PL176064B1 - Sposób regeneracji ścieków powstających w procesie wytwarzania akumulatorów ołowiowych - Google Patents

Sposób regeneracji ścieków powstających w procesie wytwarzania akumulatorów ołowiowych

Info

Publication number
PL176064B1
PL176064B1 PL94304138A PL30413894A PL176064B1 PL 176064 B1 PL176064 B1 PL 176064B1 PL 94304138 A PL94304138 A PL 94304138A PL 30413894 A PL30413894 A PL 30413894A PL 176064 B1 PL176064 B1 PL 176064B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lead
water
mother liquor
sulphate
production
Prior art date
Application number
PL94304138A
Other languages
English (en)
Other versions
PL304138A1 (en
Inventor
Thomas Czerny
Rainer Jostes
Original Assignee
Varta Batterie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Varta Batterie filed Critical Varta Batterie
Publication of PL304138A1 publication Critical patent/PL304138A1/xx
Publication of PL176064B1 publication Critical patent/PL176064B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/52Treatment of water, waste water, or sewage by flocculation or precipitation of suspended impurities
    • C02F1/5236Treatment of water, waste water, or sewage by flocculation or precipitation of suspended impurities using inorganic agents
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01MPROCESSES OR MEANS, e.g. BATTERIES, FOR THE DIRECT CONVERSION OF CHEMICAL ENERGY INTO ELECTRICAL ENERGY
    • H01M10/00Secondary cells; Manufacture thereof
    • H01M10/54Reclaiming serviceable parts of waste accumulators
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F2101/00Nature of the contaminant
    • C02F2101/10Inorganic compounds
    • C02F2101/20Heavy metals or heavy metal compounds
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/84Recycling of batteries or fuel cells

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Water Treatment By Electricity Or Magnetism (AREA)
  • Battery Electrode And Active Subsutance (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)
  • Purification Treatments By Anaerobic Or Anaerobic And Aerobic Bacteria Or Animals (AREA)
  • Secondary Cells (AREA)

