CZ283059B6 - Ostřička - Google Patents

Ostřička Download PDF

Info

Publication number
CZ283059B6
CZ283059B6 CS904116A CS411690A CZ283059B6 CZ 283059 B6 CZ283059 B6 CZ 283059B6 CS 904116 A CS904116 A CS 904116A CS 411690 A CS411690 A CS 411690A CZ 283059 B6 CZ283059 B6 CZ 283059B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
blade
sharpening
support
sharpener according
sharpening mechanism
Prior art date
Application number
CS904116A
Other languages
English (en)
Inventor
Cvetan Petroff
Original Assignee
Mcpherson's Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mcpherson's Limited filed Critical Mcpherson's Limited
Publication of CS411690A3 publication Critical patent/CS411690A3/cs
Publication of CZ283059B6 publication Critical patent/CZ283059B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B24GRINDING; POLISHING
    • B24DTOOLS FOR GRINDING, BUFFING OR SHARPENING
    • B24D15/00Hand tools or other devices for non-rotary grinding, polishing, or stropping
    • B24D15/06Hand tools or other devices for non-rotary grinding, polishing, or stropping specially designed for sharpening cutting edges
    • B24D15/08Hand tools or other devices for non-rotary grinding, polishing, or stropping specially designed for sharpening cutting edges of knives; of razors
    • B24D15/084Hand tools or other devices for non-rotary grinding, polishing, or stropping specially designed for sharpening cutting edges of knives; of razors the sharpening elements being fitted to knife sheaths, holders or handles

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Finish Polishing, Edge Sharpening, And Grinding By Specific Grinding Devices (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
  • Mechanical Treatment Of Semiconductor (AREA)
  • Lubricants (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Rotary Presses (AREA)
  • Transplanting Machines (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Walking Sticks, Umbrellas, And Fans (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Knives (AREA)

