CS232550B1 - Čistička štěrkového lože železničních tratí, zejména pod výhybkami - Google Patents
Čistička štěrkového lože železničních tratí, zejména pod výhybkami Download PDFInfo
- Publication number
- CS232550B1 CS232550B1 CS836174A CS617483A CS232550B1 CS 232550 B1 CS232550 B1 CS 232550B1 CS 836174 A CS836174 A CS 836174A CS 617483 A CS617483 A CS 617483A CS 232550 B1 CS232550 B1 CS 232550B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- conveyor
- rake
- support frame
- trough
- vertical
- Prior art date
Links
Landscapes
- Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
Abstract
Pro daný účel. je čistička tvořena nosným rámem se spodním rámem, který pojíždí podvozky po kolejnicích. Nezávisle na sobě jsou ze stran kolejnic na nosném rámu stavitelně zavěšeny zvedací zařízení, rozrý- vací válce a hrabací lišty. Pod hrabacími lištami jsou stavitelně uspořádány výklopné hlavice připojené k dopravním žlabům. Výklopné hlavice jsou opatřeny bočními křidly. Z dopravních žlabů se štěrk transportuje násypkami na žlabový dopravník, z něhož podle nastavení posuvného dna padá buá do třídiče a z něj částečně na odpadový dopravník a částečně do rozdělovacího zařízení, nebo přímo na odpadový dopravník. Z řozdělovacího zařízení vypadává štěrk podle nastavení posuvného dopravníku bud přímo o štěrkového lože, nebo za hrabací lišty, istička je ovládána obsluhou z kabiny.
Description
Vynález se týká čističky Štěrkového lože železničních tratí, kterou lze zejména využít pro čištění štěrkového lože pod výhybkami.
Dosud známé čističky určené pro čištění ve výhybkách se skládají z pojezdové části s rámem, ve kterém jsou uloženy pracovní mechanizmy. Vlastní těžení štěrku ve výhybce se provádí několika způsoby:
Jeden ze způsobů aplikuje princip těžení z čističek štěrku určených pro práci na trati, u níž je pod pražce podsunuta vodicí lišta propojující dva žlaby směřující šikmo vzhůru. Ve žlabech a liště se pohybuje hrabací řetěz vynášející štěrk k čistícímu zařízení. Pro práci ve výhybce, kdy stroj pojíždí po jedné větvi, ale je třeba vytěžit štěrk i pod odbočnou větví, je lišta nastavitelné pomocí vložených kusů. Současně s vkládáním prodlužovacích dílů se i prodlužuje řetěz vždy o několik článků.
Tato manipulace se musí provádět postupně se zvětšující se šířkou záběru přes obě větve výhybky. Celý postup je velmi zdlouhavý, výměna těžkých kusů se musí provádět ručně ve stísněných podmínkách pod pražci a lišta je málo tuhé, takže je třeba volit nízkou pracovní rychlost, aby nedošlo k její deformaci vlivem velkých řezných sil. Výkon těchto čističek je malý a vyžaduje mnoho ruční práce při prodlužování lišty a hlavně při začátku práce, kdy prostor pro vložení lišty musí být vykopán pod pražci ručně.
Výhybky lze čistit také bezkolejově. Výhybka se demontuje a odhalená štěrkové lože se buď běžnými zemními stroji odstraní úplně a nahradí novým štěrkem, nebo se používá pojízdného stroje na čištění štěrku, který se při práci pohybuje na pásových podvozcích a navíc je opatřen pojezdem ke koleji. Nevýhodou tohoto řešení je to, že demontáž a zpětná montáž výhybky na sebe váže další mechanismy, především kolejový jeřáb a silniční vozidla pro odvoz odpadu z čištění nebo veškerého vytěženého materiálu, protože návaznost bezkolejové čističky na kolejová vozidla není možné.
Čištění štěrku bez demontáže výhybky se řeší také tak, že štěrk je ze štěrkového lože vyhrabán jednostranně zavěšeným hrabecím orgánem do předem vyhloubené rýhy rovnoběžné s osou y koleje, odkud je při další operaci vyhrabán korečkovým elevátorem. Postup je zdlouhavý, nebot probíhá ve třech fázích, jimiž je vyhloubení rýhy, vytěžení štěrku z lože a vyhrabávání štěrku z rýhy, a rýha, která musí být velmi hluboká, aby pojmula veškerý vytěžený štěrk, narušuje zařízení umístěná pod výhybkou, jako jsou drátovody, drenáže, kabely apod. Po vyhloubení podélné rýhy je čistička schopna hrabací orgán zasunout pod pražce omezeným otočným pohybem bez potřeby ruční práce.
