HU208799B - Blade-edging device - Google Patents

Blade-edging device Download PDF

Info

Publication number
HU208799B
HU208799B HU905505A HU550590A HU208799B HU 208799 B HU208799 B HU 208799B HU 905505 A HU905505 A HU 905505A HU 550590 A HU550590 A HU 550590A HU 208799 B HU208799 B HU 208799B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
blade
sharpening
priority
august
sharpening unit
Prior art date
Application number
HU905505A
Other languages
English (en)
Other versions
HU905505D0 (en
HUT58218A (en
Inventor
Cvetan Petroff
Original Assignee
Mcphersons Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mcphersons Ltd filed Critical Mcphersons Ltd
Publication of HU905505D0 publication Critical patent/HU905505D0/hu
Publication of HUT58218A publication Critical patent/HUT58218A/hu
Publication of HU208799B publication Critical patent/HU208799B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B24GRINDING; POLISHING
    • B24DTOOLS FOR GRINDING, BUFFING OR SHARPENING
    • B24D15/00Hand tools or other devices for non-rotary grinding, polishing, or stropping
    • B24D15/06Hand tools or other devices for non-rotary grinding, polishing, or stropping specially designed for sharpening cutting edges
    • B24D15/08Hand tools or other devices for non-rotary grinding, polishing, or stropping specially designed for sharpening cutting edges of knives; of razors
    • B24D15/084Hand tools or other devices for non-rotary grinding, polishing, or stropping specially designed for sharpening cutting edges of knives; of razors the sharpening elements being fitted to knife sheaths, holders or handles

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Finish Polishing, Edge Sharpening, And Grinding By Specific Grinding Devices (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
  • Mechanical Treatment Of Semiconductor (AREA)
  • Lubricants (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Transplanting Machines (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Knives (AREA)
  • Walking Sticks, Umbrellas, And Fans (AREA)
  • Rotary Presses (AREA)

