CZ293693B6 - Způsob úsporného vyspravování mechanicky poškozeného místa na novém vnějším laku motorového vozidla - Google Patents

Způsob úsporného vyspravování mechanicky poškozeného místa na novém vnějším laku motorového vozidla Download PDF

Info

Publication number
CZ293693B6
CZ293693B6 CZ19971052A CZ105297A CZ293693B6 CZ 293693 B6 CZ293693 B6 CZ 293693B6 CZ 19971052 A CZ19971052 A CZ 19971052A CZ 105297 A CZ105297 A CZ 105297A CZ 293693 B6 CZ293693 B6 CZ 293693B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
spot
repair
mechanically damaged
repaired
paint
Prior art date
Application number
CZ19971052A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ105297A3 (cs
Inventor
Elisabeth Gräfenhain-Thoma
Günter Weickum
Werner Sedelmaier
Arno Müller
Original Assignee
Daimlerchrysler Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Daimlerchrysler Ag filed Critical Daimlerchrysler Ag
Publication of CZ105297A3 publication Critical patent/CZ105297A3/cs
Publication of CZ293693B6 publication Critical patent/CZ293693B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B05SPRAYING OR ATOMISING IN GENERAL; APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
    • B05DPROCESSES FOR APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
    • B05D5/00Processes for applying liquids or other fluent materials to surfaces to obtain special surface effects, finishes or structures
    • B05D5/005Repairing damaged coatings

Landscapes

  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)

