CZ299435B6 - Okno nebo dvere - Google Patents

Okno nebo dvere Download PDF

Info

Publication number
CZ299435B6
CZ299435B6 CZ20012629A CZ20012629A CZ299435B6 CZ 299435 B6 CZ299435 B6 CZ 299435B6 CZ 20012629 A CZ20012629 A CZ 20012629A CZ 20012629 A CZ20012629 A CZ 20012629A CZ 299435 B6 CZ299435 B6 CZ 299435B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
stop
sash
frame
seal
window
Prior art date
Application number
CZ20012629A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20012629A3 (cs
Inventor
Gersdorf@Oliver
Lohmann@Cord
Steingemann@Carmen Rotger
Sassmannshausen@Jürgen
Stünn@Christoph
Loske@Stefan
Original Assignee
Siegenia-Frank Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siegenia-Frank Kg filed Critical Siegenia-Frank Kg
Publication of CZ20012629A3 publication Critical patent/CZ20012629A3/cs
Publication of CZ299435B6 publication Critical patent/CZ299435B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E06DOORS, WINDOWS, SHUTTERS, OR ROLLER BLINDS IN GENERAL; LADDERS
    • E06BFIXED OR MOVABLE CLOSURES FOR OPENINGS IN BUILDINGS, VEHICLES, FENCES OR LIKE ENCLOSURES IN GENERAL, e.g. DOORS, WINDOWS, BLINDS, GATES
    • E06B7/00Special arrangements or measures in connection with doors or windows
    • E06B7/16Sealing arrangements on wings or parts co-operating with the wings
    • E06B7/22Sealing arrangements on wings or parts co-operating with the wings by means of elastic edgings, e.g. elastic rubber tubes; by means of resilient edgings, e.g. felt or plush strips, resilient metal strips
    • E06B7/23Plastic, sponge rubber, or like strips or tubes
    • E06B7/2305Plastic, sponge rubber, or like strips or tubes with an integrally formed part for fixing the edging
    • E06B7/2307Plastic, sponge rubber, or like strips or tubes with an integrally formed part for fixing the edging with a single sealing-line or -plane between the wing and the part co-operating with the wing
    • E06B7/231Plastic, sponge rubber, or like strips or tubes with an integrally formed part for fixing the edging with a single sealing-line or -plane between the wing and the part co-operating with the wing with a solid sealing part
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E06DOORS, WINDOWS, SHUTTERS, OR ROLLER BLINDS IN GENERAL; LADDERS
    • E06BFIXED OR MOVABLE CLOSURES FOR OPENINGS IN BUILDINGS, VEHICLES, FENCES OR LIKE ENCLOSURES IN GENERAL, e.g. DOORS, WINDOWS, BLINDS, GATES
    • E06B7/00Special arrangements or measures in connection with doors or windows
    • E06B7/02Special arrangements or measures in connection with doors or windows for providing ventilation, e.g. through double windows; Arrangement of ventilation roses
    • E06B7/10Special arrangements or measures in connection with doors or windows for providing ventilation, e.g. through double windows; Arrangement of ventilation roses by special construction of the frame members

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Specific Sealing Or Ventilating Devices For Doors And Windows (AREA)
  • Liquid Crystal Substances (AREA)
  • Liquid Crystal (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Power-Operated Mechanisms For Wings (AREA)
  • Special Wing (AREA)

Abstract

Rešení se týká okna nebo dverí se slepým rámem (1) a rámem (2) krídla. Mezi slepým rámem (1) a rámem (2) krídla je vytvorena obvodová tesnicí komora (24), která je utesnena alespon jedním tesnením (21). Slepý rám (1) a rám (2) krídla jsou zajistitelné a odjistitelné pomocí pohyblivé tyce (3) kování, mající zarážku (5) a pevný záber (6) pro zarážku(5). Tesnení (21) je upevneno na slepém rámu (1) nebo rámu (2) krídla a dosedá na rám (2) krídla nebo slepý rám (1). Pohyblivá tyc (3) kování spolupusobí se zarízením (20) k pohybu tesnení (21) z jeho první polohy, ve které tesnení (21) dosedá na slepý rám (1) a rám (2) krídla, do druhé polohy, ve které je tesnení (21) zvednuto ze slepého rámu (1)nebo rámu (2) krídla.

