CZ290680B6 - Způsob simulace ohrožení jednoho nebo více účastníků vojenského cvičení minami nebo ručními granáty - Google Patents

Způsob simulace ohrožení jednoho nebo více účastníků vojenského cvičení minami nebo ručními granáty Download PDF

Info

Publication number
CZ290680B6
CZ290680B6 CZ20002724A CZ20002724A CZ290680B6 CZ 290680 B6 CZ290680 B6 CZ 290680B6 CZ 20002724 A CZ20002724 A CZ 20002724A CZ 20002724 A CZ20002724 A CZ 20002724A CZ 290680 B6 CZ290680 B6 CZ 290680B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
simulator
hgrm
subscriber
ksim
combat
Prior art date
Application number
CZ20002724A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20002724A3 (cs
Inventor
Rudolf Deinlein
Original Assignee
Dornier Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dornier Gmbh filed Critical Dornier Gmbh
Publication of CZ20002724A3 publication Critical patent/CZ20002724A3/cs
Publication of CZ290680B6 publication Critical patent/CZ290680B6/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F41WEAPONS
    • F41GWEAPON SIGHTS; AIMING
    • F41G3/00Aiming or laying means
    • F41G3/26Teaching or practice apparatus for gun-aiming or gun-laying

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Radar, Positioning & Navigation (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Radar Systems Or Details Thereof (AREA)
  • Arrangements For Transmission Of Measured Signals (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Traffic Control Systems (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Rehabilitation Tools (AREA)
  • Navigation (AREA)
  • Alarm Systems (AREA)
  • Radio Relay Systems (AREA)
  • Control Of Position, Course, Altitude, Or Attitude Of Moving Bodies (AREA)

Abstract

Při způsobu simulace ohrožení jednoho nebo více účastníků vojenského cvičení minami nebo ručními granáty se používají nejméně jeden simulátor (KSIM) bojových prostředků, simulující miny nebo ruční granáty a účastnická činidla (HGRM-S) přiřazená jednotlivým účastníkům a účinek min nebo ručních granátů se imituje přenosem dat mezi simulátorem (KSIM) bojových prostředků a účastnickými čidly (HGRM-S). Přenos dat mezi simulátorem (KSIM) bojových prostředků a jednotlivými účastnickými čidly (HGRM-S) se provádí dvojcestným rádiovým přenosem, přičemž rádiový přenos od jednotlivých účastnických čidel (HGRM-S) k simulátoru (KSIM) bojových prostředků se děje v oblasti blízkého pole zúčastněných vysílacích a přijímacích antén a tento přenos slouží k ohraničení oblasti účinku min nebo ručních granátů a rádiový přenos od simulátoru (KSIM) bojových prostředků k jednotlivým účastnickým čidlům (HGRM-S) slouží pro potvrzení nebo ověření zásahů minami nebo ručními granáty.ŕ

