CZ279363B6 - Pojízdná podbíječka koleje - Google Patents

Pojízdná podbíječka koleje Download PDF

Info

Publication number
CZ279363B6
CZ279363B6 CS901904A CS190490A CZ279363B6 CZ 279363 B6 CZ279363 B6 CZ 279363B6 CS 901904 A CS901904 A CS 901904A CS 190490 A CS190490 A CS 190490A CZ 279363 B6 CZ279363 B6 CZ 279363B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tamping
units
track
tool
unit
Prior art date
Application number
CS901904A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Ing. Theurer
Original Assignee
Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. filed Critical Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H.
Publication of CS9001904A2 publication Critical patent/CS9001904A2/cs
Publication of CZ279363B6 publication Critical patent/CZ279363B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/12Packing sleepers, with or without concurrent work on the track; Compacting track-carrying ballast
    • E01B27/13Packing sleepers, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/16Sleeper-tamping machines
    • E01B27/17Sleeper-tamping machines combined with means for lifting, levelling or slewing the track
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2203/00Devices for working the railway-superstructure
    • E01B2203/10Track-lifting or-lining devices or methods
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2203/00Devices for working the railway-superstructure
    • E01B2203/12Tamping devices
    • E01B2203/125Tamping devices adapted for switches or crossings

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Processing Of Meat And Fish (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)

Abstract

Podbíječka má rám (9) stroje, podepřený na podvozcích (2), nástrojový rám, uložený bočně vykývnutelně rovnoběžně s rovinou koleje (7) kolem svislé osy (24, 25), jakož i podbíjecí agregáty, které jsou uspořádány v příčném směru koleje (7) vedle sebe, které jsou prostřednictvím pohonů na sobě navzájem nezávisle příčně a výškově přestavitelné a které jsou opatřeny prostřednictvím pohonů přisouvatelnými a vibrovatelnými dvojicemi podbíjecích nástrojů (18, 19, 20, 21) s podbíjecími špičkami (38, 39), zasouvatelnými do štěrku. Z celkem čtyř v příčném směru koleje (7) vedle sebe uspořádaných a prostřednictvím svých navzájem nezávislých výškově přestavitelných pohonů (43, 44) a pohonu (66) jednotek podbíjecích agregátů (14, 15, 16, 17), které jsou opatřeny vždy jednou dvojicí podbíjecích nástrojů (18, 19, 20, 21) s podbíjecími špičkami (38, 39), zasunutelnými vlevo, případně vpravo od jedné, případně druhé kolejnice (5, 6), jsou obě vnější jednotky podbíjecích agregátů (14, 1ŕ

