CZ2001917A3 - Způsob krystalizace karboxylové kyseliny a způsob výroby krystalické karboxylové kyseliny - Google Patents

Způsob krystalizace karboxylové kyseliny a způsob výroby krystalické karboxylové kyseliny Download PDF

Info

Publication number
CZ2001917A3
CZ2001917A3 CZ2001917A CZ2001917A CZ2001917A3 CZ 2001917 A3 CZ2001917 A3 CZ 2001917A3 CZ 2001917 A CZ2001917 A CZ 2001917A CZ 2001917 A CZ2001917 A CZ 2001917A CZ 2001917 A3 CZ2001917 A3 CZ 2001917A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
solvent
cobalt
acid
adipic acid
carboxylic acid
Prior art date
Application number
CZ2001917A
Other languages
English (en)
Inventor
Michel Costantini
Eric Fache
Original Assignee
Rhodia Polyamide Intermediates
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from FR9811590A external-priority patent/FR2784098B1/fr
Priority claimed from FR9908590A external-priority patent/FR2795720B1/fr
Application filed by Rhodia Polyamide Intermediates filed Critical Rhodia Polyamide Intermediates
Publication of CZ2001917A3 publication Critical patent/CZ2001917A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C51/43Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by change of the physical state, e.g. crystallisation

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Způsob krystalizace karboxylové kyseliny a způsob výroby krystalické karboxylové kyseliny
Oblast techniky
Předložený vynález se týká způsobu krystalizace karboxylové kyseliny, zvláště kyseliny adipové, a způsobu výroby krystalické karboxylové kyseliny, přesněji způsobu zpracování reakční směsi ž přímé oxidace uhlovodíku na karboxylovou kyselinu, jako je například kyselina adipová.
Dosavadní stav techniky
Kyselina adipová je jedním ze dvou výchozích materiálů pro přípravu polyamidů, jako je polyamid 6-6, i různých jiných polymerů. Apliace polyamidu 6-6 klade vysoké nároky co se týče chemického i fyzikálně chemického složení. Aby se takový polymer získal, je nutné dosáhnout velmi vysoké čistoty ve stadiu monomerů, jako je kyselina adipová nebo jiné dikarboxylové kyseliny.
Kyselina adipová je rovněž jedním z důležitých výchozích materiálů při výrobě polyurethanů.
Nečistoty, které kyselina adipová obsahuje, jsou různé, podle toho, jakým způsobem je připravena. Je však vždy nutné získanou kyselinu adipovou přečistit.
Obecně používané čistící pochody jsou krystalizační pochody, při kterých se jako rozpouštědlo používá voda. Takové pochody jsou popsány například ve francouzské patentové přihlášce č. 2,749,299.
Podle toho, jaký syntetický pochod byl použit, a podle charakteru čištěného produktu není však toto krystalizační rozpouštědlo, tedy voda, schopno odstranit určité nečistoty, například organické nečistoty.
Jedním z cílů předloženého vynálezu je najít způsob krystalizace karboxylové kyseliny, zvláště kyseliny adipové, v rozpouštědlech, které by byly schopny odstranit uvedené organické nečistoty.
Podstata vynálezu
Vynález popisuje způsob krystalizace karboxylové kyseliny, který še vyznačuje tím, že tato krystalizace nebo rekrystalizace se provádí v organickém rozpouštědle nebo směsi rozpouštědel, obsahující alespoň jedno organické rozpouštědlo, kde karboxylové kyselina má rozpustnost menší než, nebo rovnou, 15 % hmotnostním při teplotě 20 °C, a že řečené rozpouštědlo je zvoleno, ze skupin organických sloučenin, obsahujících etherové, alkoholové, ketonové, esterové, nitrilové, amidové, sulfoxidové nebo karbonátové funkce, nebo halogeny, nitroskupinu nebo fosfor.
Podle preferovaného způsobu podle vynálezu se zvolí organické rozpouštědlo, v němž rozpustnost karboxylové kyseliny při teplotě 100 °C nebo při teplotě varu rozpouštědla, pokud je nižší než 100 °C,. je přinejmenším o 5 % vyšší, s výhodou o 10 % vyšší, než rozpustnost při teplotě 20 °C v tomtéž rozpouštědle. Dále by rozpustnost při teplotě 100 °C měla být přinejmenším 15 % hmotnostních.
Výrazem „vyšší rozpustnost se rozumí rozdíl v rozpustnosti jako absolutní hodnota. ·
Karboxylové kyseliny, které je možno s výhodou krystalovat způsobem podle vynálezu, jsou zvláště dikarboxylové kyseliny jako je kyselina adipová, kyselina jantarová, kyselina glutarová, kyselina tereftalová a kyselina isoftalová.
• φ
- 3 Preferovaná karboxylové kyselina v předloženém vynálezu je kyselina adipová.
Jako rozpouštědla, vhodná pro způsob podle vynálezu, je možno uvést například 1,4-dioxan, diglym (diethylenglykoldimethylether); alifatické, cykloalifatické, aromatické nebo arylalifatické ketony, jako je aceton, methylisobutyl-keton, methylethylketon, methylisopropylketon, methylfenyl-keton, cyklohexanon; tetrahydrofuran;. n-butanol; isopropanol; 3-methoxyethanol; acetonitril; dimethylformamid; acetamid; dichlormethan; ethylacetát; 1,2-dichlorethan; dimethylsulfoxid; nitromethan; nebo N-methylpyrrolidon. Tento výčet není vyčerpávající a vynález zahrnuje i jiná organická rozpouštědla, která splňují obecná kritéria rozpustnosti kyselin v souvislosti s vynálezem.
Organická rozpouštědla se mohou použít samotná nebo jako směsi s jiným rozpouštědlem v souladu s vynálezem. Tato organická rozpouštědla mohou být použita ve směsi s vodou.
