PL164736B1 - Ostrzarka do ostrzy PL - Google Patents

Ostrzarka do ostrzy PL

Info

Publication number
PL164736B1
PL164736B1 PL90286652A PL28665290A PL164736B1 PL 164736 B1 PL164736 B1 PL 164736B1 PL 90286652 A PL90286652 A PL 90286652A PL 28665290 A PL28665290 A PL 28665290A PL 164736 B1 PL164736 B1 PL 164736B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
blade
sharpening
sharpening mechanism
support
roller
Prior art date
Application number
PL90286652A
Other languages
English (en)
Other versions
PL286652A1 (en
Inventor
Cvetan Petroff
Original Assignee
Mcphersons Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mcphersons Ltd filed Critical Mcphersons Ltd
Publication of PL286652A1 publication Critical patent/PL286652A1/xx
Publication of PL164736B1 publication Critical patent/PL164736B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B24GRINDING; POLISHING
    • B24DTOOLS FOR GRINDING, BUFFING OR SHARPENING
    • B24D15/00Hand tools or other devices for non-rotary grinding, polishing, or stropping
    • B24D15/06Hand tools or other devices for non-rotary grinding, polishing, or stropping specially designed for sharpening cutting edges
    • B24D15/08Hand tools or other devices for non-rotary grinding, polishing, or stropping specially designed for sharpening cutting edges of knives; of razors
    • B24D15/084Hand tools or other devices for non-rotary grinding, polishing, or stropping specially designed for sharpening cutting edges of knives; of razors the sharpening elements being fitted to knife sheaths, holders or handles

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Finish Polishing, Edge Sharpening, And Grinding By Specific Grinding Devices (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
  • Mechanical Treatment Of Semiconductor (AREA)
  • Lubricants (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Rotary Presses (AREA)
  • Transplanting Machines (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Walking Sticks, Umbrellas, And Fans (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Knives (AREA)

