CZ283573B6 - Způsob úpravy odpadních vod z výroby olověných akumulátorů - Google Patents

Způsob úpravy odpadních vod z výroby olověných akumulátorů Download PDF

Info

Publication number
CZ283573B6
CZ283573B6 CZ941603A CZ160394A CZ283573B6 CZ 283573 B6 CZ283573 B6 CZ 283573B6 CZ 941603 A CZ941603 A CZ 941603A CZ 160394 A CZ160394 A CZ 160394A CZ 283573 B6 CZ283573 B6 CZ 283573B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
lead
water
mother liquor
pbo
waste water
Prior art date
Application number
CZ941603A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ160394A3 (en
Inventor
Thomas Czerny
Rainer Dr. Jostes
Original Assignee
Varta Batterie Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Varta Batterie Aktiengesellschaft filed Critical Varta Batterie Aktiengesellschaft
Publication of CZ160394A3 publication Critical patent/CZ160394A3/cs
Publication of CZ283573B6 publication Critical patent/CZ283573B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/52Treatment of water, waste water, or sewage by flocculation or precipitation of suspended impurities
    • C02F1/5236Treatment of water, waste water, or sewage by flocculation or precipitation of suspended impurities using inorganic agents
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01MPROCESSES OR MEANS, e.g. BATTERIES, FOR THE DIRECT CONVERSION OF CHEMICAL ENERGY INTO ELECTRICAL ENERGY
    • H01M10/00Secondary cells; Manufacture thereof
    • H01M10/54Reclaiming serviceable parts of waste accumulators
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F2101/00Nature of the contaminant
    • C02F2101/10Inorganic compounds
    • C02F2101/20Heavy metals or heavy metal compounds
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/84Recycling of batteries or fuel cells

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Water Treatment By Electricity Or Magnetism (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)
  • Battery Electrode And Active Subsutance (AREA)
  • Secondary Cells (AREA)
  • Purification Treatments By Anaerobic Or Anaerobic And Aerobic Bacteria Or Animals (AREA)

