Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Světlomet pro motorová vozidla

Abstract

Sv tlomet pro motorov vozidla sest v ze zdroje (2) sv tla, reflektoru (1) a refraktoru (5), jeho refraktor (5) je bez devia n ch prvk ·pln , nebo je opat°en dekorativn optikou, kter pouze nev²znamn ovliv uje v²sledn² sv teln² svazek. Zdroj (2) sv tla je zespodu odclon n clonou (3), kter je na stran bli st°edov °e vozovky opat°ena asymetrick²m v²°ezem umo uj c m chod sv tla od zdroje (2) sv tla pod horizont ln rovinu proch zej c osou (x) sv tlometu. Reflektor (1) se z kladn m paraboloidn m tvarem je na stran (-z) bli st°edov °e vozovky opat°en z nou (6) v podstat vertik ln ch reflek n ch prvk (7) tak, e horn linie (8) z ny (6) je nad k°ivkou (9) d na goniometrick²mi rovnicemi. Horizont ln profil reflek n ch prvk (7) z ny (6) podle horizont ln ho °ezu C-C je radi ln (12), kl novit² (13), nebo je to kombinace (14) radi ln ho a kl novit ho profilu. Clona (3) zdroje (2) sv tla je pooto ena okolo pod ln osy zdroje (2) sv tla ve sm ru (.beta.) tak, aby do lo k v t mu zaclon n z ny (6) o ·hel (.gama.), p°itom pooto en clony (3) zdroje (2) sv tla je u sv tlometu p°ilehl ho blimu okraji vozovky men ne u sv tlometu p°ilehl ho st°edov °e. Zdroj (2) sv tla clon n² clonou (3) je integrov n v kompletu (15) se zdrojem (16) d lkov ho sv tla.\

Classifications

F21S41/337 Multi-surface reflectors, e.g. reflectors with facets or reflectors with portions of different curvature the reflector having a structured surface, e.g. with facets or corrugations
View 2 more classifications

Landscapes

Show more

CZ291225B6

Czechia

Other languages
English
Inventor
Milan Ing. Csc. Cejnek
Milan Ing. Kři®Ák
Martin Mgr. Kutáč

