SK284515B6 - Synergická fungicídna kompozícia na báze bromuconazolu a triazolovej zlúčeniny a spôsob kuratívneho alebo preventívneho ošetrenia kultúrnych plodín proti fungálnemu napadnutiu - Google Patents

Synergická fungicídna kompozícia na báze bromuconazolu a triazolovej zlúčeniny a spôsob kuratívneho alebo preventívneho ošetrenia kultúrnych plodín proti fungálnemu napadnutiu Download PDF

Info

Publication number
SK284515B6
SK284515B6 SK956-97A SK95697A SK284515B6 SK 284515 B6 SK284515 B6 SK 284515B6 SK 95697 A SK95697 A SK 95697A SK 284515 B6 SK284515 B6 SK 284515B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
bromuconazole
triazole
dose
tebuconazole
fungicidal composition
Prior art date
Application number
SK956-97A
Other languages
English (en)
Other versions
SK95697A3 (en
Inventor
Carole Aubert
Patrice Duvert
Original Assignee
Rhone-Poulenc Agrochimie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhone-Poulenc Agrochimie filed Critical Rhone-Poulenc Agrochimie
Publication of SK95697A3 publication Critical patent/SK95697A3/sk
Publication of SK284515B6 publication Critical patent/SK284515B6/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/64Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with three nitrogen atoms as the only ring hetero atoms
    • A01N43/647Triazoles; Hydrogenated triazoles
    • A01N43/6531,2,4-Triazoles; Hydrogenated 1,2,4-triazoles

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Opisuje sa fungicídna kompozícia obsahujúca bromuconazol (B) a ďalší triazol (A) zvolený z množiny zahrnujúcej tebuconazol a epoxiconazol.ŕ