Je známa i čistička, u níž je štěrk ze štěrkového lože dopravován kontinuálně až k čisticímu zařízení pomocí hrabacího řetězu, který je uzpůsoben k ohýbání ve dvou na sebe kolmých rovinách, takže může pracovat bučí jako orgán těžební nebo dopravní. Výhodou tohoto řešení je schopnost zahrabání pod pražce bez ruční práce. Nevýhoda spočívá v tom, že v místě, kde štěrk je dopravován svisle ze štěrkového lože, jsou prostory velmi stísněné a dochází k poruchám řetězu velkými kameny nebo cizími tělesy vyhrabanými se štěrkem. Hrabací orgány jsou dva a stejně jako čističky s nastavovací lištou jsou i tyto schopny pracovat na trati mimo výhybku a to oběma hrabači současně.
Nevýhody dosud známých čističek odstraňuje podle vynálezu čistička štěrkového lože železničních tratí, zejména pod výhybkami., které sestává z nosného rámu, jehož konce jeou uloženy na podvozcích pro pojíždění na kolejnicích uložených na pražcích, a mezi podvozky je nosný rám vyklenut směrem vzhůru od kolejnice. Její podstata spočívá v tom, že nosný rám je tvořen spolu rovnoběžnými první větví a druhou větví, které jsou ve svých horních částech spolu spojené prvním příčným trámem a 8 ním rovnoběžným druhým příčným trámem.
První příčný trám neae po každé z obou stran kolejnic prvními závěsnými ústrojími po jednom svislém vedení, které je pod úrovní kolejnic ukončeno svislým čepem, na němž je otočně uložena hrabací liSta s prvním hrabacím řetězem. Druhý příčný trám nese po každé z obou stran kolejnic druhými závěsnými ústrojími po jednom dalším svislém vedení, které je pod úrovní kolejnic ukončeno rozrývacím válcem, který je opatřen pohonem. Pod svislý čep hrabací liSty zasahuje výklopnou hlavicí dopravní žlab, která je s ním spojená vyklápěcím čepem. Ve výklopné hlavici a v dopravním žlabu je uložen druhý hrabací řetěz.
Horní konec dopravního žlabu ústí do jedné z obou násypek, pod něž zasahuje svou spodní větví žlabový dopravník. Spodní větev je uložená v transportním žlabu a končí nad horním koncem třídiče, jehož dolní konec vyustuje nad rozdělovacím zařízením vyúsťujícím v úrovni spodního rámu. Spodní rám je připojen k nosnému rámu ve výši podvozku a nese příčné vedení, v němž jsou suvně vedena u svých spodních konců obě svislá vedení i obě další svislá vedení. Pod dnem třidiče je uložen jeden konec odpadového dopravníku, jehož druhý konec ústi vně nosného rámu.
Čistička podle yynálezu umožňuje kontinuální práci nejen na trati, ale i ve výhybce.
I zahájení práce nevyžaduje ruční práci. Čistička může čistit nebo odstraňovat ze štěrkového lože veškerý štěrk dle potřeby a může pracovat jak ve výhybce, tak i na trati v celém profilu štěrkového lože, nebo jen za hlavami pražců. Může pracovat i ve staničních kolejích u pevných nástupišl a to ze strany odvrácené od nástupiště, které se nemusí demontovat, nebo není třeba přesouvat kolej od nástupiště a zase ji usazovat zpět. To je umožněno tím, že obě hrabací lišty jsou na sobě nezávislé a je jí možno vyklopit pod kolejnicemi do přesně požadované délky, přičemž jednostranným záběrem jedné hrabací lišty se dá zpracovat celý profil štěrkového lože. Při současném záběru obou hrabacích lišt při jejich šikmém nastavení ke kolejím se výkon čističky zdvojnásobí. Je možno pracovat oboustranně i za hlavami pražců. Jednoduché uspořádání přechodu z hrabací lišty na dopravní žlab dává záruku spolehlivého chodu bez nebezpečí ucpání velkým kamenem, protože celý transportní prostor štěrku je volný a snadno přístupný.
