CZ281953B6 - Dvouzákrutové vřeteno - Google Patents

Dvouzákrutové vřeteno Download PDF

Info

Publication number
CZ281953B6
CZ281953B6 CS92212A CS21292A CZ281953B6 CZ 281953 B6 CZ281953 B6 CZ 281953B6 CS 92212 A CS92212 A CS 92212A CS 21292 A CS21292 A CS 21292A CZ 281953 B6 CZ281953 B6 CZ 281953B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cylindrical chamber
piston
brake
spindle
twist
Prior art date
Application number
CS92212A
Other languages
English (en)
Inventor
Hermann Ing. Nieratschker
Original Assignee
Palitex Project-Company Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Palitex Project-Company Gmbh filed Critical Palitex Project-Company Gmbh
Publication of CS21292A3 publication Critical patent/CS21292A3/cs
Publication of CZ281953B6 publication Critical patent/CZ281953B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H15/00Piecing arrangements ; Automatic end-finding, e.g. by suction and reverse package rotation; Devices for temporarily storing yarn during piecing
    • D01H15/007Piecing arrangements ; Automatic end-finding, e.g. by suction and reverse package rotation; Devices for temporarily storing yarn during piecing for two-for-one twisting machines
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H13/00Other common constructional features, details or accessories
    • D01H13/10Tension devices
    • D01H13/104Regulating tension by devices acting on running yarn and not associated with supply or take-up devices
    • D01H13/106Regulating tension by devices acting on running yarn and not associated with supply or take-up devices for double-twist spindle
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H7/00Spinning or twisting arrangements
    • D01H7/02Spinning or twisting arrangements for imparting permanent twist
    • D01H7/86Multiple-twist arrangements, e.g. two-for-one twisting devices ; Threading of yarn; Devices in hollow spindles for imparting false twist

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Abstract

Dvouzákrutové vřeteno obsahuje píst (30) napojený na trubku (33), která je prostřednictvím otvoru (33.1) spojena s válcovou komorou (26.1), ve které je umístěn píst (30) a je vedena ve válcové čelní stěně (24) válcové komory (26.1), kterou utěsňuje a nese druhý píst (35), který je uspořádán posuvně ve druhé válcové komoře, kterou utěsňuje a do které ústí odvzdušňovací otvor (25) mezi válcovou čelní stěnou (24) a horní stranou pístu (35).ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká dvouzákrutového vřetena s navlékacím zařízením nitě, ovládaným tlakovým vzduchem, kterým je nit působením injektoru nasávána do vstupní trubice nitě a proudem tlakového vzduchuje dopravována vodicím kanálem nitě k zásobnímu kotouči nitě, a s brzdičkou nitě, uloženou v oblasti duté osy vřetena, kde v brzdovém pouzdře dosedá brzdicí vložka 10 (patrona - dále vložka) ve tvaru kapsle proti hornímu a dolnímu brzdicímu prstenci s brzdicí plochou, z nichž dolní brzdicí prstenec tvoří část pístu, který je vlivem podtlaku nebo proudu nasávaného vzduchu, vyvíjeného působením injektoru, axiálně těsně posunovatelný, pro uvolňování brzdicí vložky proti vratné síle, uvnitř brzdového pouzdra, vytvářejícího první válcovou komoru, přičemž brzdicí vložce je pro její držení v mezipoloze, uvolňující průchody 15 brzdicích prstenců, přiřazeno přidržovací ústrojí.
Dosavadní stav techniky
U jednoho dvouzákrutového vřetena se nit zpravidla odtahuje ze stojící předlohové cívky 20 směrem nahoru, zavádí se do horního konce vstupní trubice nitě, směrově se převádí dolů a přitom se vede vodicí trubicí k rotoru vřetena, který opouští v radiální směru vodicím kanálem nitě a výstupním kanálem zásobního kotouče nitě. Od výstupního místa se nit vede směrem nahoru ve formě balónu, otáčejícího se okolo předlohové cívky. Niťový balón je nahoře omezován vodicím ústrojím nitě nebo vodicím očkem nitě. Nit se dále dostává přes předřazenou 25 kladku k posuvnému vodiči nitě a odtud k navíjecí cévce, která je zpravidla poháněna třecím válcem.
