CZ288090B6 - Způsob výroby aromatických aminů - Google Patents

Způsob výroby aromatických aminů Download PDF

Info

Publication number
CZ288090B6
CZ288090B6 CZ19952018D CZ201895D CZ288090B6 CZ 288090 B6 CZ288090 B6 CZ 288090B6 CZ 19952018 D CZ19952018 D CZ 19952018D CZ 201895 D CZ201895 D CZ 201895D CZ 288090 B6 CZ288090 B6 CZ 288090B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
catalyst
hydrogen
palladium
weight
process according
Prior art date
Application number
CZ19952018D
Other languages
English (en)
Inventor
Reinhard Dr. Langer
Hans Josef Dr. Buysch
Ursula Dr. Pentling
Paul Dr. Wagner
Original Assignee
Bayer Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Publication of CZ288090B6 publication Critical patent/CZ288090B6/cs
Application filed by Bayer Aktiengesellschaft filed Critical Bayer Aktiengesellschaft

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C209/00Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton
    • C07C209/30Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by reduction of nitrogen-to-oxygen or nitrogen-to-nitrogen bonds
    • C07C209/32Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by reduction of nitrogen-to-oxygen or nitrogen-to-nitrogen bonds by reduction of nitro groups
    • C07C209/36Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by reduction of nitrogen-to-oxygen or nitrogen-to-nitrogen bonds by reduction of nitro groups by reduction of nitro groups bound to carbon atoms of six-membered aromatic rings in presence of hydrogen-containing gases and a catalyst

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Abstract

Způsob hydrogenace nitroaromátů na aromatické aminy v plynné fázi na umístěném katalyzátoru v pevném loži, při kterém se postup provádí adiabaticky. Katalyzátory obsahují hydrogenačně aktivní kovy na nosiči, reakce se provádí za tlaku 0,1 až 3,0 MPa, při vstupní teplotě 200 až 400 .degree.C a maximální teplotě katalyzátoru 500 .degree.C.ŕ