Description

Vynález se týká pojízdné podbíječky koleje s rámem stroje, podepřeným na podvozcích, a s nástrojovým rámem, uloženým bočně vykývnutelně rovnoběžně s rovinou koleje kolem svislé osy, jakož i s podbíjecími agregáty, které jsou uspořádány v příčném směru koleje vedle sebe, které jsou prostřednictvím pohonů na sobě navzájem nezávisle příčně a výškově přestavitelné a které jsou opatřeny prostřednictvím pohonů přisouvatelnými a vibrovatelnými dvojicemi podbíjecích nástrojů s podbíjecími špičkami, zasouvatelnými do štěrku.
Z rakouského patentového spisu č. 303 795 téhož majitele patentu se shora uvedenými znaky je známé zařízení, které má na jednom takto bočně výkyvné uloženém a v pracovním směru volně vyčnívajícím nástrojovém rámu dva unášeče podbíjecích nástrojů, které pro současné podbíjení dvou sousedících pražců unášejí vždy dva v podélném směru koleje za sebou uspořádané podbíjecí agregáty společně s. opravným ústrojím. Každý podbíjecí agregát má prostřednictvím pohonů výškově a k sobě navzájem přestavitelné a vibrovatelné dvojice podbíjecích nástrojů, které mají do štěrku vpravo a vlevo od jedné nebo druhé kolejnice zasouvatelné podbíjecí špičky. Oba tyto unášeče jsou prostřednictvím bočně vykývnutelného nástrojového rámu, který je opatřen pohony a který je výkyvný vzhledem k rámu stroje kolem svislé osy, na sobě navzájem nezávisle příčně posuvné. Tato podbíječka, která je vytvořena se sevřenou konstrukcí, obvyklou u starších strojů, a s vyčnívajícím uspořádáním podbíjecích agregátů na rámu stroje, popřípadě na bočně vykývnutelném unášeči nástrojů, je vytvořena zejména pro podbíjení kolejových výhybek a podobně s na sobě navzájem nezávisle bočně vykývnutélnými jednotlivými podbíjecími nástroji a se vztažným systémem jako nivelační a podbíjecí stroj pro podbíjení koleje.
Z britského patentového spisu č. 1 213 381 je známá starší prostorově nenáročná konstrukce podbíječky, která má vyčnívající uspořádání podbíjecích agregátů na nástrojovém rámu, který je bočně výkyvný vzhledem k rámu stroje a která má na sobě navzájem nezávislé příčně posuvné uspořádání podbíjecích agregátů, které jsou výškově přestavitelné a z nichž vždy dva jsou přiřazeny k jedné kolejnici. Tyto podbíjecí agregáty jsou uspořádány na příčně posuvné dráze výškově a příčně přestavitelné na nástrojovém rámu, který přečnívá přes přední podvozek stroje, který je prostřednictvím pohonů bočně vykývnutelný kolem svislé osy otáčení vzhledem k rámu stroje a který je vytvořen podélně, což umožňuje lepší přizpůsobování podbíjecích nástrojů vzhledem k měnícím se vzdálenostem kolejnic v oblastech výhybek. Toto uspořádání je konstrukčně velmi náročné, protože bočně vykývnutelný nástrojový rám je veden dozadu přes celý rám stroje a tam je na něm upevněn, popřípadě podepřen prostřednictvím kluzného ložiska, čímž se zajistí výkyvný pohyb. Mimoto má toto uspořádání tu nevýhodu, že nelze přesně vystředit společně vykyvované podbíjecí nástroje nad podbíjeným pražcem, protože osa otáčení nástrojového rámu je uspořádána v rozteči vzhledem ke středu dráhy příčného posuvu. Tato nevýhoda je značná zejména z toho hlediska, že toto uspořádání v rozteči neumožňuje přesné přizpůsobení podbíjecích nástrojů rovnoběžně se šikmo uloženým pražcem, takže není možné uskutečnit přesné a konstantní podbíjení.
-1CZ 279363 B6
Pojízdná podbíječka koleje podle rakouského patentového spisu č. 380 498 téhož majitele patentu je vytvořena jako podbíjecí, nivelační a rovnací stroj tak zvané kompaktní konstrukce. Tyto stroje se ve srovnání se stroji popsané vyčnívající konstrukce v posledních dvaceti letech zvláště osvědčily, protože uspořádání podbíjecích agregátů a agregátu pro zdvihání a rovnání koleje mezi ve značné vzdálenosti od sebe uspořádanými podvozky umožňuje provedení podstatně přesnější výškové a stranové korekce polohy koleje, přičemž se přídavně dosahuje vzhledem k relativně velké vzdálenosti mezi podvozky pozvolného průhybu kolejnic, čímž se zabrání nepřípustnému namáhání v ohybu. U této podbíječky je pro každý kolejnicový pás upraven nástrojový rám, který je svým jedním koncem kloubově uspořádán prostřednictvím délkově proměnného spojovacího ústrojí na rámu stroje a který je opatřen vždy jedním podbíjecím, zdvihacím a rovnacím agregátem, přičemž každý bočně vykývnutelný nástrojový rám má na svém opačném konci, který je protilehlý k místu přikloubení, samostatný podpěrný a vodicí podvozek, který je vytvořen jako volný podvozek pojízdný po jiné kolejnici. Podbíjecí, zdvihací a rovnací agregáty jsou vytvořeny jako tak zvané výhybkové agregáty, které jsou pro opracovávání oblastí výhybek a podobně opatřeny bočně vykývnutélnými podbíjecími nástroji, popřípadě zdvihacími čelistmi a rovnacími kladkami s okolky.
Z rakouského patentového spisu č. 379 625 téhož majitele patentu je známá podbíječka s podbíjecím agregátem moderní konstrukce, která je tvořena dvěma podbíjecími agregáty, z nichž vždy jeden je přiřazen k jedné kolejnici a z nichž každý je pohonem na sobě navzájem nezávisle příčně přestavitelný, přičemž každý podbíjecí agregát je tvořen dvěma vlevo, popřípadě vpravo od kolejnice zasunutelnými dvojicemi podbíjecích nástrojů. Pro vlastní vytvoření jednotky podbíjecího agregátu je každá dvojice podbíjecích nástrojů vytvořena na sobě navzájem nezávisle výškově přestavitelně, což zajišťuje, že i v obtížných výhybkových úsecích s překážkou v oblasti koleje na jedné straně kolejnice lze protilehlou jednotku podbíjecího agregátu zasunout pro průběžné podbíjení.
Ze zveřejněné přihlášky vynálezu Velké Británie č. 2 201 178 A je známá podbíječka s vyčnívající konstrukcí, která má čtyři prostřednictvím samostatných pohonů na sobě navzájem nezávisle výškově a příčně přestavitelně podbíjecí jednotky. Pro korekci polohy koleje nejsou na tomto stroji s přečnívající konstrukcí upraveny žádné zdvihací a rovnací agregáty. Takto přestavitelně podbíjecí jednotky jsou - jak je popsáno také ve zveřejněné přihlášce vynálezu NSR č. 2 023 964 a zejména v předvýznakové části bodu 1 definice předmětu vynálezu zveřejně- né přihlášky vynálezu NSR č. 30 26 883 - přiřazeny po dvojicích vždy k jedné kolejnici, přičemž všechny čtyři na sobě navzájem nezávislé výškově přestavitelně podbíjecí jednotky jsou vytvořeny prostřednictvím samostatných pohonů na sobě navzájem nezávisle na uspořádání vodícího rámu, který je upraven na rámu stroje, příčně přestavitelně. Tímto známým uspořádáním s celkem čtyřmi na sobě navzájem nezávisle výškově a příčně přestavitelnými jednotkami podbíjecích agregátů se vždy jednou dvojicí podbíjecích nástrojů pro zasouvání vlevo, popřípadě vpravo od jedné nebo druhé kolejnice je možné zpracovávat podstatně větší oblast v úsecích kolejových výhybek, přičemž však není možné uspokojivě plnit vysoké
-2CZ 279363 B6 požadavky na přesnost korekce polohy koleje zejména při nepravidelných vzdálenostech mezi pražci, popřípadě u šikmo položených pražců.
Vynález si klade za úkol vytvořit pojízdnou podbíječku koleje v úvodu popsaného typu, kterou by bylo možné používat zvláště v obtížných oblastech koleje, například v úsecích kolejových výhybek nebo také u kolejí se šikmo uloženými pražci, popřípadě u kolejí, u kterých se často mění vzdálenost mezi pražci a se kterou by bylo možné dosáhnout rychlého, jednoduchého a přesného přizpůsobení podbíjecích nástrojů procesu zasouvání do štěrku.
Vytčený úkol se řeší pojízdnou podbíječkou koleje v úvodu popsaného typu, přičemž podstata vynálezu spočívá v tom, že z celkem čtyř v příčném směru koleje vedle sebe uspořádaných a prostřednictvím svých pohonů na sobě navzájem nezávisle výškově přestavitelných jednotek podbíjecích agregátů, které jsou opatřeny vždy jednou dvojicí podbíjecích nástrojů s podbíjecími špičkami, zasunutelnými vlevo, popřípadě vpravo od jedné, popřípadě druhé kolejnice, jsou alespoň obě vnější jednotky podbíjecích agregátů se svými pohony pro výškové přestavování uloženy pro příčné přestavování vždy na jednom výkyvném nástrojovém rámu, které jsou prostřednictvím vlastních pohonů na sobě navzájem nezávisle bočně vykývnutelně vzhledem k rámu stroje kolem svislé osy.
