CZ20022296A3 - Zařízení pro bezvřetenové předení - Google Patents

Zařízení pro bezvřetenové předení Download PDF

Info

Publication number
CZ20022296A3
CZ20022296A3 CZ20022296A CZ20022296A CZ20022296A3 CZ 20022296 A3 CZ20022296 A3 CZ 20022296A3 CZ 20022296 A CZ20022296 A CZ 20022296A CZ 20022296 A CZ20022296 A CZ 20022296A CZ 20022296 A3 CZ20022296 A3 CZ 20022296A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rollers
expanding
open
end spinning
spinning device
Prior art date
Application number
CZ20022296A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans Raasch
Original Assignee
W. Schlafhorst Ag & Co.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by W. Schlafhorst Ag & Co. filed Critical W. Schlafhorst Ag & Co.
Publication of CZ20022296A3 publication Critical patent/CZ20022296A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/30Arrangements for separating slivers into fibres; Orienting or straightening fibres, e.g. using guide-rolls

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)

Description

Zařízení pro bezvřetenové předení
Oblast techniky
Vynáxez se týká zařízení pro bezvřetenové předení (pro předení s otevřeným koncem) s ojednocovacím ústrojím pro ojednocování kontinuálně přiváděného vlákenného materiálu, přičemž ojednocovací ústrojí obsahuje přívodní ústřojí pro rychloběžný ojednocovací válec.
Dosavadní stav techniky
Vedle rotorového předení se také u jiných způsobů bezvřetenového předení, jako třecího předení nebo pneumatického (vzduchového) předení vlákenný pramen ojednocuje na jednotlivá vlákna pomocí ojednocovacího válce. Při takovém způsobu předení je pro to, aby se předešlo pěchování vláken, obvykle požadováno, aby se vlákenný materiál po celé dráze od přívodního ústrojí k ojednocovacímu válci až po odtahové ústrojí nitě stále zrychloval, aniž by přitom nabyla rychlost odtahování příliš vysokých hodnot. Má-li se pro tento účel počet otáček ojednocovacího válce libovolně snížit, může to však může být spojeno se značnými nevýhodami. Při poklesu otáček ojednocovacího válce vzniká nebezpečí, že bude ojednocovací funkce podstatně narušena. Nedá se dosáhnout potřebný počet zásahů ojednocovacích prvků do vlákenné třásně, jako jehel nebo pilovitých zubů, potřebných pro rozvolňování vlákenného materiálu až na jednotlivá vlákna.
Jak množství vyčesávaných vláken, tak i zachovávání rovnoměrnosti tohoto množství je nedostatečné pro dosažení bezvadné nitě.
Spis DE 40 40 102 Al znázorňuje zařízení pro předení
-2nitě, u něhož se konec vlákenného pramene pohybuje přídavným vzduchovým prouděním do povlaku, takže účinné ojednocování je možné také tehdy, když se podstatně sníží počet otáček ojednocovacího válce vůči počtu otáček ojednocovacích válců, obvyklých u rotorových spřádacích zařízení. Jelikož je konec vlákenného pramene vtlačován do povlaku, je zvyšována intenzita vyčesávání, které je vyvoláváno v podstatě postranními boky zubů nebo jehel. Tímto způsobem je dosahováno toho, aby při pomalejších rychlostech vyčesávání vytvořilo dostatečné třecí unášení, jímž jsou vlákna spolehlivě vytahována z konce vlákenného pramene nebo vlákenné třásně. Ukázalo se však, že nasáváním jednotlivých vláken jsou tato vlákna dopravována obvodovou rychlostí ojednocovacího válce tak, že jednotlivá vlákna mají přes zmenšenou obvodovou rychlost ojednocovacího válce stejnou rychlost, jako u známých ojednocovacích válců, a jsou tak příliš rychlá.
Také spis DE 196 10 960 Al popisuje způsob bezvřetenového předení, u něhož již jednotlivá vlákna nemají být na jejich dráze od vlákenného pramene až k přízi zpomalována. Jednotlivá vlákna mají být bezprostředně po jejich uvolnění z vlákenného pramene podrobena přesně stanovené mechanicky kontrolované rychlosti. Přívodní zařízení obsahuje velmi široký přívodní válec a právě tak široký ojednocovací válec. Dá se tak zvýšit počet zásahů ojednocovacích prvků do vlákenné třásně.