Pro navlékání a provlékání nitě vřetenem jsou známa navlékací zařízení, ovládaná tlakovým vzduchem a uložená v oblasti duté osy vřetena, kterými je nit nasávána působením injektoru do 30 duté osy vřetena a proudem tlakového vzduchu je dopravována vodicím kanálem k zásobnímu kotouči nitě.
Aby mohlo navlékací zařízení fungovat, je nutné přivádět trysce injektoru tlakový vzduch přívodními kanály tlakového vzduchu. Tak je např. podle DE-PS 24 61 796 známé přivádět 35 tlakový vzduch nepohyblivými částmi vřetena, přičemž kanál tlakového vzduchu jako součást pevného cívkového hmce je veden od jeho vnějšího obvodu k trysce injektoru, přičemž kanál tlakového vzduchu má úsek, probíhající radiálně dnem cívkového hmce, na který navazuje úsek, probíhající dutým nábojem cívkového hmce. Podle DE-PB 20 35 025 nebo DE-PS 30 12 427 je také známo umístit trysku ve středu oblasti zásobního kotouče nitě, přičemž potrubí tlakového 40 vzduchu nebo kanál tlakového vzduchu je veden středem přeslenu. Při tomto vytvoření v oblasti potrubí tlakového vzduchuje zapotřebí spojka mezi pevným a otáčejícím se dílem.
U dvouzákrutového vřetena, popsaného v úvodním odstavci, je pro pneumatické navlékaní a provlékání nitě dutou osou vřetena a zásobním kotoučem nitě nutné vytvořit v oblasti niťové 45 brzdičky, která je potřebná pro stabilizaci skacího procesu, volnou průchozí dráhu nitě, přičemž např. při brzdičce ve tvaru kapsle se brzdicí vložka uvolní od obou ji podpírajících brzdicích plochých prstenců, čímž se oba průchody brzdicích plochých prstenců uvolní.
Uspořádání, popsané v úvodním odstavci, je popsáno v DE-PS 28 30 265, obr. 6 a 7. Při 50 vhodných konstrukčních rozměrech odpovídající niťové brzdičky jsou síly, vyvolané podtlakem nebo sáním, vyvolaným injektorovým účinkem, relativně malé. V důsledku toho se může píst, obklopující brzdicí plochý prstenec, opírat jen s velmi malou třecí silou o válcovou stěnu, přičemž se přestavuje silou, vytvořenou podtlakem při uvolnění brzdicí vložky. V praktickém případě se musí vratné prvky pro zpětné přestavení pístu přesně sladit s danými přestavovacími
- 1 CZ 281953 B6 silami a se silou pružiny brzdicí vložky. Zde však existují meze, dané podtlakem, dosažitelným prostřednictvím injektoru. Vratná síla, působící na píst s dolním brzdicím plochým prstencem, musí být velká ve srovnání se silou brzdicí vložky.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je vytvořit dvouzákrutové vřeteno typu, popsaného v úvodním odstavci tak, aby podtlak, vyvíjený injektorovým účinkem, spolehlivě postačil pro odvod vzduchu a otevření niťové brzdičky.
Tento úkol je podle vynálezu řešen tak, že na dolní brzdicí prstenec je souose s ním napojen nejméně jeden přídavný píst, vedený v další válcové komoře a opatřený záběrovou plochou, přivrácenou k části další válcové komory, spojené s přívodem vzduchu.
Jestliže se do navlékacího zařízení nitě, t.j. do injektorové trubice nebo injektorové trysky, přivede tlakový vzduch, vytvoří se nad injektorovou tryskou nebo trubicí podtlak, který se rozšíří do prostoru pod dolním brzdicím plochým prstencem. Protože v prostoru brzdového pouzdra působí atmosférický tlak, je píst, obklopující dolní brzdicí prstenec, v důsledku tlakového rozdílu tažen směrem k injektoru. Po určitém pohybu pístu směrem dolů dojde k oddělení brzdicího 20 prstence a brzdicí vložky (kapsle). V důsledku toho může vnější vzduch proudit kolem brzdicí vložky do brzdového pouzdra, který jako žádoucí provlékací vzduch s sebou strhne nit, která se má provlékat, čímž se však na druhé straně zmenší síla podtlaku neboli sací síla, působící na píst.
