PL216507B1 - Sposób odsiarczania pasty akumulatorowej - Google Patents

Sposób odsiarczania pasty akumulatorowej

Info

Publication number
PL216507B1
PL216507B1 PL389639A PL38963909A PL216507B1 PL 216507 B1 PL216507 B1 PL 216507B1 PL 389639 A PL389639 A PL 389639A PL 38963909 A PL38963909 A PL 38963909A PL 216507 B1 PL216507 B1 PL 216507B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
solution
polyamine
paste
mixture
circulating
Prior art date
Application number
PL389639A
Other languages
English (en)
Other versions
PL389639A1 (pl
Inventor
Zbigniew Szołomicki
Andrzej Chmielarz
Zbigniew Śmieszek
Zbigniew Myczkowski
Jan Mrozowski
Wojciech Wasilewski
Leszek Gotfryd
Ryszard Prajsnar
Łucja Buzek
Urszula Raszka
Leszek Mulawa
Original Assignee
Inst Metali Nieżelaznych
Orzeł Biały Spółka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Metali Nieżelaznych, Orzeł Biały Spółka Akcyjna filed Critical Inst Metali Nieżelaznych
Priority to PL389639A priority Critical patent/PL216507B1/pl
Priority to EP20090460056 priority patent/EP2333895B1/en
Priority to ES09460056T priority patent/ES2389396T3/es
Priority to PL09460056T priority patent/PL2333895T3/pl
Publication of PL389639A1 publication Critical patent/PL389639A1/pl
Publication of PL216507B1 publication Critical patent/PL216507B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01MPROCESSES OR MEANS, e.g. BATTERIES, FOR THE DIRECT CONVERSION OF CHEMICAL ENERGY INTO ELECTRICAL ENERGY
    • H01M10/00Secondary cells; Manufacture thereof
    • H01M10/54Reclaiming serviceable parts of waste accumulators
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B13/00Obtaining lead
    • C22B13/04Obtaining lead by wet processes
    • C22B13/045Recovery from waste materials
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01MPROCESSES OR MEANS, e.g. BATTERIES, FOR THE DIRECT CONVERSION OF CHEMICAL ENERGY INTO ELECTRICAL ENERGY
    • H01M10/00Secondary cells; Manufacture thereof
    • H01M10/06Lead-acid accumulators
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E60/00Enabling technologies; Technologies with a potential or indirect contribution to GHG emissions mitigation
    • Y02E60/10Energy storage using batteries
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/20Recycling
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/84Recycling of batteries or fuel cells

