CZ278537B6 - Arrangement of feeding, optionally cutting chain for track-laying machines - Google Patents

Arrangement of feeding, optionally cutting chain for track-laying machines Download PDF

Info

Publication number
CZ278537B6
CZ278537B6 CS923206A CS320692A CZ278537B6 CZ 278537 B6 CZ278537 B6 CZ 278537B6 CS 923206 A CS923206 A CS 923206A CS 320692 A CS320692 A CS 320692A CZ 278537 B6 CZ278537 B6 CZ 278537B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
chain
feed
track
furrow
machine
Prior art date
Application number
CS923206A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Ing Theurer
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of CZ320692A3 publication Critical patent/CZ320692A3/cs
Publication of CZ278537B6 publication Critical patent/CZ278537B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/06Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/10Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track without taking-up track

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)
  • Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)
  • Valve-Gear Or Valve Arrangements (AREA)
  • Types And Forms Of Lifts (AREA)
  • Framework For Endless Conveyors (AREA)
  • Control Of Conveyors (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká uspořádání podávacího, popřípadě brázdícího řetězu pro stroje pro stavbu koleje, zejména pro čističku štěrkového lože, zejména pro příjem a přepravu štěrku lože, s nekonečným podávacím, popřípadě brázdícím řetězem, který je uspořádán na rámu stroje, který je veden ve výškově přestavitelném kanálu a který je spojen s řetězovým pohonem, přičemž vodicí kanál má při pracovním nasazení pod kolejí upravený protahovací nosník a při skloněném uspořádání v podélném směru stroje od protahovacího nosníku v odstupu a výše položené odhazovací místo a v přechodové oblasti k protahovacímu nosníku je vodicí kanál vytvořen zahnutý ve směru zhruba rovnoběžném k rovině koleje, a přičemž dále je protahovací nosník pro změnu efektivní šířky protahování ve vodorovné rovině vytvořen vykývnutelný nebo přestavitelný.
Dosavadní stav techniky
Z US-PS 3,850,251 je již známé uspořádání podávacího, popřípadě brázdícího řetězu, u kterého je na rámu stroje po koleji pojízdné čističky štěrkového lože uspořádán nekonečný podávači, popřípadě brázdící řetěz, který je vzhledem k tomuto rámu vytvořen výškově přestavitelné. Tento řetěz je za účelem odběru štěrku veden napříč pod kolejovým roštem a dále potom podél podélné strany stroje ve vzhůru stoupající podélné dráze vedení řetězu k dále zařazenému v pracovním směru prosévacímu ústrojí, do kterého je štěrk lože odhazován pro zajištění jeho vyčištění. Potom je řetěz veden zpět na opačné podélné straně stroje směrem dolů upravenou podélnou dráhou vedení řetězu k místu odběru nebo příjmu. V oblasti horního vratného bodu je upraven řetězový pohon. Spodní, ve vodorovné rovině zahnuté konce vodicích kanálů, popřípadě podélných drah vedení řetězu jsou navzájem spojeny prostřednictvím protahovacího nosníku, který sestává ze dvou částí nebo elementů. Tyto elementy jsou kloubově spojeny jak s podélnými drahami vedení řetězu, tak i spolu navzájem a je možné je při zalomení protahovacího nosníku ve tvaru písmene V a při rozepření podélných drah vedení řetězu proti sobě ve vodorovné rovině vykyvovat. Tím se umožňuje přestavovat délku protahovacího nosníku, která přichází do styku se štěrkem, což umožňuje nasazení čističky štěrkového lože i v kolejových oblastech, ve kterých je rošt koleje, popřípadě kolejové lože širší než u koleje na trati.
Další, z US-PS 4,614,238 známé uspořádání podávacího, popřípadě brázdícího řetězu má také nekonečný brázdící řetěz, který ie uspořádán prostřednictvím podélných drah vedení řetězu a prostřednictvím pod kolejí pocházejícího a dvoudílně vytvořeného protahovacího nosníku výškově přestavitelné na rámu stroje čističky štěrkového lože. Oba elementy protahovacího nosníku jsou navzájem spojeny kloubově nebo teleskopicky a jsou proti sobě navzájem přestavovány prostřednictvím pohonu, což umožňuje přizpůsobovat délku protahovacího nosníku pro přizpůsobení různým šířkám koleje. Zejména u teleskopického provedení je však nutné
-1CZ 278537 B6 v případě prodloužení nebo zkrácení protahovacího nosníku měnit také délku brázdícího řetězu, aby se tato délka přizpůsobila změněné celkové délce oběžné dráhy.
