HU223241B1 - Eljárás katonai gyakorlat résztvevőinek kézigránátokkal vagy aknákkal való veszélyeztetésének a szimulálására - Google Patents

Eljárás katonai gyakorlat résztvevőinek kézigránátokkal vagy aknákkal való veszélyeztetésének a szimulálására Download PDF

Info

Publication number
HU223241B1
HU223241B1 HU0100545A HUP0100545A HU223241B1 HU 223241 B1 HU223241 B1 HU 223241B1 HU 0100545 A HU0100545 A HU 0100545A HU P0100545 A HUP0100545 A HU P0100545A HU 223241 B1 HU223241 B1 HU 223241B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
participant
simulator
combat
transmission
sensing
Prior art date
Application number
HU0100545A
Other languages
English (en)
Inventor
Rudolf Deinlein
Original Assignee
Dornier Gmbh.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dornier Gmbh. filed Critical Dornier Gmbh.
Publication of HUP0100545A2 publication Critical patent/HUP0100545A2/hu
Publication of HUP0100545A3 publication Critical patent/HUP0100545A3/hu
Publication of HU223241B1 publication Critical patent/HU223241B1/hu

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F41WEAPONS
    • F41GWEAPON SIGHTS; AIMING
    • F41G3/00Aiming or laying means
    • F41G3/26Teaching or practice apparatus for gun-aiming or gun-laying