Pro snadné vyklonění kterékoliv z obou hrabacích lišt do potřebné pracovní polohy i během práce čističky se podle druhého znaku vynálezu výhodně dociluje tím, že svislý čep je spřažen s otočným ústrojím a hrabací lište je ke svislému vedení připojena výkyvně podélným čepem a je opatřena jednak sklápěčem, jednak vodicím hydraulickým válcem připojeným k £říčnénju vedení. Tímto uspořádáním lze výhodně měnit i sklon pláně pod štěrkovým ložem.
Nezávislost všech pracovních částí čističky se dociluje výhodně podle třetího znaku vynálezu tím, že první hrabací řetěz je opatřen prvním hrabacím pohonem, druhý hrabací řetěz je opatřen druhým hrabacím pohonem a žlabový dopravník je opatřen dopravníkovým pohonem.
Výhodné nastavení druhého hrabacího řetězu se dociluje podle čtvrtého znaku vynálezu tím, že výklopné hlavice je opatřena vyklápěcím hydraulickým válcem připojeným k dopravnímu žlabu, který je výkyvně připojen k jednomu konci ramene, jehož druhý konec je výkyvně připojen k nosnému rámu. Při tom rameno je pro své ovládání spojeno jednak s nosným rámem sklápěcím hydraulickým válcem, jednak s dopravním žlabem ovládacím hydraulickým válcem.
Pro préci čističky podle vynálezu jak na trati, tak i ve výhybce se výhodně podle pátého znaku vynálezu opatří výklopné hlavice bočním křídlem, které je výklopně uložené na svislém otočném čepu a je opatřené otvíracím hydraulickým válcem.
Pro ochranu svislého čepu před dopadajícím na něj štěrkem se výhodně podle šestého znaku vynálezu opatří skříní.
Pro usměrnění pohybu štěrku od rozrývacího válce na první hrabací řetěz se podle sedmého znaku vynálezu výhodně hrabací lišta opatří štítem, který se uloží mezi skříň a rozrývací válec nad první hrabací řetěz a postaví šikmo k bočnímu křídlu.
Aby transport štěrku druhým hrabacím řetězem byl bez jakýchkoliv obtíží, je výhodné, když se podle osmého znaku vynálezu druhý hrabací řetěz opatří napínacím ústrojím a u druhého hrabacího řetězu se uspořádá usměrňovači štít.
Pro usměrnění transportu štěrku bučí do třídiče, nebo na odpadový dopravník se výhodně podle devátého znaku vynálezu instaluje mezi transportní žlab a třídič posuvné dno opatřené pro jeho ovládání posouvacím hydraulickým válcem.
Aby vyčištěný štěrk padal z rozdělovacího zařízení bučí přímo do štěrkového lože, nebo bezprostředně za hrabací lišty, se spodní rám výhodně podle desátého znaku vynálezu spřáhne s posuvným dopravníkem závěsy, z nichž jeden je připojen k dopravníkovému hydraulickému válci.
Pro držení podhrabaných kolejnic i na výhybkách v požadované výši je výhodné, když se podle posledního znaku vynálezu k nosnému rámu připojí zvedací zařízení s držáky.
Příklad konktérního provedení čističky štěrkového lože podle vynálezu je schematicky znázorněn na připojených výkresech, kde obr. 1 představuje boční pohled na čističku, obr. 2 znázorňuje v půdorysu uspořádání žlabového dopravníku a hrabací lišty, obr. 3 znázorňuje v bokorysu pracovní polohu posuvného dna, obr. 5 znázorňuje nárys hrabací lišty a jejího vedení a obr. 6 znázorňuje uspořádání hrabacích řetězů v půdorysu.
Jak vyplývá z výkresů, je čistička tvořena nosným rámem X^jehož konce jsou uloženy na podvozcích 15. Nosný rám χ sestává z první větve 41 a druhé větve 42, které jsou spolu rovnoběžné a směrem od podvozků 15 vzhůru vyklenuté. K nosnému rámu χ je ve výši podvozků 15 pevně uchycen spodní rám 4. Podvozky 15 je čistička pojízdně uložena na kolejnicích 3, které jsou příčně spojeny pražci Jas nimi uloženy na štěrkovém loži 34. V horní části nosného rámu χ je první větev 41 spojena s druhou větví 42 prvním příčným trámem 55 a druhým příčným trámem 56. které jeou spolu rovnoběžné.
