CZ2008509A3 - Bezvretenový doprádací stroj - Google Patents

Bezvretenový doprádací stroj Download PDF

Info

Publication number
CZ2008509A3
CZ2008509A3 CZ20080509A CZ2008509A CZ2008509A3 CZ 2008509 A3 CZ2008509 A3 CZ 2008509A3 CZ 20080509 A CZ20080509 A CZ 20080509A CZ 2008509 A CZ2008509 A CZ 2008509A CZ 2008509 A3 CZ2008509 A3 CZ 2008509A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
control device
open
spinning machine
end spinning
machine according
Prior art date
Application number
CZ20080509A
Other languages
English (en)
Inventor
Brandl@Sebastian
Maleck@Mario
Haunschild@Helmut
Bahlmann@Bernd
Original Assignee
Rieter Ingolstadt Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rieter Ingolstadt Gmbh filed Critical Rieter Ingolstadt Gmbh
Publication of CZ2008509A3 publication Critical patent/CZ2008509A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/42Control of driving or stopping
    • D01H4/44Control of driving or stopping in rotor spinning
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/48Piecing arrangements; Control therefor
    • D01H4/50Piecing arrangements; Control therefor for rotor spinning

Abstract

Rotorový doprádací stroj (1), s množstvím stejných pracovních míst (3), pricemž každému uvedenému pracovnímu místu (3) je prirazeno decentralizované rídicí ústrojí (10) k rízení pracovní rychlosti alespon jedné funkcní skupiny (4; 4, 7, 9) daného pracovního místa (3), a s alespon jedním dalším rídicím ústrojím (16; 12), které prinejmenším docasne spolupusobí s množstvím decentralizovaných rídicích ústrojí (10), k cemuž je s nimi spojeno pres komunikacní systém (32). Další rídicí ústrojí (16; 12) obsahuje urcovací modul (30; 42) k urcení rychlostního profilu (GPZ; GPZ, GPS, GPA), který je urcen k ovládání dané funkcní skupiny (4; 4, 7, 9) behem fáze (AP) zaprádání u daného doprádacího místa (3). Rídicí ústrojí (16; 12) je vytvoreno k urcení a zaslání rychlostního profilu (GPZ; GPZ, GPS, GPA) prostrednictvím komunikacního systému (32) k danému decentralizovanému rídicímu ústrojí (10) pred fází (AP) zaprádání. Ústrojí (10) obsahuje pamet (36) k ukládání rychlostního profilu (GPZ; GPZ, GPS, GPA), jakož i rídicí modul (35) k ovládání dané funkcní skupiny (4; 4, 7, 9) behem fáze (AP) zaprádání podle rychlostního profilu (GPZ; GPZ, GPS, GPA).