Description

A találmány tárgya pengeélező eszköz különösen kések, tőrök, ollók, és hasonló eszközök vágóéleinek fenésére. A leírás során a továbbiakban az egyszerűség kedvéért többnyire késpengére hivatkozunk, de a találmány gyakorlatilag tetszőleges éles eszköz élezésére vonatkozik.
A találmány szerinti pengeélező eszköz különösen jól kialakítható, illetve elrendezhető pengevédő hüvelyben, tokban.
Az US 3 676 961, US 3 774 350, US 4 041 651, US 4 091 691 és US 4 805 350 lajstromszámú szabadalmi leírásokból késtartó hüvellyel vagy védőtokkal kombinált pengeélező eszközök ismerhetők meg. A hivatkozott megoldások közös jellemzője, hogy az élezőhatást a penge hüvelybe illetve tokba való becsúsztatása, illetve tokból történő kihúzása során fejtik ki. A fenés tehát kétirányú, ami a használat során gyakran előnytelen, hiszen bizonyos alkalmazások esetén hátrányos, hogy a kés tokba való becsúsztatásakor az élezőeszköz miatt jelentős erőt kell kifejteni. Ugyanez a hatás a tőr hüvelyből való kihúzásakor sok esetben kevésbé zavaró.
Fentiekhez hozzájárul az is, hogy a penge élezőeszközön való vezetése a hüvelybe történő betoláskor kevésbé lágy, egyenletes mozdulattal valósul meg, mint a penge kihúzása közben. A penge betolásával megvalósuló élezés minősége ezért gyakran nem kielégítő.
A találmánnyal célunk olyan pengeélező megoldás kidolgozása, amely a penge hosszirányát tekintve egyirányú élezőhatást fejt ki, vagy legalábbis a kiválasztott irányban kifejtett fenőhatás a másik irányénál lényegesen hatékonyabb. Célunk ezen belül is elsősorban olyan eszköz kialakítása, amelynél az élezőhatás főleg a penge húzóirányú mozgatásánál érvényesül.
A feladat megoldására olyan pengeélező eszközt alakítottunk ki, amelynek a késpengét hosszirányban megvezető élezőegysége van, és - a találmány szerint az élezőegységgel együttműködő kapcsolatban lévő hatásirány-meghatározó eszköze van, amely az élezőegységtől távközzel van elrendezve, és működési helyzet és kiiktatott helyzet között a késpenge mozgásirányától függően változtatható viszonylagos helyzetben egy hordozórészhez kapcsolódik, és működési helyzetben a késpengével a késpenge vágóélét az élezőegységgel való kölcsönhatás irányába előfeszítő nyomóerővel ellentétes értelmű erőátadó kapcsolatban van. A találmány szerinti pengeélező eszközben tehát a késpenge hosszirányban mozgatható, és a hatásirány-meghatározó eszköz viszonylagos helyzetét a hordozórészhez képest a késpenge hosszirányú mozgatásának hatására, a mozgásiránynak megfelelően veszi fel. Ez a viszonylagos helyzet lehet működési helyzet, amikor a hatásirány-meghatározó eszköz a késpengével kölcsönhatásba kerül, valamint kiiktatott helyzet, amikor a hatásirány-meghatározó eszköz és a késpenge között nincs kölcsönhatás. Működési helyzetben a hatásiránymeghatározó eszköz a késpengére a késpenge vágóélét az élezőegységgel való kölcsönhatás irányába kényszerítő előfeszítő erővel ellentétes irányú erőhatást gyakorol, ezáltal az élezőegység és az élezendő vágóéi közötti kölcsönhatás eredményeképpen létrejövő fenőhatást megszünteti, vagy legalábbis korlátozza. A késpenge ellentétes irányú, előnyösen például húzóirányú mozgatásának hatására felvett kiiktatott helyzetben a hatásirány-meghatározó eszköz a késpengével nem lép kölcsönhatásba, így az élezőegység vágóélre kifejtett hatását nem korlátozza.
Belátható, hogy a találmány szerinti megoldás a kitűzött feladatot a hatásirány-meghatározó eszköz révén azáltal éri el, hogy a hatásirány-meghatározó eszköz a késpenge hosszirányú mozgatásának egyik irányában az élezőhatást megszünteti, vagy jelentősen mérsékeli, az ezzel ellentétes irányban ugyanakkor nem korlátozza. Az élezőhatás megszüntetése legkézenfekvőbben az élezőegység és a késpenge közötti fizikai kapcsolat megszüntetésével, a késpenge kiemelésével érhető el. A kívánt korlátozó hatás eléréséhez azonban nem szükségszerű a késpengét az élezőegységtől elválasztani, kielégítő hatás érhető el azáltal is, ha a hatásirány-meghatározó eszközzel csupán a késpengét az élezőegységre préselő előfeszítés ellen irányuló erőhatást fejtünk ki, ezáltal a hatékony élezőhatás kifejtéséhez szükséges nyomóerőt korlátozzuk.
A késpengét az élezőegységgel való kölcsönhatás irányába kényszerítő erőhatás előnyösen rugós előfeszítéssel biztosítható.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy egyirányban történő élezés mellett is jobb minőség érhető el, ha az élezőhatás húzóirányban érvényesül. A találmány szerinti pengeélező eszköz hatásirány-meghatározó eszköze ezért célszerűen a késpenge tolóirányú mozgatásának hatására veszi fel működési helyzetét, míg a húzóirányú mozgatás a hatásirány-meghatározó eszköz kiiktatott helyzetét, tehát az élezőegység és a késpenge közötti kölcsönhatás korlátozás nélküli megvalósulását eredményezi.
A hatásirány-meghatározó eszköz a fentiek alapján számtalan módon elkészíthető, ezért a leírásban csak néhány előnyös kiviteli alak ismertetésére szorítkozunk. A találmány szempontjából az élezőegység konkrét kialakításának nincs jelentősége, a javasolt pengeélező eszköz tetszőleges élezőegységgel megvalósítható.
