CZ288050B6 - Farmaceutický prostředek a jeho použití - Google Patents
Farmaceutický prostředek a jeho použití Download PDFInfo
- Publication number
- CZ288050B6 CZ288050B6 CZ1996708A CZ70896A CZ288050B6 CZ 288050 B6 CZ288050 B6 CZ 288050B6 CZ 1996708 A CZ1996708 A CZ 1996708A CZ 70896 A CZ70896 A CZ 70896A CZ 288050 B6 CZ288050 B6 CZ 288050B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- degree
- galacturonide
- polymerization
- composition according
- esterification
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K31/00—Medicinal preparations containing organic active ingredients
- A61K31/70—Carbohydrates; Sugars; Derivatives thereof
- A61K31/715—Polysaccharides, i.e. having more than five saccharide radicals attached to each other by glycosidic linkages; Derivatives thereof, e.g. ethers, esters
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K31/00—Medicinal preparations containing organic active ingredients
- A61K31/70—Carbohydrates; Sugars; Derivatives thereof
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P31/00—Antiinfectives, i.e. antibiotics, antiseptics, chemotherapeutics
- A61P31/04—Antibacterial agents
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P31/00—Antiinfectives, i.e. antibiotics, antiseptics, chemotherapeutics
- A61P31/12—Antivirals
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02A—TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
- Y02A50/00—TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE in human health protection, e.g. against extreme weather
- Y02A50/30—Against vector-borne diseases, e.g. mosquito-borne, fly-borne, tick-borne or waterborne diseases whose impact is exacerbated by climate change
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Public Health (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Oncology (AREA)
- Communicable Diseases (AREA)
- Virology (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
- Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
- Saccharide Compounds (AREA)
- Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
Abstract
Vynález se týká farmaceutického prostředku, který jako účinnou látku obsahuje jeden nebo více galakturonidů se stupněm polymerace 2 až 7 a se stupněm esterifikace méně než 20 %, popřípadě spolu s farmaceuticky obvyklými nosnými, zřeďovacími, pomocnými a plnicími látkami, a použití těchto prostředků k blokování ukládání zárodků na savčích buňkách.ŕ
Description
Farmaceutický prostředek a jeho použití
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká farmaceutického prostředku, který obsahuje jako účinnou látku galakturonid, a použití tohoto prostředku k zabránění ukládání choroboplodných zárodků na savčích buňkách.
Dosavadní stav techniky
Kyseliny galakturonové mají širokou oblast použití, jak je popsáno například v: Heinrichova a Simon (Biologia, díl 46, str. 1081 - 1087, 1991). Známá použití zahrnují například použití ke kategorizaci a klasifikaci galakturonáz a pektátlyáz nebo jako ligandů pro selektivní bioafinitní chromatografii. Ke známým účinkům se počítá spouštění obranných mechanismů vyšších rostlin a odstraňování toxických kationtů, jako jsou Cd2+, Cu2+ a Pb2+ v gastrointestinálním traktu člověka.
Pro své účinky proti onemocněním intestinálního a urogenitálního traktu, vyvolaným patogenními mikroorganismy, jsou v lidovém léčitelství i v klinické medicíně známy vodné výtažky a šťávy z různých rostlinných produktů. Farmaceutický účinek těchto preparátů byl dosud vysvětlován regulací hospodaření s vodou v intestinálním traktu pektiny, obsaženými v rostlinných produktech.
Adheze zárodků, jako jsou bakteriální mikroorganismy, na buňky je prvním krokem při začátku každé infekce. Teprve když se zárodky (například bakterie a/nebo viry) přichytí na specifické receptory buněčných povrchů a tím uniknou nespecifické tělesné obraně, jako peristaltika, hlenová sekrece, tok sekretu atd., mohou se tam pomnožit, proniknout do těla, rozvinout toxické účinky a tím vytvořit obraz nemoci.
EP-A-0 080 442 popisuje vícestupňový postup chemické syntézy pro výrobu oligosacharidů, jako jsou oligogalaktosidy z pektinu, popřípadě kyseliny polygalakturonové. Předpokládá se farmaceutické použití oligosacharidů a jejich acylovaných derivátů vycházeje ze zpráv, které se zabývají inhibičním účinkem určitých galaktosidů, popřípadě jejich methyl- a p-nitrofenylderivátů, na adhezi uropatogenních koliformních bakterií na určité červené krvinky.
