CZ222797A3 - Fungicidní kompozice na bázi dvou sloučenin triazolového typu - Google Patents

Fungicidní kompozice na bázi dvou sloučenin triazolového typu Download PDF

Info

Publication number
CZ222797A3
CZ222797A3 CZ972227A CZ222797A CZ222797A3 CZ 222797 A3 CZ222797 A3 CZ 222797A3 CZ 972227 A CZ972227 A CZ 972227A CZ 222797 A CZ222797 A CZ 222797A CZ 222797 A3 CZ222797 A3 CZ 222797A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
triazole
dose
bromuconazole
tebuconazole
fungicidal composition
Prior art date
Application number
CZ972227A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ293674B6 (cs
Inventor
Carole Aubert
Patrice Duvert
Original Assignee
Rhone-Poulenc Agrochimie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhone-Poulenc Agrochimie filed Critical Rhone-Poulenc Agrochimie
Publication of CZ222797A3 publication Critical patent/CZ222797A3/cs
Publication of CZ293674B6 publication Critical patent/CZ293674B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/64Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with three nitrogen atoms as the only ring hetero atoms
    • A01N43/647Triazoles; Hydrogenated triazoles
    • A01N43/6531,2,4-Triazoles; Hydrogenated 1,2,4-triazoles

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Fungicidní kompozice na bázi dvou sloučenin· trá-azolového typu
Oblast techniky
Vynález se týká fungicidní kompozice vhodné pro ošetření kulturních plodin při napadení houbami na bázi bromuconazolu a další triazolové sloučeniny. Vynález se rovněž týká způsobu ošetření kulturních plodin při napadení houbami .
Dosavadní stav techniky
Účinnost bromuconazolu při boji proti stéblolamu (nepravé poléhání obilí) obilovin je známa. Tato choroba způsobená houbou Pseudocercosporella herpotrichoides je příčinou značných škod hlavně uozimých obilnin. Nicméně účinnost bromuconazolu při boji proti některým dalším chorobám obilnin, zejména proti hnědé rzi (choroba způsobená houbou Puccinia recondita) a septorióze (choroba způsobená houbou Septoria tritici) je nedostatečná, a to zejména v případě, kdy se aplikace účinné látky provádí ve stádiu, nazývaném poslední foliární ošetření. Pod tímto výrazem se rozumí agrochemické ošetření v okamžiku, kdy obilniny dospěly do vývojového stádia odpovídajícího rozvoji posledního listu stvolu.
V tomto ohledu musí být zlepšena zejména perzistence bromuconazolu.Perzistencí se rozumí doba, po kterou je agrochemický produkt od okamžiku jeho aplikace schopen realizovat svůj účinek.
Z Pesticide Manual 10. vydání , Clive Tomlin (publikováno společnostmi British Crop Protection Council a Royal Soceity of Chemistry) je rovněž známa účinnost některých triazolů, mezi které patří například tebuconazol, při boji proti rzi a septoriózám obilnin.
Nicméně je stále třeba zlepšit uvedenou účinnost a to zejména za účelem snížení aplikačních dávek tebuconazolu, nezbytných ke kontrole uvedené choroby, a také za účelem rozšíření nabídky agrochemických produktů pro zemědělce, kteří budou při takto rozšířené nabídce schopni nalézt řešení, která budou nejlépe vyhovovat pro každý daný specifický problém.
Cílem vynálezu je tedy poskytnout novou fungicidní kompozici vhodnou pro splnění výše vytčeného cíle.
Dalším cílem vynálezu je navrhnout novou fungicidní kompozici obsahující bromuconazol vhodnou pro léčení hnědé rzi nebo/a septorióz obilnin nebo/a chorob klasu (fusariózy) zejména obilí.
Dalším cílem vynálezu je navrhnout novou fungicidní kompozici obsahující bromuconazol, která by měla zlepšenou perzistenci.
Nyní bylo zjištěno, že těchto cílů může být zcela nebo částečně dosaženo pomocí fungicidní kompozice podle vynálezu .
Podstata vynálezu
Podstata fungicidní kompozice podle vynálezu spočívá v tom, že obsahuje bromuconazol (B) a další triazol (A) zvolený z množiny zahrnující tebuconazol a epoxiconazol.
Výše specifikované produkty bromuconazol a triazol (A) jsou účinnými látkami, které jsou odborníkům dobře známé a které jsou popsané v publikaci The Pesticide Manual,
10.vydání, autora Clive Tomlin-a, publikované společností British Crop Protection Council.
Hmotnostní poměr látek B/A v kompozici podle vynálezu je obecně roven 0,1 až 20 a výhodně roven 0,5 až 10. Kompozice podle vynálezu je výhodná pro své spektrum účinku a pro nízké aplikační dávky, které mohou být použity, přičemž posledně uvedená vlastnost je obzvláště důležitá z hlediska dobře pochopitelných ekologických důvodů. U kompozice podle vynálezu lze takto pozorovat pozoruhodné synergické účinky.
Tyto synergické účinky jsou prokázány zejména pomocí Tammesovy metody, popsané v publikaci Isoboles, a graphic representation of synergism in pesticides, Netherlands Journal of Plant Patology, 70 (1964), str.73-80.