Description

Způsob simulace ohrožení jednoho nebo více účastníků vojenského cvičení minami nebo ručními granáty
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu simulace ohrožení jednoho nebo více účastníků vojenského cvičení minami nebo ručními granáty, přičemž se používají nejméně jeden simulátor bojových prostředků, simulující miny nebo ruční granáty a účastnická čidla přiřazená jednotlivým účastníkům, a účinek min nebo ručních granátů se imituje přenosem dat mezi simulátorem bojových prostředků a účastnickými čidly.
Dosavadní stav techniky
Vynález slouží k simulaci, blízké realitě, ohrožení účastníků cvičení, zejména vojáků a vozidel, jednotlivými minami, minovými hrázemi a ručními granáty. Může se tak nacvičit manipulace s bojovými prostředky se všemi (nikoliv nebezpečnými) důsledky a v simulovaném boji se může stanovit objektivní účinek min a ručních granátů. Mina nebo ruční granát se přitom simuluje simulátorem bojových prostředků. Jednotliví účastníci cvičení (zejména osoby, vozidla) jsou vybaveni čidly, dále označovanými jako účastnická čidla. Oblasti působení min a ručních granátů se imitují přenosem dat mezi simulátorem bojových prostředků a účastnickými čidly.
Úkolem vynálezu je vytvořit způsob, s nímž je možné přesné ohraničení dosahu účinku min nebo ručních granátů tak, že se dosáhne spolehlivého určení účastníků, kteří se nacházejí v oblasti účinků explodujících min nebo ručních granátů.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje způsob simulace ohrožení jednoho nebo více účastníků vojenského cvičení minami nebo ručními granáty, přičemž se používají nejméně jeden simulátor bojových prostředků, simulující miny nebo ruční granáty a účastnická čidla přiřazená jednotlivým účastníkům, a účinek min nebo ručních granátů se imituje přenosem dat mezi simulátorem bojových prostředků a účastnickými čidly, podle vynálezu, jehož podstatou je, že přenos dat mezi simulátorem bojových prostředků a jednotlivými účastnickými čidly se provádí dvojcestným rádiovým přenosem, přičemž rádiový přenos od jednotlivých účastnických čidel k simulátoru bojových prostředků se děje v oblasti blízkého pole zúčastněných vysílacích a přijímacích antén a tento přenos slouží k ohraničení oblasti účinku min nebo ručních granátů, a rádiový přenos od simulátoru bojových prostředků k jednotlivým účastnickým čidlům slouží pro potvrzení nebo ověření zásahů minami nebo ručními granáty.
Podle vynálezu se tedy provádí přenos dat mezi simulátorem bojových prostředků a jednotlivými účastnickými čidly ve formě dvojcestného rádiového přenosu. Přitom slouží rádiový přenos od jednotlivých účastnických čidel k simulátoru bojových prostředků pro vymezení oblasti účinku simulovaných min nebo ručních granátů. Využívá se zde procesu zesílení pole v blízkém poli zúčastněných vysílacích a přijímacích antén na účastnických čidlech. Zásah je možný pouze tehdy, když se blízké pole vysílací antény překrývá s blízkým polem přijímací antény na simulátoru bojových prostředků.
Jako přenosová frekvence se volí frekvence taková, jejíž oblast blízkého pole je větší než maximální potřebný dosah simulovaných min nebo ručních granátů. Pro souvislost mezi blízkým polem r a frekvencí f platí podle obecných fyzikálních zákonů:
r< c/2nf (c: rychlost světla).
- 1 CZ 290680 B6
Aby mohla být imitována oblast účinku typických min a ručních granátů (několik metrů až několik kilometrů), používají se pro přenos frekvence v oblasti od několika kHz do několika desítek MHz. Do této frekvenční oblasti spadá zejména oblast středních a dlouhých vln (dlouhé vlny cca 30-300 kHz, střední vlny cca 300 kHz - 3 MHz).
Rádiový přenos od simulátoru bojových prostředků k jednotlivým účastnickým čidlům slouží k potvrzení nebo ověření zásahů minami nebo ručními granáty. Pro tento přenos neexistují vzhledem k použitým frekvencím žádná principiální omezení. Výhodné je však použití frekvencí v oblasti velmi krátkých vln (VHF) nebo ultrakrátkých vln (UHF) (VHF velmi vysoká frekvence, cca 30-300 MHz, UHF ultra vysoká frekvence, cca 300-3000 MHz).
Zásah účastníka je proveden tehdy, pokud se uskuteční potvrzená komunikace mezi účastnickým čidlem a simulátorem bojových prostředků.
Vymezení oblasti účinku rádiovým přenosem v oblasti blízkého pole podle vynálezu (například v oblasti dlouhých nebo středních vln), od účastnického čidla k simulátoru bojových prostředků, umožňuje přesnou a věrnou imitaci účinků různých typů min a ručních granátů. Zejména je možné jak kryté, tak i otevřené kladení těchto bojových prostředků.
Rádiovým přenosem od simulátoru bojových prostředků k jednotlivým účastnickým čidlům (například v oblasti velmi krátkých a ultrakrátkých vln), který slouží pro potvrzování zásahů, se docílí při identifikaci simulátoru bojových prostředků vysoké bezpečnosti.
Aby se při vysokofrekvenčním přenosu dosáhlo přesného ohraničení dosahu měřením jeho hladiny, musí být k dispozici odpovídající vysoký útlum v přenosových médiích, včetně antén. Pro přenos od účastnických čidel k simulátoru bojových prostředků se proto s výhodou používají magnetické antény (například ferritové tyče s anténní cívkou), přičemž ohraničení dosahu min nebo ručních granátů se docílí využitím procesu zesílení pole v blízkém poli těchto antén.
Vysoký útlum přenosové cesty má tu výhodu, že útlumové vlivy, které se vyskytují v přírodě a civilizaci díky různým terénním poměrům, zástavbě, v důsledku počasí nebo otevřenému a krytému kladení bojových prostředků, hrají jenom nepatrnou úlohu.
Způsob podle vynálezu může být použít pro simulaci min, stejně jako ručních granátů (HGR). Rozdílné vlastnosti těchto systémů mohou být imitovány stejnými technickými prostředky. Mohou být například simulovány následující typy min:
Protitankové obranné kladené miny (PzAbwWMi)
Protipěchotní obranné miny (SchtzAbwMi)
Protipěchotní obranné kladené miny (SchtzAbwVMi)
Způsob podle vynálezu podporuje všechny způsoby použití kladení min, například také smíšené kladení minových uzávěrů (PzAbwVMi) a jednotlivých min (SchtzAbwVMi).
Způsob je dimenzován pro simulaci minového boje ve střediscích bojového výcviku pro zbraně nasazené v boji i pro samotné řešení nácviku čistě minového boje.