Description

Vynález sa týka fungicídnej kompozície vhodnej na ošetrenie kultúrnych plodín proti napadnutiu hubami na báze bromuconazolu a ďalšej triazolovej zlúčeniny a spôsobu ošetrenia kultúrnych plodín proti napadnutiu hubami.
Doterajší stav techniky
Účinnosť bromuconazolu pri boji proti steblolamu (nepravé líhanie obilia) obilovín je známa. Táto choroba spôsobená hubou Pseudocercosporella herpotrichoides je príčinou značných škôd hlavne pri ozimných obilninách. Ale účinnosť bromuconazolu pri boji proti niektorým ďalším chorobám obilnín, najmä proti hnedej hrdzi (choroba spôsobená hubou Puccinia recondiía) a septorióze (choroba spôsobená hubou Septoria iritici) je nedostatočná, a to najmä v prípade, keď sa aplikácia účinnej látky uskutočňuje v štádiu, nazývanom „posledné foliáme ošetrenie“. Pod týmto výrazom sa rozumie agrochemické ošetrenie v okamihu, kedy obilniny dospeli do vývojového štádia zodpovedajúceho rozvoju posledného listu stvolu. V tomto ohľade musí byť zlepšená najmä perzistencia bromuconazolu. Perzistenciou sa rozumie čas, počas ktorého je agrochemický produkt od okamihu jeho aplikácie schopný realizovať svoj účinok.
Z Pesticíde Manual 10. vydanie, Clivé Tomlin (publikované spoločnosťami British Crop Protection Council a Royal Soceity of Chemistry) je tiež známa účinnosť niektorých triazolov, medzi ktoré patrí napríklad tebuconazol, pri boji proti hrdzi a septoriózam obilnín.
Je však stále potrebné zlepšiť uvedenú účinnosť a to najmä na zníženie aplikačných dávok tebuconazolu, potrebných na kontrolu uvedenej choroby, a tiež na rozšírenie ponuky agrochemických produktov pre poľnohospodárov, ktorí budú pri takto rozšírenej ponuke schopní nájsť riešenia, ktoré budú najlepšie vyhovovať pre každý daný špecifický problém.
Cieľom vynálezu je teda poskytnúť novú fungicídnu kompozíciu vhodnú na splnenie uvedeného vytýčeného cieľa.
Ďalším cieľom vynálezu je navrhnúť novú fungicídnu kompozíciu obsahujúcu bromuconazol vhodnú na liečenie hnedej hrdzi a/alebo septorióz obilnín a/alebo chorôb klasu (fuzariózy) najmä obilia.
Ďalším cieľom vynálezu je navrhnúť novú fungicídnu kompozíciu obsahujúcu bromuconazol, ktorá by mala zlepšenú perzistenciu.
Teraz sa zistilo, že tieto ciele sa môžu celkom alebo čiastočne dosiahnuť pomocou fungicídnej kompozície podľa vynálezu.
Podstata vynálezu
Podstata fungicídnej kompozície podľa vynálezu spočíva v tom, že obsahuje bromuconazol (B) a ďalší triazol (A) zvolený z množiny zahrnujúcej tebuconazol a epoxiconazol.
Vyšpecifikované produkty bromuconazol (B) a triazol (A) sú účinnými látkami, ktoré sú odborníkom dobre známe, ktoré sú opísané v publikácii „The Pesticíde Manual“, 10. vydanie, autora Clivé Tomlin-a, publikované spoločnosťou British Crop Protection Council.
Hmotnostný pomer látok B/A v kompozícii podľa vynálezu sa vo všeobecnosti rovná 0,1 až 20 a výhodne sa rovná 0,5 až 10. Kompozícia podľa vynálezu je výhodná pre svoje spektrum účinku a pre nízke aplikačné dávky, ktoré sa môžu použiť, pričom naposledy uvedená vlastnosť je obzvlášť dôležitá z hľadiska dobre pochopiteľných ekologických dôvodov. Pri kompozícii podľa vynálezu sa môžu takto pozorovať pozoruhodné synergické účinky. Tieto synergické účinky sú preukázané najmä pomocou Tammesovej metódy, opísané v publikácii „Isoboles, a graphic representation of synergism in pesticides“, Netherlands Journal of Plánt Patology, 70 (1964), str.73 - 80.
V rámci výhodnej formy uskutočnenia vynálezu je v kompozícii podľa vynálezu ako triazol A obsiahnutý tebuconazol. V tomto prípade sa hmotnostný pomer B/A výhodne rovná 0,5 až 5 a najmä sa rovná 1 až 3.
Fungicídna kompozícia podľa vynálezu obvykle obsahuje 0,05 až 95 % zmesi bromuconazolu a triazolu A.
Môže ísť o koncentrovanú kompozíciu, t. j. o komerčný produkt tvorený oboma účinnými látkami. Tiež môže ísť o zriedenú kompozíciu, ktorá je pripravená na rozprášenie nad ošetrovanou kultúrou. V tomto poslednom uvedenom prípade sa môže kompozícia zriediť vodou, čo sa dosiahne buď zriedením komerčnej koncentrovanej kompozície obsahujúcej obidve účinné látky (získaná zmes sa nazýva zmesou pripravenou na použitie (pret á 1‘emploi, ready mix)), alebo zriedením obidvoch separátnych kompozícií, z ktorých každá obsahuje jednu z účinných látok, bezprostredne pred použitím fungicídnej kompozície, pričom získaná zmes býva označovaná ako tanková zmes (tank mix).