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Radar, Positioning & Navigation (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Radar Systems Or Details Thereof (AREA)
  • Arrangements For Transmission Of Measured Signals (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Traffic Control Systems (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Rehabilitation Tools (AREA)
  • Navigation (AREA)
  • Alarm Systems (AREA)
  • Control Of Position, Course, Altitude, Or Attitude Of Moving Bodies (AREA)
  • Radio Relay Systems (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás egy katonai gyakorlat egy vagy többrésztvevőjének aknák vagy kézigránátok által történőveszélyeztetésének a szimulálására, amelynek során aknát vagykézigránátot szimuláló legalább egy harcieszköz-- szimulátort (17),valamint az egyes résztvevőkhöz hozzárendelt résztvevőiérzékelőeszközöket (16) alkalmaznak, és az aknák vagy kézigránátokhatását a harcieszköz-szimulátor (17) és a résztvevői érzékelőeszközök(16) közötti adatátvitellel modellezik, ahol az adatátvitelt aharcieszköz-szimulátor (17) és az egyes résztvevői érzékelőeszközök(16) között kétutas rádióátvitel segítségével hajtják végre, ahol azegyes résztvevői érzékelőeszközöktől (16) a harcieszköz-szimulátor(17) felé irányuló rádióátvitelt az érintett adó- és vevőantennákközelhatási tértartományában hajtják végre, és ez az átvitel az aknákvagy kézigránátok hatótávolságának határolására szolgál, míg aharcieszköz-- szimulátor (17) felől az egyes résztvevőiérzékelőeszközök (16) felé irányuló rádióátvitel az aknák vagykézigránátok által elért találat visszaigazolására vagy bizonyításáraszolgál. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás katonai gyakorlat résztvevőinek kézigránátokkal vagy aknákkal való veszélyeztetésének a szimulálására, amelynek során aknát vagy kézigránátot szimuláló legalább egy harcieszköz-szimulátort, valamint az egyes résztvevőkhöz hozzárendelt résztvevői érzékelőeszközöket alkalmazunk, és az aknák vagy kézigránátok hatását a harcieszköz-szimulátor és a résztvevői érzékelőeszközök közötti adatátvitellel modellezzük.
Az eljárás a gyakorlat résztvevőinek, különösen katonáknak és járműveknek egyedi aknák, aknazárak és kézigránátok által történő veszélyeztetésének a valósághoz közeli szimulálására szolgál. Az eljárással a kiképzésben a kezelés az összes (veszélytelen) következménnyel gyakorolható, és az aknák és kézigránátok objektív hatása egy szimulált ütközetben megállapítható. Ennek során aknák vagy kézigránátok szimulálására egy harcieszköz-szimulátor szolgál. A gyakorlat egyes résztvevői (különösen személyek, járművek) egy-egy érzékelőeszközzel vannak felszerelve, amelyeket a továbbiakban résztvevői érzékelőeszköznek nevezünk. Az aknák és kézigránátok hatótávolságainak meghatározása a kialakított harcieszköz-szimulátorok és a résztvevői érzékelőeszközök közötti adatátvitel segítségével történik.
Az US 5,074,793 számú szabadalmi leírás taposóaknák hatását szimuláló rendszert ír le, amely taposóaknák működésének és találatának szimulálására szolgál. A rendszer egy taposóakna-működtető mechanizmussal, rádióadóval és logikai áramkörökkel van ellátva. Páncélgépkocsi közeledése esetén rádiófrekvenciás jelet ad le. A páncélgépkocsi vevőegységgel van ellátva, amely a rádiófrekvenciás jelet veszi, és az aknarobbanás időpontja és a gépjármű helyzete alapján a találat súlyosságát határozza meg. A rendszerben egyirányú adatátvitel valósul meg, és kizárólag taposóaknák hatásának és találatának szimulálására szolgál.
A találmány feladata egy olyan eljárás kialakítása, amellyel az aknák vagy kézigránátok hatótávolságának pontos elhatárolása lehetséges, úgyhogy a kioldott aknák vagy kézigránátok hatótávolságán belül található résztvevőket megbízhatóan meg lehet határozni.
A kitűzött feladatot a találmány szerint úgy oldottuk meg, hogy az adatátvitelt a harcieszköz-szimulátor és az egyes résztvevői érzékelőeszközök között kétutas rádióátvitel segítségével hajtjuk végre, ahol az egyes résztvevői érzékelőeszközöktől a harcieszköz-szimulátor felé irányuló rádióátvitelt az érintett adó- és vevőantennák közelhatási tértartományában hajtjuk végre, és ez az átvitel az aknák vagy kézigránátok hatótávolságának határolására szolgál, míg a harcieszköz-szimulátor felől az egyes résztvevői érzékelőeszközök felé irányuló rádióátvitel az aknák vagy kézigránátok által elért találat visszaigazolására vagy bizonyítására szolgál.
A találmány szerint a harcieszköz-szimulátorok és az egyes résztvevői érzékelőeszközök közötti adatátvitelt egy kétirányú rádióátvitel formájában hajtjuk végre. Ekkor az egyes résztvevői érzékelőeszközöktől a harcieszköz-szimulátor felé irányuló rádióátvitel a szimulálandó aknák vagy kézigránátok hatótávolságának az elhatárolására szolgál. Ehhez az alkalmazott adó- és vevőantennák közelhatási terében a térerősség-eloszlást használjuk ki. Egy találat csak akkor lehetséges, ha a résztvevő érzékelőeszközénél lévő adóantenna közelhatási tere a harcieszköz-szimulátomál lévő vevőantenna közelhatási terét átlapolja.
Átviteli frekvenciaként egy olyan frekvenciát választunk, amelynek közelhatási tértartománya nagyobb, mint a szimulálandó aknák vagy kézigránátok maximálisan szükséges hatótávolságai. Az r közelhatási tér és az f frekvencia közötti összefüggésre az általános fizikai elvek szerint a következő összefüggés érvényes:
r < c/2nf (c: fénysebesség).
A jellegzetes aknák és kézigránátok hatótávolságának a modellezéséhez (néhány métertől néhány kilométerig) az átvitelhez néhány kHz-től néhányszor 10 MHz-ig teijedő tartományban lévő frekvenciákat lehet alkalmazni. Ebbe a frekvenciatartományba esnek különösen az MW- és az LW-tartományok (LW hosszúhullámok, kb. 30-300 kHz; MW középhullámok, kb. 300 kHz-3 MHz).
A harcieszköz-szimulátorból az egyes résztvevői érzékelőeszközök felé irányuló rádióátvitel egy gránátvagy kézigránát-találat visszaigazolására vagy bizonyítására szolgál. Ehhez az átvitelhez a használt frekvenciák vonatkozásában nincs elvi korlátozás. Előnyösen mégis a VHF- vagy UHF-tartományban lévő frekvenciákat alkalmazzuk (VHF nagyon nagy frekvencia, kb. 30-300 MHz; UHF ultranagy frekvencia, kb. 300-3000 MHz).
Egy résztvevő eltalálása akkor következik be, amikor a résztvevői érzékelőeszköz és a harcieszköz-szimulátor közötti visszaigazolt kommunikáció létrejön.
A résztvevői érzékelőeszköztől a harcieszköz-szimulátorig teijedő közelhatási tértartományban (például az LW- vagy MW-tartományban) rádióátvitel segítségével megvalósított találmány szerinti hatótávolság-elhatárolás különböző aknatípusok és kézigránátok esetében pontos és az eredetinek hű másolatát képező hatás leképezését teszi lehetővé. Különösen lehetséges mind a rejtett, mind pedig a nyílt telepítés is.
A harcieszköz-szimulátortól az egyes résztvevői érzékelőeszközök felé irányuló rádióátvitel (például az UHFvagy VHF-tartományban) segítségével, amely egy találatnak a visszaigazolására szolgál, a harcieszköz-szimulátor felismerésében nagy biztonságot érünk el.
Célszerű, ha a harcieszköz-szimulátor és egy résztvevői érzékelőeszköz közötti kétutas átvitelt a következőképpen hajtjuk végre:
- a résztvevői azonosító jelet a résztvevői érzékelőeszköz segítségével ismételten kisugározzuk;
- a résztvevői azonosító jelet a harcieszköz-szimulátor segítségével vesszük, amelynek során az átvitel létrejöttét a vevő harcieszköz-szimulátor kioldásának és az adó résztvevői érzékelőeszköz eltalálásának tekintjük;
- a harcieszköz-szimulátor azonosító jelet, valamint a résztvevői azonosító jelet a harcieszközszimulátor segítségével a résztvevői érzékelőeszközhöz küldjük;
HU 223 241 Bl
- a harcieszköz-szimulátor azonosító jelet, valamint a résztvevői azonosító jelet a résztvevői érzékelőeszköz segítségével vesszük, és a találatot regisztráljuk.
Célszerű továbbá, ha a harcieszköz-szimulátor és egy résztvevői érzékelőeszköz közötti kétutas átvitelt a következőképpen hajtjuk végre:
- a harcieszköz azonosító jelet a harcieszköz-szimulátor segítségével a harcieszköz-szimulátor kioldásakor sugározzuk ki;
- a harcieszköz-szimulátor azonosító jelet a résztvevői érzékelőeszköz segítségével vesszük;
- a résztvevői azonosító jelet a résztvevői érzékelőeszköz segítségével kisugározzuk;
- a résztvevői azonosító jelet a harcieszköz-szimulátor segítségével vesszük, amelynek során az átvitel létrejöttét a küldő résztvevői érzékelőeszköznek a vevő harcieszköz-szimulátor által történő eltalálásának tekintjük;