Abstract

Ostřič čepelí (3) je tvořen ostřicím mechanismem (11) ostřícím čepel (3), která jím podélně prochází a je s ním v záběru. Ostřič rovněž obsahuje prostředek (20) pro bránění v ostření, který když je v činné poloze, alespoň částečně nebo zcela brání v ostření čepele (3) ostřicím mechanismem (11). Prostředek (20) pro bránění v ostření sestává z elementu zabírajícího s čepelí (3), například válečku (21), přičemž v činné poloze tento váleček (21) zabírá s ostřím (16) čepele (3) a tlačí je proti síle způsobující ostření ostří (16) v ostřicím mechanismu (11). Tato opačná síla má tendenci vytlačit ostří (16) z kontaktu s ostřicím mechanismem (11). Váleček (21) nezabírá s čepelí (3), když je prostředek (20) pro bránění v ostření v nečinné poloze.ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká ostřiče čepelí, zejména, nikoli však výlučně, čepelí nožů a nůžek. Vynález bude dále popsán na provedení ostřiče nožů typu, který je vestavěn do pochvy nože, ale vynález je možno použít i jinak.
Dosavadní stav techniky
Příklady kombinovaných ostřičů v pochvách jsou uvedeny v patentech US 3 676 961, 3 774 350, 4 041 651, 4 091 691 a 4 805 350. Společným znakem ostřičů, popsaných v těchto patentech, je, že čepel se ostří v průběhu pohybu zasunování do pochvy i při vytahování z pochvy. Někteří uživatelé shledávají toto dvoucestné ostření nepohodlným, protože je nutno vyvíjet určitou sílu pro tlačení čepele směrem dovnitř ostřicím mechanismem, kdežto při průchodu čepele ostřicím mechanismem při jejím vytahování z pochvy toto nevadí.
Tlačení čepele ostřičem se zřídka provádí stejně hladce jako při vytahování čepele ostřičem. Nehledě na nepohodlí uživatele, obtíže spojené stlačením čepele dovnitř způsobují, že ostří čepele je ostřeno nepravidelně, takže na něm vznikají drobná zvlnění.
Úkolem vynálezu je vytvořit ostřič čepelí, u něhož probíhá ostření jen v jednom směru, nebo u něhož hlavní ostřicí účinek nastává v tomto jednom směru a menší ostřicí účinek v druhém směru, aby však s výhodou nastávalo hlavní ostření při vytahování čepele ostřičem.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol splňuje ostřič čepelí, obsahující ostřicí mechanismus pro ostření ostří čepele, zabírající s tímto ostřicím mechanismem a pohybující se vůči němu podélně, přičemž ostřicí mechanismus je připojen k nosné podpěře, podle vynálezu, jehož podstatou je, že před ostřicím mechanismem je uspořádán prostředek pro bránění v ostření ostří čepele při jejím zasunování do ostřiče, připojený k nosné podpěře pro relativní pohyb vůči ní.
Prostředek pro bránění v ostření slouží pro ovlivňování ostření ostřicím mechanismem, když jím prochází čepel v jednom směru. Toto bránění nebo částečné bránění v ostření se provádí zmíněným prostředkem, který je upraven na ostřiči a vyvíjí sílu, působící na čepel, která působí proti síle, tlačící čepel do záběru s ostřicím mechanismem. Prostředek pro bránění v ostření má ve skutečnosti tendenci nadzvednout čepel ze záběru s ostřicím mechanismem, ale v praxi není zapotřebí, aby došlo ke skutečnému oddálení čepele od ostřícího mechanismu. Obecně zcela postačuje, aby vliv prostředku pro bránění v ostření na Čepel byl takový, že na čepel působí síla, která je opačná k síle, tlačící čepel do záběru s ostřicím mechanismem pro její ostření. Tím dojde ke zmenšení ostřícího účinku mechanismu na čepel, a proto i ke zmenšení odporu při průchodu čepele ostřicím mechanismem.
Prostředek pro bránění v ostření je uspořádán tak, aby byl citlivý na pohyb čepele ostřičem. To znamená, že prostředek pro bránění v ostření je uveden do činnosti v důsledku pohybu čepele ostřičem v jednom směru a zůstává v nečinnosti pohybem čepele v opačném směru.
Prostředek pro bránění v ostření může mít jakýkoli tvar a může být spojen s jakýmkoli ostřicím mechanismem.
- 1 CZ 283059 Β6
Podle jednoho provedení obsahuje ostřicí mechanismus nosný člen, na němž je připevněn ostřicí element, například dvě překrývající se řezné destičky, tvořící ostřicí vybrání tvaru V mezi svými činnými břity. Prostředek pro bránění v ostření obsahuje člen, který zabírá s čepelí, jako například váleček, umístěný na přední straně mechanismu a upevněný na otočném nosném členu, pro pohyb s tímto nosným členem, když se vykyvuje mezi přední a zadní krajní polohou svého otáčivého pohybu.
Když je otočný nosný člen ve své zadní otočné poloze, váleček je zvednut tak, aby zabíral s ostřím čepele, čímž ji zvedne a brání kontaktu ostří s činnými břity řezných destiček. Když je však nosný člen ve své přední otočné poloze, je váleček spuštěn dolů, takže nijak nebrání řádnému ostřícímu kontaktu mezi čepelí a řeznými destičkami.