Z DE-OS 22 26 612 je také známá čistička štěrkového lože, u které je na každé podélné straně stroje uspořádán výškově přestaví tělně brázdící orgán se vždy samostatným nekonečným brázdícím řetězem. Tyto brázdící, popřípadě protahovací orgány jsou na rámu stroje uloženy vykývnutelně kolem vodorovné, v příčném směru stroje upravené osy a jsou na počátku pracovní operace vykývnuty, popřípadě spuštěny do boků štěrkového lože, potom jsou otočeny kolem svislé osy do pracovní polohy pod roštem koleje. Štěrk, který je prostřednictvím těchto brázdících orgánů přiváděn na obě podélné strany koleje, se musí přepravovat prostřednictvím korečkového řetězu a dopravních pásů do prosévacího ústrojí, které je upraveno nahoře.
V US-PS 4,882,860 popsaný brázdící stroj štěrku má brázdící orgán s nekonečným řetězem, který je uložen výškově přestavitelné na jedné podélné straně rámu stroje, který je vykývnutelný kolem svislé osy a který je pro pracovní nasazení vykývnutelný pod rošt koleje. Přijímaný štěrk je řetězem dopravován směrem vzhůru a je odtahován na přepravní dopravní pás, který je upraven nad rámem stroje v podélném směru stroje. Brázdící orgán není ve své poloze nasazení výškově přestavitelný, takže není možné měnit hloubku brázdění, popřípadě protahování, popřípadě ji přizpůsobovat různým podmínkám. Vychylování řetězu v ostrém úhlu pro vedení štěrku směrem vzhůru je nákladné a je spojeno se zvýšeným opotřebením v této obloukové oblasti. Toto vytvoření také klade relativně velké nároky na potřebný prostor v oblasti čel pražců, čímž se podstatně omezují možnosti nasazení v oblasti výhybek.
Konečně je ještě z GB-PS 883,638 známá čistička štěrkového lože, která je na obou podélných stranách opatřena brázdícími orgány, které jsou vykývnutelně kolem svislé osy pod kolej a které mají vždy jeden nekonečný brázdící řetěz. Jimi k bokům štěrkového lože koleje přiváděný štěrk je dopravován směrem vzhůru prostřednictvím elevátorů a pro odvádění je ukládán na podélné dopravní pásy. Toto řešení je konstrukčně velmi nákladné a vzhledem k dvojnásobnému přijímání štěrku, to je jak pod kolejí tak i v boční oblasti štěrkového lože, je možné dosáhnout jen omezeného výkonu.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol vytvořit uspořádání brázdícího řetězu, které by bylo možné používat s minimálně potřebnou dobou pro přestavbu v kolejových, popřípadě výhybkových oblastech s rozdílnou šířkou štěrkového lože.
Vytčený úkol' se řeší uspořádáním brázdícího řetězu v úvodu popsaného typu, a to tak, že při vytvoření vždy jedné nezávislé, samostatnými výškovými přestavnými pohony a příčnými přestavnými pohony opatřené protahovací jednotky jsou upraveny dva navzájem oddělené vytvořené protahovací nosníky, přičemž ke každé protahovací jednotce jsou přiřazeny nekonečný brázdící řetěz s řetězovým pohonem jakož i dvě podélné dráhy vedení řetězu, které jsou upraveny vždy na téže podélné straně stroje.
-2CZ 278537 B6
Řešení podle vynálezu při zachování při nasazení se již nejlépe osvědčeného, vysoce výkonného konceptu, podle kterého je v podélném směru stroje upraven skloněný, kolej objímající brázdící řetěz, zvláště jednoduché a rychlé přizpůsobení různým šířkám koleje, čímž sě zajistí bezproblémové čištění i ve výhybkových úsecích. Pro toto přizpůsobení je potřebné jen vzájemné příčné přestavení obou brázdících, popřípadě protahovacích jednotek, přičemž se mění stupeň přesahu obou navzájem na sobě nezávislých protahovacích nosníků pro změnu pracovní oblasti, ve které se bočně odstraňuje štěrk. Tuto změnu pracovní šířky je možné provádět plynule a bez přerušení dopředného pracovního pohybu. Stejně se tak stává zbytečnou pracovně a časově náročná změna délky brázdícího řetězu. Protože se obě protahovací jednotky, vycházeje z boku štěrkového lože, mohou shodně a samočinně zapracovávat do štěrkového lože, je možné zvláště rychlé pracovní nasazení, popřípadě není třeba provádět žádné pracovně a časově náročné předběžné práce, jako je například oddělování koleje.
