SK279170B6 - Čistička štrkového lôžka - Google Patents
Čistička štrkového lôžka Download PDFInfo
- Publication number
- SK279170B6 SK279170B6 SK3206-92A SK320692A SK279170B6 SK 279170 B6 SK279170 B6 SK 279170B6 SK 320692 A SK320692 A SK 320692A SK 279170 B6 SK279170 B6 SK 279170B6
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- gravel
- chain
- track
- machine
- longitudinal
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B27/00—Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
- E01B27/06—Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track
- E01B27/10—Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track without taking-up track
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Architecture (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
- Control Of Conveyors (AREA)
- Transmission Devices (AREA)
- Types And Forms Of Lifts (AREA)
- Framework For Endless Conveyors (AREA)
- Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)
- Valve-Gear Or Valve Arrangements (AREA)
- Chain Conveyers (AREA)
Description
Oblasť techniky
Vynález sa týka usporiadania čističky štrkového lôžka, najmä na príjem a prepravu štrku lôžka, s nekonečnou podávacou, prípadne brázdiacou reťazou, ktorá je usporiadaná na ráme stroja, ktorý je vedený vo výškovo prestaviteľnom kanáli a ktorý je spojený s reťazovým pohonom, pričom vodiaci kanál má pri pracovnom nasadení pod koľajou upravenú snímaciu súčasť štrku a pri sklonenom usporiadaní v pozdĺžnom smere stroja od snímacej súčasti štrku v odstupe a vyššie položené odhadzovacie miesto a v prechodovej oblasti k snímacej súčasti štrku je vodiaci kanál, vytvorený zahnutý v smere zhruba rovnobežnom na rovinu koľaje, a pričom ďalej je snímacia súčasť štrku na zmenu efektívnej šírky pracovnej oblasti vo vodorovnej rovine vytvorená vykývnuteľne alebo prestaviteľné.
Doterajší stav techniky
Z US-PS 3 850 251 je už známa, po koľaji pojazdná čistička štrkového lôžka, na ktorej je na ráme stroja usporiadaná nekonečná podávacia, pripadne brázdiaca reťaz, ktorá je vzhľadom na tento rám vytvorená výškovo prestaviteľné. Táto reťaz je s cieľom odberu štrku vedená naprieč pod koľajovým roštom a ďalej potom pozdĺž pozdĺžnej strany stroja v hore stúpajúcej pozdĺžnej dráhe vedenia reťaze a ďalej k zaradenému, v pracovnom smere preosievaciemu ústrojenstvu, do ktorého je štrk lôžka odhadzovaný na zaistenie jeho vyčistenia.
Potom je reťaz vedená späť na opačnej pozdĺžnej strane stroja smerom dole upravenou pozdĺžnou dráhou vedenia reťaze na miesto odberu alebo príjmu. V oblasti horného vratného bodu je upravený reťazový pohon. Spodné, vo vodorovnej rovine zahnuté konce vodiacich kanálov, prípadne pozdĺžnych dráh vedenia reťaze sú navzájom spojené prostredníctvom snímacej súčasti štrku, ktorý pozostáva z dvoch častí alebo elementov. Tieto elementy sú kĺbovo spojené tak s pozdĺžnymi dráhami vedenia reťaze, ako aj spolu navzájom aje možné ich pri zalomení snímacej súčasti štrku v tvare písmena V a pri rozoprení pozdĺžnych dráh vedenia reťaze proti sebe vo vodorovnej rovine vykyvovať. Tým sa umožňuje prestavovať dĺžku snímacej súčasti štrku, ktorá prichádza do styku so štrkom, čo umožňuje nasadenie čističky štrkového lôžka aj v koľajových oblastiach, v ktorých je rošt koľaje, prípadne koľajové lôžka širšie ako pri koľaji na trati.
Ďalšia, z US-PS 4 614 238 známa čistička štrkového lôžka s usporiadaním podávacej, prípadne brázdiacej reťaze, má tiež nekonečnú brázdiacu reťaz, ktorá je usporiadaná prostredníctvom pozdĺžnych dráh vedenia reťaze a prostredníctvom pod koľajou prechádzajúcou a dvojdielne vytvorenou snímacou súčasťou štrku výškovo prestaviteľné na ráme. Obidva elementy snímacej súčasti štrku sú navzájom spojené kĺbovo alebo teleskopický a sú proti sebe navzájom prestavované prostredníctvom pohonu, čo umožňuje prispôsobovať dĺžku snímacej súčasti štrku na prispôsobenie rôznym šírkam koľaje. Najmä pri teleskopickom uskutočnení je však nutné v prípade predĺženia alebo skrátenia snímacej súčasti štrku meniť tiež dĺžku brázdiacej reťaze, aby sa táto dĺžka prispôsobila zmenenej celkovej dĺžke obežnej dráhy.