- a résztvevői azonosító jelet a harcieszköz-szimulátor segítségével a résztvevői érzékelőeszköznek sugározzuk ki;
- a résztvevői azonosító jelet a résztvevői érzékelőeszköz segítségével vesszük, és a találatot regisztráljuk.
Célszerű még, ha a résztvevői azonosító jelnek a résztvevői érzékelőeszköz segítségével történő kisugárzását és a résztvevői azonosító jelnek a résztvevői érzékelőeszköz segítségével történő vételét lényegében egyidejűleg hajtjuk végre.
Amikor több résztvevői érzékelőeszköz veszi a kioldó harcieszköz-szimulátor harcieszköz-szimulátor azonosító jelét, azt a sorrendet, amely szerint ezek a résztvevői érzékelőeszközök a résztvevői azonosító jelüket a harcieszköz-szimulátorra küldik, egy véletlenszámgenerátor segítségével határozzuk meg.
Előnyös továbbá, ha a résztvevői érzékelőeszközzel a harcieszköz-szimulátor azonosító jelének a vétele után egy vizsgálatot hajtunk végre, hogy a kioldó harcieszköz-szimulátor típusa alapján a hozzárendelt résztvevő találata megengedett-e, és negatív eredmény esetén a további eljárási lépéseket mellőzzük.
Annak érdekében, hogy egy nagyfrekvenciás átvitelnél szintméréssel pontos hatótávolság-elhatárolást lehessen elérni, az átviteli közegben, beleértve az antennákat, ennek megfelelően nagy csillapításnak kell lennie. Ezért a résztvevői érzékelőeszközöktől a harcieszköz-szimulátor felé irányuló átvitelhez előnyösen mágneses antennákat (például antennatekercsekkel ellátott ferritrudat) alkalmazunk, és az aknák vagy kézigránátok hatótávolságának elhatárolását az ezen antennák közelhatási terében a térerősség-eloszlásnak a kihasználásával érjük el.
Az átviteli útban lévő nagy csillapításnak az az előnye, hogy a természetben és a civilizációban a különböző talajviszonyok, a beépítés által előidézett és az időjárás vagy a nyitott vagy rejtett telepítés következtében fellépő csillapítási hatások csak csekély szerepet játszanak.
A találmány szerinti eljárás alkalmazható aknák és kézigránátok szimulálására is. Az ezen rendszerek különböző tulajdonságait ugyanazon technikai megoldással lehet leképezni. Például a következő aknatípusokat lehet szimulálni:
- telepített páncél-elhárítóaknák,
- lövész-elhárítóaknák,
- telepített lövész-elhárítóaknák.
A találmány szerinti eljárás az aknák telepítésének minden fajtájára kiterjedt, például az aknazárak és a különálló aknák vegyes telepítésére is.
Az eljárás úgy van kidolgozva, hogy alkalmas a védelemmel kapcsolatos fegyvernemek védelmi gyakorlóközpontjaiban aknaharc-szimulációra, valamint tisztán aknaharci cselekményeket gyakorló, önálló megoldáshoz is.
A járműveken vagy személyeken elhelyezett résztvevői érzékelőeszközök lehetővé teszik az aknák detektálása mellett további eszközökkel való rádiótechnikai összeköttetés létesítését is.
A találmány szerinti eljárást a továbbiakban kiviteli példa kapcsán, a mellékelt rajzra való hivatkozással ismertetjük részletesebben, ahol az
1. ábrán egy találmány szerinti eljárás végrehajtásának a kiindulási helyzetét szemléltetjük; a
2. ábra egy harcieszköz-szimulátorból és résztvevői érzékelőeszközből álló teljes rendszer tömbvázlata; a
3. ábra különböző harcieszköz-szimulátorok és résztvevői érzékelőeszközök rádiótartományait szemlélteti.
A találmány szerinti eljárás összes kiviteli példájánál, amelyet a következőkben leírunk, egy résztvevői érzékelőeszköztől a harcieszköz-szimulátor felé irányuló átvitel például az MW-tartományban, a harcieszköz-szimulátortól a résztvevői érzékelőeszköz felé irányuló átvitel pedig például az UHF-frekvenciatartományban történik. Mint említettük, más frekvenciatartományok is választhatók.
Az 1. ábrán a találmány szerinti eljárás végrehajtásának kiindulási körülményeit láthatjuk. Az ábrán két jellegzetes gyakorlatrésztvevőt szemléltetünk, nevezetesen személyzetet és egy páncéljárművet, amelyik mindegyikéhez egy-egy 1,2 résztvevői érzékelőeszköz van hozzárendelve. Az ábrán továbbá a lehetséges 17 harcieszközszimulátomak három változatát ábrázoltuk (5 kézigránát harcieszköz-szimulátor, 3 telepített páncél-elhárítóakna harcieszköz-szimulátor és 4 telepített lövész-elhárítóakna harcieszköz-szimulátor), amelyek meghatározott aknatípusokat vagy kézigránátokat szimulálnak. A 4 telepített lövész-elhárítóakna harcieszköz-szimulátort egy 18 buktatódrót segítségével oldjuk ki. Az egyes harcieszköz-szimulátorok és az 1, 2 résztvevői érzékelőeszközök közötti nyilak egy harcieszköz-szimulátor kioldása esetében a lehetséges áviteli utakat jelképezik.
A 2. ábrán példaként szemléltetjük egy 17 harcieszköz-szimulátorból és egy 16 résztvevői érzékelőeszközből álló teljes rendszer tömbvázlatát, ahogy azt a találmány szerinti eljárás végrehajtása során alkalmazzuk. A találmány szerinti eljárás a 17 harcieszköz-szimulátor és a 16 résztvevői érzékelőeszköz közötti két rádióátviteli útvonalszakasz kombinációján alapul. En3
HU 223 241 Bl nek megfelelően a 2. ábrán szemléltetett 17 harcieszköz-szimulátor 12 UHF-adót, valamint 14 MW-vevőt foglal magában, továbbá 13 vezérlőegységgel és 15 teleppel van ellátva. A 16 résztvevői érzékelőeszköz ennek megfelelően egy 9 UHF-vevőt, valamint egy 11 MW-adót foglal magában. A 16 résztvevői érzékelőeszköztől a 17 harcieszköz-szimulátorig teqedő 7 MW rádióátviteli útvonal (a közelhatási térben történő átvitel) a hatótávolság elhatárolására és információátvitelre szolgál. A 17 harcieszköz-szimulátortól aló résztvevői érzékelőeszközig terjedő 6 UHF rádióátviteli útvonal csak információ átvitelre szolgál (az MW-vétel visszaigazolása).
Egy akna vagy kézigránát által elért találat akkor következik be, amikor a 16 résztvevői érzékelőeszköz és a 17 harcieszköz-szimulátor között egy visszaigazolt kommunikáció létrejött. Ennek során a 17 harcieszközszimulátor és a 16 résztvevői érzékelőeszköz között a kommunikáció különösen két hasonló eljárás szerint fut le, amelyeket az alábbiakban részletesebben fogunk leírni.
A 16 résztvevői érzékelőeszközben lévő 10 vezérlőegység segítségével egy további adatátvitel is megvalósítható a 16 résztvevői érzékelőeszköz és egy, itt nem részletezett központi 8 feldolgozó- és vezérlőegység között. Ennek során például további kiértékelés céljából továbbítani lehet azt az információt, hogy a szóban forgó résztvevőt eltalálták.
Az eljáráson kívül előforduló rádióátviteli kollíziók valószínűsége nagyon kicsi, mivel az átviteli hatótávolságok helyileg korlátozottak, és az események gyakorisága (akna-kézigránát kioldása, adatátvitel) csekély, továbbá az átviteli idők rövidek (nagy bitsebesség, kevés adat), és az aknák és a kézigránát-kioldások között nincs egyidejűség.
Az eljárás nyitott abból a szempontból, hogy rádiós adatátvitel céljából további készülékeket lehet csatlakoztatni. A különböző 17 harcieszköz-szimulátoroknak, valamint a további készülékeknek a kódolása kívülről átlátszó, azaz további készülékek változatlan résztvevői érzékelőeszközökkel használni tudják az adatátviteli útvonalat. A 16 résztvevői érzékelőeszköztől és a 8 központi feldolgozó- és vezérlőegység közötti interfészen lévő adatok, valamint a 17 harcieszköz-szimulátomak a további készülékek felé irányuló átviteli interfészén (a 2. ábrán nem ábrázolt) lévő adatok azonosak. A személyek és a járművek felé irányuló adatátvitel adóteljesítményét az aknaszimulációhoz képest csökkenteni lehet, mivel itt az átviteli útvonal paraméterei állandóbbak, és csak egy körülbelül 0,1 m-3 m-es nagyságú csekély hatótávolságot kell áthidalni. Ezenkívül az adatátvitel az aknaszimulációval szemben kisebb prioritással rendelkezik, amit a 16 résztvevői érzékelőeszközben automatikusan figyelembe veszünk.
Az alkalmazott frekvenciák időbeni kihasználása közvetlen összefüggésben áll az aknakioldással és az adatátvitellel. A kihasználást a találmány szerinti eljárás segítségével egy minimális mértékre csökkentjük.
A 3. ábrán példaként szemléltetjük az egyes harcieszköz-szimulátorok és résztvevői érzékelőeszközök rádióátviteli tartományait, ahogy azokat a találmány szerinti eljárásban alkalmazzuk. A 3a. ábrán egy 3 telepített páncél-elhárítóakna harcieszköz-szimulátort, valamint egy járműhöz társított 2 résztvevői érzékelőeszköz rádióátviteli tartományát szemléltetjük. A 3b. ábrán egy 19 lövész-elhárítóakna harcieszköz-szimulátort és egy személyhez társított 1 résztvevői érzékelőeszköz rádióátviteli tartományát szemléltetjük. Az UHF átviteli tartományokat koncentrikus, zárt vonalakkal szemléltetjük. A lényegesen kisebb MW átviteli tartományokat vonalkázással jelöltük. Ezek az alkalmazott mágneses antennák közelhatási terének felelnek meg.