Abstract

1. O strzarka do ostrzy, zawierajaca mechanizm ostrzacy do ostrzenia krawedzi tnacej ostrza przystawio- nego do tego m echanizm u i przesuwajacego sie podluz- nie wzgledem niego, znamienny tym, ze w sasiedztwie mechanizm u ostrzacego (11) znajduje sie ruchomy ze- spól (17, 36), do którego sa przylaczone elementy (21, 34, 37) wspólpracujace z ostrzem, dla wspólnego ruchu z ruchomym zespolem (17, 36), przy czym ten ruchomy zespól (17, 36) jest polaczony ruchomo z podpora (5) p omiedzy polozeniem roboczym, w którym elementy 21, 34. 37) wspólpracujace z ostrzem sa uniesione wzgledem mechanizm u ostrzacego (11), a polozeniem nieczynnym, w którym elementy (21, 34, 37) wspólpra- cujace z ostrzem sa opuszczone wzgledem tego m echa- nizmu ostrzacego (11), przy czym elementy (21, 34, 37) wspólpracujace z ostrzem sa uniesione poprzez ten ruchomy zespól (17, 36) do polozenia roboczego w odpowiedzi na podluzny przesuw ostrza w jednym kie- runku wzgledem mechanizmu ostrzacego (11) lub ru - chomego zespolu (17, 36) i w tym polozeniu roboczym te uniesione elementy (21, 34, 37), sa polaczone z ostrzem (3) i przykladaja do niego sile przeciwstawiajaca sie sile powodujacej laczenie ostrza (3) z mechanizmem ostrzacym (11), i zostaja opuszczone poprzez ruchomy zespól (17, 36) do polozenia nieczynnego w odpowiedzi na podluzny przesuw ostrza (3) wzgledem mechanizmu ostrzacego (11) lub ruchomego zespolu (17, 36) w kie- runku przeciwnym, w którym to polozeniu ustaje przy- kladanie przez elementy (21, 34, 37) do ostrza (3) sily przeciwstawiajacej sie sile powodujacej laczenie ostrza (3) z mechanizm em ostrzacym (11). FIG 3 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest ostrzarka do ostrzy, zwłaszcza ostrzy noży i nożyczek.
Z opisów patentowych USA Nr 3 676 961, 3 774 350, 4 041 651, 4 091 691 i 4 805 350 są znane zespolone z pochwą ostrzarki do ostrzy, w których ostrze jest ostrzone w trakcie wkładania do pochwy, jak również w trakcie wyjmowania z pochwy. Jednakże niektórzy użytkownicy uważają, że to podwójne ostrzenie jest niewygodne ze względu na siłę konieczną do wepchnięcia ostrza do środka poprzez mechanizm ostrzący, podczas gdy podobna trudność nie występuje przy wyciąganiu ostrza poprzez mechanizm ostrzący w trakcie ruchu ostrza na zewnątrz.
Czynność wpychania ostrza poprzez ostrzarkę jest rzadko wykonywana z tym samym stopniem równomierności jaki osiąga się przy wyciąganiu. Poza niewygodą dla użytkownika, trudności związane z popychaniem ostrza do wewnątrz powodują, że krawędź tnąca ostrza jest ostrzona nieregularnie, tak że tworzą się drobne pofałdowania.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji ostrzarki do ostrzy, która ma działanie ostrzące tylko w jednym kierunku lub w której w tym kierunku działanie ostrzące jest przeważające, zaś w przeciwnym kierunku działanie ostrzące jest mniej skuteczne. Działanie ostrzące lub przeważające działanie ostrzące ma być realizowane zatem za pomocą przeciągania ostrza poprzez ostrzarkę w jednym kierunku.
164 736
Ostrzarka do ostrzy, zawierająca mechanizm ostrzący do ostrzenia krawędzi tnącej ostrza przystawionego do tego mechanizmu i przesuwającego się podłużnie względem niego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że w sąsiedztwie mechanizmu ostrzącego znajduje się ruchomy zespół, do którego są przyłączone elementy współpracujące z ostrzem, dla wspólnego ruchu z ruchomym zespołem, przy czym ten ruchomy zespół jest połączony ruchomo z podporą pomiędzy położeniem roboczym, w którym elementy współpracujące z ostrzem są uniesione względem mechanizmu ostrzącego, a położeniem nieczynnym, w którym elementy współpracujące z ostrzem są opuszczone względem tego mechanizmu ostrzącego, przy czym elementy współpracujące z ostrzem są uniesione poprzez ten ruchomy zespół do położenia roboczego w odpowiedzi na podłużny przesuw ostrza w jednym kierunku względem mechanizmu ostrzącego lub ruchomego zespołu, i w tym położeniu roboczym te uniesione elementy są połączone z ostrzem i przykładają do niego siłę przeciwstawiającą się sile powodującej łączenie ostrza z mechanizmem ostrzącym i zostają opuszczone poprzez ruchomy zespół do położenia nieczynnego w odpowiedzi na podłużny przesuw ostrza względem mechanizmu ostrzącego lub ruchomego zespołu w kierunku przeciwnym, w którym to położeniu ustaje przykładanie przez elementy do ostrza siły przeciwstawiającej się sile powodującej łączenie ostrza z mechanizmem ostrzącym.
Ruchome połączenie między zespołem a podporą korzystnie stanowi połączenie obrotowe za pomocą osi czopa. Mechanizm ostrzący i ruchomy zespół korzystnie są połączone ze sobą dla wspólnego ruchu wokół osi czopa tworzącej połączenie obrotowe. Mechanizm ostrzący ma część przednią i tylną, a ruchomy zespół znajduje się na części przedniej mechanizmu ostrzącego. Ruchomy zespół korzystnie zawiera rolkę umieszczoną na części przedniej mechanizmu ostrzącego, która współpracuje z ostrzem i przykłada do niego wspomnianą siłę przeciwstawną, przy czym rolka obraca się względem osi przebiegającej równolegle do osi czopa i poprzecznie do wzdłużnej osi ostrza umieszczonego w ostrzarce.