V rámci výhodné formy provedení vynálezu je v kompozici podle vynálezu jako triazol A obsažen tebuconazol. V tomto případě je hmotnostní poměr B/A výhodně roven 0,5 až 5 a zejména roven 1 až 3.
Fungicidní kompozice podle vynálezu obvykle obsahuje 0,05 až 95 % směsi bromuconazolu a triazolu A.
Může se jednat o koncentrovanou kompozici, tj. o komerční produkt tvořený oběma účinnými látkami. Rovněž se může jednat o zředěnou kompozici, která je připravena k rozprášení nad ošetřovanou kulturou. V tomto posledně uvedeném případě může být kompozice zředěna vodou, čehož se dosáhne buď zředěním komerční koncentrované kompozice obsahující obě účinné látky (získaná směs bývá nazývána směsí připravenou k použití (prét a l^emploi, ready mix), nebo zředěním obou separátních kompozic, z nichž každá obsahuje jednu z účinných látek, bezprostředně před použitím fungicidní kompozice, přičemž získaná směs bývá označována jako tanková směs (tank mix)
Kompozice podle vynálezu může kromě toho obsahovat všechny obvyklé přísady a pomocné látky fytosanitárních kompozic, a to zejména nosiče, povrchově aktivní činidla, adhezní činidla a činidla podporující rozlévání kompozice po ošetřo váném povrchu plodin.
Pod pojmem nosič se zde rozumí přírodní nebo syntetická, organická nebo minerální látka, která se přidává k účinným látkám za účelem jejich snadnější aplikace na rostlinu. Tento nosič je :tedy obecně inertní a musí být zemědělsky přijatelný a zejména přijatelný pro ošetřovanou rostlinu.
Nosič může být pevný (hlinky, přírodní nebo syntetické křemičitany, silika, pryskyřice, vosky, pevná hnojivá atd. ) nebo kapalný (voda, alkoholy, ketony, ropné frakce, aromatické nebo parafinické uhlovodíky, chlorované uhlovodíky, zkapalněné plyny atd.).
Povrchově aktivním činidlem může být emulgační, dispergační nebo smáčecí činidlo iontového nebo neiontového typu. Lze uvést například soli polyakrylových kyselin, soli lignosulfonových kyselin, soli fenolsulfonových nebo naftalensulfonových kyselin, polykondenzáty ethylenoxidu s mastnými alkoholy, mastnými kyselinami nebo mastnými aminy, substituované fenoly (zejména alkylfenoly nebo arylfenoly), soli esterů sulfojantarových kyselin, deriváty taurinu (zejména alkyltauráty), estery kyseliny fosforečné a alkoholů nebo polyoxyethylované fenoly. Pro uspokojivou disperzi účinných látek ve vodě a jejich dobrou aplikovatelnost na rostliny je žádoucí, aby fungicidní kompozice obsahovala alespoň jedno povrchově aktivní činidlo.
Kompozice podle vynálezu může také obsahovat libovolný druh ostatních přísad, jakými jsou například ochranné koloidy, adheziva, zhutňovadla, tixotropní činidla, penetrační činidla, stabilizační činidla, sekvestrační činidla, pigmenty, barviva a polymery.
Obecněji definováno, může kompozice podle vynálezu obsahovat všechny pevné nebo kapalné přísady, které odpovídají obvyklým technikám formulování fytosanitárních produktů.
Kompozice podle vynálezu může mít pevnou, zgelovatělou nebo kapalnou formu, přičemž v posledně uvedeném případě může mít kompozice podle vynálezu formu roztoku, suspenze, emulze nebo emulgovatelného koncentrátu. Výhodné jsou kapalné kompozice a to vzhledem k jejich snadné aplikovatelnosti a vzhledem k jejich snadné přípravě.
Jako formy pevných kompozic lze uvést prášky pro poprášení (popraše) nebo dispergování (s obsahem účinné látky, který může činit až 100 %), smáčitelné prášky a granule pro suchou aplikaci, jakož i dispergovatelné nebo rozpustné granule.
Smáčitelné prášky (neboli prášky pro postřik), stejně jako dispergovatelné granule obvykle obsahují 20 až 95 % účinných látek a kromě nosiče ještě 0 až 5 % smáčecího činidla, 3 až 10 % dispergačního činidla a v případě potřeby 0 až 10 % jednoho nebo několika stabilizačních činidel a/nebo dalších přísad, jakými jsou pigmenty, barviva, penetrační činidla, adheziva, protihrudkující činidla, barviva, atd..
Je samozřejmé, že některé z těchto kompozic, jako například smáčitelné prášky nebo dispergovatelné granule, jsou určeny k vytvoření kapalných kompozic bezprostředně před vlastní aplikací fungicidní kompozice.
Jako kapalné formy kompozic podle vynálezu lze uvést roztoky, zejména koncentráty rozpustné ve vodě, emulgovatelné koncentráty, emulze, suspenzní koncentráty, aerosoly a pasty.