Podle dalšího znaku vynálezu je přídavný píst nesen trubicí, spojenou s prvním pístem a uspořádanou v prodloužení prvního pístu a dolního brzdicího prstence směrem dolů, přičemž vnitřek trubice, vymezující vodicí kanál nitě, je spojen nejméně jedním postranním otvorem s první válcovou komorou, přičemž trubice je těsně vedena v průchodu čelní stěny první válcové komory, oddělující od sebe první válcovou komoru a další válcovou komoru, přičemž mezi čelní stěnou a záběrovou plochou přídavného pístu ústí do odpovídající další válcové komory nejméně jeden přívodní otvor vzduchu. Přívodní otvor vzduchu s výhodou leží u čelní stěny první válcové komory.
Podle dalšího znaku vynálezu trubice, vymezující vodicí kanál nitě, obsahuje v prodloužení dále za prvním přídavným pístem další trubicový úsek, jehož vnitřek je spojen přes nejméně jeden 35 postranní otvor s první další válcovou komorou a který je těsně veden v čelní stěně první další válcové komory, a který nese na svém dolním konci druhý přídavný píst, těsně vedený v druhé další válcové komoře, přičemž mezi čelní stěnou první další válcové komory a záběrovou plochou druhého přídavného pístu je nejméně jeden přívodní otvor vzduchu. Přívodní otvor vzduchu s výhodou leží u čelní stěny první další válcové komory.
Vodicí kanál nitě, vymezovaný vnitřkem trubice, s výhodou leží souose s nábojem rotoru vřetena, okolo kterého je vytvořen v náboji hrnce vřetena prstencový kanál, napojený na přívodní kanál tlakového vzduchu ve dně hrnce vřetena, přičemž prstencový kanál je napojen na prstencovou štěrbinu nadrotorové injektorové trysky, okolo osy vřetena a dráhy vedení nitě.
Podle dalšího znaku vynálezu je postranní otvor napojen na vodicí kanál nitě, spojující vstupní trubici nitě a radiální vodicí kanál zásobního kotouče nitě, přičemž vodicí kanál nitě, probíhající osou navlékacího ústrojí, je veden v ose zásobního kotouče nitě, přičemž v patě vodícího kanálu nitě je uložena injektorová tryska zásobního kotouče, orientovaná do radiálního vodícího kanálu 50 a napojená na přívodní kanál tlakového vzduchu, vedený osově zdola přeslenem.
Na základě použitého vícepístového systému podle vynálezu, a to buď jako dvojitého nebo trojitého systému, se znásobí síly, působící na pístový systém, takže během přívodu tlakového vzduchu k navlékacímu zařízení nitě je stále zaručeno spolehlivé otevření niťové brzdičky.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, na kterých znázorňuje obr. 1 schematický boční pohled na dvouzákrutové vřeteno v řezu, obr. 2 axiální řez dutou osou vřetena s niťovou brzdičkou, nacházející se v provozní poloze, obr. 3 axiální řez dutou osou vřetena s otevřenou niťovou brzdičkou, obr. 4 axiální řez dutou osou vřetena a obměněným provedení niťové brzdičky a navlékacího zařízení nitě.
Příklady provedení wnálezu
Dvouzákrutové vřeteno podle vynálezu sestává z přeslenu L otáčivého talíře 2 se zásobním kotoučem 3 nitě a z nepohyblivého cívkového hrnce s odvíjecí neboli předlohovou cívkou 5. Cívkový hrnec 4 sestává z pláště 6 cívkového hrnce 4, dna 7 cívkového hrnce 4 a z dutého náboje 8, který je znázorněn na obr. 2 a 4. Cívkový hmec 4 je opatřen neznázoměnými magnety, které spolupůsobí s pevně uloženými magnety mimo vřeteno, za účelem aretování cívkového hrnce 4. Cívkový hmec 4 je uložen prostřednictvím ložisek 9 (obr. 2) a 10, 11 (obr. 4) na rotoru 12 vřetena.