Z DE-OS 22 26 612 je tiež známa čistička štrkového lôžka, pri ktorej je na každej pozdĺžnej strane stroja uspo riadaný, výškovo prestaviteľné brázdiaci orgán, so vždy samostatnou nekonečnou brázdiacou reťazou. Tieto brázdiace, prípadne preťahovacie orgány sú na ráme stroja uložené vykývnuteľne okolo vodorovnej, v priečnom smere stroja upravenej osi a sú na počiatku pracovnej operácie vykývnuté, prípadne spustené do boku štrkového lôžka, načo sú otočené okolo zvislej osi do pracovnej polohy pod roštom koľaje. Štrk, ktorý je prostredníctvom týchto brázdiacich orgánov privádzaný na obidve pozdĺžne strany koľaje, sa musí prepravovať prostredníctvom korčekovej reťaze a dopravných pásov do preosievacieho ústrojenstva, ktoré je upravené hore.
V US-PS 4 882 860 opísaný brázdiaci stroj štrku má brázdiaci orgán s nekonečnou reťazou, ktorý je uložený výškovo prestaviteľné na jednej pozdĺžnej strane rámu stroja, ktorý je vykývnuteľný okolo zvislej osi a ktorý je na pracovné nasadenie vykývnuteľný pod rošt koľaje. Prijímaný štrk je reťazou dopravovaný smerom hore aje odhadzovaný na prepravný dopravný pás, ktorý je upravený nad rámom stroja v pozdĺžnom smere stroja. Brázdiaci orgán nie je vo svojej polohe nasadenia výškovo prestaviteľný, takže nie je možné meniť hĺbku brázdenia, prípadne preťahovania, prípadne ju prispôsobovať rôznym podmienkam. Vychyľovanie reťaze v ostrom uhle na vedenie štrku smerom hore je nákladné a je spojené so zvýšeným opotrebením v tejto oblúkovej oblasti. Toto vytvorenie tiež kladie relatívne veľké nároky na potrebný priestor v oblasti čiel podvalov, čím sa podstatne obmedzujú možnosti nasadenia v oblasti výhybiek.
Konečne je ešte z GB-PS 883 638 známa čistička štrkového lôžka, ktorá je na obidvoch pozdĺžnych stranách opatrená brázdiacimi orgánmi, ktoré sú vykývnuteľné okolo zvislej osi pod koľaj a ktoré majú vždy jednu nekonečnú brázdiacu reťaz. Nimi k bokom štrkového lôžka koľaje privádzaný štrk je dopravovaný smerom hore prostredníctvom elevátorov a na odvádzanie je ukladaný na pozdĺžne dopravné pásy. Toto riešenie je konštrukčne veľmi nákladné a vzhľadom na dvojnásobné prijímanie štrku, to je tak pod koľajou, ako aj v bočnej oblasti štrkového lôžka, je možné dosiahnuť len obmedzeného výkonu.
Podstata vynálezu
Vynález si kladie za úlohu vytvoriť usporiadanie čističky štrkového lôžka, ktoré by bolo možné používať s minimálne potrebným časom na prestavbu v koľajových, prípadne výhybkových oblastiach s rozdielnou šírkou štrkového lôžka.
Vytýčená úloha sa rieši usporiadaním čističky štrkového lôžka v úvode opísaného typu a to tak, že pri vytvorení vždy jedného nezávislého, samostatnými výškovými prestavnými pohonmi a priečnymi prestavnými pohonmi opatreného preťahovacieho ústrojenstva sú upravené dve navzájom oddelene vytvorené snímacie súčasti štrku, pričom ku každému preťahovaciemu ústrojenstvu sú priradené, nekonečná brázdiaca reťaz s reťazovým pohonom, ako aj dve pozdĺžne dráhy vedenia reťaze, ktoré sú priradené vždy na tej istej pozdĺžnej strane stroja.
Riešenie podľa vynálezu umožňuje pri zachovaní pri nasadení sa už najlepšie osvedčeného, vysoko výkonného konceptu, podľa ktorého je v pozdĺžnom smere stroja upravená sklonená koľaj objímajúca brázdiaca reťaz, zvlášť jednoduché a rýchle prispôsobenie rôznym šírkam koľaje, čim sa zaistí bezproblémové čistenie aj vo výhybkových úsekoch. Na toto prispôsobenie je potrebné len vzájomné priečne prestavenie oboch brázdiacich , prípadne prel’ahovacích ústrojenstiev, pričom sa mení stupeň presahu oboch navzájom od seba nezávislých snímacích súčastí štrku na zmenu pracovnej oblasti, v ktorej sa bočné odstraňuje štrk. Túto zmenu pracovnej šírky je možné uskutočňovať plynulo a bez prerušenia dopredného pracovného pohybu. Rovnako sa tak stáva zbytočnou pracovne a časovo náročná zmena dĺžky brázdiacej reťaze. Pretože sa obidve preťahovacie ústrojenstvá, vychádzajúc z boku štrkového lôžka, môžu zhodne a samočinne zapracovávať do štrkového lôžka, je možné zvlášť rýchle pracovné nasadenie, pripadne nie je treba uskutočňovať žiadne pracovne a časovo náročné predbežné práce, ako je napríklad oddeľovanie koľaje.