Abstract

Pro neutralizaci odpadní vody, obsahující kyselinu sírovou z promývání nabitých /formovaných/ elektrod při výrobě olověných akumulátoru, se používá PbO a produkt neutralizace, sestávající z PbSO.sub.4.n. a přebytečného PbO se přivádí přímo opět k výrobě pasty aktivní hmoty, zatímco se nadbytečný louh po předchozím použití jako čistící vody, podrobí ještě jednou neutralizaci pomocí PbO, s ohledem na její možný obsah nečistiot, avšak odděleně od oné kyselé promývací vodě elektrod. Při tom odpadající síran olovnatý odchází do hutí za účelem recyklace, neutrální matečný louh se po odstranění poslesních zbytků olova pomocí známých srážecích metod a filtrace odvádí jako vyčištěná voda.ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu úpravy odpadních vod z výroby olověných akumulátorů a zařízení pro provádění způsobu.
Dosavadní stav techniky
Po prvním nabíjení elektrod olověného akumulátoru, označované jako formování, následuje jako poslední úprava mokrou cestou v průběhu jejich výroby obvykle proplachování, pomocí něhož se usiluje o co nej dokonalejší odstranění formující kyseliny z pórů desek. Toto promývání tekoucí čistou vodou se může provádět jak u jednotlivých elektrod před jejich vestavbou, tak i v blokových skříních. Přitom odpadající odpadní voda je zatížena asi 25 g H2SO4/I. Takovéto kyselé odpadní vody se zpravidla zpracovávají dvoustupňovou neutralizací. Jako neutralizační prostředky se používají vápenné mléko, louh sodný a uhličitan sodný.
Při srážení vápenným mlékem vzniká sádra, která je znečištěna olovem a musí se deponovat jako zvláštní odpad. Přitom se vysoké obsahy sulfátů upravují na koncentraci odpovídající rozpustnosti síranu vápenatého. Tato se pohybuje u vyšších obsahů sulfátů asi mezi 1400 mg/1 až 2000 mg/1.
S ohledem na nebezpečí koroze betonu usiluje většina příslušných úřadů o mezní hodnotu sulfátu v odpadních vodách mezi 400 mg/1 až 600 mg/1.
Vzhledem k tomu, že se tyto hodnoty nedají způsobem používajícím vápenné mléko dosáhnout, byly navrhovány různé účinnější způsoby. Tak vyvolává dodatečné použití kalciumaluminátu srážení sulfátu, které předčí neutralizaci vápenným mlékem (ATV - Merkblatt M752, Abwasser bei der Herstellung von elektrischen Akkumulatoren und Primárzellen, Geselschaft zuř Forderung der Abwassertechnik e.V. St. Augustin, 1992). Tento způsob poskytuje jako reakční produkt kalciumaluminiumsulfát (Ettringit) jako voluminosní kal, který ale zvětšuje množství odpadu z úpravy odpadních vod. Dále je popsána úprava odpadající kyseliny sírové z formování pomocí destilace, což je ale spojeno s velmi vysokými náklady na energii.
Podle jiných návrhů se má jednoduše dosáhnout pomoci vyvarováním se odpadním vodám a odpadu, tím, že se například kyselina, která se již nedá použít pro formování sbírá a pro snížení obsahu sulfátů se dává opět k dispozici pro výrobu jako ředěná kyselina sírová (L. Hartinger, Handbuch der Abwasser- und Recyclingtechnik fur die metalIverarbeitende Industrie, Carl Hanser Verlag Múnchen Wien, 1991).
Avšak ani tímto způsobem se ani zdaleka nedosáhnou požadované nízké mezní hodnoty sulfátu v odpadní vodě.
Ředění jako opatření pro opětovné použití odpadní vody uvádí i patentní spis US 4 310 421, zde ovšem u výroby kladných elektrod Ni/Cd akumulátorů. Jak je známo zpracovávají se spékané elektrody po impregnaci dusičnanem niklu pro jeho převedení na hydroxid horkým louhem sodným. Podle patentního spisu US se dá upotřebený srážecí louh se svým obsahem NaOH aNaNO3 jakož i částí v něm zbylého tepla opět použít, tím, že se ve směšovacím tanku regeneruje přídavkem roztoku NaOH za běžné kontroly jeho hustoty až do dosažení určité koncentrace a potom se spojí s čerstvým srážecím louhem.
- 1 CZ 283573 B6
Z patentního spisu EP 454257 je známo, že se z upotřebených olověných baterií převádí jak zbytková kyselina sírová tak i kyselina sírová, vázaná v aktivních hmotách, reakcí s louhem sodným na síran sodný a tento se podrobí elektrolýze, při které se v prostoru katody elektrolytického článku tvoří louh sodný a v anodickém prostoru kyselina sírová. Tato se po zkoncentrování opět používá v nových bateriích, louh sodný se rovněž po zkoncentrování používá opět pro neutralizaci upotřebené kyseliny a pro rozklad síranu olova.
Vynález se zabývá výše uvedeným problémem drastického snížení obsahu sulfátu v odpadních vodách z promývání elektrod po formování. Přitom si klade zejména za základní úlohu ukázat co nejhospodámější cestu úpravy odpadních vod, která rovněž přispívá k ochraně životního prostředí.
Podstata vynálezu
Úloha je podle vynálezu vyřešena způsobem, který je definován v patentovém nároku 1.
Podle něho spočívají opatření podle vynálezu v tom, že se pro neutralizaci odpadních vod, obsahujících kyselinu sírovou, používá oxid olovnatý PbO, přičemž se vysráží síran olovnatý, který se vedle přebytečného PbO vrací přímo do výroby olovnaté pasty, a že se matečný louh po mezipoužití jako čisticí voda pro stroje, podlahy a podobně podrobí opět neutralizaci pomocí PbO, avšak odděleně od odpadní vody pocházející ze zařízení pro promývání elektrod. Přitom vysrážené zbytky síranu olovnatého, které jsou doprovázeny přebytečným PbO a cizími látkami ze zmíněného čištění, se přivádí do běžné recyklace olova v huti, zatím co matečný louh (čisticí voda) se z tohoto procesu odvádí jako vyčištěná voda.
Přehled obrázků na výkrese
Na základě obrázku, který ukazuje blokové schéma, je způsob podle vynálezu blíže vysvětlen.
Příklady provedení vy nálezu
Podle sledu číslovaných stanic na obr. začíná úprava odpadní vody A. obsahující kyselinu sírovou ze zařízení na promývání elektrod, neutralizací pomocí PbO, ve stanici 3, přičemž se PbO odebírá ze sila j2, opatřeného šnekovým dopravníkem. Reakční směs se přivádí do dortmundské studně 4, kde se neutralizační produkt PbSO4 spolu s přebytečným PbO dělí sedimentací od matečného louhu.
Z dortmundské studně 4 se látka ze dna dostává přes čerpací předlohu 8 k filtračnímu lisu 9 a nachází potom opět přímé použití při výrobě olovnaté pasty.
Matečný louh z neutralizačního srážení opouští dortmundskou studni přes čerpací předlohu 5 a používá nejdříve jako čisticí voda pro podlahy nebo stroje v pastovacím prostoru a v prostoru pro formování. Tyto pracovní oblasti se musí totiž s ohledem na tvorbu prachu udržovat stále vlhké.
Čisticí voda B se potom shromažďuje ve sběrné jímce 1 pro surovou vodu a odtamtud se vede k nové neutralizaci pomocí PbO ve stanici 2.
Podstatné pro vynález je, že se tato neutralizace čisticí vody B provádí odděleně od neutralizace kyselé odpadní vody A, pocházející ze zařízení pro promývání elektrod, protože tato je prakticky prostá nečistot, které by mohly být pro akumulátory škodlivé - předpoklad pro přímou
-2 CZ 283573 B6 znovupoužitelnost zde vysráženého olova: - zatímco matečný louh při oplachování podlah do sebe pohltil cizí látky popřípadě nečistoty.
Zbytkové množství síranu olovnatého, vysrážené ve stanici 2, včetně přebytečného PbO a nečistot se spolu s matečným louhem převede do dosazovací kádě 6. Z této se dostává pomocí čerpací předlohy 10 k filtračnímu lisu 11, aby se poté přivedlo do recyklace v hutním provozu.
Neutrální matečný louh v usazovací kádi 6 obsahuje ještě množství olova, odpovídající rozpustnosti síranu olovnatého a popřípadě další ionogenní nebo koloidně rozpuštěné cizí kovy. Ačkoliv se rozpustnost PbSOg ve vodě pohybuje jen asi okolo 40 mg/1, je tento obsah olova v matečném louhu ještě příliš vysoký k tomu, aby se mohlo vpustit například do odpadní stoky.
Pro odstranění zbytkového olova vede se proto tento přes čerpací předlohu 7 stanice označené 13, ve které se provádí odpovídající úprava podle klasických úpravárenských metod pro odpadní vody obsahující olovo. Nejvíce známých opatření je zaměřeno na to, aby se olovo vysráželo přídavkem aniontů za tvorby soli olova, její rozpustnost je v každém případě menší než rozpustnost síranu olovnatého.
Výhodnými srážecími činidly jsou kyselina fosforečná nebo ve vodě rozpustné fosfáty, zejména v přítomnosti flokulačního činidla jako například FeCfi a přísad flokulačního pomocného činidla. Pro nastavení hodnoty pH optimální pro srážení v alkalické oblasti slouží dále louh sodný.
Stanice 13 obsahuje kromě čiřící nádrže, štěrkový filtr, který je uspořádán za ní a na svém výstupu zařízení pro koncovou kontrolu pH a zařízení pro odběr vzorku.
Voda vyčištěná až na nepatrná množství síranů a maximálně zbavené olova se může v souladu s ochranou životního prostředí odvést z továrny.
Rozhodující výhoda způsobu podle vynálezu zůstává zachována, když se s volbou oxidu olova jako srážecího a neutralizačního prostředku pro odpadní vody obsahující kyselinu sírovou z promývání elektrod vnese do její úpravy materiál, který je beztak složkou aktivních olovnatých hmot a může se opět vnést do téhož výrobního procesu.