Organické rozpouštědlo podle vynálezu má s výhodou teplotu varu, která je vhodná pro provedení krystalizace za podmínek průmyslové přípravy. Vhodná rozpouštědla tedy mají teplotu varu mezi 40 °C a 250 °C, s výhodou 80 °C až 120 °C. Krystalizace se může provádět při atmosférickém tlaku nebo za zvýšeného tlaku.
Rozpouštědla, vhodná pro krystalizací podle vynálezu, mají s výhodou rovněž určitou afinitu k vodě, která umožňuje promytí krystalické adipové kyseliny vodou, aby se odstranily -stopy organického krystalizačního rozpouštědla.
Způsob podle vynálezu se. provádí známými krystalizačními technikami. Stručně řečeno, pochod zahrnuje stupeň, ve kterém se kyselina, která se má krystalovat, rozpustí zahorka, horký roztok se popřípadě zfiltruje, načež následuje stupeň ochlazeni. Horký roztok kyseliny je rovněž možno před ochlazením zahustit. Krystalizace se může vylepšit jakýmkoliv známým způsobem, zvláště pak použitím mikrovlnného ohřevu.
Není nutno zdůrazňovat, že krystalizační pochod se může opakovat. Podobně, matečné lohy po krystalizaci se mohou zahorka zahustit a pak ochladit, aby se získal další podíl kyseliny.
Způsob podle vynálezu se může aplikovat na karboxylové kyseliny a zvláště na kyselinu adipovou, připravenou různými syntetickými postupy, jako například na kyselinu adipovou z nitrozní oxidace cyklohexanolu a/nebo cyklohexanonu, z dvojnásobné hydroxykarbonylace butadienu, nebo alternativně z přímé oxidace cyklohexanu vzduchem.
Způsob podle vynálezu je vhodný zvláště pro hydroxykarbonylaci butadienu, při kterém se butadien nejprve hydroxykarbonyluje na směs pentenových kyselin, obsahující většinou kyselinu 3-pentenovou, načež se tyto pentenové kyseliny, získané v první reakci, podrobí druhé hydroxykarbonylaci, vedoucí ke kyselině adipové, která obsahuje určité množství kyseliny 2-meťhylglutarové a kyseliny 2-ethyljantarové spolu s dalšími sloučeninami, které vznikly již v prvé hydroxykarbonylační reakci, jako je γ-valerolakton, nezreagované pentenové kyseliny a kyselina methylbutenová. Tyto organické nečistoty se s výhodou odstraní krystalizačním pochodem podle předloženého vynálezu.
Způsob podle vynálezu se týká rovněž zpracování a regenerace karboxylové kyseliny jako je kyselina adipová, syntetizovaná přímou oxidací uhlovodíku, jako je cyklohexan, vzduchem. Tento pochod je popsán zvláště v patentové přihlášce WO-A-94/07834.
Uvedený spis popisuje oxidaci cyklických uhlovodíků na odpovídající dikyseliny v kapalné fázi, obsahující rozpouštědlo, plynem obsahujícím kyslík, za přítomnosti oxidačního katalyzátoru jako je sloučenina kobaltu, přičemž zmíněné rozpouštědlo sestává z organické kyseliny, obsahující pouze primární nebo sekundární atomy vodíku. Uvedený patentový spis konkrétně popisuje fáze zpracování konečné reakční směsi. Při tomto zpracování se vzniklá dikyselina oddělí tak, že se
* «·· » * · ···· 9 · » • · · * ϊ .·* směs ochladí, čímž se dikyselina vyloučí, načež se oddělí filtrací od dvou kapalných fází, polární a nepolární. Nepolární fáze se recykluje a polární fáze se rovněž alespoň zčásti recykluje po případné hydrolýze a oddělení dalšího množství dikyseliny.
Uvedený patent zvláště přináší řešení pro jednostupňovou oxidaci cyklohexanu na kyselinu adipovou s průmyslově přijatelnou selektivitou, ale neposkytuje průmyslově použitelné řešení pro zpracování reakční směsi, získané touto oxidací, co se týče separace různých produktů a vedlejších produktů reakce, nezreagovaného materiálu a zvláště recyklace katalyzátoru.
Patentový spis EP-A-0,772,581 popisuje úplnější postup zpracování reakční směsi, získané přímou oxidací cyklohexanu na kyselinu adipovou, i recyklaci katalyzátoru. U tohoto postupu je však kyselina adipová rovněž krystalována z kyseliny octové, která je korozívním a drahým rozpouštědlem, vyžadujícím regeneraci. Regenerační pochody značně ovlivňují celkovou ekonomiku výroby kyseliny adipové.
K odstranění těchto nevýhod vynalezl přihlašovatel ve svém patentu EP 0 847 980 způsob separace kyseliny adipové od kyseliny octové a následnou krystalizaci kyseliny adipové z vody. Bylo však pozorováno, že krystalizace kyseliny adipové z vody neodstraní zcela stopy organického rozpouštědla, použitého v oxidační reakci, zvláště když se jedná o s vodou’ mísitelnou karboxylovou kyselinu, jako je kyselina octová.
Tato přítomnost stop rozpouštědla může komplikovat druhou rekrystalizaci adipové kyseliny, zvláště co se týče tvaru získaných krystalů.
Navíc přihlašovatel nalezl, že přítomnost oxidačních meziproduktů, jako jsou cyklohexanon, cyklohexanol, cyklohexylestery, hydroxykarboxylové kyseliny a laktony, má tendenci znesnadňovat ' separaci a čištění kyseliny adipové. Přihlašovatel navrhl, zvláště ve své dosud nezveřejněné
• 9 • 99 ···
9 9 9 ·· ♦ • · · 99*9 r 9 «99 f 9 · · · 9 · — Ό — « 9999
9 9«· 4 9 . · francouzské patentové přihlášce 98/02928, další způsoby pro odstraněni organických nečistot.