Místo řezných destiček mohou být samozřejmě použity i jiné brousicí elementy. Rovněž prostředkem, který zabírá s čepelí tak, aby ji zvedal ze záběru s ostřičem, nemusí být váleček, ale tento prostředek může být vytvořen jako pár vztyčených, vzájemně se překrývajících kolíků, mezi nimiž je vytvořena mezera tvaru V pro uložení čepele.
V tomto alternativním uspořádání je ostří čepele přizpůsobeno pro záběr s každým z obou uvedených kolíků naprosto stejným způsobem, tak jak zabírá s řeznými destičkami v průběhu operace ostření. Tyto kolíky však nevykonávají ostření v normálním smyslu, ačkoli mohou napomáhat v udržování ostrosti ostří jeho hlazením. Proto výhodné provedení kolíků je takové, že mají v průřezu kruhový tvar.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále podrobněji popsán na příkladech provedení podle přiložených výkresů. Tyto výkresy slouží pouze pro ilustrativní přiblížení podstaty řešeni podle vynálezu, který není na znázorněná a popsaná provedení omezen. Na výkresech znázorňují:
obr. 1 bokorys kombinace pochvy nože a ostřič v provedení podle vynálezu, obr. 2 půdorys kombinace, znázorněné na obr. 1, obr. 3 ve zvětšeném měřítku řez podél čáry III - III z obr. 2, přičemž však nůž není pro lepší názornost zakreslen, obr. 4 řez podél čáry IV - IV z obr. 3, přičemž opět byly z důvodu přehlednosti vypuštěny některé součásti, obr. 5 řez podobný řezu v obr. 3, ale se zakresleným nožem, zasunovaným do pochvy, obr. 6 znázorňuje situaci podobnou obr. 5 s tím rozdílem, že čepel nože je z pochvy vytahována, obr. 7 řez, znázorňující způsob záběru mezi čepelí nože a válečkem z obr. 5, obr. 8 řez podobný řezu na obr. 7, ale v dalším provedení vynálezu, obr. 9 modifikaci ostřícího mechanismu, znázorněného na obr. 1 až 6, obr. 10 znázorňuje další provedení vynálezu, a obr. 11 ještě další provedení vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Konkrétní provedení vynálezu, dále popsané podle obr. 1 až 6, představuje návrh použití u ochranné pochvy čepele, ale vynález na toto provedení není omezen.
Obr. 1 a 2 znázorňují typickou pochvu 1 pro nůž 2 a jak je nejlépe vidět na obr. 1, je čepel 3 nože 2 umístěna v pochvě 1, zatímco jeho rukojeť 4 zůstává venku, aby mohla být uživatelem uchopena. Ostřič podle vynálezu lze však použít i u pochvy 1 odlišného provedení.
-2CZ 283059 B6
Podle výhodného provedení, jak je nejlépe vidět na obr. 3, tvoří přední koncová část pochvy 1 nosnou podpěru 5, která je rozebíratelně připevněna k přednímu konci hlavní části 6 pochvy 1. Pro rozebíratelné připojení nosné podpěry 5 k hlavní části 6 je možno použít jakékoli vhodné prostředky, jako jsou příchytky 2 a 8. Pochva 1 je dutá a vytváří prostor 9 pro umístění čepele 3 nože 2, a otvor JO, vytvořený v nosné podpěře 5, tvoří přístup do tohoto prostoru 9, jímž je čepel 3 do pochvy 1 vkládána a zní vytahována.
Ostřič je tvořen ostřicím mechanismem 11, který je umístněn v pochvě 1, s výhodou u vstupního otvoru 10. U znázorněného provedení je ostřicí mechanismu 11 připevněn k nosné podpěře 5 tak, aby byl oddělitelný od hlavní části 6 s touto nosnou podpěrou 5. Je výhodné, že ostřicí mechanismus lije umístěn u spodní stěny 12 pochvy 1, jak je znázorněno, a v pochvě 1 u její horní stěny 14 je upevněn pružný prostředek ve formě pružné předepjaté západky 13, pro zakrytí ostřícího mechanismu 11.
Pro záběr ostří 16 čepel 3 je uspořádán vodicí náběh 15, aby uvedl čepel 3 do vhodného záběru s ostřicím mechanismem 11 a otvor 10 je s výhodou relativně šipovitě zúžen, aby rovněž napomáhal této vodicí funkci.
Ostřicí mechanismus 11 obsahuje nosný člen 17, který je upevněn na otočně ose 28 pro umožnění výkyvného pohybu dopředu a dozadu. Ve znázorněném uspořádání je upraven doraz 29 pro přední výčnělek 40, provedený na nosném členu 17, čímž tak určuje přední krajní polohu ostřícího mechanismu 11 /obr. 3 a 6/. Podobný doraz nemusí být upraven pro určení zadní krajní polohy /obr. 5/ z důvodů dále vysvětlených. Je nutno poznamenat, že může být použit doraz úplně jiné konstrukce, než je znázorněno.
K nosnému členu 17 jsou připevněny dvě řezné destičky 18, upravené tak, že mezi sebou vytvářejí ostřicí vybrání 19 tvaru V /obr. 4/. Takové uspořádání je dobře známé a nevyžaduje další popis. Je nutno poznamenat, že je možno použít i jiné ostřicí elementy, než jsou uvedené řezné destičky 18, v ostřicím mechanismu 11.
Prostředek 20 pro bránění v ostření je umístěn na přední straně nosného členu 17 a je k němu připojen tak, aby se s ním při jeho výkyvném pohybu kolem otočné osy 28 pohyboval. Ve znázorněném provedení představuje tento prostředek 20 pro bránění v ostření váleček 21, umístěný mezi dvěma rameny 22 s bočním rozestupem, tvořícími jeden celek s nosným členem 12, anebo kněmu připevněnými. Váleček 21 může být proveden z jakéhokoli vhodného materiálu, jako je nerezová ocel nebo plastická hmota.