Špeciálne podľa ďalšieho výhodného vytvorenia podľa nároku 2, je tak možné opracovávať najmä výhybky bez akéhokoľvek prerušenia dopredného pracovného pohybu stroja, pričom sa tiež stáva zbytočnou akákoľvek manuálna úprava alebo zmena dĺžky brázdiacej reťaze. Na čistenie štrku vo výhybkových oblastiach musí obsluhujúca osoba v pracovnej kabíne čističky štrkového lôžka len prestaviť prostredníctvom diaľkovej obsluhy to brázdiace alebo preťahovacie ústrojenstvo, ktoré je na strane odbočnej koľaje, v priečnom smere koľaje. Tak je možné s minimálnymi nákladmi kontinuálne prispôsobovať brázdiacu reťaz, meniacu sa šírke štrkového lôžka a ani nie je potrebné zastavovať stroj.
Ďalšie výhodné vytvorenia vynálezu, ktoré sú uvedené v patentových nárokoch 3 a 4, umožňujú pri vysokej konštrukčnej jednoduchosti a tým tiež robustnosti usporiadania brázdiacej reťaze tiež veľmi jednoduché prestavovanie snímacej súčasti štrku do pracovnej polohy pod koľajou, a to prostredníctvom diaľkovo ovládateľného vykývnutia výkyvným pohonom.
Účelné je ďalej opatrenie podľa nároku 5, prostredníctvom ktorého sa zaisťuje, že všetok brázdiacou reťazou unášaný štrk je vychyľovný v smere k hore stúpajúcej vodiacej dráhe a nemôže byť nekontrolovateľne odmršťovaný nabok prostredníctvom pôsobiacej odstredivej sily.
Pokiaľ je každé preťahovacie ústrojenstvo vytvorené podľa nároku 6, zaistí sa tým výhodne jeho plne neobmedzená vykývnuteľnosť tak v priečnom smere koľaje, ako aj zvisle, to je pri zaujatí polohy na presunovaciu jazdu.
Výhoda ďalšieho výhodného vytvorenia vynálezu podľa nároku 7 spočíva v tom, že nároky na priestor na usporiadanie brázdiacej reťaze v oblasti priamo vedľa čiel podvalov sú veľmi nepatrné, čo umožňuje optimálne nasadenie čističky štrkového lôžka aj v nepriaznivých priestorových pomeroch, napríklad v mieste výhybiek, kde je treba opäť odlúčiť výhybkové podvaly od normálnych podvalov.
Vytvorenie usporiadania podľa nároku 8 umožňuje jednak maximálne vykývnutie oboch snímacích ústrojenstiev štrku k sebe navzájom v koľaji normálnej trati, neprekážajúc si navzájom, a jednak sa podľa neho dosahuje čo najväčšej šírky pracovnej oblasti pri plne vykývnutej polohe preťahovacieho ústrojenstva vo výhybkovej oblasti.
Brázdiacu reťaz, ktorá je vytvorená podľa nárokov 9 a 10, je možné viesť bez problémov pri minimálnom opotrebení a najvyššej miere spoľahlivosti okolo všetkých vychyľovacích bodov a zmien smeru pozdĺžnych dráh vedenia reťaze a snímacej súčasti štrku, a to do všetkých polôh.
Ďalšie výhodné vytvorenie podľa nároku 11 zabezpečuje potrebné vyrovnanie dĺžkových zmien obežnej dráhy brázdiacej reťaze pri vykývnutí snímacej súčasti štrku okolo jeho zvislej osi výkyvu, takže reťaz zostáva konštantné a rovnomerne napnutá.
Konečne ďalšie výhodné vytvorenie je uvedené v nároku 12. Tým sa vytvorí možnosť vyfrézovať na začiatku pracovného nasadenia príkop v boku štrkového lôžka, aby bolo možné v pozdĺžnom smere stroja uložený preťahovací nosník v tejto priekope spustiť pod rovinu koľaje, odkiaľ môže byť nadväzne vykývnutý vo vodorovnej rovine pod rošt koľaje.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je v ďalšom podrobnejšie vysvetlený na príkladoch uskutočnenia v spojení s výkresovou časťou.
Na obr. 1 je schematicky znázornený čiastkový bokorys čističky štrkového lôžka s usporiadaním brázdiacej reťaze podľa vynálezu.
Na obr. 2 je vo väčšom merítku znázornený pôdorys usporiadania brázdiacej reťaze podľa obr. 1, ktoré pozostáva z dvoch preťahovacích ústrojenstiev.
Na obr. 3 je znázornený veľmi schematicky šikmý pohľad na jedno samostatné preťahovacie ústrojenstvo podľa ďalšieho príkladu uskutočnenia.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obr. 1 znázornená čistička 1 štrkového lôžka má prostredníctvom podvozkov 2 po koľaji 3 pojazdný rám 4 stroja. Pracovný smer čističky 1 štrkového lôžka je znázornený šípkou 5. Usporiadanie 6 podávacej, prípadne brázdiacej reťaze, ktoré je upravené na ráme 4 stroja, pozostáva z dvoch preťahovacích ústrojenstiev, ktoré sú vzhľadom na pozdĺžnu os stroja navzájom vodorovne protiľahlé a ktoré majú vo vodiacom kanáli vedené a s reťazovým pohonom 9 spojené nekonečné podávacie, prípadne brázdiace reťaze
10. Každé preťahovacie ústrojenstvo 7 je vzhľadom na rám 4 prestaviteľné prostredníctvom výškového prestavného pohonu 11a priečneho prestavného pohonu 12 a na príjem štrku lôžka má vytvorené pod koľajou 3 upravené miesto 13 prijímania štrku, ako aj vyššie položené odhadzovacie miesto 14, ktoré je v pracovnom smere upravené vzadu. V ďalšom slede padá štrk na preosievacie ústrojenstvo 15, ktoré má excentrický pohon a je v ňom čistený. Na opätovné privádzanie vyčisteného štrku do koľaje 3, prípadne pod koľaj 3,slúži dopravný pás 16, zatiaľ čo odpad sa odvádza prostredníctvom dopravného ústrojenstva 17. V oblasti miesta 13 prijímania štrku je na ráme 4 stroja upevnený agregát 18 na nadvihovanie koľaje.