A járműhöz társított 1 résztvevői érzékelőeszköz átviteli tartományánál a kettős nyíl a jármű haladási irányát szemlélteti.
Mivel az MW-átvitel a hatótávolság elhatárolására szolgál, a szemléltetett MW átviteli tartományok pontosan a telepített páncél-elhárítóakna vagy a lövész-elhárítóakna hatótávolságainak felelnek meg. A hatótávolságok leképezését a mágneses antennák (például ferritantennák) irányhatása segítségével valósítjuk meg. Az elrendezéstől függően például egy 360°-os hatótartományt vagy egy fekvő 8-as alakú hatótartományt hozunk létre (járműhöz társított 2 résztvevői érzékelőeszköz). Lehetségesek továbbá több mágneses antenna (például az X/Y/Z tengelyek irányában irányítva) kombinációi is. A különböző hatótávolságokat a harcieszköz-szimulátorban az MW-vevőantenna különböző csillapításával, illetve a résztvevői érzékelőeszközben az MW-adásteljesítmény vezérlésével valósítjuk meg. A 19 lövész elhárítóakna harcieszköz-szimulátomál az irányhatást az UHF átviteli tartományban egy irányított, az UHF-tartományban megvalósított kisugárzás segítségével érjük el.
A 3a., 3b. ábrán ábrázolt két szituációban csak akkor jön létre teljes kétutas átvitel, ha a mindenkori 1, 2 résztvevői érzékelőeszköz egyszeresen vonalkázott MW-adótartománya és a 19 lövész-elhárítóakna harcieszköz-szimulátor, illetve a 3 telepített páncél-elhárítóakna harcieszköz-szimulátor keresztben csíkozott MW vételi tartománya egymást átfedi. A lövész-elhárítóaknánál a résztvevőnek ezenkívül még a szemléltetett UHF-„buzogányban” is benn kell lennie.
A továbbiakban a találmány szerinti eljárás két különösen előnyös kiviteli változatát táblázatokra való hivatkozással ismertetjük részletesebben. A táblázatok tartalma:
az 1. táblázat a találmány szerinti eljárás egy első végrehajtási módjának a menete, a 2. táblázat a találmány szerinti eljárás egy további végrehajtási módjának a menete;
a 3-7. táblázatok a rádióátvitelnél használt táviratok felépítésére adott példák.
Eljárás telepített páncél-elhárítóakna által való fenyegetés szimulálására
Az egyik járműre felszerelt résztvevői érzékelőeszköz a 4. táblázat szerint folyamatosan MW-ébresztőjeleket sugároz ki. Amikor egy 3 telepített páncél-elhárítóakna-harcieszköz-szimulátor egy MW-jelet vesz, akkor a saját harcieszköz-szimulátor azonosító jelét és a részt4
HU 223 241 Bl vevői érzékelőeszköz adásának azonosító jelét sugározza a saját UHF-adóján keresztül ki (távirat-felépítés az
5. táblázat szerint). A kioldandó járművön lévő résztvevői érzékelőeszköz ezt felismeri, és a vételt találatként rögzíti és jelenti. Ha a kisugárzott UHF-jeleket más résztvevői érzékelőeszközök is veszik, akkor azok tudják, hogy a kisugárzás nem tőlük származik, mivel az a saját ébresztést folyamattal aszinkron módon lép fel, és egyben egy idegen résztvevői azonosító jelet tartalmaz. A személynél lévő résztvevői érzékelőeszköz nem bocsát ki ébresztőjeleket (energiatakarékossági okokból), és ezért azt a telepített páncél-elhárítóakna nem „találhatja el”, ami a valódi bevetésnek megfelel. A leírt eljárás egy drága eredeti aknaérzékelő eszközt helyettesít a harcieszköz-szimulátorban, és nagy relatív sebességet tesz lehetővé a járművek és a harcieszköz-szimulátor között.
Az előbbiekben leírt MW-átvitel helyett például LW-átvitelt lehet alkalmazni. Ezzel analóg módon az említett UHF-átvitel helyett például VHF-átvitelt lehet alkalmazni.
A járműveken lévő résztvevői érzékelőeszközök állandó MW-ébresztőjel-adása helyileg egy körülbelül 8 mx 16 m-es felületre korlátozódik, úgyhogy a járművek egymást nem akadályozzák. A frekvencia nagy felületű hasznosíthatósága ilyen módon biztosítva van.
Az 1. táblázatban az eljárás leírt végrehajtási módját még egyszer részletesen szemléltetjük.
Eljárás telepített lövész-elhárítóakna, lövészelhárítóakna és kézigránát által való fenyegetés szimulálására
A találmány szerinti eljárásnak ennél a változatánál a harcieszköz-szimulátorokat meghatározott akciókkal, például buktatódrótos kioldással, elektromos gyújtással, dobással magánál a harcieszköz-szimulátomál aktivizáljuk. A harcieszköz-szimulátor vevőjének és adójának is az elektronikája egészen a kioldásig egy inaktív, telepkímélő állapotban van („alvás”). A harcieszközszimulátor kioldás esetében az UHF-adón keresztül kisugározza az akna/kézigránát azonosító jelét (a 3. táblázat szerinti távirat), és az UHF átviteli tartományban amely lényegesen nagyobb, mint az akna/kézigránát hatótávolsága - lévő résztvevők veszik ezt az üzenetet. Ezek a résztvevői érzékelőeszközök, egy véletlengenerátor által vezérelve, rögtön a vétel után megkísérelnek összeköttetést létrehozni az MW átviteli útvonalon keresztül az aknához/kézigránáthoz. A résztvevői érzékelőeszközök jeleire a 4. táblázat szerint a harcieszközszimulátor közvetlenül az UHF-sávban válaszol (válaszjeladói eljárás). Mivel az adáskor mindegyik résztvevői érzékelőeszköz egyidejűleg hallgatja az UHF-adót, azonnal meg lehet állapítani, hogy a saját adására vagy egy más résztvevő adására történt-e válaszadás. Azok a résztvevők, akik az MW átviteli tartományon kívül, de az UHF-tartományon belül találhatóak, ezt az összeköttetést nem tudják felépíteni (nincs találat). Az akna/kézigránát mindazokat a résztvevőket, amelyek egy összeköttetést létrehoztak, eltalálta. A kioldott akna/kézigránát a kiválasztható legnagyobb résztvevőszám (például 31) elérésekor a különböző összeköttetések létrehozásának befejezése után vagy egy előre meghatározott idő letelte után ismét inaktív lesz. Az eljárás időtartama a legnagyobb szám esetében, például a kioldandó harcieszköz-szimulátor UHF átviteli tartományában található 31 résztvevő esetében, egy másodperc tört részét teszi ki.
Az eljárás egy előnyös végrehajtási módjánál a résztvevői érzékelőeszköz felismeri, hogy a résztvevőnek a kioldott aknatípus által történő károsodása/sérülése egyáltalán lehetséges-e (egy példa, amelynél nem lehetséges egy károsodás/sérülés, a páncélozott jármű/kézigránát kombinációja). Csak a károsodott/sérült résztvevők hajtják végre azután a leírt válaszjeladási eljárást.
A 2. táblázatban az eljárás leírt végrehajtási módját még egyszer részletesen szemléltetjük.
A találmány szerinti eljárásnak ennél a végrehajtási módjánál is lehet helyettesíteni az MW-átvitelt például egy LW-átvitellel, és az UHF-átvitelt például egy VHF-átvitellel.
Az alkalmazott frekvenciák időbeni kihasználása nagyon csekély. Mivel a személyeknél lévő résztvevői érzékelőeszközök nem hajtanak végre ébresztőjelzéseket, nem járulnak hozzá a rádiós összeköttetés további megterheléséhez. Az UHF-frekvenciát egy akna kioldásakor a válaszjeladói eljárás keretében több alkalommal, rövid ideig (maximum 1 másodperc/akna keretidővel) egy körülbelül 50 m-200 m-es körzetben használjuk.
Mint azt a fentiekben leírtuk, a kioldandó harcieszköz-szimulátor UHF vételi körzetében található résztvevői érzékelőeszközök, miután vették a kioldó harcieszköz-szimulátor azonosító jelét, megkísérelnek összeköttetést létesíteni a válaszjeladói eljárás segítségével az aknával/kézigránáttal az MW átviteli útvonalon keresztül. Hogy az egyes résztvevői érzékelőeszközök jelzésadását hogyan koordináljuk, és így egy ütközésfeloldást érjünk el, ezt a továbbiakban még részletesebben magyarázzuk el.
A harcieszköz-szimulátor azonosító jel vétele után mindegyik résztvevői érzékelőeszköz egy-egy véletlen számot számít ki. Egy meghatározott idő eltelte után, amelyet a véletlen szám határoz meg, az egyes résztvevői érzékelőeszközök ellenőrzik, hogy nincs-e már adásban egy másik résztvevői érzékelőeszköz. Ha egyetlen másik résztvevői érzékelőeszköz sincs még adásban, akkor a 4. táblázat szerinti távirat MW-sugárzásával megkezdődik a fentiekben leírt válaszjeladói eljárás az 1-es számú résztvevői eszközzel. A kioldott harcieszköz-szimulátor a résztvevői érzékelőeszközök kisugárzására úgy válaszol (távirat a 4. táblázat szerint), hogy az UHF-sávban mindegyik résztvevői érzékelőeszköz meg tudja állapítani, hogy küldtek-e neki jelet az MW-sávban. Ha egy másik résztvevői érzékelőeszköz már adásban van, akkor a vizsgáló résztvevői érzékelőeszköz addig vár, amíg a másik résztvevői érzékelőeszközzel folytatott válaszjeladási eljárás lezárul. Ennek során az összes résztvevői érzékelőeszköz annak a résztvevői érzékelőeszköznek veszi az aktuális azonosító jelét, amely éppen végrehajtja a válaszjeladási eljá5
HU 223 241 ΒΙ rást. A következő résztvevői érzékelőeszköz, amely a válaszjeladási eljárását megkezdi, egy eggyel nagyobb résztvevői számmal sugároz.