Bylo by elegantním krokem antimikrobiální terapie, kdyby se podařilo vyřadit adhezi zárodků jako významný mechanismus virulence a tím bylo umožněno tělu odplavit, popřípadě vytlačit zárodky z povrchu buněk. Základní úkol předkládaného vynálezu tedy spočíval v tom, připravit prostředek, který blokuje adhezi zárodků na savčí buňky, zvláště na buňky epiteliální.
Podstata vynálezu
Úloha je řešena farmaceutickým prostředkem, který se vyznačuje tím, že jako účinnou látku obsahuje jeden nebo více galakturonidů se stupněm polymerace 2 až 7 a stupněm esterifikace < 20 %, popřípadě spolu s obvyklými farmaceutickými nosnými, zřeďovacími, pomocnými a plnicími prostředky.
Dalším předmětem předkládaného vynálezu je použití těchto farmaceutických prostředků pro zabránění ukládání zárodků na savčích buňkách.
Překvapivě bylo nalezeno, že adheze patogenních zárodků, jako E. coli, na buňky, zvláště epiteliální buňky gastrointestinálního a urogenitálního traktu, může být podstatně (tj. až z 90 %),
- 1 CZ 288050 B6 redukována karotkovou polévkou v klasickém přípravku podle MORO, urologickým čajem (například směsí přesličky, žlutého petrklíče, listů jahodníku a islandského mechu), kokosovým mlékem, jeřabinami atd. Účinek je třeba připisovat pektinům, přítomným v rostlinných produktech, které se v podstatě skládají z řetězců 1,4-a-glykosidicky vázaných galakturonidů, jejichž kyselé skupiny jsou z 20 až 30 % esterifikovány methanolem, a které kromě kyseliny galakturonové popřípadě mohou obsahovat ještě jiné cukerné stavební kameny, například glukózu, galaktózu, xylózu a arabinózu.
Překvapivě bylo zjištěno, že pektiny, popřípadě galakturonidy, které byly dosud používány pro přípravu gelů, jako zahušťovací prostředek nebo jako vlákniny, blokují ukládání zárodků na savčí buňky, a zvláště na buňky lidské.
Galakturonid, účinný pro blokování ukládání zárodků, musí mít určitý stupeň polymerace as výhodou určitý stupeň esterifikace. Pojem „stupeň polymerace“ ve smyslu předkládaného vynálezu označuje počet jednotek kyseliny galakturonové, které galakturonid obsahuje. Pojem „stupeň esterifikace“ označuje procento esterifikovaných (většinou methylem) jednotek kyseliny galakturonové galakturonidu, vztažený na celkový počet jednotek kyseliny galakturonové. Bylo zjištěno, že pro blokování adheze zárodků na savčí buňky je nutný stupeň polymerace > 2, to znamená, že monomemí kyselina galakturonová nevykazuje - stejně jako množství jiných sacharidů (například neutrální sacharidy, kyselina glukuronová, arabinogalaktan, galaktózo-1fosfát, glukózo-l-fosfát) - žádné blokování adheze zárodků.
Ve výhodném provedení farmaceutického prostředku podle vynálezu je stupeň esterifikace galakturonidu < 20 %, zvláště výhodně < 10 % a ještě výhodněji < 5 %. Nej výhodnější je, když už nejsou obsaženy v podstatě žádné (< 2 %) esterové skupiny.
Galakturonidy se stupněm esterifikace < 20 % je možno získat z přirozeně se vyskytujících pektinů úplnou nebo částečnou demethylací, například zmýdelněním alkáliemi.
Stupeň polymerace galakturonidů ve farmaceutickém prostředku podle vynálezu je > 2, to znamená, že galakturonid má alespoň 2 jednotky kyseliny galakturonové. S výhodou je stupeň polymerace 2 až 7, ještě výhodněji 2 až 4, zvláště výhodně 2 až 3 a nejvýhodněji 2. To znamená, že pro prostředky podle vynálezu jsou výhodné digalakturonid, trigalakturonid, tetragalakturonid, pentagalakturonid, hexagalakturonid, heptagalakturonid a směsi více těchto látek, přičemž nejvýhodnější je digalakturonid, popřípadě kyselina digalakturonová. V závislosti na druhu použití je však možno používat také prostředky, které neobsahují z hlediska účinku nej lepší látku, pokud je tato látka pro speciální použití méně výhodná z důvodů farmaceutických.