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób odsiarczania pasty akumulatorowej w procesie recyklingu akumulatorów kwasowo - ołowiowych.
Zużyte akumulatory kwasowo - ołowiowe są dominującym surowcem do produkcji ołowiu i jego stopów. Złom akumulatorowy poddaje się wstępnej obróbce mechanicznej, w tym rozdrabnianiu i separacji różnorodnymi technikami, w wyniku, czego uzyskuje się zasadniczo trzy frakcje materiałów stałych: metaliczną, zawierającą ołów pochodzący z tzw. kratek elektrod akumulatora oraz zacisków elektrycznych, tzw. pastę akumulatorową zawierającą aktywny materiał elektrodowy, składająca się głównie z siarczanu(VI) ołowiu(II) z niewielkim udziałem drobnych ziaren ołowiu metalicznego, tlenku ołowiu(II) i tlenku ołowiu(IV) oraz frakcję tworzywową, zawierającą materiał obudów i separatorów, głównie polipropylen, polietylen i polichlorek winylu. Obie frakcje ołowionośne są kierowane do przerobu metalurgicznego na ołów i/lub jego stopy. Siarka zawarta w paście akumulatorowej w stężeniu od 5 do 8% stanowi uciążliwe zanieczyszczenie w procesie ogniowym, powodujące emisję ditlenku siarki do atmosfery oraz konieczność stosowania dodatków technologicznych, takich jak złom żelaza i soda kalcynowana, a także dodatkowej energii, w celu jej przeprowadzenia do żużla typu FeS-Na2S i upłynnienia.
Żużel ten jest odpadem niebezpiecznym, wymaga składowania w odpowiednich warunkach, jest ponadto źródłem strat ołowiu. Z tego powodu stosuje się operację odsiarczania pasty akumulatorowej.
Powszechnie wykorzystywany sposób odsiarczania pasty polega na jej ługowaniu roztworem węglanu sodu lub wodorotlenku sodu, a produktem jest odsiarczona pasta o zawartości siarki poniżej 1% oraz roztwór siarczanu(VI) sodu, który następnie podlega bardzo trudnej technologicznie operacji oczyszczania od metali ciężkich. Z oczyszczonego roztworu krystalizuje się bezwodny siarczan(VI) sodu, znajdujący zastosowanie głównie w przemyśle chemii gospodarczej, przykładowo do produkcji proszków do prania oraz w przemyśle szklarskim.
Znany jest również sposób metalurgicznego przerobu pasty akumulatorowej, w którym podczas procesu wytapiania ołowiu, przez dodanie dodatków, następuje wiązanie siarki w odpadowym żużlu, który wymaga specjalnego składowania.
Wykorzystanie amin w procesie produkcji ołowiu znane jest z opisu wynalazku SU 619532.
W ujawnionym sposobie otrzymywania ołowiu, surowce ołowionośne poddaje się prażeniu nasiarczającemu, a po wypłukaniu soli cynku, żelaza, miedzi i innych metali, pozostałość ługuje się wodnym roztworem etylenodiaminy (EDA). Wydzielenie ołowiu z roztworu po ługowaniu prowadzi się przy udziale SO3, SO2 lub ich mieszaniny, a ołów w postaci PbSO4 kieruje się do dalszego metalurgicznego przetwarzania znanymi metodami. Roztwór poługowniczy poddaje się regeneracji wodorotlenkiem 3 wapnia w obecności nadmiaru SO3 i/lub SO2, w ilości nie przekraczającej 0,5 - 2 g/dm3, o wartości pH 10, przy czym powstałe siarczan(IV) i/lub siarczan(VI) wapnia wytrącają się w postaci osadu. Na3 tomiast zregenerowany roztwór aminy (EDA), w którym zawartość ołowiu nie przekracza 1 - 3 g/dm3, zawraca się do procesu.
Znany jest również z opisu patentowego BG 62098 sposób przerobu pasty akumulatorowej, w którym fazę odsiarczania pasty prowadzi się w wodnym roztworze dietylenotetraaminy (DETA) 3 o stężeniu 80 - 150 g/dm3, w temperaturze 18 - 25°C.
Otrzymaną po filtracji fazę stałą poddaje się procesowi pirometalurgicznemu dla odzysku ołowiu, zaś roztwór poddaje się nasyceniu ditlenkiem węgla, w wyniku, czego otrzymuje się po filtracji stały produkt w postaci węglanu ołowiu(II), a roztwór po odgazowaniu poddaje się regeneracji ługiem sodowym lub KOH, z którego po krystalizacji i filtracji otrzymuje się siarczan(VI) sodu lub potasu, zaś zregenerowany roztwór aminy (DETA) jest zawracany do procesu.