Může být potřebné uspořádat váleček 21 upevněný rameny 22 tak, aby se umožnilo jeho snadné vyjmutí a nahrazení. Na povrchu válečku 21 je s výhodou provedena obvodová drážka 23 mezi jeho konci, která tvoří vedení, ve kterém je ostří 16 čepele 3 /obr. 5 a 6/ uloženo, když se pohybuje ostřicím mechanismem 11.
Váleček 21 je otočný kolem osy 24, která je v podstatě rovnoběžná s otočnou osou 28 a je příčná k podélné ose čepele 3, uložené v dutém prostoru 9 pochvy L Váleček 21 je vzdálen ve směru dopředu od řezných destiček 18 aje umístěn ve zvednuté poloze vůči otočné ose 28, takže se mezi válcovým povrchem válečku 21 a spodkem 25 ostřícího vybrání 19 vytváří zvláštní vztah, jak bude dále vysvětleno. Je výhodné, že řezné destičky 18 jsou umístěny v podstatě přímo nad otočnou osou 22, takže v průběhu pohybu ostřícího mechanismu 11 kolem otočné osy 28 nastává relativně malé zvedání a klesání spodku 25 ostřícího vybrání 19.
Účelem, vpředu zmíněného zvláštního vztahu je vytvořit přesnou činnou a nečinnou polohu prostředku 20 pro zabránění v ostření. S popsaným uspořádáním je toho dosaženo změnou zdvihu válečku 21 mezi polohou na obr. 5 /činný stav/ a polohou na obr. 6 /nečinný stav/. V poloze na obr. 5 se váleček 21 opírá o čepel 3, takže ji nese, zatímco v poloze na obr. 6 ne.
-3 CZ 283059 B6
Na druhou stranu však nastává relativně velmi malá změna zdvihu spodku 25 ostřícího vybrání 19 mezi oběma polohami na obr. 5 a obr. 6.
Ve znázorněném uspořádání je západka 13 tvořená pákou 26, připevněnou na otočné ose 27 pro kývavý pohyb aje tlačena do co nejpřednější polohy /obr. 3/ pružinou 30. Obvykle je páka 26 tlačena tak, aby vykývla směrem dozadu od vstupního otvoru 10 záběrem čepele 3, pohybující se do pochvy 1, jak je znázorněno na obr. 5. Páka 26 se stále dotýká zadní hrany 31 čepele 3 vlivem pružiny 30 a tím udržuje vhodný ostřicí přítlak mezi ostřicím mechanismem 11 a podélnou hranou čepele 3, která tvoří ostří 16.
Činnost popsaného uspořádání je následující:
Když se čepel 3 pohybuje /je tlačena/ do a skrz ostřicí mechanismus 11, jak je znázorněno na obr. 5, počáteční záběr či dotyk mezi čepelí 3 a ostřicím mechanismem způsobí, že ostřicí mechanismus 11 vykývne dozadu kolem otočné osy 28 tak, že zaujme polohu, znázorněnou na obr. 5. V této poloze je váleček 21 v relativně zvednuté poloze a opírá se o ostří 16 čepele 3 a tlačí tuto čepel 3 ven z ostřícího vybrání 19 řezných destiček 18.
Toto působení se zvýší se zvyšující se silou mezi čepelí 3 a řeznými destičkami 18, takže vznikne pozitivní překážka, bránící čepeli 3, aby byla tlačena do plného kontaktu /ostření/ s řeznými destičkami 18. To jest, váleček 21 vyvíjí sílu CF na čepel 3, která působí proti síle SF, která tlačí čepel 3 do záběru s řeznými destičkami 18. Výsledkem toho je, že tlak, vyvozovaný mezi čepelí 3 a řeznými destičkami 18, je nedostačující ktomu, aby způsobil ostření nebo alespoň ostření významnější povahy.
Když je čepel 3 tažena zpět ostřicím mechanismem 11, jak je znázorněno na obr. 6, ostřicí mechanismus 11 se vykývne, jak je znázorněno, dopředu. To způsobí pohyb válečku 21 do nižší polohy, ve které je pod ostřím 16 čepele 3. Tím se stane prostředek 20 pro bránění v ostření nečinným a čepel 3 je ostřicím mechanismem 11 plně ostřena během pohybu ven tím, že jím prochází.
Z předchozího je zřejmé, že popsané uspořádání účinně odstraňuje problémy dvoucestného ostření. Prostředek 20 pro bránění v ostření snižuje odpor pohybu dovnitř /zasouvání/ čepele 3 nože 2 a tím odstraňuje nepohodlí, se kterým má jinak uživatel zkušenosti. Na druhou stranu, ostření při pohybu ven /vytahování/ není ničím zhoršováno a může se provádět až do plného rozsahu jako předtím.
Podle znázorněného výhodného provedení je váleček 21 prostředku 20 pro bránění v ostření opatřen obvodovou drážkou 23. která slouží pro vedení ostří 16 čepele 3 nože 2, a která je provedena tak, že ostří 16 se nemůže dotýkat dna obvodové drážky 23. To znamená, že vodicí obvodová drážka 23 je provedena vůči čepeli 3 tak, že čepel 3 nemůže být vložena do obvodové drážky 23 do takové hloubky, že by se ostří 16 dotýkalo dna obvodové drážky 23. Toto uspořádání má výhodu v tom, že možnost otupení ostří 16 při pohybu ostří 16 ve válečku 21 je minimální.
Obr. 4 znázorňuje v pohledu zepředu ostřicí mechanismus 11 druhu, znázorněného na obr. 1 až 3, kde je vidět, že na válečku 21 je provedena obvodová drážka 23. Uvedené hledisko nedotýkání se dna, podle vynálezu, není omezeno na použití u uvedeného konkrétního mechanismu 11, ale je nutno uvést, že toto hledisko má u tohoto mechanismu 11 zvláštní význam.