Galakturonidy s polymerizačním stupněm 2 až 4 je možno získat z přirozeně se vyskytujících vysokomolekulámích pektinů enzymatickou hydrolýzou za použití pektin štěpících enzymů (například pektináz), které se získávají většinou z hub druhů Aspergillus a Penicillium. Jinak se může hydrolýza vysokomolekulámích pektinů provádět také kyselou hydrolýzou, například pomocí HC1.
Farmaceutické prostředky podle vynálezu mohou blokovat ukládání zárodků, zvláště zárodků bakterií (jako jsou například E. coli, streptokoky, Haemophilus influenzae, pneumokoky atd.) na savčí buňky, popřípadě vytlačovat již navázané zárodky. Zvláště se hodí prostředky podle vynálezu k léčení infekcí gastrointestinálního traktu (například nesprávná mikroflóra vrchního úseku tenkého střeva při průjmových onemocněních), krevního systému (syndrom hemolytické uremie, způsobený E. coli 0157), dýchacích cest (například stoupající infekce u pacientů se zavedeným umělým dýcháním na jednotce intenzivní péče), urogenitálního traktu (například recidivující infekce močového traktu) nebo/a nosohltanu (například streptokoky, H. influenzae, pneumokoky).
-2CZ 288050 B6
Farmaceutické prostředky podle vynálezu mohou být podávány jednak u již existující nemoci, jednak také profylakticky. V úvahu mohou přicházet například následující možnosti podávání:
a) orální podávání například k léčení gastrointestinálního traktu, močového traktu, jako přísada k rehydratačním roztokům, jako profylaktikum proti osídlení žaludečné - střevního traktu nevhodnými mikroorganismy atd., u pacientů se zavedeným umělým dýcháním na jednotce intenzivní péče,
b) místní použití například k léčení nosohltanu, urogenitálního traktu apod.,
c) parenterální použití.
Galakturonidy se vyskytují jako součásti polysacharidů ve velkém počtu potravin a potravinářských pomocných látek, a tak jsou přijímány ústy; to znamená, že jsou netoxické a výborně se hodí pro farmaceutická použití.
Galakturonidy, používané pro farmaceutické prostředky podle vynálezu, je možno získávat z polysacharidů, které se vyskytují v rostlinách, například z karotky, citrusových plodů, jablek, kdoulí, cukrové řepy, kokosového mléka a dalších rostlin nebo rostlinných produktů.
Pro získávání galakturonidů se výchozí materiály s výhodou rozdrtí a extrahují horkou vodou. Extrakty je možno nejdříve lyofilizovat nebo také přímo zpracovávat. Další zpracování s výhodou začíná chromatografickými metodami, kterými je možno oddělit s galakturonidy od jiných součástí extraktů (například jiných sacharidů). Výhodné chromatografické dělicí metody jsou gelová chromatografie (například přes náplň BioGel®, Sephacryl®) nebo/a aniontové výměnná chromatografie (například přes náplň DEAE-Sephacel®). Získané pektiny mohou být dále částečně nebo úplně zmýdelněny pro snížení stupně esterifikace nebo/a kysele, popřípadě enzymaticky hydrolyzovány pro snížení stupně polymerace.
Vynález bude dále osvětlen následujícími příklady:
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Čerstvá karotka byla omyta, oloupána a rozstrouhána. Extrakcí vařící vodou a následnou lyofilizací byly získány ve vodě rozpustné polysacharidy.
Následuje první stupeň chromatografického dělení přes kolonu BioGel P2 s elucí destilovanou vodou. Látky, které přecházejí do eluátu (SF A) z této kolony, se čistí a podruhé dělí gelovou chromatografií. Jako stacionární fáze slouží Sephacryl S-3000HR a jako eluent znovu destilovaná voda. Ze dvou píků, které se objeví, se jímá ten, který se eluuje později.
Třetím stupněm přípravy je iontově výměnná chromatografie přes DEAE-Sephacel s elucí gradientem pufru (0,011M až 1M fosfátovým pufrem pH 6,4). Jímá se frakce, která se eluuje při vyšší molaritě (SF II), která se dále zpracovává. Potom následuje hydrolýza HC1 (pH 1,00, 37 °C, 45 min) a oddělení sacharidu srážením alkoholem.
Hydrolyzát se chromatografickou cestou (Sephacryl S-2000HR, eluent destilovaná voda) rozdělí na tři skupiny látek, přičemž se jímají uhlohydráty s nejnižší molekulovou hmotností (SF 2/3).