Zgodnie z wynalazkiem sposób odsiarczania pasty akumulatorowej polega na ekstrakcji siarczanu(VI) ołowiu(II) zawartego w paście akumulatorowej wodnym obiegowym roztworem poliaminy, korzystnie trietylenotetraaminy (TETA), lub mieszaniny TETA z innymi poliaminami, poddawanym regeneracji Ca(OH)2.
Sposób charakteryzuje się tym, że proces ługowania pasty akumulatorowej obiegowym wodnym roztworem poliaminy, lub mieszaniny poliamin w których udział trietylenotetraaminy (TETA) stanowi od 2% do 15% prowadzi się równocześnie z saturacją roztworu ditlenkiem węgla, po czym z uzyskanej zawiesiny usuwa się węglan ołowiu(II) i nieługowalne składniki pasty akumulatorowej przez filtrowanie, korzystnie na filtrze ciśnieniowym, umożliwiającym płukanie wodą placka filtracyjnePL 216 507 B1 go, a filtrat i popłuczyny kieruje się do reaktora wykwaszania, gdzie działaniem kwasu siarkowego(VI), usuwa się z nich nadmiar zaabsorbowanego ditlenku węgla oraz resztę ołowiu w postaci siarczanu(VI) ołowiu(II), który po filtracji, korzystnie na filtrze ciśnieniowym, zawraca się do procesu ługowania pasty. Dalej uzyskany roztwór poddaje się regeneracji, korzystnie w krystalizatorze o działaniu ciągłym, zawiesiną wodorotlenku wapnia, uzyskaną z wodnego roztworu obiegowego i wapna hydratyzowanego lub palonego, której produktami są gips oraz zregenerowany roztwór obiegowy.
Roztwór obiegowy po korekcie stężenia odpowiednią poliaminą lub mieszaniną poliamin, kieruje się do operacji usuwania resztek zawartego w nim wapnia. W tym etapie saturuje się go ditlenkiem węgla aż do uzyskania nadciśnienia w zamkniętym reaktorze, korzystnie 200 mbar, po czym otrzymaną zawiesinę węglanu wapnia filtruje się. Roztwór z saturacji poddaje się w razie potrzeby korekcie stężenia odpowiednią poliaminą lub mieszaniną poliamin i zawraca do obiegu, natomiast powstały w procesie węglan wapnia, kieruje się do reaktora, gdzie prowadzi się proces neutralizacji elektrolitu akumulatorowego. Gips stanowiący produkt neutralizacji elektrolitu akumulatorowego odwadnia się.
W procesie mieszaniny poliamin mogą stanowić mieszaniny TETA z innymi poliaminami, głównie etylenodiaminą (EDA), dietylenotriaminą (DETA), tetraetyleno-pentaaminą (ΤΕΡΑ).
W odmianie realizacji sposób odsiarczania pasty akumulatorowej polega na ekstrakcji siarczanu(VI) ołowiu(II) zawartego w paście akumulatorowej wodnym obiegowym roztworem poliaminy, korzystnie trietylenotetraaminy (TETA) lub mieszaniny poliamin, poddawanym regeneracji Ca(OH)2, a proces prowadzi się tak, że ługuje się pastę akumulatorową wodnym obiegowym roztworem poliaminy, korzystnie trietylenotetraaminy (TETA) lub mieszaniny TETA z innymi poliaminami, głównie etylenodiaminą (EDA), dietylenotriaminą (DETA), tetraetylenopentaaminą (ΤΕΡΑ), prowadząc go równocześnie z saturacją roztworu ditlenkiem węgla. Z uzyskanej zawiesiny usuwa się węglan ołowiu(II) i nieługowalne składniki pasty akumulatorowej przez filtrowanie, korzystnie na filtrze ciśnieniowym, umożliwiającym płukanie wodą placka filtracyjnego, a filtrat i popłuczyny, kieruje się do krystalizatora, gdzie poddaje się je regeneracji wodorotlenkiem wapnia z wydzieleniem siarczanu(VI) i węglanu wapnia, jako mieszanego produktu CaSO4-CaCO3-xH2O, natomiast pozostały roztwór po korekcie stężenia odpowiednią poliaminą lub mieszaniną poliamin zawraca do obiegowego roztworu.