Krystalizační pochod podle nyní předloženého vynálezu odstraňuje většinu těchto organických nečistot', bez nutnosi použít korozívní krystalizační rozpouštědlo jako je kyselina octová, a bez použití dalších pochodů. Kyselina, která je krystalována způsobem podle vynálezu, může být snadněji čištěna další krystalizací z vody, pokud je nutné dosáhnout vysoké čistoty, vyžadované pro výrobu polyamidu nebo polyurethanu.
Vynález se rovněž týká způsobu přípravy karboxylových kyselin oxidací uhlovodíku přímou oxidací a zpracování získané reakční směsi.
Vynález se týká zvláště způsobu zpracování reakční směsi, získané přímou oxidací uhlovodíků na karboxylové kyseliny, zvláště za použití molekulárního kyslíku nebo plynu, který jej obsahuje, a to v kapalné fázi, v rozpouštědle a za přítomnosti katalyzátoru,, rozpuštěného v reakčním médiu, přičemž tento způsob zahrnuje:
- pokud to složení reakční směsi dovolí, usazení reakční směsi, čímž se oddělí dvě kapalné fáze: nepolární horní fáze, obsahující v podstatě nezreagovaný uhlovodík, a polární spodní fáze, složená v podstatě.z rozpouštědla, vzniklých kyselin, katalyzátoru a menšího množství dalších reakčních produktů a nezreagovaného uhlovodíku;
- destilaci polární spodní fáze nebo, je-li to vhodné, celé reakční směsi, čímž se oddělí destilát, obsahující přinejmenším část nejtěkavějšleh sloučenin, jako je nezreagovaný uhlovodík, rozpouštědlo, reakční meziprodukty a voda, od destilačního zbytku, obsahujícího vzniklé karboxylové kyseliny a katalyzátor;
- přidání organického rozpouštědla podle vynálezu, nebo směsi obsahující přinejmenším jedno organické rozpouštědlo podle vynálezu, k destilačnímu zbytku;
*9 •9 ··
9 99 ♦ 9· .999
• · · ·· ·» * »· • ♦ · · * · • · ·» · · · • ·· * · ♦♦·«· ♦ · · • ·· · · .· «» «· · · · .
- odděleni katalyzátoru, který se může během přidání organického rozpouštědla vyloučit, například filtrací směsi;
- krystalizaci karboxylové kyseliny z roztoku destilačního zbytku v organickém rozpouštědle;
- popřípadě rekrystalizaci karboxylové kyseliny, regenerované z téhož rozpouštědla nebo z vody.
Separace usazením reakční směsi na dvě fáze způsobem podle vynálezu podstatně závisí na rozpouštědle, použitém při reakci, na množství zreagovaného uhlovodíku a na obsahu vody v reakčním mediu.
Uhlovodíky, použité jako výchozí materiál v pochodu podle vynálezu, jsou zvláště alkany, cykloalkany a’ alkylaromatické uhlovodíky, obsahující 3 až 20 atomů uhlíku.
Z těchto uhlovodíků jsou bezesporu nejdůležitější cykloalkany, zvláště s kruhem obsahujícím 5 až 12 atomů uhlíku, protože jejich oxidace vede k dikarboxylovým kyselinám.
Nejvýhodnějším uhlovodíkem je cyklohexan, jehož oxidací vzniká kyselina adipová, jedna ze základních sloučenin pro výrobu polyamidu 6-6 a jedna z nejběžněji používaných dikyselin.
Pro jednoduchost bude vynález popsán velmi obecně s odkazem na zpracování reakčních směsí, získaných oxidací cyklohexanu na kyselinu adipovou, avšak tento způsob může být rovněž aplikován na směsi, které byly získány oxidací jiných uhlovodíků, zvláště jiných cykloalkanů.
Cyklohexanová fáze, získaná v případném kroku separace usazením, se obvykle znovu vrátí do oxidační reakce.
Rozpouštědlo, použité při oxidaci uhlovodíku, s výhodou cyklohexanu, přinejmenším částečně rozpouští karboxylovou kyselinu, která má být připravena. Toto rozpouštědlo může mít velmi různý charakter, za předpokladu, že za podmínek reakce nepodléhá podstatnou měrou oxidaci. Může být zvoleno zvláště z polárních protických rozpouštědel a polárních aprotických ··· « · » ·» · · f < * · · ♦ · · · · * · • φ · · · ♦· ·· « ♦· rozpouštědel. Jako polární protická rozpouštědla je možno uvést například karboxylové kyseliny, obsahující. výhradně primární nebo sekundární atomy vodíku, zvláště alifatické kyseliny obsahující 1 až 9 atomů uhlíku, perfluoralkylkarboxylové kyseliny, jako je kyselina trifluoroctová, vodu a alkoholy. Jako polární aprotická rozpouštědla je možno uvést například nižší alkylestery (s výhodou s alkylem o 1 až 4 atomech uhlíku) karboxylových kyselin, .zvláště alifatických karboxylových kyselin, obsahujících 1 až 9 atomů uhlíku, nebo perfluoralkylkarboxylových kyselin, tetramethylensulfon (nebo sulfolan), a alifatické nitrily, jako je acetonitril.
Běžně je preferována kyselina octová, zvláště když oxidovaným substrátem je cyklohexan.
Katalyzátor s výhodou obsahuje kobalt, mangan, směs kobaltu s jedním nebo několika jinými kovy jako je mangan, chrom, železo, zirkon, hafnium nebo měď, nebo směs manganu s jedním nebo několika jinými .kovy jako je chrom, železo, zirkon, hafnium nebo měď. Ze směsí na bázi kobaltu jsou zvláště vhodné katalyzátory obsahující buď kobalt a chrom, kobalt, chrom a zirkon, kobalt a železo, kobalt a.mangan, nebo kobalt a zirkon a/nebo hafnium. Tento katalyzátor se při oxidaci používá cyklohexanu ve formě sloučenin uvedených kovů, které jsou rozpustné v reakčním mediu.