Abstract

1. Sposób regeneracji scieków powstajacych w procesie wytwarzania akumulatorów olowiowych, w których jako koncowa obróbke stosuje sie plukanie woda, znam ienny tym, ze podczas mycia naladowanych elektrod, odpadowy wodny roztwór kwasu siarko- wego poddaje sie neutralizacji plynem olowiu, a wytworzony jako produkt neutralizacji trój- lub cztero-zasadowy siarczan olowiu, razem z nadmiarem tlenku olowiu, oddziela sie od lugu macierzystego i ponownie stosuje sie do wytwarzania pasty z masa aktywna, i ze lug macierzysty po posrednim wykorzystaniu jako woda czyszczaca, poddaje sie ponownej neutralizacji plynem olowiu, jednak oddzielnie od kwasnego wodnego roztworu pochodza- cego z czyszczenia elektrody, przy czym obok zanieczyszczen i nadmiaru tlenku olowiu, odpadowy siarczan olowiu doprowadza sie do ponownego wykorzystania, natomiast obo- jetny lug macierzysty z wody czyszczacej po dalszej obróbce przez wytracanie i po filtracji odbiera sie jako oczyszczona wode. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób regeneracji ścieków powstających w procesie wytwarzania akumulatorów ołowiowych.
Podczas wytwarzania akumulatora ołowiowego, po oznaczonym jako formowanie pierwszym ładowaniu elektrod tego akumulatora, następuje zwykle, jako końcowa obróbka na mokro, proces płukania, w którym dąży się do dalszego usunięcia wytworzonych kwasów z porów na płytkach. Płukanie strumieniem czystej wody stosuje się zarówno dla pojedynczej elektrody przed wbudowaniem, jak i wewnątrz obudowy. Spływające przy tym ścieki zawierają około 25 g H2SO4/l. Te kwaśne ścieki zwykle poddaje się obróbce w procesie dwustopniowej neutralizacji. Jako środek neutralizujący wykorzystuje się mleko wapienne, ług sodowy albo węgla sodowy.
Podczas strącania mleka wapiennego powstaje gips, który jest zanieczyszczony ołowiem i musi być magazynowany jako odpady specjalne. Wysoką zawartość siarczanu w ściekach zmniejsza się do poziomu o odpowiedniej koncentracji, dzięki zastosowaniu roztworu siarczanu wapnia. Koncentracja ta wynosi przy wysokiej zawartości siarczanu od około 1400 mg/l do 2000 mg/l. Ze względu na niebezpieczeństwo korozji betonu, dąży się do utrzymania odpowiednich obowiązujących wartości dopuszczalnych na zawartość siarczanu w ściekach, między 400 mg/l a 600 mg/l.
Ponieważ wartości te są nieosiągalne przy zastosowaniu mleka wapiennego, proponowano dotychczas różne skuteczne sposoby. Zastosowanie dodatkowego glinianu wapnia powoduje lepsze strącanie siarczanu niż w przypadku neutralizacji mlekiem wapiennym, a rozwiązanie takie przedstawione jest w publikacji ATV-Merk-blatt M752, Abwasser bei der Herstellung von elektrischen Akkumulatoren und Primarzellen, Gesellschaft zur Forderung der Abwassertechnik e. V., St. Audustin, 1992. Sposób ten, jako produkt reakcji dostarcza siarczan wapniowo-glinowy (Ettringit) w postaci szlamu o dużej objętości, który zwiększa ilość odpadów obróbki ścieków. Ponadto, regeneracja niebezpiecznego kwasu siarkowego pochodzącego z etapu formowania została opisana jako destylacja, co jednak wiąże się z bardzo dużym zużyciem energii.
176 064
Według innych znanych rozwiązań, unika się po prostu emisji ścieków i zapobiega odpadom, przy czym zbiera się kwasy niepotrzebne już do procesu formowania, co prowadzi do obniżenia zawartości siarczanów i ponownego wykorzystania rozcieńczonego kwasu, jak przedstawiono w publikacji L. Hartinger, Handbuch der Abwasser- und Recyclingtechnik fur die metallverarbeitende Industrie, Carl Hanser Verlag Munchen Wien, 1991. Ale również w ten sposób nie osiąga się niskich wartości granicznych siarczanu w ściekach.