Antiadhezivní aktivita frakcí, se kterými se pracuje dále, převyšuje aktivitu dosavadních vedlejších produktů.
-3CZ 288050 B6
Inhibiční aktivita jednotlivých látek stoupá během přípravy od 50 % u 0,7% roztoku (u SF A) přes 86,4 % u 0,005% roztoku (u SF II) na plnou inhibici rovněž 0,005% roztoku (u SF 2/3).
To ukazuje na to, že se stoupající čistotou je dávka, potřebná k dosažení určitého účinku, výrazně nižší. To je v protikladu k obchodním pektinům, které se musí používat ve velmi vysokých koncentracích, aby bylo možno dosáhnout podobných účinků.
Příklad 2
Zmýdelnění:
11,3 g citrusového pektinu (Grindstedt) (látka Ao) bylo rozpuštěno v 1200 ml destilované vody, smíseno se 480 ml 0,5N NaOH a zmýdelňováno 15 minut při pokojové teplotě. pH roztoku se upraví kyselinou mravenčí na 4,0. Zmýdelněný pektin se sráží dvojnásobným objemem methanolu, rozpustí ve 200 ml vody a srážení se stejným způsobem ještě dvakrát opakuje. Naposledy získaná sraženina se suší při 50 °C (látka AQ.
Výtěžek: 7,15 g.
Enzymatická hydrolýza:
Vysušená sraženina se rozpustí ve 100 ml 0,lM roztoku hydrogenuhličitanu sodného, pH se upraví kyselinou mravenčí na 4,5, přidá se 21 mg Pektinázy 5S z Aspergillus niger (Serva) a inkubuje 60 minut při 60 °C. Roztok se pro aktivaci enzymu krátkodobě ohřeje na 80 °C, ochladí a sráží se methanolem výše popsaným postupem. Sraženina se oddělí centrifugací (20 minut, 4000 ot/min) a usuší.
Výtěžek: 5 g (látka A2)
Podmínky tenkovrstvé chromatografie (DC):
Stacionární fáze: DC hotové destičky Kieselgel 60 (Měrek) 10 x 20 cm. Mobilní fáze: ethanol: vodný roztok kys. octové 25mM 1:1.
Vyvíjení: při 35 °C.
Postřik, reagencie: 200 mg naftalen-1,3-diol v 50 ml methanolu plus 50 ml H2SO4 (20% hmotnostních).
Chromatografie:
1,5 g produktu hydrolýzy bylo rozpuštěno v 15 ml destilované vody a podrobeno chromatografické frakcionaci.
Kolona: skleněná kolona (Bio-Rad) (2,5/40 cm), objem lože 150 ml.
Eluent: Na-formiátový pufr pH 4,7, stupňovitý gradient po 182 ml 0,2, 0,3, 0,4, 0,5,
0,6,0,7M.
Stacionární fáze: Bio-Rad AGMP aniontové výměnná pryskyřice (ekvilibrovaná eluentem). Průtok: 3 ml/min.
Objem frakce: 22 ml.
Složení jednotlivých frakcí bylo zkoumáno pomocí DC (podmínky viz výše). Frakce stejného složení byly sjednoceny a sráženy dvojnásobným objemem acetonu. Tímto způsobem získané oligogalakturonidy byly odděleny centrifugací (4000 ot/min) a převedeny do 20 ml destilované vody.
-4CZ 288050 B6
Do roztoku se vmíchá kationtový iontoměnič Bio-Rad AG 50 W X-8 (řT), aby se galakturonidy převedly do formy volné kyseliny. Po odstranění pryskyřice a lyofílizaci filtrátu se získá vločkovitý, bílý prášek.
Výsledky inhibice uvádí následující tabulka 1.
Tabulka 1
Označení látky | Charakterizace | Koncentrace % | Blokování % |
Ao | pektin USP1’ | 0,7 | 15,3 |
Ai | zmýdelněný pektin | 0,2 | 10,0 |
a2 | částečně hydrolyzovaný At | 0,05 | 30,2 |
Fi | neutrální di- a trisacharid | 0,005 | 0,0 |
f2 | neutrální trisacharid | 0,005 | 0,0 |
f3 | neutrální tetrasacharid | 0,005 | 0,00 |
f4 | trigalakturonid | 0,005 | 84,6 |
f5 | tetragalakturonid se stopami trigaíakturonidu | 0,005 | 58,6 |
f6 | tetragalakturonid | 0,005 | 52,7 |
f7 | penta-hexagalakturonid | 0,005 | 23,9 |
citrusový pektin (Grindstedt)
Metody zkoušení inhibičního účinku
Testy adheze:
1) Hemaglutinace lidských 0+ erytrocytů: Po přivedení erytrocytů do styku se zárodky dochází u silně hemaglutinujících kmenů během 20 sekund k aglutinaci erytrocytů, která odpovídá síle nesnášenlivosti krevních skupin.