Kompozícia podľa vynálezu môže okrem toho obsahovať všetky obvyklé prísady a pomocné látky fytosanitárnych kompozícií, a to najmä nosiče, povrchovo aktívne činidlá, adhézne činidlá a činidlá podporujúce rozlievanie kompozície po ošetrovanom povrchu plodín.
Pod pojmom nosič sa tu rozumie prírodná alebo syntetická, organická alebo minerálna látka, ktorá sa pridáva k účinným látkam na ich ľahšiu aplikáciu na rastlinu. Tento nosič je teda všeobecne inertný a musí byť poľnohospodársky prijateľný a najmä prijateľný pre ošetrovanú rastlinu. Nosič môže byť pevný (hlinky, prírodné alebo syntetické kremičitany, silika, živice, vosky, pevné hnojivá atď.) alebo kvapalný (voda, alkoholy, ketóny, ropné frakcie, aromatické alebo parafinické uhľovodíky, chlórované uhľovodíky, skvapalnené plyny atď.).
Povrchovo aktívnym činidlom môže byť emulgačné, dispergačné alebo zmáčacie činidlo iónového alebo neiónového typu. Môžu sa uviesť napríklad soli polyakrylových kyselín, soli lignosulfónových kyselín, soli fenolsulfónových alebo nafralénsulfónových kyselín, polykondenzáty etylénoxidu s mastnými alkoholmi, mastnými kyselinami alebo mastnými aminmi, substituované fenoly (najmä alkylfenoly alebo arylfenoly), soli esterov sulfojantárových kyselín, deriváty taurínu (najmä alkyltauráty), estery kyseliny fosforečnej a alkoholov alebo polyoxyetylénové fenoly. Na uspokojivú disperziu účinných látok vo vode a ich dobrú aplikovateľnosť na rastliny je žiaduce, aby fungicídna kompozícia obsahovala aspoň jedno povrchovo aktívne činidlo.
Kompozície podľa vynálezu môžu tiež obsahovať ľubovoľný druh ostatných prísad, akými sú napríklad ochranné koloidy, adhezíva, zhutňovadlá, tixotropné činidlá, penetračné činidlá, stabilizačné činidlá, sekvestračné činidlá, pigmenty, farbivá a polyméry.
Všeobecne definované, môže kompozícia podľa vynálezu obsahovať všetky pevné alebo kvapalné prísady, ktoré zodpovedajú obvyklým technikám formulovania fytosanitámych produktov.
SK 284515 Β6
Kompozície podľa vynálezu môžu mať pevnú, zgélovateľnú alebo kvapalnú formu, pričom v naposledy uvedenom prípade môže mať kompozícia podľa vynálezu formu roztoku, suspenzie, emulzie alebo emulgovateľného koncentrátu. Výhodné sú kvapalné kompozície a to vzhľadom na ich ľahkú aplikovateľnosť a vzhľadom na ich ľahkú prípravu.
Ako formy pevných kompozícií sa môžu uviesť prášky na poprášenie (poprašky) alebo dispergovanie (s obsahom účinnej látky, ktorý môže byť až 100 %), zmáčateľné prášky a granuly na suchú aplikáciu, ako aj dispergovateľné alebo rozpustné granuly.
Zmáčateľné prášky (alebo prášky na postrek), rovnako ako dispergovateľné granuly obvykle obsahujú 20 až 95 % účinných látok a okrem nosiča ešte 0 až 5 % zmáčacieho činidla, 3 až 10 % dispergačného činidla a v prípade potreby 0 až 10 % jedného alebo niekoľkých stabilizačných činidiel a/alebo ďalších prísad, akými sú pigmenty, farbivá, penetračné činidlá, adhezíva, protihrudkujúce činidlá atď. Je samozrejmé, že niektoré z týchto kompozícií, ako napríklad zmáčateľné prášky alebo dispergovateľné granuly, sú určené na vytvorenie kvapalných kompozícií bezprostredne pred vlastnou aplikáciou fungicídnej kompozície.
Ako kvapalné formy kompozícií podľa vynálezu sa môžu uviesť roztoky, najmä koncentráty rozpustné vo vode, emulgovateľné koncentráty, emulzie, suspenzné koncentráty, aerosóly a pasty.
Emulgovateľné alebo rozpustné koncentráty obsahujú najčastejšie 10 až 80 % účinných látok, zatiaľ čo emulzie alebo roztoky pripravené na aplikáciu obsahujú 0,01 až 20 % účinných látok. Emulgovateľné koncentráty môžu okrem rozpúšťadla obsahovať v prípade potreby 2 až 20 % príslušných prísad, akými sú stabilizačné činidlá, povrchovo aktívne látky, penetračné činidlá, inhibítory korózie, farbivá alebo uvedené adhezíva. Z týchto koncentrátov sa môžu zriedením vodou získať emulzie ľubovoľnej požadovanej koncentrácie, ktoré sú vhodné najmä na aplikáciu na nadzemné časti ošetrovaných rastlín. Ako už bolo uvedené, spadajú vodné disperzie a emulzie, napríklad kompozície získané zriedením zmáčateľného prášku alebo emulgovateľného koncentrátu vodou, do rozsahu vynálezu. Emulzie môžu byť emulziami typu voda-v-oleji alebo olej-vo-vode, pričom tieto emulzie môžu mať hustú konzistenciu, napríklad konzistenciu majonézy.