Abstract

Způsob úsporného vyspravování mechanicky poškozeného místa, případně drobných lakýrnických vad na novém laku motorového vozidla, lakovaného různými laky (7), při kterém se mechanicky poškozené místo (6), popřípadě drobná lakýrnická vada, čistí, vyplní se výplňovou hmotou (8) odpovídající barevnému odstínu krycího laku (4) původního laku (7), výplňová hmota (8) se suší a její přebytek se mechanicky odstraní za vyrovnání s okolím, na vyplněné místo a na okolí jeho obvodu do vzdálenosti v rozmezí 40 až 60 mm se jako alespoň jedna opravná krycí vrstva (10) nanese v tloušťce v rozmezí 10 až 20 .mi.m krycí lak (4) odpovídající barevnému odstínu původního laku (7), přičemž se stříkací nástroj vede pokaždé od středu mechanicky poškozeného místa (6) směrem ven, nanesená opravná krycí vrstva (10) se odvětrá nebo vysuší, na suchou opravnou krycí vrstvu (10) se nanáší alespoň jeden první nános (11) čirého laku přesahující obvod opravné krycí vrstvy (10) do vzdálenosti v rozmezí 20 až 40 mm, opravené místo se vyrovná s okolím použitím rozpouštědla a opravené místo se suší.ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu úsporného vyspravování poškozeného místa na novém vnějším laku motorového vozidla.
Dosavadní stav techniky
Patentový spis DE 38 33 225 popisuje způsob místního bodově omezeného vyspravování vad laku na nově nalakovaných karoseriích vozidel. Vadné místo, například cizí vměstek, malá bublinka nebo tenké místo v důsledku olejové kapky na podkladě se zacíleným laserovým paprskem vypálí a přitom vzniklá malá prohlubeň se v malé ploše vyplní vytvrditelnou opravářskou hmotou barevně odpovídající okolnímu laku a pak se - rovněž v malé ploše - nanese povlak čirého laku. Opravářská hmota se nanáší různým způsobem, například se popisují následující způsoby:
- lokálně zaměřené natavení malého množství opravářské hmoty zaměřeným laserovým paprskem z přiložené fólie opravářské hmoty a současné vnesení nataveného množství do odkiyté prohlubně,
- natavení práškovité opravářské hmoty slisované do malých pelet, přičemž se peleta vloží do prohlubně a malá kapka se vnese do prohlubně,
- vnesení malé kapky předem připravené tekuté opravářské hmoty do prohlubně, přičemž se kapka zavádí do prohlubně na hrotu jehly.
Opravářská hmota se vytvrzuje většinou tepelně, avšak výhodněji ultrafialovým zářením. Opravářská hmota a čirý lak se mohou vytvrzovat postupně nebo současně, při nanesení mokré na mokré. V každém případě probíhá vytvrzování lokálně zaměřeným, maloplošným přívodem tepla, například zaměřeným energickým paprskem nebo dmýcháním horkého vzduchu. Případné převýšení nanesené opravářské hmoty nad prohlubeň nebo převýšení návazně naneseného čirého laku se odstraňuje v malé ploše mechanicky. Vyspravením je místně narušená vrstva laku uzavřena a tím je znovu obnovena ochranná funkce i v místě vady. Je možné, že vyspravené místo vypadá i opticky lépe než nezpracované místo laku a je méně nápadné než původní vada laku. Nevýhodou bodového vyspravování vad laku však je, že vadné místo laku se tím nechá úplně opticky odstranit, to znamená, že vyspravené místo zůstává, alespoň při vysokých nárocích na lak a při jim odpovídajícímu kritickému zkoumání, stále ještě rozeznatelné.
Patentové spisy DE 40 09 000 nebo DE 43 29 897 popisují způsob vícevrstvého vyspravování poškození laku vozidla. Přitom se vadné místo ve vícevrstvém laku napřed vybrousí až na plech, čímž vznikne vybroušené místo o průměru přibližně 50 mm. Vybroušené místo se vyčistí a vyplní se filmem známého opravářského základu. Pak je průměr základového místa nejméně 100 mm. Na základ se nanese film výplně; vyspravované místo má pak průměr nejméně 150 mm. Na výplňovou vrstvu se nanese vrstva laku jejíž barva souhlasí s určujícím lakováním v krycí tloušťce vrstvy, přičemž nános lakuje nanesen na okraji pozvolna do starého lakování. Nato se aplikuje čirý lak, čímž dojde k dalšímu zvětšení vyspraveného místa. Jednotlivé nánosy se vždy před nanesením další vrstvy odvětrají až do stabilního laku nebo se parciálně vysuší. Alespoň na konci se vrstvy laku společně vytvrdí při teplotě nejméně 100 °C; naznačuje se také, že se mohou jednotlivé vrstvy průběžně vypalovat. Nedostatkem tohoto způsobu vyspravování je, že při - zde doporučovaném - omezení nánosu barevně souhlasící vrstvy laku a vrstvy čirého laku na vyspravované místo zde dochází ke zřetelným rozdílům v barvě a lesku, které jsou obzvlášť nápadné u světlých metalizovaných laků. Z tohoto důvodu nelze od zákazníka očekávat uspokojení v pří
-1 CZ 293693 B6 pádě použití na vnějších plochách karoserie s opravným lakováním provedeným popsaným způsobem.
Proto je nutné a obvyklé při vyspravování vad a poškození nového laku v sériové výrobě vozidel, že se celý díl karoserie až k další mezeře v karoserii rovnoměrně pokryje barevně stejnou vrstvou laku a čirého laku, aby se bezpečně vyloučily nehezké barevné pruhy kolem vyspravovaného místa. Vadná místa se tím sice dají vyspravit nerozeznatelným způsobem, jsou však k tomu nutné značné náklady, které nejsou na první pohled zřejmé:
- Kromě opravovaného dílu karoserie musí být vozidlo těsně zakryto a před tím musejí být demontovány vestavěné nebo upevněné díly citlivé na teplo. Pak se musejí tyto díly samozřejmě novu namontovat. Tyto intenzivní práce personálu jsou spojeny s velkými mzdovými náklady.
- Spotřebuje se velké množství krycí fólie, která může být použita jen jednou, čímž - nehledě na 15 spotřebu fólie - se vytváří velké množství odpadu způsobujícího náklady.
- Při popsané přípravě vozidel k dodatečnému lakování je potřeba při větším množství dodatečně lakovaných vozidel velké místo, čímž nabíhají vysoké investiční náklady na stavu odpovídajících velkých hal a na pozemky.
- Montážní a demontážní práce vyvolávají samy o sobě možnost chyb týkajících se funkčnosti znovu montovaných dílů. Kromě toho jsou tyto práce příležitostí pro způsobení nových nebo dalších poškození laku.