A találmány szerinti pengeélező eszközben a hatásirány-meghatározó eszköz a hordozórészhez előnyösen csuklósán kapcsolódik. Ez esetben az élezőegység a hatásirány-meghatározó eszközzel célszerűen a csuklós kapcsolat csuklós csapja körűi együttmozgó kényszerkapcsolatban van. Különösen előnyös ha a hatásirány-meghatározó eszköz késpengével közvetlen kapcsolatban lévő eleme a csuklós kapcsolat forgástengelyétől az élezőegységnél távolabb helyezkedik el, hiszen ekkor ugyanaz a szögelfordulás a hatásirány-meghatározó eszköznél az élezőegységhez képest, pontosabban az élezőegységnek a penge vágóélével kölcsönhatásban lévő részéhez, például fenővájat aljához képest viszonylag nagyobb emelést, illetve süllyesztést jelent.
Az élezőegységnek a késpenge markolata szempontjából előrenéző és hátranéző oldalai vannak. A hatásirány-meghatározó eszköz előnyösen az élezőegység előrenéző oldalán helyezkedik el.
HU 208 799 Β
A hatásirány-meghatározó eszköz célszerűen az élezőegység markolat felé néző oldalán forgathatóan ágyazott forgókoronggal rendelkezik, amely a késpenge hosszirányú megvezetésének irányára merőlegesen elhelyezkedő tengely körül forgatható. A forgókorong palástfelülete úgy van kiképezve, hogy a késpengére a késpengét az élezőegységre szorító előfeszítéssel ellentétes irányú erőhatást tud kifejteni.
Az élezőegységnek előnyösen csuklós tartója és a csuklós tartón elrendezett fenőidom-páija van, amely fenőidomok között a késpenge vágóélének befogadására alkalmas fenővájat képződik. A hatásirány-meghatározó eszköz késpengével közvetlen érintkező kapcsolatban lévő eleme a késpenge hosszirányú mozgatásának vonalában a fenővájat előtt vagy mögött a csuklós tartóhoz kapcsolódik.
A hatásirány-meghatározó eszköz késpengével közvetlen kapcsolatba lépő eleme előnyösen például forgókorong, amelynek palástfelületén körbefotó vezetőbarázda van kiképezve. Ez esetben a vezetőbarázda van az élezőegység fenővájatával egyvonalban elrendezve.
A vezetőbarázda keresztmetszeti profilja célszerűen úgy van kiképezve, hogy a benne vezetett késpenge vágóélét a vezetőbarázda fenekétől távol tartja, tehát előnyösen csak a késpenge oldalfelületeivel érintkezik.
A hatásirány-meghatározó eszköz késpengével közvetlen érintkező kapcsolatban lévő eleme, például a forgókorong, célszerűen az élezőegység fenőidomainak a markolat felé néző oldalán, a fenőidomoktól meghatározott távolságban helyezkedik el.
A hatásirány-meghatározó eszköz a hordozórészhez célszerűen a csuklós tartón keresztül kapcsolódik, ahol a csuklós kapcsolat csuklós csapja a késpenge hosszirányú megvezetésének vonalára merőleges helyzetű.
A csuklós tartó előnyösen úgy van kialakítva, hogy kétoldalt a markolat felé kinyúló száridomai vannak, amelyek között hézag van, és a hatásirány-meghatározó eszköz késpengével érintkező kapcsolatba kerülő eleme, például forgókorongja a csuklós tartóhoz az oldalsó száridomon keresztül, előnyösen az oldalsó száridomokban ágyazott tengellyel kapcsolódik.
Az élezőegység a találmány szerint előnyösen szöghelyzet-behatároló blokkolóelemmel van ellátva, amely az élezőegység csuklócsap körüli előrebillenését korlátozza.
A találmány szerint pengeélező eszköz célszerűen a késpengét befogadó hüvely vagy tok részeként alakítható ki. A hüvely bevezetőnyílással rendelkezik, és az élezőegység a bezetőnyílás környezetében van elrendezve. A hordozórész előnyösen a hüvely alsó falának részeként képezhető ki.
A hüvelyben elrendezhető olyan előfeszítő eszköz, amely a késpenge tompa hátsó élével érintkezik, és rajta keresztül a késpenge vágóélét az élezőegységgel való kölcsönhatás irányába nyomja. Ily módon a hatékony élezéshez szükséges nyomóerő automatikusan biztosítható. Az élezőfeszítő eszköz például rugós mechanizmus lehet.
A találmány szerinti pengeélező eszköz hordozórésze célszerűen külön modulként alakítható ki, amely a hüvelyhez oldható kötéssel kapcsolódik.
A találmányt a továbbiakban a rajz alapján ismertetjük. A rajzon:
Az 1. ábrán a találmány szerinti pengeélező eszközt magában foglaló hüvelyt és benne elhelyezett kést tüntettük fel, vázlatosan, oldalnézetben;
A 2. ábra az 1. ábra szerinti elrendezést felülnézetben mutatja;
A 3. ábra a 2. ábra szerinti III—III metszet, a jobb áttekinthetőség érdekében a kés nélkül;
A 4. ábrán a 3. ábra részlete látható, IV-IV metszetben;
Az 5. ábra a 3. ábra szerinti elrendezés részletét mutatja működési helyzetben, a késpenge hegyének feltüntetésével;
A 6. ábrán az 5. ábra részlete egy másik működési helyzetben látható.
A 7. ábrán a hatásirány-meghatározó eszköz példakénti kiviteli alakjának részletét tüntettük fel, elölnézetben;
A 8. ábra a hatásirány-meghatározó eszköz egy további példakénti változatának részletét mutatja, elölnézetben;
A 9. ábrán a találmány szerinti pengeélező eszköz példakénti kiviteli alakjának vázlata látható, oldalnézetben;
A10. ábrán a találmány szerinti eszköz egy további változatát tüntettük fel, perspektivikus nézetben;
All. ábra a 10. ábra szerinti elrendezés módosított változatát mutatja, perspektivikus nézetben.