Dno 7 cívkového hrnce 4 je u provedení podle obr. 2 opatřeno radiálně probíhajícím přívodním kanálem 13 tlakového vzduchu, k němuž se může po straně přisadit přípoj 14 tlakového vzduchu (obr. 1), připojený prostřednictvím spínací skříně 15 na schematicky znázorněný zdroj 16 tlakového vzduchu.
Na vnitřní konec radiálně probíhajícího přívodního kanálu 13 tlakového vzduchu je napojen prstencový kanál 17 tlakového vzduchu, který probíhá dutým nábojem 8 cívkového hrnce 4 a vede k nadrotorové injektorové trysce 19. která je bezprostředně uložena nad vřetenovým rotorem 12 a je směrována k zásobnímu kotouči 3 nitě. Nadrotorová injektorová tryska 19 sestává z trubicového dílu 22. zasazeného soustředně do dutého náboje 8 cívkového hrnce 4, přičemž tento trubicový díl 22 je jednak napojen na prstencový kanál 17 tlakového vzduchu, a jednak je směrován dolů k rotoru 12 vřetena. Do trubicového dílu 22 zasahuje shora nátrubek 20, ponechávající volnou prstencovou mezeru. Nátrubek 20 leží v dolním prodloužení vstupní trubice 21 a pevné části duté osy vřetena.
Na dutý náboj 8 cívkového hrnce 4, vytvářejícího na svém horním konci válcovou komoru 8.1 (další válcovou komoru ve smyslu definice vynálezu), je nasazeno nasazovací pouzdro 23, jehož horní konec je uzavřen soustřednou čelní stěnou 24 první válcové komory 26.1. Nasazovací pouzdro 23 je na svém horním konci opatřeno postranními otvory 25. které ústí do válcové komory 8.1.
Na čelní stěnu 24, opatřenou válcovou objímkou 24,1, je nasazen válcový kryt 36, který vymezuje první válcovou komoru 26.1. V tomto válcovém krytu 26 je umístěna brzdicí vložka 27 (patrona) ve tvaru kapsle, která dosedá na pevný plochý horní brzdicí prstenec 28 a axiálně posuvný plochý dolní brzdicí prstenec 29. Horní brzdicí prstenec 28 je zasazen do válcové objímky 21.1, umístěné na dolním konci vstupní trubice 21 nitě. Dolní brzdicí prstenec 29 je zasazen do prvního pístu 30, opatřeného odstupňovaným otvorem, který je veden prostřednictvím těsnicího prstence 31 v první válcové komoře 26.1. První píst 30 je udržován ve znázorněné na obr. 2 funkční provozní poloze niťové brzdičky např. vratnou silou, vytvářenou šroubovou pružinou 32. Tato šroubová pružina 32 je opřena jedním koncem o spodní stranu prvního pístu 30, a druhým koncem o horní stranu čelní stěny 24.
Na píst 30 je napojena trubice 33, ležící v prodloužení dolního brzdicího prstence 29, která je prostřednictvím alespoň jednoho postranního otvoru 33.1 spojena s první válcovou komorou 26.1. Trubice 33 je vedena středovým otvorem v čelní stěně 24 první válcové komory 26.1 s
- j CZ 281953 B6 těsněním 34 a nese v oblasti svého dolního konce druhý píst 35. který je veden v dolní další válcové komoře 8.1 s těsněním 36.
Jestliže se za účelem provlékání nitě přivádí do injektoru přívodními kanály 13, 17 tlakový vzduch, proudící ve směru šipek f4, fj, fj, potom se v systému komor a kanálů vytvoří nad injektorem podtlak nebo sací proudění. Tento podtlak nebo sací síla, působící jednak na spodní stranu druhého pístu 35, a jednak prostřednictvím trubice 33 a postranních otvorů 33.1 na spodní stranu prvního pístu 30, způsobí to, že oba písty jsou společně s trubicí 33 taženy směrem dolů do polohy, znázorněné na obr. 3, čímž se brzdicí vložka ve tvaru kapsle uvolní od obou plochých brzdicích prstenců 28 a 29.