Účastnická čidla použitá na vozidlech nebo osobách umožňují kromě detekce min také technicky funkční napojení dalších přístrojů.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je dále blíže objasněn na základě konkrétních příkladů podle obrázků, na nichž znamená
-2CZ 290680 B6 obr. 1 výchozí situace při průběhu způsobu podle vynálezu, obr. 2 blokové schéma celého systému se simulátorem bojových prostředků a účastnickými čidly, obr. 3 oblasti vysílání různých simulátorů bojových prostředků a účastnických čidel.
Příklady provedení vynálezu
U všech provedení způsobu podle vynálezu, které budou následně popsány, se přenos od účastnického čidla k simulátoru bojových prostředků děje příkladně v oblasti středních vln a 10 přenos od simulátoru k čidlu příkladně v oblasti ultrakrátkých vln. Jak již bylo zmíněno, jsou možné také jiné oblasti frekvencí.
Obr. 1 znázorňuje výchozí situaci při zahájení aplikace způsobu podle vynálezu. Zobrazena je dvojice typických účastníků cvičení, totiž osoba a tank, přičemž každému subjektu je přiřazeno 15 jedno účastnické čidlo HGRM-S. Dále jsou zobrazeny tři druhy možných simulátorů KSIM bojových prostředků (HGR-KSIM, PzAbwVMi-KSIM, SchtzAbwVMi-KSIM), které simulují určité typy min nebo ručních granátů. Simulátor SchtzAbwVMi-KSIM se ovládá rušícím drátem STR. Šipky mezi jednotlivými KSIM a HGRM-S symbolizují možné přenosové cesty v případě iniciace simulátoru bojových prostředků.
Obr. 2 znázorňuje příkladné blokové schéma celého systému, složeného ze simulátoru KSIM bojových prostředků a účastnických čidel HGRMS-S, jaké jsou použity při provádění způsobu podle vynálezu. Způsob podle vynálezu je založen na kombinaci dvou rádiových přenosových tras mezi simulátorem KSIM bojových prostředků a účastnickým čidlem GHRM-S. Simulátor 25 KSIM bojových prostředků, znázorněný na obr. 2, zahrnuje odpovídajícím způsobem vysílač UHF i přijímač MW. Rádiová trasa MW od účastnického čidla k simulátoru bojových prostředků (přenos v oblasti blízkého pole) slouží k ohraničení dosahu a k přenosu informací. Rádiová trasa UHF od simulátoru bojových prostředků k účastnickému čidlu slouží pouze k přenosu informací (potvrzení příjmu ve středních vlnách).
Zásah minou nebo ručním granátem nastane tehdy, když se uskuteční potvrzená komunikace mezi účastnickým čidlem a simulátorem bojových prostředků. Komunikace mezi simulátorem a čidlem přitom probíhá zejména dvěma podobnými způsoby, které budou dále blíže popsány.
Přes ovládací spínač uvnitř účastnického čidla je možné uskutečnit dodatkový datový přenos mezi účastnickým čidlem a ústřední zpracovatelskou a řídicí jednotkou, která zde není znázorněna. Přitom je možné sdělovat například skutečnosti, že příslušný účastník byl zasažen, k dalšímu vyhodnocení.
Pravděpodobnost rádiových kolizí, vyskytujících se mimo oblast způsobu podle vynálezu, je na základě místně omezeného přenosového dosahu i malé četnosti jevů (iniciace min/ručních granátů, přenosu dat), krátkých přenosových časů (vysoká schopnost přenosu informací, málo dat) a nesynchronní iniciaci min/ručních granátů, velmi malá.
Způsob podle vynálezu je otevřený pro napojení dalších přístrojů pro přenos dat rádiem. Kódování různých simulátorů bojových prostředků i dalších přístrojů je směrem ven transparentní, to znamená, že dodatkové přístroje mohou využívat přenosové trasy dat se stejnými účastnickými čidly. Data na rozhraní účastnického čidla HGRM-S k ústřední zpracovatelské a řídicí jednotce na straně jedné a data na předávacím rozhraní (nejsou znázorněny na obr. 2) simulátoru KSIM bojových prostředků k dalším přístrojům na straně druhé, jsou stejné. Vysílací výkon pro přenos dat může být na osobách a vozidlech vůči simulaci min redukován, zatímco parametry přenosové trasy jsou konstantní a musí přemostit jenom malé dosahy od cca 0,1 m do 3,0 m. Nadto má přenos dat vůči simulaci min nižší prioritu, která je automaticky zohledněna v účastnickém čidle.
-3CZ 290680 B6
Časové využití použitých frekvencí je v přímé souvislosti s iniciací min a s datovým přenosem. Využití je způsobem podle vynálezu redukováno na minimum.
Na obr. 3 jsou příkladně znázorněny oblasti rádiového přenosu jednotlivých simulátorů bojových prostředků, jak jsou použity u způsobu podle vynálezu. Na obr. 3a je znázorněna přenosová oblast simulátoru bojových prostředků PzAbwWMi-KSlM a také účastnického čidla vozidla. Na obr. 3b je znázorněna přenosová oblast simulátoru bojových prostředků SchtzAbwMi-KSIM a účastnického čidla pro osoby. Přenosové oblasti UHF jsou přitom znázorněny soustřednými uzavřenými čarami. Podstatně menší přenosové oblasti MW jsou vyznačeny šrafovaně. Oblasti odpovídají blízkému poli použitých magnetických antén. Dvojitá šipka v přenosové oblasti účastnického čidla vozidla udává směr jízdy vozidla.
Protože středovlnný přenos slouží pro ohraničení oblasti účinku, odpovídá zobrazená přenosová oblast MW přímo oblasti účinku PzAbwVMi nebo SchtzAbwMi. Napodobení oblasti účinku se provádí směrovým působením magnetických antén (například feritových antén). Podle příkazu se vždy vytváří například oblast účinku 360°, nebo ve tvaru ležaté osmičky (účastnické čidlo vozidla). Dále jsou možné kombinace většího počtu magnetických antén (nařízených například ve směru os x-/y-/z). Rozdílné dosahy je možné docílit různým útlumem středovlnných přijímacích antén v simulátoru bojových prostředků, respektive řízením středovlnného vysílacího výkonu účastnických čidel. U SchtzAbwMi simulátoru KSIM bojových prostředků se směrové působení v přenosové oblasti UHF dosáhne pomocí směrového vyzařování v oblasti UHF.
Úplný dvoucestný přenos se v obou situacích znázorněných na obr. 3a, 3b uskutečňuje jenom při překrytí jednoduše šrafované MW vysílací oblasti účastnického čidla HGRM-S a křížem šrafované MW přijímací oblasti simulátoru KSIM bojových prostředků. U SchtzAbwMi se musí účastník navíc ještě nalézat ve znázorněném UHF kuželu.
Následně budou blíže vysvětlena dvě obzvlášť výhodná provedení způsobu podle vynálezu v tabulkách, na kterých znamená tab. 1 průběh prvního provedení způsobu podle vynálezu, tab. 2 průběh dalšího provedení způsobu podle vynálezu, tab. 3 až 7 příklady uspořádání telegramu u rádiového přenosu.
Způsob simulace ohrožení PzAbwVMi