Przegląd sposobów regenerowania ścieków przedstawiono w opisie patentowym nr US 4 310 421, szczególnie przy wytwarzaniu dodatnich elektrod dla akumulatorów niklowokadmowych. Znane są elektrody spiekane po impregnowaniu azotanem niklu dla uzyskania jego przemiany w wodorotlenek i gorący ług sodowy. Zgodnie z rozwiązaniem przedstawionym w opisie patentowym nr US 4 310 421 dopuszcza się do ponownego wykorzystania odpadów zawierających NaOH i NaNo3 oraz ciepła w nich zawartego, przy czym są one mieszane w zbiorniku do mieszania z dodanym roztworem NaOH pod ciągłą kontrolą gęstości, do uzyskania żądanej koncentracji odświeżania i dalszego oczyszczania świeżym ługiem.
Z opisu patentowego nr EP 454 257 znana jest przemiana resztek kwasu siarkowego ze zużytych baterii jak i kwasu siarkowego związanego w masach aktywnych, z wprowadzeniem ługu sodowego, w siarczan sodu i poddanie go elektrolizie, podczas której w przestrzeni katodowej ogniwa elektrolizera wytwarza się ług sodowy, a w przestrzeni anodowej - kwas siarkowy. Kwas siarkowy po koncentracji doprowadza się do nowych baterii, a ług sodowy wykorzystuje się po koncentracji do neutralizacji starych kwasów i wytwarzania siarczanu ołowiu.
Ponadto, z opisu patentowego nr US 4 024 055 znany jest sposób redukcji zanieczyszczenia jonami siarczanowymi i kwasem siarkowym ścieków w procesie wytwarzania akumulatorów ołowiowych i odzyskiwania ołowiu z wykorzystaniem odpadów. Zgodnie z tym znany sposobem, który jest procesem ciągłym, przeprowadza się neutralizację ścieków z wodnym roztworem kwasu siarkowego przez poddawanie działaniu odpadowej pasty akumulatorowej zawierającej tlenek ołowiu przy kontrolowanych wartościach pH. Otrzymanym strąconym produktem jest wyłącznie siarczan ołowiu, którego odczyn pH zawiera się między 5,5 i 8,5 i który ma najmniejszą rozpuszczalność. Wskazane jest przesunięcie punktu neutralnego pH 7 w stronę roztworu alkalicznego, gdy następuje duże odchylenie wartości pH ze względu na to, że wzrastająca ponownie rozpuszczalność jonów Pb2+ jest niepożądana. Neutralizacja kwaśnych odpadów i pasty według tego znanego rozwiązania wymaga dokładnej obserwacji poziomu pH. W związku z tym zastosowane zostały dwa urządzenia pomiarowe do pomiaru poziomu pH, które nie tylko kontrolują wartość pH mieszaniny reakcyjnej, lecz również poprzez zawór ciągle regulują stosunek między pastą i kwasem, według pomiarów odchyleń wartości pH od pożądanego punktu neutralnego.
Sposób regeneracji ścieków powstających w procesie wytwarzania akumulatorów ołowiowych, w którym jako końcową obróbkę stosuje się płukanie wodą, według wynalazku charakteryzuje się tym, że podczas mycia naładowanych elektrod, odpadowy wodny roztwór kwasu siarkowego poddaje się neutralizacji trój- lub cztero-zasadowy siarczan ołowiu razem z nadmiarem tlenku ołowiu oddziela się od ługu macierzystego i ponownie stosuje się do wytwarzania pasty z m^ą aktywną. Ponadto charakteryzuje się tym, że ług macierzysty po pośrednim wykorzystaniu jako woda czyszcząca poddaje się ponownej neutralizacji płynem ołowiu, jednak oddzielnie od kwaśnego wodnego roztworu pochodzącego z czyszczenia elektrody, przy czym obok zanieczyszczeń i nadmiaru tlenku ołowiu, odpadowy siarczan ołowiu doprowadza się do' ponownego wykorzystania. Natomiast obojętny ług macierzysty z wody czyszczącej po dalszej obróbce przez wytrącanie i po filtracji odbiera się jako oczyszczoną wodę.
Korzystnym jest, że jako ług macierzysty z wody czyszczącej, wytrącający się przy dalszej obróbce stosuje się kwas fosforowy albo rozpuszczalny w wodzie fosforan.
Stosowanie rozwiązania według wynalazku zapewnia znaczną redukcję 'zawartości siarczanów w ściekach pochodzących z mycia elektrod po procesie formowania. Rozwiązanie według wynalazku stanowi sposób najskuteczniejszej obróbki ścieków, który uwzględnia wymagania ochrony środowiska.
176 064