Jako možnost dosažení širokého předkládání vláken je uváděno předkládání více, a to současně pěti, vlákenných pramenů vedle sebe. Přivádění více vlákenných pramenů ke spřádacímu místu vede ke značným nákladům. Vedle nákladů znásobením přívodních drah s potřebnými přívodními prvky mu« · • · · · • ·
-3sí být například k dispozici prostor pro odpovídající počet spřádacích konví na spřádacím místě. To vede u spřádacího stroje v více spřádacími místy k velkým nárokům na místo. Kromě toho dochází mezi předkládaným vlákenným materiálem a spřádanou přízí k velkému protažení, které ohrožuje rovnoměrnost a udržování jemnosti nitě.
Vynález si klade za úkol zlepšit předkládání vláken k ojednocovacímu ústrojí.
Podstata vynálezu
Uvedeného cíle je dosaženo zařízením pro bezvřetenové předení s ojednocovacím ústrojím pro ojednocování kontinuálně přiváděného vlákenného materiálu, přičemž ojednocovací ústrojí obsahuje přívodní ústrojí pro rychloběžný ojednocovací válec, přičemž podstata zařízení spočívá v tom, že před ojednocovacím ústrojím je předřazeno v přívodu vlákenného materiálu roztahovací ústrojí pramene (ústrojí pro roztahování pramene do šířky, dále v celém textu: roztahovací ústrojí pro roztahování pramene) s nejméně jednou dvojicí vzájemně spolupůsobících roztahovacích válců (válců pro roztahování pramene do šířky, dále v celém textu: roztahovacích válců), přičemž roztahovací válce obsahují na obvodě vzájemně rovnoběžné prohlubně, které jsou vytvořeny tak, že stěny vytvořené mezi prohlubněmi zapadají do prohlubní protilehlého roztahovacího válce, takže vlákenný materiál, vedený mezi vzájemně spolupůsobícími roztahovacími válci, je ve směru osy roztahovacích válců souvisle rozprostírán po více prohlubních.
Pomocí dvojice roztahovacích válců vytvořené podle vynálezu, která je předřazená před ojednocovacím ústrojím « >
« ·
0 4 0 »· 0* *· ·* ·»·· v přívodu vlákenného materiálu, se dá kupříkladu vlákenný pramen rozdělit a zrovnoměrnit po celé pracovní šířce ojednocovacího válce, je-li podroben roztahování do šířky dosáhnout předkládání vlákenného materiálu ve velmi tenké formě. Roztahovací ústrojí pro roztahování pramene potřebuje ve srovnání s vícestupňovými posukovacími ústrojími výhodně malý prostor.
Pomocí vynálezu se dá předkládat vlákenný materiál, jímž je možné dosahovat přesnější dávkování a zvýšenou rovnoměrnost přiváděného vlákenného množství. Zlepší se samotný ojednocovací pochod. Je možné vyloučit příliš velké protahování ve směru dráhy vláken a s tím spojené nevýhody.
roztahovací ústrojí vlákenného pramene umožňuje vytvořit zařízení pro účinné roztahování vlákenného pramene do šířky v příčném směru na úzkém prostoru. Může se dosáhnout předkládání vlákenného materiálu pro ojednocovací válec v tenké vrstvě, která se rozprostírá po celé šířce ojednocovacího válce. Tím je dosažitelný bezvadný ojednocovací pochod při nízkém počtu otáček ojednocovacího válce, a při použití ojednocovacího válce, který je vůči obvyklému ojednocovacímu válci rozšířený a vyznačuje se vysokou přesností dávkování a vysokou rovnoměrností příze.
S výhodou je vzdálenost mezi vzájemně spolupůsobícími roztahovacími válci periodicky měnitelná. Tím se dá periodicky měnit tahové napětí, které působí na předkládaný vlákenný materiál, a intenzifikovat, rozšiřovat a zrovnoměrňovat tak roztahovací pochod.
V přednostním provedení jsou dvě po sobě následující • · • * » · · ·
-5··« · ·« ·· ·<·· dvojice roztahovacích válců jsou vzájemně spolu spojeny tak, že se vzdálenosti jejich roztahovacích válců v opačných smyslech mění tak, že se u jedné dvojice roztahovacích válců vzdálenost spolupůsobících roztahovacích válců zmenšuje, zatímco u druhé dvojice spolupůsobících roztahovacích válců se vzdálenost zvětšuje. Jsou-li obě dvojice roztahovacích válců mechanicky spojené a zařízení obsahuje společný pohon pro vytváření periodického měnění vzdálenosti válců, je pohon pro periodické měnění vzdálenosti vytvořen jako zvlášť jednoduchý a úsporný. Roztahovací účinek je ještě více zesílený. Tímto způsobem se dá vlákenný pramen například rozšířit na dvojnásobnou až trojnásobnou šířku původní šířky.