A sorrend fentiekben leírt vezérlésével, amely sorrendben az egyes résztvevői érzékelőeszközök a válasz- 5 jeladási eljárást a kioldott harcieszköz-szimulátorral végrehajtják, véletlen számok generálásával és hozzárendelésével egy nagyobb címtartományt (az összes résztvevő száma, aki a gyakorlatban összesen részt vesz, nagy lehet, például 1000 résztvevő nagyságren- 10 dű) egy lényegesen kisebb címtartományra (azoknak a résztvevőknek a száma, amelyek a harcieszköz-szimulátor kioldásakor annak UHF vételi tartományában találhatók, szokásos módon tíznél kisebb) váltunk át. Ezzel az eljárás sebességét jelentős mértékben megnöveljük, 15 aminek különösen nagy sebességgel mozgatott résztvevők (például járművek) esetében nagy a jelentősége.
Amennyiben véletlenül két résztvevői érzékelőeszköz ugyanazt a véletlen számot számítja ki és együtt sugározza, akkor a közelebbi adó fog érvényesülni, vagy 20 egy határozatlan (UHF)-sugárzás fog bekövetkezni.
A válaszjeladási eljárásban egy vételi hiba után minden egyes résztvevői érzékelőeszközben egy új véletlen számot határozunk meg, és az eljárást az utoljára érvényes résztvevői számmal megismételjük. Minden egyes 25 résztvevői érzékelőeszköz, amely a kioldott harcieszköz-szimulátorral az összeköttetést létre tudta hozni, a válaszjeladási eljárást a saját részére befejezi. Ha egy résztvevői érzékelőeszköz a nagy távolság vagy a rádiózavar miatt nem kap választ a harcieszköz-szimulátor- 30 tói, akkor még kétszer megkísérli ezt az összeköttetést létrehozni. Ha ez sem sikerül neki, akkor befejezi az eljárást. Ha a harcieszköz-szimulátor a saját azonosító jelének az első alkalommal történő kiküldése után nem kap választ a válaszjeladási eljárás formájában, akkor kétszer megismétli a saját azonosító jelének a kiküldését, körülbelül 1 másodperces időközökkel. Ha egy telepített lövész-elhárítóakna, egy lövész-elhárítóakna vagy egy kézigránát harcieszköz-szimulátor azt ismeri fel, hogy az akna azonosító jelének első alkalommal történő kisugárzásakor a válaszjeladási eljárást egy másik telepített lövész-elhárítóakna, lövész-elhárítóakna vagy kézigránát résztvevői érzékelőeszköz már végrehajtja, akkor a felismerő harcieszköz-szimulátor addig vár, amíg a válaszjeladási eljárás befejeződik, és csak ezt követően küldi ki első alkalommal a saját akna azonosítójelét.
A fentiekben leírt eljárás azon résztvevők biztos kiválasztását teszi lehetővé, amelyek egy kioldott akna/kézigránát hatókörzetében találhatóak.
Az aknák/kézigránátok megtalálása/helyzetmeghatározása
Az aknák/kézigránátok megtalálásához/helyzetének meghatározásához, például a befejezett gyakorlat után, előnyösen egy rádió-iránymérőt lehet alkalmazni.
Egy ébresztésjel-sugárzóval (amely azonos a résztvevői érzékelőeszközzel) egy körülbelül 80 m-es átmérőjű, kör alakú tartományt lehet végigkutatni. Ehhez az összes kihelyezett akna (a kézigránát csak a detonáció után) a saját MW-vevője segítségével a csengetőjel-sugárzó egy speciális azonosító jelét ismeri fel, a bemérési üzemmódhoz. Az aknában/kézigránátban ekkor, amennyiben az ébresztőjeladó aktív, a bemérési folyamathoz egy speciális UHF-jelet állítunk elő. Rádió-iránymérő berendezésként megfelelnek a kereskedelmi forgalomban kapható rádió-iránymérők.
A fentiekben a telepített lövész-elhárítóakna, lövész-elhárítóakna, kézigránát által történő fenyegetés szimulálására szolgáló eljárás során az MW-vevőt az eljárás befejeződése után csak impulzusüzemben és ezáltal áramtakarékosan működtetjük, hogy a megtaláláshoz a rádió-iránymérő ébresztőjel adását venni tudja. A telepített lövész-elhárítóaknáknál és a lövész-elhárítóaknáknál az MW-vevőt már az élesítés után impulzusüzemben működtetjük, hogy a nem kioldott aknákat is keresni tudja.
Adatátvitel
A találmány szerinti eljárás egy jelentős előnye az a tény, hogy a járműveken vagy személyeken elhelyezett résztvevői érzékelőeszközök az aknadetektálás mellett további készülékekkel való rádióátviteleket is lehetővé tesznek. A 6. táblázatban látható ehhez egy távirat az adatátvitelre adott példaként. A 7. táblázatban egy visszaigazolásra szolgáló példakénti távirat látható.
7. táblázat
Lépésszám Résztvevői érzékelőeszköz akció Harcieszköz-szimulátor akció Megjegyzés
1. ébresztés (a résztvevői azonosító jel sugárzása MW-tartományban a 4. táblázat szerint) alvó üzemmód (MW-vétel) hatótávolságon kívül
2. ébresztés (a résztvevői azonosító jel sugárzása MW-tartományban a 4. táblázat szerint) MW-vétel, működési üzemmód a harcieszköz-szimulátor kioldása
3. résztvevő-azonosítás + aknaazonosítás UHF-vétel segítségével résztvevő-azonosítás + aknaazonosítás UHF-adás segítségével az 5. táblázat szerint
4. aknatalálat jelentés/regisztrálás
5. alvó üzemmód (UHF-vétel) alvó üzemmód (MW-vétel)
HU 223 241 Bl
2. táblázat
Lépésszám Résztvevői érzékelőeszköz akció Harcieszköz-szimulátor akció Megjegyzés
1. alvó üzemmód (UHF-vétel) alvó üzemmód
2. alvó üzemmód (UHF-vétel) a harcieszköz-szimulátor kioldása kézigránátnál időbeni késleltetés
3. aknaazonosító vétel aknaazonositó kisugárzás a 3. táblázat szerint
4. az 1. résztvevő az MW-n sugároz a 4. táblázat szerint, és a kisugárzottjelét egyidejűleg az UHF-tartományban veszi MW-vétel és UHF-adás a 4. táblázat szerint
5. 1. résztvevő aknatalálatot jelent/regisztrál ezt követően alvó üzemmód a résztvevői érzékelőeszköz számára az 1. résztvevőnél
6. 2. résztvevő az MWtartományban ad a 4. táblázat szerint, és egyidejűleg a kisugárzott jelét az UHF-tartományban veszi MW-vétel és UHF-adás a 4. táblázat szerint
7. 2. résztvevő aknatalálatot jelent/regisztrál ezt követően alvó üzemmód a résztvevői érzékelőeszköz számára a 2. résztvevőnél
8.
9. n. résztvevő az MWtartományban ad a 4. táblázat szerint, és egyidejűleg a kisugárzott jelét az UHF-tartományban veszi MW-vétel és UHF-adás a 4. táblázat szerint maximum 31 résztvevőt lehet megkülönböztetni
10. n. résztvevő aknatalálatot jelent/regisztrál ezt követően alvó üzemmód a résztvevői érzékelőeszköz számára az n. résztvevőnél
11. alvó üzemmód (UHF-vétel) késleltetés
12. alvó üzemmód (UHF-vétel) alvó üzemmód (MW-vétel)
3. táblázat
Bitszám Jelentés Megjegyzés
1 azonosítójel-bit mindig „0”
2 aknatípus 15. bit maximum 65 535 kü-
3 aknatípus 14. bit lönböző akna ábrá-
4 aknatipus 13. bit
5 aknatípus 12. bit
6 aknatípus 11. bit
7 aknatípus 10. bit
8 aknatípus 9. bit
9 aknatípus 8. bit
10 aknatípus 7. bit
11 aknatípus 6. bit
12 aknatípus 5. bit
13 aknatípus 4. bit
14 aknatípus 3. bit
Bitszám Jelentés Megjegyzés
1 15 aknatípus 2. bit
1 16 aknatípus 1. bit
17 aknatípus 0. bit
18 paritás az 1-17 számú bitből az „1” bitek=páratlan, azután „1”
4. táblázat
Bitszám Jelentés Megjegyzés
1 azonosítójel-bit mindig „0”
2 résztvevői érzékelő- eszköz „0”=katona, „l”=jármű
3 4. résztvevői bit maximum 31 különböző „érintett” résztvevő ábrázolható
4 3. résztvevői bit
5 2. résztvevői bit
HU 223 241 Bl
4. táblázat (folytatás)
Bitszám Jelentés Megjegyzés
6 1. résztvevői bit
7 0. résztvevői bit
8 paritás az 1-7 számú bitből az „1” bitszám=páros, azután „1”
Ha egy táviratot a 3. táblázat szerint nem helyesen (például paritáshiba, átviteli zavar) vettünk, a „0.” számú résztvevőszámmal az aknaazonosító jelet újból lehet kémi.
5. táblázat
I Bitszám Jelentés Megjegyzés
1 azonosítójel-bit mindig „0”
2 résztvevői érzékelőeszköz „l”=jármű
3 4. résztvevői bit maximum 31 különböző „érintett résztvevő ábrázolható
4 3. résztvevői bit
5 2. résztvevői bit
6 1. résztvevői bit
7 0. résztvevői bit
8 aknatípus 15. bit maximum 65 535 különböző akna ábrázolható
9 aknatípus 14. bit
10 aknatípus 13. bit
11 aknatípus 12. bit
12 aknatípus 11. bit
13 aknatípus 10. bit
14 aknatípus 9. bit
15 aknatípus 8. bit
16 aknatípus 7. bit
17 aknatípus 6. bit
1 18 aknatípus 5. bit
19 aknatípus 4. bit
20 aknatípus 3. bit
21 aknatípus 2. bit
22 aknatípus 1. bit
1 23 aknatípus 0. bit
24 paritás az 1-21 számú „1” bitszám=páros, azután „1”
6. táblázat
Bitszám Jelentés Megjegyzés
1 1. azonosítójel-bit állapot mindig „1”
2-16 célcím 15 bit először a legnagyobb értékű bit
17 visszaigazolás mindig „0”
18-32 küldő cím 15 bit először a legnagyobb helyértékű bit
33-56 adatok 24 bit 3 bájt
57-64 ellenőrző összeg 1-7 bájtok összeadva
7. táblázat
1 Bitszám Jelentés Megjegyzés
1 1 1. azonosítójel-bit állapot mindig ,,1”
2-16 célcím 15 bit először a legnagyobb értékű bit
17 visszaigazolás „1” helyes, „0” nem helyes
18 paritás az 1-17 számok „1” bitszáma=páros, azután „1”
Ha a 6. táblázat szerint egy táviratot nem helyesen vettünk (például paritáshiba, zavarok az átvitelben), a táviratot „0” célcímmel (negatív visszaigazolás) ismét kémi lehet.