Tato překvapivě jednoduchá a konstrukčně velmi robustní základní konstrukcé řeší jednotlivé, na sobě navzájem nezávisle přestavitelné jednotky podbíjecích agregátů vzhledem k jejich uspořádání a vzhledem k jejich nezávislému přestavování konstrukčně velmi jednoduchým avšak účelným způsobem, přičemž zvláštní výhody, dosahované uspořádáním těchto čtyř samostatných jednotek podbíjecích agregátů, umožňují průchozí zpracování i obtížných výhybkových úseků koleje a mohou být ještě zdokonaleny z hlediska jejich přizpůsobení vzdálenosti mezi pražci. Speciální příčně výkyvné uložení alespoň vnějších jednotek podbíjecích agregátů na vždy samostatném výkyvném nástrojovém rámu zajišťuje mechanicky vysoce zatížitelné a konstrukčně jednoduché spojení s rámem strcrje, přičemž prostřednictvím samostatných nástrojových rámů a pohonů pro příčný výkyv se ještě dále posílí nezávislost jednotlivých jednotek podbíjecích agregátů proti sobě navzájem a umožní se tak zdokonalení plánovitého a individuálního přizpůsobení okamžitým překážkám v koleji. Vytvoření alespoň obou vnějších jednotek podbíjecích agregátů umožňující navzájem nezávislé boční vykyvování umožňuje výhodné, rychlé a neomezené přizpůsobení, popřípadě vystředění podbíjecích nástrojů při podbíjení také těch úseků, které jsou již uloženy v odbočné koleji a které mají ještě společné podélné pražce s hlavní kolejí, jako je tomu často ve výhybkových úsecích. Řešení podle vynálezu vytváří dále zvláště příznivé podmínky pro obsluhu z hlediska možností pozorování a kontroly celého uspořádání jednotek podbíjecích agregátů, a to jak při procesu vystředování, tak i při procesu zasouvání a přisouvání podbíjecích nástrojů. Zvláštní konstrukční zjednodušení spočívá také v tom, že pro toto velmi výhodné boční vykyvování vnějších jednotek podbíjecích agregátů není nutné žádné příčné vedení s odpovídajícím uložením, které by bylo spojeno s rámem stroje a přesahovalo přes jeho průjezdný profil. Upevnění obou vnějších jednotek podbíjecích agregátů na výkyvném nástrojo
-3CZ 279363 B6 vém rámu umožňuje jejich rychlé zpětné vykývnutí do průjezdního profilu bez j akýchkoliv problémů.
Další výhodné vytvoření spočívá podle vynálezu v tom, že obě vnější jednotky podbíjecích agregátů jsou uloženy v koncových oblastech svých výkyvných nástrojových rámů, přičemž každý z těchto podélně vytvořených výkyvných nástrojových rámů je v oblasti sousedící s vnější jednotkou podbíjecího agregátu přídavně podepřen na kluzné, popřípadě vodicí dráze rámu stroje. Toto podélně vytvořené a vyčnívající uspořádání výkyvného nástrojového rámu vytváří relativně značně velkou oblast bočního přestavování pro přiřazené jednotky podbíjecích agregátů, čímž se umožní bezproblémové, jednoduché a bezporuchové společné podbíjení hlavní a odbočné koleje, přičemž uložením každého výkyvného nástrojového rámu na kluzné a vodicí dráze se zajistí v každé výkyvné poloze spolehlivé podepření jednotky podbíjecího agregátu. Koncovým uspořádáním jednotek podbíjecích agregátů na výkyvném nástrojovém rámu se zvláště výhodným způsobem zajistí, že ta koncová oblast, která je protilehlá vzhledem k přikloubení a která je opatřena vnější jednotkou podbíjecího agregátu, je dokonale kontrolovatelná pro rychlé a přesné vystředění, popřípadě na ní lze dobře pozorovat příslušnou dvojici podbíjecích nástrojů. To má zvláštní význam zejména při podbíjení výhybkových úseků s různými překážkami v koleji, jako je vodicí kolejnice, tyčoví výměny a podobně, protože obsluha v takových obtížných oblastech pracuje s nejvyšší koncentrací, aby zabránila poškození koleje.
Zvláště účelné a výhodné vytvoření vynálezu spočívá v tom, že každý z obou v pracovním směru bezprostředně před podvozek se dvěma dvojkolími volně přesahující a podélně vytvořený výkyvný nástrojový rám se svou vnější jednotkou podbíjecího agregátu je uspořádán bočně výkyvné od odpovídající vnitřní jednotky podbíjecího agregátu kolem zhruba nad jednou, popřípadě druhou kolejnicí upravené svislé osy. Toto volně vyčnívající a podélné vytvoření obou výkyvných nástrojových rámů umožňuje boční přestavování vnějších jednotek podbíjecích agregátů v relativně velké oblasti vykývnutí, což má význam zejména pro jednoduché a bezporuchové podbíjení oblastí vedle koleje, zejména.oblastí odbočné koleje. Vytvoření dvou os pro výkyvný nástrojový rám umožňuje jeho jednoduché vytvoření a uložení bez vzájemných rušivých vlivů.
Další výhodné vytvoření vynálezu spočívá v tom, že obě vnitřní jednotky podbíjecích agregátů, uspořádané mezi vnějšími jednotkami podbíjecích agregátů, jsou spolu se svými výškovými přestavnými pohony uspořádány na rámu stroje, popřípadě na s ním spojeném unášeči nástrojů. Toto nezávislé uspořádání obou vnitřních jednotek podbíjecích agregátů má tu výhodu, že vnější jednotky podbíjecích agregátů, určené pro podbíjení značně vně upravených úseků koleje, zejména odbočné koleje, mohou být velmi jednoduše a nezávisle na vnitřních jednotkách podbíjecích agregátů přestavovány, popřípadě vystředovány ve velmi rozsáhlé oblasti přestavování, a to včetně výkyvného nástrojového rámu. Přitom, stejně jako tomu bylo až dosud, je možné používat vnitřní jednotky podbíjecích agregátů nezměněným výhodným způsobem ve střední oblasti koleje. Uspořádání na rámu stroje nebo na samostatném nástrojovém rámu umožňuje výhodným způsobem a nezávisle na vnějších jednotkách podbíjecích agregátů podle typu stroje zpracová
-4CZ 279363 B6 vání výhybek anebo tratí podle potřebné konstrukce. Rozdílné uspořádání jednotek podbíjecích agregátů má i tu výhodu, že jejich hmotnostní zatěžování je rozloženo na dva různé úseky rámu stroje.
Další velmi výhodné a účelné vytvoření vynálezu spočívá v tom, že obě vnitřní jednotky podbíjecích agregátů, které jsou se svými výškovými přestavnými pohony uspořádány na rámu stroje, popřípadě na unášeči nástrojů, jsou v oblasti mezi oběma výkyvnými nástrojovými rámy, popřípadě mezi vnějšími jednotkami podbíjecích agregátů vytvořeny na sobě navzájem nezávisle příčně posuvně vzhledem k rámu stroje na příčných vedeních a prostřednictvím samostatných pohonů. Toto uložení vnitřních jednotek podbíjecích agregátů umožňuje jak jejich nezávislé, tak i na vnějších jednotkách podbíjecích agregátů nezávislé rychlé a přesné přizpůsobování, popřípadě vystřeďování vzhledem k překážkám v koleji, a to prostřednictvím jejich příčného přestavování. Přitom je možné příčná vedení uspořádat pro značnou příčně přestavnou oblast uvnitř průjezdního profilu a bez nepříznivého ovlivňování vnějších jednotek podbíjecích agregátů, spojených s výkyvným nástrojovým rámem. Toto rozdílné uložení vnějších jednotek podbíjecích agregátů a vnitřních jednotek podbíjecích agregátů umožňuje také výhodné odlehčení příčných vedeních od sil, které působí při rychlém zasouvání podbíjecích špiček do štěrku.
Další zvláště výhodné vytvoření vynálezu spočívá v tom, že unášeč nástrojů s oběma na sobě navzájem nezávisle výškově přestavitelnými vnitřními jednotkami podbíjecích agregátů, s výhodou společně s příčnými vedeními a oběma pohony příčného posuvu, je uložen prostřednictvím samostatného pohonu na rámu stroje otočně v rovině rovnoběžné s rovinou koleje kolem svislé osy, která je upravena v rovině podélné osy stroje a v příčné svislé rovině, procházející jednotkami podbíjecích agregátů. Takové otočné uložení unášeče nástrojů má tu výhodu, že obě vnitřní jednotky podbíjecích agregátů je při nezměněném zachování jejich nezávislé příčné posouvatelnosti možné ještě přídavně pootáčet kolem svislé osy. To umožňuje při jen nepatrných konstrukčních vicenákladech vyrovnávat podbíjecí špičky vnitřních jednotek podbíjecích agregátů rovnoběžně_se šikmo uloženými pražci a současně je vystřeďovat odpovídajícím příčným posouváním přesně nad podbíjené místo. Ty oblasti, které jsou od osy koleje značně vzdálené, zejména také oblasti zasahující do vedlejší koleje, jsou naproti tomu opracovávány vnějšími jednotkami podbíjecích agregátů bočním vykývnutím výkyvného nástrojového rámu do příslušné polohy pražce nebo kolejnice. Tím se umožňuje podbíjet, popřípadě korigovat i nejobtížnější výhybkové úseky s různým počtem překážek v koleji, zejména v podobě jazyků výhybek, a to rychle a s konstantní kvalitou podbíjení. Mimoto takové speciální uspořádání vnitřních jednotek podbíjecích agregátů bez samostatného výkyvného nástrojového rámu umožňuje v podstatě nezávislé, popřípadě neomezené, popřípadě jednodušší uspořádání obou výkyvných nástrojových rámů, spojených s vnějšími jednotkami podbíjecích agregátů.