Suspenzné koncentráty, ktoré sú tiež aplikovateľné postrekom, sú stabilné tekuté produkty, pri ktorých pri skladovaní nedochádza k zhustnutiu alebo tvorbe sedimentu, pričom tieto koncentráty obvykle obsahujú 10 až 75 % účinných látok, 0,5 až 15 % povrchovo účinných látok, 0,1 až 10 % tixotropných činidiel, 0 až 10 % príslušných prísad, akými sú pigmenty, farbivá, odpeňovadlá, inhibítory korózie, stabilizačné prísady, penetračné činidlá a adhezíva a ako nosič obsahujú vodu alebo organickú kvapalinu, v ktorej sú účinné látky málo rozpustné alebo nerozpustné. V kvapalnom nosiči môžu byť rozpustené niektoré pevné organické látky alebo minerálne soli, ktoré slúžia na zamedzenie sedimentácie alebo ako činidlá zabraňujúce vymrazeniu vody.
Kompozície podľa vynálezu sa pripravia známymi spôsobmi.
Takto sa na prípravu práškov na postrekovanie alebo zmáčateľných práškov pripraví zmiešaním vo vhodných miešačoch dokonalá zmes účinných látok a pomocných látok, následne sa táto zmes rozomelie vo vhodných plynoch alebo drvičoch. Týmto spôsobom sa získajú prášky na postrek, ich zmáčavosť a suspendovateľnosť je veľmi dobrá. Môžu sa suspendovať vo vode na získanie suspenzie s ľu bovoľnou požadovanou koncentráciou, pričom takéto suspenzie sú obzvlášť výhodne použiteľné na aplikáciu na nadzemné časti rastlín.
Namiesto zmáčateľných práškov sa môžu pripraviť pasty alebo suspenzné koncentráty. Podmienky a spôsoby prípravy a použitia týchto pást sú podobné podmienkam a spôsobom prípravy a použitia zmáčateľných práškov alebo postrekovateľných práškov, pričom potrebná časť mlecej operácie sa jednoducho uskutočňuje v kvapalnom prostredí.
Dispergovateľné granuly sa obvykle pripravia aglomeráciou, vytlačovaním alebo lisovaním vo vhodnom granulačnom systéme kompozícií typu zmáčateľného prášku. Granuly na suchú aplikáciu sa obvykle získajú impregnáciou granulovaného nosiča roztokom alebo emulziou účinných látok.
Vynález sa tiež týka spôsobu kurativneho ošetrenia kultúrnych plodín určeného na liečenie alebo prevenciu fungálneho napadnutia uvedených plodín, ktorého podstata spočíva v tom, že sa na nadzemné časti kultúrnych plodín aplikuje účinná a nefytotoxická dávka kompozície podľa vynálezu.
Uvedená kompozícia sa výhodne použije takým spôsobom, že aplikovaná dávka bromuconazolu sa pohybuje medzi 100 a 300 g/ha, výhodne medzi 150 a 250 g/ha, zatiaľ čo dávka triazolu A sa pohybuje medzi 50 a 250 g/ha, výhodne medzi 75 a 200 g/ha.
Táto dávka závisí od povahy choroby, štádia vývoja ošetrovanej rastliny, stupňa zamorenia a od klimatických podmienok.
V rámci výhodnej formy uskutočnenia fungicídna kompozícia podľa vynálezu je zlúčenina A tebuconazol, pričom dávka tebuconazolu sa pohybuje medzi 75 a 250 g/ha, výhodne medzi 100 a 150 g/ha.
Fungálne choroby sú v podstate choroby, medzi ktoré patria septoriózy (Septoria tritici, Septoria nodorum), hrdze (Puccinia striiformis, Puccinia reconditd) a fuzariózy klasu (Fusarium culmorum, Microdochium nivalé).
Medzi kultúrne plodiny, ktoré sú vhodné na aplikáciu spôsobu kuratívneho ošetrenia podľa vynálezu, patria obilniny, najmä jačmeň, pšenica, žito a výhodne pšenica.
V nasledujúcej časti opisu bude vynález bližšie objasnený pomocou konkrétnych príkladov jeho uskutočnenia, pričom tieto príklady majú len ilustračný charakter a nijako neobmedzujú rozsah vynálezu, ktorý je jednoznačne vymedzený formuláciou definície patentových nárokov.
Na pripojených obrázkoch je dávka každej účinnej látky použitej samostatne potrebná na dosiahnutie indikovanej kontroly fytopatogénnej huby porovnaná s dávkou dvoch účinných látok použitých v zmesi. Účinná dávka každej účinnej látky použitej samostatne je uvedená na osi úsečiek a na osi poradníc, pričom je v grafe vynesená priamka pretínajúca uvedené dve osi a spájajúca tieto dve dávky. Pokiaľ ide o obidve účinné látky použité v zmesi, je dávka zmesi pri danom pomere označená bodom.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Skleníkový test s použitím fungicídnej kompozície obsahujúcej zmes bromuconazolu a tebuconazolu na potláčanie huby Puccinia recondita spôsobujúcej hnedú hrdzu pšenice.
Použije sa buď kompozícia obsahujúca bromuconazol vo forme koncentrovanej suspenzie s obsahom uvedenej účinnej látky 200 g/1, alebo kompozícia obsahujúca tebuconazol vo forme emulgovateľného koncentrátu s obsahom ú činnej látky 250 g/1 alebo tiež kompozícia podľa vynálezu získaná zmiešaním dvoch predchádzajúcich kompozícií.
V prípade účinných látok v zmesi je hmotnostný pomer bromuconazol/tebuconazol 1,1,5,2,2,5 a 3.
Pšeničné rastliny (odroda Talent) sa pestujú v kvetináčoch. Keď tieto rastliny dosiahnu vek 14 dní, čo zodpovedá štádiu Zadocks 11, ošetria sa postrekom každej z uvedených kompozícií.