Claims (9)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás egy katonai gyakorlat egy vagy több résztvevőjének aknák vagy kézigránátok által történő veszélyeztetésének a szimulálására, amelynek során aknát vagy kézigránátot szimuláló legalább egy harcieszközszimulátort (17), valamint az egyes résztvevőkhöz hozzárendelt résztvevői érzékelőeszközöket (16) alkalmazunk, és az aknák vagy kézigránátok hatását a harcieszközszimulátor (17) és a résztvevői érzékelőeszközök (16) közötti adatátvitellel modellezzük, azzal jellemezve, hogy az adatátvitelt a harcieszköz-szimulátor (17) és az egyes résztvevői érzékelőeszközök (16) között kétutas rádióátvitel segítségével hajtjuk végre, ahol az egyes résztvevői érzékelőeszközöktől (16) a harcieszköz-szimulátor (17) felé irányuló rádióátvitelt az érintett adó- és vevőantennák közelhatási tértartományában hajtjuk végre, és ez az átvitel az aknák vagy kézigránátok hatótávolságának határolására szolgál, míg a harcieszköz-szimulátor (17) felől az egyes résztvevői érzékelőeszközök (16) felé irányuló rádióátvitel az aknák vagy kézigránátok által elért találat visszaigazolására vagy bizonyítására szolgál.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az egyes résztvevői érzékelőeszközök (16) felől a harcieszköz-szimulátor (17) felé irányuló rádióátvitelt MW- vagy LW-ffekvenciatartományban valósítjuk meg.
    HU 223 241 Bl
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a harcieszköz-szimulátor (17) felől az egyes résztvevői érzékelőeszközök (16) felé irányuló rádióátvitelt VHF- vagy az UHF-frekvenciatartományban valósítjuk meg.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a közelhatási tértartományban az adáshoz és vételhez mágneses antennákat alkalmazunk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a harcieszköz-szimulátor (17) és egy résztvevői érzékelőeszköz (16) közötti kétutas átvitelt a következőképpen hajtjuk végre:
    - a résztvevői azonosító jelet a résztvevői érzékelőeszköz (16) segítségével ismételten kisugározzuk;
    - a résztvevői azonosító jelet a harcieszköz-szimulátor (17) segítségével vesszük, amelynek során az átvitel létrejöttét a vevő harcieszköz-szimulátor (17) kioldásának és az adó résztvevői érzékelőeszköz (16) eltalálásának tekintjük;
    - a harcieszköz-szimulátor azonosító jelet, valamint a résztvevői azonosító jelet a harcieszközszimulátor (17) segítségével a résztvevői érzékelőeszközhöz (16) küldjük;
    - a harcieszköz-szimulátor azonosító jelet, valamint a résztvevői azonosító jelet a résztvevői érzékelőeszköz (16) segítségével vesszük, és a találatot regisztráljuk.
  6. 6. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a harcieszköz-szimulátor (17) és egy résztvevői érzékelőeszköz (16) közötti kétutas átvitelt a következőképpen hajtjuk végre:
    - a harci eszköz azonosító jelet a harcieszköz-szimulátor (17) segítségével a harcieszköz-szimulátor (17) kioldásakor sugározzuk ki;
    - a harcieszköz-szimulátor azonosító jelet a résztvevői érzékelőeszköz (16) segítségével vesszük;
    - a résztvevői azonosító jelet a résztvevői érzékelőeszköz (16) segítségével kisugározzuk;
    - a résztvevői azonosító jelet a harcieszköz-szimulátor (17) segítségével vesszük, amelynek során az átvitel létrejöttét a küldő résztvevői érzékelőeszköznek (16) a vevő harcieszköz-szimulátor (17) által történő eltalálásának tekintjük;
    - a résztvevői azonosító jelet a harcieszköz-szimulátor (17) segítségével a résztvevői érzékelőeszköznek (16) sugározzuk ki;
    - a résztvevői azonosító jelet a résztvevői érzékelőeszköz (16) segítségével vesszük, és a találatot regisztráljuk.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a résztvevői azonosító jelnek a résztvevői érzékelőeszköz (16) segítségével történő kisugárzását és a résztvevői azonosító jelnek a résztvevői érzékelőeszköz (16) segítségével történő vételét lényegében egyidejűleg hajtjuk végre.
  8. 8. A 6. vagy 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy amikor több résztvevői érzékelőeszköz (16) veszi a kioldó harcieszköz-szimulátor (17) harcieszköz-szimulátor azonosító jelét, azt a sorrendet, amely szerint ezek a résztvevői érzékelőeszközök (16) a résztvevői azonosító jelüket a harcieszköz-szimulátorra (17) küldik, egy véletlenszám-generátor segítségével határozzuk meg.
  9. 9. A 6-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a résztvevői érzékelőeszközzel (16) a harcieszköz-szimulátor (17) azonosító jelének a vétele után egy vizsgálatot hajtunk végre, hogy a kioldó harcieszköz-szimulátor (17) típusa alapján a hozzárendelt résztvevő találata megengedett-e, és negatív eredmény esetén a további eljárási lépéseket mellőzzük.
HU0100545A 1998-01-29 1999-01-08 Eljárás katonai gyakorlat résztvevőinek kézigránátokkal vagy aknákkal való veszélyeztetésének a szimulálására HU223241B1 (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19803337A DE19803337C2 (de) 1998-01-29 1998-01-29 Verfahren zur Simulation der Bedrohung von Teilnehmern einer militärischen Übung durch Handgranaten oder Minen
PCT/DE1999/000022 WO1999039148A1 (de) 1998-01-29 1999-01-08 Verfahren zur simulation der bedrohung von teilnehmern einer militärischen übung durch handgranaten oder minen