Emulgovatelné nebo rozpustné koncentráty obsahují nejčastěji 10 až 80 % účinných látek, zatímco emulze nebo roz toky připravené pro aplikaci obsahují 0,01 až 20 % účinných látek. Emulgovatelné koncentráty mohou kromě rozpouštědla obsahovat v případě potřeby 2 až 20 % příslušných přísad, jakými jsou stabilizační činidla, povrchově aktivní látky, pene trační činidla, inhibitory koroze, barviva nebo výše uvedená adheziva. Z těchto koncentrátů mohou být zředěním vodou získány emulze libovolné požadované koncentrace, které jsou vhodné zejména pro aplikaci na nadzemní části ošetřovaných rostlin. Jakto již bylo uvedeno, spadají vodné disperze a emulze, například kompozice získané zředěním smáčitelného prášku nebo emulgovatelného koncentrátu vodou, do rozsahu vynálezu. Emulze mohou být emulzemi typu voda-v-oleji nebo olej-ve-vodě, přičemž tyto emulze mohou mít hustou konzistenci, například konzistenci majonézy.
Suspenzní koncentráty, které jsou rovněž aplikovatelné postřikem, jsou stabilními tekutými produkty, u kterých při skladování nedochází ke zhoustnutí nebo tvorbě sedimentu, přičemž tyto koncentráty obvykle obsahující 10 až 75 % účinných látek, 0,5 až 15 % povrchově účinných látek, 0,1 až 10 % tixotropních činidel, 0 až 10 % příslušných přísad, jakými jsou pigmenty, barviva, odpěňovadla, inhibitory koroze, stabilizační přísady, penetrační činidla a adheziva a jako nosič obsahují vodu nebo organickou kapalinu, ve které jsou účinné látky málo rozpustné nebo nerozpustné. V kapalném nosiči mohou být rozpuštěny některé pevné organické látky nebo minerální soli, které slouží k zamezení sedimentace nebo jako činidla zabraňující vymražení vody.
Kompozice podle vynálezu se připraví o sobě známými způsoby.
Takto se za účelem přípravy prášků pro postřikování nebo smáčitelných prášků připraví smíšením ve vhodných mísičích dokonalá směs účinných látek a pomocných látek, načež se tato směs rozemele ve vhodných mlýnech nebo drtičích.
Tímto způsobem se získají prášky pro postřik, jejich smáčivost a suspendovatelnost je velmi dobrá. Lze je suspendovat ve vodě za účelem získání suspenze s libovolnou požadovanou koncentrací, přičemž takové suspenze jsou obzvláště výhodně použitelné pro aplikaci na nadzemní části rostlin.
Namísto smáčitelných prášků lze připravit pasty nebo suspenzní koncentráty. Podmínky a způsoby přípravy a použití těchto past jsou podobné podmínkám a způsobům přípravy a použití smáčitelných prášků nebo postřikovatelných prášků, přičemž nezbytná část mlecí operace se jednoduše provádí v kapal ném prostředí.
Dispergovatelné granule se obvykle připraví aglomerací vytlačováním nebo lisováním ve vhodném granulačním systému kompozic typu smáčitelného prášku. Granule pro suchou aplikac se obvykle získají impregnací granulovaného nosiče roztokem nebo emulzí účinných látek.
Vynález se konečně týká také způsobu kurativního ošetření kulturních plodin určeného pro léčení nebo prevenci fungálního napadení uvedených plodin, jehož podstata spočívá v tom, že se na nadzemní části kulturních plodin aplikuje účinná a nefytotoxická dávka kompozice podle vynálezu.
Uvedená kompozice je výhodně použita takovým způsobem, že aplikovaná dávka bromuconazolu se pohybuje mezi 100 a 300 g/ha, výhodně mezi 150 a 250 g/ha, zatímco dávka triazolu A se pohybuje mezi 50 a 250 g/ha, výhodně mezi 75 a 200 g/ha. Tato dávka závisí na povaze choroby, stádiu vývoje ošetřované rostliny, stupni zamoření a na klimatických podmínkách.
V rámci výhodné formy provedení fungicidní kompozice podle vynálezu je sloučeninou A tebuconazol, přičemž dávka tebuconazolu se pohybuje mezi 75 a 250 g/ha, výhodně mezi 100 a 150 g/ha.
Fungálními chorobami jsou v podstatě choroby mezi které patří septoriózy (Septoria tritici, Septoria nodorum), rzi (Puccinia striiformis, Puccinia recondita) a fusariózy klasu (Fusarium culmorum, Microdochium nivale).
Mezi kulturní plodiny, které jsou vhodné pro aplikaci způsobu kurativního ošetření podle vynálezu, patří obilniny, zejména ječmen, pšenice, žito a výhodně pšenice.
V následující části popisu bude vynález blíže objasněn pomocí konkrétních příkladů jeho provedení, přičemž tyto příklady mají pouze ilustrační charakter a nikterak neomezují rozsah vynálezu, který je jednoznačně vymezen formulací definice patentových nároků.
Na připojených obrázcích je dávka každé účinné látky použité samostatně nezbytná pro dosažení indikované kontroly fytopatogenní houby srovnána s dávkou dvou účinných látek použitých ve směsi. Účinná dávka každé účinné látky použité samostatně je uvedena na ose úseček a na ose pořadnic, přičemž je v grafu vynesena přímka protínající uvedené dvě osy a spojující tyto dvě dávky. Pokud jde o obě účinné látky použité ve směsi, je dávka směsi při daném poměru označena bodem.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Skleníkový test za použití fungicidní kompozice obsahující směs bromuconazolu a tebuconazolu při potírání houby Puccinia recondita způsobující hnědou rez pšenice
Použije se buó kompozice obsahující bromuconazol ve formě koncentrované suspenze s obsahem uvedené účinné látky 200 g/1 nebo kompozice obsahující tebuconazol ve formě emulgovatelného koncentrátu s obsahem účinné látky 250 g/1 anebo také kompozice podle vynálezu získaná smíšením dvou předcházejících kompozic.