Frekvence periodického měnění, která je podstatně vyšší než frekvence otáčení roztahovacích válců, je s výhodou nastavena na hodnotu od 8 Hz do 25 Hz, vede k vysoké rovnoměrnosti roztahování předkládaného vlákenného materiálu do šířky.
Prohlubně mohou být vytvořeny jako lichoběžníkové drážky. Takový tvar se dá jednoduše vyrobit a tvoří převáděcí hrany pro vlákenný pramen, vedený v klikatém tvaru mezi vzájemně spolupůsobícími roztahovacími válci. Mezi vychylovacími hranami je vlákenný pramen zatížen vytvářeným tahovým napětím, a pod vlivem tohoto tahového napětí je účinně roztahován do šířky.
Alternativně jsou prohlubně a stěny vytvořeny tak, že stěny roztahovacích válců vymezují ve směru osy přibližně sinusovitý tvar. Tím dochází k šetrnému roztahování do šířky.
··· ·· ·· ··
-6V alternativním provedení vynálezu jsou roztahovací válce tvořeny kotouči, které jsou upevněné na hřídeli a které tvoří stěny. Toto provedení se dá jednoduše a levně vyrobit.
Omezení na maximálně dva vlákenné prameny vede k tomu, že předkládaný vlákenný materiál je roztahován na tenkou vlákennou pavučinu převážně příčným roztahováním a nikoliv podélným protahováním, když je předkládán na ojednocovací válec. Tím se dá zlepšit rovnoměrnost předkládání vlákenného materiálu.
Podle dalšího znaku vynálezu je k roztahovacímu ústrojí pro roztahování pramene přiřazeno předřazené převáděcí ústrojí pro vlákenný pramen odtahovaný z konve, přičemž vlákenný pramen při odtahování z konve visí ve svislém směru v délce větší než je délka pramene v jedné otočce jeho kladení do konve. Toto uspořádání umožňuje, že se může rozkroutit nepravý zákrut, zavedený do vlákenného pramene otáčením při ukládání do konve. Takové nepravé zákruty sestávají z tak zvaných S- a tak zvaných Z-zákrutů, které mohou náhodně vznikat při ukládání pramene. Pomocí převáděcího zařízení, přiřazeného roztahovacímu ústrojí pramene, je možné spolehlivě zabránit tomu, aby se nepravé zákruty dostaly do dvojic roztahovacích válců a bránily pochodu roztahování pramene do šířky.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr.l schéma principu uspořádání spřádacího místa s roztahovacím ústrojím pramene, obr.2 boční pohled na roz• · · ·
-7··· · · · · ·· ·· ···· tahovací ústrojí pro roztahování pramene v bočním pohledu a ve zjednodušení, obr.3 řez A-A dvojicí roztahovacích válců v roztahovacím ústrojí z obr.2, obr.4 schéma ukazující, jako do sebe vzájemně zapadají spolupůsobící roztahovací válce, a to ve zvětšeném výseku z obr.3, obr.5 řez částečně znázorněnou dvojicí roztahovacích válců se sinusovitým profilem, obr.6 řez dvojicí roztahovacích válců, jejíž roztahovací válce obsahují kotouče, a obr.7 roztahovací ústrojí pramene s vzájemně spolupůsobícími roztahovacími válci, jejichž vzájemná vzdálenost je periodicky měnitelná.
Příklady provedení vynálezu
Na spřádacím místě, znázorněném na obr.l, se odtahuje vlákenný pramen 1 z konve 2, je veden přes převáděcí válec 2 převáděcího zařízení 4 a vedením 5 je přiváděn do rozzahovacího ústrojí 5. Vzdálenost mezi osou převáděcího válce 2 a konví 2 činí o něco více než je délka pramene odpovídající otočce při ukládání do konve. Na této dráze visí vlákenný pramen i volně a jednotlivě se vyskytující nepravé zákruty ve vlákenném pramenu 1 se mohou rozkroutit. Vlákenný pramen 1 prochází třemi dvojicemi válců tvořenými roztahovacími válci 7, 8, 9, 10, 11, 12 a je v rozšířeném stavu předkládán jako tenká vlákenná pavučina 13 ojednocovacímu ústrojí 14.