V pracovnom smere je pred každým preťahovacim ústrojenstvom 7 bezprostredne predradená vždy jedna pomocná reťaz 19, ktorá je usporiadaná na ráme 4 stroja výškovo prestaviteľné prostredníctvom pohonu 20 a ktorého pracovná činnosť bude vysvetlená bližšie v ďalšom. Všetky na čističke 1 štrkového lôžka upravené pohony a agregáty, vrátane trakčného pohonu, sú napájané z energetickej centrály 21 a sú riadené prostredníctvom obsluhovacieho ústrojenstva 23, ktoré je upravené v pracovnej kabíne 22.
Z obr. 2 je teraz patmá presnejšia konštrukcia usporiadania 6 podávacej, prípadne brázdiacej reťaze, ktorá pozostáva z preťahovacích ústrojenstiev 7. Každé z oboch preťahovacích ústrojenstiev 7 má na vedenie svojej neko nenečnej podávacej prípadne brázdiacej reťaze 10 vždy jednu šikmo stúpajúcu, prípadne klesajúcu pozdĺžnu dráhu 24 vedenia reťaze, ako aj snímaciu súčasť 26 štrku v podobe elementu 27 na vedenie reťaze, ktorý je vykývnuteľný k pozdĺžnym dráham 24 vedenia reťaze vo vodorovnej rovine. Obidve pozdĺžne dráhy 24 vedenia reťaze každého preťahovacieho ústrojenstva 7 sú usporiadané v priečnom smere stroja bezprostredne vedľa seba a v prechodovej oblasti k snímacej súčasti 26 štrku sú zahnuté v smere zhruba rovnobežnom s rovinou koľaje 3, ako je to patmé z obr. 1. Reťazový pohon 9 je upravený vždy v hornom vratnom bode podávacích, prípadne brázdiacich reťazí 10, ktorý je priradený k odhadzovaciemu miestu 14. Každé preťahovacie ústrojenstvo 2 je svojou hornou koncovou oblasťou klbovo upevnené na ráme 4 stroja, pričom na toto uloženie je možné upraviť kĺb, ktoiý je vykývnuteľný v malej oblasti výkyvu na všetky strany.
Elementy 27 na vedenie reťaze, prípadne snímacie súčasti 26 štrku sú vytvorené v tvare nosníka alebo trámu a môžu byť okolo zvislej výkyvnej osi 28, ktorá je usporiadaná na ich jednom konci, prostredníctvom samostatného výkyvného pohonu 29 pootáčané medzi polohou, ktorá je zhruba rovnobežná s osou 30 koľaje 3, a ktorá je na obr. 2 znázornená bodkočiarkovane, do polohy nasadenia, ktorá je zhruba v priečnom smere ku koľaji 3. V naposledy uvedenej polohe sú obidve snímacie súčasti 26 štrku pri pohľade v pozdĺžnom smere koľaje 3 usporiadané za sebou, pričom dĺžka v pracovnom smere prednej snímacej súčasti štrku 26 zodpovedá zhruba dĺžke podvalu koľaje 3 trate. Na voľnom konci každého elementu 27 na vedenie reťaze je upravená vratná kladka 31 na zmenu smeru, prípadne obrátenia smeru podávacej, prípadne brázdiacej reťaze 10, ktorý je vedený pozdĺž oboch pozdĺžnych strán elementu 22 na vedenie reťaze. Smer pohybu obidvoch podávacích, prípadne brázdiacich reťazí 10 je protismemý, takže preťahovacie ústrojenstvá 2 dopravujú časť štrku lôžka na protiľahlé boky koľajového lôžka. V oblasti výkyvnej osi 23 je každé preťahovacie ústrojenstvo 7 opatrené vychyľovacou doskou 33, ktorá je upevnená na vonkajšej strane na vodorovnej časti pozdĺžnej dráhy 24 vedenia reťaze a ktorá je usporiadaná zvisle a zhruba rovnobežne s pozdĺžnou osou stroja a slúži na vychyľovanie štrku.