Pro orientaci, reakční směs, která se má zpracovat způsobem . podle vynálezu, obsahuje 1 až 99 % hmotnostních nezreagovaného uhlovodíku, 1 až 40 % hmotnostních vzniklých karboxylových kyselin, 0,1 až 10 % hmotnostních vody, 0,001 až 5 % hmotnostních kovu(kovů) obsaženého(obsažených) v katalyzátoru, a 0,1 až 10 % hmotnostních dalších produktů oxidační reakce, přičemž zbytek představuje rozpouštědlo.
Stupeň destilace spodní fáze, nebo podle potřeby celé reakční směsi, se provádí tak, aby se od kyseliny adipové oddělila většina (pokud možno všechen) nezreagovaného cyklohexanu, který může být stále přítomen v této spodní fázi. Reakční i
meziprodukty, jako je cyklohexanol, cyklohexanon, cyklohexylacetát a laktony (v podstatě butyrolakton a valerolakton) se rovněž oddělí, právě tak jako rozpouštědlo, které je s výhodou karboxylová kyselina.
Destilační stupeň se obvykle provádí při teplotě od 25 °C do 250 °C, při absolutním tlaku mezi 10 Pa a tlakem atmosférickým.
Teplota směsi během destilace se s výhodou udržuje mezi 70 °C a 150 °C.
Pokud je to nutné, může' se destilace provést v několika následných krocích, zvláště u preferovaného způsobu, při kterém je žádoucí odstranit většinu, například více než 90 % a dokonce více než 99 %, alifatické karboxylové kyseliny, sloužící jako, rozpouštědlo.
Jedna z výhodných variant způsobu podle vynálezu spočívá v zavádění vodní páry dp reakční směsi před nebo během destilačního kroku.
Tato operace může způsobit lepší strhování určitých sloučenin ve směsi, podrobené destilaci. Může rovněž vést k částečné nebo úplné hydrolýze esterů, které.se také mohou nacházet v destilované směsi.
Destilát, který se získá.ve výšepopsané. destilační operaci, obsahuje různé těkavé složky a vodu. Tyto těkavé složky jsou cenné a jsou proto vráceny do další oxidace cyklohexanu, a to po alespoň částečném odstranění vody známými- způsoby, .zvláště azeotropickou destilací.
Podle předloženého vynálezu se organické rozpouštědlo nebo směs obsahující alespoň jedno organické rozpouštědlo podle vynálezu, přidá k destilačnímu zbytku, aby se rozpustila vzniklá kyselina adipová a aby se popřípadě srazil katalyzátor. Množství ’ přidaného rozpouštědla představuje 0,1 až 20 násobek, s výhodou 0,5 až 10 násobek, hmotnosti směsi, získané po zmíněné destilaci.
···
Tato.operace tedy spočívá v rozpuštěni kyseliny adipové v minimálním množství horkého rozpouštědla, což popřípadě umožní oddělit katalyzátor filtrací roztoku zahorka. Krystalizace sama se provede obvyklými způsoby, postupným ochlazením roztoku. Roztok se běžně očkuje přidáním krystalů kyseliny adipové.
Kyselina adipová, získaná touto krystalizaci, může pak být rekrystalizována z vody, aby se dosáhlo čistoty, požadované pro hlavní aplikace, ve kterých se používá.
Je možno používat různých variant, aniž by se tyto varianty odchýlily od smyslu předloženého vynálezu. Tak například se mohou určité operace provádět před krokem krystalizace kyseliny adipové z organického rozpouštědla. Je například výhodné provést další oxidaci oxidačních meziproduktů, které jsou přítomny v polární kapalné fázi, poté co se většina nezreagovaného cyklohexanu (a pravděpodobně všechen) oddělí a před tím, než se oddělí ostatní sloučeniny a karboxylové kyselina, sloužící jako rozpouštědlo. Tato dodatečná oxidace se může provést molekulárním kyslíkem nebo plynem, obsahujícím kyslík, a je katalyzována původním katalyzátorem, který je stále ještě přítomen ve zmíněné polární fázi, nebo se může alternativně provést za použití donoru kyslíku, jako je peroxid vodíku nebo organický hydroperoxid.
Taková dodatečná oxidace je pak následována úplnou nebo částečnou separací karboxylové kyseliny, sloužící jako rozpouštědlo, a to před krokem krystalizace adipové kyseliny v organickém rozpouštědle.
Po této eventuelní dodatečné oxidaci se kyselina adipová krystaluje jak je uvedeno výše.
Způsob podle vynálezu je možno také dokončit redukcí redukovatelných nečistot, které mohou být přítomny v technické kyselině adipové, získané krystalizaci z organického rozpouštědla.
• 09 * * 0 00
0 0 0 · 0 0 * 0 0 0 0 0
0 0 9 0 0 0 0 0 0 0
0 000 0 9 0 0000 » 0 0 0
* 9 0 0 0 0 «
099 90 00 ' 9 90 00 0
Takovou redukci je s výhodou hydrogenace vodíkem poté,, co se technická kyselina adipová znovu rozpustí v rozpouštědle jako je voda, a pokud je to nutné, za přítomnosti hydrogenačního katalyzátoru, který není rozpuštěn v reakčním mediu. Hydrogenační katalyzátor se pak oddělí od reakční směsi po skončení reakce.
Konečně je možno před rekrystalizaci z vody zařadit konečnou oxidativní operaci za použití kyseliny dusičné, nebo alternativně běžně známé způsoby adsorpce a odbarvení, například za použití aktivního uhlí.