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob úpravy odpadních vod z výroby olověných akumulátorů, vyznačující se tím, že se voda, obsahující kyselinu sírovou, odpadající při promývání nabitých elektrod, neutralizuje oxidem olovnatým PbO, načež se síran olovnatý, vzniklý jako produkt neutralizace, odděluje spolu s přebytečným oxidem olovnatým od matečného louhu a znovu se používá pro výrobu pasty aktivních hmot, a matečný louh se po mezipoužití jako čisticí voda podrobuje nové neutralizaci oxidem olovnatým, ale odděleně od kyselé vody z promývání elektrod a přitom odpadající síran olovnatý vedle nečistot a přebytečného oxidu olovnatého se přivádí k recyklaci olova v huti, zatímco neutrální matečný louh z čisticí vody se po další úpravě srážením a filtrací odvádí jako vyčištěná voda.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že srážecí činidlo při dalším srážení matečného louhu z čisticí vody je kyselina fosforečná nebo ve vodě rozpustný fosforečnan.
CZ941603A 1993-07-08 1994-07-01 Způsob úpravy odpadních vod z výroby olověných akumulátorů CZ283573B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19934322781 DE4322781A1 (de) 1993-07-08 1993-07-08 Verfahren zur Aufbereitung von Abwässern aus der Bleiakkumulatorenherstellung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ160394A3 CZ160394A3 (en) 1995-01-18
CZ283573B6 true CZ283573B6 (cs) 1998-05-13