Podávacie, prípadne brázdiace reťaze 10 majú preťahovacie lopatky 34, ktoré sú na vytváranie reťaze navzájom spojené všestranne kĺbovo, prostredníctvom univerzálnych kĺbov 32. Tieto univerzálne kĺby 32 umožňujú vychylovať podávacie, prípadne brázdiace reťaze 10 v každom smere. Vedenie podávacích, prípadne brázdiacich reťazí 10 v prechodovej oblasti, ktorá je tvorená elementom 22 na vedenie reťaze, vykývnutým od zhora stúpajúcej pozdĺžnej dráhy 24 vedenia reťaze v priečnom smere stroja, sa uskutočňuje prostredníctvom vodiacich kladiek 35 so zvislo upravenými osami 36 rotácie, vodiace kladky 32, ktoré sú upevnené na pozdĺžnej dráhe 24 vedenia reťaze, slúžia na podoprenie voľných koncov preťahovacích lopatiek 34, ktoré sú opatrené škrabákovými lištami 54. Je samozrejme možné upraviť v tejto oblasti aj iné uskutočnenia vedenia brádiacich reťazí.
V priebehu premiestňovania čističky 1 štrkového lôžka do miesta nasadenia sú obidve preťahovacie ústrojenstvá 7 v hore zdvihnutých polohách , ktoré sú na obr. 1 znázornené bodkočiarkovanými čiarami a v ktoiých sú snímacie súčasti 26 štrku zhruba rovnobežné s osou stroja v pozdĺžnom smere. Po príjazde na pracovisko sa najprv v precho dovej oblasti z koľaje trate k odbočnej koľaji spustia pomocné reťaze 19 do štrku lôžka, pričom sa stroj pomaly pohybuje dopredu. Do týmto spôsobom vytvorenej priekopy sa potom spustí príslušné preťahovacie ústrojenstvo 2, prípadne snímacia súčasť 26 štrku, a to prostredníctvom výškového prestaviteľného pohonu 11, zatiaľ čo sa pomocné reťaze 19 opäť nadvihnú smerom hore a uvedú sa mimo prevádzku. Potom nasleduje pri zapnutom reťazovom pohone 9 vykývnutie snímacích súčastí 26 štrku pod rošt koľaje 3, a to prostredníctvom výkyvných pohonov 29. Tým spôsobené uvoľnenie napnutosti podávacích, pripadne brázdiacich reťazi 10 sa kompenzuje automatickým ústrojenstvom 37 na dodatočné napínanie, ktoré je upravené v hornej koncovej oblasti preťahovacieho ústrojenstva 7 a ktoré nie je detailne opisované.
Pokiaľ sa dostane čistička 1 štrkového lôžka v priebehu čistenia štrku do výhybkovej oblasti, ako je to na obr. 2 znázornené bodkočiarkovanými čiarami s dvomi bodkami, je preťahovacie ústrojenstvo 2 na strane odbočnej koľaje kontinuálne prestavované prostredníctvom priečneho prestavovacieho pohonu 12 v súlade s predlžujúcimi sa podvalmi výhybkovej oblasti. To sa uskutočňuje prostredníctvom obsluhovacieho ústrojenstva 23, usporiadaného v pracovnej kabíne 2 a pritom ani nemusí byť čistička 1 štrkového lôžka zastavovaná alebo ani obsluhujúca osoba nemusí opúšťať pracovnú kabínu 22. Akonáhle sa dosiahne najvyššie možné priečne vykývnutie, otočí sa príslušný element na vedenie reťaze, prípadne snímacia súčasť 26 štrku rovnobežne s pozdĺžnym smerom koľaje, preťahovacie ústrojenstvo 2 zdvihne smerom hore a opäť sa vychýli smerom na rám 2 stroja.
Na obr. 3 je veľmi schematicky znázornené preťahovacie ústrojenstvo 7 podľa ďalšieho príkladu uskutočnenia vynálezu, a to také, ktoré je z hľadiska pracovného smeru v smere šípky 5 upravené na pravej strane, pričom protiľahlé preťahovacie ústrojenstvo tu nie je na zaistenie lepšej prehľadnosti znázornené. Podávacia, prípadne brázdiaca reťaz 10, ktorá je poháňaná prostredníctvom reťazového pohonu 9 a ktorá je vedená vo vodiacom kanáli, je vytvorená z preťahovacích lopatiek 34, ktoré sú navzájom spojené prostredníctvom univerzálnych kĺbov 32. Na čistenie štrku pod koľajou 3 je podávacia, prípadne brázdiaca reťaz 10 vykývnuteľná pod koľaj 43 v snímacej súčasti 26 štrku prostredníctvom vodorovne vykývnuteľnej snímacej súčasti štrku 26. Hore stúpajúce a klesajúce pozdĺžne dráhy 24 vedenia reťaze, ktoré vedú podávaciu, prípadne brázdiacu reťaz 10 k a od vyššie položeného v pracovnom smere vzadu upraveného odhadzovacieho miesta 14 sú, a to špeciálne v oblasti susediacej s čelami 49 podvalov koľaje 3, usporiadané nad sebou, aby bolo možné vytvoriť šírku preťahovacieho ústrojenstva 7, meranú v priečnom smere koľaje 3, pokiaľ možno čo najužšiu. To totiž umožní nasadiť také preťahovacie ústrojenstvo 7 aj vtedy, keď je v oblasti pred čelami podvalov koľaje 3 k dispozícii len veľmi málo voľného priestoru. Na vykyvovanie snímacej súčasti 26 štrku okolo výkyvnej osi 28, ktorá je usporiadaná vzhľadom na pracovnú polohu preťahovacieho ústrojenstva 7 vo zvislom smere, je upravený výkyvný pohon 29. Výškové prestavovanie preťahovacieho ústrojenstva 7 sa uskutočňuje prostredníctvom výškového výkyvného pohonu 29 a priečne prestavovanie prostredníctvom priečneho prestavného pohonu 12.