Stupnica Zadocks je definovaná v článku publikovanom v Phytiatrie phytopharmacie 1977, 26, strany 129-140, nazvanom „Un code décimal pour les stades de croissance des céréales (desatinný kód pre rastové štádium obilnín)“, ktorého autori sú J. C. Zadocks, T. T. Chang a C. F. Konzak.
Dvadsaťštyri hodín po tomto ošetrení sa každá rastlina zamorí postrekom vodnej suspenzie spór (100 000 spór/cm3) huby Puccinia recondiia.
Po tomto zamorení sa pšeničné rastliny inkubujú pri teplote 20 °C a relatívnej vlhkosti 100 % počas 24 hodín, následne sa premiestnia do skleníka prevádzkovanom pri teplote 18 °C a relatívnej vlhkosti 70 %.
Dvanásť dní po zamorení sa uskutoční vyhodnotenie percentuálneho zamorenia foliámeho povrchu. Porovnaním s kontrolnou pšeničnou rastlinou, ktorá nebola ošetrená účinnou látkou a ktorá bola zamorená hubou Puccinia recondita, sa vypočíta percentuálna deštrukcia fytopatogénnej huby.
Získané výsledky sa vynesú vo forme bodov zodpovedajúcich 80 % deštrukcii parazitnej huby do Tammesovho grafu, v ktorom sú na osi úsečiek vynesené dávky tebuconazolu vyjadrené v g/ha, zatiaľ čo na osi poradníc sú vynesené dávky bromuconazolu vyjadrené tiež v g/ha.
Takto sa získa graf zobrazený na obr. 1, z ktorého je zrejmé, že pridanie dávky tebuconazolu nižšej ako 28 g/ha (čo zodpovedá dávke samotného tebuconazolu, ktorú je nutné aplikovať na dosiahnutie 80 % deštrukcie parazitnej huby) umožňuje celkom neočakávateľným spôsobom znížiť dávku bromuconazolu potrebnú na 80 % deštrukciu parazitnej huby značne pod 337 g/ha (táto hodnota zodpovedá dávke bromuconazolu samotného, ktorú je potrebné aplikovať na dosiahnutie rovnakej 80 % deštrukcie uvedenej parazitnej huby).
Usporiadanie získaných bodov v uvedenom grafe takto preukazuje bilaterálny účinok, ktorý je v rámci Tammesovej metódy kvalifikovaný v anglickom jazyku ako „two sided effect“.
Toto usporiadanie zodpovedá izobolu typu III podľa uvedenej metódy (strana 75 už citovaného zodpovedajúceho bibliografického odkazu) a je charakteristickým znakom synergie.
Príklad 2
Skleníkový test s použitím fungicídnej kompozície obsahujúcej zmes bromuconazolu a epoxiconazolu pri potláčaní huby Septoria tritici spôsobujúcej septoriózu pšenice.
Použije sa buď kompozícia obsahujúca bromuconazol vo forme koncentrovanej suspenzie s obsahom účinnej látky 200 g/1, alebo kompozícia obsahujúca epoxiconazol vo forme koncentrovanej suspenzie s obsahom účinnej látky 125 g/1, alebo ešte kompozícia podľa vynálezu získaná zmiešaním obidvoch uvedených kompozícií.
V prípade účinných látok v zmesi je hmotnostný pomer bromuconazol/epoxiconazol 1, 3,4, 5 a 6.
Pšeničné rastliny (odroda Darius) sa pestujú v kvetináčoch. Keď tieto rastliny dosiahnu vek 14 dní, čo zodpovedá štádiu Zadocks 11, ošetria sa postrekom každej z uvedených kompozícií.
Dvadsaťštyri hodín po tomto ošetrení sa každá rastlina zamorí postrekom vodnej suspenzie spór (250 000 spór/cm3) huby Septoria tritici.
Po tomto zamorení sa pšeničné rastliny inkubujú pri teplote 18 °C a 100 % relatívnej vlhkosti počas 4 dní, následne sa prevedú do skleníka prevádzkovanom pri teplote 18 °C a 90 % relatívnej vlhkosti.
Dvadsať dní po zamorení sa uskutoční vyhodnotenie percentuálneho zamorenia foliámeho povrchu. Porovnaním s kontrolnou pšeničnou rastlinou, ktorá nebola ošetrená účinnou látkou a ktorá bola zamorená hubou Septoria tritici, sa vypočíta percentuálna deštrukcia fytopatogénnej huby.
Získané výsledky sa vynesú vo forme bodov zodpovedajúcich 50 % deštrukcii parazitnej huby do Tammesovho grafu, v ktorom sú na osi úsečiek vynesené dávky epoxiconazolu vyjadrené v g/ha, zatiaľ čo na osi poradníc sú vynesené dávky bromuconazolu vyjadrené tiež v g/ha.
Takto sa získa graf zobrazený na obr. 2, z ktorého je zrejmé, že pridanie dávky epoxiconazolu nižšej ako 7 g/ha (čo zodpovedá dávke samotného epoxiconazolu, ktorá je potrebná na dosiahnutie 50 % deštrukcie parazitnej huby) umožňuje celkom neočakávaným spôsobom znížiť dávku bromuconazolu potrebnú na dosiahnutie 50 % deštrukcie parazitnej huby značne pod 101 g/ha (táto hodnota zodpovedá dávke bromuconazolu samotného, ktorú je potrebné aplikovať na dosiahnutie 50 % deštrukcie uvedenej parazitnej huby). Usporiadanie získaných bodov v uvedenom grafe a to najmä tých, ktoré zodpovedajú pomerom 3, 4, 5 a 6, preukazuje teda bilatelárny účinok, ktorý je charakteristickým znakom synergie.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (9)