Koncentrace erytrocytů: 1 až 1,5 %
Suspenze zárodků: kalná suspenze OD 1 při 462 nm =109 zárodků/ml
Při vyhodnocování blokování aglutinace jsou zárodky před přídavkem k erytrocytům vždy po dobu 2 hodin inkubovány s roztokem uhlohydrátu žádané koncentrace a hemaglutinace se potom vizuálně semikvantitativně vyhodnotí.
2) Adheze na lidské uroepitelie: Uroepitelie z ranní moči se izolují centrifugací. Suspenze zárodků (jako výše) jsou spojeny s epiteliálními buňkami a inkubovány, potom filtrovány přes 8pm polykarbonátový filtr a vícekrát proprány. Filtry se odstraní, převedou do fyziologického roztoku NaCl a epiteliální buňky se převedou do roztoku. Suspenze NaCl je znovu zcentrifugována, sediment převeden na podložku, obarven podle May Griinwald a Giemsou a počítány zárodky, uložené na 50 epiteliálních buňkách (referenční hodnota).
Kontroly: Epiteliální buňky bez kontaktu se zárodky.
Blokování adheze: Stejná metoda, pouze jsou zárodky před přídavkem k suspenzi epiteliálních buněk po dobu 1 až 3 hodin vneseny do roztoku (0,5, 0,1, 0,05, 0,001 %) různých sacharidů.
Použité zárodky: ve stejné míře byly nasazeny 4 standardní kmeny E. coli, které byly izolovány z pacientů, a 2 obchodní kmeny.
-5CZ 288050 B6
Výsledky:
V rámci mikrobiologických pokusů byly vedle níže taxativně vypočítaných kyselých oligoa polysacharidů použity také neutrální sacharidy, které neměly na blokování adheze žádné účinky (například fruktany jako inulin, disacharidy jako laktóza a laktulóza a další).
Přirozené, to znamená extrakcí získané pektiny, vykazují adhezi blokující účinky, které by však bylo možno zvýšit dalším zpracováním, například zmýdelněním a hydrolýzou.
Ve výše popsaných testech vykázal pektin, získaný extrakcí vodou z karotky, v 1% roztoku v testu 46% inhibici, vyčištěné produkty ve stejném testu v koncentraci 0,1% vykázaly 80% inhibici.
V následující tabulce 2 jsou shrnuty další výsledky mikrobiologických vyšetření:
Blokování adheze bakterií na epiteliální buňky vybranými látkami v %:
Tabulka 2
Označení látky | Koncentrace % | Blokování % |
Vodný extrakt karotky1' | 1 | 46,0 |
SF A (viz příklad 1) | 0,7 | 50,0 |
SFII (viz příklad 1) | 0,005 | 86,4 |
SF 2/3 (viz příklad 1) | 0,005 | 113,5 |
Kys. polygalakturonová z pomerančů | 0,2 | 99,0 |
Kys. polygalakturonová z pomerančů | 0,05 | 72,0 |
Kys. monogalakturonová | 1 | žádná inhibice |
Trigalakturonid2' | 0,005 | 91,7 |
T etragalakturonid2' | 0,005 | 52,7 |
Penta-hexagalakturonid | 0,005 | 23,9 |
Arabinogalaktan | 0,005 | žádná inhibice |
Jablečný pektin | 0,05 | 20,5 |
Kyselina pektinová z jablek | 0,05 | 64,8 |
Galaktózo-l-fosfát | 0,005 | 3,4 |
Glukózo-l-fosfát | 0,005 | žádná inhibice |
Kys. glukuronová | 0,005 | žádná inhibice |
'' Analogicky k příkladu 1 2) Získán analogicky k příkladu 2
Jak je zřejmé z tabulky 2, dá se odvodit přírůstek účinku ze stupně esterifikace a velikosti molekuly (stupně polymerace).
Příznivé výsledky je možno získat u stupně polymerace 2 až 7.
Zmýdelněním (tj. odstraněním esterových skupin) se rovněž dosáhne zlepšení blokování.