Description

Okno nebo dveře
Oblast techniky
Vynález se týká okna nebo dveří se slepým rámem a rámem křídla, přičemž mezi slepým rámem a rámem křídla je vytvořena obvodová těsnicí komora, která je utěsněna alespoň jedním těsněním, a slepý rám a rám křídla jsou zajistitelné a odjistitelné pomocí pohyblivé tyče kování, mající zarážku a místo záběru pro zarážku.
Dosavadní stav techniky
Takovéto okno nebo takovéto dveře jsou již známé v mnoha podobách provedení. Z
DE 196 46 842 Al je známé okno, které je tvořeno ze slepého rámu a rámu křídla, které jsou při uzavřeném rámu křídla navzájem utěsněny pomocí těsnění. Proto je v dráže slepého rámu upevněno těsnění, které dosedá na hranu křídla rámu, takže je mezi křídlem rámu a slepým rámem vytvořena obvodová těsnicí komora.
K umožnění odvětrání vnitřní strany budovy také při uzavřeném rámu křídla se navrhuje vyrobit vrtáním odvětrávací kanál, který spojuje mimo těsnění drážku vytvořenou k převzetí pohyblivé tyče kování s těsnicí komorou. V drážce k převzetí kování je umístěn regulační prvek, kterým je regulovatelné objemové proudění.
Jednak montáž regulačního prvku a jednak výroba vývrtů vyžadují značné vícenáklady při výrobě okna.
Z DE 297 13 820 U1 je například známé okno, u kterého jsou uvnitř těsnicí komory vytvořeny jeden nebo více dílů větracího profilu, které vytváří u okna větrací cestu z vnější strany ke straně místnosti, respektive obráceně při obejití těsnění nacházejících se mezi slepým rámem a rámem křídla.
Díl větracího profiluje proto upevněn v oblasti dutiny slepého rámu, přičemž jsou případně příslušně upravena existující těsnění, nebo se částečně odstraní k vytvoření volné větrací cesty.
Podle tlakových poměrů může vzduch proudit zvnitřku místnosti kvnější straně budovy nebo obráceně. K. umožnění omezení dráhy vzduchu v dílu vzduchového profilu se používají těsnicí zátky.
Podobné zařízení je známé také z DE 297 22 466 Ul. U těchto známých oken je dráha vzduchu tvořena otvory v dutém profilu, kterými je kolem příslušných těsnění spojena vnější strana okna nebo dveří se stranou místnosti.
Uvedená provedení mají nevýhodu, že množství vzduchu lze přizpůsobit jen za pomoci značných nákladů, nebo dokonce nikoliv podle osobních potřeb osob přítomných v místnosti. Zejména při velkých rozdílech tlaku ze strany místnosti k vnější straně to může vést k nepříjemnému tahu.
Proto se zabývá řada jiných vývojových prací řízením množství vzduchu. Tak z DE 196 10 428 Al je známé okno, u kterého má těsnění těsnící mezi slepým a rámem křídla těsnicí manžetu, která při uzavřeném rámu křídla dosedá na rám křídla. Na těsnicí manžetě je vytvořena další těsnicí manžeta, která je elasticky upevněna na první těsnicí manžetě. První těsnicí manžeta má otvory pro průchod vzduchu, které jsou umístěny v oblasti druhé těsnicí manžety tak, že při překročení stanoveného tlakového rozdílu mezi vnější stranou okna a vnitřní stranou okna jsou otvory pro průchod vzduchu alespoň částečně uzavřeny druhou těsnicí manžetou.
- 1 CZ 299435 B6
Pomocí tohoto opatření je sice zajištěna samočinná regulace výměny vzduchu, s osobními pocity osob nacházejících na vnitřní straně v místnosti se přitom ale nepočítá.
Jiná provedení proto mají ovládatelná odvětrávací zařízení, jaká jsou například známá z DE 37 43 572 Al. Takováto odvětrávací zařízení lze nastavit nezávisle na obsluze okna nebo dveří a sestávají například ze šoupátka, které je umístěno v okapnici okna a při posunutí uvolňuje větrací otvory od vnější strany k vnitřní straně místnosti.
Takováto odvětrávací zařízení jsou známa v mnoha provedeních, vyžadují ale, když se má zahrálo nit tlakovým jevům ve vzduchu, nákladnou konstrukci, poněvadž šoupátka lze utěsnit jen nedostatečně.
Jiná zařízení, tak zvaná štěrbinová větrací zařízení, vyvolávají nucené odstavení rámu křídla od slepého rámu při proto vytvořené spínací poloze pohyblivé tyče kování. U DE 70 33 247 Ul je k tomu na pohyblivé tyči kování čep zástrčky, posuvný pomocí rukojeti ve více polohách a stavitelný v sepnuté poloze na pevném slepém rámu mezi dvěma stojinami zástrčky, které jsou vzhledem k záběru zástrčky přesazeny k vnitřní straně místnosti.
Jako důsledek toho zástrčka vyjede ze záběrů zástrčky a takto otevřené křídlo se snadno nucené zvedne, respektive odstaví ze slepého rámu, takže těsnění mezi slepým rámem a rámem křídla vystoupí ze záběru, tím se mezi rámem křídla a slepým rámem vytváří vzduchový kanál, kterým nastává výměna vzduchu.
Příslušné provedení je patrné z DE 30 22 163 Al, přičemž k nastavení větrací mezery dochází jako k přídavné spínací poloze vedle uzavřené polohy, otočené otevřené polohy a sklopené otevřené polohy.