Worldwide applications
1997 CZ 1998 IT GB DE FR JP

Application CZ19971183A events

Description

Světlomet pro motorová vozidla
Oblast techniky
Tento vynález se týká světlometu pro motorová vozidla, u kterého je vyřešen systém s komplexním reflektorem, refraktorem a zdrojem světla, který vytváří rozhraní světla a tmy, ke kterému je koncentrován světelný tok. Reflektor je opatřen zónou vertikálních reflekčních prvků, které zajišťují koncentraci světla v prostoru bližšího okraje vozovky, což zajistí dostatečnou dálku viditelnosti setkávacího světla a dobré optické vedení řidiče při jízdě.
Dosavadní stav techniky
Stávající světlomety s komplexním reflektorem jsou na odrazné ploše reflektoru opatřeny pravoúhlými reflekčními prvky s převážně fixní hodnotou vertikální a horizontální deviace světla. Nevýhodou tohoto řešení je, že tvar koncentrační zóny pravoúhlého tvaru neořezává optimálně svazek světla jdoucí asymetrickým výřezem clony zdroje světla pod horizontálu na odraznou plochu reflektoru a po odrazu na reflektoru nad horizontálu na stranu bližšího okraje vozovky. Také se nemění spojitě deviace projekce elementárních zobrazení zdroje světla reflektorem, zejména ve vertikálním směru, což je nutné pro formování optimální oblasti koncentrace světelného svazku.
Podstata vynálezu
Tyto nedostatky do značné míry odstraňuje světlomet podle vynálezu, který se skládá z refraktoru, zdroje světla a reflektoru. Refraktor může být bez deviačních prvků, neboje opatřen dekorativní optikou, která pouze nevýznamně ovlivňuje výsledný světelný svazek. Zdroj světlaje ze spodní strany odcloněn clonou, která je na straně bližší středové čáre vozovky opatřena asymetrickým výřezem, umožňujícím chod světla ze zdroje světla pod horizontální rovinu procházející osou x světlometu.
Reflektor je na straně bližší středové čáře vozovky opatřen zónou přibližně vertikálních reflekčních prvků, namodelovaných na základním parabolickém tvaru, která je vymezena centrálním otvorem reflektoru pro upevnění zdroje světla, okrajem reflektoru, homí a spodní linií zóny. Ve svislém řezu je profil reflekčních prvků takový, že na homí linii zóny reflekčních prvků je normála reflekčních prvků odchýlena pod normálu paraboloidu a na spodní linii zóny je normála reflekčních prvků zdvižena nad normálu paraboloidu. Dostatečný stranový rozptyl je zajištěn horizontálním profilem reflekčních prvků zóny, ten může být radiální, klínovitý nebo kombinace radiálního a klínovitého profilu. Tím je vytvořena oblast koncentrace světelného svazku a část rozhraní světla a tmy na straně bližšího okraje vozovky.
Optimální tvar rozhraní světla a tmy je dán také pootočením clony zdroje světla, přičemž | u světlometu přilehlého bližšímu okraji vozovky je toto pootočení menší než u světlometu přilehlého středové čáře vozovky, aby nedocházelo k oslnění protijedoucího řidiče při jízdě do zatáčky ve směru bližšího okraje vozovky.
Přehled obrázků
Vynález je vysvětlen pomocí přiložených vyobrazení, kde na obr. 1 je čelní pohled na reflektor se zónou vertikálních reflekčních prvků, obr. 2 je vertikální řez světlometem a na obr. 3 je
- 1 CZ 291225 B6 vertikální řez jedním reflekčním prvkem a horizontální řez několika reflekčními prvky zóny reflekčních prvků reflektoru.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je čelní pohled na reflektor 1 a zdroj 2 světla. Zdroj 2 světla o průměru d je zespodu cloněn clonou 3, která je na straně bližší středové čáře opatřena asymetrickým výřezem, umožňujícím chod světla od zdroje 2 světla pod horizontálu z.
Reflektor 1 má, podle vertikálního řezu A-A světlometem na obr. 2, základní paraboloidní tvar s ohniskem F a ohniskovou vzdáleností f. Světlomet se dále skládá z refraktoru 5, který je v popisovaném příkladu bez optických deviačních prvků.
Reflektor 1 je na straně -z bližší středové čáře vozovky opatřen zónou 6 přibližně vertikálních reflekčních prvků 7 tak, že horní linie 8 zóny 6 je nad křivkou 9 danou:
4.Af.sin φ. (1 + cos (p).cos ψ + 0,02.f = d. (1 + cos tp).sin ψ
2f
R = --------------,sin<p (1), + cos φ kde R je polární vzdálenost bodu křivky 9, ψ je polární úhel bodu křivky 9, aAf je vzdálenost čela zdroje 2 světla od ohniska F paraboloidu 4. Spodní linie loje pod průvodičem 11, jdoucím od osy x reflektoru 1 dolů pod úhlem 15° vzhledem k horizontální rovině procházející touto osou x reflektoru L
Ve svislém řezu B-B, podle obr. 3, je profil reflekčních prvků 7 takový', že na horní linii 8 zóny 6 30 je normála reflekčních prvků 7 skloněna pod normálu Ng paraboloidu 4 o úhel Av8:
+ cos φd
Δν8 =--------------[Af.cos ψ......sin ψ] + c2),
2f2 kde c = (0,003 + 0,3).
V horizontále x je odchylka Avx normály reflekčních prvků 7 od normály paraboloidu:
40d
Avx = c----- .(1 + cos φ)(3).
4f
Na spodní linii JO je normála reflekčních prvků 7 zdvižena nad normálu Nio paraboloidu 4 o úhel 45 Αγιο.:
sin φ.
Δν10 =------.(1 + cos φ). [0,05. Af + 0,15. (Af + 1)] (4), f
kde 1 je délka zdroje 2 světla.
-2CZ 291225 B6
Tyto vertikální náklony posouvají elementární zobrazení zdroje 2 světla k rozhraní světla a tmy, a tím zlepší dálku viditelnosti v důsledku zvýšení světelné účinnosti a vyšší koncentrace světla v blízkosti rozhraní světla a tmy.
Horizontální profil reflekčních prvků 7 v horizontálním řezu C-C vedoucí osou x reflektoru 1 přes zónu 6 podle obr. 3, určuje míru stranového rozptylu světla. Tento profil je radiální 12, klínovitý 13, nebo je kombinací 14 klínovitého a radiálního profilu. V alespoň jednom místě horizontálního profiluje odchylka Ah normály reflekčních prvků 7 od normály paraboloidu 4:
Af
Ah = (0,175 = 0,7). — . sin φ. (1 + cos φ) (5).
f
Clona 3 zdroje světla 2 je pootočena okolo podélné osy zdroje 2 světla ve směru β tak, aby došlo k většímu zaclonění zóny 6 o úhel γ:
= (0 = 7,5°) (6).
Pootočení clony 3 je u světlometu přilehlého bližšímu okraji vozovky menší než u světlometu přilehlého středové čáře. Toto pootočení způsobí snížení 15° rozhraní světla a tmy na straně bližšího okraje vozovky, tím se sníží oslnění řidičů protijedoucích vozidel při jízdě do zatáček ve směru bližšího okraje vozovky.
Ve výše popsaném příkladu je zdroj 2 světla cloněný clonou 3 integrován v kompletu 15 se zdrojem 16 dálkového světla.
Průmyslová využitelnost
Světlomet s komplexním reflektorem podle vynálezu je určen pro osvětlovací systémy motorových vozidel, provozovaných na pozemních komunikacích.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (5)
Hide Dependent