1. Synergická fungicídna kompozícia, vyznačujúca sa tým, že obsahuje bromuconazol (B) a ďalší triazol (A) zvolený z množiny zahrnujúcej tebuconazol a epoxiconazol v hmotnostnom pomere B/A medzi 0,1 a 20.
2. Synergická fungicídna kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že obsahuje bromuconazol (B) a ďalší triazol (A) zvolený z množiny zahrnujúcej tebuconazol a epoxiconazol v hmotnostnom pomere B/A medzi 0,5 a 10.
3. Synergická fungicídna kompozícia podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúca sa t ý m, že ako triazol A obsahuje tebuconazol, pričom hmotnostný pomer B/A leží medzi 0,5 a 5, výhodne medzi 1 a 3.
4. Synergická fungicídna kompozícia podľa niektorého z nárokov 1 až 3, vyznačujúca sa tým, že obsahuje 0,05 až 95 % hmotnosti zmesi bromuconazolu a triazolu A.
5. Spôsob kuratívneho alebo preventívneho ošetrenia kultúrnych plodín proti fungálnemu napadnutiu, vyznačujúci sa tým, že sa na nadzemnú časť kultúrnych plodín aplikuje účinná a nefytotoxická dávka synergickej kompozície podľa niektorého z nárokov 1 až 4.
6. Spôsob podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že sa aplikuje dávka kompozície zodpovedajúca aplikovanej dávke bromuconazolu medzi 100 a 300 g/ha, výhodne medzi 150 a 250 g/ha, a aplikovanej dávke triazolu A medzi 50 a 250 g/ha, výhodne medzi 75 a 200 g/ha.
7. Spôsob podľa nároku 5 alebo 6, vyznačujúci sa t ý m , že sa ako triazol A použije tebuconazol, pričom sa aplikuje dávka kompozície obsahujúcej zmes triazolu A a bromuconazolu B zodpovedajúca aplikačnej dávke tebuconazolu medzi 75 a 250 g/ha, výhodne medzi 100 a 150 g/ha.
8. Spôsob podľa niektorého z nárokov 5 až 7, v y značujúci sa tým, že fungálne napadnutie zahrnuje septoriózy, najmä Septoria tritici a Septoria nodorum, hrdze, najmä Puccinia striiformis a Puccinia recondita a fuzariózy klasov, najmä Fusarium culmorum a Microdochium nivale.
9. Spôsob podľa niektorého z nárokov 5až 8, vyznačujúci sa t ý m, že kultúrnymi plodinami sú obilniny, najmä jačmeň, pšenica, žito, triticale, výhodne pšenica.
SK956-97A 1996-07-16 1997-07-14 Synergická fungicídna kompozícia na báze bromuconazolu a triazolovej zlúčeniny a spôsob kuratívneho alebo preventívneho ošetrenia kultúrnych plodín proti fungálnemu napadnutiu SK284515B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9609138A FR2751173B1 (fr) 1996-07-16 1996-07-16 Composition fongicide a base de 2 composes de type triazole