Description

Způsob výroby aromatických aminů
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu hydrogenace nitroaromátů na aromatické aminy v plynné fázi na v pevném loži umístěném katalyzátoru, při kterém se katalyzátoru ani z vnějšku nepřivádí teplo, ani se z něj teplo neodebírá, to znamená, že se postup provádí adiabaticky.
Dosavadní stav techniky
Aromatické aminy jsou důležité meziprodukty, které musí být k dispozici cenově výhodně ve velikých množstvích. Proto musí být například pro hydrogenaci nitrobenzenu budována zařízení s velmi vysokou kapacitou.
Hydrogenace nitroaromátů je silně exotermní reakce. Tak se například při hydrogenaci nitroxylenu na xylidin uvolňuje asi 488 kJ/mol (117 kcal/mol) a při hydrogenaci nitrobenzenu asi 544 kJ/mol (130 kcal/mol).
Odvádění a využití reakčního teplaje proto důležitým bodem při provádění způsobu hydrogenace nitroaromátů.
Tak se při stávajících pracovních postupech provozuje katalyzátor jako fluidizované, termostabilní lože (US 3 136 818). Efektivní odvod tepla při tomto pracovním způsobu představuje problém vzhledem k nejednotnému rozložení doby prodlení (nitrobenzenový zlom) a oděru katalyzátoru.
Úzké rozložení doby prodlení a nepatrný oděr katalyzátoru jsou možné v reaktorech se stacionárními katalyzátory, avšak v takovýchto reaktorech nastávají problémy s termostabilizací katalyzátorového lože. Všeobecně se používají termostatizované svazkové trubkové reaktory, které obzvláště u velkých reaktorů mají velmi nákladný chladicí oběh (DE-OS 2 201 528, DEOS 3 414 714). Takovéto reaktory jsou komplexní a vyžadují vysoké investiční náklady. S velikostí stavby rychle vzrůstající problémy ohledně mechanické pevnosti a rovnoměrné termostabilizace katalyzátorového lože činí tato velké agregáty takovéhoto typu nehospodámé.
Jednoduché reaktory, jaké se používají pro v následujícím popsaný způsob podle předloženého vynálezu, obsahují pouze násyp katalyzátoru a nemají žádný systém pro hospodaření s teplem v reaktoru. Jsou lehce v technickém měřítku přenosné a ve všech velikostech jsou cenově výhodné a robustní. Reakční entalpie se odráží u tohoto typu reaktoru v teplotní diferenci mezi plynným proudem edduktu a produktu.
Pro silně exotermní hydrogenaci nitroaromátů není dosud popsané použití takovýchto reaktorů, ani nejsou uvedené vhodné katalyzátory a vhodný způsob provozu.
GB 1 452 466 se zabývá způsobem hydrogenace nitrobenzenu, při které je za izotermický reaktor zařazen adiabatický reaktor. Při tom větší část nitrobenzenu zreaguje v termostatizovaném trubkovém svazkovém reaktoru, pouze hydrogenace zbytkového obsahu nitrobenzenu probíhá při relativně nízkém přebytku vodíku (nižší než 1 : 30) v adiabatickém reaktoru.
Výhoda úplného vyřazení termostatizovaného reaktoru při čistě adiabatické reakci není uvažována.
DE-AS 1 809 711 se zabývá rovnoměrným vnášením kapalných nitrosloučenin do horkého plynného proudu rozstřikováním, výhodně na zúženém místě bezprostředně před reaktorem.
-1 CZ 288090 B6
O stavbě reaktoru se tato přihláška nezmiňuje. Z příkladu je však možno odvodit, že přes značný přebytek vodíku alespoň 34 % reakční entalpie reaktor s produkčním plynem neopouští.
V DE-OS 36 36 984 je popsán způsob souběžné produkce nitroaromátů a dinitroaromátů s zodpovídajících uhlovodíků nitrací a jejich následující hydrogenace. Hydrogenace se provádí v plynné fázi při teplotě v rozmezí 176 °C až 343,5 °C. Těžkost této DE-OS spočívá ve využití snížení teploty tání směsí mono-/di-nitrobenzenu a amino-/di-aminobenzenu. Tím je možno využít jak produkt nitrace, tak také produkt hydrogenace bez krystalizačních problémů také v substanci, tedy bez rozpouštědla. Myšlenka adiabatického vedení reakce tedy není z této DEío OS odvoditelná.
Když by se měla dávat do provozu nová, zlepšená zařízení pro hydrogenací nitrobenzenu na anilin, je možno vzít v úvahu časopis „Hydrocarbon processing 59“ (díl 59, 1979, sešit 11, str. 136). Z tohoto zveřejnění je možno odvodit, že získávání páry a reakce se při tom provádí 15 v úzkém spojení.
Ve všech výše uváděných zveřejněních se používají měděné katalyzátory, které pracují výhradně s nízkým zatížením (< 0,1 g/ml.h) a při nízké úrovni teploty. Z toho rezultují nízké prostorové výtěžky za jednotku času.
Vedle uvažovaných měděných katalyzátorů jsou popsány různé jiné kontakty pro hydrogenací nitroaromátů v plynné fázi. Jsou popsané v mnoha publikacích a zahrnují jako hydrogenačně aktivní prvky a sloučeniny Pd, Pt, Ru, Fe, Co, Ni, Mn, Re, Cr, Mo, V, Pb, Ti, Sn, Dy, Zn, Cd, Ba, Cu, Ag a Au, zčásti jako oxidy, simíky nebo seleniny a také ve formě Renayových slitin, nebo na 25 nosičích, jako je například oxid hlinitý, oxid hlinitý/oxid železitý, křemičitý, uhlí, oxid titaničitý, oxid chromitý a podobně.
Také tyto katalyzátory pracují pouze s nízkým zatížením v teplotní oblasti pod 350 °C.
Podstata vynálezu
Předmětem předloženého vynálezu je způsob výroby aromatických aminů obecného vzorce I
ve kterém
R1 a R2 nezávisle na sobě značí vodíkový atom, methylovou skupinu nebo ethylovou skupinu, 40 přičemž R1 může dodatečně značit aminoskupinu, hydrogenací nitroaromátů obecného vzorce II
-2CZ 288090 B6 ve kterém
R2 a R3 nezávisle na sobě značí vodíkový atom, methylovou skupinu nebo ethylovou skupinu, přičemž R3 může dodatečně značit nitroskupinu, vodíkem na katalyzátoru umístěném v pevném loži, jehož podstata spočívá v tom, že se pracuje za tlaku v rozmezí 0,1 až 3,0 MPa, vstupní teplotě směsi nitroaromátu a vodíku v rozmezí 200 až 400 °C a při maximální teplotě katalyzátoru 500 °C za adiabatických podmínek.
Výhodné nitroaromáty pro způsob podle předloženého vynálezu jsou nitroaromáty obecného vzorce II, ve kterém má R3 výše uvedený význam a R2 značí vodík.
Obzvláště výhodně se jako nitroaromát používá nitrobenzen.
Produkční zařízení podle předloženého vynálezu sestává z alespoň jednoho adiabatického reaktoru se stacionárním katalyzátorem. Zařazuje se za sebe maximálně 10, výhodně maximálně 5, obzvláště výhodně maximálně 3 takovéto reaktory. Každý z řady zařazený reaktor může být nahrazen více paralelně zařazenými reaktory. Paralelně se zařazuje maximálně 5, výhodně maximálně 3, obzvláště výhodně maximálně 2 reaktory náhradou zajeden reaktor. Způsob podle předloženého vynálezu může tedy zahrnovat maximálně 50 a minimálně jeden reaktor.
Více reaktorů sjedním katalyzátorovým ložem může být nahrazeno méně reaktory svíce katalyzátorovými loži.
Reaktory sestávají z jednoduchých nádrží s izolovanými katalyzátorovými loži, jak je například popsáno v Ullmans Encyclopedia of Industrial Chemistry (páté kompletně revidované vydání, Vol. B4, str. 95 - 102, 210 - 216).
Katalyzátorová lože jsou podle stavu techniky umístěna na pro plyn prostupných stěnách nebo mezi nimi. Obzvláště u tenkých loží se nad, pod nebo nad i pod lože umísťují technická zařízení pro rovnoměrné rozptýlení plynu. Toto mohou být děrované desky, zvonková dna, ventilová dna nebo jiné vestavby, které vytvořením nepatrné, ale rovnoměrné tlakové ztráty způsobují rovnoměrný vstup plynu do katalyzátorového lože. Výhodně se používají kovové nebo keramické slinované rohože, které produkuje například firma Krebsoge.
Namísto katalyzátorového lože se mohou použít také jako nosné materiály vhodné náplně. Toto jsou například voštinová tělesa nebo zvlněné vrstvy, jaké jsou nabízeny firmou Schulzer pod názvem Katapak. Tyto náplně se pro použití podle předloženého vynálezu před vnesením do předmětného reaktoru vždy aktivují nanesením vhodné kovové sloučeniny.
Před každým katalyzátorovým ložem se dávkuje čerstvý nitroaromát do recyklovaného proudu plynu, který sestává převážně z recyklovaného a čerstvě přidávaného vodíku. Toto se může provádět například postupem, popsaným vDE 1 809 711, výhodně se však nitroaromát v čerstvém vodíku úplně odpaří a potom se v plynném stavu vnáší do recyklovaného plynného proudu. Výhoda tohoto pracovního postupu spočívá ve značně malé tvorbě usazenin v reaktoru a v přívodech. Odpaření může podle stavu techniky probíhat ve známých odparkách, jako jsou například odparky se stékajícím filmem, odparky se vzestupnou trubkou, vstřikovací odparky, odparky s tenkou vrstvou, oběhové odparky a odparky se šroubovicovou trubkou. Výhodně se odpařuje v odparkách se stékajícím filmem a vstřikovacích odparkách, obzvláště výhodně v odparkách se stékajícím filmem.
Dále je možné rozprašování kapalných nitroaromátů do proudu čerstvého vodíku nebo recyklovaného vodíku pomocí jednolátkové nebo dvoulátkové trysky, přičemž sjednocení plynného
-3CZ 288090 B6 proudu edduktu může probíhat po přehřátí v tepelném výměníku. Za odpařování je možno zařadit v zásadě známé odlučování kapek.