Mechanizm ostrzący korzystnie zawiera podpórkę i parę elementów ostrzących umocowanych do tej podpórki i tworzących między sobą ostrzące wybranie, przyjmujące wzdłużną część krawędziową ostrza, tworzącą krawędź tnącą ostrza dla naostrzenia ostrza przez ten mechanizm ostrzący, a ruchomy zespół zawiera element współpracujący z ostrzem, połączony z podpórką i umieszczony z jednej strony wybrania, dla współpracy z ostrzem umieszczonym w tym wybraniu.
Element współpracujący z ostrzem korzystnie stanowi rolkę obrotową wokół osi przebiegającej poprzecznie do wzdłużnej osi ostrza umieszczonego w wybraniu. Rolka ta ma obwodowy rowek położony pomiędzy jej czołami do przyjmowania wzdłużnej części krawędziowej ostrza, ustawiony w jednej linii z wybraniem tak, że ostrzona wzdłużna część krawędziowa ostrza jest umieszczona roboczo zarówno w rowku jak i w wybraniu. Rowek ma kształt przekroju poprzecznego tak dostosowany do kształtu przekroju poprzecznego wzdłużnej części krawędziowej ostrza, że krawędź tnąca ostrza nie dochodzi do dna rowka.
Rolka współpracująca z ostrzem znajduje się w odstępie od elementu ostrzącego i jest umieszczona na części przedniej mechanizmu ostrzącego.
Połączenie pomiędzy ruchomym zespołem i podporą korzystnie stanowi połączenie obrotowe w postaci osi czopa pomiędzy podpórką mechanizmu ostrzącego a podporą, przy czym ta oś czopa jest usytuowana poprzecznie do wzdłużnej osi ostrza umieszczonego w wybraniu pomiędzy elementami ostrzącymi. Rolka współpracująca z ostrzem jest umieszczona z przodu zarówno osi czopa jak i elementu ostrzącego tak, że ruch mechanizmu ostrzącego wokół osi czopa powoduje podnoszenie lub opuszczanie rolki względem podstawy ostrzącego wybrania w zależności od przechylenia mechanizmu ostrzącego odpowiednio do tyłu lub do przodu. Do podpórki korzystnie jest przymocowana para ramion, wystających ku przodowi podpórki z bocznym, wzajemnym odstępem, a rolka współpracująca z ostrzem jest przyłączona do podpórki poprzez zamocowanie do tych ramion. Mechanizm ostrzący korzystnie posiada ogranicznik zakresu ruchu obrotowego do przodu.
Podpora korzystnie tworzy część pochwy ochraniającej ostrze, mającej koniec przedni i koniec tylny, przy czym pochwa ma kanał mieszczący ostrze i otwór wprowadzający ostrze, znajdujący się w przednim końcu pochwy i umożliwiający wsuwanie i wyjmowanie ostrza z kanału pochwy. Wewnątrz pochwy w sąsiedztwie otworu wejściowego jest umieszczony mechanizm ostrzący, a podpora korzystnie tworzy część dolną ściany pochwy. Wewnątrz pochwy korzystnie jest umieszczony układ napinający, który naciska na górną krawędź ostrza umieszczonego w kanale, dopychając krawędź tnącą ostrza do współpracy z mechanizmem ostrzącym. Przednia część końcowa pochwy korzystnie jest w postaci podpory, która jest wyjmowalnie przyłączona do głównego korpusu pochwy, zaś mechanizm ostrzący jest zamocowany wewnątrz tej podpory.
Działanie ostrzarki według wynalazku polega na częściowym lub całkowitym wyeliminowaniu oddziaływania mechanizmu ostrzącego w trakcie ruchu ostrza poprzez ten mechanizm w jednym kierunku. Tę częściową lub całkowitą eliminację osiąga się dzięki zespołowi czynnie współpracującemu z ostrzem, który jest umieszczony w ostrzarce i który oddziaływuje na ostrze z siłą przeciwną do siły powodującej przeciąganie ostrza przez mechanizm ostrzący. Zespół ten powoduje w efekcie podnoszenie ostrza względem współpracującego mechanizmu ostrzącego, ale praktycznie nie ma potrzeby faktycznego rozdzielenia ostrza i mechanizmu ostrzącego. Ogólnie jest wystarczające takie oddziaływanie tego zespołu, przy którym występuje siła działająca na ostrze, skierowana przeciwnie do siły powodującej przeciąganie ostrza po mechanizmie ostrzącym. W ten sposób zostaje zmniejszona zdolność mechanizmu do skutecznego ostrzenia ostrza oraz opór względem przesuwania ostrza poprzez mechanizm ostrzący.
Zespół eliminujący oddziaływanie ostrzące reaguje na ruch ostrza poprzez ostrzarkę. Oznacza to, że zespół ten przyjmuje położenie robocze wskutek ruchu ostrza poprzez ostrzarkę w jednym kierunku i przyjmuje położenie nieczynne w wyniku ruchu ostrza w kierunku przeciwnym.
Zespół eliminujący ostrzenie może mieć wiele rozwiązań, dostosowanych do każdej z odmian mechanizmu ostrzącego. Mechanizm ostrzący według jednej z tych odmian zawiera obrotową podpórkę z zamontowanymi elementami ostrzącymi, takimi jak dwie zachodzące na siebie płytki tnące, wyznaczające wybranie ostrzące w kształcie litery V pomiędzy poszczególnymi krawędziami czynnymi płytek. Zespół eliminujący ostrzenie zawiera elementy współpracujące z ostrzem, takie jak rolka, umieszczone przed mechanizmem ostrzącym i zamocowane korzystnie na obrotowej podpórce i przemieszczające się wraz z nią wahliwie pomiędzy skrajnymi położeniami obrotowymi do przodu i do tyłu. Gdy podpórka znajduje się w tylnym położeniu obrotowym wówczas rolka jest podniesiona, tak że współpracuje z krawędzią tnącą ostrza, zabezpieczając ostrze przed kontaktem lub powodując łagodny kontakt z krawędziami czynnymi płytek tnących. W przednim położeniu obrotowym podpórki rolka przyjmuje jednakże niższe położenie, w którym nie przeszkadza właściwemu kontaktowi ostrzącemu ostrza i płytek ostrzących.