Claims (13)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Farmaceutický prostředek pro blokování ukládání zárodků na savčích buňkách, vyznačující se tím, že jako účinnou látku obsahuje jeden nebo více galakturonidů se stupněm polymerace v rozmezí 2 až 7 a stupněm esterifikace méně než 20 %, popřípadě spolu s farmaceuticky obvyklými nosnými, zřeďovacími, pomocnými a plnicími látkami.
- 2. Prostředek podle nároku 1, vyznačující se tím, že stupeň esterifikace galakturonidu je menší než 10 %.
- 3. Prostředek podle nároku 1 nebo 2, vy galakturonidu je menší než 5 %.
- 4. Prostředek podle některého z nároků polymerace galakturonidu je od 2 do 6.
- 5. Prostředek podle některého z nároků polymerace galakturonidu je od 2 do 5.
- 6. Prostředek podle některého z nároků polymerace galakturonidu je od 2 do 4.
- 7. Prostředek podle některého z nároků polymerace galakturonidu je od 2 do 3.
- 8. Prostředek podle některého z nároků polymerace galakturonidu je 2.
znač u j ící se tím, že stupeň esterifikace až 3, vyznačuj ící se tím, že stupeň až 4, vyznačující s e tím, že stupeň až 5, vyznačující s e tím, že stupeň až 6, vyznačující se tím, že stupeň až 7, vyznačující se tím, že stupeň - 9. Použití farmaceutického prostředku podle některého z nároků 1 až 8 pro přípravu léčiva k blokování ukládání zárodků na savčí buňky.
- 10. Použití podle nároku 9 pro přípravu léčiva pro léčení infekcí gastrointestinálního traktu, krevního systému, dýchacích cest, urogenitálního traktu nebo/a nosohltanu.
- 11. Použití podle nároku 9 nebo 10 pro přípravu léčiva pro blokování ukládání zárodků bakterií.
- 12. Použití podle některého z nároků 9 až 11, kde stupeň esterifikace galakturonidu je menší než 20 %.
- 13. Použití podle některého z nároků 9 až 12, kde stupeň polymerace galakturonidu je 2 až 4.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4330773A DE4330773A1 (de) | 1993-09-10 | 1993-09-10 | Blockierung der Anlagerung von Keimen an menschliche Zellen |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ70896A3 CZ70896A3 (en) | 1996-10-16 |
CZ288050B6 true CZ288050B6 (cs) | 2001-04-11 |
Family
ID=6497409
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ1996708A CZ288050B6 (cs) | 1993-09-10 | 1994-09-08 | Farmaceutický prostředek a jeho použití |
Country Status (16)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5683991A (cs) |
EP (1) | EP0716605B1 (cs) |
JP (1) | JP3798425B2 (cs) |
AT (1) | ATE174222T1 (cs) |
AU (1) | AU679262B2 (cs) |
CA (1) | CA2171197A1 (cs) |
CZ (1) | CZ288050B6 (cs) |
DE (2) | DE4330773A1 (cs) |
DK (1) | DK0716605T3 (cs) |
ES (1) | ES2127940T3 (cs) |
GR (1) | GR3029619T3 (cs) |
HU (1) | HU223043B1 (cs) |
PL (1) | PL313393A1 (cs) |
RU (1) | RU96107098A (cs) |
SK (1) | SK282305B6 (cs) |
WO (1) | WO1995007084A1 (cs) |
Families Citing this family (21)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE19503423A1 (de) * | 1995-02-03 | 1996-08-08 | Beiersdorf Ag | Antiadhäsive Wirkstoffe |
US5951965A (en) * | 1998-08-28 | 1999-09-14 | Colgate Palmolive Company | Method for visually demonstrating the effectiveness of an anti-bacteria attachment composition |
AU730929B2 (en) * | 1999-07-06 | 2001-03-22 | Nestec S.A. | Composition and method for prolonging the useful life of enteral feeding tubes |
DE10006989A1 (de) | 2000-02-16 | 2001-08-23 | Nutricia Nv | Antiadhäsive Kohlenhydratmischung |
DE10057976B4 (de) | 2000-11-22 | 2005-02-03 | Südzucker AG Mannheim/Ochsenfurt | Verfahren zur Herstellung von Pektinhydrolyseprodukten |