Způsob podle vynálezu umožňuje získat, zvláště po rekrystalizaci z vody, kyselinu adipovou, která může vyhovovat nárokům, kladeným v syntéze polyamidu 6-6 nebo polyurethanů.
Další detaily a výhody vynálezu vyplynou jasněji z příkladů, uvedených níže. Tyto příklady jsou míněny čistě jako vodítko a slouží jen pro ilustraci vynálezu.
Příklady provedeni vynálezu
Příklad 1
Příprava oxidačních směsí
Opláštěný titanový 1,5 litrový autokláv, vybavený šestilistovým turbomixerem a různými otvory pro přidávání reaktantů a kapalin a pro odvod reakčních produktů a kapalin, se propláchne dusíkem. Pak se do něj při teplotě místnosti vloží následující násada:
Tetrahydrát octanu kobaltnatého 4,0 g (16 mmol)
Kyselina octová 357 g
Cyklohexan 2 92,5 g
Cyklohexanon 3,2 g (32,7 mmol)
Po zavření autoklávu se nastaví tlak dusíku na 20 bar, zapne se
míchání (1000 ot/min) a teplota se zvýší na 105 °C během
P12 • φ φ φ · - φ · φ* φ ♦ φ * ·«
Φ ' ΦΦ φ
20'minut. Pak se dusík nahradí ochuzeným (5 % kyslíku) vzduchem při tlaku 20 bar. Průtok vstupujícího plynu se nastaví na 250 litrů za hodinu.
Po indukční periodě, která trvá přibližně deset minuta během které nedochází k žádné spotřebě kyslíku, teplota stoupne o 2 až 3 °C a. kyslík se počne spotřebovávat. Pak se obsah kyslíku v uváděném vzduchu začne postupně zvyšovat až na 21 %, přičemž obsah kyslíku na výstupu z reaktoru zůstává nižší než 5 % po celou dobu pokusu. Teplota v autoklávu jev rozmezí 104,9 a 105,1 °C.
Když se spotřebuje 50 litrů kyslíku (stupeň konverze přibližně
%), začne se s kontinuálním přidáváním kapalné fáze: injikuje se kontinuálně roztok v kyselině octové, který obsahuje 1,1 % hmotnostních tetrahydrátu octanu kobalťnatého a 1,45 % hmotnostních cyklohexanonu, a to rychlostí 4,6 ml/min (stabilizovaný režim), a zároveň se injikuje cyklohexan rychlostí 5 ml/min. (stabilizovaný režim). Kapalný produkt se kontinuálně jímá při teplotě 70 . °C do 71itrové dekantační nádoby.
Po 380 minutách od počátku reakce se vzduch postupně nahradí, dusíkem a obsah autoklávu.se přenese do dekantační nádoby. Dekantační nádoba obsahuje dvoufázovou směs. Horní, v podstatě cyklohexanová fáze, obsahující pouze.malé množství produktů a kobaltu, se oddělí. Octová spodní fáze (2 675 g) obsahuje většinu oxidačních produktů a kobalt. ·
Octová fáze se podrobí první destilaci za následujících podmínek:· tlak: 60 kPa teplota: 135 °C. 1
Destilační zbytek 1 se podrobí další, pečlivější, destilaci, jejímž účelem je odstranit obsažené těkavé organické sloučeniny uváděním.páry při teplotě 150 °C za tlaku 10 kPa.
Získané výsledky jsou uvedeny v tabulce níže.
·· ·« ··
♦ · · • ·
• ♦ ' · • · • ·
··· · ♦ ··· • ·
·'· ·· ·· »··
Tabulka
Sloučenina Množství před zpracováním Destilační zbytek 1 Destilační zbytek 2
Cyklohexanon 285 mmol 90 mmol zanedbatelné
Cyklohexylacetát 19,0 mmol 37,0 mmol zanedbatelné
Volný cyklohexanol 245 mmol 58 mmol zanedbatelné
Kyselina glutarová* 249 mmol 249 mmol 249 mmol
Kyselina jantarová* 164,9 mmo1 164,9 mmol 164,9 mmol
Kyselina adipová*. 2.115 mmol 2115 mmol 2115 mmol
Kyselina hydroxykapronová 50,0 mmo1 50,0 mmol 50,0 mmol
Kyselina 3-hydroxyadipová 104 mmol 104 mmol 104 mmol
Butyrolakton 85,3 mmol 58,0 mmol zanedbatelné
Valerolakton 34,0 mmol 12,2 mmo1 zanedbatelné
Celková hmotnost 2 675 g 595 g 452 g
*Celková kyselina (volná i esterifikovaná).
Přiklad 2
Krystalizace z vody
Část destilačního zbytku 2 (112 g) se podrobí krystalizaci, z vody (250 g). Směs se zahřeje na 70 °C a pak se.postupně ochladí na teplotu místnosti.
Po filtraci a promytí vodou se získá 60 g surové kyseliny adipové.
'•Ά'ΛΊ·:
···· ··· · · ··, • » · ···· ·· ;
• ··* «♦ ·»···· · · · « « · · · · · · ··· *· »· · ·· ···
Rekrystalizace této surové kyseliny adipové z vody poskytnepřečištěnou kyselinu adipovou (A), která obsahuje následující sloučeniny:
kyselina jantarová: 0,0003 % kyselina glutarová: < 0,0001 % kobalt: < 0,0002 %.
Kobaltový katalyzátor je přítomen v krystalizační a promývací vodě.
Příklad 3
Krystalizace z acetonu
Jiná část destilačního zbytku 2 z příkladu 1 (225 g) se zředí
700 ml acetonu a zahřívá se pod zpětným chladičem k varu.
Organický materiál se rozpustí. Nerozpuštěné kobaltové soli se zahorka odfiltrují a recyklují se.