- Samotná velikost dodatečně lakovaného dílu vytváří možnost a pravděpodobnost vzniku nových vadných míst laku.
- Dodatečné lakování ve velkých plochách způsobuje velké materiálové nároky a vyžaduje také mnoho času, což se projeví v odpovídajících materiálových a mzdových nákladech.
- Také nároky na energii k vypalování a ochlazování velkoplošného dodatečného lakování jsou příslušně velké, takže jsou nutné vypalovací tunely s navazujícími ochlazovacími tunely. Tím jsou příslušné investiční náklady a průběžné náklady na energii náležitě vysoké.
Přes tyto nákladové nedostatky velkoplošného dodatečného lakování se dosud podle současného stavu nemohlo prosadit v praxi maloplošné opravářské lakování alespoň u náročných vnějších laků, jelikož vyspravená místa byla při dosavadním způsobu lakýrnických oprav více méně zřetelně patrná.
Vzhledem k dosavadnímu stavu techniky je úkolem vynálezu optimalizovat způsob vyspravování . laků do té míry, aby poškozená místa a malé vady laku na novém vnějším lakování motorových vozidel mohly být vyspravovány jednak se sníženými náklady než dosud, jednak bez opticky patrných stop.
Podstata vynálezu
Způsob úsporného vyspravování mechanicky poškozeného místa, případně drobných lakýrnických vad na novém laku motorového vozidla, lakovaného různými laky, spočívá podle vyná50 lezu v tom, že mechanicky poškozené místo, popřípadě drobná lakýrnická vada, se čistí, vyplní se výplňovou hmotou, odpovídající barevnému odstínu kiycího laku původního laku, výplňová hmota se suší a její přebytek se mechanicky odstraní za vyrovnání s okolím, na vyplněné místo a na okolí jeho obvodu do vzdálenosti v rozmezí 40 až 60 mm se jako alespoň jedna opravná krycí vrstva nanese v tloušťce v rozmezí 10 až 20 pm krycí lak odpovídající barevnému odstínu 55 původního laku, čímž se stříkací nástroj vede pokaždé od středu mechanicky poškozeného místa
-2í směrem ven, nanesená opravná krycí vrstva se odvětrá nebo vysuší, na suchou opravnou krycí vrstvu se nanáší alespoň jeden první nános čirého laku přesahující obvod opravné krycí vrstvy do vzdálenosti v rozmezí 20 až 40 mm, opravené místo se vyrovná s okolím použitím rozpouštědla a opravené místo se usuší.
Při způsobu podle vynálezu se drobné lakýrnické vady stejně jako mechanicky poškozená místa nejdříve čistí vyfoukáním stlačeným vzduchem a následným vytřením beze zbytku těkající kapalinou, zejména odstraňovačem silikonu. Drobné lakýrnické vady na novém laku se odstraňují vytvořením prohlubně nepronikající až k plechu.
Poškozená místa se plní výplňovou hmotou. Pro mechanicky poškozená míst je vhodné používat dvousložkovou výplňovou hmotu. Nanesená výplňová hmota se suší po dobu v rozmezí 3 až 10 minut při teplotě v rozmezí 70 až 80 °C. Po vysušení se vyplněné místo obrousí ručně vedeným brusným talířem a brusným papírem o změní 1200 o rozměrech v rozmezí 20 až 50 mm a doleští se jelenicí a leštící suspenzí.
Jako opravná krycí vrstva se nanáší zředěný čirý lak s výhodou o viskozitě nastavené na dobu výtoku 20 až 30 sekund za použití měrného kelímku se 4mm výpustní dýzou při teplotě laku 20 °C při měření. Opravná krycí vrstva může obsahovat velké kovové pigmenty. Nanáší se jemně rozprašujícím nástrojem pracujícím za tlaku alespoň 0,07 MPa a s výhodou v rozmezí 0,15 až 0,20 MPa a drženým ve vzdálenosti 100 až 200 mm od povrchu karoserie. S výhodou se stříkací nástroj vede pokaždé od středu opravovaného místa směrem ven hvězdicovitě a opravná krycí vrstva a první nános čirého laku se nanášejí opakovaně.
Opravené místo se suší po dobu v rozmezí 15 až 30 minut, s výhodou 20 minut při teplotě v rozmezí 70 až 80 °C, s výhodou tepelným zářičem udržovaným v konstantní poloze vůči karoserii. Po usušení se opravené místo odvětrá tříminutovým ofukováním suchým vzduchem.
Vyspravované místo se ručně vybrousí brusným papírem o změní 2000 a pak se vyleští leštící suspenzí a jelenicí.
Rozhodující výhoda vynálezu spočívá ve značném úsporném účinku na náklady, který je podmíněn tím, že vyspravované místo je malé, to jest může být udrženo například v průměru 20 až 25 cm. O tom bude ještě dále blíže pojednáno. Průlom k jak malému, tak z lakýrnického hlediska bezvadnému vyspravenému a přelakovanému místu, je dosaženo způsobem podle vynálezu. Takto provedené vyspravené místo vyhovuje přísným měřítkům a snese i kritické zkoumání. Tato funkční, teprve vynálezem dosažená výhoda spočívá jednak na malých rozměrech vyspraveného místa, jednak na tenkém, podle potřeby opakovaném nánosu laku. Tím se dá zabránit jednak vlnitosti a jednak rušivým přechodovým efektům bezpečně zvládnutelným způsobem. Vyspravené místo je i pro cvičené oko nerozeznatelné, i když vyspravené místo přechází volně do nenarušeného povrchu dílu karoserie, případně původního lakování.
Úspory dosažitelné způsobem vyspravování podle vynálezu jsou zdůrazněny takto:
- Je zbytečné pevně ulpívající celkové zakrytí vozidla a demontáž a následná opětovná montáž konstrukčních vnitřních nebo vnějších dílů citlivých na teplo a zakrytí nebo demontáž a montáža rovněž na teplo citlivých - kol vozidla. Tyto intenzivní práce personálu jsou spojeny s velkými mzdovými náklady a nyní odpadají.
- Dříve nutné těsné celkové zakrytí si vyžadovalo velkou spotřebu krycí fólie, která mohla být použita jen jednou. Nehledě na spotřebu fólie se tím vytvářelo velké množství odpadu, který musel být nákladně odstraňován. Nyní potřebují díly karoserie jen ulpívající zakrytí v malé ploše opravovaného místa. Spotřeba jak krycí fólie a lepicích pásků, tak odpovídající množství odpadu pokleslo na zlomek dřívějších množství. Ostatně lze nyní používat levnějšího a snáze odstranitel-3 CZ 293693 B6 ného krycího papíru. Pokud musí být vozidlo při vyspravování zakryto ve velkých plochách, je možno použít opakovaně zakrývajících dílů.