Na každé z obou stran páru kolejnic X je na spodním konci svislého vedení 11 zavěšena podélným čepem 40 hrabací lišta 2· Horní konec svislého vedení 11 je uchycen prvním závěsným ústrojím 38 na prvním příčném trámu 55. na němž je posuvně uloženo a spřaženo s vodicím hydraulickým válcem 51. Hrabací lišta 2 je opatřena prvním hrabacím řetězem 35 spřaženým přes otočné ústrojí 2 s prvním hrabacím pohonem £. Sklápěč 52 propojuje hrabací lištu 2 se svislým vedením 11. Před každou z obou hrabacích lišt 2 je umístěn rozrývací válec 2. se svým pohonem 10. který je zavěšený ne dalším svislém vedení 43, jehož horní konec je opatřen druhým závěsným ústrojím 32, jímž je další svislé vedení 43 zavěšeno na druhém příčném trámu 56. Ke spodnímu rámu 4 je připevněno příčné vedení JJ2 v němž je pohyblivě uchycen spodní konec jak svislého vedení XI, tak i dalšího svislého vedení 43· Každý z rozrývacích válců 2 je na svém plášti opatřen narušovacími trny 16.
Pod svislým vedením 11 je hrabací lišta 2 výkyvné uložena na svislém čepu 32, který je uložen ve skříni 32· Okolo svislého čepu 36 prochází první hrabací řetěz 32, který je se strany opačné, než je vůči němu uložen svislý čep 32, zakryt štítem g.
Pod svislým čepem 36 s hrabací lištou 2 zasahuje výklopná hlavice 22, jí® je ukončen dopravní žlab 20. Dopravním žlabem 20 a výklopnou hlavicí 57 je veden druhý hrabací řetěz 14. poháněný druhým hrabacím pohonem 16 a napínaný napínacím ústrojím 19. Výklopné hlavice 57 je spojena s jedním koncem dopravního žlabu 20 vyklápěcím čepem 50 a je ovlávána vyklápěcím hydraulickým válcem 42.· Dopravní žlab 20 je otočně připojen k jednomu konci ramene 4A> jehož druhý konec je otočně připojen k nosnému rámu X· Rameno 44 je připojeno pro své ovlá/ dání jednak ke sklápěcímu hydraulickému válci 42, jednak k ovládacímu hydraulickému válci
46. Druhý konec dopravního žlabu 20 s druhým hrabacím řetězem 14 je zaveden do násypky 21. Druhý hrabací řetěz 14 je ve výklopné hlavici 57 opatřen usměrňovacím štítem 17 a' z vnější strany je zakryt bočním křídlem 1.3 výklopně uloženým na svislém otočném čepu 58 uchyceném k boku výklopné hlavice 32· Boční křídlo 13 je spřaženo pro své ovládání s otvíracím hydraulickým válcem ££·
Násypky 21 od obou dopravních žlabů 20 vyústují nad žlabový dopravník 22« poháněný dopravníkovým pohonem 27 a vedený bubny 59 a uložený mezi první větev £l_ a druhou větev 42 nosného rámu £. Spodní větev 60 žlabového dopravníku 22 je uložene v transportním žlabu 23. Pod nejvyšší částí spodní větve 60 je uloženo posuvné dno 11 s posouvacím hydraulickým válcem ££. Pod posuvným dnem 11 je uložen horní konec šikmo uloženého třídiče 28 se síty 54. pod jehož spodním koncem je umístěno rozdělovači zařízení 24· Pod rozdělovacím zařízením 24 je uložen podél spodního rámu £ posuvný dopravník 25. spřažený s dopravníkovým hydraulickým válcem 48 přes jeden ze závěsů £2. Pod spodní dno třídiče 28 zasahuje spodní konec odpadového dopravníku 26. jehož horní konec je umístěn vně čističky.
Před každým z obou rozrývacích válců je uloženo hydraulicky ovládané zvedací zařízení 29. které je na svém spodním konci opatřeno držáky 12 kolejnice 2·
U předního podvozku 13 je k nosnému rámu l připevněna kabina 30.