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK95697A3 SK95697A3 (en) 1998-02-04
SK284515B6 true SK284515B6 (sk) 2005-05-05

Family

ID=9494284

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK956-97A SK284515B6 (sk) 1996-07-16 1997-07-14 Synergická fungicídna kompozícia na báze bromuconazolu a triazolovej zlúčeniny a spôsob kuratívneho alebo preventívneho ošetrenia kultúrnych plodín proti fungálnemu napadnutiu

Country Status (13)

Country Link
BE (1) BE1010505A3 (sk)
CZ (1) CZ293674B6 (sk)
DE (1) DE19730134B4 (sk)
DK (1) DK176435B1 (sk)
FR (1) FR2751173B1 (sk)
GB (1) GB2315218B (sk)
HU (1) HU227789B1 (sk)
NL (1) NL1006531C2 (sk)
PL (1) PL187142B1 (sk)
RO (1) RO116858B1 (sk)
RU (1) RU2165701C2 (sk)
SK (1) SK284515B6 (sk)
UA (1) UA58490C2 (sk)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2007028753A2 (de) * 2005-09-09 2007-03-15 Basf Aktiengesellschaft Fungizide mischungen auf der basis von triazolen
EA013476B1 (ru) * 2005-09-09 2010-04-30 Басф Се Фунгицидные смеси на основе триазолов
JP2009507804A (ja) * 2005-09-09 2009-02-26 ビーエーエスエフ ソシエタス・ヨーロピア トリアゾールに基づく殺菌混合物
BRPI0615840A2 (pt) * 2005-09-14 2012-12-18 Basf Se mistura fungicida, processo para combater fungos nocivos, semente, uso do composto, e, agente fungicida
JP5365158B2 (ja) * 2008-11-25 2013-12-11 住友化学株式会社 植物病害防除用組成物及び植物病害の防除方法
CN102754649B (zh) * 2012-08-01 2013-08-21 杭州宇龙化工有限公司 一种含有苯醚双唑与氟环唑的杀菌组合物