W sposobie według wynalazku, dla neutralizowania ścieków zawierających kwas siarkowy wykorzystuje się pył ołowiu, przy czym wytrąca się siarczan ołowiu, który obok nadmiaru ołowiu, kieruje się ponownie do wytwarzania pasty ołowiowej a ług poddaje się po pośrednim zastosowaniu jako woda do czyszczenia maszyn, podłóg i podobnych, ponownej neutralizacji pyłem ołowiu, jednak oddzielnie od ścieków pochodzących bezpośrednio z urządzenia do czyszczenia elektrod. Wytrącone pozostałości siarczanu ołowiu, które towarzyszą dodatkowej zawartości ołowiu i obcym substancjom pochodzącym ze wspomnianego czyszczenia, poddaje się zwykłemu odzyskowi ołowiu w hucie, natomiast ług macierzysty (woda czyszcząca) przetwarza się w tym procesie na oczyszczoną wodę.
Rozwiązanie według wynalazku zostanie bliżej objaśnione w przykładzie wykonania urządzenia do regeneracji ścieków, przedstawionego schematycznie na rysunku.
Zgodnie z numerami stanowisk na rysunku, regeneracja zakwaszonych kwasem siarkowym ścieków A z urządzenia do mycia elektrod oraz neutralizacja przez tlenek ołowiu, rozpoczyna się na stanowisku 3. Tlenek ołowiu dostarczany jest z silosa 12. Mieszankę reagentów dostarcza się do zbiornika Dortmunda 4, gdzie oddziela się nierozpuszczalny produkt neutralizacji, siarczan ołowiu, wraz z nadmiarem tlenku ołowiu od ługu macierzystego przez osadzanie.
Ze zbiornika Dortmunda 4 osad zawierający ołów dochodzi przez kolektor z pompą 8 do prasy filtracyjnej 9. Osad zostaje ponownie wykorzystany do wytwarzania pasty ołowiowej. Ług macierzysty, pochodzący ze strącania neutralizującego, opuszcza zbiornik Dortmunda 4 przez zbiornik z wodą 5, a następnie wykorzystywany jako woda czyszcząca do podłogi albo maszyn. Te zakresy pracy muszą być przeprowadzane z dokładnym uwzględnieniem możliwości pojawienia się pyłu zamiast wilgoci.
Woda czyszcząca B magazynowana jest w zbiorniku nieprzerobionej wody 1, skąd jest doprowadzana do stanowiska 2, gdzie przeprowadza się neutralizację tlenkiem ołowiu.
Zgodnie z wynalazkiem, neutralizacja wody czyszczącej B oddzielona jest od neutralizacji kwaśnych ścieków A pochodzących z urządzenia do mycia elektrod, które są praktycznie wolne od zanieczyszczeń, które mogłyby być szkodliwe dla akumulatora, co jest założeniem dla regeneracji wytrąconego ołowiu, podczas gdy ług macierzysty przy płukaniu podłogi odbiera substancje obce, szczególnie zanieczyszczenia.
Wytrącone na stanowisku 2 resztki siarczanu ołowiu doprowadza się razem z nadmiarem tlenku ołowiu i zanieczyszczeniami oraz ługiem macierzystym do osadnika 6, skąd za pomocą kolektora z pompą 10 dostają się one do prasy filtracyjnej 11, skąd zawracane są do obiegu w hutniczym procesie odzysku ołowiu.
Obojętny ług macierzysty w osadniku 6 zawiera jeszcze roztwór siarczanu ołowiu o odpowiedniej zawartości ołowiu i ewentualnie dalsze wtrącone jonowe albo koloidalne metale obce. Chociaż rozpuszczalność PbSO4 w wodzie wynosi tylko około 40 mg/l, taka zawartość ołowiu w ługu macierzystym jest wciąż za wysoka, aby mogło dojść do jej wytrącenia w kanale odpływowym. Dla usunięcia pozostałego ołowiu, doprowadza się go przez kolektor z pompą 7 do stanowiska 13, w którym przewidziano odpowiednią obróbkę ścieków zawierających ołów, według klasycznych sposobów. Większość znanych sposobów polega na wytrąceniu ołowiu, przez dodanie anionów dla wytwarzania soli ołowiu, której rozpuszczalność w każdym przypadku będzie mniejsza niż dla siarczanu ołowiu. Kwas fosforowy albo rozpuszczalne w wodzie fosforany korzystnie ulegają wytrąceniu, szczególnie w obecności substancji powodujących koagulację, takich jak FeCl3 i dodatkowych środków ułatwiających koagulację. Do ustalenia wartości pH, optymalnej dla strącania, służy dalej ług sodowy. Stanowisko 13 zawiera także osadnik, z którym połączony jest filtr żwirowy, na którego wyjściu znajduje się urządzenie do końcowej kontroli pH oraz środki próbkujące.