Az 1-2. ábrákon látható 1 hüvely 2 kés 3 késpengéjét befogadó 9 belső hézaggal rendelkezik. A találmány szerinti pengeélező eszköz példakénti alakja az 1 hüvelybe beépítve van elrendezve. Az egyébként hagyományos felépítésű 1 hüvely 6 hüvelytokjához a találmány szerinti pengeélező eszköz 5 hordozórésze kapcsolódik, példánk esetében rugalmasan bepattintható 7 és 8 kapcsolóelemek segítségével (3. ábra). Az 5 hordozórész más módon, például oldhatatlan kötéssel, vagy eltérő helyzetben is csatlakoztatható az 1 hüvelyhez. Példánk esetében a pengeélező eszköz előnyösen a 6 hüvelytok 10 bevezetőnyílásának környezetében van elrendezve.
Hangsúlyozzuk, hogy a találmány szerinti eszköz hüvelytől, hüvelytoktól függetlenül is megvalósítható.
Amint a 3-6. ábrákból kitűnik, a találmány szerinti pengeélező eszköz 11 élezőegységgel és 20 hatásiránymeghatározó eszközzel rendelkezik, amelyek az 1 hüvely 12 alsó falának közelében helyezkedik el. A 11 élezőegységgel 13 előfeszítő eszköz van együttműködő kapcsolatban, amely az 5 hordozórészen keresztül a 6 hüvelytok 14 felső falához csatlakozik. A13 előfeszítő eszköz rugós előfeszítést valósít meg. A 3. ábrán látható kiviteli alaknál a 11 élezőegység, a 20 hatásirány-meghatározó eszköz és a 13 előfeszítő eszköz az 5 hordozórésszel együtt a 6 hüvelytoktól elválasztható és újra csatlakoztatható.
Az 1 hüvely 10 bevezetőnyílásánál ferde 15 pengebevezető felület van kialakítva, amely a 3 késpenge 16
HU 208 799 Β vágóélének all élezőegységhez kívánt helyzetben történő vezetését biztosítja. A 10 bevezetőnyílás megfelelően szűk ahhoz, hogy elősegítse a 3 késpenge síkban való vezetését.
A 3-6. ábrákon feltüntetett találmány szerinti eszköznek 17 csuklós tartója van, amely 28 csuklócsap körül elŐre-hátra billenthető. A 28 csuklócsap a 3 késpenge megvezetésének síkjára merőleges. A17 csuklós tartó óramutató járásával egyező irányú, a 2 kés 4 markolata felé irányuló előrebillentésének behatárolására rögzített viszonylagos helyzetű 29 blokkolóelem szolgál. A 29 blokkolóelem a szöghelyzet-behatárolás során a 17 csuklós tartóból a 10 bevezetőnyílás felé előrenyúló 30 nyúlvánnyal működik együtt, amely az előre meghatározott szöghelyzetben a 29 blokkolóelemen felűtközik. Ez a szöghelyzet határérték jelenti a 11 élezőegység „kiiktatott” helyzetét, amelyet a 3 késpenge 1 hüvelyből való kihúzásának hatására a 17 csuklós tartó óramutató járásával egyező irányú billenőse révén vesz fel. Ez a kiiktatott munkahelyzet a 3. és 6. ábrákon látható.
A 17 csukós tartó szögelfordulása az ellenkező irányban hasonló módon, a 30 nyúlvány felütköztetésével behatárolható. Az óramutató járásával ellentétes irányú behatároló szöghelyzet, amelyet az 5. ábra szemléltet, a találmány szerinti eszköz ún. „működési helyzetét” jelenti. A szöghelyzet-behatárolás, ezáltal a munkahelyzetek meghatározása a példakénti kiviteli alaktól eltérően tetszőleges más megoldással is megvalósítható.
A 11 élezőegységet a 3-6. ábrák szerinti példa esetében egymáshoz képest eltolt helyzetű 18 fenőidomok valósítják meg, amelyek elölnézetben (4. ábra) V-alakú 19 fenővájatot képeznek. Ez az élezőegységkialakítás önmagában jól ismert, részletesebb magyarázatot nem igényel. Itt is leszögezzük, hogy a találmány tetszőleges más kialakítású élezőegységgel is megvalósítható.
A 20 hatásirány-meghatározó eszköz a 11 élezőegységtől távközzel, all élezőegység 4 markolat felé néző oldalán helyezkedik el. Példánk esetében a 20 hatásirány-meghatározó eszköz a 17 csuklós tartón van elrendezve, úgy, hogy a 17 csuklós tartó 10 bevezetőnyílás felé néző oldalához 24 tengellyel kapcsolódik. A 20 hatásirány-meghatározó eszköznek 21 forgókorongja van, amely a 17 csuklós tartóhoz kétoldalt csatlakozó, a 10 bevezetőnyílás felé előrenyúló 22 száridomokban 24 tengellyel forgathatóan van ágyazva. A 21 forgatókorong palástfelülete a 3 késpengével való erőátadó kapcsolatra alkalmas, tetszőleges anyagból, előnyösen például rozsdamentes acélból vagy megfelelő műanyagból képezhető ki. A 21 forgókorongot célszerű cserélhető formában kialakítani, illetve a 22 száridomok között - például bepattinthatóan - elrendezni.
A 21 forgókorong palástfelületén körbefiitó 23 vezetőbarázda van kiképezve, V-keresztmetszetű profillal. Amint a 4. ábrán jól látható, a 23 vezetőbarázda a 11 élezőegység 19 fenővájatának 25 fenékélével egyvonalba esik. A 21 forgókorong 24 tengelye a 3 késpenge mozgatásának síkjával merőlegesen, tehát a 17 csuklós tartó 28 csuklócsapjával párhuzamosan van ágyazva.
A 21 forgókorong a 18 fenőidomokhoz képest előrébb, a 4 markolathoz közelebb, és a 28 csuklócsaphoz képest felemelt helyzetben van elrendezve. Ez az elrendezés a 21 forgókorong 23 vezetőbarázdájának és a 19 fenő váj at 25 fenékélének viszonylagos helyzetét az eszköz működési követelményeinek megfelelően határozza meg. Ebből a szempontból adott esetben előnyös az is, hogy a 19 fenővájatot képező 18 fenőidomok közelítőleg a 28 csuklócsap fölött helyezkednek el, így a 17 csuklós tartó meghatározott szögelfordulása a 21 forgókorong esetében a 28 csuklócsaphoz képest lényegesen nagyobb emelést, illetve süllyesztést eredményez, mint a 19 fenővájat 25 fenékéle esetében.