Description

Bezvřetenový dopřádací stroj
Oblast techniky
Vynález se týká bezvřetenového dopřádacího stroje, například rotorového dopřádacího stroje, s množstvím stejných pracovních míst, přičemž každému pracovnímu místu je přiřazeno decentralizované řídicí zařízení křížení pracovní rychlosti alespoň jedné funkční skupiny daného pracovního místa během fáze zapřádání, a s alespoň jedním dalším řídicím zařízením, které přinejmenším dočasně spolupůsobí s množstvím decentralizovaných řídicích zařízení a za tímto účelem je spojeno s decentralizovanými řídicími zařízeními prostřednictvím komunikačního systému.
Dosavadní stav techniky
Pracovní místo bezvřetenového dopřádacího stroje, rovněž zváno dopřádací místo, slouží k výrobě a navíjeni příze na cívku, přičemž je mu podáván výchozí polotovar obsahující vlákna, takzvaný pramen vláken. Každé dopřádací místo přitom obsahuje množství funkčních skupin. Sem patří podávači ústrojí k přivádění pramene vláken k ojednocovacímu ústrojí, spřádací jednotka k vypřádání vláken ojednocených ojednocovacím ústrojím, odtahové zařízení k odtahování vypřádané příze ze spřádací jednotky a navíjecí jednotka k navíjení vypřádané a odtahované příze.
Při zapřádání se obvykle nejdříve v přípravné fázi provedou přípravná opatření, například čištění spřádací jednotky. Potom se ve vlastní fázi zapřádání zavede volný konec hotové příze do spřádací jednotky, takže se tento konec spojí s vlákny nacházejícími se ve spřádací jednotce. Kvalita tohoto spoje, rovněž nazývaného zápredek, je rozhodující pro celkovou kvalitu příze. Tak je v oblasti zápředku nežádoucí zesílení příze stejně jako její zúžení.
Pracovní rychlosti funkčních skupin dopřádacího místa musí být tedy vzájemně sladěny zejména během zapřádání dopřádacího místa, například
PS3587CZ po rozběhu stroje nebo po přetržení příze. Za tím účelem byly vyvinuty různé koncepce řízení.
Z evropské patentové přihlášky EP 0 385 530 A1 je tak znám rotorový dopřádací stroj, který v popsaném provedení obsahuje u každého dopřádacího místa programovatelné decentralizované řídicí ústrojí, které je vytvořeno k řízení pracovní rychlosti podávacího zařízení daného dopřádacího místa. Každé z těchto řídicích ústrojí spolupůsobí s řídicím systémem stroje při celkovém řízení bezvřetenového dopřádacího stroje. Za tím účelem jsou decentralizovaná řídicí ústrojí spojena s řídicím systémem stroje prostřednictvím dvouvodičových sériových vedení.
Během zapřádáni, které se skládá z přípravné fáze a zapřádací fáze, spolupůsobí řídicí ústrojí zapřádaného dopřádacího místa navíc s řídicím ústrojím pojízdného obslužného zařízení bezvřetenového dopřádacího stroje.
Decentralizované řídicí ústrojí u dopřádacího místa obsahuje řídicí generátor, který udává digitální signály pro krokový motor pohonu podávacího zařízení. Tento řídicí generátor je opět opatřen programy, které mohou změnit sekvenci digitálních elektrických signálů a tím rychlostní profil podávacího zařízení. Během procesu zapřádání přijme nyní decentralizované řídicí ústrojí sadu pracovních parametrů řízení stroje. Pracovními parametry dopřádacího místa jsou například tloušťka podávaného pramene vláken, stanovená tloušťka vypřádané příze a odtahová a navíjecí rychlost příze stanovená pro provozní fázi po procesu zapřádání. Řízení pracovní rychlosti podávacího zařízení decentralizovaným řídicím ústrojím se potom provádí na základě obdržených pracovních parametrů, to znamená, že programy decentralizovaného řídicího ústroji musí přetvořit obdržené pracovní parametry do vhodného rychlostního profilu. Přitom navrhuje EP 0 385 530 A1 jednoduše konstruovaný rychlostní profil, u kterého pracovní rychlost v prvním intervalu odpovídá rychlosti stanovené pro normální provoz a ve druhém intervalu je stanovena zvýšená pracovní rychlost.
PS3587CZ
Zvláště nevýhodné přitom je, že u každého doprádacího místa musí existovat nákladné decentralizované řídicí ústrojí. Tak se musí každé řídicí ústrojí vytvořit s ohledem na jeho hardware a software tak, aby se rychlostní profil podávacího ústroji mohl určit v reálném čase.
Dosud se ovšem nepodařilo nalézt jednoduchý způsob k určení optimálního rychlostního profilu. Ze zkoušek je však známo, že k určení takového optimalizovaného rychlostního profilu se musí zohlednit množství parametrů. Dále je známo, že k dosažení optimálního zápředku jsou nutné relativné komplexní rychlostní profily. Tak například z EP 0 385 530 A1 známý rychlostní profil je nevhodný pro zabránění změnám průřezu příze v oblasti zápředku.
Protože však moderní bezvřetenové dopřádací stroje obsahují 400 a více dopřádacich míst, je z cenových důvodů nutné utvořit přitom potřebných 400 a více decentralizovaných řídicích ústrojí co nejjednodušeji. Proto je při použití koncepce řízení známé z EP 0 385 530 A1 nutné omezit počet zohledněných parametrů, jakož i komplexnost rychlostního profilu. Prostřednictvím známého zařízení není proto možné zjistit pro každé zapřádáni optimální rychlostní profil a tento používat. Toto vede v mnoha případech k nižší kvalitě zápředku.
Kromě toho je u známého zařízení možné implementovat zlepšené metody pro určení rychlostního profilu jen s vynaložením značných nákladů. Tak se za tímto účelem musí přeprogramovat zpravidla každé jednotlivé řídicí ústrojí z více než stovky decentralizovaných řídicích ústrojí.
Úkolem vynálezu je proto navrhnout takový bezvřetenový dopřádací stroj, který odstraňuje uvedené nevýhody a zaručuje zejména za různých podmínek optimální kvalitu zápředku.
Podstata vynálezu
Úkol je řešen význaky nezávislého nároku.
PS3587CZ
Podle vynálezu je navrženo, že další řídící ústrojí obsahuje modul k určení rychlostního profilu, který je určen k ovládáni dané funkční skupiny během zapřádání u daného dopřádacího místa. Přitom je další řídicí ústrojí vytvořeno tak, aby rychlostní profil mohl být určen před zapřádáním a mohl být poslán komunikačním systémem decentralizovanému řídicímu ústrojí. Paměť dále obsahuje decentralizované řídicí ústrojí k ukládání přijatého rychlostního profilu, jakož i řídicí modul k řízení dané funkční skupiny během zapřádání podle uloženého rychlostního profilu.
Protože nyní pro množství decentralizovaných řídicích ústrojí existuje pro určení rychlostního profilu pouze jeden modul, lze na jedné straně decentralizovaná řídicí ústrojí zjednodušit z hlediska jejich konstrukce, na straně druhé vzhledem ktomu, že zůstane jediný určovací modul, lze odůvodnit větší náklady na jeho výrobu.
Určovací modul lze vytvořit jako doplňkovou součást hardwaru, v daném případě s vlastním softwarem, nebo jako doplňkovou součást softwaru, která je provedena na dosavadním hardwaru. Stejně tak jsou možné kombinace. Dosavadní hardware může v případě nutnosti být ve své výkonnosti přizpůsoben novým dodatečným úkolům. Tímto je prakticky možné neomezené zvyšovat počet parametrů zohledňovaných při určování. Stejně tak lze upravovat téměř libovolně komplexní rychlostní profily. Tak lze například drasticky zvýšit počet možných hodnot rychlosti v rámci profilu. Stejně tak lze prakticky libovolně zvyšovat počet okamžiků změny rychlosti během doby zapřádání. Celkem tak lze zajistit, aby pro všechny v praxi důležité případy bylo možné určit téměř optimální rychlostní profil. Tím lze zlepšit kvalitu zápředku zejména s ohledem na jeho jednotnost.