W ten sposób, pewną ilość oczyszczonej z siarczanu i dalej uwolnionej z ołowiu wody, można doprowadzić z zakładu, bez zagrożenia dla środowiska. Zaletą sposobu według wynalazku pozostaje to, że przy wyborze tlenku ołowiu jako środka wytrącającego i neutralizującego dla ścieków z kwasem siarkowym, pochodzących z mycia elektrod, jest on materiałem, w którym zachodzi regeneracja, a który i tak jest składnikiem masy ołowiowej i może zostać bezpośrednio poddany kolejnemu procesowi przetwarzania.
176 064
Opisane procesy obróbcze mogą być realizowane z zastosowaniem tlenku ołowiu w jednej z wielu dostępnych postaci. Można stosować czysty tlenek ołowiu PbO. Jednakże inne elektroaktywne materiały, które są łatwo dostępne, również mogą być stosowane. Należą tu tak zwany pył ołowiu w obydwu swoich rozpowszechnionych postaciach, obejmujących cząstki z zarodkami ołowiu i powierzchnią tlenku ołowiu (tak zwany proces Bortona), jak również cząstki tlenku ołowiu zmieszane z metalicznym ołowiem (tak zwany proces mielenia).
W rezultacie może być otrzymany również siarczan ołowiowy w jednej z wielu użytecznych postaci. Na przykład korzystnym materiałem, który można wyprowadzić i który może być użyteczny w paście z masą aktywną akumulatorów ołowiowych, jest tak zwany trójzasadowy siarczan ołowiu 3PbO · PbSO4 · H2O. Przy zastosowaniu określonego stosunku kwaśnych ścieków A i tlenku ołowiu, można otrzymać siarczan ołowiowy w postaci trójzasadowego siarczanu ołowiu zgodnie ze stechiometrią reakcji:
4PbO + H2SO4 = 3PbO · PbSO4 · H2O
Jeśli to konieczne, może być również wprowadzony tak zwany czterozasadowy siarczan ołowiu 4PbO · PbSO4 · H2O.
Przykład. 1000 l ścieków, zawierających 22,8 kg H2SO4 = 233 moli, poddano reakcji z 260,0 kg pyłu ołowiu, zawierającego 80% PbO, odpowiadające 208,0 kg PbO = 932 moli. Odpowiadającą ilość ołowiu doprowadzono do nadmiaru 0,5%. W trakcie reakcji pH ścieków zmieniono od 1,28 do 8,85. Otrzymano w przybliżeniu 390 kg mokrego osadu, zmieszanego z odpowiednią ilością dodatkowego PbO, wodą i zwykłymi dodatkami, co stanowiło pożądaną pastę z masą aktywną..
176 064
PbO +
I
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób regeneracji ścieków powstających w procesie wytwarzania akumulatorów ołowiowych, w których jako końcową obróbkę stosuje się płukanie wodą, znamienny tym, że podczas mycia naładowanych elektrod, odpadowy wodny roztwór kwasu siarkowego poddaje się neutralizacji płynem ołowiu, a wytworzony jako produkt neutralizacji trój- lub czterozasadowy siarczan ołowiu, razem z nadmiarem tlenku ołowiu, oddziela się od ługu macierzystego i ponownie stosuje się do wytwarzania pasty z masą aktywną, i że ług macierzysty po pośrednim wykorzystaniu jako woda czyszcząca, poddaje się ponownej neutralizacji płynem ołowiu, jednak oddzielnie od kwaśnego wodnego roztworu pochodzącego z czyszczenia elektrody, przy czym obok zanieczyszczeń i nadmiaru tlenku ołowiu, odpadowy siarczan ołowiu doprowadza się do ponownego wykorzystania, natomiast obojętny ług macierzysty z wody czyszczącej po dalszej obróbce przez wytrącanie i po filtracji odbiera się jako oczyszczoną wodę.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako ług macierzysty z wody czyszczącej, wytrącający się przy dalszej obróbce, stosuje się kwas fosforowy albo rozpuszczalny w wodzie fosforan.
PL94304138A 1993-07-08 1994-07-06 Sposób regeneracji ścieków powstających w procesie wytwarzania akumulatorów ołowiowych PL176064B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19934322781 DE4322781A1 (de) 1993-07-08 1993-07-08 Verfahren zur Aufbereitung von Abwässern aus der Bleiakkumulatorenherstellung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL304138A1 PL304138A1 (en) 1995-01-09
PL176064B1 true PL176064B1 (pl) 1999-03-31