Filtrát se postupně ochladí na teplotu místnosti (okolo 20 °C).
Po filtraci a promytí acetonem se získá 120 g surové (nebo technické) kyseliny adipové. .
Rekrystalizaci z vody tato surová kyselina adipová poskytne přečištěnou kyselinu adipovou (B), která obsahuje následující sloučeniny:
kyselina jantarová: 0,0002 % kyselina glutarová: < 0,0001 % kobalt: < 0,0002 %.
Várky kyseliny adipové (A) a (B) se podrobí zahřívacímu testu.
Tento test spočívá v zahřívání 50 g každé várky na 215 °C po dobu 205 minut, v následném vnesení každé z nich do 415 ml 5%ního vodného roztoku amoniaku, a změření absorbance.takto připravených roztoků adipátu amonného při 454 nm.
Získané výsledky jsou uvedeny níže a jsou vyjádřeny jako relativní absorbance, přičemž referenční kyselina adipová (A) reprezentuje hodnotu 1.
·· • · ··
• · • · « · • ·
t «' • ·
··· • · ···· • · 9
··· ♦ · ·· • · ·
Abšorbance:
kyselina adipová (A): 1 kyselina adipová (B) : 0,25.
Kyselina adipová (B), přečištěná podle předloženého vynálezu, obsahuje méně nečistot, které se mohou zbarvit při zahřátí.
Příklad 4
Krystalizace z 1,4-dioxanu
Část destilačního zbytku 1 (112 g) z příkladu 1 se podrobí krystalizaci z 1,4-dioxanu (250 g). Směs se zahřeje na teplotu 70 °C, zahorka se zfiltruje a pak se postupně ochladí na teplotu místnosti.
Po filtraci a promyt! vodou se získá 50: g surové kyseliny adipové.
Rekrystalizací této Surové kyseliny adipové z vody se získá přečištěná kyselina adipová (C) ,. obsahující následující sloučeniny:
kyselina jantarová: 0,0002.% kyselina glutarová: < 0,0001 % kobalt: < 0,0002 %.
Kobaltový katalyzátor se regeneruje , z dioxanového roztoku filtrací zahorka.
Příklad 5
Krystalizace z acetonitrilu
Část destilačního zbytku 1 (112 g) z příkladu 1 se podrobí krystalizaci z acetonitrilu (450 g). Směs se zahřeje na teplotu 80 °C, zfiltruje se zahorka a pak se postupně ochladí na teplotu místnosti.
·· ·· 9 9
«· · • · • ·
t · • - «
• · · • · ···· • ·
• · • 9 . ·
·· · 99 9 ·· ···
Po filtraci a promyti vodou se získá 65 g surové kyseliny adipové.
Rekrystalizací této surové kyseliny adipové z vody se získá přečištěná kyselina adipová (D), obsahujíčí následující sloučeniny:
kyselina jantarová: 0,0005 % kyselina glutarová: < 0,0001 % kobalt: < 0,0002 %.
Kobaltový katalyzátor se regeneruje z acetonitrilového roztoku filtrací zahorka. .
Příklad 6
Krystalizace z butyiacetátu
Část destilačního zbytku 1 (112 g) z příkladu 1 se podrobí krystalizací z butyiacetátu (250 g) . Směs se zahřeje na teplotu 100 °C, zahorka se zfiltruje a pak se postupně ochladí na 'teplotu místnosti.
Po filtrací a promyti vodou se získá 58 g surové kyseliny adipové.
Rekrystalizací této surové kyseliny adipové z vody se získá přečištěná kyselina adipová (E), obsahující následující sloučeniny:
kyselina jantarová: 0,0002 .% kyselina glutarová: < 0,0001 % kobalt: < 0,0002 %.
Várky kyseliny adipové (A) a (C) až (E) se podrobí zahřívacímu testu. Tento test spočívá v zahřívání 50 g každé várky na
215 °C po dobu 205 minut a v následném vnesení každé z nich do
415 ml 5%ního vodného roztoku amoniaku. Pak se změří absorbance takto získaných roztoků adipátu amonného při 454 nm. Výsledky, vyjádřené jako relativní absorbance vůči referenční kyselině adipové (A), která representuje hodnotu 1, jsou v následující tabulce.
Tabulka
Přečištěná kyselina adipová Relativní absorbance při 454 nm
A (Příklad 3)
C (příklad 4) 0,3
D (příklad 5) 0,2
E (Příklad 6) 0,5
Adipové kyseliny (B), (C) a (D), přečištěné podle předloženého vynálezu, obsahují méně nečistot, které se mohou zbarvit při zahřátí,'než adipová kyselina (A), což ukazuje účinnost krystalizace z organického rozpouštědla.
V jiném provedeni způsobu podle vynálezu se krystalizace z organického rozpouštědla podle vynálezu může provést s kyselinou adipovou, která byla krystalována z vody. Tato krystalizace z organického rozpouštědla se může zakončit opět čisticími operacemi, jak jsou popsány výše a/nebo další krystalizací z vody.
Výšeuvedené příklady se mohou aplikovat na reakční směs, získanou hydroxykarbonylací butadienu..