Do první válcové komory 26.1. tvořící brzdové pouzdro, je zasazeno přidržovací ústrojí 37 s výhodou ve tvaru nejméně tří paprskovitě dovnitř směrovaných opěrných výstupků, které slouží k tomu, aby podpíraly radiálně směrem ven vystupující nákružek 27.1 brzdicí vložky v části obvodu brzdicí vložky 27, jestliže dolní plochý brzdicí prstenec 29 je posunut směrem dolů a brzdicí vložka 27 vlivem její hmotnosti padá dolů. Při otevřeném stavu niťové brzdičky, znázorněném na obr. 3, existuje volný průchod pro nit F mezi vstupní trubicí 21 nitě a kanálem, vedoucím rotorem 12 vřetena k zásobnímu kotouči 3 nitě, takže nit F. přidržovaná na horním konci vstupní trubice 21 nitě, se nasaje a proudem tlakového vzduchu, působícím za injektorem, se dopravuje ve směru šipky f4 vodicím kanálem nitě k zásobnímu kotouči 3 nitě.
Po skončení provlékání nitě se proudění tlakového vzduchu přeruší, a pístový systém a tím také dolní brzdicí prstenec 29 se vrátí opět do provozní polohy, znázorněné na obr. 2.
U dvouzákrutového vřetena, znázorněného na obr. 4, je injektorová tryska 40 zasazena středově do zásobního kotouče 3 nitě. Tato injektorová tryska 40 zásobního kotouče 3 je napájena tlakovým vzduchem ze schematicky znázorněného zdroje 41 prostřednictvím přívodního kanálu 1.1 tlakového vzduchu, vedoucího přeslenem 1, a sice způsobem, popsaným v DE-PS 20 35 025 resp. 30 12 427. Injektorová tryska 40 je uspořádaná tak, že poté, co do ní byl zaveden tlakový vzduch, vstupuje proud tlakového vzduchu do radiálně orientovaného vodícího kanálu 3.1 nitě tak, že v kanálu 12.1, vedeném rotorem 12 vřetena, se vytvoří podtlak nebo proud nasávaného vzduchu, který působí směrem nahoru až k niťové brzdičce, aby. se niťová brzdička otevřela způsobem, znázorněným na obr. 4.
U provedení podle obr. 4 je pístový systém vytvořen jako trojnásobný píst. Za tím účelem je trubice 33 prodloužena nad první přídavný píst 35 o další trubicový úsek 33.2. který je prostřednictvím alespoň jednoho postranního otvoru 33.3 pod prvním přídavným pístem 35 spojen s první další válcovou komorou 42. ve které je tento píst uložen. Tento další trubicový úsek 33.2 je těsně veden v čelní stěně 43 první další válcové komory 42. Trubicový úsek 33.2 nese na svém dolním konci druhý přídavný píst 44, který je axiálně posuvně těsně uložen v druhé další válcové komoře 45. Nad druhým přídavným pístem 44 ústí alespoň jeden přívodní otvor 46 vzduchu. Dno druhé další válcové komory 45 je opatřeno středovým otvorem pro spojení trubice 33 s axiálním kanálem 12.1 rotoru 12 vřetena.
Když se přivádí za účelem provlékání nitě do injektorové trysky 40 zásobního kotouče 3 tlakový vzduch, vytváří se v duté ose vřetena podtlak nebo proud nasávaného vzduchu, působící ve směru šipky fj, který má za následek pohyb pístů 30, 35, 44 směrem dolů a tím i dolního brzdícího prstence 29. Způsobem, popsaným ve spojení s obr. 2 a 3, se tak nit F, přidržovaná na horním konci vstupní trubice 21. může znázorněným způsobem provléknout vřetenem. Uvedení pístů 30, 35, 44 a tím i dolního brzdicího prstence 29 zpět do provozní polohy se provádí pomocí vratné šroubové pružiny 32.