Speciálně podle dalšího výhodného vytvoření podle nároku 2 je tak možné opracovávat zejména výhybky bez jakéhokoliv přerušení dopředného pracovního pohybu stroje, přičemž se také stává zbytečnou jakákoliv manuální úprava nebo změna délky brázdícího řetězu.' Pro čištění štěrku ve výhybkových oblastech musí obsluhující osoba v pracovní kabině čističky štěrkového lože jen přestavit prostřednictvím dálkové obsluhy tu brázdící nebo protahovací jednotku, která je na straně odbočné koleje, v příčném směru koleje. Tak je možné s minimálními náklady kontinuálně přizpůsobovat brázdící řetěz měnící se šířce štěrkového lože, aniž by bylo třeba zastavovat stroj.
Další výhodná vytvoření vynálezu, která jsou uvedena v patentových nárocích 3 a 4, umožňují při vysoké konstrukční jednoduchosti, a tím také robustnosti uspořádání brázdícího řetězu také velmi jednoduché přestavování protahovacího nosníku do pracovní polohy pod kolejí, a to prostřednictvím dálkově ovladatelného vykývnutí výkyvným pohonem.
Účelné je dále opatření podle nároku 5, prostřednictvím kterého se zajišťuje, že všechen brázdícím řetězem unášený štěrk je vychylován ve směru ke vzhůru stoupající vodicí dráze a nemůže být nekontrolovatelně odmršťován stranou prostřednictvím působící odstředivé síly.
Pokud je každá protahovací jednotka vytvořena podle nároku 6, zajistí se tím výhodně její plně neomezená vykývnutelnost jak v příčném směru koleje, tak i svisle, to je při zaujetí polohy pro přesunovací jízdu.
Výhoda dalšího výhodného vytvoření vynálezu podle nároku 7 spočí'í v tom, že nároky na prostor pro uspořádání brázdícího řetězu v oblasti přímo vedle čel pražců jsou velmi nepatrné, což umožňuje optimální nasazení čističky štěrkového lože i při nepříznivých prostorových poměrech, například v místě výhybek, kde je třeba opět odloučit dlouhé výhybkové pražce od normálních pražců.
Vytvoření uspořádání podle nároku 8 umožňuje jednak maximální vykývnutí obou protahovacích nosníků k sobě navzájem v koleji
-3CZ 278537 B6 normální trati, aniž by si navzájem překážely, a jednak se podle něj dosahuje co největší šířky protahování při plně vykývnuté poloze protahovací jednotky ve výhybkové oblasti.
Brázdící řetěz, který je vytvořen podle nároků 9 a 10,’je možné vést bez problémů při minimálním opotřebení a nejvyšší míře spolehlivosti kolem všech vychylovacích bodů a změn směru podélných drah vedení řetězu a protahovacího nosníku, a to do všech poloh.
Další výhodné vytvoření podle nároku 11 zabezpečuje potřebné vyrovnání délkových změn oběžné dráhy brázdícího řetězu při vykývnutí protahovacího nosníku kolem jeho svislé osy výkyvu, takže řetěz zůstává konstantně a rovnoměrně napnutý.
Konečně další výhodné vytvoření je uvedeno v nároku 12. Tím se vytvoří možnost vyfrézovat na začátku pracovního nasazení příkop v boku štěrkového lože, aby bylo možné v podélném směru stroje uložený protahovací nosník v tomto příkopu spustit pod rovinu koleje, odkud může být návazně vykývnut ve vodorovné rovině pod rošt koleje.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladech provedení ve spojení s připojenými výkresy, kde na obr. 1 je schematicky znázorněn dílčí bokorys čističky štěrkového lože s uspořádáním brázdícího řetězu podle vynálezu, na obr. 2 je ve větším měřítku znázorněn půdorys uspořádání brázdícího řetězu podle obr. 1, které sestává ze dvou protahovacích jednotek a na obr. 3 je znázorněn velmi schematicky šikmý pohled na jednu samostatnou protahovací jednotku podle dalšího příkladu provedení.