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob zpracování reakční směsi, získané přímou oxidací uhlovodíků na karboxylové kyseliny, v kapalné, fázi, v rozpouštědle, a za přítomnosti katalyzátoru, rozpuštěného v reakčním mediu, zahrnující:
    - pokud to složení reakční směsi dovolí, separaci fází po usazení reakční směsi a jejím rozdělení na dvě fáze: nepolární horní fázi, obsahující v podstatě nezreagovaný uhlovodík, a polární spodní fázi, složenou v podstatě z rozpouštědla, vzniklých kyselin, katalyzátoru a menšího množství dalších reakčních produktů a nezreagovaného uhlovodíku;
    - destilaci polární spodní fáze nebo, je-li to vhodné, celé reakční směsi, čímž se oddělí destilát, obsahující přinejmenším část nej těkavějších sloučenin jako je nezreagovaný uhlovodík, rozpouštědlo., reakční meziprodukty a voda, od destilačního zbytku, obsahujícího vzniklé karboxylové kyseliny a katalyzátor;
    vyznačující áe tím, že se k destilačnímu zbytku přidá organické rozpouštědlo, ve kterém rozpustnost karboxylové kyseliny je menší nebo rovná 15 % hmotnostních při teplotě 20 °C, nebo směs, obsahující přinejmenším jedno organické rozpouštědlo, přičemž toto rozpouštědlo je zvoleno ze skupiny organických sloučenin zahrnující etherovou,· alkoholovou, esterovou, nitrilovou, amidovou, sulfoxidovou nebo karbonátovou funkci nebo toto organické rozpouštědlo obsahuje halogen, nitroskupinu nebo , fosfor načež, po případné filtraci získané směsi, se vzniklé kyseliny krystalují ochlazením a/nebo odpařením uvedeného rozpouštědla.
  2. 2.. Způsob podle nároku 1, .vyznačující se t i m, že rozpustnost karboxylové kyseliny v rozpouštědle při teplotě 100 °C, nebo při teplotě varu rozpouštědla, pokud je nižší než 100 °C, je přinejmenším o 5 % vyšší než rozpustilost při teplotě 20 °C v tomtéž rozpouštědle.
  3. 3. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že uhlovodík, použitý jako výchozí materiál, se zvolí z následující. skupiny: alkany, cykloalkany a alkylaromatičké uhlovodíky, obsahující 3 až 20 atomů uhlíku.
  4. 4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že uhlovodík, použitý jako výchozí materiál je zvolen ze skupiny cykloalkanů, obsahujících v kruhu 5 až 12 atomů uhlíku.
  5. 5. Způsob podle nároku 4, vyznačující se. ti m, že uhlovodík, použitý jako výchozí materiál, je cyklohexan.
  6. 6. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že vzniklá karboxylové kyselina je kyselina adipová.
  7. 7. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznáč u j í c í s e tím, že krystalizační rozpouštědla jsou zvolena ze skupiny zahrnující 1,4-dioxan; diglym (diethylenglykoldimethylether); tetrahydrofuran; alifatické, cykloalifatické, aromatické nebo arylalifatické ketony jako aceton, methylisobutylketon, méthylethylketon, methylisopropylketon, methylfenylketon, cyklohexanon; n-butanol; isopropanol; ,3-methoxyethanol; acetonitril;
    • ·· ·· dimethylformamid; acetamid; dichlórmethan; ethylacetát;
    1,2-dichlorethan; dimethylsulfoxid; nitromethan;
    N-methylpyrrolidin.
    • · ··« ·
  8. 8. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 7, vyzna- čující se tím, že rozpouštědlo, použité v kroku oxidace uhlovodíku, alespoň částečně rozpouští kyselinu adipovou a je zvoleno z polárních protických rozpouštědel a polárních aprotických rozpouštědel.
  9. 9. Způsob podle nároku 8, vyznačující se t i m, že rozpouštědlo, použité, v kroku oxidace, je zvoleno z alifatických kyselin, obsahujících 1 až 9 atomů uhlíku, a . je s výhodou kyselina octová.
  10. 10. Způsob podle jednoho.z nároků 1 až 9, vyznaču.jící se : t i m, že katalyzátor obsahuje kobalt, mangan, směs kobaltu s jedním nebo s několika dalšími kovy, ' zvolenými ze skupiny mangan, chrom, železo, zirkon, hafnium a měď, nebo směs manganu s jedním nebo několika jinými kovy zvolenými ze skupiny chrom, železo, zirkon, hafnium a měď.
  11. 11. Způsob podle nároku 10, vyznačující se t i m, že katalyzátor je zvolen ze směsí na bázi kobaltu, obsahujících buďto kobalt a chrom, nebo kobalt, chrom a zirkon, nebo kobalt a železo, nebo kobalt a mangan, nebo kobalt a zirkon a/nebo hafnium.
  12. 12. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 11, vyznačující Se tím, že krok destilace polární spodní fáze, nebo (je-li třeba) reakční směsi, se provede při teplotě od 25 °C do 250 °C, s výhodou od 70 °C do 150 °C, při absolutním tlaku mezi 10 Pa a tlakem atmosférickým.
  13. 13. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že karboxylové kyselina, získaná po krystalizaci z organického rozpouštědla, se rekrystaluje z vody.
CZ2001917A 1998-09-14 1999-09-14 Způsob krystalizace karboxylové kyseliny a způsob výroby krystalické karboxylové kyseliny CZ2001917A3 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9811590A FR2784098B1 (fr) 1998-09-14 1998-09-14 Procede de separation et de cristallisation de l'acide carboxylique issu de l'oxydation directe d'un hydrocarbure
FR9908590A FR2795720B1 (fr) 1999-06-29 1999-06-29 Procede de cristallisation d'acide carboxylique et procede de fabrication d'acide carboxylique cristallise

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2001917A3 true CZ2001917A3 (cs) 2001-08-15

Family

ID=26234548

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2001917A CZ2001917A3 (cs) 1998-09-14 1999-09-14 Způsob krystalizace karboxylové kyseliny a způsob výroby krystalické karboxylové kyseliny

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6559339B1 (cs)
EP (1) EP1114018A1 (cs)
JP (1) JP2002524544A (cs)
KR (1) KR20010079823A (cs)
CN (1) CN1323288A (cs)
BR (1) BR9913720A (cs)
CA (1) CA2343012A1 (cs)
CZ (1) CZ2001917A3 (cs)
ID (1) ID29011A (cs)
PL (1) PL346608A1 (cs)
RU (1) RU2221770C2 (cs)
SK (1) SK3522001A3 (cs)
TW (1) TW460452B (cs)
UA (1) UA60380C2 (cs)
WO (1) WO2000015597A1 (cs)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20040092767A1 (en) * 2002-11-07 2004-05-13 Chu Luis A. Process for the production of an aqueous solution of adipic acid, hydroxyhexanoic acid and oligomers thereof
US6946572B2 (en) 2003-10-16 2005-09-20 Invista North America S.A.R.L. Crystallization of adipic acid from its solution in aqueous nitric acid
FR2939131B1 (fr) * 2008-12-01 2010-12-17 Rhodia Operations Procede de fabrication d'acide adipique
HUE037640T2 (hu) * 2011-12-23 2018-09-28 Purac Biochem Bv Tejsav extrakció
CN103183602B (zh) * 2011-12-30 2015-08-12 北大方正集团有限公司 2,2-二丙基丙二酸的结晶方法
CN102795989B (zh) * 2012-08-28 2014-07-09 淄博广通化工有限责任公司 十二烷二酸精制方法
ITUA20164118A1 (it) * 2016-06-06 2017-12-06 Novamont Spa Processo di preparazione di acidi dicarbossilici purificati.