Korzystnie mieszany produkt CaSO4-CaCO3-xH2O kieruje się do reaktora do wytwarzania gipsu, gdzie poddaje się go procesowi uszlachetnienia przez rozkład CaCO3 działaniem H2SO4, i/lub elektrolitu akumulatorowego, po czym filtruje się go, korzystnie na filtrze ciśnieniowym, otrzymując gips oraz ściek.
Roztwór obiegowy po korekcie stężenia odpowiednią poliaminą lub mieszaniną poliamin, kieruje się do operacji usuwania resztek zawartego w nim wapnia. W tym etapie saturuje się go ditlenkiem węgla aż do uzyskania nadciśnienia w zamkniętym reaktorze, korzystnie 200 mbar, po czym otrzymaną zawiesinę węglanu wapnia filtruje się. Roztwór z saturacji poddaje się w razie potrzeby korekcie stężenia odpowiednią poliaminą lub mieszaniną poliamin i zawraca do obiegu, natomiast powstały w procesie węglan wapnia, kieruje się do reaktora do wytwarzania gipsu.
Zastosowanie wodnego roztworu poliaminy alifatycznej do odsiarczania pasty akumulatorowej polega na wykorzystaniu jej zdolności ekstrakcyjnych wobec stałego siarczanu(VI) ołowiu(II) (PbSO4). Podczas kontaktowania się obu faz do fazy wodnej przechodzi kompleks amina/PbSO4, po czym działaniem gazowego ditlenku węgla następuje wydzielenie ołowiu w postaci węglanu ołowiu(II).
Po rozdzieleniu faz, w kolejnej operacji technologicznej, następuje proces regeneracji aminy, w którym za pomocą wodorotlenku wapnia, wytwarza się gips.
Proces odsiarczania pasty ilustrują poniższe reakcje: wodny r-r amray/COj2'+ PbSO4 (zawarty w paście) -> [amina-PbSCUj + PbCO3i (1)
[amina-PbSO4] + CO2 -> PbCO3: + [amina-SO?'-CO?' -Pb2+] [amina-SO42'-CO32-Pb2+] + H2SO4 ·> PbSO41 + CO/ + [amina-SO4 2']
[amina-SO4 2'] + Ca(OH)2 CaSO4-2H20| + [amina-Ca2+] [amina-Ca2+] + CO2 -> CaCO3i + wodny r-r aminy/ CO3 2' (2) (3) (4) (5)
Możliwa jest również inna kolejność operacji technologicznych.
Ujawniony sposób umożliwia recykling zużytych aktywnych części akumulatorów kwasowo - ołowiowych, w praktycznie bezodpadowym procesie, przez uzyskanie przetworzonej pasty o niskiej
PL 216 507 B1 zawartości siarki, zwiększonej zawartości ołowiu, której dalszy przetop dla otrzymania ołowiu jest bezpieczny dla środowiska. Pasta otrzymana sposobem według wynalazku zastosowana w procesie produkcyjnym ołowiu wpływa na około trzykrotne zmniejszenie ilości powstałego w procesie żużla w porównaniu do tradycyjnego przetopu. Sposobem według wynalazku wytwarza się ponadto gips o niskiej wilgotności, w praktyce do 10% H2O, co umożliwia zastosowanie go w produkcji materiałów budowlanych, na przykład cementu.
Sposób odsiarczania pasty akumulatorowej według wynalazku został przedstawiony w przykładach wykonania, które nie wyczerpują wszystkich możliwości procesu technologicznego zgodnego z wynalazkiem.
P r z y k ł a d I.
3
Do reaktora - saturatora o objętości 6,5 m3 wyposażonego w płaszcz chłodzący oraz w mieszadło palczaste z kanałem wykonanym wzdłuż osi wału do wprowadzania gazowego ditlenku węgla wprowadzono 5,0 m3 obiegowego roztworu TETA o stężeniu 61,4 g/dm3 o temperaturze 50°C oraz pH 11,5 i gazowy ditlenek węgla aż do uzyskania nadciśnienia 200 mbar. Proces saturacji jest procesem egzotermicznym, zatem po przekroczeniu temperatury 55°C układ chłodzono przeponowo. Po zakończeniu saturacji i zredukowaniu ciśnienia do atmosferycznego powstałą zawiesinę filtrowano na ciśnieniowej prasie filtracyjnej otrzymując 37,36 kg wilgotnego węglanu wapnia o wilgotności 25% 3 i roztwór po saturacji, który wprowadzono do reaktora - ługownika, uzupełniono 12,0 dm3 stężonej 3 aminy (TETA) dla uzyskania założonego stężenia aminy w obiegowym roztworze - 62,5 g/dm3 i wprowadzono 1,11 Mg pasty akumulatorowej o wilgotności 10% stale mieszając.