Kromě toho lze jednoduše implementovat zlepšení ve vztahu k pravidlům určujícím rychlostní profil. Tak již není zapotřebí zlepšovat software každého jednotlivého decentralizovaného řídicího ústrojí, mnohem více vyhovuje, když se toto provádí u určovacího modulu dalšího řídicího ústrojí.
PS3587CZ
Protože stanovení určitého rychlostního profilu a jeho přenos do decentralizovaného řídicího ústrojí probíhá před zapřádáním, je navíc zabráněno prodlevám během zapřádání, například kvůli poruchám v komunikaci.
V zásadě lze rychlostní profil určit tím, že se zvolí určitý rychlostní profil ze sady předem definovaných rychlostních profilů. Potom se však někdy musí zadat komplexní pravidla pro výběr.
Rychlostní profil se však výhodným způsobem určuje na základě alespoň jednoho určovacího pravidla předem uloženého v určovacím modulu jakož i na základě v něm uložených údajů. Údaji se rozumí přitom ty parametry, které ovlivňují zapřádání u daného dopřádacího místa. Určovací pravidla přitom představují znalosti o tom, jak příslušné údaje působí na proces zapřádáni. Určovací pravidla mohou být například v podobě matematických vzorců nebo v podobě logického výroku „pokud-pak“. Takovým určením rychlostního profilu lze zajistit, že za daných okrajových podmínek je určen a následně použit optimální rychlostní profil.
Používané údaje s výhodou obsahují údaje předem uložené a údaje, které může zadat obsluha. Tímto lze zjednodušit obsluhu bezvřetenového dopřádacího stroje. Předem uložené údaje mohou přitom obsahovat údaje dopřádacího místa podmíněné konstrukcí. Tak je například smysluplné předem uložit konstrukčně podmíněné dovolené nejvyšší hodnoty pracovní rychlosti dané funkční skupiny, neboť tyto obecně nepodléhají žádné změně. Další, proměnlivé údaje, jako například výrobní rychlost stanovenou pro provozní fázi, lze potom připojit jednoduchým obslužným úkonem.
S výhodou obsahuje určovací modul expertní systém s vědomostní bází a vyhodnocovacím zařízením. Expertním systémem se přitom rozumí počítačový systém, který je schopen automaticky sloučit jednotlivé vědomostní stavební kameny a vygenerovat z toho řešení problému. Vědomostní stavební kameny, jako například fakta, pravidla a strategie, jsou přitom uloženy v takzvané vědomostní bázi. Část programu k automatizovanému a logickému spojení jednotlivých vědomostních
PS3587CZ stavebních kamenů obsažených ve vědomostní bázi probíhá poté takzvaným vyhodnocovacím zařízením. Zpracováním vědomostní báze vyhodnocovacím zařízením je jednouše možné integrovat do systému nově nabyté vědomosti. Tímto lze při určení rychlostního profilu použít nové poznatky.
Další řídicí ústrojí obsahuje s výhodou zadávací jednotku, která je navíc vytvořena k zadání předem zadávatelných údajů. Přitom je důležité, aby se k zadávání údajů rovněž používala i stávající zadávací jednotka. Tímto je možné zadávat potřebné zadávatelné údaje pro množství dopřádacích míst na centrálním místě bez nutnosti větších konstrukčních nákladů.
Stejně výhodně obsahuje další řídicí ústrojí zobrazovací jednotku, která je dodatečně vytvořena k obsluhování v rámci obsluhy určovacího modulu. Toto umožňuje obsluhu určovacího modulu, přičemž se používají již stávající komponenty.
Obzvláště výhodně je vytvořeno již uvedené decentralizované řídicí ústroji k řízení dané funkční skupiny u více pracovních míst. Například lze stanovit, že jediné decentralizované řídicí ústrojí je vytvořeno k řízení podávacího ústrojí čtyř dopřádacích míst. Tímto lze snížit počet decentralizovaných řídicích ústrojí u bezvřetenového doprádacího stroje. I když se takové jednotlivé decentralizované řídicí ústrojí musí vytvořit výkonnější, dosáhne se celkově nižších nákladů, protože se již nemusí každé jednotlivé dopřádací místo opatřit takovým decentralizovaným řídicím ústrojím.
Z hlediska funkční skupiny řízené decentralizovaným řídicím ústrojím se zejména může jednat o podávači ústrojí k podávání pramene vláken ojednocovacímu zařízení a/nebo o spřádací jednotku k zapřádání podávaných vláken a/nebo o odtahové zařízení k odtahování příze z dopřádacího místa a/nebo o navíjecí jednotku k navíjení vypřádané příze. Řízení každé jednotlivé funkční skupiny z uvedených funkčních skupin podle předem určeného rychlostního profilu může zvýšit kvalitu zápředku. Pokud určovací modu! rychlostních profilů je vytvořen pro různé funkční skupiny, lze
PS3587CZ tak jednotlivé rychlostní profily navzájem vůči sobě sladit obzvláště jednoduchým způsobem. Proto je výhodné, pokud je řízeno více, výhodným způsobem všechny z uvedených funkčních skupin jedním rychlostním profilem stanoveným určovacím modulem.
Komunikační systém obsahuje s výhodou sběrnicový systém. Právě u bezvřetenového dopřádacího stroje s množstvím decentralizovaných řídicích ústrojí lze tímto snížit náklady na kabeláž.
Výhodné je, když je každé decentralizované řídicí ústrojí přiřazeno jedné sekci a připojeno k sekční sběrnici dané sekce. Přitom je daná sekční sběrnice připojena sekčním řídicím ústrojím přiřazeným sekci ke sběrnici stroje, ke které jsou připojena další řídicí ústrojí. Komunikační systém je tedy proveden jako dvoustupňový sběrnicový systém. Tímto dvojstupňovým sběrnicovým systémem lze zabránit přetěžování strojní sběrnice z důvodu vysokého počtu účastníků.
S výhodou je další řídicí ústrojí řídicím systémem stroje pro celkové řízeni bezvřetenového dopřádacího stroje. Takové řízení stroje je k dispozici li všech moderních bezvřetenových dopřádacích strojů. Pokud je nyní určovací modul integrován do tohoto řízení stroje, lze u řízení stroje přímo využít stávající komponenty prostřednictvím určovacího modulu. Například se může jednat o napájení proudem, zadávací jednotku a/nebo výstupní jednotku. Kromě toho lze k přenosu rychlostního profilu používat komunikační spojení, které již existuje mezi řídícím systémem stroje a decentralizovanými řídícími ústrojími.
V jiném přikladu provedeni je určovací modul integrován do řídicího ústrojí pojízdného obslužného zařízení bezvřetenového dopřádacího stroje. Přitom lze používat již existující komponenty pojízdného obslužného zařízeni, jakož i již existující komunikační prostředky. Obvyklé pojízdné obslužné zařízení obsahuje moduly k řízení pracovní rychlosti agregátů obslužného zařízení. Tyto moduly lze poměrně jednoduchým způsobem upravit a/nebo doplnit tak, aby byly vhodné rovněž k určení rychlostního profilu pro funkční jednotku pracovního místa.
PS3587CZ
Výhodné je, když je možné přivést řídicímu modulu spouštěcí příkaz, který spustí autonomní řízení dané funkční skupiny řídicím modulem podle rychlostního profilu. V tomto případě není během zapřádání zapotřebí komunikace řídicího modulu s řídicími ústrojími dalších agregátů zúčastněných na procesu zapřádání. Za účelem řízení dané funkční skupiny během fáze zapřádání tak, jak je požadováno, stačí pouze přivést spouštěcí příkaz ve správném okamžiku.
V příkladném provedení je v prostoru dopřádacího místa uspořádána obslužná jednotka spojená s decentralizovaným řídicím ústrojím, pomocí které může být takový spouštěcí příkaz vytvořen obsluhujícím pracovníkem. Taková forma provedeni je obzvláště vhodná pro bezvřetenové dopřádací stroje, u kterých se provádí obsluha manuálně nebo poloautomaticky. Obslužnou jednotkou může přitom být například jednoduché tlačítko. Pokud je obsluha hotova s přípravnými opatřeními k zapřádání, stiskne toto tlačítko, načež se automaticky provede vlastní fáze zapřádání.