Family

ID=6492280

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ941603A CZ283573B6 (cs) 1993-07-08 1994-07-01 Způsob úpravy odpadních vod z výroby olověných akumulátorů

Country Status (7)

Country Link
US (1) US5460730A (cs)
EP (1) EP0633227B1 (cs)
AT (1) ATE154574T1 (cs)
CZ (1) CZ283573B6 (cs)
DE (2) DE4322781A1 (cs)
ES (1) ES2104224T3 (cs)
PL (1) PL176064B1 (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5783084A (en) * 1997-05-01 1998-07-21 Suenkonis; Charles M. Process for the reclamation of process water from process wastewater generated in the battery manufacturing industry and other metals related industries
US6478971B1 (en) * 2000-09-21 2002-11-12 Cargill, Incorporated Process for removing sulfate from an aqueous salt solution
US8021784B2 (en) * 2004-03-23 2011-09-20 Hammond Group, Inc. Cureless battery paste and method for producing battery plates
US7118830B1 (en) * 2004-03-23 2006-10-10 Hammond Group, Inc. Battery paste additive and method for producing battery plates
CN103030204A (zh) * 2012-12-29 2013-04-10 云南江豪科技有限公司 一种含硫酸根离子的工业污酸的处理方法
US9670565B2 (en) 2014-06-20 2017-06-06 Johnson Controls Technology Company Systems and methods for the hydrometallurgical recovery of lead from spent lead-acid batteries and the preparation of lead oxide for use in new lead-acid batteries
US9751067B2 (en) 2014-06-20 2017-09-05 Johnson Controls Technology Company Methods for purifying and recycling lead from spent lead-acid batteries
US10062933B2 (en) 2015-12-14 2018-08-28 Johnson Controls Technology Company Hydrometallurgical electrowinning of lead from spent lead-acid batteries
CN106865896A (zh) * 2017-03-13 2017-06-20 苏州宜科环保工程有限公司 一种锂电池生产废水处理系统
CN107460339B (zh) * 2017-07-13 2019-08-27 超威电源有限公司 一种从废旧铅酸蓄电池铅膏中回收氧化铅的方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2219404A (en) * 1938-07-12 1940-10-29 Herbert S Simpson Method of making battery paste
US3194685A (en) * 1964-03-09 1965-07-13 Electric Storage Battery Co Method of manufacturing storage battery electrode active material
US3882019A (en) * 1974-01-02 1975-05-06 Hill Brothers Chemical Co Inc Process for effluent water recovery
US4024055A (en) * 1974-08-01 1977-05-17 Globe-Union Inc. Method of reducing lead and acid waste contamination in battery plant operation
DE2512518A1 (de) * 1975-03-21 1976-09-30 Bosch Gmbh Robert Verfahren zur aufbereitung der bei der akkumulatorenfertigung anfallenden, bleihaltigen abwaesser
NZ183268A (en) * 1976-02-19 1978-09-20 Gould Inc Process for recycling junk lead-acid batteries comprising the formation of lead carbonate lead monoxide
US4310421A (en) * 1980-09-29 1982-01-12 General Electric Company Reuse of waste water in battery manufacture
IT1223314B (it) * 1987-10-20 1990-09-19 Engitec Impianti Processo idrometallurgico per recuperare in forma metallica pura tutto il piombo contenuto nella massa attiva delle batterie esauste
IT1240680B (it) * 1990-04-26 1993-12-17 Engitec Impianti Processo per il recupero integrale dello zolfo delle batterie al piombo esauste, ottenuto sotto forma di acido solforico puro, da riutilizzare nella manifattura delle nuove batterie
US5252105A (en) * 1992-10-06 1993-10-12 General Motors Corporation Method of forming lead-acid battery electrode
US5314766A (en) * 1992-10-19 1994-05-24 General Motors Corporation Lead-acid battery electrode and method of manufacture