Claims (12)
1. Čistička štrkového lôžka na príjem a prepravu štrku lôžka s nekonečnou podávacou, prípadne brázdiacou reťazou, ktorá je umiestnená na ráme stroja, ktorý je vedený vo výškovo prestaviteľnom kanáli a ktorý je spojený s reťazovým pohonom, pričom vodiaci kanál má pri pracovnom nasadení pod koľajou upravenú snímaciu súčasť štrku a pri sklonenom usporiadaní v pozdĺžnom smere stroja od snímacej súčasti štrku v odstupe a vyššie položené odhadzovacie miesto a v prechodovej oblasti k snímacej súčasti štrku je vodiaci kanál vytvorený zahnutý v smere zhruba rovnobežnom k rovine koľaje, a pričom ďalej je snímacia súčasť štrku na zmenu efektívnej pracovnej oblasti vytvorená vo vodorovnej rovine vykývnuteľne alebo prestaviteľné, vyznačujúca sa tým, že sú upravené dvoma samostatnými výškovými prestavnými pohonmi (11) a priečnymi prestavnými pohonmi (12) vybavené preťahovacie ústrojenstvá (7) s dvomi navzájom oddelene vytvorenými snímacími súčasťami (26) štrku, pričom ku každému preťahovaciemu ústrojenstvu (7) je priradená nekonečná brázdiaca reťaz (10) s reťazovým pohonom (9) ako aj dve hore a dole stúpajúce pozdĺžne dráhy (24) vedenia reťaze, ktoré sú priradené vždy na tej istej pozdĺžnej strane stroja.
2. Čistička štrkového lôžka podľa nároku 1, v y značujúca sa tým, že obidve snímacie súčasti (26) štrku sú v pracovnom nasadení umiestnené vzhľadom na pracovný smer stroja za sebou a sú upravené na príjem štrku vzhľadom na os (30) koľaje (3) v navzájom protiľahlých oblastiach lôžka koľaje (3).
3. Čistička štrkového lôžka podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúca sa tým, že každá snímacia súčasť (26) štrku je okolo na jej jednom konci umiestnenej zvislej výkyvnej osi (28) otočná, prostredníctvom výkyvného pohonu (29), medzi polohou smerujúcou rovnobežne s osou (30) koľaje (3) a medzi polohou nasadenia, ktorá je v priečnom smere koľaje (3).
4. Čistička štrkového lôžka podľa nároku 3, vyzná i u j ú c a sa tým, že každá snímacia súčasť (26) štrku je vytvorená na vedenie brázdiacej reťaze (10) pozdĺž obidvoch pozdĺžnych strán snímacích súčastí (26) štrku a na svojom voľnom konci je opatrená vratnou kladkou (31).
5. Čistička štrkového lôžka podľa jedného z nárokov 1 až 4, vyznačujúca sa tým, že na v pracovnom smere prednom, prípadne spodnom konci pozdĺžnej dráhy (24) vedenia reťaze je v oblasti susediacej na vonkajšej strane stroja s výkyvnou osou (28) umiestnená vychyľovacia doska (33), ktorá je upravená v zvislej rovine rovnobežnej s pozdĺžnou osou stroja.
6. Čistička štrkového lôžka podľa jedného z nárokov 1 až 5, vyznačujúca sa tým, že každé preťahovacie ústrojenstvo (7) je vo svojej hornej, v pracovnom smere zadnej koncovej oblasti uložené všestranne, kĺbovo na ráme (4) stroja.
7. Čistička štrkového lôžka podľa jedného z nárokov 1 až 6, vyznačujúca sa tým, že k tomu istému preťahovaciemu ústrojenstvu (7) priradené a od neho odstupujúce pozdĺžne dráhy (24) vedenia reťaze sú pri pracovnom nasadení preťahovacieho ústrojenstva (7) najmenej v oblasti susediacej s čelami (49) podvalov usporiadané zvisle nad sebou.
8. Čistička štrkového lôžka podľa jedného z nárokov 1 až 7, vyznačujúca sa tým, že dĺžka každej vykývnuteľnej snímacej súčasti (26) štrku zodpovedá dĺžke normálneho podvalu, pričom v pracovnom smere predradená snímacia súčasť (26) štrku má väčšiu dĺžku ako v pracovnom smere viac vzadu upravená snímacia súčasť (26) štrku.
9. Čistička štrkového lôžka podľa jedného z nárokov 1 až 8, vyznačujúca sa tým, že každá brázdiaca reťaz (10) je vytvorená z preťahovacích lopatiek (34), ktoré sú navzájom spojené všestranne kĺbovo prostredníctvom univerzálnych kĺbov (32).