Přívodní žlábek 15 tlačí roztažený vlákenný pramen 1 proti vtahovacímu válci 16 a tvoří s vtahovacím válcem 16 svěrné místo, které zadržuje konec vlákenného pramene 1, tak zvanou vlákennou třáseň. Ojednocovací válec 17 vyčesává vlákennou třáseň a rozvolňuje vlákenný pramen na jednotlivá vlákna. Přitom se ojednocovací válec 17 otáčí ve směru šipky 18. Vlákna jsou přebírána odebíracím válcem 19 vystaveným sání, a jsou sváděna do úzkého vlákenné stužky. Směr otáčení
-8odebíracího válce 19 je vyznačen šipkou 20. Odebírací válec tvoří svěrnou linii se svěrným válcem 21, jíž vlákenná stužka prochází.
Pneumatické (vzduchové) dopřádací zařízení 22 vytváří vzduchový vír, který slouží k vytváření příze. Taková vzduchová dopřádací zařízení jsou známá kupříkladu z DE 196 10 960. Příze 23 prochází odtahovým ústrojím 24 a je dopravována k navíjecímu místu, které není z důvodů zjednodušení znázorněno.
Roztahovací ústrojí 6 na obr.2 je znázorněno vůči obr.l zvětšené a ve větších podrobnostech. Vlákenný pramen je po změně směru ve vedení 5 vtažen do první dvojice roztahovací ch válců 7, 8 kde je roztahován do šířky. Roztahováním do šířky se vlákenný pramen 1 ztenčuje. Po té prochází vlákenný pramen 1 roztahovacími válci 9, 10 druhé dvojice a dále roztahovacími válci 11. 12 třetí dvojice a je jako tenký vlákenný pramen 1, rozprostřený na celou pracovní šířku, přiváděn do vtahovacího válce 16, který tvoří s přívodním žlábkem 15 svěrnou linii. Rychle běžící ojednocovací válec 17 vyčesává vlákna z konce vlákenného pramene 1, označeného jako vlákenná třáseň 25, a rozvolňuje přitom vlákenný pramen 1 až na jednotlivá vlákna.
Dolní roztahovací válce 8, 10, 12 jsou spojeny pro společné otáčení s ozubenými koly 26, 27., 28. Mezilehlá ozubená kola 29, 30 zajišťují hnací spojení mezi ozubenými koly 26. 27, 28 dolních roztahovacích válců 8, TO, 12. Mezilehlé kolo 30 je spojeno pro společné otáčení s řemenicí 31, která je prostřednictvím hnacího řemene 32 poháněna řemenicí 33. Samotná řemenice 33 je spojena pro společné otáčení s vtaho-9vacím válcem 16. Řemenice 33 je poháněna prostřednictvím hnacího řemenu 34 z motoru 35. Převod mezi vtahovacím válcem 16 a dolními roztahovacími válci 8, 10, 12 je zvolen tak, že obvodová rychlost vtahovacího válce 16 a roztahovacích válců 8, 10, 12 je stejná.
Osa 36 horního roztahovacího válce 9 je upevněna na rameni zalomené páky 37. Zalomená páka 37 je otočná okolo osy 38, pevně uložené na skříni 40, a obsahuje kolík 39 upevněný na druhém rameni. Kolík 39 zabírá do podlouhlého otvoru 41 spojovací tyče 42. Stejným způsobem jsou otočně uloženy horní roztahovací válce 7 a 11 na zalomených pákách 43 a 44. Kolíky 45, 46 zalomených pák 43, 44 rovněž zabírají do odpovídajících podlouhlých otvorů ve spojovacích tyčích 47, 48.
Spojovací tyč 42 je otočně nasazena svým koncem na kolíku 45, a spojovací tyč 48 je podobným způsobem nasazena na kolíku 39, takže uvedené tři zalomené páky 37., 43 , 44 jsou vzájemně kloubově spojeny a jsou společně natáčivé. Natočením zalomených pák 37, 43, 44 proti směru hodinových ručiček mohou být horní roztahovací válce 7, 9, 11 zvednuty od dolních roztahovacích válců 8, 10., 12, aby se kupříkladu vkládaly nové vlákenné prameny.
Na kolících 45, 39, 46 zalomených pák 43, 37. 44 a na kolících 49, 50, 51, které jsou upevněné na spojovacích tyčích 47, 42., 48, jsou zavěšeny tažné pružiny 52. 53, 54. Jsou-li po vložení vlákenných pramenů spojovací tyče 42, 47, 48 ručně taženy směrem doprava na obr.2, přesouvají se podlouhlé otvory ve spojovacích tyčích 42, 47, 48 vůči kolíkům 39, £5, 46, a kolíky 39, 45, 46 a tím i zalomené páky • · ·
-1037 . 43, 44 jsou prostřednictvím tažných pružin 52, 53. 54 zatíženy tahovou silou.