V případě účinných látek ve směsi činí hmotnostní poměr bromuconazol/tebuconazol 1, 1,5, 2, 2,5 a3.
Pšeničné rostliny (odrůda Talent) se pěstují ve květináčcích. Když tyto rostliny dosáhnou stáří 14 dnů, což odpoví dá stádiu Zadocks 11, ošetří se postřikem každé z výše uvedených kompozic.
Stupnice Zadocks je definována v článku publikovaném v Phytiatrie phytopharmacie 1977, 26, strany 129-140, nazvaném Un code décimal pour les stades de croissance des céréales (desetinný kód pro růstová stádia obilnin), jehož autory jsou J.C Zadocks, T.T.Chang a C.F.Konzak.
Dvacetčtyři hodin po tomto ošetření se každá rostlina zamoří postřikem vodné suspenze spor (100000 spor/cm ) houby Puccinia recondita.
Po tomto zamoření se pšeničné rostliny inkubují při teplotě 20 °C a relativní vlhkosti 100 % po dobu 24 hodin, načež se převedou do skleníku provozovaném při teplotě 18 °C a relativní vlhkosti 70 %.
Dvanáct dnů po zamoření se provede vyhodnocení procentického zamoření foliárního povrchu. Srovnáním s kontrolní pšeničnou rostlinou, která nebyla ošetřena účinnou látkou a která byla zamořena houbou Puccinia recondita, se vypočte procentická destrukce fytopatogenní houby.
Získané výsledky jsou vyneseny ve formě bodů odpovídajících 80% destrukci parazitní houby do Tammesova grafu, ve kterém jsou na ose úseček vyneseny dávky tebuconazolu vyjádřené v g/ha, zatímco na ose pořadnic jsou vyneseny dávky bromuconazolu vyjádřené rovněž v g/ha.
Takto se získá graf zobrazený na obr.1, ze kterého je zřejmé, že přidání dávky tebuconazolu nižší než 28 g/ha (což odpovídá dávce samotného tebuconazolu, kterou je nutné aplikovat pro dosažení 80% destrukce parazitní houby) umožňuje zcela neočekávatelným způsobem snížit dávku bromuconazolu nezbytnou pro 80% destrukci parazitní houby značně pod 337 g/ha (tato hodnota odpovídá dávce bromuconazolu samotného, kterou je třeba aplikovat k dosažení stejné 80% destrukce uvedené parazitní houby).
Uspořádání získaných bodů v uvedeném grafu takto prokazuje bilaterální účinek, který je v rámci Tammesovy metody kvalifikován v anglickém jazyku jako two sided effect. Toto uspořádání odpovídá isobolu typu III podle uvedené metody (strana 75 již citovaného odpovídajícího bibliografického odkazu) a je charakteristickým znakem synergie.
Příklad 2
Skleníkový test za použití fungicidní kompozice obsahující směs bromuconazolu a epoxiconazolu při potírání houby Septoria tritici způsobující septoriózu pšenice
Použije se bučí kompozice obsahující bromuconazol ve formě koncentrované suspenze s obsahem účinné látky 200 g/1, nebo kompozice obsahující epoxiconazol ve formě koncentrované suspenze s obsahem účinné látky 125 g/1 nebo ještě kompozice podle vynálezu získaná smíšením obou výše uvedených kompozic .
V případě účinných látek ve směsi činí hmotnostní poměr bromuconazol/epoxiconazol 1, 3, 4, 5 a 6.
Pšeničné rostliny (odrůda Darius) se pěstují ve květináčcích. Když tyto rostliny dosáhnou stáří 14 dnů, což odpovídá stádiu Zadocks 11, ošetří se ;postřikem každé z výše uvedených kompozic.
Dvacetčtyři hodin po tomto ošetření se každá rostlina zamoří postřikem vodné suspenze spor (250000 spor/cm ) houby Septoria tritici.
Po tomto zamoření se pšeničné rostliny inkubují při teplotě 18 °C a 100% relativní vlhkosti po dobu 4 dnů, načež se převedou do skleníku provozovaného při teplotě 18 °C a 90% relativní vlhkosti.
Dvacet dnů po zamoření se provede vyhodnocení procentického zamoření foliárního povrchu. Srovnáním s kontrolní pšeničnou rostlinou, která nebyla ošetřena účinnou látkou a která byla zamořena houbou Septoria tritici, se vypočte procentická destrukce fytopatogenní houby.
Získané výsledky se vynesou ve formě bodů odpovídajících 50% destrukci parazitní houby do Thammesova grafu, ve kterém jsou na ose úseček vyneseny dávky epoxiconazolu vyjádřené v g/ha, zatímco na ose pořadnic jsou vyneseny dávky bromuconazolu vyjádřené rovněž v g/ha.
Takto se získá graf zobrazený na obr.2, ze kterého je zřejmé, že přidání dávky epoxiconazolu nižší než 7 g/ha (což odpovídá dávce samotného epoxiconazolu, která je nezbytná k dosažení 50% destrukce parazitní houby) umožňuje zcela neočekávaným způsobem snížit dávku bromuconazolu nezbytnou k dosažení 50% destrukce parazitní houby značně pod 101 g/ha (tato hodnota odpovídá dávce bromuconazolu samotného, kterou je třeba aplikovat k dosažení 50% destrukce parazitní houby). Uspořádání získaných bodů v uvedeném grafu a to zejména těch, které odpovídají poměrům 3, 4, 5 a 6, prokazuje tedy bil terální účinek, který je charakteristickým znakem synergie γην