Plynný proud edduktu se známým způsobem pomocí odpovídajícího přívodu a rozptýlení a nebo 5 pomocí směšovacích zařízení, jako jsou například mísiče typu SUX nebo SMV firmy Sulzer nebo
Kenícs, vmísí do recyklovaného proudu.
Za každým katalyzátorovým ložem se jej opouštějící produkční plyn ochlazuje za získávání páry. Ktomu se vede přes jeden nebo více tepelných výměníků, jako jsou například tepelné výměníky 10 se svazky trubek, deskové výměníky, výměníky s kruhovými drážkami, výměníky se spirálovým proudem nebo žebrové výměníky.
Po opouštění posledního tepelného výměníku pro výrobu páry se produkční plyn ochladí, aby se aromatický amin a reakční voda odstranily z reakční směsi. Potom se zbylý oběhový plyn, po 15 oddělení nepatrného množství plynu pro udržení konstantního obsahu plynných komponent oběhového plynu, které se zčásti dostávají do oběhu s eddukty, převážně čerstvý vodík a zčásti vznikají na kontaktu (N2, NH3), opět zavádí do prvního reaktoru. Předem se musí předehřát na vstupní teplotu a musí přimíšením získat čerstvý eddukt.
Výhodně se uskutečňuje ochlazení produkčního plynu a zahřátí oběhového plynu - po odtažení kondenzovatelných produktů a oddělení odtahovaného oběhového plynu - tak, že se plynné proudy vedou navzájem v protiproudu přes tepelný výměník.
Oběhový plyn se bezprostředně před prvním reaktorem zahřeje pomocí tepelného výměníku opět 25 na vstupní teplotu. Předtím nebo potom, výhodně potom, se jak je výše popsáno nadávkuje nitroaromát a čerstvý vodík.
Vynášení produkčních komponent z ochlazeného proudu oběhového plynu se může provádět parciální a/nebo totální kondenzací nebo vymývání studeným produktem nebo pomocí inertního 30 rozpouštědla, výhodně se proud plynu nejprve vede přes pračku, ve které v protiproudu protéká kondenzát dále zařazeného chlazeného kondenzátoru. Pračka se provozuje tak, aby byl kondenzát, který ji opouští, jednofázový. Ktomu musí mít ji opouštějící kondenzát v závislosti na tlaku a na typu aromatického aminu určitou teplotu, aby nebyla v kondenzátu žádná voda nebo jenom málo. Optimalizace tohoto problému je pro odborníka běžná.
Za kondenzátor pro provoz pračky je při výhodné formě provedení zařazen druhý kondenzátor, ve kterém se vysráží hlavní podíl vody a další část aromatického aminu. Tento kondenzát se zavádí do zařízení pro oddělování kapalných fází (organické a vodné). Organická fáze se s kondenzátem z pračky přivádí na destilativní zpracování, vodná fáze se rovněž podrobí 40 zpracování z důvodu, aby se rozpuštěný aromatický amin oddělí a přivedl k destilativnímu zpracování.
Oběhový plyn má po opuštění posledního kondenzátoru v závislosti na absolutním tlaku teplotu v rozmezí 5 až 95 °C, výhodně v rozmezí 10 až 80 °C, obzvláště výhodně 15 až 70 °C, zcela 45 obzvláště výhodně 20 až 60 °C.
Od tohoto plynu se oddělí nepatrné množství k vypuštění výše uvedených plynných součástí.
Potom se oběhový plyn přivede do kompresoru, projde v protiproudu přes tepelný výměník 50 a popřípadě přehřívač, aby se zavedl do prvního reaktoru. Kompresor může být principiálně na každém místě oběhu plynu, výhodně je umístěn v místech, kde není třeba počítat s usazeninami, to znamená za kondenzací, před prvním reaktorem a na nízké teplotní úrovni.
-4CZ 288090 B6
Produkční zařízení podle předloženého vynálezu je příkladně uvedené na obr. 1 a 2, přičemž dále jsou uvedeny příkladně množství v jednotlivých proudech, tlaky a teploty. Tyto údaje nejsou nijak omezující.
Způsob podle předloženého vynálezu se provádí za tlaku v rozmezí 0,1 až 3,0 MPa, výhodně 0,1 až 2,0 MPa, obzvláště výhodně 0,1 až 1,5 MPa.
Před každým reaktorem še do oběhového proudu dávkuje čerstvý vodík a nitroaromát. Pro ekvivalent nitroskupin přísluší po homogenizaci vznikající plynné směsi v rozmezí 60 až 800, výhodně 80 až 400, obzvláště výhodně 100 až 300 a zcela obzvláště výhodně 120 až 200 ekvivalentů vodíku.
Teplota homogenizované směsi edduktu a plynu na každém vstupu do reaktoru je v rozmezí 200 až 400 °C, výhodně 230 až 370 °C a obzvláště výhodně 250 až 350 °C.
Tloušťka katalyzátorového lože může být v rozmezí lem až 5 m, výhodně 5 cm až 2 m, obzvláště výhodně 10 cm až 1 m, zcela obzvláště výhodně 30 až 60 cm.
Jako katalyzátory se mohou použít všechny katalyzátory dosud popsané pro hydrogenaci nitrosloučenin v plynné fázi. Tyto obsahují výše popsané prvky, buď jako slitiny nebo jako směsné oxidy a popřípadě na inertním nosném materiálu. Jako nosné materiály přicházejí obzvláště v úvahu α-oxid hlinitý, gama-oxid hlinitý, oxid křemičitý, oxid titaničitý, červenozem a limonit, směsi oxidu železitého a oxidu hlinitého, směsi oxidu měďnatého a oxidu chromitého, vodní sklo, grafit, aktivní uhlí (BET 20-100 m2/g) a uhlíková vlákna. Mohou se ale principiálně použít také jiné nosiče.
Výhodně se používají katalyzátory podle DE-OS 2 849 002. Toto jsou nosičové katalyzátory na inertních nosičích s povrchem BET menším než 20 m2/g, popřípadě α-oxid hlinitý s povrchem BET menším než 10m2/g. Předběžné zpracování pomocí báze, popsané v DE-OS 2 849 002, není nezbytně nutné.
Na nosném materiálu jsou vysráženy tři třídy aktivních látek:
(a) 1 až 100 g/1 katalyzátoru jednoho nebo více prvků skupin Vlila, lb a lib periodického systému (Mendělejev), (b) 1 až 100 g/1 jednoho nebo více přechodových prvků skupin lib, IVa, Va a Via periodického systému a (c) 1 až 100 g/1 jednoho nebo více prvků hlavních skupin IVb a Vb periodického systému.
Prvky skupiny lib mohou tedy působit jako aktivní látky (a) a (b). Výhodné aktivní látky jsou palladium jako kov (a), vanad V, niob Nb, tantal Ta, chrom Cr, molybden Mo, wolfram W a titan Ti jako přechodový kov (b) a olovo a bizmut jako prvky hlavních skupin (c).
Obzvláště výhodně se na nosič nanese (a) 20 až 60 g palladia, (b) 20 až 60 g vanadu a (c) 10 až 40 g olova.
Aktivní látky se na nosič nanášejí ve formě svých rozpustných solí, popřípadě je potřebný větší počet zpracování (sycení) pro komponentu. Při výhodné formě provedení je aktivní látka nanesena pouze skořepinovitě, to znamená v blízkosti povrchu katalyzátoru.
-5CZ 288090 B6
Tyto kontakty se provozují v teplotní oblasti, která leží mezi vstupní teplotou plynu a maximálně 500 °C, výhodně maximálně 480 °C, obzvláště výhodně maximálně 460 °C a zcela obzvláště výhodně maximálně 440 °C.
Další výhodné katalyzátory jsou takové, které nesou palladium samotné nebo s rutheniem a/nebo iridiem a/nebo rhodiem na uhlíkovém nosiči s nepatrným povrchem BET. Takovéto nosné materiály jsou materiály, obsahující grafit, tedy grafit samotný a koksy, jako je jehlový koks nebo ropný koks. Tyto nosiče mají povrch BET 0,2 až 10 m2/g. Použití nacházejí podle předloženého vynálezu katalyzátory, které na grafitu nebo grafit obsahujícím koksu jako nosiči obsahují 0,001 až 1,5 % hmotnostních palladia, vztaženo na celkovou hmotnost katalyzátoru, přičemž palladium může být z 0 až 40 % rel. svého množství nahrazeno iridiem a/nebo rutheniem a/nebo rhodiem. Tyto katalyzátory tedy obsahují vzácné kovy v následujícím uspořádání na nosiči: Pd samotné, Pd/Ir, Pd/Rh, Pd/Ru, Pd/Ir/Rh, Pd/Ir/Ru, Pd/Rh/Ru, Pd/Ir/Rh/Ru. V mnoha případech se používá jedna z uvedených dvojkombinací nebo palladium samotné. Při výhodné variantě se vyskytuje v katalyzátorech na uhlíkatých nosičích palladium v množství 0,005 až 1 % hmotnostní, výhodně 0,05 až 0,5 % hmotnostních, vztaženo na celkovou hmotnost katalyzátoru. Spodní hranice nula v relativních procentech jiných uvedených platinových kovů značí použití palladia samotného. Pokud se použijí jiné platinové kovy, činí jejich podíl celkem 10 až 40% rel., navzájem činí jejich hmotnostní poměr 1 : 1 až 3 :1 vždy mezi dvěma těmito kovy.
Dále se ukázalo jako výhodné dotovat uvedené katalyzátory dodatečně síru obsahujícími nebo fosfor obsahujícími sloučeninami, výhodně fosfor obsahujícími sloučeninami. Takovýto dodatečný obsah dotačního činidla činí 0,1 až 2 % hmotnostní, výhodně 0,1 až 1 % hmotnostní síry nebo fosforu, výhodně fosforu, v chemicky vázané formě, vztaženo na celkovou hmotnost katalyzátoru. Jako fosfor obsahující sloučeniny pro dotaci katalyzátorů podle předloženého vynálezu je možno výhodně uvést kyslíkaté kyseliny fosforu, jako je H3PO4, H3PO3 a H3PO2m nebo jejich soli s alkalickými kovy, například dihydrogenfosforečnan sodný, fosforečnan sodný nebo draselný, nebo fosforitan sodný.