Po zakończeniu procesu ługowania pasty zawiesinę filtrowano na ciśnieniowej prasie filtracyjnej 3 i płukano wodą na prasie w ilości 41 dm3 łącząc ją z podstawowym filtratem otrzymując 1.08 Mg pasty odsiarczonej o wilgotności 12% i zawartości siarki <0,5% oraz filtrat, który gromadzono w reaktorze wykwaszania.
Z kolei do reaktora - wykwaszania z filtratem, ciągle mieszając wprowadza sie pod lustro cieczy 3 dm3 stężonego kwasu siarkowego(VI), przy użyciu którego usuwa się resztki ołowiu w postaci PbSO4 oraz nadmiar gazowego CO2, a zawiesinę filtruje się z zastosowaniem filtracji ciśnieniowej, w wyniku której otrzymuje się 11,76 kg osadu o wilgotności 15%, który następnie zawraca się do procesu ługowania pasty oraz filtrat, który kieruje się do zbiornika buforowego zasilającego reaktor regeneracji aminy. Regenerację filtratu/roztworu po wykwaszeniu prowadzi się w sposób ciągły w reakto3 rze - krystalizatorze o objętości 3 m3. Do krystalizatora wprowadza się, ze stałym przepływem, zawie3 sinę wodorotlenku wapnia przygotowaną z części obiegowego roztworu po regeneracji (1 m3) i wapna hydratyzowanego w ilości 209 kg, oraz filtrat/roztwór po wykwaszeniu, i otrzymuje się tym samym, w ciągłym procesie, zawiesinę gipsu, którą gromadzi się w zbiorniku buforowym, skąd cyklicznie prze3 prowadza się filtrację na filtrze ciśnieniowym, dodatkowo płucząc na filtrze gips wodą w ilości 41 dm3. Tym samym otrzymuje się 0,48 Mg gipsu o wilgotności 10% i zawartości w nim węglanu wapnia poniżej 2%.
P r z y k ł a d II 3
Do ługownika - saturatora o objętości 6,5 m3 wyposażonego w płaszcz chłodzący oraz w mieszadło palczaste z kanałem wykonanym wzdłuż osi wału do wprowadzania gazowego ditlenku węgla 3 wprowadzono 5,0 m3 obiegowego roztworu aminy (TETA) o stężeniu 6,13%, temperaturze 50°C oraz pH 11,5 oraz 1,11 Mg pasty o wilgotności 10% stale mieszając.
Po zakończeniu ługowania do uzyskanej zawiesiny wprowadza się gazowy ditlenek węgla i rozpoczyna się proces saturacji, aż do uzyskania nadciśnienia 200 mbar. Proces saturacji jest procesem egzotermicznym, zatem po przekroczeniu temperatury 55°C układ chłodzi się przeponowo.
Po zakończeniu saturacji i zredukowaniu ciśnienia do atmosferycznego zawiesinę powstałej od3 siarczonej pasty filtruje się na ciśnieniowej prasie filtracyjnej i płucze wodą w ilości 34 dm3 otrzymując 1,08 Mg pasty o wilgotności 12% i zawartości siarki <0,5% oraz filtrat, który gromadzi się w reaktorze regeneracji.
3
Do reaktora regeneracji o objętości 3 m3 pracującego w sposób ciągły wprowadza się ze stałym przepływem zawiesinę wodorotlenku wapnia przygotowaną z części obiegowego roztworu po regene3 racji (1 m3) i wapna hydratyzowanego w ilości 140 kg, oraz filtrat i popłuczyny z poprzedniej operacji, otrzymując w tym samym ciągłym procesie zawiesinę mieszaniny gipsu i węglanu wapnia
CaSO4-CaCO3-xH2O, którą gromadzi się w zbiorniku buforowym skąd cyklicznie przeprowadza się 3 filtrację na filtrze ciśnieniowym i dodatkowo płucze się na filtrze wodą w ilości 34 dm3, w wyniku czego otrzymuje się 0,41 Mg gipsu o wilgotności 12% i zawartości w nim węglanu wapnia 12,14%.
PL 216 507 B1
Zregenerowany w reaktorze regeneracji filtrat i popłuczyny, po korekcie stężenia poliaminy, zawraca się do kolejnego cyklu ługowania.
W celu usunięcia węglanów z otrzymanej mieszaniny gipsu i węglanu wapnia, w oddzielnym re3 aktorze miesza się ją z wodą do uzyskania zagęszczenia 400 kg/m3, podgrzewa się do temperatury 55°C i podaje się odpadowy kwas akumulatorowy stale mieszając zawiesinę, aż do uzyskania pH 2,5. Powstałą zawiesinę gipsu o niskiej zawartości węglanów filtruje się na prasie ciśnieniowej otrzymując 0,39 Mg gipsu o wilgotności 10% i zawartości CaCO3 2%. Roztwór po filtracji gipsu stanowi ściek, który kieruje się do oczyszczalni przemysłowych ścieków.