U jiné formy provedení lze spouštěcí příkaz vytvořit řídicím ústrojím koordinujícím agregáty, které se účastní procesu zapřádání. Tato forma provedení je vhodná zejména pro bezvřetenové dopřádací stroje s plně automatickou údržbou. V daném případě vydává koordinující řídicí ústrojí další spouštěcí příkazy jiným řídicím ústrojím, které se účastni zapřádání.
Výhodné je rovněž, když je koordinující řídicí ústrojí řídicím ústrojím pojízdného obslužného zařízení bezvřetenového dopřádacího stroje. Koordinujícím řídicím ústrojím však může být rovněž řídicí ústrojí obslužného zařízeni pevně uspořádaného u dopřádacího místa.
Stejně tak je možné, aby koordinujícím řídicím ústrojím byl řídicí systém stroje. Koordinujícím řídicím ústrojím může být ovšem i vlastní decentralizované řídicí ústrojí. Otázka, které z uvedených řídicích ústrojí má být koordinujícím řídicím ústrojím, je přitom závislá na celkovém konceptu bezvřetenového dopřádacího stroje. S výhodou je koordinujícím řídicím ústrojím takové řídicí ústroji, které obsahuje rovněž určovací modul. Existují však také jiné možné formy provedení.
PS3587CZ
Přehled obrázků na výkrese
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím textu pomocí výkresů. Zde značí:
obr. 1 část podélné strany bezvřetenového dopřádacího stroje s pojízdným obslužným zařízením;
obr. 2 schématické znázornění řezu bezvřetenovým dopřádacím strojem, přičemž u dopřádacího místa se provádí zapřádání prostřednictvím pojízdného obslužného zařízení;
obr. 3 schématické znázornění řezu jiným bezvřetenovým dopřádacím strojem, přičemž u dopřádacího místa se provádí zapřádání prostřednictvím pevného obslužného zařízení;
obr. 4 diagram závislosti rychlost/čas pro podávači rychlost, pro navíjecí rychlost a pro odtahovou rychlost, které během fáze zapředení odpovídají předem určeným rychlostním profilům;
obr. 5 blokové znázornění komunikačního systému bezvřetenového dopřádacího stroje a obr. 6 zvětšené znázornění určovacího modulu podle vynálezu, jakož i k němu připojených konstrukčních skupin.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 znázorňuje část podélné strany rotorového dopřádacího stroje 1_, který slouží jako příklad pro bezvřetenový dopřádací stroj 1_ podle vynálezu. Znázorněna je úplná sekce 2a, která obsahuje například 16 dopřádacích míst. Z důvodu zvoleného pohledu je z 16 dopřádacich míst viditelných pouze osm, totiž dopřádací místa 3a, 3c, 3^, 3., 3><, 3m a 3g.
Dalších osm dopřádacich míst je uspořádáno na druhé, neznázoměné podélné straně.
PS3587CZ
Z další sekce 2b jsou znázorněna pouze dopřádací místa 3g a 3g. Počet sekcí rotorového dopřádacího stroje 1 se může měnit. Obvyklé je například 20 sekci.
Veškerá znázorněná dopřádací místa 3g až 3g jsou konstruována stejné. Z důvodů přehlednosti jsou podstatné komponenty dopřádacího místa 3g opatřeny vztahovými značkami.
Podávači ústrojí 4 slouží k odběru pramene vláken FB z konve KA přistavené k dopřádacímu místu 3q a podávání pramene vláken FB do ojednocovacího ústrojí 5. Prostřednictvím ojednocovacího ústroji 5 se ojednoti svazek vláken nacházejících se v prameni vláken FB, takže prostřednictvím neznázorněných prostředků lze jednotlivá vlákna přivádět do spřádacího zařízeni 6. Tato jednotlivá vlákna jsou pomocí spřádacího zařízení 6 vypřádána do příze F. Pojem „nit“ má stejný význam jako pojem „příze“.
Vypřádána příze F je odtahována odtahovým zařízením 7 ze spřádacího zařízení 6. Ve směru odtahu odtahovým zařízením 7 je uspořádán snímač 8 příze. Snímač 8 příze je určen ke zjištění přetržení příze, aby v případě přetržení příze bylo možné automaticky učinit vhodná opatření k odstranění poruchy. Navíjecí zařízení 9 slouží nakonec k navíjení vyprádané příze F takovým způsobem, že vzniká křížová cívka KS.
Na jednom konci textilního stroje 1 je schématicky znázorněn koncový díl 11 rámu, který známým způsobem obsahuje množství centrálních ústrojí textilního stroje 1.. Z důvodů přehlednosti je z nich znázorněn pouze řídicí systém 12 stroje k řízení a sledování výrobní činnosti textilního stroje 1. Řídicí systém 12 stroje obsahuje zadávací jednotku 13 a zobrazovací jednotku 14.
K řízeni funkčních jednotek doprádacích míst 3 jsou dále uspořádána decentralizovaná řídicí ústrojí 10_a-1Qt> Přitom je každé z decentralizovaných řídicích ústrojí 10 spojeno se čtyřmi dopřádacími místy 3. Decentralizované řídicí ústrojí 10a je například spojeno s dopřádacími místy 3g, 3b, 3^ a 3^.
PS3587CZ
Bezvřetenový dopřádací stroj 1 dále s výhodou obsahuje pojízdné obslužné zařízení 15. Toto slouží mimo jiné k automatickému provedení procesu zapřádání u jednoho z dopřádacich míst 3. Pojízdné obslužné zařízení 15 obsahuje řídicí ústrojí 16, které jako obvykle obsahuje zadávací jednotku 17 a zobrazovací jednotku 18.
Obr. 2 znázorňuje schématický průřez bezvřetenovým dopřádacím strojem t Zatímco dopřádací místo 3g uspořádané na první podélné straně je znázorněno podrobně, je dopřádací místo 3b uspořádané na druhé podélné straně znázorněno pouze svým obrysem. Dopřádací místa 3a a 3b jsou však konstruována stejně.
K doprádacímu místu 3a je přistaveno pojízdné obslužné zařízení 15. Znázorněn je snímek procesu zapřádání. Podávači ústrojí 4 je poháněné motorem 19 uloženým u dopřádacího místa 3a. Oproti tomu je ojednocovací zařízení 5 poháněno hnacím ústrojím rozprostírajícím se po délce stroje, které není blíže znázorněno. Rovněž spřádací prvek, totiž spřádací rotor 20 dopřádací jednotky 6 je poháněn hnacím ústrojím rozprostírajícím se po délce stroje. Tato hnací ústroji a po délce stroje se rozprostírající odtahové ústrojí 7 nejsou z důvodu přehlednosti na obr. 2 znázorněny. K pohonu navíjecí jednotky 9 během normálního provozu dopřádacího místa 3a je výhodným způsobem určen hnací válec 21 Tomu je rovněž přiřazen pohon rozprostírající se po délce stroje. Křížová cívka KS je otočně uložena na zvedáku 22 cívek. Během normálního provozu je zvedák 22 cívek vychýlen do spodní polohy, takže hnací válec 21 se dostává do kontaktu s křížovou cívkou KS. Během procesu zapřádání je však zvedák 22 cívek - jak je znázorněno - uveden do horní polohy.
Pojízdné obslužné zařízení 15 obsahuje pomocné odtahové ústrojí 23 k odtahování příze F ze spřádací jednotky 6 během procesu zapřádáni. Pomocné odtahové ústrojí 23 je poháněno motorem 24. Pojízdné obslužné zařízení 15 dále obsahuje zásobník 25 příze, kterému je přiřazeno sací ústrojí 26. Přitom se vytváří rezerva příze FR, aby bylo možné vyrovnat rychlostní rozdíly mezi pracovní rychlostí pomocného odtahového ústrojí 23 a
PS3587CZ pracovní rychlostí navíjecí jednotky 9 vznikající při zapřádání. Rychlostní rozdíly mezi pomocným odtahovým ústrojím 23 a křížovou cívkou KS vyplývají z různých dynamických chování přiřazených pohonů. Pojízdné obslužné zařízení 15 obsahuje další obvyklé součásti, mimo jiné prostředek na manipulaci s přízí a čisticí zařízení pro spřádací jednotku 6, které nejsou ovšem znázorněny.
Během zapřádáni se křížová cívka KS pohání pomocným hnacím válcem 27 uspořádaným na obslužném zařízení 15. Tento je opět uváděn do chodu prostřednictvím motoru 28. Řídicí ústrojí 16 obslužného zařízeni 15 obsahuje vedle již uvedené zadávací jednotky 17 a rovněž již uvedené zobrazovací jednotky 18 řídicí modul 29 k řízení agregátů obslužného zařízení. Tak se řídicím modulem 29 ovládá například motor 24 pomocného odtahového ústrojí 23 a motor 28 pomocného hnacího válce 27.