Pro výrobu katalyzátorů na uhlíkových nosičích se může postupovat tak, že se na uvedený nosič ve formě pilulek, kuliček, granulátu nebo zlomkových částic o rozměrech asi 1 až 10 mm nanesou uvedené vzácné kovy ve formě vhodných solí, jakož i síry nebo fosfor obsahující sloučeniny v oddělených pracovních krocích, přičemž po každém nanesení se usuší. Sušení se provádí známým způsobem, například při teplotě 100 až 140 °C a za sníženého až normálního tlaku, například 100 Pa až 0,1 MPa. Jako snížený tlak přichází například v úvahu vakuum vodní vývěvy. Pro sycení nosiče se mohou používat vodné roztoky. Toto se výhodně provádí u síru nebo fosfor obsahujících sloučenin, z nichž jsou výhodné ve vodě rozpustné sloučeniny. Soli vzácných kovů se však výhodně rozpouštějí a nanášejí v organických rozpouštědlech, jako jsou například jednoduché alkoholy, ketony, cyklické ethery nebo nitrily. Jako příklady takovýchto organických rozpouštědel je možno uvést ethylalkohol, methylalkohol, propylalkohol, izopropylalkohol, aceton, methylethylketon, dioxan, acetonitril a podobná rozpouštědla. U solí s organickými anionty se může také použít methylenchlorid a podobná rozpouštědla. Vhodné soli vzácných kovů jsou například jejich chloridy, dusičnany nebo acetáty.
Po impregnaci a závěrečném sušení je katalyzátor k dispozici. Při výhodném provedení se v reaktoru před počátkem hydrogenace nitrobenzenu aktivuje zpracováním vodíkem při zvýšené teplotě. Takováto zvýšená teplota je například v rozmezí 200 až 400 °C, výhodně v rozmezí 200 až380°C.
Uvedené katalyzátory jsou výborným způsobem použitelné k hydrogenaci nitrobenzenu na anilin.
Při poklesu aktivity použitého katalyzátoru se tento může lehce in šitu, to znamená v hydrogenačním reaktoru, regenerovat. K. tomu se katalyzátor při teplotě 350 až 400 °C postupně zpracuje vodní párou, směsí dusíku a vzduchu nebo atmosférickým vzduchem a nakonec dusíkem. Zpracování vodní párou může probíhat 1 až 3 hodiny, zpracování vzduchem, popřípadě směsí
-6CZ 288090 B6 dusíku a vzduchu může probíhat 1 až 4 hodiny. Takovouto regeneraci není možno provádět u katalyzátorů na bázi vzácných kovů na jiných než popsaných uhlíkových nosičích, například s aktivním uhlím jako nosičem, neboť aktivní uhlí při takovéto regeneraci začíná hořet. Pro novou aktivaci katalyzátoru může navazovat zpracování vodíkem při teplotě 200 až 400 °C.
Tyto katalyzátory se provozují v teplotní oblasti pod 480 °C, výhodně pod 460 °C a zcela obzvláště výhodně pod 440 °C.
Katalyzátory, uváděné jako obzvláště výhodné, umožňují obzvláště dlouhou dobu provozu mezi regeneracemi.
Principiálně mohou mít katalyzátory jakoukoliv libovolnou formu, jako jsou například kuličky, tyčinky, Raschigovy kroužky, granulát nebo tablety. Výhodně se používají tvarová tělesa, jejichž násyp vykazuje nízký odpor proudění při dobrém kontaktu plynu s povrchem, jako jsou například Raschigovy kroužky, sedlová tělesa, vozová kola a spirály.
Způsob podle předloženého vynálezu dovoluje obzvláště výhodné provádění hydrogenace v plynné fázi, která vede ke konstantně vysoké selektivitě na aromatický amin a dlouhé době životnosti katalyzátoru mezi regeneracemi.
Jedna varianta postupu spočívá vtom, že se pracuje při konstantním tlaku a že se využívá katalyzátor s obzvláště vysokým zatížením. Zatížení se potom v důsledku dezaktivace katalyzátoru během doby provozu mezi dvěma regeneracemi tak sníží, že nezreaguje žádný nitroaromát.
Jiná srovnatelná metoda spočívá v tom, že se zatížení katalyzátoru udržuje konstantní a začíná se s nižším tlakem v systému; krátce před tím, než začne reagovat nitroaromát, se tlak v systému pomalu zvyšuje.
Může se však také volit postup mezi uvedenými dvěma extrémy, totiž konstantním tlakem a konstantním zatížením. Výhodně se začíná s nízkým tlakem a nízkým zatížením a potom se v průběhu dezaktivace katalyzátoru obě veličiny zvyšují.
Zatížení katalyzátoru může být při způsobu podle předloženého vynálezu velmi vysoké a může činit 0,1 až 20 g nitroaromátu pro 1 ml katalyzátoru, výhodně až 15 g/ml.h., obzvláště výhodně až 10 g/ml.h a zcela obzvláště výhodně až 5 g/ml.h.
Způsob podle předloženého vynálezu se vyznačuje tedy vysokými výtěžky na jednotku prostoru za jednotku času, což je spojeno se snížením velikostí aparatur. Způsob podle předloženého vynálezu dovoluje dále použití jednoduchých standardních aparatur a umožňuje vysoké kapacity zařízení s nepatrnými investičními náklady. Způsob je obzvláště vhodný pro výrobu anilinu z nitrobenzenu.
Vysvětlení obrázků na výkresech
Produkční zařízení podle předloženého vynálezu je příkladně uvedené na obr. 1 a 2.
Obr. 1 představuje příklad tří za sebou zařazených reaktorů a obr. 2 příklad tří paralelně uspořádaných reaktorů. Jako aparáty jsou zde znázorněny: I = odparka; II, III, IV = tři reaktory; V, VI. VII = tři výrobny páry (na obr. 2 pouze jedna); VIII = destilační kolona; IX = kondenzátor; X = dělicí nádoba s udržováním dvou úrovní. Jako hmotové proudy jsou znázorněny: 1 = vodík; 2 = nitrobenzen jako příklad jednoho z nitroaromátů; 3, 4, 5 = zásobování pro plynnou směs vodíku a nitrobenzenu do reaktorů; 6, 7, 8 = hydrogenovaná reakční směs z reaktorů, která se podle obr. 1 vede po ochlazení pro výrobu užitkové páry do vždy následujícího reaktoru za zásobování čerstvou plynnou směsí vodíku a nitrobenzenu a podle obr. 2 se
-7CZ 288090 B6 shromažďuje a společně se přivádí na výrobu páry; 9 = zásobovací voda pro kotel; 10 = užitková pára; 11 = anilin obsahující vodu z paty destilační kolony VIII; 12 = plynná směs vody a anilinu; 13 = zpětný tok na destilační kolonu VIII a přívod k dělicí nádobě X; 14 = anilin obsahující vodu z dělicí nádoby X; 15 = sběrné vedení pro vodu obsahující anilin pro další zpracování; 16 = voda, obsahující anilin z dělicí nádoby X pro další zpracování; 17 - odpadní plyn, který se kvůli svému obsahu vodíku z větší části zavádí zpět do procesu (neznázoměno) a z menší části se zneškodňuje (například spalováním).
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
4000 g grafitovaného granulátu EG 17 firmy Ringsdorf, (granulát 1 až 3 mm, hmotnost pro setřesení 650 až 100 g/1, povrch BET = 0,3 až 0,4m2/g) se schopností nasákavosti 7 ml acetonitrilu pro 100 g nosiče se předloží do otočné nádoby a smísí se s roztokem 16,6 g octanu palladnatého ve 260 g acetonitrilu. Směs se otáčením nádoby přivede až k úplnému pojmutí roztoku nosným materiálem. Potom se provádí pětiminutové sušení pevné látky v silném vzestupném proudu vzduchu o teplotě 40 °C. Usušený katalyzátor se potom ještě redukuje po dobu 3 hodin v proudu vodíku o teplotě 100 °C.
Příklad 2
5000 ml α-oxidu hlinitého firmy Condea (α-jíl, hustota 1,02 g/ml, kuličky o průměru 1 mm, povrch BET = 4 m2/g) s nasákavostí 33,4 ml vody pro 100 g nosiče se předloží do otočné nádoby a smísí se s roztokem 553 g tetrachloropalladnatanu sodného v 1200 g vody. Směs se tak dlouho otáčením nádoby mísí, až je veškeiý roztok pojmut nosným materiálem. Potom se provede desetiminutové sušení pevné látky v silném vzestupném proudu vzduchu o teplotě 40 °C. Usušený katalyzátor se redukuje po dobu 3 hodin při teplotě 350 °C potom vodíku, redukovaná a usušená pevná látka se potom při teplotě místnosti smísí s roztokem 500 g dihydrátu kyseliny šťavelové a 178,6 g oxidu vanadičného v 1030 g vody a tak dlouho se otáčením nádoby mísí, až je veškerý roztok pojmut nosným materiálem. Potom se provede desetiminutové sušení pevné látky v silném vzestupném proudu vzduchu o teplotě 40 °C, načež následuje nové sycení stejným množstvím roztoku šťavelanu vanadičného s následujícím sušením v proudu horkého vzduchu. Usušený katalyzátor se temperuje po dobu 4 hodin při teplotě 300 °C a potom se ochladí na teplotu místnosti. Následuje sycení pevné látky způsobem výše popsaným za použití roztoku 128,2 g trihydrátu octanu olovnatého ve 1200 g vody. Potom se pevná látka opět suší v silném vzestupném proudu vzduchu o teplotě 40 °C po dobu 10 minut, usušený katalyzátor se redukuje po dobu 3 hodin vodíkem při teplotě 350 °C a potom se při teplotě místnosti promývá tak dlouho destilovanou vodou, dokud nemá vymývaná voda pH 7, Takto získaný katalyzátor se podrobí desetiminutovému sušení v silném vzestupném proudu vzduchu o teplotě 40 °C.
Příklad 3
4000 g jehlového koksu firmy Grafogran GmbH (granulát 1 až 4 mm, povrch BET = 1,0 až 1,1 m/g) s nasákavostí 35 ml vody pro 100 g nosiče se předloží do otočné nádoby a smísí se s roztokem 16,6 g octanu palladnatého ve 260 g acetonitrilu. Směs se otáčením vody přivede až k úplnému pojmutí roztoku nosným materiálem. Potom se provádí pětiminutové sušení pevné látky v silném vzestupném proudu vzduchu o teplotě 40 °C. Usušený katalyzátor se potom ještě redukuje po dobu 3 hodin v proudu vodíku o teplotě 100 °C.
-8CZ 288090 B6
Příklad 4