Oczywiście zamiast płytek tnących można zastosować ścierne elementy ostrzące. Również elementy współpracujące z ostrzem w zespole eliminującym ostrzenie nie muszą stanowić rolki, ale może to być, na przykład, para zachodzących na siebie bolców, pomiędzy którymi powstaje przestrzeń o kształcie litery V, mieszcząca ostrze. W tym innym rozwiązaniu zespołu krawędź tnąca ostrza współpracuje z każdym z dwóch bolców prawie tak samo jak współpracuje z płytkami tnącymi w trakcie operacji ostrzenia. Bolce jednak nie pełnią funkcji ostrzącej w zwykłym sensie, chociaż pomagają utrzymać w dobrym stanie krawędź tnącą poprzez ocieranie się tej krawędzi. Zalecane są bolce o kołowym przekroju poprzecznym.
Przedmiot wynalazku zostanie uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia ostrzarkę zespoloną z pochwą noża w rzucie bocznym, fig. 2 - ostrzarkę z fig. 1 w widoku z góry, fig. 3 - powiększony przekrój poprzeczny wzdłuż linii III-III z fig. 2, na którym pominięto nóż dla uzyskania lepszej przejrzystości, fig. 4 - rzut wzdłuż linii IV-IV z fig. 3, na którym pominięto różne części ostrzarki dla przejrzystości, fig. 5 - rzut podobny do fig. 3, pokazujący ostrze noża wprowadzane do pochwy, fig. 6 - rzut podobny do fig. 5, pokazujący ostrze noża wycofywane z pochwy, fig. 7 - współpracę między ostrzem noża a rolką w przekroju poprzecznym z fig. 5, fig. 8 - rzut podobny do fig. 7, pokazujący inny przykład realizacji rozwiązania według wynalazku, fig. 9 - inny przykład wykonania mechanizmu ostrzącego pokazanego na fig. 1 do fig. 10 - następny przykład realizacji rozwiązania według wynalazku, a fig. 11 - jeszcze inny przykład realizacji rozwiązania według wynalazku.
164 736
Szczególny przykład wykonania ostrzarki według wynalazku przedstawiony w odniesieniu do fig. 1 do 6 zaprojektowano dla wykorzystania z ostrzem chronionym pochwą, ale wynalazek nie ogranicza się do takiego zastosowania.
Figury 1 i 2 przedstawiają typową pochwę 1 na nóż 2, przy czym ostrze 3 noża 2 jest umieszczone w pochwie 1, zaś rękojeść 4 noża 2 znajduje się na zewnątrz pochwy 1 dla ujęcia przez użytkownika. Ostrzarka według wynalazku może jednakże być użytkowana w połączeniu z pochwami różnymi od tej pokazanej na rysunku.
Na figurze 3 pokazano częściowy przekrój przez otwór wprowadzający pochwy 1, ukazujący podpórkę 5 końca pochwy 1, podtrzymującą zespół ostrzarki i umocowaną odłączalnie do przedniego końca korpusu 6 pochwy 1. Do odłączalnego przyłączenia podpory 5 do korpusu 6 można zastosować dowolne stosowane elementy, takie jak zaciski 7 i 8. Pochwa 1 jest pusta wewnątrz, tworząc kanał 9 mieszczący ostrze noża 2, a wybranie 10 utworzone w podporze 5 zapewnia dostęp do kanału 9, przez który można wkładać i wyjmować z pochwy 1 ostrze 3.
Ostrzarka zawiera mechanizm ostrzący 11 umieszczony wewnątrz pochwy 1, korzystnie w sąsiedztwie wejściowego wybrania 10. W pokazanym układzie mechanizm ostrzący 11 jest zamocowany do podpory 5, tak aby był odłączalny razem z podporą 5 od korpusu 6. Wskazane jest umieszczenie mechanizmu ostrzącego tak, aby przylegał do dolnej ściany 12 pochwy 1, jak pokazano zaś wewnątrz pochwy 1 przelegle do wierzchniej ściany 14 zamontowano zespół napinający 13 w postaci sprężyny oddziaływującej na zasuwkę tak, że przykrywa mechanizm ostrzący 11.
Pochylnia 15 prowadząca ostrze 3 współpracuje z krawędzią tnącą 16 ostrza 3, aby wprowadzić ostrze 3 we właściwą współpracę z mechanizmem ostrzącym 11, a wybranie 10 korzystnie jest stosunkowo wąskie, wspomagając tę funkcję naprowadzania.
Mechanizm ostrzący 11 zawiera podparcie 17, które zamontowano wahliwie do przodu i do tyłu wokół osi czopu 28. W pokazanym układzie, ogranicznik 29 współpracuje z przednim występem 30 podparcia 17 i w ten sposób ustala krańcowe położenie do przodu mechanizmu ostrzącego 11 (fig. 3 i 6). Podobny ogranicznik położenia ku tyłowi może nie być potrzebny (fig. 5) ze względów wyjaśnionych poniżej. Oczywiście można zastosować ogranicznik o układzie całkiem innym od pokazanego.
Dwa elementy ostrzące 18 w postaci płytek tnących przymocowane do podparcia 17 są ustawione względem siebie tworząc wybranie ostrzące 19 w kształcie litery V (fig. 4). Układ taki jest dobrze znany i nie wymaga dalszego opisu Należy uwzględnić, że w mechanizmie ostrzącym 11 można zastosować elementy ostrzące inne niż płytki tnące.
Zespół 20 eliminujący ostrzenie umieszczono przed podparciem 17 i połączony z tym podparciem 17 tak, aby poruszał się razem z podparciem 17 w takcie jego ruchu wahliwego wokół osi czopa 28. W pokazanym rozwiązaniu zespół 20 eliminujący ostrzenie zawiera rolkę 21 umieszczoną między dwoma ramionami 22 tworzącymi całość lub przymocowanymi do podparcia 17. Rolka 21 może być utworzona z dowolnych materiałów takich jak stal nierdzewna lub tworzywo sztuczne. Może być pożądane ustalenie rolki 21 na zatrzasku współpracującym z ramionami 22, aby umożliwić wygodne zdejmowanie i wymianę. Obwodowy rowek 23 korzystnie wykonany na powierzchni rolki 21, pomiędzy jej czołami, zapewnia kierowanie i prowadzenie krawędzi tnącej ostrza 3 (fig. 5 i 6) umieszczonego w rowku 23 przy ruchu poprzez mechanizm ostrzący 11.