US10287230B2 (en) 2016-12-22 2019-05-14 Exxonmobil Research And Engineering Company Selective aerobic oxidation of dimethylbiphenyls
MX2020005099A (es) * 2017-11-16 2020-08-13 Lg Chemical Ltd Metodo de produccion de un compuesto intermedio para sintetizar un medicamento.
PE20210839A1 (es) * 2017-11-16 2021-05-06 Lg Chemical Ltd Metodo de produccion de un compuesto intermedio para sintetizar un medicamento
CN112441913B (zh) * 2019-09-04 2022-11-04 中国石油化工股份有限公司 己二酸的精制方法
CN114057570B (zh) * 2020-08-03 2024-01-30 中国石油化工股份有限公司 粗己二酸分离提纯的方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2811548A (en) * 1954-07-30 1957-10-29 Chemstrand Corp Method of purifying aromatic dicarboxylic acids
US2949483A (en) 1954-07-30 1960-08-16 Chemstrand Corp Method of purifying aromatic dicarboxylic acids
NL255708A (cs) 1959-09-08
JPS539585B2 (cs) 1974-03-23 1978-04-06
US5104492A (en) * 1990-07-11 1992-04-14 The Regents Of The University Of California Recovery of carboxylic acids from water by precipitation from organic solutions
TW238299B (cs) * 1992-09-25 1995-01-11 Bayer Ag
FR2757155B1 (fr) 1996-12-12 1999-11-12 Rhone Poulenc Fibres Procede de traitement de melanges reactionnels issus de l'oxydation du cyclohexane
DE19705329A1 (de) 1997-02-12 1998-08-13 Basf Ag Dicarbonsäurekristallisate

Also Published As

Publication number Publication date
TW460452B (en) 2001-10-21
KR20010079823A (ko) 2001-08-22
WO2000015597A1 (fr) 2000-03-23
EP1114018A1 (fr) 2001-07-11
RU2221770C2 (ru) 2004-01-20
JP2002524544A (ja) 2002-08-06
BR9913720A (pt) 2001-12-04
PL346608A1 (en) 2002-02-25
US6559339B1 (en) 2003-05-06
CN1323288A (zh) 2001-11-21
UA60380C2 (uk) 2003-10-15
ID29011A (id) 2001-07-26
CA2343012A1 (fr) 2000-03-23
SK3522001A3 (en) 2002-02-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6355835B1 (en) Process for preparation of benzene dicarboxylic acids
US6153790A (en) Method to produce aromatic dicarboxylic acids using cobalt and zirconium catalysts
US6133476A (en) Process for purification of aromatic polycarboxylic acids
EP1030829B1 (en) Method and apparatus for preparing purified terephthalic acid
US5705682A (en) Process for producing highly pure terephthalic acid
US4286101A (en) Process for preparing terephthalic acid
AU732522B2 (en) Method to produce aromatic carboxylic acids
CZ2001917A3 (cs) Způsob krystalizace karboxylové kyseliny a způsob výroby krystalické karboxylové kyseliny
CS216849B2 (en) Method of making the tereftalon acid from dimethyltereftalate
JP3938843B2 (ja) アジピン酸の分離及び精製のための方法
US6491795B2 (en) Process for recovering benzyl benzoate
CZ397697A3 (cs) Způsob přípravy dikyselin z promývacích vod pocházejících z promývání oxidačních produktů cyklohexanu
RU2208604C2 (ru) Способ выделения и очистки дикарбоновой кислоты, образующейся при прямом окислении циклического углеводорода с3-с20
KR20030033958A (ko) 고순도 나프탈렌디카복실산의 제조방법
RU2047595C1 (ru) Способ получения изомеров фталевых кислот с высокой степенью чистоты
JPH1180074A (ja) 高純度2,6−ナフタレンジカルボン酸の製造法
KR20020062311A (ko) 벤젠 디카르복시산의 제조방법
US4317924A (en) Process for producing purified terephthalic acid
JP2004331585A (ja) 高純度無水トリメリット酸およびその製造法
FR2588859A1 (fr) Procede pour la production du di(hydroxy-2 propyl-2)-2,6 naphtalene
FR2795720A1 (fr) Procede de cristallisation d&#39;acide carboxylique et procede de fabrication d&#39;acide carboxylique cristallise
JP2001151722A (ja) ピロメリット酸の製造法
KR20030069372A (ko) 2,6-나프탈렌디카르복실산의 정제 방법
FR2784098A1 (fr) Procede de separation et de cristallisation de l&#39;acide carboxylique issu de l&#39;oxydation directe d&#39;un hydrocarbure