Ve smyslu definice předmětu vynálezu je tak na dolní brzdicí prstenec 29 souose s ním napojen nejméně jeden přídavný píst 35. 41. vedený v další válcové komoře 8.1. 42, 45 a opatřený
-4CZ 281953 B6 záběrovou plochou 35A, 44A, přivrácenou k části 81 A, 42A. 45A další válcové komory, spojené s přívodem vzduchu. Přídavný píst 35 je v daném provedení nesen trubicí 33, spojenou s prvním pístem 30 a uspořádanou v prodloužení prvního pístu 30 a dolního brzdicího prstence 29 směrem dolů, přičemž vnitřek trubice 33, vymezující vodicí kanál K. nitě, je spojen nejméně jedním postranním otvorem 33.1 s první válcovou komorou 26.1, přičemž trubice 33 je těsně vedena v průchodu čelní stěny 24 první válcové komory 26.1, oddělující od sebe první válcovou komoru 26.1 a další válcovou komoru (8.1, 42), přičemž mezi čelní stěnou 24 a záběrovou plochou 35A přídavného pístu 35 ústí do odpovídající další válcové komory 8.1, 42 nejméně jeden přívodní otvor 25, 47 vzduchu.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Dvouzákrutové vřeteno s navlékacím zařízením nitě, ovládaným tlakovým vzduchem, kterým je nit působením injektoru nasávána do vstupní trubice (21) nitě a proudem tlakového vzduchu je dopravována vodicím kanálem (K) nitě k zásobnímu kotouči (3) nitě, a s brzdičkou nitě, uloženou v oblasti duté osy vřetena, kde v brzdovém pouzdře (26) dosedá brzdicí vložka (27) ve tvaru kapsle proti hornímu (28) a dolnímu (29) brzdicímu prstenci s brzdicí plochou, z nichž dolní brzdicí prstenec (29) tvoří část pístu (30), který je vlivem podtlaku nebo proudu nasávaného vzduchu, vyvíjeného působením injektoru, axiálně těsně posunovatelný, pro uvolňování brzdicí vložky (27), proti vratné síle uvnitř brzdového pouzdra (26), vytvářejícího první válcovou komoru (26.1), přičemž brzdicí vložce (27) je pro její držení v mezipoloze, uvolňující průchody brzdicích prstenců (28, 29), přiřazeno přidržovací ústrojí (37), přičemž dvouzákrutové vřeteno je vyznačené tím, že na dolní brzdicí prstenec (29) je souose s ním napojen nejméně jeden přídavný píst (35, 44), vedený v další válcové komoře (8.1, 42, 45) a opatřený záběrovou plochou (35A, 44A), přivrácenou k části (8.1A, 42A, 45A) další válcové komory, spojené s přívodem vzduchu.
  2. 2. Dvouzákrutové vřeteno podle nároku 1, vyznačené tím, že přídavný píst (35) je nesen trubicí (33), spojenou s prvním pístem (30) a uspořádanou v prodloužení prvního pístu (30) a dolního brzdicího prstence (29) směrem dolů, přičemž vnitřek trubice (33), vymezující vodicí kanál (K) nitě, je spojen nejméně jedním postranním otvorem (33.1) s první válcovou komorou (26.1), přičemž trubice (33) je těsně vedena v průchodu čelní stěny (24) první válcové komory (26.1), oddělující od sebe první válcovou komoru (26.1) a další válcovou komoru (8.1, 42), přičemž mezi čelní stěnou (24) a záběrovou plochou (35A) přídavného pístu (35) ústí do odpovídající další válcové komory (8.1,42) nejméně jeden přívodní otvor (25, 47) vzduchu.
  3. 3. Dvouzákrutové vřeteno podle nároku 2, vyznačené tím, že přívodní otvor (25, 47) vzduchu leží u čelní stěny (24) první válcové komory (26.1).
  4. 4. Dvouzákrutové vřeteno podle nároku 2 nebo 3, vyznačené tím, že trubice (33) obsahuje v prodloužení dále za prvním přídavným pístem (35) další trubicový úsek (33.2), jehož vnitřek je spojen přes nejméně jeden postranní otvor (33.3) s první další válcovou komorou (42) a který je těsně veden v čelní stěně (43) první další válcové komory (42), a který nese na svém dolním konci druhý přídavný píst (44), těsně vedený v druhé další válcové komoře (45), přičemž mezi čelní stěnou (43) první další válcové komory (45) a záběrovou plochou (44A) druhého přídavného pístu (44) je nejméně jeden přívodní otvor (46) vzduchu.