Účastnické čidlo HGRM-S umístěné na vozidle, vysílá stále středovlnný budicí signál podle tab. 4. Přijímá-li PzAbwVMi simulátor bojových prostředků vysílání na středních vlnách, vysílá svůj identifikační signál a vysílací identifikační signál účastnického čidla na svůj UHF vysílač (uspořádání - vytvoření telegramu podle obr. 5). Účastnické čidlo na vybraném vozidle to rozpozná a registruje a hlásí příjem jako zásah. Pokud UHF vysílání přijmou ještě jiná účastnická čidla, pak vědí, že vysílání nepochází od nich, protože se vyskytuje asynchronně k průběhu jejich buzení a současně obsahuje cizí účastnický identifikační signál. Účastnická čidla HGRM-S u osob nerealizují (z důvodů úspory energie) žádné budicí vysílání a nemohou být tudíž „zasažena“ PzAbwVMi, což vyhovuje reálnému nasazení. Popsaný způsob nahrazuje nákladné originální minové čidlo v simulátoru bojových prostředků a umožňuje vysokou relativní rychlost přenosu mezi vozidlem a simulátorem. Alternativně k popsanému MW přenosu se může použít například LW přenos. Analogicky se může místo zmíněného UHF přenosu použít například VHF přenos.
Stálé středovlnné budicí vysílání účastnického čidla HGRM-S vozidla je prostorově ohraničeno na plochu cca 8 m x 16 m, takže vozidla si vzájemně nepřekážejí. Je tak zajištěna velkoplošná využitelnost frekvence.
-4CZ 290680 B6
V tabulce 1 je popsané povedení způsobu ještě jednou znázorněno v jednotlivostech.
Způsob simulace ohrožení SchtzAbwVMi, SchtzAbwMi, HGR
U této varianty způsobu podle vynálezu se simulátory KSIM bojových prostředků samy aktivují určitými akcemi, například iniciací rušícím drátem, elektrickým zapalováním nebo vržením. Elektronika i přijímač a vysílač simulátoru KSIM bojových prostředků se nacházejí až do iniciace v neaktivním stavu, šetřícím baterie („spaní“). Simulátor KSIM bojových prostředků vysílá v případě zapnutí přes UHF vysílač identifikační signál (miny/ručního granátu (telegram ío podle tab. 3), a účastník v UHF přenosové oblasti, která je podstatně větší než oblast účinnosti min/ručních granátů, tuto zprávu přijímá. Ihned po přijetí zkouší tato účastnická senzorika, řízená generátorem náhod, sestavit spojení přes MW přenosové trasy k minám/ručním granátům. Na vysílání účastnických čidel podle tab. 4 odpovídá simulátor bojových prostředků přímo v UHF pásmu. Protože každé účastnické čidlo HGRM-S při vysílání současně odposlouchává UHF 15 přijímač, je možné ihned stanovit, zda se odpovídá vlastnímu vysílání nebo jinému účastníkovi.
Účastníci, kteří se nalézají mimo středovlnné přenosové oblasti, ale v UHF oblasti, nebudou moci vytvořit spojení (žádný zásah). Každý účastník, který by mohl spojení vytvořit, by byl minou/ručním granátem zasažen. Iniciované miny/ruční granáty jsou po ukončení různých spojení při dosažení selektovaného nej vyššího počtu účastníků (například 31), nebo po uplynutí 20 časového kritéria opět inaktivní. Doba trvání akce činí v nejdelším případě, to znamená při 31 účastnících, nalézajících se v UHF přenosové oblasti zapnutého simulátoru KSIM bojových prostředků, zlomek sekundy.
Ve výhodném provedení způsobu podle vynálezu pozná účastnické čidlo HGRM-S, zdaje vůbec možné poškození/poranění účastníků iniciovanými typy min (příklad, u kterého poškození/poranění není možné, je kombinace pancéřované vozidlo/ruční granát). Jen poškození/zranění účastníci potom realizují popsanou telekomunikační sestavu.
V tab. 3 je popsané provedení způsobu ještě jednou podrobně znázorněno.
Také u tohoto provedení způsobu podle vynálezu může být použit MW přenos, například prostřednictvím LW přenosu, a UHF přenos, například prostřednictvím VHF přenosu.
Časové využití použitých frekvencí je velmi malé. Protože účastnická čidla HGRM-S na osobách 35 neprovádějí buzené vysílání, přispívají ktomu, že se nevyskytuje žádné dodatkové rádiové zatížení. UHF frekvence se při iniciaci miny použije v rámci telekomunikační sestavy krátkodobě vícekrát (rámcový čas max. 1 sekunda/mina) v okruhu od cca 50 m do 200 m.
Jak bylo popsáno výše, zkouší účastnické čidlo HGRM-S, nacházející se v UHF přijímací oblasti zapnutého simulátoru KSIM bojových prostředků, poté co přijalo identifikační signál simulátoru, sestavit spojení přes středovlnnou přenosovou trasu k mině/ručnímu granátu, pomocí typu sestavy dotaz - odpověď. Jak se koordinuje vysílání jednotlivých účastnických čidel a jak se docílí kolizní rozlišení, bude následně ještě blíže vysvětleno.
Po přijetí identifikačního signálu simulátoru KSIM bojových prostředků vypočítá každé účastnické čidlo HGRM-S náhodné číslo. Po uplynutí určitého času, který se urči prostřednictvím náhodného čísla, kontrolují jednotlivá účastnická čidla, zda jiná účastnická čidla už vysílají. Pokud žádné jiné účastnické čidlo nevysílá, začíná popsaným způsobem dotaz - odpověď prostřednictvím středních vln vysílání telegramu podle tab. 4 k účastníkovi č. 1. Zapnutý 50 simulátor bojových prostředků odpovídá na vysílání účastnického čidla tak (telegram podle tab.
4), že každé účastnické čidlo v pásmu UHF může stanovit, zda se vysílá v pásmu MW. Jestliže již vysílá jiné účastnické čidlo, pak zkoušené účastnické čidlo čeká, až je ukončen proces dotaz odpověď sjiným účastnickým čidlem. Přitom přijímají všechna účastnická čidla aktuální identifikační signál účastnických čidel, která proces dotaz - odpověď provádějí. Nejbližší
-5CZ 290680 B6 účastnické čidlo, které započalo svůj proces dotaz - odpověď, komunikuje s účastníkem s účastnickým číslem o jednu vyšším.
Popsaným řízením pořadí, ve kterém jednotlivá účastnická čidla HGRM-S provádějí proces dotaz - odpověď s iniciovaným simulátorem bojových prostředků prostřednictvím generování a přiřazování náhodných čísel, se dosáhne většího adresního prostoru (počet všech účastníků, kteří se celkem cvičení účastní, může být větší, například až 1000 účastníků) v podstatně menším adresním prostoru (počet účastníků, kteří se při zapnutém simulátoru bojových prostředků nalézají v jeho UHF oblasti příjmu, je obvykle menší než 10). Tím se rychlost způsobu podstatně zvýší, což má velký význam zejména u rychle se pohybujících účastníků (například vozidel).