Na základě této přídavné spínací polohy je zařízení vytvořeno relativně nákladné. Přídavně vyžaduje zvednutí křídla, aby byl rám křídla již otevřen až na záběrový prvek štěrbinového větracího zařízení. Toto tudíž lze neoprávněným uživatelem snadno překonat.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je vytvořit okno nebo dveře, u nichž může rám křídla zaujímat větrací polohu, aniž se přitom sníží bezpečnost okna, respektive dveří. Současně musí být k dosažení úplného těsnění rámu křídla na slepém rámu možné nastavenou větrací polohu libovolně také zrušit.
Tento úkol se může překvapivě jednoduchým způsobem vyřešit tím, že pohyblivá tyč kování spolupůsobí se zařízením k pohybu těsnění z jeho první polohy, ve které těsnění dosedá na slepý rám a rám křídla, do druhé polohy, ve které se těsnění zvedne ze slepého rámu nebo rámu křídla, přičemž zarážka zůstává ve druhé poloze v záběru se záběrem pro zarážku. Výlučně pohybem těsnění z těsnicí polohy do netěsnící polohy se otevře větrací kanál mezi slepým rámem a rámem křídla, aniž zarážka způsobující uzavření vyjede ze záběru pro zarážku. Tím lze nastavit větrací polohu okna nebo dveří, která se může nastavit libovolně pomocí pohyblivé tyče kování, aniž se uvolní bezpečné uzavření rámu křídla. Tím je možné větrání také v nepřítomnosti osob.
Přednostní provedení přitom předpokládá, že pohyblivá tyč kování má alespoň tři spínací polohy, přičemž v první spínací poloze je zarážka ustavena v záběru pro zarážku, ve druhé spínací poloze je zarážka ustavena v záběru pro zarážku a současně zvedá zařízení těsnění alespoň oblastně ze slepého rámu nebo rámu křídla a ve třetí spínací poloze lze uvést zarážku mimo záběr se záběrem pro zarážku. Tyto spínací polohy charakterizují uzavírací polohu, bezpečnou větrací polohu a výkyvnou otevřenou polohu křídla, například za účelem čištění.
-2CZ 299435 B6
Případně může být přídavně stanoveno, že je výkyvná poloha rámu křídla nastavitelná, přičemž se může rám křídla otočit kolem spodní horizontální osy.
Jednoduché provedení vynálezu spočívá v tom, že zařízení sestává z pomocí zarážky se pohybu5 jící desky, která zvedá těsnění ze slepého rámu nebo rámu křídla. Tímto opatřením se docílí, že se obvykle na pohyblivé tyči kování vytvořená zarážka používá k pohybu těsnění. Tím je možné stávající a známou, respektive již existující pohyblivou tyč kování opatřit navrhovaným zařízením.
Zvláště jednoduché provedení spočívá přitom vtom, že deska přesunovaná pomocí zarážky je upevněna na pohyblivé tyči kování, nebo na rámu křídla příčně ke směru posuvu zarážky a spolupůsobí na jedné ze svých podélných hran se zarážkou a rovněž dosedá kontaktní hranou rovnoběžnou s podélnou hranou na těsnění.
Zvláště jednoduché provedení spočívá v tom, že zarážka je vytvořena jako uzavírací čep, který plochou svého pláště dosedá na podélnou hranu zařízení.
Aby se provedl pohyb desky pomocí zarážky co možná nejjednodušším způsobem, je stanoveno, že podélná hrana má vystupující výčnělek, na kterém je zarážka přiřazena druhé spínací poloze, to znamená větrací poloze.
Aby bylo možné jednoduše docílit těsnění, je přednostní, že těsnění je umístěno na slepém rámu, a to bezprostředně vedle drážky nesoucí pohyblivou tyč kování. Když leží rovina těsnění dále od pohyblivé tyče kování, jsou potřebné nákladnější desky.
Může být také stanoveno, že na slepém rámu a rámu křídla je umístěno jedno těsnění. K nastavení druhé spínací polohy, větrací polohy, je přitom potřebné zvednout ze slepého rámu a rámu křídla současně alespoň částečně obě těsnění.
K maximalizaci průchodu vzduchu zařízením je dále stanoveno, že zařízení je opatřeno vývrty nebo vybráními ke zvětšení průchodu vzduchu. Proto může nastat průchod vzduchu po celé délce zařízení.
K návratu desky do polohy v neúčinném stavu, ve které deska nedosedá na těsnění, se může sta35 novit, že deska má vodicí kulisu pro zarážku, ve které je zarážka podélně posuvná, ale v příčném směru je upnuta pomocí tvarového spoje. Tím je v podélném směru neposuvná deska pomocí zarážky posuvná příčně k směru jejího posuvu.
Alternativně může být ale také stanoveno, že zařízení má bočně otevřené vodicí kulisy a že deska je pomocí akumulátoru energie posuvná ve směru k zarážce. V nejjednodušším případě může být sám akumulátor energie tvořen těsněním.
K uložení desky na křídle nebo na pohyblivé tyči kování je stanoveno, že deska je opatřena příčně ke směru posunu probíhajícími podélnými otvory, které jsou průchozí vodícími díly.
Vynález se kromě toho ještě týká okna nebo dveří podle předvýznaku nároku 13.
Je totiž také třeba umožnit zlepšení okna, respektive dveří tak, že je možné bez nákladů upravit existující okna také tehdy, když na rámu křídla nejsou žádné pohyblivé tyče kování. To je napří50 klad při tak zvaném pevném zasklení případ, u něhož není z optických důvodů vytvořen pohyblivý rám křídla. Může ale také existovat potřeba u křídel s pohyblivou tyčí kování umožnit zajištění větrací polohy bez pohybu pohyblivé tyče kování, například poněvadž délka zdvihu pohyblivé tyče kování není při zajištěném rameni křídla k pohybu zařízení podle nároku 1 dostatečná.