- Také prostorové nároky na dřívější zakrývání, demontáž a montáž byly při větším množství dodatečně lakovaných vozidel velmi značné, takže v důsledku toho nabíhaly také vysoké investiční náklady na příslušné plochy v halách. Tyto náklady nyní už nevznikají.
- Při přechodu z existujícího konvenčního dodatečného lakování na dodatečné lakování podle vynálezu se uvolní plochy haly, činící řádově 15 až 20 % nároku na plochu veškerého lakování vozidel, pro jiné účely.
- Tím, že odpadají demontážní a montážní práce, odpadá také velký rozsah možností chyb týkajících se funkčnosti znovu montovaných dílů. Nadto bylo dříve nutné demontování a montování dílů opakovaně příčinou obnovených nebo dalších poškození laku. Tím, že tyto práce odpadají, snižuje se také zmetkovitost dodatečného lakování.
- Miniaturizace vyspravovaných míst má - na základě samotné malé plochy vyspravovaného místa - tu přednost, že oproti velkoplošnému dodatečnému lakování se podstatně snižuje možnost vzniku nových vadných míst v laku, takže dodatečná lakování podle vynálezu jsou téměř bez výjimky v pořádku, čemuž tak bylo u velkoplošného dodatečného lakování jen zčásti.
- Oproti velkoplošnému dodatečnému vyspravování jsou materiálové a časové nároky u maloplošného dodatečného lakování sníženy, což se promítne do příslušně nižších materiálových a mzdových nákladů.
- Také energické nároky na vypalování a ochlazování maloplošného dodatečného lakování jsou podstatně nižší, takže jsou nutné jednak menší zářiče, například jednotlivé přenosné infrazářiče v porovnání s dokonalými stabilními vypalovacími tunely a navazujícími chladicími tunely. Nehledě na už zmíněné výhody nepatrné potřeby místa, jsou investiční náklady na příslušné malé zářiče a samozřejmě také na průběžné náklady na energii nižší.
Způsobem podle vynálezu se dají účinně a levně vyspravovat nejenom malá mechanická poškození, zpravidla rýhy nebo podobná poškození, ale způsob se hodí také k vyspravování drobných lakařských vad, které napře nevykazují žádnou prohlubeň, ale naopak malou částici nebo bublinku ve ztuhlém laku. Pokud se u takové lakařské vady provede opatrně jemná prohlubeň a vadné místo se z povrchu laku odstraní, může pak být prohlubeň a vadné místo se z povrchu laku odstraní, může pak být prohlubeň vyspravena stejně jako mechanické poškození zmíněným způsobem. Malou prohlubeň lze vytvořit mechanicky nebo tepelně.
Vynález blíže objasňují, nijak však neomezují, následující příklady praktického provedení pomocí přiložených obrázků.
Přehled obrázků na výkresech
Na obr. 1 až 7 jsou průřezy vyspravovaného vadného místa laku v silně zvětšeném znázornění ve směru tloušťky laku, v různých fázích postupu vyspravování.
Příklady provedení vynálezu
Několikavrstvový původní lak 7, znázorněný na obrázcích v řezu, je nanesen na plech 1 karoserie, přičemž je napřed na neznázoměné vrstvě fosfatizace nanesen základ 2 elektroforetickým máčením, potom vrstva výplňového laku 3, pak barvu určující krycí lak 4, napřed stříbrná meta
-4CZ 293693 B6 lízá a nakonec vrstva čirého laku 5. V původním laku 7 je mechanicky poškozené místo 6 ve tvaru lýhy s V-profilem, které má být vyspraveno.
K úspornému vyspravení tohoto mechanicky poškozeného místa 6 v původním laku 7 motorového vozidla se postupuje následovně:
Napřed se poškozené místo 6 samo a jeho okolí vyčistí stlačeným vzduchem a odstraňovačem silikonů, viz obr. 1.
Pak se bez vybrušování, jak je znázorněno na obr. 2, vyplní mechanicky poškozené místo 6 úsporně výplňovou hmotou 8, odpovídající barevnému odstínu krycího laku 4 původního laku 7, avšak s malým přebytkem, takže nepoškozený povrch 9 původního laku 7 bezprostředně vedle mechanicky poškozeného místa 6 zůstane prost výplňové hmoty 8. Účelně se nanese výplňová hmota 8 jemnou jehlou. Barevný přizpůsobením výplňové hmoty 8 barevného odstínu krycího laku 4 určujícího barvu se dá docílit, že k pozdějšímu překrytí může být krycí vrstva 10 velmi úsporná. Podobně se projeví i úsporné vyplnění mechanicky poškozeného místa 6 výplňovou hmotou 8; tak může být krycí lak 4 později nanesen v malé ploše. K vyplnění mechanicky poškozeného místa 6 se použije dvousložkové výplňové hmoty 8, která se působením tepla rychleji vytvrzuje než například výplňový materiál na rozpouštědlové bázi. Vyplněné mechanicky poškozené místo 6 se vysuší malým tepelným zářičem, zaměřeným na mechanicky poškozené místo 6. Suší se 5 minut při teplotě v rozmezí 70 až 80 °C. Aby se přitom nepřehřál povrch 9, zachovala se však potřebná teplota, použije se s výhodou tepelného zářiče s regulovatelnou teplotou, který bezdotykově zjišťuje povrchovou teplotu a samočinně ji může regulovat. Po vysušení výplňové hmoty 8 se vyrovná přebytek výplňové hmoty 8, viz obr. 3. Ktomu se napřed přečnívající výplňová hmota 8 opatrně a v malé ploše obrousí ručně vedeným brusným talířem s brusným papírem o změní 1200 o velikosti v rozmezí 20 až 50 mm a pak se vybroušené místo doleští jelenicí a leštící suspenzí. Nato se vyleštěné místo vyčistí odstraňovačem silikonů k odstranění zbytků leštícího a lakového materiálu.
Po vyčištění vyrovnaného mechanicky poškozeného místa 6 se na něj nanese v malé ploše a tence krycí lak 4 odpovídající barevnému odstínu krycího lakování, první krycí vrstva 10 na obr. 4, přičemž o aplikaci bude dále podrobněji pojednáno. Viskozita použitého krycího laku 4 nemusí být přitom oproti krycímu lakování měněna. Také pokud jde o ostatní složky formulace krycí vrstvy 10 lze použít sériových krycích laků 4 také pro opravné lakování. Pouze u světlých metalických odstínu by mělo být použito speciálního opravářského krycího laku 4, který se od sériového metalického krycího laku 4 liší tím, že spektrum rozdělení kovových pigmentů je omezeno v oblasti velkých kovových pigmentů, to jest, že větší kovové pigmenty jsou odfiltrovány.