Příklady provedení vynálezu
Stroj pro stavbu koleje, který je znázorněn na obr. 1 a který je vytvořen jako čistička 1 štěrkového lože, má prostřednictvím podvozků 2 po koleji 2 pojízdný rám 4 stroje. Pracovní směr čističky 1 štěrkového lože je znázorněn šipkou 5. Uspořádání 6 podávacího, popřípadě brázdícího řetězu, které je upraveno na rámu 4 stroje, sestává ze dvou protahovacích jednotek T_, 8./ které jsou vzhledem k podélné ose stroje navzájem vodorovně protilehlé a které mají ve vodicím kanálu vedené a s řetězovým pohonem 9 spojené nekonečné podávači, popřípadě brázdící řetězy 10,. Každá protahovací jednotka 7, 8. je vzhledem k rámu 4. přestavítelná prostřednictvím samostatného výškového přestavného pohonu 11 a příčného přestavného pohonu 12 a pro příjem štěrku lože má vytvořené pod kolejí 2 upravené místo 13 přijímání štěrku, jakož výše položené odhazovací místo 14, které je v pracovním směru upraveno vzadu. V dalším sledu padá štěrk na .-.prosévací ústrojí 15, které má excentrický pohon, a je v něm čištěn. Pro opětné přivádění vyčištěného štěrku do koleje 2/ popřípadě pod kolej 2/ slouží dopravní pás 16, zatímco odpad se odvádí prostřednictvím dopravního ústrojí 17. V oblasti místa 13 přijímání štěrku je na rámu 4. stroje upevněn agregát 18 pro nadzdvihování koleje.
V pracovním směru je před každou protahovací jednotkou 7, bezprostředně předřazen vždy jeden pomocný řetěz 12/ který je uspořádán na rámu 4 stroje výškově přestavitelně prostřednictvím pohonu 20 a jehož pracovní činnost bude vysvětlena blíže v dalším. Všechny na čističce 1 štěrkového lože upravené pohony a agregáty včetně trakčního pohonu jsou napájeny z energetické centrály 21 a jsou řízeny prostřednictvím obsluhovacího ústrojí 23. které je upraveno v pracovní kabině 22.
Z obr. 2 je nyní patrna přesnější konstrukce uspořádání 6 podávacího, popřípadě brázdícího řetězu, které sestává z protahovacích jednotek 7, 8. Každá z obou protahovacích jednotek 7, 8 má pro vedení svého nekonečného podávacího, popřípadě brázdícího řetězu 10 vždy jednu šikmo stoupající, popřípadě klesající podélnou dráhu 24, 25 vedení řetězu, jakož i protahovací nosník 26 v podobě elementu 27 pro vedení řetězu, který je vykývnutelný k podélným drahám 24., 25 vedení řetězu ve vodorovné rovině. Obě podélné dráhy 24, 25 vedení řetězu každé protahovací jednotky 7, 8. jsou uspořádány v příčném směru stroje bezprostředně vedle sebe a v přechodové oblasti k protahovacímu nosníku 26 jsou zahnuty ve směru zhruba rovnoběžném s rovinou koleje 3., jak je to patrno z obr. 1. Řetězový pohon 9 je upraven vždy v horním vratném bodě podávačích, popřípadě brázdících řetězů 10, který je přiřazen k odhazovacímu místu 14. Každá protahovací jednotka 2, 8. je svojí horní koncovou oblastí kloubově upevněna na rámu 4. stroje, přičemž pro toto uložení je možné upravit kloub, který je vykývnutelný v malé oblasti výkyvu na všechny strany.
Elementy 27 pro vedení řetězu, popřípadě protahovací nosníky 26 jsou vytvořeny ve tvaru nosníku nebo trámu a mohou být kolem svislé výkyvné osy 28., která je uspořádána na jejich jednom konci, prostřednictvím samostatného výkyvného pohonu 29 vykyvovány mezi polohou, která je zhruba rovnoběžná s osou 30 koleje £ a která je na obr. 2 znázorněna čerchovaně, do polohy nasazení, která je ve zhruba příčném směru ke koleji 3.. V naposledy uvedené poloze jsou oba protahovací nosníky 26 při pohledu v podélném směru koleje £ uspořádány za sebou, přičemž délka v pracovním směru předního protahovacího nosníku 26 odpovídá zhruba délce pražce koleje 3. trati. Na volném konci každého elementu 27 pro vedení řetězu je upravena vrtaná kladka 31 pro změnu směru, popřípadě obrácení směru podávacího, popřípadě brázdícího řetězu 10, který je veden podél obou podélných stran elementu 27 pro vedení řetězu. Směr pohybu obou podávačích, popřípadě brázdících řetězů 10 je protisměrný, takže protahovací jednotky 7, 8. dopravují část štěrku lože k protilehlým bokům kolejového lože. V oblasti výkyvné osy 28 je každá protahovací jednotka 7, 8 opatřena vychylovací deskou 33 , která je upevněna na vnější straně na vodorovné části podélné dráhy 24 vedení řetězu a která je uspořádána svisle a zhruba rovnoběžně s podélnou osou stroje a slouží k vychylování štěrku.