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ
    NÁROKY
    1. Fungicidní kompozice, vyznačená tím, že obsahuje bromuconazol (B) a další triazol (A) zvolený z množiny zahrnující tebuconazol a epoxiconazol.
  2. 2. Fungicidní kompozice podle nároku 1, vyznačená tím, že hmotnostní poměr B/A leží mezi 0,1 a 20, výhodně mezi 0,5 a 10.
  3. 3. Fungicidní kompozice podle nároku 1 nebo 2, vy z n ačená tím, že jako triazol A obsahuje tebuconazol, přičemž hmotnostní poměr B/A leží mezi 0,5 a 5, výhodně mezi 1 a
    3.
  4. 4. Fungicidní kompozice podle některého z nároků 1 až 3, vyznačená tím, že obsahuje 0,05 až 95 % směsi bromuconazolu a triazolu A.
  5. 5. Způsob kurativního nebo preventivního ošetření kulturních plodin proti funfálnímu napadení, vyznačený tím, že se na nadzemní části kulturních plodin aplikuje účinná a nefytotoxická dávka kompozice podle některého z nároků 1 až 4.
  6. 6. Způsob podle nároku 5,vyznačený tím, že se aplikuje dávka kompozice odpovídající aplikované dávce bromuconazolu mezi 100 a 300 g/ha, výhodně mezi 150 a 250 g/ha, a aplikované dávce triazolu A mezi 50 a 250 g/ha, výhodně mezi 75 a 200 g/ha.
  7. 7. Způsob podle nároku 5 nebo 6,vyznačený tím, že se jako triazol A použije tebuconazol, přičemž se apli1 3 kuje dávka kompozice obsahující směs A a B odpovídající aplikační dávce tebuconazolu mezi 75 a 250 g/ha, výhodně mezi 100 a 150 g/ha.
  8. 8. Způsob podle některého z nároků 5 až 7, vyznačený t í m , že fungální napadení zahrnuje septoriózy (Septoria tritici, Septoria nodorum), rzi (Puccinia striiformis, Puccinia recondita) a fusariózy klasů (Fusarium culmorum, Micro dochium nivale).
  9. 9. Způsob podle některého z nároků 5 až 8, vyznačený t í m , že kulturními plodinami jsou obilniny, zejména ječmen, pšenice, žito, triticale, výhodně pšenice.
CZ19972227A 1996-07-16 1997-07-14 Synergická fungicidní kompozice CZ293674B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9609138A FR2751173B1 (fr) 1996-07-16 1996-07-16 Composition fongicide a base de 2 composes de type triazole