Rolka 21 może się obracać wokół osi 24, która jest równoległa do osi czopa 28 i jest ustawiona poprzecznie do wzdłużnej osi ostrza 3 umieszczonego w kanale 9 pochwy. Rolka 21 znajduje się w odstępie do przodu względem elementów ostrzących 18 i jest położona wyżej w stosunku do osi czopa 28, tak aby utworzyć wyjaśnioną poniżej zależność między cylindryczną powierzchnią rolki 21 i podstawą 25 wybrania 19. Pożądane jest umieszczenie elementów ostrzących 18 faktycznie bezpośrednio ponad osią czopa 28, tak aby stosunkowo mało wznosiły się i opadały przy wznoszeniu podstawy 25 wybrania 19 w trakcie ruchu mechanizmu ostrzącego 11 wokół osi czopa 28.
Celem wspomnianej powyżej zależności pomiędzy powierzchnią rolki 21 i podstawą 25 wybrania 19 jest stworzenie stanów działania i braku działania zespołu 20 eliminującego ostrzenie. W opisanym rozwiązaniu osiąga się to poprzez zmianę podniesienia rolki 21 pomiędzy położeniem roboczym z fig. 5 (stan działania) i położeniem nieczynnym z fig. 6 (stan nieczynny). W położeniu roboczym z fig. 5 rolka 21 opiera się o ostrze 3, podczas gdy w położeniu nieczynnym z fig. 6 rolka 21 nie kontaktuje się z ostrzem 3. Z drugiej strony następuje stosunkowo mała zmiana wysokości podstawy 25 wybrania 19 pomiędzy położeniami z fig. 5 i fig. 6. ....
W pokazanym na fig. 5 rozwiązaniu układ napinający 13 obejmuje dźwignię 26 zamocowaną dla wahadłowego ruchu wokół osi czopa 27 i powracającą do skrajnego przedniego położenia (fig. 3) pod działaniem sprężyny 30 lub innego stosownego elementu. Dźwignia 26 jest w trakcie użytkowania odchylona do tyłu od wybrania 10 pod działaniem ostrza 3 wprowadzanego do pochwy 1, jak pokazano na fig. 5. Dźwignia 26 utrzymuje kontakt z górną krawędzią 37 ostrza 3 pod wpływem oddziaływania sprężyny 30 i w ten sposób utrzymuje właściwy docisk ostrzący między mechanizmem ostrzącym lii wzdłużną częścią krawędziową ostrza 3, która tworzy krawędź tnącą 16.
Przy przepychaniu ostrza 3 poprzez mechanizm ostrzący 11, jak pokazano na fig. 5, początkowa współpraca między ostrzem 3 i mechanizmem ostrzącym 11 powoduje przechylenie mechanizmu ostrzącego 11 do tyłu wokół osi czopa 28, tak że mechanizm ostrzący 11 przyjmuje pozycję pokazaną na fig. 5. Rolka 21 w tym położeniu jest względnie podniesiona i opiera się o krawędź tnącą 16 ostrza 3, przez co ma tendencję do wypychania tego ostrza 3 z wybrania 19 płytki tnącej. Tendencja ta wzrasta wraz ze wzrostem siły między ostrzem 3 i elementami ostrzącymi 18 tak, że stanowi istotną przeszkodę dla docisku ostrza 3 do pełnego kontaktu z elementami ostrzącymi 18 (stan ostrzenia). Oznacza to, że rolka 21 przykłada siłę CF do ostrza 3, kktór^a dzida przeciw siie SI7 powodującej współpracę ostrza 3 z ell^i^e^i^ttu^i ostrzącymi 18. W rezultacie jest niedostateczny docisk wytworzony pomiędzy ostrzem 3 i elementami ostrzącymi 18 do spowodowania przynajmniej znaczącego ostrzenia.
Kiedy ostrze 3 jest wyciągane z powrotem poprzez mechanizm ostrzący 11, jak pokazano na fig. 6, wówczas mechanizm ostrzący 11 przechyla się do przodu jak pokazano. Powoduje to, że rolka 21 przesuwa się na niższą wysokość, i wówczas znajduje się poniżej krawędzi tnącej 16 ostrza. W konsekwencji zespół 20 eliminujący ostrzenie staje się nieczynny i ostrze 3 jest poddane pełnemu działaniu ostrzącemu mechanizmu ostrzącego 11 w trakcie wysuwania ostrza 3 poprzez ten mechanizm z pochwy 1.
Opisane rozwiązanie według wynalazku skutecznie rozwiązuje problemy związane z ostrzeniem w obydwu kierunkach. Zespół 20 eliminujący ostrzenie zmniejsza opór wkładania ostrza noża poprzez ostrzarkę do pochwy i w ten sposób usuwa niedogodność występującą w przypadku znanych ostrzarek. Z drugiej strony wykorzystuje się pełne ostrzenie w trakcie wyjmowania (wyciągania) ostrza z pochwy.
Korzystnie rolka 21 zespołu 20 eliminującego ostrzenie jest zaopatrzona w rowek 23, który służy jako element umiejscowiający krawędź tnącą 16 ostrza 3 noża i który jest tak ustawiony, że krawędź tnąca 16 nie dotyka dna rowka 23. Oznacza to, że ustalający rowek 23 jest tak usytuowany względem ostrza 3, że ostrze 3 nie może być włożone w rowek 23 na taką głębokość, aby zasadnicza krawędź tnąca 16 ostrza 3 współpracowała z podstawą rowka 23. Układ taki korzystnie minimalizuje możliwość stępienia krawędzi tnącej 16 w rezultacie przesuwania tej krawędzi po rolce 21.
Mechanizm ostrzący 11 typu pokazanego na fig. 1do 3 z obwodowym rowkiem utworzonym na rolce przedstawiono na fig. 4 w rzucie z przodu.
Zapobieganie przed kontaktem ostrza z dnem rowka jest korzystnie realizowane poprzez wybór właściwej zależności między kształtem przekroju poprzecznego rowka 23 i kształtem przekroju poprzecznego wzdłużnej części krawędziowej ostrza 3, która tworzy krawędź tnącą 16. Jeden tego rodzaju układ pokazano na fig;. 7. W układzie tym zapobiega się współpracy ostrza 3 z podstawą rowka 23 poprzez różnice w kątach nachylenia rowka 23 i krawędzi tnącej 16. W szczególności, kąt rozwarcia rowka 23 jest mniejszy niż kąt rozwarcia części krawędziowej ostrza 3, tworzącej krawędź tnącą 16.
Figura 8 pokazuje odmianę tego układu, w której nie musi być różnicy pomiędzy wspomnianymi dwoma kątami rozwarcia. W tej szczególnej odmianie w podstawie rowka 23, utworzono kanał 32, tak aby powstała wolna przestrzeń na krawędź ostrza 16. Dla osiągnięcia tego samego rezultatu można też zastosować inne rozwiązania.
Rowek 23 może mieć dowolny kształt uniemożliwiający kontakt ostrza z dnem rowka.