1. Světlomet pro motorová vozidla složený ze zdroje světla, reflektoru a refraktoru, vyznačený tím, že refraktor (5) je bez deviačních prvků úplně, nebo je opatřen dekorativní optikou, která pouze nevýznamně ovlivňuje výsledný světelný svazek, zdroj (2) světla je zespodu odcloněn clonou (3), která je na straně bližší středové čáře vozovky opatřena asymetrickým výřezem umožňujícím chod světla od zdroje (2) světla pod horizontální rovinu procházející osou (x) světlometu a reflektor (1) se základním paraboloidním tvarem je na straně (-z) bližší středové čáře vozovky opatřen zónou (6) v podstatě vertikálních reflekčních prvků (7) tak, že horní linie (8) zóny (6) je nad křivkou (9) danou:
4.Af. sin φ. (1 + cos φ). cos ψ + 0,02.f = d . (1 + cos φ). sin ψ
2f
R =-----------.sin φ (1),
1 + costp
-3CZ 291225 B6 kde (R) je polární vzdálenost bodu křivky (9), (ψ) je polární úhel bodu křivky (9), (<p) je polární průvodič profilu reflektoru (1). (f) je ohnisková vzdálenost tvořícího paraboloidu (4), (Δί) je vzdálenost čela zdroje (2) světla od ohniska (F) tvořícího paraboloidu (4), (d) je průměr vlákna zdroje (2) světla a spodní linie (10) je pod průvodičem (11) vedoucím od osy (x) reflektoru (1) 5 dolů pod úhlem 15° vzhledem k horizontální rovině procházející touto osou (x) reflektoru (1), přičemž ve svislém řezu B-B, jdoucím přes zónu (6) je profil reflekčních prvků (7) takový, že na horní linii (8) zóny (6) reflekčních prvků (7) je vertikální odchylka (Δν8) normály reflekčních prvků (7) a normály (Ng) paraboloidu (4):
1+cos φ
Δν8 = -----------[Δί. cos ψ 2f d
-----. sin ψ] + c (2), kde c = (0, 003 4- 0,3),
15 přičemž normála reflekčních prvků (7) je skloněna pod normálu (Ng) paraboloidu (4), v místě odpovídajícím současně poloze na horizontální rovině procházející osou (x) reflektoru (1) je d
Δνχ = c......(1 + cos φ)(3),
204f na spodní linii (10) je sin φ
25 Δν10 = --.(1 + cos φ). [0,05. Af+0,15. (Af+1)](4), f
kde (1) je délka zdroje (2) světla, přičemž normála reflekčních prvků (7) je zdvižena nad normálu paraboloidu (N10) a horizontální profil reflekčních prvků (7) zóny (6) v horizontálním řezu C-C 30 vedoucím osou (x) reflektoru (1) přes tuto zónu (6) je takový, že alespoň v jednom místě profilu je odchylka (Ah) normály reflekčních prvků (7) zóny (6) a normály paraboloidu (4)
Af
Ah = (0,175 -ř 0,7).—.sin φ. (1 + cos φ) (5).
35 f
2. Světlomet podle nároku 1, vyznačený tím, že horizontální profil reflekčních prvků (7) zóny (6) podle horizontálního řezu C-C je radiální (12), klínovitý (13), neboje kombinace (14) radiálního a klínovitého profilu.
3. Světlomet podle nároků 1 a2, vyznačený tím, že clona (3) zdroje (2) světla je pootočena okolo podélné osy zdroje (2) světla ve směru (β) tak, aby došlo k většímu zaclonění zóny (6) o úhel (γ):
45 7 = (0 + 7,5°) (6).
4. Světlomet podle nároků 1, 2, 3, vyznačený tím, že úhel (γ) pootočení clony (3) zdroje (2) světla je u světlometu přilehlého bližšímu okraji vozovky menší než u světlometu přilehlého středové čáre.
-4CZ 291225 B6
5. Světlomet podle nároků 1,2, 3, 4, vyznačený tím, že zdroj (2) světla cloněný clonou (3) je integrován v kompletu (15) se zdrojem (16) dálkového světla.