Claims (5)

1. Sposób odsiarczania pasty akumulatorowej przy zastosowaniu wodnego obiegowego roztworu poliamin, w którym fazę odsiarczania pasty prowadzi się w wodnym roztworze określonej aminy, przy czym roztwór poddaje się nasyceniu ditlenkiem węgla, w wyniku czego otrzymuje się po filtracji stały produkt, a roztwór poddaje się regeneracji, natomiast zregenerowany roztwór aminy zawraca się do procesu, znamienny tym, że obiegowy roztwór poliaminy lub mieszaniny poliamin w których udział trietylenotetraaminy (TETA) stanowi od 2% do 15%, nasyca się ditlenkiem węgla dla usunięcia resztek wapnia z roztworu, a następnie filtruje się i wydziela wytrącony węglan wapnia korzystnie z zastosowaniem filtracji ciśnieniowej, po czym ługuje się pastę akumulatorową tak przygotowanym wodnym obiegowym roztworem poliaminy lub mieszaniny poliamin, a po zakończeniu ługowania filtruje się zawiesinę korzystnie z zastosowaniem filtracji ciśnieniowej i płukaniem na filtrze z otrzymaniem odsiarczonej pasty o niskiej zawartości siarki i roztworu obiegowego, który poddaje się regeneracji poprzez wstępne usunięcie z niego resztek ołowiu i ditlenku węgla działaniem kwasu siarkowego, a następnie filtruje się dla wydzielenia siarczanu ołowiu i zawraca się go do podstawowego procesu, natomiast otrzymany obiegowy roztwór aminy zawierający jony siarczanowe poddaje się procesowi regeneracji wodorotlenkiem wapnia w krystalizatorze, w wyniku czego otrzymuje się zawiesinę gipsu rozdzielaną korzystnie przez zastosowanie filtracji ciśnieniowej z płukaniem na filtrze uzyskując gips i obiegowy roztwór, po czym koryguje się stężenie poliaminy lub mieszaniny poliamin w roztworze dodając do roztworu nową dawkę poliaminy lub mieszaniny poliamin, i tak skorygowany roztwór zawraca się na początek procesu.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że nasycanie wodnego obiegowego roztworu poliaminy lub mieszaniny poliamin gazowym ditlenkiem węgla prowadzi się zarówno przed ługowaniem pasty akumulatorowej, jak i w trakcie i/lub po procesie ługowania pasty akumulatorowej.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces regeneracji poliaminy lub mieszaniny poliamin z zastosowaniem zawiesiny wodorotlenku wapnia realizuje się w krystalizatorze gipsu w procesie ciągłym lub periodycznym.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces regeneracji obiegowego roztworu aminy przez usunięcie z niego jonów siarczanowych i węglanowych następuje z roztworu po ługowaniu pasty akumulatorowej działaniem zawiesiny wodorotlenku wapnia sporządzonego z roztworu obiegowego i wapna hydratyzowanego lub wapna palonego.
5. Sposób według zastrz. 1 i 4, znamienny tym, że proces usuwania jonów węglanowych z obiegowego roztworu aminy realizuje się poprzez wspólne wydzielanie węglanów w postaci mieszanego produktu CaSO4-CaCO3-xH2O, z wydzieleniem gipsu w czystej postaci w kolejnej operacji technologicznej poprzez roztwarzanie węglanu wapnia kwasem siarkowym.
PL389639A 2009-11-23 2009-11-23 Sposób odsiarczania pasty akumulatorowej PL216507B1 (pl)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL389639A PL216507B1 (pl) 2009-11-23 2009-11-23 Sposób odsiarczania pasty akumulatorowej
EP20090460056 EP2333895B1 (en) 2009-11-23 2009-12-21 Method for desulphurization of battery paste
ES09460056T ES2389396T3 (es) 2009-11-23 2009-12-21 Método para la desulfuración de pasta de batería
PL09460056T PL2333895T3 (pl) 2009-11-23 2009-12-21 Sposób odsiarczania pasty akumulatorowej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL389639A PL216507B1 (pl) 2009-11-23 2009-11-23 Sposób odsiarczania pasty akumulatorowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL389639A1 PL389639A1 (pl) 2011-06-06
PL216507B1 true PL216507B1 (pl) 2014-04-30