Výhodné vytvoření vynálezu spočívá dále vtom, že každá bočně vykývnutelná vnější jednotka podbíjecích agregátů a k ní přiřazená vnitřní jednotka podbíjecích agregátů na od sebe navzájem odvrácených stranách v příčném směru koleje vyčnívají a na
-5CZ 279363 B6 k sobě přivrácených stranách jsou v podstatě v jedné ose a vzhledem k odpovídající rovině souměrnosti koleje jsou vytvořeny navzájem zrcadlově souměrně. Toto speciální asymetrické vytvoření umožňuje výhodné, bezprostředně sousedící a velmi blízké uspořádání vždy jedné vnější jednotky podbíjecích agregátů a jedné vnitřní jednotky podbíjecích agregátů, což umožňuje jejich dokonalé sledování obsluhou a neomezené a bezporuchové současné podbíjení místa křížení kolejnice s pražcem.
Zvláště praktické a výhodné vytvoření podle vynálezu spočívá v tom, že každý výkyvný nástrojový rám, který je spojen vždy s jednou z obou vnějších jednotek podbíjecích agregátů a s výhodou je vytvořen v rovnoběžném směru s rovinou koleje zalomeně nebo jako úhelník, je vytvořen od své svislé osy až k příslušné vnější jednotce podbíjecího agregátu v délce alespoň 4 až 5 m, popřípadě v délce dvou až tří a půl násobku rozchodu a svým příslušným pohonem je ovladatelný pro celkové vykývnutí příslušné vnější jednotky podbíjecího agregátu o hodnotě zhruba 1,7 m. Toto podélné vytvoření obou výkyvných nástrojových rámů umožňuje poměrně značné celkové vykývnutí vnějších jednotek podbíjecích agregátů bez technických potíží, přičemž jej lze zajistit zejména při solidním podepření na rámu stroje. Další výhoda spočívá v tom, že se vytvoří dobré podepření uvnitř rámu stroje, které nevyžaduje časově a pracovně náročné montáže a demontáže. Přitom lze zajistit dosažení maximální přestavné, popřípadě výkyvné oblasti i při značně šikmo položených pražcích.
Podle zvláště výhodného vytvoření podle vynálezu je svislá osa každého výkyvného nástrojového rámu v pracovním směru za střední osou bezprostředně za vnějšími jednotkami podbíjecích agregátů a vnitřními jednotkami podbíjecích agregátů upraveného podvozku, popřípadě za podvozkem se dvěma dvojkolími kloubově vytvořeného rámu stroje, přičemž tento podvozek bezprostředně sousedí s jednotkami podbíjecích agregátů. Toto vytvoření umožňuje zvláště stabilní podepření výkyvného nástrojového rámu na středním podvozku, u kterého se hmotnost nástrojového rámu a jednotek podbíjecích agregátů rozděluje na dvě nápravy. Mimoto umožňuje kloubové vytvoření rámu stroje přemístění trakční kabiny ze středního podvozku zcela neomezené uspořádání a vytvoření obou výkyvných nástrojových rámů a přiřazených pohonů.
Další výhodné vytvoření vynálezu spočívá v tom, že obě vnější jednotky podbíjecích agregátů se svými výškovými přestavnými pohony jsou v koncové oblasti výkyvného nástrojového rámu, která je protilehlá ke svislé ose, uloženy otočně kolem další svislé osy a pro vykývnutí proti podélné ose stroje, popřípadě koleje, popřípadě proti odpovídající vnitřní jednotce podbíjecího agregátu jsou spojeny se vždy jedním pohonem. Toto dvojnásobné přikloubení výkyvného nástrojového rámu umožňuje značné přizpůsobování i velmi obtížně podbíjitelným výhybkovým úsekům bez omezení zmíněných výhod nezávislého bočního vykyvování vnějších jednotek podbíjecích agregátů. Druhá svislá osa umožňuje nezávisle na boční poloze vnější jednotky podbíjecího agregátu, kterou lze dosáhnout prostřednictvím první svislé osy, přesné vyrovnání pro dokonalé vystředění nad podbíjeným pražcem tak, že podbíjecí špičky mohou zaujmout velmi jednoduše rovnoběžnou polohu s podélným směrem šikmo uloženého pražce. To umožňuje ve spojení s vnitřními jednotkami podbíjecích agregátů rychlé, přesné
-6CZ 279363 B6 a rovnoměrné podbíjení i šikmo uložených pražců, které se jinak obtížně podbíjejí, a to i ve spojení s různými překážkami v koleji. Přitom je výhodné, že toto dvojnásobné přikloubení výkyvného nástrojového rámu je podmíněno jen nepatrnými konstrukčními vícenáklady.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu vyčnívá každý podélně vytvořený výkyvný nástrojový rám od své svislé osy v pracovním směru a svou volnou koncovou oblastí, s výhodou navazující bezprostředně na kluznou, popřípadě vodicí dráhu, je kloubově spojen s vnější jednotkou podbíjecího agregátu. Uspořádání vnějších jednotek podbíjecích agregátů ve volné koncové oblasti vyčnívajícího výkyvného nástrojového rámu má tu výhodu, že se vytvoří pro obsluhu lepší a v podstatě neomezený dohled, popřípadě kontrola vnějších jednotek podbíjecích agregátů pro jejich rychlé a přesné vystředění, zejména také ve výhybkových úsecích, uspořádaných vně koleje. Uspořádání kluzné, popřípadě vodicí dráhy bezprostředně vedle jednotek podbíjecích agregátů zajišťuje mimoto při odlehčení výkyvného nástrojového rámu zvláště solidní podepření jednotek podbíjecích agregátů.
Zvláště výhodné další vytvoření vynálezu se vyznačuje tím, výkyvných nástrojových rámů podélném směru rámu teleskose samostatným pohonem pro podbíjecího agregátu, uložerámu. Toto prodloužitelně vytvoření umožňuje nej jednodušším způsobem každé vnější jednotky podbíjecích přesné vystředění, popřípadě přizpůsobení pražce, který je uložen s různou vzdáleností mezi pražnástrojového rámu podélné posouvání pro jejich že každý z obou podélně vytvořených je vícedílný a je vytvořen zejména v pícky prodloužitelně a je spojen podélné přestavování vnější jednotky né na konci nástrojového výkyvného nezávislé agregátů podmínkám ci, popřípadě který je uložen šikmo. Teleskopické vytvořeni umožňuje provádět jednoduché změny délky nástrojového rámu při zachování v podstatě shodné stability.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu je každý z obou podélně vytvořených a s vnějšími jednotkami podbíjecích agregátů spojený výkyvný nástrojový rám vytvořen jako v podélném směru rámu s výhodou teleskopicky prodloužitelný a v průřezu svisle upravený nosník s hydraulickými pohony, uspořádanými v horní oblasti nosníku. Vytvoření výkyvného nástrojového rámu jako svislého nosníku má tu výhodu, že se podstatně zvýší tuhost v ohybu, přičemž uspořádáním hydraulických pohonů v horní oblasti nosníku se zabrání vzájemným rušivým vlivům obou výkyvných nástrojových rámů.
Další zvláště výhodné a praktické vytvoření vynálezu spočívá v tom, že oba s vnějšími jednotkami podbíjecích agregátů spojené výkyvné nástrojové rámy se svými svislými osami, svými přestavnými pohony a přestavnými oblastmi a obě vnitřní jednotky podbíjecích agregátů se svými přestavnými pohony jsou vzhledem k podélné ose stroje vytvořeny navzájem zrcadlově. Takové zrcadlové uspořádání zajišťuje nejen rychlou a přehlednou obsluhu jednotek podbíjecích agregátů, avšak umožňuje také do značné míry rovnoměrné rozdělení zatížení na rám stroje. Mimoto se tak zajistí pro obě podélné strany stroje shodná pracovní oblast zejména pro obě vnější jednotky podbíjecích agregátů.
-7CZ 279363 B6