5000 ml α-oxidu hlinitého firmy Condae (α-jfl, hustota 1,02 g/ml, kuličky o průměru 1 mm, povrch BET = 4 m2/g) s nasákavostí 33,4 ml vody pro 100 g nosiče se předloží do otočné nádoby a smísí se s roztokem 415 g tetrachloropalladnatanu sodného v 1200 g vody. Směs se tak dlouho otáčením nádoby mísí, až je veškerý roztok pojmut nosným materiálem. Potom se provede desetiminutové sušení pevné látky v silném vzestupném proudu vzduchu o teplotě 40 °C, načež se celý proces sycený a sušení opakuje. Usušený katalyzátor se redukuje po dobu 3 hodin při teplotě 350 °C pomocí vodíku, redukovaná a usušená pevná látka se potom při teplotě místnosti smísí s roztokem 500 g dihydrátu kyseliny šťavelové a 178,6 g oxidu vanadičného v 1030 g vody a tak dlouho se otáčením nádoby mísí, až je veškerý roztok pojmut nosným materiálem. Potom se provede desetiminutové sušení pevné látky v silném vzestupném proudu vzduchu o teplotě 40 °C, načež následují dvě nová sycení stejným množstvím roztoku šťavelanu vanadičného s následujícím sušením v proudu horkého vzduchu. Usušený katalyzátor se temperuje po dobu 4 hodin při teplotě 300 °C a potom se ochladí na teplotu místnosti. Následuje sycení pevné látky způsobem výše popsaným za použití roztoku 192,4 g trihydrátu octanu olovnatého ve 1200 g vody. Potom se pevná látka opět suší v silném vzestupném proudu vzduchu o teplotě 40 °C po dobu 10 minut, usušený katalyzátor se redukuje po dobu 3 hodin vodíkem při teplotě 350 °C a potom se při teplotě místnosti promývá tak dlouho destilovanou vodou, dokud nemá vymývaná voda pH 7. Takto získaný katalyzátor se podrobí desetiminutovému sušení v silném vzestupném proudu vzduchu o teplotě 40 °C.
Příklad 5
300 ml (2860 g) katalyzátoru, vyrobeného podle příkladu 1, se ve výšce sypání 155 mm vnese do středu jeden metr dlouhé tlakotěsné ocelové trubky (DIN 2463, 0a = 168,3 mm, 0, = 158,3 mm). V ose trubky se nachází ocelová trubička, do které je v axiálním směru vsunut termoelement. Pod a nad katalyzátorovým ložem se nachází násyp ze skleněných kuliček. Tlakotěsná ocelová roura se pásem tkaniny dobře izoluje a umístí se v šamotem vyložené trubkové peci, opatřené na horním konci tlakotěsnou odparkou-přehřívačem a na spodním konci kondenzátorem s jímadlem a kontinuální výpustí produktu. Přes odpařovač-přehřívač se reaktor s katalyzátorem a kondenzátorem s kontinuálním odtahem produktu upravuje za normálního tlaku proudem vodíku a katalyzátor se aktivuje po dobu 3 hodin při teplotě 100 °C. Potom se tlak v zařízení upraví na 0,2 MPa a pomocí dávkovacího čerpadla se do odpařovače-přehřívače dávkuje nitrobenzen.
Pokus se provádí za následujících rámcových podmínek: Pro dávkovaný jeden mol nitrobenzenu se přivádí 81 ml vodíku do odpařovače-přehřívače, vyhřívání přehřívače a suroviny se reguluje tak, aby teplota katalyzátoru na žádné místě nepřekročila 400 °C a zatížení katalyzátoru činilo 1 g nitrobenzenu pro jeden ml násypu za hodinu. Analýza kondenzátu plynovou chromatografií po 24 hodinách ukazuje, že nitrobenzen zreaguje z 99,9 % a anilin se tvoří se selektivitou více než 98,8 %.
Potom se během příštích 500 hodin zvýší po krocích tlak a zatížení na 0,4 MPa a 3 g/ml.h, přičemž také teplota katalyzátoru smí stoupnout nad 0,3 MPa na 440 °C. Analýza kondenzátu pomocí plynové chromatografie vykazuje 100% konverzi při selektivitě anilinu lepší než 99,5 %. Při zatížení 3 g/ml.h, poměru nitrobenzen-vodík 1:81, maximální teplotě katalyzátoru 440 °C a celkovém tlaku 0,4 MPa se pokus provádí dalších 500 hodin bez příznaků začínající dezaktivace katalyzátoru a potom se ukončí.
Příklad 6
2800 ml (3560 g) katalyzátoru, vyrobeného podle příkladu 2 se vnese do aparatury podle příkladu 5 jako násyp o výšce 160 mm. Katalyzátor se potom podrobí 48 hodinové kondicionaci při
-9CZ 288090 B6 teplotě 480 °C a tlaku 0,5 MPa v proudu vodíku. Potom se tlak redukuje na normální tlak a do odpařovače-přihřívače se zavádí nitrobenzen a vodík vmolámím poměru 1:81. Zatížení s ohledem na nitrobenzen se nastaví na 1,5 g/ml.h a teplota přehřívače a surovin se volí tak, aby katalyzátor nebyl v žádném místě teplejší než 445 °C. Po 12 hodinách se tlak zvýší na 0,2 MPa.
Po dalších 12 hodinách se zatížení zvýší na 3 g/ml.h a celkový tlak na 0,4 MPa. Pomocí plynové chromatografíe se u odtahového kondenzátu zjistí v tomto časovém okamžiku vždy 100% konverze při selektivitě anilinu lepší než 95 %.
Po 100 hodinách provozu se celkový tlak zvýší na 0,8 MPa, po 200 hodinách se celkový tlak ío zvýší na 1,2 MPa a po 400 hodinách se celkový tlak zvýší na 1,6 MPa a zatížení na 5 g/ml.h.
Po 600 hodinách se celkový tlak zvýší na 2,0 MPa a po 800 hodinách se pokus při 100% konverzi a selektivitě anilinu 99,7 % ukončí bez příznaků dezaktivace katalyzátoru. Během pokusu se pohybovala místa v katalyzátoru, kde se dosahovalo teploty 445 °C, od počátku katalyzátorového lože až do 100 mm ve směru katalyzátorového lože.
Příklad 7
Do velmi dobře izolovaného skleněného trubkového reaktoru se vnese 220 ml (145,7 g) katalyzá20 toru, popsaného v příkladě 3, při výšce násypu 180 mm. Reaktor je opatřen šesti měřicími místy teploty: první měřicí místo Te se nachází přímo nad katalyzátorovým ložem, měřicí místa Tri Tr4 se nacházejí v násypu katalyzátoru v rozestupu vždy 4 cm, počínající ve 2 cm násypu a šesté měřicí místo TA se nachází přímo pod katalyzátorovým ložem. Skleněný trubkový reaktor je na horním konci opatřen odpařovačem-přehřívačem. Pro kontinuální odvádění produkčního plynuje 25 východ reaktoru opatřen dobře izolovanou skleněnou trubkou, která vede produkt za účelem kondenzace do systému svazků trubek a hadového chladiče.
Katalyzátor se nejprve aktivuje přívodem vodíku do reaktoru přes odpařovač-přehřívač při normálním tlaku a při teplotě 200 °C po dobu 10 hodin. Potom se proud vodíku nastaví na 30 1620 1/h. Při startovacích teplotách Te = 201 °C, Tri = 198 °C, Tr2 = 198 °C, Tr3 = 198 °C, TK4 =
197 °C a TA = 197 °C se pomocí dávkovacího čerpadla dávkuje přes odpařovač-přehřívač do proudu vodíku 110 g/h nitrobenzenu, což odpovídá 2600% molámímu přebytku vodíku, vztaženo na nitrobenzen. Po několika hodinách se nastaví následující teploty:
TE = 207 °C, Tri = 329 °C, Tri = 370 °C, Trs = 376 °C, TK4 = 366 °C a TA = 365 °C. Pomocí analýzy plynovou chromatografií kondenzátu se zjistí, že se dosáhne konverze 99,98 % a selektivity 99,5 %. Po 170 hodinách se zvýší selektivita anilinu na více než 99,6 %. Po 1700 hodinách se pokus bez příznaků počínající dezaktivaci katalyzátoru ukončí.
Příklad 8
Analogicky jako je popsáno v příkladě 7 se stejný reaktor naplní 220 ml (298,9 g) katalyzátoru z příkladu 4. Podle příkladu 7 se analogickou redukcí dosáhne při startovacích teplotách
TE = 208 °C, Tri = 212 °C, Trj = 210 °C, TK3 = 208 °C, TK4 = 206 °C a TA = 203 °C při dávkování nitrobenzenu za jinak stejných podmínek následující teploty:
TE = 218 °C, Tri = 300 °C, Tr2 = 385 °C, Tr3 = 380 °C, TK4 = 375 °C a TA = 376 °C. Po 8 50 hodinách se při kvantitativní konverzi dosáhne selektivity anilinu 98,5 %. Další konverzi dosáhne selektivity anilinu 98,5 %. Další analýza pomocí chromatografíe po 251 hodinách dává selektivitu anilinu vyšší než 99,95 %. Po 11000 hodinách poukazují nepatrné množství nitrobenzenu na počínající dezaktivaci katalyzátoru.
-10CZ 288090 B6
Příklad 9
Provádění probíhá v technickém zařízení, znázorněném na obr. 1 a popsaném výše. K látkovým proudům na obr. 1 náleží následující údaje o množství (hmotnostní díly pro hodinu = D) a teploty:
1: 420,5 DH2+ 7,0 DN2, 20 °C; 2: 8108,2 D nitrobenzen, 20 °C; 3 : 2383 D nitrobenzen + 3441 D H2 + 181,5 D anilin + 1237,3 DH2O + 943,3 DN2 (za zahrnutí zpětně vedeného odplynu), 220°C; 4: 2690D nitrobenzen + 3560,4DH2 + 1989,4D anilin + 1971 DH2O + 973 D N2 (zahrnut podíl odplynu), 220 °C; 5: 3036 D nitrobenzen + 3695 D H2 + 4030 D anilin + 2799 D H2O + 1006 D N2 (s podílem odplynu), 220 °C; 6: 3324 DH2 + 1984 D anilin + 1934 D H2O + 943,3 D N2, 400 °C; 7: 3428,3 DH2 + 4024 D anilinu + 2758 D H2O + 973 D N2,400 °C; 8: 3546 D H2 + 6326 D anilin + 3687 D H2O + 1006 DN2, 400 °C; 15: 6019 D anilin + 97 D H2O, 110 °C; 16: 113,4 D anilin + 2267,5 D H2O, 60 °C; Γ7: 3546 D H2 (z toho se do procesu vrací zpět 3523,8 D, vypouští se k likvidaci 22,2 D) + 194 D anilinu (192,8 D; 1,2 D) + 1323 D H2O (1314,7 D; 8,3 D) + 1006 DN2 (999 D; 7 D); 60 °C.
Tlak je v rozmezí 0,5 až 0,55 MPa. Ochlazení za posledním výrobníkem páry je 180 °C.
Příklad 10
Provádění probíhá v zařízení, znázorněném na obr. 2 a popsaném výše. K látkovým proudům na obr. 2 náleží následující údaje o množství a teploty:
1: 747,4 D H2 + 7,0 D N2, 20 °C; 2: 8108,3 D nitrobenzen, 20 °C; 3, 4 a 5 společně a rozděleno na 3 stejné proudy: 8108,3 D nitrobenzen + 11208,5 D H2 + 589 D anilin + 3942,4 D H2O + 1007 DN2 (s podílem odplynu), 210 °C; 6, 7 a 8 společně: 10810,5 D H2 + 6722,6 D anilin + 6315,4 D H2O + 1007 D N2, 400 °C; 15: 6022 D anilin + 200,6 D H2O, 84 °C; 16: 107,4 D anilin + 2144 D H2O, 60 °C; Γ7: 10810,5 D H2 (z toho se do procesu vrací zpět 10734 D, vypouští se k likvidaci 76,6 D) + 593,2 D anilinu (589 D; 4,2 D) + 3970,5 D H2O (3942,5 D; 28 D) + 1007 D N2 (1000 D; 7 D), 60 °C.
Tlak je v rozmezí 0,5 až 0,55 MPa. Ochlazení za výrobníkem páry na 140 °C.