Je výhodné toto nedotýkání dna provést volbou vhodného vztahu mezi tvarem příčného průřezu drážky 23 a tvarem příčného průřezu podélného ostří 16 čepele 3. Jedno takové uspořádání je znázorněno na obr. 7. V tomto uspořádání nemůže čepel 3 dosednout na dno
-4CZ 283059 B6 drážky 23 kvůli rozdílu vrcholových úhlů drážky 23 a ostří 16. Vrcholový úhel drážky 23 je menší než vrcholový úhel ostří 16.
Obr. 8 znázorňuje variantu posledně popisovaného uspořádání, ve které nemusí být proveden rozdíl mezi oběma vrcholovými úhly. V tomto provedení je ve dně drážky 23 proveden kanál 32 pro vytvoření světlého prostoru pro ostří 16. Ke stejnému výsledku vedou i jiné vhodné úpravy.
Drážka 23 může mít, aby nedocházelo k dotýkání dna, jakýkoli vhodný tvar. Tvary drážek 23, znázorněné na obr. 7 a 8, proto představují pouze příkladná provedení.
V další variantě popsaného uspořádání je na ostřicí mechanismus 11 působeno určitým předpětím pro zajištění toho, že na konci ostřicí operace zaujme polohu činnou pro prostředek 20 pro bránění v ostření. Předpokládáme-li, že ostřicí mechanismus 11 je použit spolu s pochvou 1, jak bylo popsáno, půjde obecně o případ, že ostřicí mechanismus 11 je upraven pro ostření čepele 3 v průběhu vytahování z pochvy 1. Prostředek 20 pro bránění v ostření proto musí být činný v průběhu zasunování čepele 3, aby buď zcela nebo v podstatě bránil ostření ostřicím mechanismem 11 během této doby.
Může nastat situace, že ostřicí mechanismus 11 zůstane zaražen po provedené operaci ostření, tj. po vytažení nože 2, v přední poloze, tj. kde prostředek 20 je nečinný. Ostřicí mechanismus 11 je potom tlačen do pohybu směrem dozadu /kde je prostředek 20 činný/ do zadní polohy působením dovnitř se pohybující čepele 3 nože 2, ale když se tento pohyb ostřícího mechanismu 11 zpozdí svým nedostatečně volným otáčivým pohybem, setká se uživatel s neočekávaným a snad i nepohodlným odporem při počátku pohybu čepele 3 do pochvy 1.
Tento problém však může být v podstatě eliminován použitím pružného předepjatého prostředku, jak již bylo vpředu uvedeno. Obr. 9 znázorňuje jedno zvláštní provedení, obsahující takový pružný prostředek ve formě tlačné pružiny 33, působící mezi ostřicím mechanismem 11 a částí pochvy 1. Je možno použít i další typy pružných prostředků. Síla, vyvíjená tlačnou pružinou 33, nemusí být velká. Je výhodné, když tlačná pružina 33 působí jen malou silou, aby nijak nebránila vlastnímu ostření, které nastává při vytahování čepele 3 z pochvy J. Prvotním účelem tlačné pružiny 33 je zajistit, aby ostřicí mechanismus 11 byl v okamžiku počátku v záběru či dotyku s čepelí 3 nože 2, pohybujícího se dovnitř, ve své zadní poloze.
Podle další varianty popsaného uspořádání je váleček 21 nahrazen třecími nebo hladicími elementy. Podle jednoho provedení této varianty, znázorněného na obr. 10, jsou tyto elementy tvořeny párem vztyčených kolíků 34, které jsou nakloněné a vzájemně se překrývají, takže mezi sebou tvoří mezeru 35 tvaru V. Touto mezerou 35 prochází čepel 3, přičemž se dotýká kolíků 34, podobně, jako zabírá v ostřicím vybrání 19. s tím rozdílem, že o uvedené kolíky 34 se ostří 16 spíše tře a hladí než brousí či ostří. Podle výhodného znázorněného provedení mají kolíky 34 kruhový průřez.
Podle ještě další varianty popsaného provedení je prostředek 20 pro bránění v ostření upraven odděleně od ostřícího mechanismu H a je umístěn před ním. Toto provedení se může použít tam, kde se ostřicí mechanismus 11 neotáčí, na rozdíl od provedení podle obr. 1 až 6, přičemž zde je potom upraven výkyvné nahoru a dolů způsobem vpředu popsaným prostředek 20 pro bránění v ostření, podle relativního pohybu zabírající čepele 3.
Obr. 11 znázorňuje schematicky tuto variantu. Ostřicí mechanismus 11 je zde připevněn k držáku, aby byl vůči relativnímu pohybu pevný. Prostředek 20 pro bránění v ostření je tvořen elementem 36, upevněným otočně na ose 28, aby mohl vykonávat kývavý pohyb. Element 36 je opatřen párem překrývajících se hladicích kolíků 37, jejichž funkce je stejná jako kolíků 34 z provedení na obr. 10.
-5CZ 283059 B6
Činnost uspořádání na obr. 11 je v podstatě stejná jako uspořádání na obr. 1 až 6. Rozdíl je pouze v tom, že ostřicí mechanismus 11 zde není otočný.
Z uvedeného popisu příkladných provedení je zřejmé, že vynález znamená v oboru ostření čepelí významný pokrok. Zejména schopnost ovládání ostření nebo alespoň plně účinného ostření v jednom směru pohybu čepele představuje podstatnou výhodu.
Do konstrukce a uspořádání popsaných provedení mohou být vneseny různé další změny, variace a/nebo přídavné prvky, aniž by došlo k odchýlení od ducha či rozsahu vynálezu, definovaného v patentových nárocích.