Zvláště výhodné vytvoření vynálezu se vyznačuje tím, že obě bočně a rovnoběžně vzhledem k rovině koleje se svými výkyvnými nástrojovými rámy vykývnutelné, popřípadě natáčitelné vnější jednotky podbíjecích agregátů jsou společně s výhodou s příčně posouvátelnými, popřípadě natáčitelnými vnitřními jednotkami podbíjecích agregátů pro vytvoření kompaktního stroje pro podbíjení, nivelaci a rovnání koleje upraveny v pracovním směru bezprostředně za agregátem pro nadzdvihování a rovnání koleje, který je uspořádán na rámu stroje a je vytvořen pro nasazení v oblasti výhybek, a jsou společně s ním uspořádány mezi dvěma ve značné rozteči upravenými, zejména jako otočné podvozky vytvořenými podvozky se dvěma dvojkolími. Toto výhodné uspořádání vnějších a vnitřních jednotek podbíjecích agregátů a agregátu pro nadzdvihování a rovnání koleje mezi značně od sebe vzdálenými podvozky umožňuje vysoce výkonné podbíjení i v obtížných úsecích koleje s přesnou polohou koleje, přičemž se zabrání nepřípustně vysokému namáhání kolejnic v ohybu. Přídavně se prostřednictvím koncových podvozků dosahuje vymezení korigovaného úseku koleje pro přesnou boční a výškovou polohu.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu je k oběma vnějším jednotkám podbíjecích agregátů s příslušnými výkyvnými nástrojovými rámy, které jsou na sobě navzájem nezávisle bočně vykývnutelné, a k oběma vnitřním jednotkám podbíjecích agregátů, které jsou na sobě navzájem nezávisle příčně posouvatelné a s výhodou také společně natáčitelné, přiřazeno v pracovním směru před agregát pro nadzdvihování a rovnání koleje předřazené a pro volitelné zpracování levého nebo pravého úseku vedlejší koleje nasaditelné, popřípadě přídavně bočně vykývnutelné zdvihací ústrojí. Těmito bočně vykývnutelnými vnějšími jednotkami podbíjecích agregátů, které jsou speciálně upraveny pro podbíjení odbočných kolejí nebo podobně, lze ve spojení s tímto přídavným zdvihacím ústrojím dosáhnout přesného nadzdvižení výhybkového úseku v celé jeho oblasti příčného průřezu, což umožňuje podbíjet se stejnou kvalitou i vně upravené výhybkové úseky, a to dík těmto bočně vykývnutelným vnějším jednotkám podbíjecích agregátů. Přídavně se dosahuje i odlehčení agregátu pro zdvihání a rovnání koleje, upraveného na podbíječce.
Konečně další výhodné vytvoření vynálezu spočívá v tom, že k oběma vnějším jednotkám podbíjecích agregátů a k oběma vnitřním jednotkám podbíjecích agregátů je přiřazena před oba výkyvné nástrojové rámy a unášeč nástrojů v pracovním směru předřazená a v zorné oblasti agregátu pro nadzdvihování a rovnání koleje a přídavného zdvihacího ústroji uspořádaná obslužná kabina, která je opatřena proti pracovnímu směru upraveným sedacím a obslužným pultem. Toto uspořádání umožňuje lepší dohled a kontrolu vystřeďovaných vnějších a vnitřních jednotek podbíjecích agregátů, které jsou na sobě navzájem nezávisle příčně přestavitelné, jakož i správné nadzdvihování koleje agregátem pro zdvihání a rovnání koleje, čímž lze dosáhnout vyšší hospodárnosti při nasazení takto vytvořeného stroje.
Vynález jev dalším podrobněji vysvětlen na příkladu provedení ve spojení s připojenými výkresy, kde na obr. 1 je schematicky znázorněn bokorys podbíjecího, nivelačního a rovnacího stroje koleje, vytvořeného podle vynálezu, který má na dvou vyčnívajících a kolem svislé osy na sobě navzájem nezávisle bočně
-8CZ 279363 B6 vykývnutélných nástrojových rámech uložené vnější jednotky podbíjecích agregátů a dvě jednotky vnitřních podbíjecích agregátů, které jsou uloženy na unášeči nástrojů spojeném s rámem stroje a které jsou na sobě navzájem nezávisle příčně přestavitelné, na obr. 2 je půdorys podbíječky koleje znázorněné na obr. 1, přičemž jedna vnější jednotka podbíjecích agregátů je spolu s odpovídajícím výkyvným nástrojovým rámem bočně vykývnuta pro podbíjení výhybkového úseku, na obr. 3 je ve větším měřítku znázorněn příčný řez podbíječkou v rovině podle čáry III - III na obr. 2, popřípadě obr. 5, na obr. 4 je ve větším měřítku znázorněn bokorys vnější jednotky podbíjecích agregátů podle obr. 1, spojené s výkyvným nástrojovým rámem a na obr. 5 je ve větším měřítku znázorněn půdorys detailu výkyvných nástrojových rámů, spojených se vždy jednou vnější jednotkou podbíjecích agregátů a na sobě navzájem nezávisle bočně vykývnutélných samostatnými pohony, a vnitřní jednotky podbíjecích agregátů podle obr. 2, které jsou spojeny se samostatným unášečem nástrojů, jsou na sobě navzájem nezávisle příčně posouvatelné a jsou společně natáčitelné.
Podbíjecí, nivelační a rovnací stroj +, který je znázorněn na obr. 1 a 2, je pojízdný po koleji 7, vytvořené z pražců 4 a kolejnic 5, 6, prostřednictvím dvou podvozků 2 se dvěma dvojkolími a jednoho podvozku 3 s jedním dvojkolim, jakož i trakčního pohonu 8.. Podélně vytvořený rám 9 stroje s koncově upravenými trakčními kabinami 10 a s jedním ústrojím 11 pro zásobování energií je vytvořen v oblasti svislé osy 12 kloubově. Pro zjišťování chyb v poloze koleje je upraven rovnací a nivelační vztažný systém 13., který je tvořen snímacími kladkami a napnutými dráty. Jak je to patrno zejména z obr. 2, jsou podbíjecí agregáty tvořeny čtyřmi jednotkami 14, 15, 16, 17 podbíjecích agregátů, které jsou uspořádány v příčném směru koleje 7 vedle sebe a které jsou tvořeny vždy jednou dvojicí 18, 19, 20, 21 podbíjecích nástrojů pro zasouvání vlevo, popřípadě vpravo od jedné, popřípadě od druhé kolejnice 5, 6. Z těchto čtyř jednotek 14, 15, 16, 17 podbíjecích agregátů jsou obě vnější jednotky 14 a 17 podbíjecích agregátů pro příčné přestavování uloženy vždy na jednom výkyvném nástrojovém rámu 26, 27, který je prostřednictvím samostatného pohonu 22, 23 nezávisle bočně vykývnutelný kolem svislé osy 24. 25 vzhledem k rámu 9. stroje. Vnitřní jednotky 15, 16 podbíjecích agregátů, které jsou uspořádány mezi vnějšími jednotkami 14, 17 podbíjecích agregátů, jsou spolu se svými výškovými přestavnými pohony 43, 44 uspořádány na unášeči 28 nástrojů, který je spojen s rámem 9 stroje. Nezávisle na sobě navzájem příčně přestavitelné jednotky 14, £5, £6, 17 podbíjecích agregátů jsou pro vytvoření podbíjecího, nivelačního a rovnacího stroje £ s kompaktní konstrukcí uspořádány v pracovním směru, znázorněném šipkou 29, za agregátem 31 pro nadzdvihování a rovnání koleje, který je upraven na rámu 9 stroje, je vytvořen pro nasazení v oblasti výhybek a je po koleji 7 pojízdný prostřednictvím kladek 30. s okolky, přičemž jsou společně s ním uspořádány mezi oběma značně od sebe vzdálenými podvozky £ se dvěma dvojkolími. K agregátu 31 pro nadzdvihování a rovnání koleje je v pracovním směru přídavně přiřazeno vykývnutelné zdvihací ústrojí 32, které je určeno pro volitelné zpracování levého nebo pravého úseku vedlejší koleje. V zorné oblasti jednotek £4, £5, £6, 17 podbíjecích agregátů, agregátu 31 pro nadzdvihování a rovnání koleje a zdvihacího ústroji 32 je Uspořádána obslužná kabina 33., která je opatřena ve směru protilehlém k pracovnímu směru sedacím
-9CZ 279363 B6 a obslužným pultem 34. Jak je patrno z obr. 2, je jak vnější jednotka 17 podbíjecího agregátu, tak i zdvihací ústrojí 32 nad odbočnou kolejí 37, která je tvořena kolejnicemi 35, 36.
. Jak je patrno z obr. 3, je vnější jednotka 17 podbíjecího agregátu vystředěna nad vnější kolejnicí 36 odbočné koleje 37, zatímco protilehlá vnější jednotka 14 podbíjecího agregátu je uspořádána protilehle vzhledem k vnitřní jednotce 15 podbíjecího agregátu pro společné podbíjení pražců 4 spojených s kolejnicí hlavní koleje 7. Druhá vnitřní jednotka 16 podbíjecího agregátu je vystředěna nad vnitřní kolejnicí 35 odbočné koleje 37. Každá z dvojic 18, 19, 20, 21 podbíjecích nástrojů, které jsou přisunutelné a· vibrovatelné prostřednictvím pohonů, má vždy čtyři vzhledem k podélnému směru stroje, popřípadě koleje navzájem protilehle uspořádané podbíjecí špičky 38., 39 pro zasouvání do štěrku, Jednotky 14, 15, 16, 17 podbíjecích agregátů jsou na od sebe navzájem odvrácených stranách v příčném směru uspořádány s přesahem, takže vyčnívají, a na navzájem přivrácených stranách jsou uspořádány v podstatě až k sobě, takže lícují vzhledem k příslušné rovině souměrnosti kolejnice, přičemž jsou v podstatě zrcadlově souměrné. Unášeč 28 nástrojů, který je uložen prostřednictvím pohonů 40 na rámu 9 stroje otočně kolem svislé osy 41, je spojen s příčnými vedeními 42, která jsou upravena napříč k podélnému směru stroje a na kterých jsou upraveny příčně posuvné rámy 45, 46 agregátů, které jsou opatřeny výškovými přestavnými pohony 43, 44 a které jsou upraveny pro výškově přestavitelné uložení vnitřních jednotek 15, 16 podbíjecích agregátů. Pro na sobě navzájem nezávislé příčné posouvání obou vnitřních jednotek 15, 16 podbíjecích agregátů jsou upraveny pohony 47, 48.. Agregát .31 pro nadzdvihování a rovnání koleje, který je spojen s výškově přestavnými a vyrovnávacími pohony a který pojíždí po koleji 7, je opatřen zdvihacími háky 49 a zdvihacími kladkami 50, které lze přivést do záběru s kolejnicemi 5, 6 koleje 7 a které jsou bočně a výškově přestavitelné. Také přídavné zdvihací ústrojí 32 je pojízdné po kolejnici 36 odbočné koleje 37 a je spojeno s bočně vykývnutelnými a na kolejnici dosedajícími zdvihacími kladkami 51. Zdvihací kladky 51 jsou uloženy na nosném rámu 52., který je spojen lanem 53 s pohonem 54 teleskopického nosníku 55. Další pohon 56 je spojen jednak s teleskopickým nosníkem 55 a jednak s konzolovým ramenem 57, které je otočné kolem svislé osy prostřednictvím samostatného otočného pohonu. Na volném konci teleskopického nosníku 55 je uspořádána vychylovací kladka 58.