W innej odmianie rozwiązania według wynalazku, do mechanizmu ostrzącego 11 jest przyłożona siła napinająca dla zapewnienia, że zespół 20 eliminujący ostrzenie przyjmie położenie robocze przy końcu czynności ostrzenia ostrza. Zakładając, że mechanizm ostrzący 11 jest stosowany wraz z pochwą 1 chroniącą ostrze, powinien on być ustawiony do ostrzenia w trakcie wycofywania ostrza z pochwy. Zespół 20 eliminujący ostrzenie ma zatem działać przy wkładaniu ostrza do pochwy, aby wyeliminować lub w zasadzie wyeliminować działanie ostrzące mechanizmu ostrzącego 11 podczas tego ruchu.
Może się zdarzyć, że mechanizm ostrzący 11 zakleszczy się w położeniu przednim po zakończeniu operacji ostrzenia i w tym przypadku zespół 20 eliminujący ostrzenie zostanie utrzymany w stanie nieczynnym. Mechanizm ostrzący 11 może być cofnięty do położenia tylnego (czynny zespół 20 eliminujący ostrzenie) pod wpływem ruchu ostrza 3 noża do wnętrza pochwy po jego zaczepieniu o mechanizm, ale jeśli cofnięcie mechanizmu ostrzącego 11 będzie opóźnione ze względu na niedostateczne swobodne przechylenie tego mechanizmu, wówczas użytkownik może napotkać na niespodziewany opór dla początkowego wsuwania ostrza do pochwy.
Problem powyższy można wyeliminować, stosując układ napinający wspomniany powyżej. Fig. 9 pokazuje szczególny przypadek zastosowania takiego układu napinającego w postaci ściskanej sprężyny 33, oddziaływującej pomiędzy mechanizmami ostrzącymi 11 i pochwą 1. Mogą też być zastosowane inne rodzaje układów napinających. Siła przyłożona przez sprężynę 33 może być niewielka, tak aby nie przeszkadzać w ostrzeniu w trakcie wycofywania ostrza 3 z pochwy 1. Zasadniczym celem zastosowania sprężyny 33 jest sprowadzanie mechanizmu ostrzącego 11 do tylnego, przechylonego położenia na początku współpracy z ostrzem noża 3, wkładanym do pochwy.
Według innego przykładu rozwiązania wynalazku, rolkę 21 zastąpiono układem tarciowym. W jednej postaci tego rozwiązania pokazanej na fig. 10, układ tarciowy zawiera parę wystających bolców 34, nachylonych i zachodzących na siebie jak pokazano i tworzących między sobą przestrzeń 35 w kształcie litery V, mieszczącą ostrze. Ostrze 3 przechodzi przez tę przestrzeń 35 tak jak przechodzi przez wybranie 19 mechanizmu ostrzącego 11, ale bolce 34 raczej ocierają się w ostrze, niż ostrzą (w zwykłym sensie) krawędź tnącą 16 ostrza. W korzystnej postaci, bolce 34 mają kołowy kształt przekroju poprzecznego.
W jeszcze innej postaci rozwiązania według wynalazku, zespół 20 eliminujący ostrzenie jest oddzielony od mechanizmu ostrzącego 11 i jest umieszczony przed tym mechanizmem. Rozwiązanie to może być zastosowane wówczas, gdy mechanizm ostrzący 11 nie jest zamontowany obrotowo, jak opisano w odniesieniu do fig. 1 do 6, i w tym przypadku tylko zespół 20 eliminujący ostrzenie może być zamontowany wahliwie w górę i w dół w sposób poprzednio opisany pod wpływem względnego ruchu współpracującego ostrza 3 w głąb pochwy i z powrotem.
Na figurze 11 pokazano schematycznie tego rodzaju rozwiązanie. W rozwiązaniu tym mechanizm ostrzący 11 zamocowano do podpory bez możliwości względnego ruchu. Zespół 20 eliminujący ostrzenie zawiera klocek 36 zamocowany obrotowo względem osi czopa 28, mający parę zachodzących na siebie bolców trących 37, działających w ten sam sposób jak bolce 34 w rozwiązaniu z fig. 10.
Działanie rozwiązania z fig. 11 jest zasadniczo analogiczne do działania rozwiązań z fig. 1 do 6. Jedyna różnica polega na tym, że mechanizm ostrzący 11 nie obraca się, odmiennie od poprzednich rozwiązań.
Rozwiązanie według wynalazku zapewnia istotne korzyści, a w szczególności zdolność regulacji ostrzenia lub całkowicie skuteczne ostrzenie tylko w jednym kierunku przesuwu ostrza.
164 736
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (18)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Ostrzarka do ostrzy, zawierająca mechanizm ostrzący do ostrzenia krawędzi tnącej ostrza przystawionego do tego mechanizmu i przesuwającego się podłużnie względem niego, znamienny tym, że w sąsiedztwie mechanizmu ostrzącego (11) znajduje się ruchomy zespół (17, 36), do którego są przyłączone elementy (21, 34, 37) współpracujące z ostrzem, dla wspólnego ruchu z ruchomym zespołem (17, 36), przy czym ten ruchomy zespół (17, 36) jest połączony ruchomo z podporą (5) pomiędzy położeniem roboczym, w którym elementy (21,34, 37) współpracujące z ostrzem są uniesione względem mechanizmu ostrzącego (11), a położeniem nieczynnym, w którym elementy (21, 34, 37) współpracujące z ostrzem są opuszczone względem tego mechanizmu ostrzącego (11), przy czym elementy (21,34,37) współpracujące z ostrzem są uniesione poprzez ten ruchomy zespół (17, 36) do położenia roboczego w odpowiedzi na podłużny przesuw ostrza w jednym kierunku względem mechanizmu ostrzącego (11) lub ruchomego zespołu (17, 36) i w tym położeniu roboczym te uniesione elementy (21, 34, 37), są połączone z ostrzem (3) i przykładają do niego siłę przeciwstawiającą się sile powodującej łączenie ostrza (3) z mechanizmem ostrzącym (11), i zostają opuszczone poprzez ruchomy zespół (17, 36) do położenia nieczynnego w odpowiedzi na podłużny przesuw ostrza (3) względem mechanizmu ostrzącego (11) lub ruchomego zespołu (17, 36) w kierunku przeciwnym, w którym to położeniu ustaje przykładanie przez elementy (21, 34, 37) do ostrza (3) siły przeciwstawiającej się sile powodującej łączenie ostrza (3) z mechanizmem ostrzącym (11).