Při působení touto tahovou silou se natáčejí zalomené páky 37, 43, 44 ve směru hodinových ručiček, až horní roztahovací válce 7, 9, 11 dosáhnou koncovou polohu. V této koncové poloze jsou spojovací tyče 42 , 47, 48 fixovány zajištovací pákou 55. Zajišťovací páka 55 je otočná okolo kolíku 49. K upevnění dochází zaháknutím nosu 56 za skříň 40.
Pro ruční zvedání horních roztahovacích válců 7, 9, 11 se uchopí knoflík 57 páky, zajišťovací páka 55 se otočí směrem nahoru, čímž se nos 56 vyhákne ze skříně 40 a zruší se fixování spojovacích pák 42, 47, 48.. Navazujícím pohybováním knoflíku 57 páky, ve znázornění z obr.2 doleva, jsou zalomené páky 37, 43 , 44 otáčeny proti směru hodinových ručiček, a horní roztahovací válce 7, 9, 11 jsou zvedány.
Dostane-li se zluštění pramene nebo zkroucené místo pramene do dvojice roztahovacích válců, mohou se horní roztahovací válce vykyvovat směrem nahoru. K vykyvovacímu natáčení dochází proti tažné síle, která je vyvíjena příslušnou tažnou pružinou 52, 52, 54, v rámci vůle, která je vymezována rozměry podlouhlých otvorů spojovacích tyčí 42, 47, 48.
Obr.3 znázorňuje řez druhou dvojicí roztahovacích válců roztahovacího ústrojí 6, znázorněného na obr.2. Drážky a mezistěny obou roztahovacích válců 9, 10 do sebe zapadají a tvoří mezeru ve tvaru klikaté čáry. Vzdálenost roztahovacích válců 9, 10 od sebe je dimenzována tak, že vlákenný pramen 1 o délkové hmotnosti 7 ktex může být vtahován do mezery, aniž by se zvedal horní roztahovací válec 9. Hřídel
-1158 dolního roztahovacího válce 10 je uložen na skříni 40 a je poháněn ozubeným kolem 27. Roztahovací válec 10 obsahuje na stranách okraje 59., 60 k nimž doléhá horní roztahovací válec 9 s jeho okraji 61, 62. Horní roztahovací válec 9 je otočně uložen na ose 63. Osa 63 je pevně spojena se zalomenou pákou 37.· Do kolíku 39, který je upevněn na horním rameni zalomené páky 37, zabírá tažná pružina 53. Pracovní šířka dvojic válců je přizpůsobena pracovní šířce vtahovacího válce 16. Vlákenný pramen 1 je ve znázornění podle obr.3 již značně rozšířen po šířce roztahovacích válců 9, 10. Po rozšíření třetí dvojicí válců může být vlákenný pramen 1 předkládán do vtahovacího válce 16 roztažený do celé pracovní šířky.
Obr.4 ukazuje mezeru mezi roztahovacími válci 9 a 10 ve zvětšení. Stěny 64 dolního roztahovacího válce 10 zapadají do drážek 65 horního roztahovacího válce 9 a mezistěny 66 horního roztahovacího válce 9 zapadají do drážek 67 dolního roztahovacího válce 10. Vlákenný pramen 1 probíhá ve tvaru klikaté čáry v mezeře mezi oběma roztahovacími válci 9, 10 a při vbíhání do dvojice válců je v oblastech mezi stěnami 64 a stěnami 66 podrobován tahovému namáhání a tím je roztahován do šířky.
V provedení znázorněném na obr.5 může být pochod roztahování vlákenného pramene 68 do šířky prováděn šetrněji. K tomuto účelu vymezují povrch horního roztahovacího válce 69 a povrch dolního roztahovacího válce 70 ve směru osy tvar přibližně sinusoidy.
Obr.6 znázorňuje alternativní provedení předmětu vynálezu. Vlákenný pramen 71 je veden dvojicí roztahovacích • · ·
-12válců, v níž jak horní roztahovací válec 72, tak i dolní roztahovací válec 73 obsahuje kotouče 74, 75, které jsou každý upevněny na jednom hřídeli 76, 77 a jejichž obvodové plochy tvoří stěny 99, 100. Mezi kotouči 74, 75 jsou vytvořeny prohlubně 97, 98. Toto provedení roztahovacích válců 72, 73 se dá vyrobit jednoduše a levné.