Krycí lak 4 se má aplikovat při opravném lakování co možno v malé ploše, například od mechanicky poškozeného místa 6 na všechny strany s přesahem v rozmezí 40 až 60 mm a tence, to je v tloušťce v rozmezí 10 až 20 pm. Při lakování se stříkací nástroj vede hvězdicovitě a vždy odstředivě od mechanicky poškozeného místa 6. Po určitém zácviku je šikovný lakýrník schopen bez nesnází aplikovat i metalické krycí laky 4 bez stínů a přechodů do původního lakování a lokálně omezeném vyspravovaném místě 6. K aplikaci krycího laku 4 se používá stříkacích pistolí firmy Šata velikosti 90 nebo s označením Mini Jet s tryskami v rozmezí 1,1 až 1,8 mm, normálně se používají trysky 1,8 mm a větší. Pokud jde o velikost pistole a velikost trysky, používá se při opravném lakování menších rozměrů, aby bylo možno krycí lak 4 nanášet v malé ploše a tence. Za stejným účelem se také používá oproti normálním lakovacím podmínkám (přibližně 0,2 až 0,3 MPa) sníženého tlaku v trysce pouze 0,07 MPa. Konečně by měl lakýrník vést stříkací pistoli, případně trysku v těsnější vzdálenosti od povrchu laku než normálně, to je ve vzdálenosti v rozmezí 100 až 200 mm.
-5í
Před dalším zpracováním vyspravovaného místa 6 by se měl nanesený krycí lak 4 alespoň odvětrat, k čemuž může být 3 minuty ofukován suchým vzduchem při teplotě místnosti. Přípustné je také sušení aplikovaného laku 4 v tomto stadiu, není však nutné.
Po odvětrání nebo sušení naneseného krycího laku 4 se na vyspravované místo 6 aplikuje čirý lak v malé ploše, první nános 11 čirého laku na obr. 5, přičemž čirý lak plochu nalakovanou krycím lakem 4 přečnívá na všech stranách o rozmezí 20 až 40 mm. K aplikaci čirého laku se používá s výhodou zředěného, s výhodou dvojsložkového čirého laku. Pro toto použití je viskozita čirého laku nastavena řidší než normálně, a to na dobu výtoku podle DIN 53 211 20 až 30 sekund, s výhodou v rozmezí 20 až 22 sekund, přičemž pro podmínky měření podle DIN 53 211 platí použití měrného kelímku se 4mm výpustní dýzou s dodržením teploty laku 20 °C při měření. Při dodatečných lakařských pracech na vozidlech se používá při aplikaci čirého laku jemného stříkacího nástroje firmy Šata s označením velikosti 90 a průměrem trysky 1,1 až 1,3 mm. Oproti normální aplikační technice se nastavuje mírně snížený tlak v rozmezí 0,15 až 0,2 MPa ve stříkací pistoli a dodržuje se zmenšená vzdálenost stříkací trysky od povrchu karoserie na v rozmezí 100 až 200 mm. Pro stejnoměrně tenký maloplošný nános je účelné také k aplikaci čirého laku hvězdicovité vedení stříkací pistole, přičemž je tryska vedena pokaždé ze středu směrem ven. Nakonec se přechodová oblast od aplikace čirého laku do původního laku 7 vyrovná částečným rozpuštěním původního laku 7 nestříknutým ředidlem firmy BASF Farben-Lacke AG, Můnster (DE) s označením SV 46-0300. Přesto, že je vytvrzený, reaguje poškozený povrch 9 původního laku 7 na rozpouštědlo příznivě, jelikož reaktivita nosného laku se ztrácí až po několika dnech. Částečných rozpuštěním nově aplikovaného čirého laku a původního laku 7 přecházejí do sebe okraje vyspravovaného místa 6 bez matových jevů a při stejnoměrném lesku. Po krátké době působení a průběhu může být čirý lak aplikovaný na vyspravované místo 6 lokálně sušen.
K. vysoušení čirého laku, aplikovaného na mechanicky poškozené místo 6, se používá podobně jako při sušení výplňové hmoty 8 tepelného zářiče s regulovanou teplotou v konstantní poloze vůči karoserii a v určité vzdálenosti od vyspravovaného místa 6, který může být pohyblivě nastavitelně umístěn na stativu. Čirý lak se suší v rozmezí 15 až 30 minut s výhodou 20 minut při teplotě předmětu v rozmezí 70 až 95 °C, s výhodou asi 80 °C. Po vychladnutí vyspraveného místa 6 přibližně na teplotu místnosti může být vyspravené místo 6 ručně obroušeno například brusným papírem o změní 2000 a nakonec vyleštěno leštící emulzí rotujícím jelenicovým kotoučem.
Při vyspravování dílů karoserie, které byly lakovány tmavými Uni-laky nebo tmavými metalízovými laky 7 s nepatrným podílem pigmentu, stačí jednorázové překrytí vyspravovaného místa 6. Díly karoserie, které však byly lakovány světlými Uni-laky nebo světlými efektními laky 7 s vysokým podílem metalízového pigmentu, musí být k dokonalému překrytí vyspravovaného místa 6 lakováno krycím lakem 4 dvakrát. Proto u karoserií těchto barev se použijí opakovaně kroky uvedeného postupu, takže podle obr. 6 a 7 se nanese na vyspravované místo 6 druhý nános 12 krycího laku 4 a druhý nános 13 čirého laku. Tak dojde k dobrému překrytí. Oba druhé nánosy 12, 13 nemusejí mít větší průměr než odpovídající pod nimi ležící první vrstva 10 a první nános 11·
Popsaného způsobu vyspravování lze použít také k vyspravování drobných lakýrnických vad, které vznikají při lakování samotném, ať už při dodatečném nebo novém lakování karoserie. Takové lakýrnické vady vznikají většinou tím, že se před lakováním nebo v jeho průběhu zachytí malé zrnko prachu nebo smítko na povrchu předmětu a je překryto lakem 7, čímž vznikne na původním laku 7 malý hrbolek.
K vyspravení takového vadného místa 6 se napřed na vadném místě 6 vytvoří malá prohlubeň bez narušení povrchu původního laku 7 v těsné blízkosti vadného místa 6, přičemž prohlubeň zůstane svou hloubkou ještě uvnitř několikavrstvového původního laku 7 a nepronikne až na plech 1. Pak se taková prohlubeň vyspraví jako zmíněné mechanicky poškozené místo 6. Malou prohlubeň je možno vytvořit mechanicky nebo tepelně. Jednou z možností jak odstranit jemně
-6I mechanicky vadné místo 6 v původním laku 7 je použití jemné vysokootáčkové čelní frézičky podobné zubolékařské vrtačce a vyfrézovat důlek tvaru V. Místo toho je možno vypíchat prohlubeň perkusní jehlou poháněnu s výhodou v ultrazvukové frekvenční oblasti. Při tepelném vytváření prohlubně se zaměří například na vadné místo 6 energetický paprsek a tím se prohlubeň „vypálí“. S výhodou lze použít ručně vedené laserové hlavice impulzního laseru, obzvláště eximerového laseru, nasazené na povrch předmětu ve vadném místě 6.
Průmyslová využitelnost
Způsob úsporného vyspravování poškozeného místa na novém vnějším laku motorového vozidla.