  2. 2. Ostrzarka według zastrz. 1, znamienna tym, że ruchome połączenie między zespołem (17,36) a podporą (15) stanowi połączenie obrotowe za pomocą osi czopa (28).
  3. 3. Ostrzarka według zastrz. 1, znamienna tym, że mechanizm ostrzący (11) i ruchomy zespół (17, 36) są połączone ze sobą dla wspólnego ruchu wokół osi czopa (28) tworzącej połączenie obrotowe.
  4. 4. Ostrzarka według zastrz. 2, znamienna tym, że mechanizm ostrzący (11) ma część przednią i tylną, a ruchomy zespół (17, 36) znajduje się na części przedniej mechanizmu ostrzącego (11).
  5. 5. Ostrzarka według zastrz. 4, znamienna tym, że ruchomy zespół (17,36) zawiera rolkę (21) umieszczoną na części przedniej mechanizmu ostrzącego (11), która współpracuje z ostrzem i przykłada do niego wspomnianą siłę przeciwstawną, przy czym rolka (21) obraca się względem osi (24) przebiegającej równolegle do osi czopa (28) i poprzecznie do wzdłużnej osi ostrza (3) umieszczonego w ostrzarce.
  6. 6. Ostrzarka według zastrz. 1, znamienna tym, że mechanizm ostrzący (11) zawiera podpórkę (17) i parę elementów ostrzących (18) umocowanych do tej podpórki (17) i tworzących między sobą ostrzące wybranie (19), przyjmujące wzdłużną część krawędziową ostrza (3) tworzącą krawędź tnącą ostrza dla naostrzenia ostrza przez ten mechanizm ostrzący (11), a ruchomy zespół (17,36) zawiera element współpracujący z ostrzem, połączony z podpórką (17) i umieszczony z jednej strony wybrania (19), dla współpracy z ostrzem (3) umieszczonym w tym wybraniu (19).
  7. 7. Ostrzarka według zastrz. 6, znamienna tym, że element współpracujący z ostrzem stanowi rolkę (21) obrotową wokół osi (24) przebiegającej poprzecznie do wzdłużnej osi ostrza (3) umieszczonego w wybraniu (19).
  8. 8. Ostrzarka według zastrz. 7, znamienna tym, że rolka (21) ma obwodowy rowek (23) położony pomiędzy jej czołami do przyjmowania wzdłużnej części krawędziowej ostrza (3), ustawiony w jednej linii z wybraniem (19) tak, że ostrzona wzdłużna część krawędziowa ostrza (3) jest umieszczona roboczo zarówno w rowku (23) jak i w wybraniu (19).
  9. 9. Ostrzarka według zastrz. 8, znamienna tym, że rowek (23) ma kształt przekroju poprzecznego tak dostosowany do kształtu przekroju poprzecznego wzdłużnej części krawędziowej ostrza (3), że krawędź tnąca ostrza (3) nie dochodzi do dna rowka (23).
    164 736
  10. 10. Ostrzarka według zastrz. 7 albo 8 albo 9, znamienna tym, że rolka (21) współpracująca z ostrzem (3) znajduje się w odstępie od elementu ostrzącego (18) i jest umieszczona na części przedniej mechanizmu ostrzącego (11).
  11. 11. Ostrzarka według zastrz. 6, znamienna tym, że połączenie pomiędzy ruchomym zespołem (17,36) i podporą (5) stanowi połączenie obrotowe w postaci osi czopa (28) pomiędzy podpórką (17) mechanizmu ostrzącego (11) a podporą (5), przy czym ta oś czopa (28) jest usytuowana poprzecznie do wzdłużnej osi ostrza (3) umieszczonego w wybraniu (19) pomiędzy elementami ostrzącymi (18).
  12. 12. Ostrzarka według zastrz. 11, znamienna tym, że rolka (21) współpracująca z ostrzem (3) jest umieszczona z przodu zarówno osi czopa (28) jak i elementu ostrzącego (18) tak, że ruch mechanizmu ostrzącego (11) wokół osi czopa (28) powoduje podnoszenie lub opuszczanie rolki (21) względem podstawy (25) ostrzącego wybrania (19) w zależności od przechylenia mechanizmu ostrzącego (11) odpowiednio do tyłu lub do przodu.
  13. 13. Ostrzarka według zastrz. 6, znamienna tym, że do podpórki (17) jest przymocowana para ramion (22), wystających ku przodowi podpórki (17) z bocznym, wzajemnym odstępem, a rolka (21) współpracująca z ostrzem (3) jest przyłączona do podpórki (17) poprzez zamocowanie do tych ramion (22).
  14. 14. Ostrzarka według zastrz. 11 albo 12, znamienna tym, że mechanizm ostrzący (11) posiada ogranicznik (29) zakresu ruchu obrotowego do przodu.
  15. 15. Ostrzarka według zastrz. 1, znamienna tym, że podpora (5) tworzy część pochwy (1) ochraniającej ostrze (3), mającej koniec przedni i koniec tylny, przy czym pochwa (1) ma kanał (9) mieszczący ostrze (3) i otwór (10) wprowadzający ostrze, znajdujący się w przednim końcu pochwy (1) i umożliwiający wsuwanie i wyjmowanie ostrza (3) z kanału (9) pochwy (1).
  16. 16. Ostrzarka według zastrz. 15, znamienna tym, że wewnątrz pochwy (1) w sąsiedztwie otworu wejściowego (10) jest umieszczony mechanizm ostrzący (11), a podpora (5) tworzy część dolną ściany (12) pochwy (1).
  17. 17. Ostrzarka według zastrz. 15 albo 16, znamienna tym, że wewnątrz pochwy (1) umieszczony jest układ napinający (13), który łączy się i naciska na górną krawędź ostrza (3) umieszczonego w kanale (9), dopychając krawędź tnącą ostrza (3) do współpracy z mechanizmem ostrzącym (11).
  18. 18. Ostrzarka według zastrz. 16, znamienna tym, że przednia część końcowa pochwy (1) jest w postaci podpory (5), którajest wyjmowalnie przyłączona do głównego korpusu (6) pochwy (1), zaś mechanizm ostrzący (11) jest zamocowany wewnątrz tej podpory (5).
PL90286652A 1989-08-28 1990-08-28 Ostrzarka do ostrzy PL PL164736B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AUPJ601789 1989-08-28
AUPJ841990 1990-02-01