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Ostřič čepelí, obsahující ostřicí mechanismus pro ostření ostří čepele, zabírající s tímto ostřicím mechanismem a pohybující se vůči němu podélně, přičemž ostřicí mechanismus je připojen knosné podpěře, vyznačující se tím, že před ostřicím mechanismem (11) je uspořádán prostředek (20) pro bránění v ostření ostří (16) čepele (3) při jejím zasunování do ostřiče, připojený k nosné podpěře (5) pro relativní pohyb vůči ní.
  2. 2. Ostřič čepelí podle nároku 1, vyznačující se tím, že spojení mezi prostředkem (20) pro bránění v ostření a nosnou podpěrou (5) je otočným spojením.
  3. 3. Ostřič čepelí podle nároku 1, vyznačující se tím, že ostřicí mechanismus (11) a prostředek (20) pro bránění v ostření jsou spolu spojeny ajako celek jsou připojeny k nosné podpěře (5) otočně kolem osy (28) v rovině, ve které je vedena čepel (3) v ostřiči.
  4. 4. Ostřič čepelí podle nároku 1, vyznačující se tím, že prostředek (20) pro bránění v ostření je připojen k nosné podpěře (5) výkyvné kolem osy (28) v rovině, ve které je vedena čepel (3) v ostřiči, přičemž ostřicí mechanismus (11) je pevně spojen s nosnou podpěrou (5).
  5. 5. Ostřič čepelí podle nároku 3, vyznačující se tím, že prostředek (20) pro bránění v ostření je tvořen válečkem (21), otočně uspořádaným kolem osy (24), která je kolmá na rovinu, ve které je vedena čepel (3) v ostřiči.
  6. 6. Ostřič čepelí podle nároků 3a 4, vyznačující se tím, že prostředek (20) pro bránění v ostření je tvořen párem za sebou v rovině, ve které je vedena čepel (3) v ostřiči, upevněných a do tvaru písmene V uspořádaných vztyčených kolíků (34, 37).
  7. 7. Ostřič čepelí podle nároku 5, vyznačující se tím, že váleček (21) je mezi svými konci opatřen obvodovou drážkou (23), uspořádanou v rovině, ve které je vedena čepel (3) v ostřiči.
  8. 8. Ostřič čepelí podle nároku 7, vyznačující se tím, že tvar obvodové drážky (23) v příčném řezu je, pro zajištění odstupu ostří (16) čepele (3) ode dna obvodové drážky (23), odlišný od tvaru ostří (16) čepele (3) v příčném řezu.
  9. 9. Ostřič čepelí podle nároků laž5, vyznačující se tím, že kolmá vzdálenost prostředku (20) od vstupního otvoru (10) čepele (3) do ostřiče je menší než kolmá vzdálenosti
    -6CZ 283059 B6 osy (28) od vstupního otvoru (10) čepele (3) do ostřiče.
  10. 10. Ostřič čepelí podle nároku 5, vyznačující se tím, že váleček (21) je na ostřicím mechanismu (11) uložen prostřednictvím páru ramen (22) s bočním odstupem.
  11. 11. Ostřič čepelí podle nároku 3, vyznačující se tím, že ostřicí mechanismus (11) je opatřen výčnělkem (40), v jehož trajektorii je, pro omezení kyvného pohybu ostřícího mechanismu (11) směrem ke vstupnímu otvoru (10) čepele (3) do ostřiče, upraven doraz (29).
  12. 12. Ostřič čepelí podle nároku 3, vyznačující se tím, že ostřicí mechanismus (11) je opatřen výčnělkem (40), mezi nímž a nosnou podpěrou (5) ostřiče je, pro zajištění základní polohy ostřícího mechanismu (11) na každém počátku jeho dotyku s ostřeným ostřím (16) čepele (3), uspořádána tlačná pružina (33).
  13. 13. Ostřič čepelí podle nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že má na straně protilehlé vůči nosné podpěře (5) upravenu odpruženou západku (13) pro zajištění potřebného záběru ostří (16) čepele (3) s ostřicím mechanismem (11).
  14. 14. Ostřič čepelí podle nároků lažl3, vyznačující se tím, že sestává z hlavní části (6) a nosné podpěry (5) se vstupním otvorem (10), přičemž nosná podpěra (5), na níž je spolu s prostředkem (20) uspořádán ostřicí mechanismus (11), je rozebíratelně spojena s hlavní částí (6).
CS904116A 1989-08-28 1990-08-23 Ostřička CZ283059B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AUPJ601789 1989-08-28
AUPJ841990 1990-02-01