Pokud mají náhodou dvě účastnická čidla HGRM-S vypočítáno stejné náhodné číslo a vzájemně rádiově komunikují, pak se prosadí bližší vysílač nebo dojde k nedefinovanému UHF vysílání. Po chybě příjmu v procesu dotaz - odpověď se určí v každém účastnickém čidle nové náhodné číslo a opakuje se naposled platné číslo účastníka v celém procesu. Každé účastnické čidlo HGRM-S, které sestavuje spojení s iniciovaným simulátorem KSIM bojových prostředků, ukončuje proces dotaz - odpověď. Neobdrží-li účastnické čidlo na základě větší vzdálenosti, nebo rádiového rušení žádnou odpověď od simulátoru KSIM bojových prostředků, pokouší se ještě dvakrát sestavit spojení. Pokud se to rovněž nepodaří, proces je ukončen. Pokud simulátor KSIM bojových prostředků neobdrží po prvním vysílání svého identifikačního signálu žádnou reakci ve formě procesu dotaz - odpověď, opakuje svůj identifikační signál v časovém odstupu asi jedné sekundy. Rozpozná-li SchtzAbvvVMi, SchtzAbvvMi nebo HGR simulátor, že u prvního vy sílání identifikačního signálu miny již proces dotaz - odpověď provádí jiné účastnické čidlo SchtzAbwVMi. SchtzAbvvMi nebo HGR, čeká pak simulátor KSIM bojových prostředků, který tuto skutečnost zjistil, až je proces dotaz - odpověď ukončen a vysílá následně poprvé svůj identifikační signál miny.
Popsaný postup umožňuje bezpečnou selekci účastníků, kteří se nacházejí v oblasti účinku iniciovaných min/ručních granátů.
Vyhledávání/lokalizace min/ručních granátů
Pro vyhledávání/lokalizaci min/ručních granátů, například po ukončení cvičení, může být výhodně použito zaměřovači zařízení. Budicím vysílačem (identickým s účastnickým čidlem) může být prohledána kruhová oblast o průměru cca 80 m. Všechny použité miny (ruční granáty pouze po „detonaci) proto rozpoznají přes svůj středovlnný přijímač speciální identifikační signál budicího vysílače pro zaměřovači zařízení. V mině nebo ručním granátu se pak, pokud je budicí vysílač aktivní, generuje speciální UHF signál pro zaměřovači proces. Jako zaměřovači zařízení je vhodný komerčně dostupný zaměřovač.
U popsaného způsobu pro simulaci ohrožení SchtzAbvvVMi, SchtzAbvvMi, HGR MW přijímač po ukončení procesu jen pulzuje a je tak provozován s úsporou energie, aby budicí vysílač zaměřovacího zařízení mohl být použit pro vyhledávání. U SchtzAbvvVMi a SchtzAbvvMi je MW přijímač po „ostré“ situaci již provozován v pulzním režimu, aby mohly být nalezeny také nevybuchlé miny.
Přenos dat
Podstatnou výhodou způsobu podle vynálezu je skutečnost, že účastnická čidla umístěná na vozidlech nebo osobách, umožňují vedle detekce min také rádiové napojení dalších přístrojů. Tab. 6 znázorňuje telegram, jako příkaz pro datový přenos. Tab. 7 znázorňuje telegram pro potvrzení.
-6CZ 290680 B6
Tab. 1
Krok č. Akce HGRM-S Akce KSIM Poznámka
1. Buzení (vysílání účastnického identifikačního signálu MW podle tab. 4 Klidový režim (MW příjem) mimo oblast účinku
2. Buzení (vysílání účastnického identifikačního signálu MW podle tab. 4 MW příjem, pracovní režim spuštění KSIM
3. Identifikační signál účastníka + identifikační signál miny přes UHF příjem Identifikační signál účastníka + identifikační signál miny přes UHF vysílání podle tab. 5
4. Hlášení zásahu minou/registrace
5. Klidový režim (UHF příjem) Klidový režim (MW příjem)
Tab. 2
Krok č. Akce HGRM-S Akce KSIM Poznámka
1. Klidový režim (UHF příjem) Klidový režim
2. Klidový režim (UHF příjem) Volba (zapnutí) KSIM u HGR časové zpoždění
3. Příjem identifikačního signálu miny Identifikační signál miny podle tab. 3
4. Účastník 1 vysílá na MW podle tab. 4 a přijímá současně vysílání na UHF MW příjem a UHF vysílání podle tab. 4
5. Účastník 1 hlásí/registruje zásah minou následuje klidový režim pro HGRM-S u účastníka 1
6. Účastník 2 vysílá na MW podle tab. 4 a přijímá současně vysílání na UHF MW příjem a UHF vysílání podle tab. 4
7. Účastník 2 hlásí/registruje zásah minou následuje klidový režim pro HGRM-S u účastníka
8.
9. Účastník n vysílá na MW podle tab. 4 a přijímá současně vysílání na UHF MW příjem a UHF vysílání podle tab. 4 max. 31 účastníků může být rozlišeno
10. Účastník n hlásí/registruje zásah minou následuje klidový režim pro HGRM-S u účastníka n
11. Klidový režim (UHF příjem) Časové zpoždění
12. Klidový režim (UHF příjem) Klidový režim (MW příjem)
Tab. 3
Bit č. Význam Poznámka
1 Bit charakteristiky vždy „0
2 Bit typu miny 15 max. 65535 různých min
3 Bit typu miny 14 zobrazitelný
4 Bit typu miny 13
5 Bit typu miny 12
6 Bit typu miny 11
7 Bit typu miny 10
8 Bit typu miny 9
9 Bit typu miny 8
10 Bit typu miny 7
11 Bit typu miny 6
12 Bit typu miny 5
13 Bit typu miny 4
14 Bit typu miny 3
15 Bit typu miny 2
16 Bit typu miny 1
17 Bit typu miny 0
18 Parita „T‘ bitů č. 1-17 = nepřímo, pak ..1
Tab.4
Bit č. Význam Poznámka
1 Bit charakteristiky vždy „0“
Ί HGRM čidlo na účastníkovi „0“ = voják, „1“ = vozidlo
3 Bit účastníka 4 max. 31 různých „zasažených“
4 Bit účastníka 3 Účastník představitelný
5 Bit účastníka 2
6 Bit účastníka 1
7 Bit účastníka 0
8 Parita „1“ Počet bitů č. 1-7 = přímo, pak „1“
V případě, že telegram podle tab. 3 nebyl správně přijat (například z důvodů paritní chyby, rušení 10 přenosu), může být účastníkem č. „0“ znovu vyžadován identifikační signál miny.
Tab. 5
Bit č. Význam Poznámka
1 Bit charakteristiky vždy „0“
2 Čidlo HGRM na účastníkovi „1“ = vozidlo
3 Bit účastníka 4 max. 31 různých „zasažených“
4 Bit účastníka 3 Účastník zobrazitelný
5 Bit účastníka 2
6 Bit účastníka 1
7 Bit účastníka 0
8 Bit typu miny 15 max. 65535 různých min
9 Bit typu miny 14 zobrazitelný
10 Bit typu miny 13
-8CZ 290680 B6
Tab. 5 - pokračování
Bit č. Význam Poznámka
11 Bit typu miny 12
12 Bit typu miny 11
13 Bit typu minylO
14 Bit typu miny 9
15 Bit typu miny 8
16 Bit typu miny 7
17 Bit typu miny 6
18 Bit typu miny 5
19 Bit typu miny 4
20 Bit typu miny 3
21 Bit typu miny 2
22 Bit typu miny 1
23 Bit typu miny 0
24 Parita „1“ Počet bitů č. 1-21 = přímo, pak „1“
Tab. 6
Bit č. Význam Poznámka
1 1. bit charakteristiky Stav vždy „1“
2-16 Cílová adresa 15 bitů Bit nejvyššího řádu nejdříve
17 Potvrzení vždy „0“
18-32 Odesílací adresa 15 bitů Bit nejvyššího řádu nejdříve
33-56 Data 24 bitů 3 Byty
57-64 Kontrolní suma Byty 1-7 sečteny
Tab. 7
Bit č. Význam Poznámka
1 1. bit charakteristiky Stav vždy „1“
2-16 Cílová adresa 15 bitů Bit nejvyššího řádu nejdříve
17 Potvrzení „1“ správně, „0“ nesprávně
18 Parita „1“ - počet bitů č. 1-7 = přímo, pak „1“
V případě, že telegram podle tab. 6 nebyl správně přijat (například z důvodů paritní chyby, rušení přenosu), může být s cílovou adresou „0“ (negativní potvrzení) znovu vyžadován.