Podávači, popřípadě brázdící řetVy 10 mají protahovací lopatky, které jsou pro vytváření řetězu navzájem spojeny všestranné kloubově prostřednictvím univerzálních kloubů 32. Tyto univerzální klouby 32 umožňují vychylovat podávači, popřípadě brázdící řetězy 10 v každém směru. Vedení podávačích, popřípadě brázdících řetězů 10 v přechodové oblasti, která je tvořena elementem 27 pro vedení řetězu, vykývnutým od vzhůru stoupající podélné dráhy 25 vedení řetězu v příčném směru stroje, se uskutečňuje prostřednictvím vodicích kladek 35 se svisle upravenými
-5CZ 278537 B6 osami 36 rotace. Vodicí kladky 35, které jsou upevněny na podélné dráze 25 vedení řetězu, slouží pro podepření volných konců protahovacích lopatek 34, které jsou opatřeny škrabákovými lištami 54. Je samozřejmě možné upravit v této oblasti i jiná provedení vedení brázdících řetězů.
V průběhu přemisťování čističky 1 štěrkového lože do místa nasazení jsou obě protahovací jednotky ]_, 8 ve vzhůru zdvižených polohách, které jsou na obr.· 1 znázorněny čerchovanými čarami a ve kterých jsou protahovací nosníky 26 zhruba rovnoběžné s osou stroje v podélném směru. Po příjezdu na pracoviště se nejprve v přechodové oblasti z koleje trati k odbočné koleji spustí pomocné řetězy 19 do štěrku lože, přičemž se stroj pomalu pohybuje vpřed. Do tímto způsobem vytvořeného příkopu se potom spustí příslušná protahovací jednotka 7, 8., popřípadě protahovací nosník 26, a to prostřednictvím výškového přestavného pohonu 11, zatímco se pomocné řetězy 19 opět nadzdvihnou směrem vzhůru a uvedou se mimo provoz. Potom následuje při zapnutém řetězovém pohonu 9 vykývnutí protahovacích nosníků 26 pod rošt koleje 3, a to prostřednictvím výkyvných pohonů 29. Tím způsobené uvolnění napjatosti podávačích, popřípadě brázdících řetězů 10 se kompenzuje automatickým ústrojím 37 pro dodatečné napínání, které je upraveno v horní koncové oblasti protahovací jednotky 7, 8. a které není detailně popisováno.
Pokud se dostane čistička 1 štěrkového lože v průběhu čištění štěrku do výhybkové oblasti, jak je to na obr. 2 znázorněno čerchovanými čarami se dvěma tečkami, je protahovací jednotka na straně odbočné koleje kontinuálně přestavována prostřednictvím příčného přestavného pohonu 12 v souladu s prodlužujícími se pražci výhybkové oblasti. To se uskutečňuje prostřednictvím obsluhovacího ústrojí 23, uspořádaného v pracovní kabině 22, aniž by přitom musela být čistička 1 štěrkového lože zastavována nebo aniž by obsluhující osoba musela opouštět pracovní kabinu 22. Jakmile se dosáhne nejvýše možného příčného vykývnutí, otočí se příslušný element 27 pro vedení řetězu, popřípadě protahovací nosník 26 rovnoběžně s podélným směrem koleje, protahovací jednotka se zdvihne směrem vzhůru a opět se vychýlí směrem k rámu 4 stroje.