Claims (18)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob úsporného vyspravování mechanicky poškozeného místa, případně drobných lakýrnických vad na novém laku motorového vozidla, lakovaného původním lakem (7), vyznačující se tím, že se mechanicky poškozené místo (6), popřípadě drobná lakýrnická vada, čistí, vyplní se výplňovou hmotou (8) odpovídající barevnému odstínu krycího laku (4) původního laku (7), výplňová hmota (8) se suší a její přebytek se mechanicky odstraní za vyrovnání s okolím, na vyplněné místo a na okolí jeho obvodu do vzdálenosti v rozmezí 40 až 60 mm se jako alespoň jedna opravná krycí vrstva (10) nanese v tloušťce v rozmezí 10 až 20 pm krycí lak (4) odpovídající barevnému odstínu původního laku (7), přičemž se stříkací nástroj vede pokaždé od středu mechanicky poškozeného místa (6) směrem ven, nanesená opravná krycí vrstva (10) se odvětrá nebo vysuší, na suchou opravnou krycí vrstvu (10) se nanáší alespoň jeden první nános (11) čirého laku přesahující obvod opravné krycí vrstvy (10) do vzdálenosti v rozmezí 20 až 40 mm, opravené místo se vyrovná s okolím použitím rozpouštědla a opravené místo se suší.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se stříkací nástroj vede hvězdicovitě od středu mechanicky poškozeného místa (6) směrem ven.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se nanáší opravná krycí vrstva (10) a první nános (11) čirého laku opakovaně.
  4. 4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že se nanáší opravná krycí vrstva (10) obsahující velké kovové pigmenty.
  5. 5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se vadné místo drobné lakýrnické vady odstraňuje vytvořením prohlubně nepronikající až k plechu (1) a vyspraví se jako mechanicky poškozené místo (6).
  6. 6. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se mechanicky poškozené místo (6), popřípadě drobná lakýrnická vada, čistí vyfoukáním stlačeným vzduchem a následně se vytře beze zbytku těkající kapalinou, zejména odstraňovačem silikonu.
  7. 7. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se mechanicky poškozené místo (6) čistí a vyplní se dvousložkovou výplňovou hmotou (8).
  8. 8. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se nanesená výplňová hmota (8) suší po dobu v rozmezí 3 až 10 minut při teplotě v rozmezí 70 až 80 °C.
    -7CZ 293693 B6
  9. 9. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se vyplněné mechanicky poškozené místo (6) odbrousí ručně vedeným brusným talířem a brusným papírem o změní 1200 o rozměrech v rozmezí 20 až 50 mm a doleští se jelenicí a leštící suspenzí.
  10. 10. Způsob podle nároku 1, vy z n a č uj í c í se tím, že se vyrovnané mechanicky poškozené místo (6) a jeho okolí čistí beze zbytku těkající kapalinou, zejména odstraňovačem silikonu.
  11. 11. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se opravná krycí vrstva (10) nanáší jemně rozprašujícím nástrojem pracujícím za tlaku 0,07 MPa a drženým ve vzdálenosti 100 až 200 mm od povrchu karoserie.
  12. 12. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že odvětrání se provádí tříminutovým ofukováním suchým vzduchem.
  13. 13. Způsobpodle nároku 1, vyznačuj ící se tím, že se jako opravná krycí vrstva (10) nanáší zředěný čirý lak jemně rozprašujícím nástrojem pracujícím za tlaku v rozmezí 0,15 až 0,20 MPa a drženým ve vzdálenosti 100 až 200 mm od povrchu karoserie.
  14. 14. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že viskozita použitého čirého laku se nastaví na dobu výtoku 20 až 30 sekund, za použití měrného kelímku se 4mm výpustní dýzou při teplotě laku 20 °Č při měření.
  15. 15. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se konečné sušení provádí tepelným zářičem udržovaným v konstantní poloze vůči karoserii.
  16. 16. Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že se opravené místo suší po dobu v rozmezí 15 až 30 minut, s výhodou 20 minut při teplotě v rozmezí 70 až 80 °C.
  17. 17. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se vyspravované místo ponechá vychladnout a vyleští se.
  18. 18. Způsob podle nároku 17, vyznačující se tím, že se vyspravené místo ručně vybrousí brusným papírem o změní 2000 a pak se vyleští leštící suspenzí a jelenicí.
CZ19971052A 1996-04-06 1997-04-04 Způsob úsporného vyspravování mechanicky poškozeného místa na novém vnějším laku motorového vozidla CZ293693B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19613915A DE19613915C1 (de) 1996-04-06 1996-04-06 Verfahren zum sparsamen Ausbessern einer Schadstelle an einer neuen Außenlackierung eines Kraftfahrzeuges