Family

ID=41786398

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL389639A PL216507B1 (pl) 2009-11-23 2009-11-23 Sposób odsiarczania pasty akumulatorowej
PL09460056T PL2333895T3 (pl) 2009-11-23 2009-12-21 Sposób odsiarczania pasty akumulatorowej

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL09460056T PL2333895T3 (pl) 2009-11-23 2009-12-21 Sposób odsiarczania pasty akumulatorowej

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP2333895B1 (pl)
ES (1) ES2389396T3 (pl)
PL (2) PL216507B1 (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103773972B (zh) * 2014-01-10 2016-06-15 张超 一种含铅原料的处理方法
US9670565B2 (en) 2014-06-20 2017-06-06 Johnson Controls Technology Company Systems and methods for the hydrometallurgical recovery of lead from spent lead-acid batteries and the preparation of lead oxide for use in new lead-acid batteries
US9533273B2 (en) 2014-06-20 2017-01-03 Johnson Controls Technology Company Systems and methods for isolating a particulate product when recycling lead from spent lead-acid batteries
CN104141045B (zh) * 2014-08-20 2017-04-12 北京化工大学 一种从废铅膏中回收氧化铅的方法
US10062933B2 (en) 2015-12-14 2018-08-28 Johnson Controls Technology Company Hydrometallurgical electrowinning of lead from spent lead-acid batteries
CN106348475A (zh) * 2016-08-29 2017-01-25 骆驼集团华南蓄电池有限公司 蓄电池废酸回收设备
CN107267774B (zh) * 2017-04-27 2019-05-24 超威电源有限公司 一种铅酸蓄电池铸焊铅渣回收的方法
CN112614972B (zh) * 2020-12-15 2022-05-06 湘潭大学 铅酸电池负极板的制备方法和铅酸电池
CN114094242B (zh) * 2021-12-29 2023-09-15 重庆大学 处理脱硫废水同时还原二氧化碳的流动式光电化学电池

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SU619532A1 (ru) 1977-02-01 1978-08-15 Сибирский металлургический институт им.С.Орджоникидзе Способ получени свинца
MX9704353A (es) * 1996-06-14 1998-04-30 Ente Per Lee Nuove Tecnologie Metodo mejorado para la recuperacion de plomo.
EP1656463A1 (en) * 2003-07-18 2006-05-17 Kandy S.A. Process for the high yield recovery of lead from spent lead-acid batteries with reduced associated production of slag and gaseous emissions
ITVA20070007A1 (it) * 2007-01-17 2008-07-18 Millbrook Lead Recycling Techn Recupero del piombo sottoforma di carbonato ad altissima purezza da pastello di recupero dalla frantumazione di accumulatori al piombo esausti

Also Published As

Publication number Publication date
EP2333895B1 (en) 2012-06-13
ES2389396T3 (es) 2012-10-25
EP2333895A1 (en) 2011-06-15
PL389639A1 (pl) 2011-06-06
PL2333895T3 (pl) 2013-07-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL216507B1 (pl) Sposób odsiarczania pasty akumulatorowej
CA3076688C (en) Lithium-ion batteries recycling process
JP7354507B2 (ja) 脱硫灰の資源回収方法及び資源回収システム
CN100355485C (zh) 以软锰矿和pH缓冲剂为复合吸收剂进行废气脱硫的方法
CN101994007B (zh) 用氯化镁从废铅酸蓄电池膏泥中脱硫的方法
CN111394582B (zh) 铜镍污泥资源循环化利用工艺
CN111868274A (zh) 从铅膏中回收铅的方法及其在回收铅酸蓄电池组件的方法中的用途
CN112981104B (zh) 一种处理含镉废渣并回收金属镉的方法
JP2013500566A (ja) 廃棄鉛蓄電池の回収電極ペーストスライム又は鉛鉱石から高純度鉛化合物の形で鉛を再生する方法
JP6743491B2 (ja) 廃酸の処理方法
CN110272144B (zh) 一种磷酸铁生产废水的处理方法
WO2015103845A1 (zh) 一种含铅原料的处理方法
CN108588420A (zh) 一种废铅酸蓄电池湿法回收铅的方法
EP0724306B1 (en) Process for the hydrometallurgical and electrochemical treatment of the active mass of exhausted lead batteries, to obtain electrolytic lead and elemental sulphur
CN112853120A (zh) 一种废旧锂电池回收浸出LiHCO3溶液深度除氟的方法
CN114634189B (zh) 一种铝电解大修渣的回收方法及系统
CN103880630B (zh) 一种使用废铅膏制备高纯度乙酸铅和纳米铅粉的方法
CN111960444A (zh) 一种利用含锰废水与废旧锂电富锂溶液制取碳酸锂的方法
US5618507A (en) Process for removing SO2 from gases which contain it, with direct production of elemental sulfur
JP6962017B2 (ja) 廃酸の処理方法
JP6550582B1 (ja) 鉛の製造方法および製造設備
JP4350262B2 (ja) 残渣の処理方法
CN103045853A (zh) 铅酸蓄电池膏体中回收铅的工艺
CN116407801A (zh) 一种再生铅冶炼烟灰脱硫除氯方法及专用设备
CN116835626A (zh) 一种综合利用氟石膏和铝电解质的方法