Family

ID=6492280

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94304138A PL176064B1 (pl) 1993-07-08 1994-07-06 Sposób regeneracji ścieków powstających w procesie wytwarzania akumulatorów ołowiowych

Country Status (7)

Country Link
US (1) US5460730A (pl)
EP (1) EP0633227B1 (pl)
AT (1) ATE154574T1 (pl)
CZ (1) CZ283573B6 (pl)
DE (2) DE4322781A1 (pl)
ES (1) ES2104224T3 (pl)
PL (1) PL176064B1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5783084A (en) * 1997-05-01 1998-07-21 Suenkonis; Charles M. Process for the reclamation of process water from process wastewater generated in the battery manufacturing industry and other metals related industries
US6478971B1 (en) * 2000-09-21 2002-11-12 Cargill, Incorporated Process for removing sulfate from an aqueous salt solution
US8021784B2 (en) * 2004-03-23 2011-09-20 Hammond Group, Inc. Cureless battery paste and method for producing battery plates
US7118830B1 (en) * 2004-03-23 2006-10-10 Hammond Group, Inc. Battery paste additive and method for producing battery plates
CN103030204A (zh) * 2012-12-29 2013-04-10 云南江豪科技有限公司 一种含硫酸根离子的工业污酸的处理方法
US9555386B2 (en) 2014-06-20 2017-01-31 Johnson Controls Technology Company Systems and methods for closed-loop recycling of a liquid component of a leaching mixture when recycling lead from spent lead-acid batteries
US9670565B2 (en) 2014-06-20 2017-06-06 Johnson Controls Technology Company Systems and methods for the hydrometallurgical recovery of lead from spent lead-acid batteries and the preparation of lead oxide for use in new lead-acid batteries
US10062933B2 (en) 2015-12-14 2018-08-28 Johnson Controls Technology Company Hydrometallurgical electrowinning of lead from spent lead-acid batteries
CN106865896A (zh) * 2017-03-13 2017-06-20 苏州宜科环保工程有限公司 一种锂电池生产废水处理系统
CN107460339B (zh) * 2017-07-13 2019-08-27 超威电源有限公司 一种从废旧铅酸蓄电池铅膏中回收氧化铅的方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2219404A (en) * 1938-07-12 1940-10-29 Herbert S Simpson Method of making battery paste
US3194685A (en) * 1964-03-09 1965-07-13 Electric Storage Battery Co Method of manufacturing storage battery electrode active material
US3882019A (en) * 1974-01-02 1975-05-06 Hill Brothers Chemical Co Inc Process for effluent water recovery
US4024055A (en) * 1974-08-01 1977-05-17 Globe-Union Inc. Method of reducing lead and acid waste contamination in battery plant operation
DE2512518A1 (de) * 1975-03-21 1976-09-30 Bosch Gmbh Robert Verfahren zur aufbereitung der bei der akkumulatorenfertigung anfallenden, bleihaltigen abwaesser
NZ183268A (en) * 1976-02-19 1978-09-20 Gould Inc Process for recycling junk lead-acid batteries comprising the formation of lead carbonate lead monoxide
US4310421A (en) * 1980-09-29 1982-01-12 General Electric Company Reuse of waste water in battery manufacture
IT1223314B (it) * 1987-10-20 1990-09-19 Engitec Impianti Processo idrometallurgico per recuperare in forma metallica pura tutto il piombo contenuto nella massa attiva delle batterie esauste
IT1240680B (it) * 1990-04-26 1993-12-17 Engitec Impianti Processo per il recupero integrale dello zolfo delle batterie al piombo esauste, ottenuto sotto forma di acido solforico puro, da riutilizzare nella manifattura delle nuove batterie
US5252105A (en) * 1992-10-06 1993-10-12 General Motors Corporation Method of forming lead-acid battery electrode
US5314766A (en) * 1992-10-19 1994-05-24 General Motors Corporation Lead-acid battery electrode and method of manufacture

Also Published As

Publication number Publication date
PL304138A1 (en) 1995-01-09
ATE154574T1 (de) 1997-07-15
DE4322781A1 (de) 1995-01-12
CZ160394A3 (en) 1995-01-18
ES2104224T3 (es) 1997-10-01
CZ283573B6 (cs) 1998-05-13
US5460730A (en) 1995-10-24
DE59403159D1 (de) 1997-07-24
EP0633227A1 (de) 1995-01-11
EP0633227B1 (de) 1997-06-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN104909507B (zh) 一种污酸浓缩回收利用的方法
CN101491771A (zh) Fenton和类Fenton反应催化剂再生与回用的方法
KR100356618B1 (ko) 불소 이온 제거제 및 이를 이용한 불소 함유 폐수의처리방법
CN112981104B (zh) 一种处理含镉废渣并回收金属镉的方法
CN108358409A (zh) 一种钢丝绳污泥和废酸无害化处理方法
PL176064B1 (pl) Sposób regeneracji ścieków powstających w procesie wytwarzania akumulatorów ołowiowych
KR19980023972A (ko) 구리전해액의 정액방법
CN103833167A (zh) 铬酸废水处理方法及处理系统
CN107056388A (zh) 化学抛光废磷酸处理方法及肥料的制备方法
CN100402418C (zh) 盐酸法生产饲料磷酸氢钙联产石膏的方法
CN105347546A (zh) 一种硫铁矿制酸废水的处理方法及其系统
RU2142930C1 (ru) Способ получения органоминерального удобрения из осадков сточных вод
JP4543481B2 (ja) ホウ素およびフッ素含有水の処理方法
CN110981031A (zh) 化学镍废水处理方法
CN106865827A (zh) 污水处理方法及处理系统
Hoover et al. Disposal of waste liquors from chromium plating
CN106396164A (zh) 一种工业酸性废水处理工艺
JPH0986925A (ja) アルミニウム材表面処理廃液を用いたアルミナゲルの製造法及び結晶性水酸化アルミニウムの製造法
CN86106414A (zh) 电解法处理含钒含铬废水
CN100471803C (zh) 镍镉钙电池污泥的处理方法
EA005306B1 (ru) Способ удаления металлов из водного раствора путем осаждения известью
CN113105032A (zh) 一种处理焚烧线废水重金属和总磷的方法及装置
KR920000291B1 (ko) 오염된 인산 수용액의 처리방법
JP3181824B2 (ja) 無電解ニッケルめっき老化液の処理方法
CN105366849B (zh) 一种来自氟精细化工生产装置的废水的处理方法