A fenti elrendezésnek a működés szempontjából a 20 hatásirány-meghatározó eszköz működési helyzetének és kiiktatott helyzetének megvalósításánál van jelentősége. A 20 hatásirány-meghatározó eszköz működési helyzetét az 5. ábra, kiiktatott helyzetét a 6. ábra szemlélteti. Amint az 5. ábrán látható, a 20 hatásiránymeghatározó eszköz működési helyzetét a 3 késpenge A nyíl irányú mozgatásának, vagyis a 3 késpenge 1 hüvelybe történő betolásának hatására veszi fel. A 20 hatásirány-meghatározó eszköz kiiktatott helyzete (6. ábra) a 3 késpenge ellentétes irányú nyíl szerinti mozgásának, azaz a 3 késpenge 1 hüvelyből való kihúzásának hatására valósul meg. Amint az 5. és 6. ábrák összehasonlításából kitűnik, a 17 csuklós tartó szögelfordulása nyomán a 18 fenőidomok magassági helyzete a 28 csuklócsaphoz képest alig, míg a 21 forgókorong 24 tengelyének viszonylagos magassági helyzete jelentősen változik, és ennek hatására a 21 forgókorong az 5. ábrán látható működési helyzetben a 3 késpengével kölcsönhatásba kerül, míg a 6. ábra szerinti kiiktatott helyzetben a 3 késpenge és a 21 forgókorong között jól láthatóan nincs fizikai kapcsolat.
Amint az 5. ábrából kitűnik, a 13 előfeszítő eszköznek 26 leszorítónyelve van, amely lefelé néző felületével a 3 késpenge felfelé néző tompa 31 hátsó élével működik együtt. A 30a előfeszítő rugóval kialakított 26 leszorítónyelv 27 forgástengely körül forgathatóan van elrendezve, és az óramutató járásával ellentétes értelmű, vagyis lefelé mutató irányban van rugalmasan előfeszítve. A rugalmas előfeszítés révén a 26 leszorítónyelv a 3 késpenge 16 vágóélét a 11 élezőegység 19 fenővájatába szorítja, és az élezéshez szükséges egyenletes nyomóerőt biztosít. A későbbiekben részletesebben is kifejtjük, hogy a 20 hatásirány-meghatározó eszköz működési helyzetében (5. ábra) ez ellen a lefelé irányuló SF nyomóerő ellen hat.
A találmány szerinti pengeélező eszköz 1-6. ábrák alapján bemutatott kiviteli alakja a következőképpen működik.
Miközben a 3 késpengét az 5. ábrán látható A nyíl irányában az 1 hüvelybe toljuk be, a 11 élezőegység és a 3 késpenge közötti súrlódó kapcsolat a 17 csuklós tartó óramutató járásával ellenkező irányú billenését hozza létre. Ebben a kibillentett helyzetben a 20 hatásirány-meghatározó eszköz 21 forgókorongja a 3 kés4
HU 208 799 Β penge 16 vágóélének magassága fölé emelkedik, a 20 hatásirány-meghatározó eszköz működési helyzetét veszi fel. Ebben a működési helyzetben a 21 forgókorong a 3 késpenge betolásának hatására fellépő súrlódóerők által létrehozott forgatónyomaték révén felfelé irányuló CF nyomóerőt fejt ki a 3 késpengére, amely a 13 előfeszítő eszköz 26 leszorítónyelve által felülről a 3 késpengére ható SF nyomóerő ellen hat. A 17 csuklós tartón keresztül érvényesülő forgatónyomaték annál nagyobb, minél nagyobb súrlódóerő lép fel a 3 késpenge és a 11 élezőegység 18 fenőidomai között, tehát az élezéshez szükséges nyomóerő és az élezést megakadályozó, illetve korlátozó ellenhatás (CF nyomóerő) között pozitív visszacsatolás jelentkezik. Ennek köszönhetően a 20 hatásirány-meghatározó eszköz a 3 késpenge 1 hüvelybe történő betolása közben megakadályozza, hogy all élezőegység és a 3 késpenge 16 vágóéle között hatékony élező kölcsönhatás jöjjön létre.
A 3 késpenge 1 hüvelyből való kihúzásakor, tehát az előzőekkel ellentétes irányú mozgatásakor (6. ábra) a 11 élezőegység és a 3 késpenge közötti súrlódóerők is ellentétes irányúak, így a 17 csuklós tartóra ható forgatónyomaték is ellenkező irányú. Ennek hatására a 17 csuklós tartó az óramutató járásával egyező irányba billen, és a 20 hatásirány-meghatározó eszköz 21 forgókorongja a 3 késpenge 16 vágóéle alá kerül. Mivel a 21 forgókorong és a 3 késpenge között nincs fizikai kapcsolat, így a 3 késpengére a 20 hatásirány-meghatározó eszköz felfelé irányuló erőhatást nem tud kifejteni, tehát a 3 késpengét a 13 előfeszítő eszköz rugalmas előfeszítése által biztosított SF nyomóerő, és adott esetben a 4 markolaton keresztül közölt nyomóerő a 11 élezőegységgel való kívánt hatékonyságú kölcsönhatásba kényszeríti.
A fentiekből világosan kitűnik a találmány előnyös hatása. A 3 késpenge 1 hüvelybe történő betolásakor a 20 hatásirány-meghatározó eszköz egyrészt a fenés hatékonyságát csökkenti, ezáltal megakadályozza a .kétirányú élezést”, másrészt a 3 késpenge és a 11 élezőegység közötti kölcsönhatás korlátozása révén a 3 késpenge 1 hüvelybe való betolásához szükséges erőhatást is csökkenti. Az élezés hatékonyságát a 20 hatásiránymeghatározó eszköz ezzel együtt nem csökkenti, hiszen a 3 késpenge hüvelyből történő kihúzása közben kiiktatott helyzetet vesz fel, így az élezést nem befolyásolja.
A 21 forgókorong körbeíütó 23 vezetőbarázdája (4. ábra) úgy biztosítja a 3 késpenge 16 vágóélének függőleges síkban való megvezetését, hogy közben a 16 vágóéi a 23 vezetőbarázda felületével nem érintkezik. Ily módon aló vágóéi a 3 késpenge 1 hüvelybe történő betolása közben megkímélhető.
A 7. és 8. ábrákon nagyított léptékben ábrázoltuk a 23 vezetőbarázda egy-egy előnyös példakénti kialakítását. A 7. ábra szerint a 23 vezetőbarázdának V-alakú keresztmetszeti profilja van, ahol a V-szárai által bezárt hegyesszög a 3 késpenge élének oldalfelületei által bezárt hegyesszögnél kisebb, így a 3 késpenge 16 vágóéle nem képes a 23 vezetőbarázdába maradéktalanul befeküdni. A fizikai erőátadó kapcsolat a 23 vezetőbarázda köralakú peremélei és a 3 késpenge élének oldalfelületei között jön létre.