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby aromatických aminů obecného vzorce I ve kterém (D,
    R1 a R2 nezávisle na sobě značí vodíkový atom, methylovou skupinu nebo ethylovou skupinu, přičemž R1 může dodatečně značit aminoskupinu, hydrogenací nitroaromátů obecného vzorce II (Π), ve kterém
    R2 a R3 nezávisle na sobě značí vodíkový atom, methylovou skupinu nebo ethylovou skupinu, přičemž R3 může dodatečně značit nitroskupinu, vodíkem na katalyzátoru umístěném v pevném loži, vyznačující se tím, že se pracuje za tlaku v rozmezí 0,1 až 3,0 MPa, vstupní teplotě směsi nitroaromátů a vodíku v rozmezí 200 až 400 °C a při maximální teplotě katalyzátoru 500 °C, za adiabatických podmínek.
  2. 2. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že se použijí nitroaromáty obecného vzorce II (Π), ve kterém
    R2 značí vodíkový atom a
    R3 značí vodíkový atom, methylovou skupinu, ethylovou skupinu nebo nitroskupinu, výhodně nitrobenzen.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se reakce provádí v 1 až 10, výhodně v 1 až 5, obzvláště v 1 až 3 za sebou zařazených reaktorech, z nichž každý reaktor může být nahrazen maximálně 5, výhodně maximálně 3, obzvláště výhodně maximálně 2 paralelně zařazenými reaktory.
    -12CZ 288090 B6
  4. 4. Způsob podle nároku 3, v y z n a č u j í c í se tím, že se adiabaticky nahromaděné reakční teplo za každým reaktorem používá pro získání páry.
  5. 5. Způsob podle nároku 3, vyznačující se t í m , že se před každým reaktorem znovu přidává do reakční směsi nitroaromát.
  6. 6. Způsob podle nároku 1, vyznačuj ící se t í m, že průniková hloubka katalyzátorového lože činí 1 cm až 5 m, výhodně 5 cm až 2 m, obzvláště výhodně 10 cm až 1 m, zcela obzvláště výhodně 30 až 60 cm.
  7. 7. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že se použije katalyzátoru, obsahujícího palladium na α-oxidu hlinitém, který obsahuje (a) 1 až 100 g/1, výhodně 20 až 60 g/1 katalyzátoru jednoho nebo více prvků skupin Vlila, Ib a lib Mendělejevova periodického systému prvků, výhodně palladium, (b) 1 až 100 g/1, výhodně 20 až 60 g/1 jednoho nebo více přechodových prvků skupin lib, IVa, Va a Via periodického systému, výhodně titan, vanad, niob, tantal, chrom, molybden a wolfram a (c) 1 až 100 g/1, výhodně 10 až 40 g/1 jednoho nebo více prvků hlavních skupin IVb a Vb periodického systému, výhodně Pb a Bi, olovo a bizmut, výhodně na nosiči s povrchem BET menším než 20 m2/g, přičemž (a), (b) a (c) jsou výhodně na nosiči naneseny skořepinovitě a katalyzátor se provozuje při maximální teplotě 500 °C, výhodně 480 °C, obzvláště výhodně 460 °C a zcela obzvláště výhodně 440 °C.
  8. 8. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že se použije katalyzátor, který obsahuje (a) 20 až 60 g palladia, (b) 20 až 60 g titanu, vanadu, niobu, tantalu, chrómu, molybdenu a/nebo wolframu a (c) 10 až 40 g olova a/nebo bizmutu pro litr katalyzátoru na α-oxidu hlinitém s povrchem BET méně než 20 m2/g, výhodně méně než 10m2/g.
  9. 9. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se použije katalyzátor, obsahující palladium na uhlíkovém nosiči, jehož povrch BET je 0,2 až 10m2/g, jehož obsah palladia je 0,001 až 1,5 % hmotnostních, vztaženo na celkovou hmotnost katalyzátoru, přičemž palladium může být z až 40 % rel. svého množství nahrazeno iridiem a/nebo rutheniem a/nebo rhodiem, přičemž může dodatečně obsahovat 0,1 až 2 % hmotnostní, výhodně 0,1 až 1 % hmotnostní, výhodně 0,1 až 2 % hmotnostní síru nebo fosfor obsahující sloučeniny, výhodně fosfor obsahující sloučeniny, vztaženo na obsah fosforu a síry, přičemž všechna hmotnostní procenta se vztahují na celkovou hmotnost katalyzátoru, a provozuje se při teplotě maximálně 480 °C, výhodně 460 °C a obzvláště výhodně 440 °C.
CZ19952018D 1994-08-08 2018-02-23 Způsob výroby aromatických aminů CZ288090B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4428018A DE4428018A1 (de) 1994-08-08 1994-08-08 Verfahren zur Herstellung von aromatischen Aminen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ288090B6 true CZ288090B6 (cs) 2001-04-11