10. Čistička štrkového lôžka podľa jedného z nárokov laž 9, vyznačujúca sa tým, že v oblasti zvislej výkyvnej osi (28) snímacej súčasti (26) štrku sú k rámu (4) na privrátenej strane brázdiacej reťaze (10) upravené vodiace kladky (35) na podoprenie voľných, škrabákovými lištami (54) opatrených koncov preťahovacích lopatiek (34), pričom zvisle umiestnené osi (36) rotácie vodiacich kladiek (35) sú umiestnené v odstupe od snímacích súčastí (26) štrku a od hore a dole stúpajúcich pozdĺžnych dráh (24) vedenia reťaze.
11. Čistička štrkového lôžka podľa jedného z nárokov 3 až 10, vyznačujúca sa tým, že každá brázdiaca reťaz (10) je na zachovanie rovnomerného napätia opatrená výhodne v hornej koncovej oblasti preťahovacieho ústrojenstva (7) umiestneným ústrojenstvom (37) na dodatočné napínanie.
12. Čistička štrkového lôžka podľa jedného z nárokov 1 až 11, vyznačujúca sa tým, že na každej pozdĺžnej strane stroja je v pracovnom smere bezprostredne pred príslušným preťahovacím ústrojenstvom (7) umiestnená na ráme (4) stroja prostredníctvom pohonu (20) výškovo prestaviteľná pomocná reťaz (19).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
AT212491 | 1991-10-24 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK320692A3 SK320692A3 (en) | 1998-07-08 |
SK279170B6 true SK279170B6 (sk) | 1998-07-08 |
Family
ID=3528293
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK3206-92A SK279170B6 (sk) | 1991-10-24 | 1992-10-23 | Čistička štrkového lôžka |
Country Status (14)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5271166A (sk) |
EP (1) | EP0538760B1 (sk) |
JP (1) | JP2962946B2 (sk) |
CN (1) | CN1041543C (sk) |
AT (1) | ATE109231T1 (sk) |
AU (1) | AU653643B2 (sk) |
CA (1) | CA2081087A1 (sk) |
CZ (1) | CZ278537B6 (sk) |
DE (1) | DE59200324D1 (sk) |
DK (1) | DK0538760T3 (sk) |
HU (1) | HU209629B (sk) |
PL (1) | PL170271B1 (sk) |
RU (1) | RU2062312C1 (sk) |
SK (1) | SK279170B6 (sk) |
Families Citing this family (19)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
ES2106313T3 (es) * | 1993-01-29 | 1997-11-01 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Maquina para la aspiracion de balasto de un lecho de balasto de la via. |
JPH0941305A (ja) * | 1995-07-26 | 1997-02-10 | Mitsubishi Heavy Ind Ltd | 鉄道用バラスト作業車 |
JP3956173B2 (ja) * | 1998-08-25 | 2007-08-08 | 株式会社小松製作所 | 道床のバラスト除去機械 |
AT3879U3 (de) * | 2000-06-09 | 2001-03-26 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Maschine zur erneuerung eines gleises |
AT4370U3 (de) * | 2001-04-02 | 2002-03-25 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Räumkette für eine gleisbaumaschine |
CH696884A5 (fr) | 2003-05-06 | 2008-01-15 | Scheuchzer Sa | Procédé de traitement du ballast d'une voie de chemin de fer. |
CA2524861A1 (en) * | 2004-11-03 | 2006-05-03 | Rwf Bron | Railway ballast excavator having inclined portion |
US7481168B2 (en) * | 2005-04-07 | 2009-01-27 | Lawrence Glenn Pike | Off-track railroad track undercutter apparatus |
FR2926094B1 (fr) * | 2008-01-08 | 2009-12-11 | Europ De Travaux Ferroviaires | Element de train de renouvellement de voies ferroviaires comportant un systeme de degarnissage du ballast. |
US8904676B2 (en) | 2009-10-08 | 2014-12-09 | Dymax, Inc | Undercutter device |
CN102345254B (zh) * | 2011-06-20 | 2013-08-07 | 刘云 | 铁路石渣路基除杂车的旋转盘 |
AT511340B1 (de) * | 2011-09-15 | 2012-11-15 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Maschine zur entfernung von schotter eines gleises |
US9487921B2 (en) | 2011-12-29 | 2016-11-08 | Dymax, Inc. | Undercutter self adjusting and shock absorbing device |
ITGE20120055A1 (it) * | 2012-05-30 | 2013-12-01 | Enrico Valditerra | "macchina risanatrice di massicciate ferroviarie con catena di scavo a frontale variabile" |
AT512163B1 (de) * | 2012-06-12 | 2013-06-15 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Maschine mit einer Räumkette zum Transport von Schotter sowie Verfahren |
AT518225B1 (de) * | 2016-01-29 | 2017-11-15 | Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh | Maschine mit einer Schotteraufnahmevorrichtung |
CN108532382B (zh) * | 2018-05-27 | 2023-10-31 | 内蒙古工业大学 | 一种小型铁道清砟机 |
AT523620A1 (de) | 2020-03-11 | 2021-09-15 | Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh | Gleisbaumaschine mit einer Förder- bzw. Räumkettenanordnung |
CN111549592A (zh) * | 2020-04-03 | 2020-08-18 | 中国国家铁路集团有限公司 | 一种隧道桥梁清筛机 |
Family Cites Families (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2886904A (en) * | 1956-07-26 | 1959-05-19 | Kershaw Mfg Company Inc | Apparatus for removing ballast from beneath railroad tracks |
AT207401B (de) * | 1958-12-23 | 1960-02-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Maschine zum Behandeln des Eisenbahnbettungsschotters |