  5. 5. Dvouzákrutové vřeteno podle nároku 4, vyznačené tím, že přívodní otvor (46) vzduchu leží u čelní stěny (43) první další válcové komory (42).
    - 5 CZ 281953 B6
  6. 6. Dvouzákrutové vřeteno podle nejméně jednoho z nároků 2 až 5, vyznačené tím, že vodicí kanál (K) nitě, vymezovaný vnitřkem trubice (33), leží souose s nábojem (12A) rotoru (12) vřetena, okolo kterého je vytvořen v náboji (8) hrnce vřetena prstencový kanál (17), napojený na přívodní kanál (13) tlakového vzduchu ve dně (7) hrnce vřetena, přičemž prstencový
    5 kanál (17) je napojen na prstencovou štěrbinu nadrotorové injektorové trysky (19) okolo osy vřetena a dráhy vedení nitě.
  7. 7. Dvouzákrutové vřeteno podle nejméně jednoho z nároků 2až6, vyznačené tím, že postranní otvor (33.1, 33.3) je napojen na vodicí kanál (K) nitě, spojující vstupní trubici (21) ío nitě a radiální vodicí kanál (3.1) zásobního kotouče (3) nitě, přičemž vodicí kanál (K) nitě, probíhající osou navlékacího ústrojí, je veden v ose zásobního kotouče (3) nitě, přičemž v patě vodícího kanálu (K.) nitě je uložena injektorová tryska (40) zásobního kotouče, orientované do radiálního vodícího kanálu (3.1) a napojená na přívodní kanál (1.1) tlakového vzduchu, vedený osově zdola přeslenem (1).
CS92212A 1991-02-04 1992-01-24 Dvouzákrutové vřeteno CZ281953B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4103286A DE4103286C2 (de) 1991-02-04 1991-02-04 Doppeldraht-Zwirnspindel

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS21292A3 CS21292A3 (en) 1992-08-12
CZ281953B6 true CZ281953B6 (cs) 1997-04-16

Family

ID=6424334

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS92212A CZ281953B6 (cs) 1991-02-04 1992-01-24 Dvouzákrutové vřeteno

Country Status (5)

Country Link
US (1) US5155988A (cs)
EP (1) EP0498077B1 (cs)
JP (1) JP3108175B2 (cs)
CZ (1) CZ281953B6 (cs)
DE (1) DE4103286C2 (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0620301B1 (de) * 1993-04-13 1997-06-18 Palitex Project-Company GmbH Einrichtung zum Einstellen von Kapselfadenbremsen an Zwirnmaschinen, insbesondere Doppeldraht-Zwirnmaschinen
DE4342244A1 (de) * 1993-12-10 1995-06-14 Lim Jin Tae Nadeleinsetzvorrichtung für ein Garneinhaken in einer Zwei-Vier-Eins-Garnzwirnmaschine
DE19540790C1 (de) * 1995-11-02 1996-12-05 Palitex Project Co Gmbh Zwirnspindel, insbesondere für eine mehrere Zwirnspindeln aufweisende Doppeldraht-Zwirnmaschine
DE19955399C2 (de) * 1999-11-18 2001-10-04 Volkmann Gmbh Kablier- und Doppeldrahtzwirn-Spindel
DE10032141A1 (de) * 2000-07-01 2002-01-17 Volkmann Gmbh Fadenbremse und mit einer solchen Fadenbremse ausgerüstete Spindeln, Doppeldraht-Zwirnspindeln und Doppeldraht-Zwirnmaschinen
DE10032140A1 (de) * 2000-07-01 2002-01-17 Volkmann Gmbh Fadenbremse und mit einer solchen Fadenbremse ausgerüstete Spindeln, Doppeldraht-Zwirnspindeln und Doppeldraht-Zwirnmaschinen
DE102006029055A1 (de) * 2006-06-24 2007-12-27 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Doppeldraht-Zwirnspindel mit druckluftbetätigter Einfädelvorrichtung
DE102009058979A1 (de) * 2009-12-18 2011-06-22 Oerlikon Textile GmbH & Co. KG, 42897 Fadenbremse für eine Doppeldrahtzwirnspindel
CN103243421B (zh) * 2013-04-19 2015-12-02 徐州斯尔克纤维科技股份有限公司 一种倍捻机的气动控制系统
