádána nad topnou komorou (6a).
2. Výrobní zařízení podle nároku 1, vy z n a č uj íc í se t í m , že řezací stanice (23a) se nachází na úrovni předehřívací komory (5a) uspořádané nad topnou komorou (6a).
3. Výrobní zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že obsahuje zařízení
30 na přívod odpadního tepla z topné komory (6a) do předehřívací komory (5a).
CZ20040295A 1996-07-04 1997-04-25 Zarízení na výrobu lehkých stavebních hmot CZ300675B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19627019A DE19627019B4 (de) 1996-07-04 1996-07-04 Verfahren und Anlage zum Herstellen von dampfgehärteten Baustoffen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ300675B6 true CZ300675B6 (cs) 2009-07-15

Family

ID=7798957

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20040295A CZ300675B6 (cs) 1996-07-04 1997-04-25 Zarízení na výrobu lehkých stavebních hmot
CZ19984335A CZ294145B6 (cs) 1996-07-04 1997-04-25 Výrobní zařízení na výrobu lehkých stavebních hmot

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19984335A CZ294145B6 (cs) 1996-07-04 1997-04-25 Výrobní zařízení na výrobu lehkých stavebních hmot

Country Status (6)

Country Link
EP (2) EP0918604B1 (cs)
AU (1) AU2772197A (cs)
CZ (2) CZ300675B6 (cs)
DE (3) DE19627019B4 (cs)
PL (1) PL185199B1 (cs)
WO (1) WO1998001273A1 (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19800182C2 (de) * 1998-01-05 2000-05-04 Ytong Deutschland Ag Anlage zum Herstellen von Bauelementen aus dampfgehärteten Baustoffen
CN102350731A (zh) * 2011-09-30 2012-02-15 芜湖新铭丰机械装备有限公司 一种蒸养釜工艺布置结构
FI125340B (en) * 2014-05-05 2015-08-31 Elematic Oy Ab Method and equipment for casting concrete products

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE556531A (cs) *
CH281682A (de) * 1949-07-11 1952-03-31 Messerschmitt Willy Ing Dr Anlage für die Herstellung von Betonplatten, insbesondere von Leichtbetonplatten.
FR1360763A (fr) * 1963-03-28 1964-05-15 Procédé de fabrication en autoclave d'éléments de construction traités de grande dimension en silicate gazeux, ou béton-gaz et installation pour exécution de ce procédé
DE3015245A1 (de) * 1980-04-21 1981-10-22 Pfister Gmbh, 8900 Augsburg Verfahren zur herstellung von form- und/oder bauteilen aus leichtbeton sowie daraus hergestellte form- und/oder bauteile, insbesondere zur verwendung als isolierungs- und/oder brandschutzelemente

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT72072B (de) * 1912-03-18 1916-07-10 Alois Peter Bock Verfahren und Betriebsanlage zur Fertigstellung von Kunststeinerzeugnissen durch kombinierte Erhärtung.
GB2085425B (en) * 1980-10-09 1984-02-01 Tselinogradsky Inzhenernostroi Heat and moisture treatment for building articles
SE461203B (sv) * 1983-01-24 1990-01-22 Svanholm Engineering Ab G Foerfarande och anlaeggning foer framstaellning av element av gasbetong
DE4135119A1 (de) * 1991-10-24 1993-05-19 Hebel Ag Verfahren zum autoklavieren von poroesem, stueckigem gut, insbesondere formkoerper aus porenbeton.
DE4316307A1 (de) * 1993-05-14 1994-11-17 Ytong Ag Verfahren zur Herstellung von dampfgehärteten Bauteilen

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE556531A (cs) *
CH281682A (de) * 1949-07-11 1952-03-31 Messerschmitt Willy Ing Dr Anlage für die Herstellung von Betonplatten, insbesondere von Leichtbetonplatten.
FR1360763A (fr) * 1963-03-28 1964-05-15 Procédé de fabrication en autoclave d'éléments de construction traités de grande dimension en silicate gazeux, ou béton-gaz et installation pour exécution de ce procédé
DE3015245A1 (de) * 1980-04-21 1981-10-22 Pfister Gmbh, 8900 Augsburg Verfahren zur herstellung von form- und/oder bauteilen aus leichtbeton sowie daraus hergestellte form- und/oder bauteile, insbesondere zur verwendung als isolierungs- und/oder brandschutzelemente

Also Published As

Publication number Publication date
DE19627019A1 (de) 1998-01-08
EP1295691A2 (de) 2003-03-26
PL330955A1 (en) 1999-06-21
EP1295691A3 (de) 2003-04-02
PL185199B1 (pl) 2003-03-31
DE19627019B4 (de) 2008-01-31
EP1295691B1 (de) 2004-04-14
CZ294145B6 (cs) 2004-10-13
WO1998001273A1 (de) 1998-01-15
DE59711522D1 (de) 2004-05-19
CZ9804335A3 (cs) 2000-11-15
AU2772197A (en) 1998-02-02
EP0918604A1 (de) 1999-06-02
DE59710424D1 (de) 2003-08-14
EP0918604B1 (de) 2003-07-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN106584664B (zh) 带框预制板的生产线
CN109203215A (zh) 混凝土预制构件生产线
US4421710A (en) Method, devices, mold bearing structures and installations for improving the efficiency of processes for the manufacture of prestressed concrete products
CN211492145U (zh) 一种活性粉末混凝土(rpc)预制构件自动化生产线
KR100543579B1 (ko) 콘크리트 제품 자동 제조시스템
CN111002451B (zh) 一种组合式立体养护窑混凝土构件生产线及其使用方法
CN209350532U (zh) 混凝土预制构件生产线
CZ300675B6 (cs) Zarízení na výrobu lehkých stavebních hmot
US20100136156A1 (en) Plant for production of concrete
CN114789505A (zh) 一种紧凑型小模台全自动叠合板生产线
CN211590665U (zh) 双面叠合混凝土预制构件生产系统
FI80846C (fi) Annlaeggning foer tillverkning av betongelement.
CN208179906U (zh) 预制楼梯生产线
CN113021609A (zh) 混凝土预制构件的生产装置
CN216634831U (zh) 一种紧凑型小模台全自动叠合板生产线
CZ433698A3 (cs) Výrobní zařízení na výrobu parou tvrzených stavebních hmot
CN117260956B (zh) 一种桥面板生产线
CN202781414U (zh) 用于泡沫料浆填芯砌块自动化生产线中的前部摆渡小车
CN204487782U (zh) 一种采用自保温养护方式的泡沫料浆填芯砌块生产线
RU2299803C2 (ru) Комплекс оборудования завода по производству полистиролбетонных изделий
CN202784703U (zh) 用于泡沫料浆填芯砌块自动化生产线中的后部摆渡小车
CN109176859B (zh) 全自动挤压成型轻质墙板生产线
SU1000275A1 (ru) Конвейерна установка дл изготовлени длинномерных железобетонных изделий
EP0036313B1 (en) Manufacturing process for concrete roof tiles
CN114571589A (zh) 一种蒸压加气混凝土板材与砌块生产线

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Effective date: 20170425