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ105297A3 CZ105297A3 (cs) 2000-05-17
CZ293693B6 true CZ293693B6 (cs) 2004-07-14

Family

ID=7790732

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19971052A CZ293693B6 (cs) 1996-04-06 1997-04-04 Způsob úsporného vyspravování mechanicky poškozeného místa na novém vnějším laku motorového vozidla

Country Status (6)

Country Link
US (1) US6214411B1 (cs)
EP (1) EP0799649B1 (cs)
JP (2) JP3300253B2 (cs)
CZ (1) CZ293693B6 (cs)
DE (1) DE19613915C1 (cs)
ES (1) ES2147406T3 (cs)

Families Citing this family (30)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19809982B4 (de) * 1998-03-09 2007-09-27 Volkswagen Ag Verfahren zum kleinflächigen Reparieren von Lackfehlerstellen einer Lackbeschichtung
US6312765B1 (en) 1998-09-04 2001-11-06 Dukeplanning & Co., Inc. Method for repairing the coated surface of a vehicle
DE19955012A1 (de) * 1999-11-16 2001-05-17 Volkswagen Ag Verfahren zur Beseitigung punktförmiger Lackerhebungen
DE19963591C2 (de) * 1999-12-23 2002-11-07 Vsevolod Vassiliev V & K Autop Verfahren zum Ausbessern von Schadstellen in Lackflächen
DE10110503A1 (de) * 2000-03-16 2001-09-20 Volkswagen Ag Verfahren zur kleinflächigen Beseitigung von Lackierungsfehlern
US20020132044A1 (en) * 2001-03-19 2002-09-19 Quarles James H. Scratch repair procedure
DE10233914A1 (de) * 2002-07-25 2004-02-12 Dürr Systems GmbH Verfahren zum Beschichten von Werkstücken mit einem Zerstäuber, dem ein Verdünner zugeführt wird
US20040151831A1 (en) * 2003-01-31 2004-08-05 Begis Jacob L. Rapid on-site vehicle paint repair system and method therefor
US8220124B1 (en) * 2003-02-05 2012-07-17 Brunswick Corporation Restoration process for porosity defects in metal cast products
US7364091B2 (en) 2003-12-19 2008-04-29 Scientific Games International, Inc. Embedded optical signatures in documents
EP1812128A4 (en) 2004-10-28 2010-06-16 Scient Games Int Inc LOTTERY GAME BASED ON A GEOMETRIC FIGURE HAVING INDICES HAVING VARIABLE VALUES
EP1861184A4 (en) 2005-01-07 2009-05-13 Scient Games Int Inc LOTTERY GAME WITH NOSTALGIAN TOYS
US7662038B2 (en) 2005-01-07 2010-02-16 Scientific Games International, Inc. Multi-matrix lottery
AU2006205010B2 (en) 2005-01-11 2011-02-10 Scientific Games Holdings Limited On-line lottery game in which supplemental lottery-selected indicia are available for purchase
US8262453B2 (en) 2005-02-09 2012-09-11 Scientific Games International, Inc. Combination lottery and raffle game
US7867075B2 (en) 2005-04-27 2011-01-11 Scientific Games International, Inc. Game apparatus
US7654529B2 (en) 2005-05-17 2010-02-02 Scientific Games International, Inc. Combination scratch ticket and on-line game ticket
WO2008092800A1 (en) * 2007-01-30 2008-08-07 Akzo Nobel Coatings International B.V. Automatic paint default repair
KR100907126B1 (ko) 2007-07-25 2009-07-09 송경흥 자동차 흠집부 도장 및 이음매 처리방법
DE102007044572B4 (de) 2007-09-10 2020-01-16 Volkswagen Ag Betriebsmittel zur qualitätsgerechten Lackierung einer Frontklappe von Kraftfahrzeugen
DE102008003319A1 (de) * 2008-01-07 2009-07-09 Volkswagen Ag Verfahren zum Bearbeiten einer mit einem Nanolack lackierten Oberfläche
US8808080B2 (en) 2010-05-14 2014-08-19 Scientific Games International, Inc. Grid-based lottery game and associated method
US8460081B2 (en) 2010-05-14 2013-06-11 Scientific Games International, Inc. Grid-based multi-lottery game and associated method
CN102153372B (zh) * 2010-07-07 2012-11-28 卢成堆 陶瓷餐具的修复方法
CN103191858B (zh) * 2013-04-18 2014-08-13 无锡市万里实业发展有限公司 动车水系统箱体喷涂工艺
JP6685777B2 (ja) 2016-03-09 2020-04-22 三菱重工業株式会社 部材の検査装置及び部材の補修方法
CN110536758A (zh) * 2017-04-24 2019-12-03 巴斯夫涂料有限公司 用于汽车涂料的修补成套包装以及使用所述修补成套包装修补汽车涂料的方法
CN111579556A (zh) * 2020-05-08 2020-08-25 上海谷柏特汽车科技有限公司 一种汽车金属部件红外探测及修复方法
CN112874490A (zh) * 2021-01-22 2021-06-01 天津鸿蒙智造科技有限公司 一种汽车外观件数据复原无腻子修复方法
CN113640317B (zh) * 2021-08-12 2023-08-15 吉林大学重庆研究院 一种汽车车身漆面缺陷智能检测与修复生产线