DE10061574A1 (de) * | 2000-12-11 | 2002-06-13 | Josef Peter Guggenbichler | Blockierung der Anlagerung von Keimen bei Vögeln |
FR2831819B1 (fr) * | 2001-11-08 | 2004-09-03 | Rocher Yves Biolog Vegetale | Utilisation d'oligosaccharides dans des compositions cosmetiques ou dermatologiques pour stimuler l'adhesion de keratinocytes sur les proteines majeures de la jonction dermo-epidermique |
FR2852242B1 (fr) * | 2003-03-13 | 2007-09-14 | Utilisation d'oligogalacturonides en cosmetique ou pour la preparation d'une composition dermatologique ou pharmaceutique | |
GB0321996D0 (en) | 2003-09-19 | 2003-10-22 | Novartis Nutrition Ag | Organic compounds |
US8110215B2 (en) * | 2004-04-30 | 2012-02-07 | Kimberly-Clark Worldwide, Inc. | Personal care products and methods for inhibiting the adherence of flora to skin |
WO2006018743A2 (en) * | 2004-08-18 | 2006-02-23 | Biologic Health Solutions Pty Ltd | Herbal compositions for the prevention or treatment of urinary incontinence and overactive bladder |
GB2430881B (en) * | 2005-10-06 | 2010-10-13 | Ntnu Technology Transfer As | Oligoelectrolyte polyols for the treatment of mucosal hyperviscosity |
GB0707096D0 (en) * | 2007-04-12 | 2007-05-23 | Ntnu Technology Transfer As | Method |
JP5639475B2 (ja) * | 2007-11-27 | 2014-12-10 | アルギファルマ アイピーアール エーエス | バイオフィルムと闘う際のアルギネートオリゴマーの使用 |
GB0904941D0 (en) | 2009-03-23 | 2009-05-06 | Ntnu Technology Transfer As | Composition |
GB0904942D0 (en) | 2009-03-23 | 2009-05-06 | Ntnu Technology Transfer As | Composition |
GB0909529D0 (en) * | 2009-06-03 | 2009-07-15 | Algipharma Ipr As | Alginate oligomers for the inhibition of microbial adherence to surfaces |
CA2764195C (en) | 2009-06-03 | 2017-09-26 | Algipharma As | Treatment of acinetobacter with alginate oligomers and antibiotics |
WO2011060474A1 (de) | 2009-11-20 | 2011-05-26 | Erber Aktiengesellschaft | Verfahren zur herstellung eines futtermittelzusatzes sowie futtermittelzusatz |
WO2015031105A1 (en) * | 2013-08-28 | 2015-03-05 | The Procter & Gamble Company | Substrate comprising oligogalacturonides and disposable absorbent article comprising the substrate |
DE102013022109A1 (de) * | 2013-12-27 | 2015-07-02 | Markus Paulmichl | Oligo-(2-7)-Glucuronat umfassendes Medikament (zweite medizinische Indikation) |
Family Cites Families (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2987448A (en) * | 1959-12-11 | 1961-06-06 | Oil Seed Products Inc | Recovery of galacturonic acid |
US4521592A (en) * | 1981-10-23 | 1985-06-04 | Svenska Sockerfabriks Ab | Compounds for therapeutic or diagnostic use, a process and intermediates for their preparation |
US4885128A (en) * | 1985-07-30 | 1989-12-05 | Janez Megusar | Method for improving performance of irradiated structural materials |
GB8803157D0 (en) * | 1988-02-11 | 1988-03-09 | Nat Res Dev | Denture protection |
US5055455A (en) * | 1988-09-28 | 1991-10-08 | Brigham And Women's Hospital | Capsular polysaccharide adhesin antigen, preparation, purification and use |
US5180674A (en) * | 1990-04-16 | 1993-01-19 | The Trustees Of The University Of Pennsylvania | Saccharide compositions, methods and apparatus for their synthesis |
US5523014A (en) * | 1994-05-16 | 1996-06-04 | Gojo Industries, Inc. | Flowable, pumpable cleaning compositions and method for the preparation thereof |
-
1993
- 1993-09-10 DE DE4330773A patent/DE4330773A1/de not_active Withdrawn
-
1994