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS411690A3 CS411690A3 (en) 1992-06-17
CZ283059B6 true CZ283059B6 (cs) 1997-12-17

Family

ID=25643745

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS904116A CZ283059B6 (cs) 1989-08-28 1990-08-23 Ostřička

Country Status (25)

Country Link
US (1) US5009040A (cs)
EP (1) EP0415604B1 (cs)
JP (1) JP3050902B2 (cs)
KR (1) KR0180728B1 (cs)
CN (1) CN1028078C (cs)
AT (1) ATE95458T1 (cs)
AU (1) AU620001B2 (cs)
BG (1) BG51444A3 (cs)
BR (1) BR9004218A (cs)
CA (1) CA2023570C (cs)
CZ (1) CZ283059B6 (cs)
DE (1) DE69003778T2 (cs)
DK (1) DK0415604T3 (cs)
ES (1) ES2046701T3 (cs)
FI (1) FI94501C (cs)
HK (1) HK1001326A1 (cs)
HU (1) HU208799B (cs)
IE (1) IE80589B1 (cs)
NZ (1) NZ234909A (cs)
PL (1) PL164736B1 (cs)
PT (1) PT95115B (cs)
RU (1) RU2023574C1 (cs)
SI (1) SI9011639A (cs)
TR (1) TR27296A (cs)
YU (1) YU163990A (cs)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2051286A1 (en) * 1990-09-17 1992-03-18 David Mark Williams Blade sharpener
US5245756A (en) * 1992-09-28 1993-09-21 Howell David M Lockable knife block
AUPP749198A0 (en) * 1998-12-04 1998-12-24 Mcpherson's Limited Blade sharpener
US6224475B1 (en) * 1999-02-26 2001-05-01 The Pampered Chef, Ltd. Sharpener sheath
USD424906S (en) * 1999-02-26 2000-05-16 The Pampered Chef, Ltd. Sharpener sheath
US7469475B2 (en) * 2002-03-28 2008-12-30 Wai Yip Wong Safe knife sheath
GB2445726A (en) * 2007-01-20 2008-07-23 Robert Welch Designs Ltd A knife storage and sharpening apparatus
PL2493657T3 (pl) * 2009-06-22 2019-09-30 Fackelmann Housewares Ip Pty Ltd Pochwa na ostrze, ostrzarka oraz kaseta ostrząca
CN102837231A (zh) * 2012-09-03 2012-12-26 张家港市金诚刀剪厂 磨剪刀机中剪刀夹具的整体升降调整定位装置
US9452508B2 (en) * 2013-07-24 2016-09-27 Bar 3 Products Group, Llc Adjustable knife holder adapted to maintain sharpness of a knife blade and method of manufacturing the adjustable knife holder
US9808901B2 (en) * 2014-05-29 2017-11-07 Darex, Llc Selectively deployable rotatable edge guide to support a cutting tool during a sharpening operation
GB2529430B (en) * 2014-08-19 2018-07-11 Joseph Joseph Ltd Receptacle for a blade
US10112286B2 (en) * 2015-02-25 2018-10-30 Lifetime Brands, Inc. Knife sharpening sheath and method for making the same
USD789077S1 (en) * 2016-01-21 2017-06-13 Lifetime Brands, Inc. Shears sheath
JP6618880B2 (ja) * 2016-10-19 2019-12-11 プリンス工業株式会社 刃物研ぎ器
WO2020150562A1 (en) * 2019-01-18 2020-07-23 Outdoor Element, Llc Buckle assembly with sharpening tool
EP3969226A4 (en) * 2019-05-17 2023-05-31 Darex, Llc TOOL SHARPENER WITH TILTABLE SHARPENING DECK
US11376713B1 (en) 2021-03-09 2022-07-05 Sharkninja Operating Llc Knife sharpening systems
USD1005818S1 (en) * 2022-02-10 2023-11-28 Sharkninja Operating Llc Knife sharpener