Family

ID=6525177

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19952018D CZ288090B6 (cs) 1994-08-08 2018-02-23 Způsob výroby aromatických aminů

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5877350A (cs)
EP (1) EP0696574B1 (cs)
JP (1) JP3889823B2 (cs)
CN (1) CN1077564C (cs)
CA (1) CA2155565A1 (cs)
CZ (1) CZ288090B6 (cs)
DE (2) DE4428018A1 (cs)
ES (1) ES2139123T3 (cs)

Families Citing this family (109)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2741877B1 (fr) * 1995-12-01 1998-02-13 Rhone Poulenc Chimie Procede d'hydrogenation de composes nitres aromatiques
DE19715746A1 (de) * 1997-04-16 1998-10-22 Bayer Ag Herstellung von aromatischen Aminen mittels neuer Hydrierkatalysatoren
CN1087970C (zh) * 1997-08-06 2002-07-24 湖南化工研究院 合成2,6-二甲基苯胺的催化剂的制备及应用方法
CN1080593C (zh) * 1998-08-06 2002-03-13 南京四力化工有限公司 流化床气相催化加氢催化剂无氮再生活化新方法
US6005143A (en) * 1998-08-07 1999-12-21 Air Products And Chemicals, Inc. Use of a monolith catalyst for the hydrogenation of dinitrotoluene to toluenediamine
US6936568B2 (en) * 2002-06-12 2005-08-30 Sud-Chemie Inc. Selective hydrogenation catalyst
DE10347439A1 (de) * 2003-10-13 2005-05-04 Bayer Materialscience Ag Verfahren zur Herstellung von aromatischen Aminen durch heterogen katalysierte Hydrierung
JP4759938B2 (ja) * 2004-06-10 2011-08-31 住友化学株式会社 アニリンの製造方法
DE102006007620A1 (de) * 2006-02-18 2007-08-23 Bayer Materialscience Ag Verfahren zur Herstellung von Anilin
DE102006007619A1 (de) * 2006-02-18 2007-08-23 Bayer Materialscience Ag Verfahren zur Herstellung von Anilin
DE102006035203A1 (de) * 2006-07-29 2008-01-31 Bayer Materialscience Ag Verfahren zur Herstellung von aromatischen Aminen
EP2049253B1 (de) * 2006-07-31 2019-09-11 Basf Se integriertes VERFAHREN bestehend aus Hydrierung mit RUTHENIUMKATALYSATOREN und REGENERIERUNG derselben
DE102006052989A1 (de) * 2006-11-10 2008-05-15 Bayer Materialscience Ag Verfahren zur Entfernung von Verbindungen mit phenolischen Hydroxygruppen aus aromatischen Aminen
US7906013B2 (en) * 2006-12-29 2011-03-15 Uop Llc Hydrocarbon conversion process
CN101045213B (zh) * 2007-04-30 2010-05-19 陕西师范大学 固载离子液体-纳米金属粒子催化剂及其制备和在芳胺合成中的应用
US8304584B2 (en) 2007-06-27 2012-11-06 H R D Corporation Method of making alkylene glycols
US9669381B2 (en) * 2007-06-27 2017-06-06 Hrd Corporation System and process for hydrocracking
US7482496B2 (en) 2007-06-27 2009-01-27 H R D Corporation Method for making chlorohydrins
US7749481B2 (en) * 2007-06-27 2010-07-06 H R D Corporation System and process for gas sweetening
US8026403B2 (en) * 2007-06-27 2011-09-27 H R D Corporation System and process for production of liquid product from light gas
US7482497B2 (en) * 2007-06-27 2009-01-27 H R D Corporation Method of making alcohols
US8282266B2 (en) * 2007-06-27 2012-10-09 H R D Corporation System and process for inhibitor injection
US8088953B2 (en) * 2007-06-27 2012-01-03 H R D Corporation High shear oxidation of cyclohexane
US8021539B2 (en) 2007-06-27 2011-09-20 H R D Corporation System and process for hydrodesulfurization, hydrodenitrogenation, or hydrofinishing
US8022153B2 (en) * 2007-06-27 2011-09-20 H R D Corporation System and process for production of polyethylene and polypropylene
US8034970B2 (en) * 2007-06-27 2011-10-11 H R D Corporation Method of making phthalic acid diesters
US7842184B2 (en) * 2007-06-27 2010-11-30 H R D Corporation Process for water treatment using high shear device
US8502000B2 (en) * 2007-06-27 2013-08-06 H R D Corporation Method of making glycerol
US8080684B2 (en) * 2007-06-27 2011-12-20 H R D Corporation Method of producing ethyl acetate
US7750188B2 (en) * 2007-06-27 2010-07-06 H R D Corporation System and process for the production of aniline and toluenediamine
US20090005619A1 (en) * 2007-06-27 2009-01-01 H R D Corporation High shear process for the production of chlorobenzene
US8445672B2 (en) * 2007-06-27 2013-05-21 H R D Corporation High shear process for dextrose production
US8394861B2 (en) 2007-06-27 2013-03-12 Hrd Corporation Gasification of carbonaceous materials and gas to liquid processes
US7479576B1 (en) * 2007-06-27 2009-01-20 H R D Corporation Method of hydrogenating aldehydes and ketones
US7652175B2 (en) * 2007-06-27 2010-01-26 H R D Corporation High shear process for the production of acetaldehyde
US7491856B2 (en) 2007-06-27 2009-02-17 H R D Corporation Method of making alkylene glycols
US7592493B2 (en) * 2007-06-27 2009-09-22 H R D Corporation High shear process for cyclohexanol production
US8278494B2 (en) * 2007-06-27 2012-10-02 H R D Corporation Method of making linear alkylbenzenes
US8269057B2 (en) 2007-06-27 2012-09-18 H R D Corporation System and process for alkylation
US8026402B2 (en) * 2007-06-27 2011-09-27 H R D Corporation High shear process for cyclohexane production
US7652174B2 (en) * 2007-06-27 2010-01-26 H R D Corporation High shear process for the production of chloral
US8034972B2 (en) * 2007-06-27 2011-10-11 H R D Corporation System and process for production of toluene diisocyanate
US8518186B2 (en) * 2007-06-27 2013-08-27 H R D Corporation System and process for starch production
US9205388B2 (en) * 2007-06-27 2015-12-08 H R D Corporation High shear system and method for the production of acids
US8133925B2 (en) * 2007-06-27 2012-03-13 H R D Corporation System and process for fischer-tropsch conversion
US7691953B2 (en) * 2007-06-27 2010-04-06 H R D Corporation System and process for production of polyvinyl chloride
US8461377B2 (en) * 2007-06-27 2013-06-11 H R D Corporation High shear process for aspirin production
US8080685B2 (en) * 2007-06-27 2011-12-20 H R D Corporation System and process for production of benzoic acids and phthalic acids
US20090005606A1 (en) * 2007-06-27 2009-01-01 H R D Corporation High shear process for the production of cumene hydroperoxide
US8044220B2 (en) * 2007-06-27 2011-10-25 H R D Corporation High shear process for the production of butadiene sulfone
JP5139523B2 (ja) * 2007-06-27 2013-02-06 エイチ アール ディー コーポレーション ニトロベンゼンを製造するためのシステム及び方法
US7919645B2 (en) 2007-06-27 2011-04-05 H R D Corporation High shear system and process for the production of acetic anhydride
US8026380B2 (en) * 2007-07-30 2011-09-27 H R D Corporation System and process for production of fatty acids and wax alternatives from triglycerides
DE102007039091A1 (de) 2007-08-18 2009-02-19 Bayer Materialscience Ag Verfahren zur Reinigung von aromatischen Aminen
EP2197984A4 (en) 2007-09-14 2012-10-03 Rentech Inc INTEGRATION OF A COMBINED POWER PLANT WITH INTEGRATED GASIFICATION AND COAL LIQUIDATION PLANT
US8128808B2 (en) * 2008-06-12 2012-03-06 H R D Corporation Process for hydrodesulfurization, hydrodenitrogenation, hydrofinishing, or amine production
US8008534B2 (en) 2008-06-30 2011-08-30 Uop Llc Liquid phase hydroprocessing with temperature management
US8999141B2 (en) * 2008-06-30 2015-04-07 Uop Llc Three-phase hydroprocessing without a recycle gas compressor
US9279087B2 (en) * 2008-06-30 2016-03-08 Uop Llc Multi-staged hydroprocessing process and system
CN102026716B (zh) * 2008-07-03 2014-07-09 Hrd有限公司 高剪切旋转固定床反应器
EP2294296B1 (en) * 2008-07-03 2015-01-28 H R D Corporation High shear process for air/fuel mixing
KR20130087061A (ko) 2008-10-01 2013-08-05 에이치 알 디 코포레이션 질병을 치료하기 위한 전단 응력의 사용
WO2010054197A2 (en) 2008-11-07 2010-05-14 H R D Corporation High shear process for producing micronized waxes
JP5702300B2 (ja) * 2008-12-16 2015-04-15 エイチ アール ディー コーポレーション ワックスの高せん断酸化
DE102008064281A1 (de) * 2008-12-20 2010-06-24 Bayer Technology Services Gmbh Verfahren zur Herstellung von Diamintoluol durch vielstufig adiabate Hydrierung
US20100204964A1 (en) * 2009-02-09 2010-08-12 Utah State University Lidar-assisted multi-image matching for 3-d model and sensor pose refinement
US8491777B2 (en) * 2009-02-11 2013-07-23 H R D Corporation High shear hydrogenation of wax and oil mixtures
US8178053B2 (en) 2009-02-20 2012-05-15 H R D Corporation System and method for gas reaction
EP2401051A4 (en) 2009-02-20 2012-10-17 H R D Corp APPARATUS AND METHOD FOR GAS SEPARATION
DE102009019436A1 (de) 2009-04-29 2010-11-04 Bayer Materialscience Ag Verfahren zur Herstellung von aromatischen Aminen
DE102009025374A1 (de) 2009-06-18 2010-12-23 Bayer Materialscience Ag Verfahren zur Herstellung von aromatischen Aminen
US8221706B2 (en) * 2009-06-30 2012-07-17 Uop Llc Apparatus for multi-staged hydroprocessing
US8518241B2 (en) 2009-06-30 2013-08-27 Uop Llc Method for multi-staged hydroprocessing
WO2011017118A2 (en) * 2009-07-28 2011-02-10 Hrd Corporation High shear production of value-added product from refinery-related gas
JP2013507126A (ja) 2009-10-07 2013-03-04 エイチ アール ディー コーポレーション 藻類の処理
US8703997B2 (en) 2009-10-20 2014-04-22 Basf Se Process for preparation and preferably distillative workup of diphenylmethane diisocyanate (MDI)
US8821713B2 (en) 2009-12-17 2014-09-02 H R D Corporation High shear process for processing naphtha
WO2011086050A2 (de) * 2010-01-14 2011-07-21 Bayer Materialscience Ag Verfahren zur herstellung von aromatischen aminen in der flüssigphase
EP2542336B1 (en) 2010-03-05 2016-11-23 H R D Corporation High shear process for the production of halogenated and/or sulfonated paraffins
US8888736B2 (en) 2010-04-30 2014-11-18 H R D Corporation High shear application in medical therapy
EP2563338A4 (en) 2010-04-30 2014-06-18 H R D Corp HIGH SHEAR APPLICATION USED FOR DRUG DELIVERY
US8735616B2 (en) 2010-05-21 2014-05-27 H R D Corporation Process for upgrading low value renewable oils
EP2598241B1 (de) 2010-07-30 2014-05-14 Bayer Intellectual Property GmbH Verfahren zur wiederherstellung von katalysatoraktivität
JP2013535478A (ja) 2010-07-30 2013-09-12 バイエル・インテレクチュアル・プロパティ・ゲゼルシャフト・ミット・ベシュレンクテル・ハフツング ニトロベンゼンの連続製造方法
US8845885B2 (en) 2010-08-09 2014-09-30 H R D Corporation Crude oil desulfurization
DE102010042731A1 (de) 2010-10-21 2012-04-26 Bayer Materialscience Aktiengesellschaft Verfahren zur Reinigung von Anilin aus Gasphasenhydrierungen
CN106378064B (zh) 2010-11-18 2020-04-28 科思创德国股份有限公司 带有作为颗粒保留装置的金属丝编结网眼织物的化学反应器
CN102070464B (zh) * 2011-02-16 2013-09-04 上海安诺芳胺化学品有限公司 混合二硝基苯钯催化剂加氢还原生产苯二胺的方法
CN103842477A (zh) 2011-04-08 2014-06-04 Hrd有限公司 在处理油中的高剪切应用
DE102011081897A1 (de) 2011-08-31 2013-02-28 Bayer Materialscience Aktiengesellschaft Katalysator und Verfahren zur Herstellung von aromatischen Aminen in der Gasphase
DE102011081898A1 (de) 2011-08-31 2013-02-28 Bayer Materialscience Aktiengesellschaft Verfahren zur kontinuierlichen Herstellung von Nitrobenzol
EP2641892A1 (de) 2012-03-23 2013-09-25 Bayer MaterialScience AG Verfahren zur Reinigung von Anilin aus Gasphasenhydrierungen
EP2653461A1 (de) 2012-04-16 2013-10-23 Bayer MaterialScience AG Verfahren zum verbesserten Abfahren der Reaktion bei der Herstellung von aromatischen Aminen aus Nitroaromaten
EP2653462A1 (de) 2012-04-16 2013-10-23 Bayer MaterialScience AG Verfahren zum verbesserten Anfahren der Reaktion bei der Herstellung von aromatischen Aminen aus Nitroaromaten
WO2013164308A1 (de) * 2012-05-04 2013-11-07 Bayer Materialscience Ag Verfahren zur behandlung eines ein aromatisches amin umfassenden stoffgemisches, insbesondere von roh-anilin
US8912367B2 (en) 2012-06-21 2014-12-16 H R D Corporation Method and system for liquid phase reactions using high shear
WO2014074458A1 (en) 2012-11-06 2014-05-15 H R D Corporation Reactor and catalyst for converting natural gas to organic compounds
CA2899136A1 (en) 2013-01-25 2014-07-31 H R D Corporation Method of high shear comminution of solids
US9850437B2 (en) 2013-09-10 2017-12-26 H R D Corporation Enhanced processes to produce value-added products from light gases
US9518006B2 (en) 2013-10-08 2016-12-13 Covestro Deutschland Ag Method for producing diaminotoluene
CN106458842B (zh) 2014-06-24 2020-02-11 科思创德国股份有限公司 具有运行中断的用于制备化学产物的方法
CN106008228B (zh) * 2016-06-14 2018-08-07 中国科学院山西煤炭化学研究所 一种合成苯胺类化合物的方法及其使用的催化剂
US10618871B2 (en) 2016-08-17 2020-04-14 Covestro Deutschland Ag Process for producing isocyanate and at least one further chemical product in an integrated production
CN106800493B (zh) * 2017-01-16 2020-06-30 宜昌尚诺德生物医药科技有限公司 一种芳硝基还原为芳胺的方法
CN108623476B (zh) * 2018-06-28 2023-05-30 万华化学集团股份有限公司 一种硝基化合物加氢制备胺类产品的方法
EP3643699B1 (de) 2018-10-17 2021-09-22 Covestro Intellectual Property GmbH & Co. KG Verfahren zur reinigung von anilin
EP3956290A1 (de) 2019-04-17 2022-02-23 Covestro Deutschland AG Verfahren und vorrichtung zur herstellung von nitrobenzol
EP3994121B1 (de) 2019-07-03 2024-06-12 Covestro Deutschland AG Verfahren zur reinigung von anilin
CN114286812A (zh) 2019-08-30 2022-04-05 科思创德国股份有限公司 氢化芳族硝基化合物的方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3363152A (en) * 1964-01-24 1968-01-09 Westinghouse Electric Corp Semiconductor devices with low leakage current across junction
CH490317A (de) * 1967-12-01 1970-05-15 Lonza Ag Verfahren zur Durchführung der katalytischen Gasphasenhydrierung von organischen Nitroverbindungen zu den entsprechenden Aminen
BE793928A (fr) * 1972-01-13 1973-05-02 Deggendorfer Werft Eisenbau Appareil pour la mise en oeuvre de processus chimiques exothermiques et endothermiques
GB1452466A (en) * 1975-04-04 1976-10-13 Chemopetrol Process for the production of aniline and apparatus therefor
DE2849002A1 (de) * 1978-11-11 1980-05-22 Bayer Ag Verfahren zur katalytischen hydrierung von nitrobenzol
DE3414717A1 (de) * 1984-04-18 1985-10-31 Linde Ag, 6200 Wiesbaden Verfahren und reaktor zur durchfuehrung exothermer katalytischer reaktionen
US4740621A (en) * 1985-11-01 1988-04-26 First Chemical Corporation Co-production of an aromatic monoamine and an aromatic diamine directly from benzene or a benzene derivative through controlled nitration