- 1994-09-08 JP JP50846295A patent/JP3798425B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 1994-09-08 CZ CZ1996708A patent/CZ288050B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1994-09-08 WO PCT/EP1994/003006 patent/WO1995007084A1/de active IP Right Grant
- 1994-09-08 RU RU96107098/4A patent/RU96107098A/ru not_active Application Discontinuation
- 1994-09-08 ES ES94927587T patent/ES2127940T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1994-09-08 HU HU9600602A patent/HU223043B1/hu not_active IP Right Cessation
- 1994-09-08 CA CA002171197A patent/CA2171197A1/en not_active Abandoned
- 1994-09-08 AT AT94927587T patent/ATE174222T1/de not_active IP Right Cessation
- 1994-09-08 AU AU76956/94A patent/AU679262B2/en not_active Ceased
- 1994-09-08 DK DK94927587T patent/DK0716605T3/da active
- 1994-09-08 EP EP94927587A patent/EP0716605B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1994-09-08 SK SK329-96A patent/SK282305B6/sk not_active IP Right Cessation
- 1994-09-08 PL PL94313393A patent/PL313393A1/xx unknown
- 1994-09-08 DE DE59407457T patent/DE59407457D1/de not_active Expired - Fee Related
-
1996
- 1996-03-08 US US08/613,991 patent/US5683991A/en not_active Expired - Fee Related
-
1999
- 1999-03-08 GR GR990400706T patent/GR3029619T3/el unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
SK32996A3 (en) | 1997-03-05 |
EP0716605B1 (de) | 1998-12-09 |
CZ70896A3 (en) | 1996-10-16 |
DE59407457D1 (de) | 1999-01-21 |
AU679262B2 (en) | 1997-06-26 |
JPH09502195A (ja) | 1997-03-04 |
RU96107098A (ru) | 1998-07-27 |
PL313393A1 (en) | 1996-06-24 |
SK282305B6 (sk) | 2002-01-07 |
ATE174222T1 (de) | 1998-12-15 |
DE4330773A1 (de) | 1995-03-16 |
DK0716605T3 (da) | 1999-08-16 |
AU7695694A (en) | 1995-03-27 |
US5683991A (en) | 1997-11-04 |
EP0716605A1 (de) | 1996-06-19 |
HUT74431A (en) | 1996-12-30 |
GR3029619T3 (en) | 1999-06-30 |
JP3798425B2 (ja) | 2006-07-19 |
HU9600602D0 (en) | 1996-05-28 |
HU223043B1 (hu) | 2004-03-01 |
WO1995007084A1 (de) | 1995-03-16 |
ES2127940T3 (es) | 1999-05-01 |
CA2171197A1 (en) | 1995-03-16 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CZ288050B6 (cs) | Farmaceutický prostředek a jeho použití | |
US5849720A (en) | Enhancement of non-specific immune defenses by administration of underivatized, aqueous soluble glucans | |
JP4965043B2 (ja) | 抗癒着性炭水化物 | |
JP4194839B2 (ja) | ペクチン加水分解産物を製造する方法 | |
US5663324A (en) | Method for producing underivatized, aqueous soluble β(1-3) glucan | |
EP0469079B1 (en) | Non-absorbable cholesterol esterase inhibitors for decreasing cholesterol absorption | |
US6420348B1 (en) | Pectic polysaccharides purified from Angelica gigas nakai and purification method and use as immunostimulating agent thereof | |
JP4948162B2 (ja) | 新規アラビノガラクタン及び抗糖尿病薬 | |
Afiati et al. | The effectiveness β-glucan of shiitake mushrooms and Saccharomyces cerevisiae as antidiabetic and antioxidant in mice Sprague Dawley induced alloxan | |
JP4132125B2 (ja) | ヘリコバクター・ピロリ接着阻害剤 | |
US20240148778A1 (en) | Glycoside inhibitors of yeast | |
KR101989980B1 (ko) | 청귤 추출박 또는 청피 유래의 항암 또는 면역활성 다당 및 이를 유효성분으로 포함하는 조성물 | |
RU2281104C2 (ru) | Блокирование накопления микроорганизмов у птиц | |
JPH0379602A (ja) | 免疫刺激・抗増殖作用を有する多糖類、その製造方法及びこの物質を含有した薬剤 | |
TW202410907A (zh) | Cs-4發酵菌絲體雜聚多醣及其製備方法與用途 | |
JPH06256198A (ja) | 血中コレステロール上昇抑制剤 | |
JPH0345601A (ja) | クレブシエラ属から抽出されたガラクタン、その製造方法及び薬剤としての使用 | |
JPH03246226A (ja) | アロエゲル製品の製造方法 | |
KR20030028009A (ko) | 홍화로부터 분리한 대식세포 활성화 다당류 및 그제조방법 및 그 용도 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20090908 |