Also Published As

Publication number Publication date
DE59403159D1 (de) 1997-07-24
ES2104224T3 (es) 1997-10-01
ATE154574T1 (de) 1997-07-15
EP0633227A1 (de) 1995-01-11
CZ160394A3 (en) 1995-01-18
PL304138A1 (en) 1995-01-09
EP0633227B1 (de) 1997-06-18
PL176064B1 (pl) 1999-03-31
DE4322781A1 (de) 1995-01-12
US5460730A (en) 1995-10-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101918600B (zh) 由脱硫铅膏起始生产金属铅的方法
KR100356618B1 (ko) 불소 이온 제거제 및 이를 이용한 불소 함유 폐수의처리방법
JP3625270B2 (ja) 廃棄物の処理方法
CZ283573B6 (cs) Způsob úpravy odpadních vod z výroby olověných akumulátorů
CN103833167A (zh) 铬酸废水处理方法及处理系统
CN108358409A (zh) 一种钢丝绳污泥和废酸无害化处理方法
KR19980023972A (ko) 구리전해액의 정액방법
PL216507B1 (pl) Sposób odsiarczania pasty akumulatorowej
US3787306A (en) Process for the concurrent recovery of acid and metal values from spent pickle acid containing the same
CN108793652B (zh) 一种酸洗污泥资源化处理装置及工艺
RU2142930C1 (ru) Способ получения органоминерального удобрения из осадков сточных вод
CN110980876A (zh) 一种从钝化液中回收铜并回用铬的处理工艺
JP4543481B2 (ja) ホウ素およびフッ素含有水の処理方法
US4526662A (en) Processes for the recovery of cyanide from aqueous thiocyanate solutions and detoxication of aqueous thiocyanate solutions
JP2002177963A (ja) 浄水処理システム及び浄水処理方法
PL139584B1 (en) Method of treating industrial waste waters containing complex salts of heavy metals
JP3794260B2 (ja) 廃棄物の処理方法
JP3851206B2 (ja) 飛灰の処理方法
CN203781958U (zh) 铬酸废水处理系统
CZ396197A3 (cs) Způsob odstranění kovů ze silně kyselých lázní a použití tohoto způsobu při elektroleštění povrchů ušlechtilých ocelí
NL1003219C2 (nl) Werkwijze voor het hydrometallurgisch regenereren en verwerken van reststoffen en afval.
CN215032216U (zh) 一种铝电解槽废耐火材料处理系统
RU2811021C1 (ru) Способ переработки отработанного расплава титановых хлораторов
JP4118495B2 (ja) 泥漿の再利用方法
RU2109696C1 (ru) Способ утилизации осадков сточных вод станций биологической очистки

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20020701