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8908794D0 (en) * 1989-04-19 1989-06-07 Janssen Pharmaceutica Nv Synergistic compositions containing propiconazole and tebuconazole
DE4139637A1 (de) * 1991-12-02 1993-06-03 Bayer Ag Fungizide wirkstoffkombinationen
GB9204878D0 (en) * 1992-03-05 1992-04-22 Sandoz Ltd Fungicidal compositions
DE4318285A1 (de) * 1993-06-02 1994-12-08 Bayer Ag Fungizide Wirkstoffkombinationen
DE4406819A1 (de) * 1994-03-02 1995-09-07 Bayer Ag Fungizide Wirkstoffkombination
TW286264B (sk) * 1994-05-20 1996-09-21 Ciba Geigy Ag
US5714507A (en) * 1994-07-01 1998-02-03 Janssen Pharmaceutica, N.V. Synergistic compositions containing metconazole and another triazole
DE4437048A1 (de) * 1994-10-17 1996-04-18 Bayer Ag Fungizide Wirkstoffkombinationen

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9701205A2 (hu) 1998-03-30
DE19730134B4 (de) 2009-08-20
GB2315218B (en) 2000-08-09
DK176435B1 (da) 2008-02-18
CZ222797A3 (cs) 1998-02-18
DE19730134A1 (de) 1998-01-22
SK95697A3 (en) 1998-02-04
PL187142B1 (pl) 2004-05-31
HU9701205D0 (en) 1997-08-28
RU2165701C2 (ru) 2001-04-27
FR2751173B1 (fr) 1998-08-28
PL321120A1 (en) 1998-01-19
NL1006531C2 (nl) 1998-01-21
RO116858B1 (ro) 2001-07-30
CZ293674B6 (cs) 2004-06-16
HU227789B1 (en) 2012-03-28
GB9714972D0 (en) 1997-09-24
UA58490C2 (uk) 2003-08-15
FR2751173A1 (fr) 1998-01-23
GB2315218A (en) 1998-01-28
HUP9701205A3 (en) 2000-05-29
BE1010505A3 (fr) 1998-10-06
DK86997A (da) 1998-01-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100405400B1 (ko) 클로로니코티닐계의 살충제 및 피라졸, 피롤 또는 페닐이미다졸기를 가진 살충제를 함유하는 살충제복합물
JP5502854B2 (ja) 菌類感染から大豆を保護する方法
JP2008525348A (ja) 殺菌剤混合物
AP351A (en) Mixed agrochemical combination.
KR20060133583A (ko) 덩굴식물 및 다른 줄기식물의 그라운드 슈트의 억제 방법
PL180374B1 (pl) kompozycja do ochrony roslin przed zakazeniami grzybiczymi i owadamioraz sposób ochrony roslin przed zakazeniami grzybiczymi i owadami PL PL PL PL PL PL PL
SK83898A3 (en) Novel fungicide composition containing a 2-imidazoline-5-one
US5502026A (en) Herbicidal mixtures comprising bromoxynil and a substituted 3-phenylpyrazole
IE80905B1 (en) Fungicidal seed treatment using phosphorous acid or its salts
SK284515B6 (sk) Synergická fungicídna kompozícia na báze bromuconazolu a triazolovej zlúčeniny a spôsob kuratívneho alebo preventívneho ošetrenia kultúrnych plodín proti fungálnemu napadnutiu
WO2009056620A2 (en) Method for protecting cereals from being infected by fungi
DK173583B1 (da) Fungicidt præparat på basis af prochloraz og bromuconazol, samt fremgangsmåde til behandling af afgrøder
US5866582A (en) Fungicidal combination of a dicarboximide compound and cyprodinil
US20130090360A1 (en) Method for protecting rice from being infected by fungi
EP0830813B1 (en) Fungicidal compositions
CN105028421A (zh) 一种用于水稻杀虫杀菌的农药组合物
RU2141203C1 (ru) Фунгицидно-инсектицидная смесь для защиты растений от заболеваний и насекомых, композиция, ее содержащая, способ обработки семян, продукт размножения растений
GB2308301A (en) Synergistic fungicidal mixture of triticonazole with cyprodinil and/or fludioxonil for the protection of crop propagation products and crops therefrom
SK84198A3 (en) Fungicide composition containing a 2-imidazoline-5-one

Legal Events

Date Code Title Description
PC4A Assignment and transfer of rights

Owner name: BAYER S.A.S., LYON, FR

Free format text: FORMER OWNER: BAYER CROPSCIENCE S.A., LYON, FR

Effective date: 20100827

TC4A Change of owner's name

Owner name: BAYER CROPSCIENCE S.A., LYON, FR

Effective date: 20100827

MK4A Expiry of patent

Expiry date: 20170714