Funkce čističky štěrkového lože 34 spočívá vtom, že svými podvozky 15 pojíždí po kolejnicích 2, s pražci £ ve směru šipky A řízené obsluhou z kabiny 30. Rozrývací válec 2. se otáčí pomoc.í pohonu 10 a narušovacími trny 16 kypří štěrk ze štěrkového lože 34. před hrabací lištou 3· Jeho výška a příčná poloha se ustaví dalším svislým vedením 43 a příčným vedením 12, neseným spodním rámem £, pomocí blíže na výkresech nenaznačených hydraulických ovladačů. Druhé závěsné ústrojí ££, uchycené v druhém příčném trému 56. neseném první větví 41, a druhou větví 42 nosného rámu 1, slouží ke snadnému ustavení jeho polohy.
Hrabací lištu 3 lze vyklopit kolem svislého čepu 36 do libovolné horizontální polohy, k čemuž slouží otočné ústrojí £, jímž se nastaví její horizontální vyklonění vůči kolejnicím 2· Tímto pohybem se zahrabává pod pražce £ a obě hrabací lišty £ se zahrabají do různé potřeb né šířky pod kolejištěm v místě blíže nenaznačené výhybky při jejím rozšiřování, popřípadě zužování. K tomu slouží první závěsné ústrojí 18 svislého vedení 11 na prvním příčném trámu 55 neseném první větví 41 a druhou větví 42 nosného rámu 1, hydraulika svislého vedení 11 a vodicí hydraulický válec 51 s příčným vedením 12. Při tom hrabací lišta £ svým zavěšením na podélném čepu 40 pomocí hydraulicky ovládaného sklápěče 52 se může naklápět a pracovat pod pražci £ s různými příčnými sklony a vytvářet potřebný sklon pláně pro usnadnění odtoku vody ze štěrkového lože 34.
Vyhrabávání štěrku ze štěrkového lože 14 se děje na hrabací liště 5 uloženým prvním hrabacím řetězem 15 poháněným prvním hrabacím pohonem 6. K tomu také slouží druhý hrabací řetěz 1£ v dopravním žlabu 20. Potřebné naklopení dopravního žlabu 20 se provádí ramenem 44 ovládaným jednak sklápěcím hydraulickým válcem 45, jednak ovládacím hydraulickým válcem 46. Kromě toho konec druhého hrabaeího řetězu 14 u štěrkového lože 34 se ustaví výklopnou hlavicí 57 na vyklápěcím čepu 50 pomocí vyklápěcího hydraulického válce 49. Další poloha výklopné hlavice 57 je naznačena na obr. 1 čárkovaně. Aby zůstal druhý hrabací řetěz 1£, poháněný druhým hrabacím pohonem 18, stále napjatý, je napínán napínacím ústrojím 12.. Sklopení výklopné hlavice 57 se používá zejména při započetí práce čističky pro usnadnění jejího zahrabání do štěrkového lože ££, kde vytváří podélnou rýhu pro založení hrabací lišty £·
Boční křídlo i£, vyklopitelné na svislém otočném čepu 58 otvíracím hydraulickým válcem 53. je při práci čističky ve výhybce v zavřené poloze, to je v poloze rovnoběžné s kolejnicí 2, a vytváří plochu, po které je štěrk vyhazovaný prvním hrabacím řetězem 35 usměrňován do prostoru dopravního žlabu 20. Při práci čističky na trati, nebo pouze za hlavami pražců 2 je boční křídlo 13 v otevřené poloze, jak je čárkovaně naznačeno na obr. 2, a přihrnuje štěrk z prostoru, odkud nemůže být odebrán ani prvním hrabacím řetězem £3, ani druhým hrabacím řetězem l£.
Tím, že je hrabací lišta 2 s prvním hrabacím řetězem 35 umístěna na konci druhého hrabacího řetězu 14 ve výklopné hlavici 57 dochází k přesypávání štěrku vyhrabaného prvním hrabacím řetězem 32 na druhý hrabací řetěz JJ£, k čemuž též napomáhá usměrňovači štít Odhazovaný štěrk narušovacími trny 16 rozrývacího válce 2 je usměrňován na druhý hrabací řetěz 14 štítem 8. Skříň 37 chrání svislý čep 36 před padajícím štěrkem.
Štěrk je druhými hrabscími řetězy 14 vynesen v dopravních žlabech 20 čo násypek 21 . které jej usměrní na spodní větev 60 žlabového dopravníku gg, který jej vynese transportním žlabem 23 až ke svému hornímu konci. Pohyb žlabového dopravníku g2 je odvozen od dopravníkového pohonu 27 a je usměrněn bubny 22· Z horního konce transportního žlabu gg padá štěrk při zasunutém posuvném dnu 31 na síta 54 u horního konce třídiče 28, a při vysunutém posuvném dnu 31 přímo na odpadový dopravník 26. Polohu posuvného dna 31 ustavuje posouvací hydraulický válec 33.