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ222797A3 true CZ222797A3 (cs) 1998-02-18
CZ293674B6 CZ293674B6 (cs) 2004-06-16

Family

ID=9494284

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19972227A CZ293674B6 (cs) 1996-07-16 1997-07-14 Synergická fungicidní kompozice

Country Status (13)

Country Link
BE (1) BE1010505A3 (cs)
CZ (1) CZ293674B6 (cs)
DE (1) DE19730134B4 (cs)
DK (1) DK176435B1 (cs)
FR (1) FR2751173B1 (cs)
GB (1) GB2315218B (cs)
HU (1) HU227789B1 (cs)
NL (1) NL1006531C2 (cs)
PL (1) PL187142B1 (cs)
RO (1) RO116858B1 (cs)
RU (1) RU2165701C2 (cs)
SK (1) SK284515B6 (cs)
UA (1) UA58490C2 (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SI1928240T1 (sl) * 2005-09-09 2010-01-29 Basf Se Fungicidne meĺ anice na osnovi triazola
BRPI0615857A2 (pt) * 2005-09-09 2012-12-18 Basf Se mistura fungicida, processo para combater fungos nocivos fitopatogênicos, semente, uso dos compostos, e, agente fungicida
WO2007028753A2 (de) * 2005-09-09 2007-03-15 Basf Aktiengesellschaft Fungizide mischungen auf der basis von triazolen
CA2623595A1 (en) * 2005-09-14 2007-03-22 Basf Se Triazole-based fungicidal mixtures
JP5365158B2 (ja) * 2008-11-25 2013-12-11 住友化学株式会社 植物病害防除用組成物及び植物病害の防除方法
CN102754649B (zh) * 2012-08-01 2013-08-21 杭州宇龙化工有限公司 一种含有苯醚双唑与氟环唑的杀菌组合物