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL286652A1 PL286652A1 (en) 1991-03-25
PL164736B1 true PL164736B1 (pl) 1994-10-31

Family

ID=25643745

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL90286652A PL164736B1 (pl) 1989-08-28 1990-08-28 Ostrzarka do ostrzy PL

Country Status (25)

Country Link
US (1) US5009040A (pl)
EP (1) EP0415604B1 (pl)
JP (1) JP3050902B2 (pl)
KR (1) KR0180728B1 (pl)
CN (1) CN1028078C (pl)
AT (1) ATE95458T1 (pl)
AU (1) AU620001B2 (pl)
BG (1) BG51444A3 (pl)
BR (1) BR9004218A (pl)
CA (1) CA2023570C (pl)
CZ (1) CZ283059B6 (pl)
DE (1) DE69003778T2 (pl)
DK (1) DK0415604T3 (pl)
ES (1) ES2046701T3 (pl)
FI (1) FI94501C (pl)
HK (1) HK1001326A1 (pl)
HU (1) HU208799B (pl)
IE (1) IE80589B1 (pl)
NZ (1) NZ234909A (pl)
PL (1) PL164736B1 (pl)
PT (1) PT95115B (pl)
RU (1) RU2023574C1 (pl)
SI (1) SI9011639A (pl)
TR (1) TR27296A (pl)
YU (1) YU163990A (pl)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2051286A1 (en) * 1990-09-17 1992-03-18 David Mark Williams Blade sharpener
US5245756A (en) * 1992-09-28 1993-09-21 Howell David M Lockable knife block
AUPP749198A0 (en) * 1998-12-04 1998-12-24 Mcpherson's Limited Blade sharpener
US6224475B1 (en) * 1999-02-26 2001-05-01 The Pampered Chef, Ltd. Sharpener sheath
USD424906S (en) * 1999-02-26 2000-05-16 The Pampered Chef, Ltd. Sharpener sheath
US7469475B2 (en) * 2002-03-28 2008-12-30 Wai Yip Wong Safe knife sheath
GB2445726A (en) * 2007-01-20 2008-07-23 Robert Welch Designs Ltd A knife storage and sharpening apparatus
PL2493657T3 (pl) * 2009-06-22 2019-09-30 Fackelmann Housewares Ip Pty Ltd Pochwa na ostrze, ostrzarka oraz kaseta ostrząca
CN102837231A (zh) * 2012-09-03 2012-12-26 张家港市金诚刀剪厂 磨剪刀机中剪刀夹具的整体升降调整定位装置
US9452508B2 (en) * 2013-07-24 2016-09-27 Bar 3 Products Group, Llc Adjustable knife holder adapted to maintain sharpness of a knife blade and method of manufacturing the adjustable knife holder
US9808901B2 (en) * 2014-05-29 2017-11-07 Darex, Llc Selectively deployable rotatable edge guide to support a cutting tool during a sharpening operation
GB2529430B (en) * 2014-08-19 2018-07-11 Joseph Joseph Ltd Receptacle for a blade
US10112286B2 (en) * 2015-02-25 2018-10-30 Lifetime Brands, Inc. Knife sharpening sheath and method for making the same
USD789077S1 (en) * 2016-01-21 2017-06-13 Lifetime Brands, Inc. Shears sheath
JP6618880B2 (ja) * 2016-10-19 2019-12-11 プリンス工業株式会社 刃物研ぎ器
WO2020150562A1 (en) * 2019-01-18 2020-07-23 Outdoor Element, Llc Buckle assembly with sharpening tool
EP3969226A4 (en) * 2019-05-17 2023-05-31 Darex, Llc TOOL SHARPENER WITH TILTABLE SHARPENING DECK
US11376713B1 (en) 2021-03-09 2022-07-05 Sharkninja Operating Llc Knife sharpening systems
USD1005818S1 (en) * 2022-02-10 2023-11-28 Sharkninja Operating Llc Knife sharpener

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2111415B (en) * 1981-11-26 1985-07-03 Wilkinson Sword Ltd Knife sharpeners
US4669337A (en) * 1985-06-14 1987-06-02 Mcpherson's Limited Knife sharpener
GB8610177D0 (en) * 1986-04-25 1986-05-29 Wilkinson Sword Ltd Knife sharpeners
EP0271223B1 (en) * 1986-11-12 1990-09-26 McPherson's Limited Retractable blade knife
US4869027A (en) * 1988-01-11 1989-09-26 Mcevily John B Knife holding and sharpening cassette and knives therefor

Also Published As

Publication number Publication date
YU163990A (sh) 1994-09-09
NZ234909A (en) 1992-02-25
SI9011639A (en) 1997-10-31
CN1049815A (zh) 1991-03-13
KR910004305A (ko) 1991-03-28
HUT58218A (en) 1992-02-28
JPH03142153A (ja) 1991-06-17
FI94501C (fi) 1995-09-25
IE903063A1 (en) 1991-03-13
HU208799B (en) 1994-01-28
CA2023570C (en) 1993-12-07
BR9004218A (pt) 1992-01-28
PT95115A (pt) 1992-04-30
BG51444A3 (en) 1993-05-14
CZ283059B6 (cs) 1997-12-17
DE69003778T2 (de) 1994-02-03
CN1028078C (zh) 1995-04-05
EP0415604A1 (en) 1991-03-06
PT95115B (pt) 1998-06-30
KR0180728B1 (ko) 1999-04-01
CS411690A3 (en) 1992-06-17
US5009040A (en) 1991-04-23
RU2023574C1 (ru) 1994-11-30
IE80589B1 (en) 1998-10-07
CA2023570A1 (en) 1991-03-01
EP0415604B1 (en) 1993-10-06
HK1001326A1 (en) 1998-06-12
FI904239A0 (fi) 1990-08-27
ATE95458T1 (de) 1993-10-15
PL286652A1 (en) 1991-03-25
DE69003778D1 (de) 1993-11-11
DK0415604T3 (da) 1994-02-14
ES2046701T3 (es) 1994-02-01
AU620001B2 (en) 1992-02-06
TR27296A (tr) 1994-12-28
FI94501B (fi) 1995-06-15
AU6096590A (en) 1991-02-28
HU905505D0 (en) 1991-02-28
JP3050902B2 (ja) 2000-06-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL164736B1 (pl) Ostrzarka do ostrzy PL
US4866845A (en) Knife holding and sharpening block
CA1038628A (en) Knife sharpener
US20130326883A1 (en) Scissors and sharpening arrangement
NO156119B (no) Saks-slire med integrert bladsliper.
US6117002A (en) Blade sharpener
US4862590A (en) Retractable blade knife
US4348809A (en) Combination sharpener device and scissors
KR20070078353A (ko) 연마 장치가 부착된 접이식 수납 커터
CA1245454A (en) Knife sharpener
EP0271223B1 (en) Retractable blade knife
US5121659A (en) Blade sharpener
CA1046774A (en) Knife sharpener
US1954259A (en) Shaving device
AU2015215832B2 (en) Scissors and sharpening arrangement
CS225118B2 (cs) Ostřicí zařízeni pro nůž
JPS6322943B2 (pl)
JPH0416291B2 (pl)
EP0206700A1 (en) Knife sharpener
IE48980B1 (en) Sharpener device
AU5838999A (en) Blade sharpener
MXPA97002509A (es) Funda de navaja