Část štěrku propadne síty 54 třídiče 27 na odpadový dopravník 26 a zbytek štěrku vypadne ze spodního konce třídiče 28 do rozdělovacího zařízení gl. Jestliže je pod rozdělovači zařízení 24 zasunut dopravníkovým hydraulickým válcem 4.8 pomocí závěsu 47 posuvný dopravník 25. pak je jím zbytek Stěrku sypán těsně hrabací lištu 2· Pokud posuvný dopravník g2 je vysunut zpod třídiče 28. pak zbytek štěrku dopadá z třídiče g8 přímo na štěrkové lože 34 mezi pražce J.
Při práci čističky jsou kolejnice g s pražci 2 výškově i směrově drženy držáky 32 zvedacího zařízení 29.
Claims (11)
- PŘEDMĚT VYNÁLEZU1. Čistička štěrkového lože železničních tratí, zejména pod výhybkami, sestávající z nosného rámu, jehož konce jsou uloženy na podvozcích pro pojíždění po kolejnicích uložených na pražcích, a mezi podvozky je nosný rám směrem vzhůru od kolejnic vyklenut, vyznačující se tím, že nosný rám (1) je tvořen spolu rovnoběžnými první větví (41) a druhou větví (42), ve svých horních částech spojených prvním příčným trámem (55) a s ním rovnoběžným druhým příčným trámem (56), a první příčný trém (55) nese po každé z obou stran kolejnice (2) prvními závěsnými ústrojími (38) po jednom svislém vedení (11), pod úrovní kolejnic (2) ukončeným svislým čepem (36), na němž je otočně uložena hrabací lišta (5) s prvním hrabacím řetězem (35), a druhý příčný trám (56) nese po každé z obou stran kolejnic (2) druhými závěsnými ústrojími (39) po jednom dalším svislém vedení (43), pod úrovní kolejnic (2) ukončeným rozrývacím válcem (9) s pohonem (10), a pod svislý čep (36) hrabací lišty (5) zasahuje dopravní žlab (20) výklopnou hlavici (57), s ním spojenou vyklápěcím čepem (50), v nichž je uložen druhý hrabací řetěz (14), a horní konec dopravního žlabu (20) ústí do jedné z obou násypek (21), pod něž zasahuje žlabový dopravník (22) spodní větví (60), uloženou v transportním žlabu (23) a končící nad horním koncem třídiče (28), jehož dolní konec vyústuje nad rozdělovacím zařízením (24) vyústujícím v úrovni spodního rámu (4), připojeného k nosnému rámu (1 ) ve výši podvozků (15) a nesoucího příčné vedení (12 >., v němž jsou u svých spodních konců suvně vedena svislá vedeni (11) a další svislá vedení (43), a pod dnem třídiče (28) je uložen jeden konec odpadového dopravníku (26), jehož druhý konec vyústuje vně nosného rámu (l).
- 2. Čistička podle bodu 1, vyznačující se tím, že svislý čep (36) je spřažen s otočným ústrojím (7) a hrabací lišta (5) je na svislém vedeni (i 1 ) připojena výkyvně podélným čepem (40) a je opatřena jednak sklápěčem (52), jednak vodicím hydraulickým válcem (51) připojeným k příčnému vedení (12).
- 3. Čistička podle bodu 1, vyznačující se tím, že první hrabací řetěz (35) je opatřen prvním hrabacím pohonem (6), druhý hrabací řetěz (14) je opatřen druhým hrabacím pohonem (18) a žlabový dopravník (22) je opatřen dopravníkovým pohonem (27).
- 4. Čistička podle bodu 1, vyznačující se tím, že výklopná hlavice (57),je opatřena vyklápěcím hydraulickým válcem (49) připojeným k dopravnímu žlabu (20), který je výkyvné připojen k jednomu konci ramene (44), jehož druhý konec je výkyvně připojen k nosnému rámu (1), přičemž rameno (44) je spojeno jednak s nosným rámem (1) sklápěcím hydraulickým válcem (45), jednak s dopravním žlabem (20) ovládacím hydraulickým válcem (46).