Claims (9)

1. Způsob simulace ohrožení jednoho nebo více účastníků vojenského cvičení minami nebo ručními granáty, přičemž se používají nejméně jeden simulátor (KSIM) bojových prostředků, simulující miny nebo ruční granáty a účastnická čidla (HGRM-S) přiřazená jednotlivým účastníkům, a účinek min nebo ručních granátů se imituje přenosem dat mezi simulátorem (KSIM) bojových prostředků a účastnickými čidly (HGRM-S), vy z n a č uj í c í se tím, že přenos dat mezi simulátorem (KSIM) bojových prostředků a jednotlivými účastnickými čidly (HGRM-S) se provádí dvojcestným rádiovým přenosem, přičemž rádiový přenos od jednotlivých účastnických čidel (HGRM-S) k simulátoru (KSIM) bojových prostředků se děje v oblasti blízkého pole zúčastněných vysílacích a přijímacích antén a tento přenos slouží k ohraničení oblasti účinku min nebo ručních granátů, a rádiový přenos od simulátoru (KSIM) bojových prostředků kjednotlivým účastnickým čidlům (HGRM-S) slouží pro potvrzení nebo ověření zásahů minami nebo ručními granáty.
2. Způsob podle nároku 1, vy z n a č u j í c í se tím, že rádiový přenos od jednotlivých účastnických čidel (HGRM-S) k simulátoru (KSIM) bojových prostředků se děje ve frekvenční oblasti středních nebo dlouhých vln.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že rádiový přenos od simulátoru (KSIM) bojových prostředků k jednotlivým účastnickým čidlům (HGRM-S) se děje ve frekvenční oblasti velmi krátkých nebo ultrakrátkých vln.
4. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že pro vysílání a příjem v oblasti blízkého pole se používají magnetické antény.
5. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků, v y z n a č uj í c í se t í m , že dvoj čestný přenos mezi simulátorem (KSIM) bojových prostředků a účastnickým čidlem (HGRM-S) probíhá takto:
opakované vysílání identifikačního signálu účastníka účastnickým čidlem (HGRM-S), příjem identifikačního signálu účastníka simulátorem (KSIM) bojových prostředků, přičemž provedení přenosu platí jako iniciace přijímajícího simulátoru (KSIM) bojových prostředků a jako zásah vysílajícího účastnického čidla (HGRM-S), vysílání identifikačního signálu simulátoru bojových prostředků a identifikačního signálu účastníka simulátorem (KSIM) bojových prostředků k účastnickým čidlům (HGRM-S), příjem identifikačního signálu simulátoru bojových prostředků a identifikačního signálu účastníka účastnickými čidly (HGRM-S) a registrování zásahů.
6. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 4, v y z n a č u j í c í se t í m , že dvojcestný přenos mezi simulátorem (KSIM) bojových prostředků a účastnickým čidlem (HGRM-S) probíhá takto: vysílání identifikačního signálu simulátoru bojových prostředků simulátorem (KSIM) bojových prostředků při iniciaci simulátoru (KSIM) bojových prostředků, příjem identifikačního signálu simulátoru bojových prostředků účastnickými čidly (HGRM-S), vysílání identifikačního signálu účastníků účastnickými čidly (HGRM-S), příjem identifikačního signálu účastníků simulátorem (KSIM) bojových prostředků, přičemž provedení přenosu platí jako zásah vysílajícího účastnického čidla (HGRM-S) přijímajícím simulátorem (KSIM) bojových prostředků, vysílání identifikačního signálu simulátorem (KSIM) bojových prostředků k účastnickým čidlům (HGRM-S), příjem identifikačního signálu účastníků účastnickými čidly (HGRM-S) a registrování zásahů.
-10CZ 290680 B6
7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že vysílání identifikačního signálu účastníků účastnickými čidly (HGRM-S) a příjem identifikačního signálu účastníků účastnickými čidly (HGRM-S) se děje v podstatě současně.
8. Způsob podle nároku 6 nebo 7, vyznačující se tím, že pokud větší počet účastnických čidel (HGRM-S) přijímá identifikační signál od iniciovaného simulátoru (KSIM) bojových prostředků, pořadí, ve kterém tato účastnická čidla (HGRM-S) vysílají své účastnické identifikační signály k simulátoru (KSIM) bojových prostředků, se určuje pomocí generátoru io náhodných čísel.
9. Způsob podle jednoho z nároků 6 až 8, vy z n a č u j í c í se tím, že účastnická čidla (HGRM-S) provádějí po příjmu identifikačního signálu simulátoru bojových prostředků zkoušku, zda zásah přiřazeného účastníka je na základě typu spuštěného simulátoru (KSIM) bojových
15 prostředků přípustný, a při negativním výsledku vypouštějí další procesní kroky.
CZ20002724A 1998-01-29 1999-01-08 Způsob simulace ohrožení jednoho nebo více účastníků vojenského cvičení minami nebo ručními granáty CZ290680B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19803337A DE19803337C2 (de) 1998-01-29 1998-01-29 Verfahren zur Simulation der Bedrohung von Teilnehmern einer militärischen Übung durch Handgranaten oder Minen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20002724A3 CZ20002724A3 (cs) 2001-11-14
CZ290680B6 true CZ290680B6 (cs) 2002-09-11