A 8. ábra szerint a 23 vezetőbarázdának felül ν'alakban kezdődő, majd U-alakban folytatódó keresztmetszeti profilja van. A 3 késpenge élének oldalfelületei a 23 vezetőbarázda összetartó ferde profillal rendelkező felső (külső) felületrészein fekszenek fel. A 3 késpenge betolásakor a 21 forgókorong és a 3 késpenge között ébredő súrlódóerők csökkentése szempontjából előnyös, ha a 23 vezetőbarázda összetartó felületrészei által bezárt hegyesszög a 3 késpenge élének oldalfelületei közötti hegyesszöggel közel megegyezik. A 3 késpenge 16 vágóéle a 23 vezetőbarázda alsó részében kiképzett 32 csatornába benyúlik, anélkül, hogy annak fenekét elérné.
A fentieken kívül a 23 vezetőbarázda tetszőleges kialakítású lehet, de általában előnyös, ha a keresztmetszeti profil biztosítja a 16 vágóéi kiemelését. A 7. és 8. ábrákon feltüntetett kiviteli alakok tehát csupán példák, amelyek helyén a találmány szerinti eszközben más keresztmetszeti profillal rendelkező hatásiránymeghatározó eszköz is alkalmazható.
A megbízható működés szempontjából adott esetben előnyös lehet, ha a 20 hatásirány-meghatározó eszköz olyan előfeszítő mechanizmussal van ellátva, amely biztosítja, hogy a kenési művelet befejeztével a 20 hatásirány-meghatározó eszköz működési helyzetet vegyen fel. Késtokban, hüvelyben elrendezett pengeélező eszköz esetében általában az a kedvező, ha a fenés a 3 késpenge kihúzásának folyamán történik. Előfordulhat, hogy a 3 késpenge kihúzása után all élezőegységet és a 20 hatásirány-meghatározó eszközt hordozó 17 csuklós tartó a 20 hatásirány-meghatározó eszköz kiiktatott helyzetében „leragad”, és ebben a helyzetben a 3 késpenge újra betolásakor nem tudja korlátozni a nem kívánt irányban működő fenőhatást. A 3 késpenge 1 hüvelybe való betolásakor, ha a 20 hatásirány-meghatározó eszköz kiiktatott helyzetben van, a 3 késpenge és a 11 élezőegység között súrlódó kölcsönhatás lép fel, amely egy idő után valószínűleg a beragadt 17 csuklós tartó visszabillentését, ezáltal a 20 hatásiránymeghatározó eszköz működési helyzetének felvételét eredményezi. Ezt megelőzően azonban, a 3 késpenge betolásának kezdetén, vagyis éppen a 3 késpenge hegyének környezetében élezőhatás érvényesül, amit a találmányi célkitűzés értelmében el szeretnénk kerülni.
A fenti probléma megelőzése érdekében a találmány szerinti pengeélező eszköz a 9. ábrán feltüntetett visszabillentő mechanizmussal látható el, amelyet a 30 nyúlványra felfelé irányuló erőhatást, ezen keresztül a 17 csuklós tartóra az óramutató járásával ellentétes értelmű forgatónyomatékot kifejtő 33 előfeszítő nyomórugó valósít meg. A méretezésnél ügyelni kell arra, hogy a 17 csuklós tartó a 20 hatásirány-meghatározó eszköz működési helyzete irányában előfeszítő, illetve visszabillentő forgatónyomaték ne legyen olyan mértékű, amely az élezési folyamat közben a hatásiránymeghatározó eszköz kiiktatott helyzetének felvételét, vagyis a 17 csuklós tartó előrebillentését korlátozná.
HU 208 799 Β
A találmány szerinti pengeélező eszköz egy további változatánál a 20 hatásirány-meghatározó eszköz a 21 forgókorong helyett 34 rudacskákkal megvalósított súrlódóeszközt foglal magában. A 34 rudacskák egymást keresztezőén úgy vannak elrendezve, hogy 35 V-alakú rést határoznak meg, amely a 11 élezőegység fenővájatával egyvonalban helyezkedik el. A 3 késpenge betolásakor, vagyis a 20 hatásirány-meghatározó eszköz működési helyzetében a 35 V-alakú réssel működik együtt, amely azonban fenőhatást nem fejt ki, csupán dörzsölődik a 16 vágóéi környezetéhez. A 34 rudacskák előnyösen körkeresztmetszetűek.
Egy további példakénti változatnál all élezőegység hordozórésze a 20 hatásirány-meghatározó eszköz hordozórészétől független kialakítású. All. ábra szerint a 11 élezőegység rögzített helyzetben van, míg a hatásirány-meghatározó eszköz 36 hordozórésze 28 csuklócsap körül billenthetően van elrendezve. A 20 hatásirány-meghatározó eszköz pengevezető elemét egymást keresztezőén elrendezett, V-alakú rést meghatározó körkeresztmetszetű rudacskák valósítják meg, amelyek a 36 hordozórész felfelé néző felületén vannak rögzítve. A 20 hatásirány-meghatározó eszköz 36 hordozórésze előnyösen a 11 élezőegység hordozórésze előtt, vagyis a 11 élezőegységnek a 2 kés 4 markolata felé eső oldalán helyezkedik el.
A 11 élezőegység és a 20 hatásirány-meghatározó eszköz egymástól független kialakításának akkor van jelentősége, ha a 11 élezőegység rögzített helyzete kívánatos. Az eszköz működése ennél a változatnál is lényegében a fentiekkel azonos, azzal a különbséggel, hogy csak a 20 hatásirány-meghatározó eszköz 36 hordozórésze billen, tehát a 11 élezőegység viszonylagos magassági helyzete még kis mértékben sem változik.
A fenti ismertetett kiviteli példák rávilágítanak arra, hogy a találmány szerinti pengeélező eszköz az igényekhez igazított formában, egyszerűen megvalósítható, és a kitűzött feladat megoldását eredményezi. A találmány előnyös hatásai a kiviteli példák alapján is beláthatok.