Obr.7 znázorňuje boční pohled na roztahovací ústrojí 78 pro roztahování pramene s roztahovacími válci 79, 81, které se pohybují nahoru a dolů, a s pevnými dolními roztahovacími válci 80, 82. Ojednocovací ústrojí s vtahovacím válcem 16 je takové, jaké bylo výše popsáno v souvislosti s obr.2. Vlákenný pramen 1 prochází vedením 5 a okolo převáděcího válce 83 před tím, než je přiváděn k dvojici rozzahovacích válců, sestávající z horního roztahovacího válce 79 a dolního roztahovacího válce 80. Před předkládáním do vtahovacího válce 16 prochází vlákenný pramen druhou dvojicí roztahovacích válců, sestávající z horního roztahovacího válce 81 a dolního roztahovacího válce 82. Výška pevně uložených dolních roztahovacích válců 80, 82 je zvolena tak, že vlákenný pramen 1 může probíhat nad roztahovacími válci 80, 82, když je napnut mezi převáděcím válcem 83 a vtahovacím válcem 16.
Osy 84 , 85 roztahovacích válců 79, 81 jsou upevněny na zalomené páce 86 a dolní roztahovací válce 80, 82 jsou uloženy pevně na skříni 87. Uložení odpovídá uložením roztahovacích válců 8, 10, 12, znázorněným na obr.2. Zalomená páka 86 a čárkovaně znázorněná výkyvná páka je spojena pro společné otáčení s hřídelem 89 a je společně s ním natáčena okolo hřídele 89. Konec výkyvné páky 88 je pohybovátelný sem a tam pomocí ojnice 90. Dolní konec ojnice 90 je ve spojení
-13s klikovým kotoučem 91. Klikový kotouč 91 je poháněn motorem 92. Počet otáček klikového kotouče 91 je od 500 otáček za minutu do 1500 otáček za minutu. Klikový pohon je tak vytvořen jako nárazníkový prvek, takže při vběhnutí ztluštěných nebo zkroucených míst pramene nedojde k blokování.
V závislosti na počtu otáček klikového kotouče 91 se horní roztahovací válce 79, 81 pohybují periodicky v protichůdném směru nahoru a dolů. Pohybem s vysokou frekvencí je roztahovací účinek, vyvíjený na vlákenný pramen 1, významně zesílen.
Dolní roztahovací válce 80, 82 jsou uváděny do otáčení prostřednictvím hnacího řemene 93 přes mezilehlé kolo 94 a ozubená kola 95, 96. Hnací řemen 93 pohání také převáděcí válec 83. Převodové poměry jsou voleny tak, že jak převáděcí válec 83, tak i roztahovací válce 79, 80, 81, 82 a vtahovací válec 16 mají stejnou obvodovou rychlost.
Vlákenný pramen 1 se uvolňuje při každém pohybu horního roztahovacího válce 79, 81 v příslušné dvojici roztahovacích válců nahoru z drážek. Nové místo dotyku mezi vlákenným materiálem a stěnami je při pohybu roztahovacích válců 79, 81 směrem dolů většinou přesouváno poněkud do strany. Vlákenný pramen 1 se tím roztahuje do šířky nejen účinněji, ale také rovnoměrněji.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro bezvřetenové předení s ojednocovacím ústrojím pro ojednocování kontinuálně přiváděného vlákenného materiálu, přičemž ojednocovací ústrojí obsahuje přívodní ústrojí pro rychloběžný ojednocovací válec, vyznačené tím, že před ojednocovacím ústrojím (14) je předřazeno v přívodu vlákenného materiálu roztahovací ústrojí (6, 78) pro roztahování pramene s nejméně jednou dvojicí vzájemně spolupůsobících roztahovacích válců, přičemž roztahovací válce (7, 8, 9, 10, 11, 12, 69, 70, 72, 73, 79,
    80, 81, 82) obsahují na obvodě vzájemně rovnoběžné prohlubně (65, 67, 97, 98), které jsou vytvořeny tak, že stěny (64, 66, 99, 100) vytvořené mezi prohlubněmi (65, 67, 97, 98) zapadají do prohlubní (65, 67, 97, 98) protilehlého roztahovacího válce, takže vlákenný materiál, vedený mezi vzájemně spolupůsobícími roztahovacími válci (7, 8, 9, 10, 11, 12, 69, 70, 72, 73, 79, 80, 81, 82), je ve směru osy rožtahovacích válců (7, 8, 9, 10, 11, 12, 69, 70, 72, 73, 79, 80,
    81, 82) souvisle rozprostírán po více prohlubních (65, 67, 97, 98).
  2. 2. Zařízení pro bezvřetenové předení podle nároku 1, vyznačené tím vzdálenost mezi vzájemně spolupůsobícími roztahovacímu válci (79, 80, 81, 82) je periodicky měnitelná.