Family

ID=7855962

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20002724A CZ290680B6 (cs) 1998-01-29 1999-01-08 Způsob simulace ohrožení jednoho nebo více účastníků vojenského cvičení minami nebo ručními granáty

Country Status (16)

Country Link
US (1) US6450817B1 (cs)
EP (1) EP1051589B1 (cs)
KR (1) KR20010033839A (cs)
AU (1) AU741926B2 (cs)
CA (1) CA2319061C (cs)
CZ (1) CZ290680B6 (cs)
DE (1) DE19803337C2 (cs)
ES (1) ES2211042T3 (cs)
HU (1) HU223241B1 (cs)
ID (1) ID27604A (cs)
NO (1) NO318822B1 (cs)
NZ (1) NZ505993A (cs)
PL (1) PL343274A1 (cs)
PT (1) PT1051589E (cs)
TR (1) TR200002186T2 (cs)
WO (1) WO1999039148A1 (cs)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6579097B1 (en) * 2000-11-22 2003-06-17 Cubic Defense Systems, Inc. System and method for training in military operations in urban terrain
SG96259A1 (en) 2000-11-29 2003-05-23 Ruag Electronics Method and device for simulating detonating projectiles
SE521874C2 (sv) 2001-01-10 2003-12-16 Saab Ab Stridssimulering
SE520607C2 (sv) * 2001-03-30 2003-07-29 Saab Ab Förfarande och anordning för träffindikering
SE0102297D0 (sv) * 2001-06-25 2001-06-25 Saab Ab Associationsmetod och associationsanordning
US7354271B2 (en) * 2003-05-08 2008-04-08 Michael Brunn Training grenade
US20080092766A1 (en) * 2003-05-08 2008-04-24 Michael Brunn Trainer grenades
EP1519136A1 (en) * 2003-09-23 2005-03-30 Saab Ab Nuclear, biological or chemical warfare simulator
ATE374921T1 (de) * 2004-06-19 2007-10-15 Saab Ab System und verfahren zur simulation von explosiven vorrichtungen
US7657358B2 (en) * 2004-07-02 2010-02-02 Greycell, Llc Entertainment system including a vehicle with a simulation mode
US7927102B2 (en) 2005-01-13 2011-04-19 Raytheon Company Simulation devices and systems for rocket propelled grenades and other weapons
US7621062B2 (en) * 2005-03-23 2009-11-24 Gregory Anthony Cugliari Bullet identification and tracking device
US8145382B2 (en) * 2005-06-17 2012-03-27 Greycell, Llc Entertainment system including a vehicle
US7507089B2 (en) * 2005-07-15 2009-03-24 Raytheon Company Methods and apparatus to provide training against improvised explosive devices
US7922491B2 (en) * 2005-09-28 2011-04-12 Raytheon Company Methods and apparatus to provide training against improvised explosive devices
GB2453900B (en) * 2006-07-19 2011-05-04 Cubic Corp Automated improvised explosive device training system
KR100815501B1 (ko) * 2006-08-18 2008-03-20 주식회사 코리아일레콤 폭탄 모의 장치 및 상기 폭탄 모의 장치를 이용한 모의교전 시스템
JP5849972B2 (ja) * 2013-01-08 2016-02-03 日油株式会社 無線起爆雷管、親ダイ、無線起爆システム、及び無線起爆方法
CN103884241B (zh) * 2014-04-11 2015-11-25 北京中铭恒盛科技有限公司 一种基于ad的特征信号识别方法及装置
ES2760998T3 (es) * 2015-11-09 2020-05-18 Detnet South Africa Pty Ltd Detonador inalámbrico
AU2020325224A1 (en) * 2019-08-06 2022-03-03 Layer 3 Services Pty Ltd Systems and methods for simulating blast effects of an explosive
CN113819796A (zh) * 2021-09-18 2021-12-21 中国人民解放军陆军工程大学 一种地雷对抗模拟系统