- 5. Čistička podle bodu 1, vyznačující se tím, že výklopná hlavice (57) je opatřena bočním křídlem (13), výklopně uloženém na svislém otočném čepu (58) a opatřeném otvíracím hydraulickým válcem (53).
- 6. Čistička podle bodu 1, vyznačující se tím, že svislý čep (36) je uložen na skříni (37).
- 7. čistička podle bodu 1, vyznačující se tím, že hrabací lišta (5) je opatřena štítem (8), uloženým mezi skříní (37) a rozrývacím válcem (9) nad prvním hrabacím řetězem (35) a postaveným šikmo k bočnímu křídlu (13)·
- 8. Čistička podle bodu 1, vyznačující se tím, že druhý hrabací řetěz (14) je spřažen s napínacím ústrojím (19)> a u něho výklopné hlavici (57) je uspořádán usměrňovači štít (17).
- 9. Čistička podle bodu 1, vyznačující se tím, že mezi transportním žlabem (23) a třídičem (28) je uspořádáno posuvné dno (31) s posouvacím hydraulickým válcem (33)·
- 10. Čistička podle bodu 1, vyznačující se tím, že spodní rám (4) je spřažen s posuvným dopravníkem (25) závěsy (47), z nichž jeden je připojen k dopravníkovému hydraulickému válci (48).
- 11. Čistička podle bodu 1, vyznačující se tím, že nosný rám (1 ) nese zvedací zařízení (29) s držáky (32).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS836174A CS232550B1 (cs) | 1983-08-24 | 1983-08-24 | Čistička štěrkového lože železničních tratí, zejména pod výhybkami |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS836174A CS232550B1 (cs) | 1983-08-24 | 1983-08-24 | Čistička štěrkového lože železničních tratí, zejména pod výhybkami |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS617483A1 CS617483A1 (en) | 1984-06-18 |
CS232550B1 true CS232550B1 (cs) | 1985-01-16 |
Family
ID=5408171
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS836174A CS232550B1 (cs) | 1983-08-24 | 1983-08-24 | Čistička štěrkového lože železničních tratí, zejména pod výhybkami |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS232550B1 (cs) |
-
1983
- 1983-08-24 CS CS836174A patent/CS232550B1/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS617483A1 (en) | 1984-06-18 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4108076A (en) | Method for removing ballast from railroad tracks | |
CZ279471B6 (cs) | Způsob sanace podloží štěrkového lože koleje a zařízení k jeho provádění | |
SK505387A3 (en) | Travelling machine for continual change, or renovation of track | |
CS235033B2 (en) | Method of substructure continuous maintenance and mobile equipment for its application | |
PL129816B1 (en) | Mobile machine for cleaning aggregate bed and method of treating aged aggregate | |
CS268660B2 (en) | Sluice valave | |
US4538687A (en) | Arrangement for excavating and conveying bulk material | |
SK118394A3 (en) | Machine for working of gravel bed of track | |
HU198307B (en) | Ballast cleaning machine with screening apparatus | |
PL201969B1 (pl) | Maszyna do renowacji toru | |
CA2081087A1 (en) | Conveying or excavating chain arrangment for track-laying machines | |
PL199479B1 (pl) | Maszyna do renowacji toru kolejowego | |
CZ279089B6 (en) | Device for continuous maintenance of a track ballast bed | |
US2142208A (en) | Method of and apparatus for cleaning and handling ballast | |
DE3543040A1 (de) | Gleisfahrbare maschine zum absaugen des schotters aus einer schotterbettung | |
US4263851A (en) | Mobile ballast cleaning machine | |
PL201197B1 (pl) | Maszyna czyszcząca do oczyszczania podsypki tłuczniowej toru | |
PL207992B1 (pl) | Maszyna do rozbiórki starego i układania nowego toru | |
CA2383161C (en) | A cleaning machine and method of cleaning ballast | |
CS266557B2 (en) | Mobile balast screening machine | |
CZ278707B6 (en) | Track-borne machine for distribution and profiling of railway ballast bed | |
PL201970B1 (pl) | Maszyna do renowacji toru | |
PL201968B1 (pl) | Maszyna do renowacji toru | |
PL165464B1 (pl) | Maszyna poruszana po szynach do rozkladania i profilowania warstwy tluczniowej PL PL | |
CA1313084C (en) | Ballast cleaning machine |