DE102015014299A1 (de) * 2015-11-06 2017-05-11 Saurer Germany Gmbh & Co. Kg Außenfadenbremse, Kordier- oder Kabliermaschine mit einer Außenfadenbremse und Verfahren zum Betreiben einer solchen Kordier- oder Kabliermaschine

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2830265C2 (de) * 1978-07-10 1983-01-13 Palitex Project-Company Gmbh, 4150 Krefeld Doppeldraht-Zwirnspindel
DE2914656C2 (de) * 1979-04-11 1982-04-22 Palitex Project-Company Gmbh, 4150 Krefeld Fadenbremse insbesondere für Doppeldraht-Zwirnspindeln
DE3012427A1 (de) * 1980-03-31 1981-04-16 Saurer-Allma Gmbh, 8960 Kempten Doppeldrahtzwirnspindel mit druckluftbetaetigter einfaedelvorrichtung
DE3104748C2 (de) * 1981-02-11 1984-11-08 Palitex Project-Company Gmbh, 4150 Krefeld Pneumatisch durchfädelbare Fadenbremse, insbesondere für eine Doppeldraht-Zwirnspindel
DE3243147C2 (de) * 1982-11-22 1989-11-02 Kraftwerk Union AG, 4330 Mülheim Verfahren zur Meerwasseraufbereitung
DE3243157C2 (de) * 1982-11-23 1985-01-24 Palitex Project-Company Gmbh, 4150 Krefeld Fadenbremse mit zugeordneter druckluftbetätigter Einfädelvorrichtung, insbesondere für Doppeldraht-Zwirnspindeln

Also Published As

Publication number Publication date
EP0498077A3 (en) 1992-09-09
CS21292A3 (en) 1992-08-12
DE4103286A1 (de) 1992-08-06
EP0498077A2 (de) 1992-08-12
US5155988A (en) 1992-10-20
JPH04316619A (ja) 1992-11-09
DE4103286C2 (de) 1993-10-28
EP0498077B1 (de) 1996-03-06
JP3108175B2 (ja) 2000-11-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4287712A (en) Pneumatically disengageable self-threading yarn brake mechanism in a hollow spindle assembly of a textile yarn processing machine and related method
CZ281953B6 (cs) Dvouzákrutové vřeteno
CS215050B2 (en) Thread brake
EP0023050A1 (en) A double-twisting machine with pneumatic yarn-insertion means
US4468920A (en) Pneumatically threadable yarn brake and a two-for-one twisting spindle equipped therewith
CZ287433B6 (en) Process and apparatus for producing twisted thread
JPS6015732B2 (ja) 二重撚糸用スピンドル
US6425236B1 (en) Cable and yarn double-twisting spindle
US4332130A (en) Apparatus for infeeding textile band material to a consumer
GB1265620A (cs)
US7467508B2 (en) Two-for-one twisting spindle comprising a pneumatically actuated threading device
CZ286898A3 (cs) Skací vřeteno
US5150566A (en) Thread processing machine spindle assembly having mechanical adjustment mechanisms for devices within a rotating thread balloon
GB1390822A (en) Rotating thread clamp
US2662364A (en) Yarn tensioning means for twisters
US4769981A (en) Process and device to piece to a spinning device
US4711081A (en) Thread brake mechanism for a spindle assembly of a thread processing machine
US3029587A (en) Method of and a device for doubling yarn on double twist spindles
CS258116B2 (en) Device for auxiliary mechanism diameter changing for thread rewinding
US6257516B1 (en) Axial disc brake and yarn feeding device including an axial disc brake
EP0754645A1 (en) Electropneumatic device for the automatic treading of weft feeders and weft feeder including said device
US4435952A (en) Spinning assembly for a wrapped yarn spinning machine
US4405094A (en) Thread brake
US4574575A (en) Two-for-one twisting spindle
CZ281395B6 (cs) Způsob samočinného přizpůsobování brzdné síly niťové brzdičky uspořádané v duté ose dvouzákrutového vřetena a dvouzákrutové vřeteno vybavené odpovídající niťovou brzdičkou