Na obr. 3 je velmi schematicky znázorněna protahovací jednotka 38 podle dalšího příkladu provedení vynálezu, a to taková, která je z hlediska pracovního směru 39 upravena na pravé straně, přičemž protilehlá protahovací jednotka zde není pro zajištění lepší přehlednosti znázorněna. Podávači, popřípadě brázdící řetěz
41, který je poháněn prostřednictvím řetězového pohonu 40 a který je veden ve vodicím kanálu, je vytvořen z protahovacích lopatek
42, které jsou navzájem spojeny prostřednictvím univerzálních kloubů 55. Pro čištění štěrku od kolejí 43 je podávači, popřípadě brázdící řetěz 41 vykývnutelný pod kolej 43 v přijímacím místě 45 prostřednictvím vodorovně vykývnutelného protahovacího nosníku 44. Vzhůru stoupající a klesající podélné dráhy 47, 48 vedení řetězu, které vedou podávači, popřípadě brázdící řetěz k a od výše položeného v pracovním směru vzadu upraveného odhazovacího místa 46, jsou, a to speciálně v oblasti sousedící s čely 49 pražců koleje 43, uspořádány nad sebou, aby bylo možné vytvořit šířku protahovací jednotky 38., měřenou v příčném směru koleje 43, pokud možno co nejužší. To totiž umožní nasadit takovou protahovací
-6CZ 278537 B6 jednotku 38 i tehdy, když je v oblasti před čely pražců koleje 43 k dispozici jen velmi málo volného prostoru. Pro vykyvování protahovacího nosníku 44 kolem výkyvné osy 51, která je uspořádána vzhledem k pracovní poloze protahovací jednotky 38 ve svislém směru, je upraven výkyvný pohon 50. Výškově přestavování protahovací jednotky 38 se uskutečňuje prostřednictvím výškového přestavného pohonu 52 a příčné přestavování prostřednictvím příčného přestavného pohonu 53.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Uspořádání podávacího, popřípadě brázdícího řetězu pro stroje pro stavbu koleje, zejména pro čističku štěrkového lože, zejména pro příjem a přepravu štěrku lože, s nekonečným podávacím, popřípadě brázdícím řetězem, který je uspořádán na rámu stroje, který je veden ve výškově přestavitelném kanálu a který je spojen s řetězovým pohonem, přičemž vodicí kanál má při pracovním nasazení pod kolejí upravený protahovací nosník a při skloněném uspořádání v podélném směru stroje od protahovacího nosníku v odstupu a výše položené odhazovací místo a v přechodové oblasti k protahovacímu nosníku je vodicí kanál vytvořen zahnutý ve směru zhruba rovnoběžném k rovině koleje, a přičemž dále je protahovací nosník pro změnu efektivní šířky protahování vytvořen ve vodorovné rovině vykývnutelný nebo přestavitelný, vyznačující se tím, že při vytvoření vždy jedné nezávislé, samostatnými výškovými přestavnými pohony (11; 52) a příčnými přestavnými pohony (12; 53) opatřené protahovací jednotky (7, 8; 38) jsou upraveny dva navzájem odděleně vytvořené protahovací nosníky (26; 44), přičemž ke každé protahovací jednotce (7, 8; 38) jsou přiřazeny nekonečný brázdící řetěz (10; 41) s řetězovým pohonem (9; 40) jakož i dvě podélné dráhy (24, 25; 47, 48) vedení řetězu, které jsou upraveny vždy na téže podélné straně stroje.
  2. 2. Uspořádání podávacího, popřípadě brázdícího řetězu podle nároku 1, vyznačující se tím, že oba protahovací nosníky (26; 44) jsou v pracovním nasazení uspořádány vzhledem k pracovnímu směru stroje za sebou a jsou upraveny pro příjem štěrku ve vzhledem k ose (30) koleje (3) v navzájem protilehlých oblastech lože koleje (3).
  3. 3. Uspořádání podávacího, popřípadě brázdícího řetězu podle náro- ků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že každý protahovací nosník (26; 44) je kolem na jeho jednom konci uspořádané svislé výkyvné osy (28; 51) vykývnutelný prostřednictvím výkyvného pohonu (29; 50) mezi polohou směřující zhruba rovnoběžně s osou (30) koleje (3) a mezi polohou nasazení, která je zhruba v příčném směru koleje (3).
  4. 4. Uspořádání podávacího, popřípadě brázdícího řetězu podle náro- ku 3, vyznačující se tím, že každý protahovací nosník (26; 44) je vytvořen pro vedení brázdícího řetězu (10; 41) podél obou podélných stran protahovacího nosníku (26; 44) a na svém volném konci je opatřen vratnou kladkou (31).
    -7CZ 278537 B6
  5. 5. Uspořádání podávacího, popřípadě brázdícího řetězu podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že na v pracovním směru předním, popřípadě spodním konci podélné dráhy (24) vedení řetězu je v oblasti sousedící na vnější straně stroje . s výkyvnou osou (28) uspořádána vychylovací deska (33), která je upravena ve svislé rovině: zhruba rovnoběžné s podélnou osou stroje.
  6. 6. Uspořádání podávacího, popřípadě brázdícího řetězu podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že každá protahovací jednotka (7, 8) je ve své horní,, v pracovním směru zadní koncové oblasti uložena všestranně kloubově na rámu (4) stroje.
  7. 7. Uspořádání podávacího, popřípadě brázdícího řetězu podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že k téže protahovací jednotce (38) přiřazené podélné dráhy (47, 48) vedení řetězu jsou při pracovním nasazení protahovací jednotky (38) nejméně v oblasti sousedící s čely (49) pražců uspořádány svisle nad sebou.
  8. 8.
    Uspořádání podávacího, popřípadě brázdícího noho z nároků 1 až 7, vyznačující se vykývnutelného protahovacího nosníku délce normálního pražce, přičemž protahovací nosník (26; 44) má upravený.