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0100545A2 HUP0100545A2 (hu) 2001-06-28
HUP0100545A3 HUP0100545A3 (en) 2002-01-28
HU223241B1 true HU223241B1 (hu) 2004-04-28

Family

ID=7855962

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0100545A HU223241B1 (hu) 1998-01-29 1999-01-08 Eljárás katonai gyakorlat résztvevőinek kézigránátokkal vagy aknákkal való veszélyeztetésének a szimulálására

Country Status (16)

Country Link
US (1) US6450817B1 (hu)
EP (1) EP1051589B1 (hu)
KR (1) KR20010033839A (hu)
AU (1) AU741926B2 (hu)
CA (1) CA2319061C (hu)
CZ (1) CZ290680B6 (hu)
DE (1) DE19803337C2 (hu)
ES (1) ES2211042T3 (hu)
HU (1) HU223241B1 (hu)
ID (1) ID27604A (hu)
NO (1) NO318822B1 (hu)
NZ (1) NZ505993A (hu)
PL (1) PL343274A1 (hu)
PT (1) PT1051589E (hu)
TR (1) TR200002186T2 (hu)
WO (1) WO1999039148A1 (hu)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6579097B1 (en) * 2000-11-22 2003-06-17 Cubic Defense Systems, Inc. System and method for training in military operations in urban terrain
SG96259A1 (en) 2000-11-29 2003-05-23 Ruag Electronics Method and device for simulating detonating projectiles
SE521874C2 (sv) 2001-01-10 2003-12-16 Saab Ab Stridssimulering
SE520607C2 (sv) * 2001-03-30 2003-07-29 Saab Ab Förfarande och anordning för träffindikering
SE0102297D0 (sv) * 2001-06-25 2001-06-25 Saab Ab Associationsmetod och associationsanordning
US7354271B2 (en) * 2003-05-08 2008-04-08 Michael Brunn Training grenade
US20080092766A1 (en) * 2003-05-08 2008-04-24 Michael Brunn Trainer grenades
EP1519136A1 (en) * 2003-09-23 2005-03-30 Saab Ab Nuclear, biological or chemical warfare simulator
EP1607712B1 (en) * 2004-06-19 2007-10-03 Saab Ab System and method for the simulation of explosive devices
US7657358B2 (en) * 2004-07-02 2010-02-02 Greycell, Llc Entertainment system including a vehicle with a simulation mode
US7927102B2 (en) 2005-01-13 2011-04-19 Raytheon Company Simulation devices and systems for rocket propelled grenades and other weapons
US7621062B2 (en) * 2005-03-23 2009-11-24 Gregory Anthony Cugliari Bullet identification and tracking device
US8145382B2 (en) * 2005-06-17 2012-03-27 Greycell, Llc Entertainment system including a vehicle
US7507089B2 (en) * 2005-07-15 2009-03-24 Raytheon Company Methods and apparatus to provide training against improvised explosive devices
US7922491B2 (en) * 2005-09-28 2011-04-12 Raytheon Company Methods and apparatus to provide training against improvised explosive devices
GB2475806B (en) * 2006-07-19 2011-09-21 Cubic Corp Automated improvised explosive device training system
KR100815501B1 (ko) * 2006-08-18 2008-03-20 주식회사 코리아일레콤 폭탄 모의 장치 및 상기 폭탄 모의 장치를 이용한 모의교전 시스템
JP5849972B2 (ja) * 2013-01-08 2016-02-03 日油株式会社 無線起爆雷管、親ダイ、無線起爆システム、及び無線起爆方法
CN103884241B (zh) * 2014-04-11 2015-11-25 北京中铭恒盛科技有限公司 一种基于ad的特征信号识别方法及装置
WO2017083885A1 (en) * 2015-11-09 2017-05-18 Detnet South Africa (Pty) Ltd Wireless detonator
CA3149860A1 (en) * 2019-08-06 2021-02-11 Layer 3 Services Pty Ltd Systems and methods for simulating blast effects of an explosive
CN113819796A (zh) * 2021-09-18 2021-12-21 中国人民解放军陆军工程大学 一种地雷对抗模拟系统