GB883638A (en) * | 1959-04-16 | 1961-12-06 | Frank Dale Campbell | Dual speed railroad ballast cleaner |
AT210458B (de) * | 1959-04-29 | 1960-08-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Maschine zum Verdichten des Eisenbahnunterbaues |
CH528634A (fr) * | 1971-06-02 | 1972-09-30 | Matisa Materiel Ind Sa | Machine de chantier pour traiter le ballast des voies ferrées |
AT317275B (de) * | 1972-09-14 | 1974-08-26 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Auf Schienen fahrbare Maschine zum Reinigen der Gleisbettung |
AT369805B (de) * | 1979-11-23 | 1983-02-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Fahrbare schotterbett-reinigungsmaschine mit planier- und verdichtvorrichtungen |
AT377551B (de) * | 1983-01-10 | 1985-04-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Foerder- bzw. raeumkettenanordnung fuer gleisbaumaschinen |
US4882860A (en) * | 1988-09-12 | 1989-11-28 | Kershaw Manufacturing Company, Inc. | Apparatus for removing ballast from beneath railroad tracks |
-
1992
- 1992-10-19 AT AT92117802T patent/ATE109231T1/de not_active IP Right Cessation
- 1992-10-19 EP EP92117802A patent/EP0538760B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1992-10-19 DE DE59200324T patent/DE59200324D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1992-10-19 DK DK92117802.6T patent/DK0538760T3/da active
- 1992-10-20 US US07/963,824 patent/US5271166A/en not_active Expired - Lifetime
- 1992-10-21 JP JP4282677A patent/JP2962946B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 1992-10-21 CA CA002081087A patent/CA2081087A1/en not_active Abandoned
- 1992-10-22 PL PL92296317A patent/PL170271B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1992-10-22 HU HU9203319A patent/HU209629B/hu not_active IP Right Cessation
- 1992-10-23 CN CN92112626.3A patent/CN1041543C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1992-10-23 CZ CS923206A patent/CZ278537B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1992-10-23 SK SK3206-92A patent/SK279170B6/sk not_active IP Right Cessation
- 1992-10-23 RU RU9292004302A patent/RU2062312C1/ru not_active IP Right Cessation
- 1992-10-23 AU AU27272/92A patent/AU653643B2/en not_active Ceased
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
JP2962946B2 (ja) | 1999-10-12 |
HU9203319D0 (en) | 1992-12-28 |
CA2081087A1 (en) | 1993-04-25 |
CN1041543C (zh) | 1999-01-06 |
PL296317A1 (en) | 1993-09-20 |
DK0538760T3 (da) | 1994-11-28 |
CN1071722A (zh) | 1993-05-05 |
CZ320692A3 (en) | 1993-06-16 |
CZ278537B6 (en) | 1994-02-16 |
PL170271B1 (pl) | 1996-11-29 |
AU653643B2 (en) | 1994-10-06 |
SK320692A3 (en) | 1998-07-08 |
ATE109231T1 (de) | 1994-08-15 |
AU2727292A (en) | 1993-04-29 |
DE59200324D1 (de) | 1994-09-01 |
HUT62349A (en) | 1993-04-28 |
US5271166A (en) | 1993-12-21 |
EP0538760A1 (de) | 1993-04-28 |
HU209629B (en) | 1994-09-28 |
EP0538760B1 (de) | 1994-07-27 |
RU2062312C1 (ru) | 1996-06-20 |
JPH05202503A (ja) | 1993-08-10 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
SK279170B6 (sk) | Čistička štrkového lôžka | |
CA1239833A (en) | Arrangement for excavating bulk material from a track bed | |
CA1217679A (en) | Arrangement for excavating and conveying bulk material | |
RU2087611C1 (ru) | Устройство для обработки щебня рельсового пути | |
CA1287268C (en) | Ballast cleaning machine | |
SK278172B6 (en) | The traveling machine for continual changing or track removing | |
US3850251A (en) | Mobile ballast cleaning machine | |
CS227657B2 (en) | Mobile sleeper-laying machine | |
SK277797B6 (en) | Machine for dividing and profiling of gravel ballast of track | |
SK278180B6 (en) | Ballast screening machine | |
CA2189220C (en) | Machine for dismantling an old track and laying a new track | |
US11851831B2 (en) | Ground milling machine, in particular road miller, with a conveying apparatus for transporting milled material, and method of conveying milled material of a ground milling machine | |
GB1585447A (en) | Conveyor chain arrangement more particularly for ballast bed cleaning machines | |
SK278174B6 (en) | Track machine for dividing and profiling of gravel bed of track | |
US4043398A (en) | Mobile ballast cleaning machine | |
SK278155B6 (en) | Ballast screening machine | |
CA2392855C (en) | A track work machine | |
US5435252A (en) | Mobile working machine for treatment of a ballast bed or subgrade | |
GB2335939A (en) | Vertically adjustable sleeper crib excavator | |
CS232550B1 (cs) | Čistička štěrkového lože železničních tratí, zejména pod výhybkami |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees |
Effective date: 20101023 |