    řetězu podle jedže délka každého tím, (26; 44) odpovídá zhruba v pracovním směru předřazený větší délku než více vzadu
  9. 9. Uspořádání podávacího, popřípadě brázdícího řetězu podle jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující setím, že každý brázdící řetěz (10; 41) je vytvořen z protahovacích lopatek (34; 42), které jsou navzájem spojeny všestranně kloubově prostřednictvím univerzálních kloubů (32; 55).
  10. 10. Uspořádání podávačiho, popřípadě brázdícího řetězu podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že v oblasti svislé výkyvné osy (28) protahovacího nosníku (26) jsou na k rámu (4) stroje přivrácené straně brázdícího řetězu (10) upraveny vodicí kladky (35) pro podepření volných, škrabákovými lištami (54) opatřených konců protahovacích lopatek (34), přičemž svisle upravené osy (36) rotace vodicích kladek (35) jsou uspořádány v odstupu od protahovacího nosníku (26) a od podélných drah (24, 25) vedení řetězu.
  11. 11. Uspořádání podávacího, popřípadě brázdícího řetězu podle jednoho z nároků 3 až 10, vyznačující se tím, že každý brázdící řetěz (10) je pro zachování rovnoměrného napětí opatřen s výhodou v horní koncové oblasti protahovací jednotky (7, 8) uspořádaným ústrojím (37) pro dodatečné napínání.
  12. 12.Uspořádání podávacího, popřípadě brázdícího řetězu podle jednoho z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že na každé podélné straně stroje je v pracovním směru bezprostředně před příslušnou protahovací jednotkou (7, 8) uspořádán na rámu (4) stroje prostřednictvím pohonu (20) výškově přestavitelný pomocný řetěz (19).
    2 výkresy
CS923206A 1991-10-24 1992-10-23 Arrangement of feeding, optionally cutting chain for track-laying machines CZ278537B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT212491 1991-10-24

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ320692A3 CZ320692A3 (en) 1993-06-16
CZ278537B6 true CZ278537B6 (en) 1994-02-16

Family

ID=3528293

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS923206A CZ278537B6 (en) 1991-10-24 1992-10-23 Arrangement of feeding, optionally cutting chain for track-laying machines

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5271166A (cs)
EP (1) EP0538760B1 (cs)
JP (1) JP2962946B2 (cs)
CN (1) CN1041543C (cs)
AT (1) ATE109231T1 (cs)
AU (1) AU653643B2 (cs)
CA (1) CA2081087A1 (cs)
CZ (1) CZ278537B6 (cs)
DE (1) DE59200324D1 (cs)
DK (1) DK0538760T3 (cs)
HU (1) HU209629B (cs)
PL (1) PL170271B1 (cs)
RU (1) RU2062312C1 (cs)
SK (1) SK279170B6 (cs)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE59306881D1 (de) * 1993-01-29 1997-08-14 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum Absaugen von Schotter einer Gleis-Schotterbettung
JPH0941305A (ja) * 1995-07-26 1997-02-10 Mitsubishi Heavy Ind Ltd 鉄道用バラスト作業車
JP3956173B2 (ja) * 1998-08-25 2007-08-08 株式会社小松製作所 道床のバラスト除去機械
AT3879U3 (de) * 2000-06-09 2001-03-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur erneuerung eines gleises
AT4370U3 (de) * 2001-04-02 2002-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Räumkette für eine gleisbaumaschine
CH696884A5 (fr) 2003-05-06 2008-01-15 Scheuchzer Sa Procédé de traitement du ballast d'une voie de chemin de fer.
CA2524861A1 (en) * 2004-11-03 2006-05-03 Rwf Bron Railway ballast excavator having inclined portion
US7481168B2 (en) * 2005-04-07 2009-01-27 Lawrence Glenn Pike Off-track railroad track undercutter apparatus
FR2926094B1 (fr) * 2008-01-08 2009-12-11 Europ De Travaux Ferroviaires Element de train de renouvellement de voies ferroviaires comportant un systeme de degarnissage du ballast.