Řídicí ústrojí 16 obsahuje dále určovací modul 30 k určení rychlostního profilu pro podávači ústrojí 4 dopřádacího místa 3a. Rychlostní profil je přitom určen před fází zapřádáním u dopřádacího místa 3a
Zjištěný rychlostní profil je předán prostřednictvím komunikačního rozhraní 31 komunikačním systémem 32 decentralizovanému řídicímu ústrojí 10a přiřazenému k dopřádacímu místu 3^. Rovněž tento přenos probíhá před vlastní fází zapřádání. Přitom jak pro určení, tak i pro přenos rychlostního profilu není zapotřebí, aby se obslužné zařízení 15 již nacházelo u daného dopřádacího místa 3a
Decentralizované řídicí ústrojí 10a obsahuje komunikační rozhraní 33, které je mimo jiné vytvořeno k přijetí rychlostního profilu pro podávači ústroji
4. Dále obsahuje řídicí a vyhodnocovací složku 34. Tato je mimo jiné vytvořena k ovládání zvedáku cívek 22 a k vyhodnocení signálů snímače 8 příze. Stejně tak je výhodným způsobem umístěn řídicí modul 35, který řídí motor 19 podávaciho ústroji 4 jak během normálního provozu, tak i během procesu zapřádání.
PS3587CZ
Řídicí ústrojí 10a obsahuje kromě toho paměť 36. V ní je rychlostní profil přijatý komunikačním rozhraním 33 bezprostředně po jeho přijetí uložen.
Koordinace procesu zapřádání probíhá prostřednictvím řídicího ústrojí 16 obslužného zařízení 15. Po ukončení přípravných opatření zašle řídicí ústroji 16 spouštěcí příkaz decentralizovanému řídicímu ústrojí 10«. Řídicí modul 35 vyvolá z paměti 36 předtím uložený rychlostní profil a řídí motor 19 podávacího ústrojí 4 podle zadaného rychlostního profilu. Řídicí ústrojí 16 obslužného zařízení 15 řídí současně motory 24 a 28 pomocného odtahového ústrojí 23 resp. pomocného hnacího válce 27. Za tímto účelem použije předem určené profily, které jsou sladěny s rychlostním profilem pro podávači ústroji 4. Proto již není zapotřebí další komunikace mezi řídicím ústrojím 16 obslužného zařízení 15 a decentralizovaným řídicím ústrojím 10a během zapřádání.
V neznázorněné alternativní formě provedení je celý proces zapřádání koordinován řídicím systémem stroje (viz obr. 1). Aby se v tomto případě zaručila koordinace pracovní rychlosti podávacího ústrojí 4, jakož i pomocného odtahového ústrojí 23 a pomocného hnacího válce 27, vyšle řídicí systém stroje jak spouštěcí příkaz řídicímu modulu 35 tak i spouštěcí příkaz řídicímu modulu 29.
Obr. 3 znázorňuje další přiklad provedeni vynálezu, přičemž dopřádací místo 3a je vytvořeno pro zapřádáni bez pomoci pojízdného obslužného zařízení. Za tímto účelem je na dopřádacim místě 3a uspořádáno neznázorněné obslužné zařízení, které mimo jiné obsahuje prostředek na manipulaci s přízí a čisticí zařízeni pro dopřádací jednotku 6.
Další rozdíly vzhledem k příkladnému provedení z obr. 2 jsou vysvětleny v následujícím textu: Protože zde není uspořádáno pomocné odtahové ústrojí, je hlavnímu odtahovému ústrojí 7 přiřazen individuálně ovladatelný motor 37. Dále je bezprostředně na dopřádacim místě 3a uspořádán zásobník 39 příze s odsávacím zařízením 14. Křížová cívka KS je dále uložena na pevném držáku cívky 22’ a je poháněna motorem 38. Motor
PS3587CZ podávacího ústrojí je ovládán jako v předchozím příkladu během fáze zapřádání podle předem uloženého profilu řídicím modulem 35. Motor 37 odtahového ústrojí 7 je rovněž ovládán řídicím modulem 35 podle rychlostního profilu předem uloženého v paměti 36. Konečně pro motor 38 navíjecí jednotky 9 je uložen v paměti 36 třetí rychlostní profil.
Uvedené rychlostní profily jsou v tomto příkladu provedení vytvořeny řídicím systémem 12 stroje a předány komunikačním systémem 32 decentralizovanému řídicímu ústrojí 10a Řídicí systém 12 stroje obsahuje jako obvykle řídicí modul 41 křížení centrálních agregátů. Vedle toho obsahuje určovací modul 42 pro rychlostní profily funkčních jednotek 4, 8, 9 dopřádacího místa 3a K přenosu rychlostních profilů je dále uspořádáno komunikační rozhraní 43. Proces zapřádání lze v příkladu provedení podle obr. 3 koordinovat buď decentralizovaným řídicím ústrojím 10a nebo řídicím systémem 12 stroje. Tak lze generovat příslušný spouštěcí příkaz buď řídicím systémem 12 stroje, nebo decentralizovaným řídicím ústrojím 10a.
Obr. 4 znázorňuje diagram závislosti rychlost/čas, který je vysvětlen v následujícím textu vzhledem k dopřádacímu místu 3a bezvřetenového dopřádacího stroje 1 podle obr. 2. Rychlost GZ přitom udává rychlost, kterou je přiváděn pramen FB vláken k ojednocovacímu ústrojí. Rychlost GZ odpovídá v počáteční provozní fázi BP. během procesu VP, AP zapřádáni a v následující provozní fázi BP1 pracovní rychlosti podávacího ústrojí 4.
Dále rychlost GS odpovídá rychlosti, kterou je vypřádaná příze F navíjena na cívku prostřednictvím navíjecího ústrojí 9. Rychlost GS odpovídá během provozních fází BP a BP’ pracovní rychlosti hnacího válce 21 a během procesu VP, AP zapřádání pracovní rychlosti pomocného hnacího válce 27.
Rychlost GA představuje rychlost, kterou je vypřádaná příze F odtahována ze spřádací jednotky 6. Přitom se jedná během provozních fázi BP a BP’ o pracovní rychlost odtahového ústrojí 7 a během procesu VP, AP zapřádáni o pracovní rychlost pomocného odtahového ústrojí 23.
PS3587CZ
V počáteční provozní fázi BP, která trvá od okamžiku tg do okamžiku ti, mají rychlosti GZ, GA a GS konstantní hodnotu. V okamžiku ti dochází, úmyslně nebo neúmyslně, k přetržení vypřádané příze F v oblasti mezi spřádací jednotkou 6 a navíjecí jednotkou 9 dopřádacího místa 3« Toto přetržení příze je zjištěno snímačem 8 příze dopřádacího místa 3g. Tímto vyvolá decentralizované řídicí ústrojí 10« přiřazené k dopřádacímu místu 3a obrácení směru dopravy pramene FB vláken dopravovaného podávacím ústrojím 4. Křivka GZ klesá proto pod nulovou linii. V okamžiku tg se podávači ústroji 4 zastaví. Přední konec pramene FB vláken se nyní nachází v určité vzdáleností od ojednocovacího ústrojí 5 dopřádacího místa 3^ takže se neojednocují další vlákna z pramene FB vláken, přičemž je zabráněno poškození pramene FB vláken.
Odtahové ústroji 7 a navíjecí jednotka 9 jsou podle křivek GA a GS zabrzděny bezprostředně po přetržení příze až do zastaveni. Přitom se odtahové ústroji 7 zpravidla zastaví rychleji než navíjecí jednotka 9, protože náhlé zabrzdění navíjecí jednotky by mohlo vést ke zničení křížové cívky KS.
Zabrzdění uvedených funkčních jednotek 7, 9 dopřádacího místa 3« probíhá v přípravné fázi VP pro obnovení předení dopřádacího místa. V přípravné fázi VP se provádějí další přípravná opatření k obnovení předení. Obvyklé je například čištění spřádací jednotky 6 dopřádacího místa 3^.
Pokud řídicí ústroji 16« koordinující proces zapřádání zjistí ukončení přípravných opatření, zahájí v okamžiku £3 vlastní fázi AP zapřádání. K řízení podávacího ústrojí 4, odtahového ústrojí 7 a navíjecí jednotky 9 během fáze AP zapřádání jsou výhodným způsobem určeny rychlostní profily GPZ, GPA resp. GPS. Tyto rychlostní profily GPZ, GPA a GPS se urči před začátkem fáze AP zapřádání, tedy v přípravné fázi VP nebo výhodným způsobem v předchozí provozní fázi BP prostřednictvím určovacího modulu 30, který je integrován do řídicího ústrojí 16 pojízdného obslužného zařízení 15.
Rychlostní profily GPA a GPS jsou uloženy v paměťové jednotce přiřazené k řídicímu ústrojí 16 pojízdného obslužného zařízení, aby během