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8908794D0 (en) * 1989-04-19 1989-06-07 Janssen Pharmaceutica Nv Synergistic compositions containing propiconazole and tebuconazole
DE4139637A1 (de) * 1991-12-02 1993-06-03 Bayer Ag Fungizide wirkstoffkombinationen
GB9204878D0 (en) * 1992-03-05 1992-04-22 Sandoz Ltd Fungicidal compositions
DE4318285A1 (de) * 1993-06-02 1994-12-08 Bayer Ag Fungizide Wirkstoffkombinationen
DE4406819A1 (de) * 1994-03-02 1995-09-07 Bayer Ag Fungizide Wirkstoffkombination
TW286264B (cs) * 1994-05-20 1996-09-21 Ciba Geigy Ag
US5714507A (en) * 1994-07-01 1998-02-03 Janssen Pharmaceutica, N.V. Synergistic compositions containing metconazole and another triazole
DE4437048A1 (de) * 1994-10-17 1996-04-18 Bayer Ag Fungizide Wirkstoffkombinationen

Also Published As

Publication number Publication date
DE19730134B4 (de) 2009-08-20
HUP9701205A3 (en) 2000-05-29
GB9714972D0 (en) 1997-09-24
GB2315218B (en) 2000-08-09
RO116858B1 (ro) 2001-07-30
GB2315218A (en) 1998-01-28
BE1010505A3 (fr) 1998-10-06
DK86997A (da) 1998-01-17
DK176435B1 (da) 2008-02-18
UA58490C2 (uk) 2003-08-15
HUP9701205A2 (hu) 1998-03-30
DE19730134A1 (de) 1998-01-22
CZ293674B6 (cs) 2004-06-16
PL187142B1 (pl) 2004-05-31
SK95697A3 (en) 1998-02-04
SK284515B6 (sk) 2005-05-05
HU9701205D0 (en) 1997-08-28
RU2165701C2 (ru) 2001-04-27
PL321120A1 (en) 1998-01-19
HU227789B1 (en) 2012-03-28
FR2751173B1 (fr) 1998-08-28
NL1006531C2 (nl) 1998-01-21
FR2751173A1 (fr) 1998-01-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2211105C (en) Insecticidal combinations including an insecticide from the chloronicotinyl family and an insecticide having a pyrazole, pyrrole or phenylimidazole group
CN101485307B (zh) 一种含有丁香菌酯与三唑类杀菌剂的农用杀真菌组合物
JP2008525349A (ja) エネストロブリン、およびアゾール類の群から選択される少なくとも1種の活性物質を含有する殺菌剤混合物
AP351A (en) Mixed agrochemical combination.
EP0726709B1 (fr) Associations d'un fongicide a groupe azole avec un insecticide a groupe pyrazole, pyrrole ou phenylimidazole
EP0040007B1 (en) Fungicidal compositions
HU212898B (en) Synergetic fungicidal compositions
SK83898A3 (en) Novel fungicide composition containing a 2-imidazoline-5-one
IE80905B1 (en) Fungicidal seed treatment using phosphorous acid or its salts
CZ222797A3 (cs) Fungicidní kompozice na bázi dvou sloučenin triazolového typu
US5565481A (en) Fungicides comprising iprodione and a triazole
US5866582A (en) Fungicidal combination of a dicarboximide compound and cyprodinil
DK173583B1 (da) Fungicidt præparat på basis af prochloraz og bromuconazol, samt fremgangsmåde til behandling af afgrøder
US20240000080A1 (en) Stabilized compositions containing strobilurin fungicides and polyhydric alcohols
FR2751172A1 (fr) Composition fongicide synergique comprenant un compose triazole
RU2141203C1 (ru) Фунгицидно-инсектицидная смесь для защиты растений от заболеваний и насекомых, композиция, ее содержащая, способ обработки семян, продукт размножения растений
GB2308301A (en) Synergistic fungicidal mixture of triticonazole with cyprodinil and/or fludioxonil for the protection of crop propagation products and crops therefrom
HU205838B (en) Synergetic fungicide compositions containing morfoline- and triazol derivatives and process for curing fungal infections

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20170714