US8904676B2 (en) 2009-10-08 2014-12-09 Dymax, Inc Undercutter device
CN102345254B (zh) * 2011-06-20 2013-08-07 刘云 铁路石渣路基除杂车的旋转盘
AT511340B1 (de) * 2011-09-15 2012-11-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur entfernung von schotter eines gleises
US9487921B2 (en) 2011-12-29 2016-11-08 Dymax, Inc. Undercutter self adjusting and shock absorbing device
ITGE20120055A1 (it) * 2012-05-30 2013-12-01 Enrico Valditerra "macchina risanatrice di massicciate ferroviarie con catena di scavo a frontale variabile"
AT512163B1 (de) * 2012-06-12 2013-06-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine mit einer Räumkette zum Transport von Schotter sowie Verfahren
AT518225B1 (de) * 2016-01-29 2017-11-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Maschine mit einer Schotteraufnahmevorrichtung
CN108532382B (zh) * 2018-05-27 2023-10-31 内蒙古工业大学 一种小型铁道清砟机
AT523620A1 (de) 2020-03-11 2021-09-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Gleisbaumaschine mit einer Förder- bzw. Räumkettenanordnung
CN111549592A (zh) * 2020-04-03 2020-08-18 中国国家铁路集团有限公司 一种隧道桥梁清筛机

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2886904A (en) * 1956-07-26 1959-05-19 Kershaw Mfg Company Inc Apparatus for removing ballast from beneath railroad tracks
AT207401B (de) * 1958-12-23 1960-02-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum Behandeln des Eisenbahnbettungsschotters
GB883638A (en) * 1959-04-16 1961-12-06 Frank Dale Campbell Dual speed railroad ballast cleaner
AT210458B (de) * 1959-04-29 1960-08-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum Verdichten des Eisenbahnunterbaues
CH528634A (fr) * 1971-06-02 1972-09-30 Matisa Materiel Ind Sa Machine de chantier pour traiter le ballast des voies ferrées
AT317275B (de) * 1972-09-14 1974-08-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Auf Schienen fahrbare Maschine zum Reinigen der Gleisbettung
AT369805B (de) * 1979-11-23 1983-02-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare schotterbett-reinigungsmaschine mit planier- und verdichtvorrichtungen
AT377551B (de) * 1983-01-10 1985-04-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Foerder- bzw. raeumkettenanordnung fuer gleisbaumaschinen
US4882860A (en) * 1988-09-12 1989-11-28 Kershaw Manufacturing Company, Inc. Apparatus for removing ballast from beneath railroad tracks

Also Published As

Publication number Publication date
EP0538760B1 (de) 1994-07-27
ATE109231T1 (de) 1994-08-15
JPH05202503A (ja) 1993-08-10
PL170271B1 (pl) 1996-11-29
HU9203319D0 (en) 1992-12-28
CA2081087A1 (en) 1993-04-25
SK320692A3 (en) 1998-07-08
HU209629B (en) 1994-09-28
DK0538760T3 (da) 1994-11-28
AU653643B2 (en) 1994-10-06
CN1071722A (zh) 1993-05-05
HUT62349A (en) 1993-04-28
CZ320692A3 (en) 1993-06-16
EP0538760A1 (de) 1993-04-28
PL296317A1 (en) 1993-09-20
JP2962946B2 (ja) 1999-10-12
US5271166A (en) 1993-12-21
SK279170B6 (sk) 1998-07-08
RU2062312C1 (ru) 1996-06-20
CN1041543C (zh) 1999-01-06
AU2727292A (en) 1993-04-29
DE59200324D1 (de) 1994-09-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ278537B6 (en) Arrangement of feeding, optionally cutting chain for track-laying machines
US4614238A (en) Arrangement for excavating bulk material from a track bed
CA1217679A (en) Arrangement for excavating and conveying bulk material
SK6794A3 (en) Machine for suction of gravel from gravel ballast of rail
CZ278746B6 (en) Track packing machine track packing machine
CS227657B2 (en) Mobile sleeper-laying machine
SK277797B6 (en) Machine for dividing and profiling of gravel ballast of track
PL129824B1 (en) Mobile machine for cleaning aggregate bed of railroad tracks with track lifting feature and methodof cleaning aggregate bed
CZ320592A3 (en) Sleeper-tamping set
CA2189220C (en) Machine for dismantling an old track and laying a new track
CZ287090B6 (en) Track building machine for excavation of material of the track ballast bed
CZ294666B6 (cs) Stroj pro demontáž staré a položení nové koleje
GB1585447A (en) Conveyor chain arrangement more particularly for ballast bed cleaning machines
SK278174B6 (en) Track machine for dividing and profiling of gravel bed of track
US4043398A (en) Mobile ballast cleaning machine
CA1313084C (en) Ballast cleaning machine
CA2392855C (en) A track work machine
CZ32094A3 (en) Machine for ballast bed, optionally formation level regeneration
CS232550B1 (cs) Čistička štěrkového lože železničních tratí, zejména pod výhybkami
GB2335939A (en) Vertically adjustable sleeper crib excavator
CZ2006801A3 (cs) Retezový podavac

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20101023