Also Published As

Publication number Publication date
DE59506978D1 (de) 1999-11-11
EP0696574B1 (de) 1999-10-06
CN1129212A (zh) 1996-08-21
CN1077564C (zh) 2002-01-09
DE4428018A1 (de) 1996-02-15
JPH0859569A (ja) 1996-03-05
CA2155565A1 (en) 1996-02-09
JP3889823B2 (ja) 2007-03-07
US5877350A (en) 1999-03-02
ES2139123T3 (es) 2000-02-01
EP0696574A1 (de) 1996-02-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ288090B6 (cs) Způsob výroby aromatických aminů
CZ288096B6 (cs) Způsob výroby aromatických aminů
JP5204437B2 (ja) 芳香族アミンの製造方法
CN1980879B (zh) 由丙烷生产丙烯醛、丙烯酸或其混合物的方法
CN101300218B (zh) 以稳定地方式操作由丙烷连续制备丙烯醛或丙烯酸或其混合物的方法的方法
CN101622222A (zh) 由未处理的aan制备亚乙基胺的方法
KR100413574B1 (ko) 기상수소첨가반응에의한방향족아민의제조방법및그에유용한촉매
CN103781547B (zh) 用于在气相中制备芳香胺的催化剂和方法
KR100413575B1 (ko) 기상수소첨가반응에의한방향족아민의제조방법및그에유용한촉매
WO2005066112A1 (en) Method for the catalytic reduction of amides
RU2337904C2 (ru) Низкотемпературный способ получения анилина гидрированием нитробензола
CN1198811C (zh) 一种耦合制备γ-丁内酯和2-甲基呋喃的方法
CN101177402A (zh) 均三甲基苯胺制备方法和专用催化剂
CN117654509A (zh) 一种负载型Ni-Cu催化剂在醇胺烷基化反应中的应用