-3 CZ 299435 B6
Vynález proto také spočívá v tom, že na slepém rámu nebo na rámu křídla je vytvořeno zařízení k pohybu těsnění z první polohy, ve které těsnění dosedá na slepý rám a rám křídla, do druhé polohy, ve které je těsnění zvednuto ze slepého rámu, které má ovládací prvek k nastavení zařízení.
Uvedené znaky zajišťují pomocí ovládacího prvku nastavitelnou větrací polohu, kteráje nezávislá na existenci pohyblivé tyče kování. Zařízení je proto u nepohyblivých rámů křídla, jako i pohyblivých rámů křídla snadno použitelné a může se případně dokonce ustavit dodatečně. Přitom je konstrukčně jednoduché a neovlivňuje ani funkci rámu křídla, respektive okna nebo dveří, ani nevýhodně nepůsobí na optický vzhled okna nebo dveří.
Výhodné provedení spočívá v tom, že zařízení sestává z desky, která zvedá těsnění ze slepého rámu nebo rámu křídla. Uspořádání je vedle jednoduché výroby provozně bezpečné.
K zajištění jednoduchého ovládání zařízení je stanoveno, že ovládací prvek je umístěn na rámu křídla a je přístupný z vnitřní strany z místnosti. Kromě toho existuje rovněž ovládací prvek ze šoupátka, které je posuvné kolmo k rovině křídla.
Také je účelné, když je šoupátko vytvořeno jako závitový ěep, jehož konec přivrácený k zařízení je přiřazen vývrtu se závitem v desce a konec směřující k vnitřní straně do místnosti je opatřen ovládacím knoflíkem. Vedle jednoduché výroby a montáže šoupátka na zařízení se může pomocí závitového čepu provést nastavení účinné délky šoupátka, takže lze opatřit uspořádáním profily křídla s různými rozměry.
Přehled obrázků na výkresech
Další výhodná provedení jsou patrná z výkresů.
Na výkresech znázorňuje:
obr. 1 okno v otevřené poloze, obr. 2 příčný řez spodním vodorovným ramenem rámu a křídla v uzavřené poloze, obr. 3 příčný řez podle obr. 2 v zabezpečené poloze štěrbinového větrání, obr. 4 a 5 spodní vodorovné rameno rámu a rameno křídla v dalším provedení okna, obr. 6a až 6c zobrazení zařízení k pohybu těsnění v různých spínacích polohách, obr. 7 zobrazení zarážky v různých spínacích polohách a obr. 8 další příklad provedení bez pohyblivé tyče kování.
Příklady provedení vynálezu
Okno znázorněné na obr. 1 má slepý rám 1 a rám 2 křídla. Slepý rám 1 a rám 2 křídla jsou navzájem zajistitelné pomocí pohyblivé tyče 3 kování. Pohyblivá tyč 3 kování se převádí pomocí ruční páky 4 do různých spínacích poloh. V první spínací poloze, zavřené poloze A, je rám 2 křídla upevněn pomocí zarážky 5 a pevně na slepém rámu i ustaveného záběru 6 pro zarážku 5 na slepém rámu L Zarážka 5 je ktomu známým způsobem v záběru se stojinou umístěnou na záběru 6 pro zarážku 5. Ve znázorněném příkladu provedení jsou zarážky 5 vytvořeny jako uzavírací čepy, které jsou v pravidelných odstupech na pohyblivé tyči 3 kování posuvné pomocí zde neznázoměné pohyblivé tyče 3 v podélném směru pohyblivé tyče 3 kování. Rám 2 křídla se může ve druhé spínací poloze, otočné otevřené poloze B, otočit kolem svislé otočné osy 7. Pomocí pohyblivé tyče 3 kování lze kromě toho nastavit na obr. 1 zobrazenou třetí spínací polohu, vyklopenou otevřenou polohu C, ve které se může křídlo otočit kolem spodní vodorovné vyklápěcí osy
-4CZ 299435 B6
8. Křídlo přitom může být uchyceno na svém horním vodorovném rameni 9 křídla pomocí větracího zařízení 10.
Takto vytvořené okno má v zásadě dvě větrací polohy, to znamená vyklopenou otevřenou polohu
Ca otočnou otevřenou polohu B. U otočné otevřené polohy B je křídlo úplně otevřeno, takže se nebrání z vnější strany 13 do vnitřní strany 14 v místnosti vnikající osobě, například lupiči.
Ve zobrazené vyklopené otevřené poloze C jsou všechny zarážky 5 k umožnění zaujetí vyklopené otevřené polohy C křídla vyjety ze záběrů 6 pro zarážky 5. Rám 2 křídla je zajištěn pouze ío pomocí zde neznázoměného blokování vyklopení v oblasti předního spodního ramene 15 rámu 2 křídla. Toto blokování vyklopení lze zpravidla velmi snadno překonat, poněvadž pohyblivá tyč 3 kování je ve vyklopené otevřené poloze C alespoň v horní oblasti křídla snadno přístupná pro manipulaci. Proto je okno ve vyklopené otevřené poloze C považováno z hlediska bezpečnostně technického za „otevřené“ a přednostně se hodí k větrání jen, když je v místnosti přítomna osoba.