  3. 3. Zařízení pro bezvřetenové předení podle nároku 2, vyznačené tím, že dvě po sobě následující dvojice roztahovacích válců jsou vzájemně spolu spojeny tak, že se vzdálenosti jejich roztahovacích válců v opačných smyslech mění tak, že se u jedné dvojice roztahovacích válců vzdálenost spolupůsobících roztahovacích válců (79, 80; 81, 82) zmenšuje,
    -15• ·· · ·· ·· * · zatímco u druhé dvojice spolupůsobících roztahovacích válců se vzdálenost zvětšuje.
  4. 4. Zařízení pro bezvřetenové předení podle nároku 2 nebo 3, vyznačené tím, že obě dvojice roztahovacích válců jsou mechanicky spojené a zařízení obsahuje společný pohon pro vytváření periodického měnění vzdálenosti válců.
  5. 5. Zařízení pro bezvřetenové předení podle kteréhokoli z nároků 2 až 4, vyznačené tím, že frekvence periodického měnění je podstatně vyšší než je frekvence otáčení roztahovacích válců (79, 80, 81, 82).
  6. 6. Zařízení pro bezvřetenové předení podle nároku 5, vyznačené tím, že frekvence periodického měnění je nastavena na hodnotu od 8 Hz do 25 Hz.
  7. 7. Zařízení pro bezvřetenové předení podle kteréhokoli z nároků 1 až 6, vyznačené tím, že prohlubně jsou vytvořeny jako lichoběžníkové drážky (65, 67).
  8. 8. Zařízení pro bezvřetenové předení podle kteréhokoli z nároků 1 až 6, vyznačené tím, že prohlubně a stěny jsou vytvořeny tak, že stěny roztahovacích válců (69, 70) vymezují ve směru osy přibližně sinusovitý tvar.
  9. 9. Zařízení pro bezvřetenové předení podle kteréhokoli z nároků 1 až 6, vyznačené tím, že roztahovací válce (72, 73) obsahují vzájemně rovnoběžné kotouče (74, 75), které jsou upevněny na hřídeli (76, 77) a které tvoří stěny (99, 100).
    • ·
    -16• 99 • · « 9 » · · • ·> 9 9 9 9 9 • 9 99 ·· 9999
  10. 10. Zařízení pro bezvřetenové předení podle kteréhokoli z nároků 1 až 9, vyznačené tím, že roztahovacímu ústrojí (6, 78) pro roztahování pramene je přiřazeno předřazené převáděcí ústrojí (4) pro vlákenný pramen (1, 68, 71) odtahovaný z konve (2), přičemž vlákenný pramen (1, 68, 71) při odtahování z konve (2) visí ve svislém směru v délce větší než je délka pramene v jedné otočce jeho kladení do konve.
CZ20022296A 2001-07-20 2002-06-28 Zařízení pro bezvřetenové předení CZ20022296A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10135548A DE10135548A1 (de) 2001-07-20 2001-07-20 Offenend-Spinnvorrichtung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20022296A3 true CZ20022296A3 (cs) 2003-03-12

Family

ID=7692607

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20022296A CZ20022296A3 (cs) 2001-07-20 2002-06-28 Zařízení pro bezvřetenové předení

Country Status (5)

Country Link
US (1) US6796116B2 (cs)
EP (1) EP1277859B1 (cs)
CN (1) CN1399020A (cs)
CZ (1) CZ20022296A3 (cs)
DE (2) DE10135548A1 (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102005009731A1 (de) * 2005-03-03 2006-09-07 Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag Flyerloses Spinnverfahren sowie Vorrichtung mit einem Streckwerk
DE102009026737B4 (de) 2008-09-16 2012-10-31 Technische Universität Dresden Vorrichtung und Verfahren zum Ausbreiten von bandförmigen Filamentgarnen
CH709566A1 (de) * 2014-04-28 2015-10-30 Rieter Ag Maschf Abzugsanordnung für eine Spinnmaschine.