PS3587CZ fáze AP zapřádání bylo možně provádět řízení pomocného odtahového ústrojí 23 a pomocného hnacího válce 27 podle profilů GPA a GPS.
Před zahájením fáze AP zapřádání, totiž v přípravné fázi VP, nebo výhodným způsobem ještě předtím, je rychlostní profil GPZ pro podávači ústrojí 4 předán decentralizovanému řídicímu ústrojí 10a, které ovládá podávači ústrojí 4 i během fáze zapřádání AP,
Řídicí ústrojí koordinující proces zapřádání, které je vdaném případě řídicím ústrojím 16 pojízdného obslužného zařízení 15, předává v čase t3 spouštěcí příkaz decentralizovanému řídicímu ústrojí 10^ Jakmile tento spouštěcí příkaz přijme decentralizované řídicí ústrojí 10g, řídí řídicí modul 35 motor 19 podávacího ústrojí 4 podle rychlostního profilu GPZ uloženého předtím v paměti 36.
V čase Í4 začne podávání pramene FB vláken k ojednocovacímu ústrojí 5 rychlosti, která je značně vyšší než rychlost určená pro provozní fázi BP. V intervalu tg až ty je rychlost snižována postupně až na rychlost určenou pro provozní fázi BP. Doba trvání a výška jednotlivých stupňů je přitom různá.
V čase Í3 začíná dále řízení pracovní rychlosti pomocného odtahového ústrojí 23 podle rychlostního profilu GPA jakož i řízení pracovní rychlosti navíjecí jednotky 9 podle rychlostního profilu GPS řídicím modulem 29 obslužného zařízení 15. V čase tg se zahájí jak odtah příze, tak i navíjení příze. Přitom lze odtahové ústrojí 23 zpravidla zrychlit více, než navíjecí jednotku 9. Proto se v čase ta přeruší zrychlení odtahu. V Čase tg dosáhne potom odtahová rychlost a navíjecí rychlost stejnou hodnotu. Zatímco do doby tg byla v zásobníku 25 příze vytvořena rezerva FR příze, je tato od Času tg až do času tji opět snížena. Za účelem zrychlení snížení zásob se zvýší navíjecí rychlost GS dočasně nad rychlost určenou pro provozní fázi BP.
Zatímco odtahová rychlost GA dosáhne v čase tjo hodnotu určenou pro provozní fázi BP, pro navíjecí rychlost GS to platí teprve v čase tii. Tento okamžik Vq označuje přechod od fáze AP zapřádání k nové provozní fázi BP’ V čase tu dosáhly podávači rychlost GZ, odtahová rychlost GA a
PS3587CZ navíjecí rychlost GS svoji normální hodnotu. Příze je v intervalu ti0 až tu předána z pomocného odtahového ústrojí 23 odtahovému ústrojí 7. Dále je v čase tri ukončen pohon navíjecí jednotky 9 pomocným hnacím válcem 27. Pohon je nyní realizován hnacím válcem 21. Od času tu je prováděno řízení rychlostí na základě hodnot určených pro provozní fázi BP. které jsou zpravidla konstantní.
Časový profil rychlostí z obr. 4 platí analogicky i pro bezvřetenový dopřádací stroj podle obr. 3. Důležité rozdíly jsou přitom v tom, že rychlostní profily GPZ, GPA a GPS jsou určeny určovacím modulem 42 řídicího systému 12 stroje a jsou předány decentralizovanému řídicímu ústrojí 10a a že poslední řídí podávači rychlost GZ, odtahovou rychlost GA a navíjecí rychlost GS během fáze zapřádání AP. Koordinujícím řídicím ústrojím může být přitom řídicí systém 12 stroje, nebo decentralizované řídicí ústrojí 10g.
Obr. 5 znázorňuje blokové schéma zapojení komunikačního systému 32 bezvřetenového dopřádacího stroje 1 podle vynálezu, které odpovídá například příkladům provedení obr. 1 až 3. Bezvřetenový dopřádací stroj 1 obsahuje množství stejných sekcí 2a až 2^, z nichž každá obsahuje sekční řídicí ústrojí 30a až 30d.
Stejně tak obsahuje každá sekce 2a až 2^ množství doprádacích míst, která jsou znázorněna pouze částečně. Z důvodů přehlednosti bylo upuštěno od znázornění dalších sekcí. Z téhož důvodu je rovněž podrobněji znázorněna pouze sekce 2a.
Sekční řídicí ústrojí 46a až 46d jsou za účelem výměny dat spojena strojovou sběrnicí 44 s řídicím systémem 12 stroje. Řídicí systém 12 bezvřetenového dopřádacího stroje 1 lze spojit s nadřízeným řízením AS zařízeni. Dále jsou centrální pohony 47, například u bezvřetenového dopřádacího stroje 1 podle obr. 2 pohony rozprostírající se v délce stroje pro ojednocovaci ústrojí 5, pro spřádací jednotky 6, pro odtahová ústrojí 7 a hnací válce 21, spojeny se strojovou sběrnicí 44. Pokud je k dispozici, je
PS3587CZ rovněž pojízdné obslužné zařízení 15 pevným rozhraním 48 připojeno ke strojové sběrnici 44, například pomocí vlečného kabelu.
V sekci 2g je výhodným způsobem uspořádána sekční sběrnice 45. K sekční sběrnici 45 je připojeno sekční řídicí ústrojí 46a. Stejně tak jsou se sekční sběrnicí 45 spojena decentralizovaná řídicí ústrojí 10a až 10d Ke každému z decentralizovaných řídicích ústrojí 10a až 10^ jsou připojena čtyři dopřádací místa 3.
Strojová sběrnice 44 a sekční sběrnice 45 jsou vytvořeny jako lineární CAN-sběrnice. Obsahují centrální vodič, který je symbolizován bílou dvojitou šipkou. Připojení účastníků sběrnice je provedeno pomocí vrubových svorek, které jsou symbolizovány černými dvojitými šipkami. Jak strojová sběrnice 44 tak i sekční sběrnice 45 obsahuji neznázorněné, koncové zatěžovací odpory. Dolaďovací vedení nejsou zahrnuta, principielně jsou však možná.
U bezvřetenových dopřádacích strojů 1. podle obr. 2 se rychlostní profil GPZ pro podávači ústrojí 4 dopřádacího místa 3a přenáší z pojízdného obslužného zařízení 15 přes strojové rozhraní 48, strojovou sběrnici 44, sekční řídicí ústrojí 46a a sekční sběrnici 45 do decentralizovaného řídicího ústrojí 10a, aby se zde uložilo. Spouštěcí povel k aktivaci rychlostního profilu GPZ se předává stejnou cestou. Přímé spojeni - ať drátové nebo bezdrátové - mezi pojízdným obslužným zařízením 15 a decentralizovaným řídicím ústrojím 10« není proto v prostoru dopřádacího místa 3a zapotřebí.
Oproti tomu se u bezvřetenového dopřádacího stroje 1_ podle obr. 3 přenášejí rychlostní profily GPZ, GPA a GPS z řídicího systému 12 stroje přes strojovou sběrnici 44, sekční řídící ústrojí 46a a sekční sběrnici 45 do decentralizovaného řídicího ústrojí 10a, aby se zde uložily. Pokud je proces zapřádání koordinován řídicím systémem 12 stroje, lze spouštěcí příkazy k aktivaci rychlostních profilů GPZ, GPA a GPS přenášet stejnou cestou. Když však je decentralizované řídicí ústrojí 10a koordinujícím řídicím ústrojím, může být toto vytvářeno samotnými decentralizovanými řídicími ústrojími 10a.
PS3587CZ
Na obr. 6 je zvětšené znázornění určovacího modulu 30 pro bezvřetenový dopřádací stroj 1. podle vynálezu, jakož i ktomu připojené konstrukční skupiny. Provedení platí analogicky pro určovací modul 46.
Určovací modul 30 obsahuje vědomostní bázi 49 s datovou částí 50 a předpisovou částí 51.. V datové části 50 jsou uchovávána uložená data GD
V předpisové části 51 jsou dále uchovávána uložená pravidla GR. Uložená data GD a uložená pravidla GR lze vyvolat vyhodnocovacím zařízením 52 z vědomostní báze 49. Ke stanovení rychlostního profilu GPZ pro podávači ústrojí 4 bezvřetenového dopřádaciho stroje 1 generuje vyhodnocovací 10 zařízení nyní údaje BD jako menu. Tyto údaje BD jsou pro obsluhu zobrazeny prostřednictvím zobrazovací jednotky 18. Prostřednictvím zadávací jednotky 17 může nyní obsluha zadávat poptávané, předem zadané údaje VD do vyhodnocovacího zařízeni 52. Vyhodnocovací zařízení 52 zjisti nyní z předem zadaných údajů VD, předem uložených údajů GD a 15 uložených pravidel GR daný rychlostní profil GPZ. Tento se potom přenese ke komunikačnímu rozhraní 31 a odtud se pošle dále, jak je popsáno výše.
Vynález se neomezuje na příkladná provedení popsaná na základě vyobrazeni. Modifikace v rámci patentových nároků jsou možné.

Claims (22)

1. Bezvřetenový dopřádací stroj, například rotorový dopřádací stroj (1), s množstvím stejných pracovních míst (3), přičemž každému pracovnímu místu (3) je přiřazeno decentralizované řídicí ústrojí (10) křížení pracovní rychlosti alespoň jedné funkční skupiny (4; 4, 7, 9) daného pracovního místa (3), a s alespoň jedním dalším řídicím ústrojím (16; 12), které přinejmenším dočasně koresponduje s množstvím decentralizovaných řídicích ústrojí (10) a za tímto účelem je s nimi spojeno prostřednictvím komunikačního systému (32), vyznačující se tím, že další řídicí ústrojí (16; 12) obsahuje určovací modul (30; 42) k určení rychlostního profilu (GPZ; GPZ, GPS, GPA), který je určen k řízení uvedené funkční skupiny (4; 4, 7, 9) během fáze (AP) zapřádání u daného dopřádacího místa (3), přičemž je vytvořeno další řídicí ústrojí (16; 12) k určení a zaslání rychlostního profilu (GPZ; GPZ, GPS, GPA) prostřednictvím komunikačního systému (32) k danému decentralizovanému řídicímu ústrojí (10) před fází (AP) zapřádání a přičemž decentralizované řídicí ústroji (10) obsahuje paměť (36) k ukíádání rychlostního profilu (GPZ; GPZ, GPS, GPA) jakož i řídicí modul (35) k řízení dané funkční skupiny (4; 4, 7, 9) během fáze (AP) zapřádání podle rychlostního profilu (GPZ; GPZ, GPS, GPA).
2. Bezvřetenový dopřádací stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že určení rychlostního profilu (GPZ; GPZ, GPS, GPA) je provedeno na základě alespoň jednoho určovacího pravidla (GR) předem uloženého v určovacím modulu (30; 42), jakož i na základě v něm uložených údajů (GD, VD)..
3. Bezvřetenový dopřádací stroj podle nároku 2, vyznačující se tím, že údaje (GD, VD) obsahuji předem uložené údaje (GD) a obsluhou předem zadávatelné údaje (VD).
PS3587CZ
4. Bezvřetenový dopřádací stroj podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že určovací modul (30, 42) obsahuje expertní systém (49, 52) s vědomostní bází (49) a vyhodnocovacím zařízením (52).
5. Bezvřetenový dopřádací stroj podle nároku 3, vyznačující se tím, že další řídicí ústrojí (16; 12) obsahuje zadávací jednotku (17; 13), která je určena k zadávání údajů (VD).
6. Bezvřetenový dopřádací stroj podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že další řídicí ústrojí (16; 12) obsahuje zobrazovací jednotku (18, 14), která je vytvořena dodatečně k nabídce funkcí určovacího modulu (30; 42).
7. Bezvřetenový dopřádací stroj podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že decentralizované řídicí ústroji (10) je vytvořeno k ovládání uvedené funkční skupiny (4; 4, 7, 9) u více pracovních míst (3).
8. Bezvřetenový dopřádací stroj podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že jednou z uvedených funkčních skupin je podávači ústrojí (4) k podávání pramene (FB) vláken k ojednocovacímu ústrojí (5).
9. Bezvřetenový dopřádací stroj podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že jednou z uvedených funkčních skupin je spřádací jednotka (6) ke spřádání podávaných vláken.
10. Bezvřetenový dopřádací stroj podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že jednou z uvedených funkčních skupin je odtahové ústrojí (7) k odtahování příze (F) ze spřádací jednotky (6).
PS3587CZ
11. Bezvřetenový doprádací stroj podle kteréhokoliv z předchozích nároků,^vyznačující se tím, že jednou z uvedených funkčních skupin je navíjecí jednotka (9) k navíjení vypřádané příze (F).
12. Bezvřetenový doprádací stroj podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že komunikační systém (32) obsahuje systém sběrnic (44, 45).
13. Bezvřetenový doprádací stroj podle nároku 12, vyznačující se tím, že každé decentralizované řídicí ústrojí (10) je přiřazeno jedné sekci (2) a je připojeno k sekční sběrnici (45) dané sekce (2), která je sekčnim řídicím ústrojím (46) přirazeným sekci (2) připojena ke strojové sběrnici (44), ke které je připojeno další řídicí ústrojí (16; 12).
14. Bezvřetenový doprádací stroj podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že další řídicí ústrojí (16; 12) je řídicím systémem (12) stroje k celkovému řízení bezvřetenového dopřádacího stroje (1) uspořádaným zejména v koncovém dílu (11) rámu bezvřetenového dopřádacího stroje (1).
15. Bezvřetenový doprádací stroj podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že další řídicí ústrojí (16; 12) je řídicím ústrojím (16) pojízdného obslužného zařízení (15) bezvřetenového dopřádacího stroje (1).
16. Bezvřetenový doprádací stroj podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že řídicímu modulu (35) lze přivádět spouštěcí příkaz, který spustí autonomní řízení příslušné funkční skupiny (4; 4, 7, 9) prostřednictvím řídicího modulu (35) podle rychlostního profilu (GPZ; GPZ, GPS, GPA).
PS3587CZ
17. Bezvřetenový dopřádací stroj podle nároku 16, vyznačující se tím, že v oblasti dopřádacího místa (3) je uspořádána obslužná jednotka spojená s decentralizovaným řídicím ústrojím (10), jejímž prostřednictvím lze vytvořit uvedený spouštěcí příkaz zadáním prostřednictvím obsluhy.
18. Bezvřetenový dopřádací stroj podle nároku 16 nebo 17, vyznačující se tím, že uvedený spouštěcí příkaz lze vytvořit řídicím ústrojím (10; 12; 16} koordtnujícím agregáty, které se účastní procesu zapřádání.
19. Bezvřetenový dopřádací stroj podle nároku 18, vyznačující se tím, že koordinující řídicí ústrojí (10; 12; 16) je řídicím ústrojím (16) pojízdného obslužného zařízení (15) bezvřetenového dopřádacího stroje (1).
20. Bezvřetenový dopřádací stroj podle nároku 18, vyznačující se tím, že koordinující řídicí ústrojí (10; 12; 16) je řídicím ústrojím obslužného zařízení uspořádaného u daného dopřádacího místa.
21. Bezvřetenový dopřádací stroj podle nároku 18, vyznačující se tím, že koordinující řídicí ústrojí (10; 12; 16) je řídicím systémem (12) stroje .
22. Bezvřetenový dopřádací stroj podle nároku 18, vyznačující se tím, že koordinující řídicí ústrojí (10; 12; 16) je decentralizované řídicí ústrojí (10).
CZ20080509A 2007-09-12 2008-08-26 Bezvretenový doprádací stroj CZ2008509A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE102007043417.2A DE102007043417B4 (de) 2007-09-12 2007-09-12 Offenend-Spinnmaschine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2008509A3 true CZ2008509A3 (cs) 2009-04-15

Family

ID=40348475

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20080509A CZ2008509A3 (cs) 2007-09-12 2008-08-26 Bezvretenový doprádací stroj

Country Status (4)

Country Link
CN (1) CN101387023B (cs)
CZ (1) CZ2008509A3 (cs)
DE (1) DE102007043417B4 (cs)
IT (1) IT1391293B1 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102009030802A1 (de) * 2009-06-27 2009-11-05 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Offenend-Rotorspinnmaschine
DE102011053811A1 (de) * 2011-09-21 2013-03-21 Rieter Ingolstadt Gmbh Spinnmaschine und Verfahren zur Unterbrechung der Garnherstellung an einer Spinnmaschine
CN103451784B (zh) * 2012-05-28 2015-08-12 长江大学 气流纺纱机断纱重新接头控制装置
DE102013009998A1 (de) * 2013-06-14 2014-12-18 Saurer Germany Gmbh & Co. Kg Verfahren zum Betreiben einer Arbeitsstelle einer Offenend-Rotorspinnmaschine sowie zugehörige Arbeitsstelle
DE102016109682A1 (de) * 2016-05-25 2017-11-30 Rieter Ingolstadt Gmbh Verfahren zum Anspinnen eines Fadens in einer Offenend-Spinnvorrichtung
CH714412A1 (de) * 2017-12-08 2019-06-14 Rieter Ag Maschf Verfahren zum Betreiben einer Spulmaschine zum Umspulen von Kopsen einer vorangehenden Ringspinnmaschine.
DE102018118654A1 (de) * 2018-08-01 2020-02-06 Maschinenfabrik Rieter Ag Verfahren zum Betreiben einer Textilmaschine und Textilmaschine

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CS251339B1 (en) * 1984-09-26 1987-06-11 Frantisek Burysek Spinning-in process control device in spinning units
IT1228526B (it) 1989-03-02 1991-06-20 Savio Spa Filatoio ad estremita' aperta perfezionato.
DE4431810B4 (de) * 1994-09-07 2006-07-06 Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag Einstellung der Parameter für optimale Ansetzvorgänge einer Ansetzvorrichtung bei Partiewechsel an einer Rotorspinnmaschine
DE19923047A1 (de) * 1999-05-20 2000-11-23 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zur Steuerung einer Komponente einer eine Vielzahl gleichartiger Arbeitstellen nebeneinander aufweisenden Textilmaschine
US6314712B1 (en) * 2000-03-29 2001-11-13 Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag Apparatus and process for the control of piecing in spinning devices
CN2491463Y (zh) * 2001-07-02 2002-05-15 广汉川江机械制造有限公司 一体化开放式纺纱器
DE10214492A1 (de) * 2002-03-26 2003-10-16 Stahlecker Gmbh Wilhelm Vorrichtung zum Offenend-Spinnen
DE102004029020A1 (de) * 2004-06-16 2005-12-29 Saurer Gmbh & Co. Kg Verfahren und Vorrichtung zum Betreiben einer Offenend-Rotorspinnvorrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
CN101387023A (zh) 2009-03-18
CN101387023B (zh) 2012-07-25
DE102007043417A1 (de) 2009-03-19
ITTO20080640A1 (it) 2009-03-13
DE102007043417B4 (de) 2021-03-18
IT1391293B1 (it) 2011-12-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2008509A3 (cs) Bezvretenový doprádací stroj
JP3242915B2 (ja) 繊維処理プラント紡績工場および紡績機械
CN101372775B (zh) 生产交叉卷绕筒子的纺织机
CN106948050B (zh) 用于调整纺织机上的纱线批次生产的方法
CN109911707B (zh) 服务机组的运行方法
CN101348957A (zh) 纺纱机的操作方法
DE102007032237A1 (de) Textilmaschine
CN1353217A (zh) 用于在纺织设备和纺织机器上进行操纵和显示的装置
CN108060477A (zh) 纺纱机及纺纱方法
CN103966708A (zh) 用于在自由端纺纱机上优化批次转换的方法
CN107963515B (zh) 纺织机械的维护顺序调整系统
DE102013014195A1 (de) Behebung einer Fadenunterbrechung beim Wickeln eines Fadens auf eine Kreuzspule
US11091854B2 (en) Method for operating a textile machine, and textile machine
CN110872736B (zh) 纺织机和控制纺织机的方法
WO2013163914A1 (en) Spinning machine
CZ2012367A3 (cs) Zpusob a zarízení k zaprádání príze po pretrhu na pracovním míste rotorového doprádacího stroje
CN114645346A (zh) 用于运行半自动或全自动纺纱机、特别是自由端转杯纺纱机的方法
CN103003480A (zh) 清理粗纱的方法和装置
WO2019111090A1 (de) Verfahren zum betreiben einer spulmaschine zum umspulen von kopsen einer vorangehenden ringspinnmaschine
CZ306287B6 (cs) Způsob ukončení předení na pracovním místě rotorového dopřádacího stroje
CN1904162B (zh) 用于精梳机的驱动控制
CZ2012720A3 (cs) Způsob řízení zapřádacích a zastavovacích operací příze na pracovním místě rotorového dopřádacího stroje
CZ2006507A3 (cs) Zpusob zaprádání príze na bezvretenovém doprádacím stroji a sprádní místo k jeho provádení
CN113355776B (zh) 操作纺纱机的方法和纺纱机
CN109695074B (zh) 具有用于中间存储纤维条的条存储单元的纺织机联合体