Proto je na okně vytvořeno zařízení 20, znázorněné na obr. 2. Ve spojení s obr. 6a až 6c je zřejmá činnost zařízení 20. Na slepém rámu 1 je umístěno těsnění 21, které dosedá těsnicí manžetou 22 na hranu 23. Tím je vytvořena vnější těsnicí komora 24, která je umístěna na vnější straně 13, ale nevytváří průchod vzduchu k vnitřní straně 14, to znamená do místnosti. Těsnění 21 sestává z elastického materiálu k umožnění vyrovnání tvarových odchylek rámu 2 křídla nebo malých zešikmení rámu 2 křídla vzhledem ke slepému rámu I. Těsnění 21 je přitom umístěno po obvodu slepého rámu i, takže v uzavřeném stavu na každém rameni slepého rámu i těsnění 21 bez přerušení spolupůsobí s rámem 2 křídla. V drážce 25 je umístěna pohyblivá tyč 3 kování, tvořená pohyblivou tyčí 26 a vodicí tyčí 27. Pohyblivá tyč 26 je dole vedena vodicí tyčí 27 podélně posuvně a unáší zarážku 5, vytvořenou jako uzavírací čep. K tomu je zarážka 5 průchozí podélným otvorem ve vodicí tyči 27.
Ve směru těsnění 21 je umístěna pomocí zarážky 5 pohyblivá deska 28 na ploše 29 drážky rámu 2 křídla.
Jak je zřejmé z obr. 6a, je deska 28 uložena na ploše 29 drážky pomocí na obr. 2 neznázoměných vodicích dílů 30 pohyblivě příčně ke směru posuvu zarážky 5. K tomu prochází vodicí díly 30 podélnými otvory 31 v desce 28. Vodicí díly 30 přitom podpírají desku 28 vzhledem k ploše 29 drážky nebo vodící tyči 27, takže dosedá jen na vodicí díly 30.
Deska 28 má podélnou hranu 32, která je vytvořena v podstatě rovnoběžně se směrem 33 posuvu zarážky 5. Na podélné hraně 32 je vytvořen výčnělek 34, který vystupuje z podélné hrany 32 ve směru k zarážce 5.
U desky 28 umístěné na rám 2 křídla dosedá podélná hrana 32 na zarážku 5, zde na plochu pláště uzavíracího čepu. Kontaktní hrana 35 probíhající rovnoběžně s podélnou hranou 32 leží ve výchozí poloze - zavřené poloze A - v kontaktu s těsněním 21. Jestliže se zarážka 5 přemístí z výchozí polohy manipulací s pohyblivou tyčí 3 kování, například pomocí ruční páky 4, tlačí zarážka 5 proti výčnělku 34. Poněvadž zarážka 5 může být vedena jen podél přímky, posouvá se deska 28 ve směru těsnění 21. Přitom tlačí kontaktní hrana 35 proti těsnění 21, takže se nastaví poloha těsnění 21, znázorněná na obr. 3.
V oblasti kontaktu kontaktní hrany 35 jsou v desce 28 vytvořeny otvory 36, které v příkladu provedení podle obr. 6b kontaktní hranu 35 přerušují, nebo jako podle příkladu provedení podle obr.
6c probíhají podél kontaktní hrany 35. V návaznosti na otvory, ale také na jen omezenou elastickou deformovatelnost těsnění 21, se těsnění 21 převádí z první polohy podle obr. 2, ve které těsnění 21 dosedá na slepý rám 1 a na rám 2 křídla, do druhé polohy podle obr. 3, ve které je těsnění 21 zdviženo ze slepého rámu 1 nebo z rámu 2 křídla. Přitom zarážka 5 pohyblivé tyče 3 kování zůstává v záběru 6 pro zarážku 5, jak je zobrazeno na obr. 7 pomocí znázorněných spínacích poloh zarážky 5 a záběru 6 pro zarážku 5.
-5 CZ 299435 B6
Vedle toho je výčnělek 34 umístěn od výchozí polohy zarážky 5 podle obr. 6a tak, že dráha uražená zarážkou 5 není dostatečná k bočnímu projití záchytnou stojinu 6a (obr. 7). V této spínací poloze, poloze D pro štěrbinové větrání, může probíhat výměna vzduchu mezi vnější stranou 13 a vnitřní stranou 14 v místnosti přes větrací cestu 37. Přitom otvory 36 slouží ke zvětšení větrací průřezu, který se docílí pomocí desky 28 v součinnosti s těsněním 21.
Jak je zřejmé z obr. 6a až 6c, je výčnělek 34 opatřen bočními náběhy 38, které tvoří skluz pro zarážku 5 z podélné hrany 32 na výčnělek 34, aniž se ovlivňuje obsluha pohyblivé tyče 3 kování.
U příkladu provedení znázorněného na obr. 4 a 5 jsou slepý rám I a rám 2 křídla navzájem utěsněny pomocí dvou těsnění 2Γ, 21. První těsnění 21'je přitom utěsněno v další drážce 43' křídla 2 rámu, která je umístěna bezprostředně vedle drážky 25 pro pohyblivou tyčí 3 kování. Druhé těsnění 21 je naproti tomu upevněno v jiné drážce 43 slepého rámu 2, která je umístěna bez15 prostředně vedle drážky 25. První těsnění 21' rámu 2 křídla dosedá na okraj 44 slepého rámu 1, který je kolmý k polodrážce 45' slepého rámu 1. K polodrážce 45' slepého rámu 1 jsou upevněny záběry 6 zarážky 5, což zde není pro lepší přehlednost obrázků znázorněno.
Na vodicí tyči 27 pohyblivé tyče 3 kování jsou ustaveny dvě desky 46, 47, které odpovídají desce
28 podle obr. 6a až 6c, ale jsou posuvné zarážkou 5 v opačných směrech. Desky 46, 47 se přitom mohou uložit na zarážce 5 pomocí akumulátoru energie v podobě tahové pružiny.
Vedle provedení desky 28 podle obr. 6a až 6c je ale také myslitelné, že deska 28 obsahuje uzavřenou vodicí kulisu, ve které je například zarážka 5 uložena podélně posuvně, ale v příčném směru je vytvořen tvarový spoj. Potom je v podélném směru neposuvná deska 28 nucené posuvná podle tvaru vodicí kulisy a pohybu zarážky 5, takže nejsou potřebné žádné řídicí síly z akumulátoru energie nebo podobně. Jestliže je zařízení 20 opatřeno bočně otevřenou vodicí kulisou, jak je to znázorněno například na obr. 6a až 6c, může být vytvořen akumulátor energie například v oblasti podélných otvorů 31_ k vyrovnání desky 28 ve směru zarážky 5. Tento aku30 mulátor energie může být v nejjednodušším případě tvořen již těsněními 21, 21', 21, poněvadž těsnění 21,2T, 21 představují akumulátor energie na základě svých elastických vlastností.