Claims (18)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Pengeélező eszköz, amely késpengét hosszirányban megvezető élezőegységgel rendelkezik, azzal jellemezve, hogy az élezőegységgel (11) együttműködő kapcsolatban lévő hatásirány-meghatározó eszköze (20) van, amely az élezőegységtől (11) távközzel van elrendezve, és működési helyzet és kiiktatott helyzet között a késpenge (3) mozgásirányától függően változtatható viszonylagos helyzetben egy hordozórészhez (5) kapcsolódik, és működési helyzetben a késpengével (3) a késpenge (3) vágóélét (16) az élezőegységgel (11) való kölcsönhatás irányában előfeszítő nyomóerővel ellentétes értelmű erőátadó kapcsolatban van. (Elsőbbsége: 1989. 08. 28.)
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti pengeélező eszköz, azzal jellemezve, hogy a hatásirány-meghatározó eszköz (20) a hordozórészhez (5) csuklósán kapcsolódik. (Elsőbbsége: 1989.08.28.)
  3. 3. A 2. igénypont szerinti pengeélező, azzal jellemezve, hogy az élezőegység (11) a hatásirány-meghatározó eszközzel (20) a csuklós kapcsolat csuklócsapja (28) körül együttmozgó kényszerkapcsolatban van. (Elsőbbsége: 1989. 08. 28.)
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti pengeélező eszköz, azzal jellemezve, hogy az élezőegységnek (11) a késpenge (3) markolatát (4) tekintve előrenéző és hátranéző oldalai vannak, és a hatásirány-meghatározó eszköz (20) az élezőegység (11) markolat (4) felé néző oldalán helyezkedik el. (Elsőbbsége: 1989. 08.28.)
  5. 5. A 4. igénypont szerinti pengeélező eszköz, azzal jellemezve, hogy a hatásirány-meghatározó eszköznek (20) az élezőegység (11) előrenéző oldalán forgathatóan ágyazott forgatókorongja (21) van, amelynek palástfelülete a késpengével (3) való erőátadó kapcsolatra alkalmasan van kialakítva, és a forgatható ágyazás tengelye (24) a késpenge (3) hosszirányú megvezetésére merőlegesen helyezkedik el. (Elsőbbsége: 1989.08.28.)
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti pengeélező eszköz, azzal jellemezve, hogy az élezőegységnek (11) csuklós tartója (17) és azon elrendezett fenőidom-páija van, amely fenőidomok (18) között a késpenge (3) vágóélével (16) való kölcsönhatásra alkalmas fenővájat (19) van kiképezve, és a hatásirány-meghatározó eszköz (20) késpengével (3) közvetlen érintkező kapcsolatban lévő eleme a fenővájat (19) előtt vagy mögött a csuklós tartón (17) van elrendezve. (Elsőbbsége: 1989. 08. 28.)
  7. 7. A 6. igénypont szerinti pengeélező eszköz, azzal jellemezve, hogy a hatásirány-meghatározó eszköz késpengével (3) közvetlen érintkező kapcsolatban lévő eleme forgókorong (21), amely a fenővájat (19) előtt vagy mögött a késpenge (3) hosszirányú megvezetésének vonalában van elrendezve. (Elsőbbsége: 1989. 08. 28.)
  8. 8. A 7. igénypont szerinti pengeélező eszköz, azzal jellemezve, hogy hogy a forgókorong (21) palástfelületén körbefutó vezetőbarázda (23) van kiképezve, amely a késpenge (3) hosszirányú megvezetésével párhuzamosan, a fenővájattal (19) egyvonalban helyezkedik el. (Elsőbbsége: 1990. 02. 01.)
  9. 9. A 8. igénypont szerinti pengeélező eszköz, azzal jellemezve, hogy a vezetőbarázdának (23) a késpenge (3) vágóélét (16) a vezetőbarázda (23) felületétől távtartó kialakítású keresztmetszeti profilja van. (Elsőbbsége: 1990. 02. 01.)
  10. 10. A 6-9. igénypontok bármelyike szerinti pengeélező eszköz, azzal jellemezve, hogy a hatásiránymeghatározó eszköz (20) késpengével (3) közvetlen érintkező kapcsolatban lévő eleme a fenőidomok (18) előtt, a fenőidomoktól (18) távközzel helyezkedik el. (Elsőbbsége: 1989. 08. 28.)
  11. 11. A 6-10. igénypontok bármelyike szerinti pengeélező eszköz, azzal jellemezve, hogy a hatásiránymeghatározó eszköz (20) a hordozórészhez (5) a csuklós tartón (17) keresztül csuklósán kapcsolódik, ahol a
    HU 208 799 Β csuklós kapcsolat csuklócsapja (28) a késpenge (3) fenővájatban (19) való hosszirányú megvezetésére merőleges helyzetű. (Elsőbbsége: 1989. 08. 28.)
  12. 12. A 11. igénypont szerinti pengeélező eszköz, azzal jellemezve, hogy a hatásirány-meghatározó eszköz (20) késpengével (3) közvetlen érintkező kapcsolatban lévő eleme a csuklós kapcsolat forgástengelyétől a fenővájatnál (19) nagyobb távolságban helyezkedik el. (Elsőbbsége: 1989.08.28.)
  13. 13. A 6-12. igénypontok bármelyike szerinti pengeélező eszköz, azzal jellemezve, hogy a csuklós tartóhoz (17) kétoldalt előre kinyúló száridomok (22) csatlakoznak, amelyek között hézag van, és a hatásiránymeghatározó eszköz (20) késpengével közvetlen érintkező kapcsolatban lévő eleme, előnyösen forgókorongja (21) a csuklós tartóhoz (17) az oldalsó száridomokon (22) keresztül kapcsolódik. (Elsőbbsége: 1989. 08.28.)
  14. 14. A11. vagy 12. igénypontok bármelyike szerinti pengeélező eszköz, azzal jellemezve, hogy az élezőegységnek (11) szöghelyzet-behatároló blokkolóeleme (29) van. (Elsőbbsége: 1989.08.28.)
  15. 15. Az 1-14. igénypontok bármelyike szerinti pengeélező eszköz, azzal jellemezve, hogy a hordozórész (5) a késpengét (3) befogadó hüvely (1) vagy tok részeként van kialakítva. (Elsőbbsége: 1989.08.28.)
  16. 16. A 15. igénypont szerinti pengeélező eszköz, azzal jellemezve, hogy az élezőegység (11) a hüvelyben (1), annak bevezetőnyílásánál (10) van elrendezve, és a hordozórész (5) a hüvely (1) alsó falának (12) részeként van kiképezve. (Elsőbbsége: 1989. 08.28.)
  17. 17. A 15. vagy 16. igénypontok bármelyike szerinti pengeélező egység, azzal jellemezve, hogy a hüvelyben (1) a késpenge (3) vágóélét (16) az élezőegységgel (11) való kölcsönhatás irányában előfeszítő eszköz (13) van elrendezve, amely a késpenge (3) tompa hátsó élével (31) van érintkező kapcsolatban. (Elsőbbsége:
    1989. 08.28.)
  18. 18. A 15-17. igénypontok bármelyike szerinti pengeélező egység, azzal jellemezve, hogy élezőegység (11) hordozórésze (5) a hüvelyhez (1) oldható kötéssel kapcsolódó modulként van kiképezve. (Elsőbbsége: 1989. 08. 28.)
HU905505A 1989-08-28 1990-08-28 Blade-edging device HU208799B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AUPJ601789 1989-08-28
AUPJ841990 1990-02-01