Jak je patrno z obr. 4, je svislá osa 24, 25 každého výkyvného nástrojového rámu 26, 27 uspořádána v podélném směru koleje za střední osou 59 podvozku 2 se dvěma dvojkolímí, který je zařazen bezprostředně za jednotkami 14., 15, 16., 17 podbíjecích agregátů. Každý výkyvný nástrojový rám 26., 27 je uspořádán tak, že vyčnívá od své svislé osy 24, 25 v pracovním směru a svým volným koncem je v oblasti kluzné, popřípadě vodicí dráhy 60 kloubově spojen s vnějšími jednotkami 14 a 17 podbíjecích agregátů.
Jak je to patrno zejména z obr. 4a 5, jsou obě vnější jednotky 14., 17 podbíjecích agregátů v koncové oblasti výkyvného nástrojového rámu 26., 27, která je protilehlá vzhledem ke svislé ose 25, 24, uloženy otočně kolem další svislé osy 61, 62 a pro vykývnutí vzhledem k podélné ose 63 stroje, popřípadě koleje,
-10CZ 279363 B6 popřípadě proti příslušné vnitřní jednotce 15, 16 podbíjecího agregátu jsou spojeny se vždy jedním pohonem 64, 65. Obě dvojice 18, 21 podbíjecích nástrojů obou vnějších jednotek 14 a 17 podbíjecích agregátů jsou prostřednictvím pohonů 66 pro výškové přestavování uloženy výškově přestavitelné na rámu 67, 68 agregátu. Každý z obou výkyvných nástrojových rámů 26., 27 je vytvořen v podélném směru rámu teleskopicky prodloužitelný a je spojen se svým samostatným pohonem 69., 70 pro podélné přestavování vnějších jednotek 14, 17 podbíjecích agregátů, uložených na konci 71 nástrojového rámu. Výkyvné nástrojové rámy 26, 27, které jsou vytvořeny jako svislé unášeče nebo nosníky s vnějším nosníkem 72 a s vnitřním nosníkem 73, který je v něm uložen podélně posuvně, jsou v oblasti vnějších jednotek 14. a 17 podbíjecích agregátů zalomeny navenek, popřípadě jsou vytvořeny jako úhelníky a jsou uspořádány se svými svislými osami 24, 25, svými přestavnými pohony 22, 23, 64, 65, 69, 70 a přestavnými oblastmi vzhledem k podélné ose 63 stroje, popřípadě koleje zrcadlově souměrně. Délka každého výkyvného nástrojového rámu 26., 27 od příslušné svislé osy 24, 25 až k odpovídající vnější jednotce 14., popřípadě 17 podbíjecího agregátu má hodnotu alespoň zhruba čtyři až pět metrů, popřípadě je dvou až tří a půl násobkem rozchodu. Celkové vykývnutí a příslušné vnější jednotky 14, 17 podbíjecího agregátu, popřípadě konce 71 nástrojového rámu od vnitřní k nejvíce vnější výkyvné poloze má hodnotu nejméně zhruba 1,7 m. Celková, prostřednictvím obou pohonů 22, 64, popřípadě 23 , 65 dosažitelná oblast bočního přestavení každé vnější jednotky 14, 17 podbíjecího agregátu má zhruba hodnotu alespoň 2 m. Tuto celkovou přestavnou oblast je však možné ještě dále zvětšit při odpovídajícím příčném posunutí sousedící vnitřní jednotky podbíjecího agregátu ve směru k podélné ose 63 stroje, popřípadě koleje.
Jak je patrno z obr. 4 a 5, jsou vnitřní jednotky 15·, 16 podbíjecích agregátů se svými výškovými přestavnými pohony 43, 44, které jsou uspořádány na unášeči 28 nástrojů mezi oběma výkyvnými nástrojovými rámy 26, 27, vytvořeny na sobě navzájem nezávisle příčně posouvatelně vzhledem k rámu 9. stroje, a to prostřednictvím příčných vedení 42 a samostatných pohonů 47./ 48. Unášeč 28 nástrojů je s oběma vnitřními jednotkami 15, 16 podbíjecích agregátů a s oběma příčnými vedeními 42. prostřednictvím pohonů 40 uložen na rámu 9 stroje otočně a rovnoběžně k rovině koleje 7_ kolem svislé osy 41, která je upravena v rovině procházející příčnou svislou rovinou 74 jednotek 14, 15, 16, 17 podbíjecích agregátů, jakož i podélnou osou 63 stroje, popřípadě koleje. Pro toto pootáčení dosedají příčné nosníky 75, které jsou spojeny s příčnými vedeními 42., na kruhové ložiskové vodicí segmenty 76./ které jsou spojeny s rámem 9 stroje. S příčnými nosníky 75 jsou pro dosednutí na kruhové vnitřní strany ložiskových vodicích segmentů 76 spojeny vodicí kladky 77. Oba příčné nosník 75 unášeče 28 nástrojů jsou přikloubeny jednak na ložiskové vodicí segmenty 76, popřípadě na rám 9 stroje, a jednak na střední nosník 78. Celkový výkyv unášeče 28 nástrojů včetně obou vnitřních jednotek 15, 16 podbíjecích agregátů kolem svislé osy 41 má zhruba hodnotu 17 °.
V dalším je vysvětlena činnost podle vynálezu vytvořeného podbíjecího, nivelačního a rovnacího stroje 1 ve spojení s obr. 1 až 5.
Pro podbíjení úseku kolejové trati se prostřednictvím pohonu 40 natočí unášeč 28 nástrojů kolem svislé osy 41 tak, aby podélné osy příčných vedení 42 byly kolmé k podélné ose 63 stroje, popřípadě koleje. Působením obou pohonů 47, 48 se příčně přestaví oba rámy 45, 46 agregátů tak, aby přiřazené dvojice 19, 20 podbíjecích nástrojů obou vnitřních jednotek 15, 16 podbíjecích agregátů byly v oblasti vnitřní strany obou kolejnic 5, 6. Obě vnější jednotky 14 a 17 podbíjecích agregátů se prostřednictvím obou pohonů 22, 23 bočně přestavují včetně obou výkyvných nástrojových rámů 26, 27 tak dlouho, až se přiřazené dvojice 18, 21 podbíjecích nástrojů dostanou do oblasti vnější strany každé kolejnice 5, 6. Působením výškových přestavných pohonů 66 , popřípadě 43, 44, se potom spustí dvojice 18., 19, 20, 21 podbíjecích nástrojů pro podbíjení do štěrku. Jakmile se v průběhu pracovního pohybu po přítržích dosáhne odbočné koleje 37, začnou se podbíjet pražce jak v oblasti obou kolejnic 5 a 6 hlavní koleje 7, tak i v oblasti obou jazyků výměny, popřípadě kolejnic 35., 36 odbočné koleje 37. K tomu účelu se vnější jednotka 17 podbíjecího agregátu po provedeném podbíjení pražce 4 ve vnější oblasti kolejnice hlavní koleje 7 vykývne působením pohonu 23 včetně přiřazeného výkyvného nástrojového rámu 27 do polohy, která je na obr. 2 znázorněna plnými čarami. Současně s vykývnutím se uskuteční pootočení vnější jednotky 17 podbíjecího agregátu působením pohonu 65 kolem svislé osy 62, čímž se podbíjecí špičky 38, 39 nasměrují rovnoběžně s podélnou osou pražce 4, který je v tomto výhybkovém úseku uložen šikmo. Stejným způsobem se prostřednictvím pohonu 64 přizpůsobí šikmo uloženému pražci 4 i protilehlá vnější jednotka 14 podbíjecího agregátu. Přizpůsobení podbíjecích špiček 38, 39 vnitřních jednotek 15, 16 podbíjecích agregátů se uskuteční odpovídajícím natočením unášeče 28 nástrojů prostřednictvím obou pohonů 40 kolem svislé osy 41, jak je to patrno zejména z obr. 5. Odpovídajícím působením obou pohonů 47, 48 se potom oba rámy 45, 46 agregátů tak dlouho příčně přesouvají, až se dostanou vnitřní jednotky .15, 16 podbíjecích agregátů nad podbíjenou oblast kolejnice 6, popřípadě 35. K tomu současně se vytvoří tvarově pevné spojení přídavného zdvihacího ústrojí 32 s odbočnou kolejí 37, a to tím, že se zdvihací kladky 51 uvedou do záběru s kolejnicí 36.. Před provedením podbíjení se kolej 7 včetně odbočné koleje 37 výškově přestavnými a rovnacími pohony agregátu 31 pro nadzdvihování a rovnání koleje a pohonem 54 zdvihacího ústrojí 32 nadzdvihne, jak to znázorňují tři šipky na obr. 3, a na podkladě rovnacího a nivelačního vztažného systému 13 se umístí v přesné jmenovité poloze. Současně následuje spuštění před tím nad oblastí podbíjení vystředěných dvojic 18, 19, 20, 21 podbíjecích nástroj pro podbíjení nadzdviženého výhybkového úseku. /Potom následuje při nezměněném přidržování nadzdvižené koleje krátké příčné přestavení vnější jednotky 17 podbíjecího agregátu, až se přiřazené podbíjecí špičky .38, 39 uloží na protilehlé straně kolejnice, jak to znázorňuje slabšími tečkami vyznačená podbíjecí špička na obr. 5. Stejně tak následuje odpovídajícím příčným posunutím vnitřní jednotky 16 podbíjecího agregátu po příčném vedeni 42 podbíjení oblasti mezi vnitřním jazykem výhybky a mezi kolejnicí 5. Po nadzdvižení všech čtyř jednotek 14 , 15, 16, 17 podbíjecích agregátů následuje další jízda podbíjecího, nivelačního a rovnacího stroje 1 až k následujícímu pražci £, kde se celý popsaný proces podbíjení opakuje stejným způsobem znovu.

Claims (17)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Pojízdná podbíječka koleje s rámem stroje, podepřeným na pod- vozcích, a s nástrojovým rámem, uloženým bočně vykývnutelně rovnoběžně s rovinou koleje kolem svislé osy, jakož i s podbíjecími agregáty, které jsou uspořádány v příčném směru koleje vedle sebe, které jsou prostřednictvím pohonů na sobě navzájem nezávisle příčně a výškově přestavitelné a které jsou opatřeny prostřednictvím pohonů přisouvatelnými a vibrovatelnými dvojicemi podbíjecích nástrojů s podbíjecími špičkami, zasouvatélnými do štěrku, vyznačující se tím, že z celkem čtyř v příčném směru koleje (7) vedle sebe uspořádaných a prostřednictvím svých pohonů (43, 44, 66) na sobě navzájem nezávisle výškově přestavitelných jednotek (14, 15, 16, 17) podbíjecích agregátů, které jsou opatřeny vždy jednou dvojicí (18, 19, 20, 21) podbíjecích nástrojů s podbíjecími špičkami (38, 39), zasunutelnými vlevo, popřípadě vpravo od jedné, popřípadě druhé kolejnice (5, 6), jsou alespoň obě vnější jednotky (14, 17) podbíjecích agregátů se svými pohony (66) pro výškové přestavování uloženy pro příčné přestavování vždy na jednom výkyvném nástrojovém rámu (26, 27), které jsou prostřednictvím vlastních pohonů (22, 23) na sobě navzájem nezávisle bočně vykývnutelně vzhledem k rámu (9) stroje kolem svislé osy (24, 25).
  2. 2. Pojízdná podbíječka koleje podle nároku 1, vyznačují- c í s e tím, že obě vnější jednotky (14, 17) podbíjecích agregátů jsou uloženy v koncových oblastech svých výkyvných nástrojových rámů (26, 27), přičemž každý z těchto podélně vytvořených výkyvných nástrojových rámů (26, 27) je v oblasti sousedící s vnější jednotkou (14, 17) podbíjecího agregátu přídavně podepřen na kluzné, popřípadě vodicí dráze (60) rámu (9) stroje.
  3. 3. Pojízdná podbíječka koleje podle nároků 1 nebo 2, vyzna- čující se tím, že každý z obou v pracovním směru bezprostředně před podvozek (2) sé dvěma dvojkolími volně vyčnívající podélně vytvořený výkyvný nástrojový rám (26, 27) se svou vnější jednotkou (14, 17) podbíjecího agregátu je uspořádán bočně výkyvné od odpovídající vnitřní jednotky (15, 16) podbíjecího agregátu kolem zhruba nad jednou, popřípadě druhou kolejnicí (5, 6) upravené svislé osy (24, 25).
  4. 4. Pojízdná podbíječka koleje podle nároků 1, 2 nebo 3, vy- značující se tím, že obě vnitřní jednotky (15, 16) podbíjecích agregátů, uspořádané mezi vnějšími jednotkami (14, 17) podbíjecích agregátů, jsou spolu se svými výškovými přestavnými pohony (43, 44) uspořádány na rámu (9) stroje, popřípadě na s ním spojeném unášeči (28) nástrojů.
  5. 5. Pojízdná podbíječka koleje podle nároku 4, vyznačující se tím, že obě vnitřní jednotky (15, 16) podbíjecích agregátů, které jsou se svými výškovými přestavnými pohony (43, 44) uspořádány na rámu (9) stroje, popřípadě na unášeči (28) nástrojů, jsou v oblasti mezi oběma výkyvnými nástro-13CZ 279363 B6
    .....jovými rámy (26, 27), popřípadě mezi vnějšími jednotkami (14, 17) podbíjecích agregátů vytvořeny na sobě navzájem nezávisle příčně posuvně vzhledem k rámu (9) stroje na příčných vedeních (42) a prostřednictvím samostatných pohon (47, 48).
  6. 6. Pojízdná podbíječka koleje podle nároků 4 nebo 5, vyznačující se tím, že unášeč (28) nástrojů s oběma na sobě navzájem nezávisle výškově přestavitelnými vnitřními jednotkami (15, 16) podbíjecích agregátů, s výhodou společně s příčnými vedeními (42) a oběma pohony (47, 48) příčného posuvu, je uložen prostřednictvím samostatného pohonu (40) na rámu (9) stroje otočně v rovině rovnoběžné s rovinou koleje (7) kolem svislé osy (41), která je upravena v rovině podélné osy (63) stroje a v příčné svislé rovině (74), procházející jednotkami (14, 15, 16, 17) podbíjecích agregátů.
  7. 7. Pojízdná podbíječka koleje podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že každá bočně vykývnutelná vnější jednotka (14, 17) podbíjecích agregátů a k ní přiřazená vnitřní jednotka (15, 16) podbíjecích agregátů na od sebe navzájem odvrácených stranách v příčném směru koleje (7) vyčnívají a na k sobě přivrácených stranách jsou v podstatě v jedné ose a vzhledem k odpovídající rovině souměrnosti koleje (7) jsou vytvořeny navzájem zrcadlově souměrně.
  8. 8. Pojízdná podbíječka koleje podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující setím, že každý výkyvný nástrojový rám (26, 27), který je spojen vždy s jednou z obou vnějších jednotek (14, 17) podbíjecích agregátů a s výhodou je vytvořen v rovnoběžném směru s rovinou koleje (7) zalomeně nebo jako úhelník, je vytvořen od své svislé osy (24, 25) až k příslušné vnější jednotce (14, 17) podbíjecího agregátu v délce alespoň 4 až 5 m, popřípadě v délce dvou až tří a půl násobku rozchodu a svým příslušným pohonem (22, 23) je ovladatelný pro celkové vykývnutí příslušné vnější jednotky (14, 17) podbíjecího agregátu o hodnotě zhruba 1,7 m.
  9. 9. Pojízdná podbíječka koleje podle jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že svislá osa (24, 25) každého výkyvného nástrojového rámu (26, 27) je v pracovním směru za střední osou (59) bezprostředně za vnějšími jednotkami (14, 17) podbíjecích agregátů a vnitřními jednotkami (15,
    16) podbíjecích agregátů upraveného podvozku, popřípadě za podvozkem (2) se dvěma dvojkolími kloubově vytvořeného rámu (9) stroje, přičemž tento podvozek (2) bezprostředně sousedí s jednotkami (14, 15, 16, 17) podbíjecích agregátů.
  10. 10. Pojízdná podbíječka koleje podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že obě vnější jednotky (14, 17) podbíjecích agregátů se svými výškovými přestavnými pohony (66) jsou v koncové oblasti výkyvného nástrojového rámu (26, 27), která je protilehlá ke svislé ose (24, 25), uloženy otočně kolem další svislé osy (61, 62) a pro vykývnutí proti podélné ose (63) stroje, popřípadě koleje (7), popřípadě proti odpovídající vnitřní jednotce (15, 16) podbíjecího agregátu jsou spojeny se vždy jedním pohonem (64, 65).
    -14CZ 279363 B6
  11. 11.Pojízdná podbíječka koleje podle e t í m, rám (26, 27) směru a svou bezprostředně jící s nástrojový v pracovním navazuj ící (60) je kloubově spojen s ho agregátu.
    nároku 10, vyznačupodélně vytvořený výkyvný od své svislé osy (24, 25) koncovou oblastí, s výhodou vodicí dráhu že každý vyčnívá volnou na kluznou, popřípadě vnější jednotkou (14, 17) podbíjecí
  12. 12.Pojízdná podbíječka koleje podle jednoho z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že každý z obou podélně vytvořených výkyvných nástrojových rámů (26, 27) je vícedílný a je vytvořen zejména v podélném směru rámu teleskopicky prodloužitelně a je spojen se samostatným pohonem (69, 70) pro podélné přestavování vnější jednotky (14, 17) podbíjecího agregátu, uložené na konci (71) nástrojového rámu.
  13. 13.Pojízdná podbíječka koleje podle jednoho z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že každý z obou podélně vytvořených a s vnějšími jednotkami (
  14. 14, 17) podbíjecích agregátů spojený výkyvný nástrojový rám (26, 27) je vytvořen jako v podélném směru rámu s výhodou teleskopicky prodloužitelný a v průřezu svisle (22, 23, 69, 70, 64, ku.
    upravený nosník s hydraulickými
    65), uspořádanými v horní oblasti pohony nosní14.Pojízdná podbíječka vyznačuj ící jednotkami (14, 17) nástrojové rámy (26, svými přestavnými pohony (22, 23, mi oblastmi a obě vnitřní gátů se k podélné koleje podle jednoho z nároků 1 se tím, že oba s podbíjecích agregátů spojené 27) se až 13, vnějšími Výkyvné svými svislými osami (24, 25), 64, 65, 69, 70) a přěstavnýjednotky (15, 16) podbíjecích agresvými přestavnými pohony (47, 48) jsou vzhledem ose (63) stroje vytvořeny navzájem zrcadlově.
  15. 15.Pojízdná podbíječka koleje podle jednoho z nároků 1 až 14, vyznačující se tím, že obě bočně a rovnoběžně vzhledem k rovině koleje (7) se svými výkyvnými nástrojovými rámy (26, 27) vykývnutelně, popřípadě natáčitelné vnější jednotky (14, 17) podbíjecích agregátů.jsou společně s výhodou s příčně posouvatelnými, popřípadě natáčitelnými vnitřními jednotkami (15, 16) podbíjecích agregátů pro vytvoření kompaktního stroje pro podbíjení, nivelaci a rovnání koleje (7) upraveny v pracovním směru bezprostředně za agregátem (31) pro nadzdvihování a rovnání, koleje, který je uspořádán na rámu (9) stroje a je vytvořen pro nasazení v oblasti výhybek, a jsou společně s ním uspořádány mezi dvěma ve značné rozteči upravenými, zejména jako otočné podvozky vytvořenými podvozky (2) se dvěma dvojkolími.
  16. 16.Pojízdná podbíječka koleje podle nároku 15, vyznačující se tím, že k oběma vnějším jednotkám (14, 17) podbíjecích agregátů s příslušnými výkyvnými nástrojovými rámy (26, 27), které jsou na sobě navzájem nezávisle bočně vykývnutelně, a k oběma vnitřním jednotkám (15, 16) podbíjecích agregátů, které jsou na sobě navzájem nezávisle příčně posouvatelné a s výhodou také společně natáčitelné, je přiřazeno v pracovním směru před agregát (31) pro nadzdvihování a rovnání koleje předřazené a pro volitelné zpracování levého nebo
    -15CZ 279363 B6 pravého úseku vedlejší koleje nasaditelné, popřípadě přídavně bočně vykývnutelně zdvihací ústrojí (32).
  17. 17.Pojízdná podbiječka koleje podle jednoho z nároků 15 nebo 16, vyznačující se tím, že k oběma vnějším jednotkám (14, 17) podbíjecích agregátů a k oběma vnitřním jednotkám (15, 16) podbíjecích agregátů je přiřazena před oba výkyvné nástrojové rámy (26, 27) a unášeč (28) nástrojů v pracovním směru předřazená a v zorné oblasti agregátu (31) pro nadzdvihování a rovnání koleje a přídavného zdvihacího ústrojí (32) uspořádaná obslužná kabina (33), která je opatřena proti pracovnímu směru upraveným sedacím a obslužným pultem (34).
CS901904A 1989-04-18 1990-04-17 Pojízdná podbíječka koleje CZ279363B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT921/89A AT392810B (de) 1989-04-18 1989-04-18 Fahrbare gleisstopfmaschine mit quer- und hoehenverstellbaren stopfaggregaten

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS9001904A2 CS9001904A2 (en) 1991-10-15
CZ279363B6 true CZ279363B6 (cs) 1995-04-12

Family

ID=3502902

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS901904A CZ279363B6 (cs) 1989-04-18 1990-04-17 Pojízdná podbíječka koleje

Country Status (15)

Country Link
JP (1) JP2925234B2 (cs)
CN (1) CN1016626B (cs)
AT (1) AT392810B (cs)
CH (1) CH685059A5 (cs)
CZ (1) CZ279363B6 (cs)
DD (1) DD293853A5 (cs)
DE (1) DE4001488A1 (cs)
ES (1) ES2024163A6 (cs)
FI (1) FI95065C (cs)
GB (1) GB2230546B (cs)
NL (1) NL193696C (cs)
SE (1) SE508417C2 (cs)
SK (1) SK278889B6 (cs)
SU (1) SU1762763A3 (cs)
UA (1) UA13455A (cs)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT403065B (de) * 1991-07-19 1997-11-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine
AT402307B (de) * 1993-01-27 1997-04-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschinenanordnung zum unterstopfen eines gleises
ES2073366B1 (es) * 1993-09-18 1998-07-01 Olalde Jose Ignac Aguirrezabal Dispositivo de acoplamiento de maquinas para trabajos de reparacion de cunetas y laterales de via de ferrocarril.
AR000314A1 (es) * 1994-12-13 1997-06-18 Shell Int Research Procedimientos de conversión de hidrocarburos que incluyen el hidrocraqueo catalitico
CN1058513C (zh) * 1997-12-16 2000-11-15 中国石化兰州炼油化工总厂 一种快速高效分子筛模板剂的抽提方法
CN1050151C (zh) * 1997-12-23 2000-03-08 石油大学(华东) 用于渣油悬浮床加氢裂化的催化剂
CN102733269B (zh) * 2011-03-31 2014-10-08 常州市瑞泰工程机械有限公司 镐臂
CN102644221B (zh) * 2012-05-09 2014-12-10 昆明中铁大型养路机械集团有限公司 轨道捣固车
CN104975545B (zh) * 2015-07-30 2017-04-05 上海铁路局上海大型养路机械运用检修段 捣稳车捣镐防插钢轨保护装置及其应用方法
AT16726U1 (de) 2018-09-13 2020-07-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Unterstopfen von Schwellen eines Gleises
CN110373965A (zh) * 2019-01-25 2019-10-25 中国铁建高新装备股份有限公司 一种道岔捣固作业方法及捣固车
AT525462A1 (de) * 2021-09-21 2023-04-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Vorrichtung zum Positionieren von Gleisbearbeitungsgeräten am Gleis und Gleisbearbeitungssytem

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4899664A (en) * 1987-02-09 1990-02-13 Tamper Corp. Split workhead

Also Published As

Publication number Publication date
CN1016626B (zh) 1992-05-13
JPH0369703A (ja) 1991-03-26
CN1046577A (zh) 1990-10-31
SE508417C2 (sv) 1998-10-05
GB9007962D0 (en) 1990-06-06
CS9001904A2 (en) 1991-10-15
UA13455A (uk) 1997-02-28
SE9001189L (sv) 1990-10-19
DE4001488C2 (cs) 1991-10-10
ES2024163A6 (es) 1992-02-16
SE9001189D0 (sv) 1990-04-02
FI95065C (fi) 1995-12-11
JP2925234B2 (ja) 1999-07-28
CH685059A5 (de) 1995-03-15
GB2230546A (en) 1990-10-24
SU1762763A3 (ru) 1992-09-15
FI901934A0 (fi) 1990-04-17
NL193696B (nl) 2000-03-01
DE4001488A1 (de) 1990-10-25
GB2230546B (en) 1993-02-17
SK278889B6 (sk) 1998-04-08
DD293853A5 (de) 1991-09-12
NL193696C (nl) 2000-07-04
ATA92189A (de) 1990-11-15
FI95065B (fi) 1995-08-31
NL9000028A (nl) 1990-11-16
AT392810B (de) 1991-06-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1074620A (en) Mobile apparatus for continuous track renewal
CZ279363B6 (cs) Pojízdná podbíječka koleje
CS221519B2 (en) Mobile machine for treating the
SK279083B6 (sk) Podbíjačka na podbíjanie koľaje
CZ728088A3 (en) Mobile track packing machine
CZ294183A3 (en) Mobile packing machine with two bogie frames interconnected by means of a joint
HUT56903A (en) Railway line-packing, levelling and controlling machine with line-packing aggregate slidable in cross direction
CZ279353B6 (cs) Pojízdný stroj k podbíjení, zdvihání a rovnání koleje
CZ279092B6 (en) Track packing machine, particularly for tamping switches and crossing of lines
SK280739B6 (sk) Podbíjačka
SK278177B6 (en) Traveling tamping, leveling tool with swivel tamping aggregates
AU627019B2 (en) Travelling track tamping machine comprising tamping units designed for transverse and vertical displacement
SK278071B6 (en) Continually traveling machine for building of track
CZ355596A3 (en) Track tamping machine
JPS6078002A (ja) 走行可能な軌道整正機械
CS218580B2 (en) Mobile track packing machine
CS224604B2 (en) Packing machine for steepers,particularly for packing railway points
CZ285437B6 (cs) Stroj pro demontáž staré koleje a pokládání nové koleje
SK280062B6 (sk) Strojové usporiadanie na podbíjanie koľaje
GB1585447A (en) Conveyor chain arrangement more particularly for ballast bed cleaning machines
US4430945A (en) Mobile tamping, leveling and lining machine
JPH0649503U (ja) 連続的に移動可能な道床突き固め機械
CZ379392A3 (en) Track packing machine
CZ279364B6 (cs) Pojízdná podbíječka koleje
RU1799409C (ru) Подвижна шпалоподбивочна подъемна и рихтовочна машина

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20090417