U znázorněných příkladů provedení je zvláště výhodné použití excentricky uložených uzavíracích čepů jako zarážky 5. Excentrickým přestavením zarážky 5 se může za prvé stanovit okamžik setkání s výčnělkem 34, za druhé se ale také může přizpůsobit vyklápěcí délka desky 28, případně stavební okolnosti.
Samozřejmě je ale také možné, že je zarážka 5 vytvořena jako čep s hlavou ve tvaru hříbku, jehož rozšířená hlava je v záběru s obvodovými hranami záběru 6 pro zarážku 5. Takovéto čepy s hlavou ve tvaru hříbku se již mnohokrát osvědčily u kování zabraňujícímu vloupání. Je samozřejmě také možné, že se k zajištění a k pohybu desky 28 použije jedna a táž zarážka 5. Přitom je zvláště výhodné, že deska 28 leží na straně plochy 29 drážky, zatímco záchytná stojina 6a spolupůsobí se zarážkou 5 jen na straně ležící k vnitřní straně 14 v místnosti. Proto není třeba obávat se u takovýchto uspořádání prostorových problémů.
Jednoduché provedení zařízení 20 dovoluje na okně několikanásobné uspořádání, takže například zařízení 20 může být umístěno na vodorovném spodním rameni 15. a další zařízení 20 na horním vodorovném rameni 9 křídla. Tím se zvýší cirkulace vzduchu na vnitřní straně 14.
U na obr. 8 znázorněných oken nebo dveří se slepým rámem 1 a rámem 2 křídla je mezi slepým rámem 1 a rámem 2 křídla rovněž vytvořena obvodová těsnicí komora 24, která je utěsněna alespoň jedním těsněním 21. Není však jako u vpředu uvedených příkladů provedení mezi slepým rámem 1 a rámem 2 křídla činná, respektive potřebná pohyblivá tyč 3 kování. Další zařízení 40 sestává z další desky 41, která zvedá těsnění 21 ze slepého rámu i nebo rámu 2 křídla. Další
-6CZ 299435 B6 deska 41 je přitom umístěna společně s dalším zařízením 40 na ploše 29 drážky rámu 2 křídla a přesahuje, respektive zčásti zakrývá drážku 25.
Popsané uspořádání bez pohyblivé tyče 3 kování se používá při pevném zasklení, u něhož jsou vedle pohyblivých rámů 2 křídla vytvořeny nepohyblivé, pevně se slepým rámem 1 spojené rámy 2 křídla. Z optických důvodů je ke zjednodušení pohledu také neotevíraný prvek pevného zasklení opatřen rámem 2 křídla. Také u takovéhoto rámu 2 křídla lze přitom pomocí dalšího zařízení 40 nastavit větrací polohu.
ío Na rámu 2 křídla je vytvořeno další zařízení 40 k pohybu těsnění 21 z již popsané pevné polohy, ve které těsnění 21 dosedá na slepý rám 1 a rám 2 křídla, do druhé polohy, ve které je těsnění 21 zvednuto ze slepého rámu 1. K tomu dosahuje další deska 44 až k těsnění 21 a dosedá na něj svojí další kontaktní hranou 42. Tato další kontaktní hrana 42 z hlediska své funkce a konstrukce odpovídá kontaktní ploše 35, popsané na obr. 6a až 6c, pohybuje se ale k nastavení dalšího zaří15 zení 40 pomocí ovládacího prvku 43. Ovládací prvek 43 je rovněž umístěn na rámu 2 křídla a je přístupný z vnitřní strany 14 v oblasti místnosti. Proto ovládací prvek 43 prochází vývrtem 44' rámu 2 křídla a vyčnívá před pohledovou plochou 45 rámu 2 křídla. Ovládací prvek 43 je činný jako šoupátko a je posuvný kolmo k rovině křídla podél šipky 45. Ovládací prvek 43 je vytvořen jako závitový čep, jehož konci 46', přivrácenému k desce 41 je přiřazen vývrt 47' se závitem v další desce 41 a jehož druhý konec 48 na vnitřní straně J_4 v oblasti místnosti je opatřen ovládacím knoflíkem 49.
Na závitovém čepu je přestavitelně umístěno závitové pouzdro 50, které fixuje společně s pohledovou plochou 45 rámu 2 křídla koncovou polohu tohoto závitového čepu. Vývrt 47' se závitem je přitom vytvořen ve spojovacím prvku 51, který je pevně spojen s další deskou 4J_. Další deska 41 může, stejně jako deska 28 (obr. 6a-6c), zasahovat k vytvoření co možná největší větrací cesty 37 přes velkou část délky příslušného spodního ramene 15 rámu 2 křídla. Vedle toho je další deska 41 umožněna na rámu 2 křídla posuvně v pravidelných odstupech a případně je opatřena více ovládacími prvky 43.
Může být ale také stanoveno, že závitové čepy jsou vedeny v objímce podepřené na vnější straně 52 přesahu 53 a jsou uchyceny v axiálním směru neposuvně, takže se otáčením závitového čepu může pohybovat další deska 44 ve směru šipky 45.
Další zařízení 40 se samozřejmě může použít také při existující pohyblivé tyěí 3 kování. Ve srovnání s příklady provedení znázorněnými na obr. 2 až 6 ale přináší výhodu, že obsluha probíhá nezávisle na pohyblivé tyči 3 kování a větrací poloha se může nastavit také tehdy, když pohyblivá tyč 3 kování nemá dostatečný celkový zdvih k současnému provedení zachycení zarážky 5 a přemístění těsnění 24.

Claims (18)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Okno nebo dveře se slepým rámem (1) a rámem (2) křídla, přičemž mezi slepým rámem (1) a rámem (2) křídla je vytvořena obvodová těsnicí komora (24), která je utěsněna alespoň jedním těsněním (21), a slepý rám (1) a rám (2) křídla jsou zajistitelné a odjistitelné pomocí pohyblivé
    50 tyče (3) kování, mající zarážku (5) a pevný záběr (6) pro zarážku (5), přičemž těsnění (21) je upevněno na slepém rámu (1) nebo rámu (2) křídla a dosedá na rám (2) křídla nebo slepý rám (1), vyznačující se tím, že pohyblivá tyč (3) kování spolupůsobí se zařízením (20) k pohybu těsnění (21) z jeho první polohy, ve které těsnění (21) dosedá na slepý rám (1) a rám (2) křídla, do druhé polohy, ve které je těsnění (21) zvednuto ze slepého rámu (1) nebo rámu (2)
    55 křídla, přičemž zarážka (5) je ve druhé poloze v záběru se záběrem (6) pro zarážku (5).
    -7CZ 299435 B6
  2. 2. Okno nebo dveře podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se t í m , že pohyblivá tyč (3) kování má alespoň tři spínací polohy, přičemž v první spínací poloze je zarážka (5) ustavena v záběru (6) pro zarážku (5), ve druhé spínací poloze je zarážka (5) ustavena v záběru (6) pro zarážku (5) a
    5 zařízení (20) zvedá těsnění (21) alespoň v oblastech ze slepého rámu (1) nebo rámu (2) křídla a ve třetí spínací poloze je zarážka (5) mimo záběr (6) pro zarážku (5).
  3. 3. Okno nebo dveře podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že zařízení (20) sestává z pomocí zarážky (5) se pohybující desky (28) pro zvednutí těsnění (21) ze slepého rámu ίο (1) nebo rámu (2) křídla.
  4. 4. Okno nebo dveře podle nároku 3, v y z n a č uj í c í se t í m , že deska (28), přesunovaná pomocí zarážky (5), je upevněna na pohyblivé tyči (3) kování, nebo na rámu (2) křídla příčně ke směru posuvu zarážky (5) a spolupůsobí na jedné ze svých podélných hran (32) se zarážkou (5) a
    15 na těsnění (21) dosedá kontaktní hranou (35), rovnoběžnou s podélnou hranou (32).
  5. 5. Okno nebo dveře podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že zarážka (5) je vytvořena jako uzavírací čep, který plochou svého pláště dosedá na podélnou hranu (32) zařízení (20).
  6. 6. Okno nebo dveře podle jednoho z nároků 1 až 5, v y z n a č u j í c í se t í m , že podélná hrana (32) má vystupující výčnělek (34), na kterém je zarážka (5) přiřazena druhé spínací poloze.
  7. 7. Okno nebo dveře podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že těsnění
    25 (21) je umístěno na slepém rámu (1) bezprostředně vedle drážky (25), nesoucí pohyblivou tyč (3) kování.
  8. 8. Okno nebo dveře podle jednoho z nároků 1 až 7, v y z n a č u j í c í se t í m , že na slepém rámu (1) a rámu (2) křídla je umístěno jedno těsnění (21).
  9. 9. Okno nebo dveře podle jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že zařízení (20) je opatřeno otvory (36) ke zvětšení průchodu vzduchu.
  10. 10. Okno nebo dveře podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že deska (28)
    35 je opatřena příčně ke směru posunu probíhajícími podélnými otvory (31), které jsou průchozí vodicími díly (30).
  11. 11. Okno nebo dveře podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že zařízení (20) má vodicí kulisu pro zarážku (5), ve které je zarážka (5) uložena podélně posuvně, přičemž
    40 v příčném směruje ustavena pomocí tvarového spoje.
  12. 12. Okno nebo dveře podle jednoho z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že zařízení (20) má bočně otevřené vodicí kulisy a deska (28) je posuvná ve směru k zarážce (5) pomocí akumulátoru energie.
  13. 13. Okno nebo dveře se slepým rámem (1) a rámem (2) křídla, přičemž mezi slepým rámem (1) a rámem (2) křídla je vytvořena obvodová těsnicí komora (24), která je utěsněna alespoň jedním těsněním (21), přičemž těsnění (21) je upevněno na slepém rámu (1) nebo rámu (2) křídla a dosedá na rám (2) křídla nebo slepý rám (1), vyznačující se tím, že na slepém rámu (1)
    50 nebo na rámu (2) křídla je vytvořeno zařízení (40) k pohybu těsnění (21) z první polohy, ve které těsnění (21) dosedá na slepý rám (1) a rám (2) křídla, do druhé polohy, ve které je těsnění (21) zvednuto ze slepého rámu (1), které má ovládací prvek (43) k nastavení zařízení (40).
  14. 14. Okno nebo dveře podle nároku 13, vy z n a č uj í c í se t í m , že zařízení (40) sestává
    55 z desky (41) pro zvednutí těsnění (21) ze slepého rámu (1) nebo rámu (2) křídla.
    -8CZ 299435 B6
  15. 15. Okno nebo dveře podle nároku 13 nebo 14, v y z n a č uj í c í se t í m , že zařízení (40) je umístěno na ploše (29) drážky ramene (2) křídla.
    5
  16. 16. Okno nebo dveře podle jednoho z nároků 13 nebo 15, vy z n a č uj í c í se tím, že ovládací prvek (43) je umístěn na rámu (2) křídla a je přístupný na vnitřní straně (14) z místnosti.
  17. 17. Okno nebo dveře podle jednoho z nároků 13 nebo 15, vyznačující se tím, že ovládací prvek (43) sestává ze šoupátka, které je posuvné kolmo k rovině křídla.
    o
  18. 18. Okno nebo dveře podle jednoho z nároků 13 nebo 17, vyznačující se tím, že šoupátko je vytvořeno jako závitový čep, jehož konec přivrácený k zařízení (40) je přiřazen vývrtu se závitem v desce (41) a konec směřující k vnitřní straně (14) v místnosti je opatřen ovládacím knoflíkem (49).
CZ20012629A 1999-01-21 1999-12-09 Okno nebo dvere CZ299435B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19902382A DE19902382C1 (de) 1999-01-21 1999-01-21 Fenster oder Tür