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2111415B (en) * 1981-11-26 1985-07-03 Wilkinson Sword Ltd Knife sharpeners
US4669337A (en) * 1985-06-14 1987-06-02 Mcpherson's Limited Knife sharpener
GB8610177D0 (en) * 1986-04-25 1986-05-29 Wilkinson Sword Ltd Knife sharpeners
EP0271223B1 (en) * 1986-11-12 1990-09-26 McPherson's Limited Retractable blade knife
US4869027A (en) * 1988-01-11 1989-09-26 Mcevily John B Knife holding and sharpening cassette and knives therefor

Also Published As

Publication number Publication date
YU163990A (sh) 1994-09-09
NZ234909A (en) 1992-02-25
SI9011639A (en) 1997-10-31
CN1049815A (zh) 1991-03-13
KR910004305A (ko) 1991-03-28
HUT58218A (en) 1992-02-28
JPH03142153A (ja) 1991-06-17
FI94501C (fi) 1995-09-25
IE903063A1 (en) 1991-03-13
HU208799B (en) 1994-01-28
CA2023570C (en) 1993-12-07
BR9004218A (pt) 1992-01-28
PT95115A (pt) 1992-04-30
BG51444A3 (en) 1993-05-14
DE69003778T2 (de) 1994-02-03
CN1028078C (zh) 1995-04-05
EP0415604A1 (en) 1991-03-06
PT95115B (pt) 1998-06-30
KR0180728B1 (ko) 1999-04-01
CS411690A3 (en) 1992-06-17
US5009040A (en) 1991-04-23
RU2023574C1 (ru) 1994-11-30
IE80589B1 (en) 1998-10-07
CA2023570A1 (en) 1991-03-01
EP0415604B1 (en) 1993-10-06
HK1001326A1 (en) 1998-06-12
FI904239A0 (fi) 1990-08-27
ATE95458T1 (de) 1993-10-15
PL286652A1 (en) 1991-03-25
DE69003778D1 (de) 1993-11-11
DK0415604T3 (da) 1994-02-14
ES2046701T3 (es) 1994-02-01
AU620001B2 (en) 1992-02-06
TR27296A (tr) 1994-12-28
FI94501B (fi) 1995-06-15
AU6096590A (en) 1991-02-28
HU905505D0 (en) 1991-02-28
JP3050902B2 (ja) 2000-06-12
PL164736B1 (pl) 1994-10-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ283059B6 (cs) Ostřička
EP1645376B1 (en) Razors
JP2006519037A (ja) 改良された旋回軸位置を有するシェービング器具
JPH06501178A (ja) 髭剃り刃装置
US4285125A (en) Barber-type razor
US4091691A (en) Knife sharpener
NL1013719C2 (nl) Messlijper.
JPS6392569A (ja) テ−プカツタ
GB2086790A (en) Safety razors
US2337158A (en) Knife with built-in sharpener
DK166660B1 (da) Kniv med indtraekkeligt blad, og med selvskaerpende indretning til bladet
KR950001693B1 (ko) 칼 연마기
US3057062A (en) Self-sharpening safety razor
EP0476568B1 (en) Blade sharpener
US3807046A (en) Tube cutter
CA1046774A (en) Knife sharpener
US2771673A (en) Razor blade release mechanism
EP0271223B1 (en) Retractable blade knife
US1978988A (en) Self sharpening safety razor
US2548243A (en) Cut-easy device
US1866434A (en) Safety razor
US2527193A (en) Cutterhead assembly for clippers
CA1211280A (en) Folding knife
AU5838999A (en) Blade sharpener
BE388703A (cs)