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1383564A (en) * 1972-07-29 1974-02-12 Solartron Electronic Group Umpires ray gun for use in weapon training systems
US4141295A (en) * 1978-02-13 1979-02-27 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Actuation mine simulator
GB2176271B (en) 1985-06-13 1988-11-30 Schlumberger Electronics Improvements in weapon training systems
DE3837998A1 (de) * 1988-11-09 1990-05-10 Diehl Gmbh & Co Verfahren zur simulation der auswirkung eines wirkungsfeldes
US5027709A (en) * 1990-04-26 1991-07-02 Slagle Glenn B Magnetic induction mine arming, disarming and simulation system
US5074793A (en) * 1990-07-30 1991-12-24 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Mine effects simulator system
US5246372A (en) * 1990-11-05 1993-09-21 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Training grenade
JPH04281200A (ja) * 1991-03-07 1992-10-06 Fujitsu Ltd 模擬システム
US5207579A (en) * 1991-05-22 1993-05-04 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Antipersonnel training mine
GB9220412D0 (en) * 1992-09-28 1992-11-11 Texas Instruments Holland Transponder systems for automatic identification purposes
US5292254A (en) * 1993-01-04 1994-03-08 Motorola, Inc. Method for determining minefield effects in a simulated battlefield
US5692029A (en) * 1993-01-15 1997-11-25 Technology International Incorporated Detection of concealed explosives and contraband
US5556281A (en) 1994-02-17 1996-09-17 Motorola, Inc. Simulated area weapons effects display arrangement
US5474452A (en) * 1994-03-04 1995-12-12 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Training simulation system for indirect fire weapons such as mortars and artillery
EP0773699A1 (en) * 1994-05-31 1997-05-14 Capcom Co., Ltd. Sound feeling device, playing device, method of controlling the playing device, playing device using light beam, and acoustic device
IL111556A0 (en) * 1994-11-08 1995-07-31 Ramta Israel Aircraft Industry Mine simulation system
FR2730557B1 (fr) * 1995-02-10 1997-04-11 Giat Ind Sa Mine d'exercice, dispositif de programmation et dispositif de simulation mettant en oeuvre une telle mine
US5788500A (en) * 1995-12-04 1998-08-04 Oerlikon-Contraves Ag Continuous wave laser battlefield simulation system
DE19617060C2 (de) 1996-04-29 1998-07-23 C O E L Entwicklungsgesellscha Verfahren und Einrichtung zur Simulation der Wirkung von Steilfeuerwaffen auf Gefechtseinheiten
US5941708A (en) 1996-05-24 1999-08-24 Motorola, Inc. Method for simulating temporal aspects of area weapons
ES2143840T3 (es) * 1997-01-13 2000-05-16 Se Schweizerische Elektronikun Sistema de apoyo acustico.
FR2758635B1 (fr) * 1997-01-22 1999-04-09 Aerospatiale Systeme d'aide au deminage
US6254394B1 (en) * 1997-12-10 2001-07-03 Cubic Defense Systems, Inc. Area weapons effect simulation system and method

Also Published As

Publication number Publication date
CA2319061C (en) 2005-01-04
NO318822B1 (no) 2005-05-09
CA2319061A1 (en) 1999-08-05
ID27604A (id) 2001-04-12
NZ505993A (en) 2003-01-31
HUP0100545A2 (hu) 2001-06-28
HU223241B1 (hu) 2004-04-28
DE19803337A1 (de) 1999-08-12
KR20010033839A (ko) 2001-04-25
EP1051589A1 (de) 2000-11-15
EP1051589B1 (de) 2003-11-12
PT1051589E (pt) 2004-03-31
TR200002186T2 (tr) 2000-12-21
AU2608999A (en) 1999-08-16
DE19803337C2 (de) 2002-11-21
US6450817B1 (en) 2002-09-17
ES2211042T3 (es) 2004-07-01
CZ20002724A3 (cs) 2001-11-14
HUP0100545A3 (en) 2002-01-28
NO20003822L (no) 2000-07-26
PL343274A1 (en) 2001-08-13
WO1999039148A1 (de) 1999-08-05
AU741926B2 (en) 2001-12-13
NO20003822D0 (no) 2000-07-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ290680B6 (cs) Způsob simulace ohrožení jednoho nebo více účastníků vojenského cvičení minami nebo ručními granáty
EP1038150B1 (en) Area weapons effect simulation system and method
CA1251277A (en) Remote actuation device
EP1350073B1 (en) System and method for training in military operations in urban terrain
US7052276B2 (en) System and method for combat simulation
CN104740812B (zh) 一种灭火弹的控制方法
KR102037947B1 (ko) 적아식별 연동을 위한 모의훈련 시스템, 모의훈련 장치 및 방법
EP1213558B1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Simulation von detonierenden Geschossen
AU2002217717A1 (en) Combat simulation wherein target objects are associated to protecting object by means of a local co-operation between the target objects and the relevant protecting objects
WO2022257510A1 (zh) 一种无人机的反制方法及无人机的反制系统
RU2410710C2 (ru) Способ защиты мобильных средств от радио, радиолокационных, оптикоэлектронных средств разведки и поражения с использованием комбинированных ложных целей и устройство для его осуществления
CN110274522A (zh) 一种无人战车模拟测试系统
KR101229872B1 (ko) Led를 이용한 크레모어 모의 장치 및 이를 사용한 모의 교전 시스템
Ogurtsov Friend-or-Foe Recognition Algorithm Development for the Corresponding Software Building
KR102019948B1 (ko) 병기를 장착한 항공기 탑재 병기의 오발사 가능성을 탐지하기 위한 방법 및 그 시스템
CN115930675A (zh) 单兵火箭筒模拟终端及与其联合使用的单兵装具
Buckley et al. Hack-a-Thon: BB-RC jammer
RU88426U1 (ru) Комплекс для обучения приемам и тактике стрельбы мотострелковых подразделений
Saeed et al. Variants of Military Communications
Fehrm FOA Information from the Research Institute of Swedish National Defence on Electronic Warfare (FOA Orientar om Electronic Warfare)

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20060108