CZ2015234A3 (cs) * 2015-04-07 2016-11-16 Rieter Cz S.R.O. Způsob ukončení předení na pracovním místě rotorového dopřádacího stroje
CN106868658A (zh) * 2017-03-22 2017-06-20 响水县晨丰纺织有限公司 一种摩擦纺纱机送纱机构
CN113969442B (zh) * 2021-10-29 2022-07-22 东台市兴源色织有限公司 一种棉布生产加工用转杯纺纱机

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3107477A (en) * 1949-11-23 1963-10-22 Meimberg Julius Process and apparatus for spinning fibrous materials
US3107447A (en) * 1961-03-22 1963-10-22 Anthony G Tucci Seam-presser
GB1332856A (en) * 1970-05-14 1973-10-10 Chubu Seiko Kk Rotary drafting apparatus
DE2506058C3 (de) * 1975-02-13 1978-06-01 Schubert & Salzer Maschinenfabrik Ag, 8070 Ingolstadt Faserbandauflösevorrichtung für eine Offen-End-Spinnvorrichtung
US4369622A (en) * 1980-03-24 1983-01-25 Riegel Textile Corporation Method and apparatus for drawing and blending textile materials
DE3219332A1 (de) * 1982-05-22 1983-11-24 F.A. Kümpers KG, 4440 Rheine Lieferwalzen, die faserbaender kompakt erfassen und weiterfuehren
DE3245517C2 (de) * 1982-12-09 1985-11-14 Spinnbau GmbH, 2820 Bremen Vorrichtung zum Verziehen von querorientiert einlaufenden Faservliesen
DE3448514C2 (de) 1984-01-21 1995-08-31 Brockmanns Karl Josef Dr Ing Faservorlageverstreckvorrichtung
DE3402083C2 (de) * 1984-01-21 1995-03-23 Brockmanns Karl Josef Dr Ing Verfahren und Vorrichtung zur Spinnfasernformation
CS264430B1 (en) * 1987-06-15 1989-08-14 Safar Vaclav Device for fibres opening for spinning unit of spinning machine
US4979270A (en) * 1989-08-03 1990-12-25 Burlington Industries, Inc. Apparatus and methods for converting tow into staple
DE4040102A1 (de) * 1990-12-16 1992-06-17 Fritz Stahlecker Vorrichtung zum erspinnen eines fadens
US5699659A (en) * 1996-03-08 1997-12-23 Waverly Mills, Inc. Process for producing substantially all-polyester yarns from fine denier feed fibers on an open end spinning machine
DE19610960A1 (de) * 1996-03-20 1997-09-25 Fritz Stahlecker Verfahren zum Offenend-Spinnen
US6265045B1 (en) * 1998-07-29 2001-07-24 Clopay Plastic Products Company, Inc. Method and apparatus for pin-hole prevention in zone laminates
US6368444B1 (en) * 1998-11-17 2002-04-09 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Apparatus and method for cross-directional stretching of polymeric film and other nonwoven sheet material and materials produced therefrom

Also Published As

Publication number Publication date
EP1277859A2 (de) 2003-01-22
DE50204230D1 (de) 2005-10-20
US6796116B2 (en) 2004-09-28
DE10135548A1 (de) 2003-01-30
EP1277859A3 (de) 2003-05-28
CN1399020A (zh) 2003-02-26
US20030014957A1 (en) 2003-01-23
EP1277859B1 (de) 2005-09-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4168601A (en) Frictional open-end spinning method and apparatus
HU177314B (en) Yarn producing device
CZ20022296A3 (cs) Zařízení pro bezvřetenové předení
JP2002514275A (ja) 紡糸装置、糸の製造方法及び製造される糸
GB2089845A (en) Drafting method and apparatus in spinning machine
HU184086B (en) Apparatus for spinning textile fibres
PL165034B1 (en) Method and device for preparing the fibres for spinning
CS219923B2 (en) Device for direct association and winding up of the yearns
CN102817135A (zh) 一种适于环锭纺的超喂复合纺纱装置与工艺
CN111945256B (zh) 成绒机的进料装置
Islam Comparing quality parameters of yarn produced by ring, rotor, and compact spinning system
EP0005582A1 (en) Slubbed open end spun yarn and process and device for producing it
JPH10183424A (ja) ポリエステル繊維の製造方法
JP3469201B2 (ja) 繊維機械の糸掛け装置および糸掛け方法
AU1313501A (en) Improved process and apparatus for stretching slivers of animal fibres
CS263602B1 (en) Method of spinning of yarn with open end and apparatus for realizing this method
KR101378853B1 (ko) 니트웨어 제조장치
Kumar et al. Compact spinning: a critical review
CA2009316A1 (en) Apparatus for the drafting section of ring spinning frames
CZ103298A3 (cs) Způsob zvlákňování za mokra, dloužení a navíjení multifilamentové nitě a zařízení k provádění tohoto způsobu
US6732896B2 (en) Apparatus and process for dividing a nonwoven web
Kothari et al. The role of fiber friction in staple fiber processing
US20060200956A1 (en) Method and device for the mechanical treatment of a yarn particularly a synthetic multi-strand yarn, and yarn produced in this way
JP2008202184A (ja) スラブ糸及びその製造装置とそのスラブ糸を用いた織編物
JPS58144131A (ja) 結束紡績糸の製造方法