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20012629A3 CZ20012629A3 (cs) 2002-05-15
CZ299435B6 true CZ299435B6 (cs) 2008-07-23

Family

ID=7895009

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20012629A CZ299435B6 (cs) 1999-01-21 1999-12-09 Okno nebo dvere

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP1144792B1 (cs)
AT (1) ATE237065T1 (cs)
AU (1) AU1780400A (cs)
CZ (1) CZ299435B6 (cs)
DE (2) DE19902382C1 (cs)
EE (1) EE200100331A (cs)
HU (1) HU224230B1 (cs)
PL (1) PL192868B1 (cs)
RU (1) RU2225491C2 (cs)
SK (1) SK286486B6 (cs)
WO (1) WO2000043625A1 (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10209696A1 (de) * 2002-03-06 2003-09-18 Kbe Profilsysteme Gmbh Zwangsbelüftetes Fenster mit Luftstrombegrenzung
DE102004043941A1 (de) 2004-09-11 2006-03-16 Roto Frank Ag Schubstangenanordnung
EP1988246A4 (en) * 2006-02-09 2012-07-18 Zakrytoe Aktsionernoe Obschestvo Okonnaya Manufaktura WINDOW PROFILE, WINDOW PROFILE SYSTEM (VARIANTS) AND PIVOT AND TILT ELEMENT ASSEMBLY
DE202008003740U1 (de) * 2008-03-17 2009-08-06 Mayer & Co. Beschlaganordnung
DE202008009247U1 (de) 2008-07-10 2009-11-26 Siegenia-Aubi Kg Fenster oder Tür
PL67236Y1 (pl) 2012-03-21 2014-06-30 Marek Trzciński Zespół profili okiennych lub drzwiowych z tworzywa sztucznego
DE102013101384A1 (de) * 2013-02-12 2014-08-14 Khs Gmbh Sichtfenster einer Einhausung, Lippendichtung zur Verwendung bei diesem Sichtfenster sowie Einhausung
RU183259U1 (ru) * 2017-10-17 2018-09-14 Сергей Борисович Лоншаков Оконный блок с устройством вентиляции
DE202019003736U1 (de) 2019-09-11 2019-11-07 Siegenia-Aubi Kg Fenster oder Tür
DE202019106374U1 (de) 2019-11-15 2019-12-20 Siegenia-Aubi Kg Tür- oder Fenstersystem
DE202021001951U1 (de) 2021-06-02 2021-07-14 Günther Markus Renz Selbstschließende und/oder selbstöffnende Rahmendichtung

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19610428A1 (de) * 1996-03-16 1997-09-18 Huels Troisdorf Zwangsbelüftetes Fenster
DE19646842A1 (de) * 1996-11-13 1998-05-14 Fickenscher Gealan Werk Gmbh Fenster mit in der Beschlagnut des Flügelrahmens pendelnd gelagerter Lüfterklappe

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE7033247U (de) * 1970-09-07 1970-11-19 Siegenia Frank Kg Spaltlueftungsvorrichtung fuer drehfluegelfenster.
DE3022163C2 (de) * 1980-06-13 1985-10-24 Wilhelm Weidtmann Gmbh & Co Kg, 5620 Velbert Dreh-Kipp-Beschlag für Fenster, Türen o.dgl. mit Spaltlüftung
NO147964C (no) * 1981-05-08 1983-07-13 Kva Spil Ltd Ventil.
DE3743572A1 (de) * 1987-12-22 1989-07-20 Gutmann Hermann Werke Gmbh Fenster, tuer od. dgl.
DE29713820U1 (de) * 1997-08-02 1997-09-25 KBE Vertriebsgesellschaft für Kunststoffprodukte GmbH, 66763 Dillingen Fenster mit Blendrahmen und Flügelrahmen mit Zwangsbelüftung
DE29713806U1 (de) * 1997-08-04 1997-12-04 Pohl, Benedikt, 26871 Papenburg Belüftungseinrichtung für Fensterelemente

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19610428A1 (de) * 1996-03-16 1997-09-18 Huels Troisdorf Zwangsbelüftetes Fenster
DE19646842A1 (de) * 1996-11-13 1998-05-14 Fickenscher Gealan Werk Gmbh Fenster mit in der Beschlagnut des Flügelrahmens pendelnd gelagerter Lüfterklappe

Also Published As

Publication number Publication date
PL348892A1 (en) 2002-06-17
HUP0105042A2 (hu) 2002-04-29
ATE237065T1 (de) 2003-04-15
WO2000043625A1 (de) 2000-07-27
CZ20012629A3 (cs) 2002-05-15
DE19902382C1 (de) 2000-07-06
SK10332001A3 (sk) 2002-01-07
HU224230B1 (hu) 2005-06-28
EP1144792B1 (de) 2003-04-09
HUP0105042A3 (en) 2003-03-28
EP1144792A1 (de) 2001-10-17
DE59905006D1 (de) 2003-05-15
RU2225491C2 (ru) 2004-03-10
AU1780400A (en) 2000-08-07
EE200100331A (et) 2002-10-15
PL192868B1 (pl) 2006-12-29
SK286486B6 (sk) 2008-11-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5448857A (en) Locking system for a double hung window
CZ299435B6 (cs) Okno nebo dvere
RU2662696C2 (ru) Фурнитура для, как минимум, подъёмной, а предпочтительно также и передвижной створки окна или двери
KR100970687B1 (ko) 문짝과 고정 보더 사이에 제어 가능한 밀봉 요소를 구비한 슬라이딩 창호
CA2992515A1 (en) Securing mechanism for a sliding panel
EP2280143B1 (en) An improved pivot window with at least one auxiliary opening device
CZ294817B6 (cs) Přestavitelná stěna
EP2169173B1 (en) Fire door
RU2649819C2 (ru) Фурнитура для подъемной и/или передвижной створки окна или двери
EP1970514B1 (en) A sliding door or window
US3571976A (en) Door and window arrangement
KR102480034B1 (ko) 자성체를 이용하여 고정하는 문 구조
EP1785562B1 (en) Side-hung frame for doors and windows
KR20110002241U (ko) 비상 자동문 잠금장치
WO2005019574A1 (en) An improved pivot window with at least one auxiliary opening device and check means
KR102548757B1 (ko) 환기 및 단열성능이 향상된 부분개폐형 하이퀄리티 창호시스템
US9695622B2 (en) Hinges system
EP3578738B1 (en) Operating mechanism for a lift-sliding door and a lift-sliding door equipped with such mechanism
RU27623U1 (ru) Окно насобина
CN217760739U (zh) 一种新型材的铝合金节能防火窗
US11866966B2 (en) Device for constraining the opening of doors or windows
KR20110037613A (ko) 시공이 용이한 창호장치
FI105846B (fi) Sisäänpäin aukeavan pystypuitteettoman parvekeliukulasin lukituksen ulkopuolinen avauslaite
KR200216468Y1 (ko) 블라인드 이중창
EP1785568A2 (en) Frame for tilt and turn doors and windows

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 19991209