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU905505D0 HU905505D0 (en) 1991-02-28
HUT58218A HUT58218A (en) 1992-02-28
HU208799B true HU208799B (en) 1994-01-28

Family

ID=25643745

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU905505A HU208799B (en) 1989-08-28 1990-08-28 Blade-edging device

Country Status (25)

Country Link
US (1) US5009040A (hu)
EP (1) EP0415604B1 (hu)
JP (1) JP3050902B2 (hu)
KR (1) KR0180728B1 (hu)
CN (1) CN1028078C (hu)
AT (1) ATE95458T1 (hu)
AU (1) AU620001B2 (hu)
BG (1) BG51444A3 (hu)
BR (1) BR9004218A (hu)
CA (1) CA2023570C (hu)
CZ (1) CZ283059B6 (hu)
DE (1) DE69003778T2 (hu)
DK (1) DK0415604T3 (hu)
ES (1) ES2046701T3 (hu)
FI (1) FI94501C (hu)
HK (1) HK1001326A1 (hu)
HU (1) HU208799B (hu)
IE (1) IE80589B1 (hu)
NZ (1) NZ234909A (hu)
PL (1) PL164736B1 (hu)
PT (1) PT95115B (hu)
RU (1) RU2023574C1 (hu)
SI (1) SI9011639A (hu)
TR (1) TR27296A (hu)
YU (1) YU163990A (hu)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU633759B2 (en) * 1990-09-17 1993-02-04 Mcpherson's Limited Blade sharpener
US5245756A (en) * 1992-09-28 1993-09-21 Howell David M Lockable knife block
AUPP749198A0 (en) * 1998-12-04 1998-12-24 Mcpherson's Limited Blade sharpener
US6224475B1 (en) * 1999-02-26 2001-05-01 The Pampered Chef, Ltd. Sharpener sheath
USD424906S (en) * 1999-02-26 2000-05-16 The Pampered Chef, Ltd. Sharpener sheath
CN1282527C (zh) * 2002-03-28 2006-11-01 黄伟业 安全刀套
GB2445726A (en) * 2007-01-20 2008-07-23 Robert Welch Designs Ltd A knife storage and sharpening apparatus
WO2010148430A1 (en) * 2009-06-22 2010-12-29 Mcpherson's Limited Blade scabbard, sharpener and sharpening cassette
CN102837231A (zh) * 2012-09-03 2012-12-26 张家港市金诚刀剪厂 磨剪刀机中剪刀夹具的整体升降调整定位装置
US9452508B2 (en) * 2013-07-24 2016-09-27 Bar 3 Products Group, Llc Adjustable knife holder adapted to maintain sharpness of a knife blade and method of manufacturing the adjustable knife holder
US9808901B2 (en) * 2014-05-29 2017-11-07 Darex, Llc Selectively deployable rotatable edge guide to support a cutting tool during a sharpening operation
GB2529430B (en) * 2014-08-19 2018-07-11 Joseph Joseph Ltd Receptacle for a blade
US10112286B2 (en) * 2015-02-25 2018-10-30 Lifetime Brands, Inc. Knife sharpening sheath and method for making the same
USD789077S1 (en) * 2016-01-21 2017-06-13 Lifetime Brands, Inc. Shears sheath
JP6618880B2 (ja) * 2016-10-19 2019-12-11 プリンス工業株式会社 刃物研ぎ器
US12064016B2 (en) 2019-01-18 2024-08-20 Outdoor Element, Llc Buckle assembly with sharpening tool
CN114173995B (zh) * 2019-05-17 2023-12-12 德瑞克斯有限公司 具有可倾斜磨锐台的工具磨锐机
US11376713B1 (en) 2021-03-09 2022-07-05 Sharkninja Operating Llc Knife sharpening systems
USD1005818S1 (en) * 2022-02-10 2023-11-28 Sharkninja Operating Llc Knife sharpener

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2111415B (en) * 1981-11-26 1985-07-03 Wilkinson Sword Ltd Knife sharpeners
US4669337A (en) * 1985-06-14 1987-06-02 Mcpherson's Limited Knife sharpener
GB8610177D0 (en) * 1986-04-25 1986-05-29 Wilkinson Sword Ltd Knife sharpeners
EP0271223B1 (en) * 1986-11-12 1990-09-26 McPherson's Limited Retractable blade knife
US4869027A (en) * 1988-01-11 1989-09-26 Mcevily John B Knife holding and sharpening cassette and knives therefor

Also Published As

Publication number Publication date
DK0415604T3 (da) 1994-02-14
CA2023570A1 (en) 1991-03-01
ES2046701T3 (es) 1994-02-01
KR910004305A (ko) 1991-03-28
TR27296A (tr) 1994-12-28
DE69003778D1 (de) 1993-11-11
CA2023570C (en) 1993-12-07
DE69003778T2 (de) 1994-02-03
RU2023574C1 (ru) 1994-11-30
YU163990A (sh) 1994-09-09
HU905505D0 (en) 1991-02-28
CN1049815A (zh) 1991-03-13
ATE95458T1 (de) 1993-10-15
EP0415604A1 (en) 1991-03-06
IE80589B1 (en) 1998-10-07
US5009040A (en) 1991-04-23
PT95115B (pt) 1998-06-30
JPH03142153A (ja) 1991-06-17
PT95115A (pt) 1992-04-30
KR0180728B1 (ko) 1999-04-01
CN1028078C (zh) 1995-04-05
HUT58218A (en) 1992-02-28
NZ234909A (en) 1992-02-25
HK1001326A1 (en) 1998-06-12
FI904239A0 (fi) 1990-08-27
BR9004218A (pt) 1992-01-28
FI94501B (fi) 1995-06-15
FI94501C (fi) 1995-09-25
CZ283059B6 (cs) 1997-12-17
PL164736B1 (pl) 1994-10-31
PL286652A1 (en) 1991-03-25
EP0415604B1 (en) 1993-10-06
AU6096590A (en) 1991-02-28
SI9011639A (en) 1997-10-31
IE903063A1 (en) 1991-03-13
AU620001B2 (en) 1992-02-06
CS411690A3 (en) 1992-06-17
JP3050902B2 (ja) 2000-06-12
BG51444A3 (en) 1993-05-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU208799B (en) Blade-edging device
US6235036B1 (en) Ear tag applicator
JP3923694B2 (ja) 植刃のための弾性クランプ機構
EP0654316B1 (en) Clamping device for a cutting insert
US5671892A (en) Shearing machine
US20090106983A1 (en) Knife
US4574475A (en) Nail clipper with cut nail retaining means
FR2546367A1 (fr) Ensemble de fauchage et protecteur de lame de fauchage
FR2548939A1 (fr) Butee reglable pour plateau de scie
US20060026843A1 (en) Side folding knife
US5544416A (en) Shears
PT1527838E (pt) Sistemas de retenção de lâmina para uma serra ticotico
CA1245454A (en) Knife sharpener
NZ335702A (en) Ear tag applicator biased to open once latch has been released
JPH09225154A (ja) 交換刃を持つナイフ
JPS609421A (ja) 切断具
FR2461052A1 (fr) Dispositif a couteaux pour mecanismes de coupe de machines a coudre
EP0587498A1 (fr) Scie sauteuse à moyens de fixation rapide de lame
FR2529249A1 (fr) Systeme d'arret de volet
JP2928473B2 (ja) ロック機構付きチューブカッタ
JP2004242527A (ja) 高枝鋏
KR200170804Y1 (ko) 손톱깎이
JP4702960B2 (ja) カッターナイフ用ホルダー
JPH0525829Y2 (hu)
US2151304A (en) Nail extractor

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee