CZ2005583A3 - Způsob lisování dílů ze slitiny Al-Mg za snížených teplot - Google Patents
Způsob lisování dílů ze slitiny Al-Mg za snížených teplot Download PDFInfo
- Publication number
- CZ2005583A3 CZ2005583A3 CZ2005583A CZ2005583A CZ2005583A3 CZ 2005583 A3 CZ2005583 A3 CZ 2005583A3 CZ 2005583 A CZ2005583 A CZ 2005583A CZ 2005583 A CZ2005583 A CZ 2005583A CZ 2005583 A3 CZ2005583 A3 CZ 2005583A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- blank
- heated
- strip
- parts
- možné
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B21—MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
- B21D—WORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
- B21D22/00—Shaping without cutting, by stamping, spinning, or deep-drawing
- B21D22/20—Deep-drawing
- B21D22/201—Work-pieces; preparation of the work-pieces, e.g. lubricating, coating
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C22—METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
- C22C—ALLOYS
- C22C21/00—Alloys based on aluminium
- C22C21/06—Alloys based on aluminium with magnesium as the next major constituent
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B21—MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
- B21D—WORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
- B21D22/00—Shaping without cutting, by stamping, spinning, or deep-drawing
- B21D22/20—Deep-drawing
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C22—METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
- C22F—CHANGING THE PHYSICAL STRUCTURE OF NON-FERROUS METALS AND NON-FERROUS ALLOYS
- C22F1/00—Changing the physical structure of non-ferrous metals or alloys by heat treatment or by hot or cold working
- C22F1/04—Changing the physical structure of non-ferrous metals or alloys by heat treatment or by hot or cold working of aluminium or alloys based thereon
- C22F1/047—Changing the physical structure of non-ferrous metals or alloys by heat treatment or by hot or cold working of aluminium or alloys based thereon of alloys with magnesium as the next major constituent
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Metallurgy (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- Thermal Sciences (AREA)
- Shaping Metal By Deep-Drawing, Or The Like (AREA)
- Forging (AREA)
- Superstructure Of Vehicle (AREA)
- Metal Extraction Processes (AREA)
Description
Způsob lisováni dílů ze slitiny Al-Mg za snížených teplot
Oblast techniky
Vynález se týká výroby výrazně tvarovaných dílů ze slitiny hliníku, zejména ze slitiny typu Al-Mg (série 5000 podle normy EN 573-3), určených zejména pro automobilové konstrukce, způsobem lisování za snížených teplot, tj . při teplotě mezi 150 a 350 °C.
Dosavadní stav techniky
Je známo, že od teploty 150 °C výše roste tažnost slitin hliníku při zlomu, přičemž tento jev je tím výraznější, čím pomalejší je rychlost deformace. Na rozdíl od superplastického tváření, k němuž dochází při teplotách vyšších než 450 °C a k němuž jsou zapotřebí slitiny se zvláštní mikrostrukturou s velmi jemnými zrny, umožňuje tváření za snížených teplot, při teplotě mezi 150 a 350 °C, zvýšit tažnost běžných slitin, zejména těch ze série 5000.
První pokusy o lisování slitin hliníku za snížených teplot v automobilovém průmyslu byly provedeny ve Spojených státech v 70. letech 20. století. Jejich cílem bylo nahradit ocel hliníkem, aniž by bylo nutné upravit nástroje. Patent US 4090889 firmy Chrysler, podaný v roce 1976, popisuje způsob ' lisování dílů pro automobily z různých typů slitin ·· ·· • · · ·
včetně slitiny 5252-H25 při teplotě mezi 100 a' 315 °C. Zahřívání výstřižků, pokrytých mazivem na bázi grafitu, je s výhodou prováděno infračerveným zářením. Od té doby nedošlo k žádnému průmyslovému využití, pravděpodobně z důvodů nedokonalého zacházení s teplem při tomto způsobu a kvůli tomu, že bylo obtížné dosáhnout takového tempa výroby, které by se blížilo tempu výroby při běžném lisování za studená.
Cílem předkládaného vynálezu je překonat tyto nevýhody a umožnit lisování dílů pro automobily ze slitiny hliníku, zejména ze slitiny Al-Mg, za snížených teplot, jehož produktivita bude odpovídat požadavkům automobilového průmyslu, ať již proto, aby bylo možné vytvořit díly, které nelze vyrobit za studená, nebo aby se usnadnila výroba, zejména snížením počtu jednotlivých operací lisování, nebo aby bylo možné použít levnější slitiny, které však za studená nejsou příliš dobře tvářitelné.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je způsob výroby lisovaných dílů ze slitiny hliníku obsahující následující kroky:
výrobu pásu o tloušťce mezi 0,5 a 5 mm ze slitiny o složení (v hmotnostních %) : Mg: 1-6; Mn < 1,2; Cu < 1; Zn < 1; Si < 3; Fe < 2; Cr < 0,4; Zr < 0,3; další prvky jednotlivě < 0,1 a celkově < 0,5, zbytek AI, vyříznutí výstřižku z tohoto pásu, lokální nebo celkové zahřátí výstřižku na teplotu mezi
150 a 350 °C po dobu < 30 s,
lisování zahřátého výstřižku pomocí zařízení alespoň částečně zahřátého na teplotu mezi 150 a 350 °C za přítomnosti maziva slučitelného s pozdějšími operacemi.
Mazivo může být buď předem naneseno na vyříznutý výstřižek nebo nastříkáno na lisovací zařízení bezprostředně před lisováním výstřižku. Lisování se s výhodou provede během jediné operace.
Předmětem vynálezu je rovněž díl vylisovaný z výstřižku ze slitiny hliníku s výše uvedeným složením, který obsahuje málo tvarované či netvarované oblasti a výrazně tvarované oblastí, přičemž méně tvarované oblasti mají mez průtažnosti Ro,2 alespoň o 30 % větší (nebo Vickersovu tvrdost alespoň o 20 % větší) než více tvarované oblasti.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 znázorňuje perspektivní pohled na vyložení automobilových dveří vyrobených způsobem podle vynálezu popsaným v příkladu 1.
Obr. 2 | znázorňuj e používaného v | předehřívanou část příkladech 1 a 2. | výstřižku |
Obr. 3 | je pohled v z příkladu 2. | řezu na protivýlisek | v rohu dílu |
• to to · *
• · ·
Vynález se vztahuje na výrobu lisovaných dílů ze slitin hliníku, které obsahují 1 až 6 %, s výhodou 3,5 až 5 % hořčíku. Mg zvyšuje mechanickou odolnost slitiny stejně jako Cu, Mn nebo Zn, které mohou být přítomny v poměru do 1 % v případě Cu a Zn a do 1,2 % v případě Mn. Těmito slitinami jsou hlavně slitiny ze série 5000, například slitiny 5052, 5083, 5182 nebo 5754, ale mohou to být také slitiny ze série 4000, pokud je obsah Si vyšší než obsah Mg, nebo ze série 3000, pokud je obsah Mn o něco vyšší než obsah Mg. Tyto slitiny 3000 nebo 4000 mohou být vyrobeny s přídavkem recyklovaných odpadů z výroby, což snižuje jejich cenu.
Pásy mohou být vyrobeny tradičně litím desek, válcováním za tepla a poté válcováním za studená, ale také kontinuálním litím pásů, ať již mezi dvěma kovovými licími pásy („belt casting) a poté válcováním za tepla a případně za studená, nebo mezi dvěma ochlazenými válci („rollcasting) a poté válcováním za studená. V případě lití mezi válci může být výhodné, a to zároveň z technického i ekonomického hlediska, použít pásy válcované za tepla, pokud to požadovaná tloušťka dovolí.
Při tradičním lití je obsah Fe omezen na 0,8 %, ale u slitin vytvořených kontinuálním litím může dosahovat až 2 %. Při kontinuálním lití může být vyšší i obsah křemíku, až 3 %, zatímco při tradičním lití je lepší jeho obsah omezit na 2 %.
Poslední operace válcování může být provedena válcem s texturou, která byla vytvořena například technikou elektronových svazků (EBT), elektroerozí (EDT) nebo » · · · 4 • 9 9 9 99 laserovým paprskem. Tím se zlepší tvářitelnost a povrchový vzhled vytvořeného dílu po nanesení laku.
Pokud je požadována velmi vysoká tažnost, aby bylo možné vyrobit výrazně tvarované díly vytvořené náročným lisováním, a pokud zároveň nejsou kladeny velké nároky na konečnou mechanickou odolnost, mohou být pásy žíhány (stav 0). Avšak jednou z výhod způsobu podle vynálezu je vyjít ze zpevněného nebo z částečně obnoveného stavu (stavy Hlx nebo H2x). Kromě toho, že je to výhodné ekonomicky, se při vynechání žíhání zároveň zabrání tvorbě Ludersových obrazců při lisování, které se objevují, když se vychází z žíhaného stavu. To je významná výhoda, protože vedle toho, že použití žíhaného stavu způsobuje nedostatečnou odolnost proti vrypu, znemožňovalo riziko vzniku Ludersových obrazců až do současné doby využít slitiny Al-Mg pro výrobu povrchových dílů karoserie, které jsou opatřovány lakem, kdežto pro výrobu výztužných dílů, které nejsou vidět, jsou tyto slitiny využívány hojně. Je třeba zmínit, že tytéž vzhledové vady zmizí rovněž při tváření plechů v žíhaném stavu za snížených teplot, což je výhodné pro použití, kde je požadována vysoká tvářitelnost a pěkný vzhled, ale nikoli velmi vysoká mechanická odolnost, jako například pro viditelná vyložení křídel dveří. Použití slitiny stejného typu pro povrchové i pro výztužné díly navíc usnadňuje recyklaci.
Z pásů se poté vyříznou výstřižky, jejichž tvar je přizpůsoben tvaru vyráběného dílu. V této fázi mohou být výstřižky pokryty mazivem, které je při teplotě lisování relativně stabilní a nevylučuje jedovaté výpary. Mazivo by se mělo rovněž nechat snadno odstranit při odmašťování a mělo by být slučitelné s pozdějšími výrobními operacemi, • 44 4 · ·· 44·· • 4 4 4·· jako například se svařováním nebo lepením, bez nutnosti dodatečné úpravy povrchu, a také s kataforézou. Například mohou být použita maziva na bázi syntetických esterů s vysokým bodem varu a vysokým bodem vzplanutí, která jako mazací přísady obsahují stearany zinku, sodíku nebo lithia, nebo pevná maziva typu nitridu boru.
Výstřižky se poté předehřejí na teplotu mezi 150 a 350 °C. Toto předehřátí musí být dostatečně rychlé, tj. musí trvat méně než 30 s, s výhodou méně než 20 s či dokonce méně než 10 s, aby mohly být výstřižky lisovacímu nástroji dodávány požadovaným tempem. Pokud je to nutné, je možné jednomu lisovacímu nástroji dodávat výstřižky z několika předehřívacích stanovišť. Předhřívání může být prováděno homogenním způsobem na celém výstřižku, ale také selektivně, takže se mezi různými oblastmi výstřižku vytvoří teplotní gradient. Toto lokalizované předehřívání umožňuje optimalizovat mechanické vlastnosti, buď tak, že se lepším rozložením deformací usnadní tváření, nebo tak, že výsledný díl bude mít heterogenní mechanické vlastnosti přizpůsobené různým funkcím jednotlivých oblastí vytvořeného dílu. Takto lze například selektivně předehřát ty oblasti, které mají být více tvarovány. V případě spojování výstřižků je možné předehřívání lokalizovat do okolí oblasti spojování, aby se zabránilo vytvoření trhlin v této oblasti při lisování.
Pokud je výchozí výstřižek vytvořen ze silně zpevněné slitiny, je také možné lokálně zahřát pouze obvod, čímž se na konci tváření získá díl, jehož středová část, která nebyla zahřívána, si zachovává vysokou mez průtažnosti a jehož obvod byl během tváření žíhán, a v důsledku toho má vlastnosti, které později umožňují velmi dobré vsazování.
* 9999 99 99 ·· 9999 • 9 · · · 9 9 9*· •999 9 99 9 9 9 999 • 999 999999 9 9
999 999 9
Pro dosažení rychlého, a v případě potřeby lokalizovaného, předehřátí je vhodné použít kontaktní ohřev pomocí topné čelisti, která se přiloží k výstřižku a která má stejný tvar jako oblast nebo oblasti, jež mají být předehřátý. Takovéto zařízení zajistí zvýšení teploty z 20 na 300 °C za méně než 15 s, což umožňuje zásobovat lisovací linku vysokým tempem při použití malého počtu předehřívacích zařízení. V případě, že výchozí výstřižek byl zpevněný, takže je citlivější na teplotu a na dobu expozice, umožňuje toto zařízení navíc zajistit přesnou kontrolu a dobrou reprodukovatelnost dosahovaných teplot při dobrém řízení doby cyklu.
Pokud se ve střední části dílu nachází výrazně tvarovaná oblast, jako například protivýlisek, dospěl přihlašovatel k překvapivému závěru, že aby se zabránilo vzniku trhlin při lisování, musí se předehřát nikoli ta oblast výstřižku, která se bude tvářet, ale její okolí. Přiváděné teplo musí pocházet pouze z předehřívání výstřižku a nikoli z předehřátého nástroje, protože v takovém případě by byl kontakt mezi nástrojem a výstřižkem příliš rychlý na to, aby nastalo dostatečné ohřátí. Předehřátí výstřižku může být provedeno například pomocí topné příložky umístěné s výhodou ve vzdálenosti větší než 5 cm od oblasti výstřižku, která odpovídá lokálně vysoce tvarované oblasti dílu.
Výstřižek se poté přemístí do lisovacího nástroje, přičemž je potřeba vzít v úvahu případné ochlazení výstřižku mezi výstupem z pece a lisem, takže aby se dosáhlo požadované teploty pod lisem, je třeba výstřižek mírně přehřát vzhledem k teplotě nástroje.
9 9 9
9« 99 99 9999 • · · ♦ 9 9 9
9 9 9 9 9 999
9 999 999 9
9 9 9 9 9
99 99 999
Předehřátý výstřižek se poté vylisuje. Jedním ze znaků vynálezu je to, že lisovací nástroj je rovněž, alespoň částečně, zahřátý na teplotu mezi 150 a 350 °C. Toho je dosaženo tím, že se do nástroje začlení elektrické odpory. Je možné zahřát pouze určité oblasti nástroje, s výhodou matrici a přidržovač plechu spíše než lisovník. V obzvláště výhodném uspořádání je matrice tvořena dvěma zahřívanými částmi, které jsou odděleny vzduchovou přepážkou. V takovém případě je okraj matrice pod obkladem výstřižku zužovaného lisováním teplý a dno matrice je chladnější, aby se optimalizovala mechanická odolnost výstřižku na obvodu matrice.
Je možné použít i další prostředky, které zajistí, aby určitá část nástroje, která se nachází v sousedství teplé části, zůstala chladná. Pro odvádění tepla lze použít například stříkání stlačeného vzduchu na tu část, která má zůstat chladná, nebo také chladicí kapalinu obíhající uvnitř této části. Teplota různých části nástroje je kontrolována regulací.
V případě, že výstřižek nebyl předem pokryt vrstvou maziva, jak je uvedeno výše, je možné nanést mazivo přímo na lisovací nástroj, například rozprašováním. Tak se omezí doba, po kterou je mazivo vystaveno vysokým teplotám, což zabraňuje jeho předčasné degradaci během předehřívání.
V případě, že teplota není homogenní, musí konstrukce zařízení zohledňovat nestejnoměrnou roztažnost nástroje. Nástroj může být povrchově upraven, aby se zabránilo zadření. Cyklus tváření s výhodou obsahuje jedinou operaci lisování, po níž následují dokončovací operace pro obrysové • ···· ·· ·· ·· ···· ·· · · · · · · · · • ··· · · · · φ · *Φ· « · · · ····*· · · • ··· ··· ·
999 999 99 99 99 999 frézování nebo zahýbání okrajů. Rychlost lisování je alespoň 6 rázů za minutu.
Způsob podle vynálezu může být použit pro výrobu dílů, které obsahují výrazně tvarované oblasti, zejména dílů pro automobilové konstrukce, a to stejně dobře pro výrobu povrchových dílů karoserie jako pro výrobu strukturních či výztužných dílů.
Díky optimální kombinaci výstřižku předehřátého v určitých oblastech a nástroje zahřátého tak, že mezi jeho různými částmi existuje tepelný gradient, je možné vytvořit viditelné díly pro povrch karoserie, jako například povrchové díly křídel dveří nebo střechy, vyrobené z výstřižků o tloušťce mezi 0,6 a 1,5 mm, které mají naprosto neobvyklou strukturu mechanických vlastností v závislosti na tom, jaké vlastnosti jsou požadovány pro různé části vytvořeného dílu, například odolnost proti vrypu nebo chování při nárazu. Při použití tradičního způsobu lisování za studená jsou více tvarované oblasti také více zpevněné, a tedy tvrdší. Naproti tomu při použití způsobu podle vynálezu, když se vychází ze zpevněného stavu, se více tvarované oblasti, které jsou zpravidla uspořádány na obvodu, nacházejí během lisování v částečně obnoveném stavu díky tomu, že je nástroj naproti těmto oblastem zahřátý, což umožňuje dobré tečení kovu v nástroji. Tyto oblasti tedy neztvrdnou, zatímco méně tvarované, chladnější oblasti si zachovají svou původní mechanickou odolnost.
Pro málo tvarované oblasti lze tímto způsobem dosáhnout meze průtažnosti R0,2 > 250 MPa nebo Vickersovy tvrdosti > 97 Hv, čímž se zajistí zejména dobrá odolnost proti vrypu a dále navíc vynikající povrchový vzhled bez Lůdersových ·· · ···
obrazců a malé elastické zotavení. Naproti tomu obvodové oblasti, které byly během předehřívání a lisování částečně obnoveny, jsou změkčené, takže později umožňují velmi dobré vsazování. Kombinace dobré odolnosti proti vrypu ve střední části a dobré způsobilosti ke vsazování na obvodu je zvláště vhodná pro použití na vnější desky karoserie, například kapoty, dveře a střechy.
V případě střech ze slitiny hliníku, které mohou být namontovány na ocelový rám, umožňuje tento způsob díky tomu, že slitina má před provedením kataforézy vysokou mez průtažnosti, zabránit vytvoření trvalých deformací způsobených rozdílnou tepelnou dilatací, k níž během této operace dochází.
U strukturních a výztužných dílů, napří.klad nosníků pro nárazníky, spojů s podlahou, nosičů, rámů a výztuh křídel dveří, vyrobených z výstřižků o tloušťce mezi 2 a 5 mm je možné dosáhnout takových vylisovaných hloubek, jaké nelze provést za studená, menšího elastického zotavení a vyšší mechanické odolnosti.
V určitých případech, zejména u vyložení dveří, se může vysoká mechanická odolnost málo tvarovaných částí, jako například pruhu nacházejícího se pod okenním rámem, projevit jako výhodná v situaci čelního nárazu, a umožňuje tak odlehčit profilovanou výztuhu v této části.
Díky využití plechů ve zpevněném stavu umožňuje způsob podle vynálezu také velkou volnost nastavení pro dosažení výsledného tvaru s požadovanými charakteristikami. Díky kombinaci metalurgického mezistavu (Hn4 nebo Hn2) a zahřívání výstřižku i příslušných nástrojů je během tváření » ·«»· ·*> ·* n* ΦΦΦ* >φ φ «φφφ φφφ • ΦΦΦ φ φφ φ * φφφφ φ φφφ φφφφφφ · φ φ φ · φ φφφ φ φφφ φφφ φφ φ» φφ φφφ možné dočasně snížit mez průtažnosti. Po ochlazení získá díl znovu vysokou mechanickou odolnost, která se téměř neliší od té, jakou měl původní výstřižek, užitečná, když je požadováno povrchovém dílu při současném průtažnosti po tváření.
Tato možnost je velmi zvýraznění detailů na zachování vysoké meze
Způsob podle vynálezu umožňuje dodávat výstřižky do lisovacího lisu rychlostí alespoň 6 dílů za minutu. Ve srovnání s lisováním za studená umožňuje optimalizovat mechanické vlastnosti pro tváření a u tvářených výrobků vede k takovým gradientům mechanických vlastností, které přispívají ke zlepšení provozních funkcí výsledného dílu (například jeho odolnosti proti nárazům nebo proti vrypu) nebo ke zjednodušení pozdějších operací při montáži vytvořeného dílu (například jeho vsazování).
Konečně předehřátí výstřižku ve způsobu podle vynálezu zajišťuje dobrou tepelnou stabilitu výrobního postupu, neboť se omezí tepelná výměna mezi výstřižkem a nástrojem, což umožňuje zjednodušit zařízení pro zahřívání nástrojů a činí tyto nástroje méně citlivé na změny teplot během.tváření při vysoké rychlosti.
Příklad 1 (lisování hlubokým tažením vyložení dveří)
Způsobem podle vynálezu a jedinou operací lisování se vyrobí vyložení dveří, jaké je znázorněno na obr.. 1, obsahující začleněný okenní rám s hloubkou dutiny alespoň 100 mm. Poloměry zakřivení, které se vyskytují v tomto dílu, ···· « ·· ·* ·· *β ♦ · · * · · · » · · · · · ··* • » · 9 ·«· * · » · t · · · « · · ··« ·♦> ·· *· »· ··· jsou značné (až 6 až 8 mm). Obrysové frézování a vyřezávání otvorů budou provedeny později pomocí běžných vyřezávacích nástrojů.
Vychází se z výstřižku ve tvaru rovnoběžníku ze slitiny 5754-0 o tloušťce 1 mm, který byl předem pokryt mazivem ve formě vodné emulze, která po odpaření zanechává suchou vrstvičku na bázi minerálního oleje (parafín C14 až C28).
Běžným způsobem lisování (za studená) by nebylo možné tento díl vytvořit během jediné operace: na obvodu lisovníku tam, kde je kov silně namáhán v ohybu při tahu při rovinné deformaci, se tvoří praskliny. Kov už potom nemá dostatečnou odolnost pro tažení materiálu stlačovaného přidržovačem plechu. Zmenšení tlaku přidržovače plechu vede ke zvrásnění.
Použití způsobu podle vynálezu spočívá v předehřátí obvodu výstřižku odpovídajícího oblasti (1) na obr. 2, která se bude nacházet pod přidržovačem plechu. Tím se sníží její mez průtažnosti, a usnadní se tak tečení kovu v nástroji, a to i při vysokém tlaku přidržovače plechu. Střed výstřižku zůstává naopak studený, zejména v oblasti, která je při ohýbání vystavena tahu na obvodu lisovníku, aby se nesnížila její mechanická odolnost.
Výstřižek se předehřívá po dobu 10 s kontaktním způsobem. Aby se dosáhlo lokalizovaného zahřátí, je pod topnou deskou uspořádána příložka mající stejný tvar jako oblast, která se má zahřát. Výstřižek se poté přitlačí proti této příložce, a takto se zahřeje na teplotu 250 °C. Obr. 2 znázorňuje tvar této příložky, která je uspořádaná pod topnou deskou. Krátká doba ohřevu (10 s) umožňuje zajistit
rychlé zásobování lisu a ve výstřižku uchovává teplotní gradient.
Výstřižek je vhozen pod lisovací lis, což je 900tunový hydraulický lis. Lisovací nástroj je tvořen čtyřmi prvky: lisovníkem, přidržovačem plechu a matricí složenou ze dvou částí. První část, nazývaná prstenec matrice, je umístěna naproti přidržovači plechu. Druhá část, nazývaná dno matrice, je umístěna naproti lisovníku. Zahříván je pouze prstenec matrice a přidržovač plechu, a to na teplotu 250 °C prostřednictvím odporů ve tvaru U uspořádaných podél čáry vstupu matrice. Dno matrice, které je od prstence matrice izolováno vzduchovou přepážkou, a lisovník si po celou dobu zkoušky ponechávají teplotu nižší než 130 °C.
Výstřižek se lisuje při rychlosti lisovníku 200 mm/s. Zformovaný díl je poté vyhozen z lisu. Dosažitelné tempo je 6 až 10 rázů za minutu, což je tempo běžné lisovací linky pro výrobu ocelových vyložení dveří. Kombinace lokalizovaného předehřátí výstřižku a zahřátí nástroje umožňuje omezit tepelnou výměnu mezi výstřižkem a nástrojem, a zajišťuje tak tepelnou stabilitu procesu.
Příklad 2: vyložení dveří s protivýliskem
2a - Vyrobí se díl podobný dílu z příkladu 1, který má však v rohu okna obzvláště kritický protivýlisek (3) , jehož geometrie je znázorněna na obr. 3. Při uplatnění stejných podmínek jako v příkladu 1, tj . při předehřátí výstřižku pouze v obvodové oblasti (1) znázorněné na obr. 2, se na konci postupu, při tváření protivýlisku (3), objeví trhlina. Při pokusu zabránit vzniku této trhliny bylo předehřívání
výstřižku upraveno tak, že se pod předehřívací čelist přidala příložka (2), tak aby se kromě obvodu předhřála na 300 °C i oblast v rohu, jak je to znázorněno na obr. 2. Lze konstatovat, že pokud příložka pokrývá celou rohovou oblast, kov příliš změkne a díl není možné vyjmout bez prasklin. Naproti tomu pokud se zahřeje pouze okolí po obou stranách oblasti určené k vytvoření protivýlisku (3) ve vzdálenosti větší než 5 mm od této oblasti, lze díl vyjmout bez praskliny. V takovém případě by nebylo možné zahřát tuto oblast pomocí nástroje, jelikož doba kontaktu by byla příliš krátká na to, aby se zahřála na 300 °C. Dále byla konstatována vysoká citlivost na polohu příložky (2) . Když byla doplňková oblast ohřevu posunuta o 2 cm směrem k okraji, byla pozorována prasklina v oblasti protivýlisku. Když byla posunuta o 2 cm směrem dovnitř, byla pozorována prasklina uvnitř oblasti otvoru okna.
Kombinace optimalizovaného předehřátí výstřižku a zahřátí nástroje umožňuje lisovat tento obtížný díl tempem 6 dílů za minutu při zajištění tepelné stability procesu.
2b - Provedou se stejné operace jako v příkladu 2a, ale se slitinou 5052-0 vytvořenou kontinuálním litím pásů mezi válci („twin-roll casting). Při stejných parametrech způsobu výroby se získá vytvářený díl bez prasklin, což by při použití téhož materiálu bylo za studená nemožné.
2c - Zopakují se stejné operace jako v příkladu 2b, ale se surovou slitinou 5052 válcovanou za tepla, vytvořenou kontinuálním litím pásů mezi dvěma licími pásy („twin-belt casting). Výsledek je stejný.
Příklad 3: vyložení dveří vyrobené ze zpevněného výstřižku
Vyrobí se stejný díl jako v příkladu 1, ale z výstřižku ze slitiny 5182-H18, jejíž mez průtažnosti je vyšší než 300 MPa a jejíž Vickersova tvrdost je vyšší než 110 Hv. Na výstřižek se předem nanese mazivo ve formě nasycené emulze stearanu lithia.
Výstřižek je pro tváření příliš tvrdý. Účelem předehřátí je usnadnit deformaci v oblastech, které budou výrazně tvarované, tedy v oblastech na obvodu. Tyto oblasti se předehřejí pomocí stejného zařízení, jaké bylo popsáno výše, ale na teplotu 350 °C. Rychlé a lokální předehřátí umožňuje ve výstřižku udržet vysoký teplotní gradient (250 °C na 10 cm).
Nástroje se zahřejí na 300 °C. Snadná regulace umožňuje udržovat nástroje při teplotě 300 °C, neboť výměna s výstřižkem, který je o málo teplejší, je menší. V průběhu tváření způsobí zahřátí tvarovaných částí snížení napětí při tečení, což umožňuje dobré lisování, neboť změkčený kov může v nástroji téci a může jím být tvářen.
Naopak málo tvarovaná oblast okenního pruhu, která není zahřívána, si uchová vysokou mechanickou odolnost (Rm > 340 MPa, nebo Vickersova tvrdost > 105 Hv) , která je výhodná v případě čelního nárazu. Profil pro vyztužení této oblasti tedy může být odlehčen, aniž by se tím zhoršily celkové vlastnosti.
• · · · · · • ···· · · ·· • · · ···· · · · ···· · · · · · ···· • ··· ······ · · • · · · ··· · ··· ··· ·· ·· ·· ···
Příklad 4 (povrchový díl karoserie: střecha)
Způsobem lisování za snížených teplot podle vynálezu se vytvoří střecha ze slitiny 5182. Jednou z užitných vlastností dílů tohoto typu je odolnost proti vrypu, která přímo souvisí s mezí průtažnosti. Protože však pro slitiny 5000 není charakteristické strukturální vytvrzování na rozdíl od slitin 6000, které se vytvrzují při vypalování laku, musí mít díl po tváření dostatečně vysokou mez průtažnosti, aby vyhovoval stanoveným podmínkám. Proto se vychází z výstřižku o tloušťce 1 mm ze silně zpevněné slitiny 5182 ve stavu H14, jejíž mez průtažnosti je vyšší než 240 MPa nebo Vickersova tvrdost > 95 Hv. Takovýto výstřižek by nemohl být tvářen běžným způsobem lisování za studená.
Použije se stejné mazivo jako v příkladu 3.
Výstřižek se předehřeje po dobu 10 s pod železem, které přijde do kontaktu s celým výstřižkem. Na rozdíl od příkladu 1 je totiž pro lepší zvládnutí výsledné geometrie a pěkné zvýraznění linií dílu výhodné zahřát celý výstřižek na 275 °C.
Nástroj se skládá ze 3 dílů: lisovníku, přidržovače plechu a matrice. Do těchto dílů jsou vloženy topné vložky, které je stejnoměrně ohřejí na teplotu 275 °C. Lisování se provede na stejném 900tunovém hydraulickém lisu jako v předchozích příkladech při rychlosti lisovníku 200 mm/s. Výrobní tempo je 6 dílů za minutu.
Z vytvořeného dílu se odeberou zkušební vzorky, které se poté vloží do pece, aby se simuloval cyklus vypalování
- 17 » · · · · • · • ··· laku (jsou zde ponechány při 180 °C po dobu 20 min.). Tahové zkoušky prokázaly, že byla zachována mez průtažnosti vyšší než 220 MPa nebo Vickersova tvrdost > 90 Hv, což je u plechu o tloušťce 1 mm dostatečné pro získání uspokojivé odolnosti proti vrypu.
Tato vysoká mez průtažnosti umožňuje také zabránit vzniku trvalých vad, které by se mohly objevit při vypalování laku. Pokud se totiž díl připevní na ocelový rám, způsobí rozdíl koeficientů tepelné roztažnosti větší roztažení střechy, které může způsobit vybočení. Pokud je mez průtažnosti střechy nízká, může vést toto vybočení k nevratným deformacím (plastifikaci) . Při vysoké mezi průtažnosti však toto riziko vymizí.
Příklad 5 - povrchový díl karoserie: vnější deska kapoty
Podobně jako v příkladu 4 se použije zpevněná slitina 5182 pro vytvoření vnější desky křídla dveří (kapoty). Požadavky na vzhled a na odolnost proti vrypu jsou stejné jako v předchozím případě. Vnější deska však musí být vsazena do vyložení. Proto musí být okraje desky uzpůsobeny ke vsazování, z čehož plyne nutnost použít výstřižek, který je v těchto místech tvářitelný. Příslušné oblasti, které budou vsazovány, se při první operaci lisování nacházejí pod přidržovačem plechu.
Vychází se tedy ze silně zpevněného stavu, H18, který je velmi citlivý na teplotu tváření.
V obvodové oblasti výstřižku se provede lokální předehřátí na 300 °C, aby se usnadnilo lisování a aby se • 9 9*99 * 9 · · · ·· ·· • · · 9 9 9 9 9 · 9 * * * · · * * · 9 9999 * · · · 999999 * 9 * < 9 9 9*9 * *9**9* 9* 9* 9* *9* změkčila oblast, která bude později vsazována. Stejně jako v příkladu 3 umožňuje rychlý kontaktní ohřev udržet uvnitř dílu vysoký tepelný gradient.
Lisovací nástroje se stejnoměrně ohřejí na 300 °C.
V rozsahu přidržovače plechu dojde poté ke změkčení oblastí určených ke vsazování, které bylo započato již během předehřívání, zatímco v oblasti lisovníku pomáhá zahřátí dočasně snížit mez průtažnosti a dobře zvýraznit tvary dílu.
Výsledným výrobkem je tedy deska, jejíž středová oblast neztratila příliš mnoho ze svých původních mechanických vlastností před lisováním, jelikož byla teplotě 300 °C vystavena jen velmi krátkou dobu (pouze v průběhu lisování): dosáhne se tak meze průtažnosti R0,2 > 250 MPa nebo také Vickersovy tvrdosti > 97 Hv. Tato oblast má tedy dobrou odolnosti proti vrypu. Naproti tomu obvodová oblast má nižší mez průtažnosti Ro,2 < 160 MPa nebo také Vickersovu tvrdost < 75 Hv. Je tedy velmi dobře tvářitelná a může být snadno vsazena do vyložení.
Claims (23)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Způsob výroby lisovaných dílů ze slitiny hliníku, vyznačující se tím, že obsahuje následující kroky:výrobu pásu o tloušťce mezi 0,5 a 5 mm ze slitiny o složení (v hmotnostních %) : Mg: 1-6; Mn < 1,2; Cu < 1; Zn < 1; Si < 3; Fe < 2; Cr < 0,4; Zr < 0,3; další prvky jednotlivě < 0,1 a celkově < 0,5, zbytek AI, vyříznutí výstřižku z tohoto pásu, lokální nebo celkové zahřátí výstřižku na teplotu mezi150 a 350 °C po dobu < 30 s, lisování zahřátého výstřižku pomocí zařízení alespoň částečně zahřátého na teplotu mezi 150 a 350 °C za přítomnosti maziva slučitelného s pozdějšími operacemi.
- 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že výchozí pás je ve zpevněném nebo částečně obnoveném stavu.
- 3. Způsob podle některého z nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že výchozí pás je ze slitiny 5182, 5052, 5083 nebo 5754.
- 4. Způsob podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že pás je vytvořen kontinuálním litím.
- 5. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že pás je vytvořen kontinuálním litím mezi dvěma licími pásy, válcovaný za tepla a použitý v tomto stavu.» · · · · ·· ·· ··· ···· ··« ···· · · · · · · · ·· • · · · ······ · · • · · · · · · · ·····« ·· ·· ·· ··«
- 6. Způsob podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že mazivo obsahuje stearan lithia a sodíku ve vodné emulzi.
- 7. Způsob podle některého z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že mazivo se nanese na vyříznutý výstřižek.
- 8. Způsob podle některého z nároků 1 vyznačující se tím, že mazivo se nanese na bezprostředně před lisováním.
- 9. Způsob podle některého z nároků 1 vyznačující se tím, že zahřátí výstřižku se kontaktně pomocí topné čelisti mající tvar jako která se má zahřát.až 6, zařízení až 8, provede oblast,
- 10. Způsob podle některého z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že zahřátí výstřižku se provede v obvodové oblasti.
- 11. Způsob podle nároku 9, vyznačující se tím, že výstřižek se zahřeje lokálně pomocí příložky připevněné na topné čelisti.
- 12. Způsob podle některého z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že díl ve svém středu obsahuje lokalizovanou výrazně tvarovanou oblast a že předehřívaná oblast se nachází ve vzdálenosti větší než 5 mm od oblasti výstřižku, která odpovídá lokálně výrazně tvarované oblasti dílu.·· ···· «··· ·· ·♦ • · · · · · · » ··· · · · · · · ··· • · · ······ · · ♦ · · « · · · • · · ·· · · · · · ··
- 13. Způsob podle některého z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že lisovací zařízení je tvořeno lisovníkem, přidržovačem plechu, prstencem matrice umístěným naproti přidržovači plechu a dnem matrice umístěným naproti lisovníku a že se zahřeje pouze prstenec matrice a přidržovač plechu.
- 14. Způsob podle některého z nároků az13, vyznačující se tím, jediné operace.že lisování se provede během
- 15. Použití způsobu podle některého z nároků 1 až 14 pro výrobu výztužných automobilu.dílů nebo vyložení karoserie
- 16. Použití způsobu podle některého z nároků 1 až 14 pro výrobu povrchových dílů karoserie automobilu.
- 17. Díl vylisovaný z výstřižku o tloušťce mezi 0,5 a 5 mm ze slitiny o složení (v hmotnostních %) : Mg: 1-6; Mn < 1,2; Cu < 1; Zn < 1; Si < 3; Fe < 2; Cr < 0,4; Zr < 0,3; další prvky jednotlivě <0,1 a celkově < 0,5, zbytek Al, který obsahuje málo tvarované či netvarované oblasti a výrazně tvarované oblasti, vyznačující se tím, že méně tvarované oblasti mají mez průtažnosti R0,2 alespoň o 30 % větší nebo Vickersovu tvrdost Hv alespoň o 20 % větší než více tvarované oblasti.
- 18. Díl podle nároku 17, vyznačující se tím, že to je povrchový díl karoserie automobilu.
- 19. Díl podle nároku 17, vyznačující obsahuje změkčené oblasti pro pozdější tváření.se tím, že • ···· toto to· toto ···« ··· ···· ·>« ···· · to· · i to··· • ·*· ······ to • to to ·· toto*
- 20. Díl podle nároku 19, vyznačující se tím, že to je díl určený ke vsazení do vyložení.
- 21. Díl podle nároku 17, vyznačující se tím, to je vyložení dveří automobilu.ze
- 22. Díl podle nároku 21, vyznačující se tím, že obsahuje oblast ve tvaru pruhu nacházející pod oknem a že pevnost Rm této oblasti ve tvaru pruhu je vyšší než 340 MPa, neboli její tvrdost je vyšší než 105 Hv.
- 23. Díl podle nároku 18, vyznačující se tím, že to je střecha připevněná na ocelovém rámu.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FR0302335A FR2851579B1 (fr) | 2003-02-26 | 2003-02-26 | PROCEDE D'EMBOUTISSAGE A TIEDE DE PIECES EN ALLIAGE A1-Mg |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ2005583A3 true CZ2005583A3 (cs) | 2005-12-14 |
Family
ID=32799595
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ2005583A CZ2005583A3 (cs) | 2003-02-26 | 2004-02-24 | Způsob lisování dílů ze slitiny Al-Mg za snížených teplot |
Country Status (17)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US8486206B2 (cs) |
EP (1) | EP1601478B1 (cs) |
JP (1) | JP4829774B2 (cs) |
KR (1) | KR101084409B1 (cs) |
CN (1) | CN100354056C (cs) |
AR (1) | AR043213A1 (cs) |
AT (1) | ATE375828T1 (cs) |
BR (1) | BRPI0407807A (cs) |
CA (1) | CA2516636A1 (cs) |
CZ (1) | CZ2005583A3 (cs) |
DE (1) | DE602004009545T2 (cs) |
ES (1) | ES2295824T3 (cs) |
FR (1) | FR2851579B1 (cs) |
MX (1) | MXPA05008819A (cs) |
NO (1) | NO343790B1 (cs) |
PL (1) | PL377565A1 (cs) |
WO (1) | WO2004076092A1 (cs) |
Families Citing this family (44)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
ES2380343T3 (es) * | 2005-07-29 | 2012-05-10 | Hydro Aluminium Deutschland Gmbh | Procedimiento para la producción de un producto semiacabado o una pieza de construcción en aplicaciones de chasis o de mecanismos estructurales en vehículo motorizado |
JP2009148823A (ja) | 2007-11-27 | 2009-07-09 | Nippon Steel Corp | アルミニウム合金冷延板の温間プレス成形方法 |
JP5342161B2 (ja) * | 2008-03-31 | 2013-11-13 | 株式会社神戸製鋼所 | アルミニウム合金製自動車用パネル部材の製造方法 |
JP5367998B2 (ja) * | 2008-03-31 | 2013-12-11 | 株式会社神戸製鋼所 | アルミニウム合金板の温間成形方法 |
US20100037997A1 (en) * | 2008-08-12 | 2010-02-18 | Alcoa, Inc. | Aluminum alloys for display frames |
DE102009008282A1 (de) * | 2009-02-10 | 2010-08-19 | Benteler Automobiltechnik Gmbh | Verfahren zur Herstellung eines Blechformteils aus einer walzharten, nicht aushärtbaren Aluminiumlegierung |
JP2010207887A (ja) * | 2009-03-11 | 2010-09-24 | Kobe Steel Ltd | 軽合金材料製プレス成形品のプレス成形用金型 |
JP2010227954A (ja) * | 2009-03-26 | 2010-10-14 | Furukawa-Sky Aluminum Corp | アルミニウム合金板のプレス成形方法 |
EP2248926A1 (de) * | 2009-04-17 | 2010-11-10 | voestalpine Automotive GmbH | Verfahren zur Herstellung eines Formteils |
JP5740099B2 (ja) * | 2010-04-23 | 2015-06-24 | 東プレ株式会社 | 熱間プレス製品の製造方法 |
EP2415895B2 (de) | 2010-08-02 | 2019-07-31 | Benteler Automobiltechnik GmbH | Verfahren zur Herstellung eines Blechformteils für Kraftfahrzeuge |
EP2415882B1 (de) * | 2010-08-02 | 2016-03-23 | Benteler Automobiltechnik GmbH | Verfahren zur Herstellung eines Blechformteils aus einer walzharten, nicht aushärtbaren Alumininiumlegierung |
EP2518173B1 (de) * | 2011-04-26 | 2017-11-01 | Benteler Automobiltechnik GmbH | Verfahren zur Herstellung eines Blechstrukturbauteils sowie Blechstrukturbauteil |
KR20140019447A (ko) * | 2011-05-26 | 2014-02-14 | 존슨 컨트롤스 게엠베하 | 스탬핑 방법 및 이에 의해 제조된 구성요소 |
DE102011051943A1 (de) | 2011-07-19 | 2013-01-24 | Benteler Automobiltechnik Gmbh | Umformwerkzeug und Verfahren zur Herstellung von Formbauteilen aus Metallplatinen |
CN103357735B (zh) * | 2012-04-01 | 2015-05-13 | 上海赛科利汽车模具技术应用有限公司 | 车门内板的开口拉延成形工艺 |
JP5808724B2 (ja) * | 2012-10-31 | 2015-11-10 | アイシン高丘株式会社 | アルミニウム合金材のダイクエンチ装置およびダイクエンチ方法 |
WO2014114625A1 (en) * | 2013-01-25 | 2014-07-31 | Aleris Rolled Products Germany Gmbh | Method of forming an al-mg alloy plate product |
DE102013002121B4 (de) | 2013-02-08 | 2015-04-02 | Benteler Automobiltechnik Gmbh | Verfahren und Presswerkzeug zur Herstellung von Karosseriebauteilen aus Aluminium sowie Karossereibauteil |
FR3008427B1 (fr) | 2013-07-11 | 2015-08-21 | Constellium France | Tole en alliage d'aluminium pour structure de caisse automobile |
JP2016523719A (ja) * | 2013-07-12 | 2016-08-12 | マグナ インターナショナル インコーポレイテッド | 注文仕様の機械的特性を有するアルミニウム合金部品の成形方法 |
CN103725938B (zh) * | 2013-11-27 | 2016-01-13 | 余姚市吴兴铜业有限公司 | 一种高性能铝合金汽车部件 |
CN103725937B (zh) * | 2013-11-27 | 2016-04-13 | 余姚市吴兴铜业有限公司 | 一种汽车部件用高性能铝合金 |
DE102014108114B4 (de) | 2014-06-10 | 2018-02-22 | Benteler Automobiltechnik Gmbh | Verfahren zur Herstellung eines Kraftfahrzeugbauteils aus Aluminium |
DE102014111920B4 (de) * | 2014-08-20 | 2017-04-13 | Benteler Automobiltechnik Gmbh | Verfahren zur Herstellung eines Kraftfahrzeugbauteils aus einer härtbaren Aluminiumlegierung |
JP6271408B2 (ja) * | 2014-12-17 | 2018-01-31 | 新日鐵住金株式会社 | 温間成形方法 |
CN104561696B (zh) * | 2014-12-22 | 2016-10-05 | 河南明泰铝业股份有限公司 | 高铁用5083铝合金板材及其生产方法 |
CN104532069A (zh) * | 2014-12-23 | 2015-04-22 | 合肥派成铝业有限公司 | 一种强度高抗蚀性强的门窗用铝合金 |
CN104988441B (zh) * | 2015-07-28 | 2016-10-05 | 大力神铝业股份有限公司 | 一种消除5754铝合金板表面吕德斯带的制造方法 |
US10344364B2 (en) * | 2015-10-08 | 2019-07-09 | Novelis Inc. | Process for warm forming a hardened aluminum alloy |
WO2017062398A1 (en) * | 2015-10-08 | 2017-04-13 | Novelis Inc. | A process for warm forming an age hardenable aluminum alloy in t4 temper |
KR101694831B1 (ko) * | 2016-03-25 | 2017-01-11 | 조일알미늄(주) | 자동차 차체용 알루미늄 합금 조성물 및 주조 방법 |
FR3053979B1 (fr) | 2016-07-13 | 2019-06-28 | Constellium Neuf-Brisach | Flans en alliages d’aluminium avec un recuit flash local |
KR101932639B1 (ko) * | 2016-12-29 | 2018-12-27 | 주식회사 성우하이텍 | 비철소재 판재의 성형방법 |
CN106756311A (zh) * | 2017-01-09 | 2017-05-31 | 镇江华中电器有限公司 | 海洋电缆敷设装置挤压型材专用新型高抗腐蚀高强度铝锰合金及制备方法和成型工艺 |
CN106756310A (zh) * | 2017-01-09 | 2017-05-31 | 镇江华中电器有限公司 | 海洋电缆敷设装置板材专用新型高抗腐蚀高强度铝锰合金及其制备方法 |
DE102017000483B4 (de) | 2017-01-19 | 2020-10-29 | Audi Ag | Verfahren zur Bearbeitung eines Bauteils |
DE102017102685B4 (de) | 2017-02-10 | 2021-11-04 | Benteler Automobiltechnik Gmbh | Batterieträger mit einer tiefgezogenen Wanne aus Aluminiumsowie Verfahren zu dessen Herstellung |
KR102570708B1 (ko) * | 2017-03-27 | 2023-08-24 | 후루카와 덴키 고교 가부시키가이샤 | 알루미늄 합금재 그리고 이것을 사용한 도전 부재, 도전 부품, 스프링용 부재, 스프링용 부품, 반도체 모듈용 부재, 반도체 모듈용 부품, 구조용 부재 및 구조용 부품 |
FR3065013B1 (fr) | 2017-04-06 | 2020-08-07 | Constellium Neuf-Brisach | Procede ameliore de fabrication de composant de structure de caisse automobile |
DE102018116412A1 (de) * | 2018-07-06 | 2020-01-09 | Faurecia Autositze Gmbh | Verfahren zur Herstellung eines eine Zahnreihe aufweisenden Bauteils zur Verstellung eines Kraftfahrzeugsitzes |
FR3094246B1 (fr) | 2019-03-29 | 2021-04-23 | Psa Automobiles Sa | Procédé de fabrication d’au moins deux pièces métalliques |
DE102019214740B3 (de) * | 2019-09-26 | 2021-02-04 | Daimler Ag | Verfahren zur Herstellung eines Bauteils aus einer Aluminiumlegierung |
EP3839085B1 (en) | 2019-12-17 | 2023-04-26 | Constellium Neuf-Brisach | Improved method for manufacturing a structure component for a motor vehicle body |
Family Cites Families (18)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3212941A (en) * | 1960-10-26 | 1965-10-19 | Reynolds Metals Co | Method of producing a bumper |
US4090889A (en) * | 1976-11-12 | 1978-05-23 | Chrysler Corporation | Forming of high strength aluminum alloy |
JP2553592B2 (ja) * | 1987-11-11 | 1996-11-13 | 松下電子工業株式会社 | シャドウマスク成型装置 |
JPH04351229A (ja) * | 1991-05-27 | 1992-12-07 | Furukawa Alum Co Ltd | アルミニウム合金板の温間深絞り成形加工方法 |
JPH05345897A (ja) * | 1992-06-15 | 1993-12-27 | Sky Alum Co Ltd | アルミニウム材の温間成形加工用潤滑剤 |
JP2799114B2 (ja) * | 1992-10-27 | 1998-09-17 | 川崎製鉄株式会社 | プレス加工性に優れたアルミニウム合金板 |
JPH06170453A (ja) * | 1992-11-30 | 1994-06-21 | Furukawa Alum Co Ltd | アルミニウムまたはその合金材の複合温間成形方法 |
CN1027458C (zh) * | 1992-12-16 | 1995-01-18 | 中南工业大学 | 铝-镁-铜-稀土合金及其车身板材的制备 |
JPH07155853A (ja) * | 1993-12-01 | 1995-06-20 | Honda Motor Co Ltd | 金属板のプレス成形方法 |
JPH08117879A (ja) * | 1994-08-29 | 1996-05-14 | Toyota Motor Corp | プレス加工方法 |
JP3434597B2 (ja) * | 1994-12-19 | 2003-08-11 | 古河電気工業株式会社 | 成形用アルミニウム合金板およびアルミニウム合金板の成形方法 |
JPH08332533A (ja) * | 1995-06-08 | 1996-12-17 | Araco Corp | 金属板の結合方法および結合装置 |
US6013142A (en) * | 1997-05-19 | 2000-01-11 | Henkel Corporation | Composition and process for preventing blistering during heat treating of aluminum alloys |
JP4427110B2 (ja) * | 1998-09-03 | 2010-03-03 | 新日本製鐵株式会社 | 加工用薄鋼板のプレス成形方法 |
EP1029937B1 (en) * | 1998-09-10 | 2008-02-27 | Kabushiki Kaisha Kobe Seiko Sho | Al-Mg-Si ALLOY SHEET |
JP4057199B2 (ja) * | 1998-09-10 | 2008-03-05 | 株式会社神戸製鋼所 | Al−Mg−Si系合金板 |
US6033499A (en) * | 1998-10-09 | 2000-03-07 | General Motors Corporation | Process for stretch forming age-hardened aluminum alloy sheets |
DE19953522A1 (de) * | 1999-11-05 | 2001-05-17 | Porsche Ag | Verfahren zur Herstellung eines großflächigen Blechteiles, insbesondere eines Karosseriebauteiles für ein Fahrzeug |
-
2003
- 2003-02-26 FR FR0302335A patent/FR2851579B1/fr not_active Expired - Fee Related
-
2004
- 2004-02-18 AR ARP040100498A patent/AR043213A1/es active IP Right Grant
- 2004-02-24 DE DE602004009545T patent/DE602004009545T2/de not_active Expired - Lifetime
- 2004-02-24 PL PL377565A patent/PL377565A1/pl unknown
- 2004-02-24 WO PCT/FR2004/000407 patent/WO2004076092A1/fr active IP Right Grant
- 2004-02-24 KR KR1020057015651A patent/KR101084409B1/ko active IP Right Grant
- 2004-02-24 AT AT04713927T patent/ATE375828T1/de not_active IP Right Cessation
- 2004-02-24 BR BRPI0407807-1A patent/BRPI0407807A/pt not_active IP Right Cessation
- 2004-02-24 CZ CZ2005583A patent/CZ2005583A3/cs unknown
- 2004-02-24 CA CA002516636A patent/CA2516636A1/fr not_active Abandoned
- 2004-02-24 US US10/545,003 patent/US8486206B2/en not_active Expired - Fee Related
- 2004-02-24 ES ES04713927T patent/ES2295824T3/es not_active Expired - Lifetime
- 2004-02-24 JP JP2006502161A patent/JP4829774B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 2004-02-24 MX MXPA05008819A patent/MXPA05008819A/es active IP Right Grant
- 2004-02-24 CN CNB2004800052477A patent/CN100354056C/zh not_active Expired - Fee Related
- 2004-02-24 EP EP04713927A patent/EP1601478B1/fr not_active Expired - Lifetime
-
2005
- 2005-08-26 NO NO20053989A patent/NO343790B1/no not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CN1753740A (zh) | 2006-03-29 |
US8486206B2 (en) | 2013-07-16 |
BRPI0407807A (pt) | 2006-02-14 |
AU2004216425A1 (en) | 2004-09-10 |
ES2295824T3 (es) | 2008-04-16 |
DE602004009545T2 (de) | 2008-08-07 |
PL377565A1 (pl) | 2006-02-06 |
JP4829774B2 (ja) | 2011-12-07 |
KR101084409B1 (ko) | 2011-11-18 |
CN100354056C (zh) | 2007-12-12 |
EP1601478A1 (fr) | 2005-12-07 |
FR2851579A1 (fr) | 2004-08-27 |
NO20053989L (no) | 2005-11-28 |
NO343790B1 (no) | 2019-06-11 |
AR043213A1 (es) | 2005-07-20 |
FR2851579B1 (fr) | 2005-04-01 |
CA2516636A1 (fr) | 2004-09-10 |
DE602004009545D1 (de) | 2007-11-29 |
US20060130941A1 (en) | 2006-06-22 |
JP2006519105A (ja) | 2006-08-24 |
KR20050106452A (ko) | 2005-11-09 |
MXPA05008819A (es) | 2005-10-18 |
ATE375828T1 (de) | 2007-11-15 |
NO20053989D0 (no) | 2005-08-26 |
EP1601478B1 (fr) | 2007-10-17 |
WO2004076092A1 (fr) | 2004-09-10 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CZ2005583A3 (cs) | Způsob lisování dílů ze slitiny Al-Mg za snížených teplot | |
US7260972B2 (en) | Method for production of stamped sheet metal panels | |
CN105960294B (zh) | 加工硬化合金板材的温成形 | |
US10029624B2 (en) | Sheet metal molding for motor vehicles and process for producing a sheet metal molding for motor vehicles | |
TWI607916B (zh) | Panel shaped product and its manufacturing method | |
US11746403B2 (en) | Method for producing a motor vehicle component from a 6000 series aluminum alloy | |
US20080173057A1 (en) | Stamping of work hardenable aluminum alloy sheets | |
US7165435B1 (en) | Conduction preheating for hot-formed sheet metal panels | |
EP1410856B1 (en) | Method of forming a sheet metal article by superplastic or quick plastic forming | |
DE102011015732A1 (de) | Fluid cooling during hot-blow-forming of metal sheets and tubes | |
JP6288378B2 (ja) | パネル状成形品、車両用ドア、及び、パネル状成形品の製造方法 | |
EP1415735B1 (en) | Method of forming a sheet metal article by superplastic or quick plastic forming | |
US7661282B2 (en) | Hot forming process for metal alloy sheets | |
JP3390452B2 (ja) | アルミニウムシートをせん断するときの小片除去方法 | |
JP2012152780A (ja) | アルミニウム合金板の成形加工方法 | |
JP2022119601A (ja) | アルミニウム合金板加工方法 | |
JP2014176883A (ja) | 自動車パネルのプレス成形方法 | |
US20220341015A1 (en) | Aluminum forming method | |
JP2022119603A (ja) | アルミニウム合金板加工方法 | |
JP2022119602A (ja) | アルミニウム合金板加工方法 | |
JP4467095B2 (ja) | 鋼板プレス成形体の製造方法 |