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2654455A1 (de) 1976-12-01 1978-06-08 Vdo Schindling Einrichtung zum regeln der fahrgeschwindigkeit eines kraftfahrzeugs
US4265936A (en) * 1978-08-18 1981-05-05 Prohaska Jr Theodore Vehicle refinishing process
FR2434853A1 (fr) * 1978-08-29 1980-03-28 Duco Sa Procede et composition pour isoler des fonds de peinture
US4960611A (en) * 1987-09-30 1990-10-02 Kansai Paint Company, Limited Method of remedying coating
US5028456A (en) * 1989-04-06 1991-07-02 Oatey Company Plastic body filler
DE4009000A1 (de) * 1990-03-21 1991-09-26 Basf Lacke & Farben Verfahren zur herstellung einer mehrschichtigen reparaturlackierung
US5169723A (en) * 1990-04-17 1992-12-08 Reichhold Chemicals, Inc. Adhesion of automobile body putty to galvanized steel
WO1993010912A1 (en) * 1991-12-06 1993-06-10 Chipsaway, Inc. Method of repairing and protecting a vehicle's finish
DE4329897A1 (de) * 1993-09-04 1995-03-09 Basf Lacke & Farben Verfahren zur Herstellung einer mehrschichtigen Reparaturlackierung
JP2908695B2 (ja) * 1994-02-15 1999-06-21 日本ペイント株式会社 光輝性塗膜の補修用塗料および補修方法

Also Published As

Publication number Publication date
EP0799649A1 (de) 1997-10-08
DE19613915C1 (de) 1997-08-21
US6214411B1 (en) 2001-04-10
JP2002233817A (ja) 2002-08-20
JP3300253B2 (ja) 2002-07-08
EP0799649B1 (de) 2000-05-24
ES2147406T3 (es) 2000-09-01
JPH1057888A (ja) 1998-03-03
CZ105297A3 (cs) 2000-05-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ293693B6 (cs) Způsob úsporného vyspravování mechanicky poškozeného místa na novém vnějším laku motorového vozidla
JP2009516583A (ja) 支持体上の仕上げ塗りの損傷を修復するための迅速な方法
US7018682B1 (en) Method for refinishing defects in stoved enamels with powder coatings
CA2169476C (en) Process for the production of a multicoat refinish
WO2008092800A1 (en) Automatic paint default repair
JP6895270B2 (ja) 塗膜形成方法
KR102124756B1 (ko) 차량 부분 판금부 재도장 방법
JP4935086B2 (ja) 回転霧化式塗装装置を用いた塗装方法
KR100546791B1 (ko) 저압 스프레이건을 이용한 자동차 흠집 도장방법
KR100432512B1 (ko) 소부도막을 연화하여 흠집부위의 도장을 복원하는 방법
JP4984654B2 (ja) 水性塗料の塗膜形成装置
JP3980280B2 (ja) 塗膜補修方法
JP2828648B2 (ja) パール塗装の補修用塗料とその補修方法
JP3823714B2 (ja) 自動車用水系上塗り塗料の塗装方法
CA2400621C (en) Method for producing color and/or effect-producing multilayer paints on car bodies
JP3152919B2 (ja) 水性メタリック塗膜の補修方法
JP2014023996A (ja) 自動車車体の上塗り塗装方法及び装置
KR102439423B1 (ko) 철골 구조물의 표면 보수 처리시스템을 이용한 표면 보수 처리 시공방법
JP2007144345A (ja) 塗装不良品の表面処理方法
KR20050116578A (ko) 자동차의 흠집제거를 위한 신속도장방법
CN115445878A (zh) 一种油漆缺陷湿膜在线修补方法
JPH0545312B2 (cs)
KR101580800B1 (ko) 무광 도장면의 부분 수정용 도료 세트
CN117259163A (zh) 一种针对智能动车组金属漆缺陷免喷涂的修复方法
CN1272439A (zh) 汽车露底漆局部快速复新技术

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 19970404