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1383564A (en) * 1972-07-29 1974-02-12 Solartron Electronic Group Umpires ray gun for use in weapon training systems
US4141295A (en) * 1978-02-13 1979-02-27 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Actuation mine simulator
GB2176271B (en) 1985-06-13 1988-11-30 Schlumberger Electronics Improvements in weapon training systems
DE3837998A1 (de) * 1988-11-09 1990-05-10 Diehl Gmbh & Co Verfahren zur simulation der auswirkung eines wirkungsfeldes
US5027709A (en) * 1990-04-26 1991-07-02 Slagle Glenn B Magnetic induction mine arming, disarming and simulation system
US5074793A (en) * 1990-07-30 1991-12-24 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Mine effects simulator system
US5246372A (en) * 1990-11-05 1993-09-21 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Training grenade
JPH04281200A (ja) * 1991-03-07 1992-10-06 Fujitsu Ltd 模擬システム
US5207579A (en) * 1991-05-22 1993-05-04 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Antipersonnel training mine
GB9220412D0 (en) 1992-09-28 1992-11-11 Texas Instruments Holland Transponder systems for automatic identification purposes
US5292254A (en) * 1993-01-04 1994-03-08 Motorola, Inc. Method for determining minefield effects in a simulated battlefield
US5600303A (en) * 1993-01-15 1997-02-04 Technology International Incorporated Detection of concealed explosives and contraband
US5556281A (en) * 1994-02-17 1996-09-17 Motorola, Inc. Simulated area weapons effects display arrangement
US5474452A (en) * 1994-03-04 1995-12-12 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Training simulation system for indirect fire weapons such as mortars and artillery
EP0773699A1 (en) * 1994-05-31 1997-05-14 Capcom Co., Ltd. Sound feeling device, playing device, method of controlling the playing device, playing device using light beam, and acoustic device
IL111556A0 (en) * 1994-11-08 1995-07-31 Ramta Israel Aircraft Industry Mine simulation system
FR2730557B1 (fr) * 1995-02-10 1997-04-11 Giat Ind Sa Mine d'exercice, dispositif de programmation et dispositif de simulation mettant en oeuvre une telle mine
US5788500A (en) * 1995-12-04 1998-08-04 Oerlikon-Contraves Ag Continuous wave laser battlefield simulation system
DE19617060C2 (de) * 1996-04-29 1998-07-23 C O E L Entwicklungsgesellscha Verfahren und Einrichtung zur Simulation der Wirkung von Steilfeuerwaffen auf Gefechtseinheiten
US5941708A (en) * 1996-05-24 1999-08-24 Motorola, Inc. Method for simulating temporal aspects of area weapons
ES2143840T3 (es) * 1997-01-13 2000-05-16 Se Schweizerische Elektronikun Sistema de apoyo acustico.
FR2758635B1 (fr) * 1997-01-22 1999-04-09 Aerospatiale Systeme d'aide au deminage
US6254394B1 (en) * 1997-12-10 2001-07-03 Cubic Defense Systems, Inc. Area weapons effect simulation system and method

Also Published As

Publication number Publication date
NO20003822L (no) 2000-07-26
DE19803337C2 (de) 2002-11-21
PL343274A1 (en) 2001-08-13
CZ20002724A3 (cs) 2001-11-14
NO318822B1 (no) 2005-05-09
TR200002186T2 (tr) 2000-12-21
EP1051589B1 (de) 2003-11-12
CA2319061A1 (en) 1999-08-05
CZ290680B6 (cs) 2002-09-11
PT1051589E (pt) 2004-03-31
ES2211042T3 (es) 2004-07-01
KR20010033839A (ko) 2001-04-25
WO1999039148A1 (de) 1999-08-05
ID27604A (id) 2001-04-12
US6450817B1 (en) 2002-09-17
EP1051589A1 (de) 2000-11-15
NO20003822D0 (no) 2000-07-26
HUP0100545A3 (en) 2002-01-28
NZ505993A (en) 2003-01-31
HUP0100545A2 (hu) 2001-06-28
AU741926B2 (en) 2001-12-13
AU2608999A (en) 1999-08-16
DE19803337A1 (de) 1999-08-12
CA2319061C (en) 2005-01-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU223241B1 (hu) Eljárás katonai gyakorlat résztvevőinek kézigránátokkal vagy aknákkal való veszélyeztetésének a szimulálására
US5474452A (en) Training simulation system for indirect fire weapons such as mortars and artillery
EP1350073B1 (en) System and method for training in military operations in urban terrain
US4662845A (en) Target system for laser marksmanship training devices
CA1251277A (en) Remote actuation device
AU2001297879A1 (en) System and method for training in military operations in urban terrain
KR100815501B1 (ko) 폭탄 모의 장치 및 상기 폭탄 모의 장치를 이용한 모의교전 시스템
US7052276B2 (en) System and method for combat simulation
Aguilar Gunshot detection systems in civilian law enforcement
US20030027103A1 (en) Simulated weapon training and sensor system and associated methods
US20110059421A1 (en) Apparatus and method for automated feedback and dynamic correction of a weapon system
CN109813177A (zh) 一种间瞄武器模拟训练导调控制与对抗评估方法和系统
JP2002228397A (ja) 爆発する発射体をシミュレートする方法および装置
AU2002217717A1 (en) Combat simulation wherein target objects are associated to protecting object by means of a local co-operation between the target objects and the relevant protecting objects
DE102005055099A1 (de) Einrichtung zur Simulation der Wirkung von direkt und indirekt wirkenden Waffen zur Verbesserung der Ausbildung und zur Nutzung in Gefechtsübungszentren
US6398555B1 (en) Simulation system
CN205722503U (zh) 一种背带式数据处理终端
KR101229872B1 (ko) Led를 이용한 크레모어 모의 장치 및 이를 사용한 모의 교전 시스템
CN205722504U (zh) 一种头盔式信号接收机
EP1840496A1 (en) A shoot-back unit and a method for shooting back at a shooter missing a target
US20060035201A1 (en) Device for improving performance and improving assessment in a combat training center
Bédard Canadian participation in NATO SET-093 field experiment at Bourges, France

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20040224

HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: EADS DEUTSCHLAND GMBH, DE

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees