CZ2000756A3 - Zařízení k plnění schránek práškem a způsob jejich plnění - Google Patents

Zařízení k plnění schránek práškem a způsob jejich plnění Download PDF

Info

Publication number
CZ2000756A3
CZ2000756A3 CZ2000756A CZ2000756A CZ2000756A3 CZ 2000756 A3 CZ2000756 A3 CZ 2000756A3 CZ 2000756 A CZ2000756 A CZ 2000756A CZ 2000756 A CZ2000756 A CZ 2000756A CZ 2000756 A3 CZ2000756 A3 CZ 2000756A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
powder
hopper
chamber
aperture
fine powder
Prior art date
Application number
CZ2000756A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ302824B6 (cs
Inventor
Gordon Stout
Xuyen Pham
Michael J. Rocchio
Kyle A. Naydo
Derrick J. Parks
Patrick Reich
Original Assignee
Inhale Therapeutic Systems
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=25488520&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ2000756(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Inhale Therapeutic Systems filed Critical Inhale Therapeutic Systems
Publication of CZ2000756A3 publication Critical patent/CZ2000756A3/cs
Publication of CZ302824B6 publication Critical patent/CZ302824B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B1/00Packaging fluent solid material, e.g. powders, granular or loose fibrous material, loose masses of small articles, in individual containers or receptacles, e.g. bags, sacks, boxes, cartons, cans, or jars
    • B65B1/30Devices or methods for controlling or determining the quantity or quality or the material fed or filled
    • B65B1/36Devices or methods for controlling or determining the quantity or quality or the material fed or filled by volumetric devices or methods
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B1/00Packaging fluent solid material, e.g. powders, granular or loose fibrous material, loose masses of small articles, in individual containers or receptacles, e.g. bags, sacks, boxes, cartons, cans, or jars
    • B65B1/04Methods of, or means for, filling the material into the containers or receptacles
    • B65B1/08Methods of, or means for, filling the material into the containers or receptacles by vibratory feeders

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Quality & Reliability (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Supply Of Fluid Materials To The Packaging Location (AREA)
  • Filling Or Emptying Of Bunkers, Hoppers, And Tanks (AREA)
  • Cleaning In General (AREA)
  • Weight Measurement For Supplying Or Discharging Of Specified Amounts Of Material (AREA)
  • Auxiliary Methods And Devices For Loading And Unloading (AREA)
  • Feeding, Discharge, Calcimining, Fusing, And Gas-Generation Devices (AREA)
  • Jigging Conveyors (AREA)
  • Control And Other Processes For Unpacking Of Materials (AREA)

Description

Zařízení k plnění schránek práškem a způsob jejich plnění
Oblast techniky
Vynález se týká zpracování jemného prášku, zvláště se týká dopravy odměřeného množství jemných prášků. Konkrétně se tento vynález týká systémů, zařízení a způsobů plném schránek jednotnými dávkami netekoucích, ale rozptýlitelných jemných práškových léků, které se zvláště hodí k inhalování.
Účinný způsob podávání léku pacientovi je kritickým bodem každé úspěšné léčby pomocí léků. Existují různé způsoby podávám léků, přičemž každý způsob má svoje výhody a nevýhody. Podávání léku ústy ve formě tablet, kapslí, elixíru apod., je nejvhodnějším způsobem podávání, ale nevýhodou je, že mnoho léku má nepříjemnou chuť, stejně tak velikost tablet, která může působit potíže při polykání. Kromě toho u těchto léků dochází v zažívacím traktu ke snížení jejich účinnosti ještě před tím, než se mohly vstřebat. Toto rychlé snížení účinnosti proteinových léků proteolytickými enzymy v zažívacím traktu je zvláště nepříjemným problémem. Podkožní injekce představují častý a efektivní způsob systematického podávání léků, včetně podávání proteinů, ale tento způsob není pro pacienta příjemným způsobem, a kromě toho manipulace s použitými ostrými jehlami přináší rovněž problémy. Pravidelné a časté píchání injekcí, například inzulínu, není pacientem přijímáno s nadšením, proto byly vyvinutu alternativní způsoby podávání, například transdermálně, nosem, intravaginálně a pulmonámě (plícemi).
Zvláštnímu zájmu se těší pulmonální způsob podávání léků, který je realizován inhalováním léku ve formě disperze nebo aerosolu, čímž se aktivní lék může dostat až do distálních (alveolarních) oblastí plic. Zjistilo se, že některé léky se alveolámí oblastí snadno vstřebávají přímo do krevního oběhu. Podávání léku pulmonámě se jeví jako velmi nadějný způsob podávání u proteinů a polypeptidů, které se jinou cestou podávají velmi obtížně. Podávání léků pulmonámě je účinné jak u systematického podávání, tak i u lokálního podávání při plícních onemocnění.
Pulmonámího způsobu podávání léků (systematického i lokálního) lze dosáhnout různými přístupy, a to včetně použití mlžných rozprašovačů, měřených dávkových inhalátorů (MDI) a disperzního zařízení pro podávání léku ve formě suchého prášku. Jako velmi slibné zařízením pro podávání proteinů a polypeptidů se jeví disperzní zařízení pro podávání léku ve formě suchého prášku. Mnoho jinak nestálých proteinů a polypeptidů lze trvale skladovat jako lyofilizovaný nebo stříkáním sušený prášek, nebo v kombinaci s vhodnými nosiči. Další • · • · · ·
-2• · · ύ • · ·
Β · · 1 • · · 1 • · · « « · · výhodou je to, že suché prášky mají mnohem větší koncentraci léčivé látky, než je tomu u tekutých forem.
Schopnost podávat proteiny a polypeptidy ve formě prášků je z mnoha důvodů problematické. Dávkování léků s proteiny a polypeptidy je často riskantní, proto je důležité, aby systém podávání suchého prášku byl schopný přesně a opakovaně podávat určené množství léku. Kromě toho, mnohé proteiny a polypeptidy jsou drahé léky, obvykle několikanásobně dražší než konvenční léky stejné dávky. Proto je schopnost účinně dodávat suchý prášek do cílové oblasti plic, a to s minimální ztráty léčivé látky, kritickou záležitostí.
U některých aplikací je jemný práškový lék dodáván v malých dávkovačích schránkách do zařízení, které slouží k jeho rozptylování, přičemž víčko schránek, nebo jiné přístupové místo ( obvykle používané označení - puchýřovité tobolky) lze propíchnout. Například rozdělovači zařízení popsaná v U S. patentech 5,785,049 a 5,740,749, jejichž poznatky jsou zde uvedeny pro porovnání, jsou zkonstruována tak, aby mohla zmíněnou schránku přijímat. Po umístění schránky do zařízení, sestava vícecestného ejektoru se zásobovací trubicí pronikne víčkem schránky, a tím vytvoří práškovému léku přístup do zařízení. Sestava vícecestného ejektoru rovněž vytváří ve víčku ventilační otvor, který umožňuje proudění vzduchu, který vynáší lék ven ze schránky. Hnacím médiem tohoto procesuje proud vzduchu o velké rychlosti, který proudí za část trubice, například k výstupnímu konci, přičemž ze schránky nabírá prášek, vede ho trubicí do proudu vzduchu kde se vytváří aerosol, který pacientům slouží k inhalaci. Proud vzduchu o velké rychlosti dopravuje prášek ze schránky v částečně rozptýlené (deaglomerované) formě, přičemž k úplnému rozptýlení v mísícím objemu dochází ihned za vstupem vzduchu o veliké rychlosti.
Zvláštní zájem o tento vynález je vyvolán fyzikálními vlastnostmi prášků, které se špatně unáší proudem vzduchu. Takovými prášky jsou například prášky s fyzikálními vlastnostmi, jako například schopnost nechat se unášet vzduchem, které jsou ovládány soudržnými silami mezi jednotlivými částicemi, které tvoří prášek. V takových případech prášek proudí špatně, jelikož se jednotlivé částice nemohou pohybovat vůči sobě nezávisle, ale namísto toho se pohybují ve shlucích mnoha Částic. Pokud na tyto částice působí malá síla, potom částice neproudí vůbec. Po zvýšení působící síly na úroveň, která převyšuje hodnotu soudržné síly, prášek se pohybuje ve velkých chomáčích složených z jednotlivých Částic. Jestliže je prášek uveden do klidu, velké aglomerace prášku se stále vyskytují, což má za následek nestejnou hustotu prášku s prázdnými oblastmi, nebo s oblastmi s nízkou hustotou, a to mezi oblastmi s velkými aglomeracemi a oblastmi s místním stlačením.
• · • · · 0
-3♦ · «
• 4 · *409 0000
Tento druh chování má tendenci se při zmenšování velikosti částic více projevovat. Je to dáno tím, že při zmenšování částic se hodnota soudržných sil, například Van Der Waalsovy síly, elektrostatické, třecí a jiné síly, bude vůči gravitační síle a setrvačné síle působící na Částice s malou hmotností, zvyšovat. Týká se to i tohoto vynálezu, jelikož gravitační a setrvačné síly, vyvolané zrychlením a jinými stimulátory, jsou pro postup a pohyb prášku běžně využívány. Například při odměřování jemného prášku před jeho umístěním do jednotky dávkovači schránky, se prášek shlukuje nesouvisle, vytváří prázdná místa a místa s vysokou hustotou, čímž se snižuje přesnost procesu odměřování objemového množství, který se běžně používá při odměřování ve výrobě s vysokou výkonností. Takové nesouvislé shlukování (nekonzistentní aglomerace) je dále nežádoucí v tom, že je nutné přítomné shluky rozbít na jednotlivé částice, aby se staly rozptýlitelnými částicemi použitelnými pro podávání plícemi. Taková deaglomerace se často vyskytuje v rozprašovacích (rozptylovacích) zařízeních, a to vlivem střižných sil vyvolaných proudem vzduchu za účelem vypuzení léku z jednotky dávkovači schránky, nebo jiného kontejneru, nebo jinými mechanismy přenosu síly (ultrazvuk, listy ventilátoru a pod.). Pokud jsou malé aglomeráty prášku příliš kompaktní, střižné síly vyvolané proudem vzduchu, nebo jiným rozprašovacím mechanismem, nebudou k efektivnímu rozptýlení prášku na jednotlivé částice dostačující. Některé pokusy zabránit shlukování jednotlivých částic se týkají vytváření směsí více fázových prášků (nosič a ředidlo), kde větší částice (s několikanásobnou velikostí), například o velikosti 50 pm, se kombinují s menšími částicemi prášku o velikosti od lpm do 5pm. V tomto případě se menší částice spojují s většími částicemi tak, že při zpracováváni a plnění má prášek vlastnosti prášku o velikosti 50 pm. Takový prášek může snadněji proudit a může se snadněji odměřovat. Nevýhodou je však to, že oddělování malých částic od velkých částic je obtížné, přičemž výsledná forma prášku je složena převážně z objemnějších složek, které se mohou zachycovat jednak v zařízení, ale i v hrdle pacienta.
Současné způsoby plnění jednotek dávkovačích schránek práškovými léky zahrnují přímé plnění, při kterém se granulovaný prášek vsype přímo do odměrné komory, a to působením gravitační síly (někdy v kombinaci s mícháním a protřepáváním). Po naplnění komory do stanovené výšky se lék z komory vypudí do schránky. U takového postupu s přímým vsypáním se mohou v odměřovací komůrce vyskytnout místa s různou hustotou léku, čímž se snižuje schopnost odměřovací komory správně změřit množství dávky léku. Krmě toho se prášek nachází v granulovaném stavu, který je pro mnoho aplikací nepoužitelný.
« · • ·
J :
» 4 · · · · · • ♦ ♦ · 9 • 4 · · · • · · · · · • · · 4 4 · 4 4 ·
Bylo učiněno mnoho pokusů s cílem minimalizovat výskyt různé hustoty, a to stlačením prášku během vkládání, nebo ještě před vložením do odměřovací komory. Takové stlačování není žádoucí, zvláště u prášků s malými částicemi, jelikož se snižuje možnost rozptylování prášku, to znamená, že se snižuje možnost rozdělit prášek na jednotlivé částice a podávat je rozprašovacím zařízením přímo do plic.
Proto je žádoucí poskytnout systém a způsob zpracování prášků, který by překonal, nebo podstatně snížil všechny zmíněné problémy. Takový systém a způsob by měl po rozdělení do dávek a jejich umístění do dávkovačích schránek umožnit přesné a správné odměřování výsledného prášku, a to zvláště pro náplně z malou hmotností. Systém a způsob by měl dále zajistit, aby si jemný prášek v průběhu zpracování zachoval schopnost rozptylování, aby se mohl použít v existujících inhalačních zařízeních, která vyžadují prášek rozmělněný na jednotlivé částice před podáváním plícemi. Systém a způsob by měl dále, z důvodu snižování nákladů, poskytovat možnost rychlého zpracování jemného prášku, aby se dávkovači schránky mohly rychle naplnit jednotkami dávek léku ve formě jemného prášku.
Dosavadní stav techniky
U S. patent 5,765,607 popisuje zařízení k odměřování výrobku do kontejneru, přičemž toto zařízení zahrnuje odměřovací jednotku, která dodává výrobek do zmíněného kontejneru.
U S. patent 4,640, 322 popisuje zařízení, které přes filtr aplikuje podtlak, který v příčném směru vytahuje materiál přímo z násypníku do neotáčející se komory.
U S. patent 4,509,560 popisuje zařízení určené ke zpracování granulovaného materiálu, které používá k rozmíchání granulovaného materiálu rotující lopatky.
U. A. patent 2,540,059 popisuje práškové plnicí zařízení, zahrnující otáčející se míchadlo z drátěné smyčky, které slouží k míchání prášku v násypníku před jeho přímým nasypáním, pomocí gravitace, do odměřovací komory.
Německý patent DE 3607187 popisuje mechanismus dopravy odměřených jemných částic.
Brožura „ E-1300 plníc prášků“ popisuje plnič prášků, který je k dispozici u Perry Industries, Corona, CA.
U.S. patent 3,874,431 popisuje zařízení sloužící k plnění kapslí práškem. Zařízení používá jádrovací trubky umístěné na otáčející se věži.
-5• ·» ·♦ ···· ·· 9 9 ··· «· · *9*9 • ♦>·· 9 · · · « ·««( »··*«« • »999 9 9 9 · ······ 9 9 9 9 *9
Britský patent 1,420,364 popisuje sestavu membrány umístěnou v odměřovací dutině, používané k odměřování suchých prášků.
Britský patent 1,309,424 popisuje pinie prášků s odměřovací komorou s hlavou pístu, která se používá k vytvoření záporného tlaku v komoře.
Kanadský patent 949,786 popisuje plnič prášků s odměřovací komorou ponořenou do prášku. K naplnění komory práškem se využívá podtlak.
Podstata vynálezu
Vynález poskytuje systém, zařízení a způsoby pro měřenou dopravu jemného prášku do jednotky odměřovacích schránek. U jednoho způsobu, který slouží jako příklad, jsou jemné prášky dopravovány následovně. Nejprve se pomocí vibrátoru prášky protřepávají a část jemných prášku se zachytává. Zachycený jemný prášek se dále přenáší do schránky. Přitom není dostatečně kompaktní a může se po vypuzení ze schránky rozptýlit. Jemný prášek obsahuje lék s jednotlivými částicemi o velikosti, která má hodnotu menší jak lOOpm, obvykle menší jak 10pm, nejlépe v rozsahu od 1 pm do 5pm.
Jemný prášek se nachází v násypníku, který má na spodním konci dna otvor. Do činnosti se uvede vibrátor, který jemný prášek promíchává. Vibrace prášku v blízkosti otvoru pomáhá část jemného prášku přenášet zmíněným otvorem do komory. Zmíněná vibrace rovněž pomáhá při deaglomeraci jemného prášku v odměřovací komoře, což dále pomáhá tomu, že odměřovací komora může být plněna rovnoměrněji. Vibrátor vibruje ve svislém směru vůči povrchu prášku v násypníku. Pro vertikální vibraci lze použít i ultrazvukové zařízení. Alternativně může vibrační prvek zahrnovat tyč, která vibruje směrem dopředu a zpět, to znamená v příčném směru. U jiného alternativního provedení může vibrátor vibrovat v kruhu. V jednom případě je tyč připojena k piezoelektrickému motoru, který tyčí vibruje. Přednost s dává svislé vibraci s frekvencí od 1000 Hz do 180 000 Hz, lépe od 10 000 Hz do 40 000Hz, nejlépe od 15 000 Hz do 25 000 Hz. Tyč vibruje v příčné,m směru s frekvencí od 50 Hz do 50 000 Hz, lépe v rozmezí od 50 Hz do 5000 Hz, nejlépe od 50 Hz do 1000 Hz.
U jiného provedení má prvek vibrátoru vzdálenější konec umístěný blízko otvoru. Vzdálenější konec má koncový prvek, který vibruje nad komorou, a tím pomáhá v přenosu jemného prášku z násypníku do komory. Koncový prvek ze zmíněného prvku vibrátoru vystupuje příčně směrem ven. Koncový prvek může zahrnovat válec, a to tehdy, jestliže vibruje ve svislém směru. U jiného provedení zahrnuje koncový prvek křížový prvek, a to tehdy, když tyč vibruje příčně. Přednost se dává tomu, aby byl koncový prvek od komory • · • · · ·
-60 ♦ « · · 0 · 0 0
00000000 «0 • 0 «0 « · * • (· 0 · « « 0 • 0 0 0
0 «0 oddělen na vzdálenost v rozmezí od 0,01 mm do 10 mm, lépe od 0,5 mm do 3,0 mm. Tato vzdálenost pomáhá prášek, při přenosu do komory, udržovat v nekompaktním stavu .
U jiného provedení se prvek pohybuje přes otvor a přitom vibruje. Prvek se může například pohybovat podél otvoru rychlostí, která je obvykle menší jak 100 cm/s. Konkrétní rychlost závisí na frekvenci vibrace vibrujícího prvku. Tímto způsobem se prvek pohybuje ze strany na stranu přes komoru a přitom vibruje.
Přednost se dává tomu, aby se pohyb prvku podél otvoru realizoval v případě, že se více komor nachází v jedné řadě. Tímto způsobem může být prvek zapojen do přenosu jemného prášku z násypníku do každé komory. Volitelně může množství prvků nebo tyčí vibrovat uvnitř násypníku, a to v blízkosti otvoru. Přednost se dává tomu, aby tyče byly spojeny navzájem a pohybovaly se podél otvoru, a přitom aby vibrovaly, ačkoliv v některých případech mohou tyče a prvky zůstat nad každou komorou v klidu.
Z důvodu zachycení jemného prášku v komoře se zavádí dnem komory vzduch, který přenáší jemný prášek do komory. Po zachycení jemného prášku se prášek přenáší do schránek. Přenos prášku se realizuje zavedením stlačeného vzduchu do komory, odkud se zachycený prášek přenáší do schránek.
U jiného provedení způsobu je prášek v násypníku pravidelně zarovnáván do roviny. Prášek se může do roviny zarovnávat umístěním vyčnívajícího prvku nad vzdálenější konec vibrátoru (vibračního prvku). Vyčnívající prvek vibruje společně s vibračním prvkem. Jelikož se prvek pohybuje podél násypníku, má vyčnívající prvek snahu prášek v násypníku zarovnávat. U jiného provedení probíhá přenos prášku v prostředí s řízenou vlhkostí.
U jiného provedení je prášek zachycený komorou adjustován jako jednotka dávkového množství. Dosáhnout se toho dá umístěním tenké desky (pomocné čepele) mezi násypník a komoru Deska má otvor, který umožňuje přenos prášku z násypníku do komory. Komora se pak relativně pohybuje vůči desce, přičemž deska seškrabává z komory nadbytečný prášek. Alternativně se může použít k seškrabání nadbytečného prášku, a to v případě, že se komora otáčí, pomocná čepel.
U jednoho konkrétního provedení je prášek přenášen do násypníku z pomocného násypníku. Přednost se dává tomu, aby násypník vibroval a mohl prášek přenášet na skluzavku (žlab) a s její pomocí do primárního násypníku. U jiného provedení se komora pravidelně odstraňuje a nahrazuje komorou jiné velikosti, a to za účelem adjustace objemu komory. Tímto způsobem, a pomocí tohoto vynálezu, se mohou vyrábět jednotky dávek.
Vynález dále poskytuje zařízení, které slouží k dopravě jemného prášku. Zařízení zahrnuje násypník, ve kterém je shromážděn jemný prášek. Zařízení dále zahrnuje alespoň • ·>
• *
-7• · ♦ · φ • · » φ φ « · φ φ φ
ΦΦΦΦΦ··· φ φ « « · · φ · · φ · φ · φ · φ · ♦ φφφφ φ · «φ «φ jednu komoru, kterou se dá pohybovat, což umožňuje její umístění do blízkosti otvoru v násypní ku. Zahrnuje rovněž vibrační prvek s bližším koncem a vzdálenějším koncem, přičemž tento prvek je umístěný v násypníku, a to tak, že vzdálenější konec se nachází blízko otvoru. Vibrátor vibruje vibračním prvkem, jestliže je prvek umístěn v prášku. Tímto způsobem může prvek vibrovat a protřepávat jemný prášek, a tím mu pomáhat přecházet z násypníku do komory. Přednost se dává tomu, aby vibrátor zahrnoval ultrazvukový trychtýř (trubku), který prvkem vibruje ve svislém směru. Alternativně se může použiti piezoelektrický motor, který prvkem vibruje v příčném směru.
U provedení, které slouží jako příklad, zařízení dále zahrnuje mechanismus pro přemístění vibračního prvku /tyče nad komorou v době, kdy prvek vibruje. Použití takového mechanismu je výhodné při výskytu většího množství komor v rotačním prvku, který se otáčí proto, aby srovnal komory a otvor do jedné řady. Přenosový mechanismus se dále použije k přemístění prvku nad rotační prvek tak, že vibrační prvek prochází nad každou komorou a pomáhá při jejich plnění jemným práškem. Přemísťovací mechanismus zahrnuje lineární hnací mechanismus, který vede tyč podél otvoru rychlostí, která je menší jak 100 cm/s.
U jiného provedení je vibrátor sestaven tak, aby prvkem vibroval ve svislém směru s frekvencí v rozmezí od 1000 Hz do 180 000 Hz, lépe od 10 000 Hz do 40 000 Hz, nejlépe od 15 000Hz do 25 000 Hz. Pokud vibruje ve svislém směru, prvek zahrnuje tyč nebo drát o průměru od 0,05 mm do 1,16 mm
Koncový prvek je upevněná na vzdálenějším konci vibračního prvku, kde pomáhá prášek protřepávat. Koncový prvek je od komory vertikálně oddělen na vzdálenost v rozmezí od 0,01 mm do 10 mm, lépe od 0,5 do 3,0 mm. U jednoho alternativního provedení zařízení zahrnuje množství vibračních prvků, které se pohybují přímo v jemném prášku.
U jiného provedení je komora umístěna uvnitř rotačního prvku, který je umístěný v první poloze s komorou vyrovnanou v jedné řadě s otvorem v násypníku, a v druhé poloze s komorou vyrovnanou v jedné řadě se schránkami. Tímto způsobem může být komora plněna práškem tehdy, nachází-li se v první poloze. Rotační prvek se pak otáčí do druhé polohy, přičemž se prášek vypuzuje z komory do schránky. Komora zahrnuje průchozí otvor, který je ve spojení se zdrojem prášku a pomáhá při vytahování jemného prášku z násypníku do komory. Přes vstupní otvor je umístěn filtr, který jemný prášek pomáhá zachytávat. Se vstupním otvorem je rovněž spojen zdroj stlačeného vzduchu, který jemný prášek vypuzuje z komory do schránky. Pro ovládání aktivace zdroje plynu, zdroje vakua a provozu vibrátoru, se zařazuje ovládač.
9 9 9 t?
• 9 9
-8to « to · · ·
4« • · 0 ·
9 9 »
9 9 9 9 9 9 9 ·· · • > ··*· ««toto ·«»·«··· 9 9 tt «· « «
Zařízení může rovněž zahrnovat mechanismus nastavení množství zachyceného prášku v komoře, a to v závislosti na objemu komory. Tímto způsobem bude zachycené množství množstvím dávkové jednotky. Takový mechanismus nastavení může zahrnovat okraj pro odstranění jemného prášku, který se dostal nad komoru. U jednoho provedení mechanismus nastavení zahrnuje tenkou desku s otvorem, který může být během plnění spojen s komorou. Pokud se rotační prvek otáčí, okraj otvoru nadbytečný prášek z komory seškrabuje.
U jiného konkrétního provedení vibrační prvek zahrnuje vyčnívající prvek, který je umístěný nad vzdálenějším koncem. Vyčnívající prvek slouží jako nivelizátor k urovnání povrchu prášku uvnitř násypníku v době, kdy je vibrační prvek přemisťován podél násypníku.
U jiného provedení se vyskytuje vedlejší násypník, ve kterém se prášek skladuje před dodáním do primárního násypníku. Natřásací mechanismus je zařazen proto, aby v průběhu přenosu prášku z vedlejšího do primárního násypníku vibroval s druhotným násypníkem. Přednost se dává tomu, aby prášek padal na skluzavku, a tak se mohl přenášet bez toho, že by bránil vibračnímu členu v pohybu podél primárního násypníku.
U jiného provedení je komora přetvořena ve výměnný nástroj. Tímto způsobem lze snadno měnit velikost komory tím, že se výměnný nástroj, s komorami o různých velikostech, připojí k rotačnímu prvku.
Vynález dále poskytuje vzorový systém dopravy jemného prášku. Systém zahrnuje množství rotačních prvků, z nichž každý zahrnuje řadu komor. Násypník je umístěn nad každým rotačním prvkem a má otvor, kterým je prášek přenášen do komor. Na každém násypníku je umístěn vibrační prvek s vibrátorem, který umožňuje vibraci ve svislém směru. Vynález dále poskytuje přemisťovací mechanismus sloužící k přemisťování vibračních prvků podél násypníků, což pomáhá při přenosu prášku z násypníku do komor. Výhodně lze zařadit ovládač, který může ovládat provoz rotačního prvku, vibrátoru a přemisťovacího mechanismu
Přehled obrázků na výkrese
Obr. 1 znázorňuje boční pohled na příčný řez vzorového zařízení pro dopravu jemného prášku, a to podle tohoto vynálezu, obr.2 znázorňuje pohled najeden konec zařízení zobrazeného na obr.1, obr.3 znázorňuje podrobnější pohled na komoru zařízení z obr. 1, zobrazující vibrační tyč přemisťovanou nad komorou v souladu s tímto vynálezem, • ·
-9l « · * · « « β •» · • · • · » * «4 « · 4 · » • · · • · 9 9 obr.4 znázorňuje perspektivní pohled zleva na vzorový systém zařízení pro dopravu prášku podle tohoto vynálezu, obr.5 znázorňuje perspektivní pohled zprava na systém z obr.4, obr. 6 znázorňuje příčný řez systémem z obr.4, obr.7 schematicky znázorňuje alternativního zařízení pro dopravu jemných prášků, a to podle tohoto vynálezu, obr.8 schematicky znázorňuje další alternativní zařízení pro dopravu jemných prášků, a to podle tohoto vynálezu, obr.9 schematicky znázorňuje ještě další alternativní zařízení pro dopravu jemných prášků, a to podle tohoto vynálezu, obr. 10 znázorňuje perspektivní pohled na další provedení zařízení pro dopravu jemných prášků, a to podle tohoto vynálezu, obr.l 1 znázorňuje příčný řez zařízením z obr. 10, který je vedený podél čáry 11-11, obr. 12 znázorňuje příčný řez zařízením z obr. 10, který je vedený podél čáry 12-12, obr. 13 znázorňuje zvětšený pohled na rotační prvek zařízení z obr. 10, obr. 14A schematicky znázorňuje mechanismus škrabáku, který slouží k seškrabávání nadbytečného prášku z komory rotačního prvku, obr. 14B znázorňuje pohled na konec mechanismu škrabáku z obr. 14A, v okamžiku namontování nad rotačním prvkem, obr. 14C znázorňuje perspektivní pohled na alternativní mechanismus škrabáku, který slouží k seškrabávání nadbytečného prášku z komory rotačního prvku, a to podle tohoto vynálezu, obr. 15 znázorňuje perspektivní pohled na zvláště preferovaný systém dopravy prášků podle tohoto vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Vynález poskytuje způsoby, systémy a zařízení pro odměřovanou dopravu jemných prášků do schránek. Dopravované prášky jsou velmi jemné a obvykle mají střední hodnotu velikosti v rozsahu, který zahrnuje hodnoty menší jak 20pm, obvykle menší jak 10pm, lépe od lpm do 5μηι. Vynález lze uplatnit i při velikostech částic prášků s hodnotou nad 50pm. Jemný prášek se může skládat z množství složek, přičemž obsahuje léky jako proteiny, nukleové kyseliny, uhlovodíky, pufrové soli, peptidy, jiné malé biomolekuly a pod. Schránky pro příjem jemného prášku obvykle zahrnují schránky s jednotkou dávky. Schránky jsou β · ♦ ·
-10určeny ke skladování jednotky dávky léku až do okamžiku jeho aplikace plícemi. Pro vypuzení léku ze schránky.lze použít inhalační zařízení popsané v U.S. patentech 5,785,049 a 5,740,794, které již byly dříve zahrnuty pro porovnání. Způsoby realizace vynalezu i v oblasti přípravy léků jsou vhodné i pro jiná inhalační zařízení, která pracují na principu rozprášení/ rozptýlení jemného prášku.
Každá schránka je naplněna přesným množstvím jemného prášku, aby se zajistilo, že pacient obdrží správnou dávku svého léku. Při odměřování a dopravě jemných prášků se s práškem zachází velmi jemně bez stlačování, a to proto, aby celé množství jednotky dávky dodávané do schránky bylo dostatečně rozptýlitelné i pro stávající inhalační zařízení. Jemné prášky, připravované podle tohoto vynálezu, se zvláště hodí pro inhalační zařízení pracující s „nízkou energií“ (ale nejsou tím omezené), které se ovládají ručně, nebo pouze na inhalačním principu rozptýlení prášku. Pomocí takového zařízení se prášky stávají z alespoň 20 % (hmotnosti) rozptýlitelnými nebo přemístitelnými do proudu vzduchu, lépe alespoň z 60 %, nejlépe z 90 %, tak jak je to definováno v U.S. patentu 5,785,094, který již byl zmíněn. Jelikož náklady na výrobu léků ve formě jemných prášků jsou vysoké, musí se prášky odměřovat a dopravovat do schránek s co možná nejmenšími ztrátami. Přednost se dává rychlému naplnění schránek daným množstvím dávky, což má zajistit jejich ekonomický způsob výroby.
Podle tohoto vynálezu jsou jemné částice zachycovány v odměřovací komoře (která má velikost odpovídající obsahu jednotky dávky). Způsob, kterému se dává přednost, je založen na průchodu vzduchu komorou, kde tažná síla proudu vzduchu působí na malé aglomeráty, nebo na jednotlivé částice, tak jak je to popsáno v U.S. patentu 5,775,320, který je zde uveden pro porovnání. Tímto způsobem fluidizováný jemný prášek komoru naplní bez stlačení a bez vytváření prázdných míst. Kromě toho, zachycování prášku tímto způsobem mu umožňuje přesné a opakovatelné odměřování, aniž by přitom docházelo ke snižování jeho schopnosti rozptýlení. Proudění vzduchu komorou se může měnit, aby se zajistilo ovládání hustoty zachyceného prášku.
Po odměření jemného prášku se prášek vypudí do schránky v množství jednotky dávky, přitom je vypuzený jemný prášek dostatečně rozptýlitelný, což umožňuje jeho unášení a přeměnu na aerosol ve vířícím proudu vzduchu v inhalačním nebo rozdělovacím zařízení. Proces vypuzování je popsán v U.S. patentu 5,755,320, který byl zařazen pro porovnání. Protřepávání jemného prášku se provádí vibrací vibračního prvku ve vrstvě prášku a v blízkosti nad zachytávací komorou. Přednost se dává tomu, aby vibrační prvek vibroval ve svislém směru, to znamená ve směru nahoru a dolů. Alternativně může vibrační prvek
0 0 » 0 0 0 #·«· • 0 0·· 00··
Π* · * · · ·»'··» - · » 0 ··««««» ««****00 0« 4 0 «0 4 0 vibrovat i v příčném směru. K vibraci vibračního prvku lze použít různé mechanismy včetně vibračního trychtýře, piezoelektrický ohybový motor, motore, který otáčí vačkou nebo klikovým hřídelem, elektrický solenoid apod. Alternativně se dá k fluidizaci prášku použít i otáčející se smyčka z drátu uvnitř vrstvy prášku. Přednost se dává i protřepávání realizované vibrací vibračního členu uvnitř vrstvy jemného prášku, přitom v některých případech je žádoucí nechat vibrační člen vibrovat přímo nad práškem, a tím ho fluidizovat.
Obr. 1 a 2 znázorňuje příklad provedení zařízení 10, které slouží k odměřování a dopravě jednotky dávky jemného prášku. Zařízení 10 zahrnuje žlab nebo násypník 12, který má horní konec 14 a spodní konec 16. U dna 16 se nachází otvor 18. Uvnitř násypníku 12 se nachází vrstva jemného prášku 20. Pod násypníkem 12 se nachází rotační prvek 22 s množstvím komor 24 umístěných po svém obvodu. Rotační prvek rotuje tak, aby vyrovnal polohu komor 24 s otvory 18 a umožnil přesun prášku 20 z násypníku 12 do komor 24.
Nad násypníkem 12 je umístěn piezoelektrický ohybový motor 26 s připojenou tyčí 28. Piezoelektrický motor 26 je umístěný nad násypníkem 12 tak, že vzdálenější konec 29 tyče 28 se nachází uvnitř vrstvy jemného prášku 20, ale stranou od rotačního prvku 22.
Spodní konec 16 násypníku 12 je umístěn přímo nad rotačním prvkem 22. takže prášek uvnitř násypníku 12 nemůže unikat mezi spodním koncem 16 a rotačním prvkem 22. U vzdálenějšího konce 29 tyče 28 se nachází příčník 30, který jev podstatě kolmý k tyči 28.
Příčník 30 je dlouhý jako horní průměry komor 24, aby mohlo dojít k protřepávání jemného prášku do komor, tak jak to bude popsáno později.
Na obr. 1 je znázorněno, jak je, po aktivaci piezoelektrického ohybového motoru 26. tyč 28 nucena začít vibrovat tam a zpět, ta jak je to označeno šipkami 32. Podle označení šipkami 34 se piezoelektrický motor 26 pohybuje podél délky rotačního prvku 22, čímž se příčníku 30 umožňuje vibrovat nad každou z komor 24.
Podle obr.3 bude mnohem podrobněji popsán přenos prášku z násypníku 12 (obr,l) do komory 24. Uvnitř komory 24 je umístěn horní filtr 36 a spodní podpůrný filtr 38. Horní filtr 36 je umístěn v rotačním prvku 22 tak, že_se nachází v dané vzdálenosti vůči horní části komory 24. Trubka 40 je spojena s komorou 24. kde uvnitř komory zajišťuje sání, a to během plnění a za přítomnosti stlačeného vzduchu, přičemž dochází k vypuzování prášku z komory 24 způsobem, který je podobný způsobu popsanému v U S. patentové přihlášce 08/638,515, která je zde uvedena pro porovnání.
Jestliže je zařízení připraveno k plnění, vytvoří se uvnitř trubky 40 podtlak, který způsobí průchod vzduchu komorou 24. Dále začíná vibrovat tyč 28 , tak jak je to znázorněno šipkami 32, a to tehdy nachází-li se nad komorou 24, kde pomáhá při protřepávání vrstvy
- 12« · « ♦ ·· · * ♦ « 9 • · 9·· « · · ·
9 · · » »··&*« « · · Β · · · · « ·«······ «· «« prášku 20. Takový postup pomáhá přenášet prášek z vrstvy 20 do komory 24. Při vibraci je tyč 28 posouvána nad komorou 24, tak jak je to označeno šipkami 34. Tímto způsobem dochází i k protřepávání vrstvy prášku 20 nad celou plochou otvoru komory 24. Kromě toho, přesunem tyče 28 se tyčí 28 rovněž pohybuje nad komorami tak, že se mohou naplnit stejným způsobem.
Tak jak je to znázorněno šipkami 42, je tyč 28 ve svislém směru oddělena od rotačního prvku 22 na vzdálenost od 0,01 mm do 10 mm, lépe od 0,1 do 0,5 mm. Tato mezera ve svislém směru má zajistit, že se prášek, nacházející se přímo nad dutinou, fluidizuje a může být vtažen do komory 24. Podle obr.4 až 6, bude popsáno provedení systému odměřování a přenosu prášku 44. Systém 44 je realizován na základě principů již popsaného zařízení 10 na obr. 1-3. Systém 44 zahrnuje základnu 46 a rám 48, který slouží k rotačnímu uložení rotačního prvku 50 . Rotační prvek 50zahmuje množství komor 52 (obr.6). Rotační prvek 50 s komorami 52 je opatřen podtlakovými a kompresními trubkami, jak je známe z U.S. patentové přihlášky 08/ 638,515. Stručně řečeno, vytváří se podtlak, který pomáhá k vtažení prášku do komor 52. Po naplnění komor 52 se rotační prvek 50 otáčí tak dlouho, až jsou komory 52 orientovány směrem dolů. V tomto místě prochází komorami 52 stlačený vzduch, který vypuzuje prášek do schránek, například do puchýřovitého systému balení, tak jak je to v oboru obvyklé.
Nad rotačním prvkem 50 je umístěn násypník 54 s prodlouženým otvorem 56 (obr.6). K rámu je namontováno množství piezoelektrických ohybových motorů 58. Ke každému piezoelektrickému motoru 58 je připevněna tyč 60. Vzorový piezoelektrický ohybový motor je k dispozici u Piezo Systems, lne., Camridge, Massachusetts. Takový ohybový motor zahrnuje dvě vrstvy piezokeramické látky, přičemž každá vrstva zahrnuje vnější elektrodu. Na vnější elektrodách se vytvoří elektrické pole, což má za následek, že jedna vrstva expanduje a druhá se smrští.
Tyč 60 je zhotovena z tyče nerezavějících drátů o průměru od 0,127 mm do 2,54 mm lépe od 0,51 mm do 1,01 mm. Pro zhotovení tyče 60 se mohou použít i jiné materiály a geometrické tvary. Například se mohou použít různé tuhé materiály zhotovené z jiných kovů a slitin, z kovové struny, uhlíkového vlákna, plastů apod. Tvar tyče 6Q nemusí být kruhový, nemusí mít ani kruhový průřez, ale musí zajistit schopnost protřepávat prášek v blízkosti vzdáleného konce tyče, a to s cílem jeho fluidizace. Kolmý příčník 62 (obr.6) je připojen ke vzdálenějšímu konci tyče 60. Jeden nebo více příčníků lze (nepovinně) umístit nad vzdálenějším příčníkem, kde pomáhá rozrušit závěje prášku, vytvořené ve vrstvě v průběhu « * • ·
-13• · » » ♦ · · · · t » · · «··*···* a· * « a » • · • · zpracování. Tyč 60 při protřepávání vibruje s frekvencí, která dosahuje hodnot od 5 Hz do
OOo Hz, lépe od 50 Hz do 5000 Hz, nejlépe od 50 Hz do 1000 Hz.
Piezoelektrické motory 58 jsou připojeny k přemisťovacímu mechanismu 64, který tyčí 60 pohybuje podél násypníku 54. Během přemisťování je příčník 62 umístěn svisle nad komorami 52 ve vzdálenosti v rozmezí od 0,01 mm do 0,5 mm. Přemisťovací mechanismus 64 zahrnuje otáčivou hnací kladku 66, která otáčí pásem 68,, který je upevněn k plošině 70. Piezoelektrické ohybové motory jsou připevněny na plošinu 70, která se po aktivaci kladky 66 pohybuje nad hřídelem 72. Tímto způsobem mohou být tyče 60, přemísťovány dopředu dozadu uvnitř násypníku 54, takže tyče 60 vibrují nad každou komorou 52. Přemisťovací mechanismus 64 se používá k posunutí tyče 60 nad komory 52 tolikrát, kolikrát je to při plnění komor 52 potřeba. Přednost se dává tomu, aby se tyč 60 pohybovala při rychlosti, která je menší jak 200 cm/s, lépe menší jak 100 cm/s. Tyč přejde nad každou komorou alespoň jednou, přednost se dává dvěma přechodům.
V provozuje násypník 54 zaplněn jemným práškem, který se má dopravit do komor 52. V každé komoře je v době spojení s otvorem 56 vytvořen podtlak. Současně se z důvodu vibrace tyče 60 aktivuje piezoelektrický ohybový motor 58. Přemisťovací mechanismus 64 se aktivuje z důvodu pohybování tyčemi 60 ve směru tam a sem, a to uvnitř násypníku 54 , přičemž tyče U60 vibrují. Vibrací tyčí 60.se protřepává jemný prášek tak, aby se snadno přenášel do komory 52. Jestliže jsou komory 52 dostatečně zaplněné, rotační prvek 50 se otočí o 180°, čímž se komory natočí směrem dolů. Při otáčení rotačního prvku 50 čepel umístěná u dna násypníku 54 seškrabává nadbytečný prášek tak, aby každá komora obsahovala pouze stanovenou jednotku dávky jemného prášku.
Jestliže se nachází v poloze orientované směrem dolů, prochází každou komorou 52 stlačený vzduch, který z násypníku vypuzuje jemný prášek do schránek (nejsou znázorněné). Takto se poskytuje výhodný způsob pro přenos jemného prášku, v odměřeném množství, z násypníku do schránek.
Podle obr. 7 bude popsáno alternativní provedení zařízení 74, určeného pro přenos odměřených dávek jemného prášku.Zařízení 74 zahrnuje pouzdro 76 a piezoelektrický substrát 78 upevněný na pouzdru 76. Piezoelektrický substrát 78 zahrnuje množství otvorů 80 (nebo síto). Nad substrátem 78 je umístěn násypník 82 s vrstvou jemného prášku 84.
K substrátu 788 je připojen pár elektrických vodičů 86, který slouží k aktivaci piezoelektrického substrátu 78. Jestliže se na vedení 86 střídavě přivede proud, substrát 78 střídavě expanduje a smršťuje se, což způsobuje vibrace, tak jak je to znázorněno Šipkami 88. Otvory 80 jsou rovněž nuceny vibrovat, čímž pomáhají protřepávat vrstvu prášku 84 mnohem efektivněji, přičemž prášek propadá otvory 80 do komory. Rotační prvek s komorami, které jsou ve styku se zdrojem vakua a zdrojem tlaku, tak jak to bylo popsáno u předchozích provedení, se může rovněž u zařízení 74 použít a může pomáhat při zachycování jemného prášku a jeho přenášení do schránek.
Další provedení zařízení 100, určeného pro přenos odměřených dávek jemného prášku, je zobrazeno na obr.8. Zařízení 100 pracuje stejně jako již popsané zařízení 10 s tím rozdílem, že piezoelektrický motor je nahrazen motorem 102 s klikou 104, který pohání spojovací hřídel 106. Hřídel 106 je vratným hřídelem a proto tyč 108 vibruje uvnitř násypníku 110, který je naplněný práškem 112. Protřepávaný prášek je zachycován v komoře 114 podobně jako u dříve popsaných provedení. Tyč 108 se může rovněž pohybovat nad komorou 114. a to podobně jako u již popsaných provedení.
Na obr.9 je zobrazeno další provedení zařízení 120, které rovněž přenáší odměřené množství dávek prášku. Zařízení 120 zahrnuje motor 122, který otáčí drátěnou smyčkou 124. Drátěná smyčka 124 je umístěná ve vrstvě jemného prášku 126 přímo nad komorou 128. Jestliže se drátěná smyčka otáčí, prášek se fluidizuje a je odnášen do komory 128 podobným způsobem jako u již dříve popsaných provedení. Smyčka 124 se může během otáčení pohybovat nad komorou 128 stejně jako u již dříve popsaných provedení.
Podle obr. 10. bude popsáno další provedení zařízení 200, které rovněž slouží k dopravě jemného prášku. Zařízeni 200 funguje podobným způsobem jako jiná již popsaná provedení, což znamená, že je prášek přenášen z násypníku do odměřovacích komor rotačního prvku. Z rotačního prvku je prášek vypuzován do schránek v dávkových jednotkách.
Zařízení 200 zahrnuje rám 202. který drží rotační prvek 204 tak, že se rotační prvek 204 může otáčet pomocí motoru (není zobrazený), který je upevněný na rámu 202. Rám 202 rovněž nese žlab nebo primární násypník 206, který se nachází nad rotačním prvkem 204.
Nad násypníkem 206 se nachází vibrátor 208. Na obr. 11 a 12 jen znázorněno připojení vibračního prvku 210 k vibrátoru 208. Vibrátor 208 je spojen s ramenem 212 pomocí svorky 214. Rameno 212 je střídavě připojeno k přenosové plošině 216. Šroubový motor 217 pohybuje plošinou 216 střídavě sem tam vůči rámu 202. Tímto způsobem se může pohybovat i vibrační prvek 210.
Podle obr.l 1 a 12 zařízení 200 dále zahrnuje sekundární násypník 218, který je umístěný nad primárním násypníkem 206. Násypník 218 zahrnuje křídla 219, která umožňují jeho připojení (s možností odpojení) k rámu 202 tím, že se křídla 219 vloží do štěrbin 220. Násypník 218 zahrnuje pouzdro 222 a trubkovitou část 224, ve které je skladován prášek.
• » · · · * • » · · » · · « » «·«·*
-15 - »♦·>··<· «♦ «· ♦
Z pouzdra 222 vystupuje skluzný žlab 226 a směřuje do násypníku 206, pokud je násypník 218_připojen k rámu 202. Trubkovitá část 224 zahrnuje otvor 228. kterým proudí prášek z trubkovité části 224 dolů žlabem 226. Přes otvor 228 je umístěno síto 230, které v době kdy pouzdro 222 nevibruje, brání prášku proudit žlabem směrem dolů.
K zajištění sekundárního násypníku 218 k rámu 202 se používají západky 232. Při odstraňování sekundárního násypníku 218 se západka od násypníku 218 oddělí a násypník 218 se ze štěrbin 220 vysune. Tímto způsobem je možné násypník 218 odstranit, znovu naplnit, vyčistit, nahradit a pod.
K přenosu prášku z násypníku 228 se rameno 234 spojí s pouzdrem 222, začne vibrovat, a jeho prostřednictvím začne vibrovat i pouzdro 222. K vibraci ramenem 234 se použije motor (není znázorněn). Podle obr. 12 může pouzdro 222 nepovinně zahrnovat vnitřní otvor 236. který obsahuje blok 238. Při tom jak se pouzdro otřásá, blok 238 vibruje společně s otvorem 236. Jelikož je blok 238 ve styku se stěnami pouzdra 222, přenáší nárazové vlny pouzdrem 222, a tím pomáhá přenášet prášek z trubkovité části 224 přes otvor 228 a přes síto 230. Prášek pak klouže dolů žlabem 226 do násypníku 206. Použití žlabu 226 je výhodné v tom, že trubkovité části 224 umožňuje příčné odsazení od vibrátoru 208, takže vibrátoru 208 nepřekáží v pohybu. Konkrétní výhoda zařazení bloku 238 uvnitř otvoru 236 spočívá v tom, že jakákoliv částice, generovaná během vibrace bloku 238. bude udržována v otvoru 236 a nebude znečišťovat prášek.
Vibrátor je sestaven tak, aby prvkem 210 vibroval ve svislém směru, to znamená směrem nahoru a dolů. Vibrátor 208 zahrnuje jakýkoliv dostupný a prodávaný ultrazvukový tiychtýř (trubku), například Branson TWI ultrasonic hora. Vibrační prvek 210 vibruje s frekvencí v rozmezí od 1000 Hz do 180 000 Hz, lépe od 10 000 Hz do 40 000 Hz, nejlépe od 15 000 Hz do 25 000 Hz.
Na obr. 12 je nejlépe vidět, jak vibrační prvek 210 zahrnuje koncový prvek 240 přiměřeně tvarovaný tak, aby optimalizoval protřásání jemného prášku v době vibrování prvku 210. Jak je to vidět na obrázku, koncový prvek 240 zahrnuje vnější obvod, který je větší jak obvod prvku 210. Přednost se dává válcovitému prvku 210 s průměrem od 0,5 m do 10 mm. Koncový prvek 240 má rovněž válcovitý tvar s průměrem od 1,0 mm do 10 mm. Je však možné, aby vibrační prvek 210 i koncový prvek 240 měl různý tvar a velikost. Například vibrační prvek 210 může mít kónický tvar. Koncový prvek 240 může mít redukovaný profil, který minimalizuje příčný pohyb prášku při pohybu vibrátoru 208 násypníkem 206. Přednost se dává tomu, aby byl koncový prvek 240 umístěn vertikálně nad rotačním prvkem 204. a to ve vzdálenosti s hodnotou od 0,01 mm do 10 mm, lépe od 0,5 mm do 3,0 mm.
-16• · • * « ·
• ·· · · »tl ♦ * ♦·« · • ♦ · « • · · * • 9 · · • · · ·
9 9
Vibrátor pomáhá při přenosu prášku do odměřovacích komor 242 rotačního prvku 204, a to podobným způsobem jako u již popsaných provedení. Konkrétněji, motor 217 se použije k pohybu plošiny 216 tak, že se vibrační prvek 210 může střídavě pohybovat v příčném směru podél násypníku 206. Vibrační prvek 210 současně vibruje ve svislém směru, to znamená radiálně vůči rotačnímu prvku 204 při jeho průchodu nad každou odměřovací komorou 242. Přednost se dává tomu, aby se vibrátor 208 pohyboval příčně podél násypníku 206 rychlostí menší jak 500 cm/s, lépe menší jak 100 cm/s.
Při příčném pohybu vibračního prvku 210 v násypníku 206 může mít vibrační prvek 210 tendenci tlačit část prášku směrem ke koncům násypníku 206. Takový pohyb prášku je zmírněn vystupujícím povrchem nebo vyčnívajícím prvkem 244 na vibračním prvku 210, a to nad průměrnou výškou hladiny prášku uvnitř násypníku. Tímto způsobem je akumulovaný prášek, s vyšší hladinou než průměrnou, preferenčně mobilizován a odnášen do oblastí násypníku, jejichž hloubka vrstvy prášku je menší. Vyčnívající prvek 244 je umístěn od koncového prvku 240 ve vzdálenosti od 2 mm do 25 mm, lépe od 5 mm do 10 mm. Jako alternativní řešení lze k k vibrátoru 208 připojit odhmovací zařízení, například škrabky (mohou být připojeny jednotlivě), které je taženo nad hladinou prášku, kde pomáhá k jeho urovnání v době, kdy se vibrátor 208 pohybuje podél násypníku. Jako další alternativa připadá v úvahu prodloužený vibrační prvek, například síto, umístěný ve vrstvě prášku, kde pomáhá při zarovnávání povrchu.
Obr. 11 a 12 znázorňuje rotační prvek 204 v poloze plnění, při které jsou odměřovací komory seřazeny v jedné řadě s násypníkem 206. Tak jako u jiných provedení, která již byla popsána, jakmile jsou odměřovací komory 242 plněny, otáčí se rotační prvek o 180°, přičemž prášek je z odměřovacích komor 242 vypuzován do schránek. Balicí zařízení od spol. Klóckner je pro zásobování zařízení 200 vrstvou se schránkami nejvhodnější.
Podle obr. 13 bude mnohem podrobněji popsána konstrukce rotačního prvku 204. Rotační prvek 204 zahrnuje buben 246 s předním (čelním) koncem 248 a zadním koncem 250, Na koncích 248 a 250 jsou nasazena ložiska 252 a 254, která bubnu dovolují otáčet se, jestliže je upevněn na rámu. Rotační prvek 204 dále zahrnuje límec 256, zadní sběrný kroužek 258 a přední sběrný kroužek 259, kdy oba zmíněné kroužky jsou upevněny pomocí plynotěsného těsnění. Vstupní otvory vzduchu 260 a 261 se nachází v límci 256. Vstupní otvor vzduchu 260 je prostřednictví fluida ve styku s párem 242a odměřovacích komor 242, zatímco vstupní otvor vzduchu 261 je prostřednictvím fluida ve styku s párem 242b odměřovacích komor 242. Tímto způsobem lze v každém páru komor 242a nebo 242b vytvořit přetlak nebo podtlak.
♦ 9 • ·
-17• « 9 9 9 * 9 9
Konkrétněji, vzduch ze vstupního otvoru 260 prochází sběrným kroužkem 258, dále otvorem 264 v plochém těsnění 270 a do otvoru 265 ve sběrném potrubí, 262,Vzduch dále prochází sběrným potrubím 262 a opouští je párem otvorů 265a, 265b. Otvor 265c a 265d v konzole 270 vede vzduch do komor 242a. Podobně, vzduch ze vstupního otvoru 261 prochází sběrným kroužkem 259, dále otvorem 266 v plochém těsnění 270 a do otvoru (není zobrazený) do sběrného potrubí 262. Vzduch je veden různými otvory ve sběrném potrubí 262 a konzole 270, a to stejným způsobem jak to bylo popsáno u provedení se vstupním otvorem 260, až do průchodu komorou 242b. Tímto způsobem se získaly dva oddělené okruhy. Přednost by se dalo tomu, aby se jeden okruh mohl zrušit, a to tak, že by se současně všem odměřovacím komorám 242 mohlo poskytnout vakuum nebo tlakový plyn.
Nad sběrným potrubím 262 se nachází výměnný nástroj 274. Odměřovací komory jsou vytvořeny ve výměnném zařízení 274, přitom se mezi výměnným zařízením 274 a konzolou 272 nachází filtry 276 , což vytváří spodní konec odměřovacích komor 242.
Vzduch může procházet do komor 242 připojením vakua k vstupním otvorům vzduchu 260 nebo 261. Tak jako u jiných provedení, která již byla popsána, je v odměřovacích komorách 242 vakuum, které pomáhá prášek vtahovat do odměřovacích komor 242.
Buben zahrnuje otvory 278, do kterých je vloženo sběrné potrubí 262, ploché těsnění 270, konzola vzduchu 272 a výměnný nástroj 274. Vačka 280 se dá vložit do otvoru 278, Uvnitř otvoru 278 se otáčí vačka 280, která uvnitř bubnu 246 zajišťuje různé komponenty.
Po uvolnění je možné výměnný nástroj z otvoru 278 vysunout. Tím se výměnný nástroj může zaměnit za jiný výměnný nástroj s odměřovacími komorami, které mají jiný rozměr. Tímto způsobem může být přístroj 200 opatřen širokým sortimentem výměnných nástrojů, které uživateli umožní snadnou výměnu komor, a to vložením nového výměnného nářadí 274.
Přístroj 200 dále zahrnuje mechanismus pro stírání nadbytečného prášku z odměřovacích komor 242. Stírací mechanismus 282 je zobrazen na obr. 14A a 14B, přitom se rovněž používá výraz stěrka. Z důvodu zjednodušení zobrazení se stírací mechanismus 282 na obr. 10-12 vynechává. Na obr. 14A a 14B je rotační prvek 204 zobrazen jen schematicky. Stírací mechanismus 282 zahrnuje tenko desku 284 s otvory 286, které jsou srovnány do jedné řady s odměřovacími komorami 242, je-li rotační prvek 204 v plnicí poloze. Otvory 286 mají průměr, který je o něco málo větší než je průměr odměřovacích komor 242. Tím si otvory 286 s odměřovacími komorami 242 nijak nepřekáží. Deska 284 je zhotovena z bronzu a má průměr zhruba 0,076 mm. Deska 284 pruží proti rotačnímu prvku 204, takže k němu po obvodu doléhá. Tím je deska 284 obecně vůči rotačnímu prvku 204 utěsněna, což nadbytečnému prášku brání v úniku mezi deskou 284 a rotačním prvkem 204. Deska 284 je
-18• ·· · ···> 9 · · · · * ·
9 99 * 999«
999 9 9*9 99 9 · 9999 9999
9999 9999 99 ·· *9 99 připojena k rámu 202 a zůstává „při otáčení rotačního prvku, 204 nehybná. Po přenesení prášku do odměřovacích komor 242 se rotační prvek 204 otáčí do rozdělovači polohy. Během otáčení okraje otvoru 286 seškrabávají nadbytečný prášek z odměřovací komory 242 tak, že v komoře zůstává pouze odměřená dávka. Uspořádání stíracího mechanismu 282 je výhodné v tom, že redukuje množství pohyblivých dílů, čímž omezuje vytváření statické elektřiny. Kromě toho, odstraněný prášek zůstává uvnitř násypníku 206, kde je k dispozici pro přenos do odměřovacích komor 242, které již byly vyprázdněny.
Na obr,14C je znázorněno alternativní provedení stíracího mechanismu, sloužící k stírání nadbytečného prášku z odměřovacích komor 242. Mechanismus zahrnuje pár stíracích čepelí 290 a 292, přičemž v případě, který závisí na směru otáčení rotačního prvku 204, se může použít pouze jedna čepel. Čepele 290 a 292 jsou zhotoveny z tenkého materiálu, například z mosazi o tloušťce 0,13 mm, a jsou lehce přitlačeny k rotačnímu prvku 204.
Okraje čepelí 290,292 se kryjí s okraji otvoru v násypníku 206. Po naplnění odměřovacích komor se rotační prvek 204 začne otáčet, přičemž zmíněné čepele 290 a 292 stírají nadbytečný prášek z odměřovacích komor 242.
Podle obr. 10-12 bude popsána činnost zařízení 200 při plnění schránek jednotkou dávky jemného prášku. Na počátku je jemný prášek umístěn do trubkovité části 224 sekundárního násypníku 218. Násypník 218 se může, během plnění, vhodným způsobem z rámu 202 odstranit. Pouzdrem 222 se třese nebo vibruje, a to po dostatečně dlouhou dobu, která stačí k přenesení určeného množství prášku otvorem 228 , dále sítem 230 a žlabem 226 do primárního násypníku 206. Rotační prvek se nastaví do polohy plnění, při které jsou odměřovací komory 242 vyrovnány v řadě s násypníkem 206. Ve vstupních otvorech 261,
261 se vytvoří vakuum (obr. 13), které protáhne vzduch odměřovacími komorami 242. Vlivem gravitace a pomocí vakua se prášek dostane do odměřovacích komor 242 a zcela je zaplní. Aktivuje se vibrátor 208, který začne vibrovat s vibračním prvkem 210. Ve stejnou dobu i motor 217 pohybuje vibračním prvkem uvnitř komory 206 střídavě sem a tam. Při vibraci prvku 210 koncový prvek 240 vytváří u dna násypníku 206 vzor proudu vzduchu, který prášek protřepává. Při průchodu koncového prvku 240 nad každou odměřovací komorou 242 se vytváří aerosolový mrak, který je pomocí vakua a gravitace vtažen do odměřovací komory 242. Při průchodu koncového prvku 240 nad odměřovacími komorami 242, ultrazvuková energie, vyzařovaná do odměřovacích komor 242, prášek protřepává již uvnitř odměřovacích komor. To proudu uvnitř dutiny umožňuje odstranit nepravidelnosti vyskytující se v hustotě prášku, které se mohou při plnění objevit. Tento znak je zvláště výhodný v tom, že
- 19• ·· · ·· aglomeráty nebo jiné shluky prášku, které mohou v komorách vytvářet prázdná místa, se mohou rozdrobit, což znamená, že se komory mohou zaplnit rovnoměrně.
Po několikanásobném průchodu nad každou odměřovací komorou 242 se rotační prvek otočí o 180° do rozdělovači polohy, při které jsou odměřovací komory v jedné řadě se schránkami( nejsou zobrazeny). Při otáčení rotačního prvku 204 se jakýkoliv nadbytečný prášek z odměřovacích komor 242 setře tak, jak to již bylo popsáno. Je-li rotační prvek 204 v rozdělovači poloze, přivádí se vstupními otvory 260, 261 stlačený vzduch, který vypudí jednotku dávky prášku z odměřovací komory 242 do schránek.
Vynález rovněž poskytuje způsob nastavení hmotností plněného prášku, a to pomocí modulování ultrazvukové energie přenášené na vibrátor 210, jestliže přechází nad odměřovacími komorami 242. Tímto způsobem se hmotnosti plněné dávky pro různé odměřovací komory mohou nastavit, a tím kompenzovat nepravidelnosti, které se občas mohou vyskytnout. Tak například, jestliže čtvrtá odměřovací komory neustále produkovala dávku, která měla nízkou hmotnost, může se lehce zvýšit výkon vibrátoru 208 vždy, když prochází nad čtvrtou odměřovací komorou. Ve spojení s automatizovaným (nebo ručním) vážícím systémem a ovládačem se může využít uspořádání, které může vytvořit automatický (ruční) ovládací systém s uzavřenou smyčkou, který nastaví výkon vibrátoru pro každou odměřovací komoru, čímž se zpřesní dávka plnění.
Podle obr. 15 bude popsáno vzorové provedení systému 300, který odměřuje a dopravuje jemný prášek. Systém 300 pracuje způsobem, který je stejný jako u zařízení 200, ale zahrnuje více vibrátorů a více násypníků, a to pro současné plnění množství schránek dávkovými jednotkami jemného prášku. Systém 300 zahrnuje rám 302 na který je upevněno množství rotačních prvků 304. Rotační prvky mohou být vyrobeny stejně jako rotační prvky 204 a mohou zahrnovat množství odměřovacích komor (nejsou znázorněny), které přijímají jemný prášek. Počet rotačních prvků a odměřovacích komor se může měnit podle konkrétní aplikace. Nad každým rotačním prvkem 304 je umístěn primární násypník 306, který jemný prášek udržuje nad rotačními prvky 304. Nad každým násypníkem se nachází vibrátor 308, který zahrnuje vibrační prvek 310, který uvnitř násypníků 306 protřepává prášek stejným způsobem jako u zařízení 200. Na obrázku není pro zjednodušení zobrazen sekundární násypník, který je stejný jako sekundární násypník 218 u zařízení 200. Sekundární násypník je umístěn nad každým primárním násypníkem 306, přičemž přenáší prášek do násypníků 306 podobně jako u popsaného způsobu u zařízení 200.
Motor 312 (znázorněn je pouze jeden) je připojen ke každému rotačnímu prvku 304, kterým otáčí mezi plnicí polohou a rozdělovači polohou, a to podobně jako u zařízení 200.
♦ 9 ······ ·· ·· • · · · ·· · ···· · »·· · · · ·
Každý vibrátor 308 je připojen k rameni 314 svorkou 316. Ramena jsou připojena ke společnému stupni 318, který zahrnuje skluzné plochy 319, které se mohou pohybovat nad kolejnicemi 321 pomocí šroubu 320 motoru 322. Tímto způsobem se mohou vibrační prvky 310 společně pohybovat v násypnících 306 směrem dopředu a dozadu, a to pomocí zmíněného šroubu motoru 322. Alternativně může být každý vibrátor připojen k samostatnému motoru tak, že se může nezávisle pohybovat.
Rám 302 je připojen k základně 324, která zahrnuje množství prodloužených drážek 326. Drážky 326 jsou upraveny tak, aby mohly přijímat spodní konce schránek 328 vytvořených v desce 330. Tenká deska 330 je poskytována zařízením schopným vyrábět puchýřovitou strukturu, například zařízením od spol. Uhlmann Packaging Machine, model 1040. Rotační prvky 304 zahrnují množství odměřovacích komor, které odpovídá počtu schránek v každé řadě desek 330. Tímto způsobem lze během každého cyklu plnit čtyři řady schránek. Jakmile jsou čtyři řady naplněny, znovu se zaplní odměřovací komory a tenká deska 330 může přikročit ke spojení nových čtyřech řad schránek s násypníky 306 do jedné řady.
Jedna konkrétní výhoda systému 300 spočívá v tom, že ho lze plně automatizovat. Tak například ovládač lze připojit k balicímu zařízení, ke zdroji vakua a stlačeného vzduchu, k motoru 322 a k vibrátoru 308. Pomocí takového ovládače se tenká deska 330 může automaticky posunout do správné polohy, přičemž motory 312 srovnají odměřovací komory s násypníky 306 do jedné řady. Následně se aktivuje zdroj vakua, který rozšíří vakuum odměřovacími komorami, zatímco se aktivují vibrátory 308 a motor 322, který uvádí do pohybu vibrátory 308. Po naplnění odměřovacích komor, ovládač aktivuje motory 312, které otáčí rotačními prvky 304 tak dlouho, dokud nejsou se schránkami 328 srovnány do jedné řady. Ovládač pak vyšle signál k přivedení stlačeného vzduchu přes odměřovací komory, odkud jemný prášek vypudí do schránek 328. Po naplnění ovládač způsobí, že balicí zařízení posune tenkou desku 330 a opakuje celý cyklus. Pokud je to zapotřebí, ovládač může být použít k aktivaci motorů (nejsou zobrazeny), které vibrují se sekundárními násypníky, a to z důvodu přenosu prášku do primárních násypníků 306. tak to již bylo popsáno.
Ačkoliv bylo zobrazeno zařízení s vibrátory, kterém používají ultrazvukové trychtýře, lze ocenit i použití jiných typů vibrátorů a vibračních prvků, včetně těch které již byly popsány dříve. Dále lze ocenit možnost změny v počtu vibrátorů a velikostí žlabů, a to podle konkrétní potřeby. Ačkoliv byl vynález popsán podrobně s použitím vyobrazení a pomocí příkladů, je zřejmé, že lze v praxi využít jistých změn a modifikací v rámci rozsahu zařazených nároků.

Claims (39)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob dopravy jemného prášku zahrnuje:
    umístění jemného prášku do násypníku, který zahrnuje otvor, vibraci vibračním prvkem umístěným ve vrstvě prášku v blízkosti zmíněného otvoru v násypníku, zachycení alespoň části jemného prášku, který opouští otvor uvnitř komory, kde není zachycený prášek dostatečně kompaktní, takže se po opuštění komory může rozprášit.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že vibrační prvek vůči prášku v násypníku vibruje ve svislém směru nahoru a dolů.
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že vibrační prvek je připojen k ultrazvukovému trychtýři (trubce), a dále tím že vibrační krok zahrnuje aktivaci zmíněného ultrazvukového trychtýře.
  4. 4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že vibrační prvek vibruje s frekvencí v rozsahu od 1000 Hz do 180 000 Hz.
  5. 5. Způsob podle nároku lvyznačující se tím, že vibrační prvek zahrnuje vzdálenější konec, který je umístěn v blízkosti zmíněného otvoru, přičemž zmíněný vzdálenější konec má koncový prvek, který vibruje nad komorou.
  6. 6. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že koncový prvek je svisle oddělen od komory na vzdálenost v rozmezí od 0,01 mm do 10 mm.
  7. 7. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že dále zahrnuje pohyb prvkem přes otvor v době, kdy tento prvek vibruje.
  8. 8. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že dále zahrnuje pohyb prvku podél otvoru rychlostí, která je menší jak než 100 cm/s.
  9. 9. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že dále zahrnuje pravidelné zarovnávání povrchu prášku uvnitř násypníku.
    4 4 Μ
    4 4 4 4
    4 4 • 4
    4 4
    4444 4444
    -22•4 4444
    4 4 4
    4 4 4
    4 4 4 4
    4 4 4 4
    44 44
    4 4 4 4 • 4 4 4
    4 4 4 4
    4 4 4 ·
    44 44
  10. 10. Způsob podle nároku 9, vyznačující se tím, že krok zarovnávání zahrnuje umístění vyčnívajícího prvku na vibrační prvek, a to do místa, které je odděleno od vzdálenějšího konce vibračního prvku.
  11. 11. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že s otvorem jsou v jedné řadě seřazeny komory, a že dále zahrnuje pohyb vibračního prvku podél otvoru tak, že prochází nad každou komorou.
  12. 12. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že jemný prášek obsahuje lék složený z jednotlivých částic, které mají průměrnou velikost v rozmezí od 1 pm do
    100 pm.
  13. 13. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že krok zachytávání prášku dále zahrnuje průchod vzduchu komorou, která je umístěná pod otvorem, přičemž procházející vzduch pomáhá vypudit jemný prášek do komory.
  14. 14. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále zahrnuje přenos zachyceného prášku z komory do schránky.
  15. 15. Způsob podle nároku 14, vyznačující se tím, že krok přenosu zahrnuje zavedení stlačeného vzduchu do komory, a to za účelem vypuzení zachyceného prášku do schránky.
  16. 16. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že dále zahrnuje nastavení množství zachyceného prášku, které se stane množstvím jednotky dávky.
  17. 17. Způsob podle nároku 16, vyznačující se tím, že krok nastavení zahrnuje umístění tenké desky pod násypníkem, kdy deska má otvor, který je seřazený v jedné řadě s komorou, a dále zahrnuje pohyb komory vůči desce, a to z důvodu seškrábnutí nadbytečného prášku z komory.
    • · * ·
    0 0 0 0
    0 0 • 0
    0 0 0000 0000
    -2318.Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že násypníkem je primární násypník, přičemž krok umístění zahrnuje přenos prášku ze sekundárního násypníku do primárního násypníku.
    0* 00*0
    0 0 0
    0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
    00 00
    0 0 0 0
    0 0 0 0
    0 0 0 0 0 • · 0 0
    0 0 00
  18. 19.Způsob podle nároku 18, vyznačující se tím, že dále zahrnuje vibraci sekundárním násypníkem, a to za účelem přenosu prášku do primárního násypníku.
  19. 20.Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále zahrnuje odstranění prášku z komory a změnu velikosti komory,
  20. 21.Zařízení k dopravě jemného prášku zahrnuje:
    násypník s otvorem, přičemž zmíněný násypník je uzpůsobený k příjmu jemného prášku, alespoň jednu komoru, která je pohyblivá a umožňuje umístění do blízkosti otvoru, vibrační prvek s bližším koncem a vzdálenějším koncem, přičemž vibrační prvek se nachází uvnitř násypníku tak, že vzdálenější konec se nachází v blízkosti zmíněného otvoru, motor vibrátoru, který vibruje vibračním prvkem, jestliže se nachází uvnitř vrstvy prášku.
  21. 22.Zařízení podle nároku 19, vyznačující se tím, že dále zahrnuje přemisťovací mechanismus pro přemísťování vibračního prvku nad komorou.
  22. 23 .Zařízení podle nároku 20v yznačující se tím, že dále zahrnuje rotační prvek s množstvím komor umístěných okolo obvodu, které se dají seřadit do jedné řady s otvorem, přičemž přemisťovací mechanismus je uspořádán tak, že vibrační prvek přemísťuje podél otvorů tak, že prochází nad každou komorou.
  23. 24.Zařízení podle nároku 21,vyznačující se tím, že přemisťovací mechanismus zahrnuje lineární hnací mechanismus, který pohybuje vibračním prvkem podél otvoru rychlostí, která je menší jak 100 cm/s.
    -2425.Zařízení podle nároku 21,vyznačující se tím, že motor vibrátoru vibračním prvkem vibruje s frekvencí v rozmezí od 1000 Hz do 180 000 Hz.
    • * ·· • · · · · · • toto·
    0 · 0 · ·
    0 0 0 0 00000000 44
    0* 0004
    00 40
    0 0 4 0 4
    0 0 0 0 4 • ‘0 · 0 0 4
    4 0 0 0 0 4
    40 00 00
  24. 26. Zařízení podle nároku 21,vyznačující se tím, že vibrátor zahrnuje ultrazvukový trychtýř (trubku), který vůči povrchu prášku vibruje svisle nahoru a dolů.
  25. 27. Zařízení podle nároku 26, vyznačující se tím, že vibrační prvek má válcovitý tvar s průměrem v rozmezí od 1,0 mm do 10 mm.
  26. 28. Zařízení podle nároku 27, vyznačující se tím, že dále na vzdálenějším konci vibračního prvku zahrnuje koncový prvek.
  27. 29. Zařízení podle nároku 28, vyznačující se tím, že koncový prvek vystupuje z vibračního prvku radiálním směrem.
  28. 30. Zařízení podle nároku 28, vyznačující se tím, že dále zahrnuje urovnávací prvek povrchu prášku, který je umístěný nad koncovým prvkem.
  29. 31. Zařízení podle nároku 21, vyznačující se tím, že komora je umístěná uvnitř rotačního prvku, který je se nachází v první poloze s komorou umístěnou v jedné řadě s otvorem a v druhé poloze, a to s komorou umístěnou v jedné řadě se schránkami.
  30. 32. Zařízení podle nároku 21,vyznačující se tím, že dále zahrnuje otvor ve dnu komory, dále zdroj vakua spojený se zmíněným otvorem, a to za účelem vypuzení jemného prášku z násypníku do komory.
  31. 33. Zařízení podle nároku 32, vyznačující se tím, že dále zahrnuje filtr umístěný přes zmíněný otvor.
  32. 34. Zařízení podle nároku 34, vyznačující se tím, že dále zahrnuje zdroj stlačeného vzduchu, který je spojen se zmíněným otvorem, a který vypuzuje zachycený prášek z komory do schránky.
    ·· ·· • · * · • · • ·
    -253 5.Zařízení podle nároku 31,vyznačující se tím, že dále zahrnuje ovládač, který ovládá aktivaci zdroje plynu a vakua.
    >· ···· • · · • « · « · · · • · · · ·* *e ·· ·· • « · * • « · φ • · · · φ • ·» a «φ <·
  33. 36, Zařízení podle nároku 31,vyznačující se tím, že dále zahrnuje množství násypníku umístěných nad množstvím rotačních prvků, z nichž každý zahrnuje množství komor, dále zahrnuje množství prvků a množství vibrátorů, které se zmíněnými prvky vibrují.
  34. 37, Zařízení podle nároku 21,vyznačující se tím, že dále zahrnuje desku umístěnou pod násypníkem, která zahrnuje otvor spojený s komorou, přičemž komora je vůči desce pohyblivá a umožňuje seškrabování nadbytečného prášku z komory.
  35. 3 8.Zařízení podle nároku 21,vyznačující se tím, že násypníkem je primární násypník, že dále zahrnuje sekundární násypník umístěný nad primárním násypníkem, kde slouží k přenosu prášku do primárního násypníku.
  36. 39. Zařízení podle nároku 38, vyznačující se tím, že dále zahrnuje protřepávací mechanismus, která vibruje se sekundárním násypníkem.
  37. 40. Zařízení podle nároku 31,vyznačující se tím, že komory je vytvořena v měniči, který je pohyblivě spojen s rotačním prvkem.
  38. 41.Systém pro dopravu jemného prášku zahrnuje:
    množství rotačních prvků, z nichž každý zahrnuje řadu komor umístěných po obvodu, násypník umístěný nad každým rotačním prvkem, přičemž každý násypník zahrnuje otvor, vibrační prvek, který se dá nastavit do dané polohy uvnitř každého násypníku, přičemž každý vibrační prvek má vzdálenější konec nacházející se v blízkosti otvoru, vibrátor připojený ke každému vibračnímu prvku se kterým vibruje ve svislém směru, ♦ · · · * · · · « · · ·
    -26mechanismus k přemísťování každého vibračního prvku podél každého násypníku, přičemž prvky současně vibrují.
  39. 42. Systém podle nároku 41,vyznačující se tím, že dále zahrnuje ovládač k ovládání otáčení vibračního prvku, vibrátoru a přemisťovacího mechanismu.
CZ20000756A 1997-10-10 1998-10-06 Zpusob prenosu jemného prášku a zarízení k provádení tohoto zpusobu CZ302824B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US94904797A 1997-10-10 1997-10-10

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2000756A3 true CZ2000756A3 (cs) 2001-01-17
CZ302824B6 CZ302824B6 (cs) 2011-11-30

Family

ID=25488520

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20000756A CZ302824B6 (cs) 1997-10-10 1998-10-06 Zpusob prenosu jemného prášku a zarízení k provádení tohoto zpusobu

Country Status (39)

Country Link
EP (2) EP1354795B2 (cs)
JP (2) JP2001519296A (cs)
KR (1) KR100786590B1 (cs)
CN (1) CN1191963C (cs)
AR (1) AR015957A1 (cs)
AT (2) ATE243638T1 (cs)
AU (1) AU735627B2 (cs)
BG (1) BG64618B1 (cs)
BR (1) BR9812893A (cs)
CA (1) CA2306079C (cs)
CO (1) CO4970755A1 (cs)
CU (1) CU22994A3 (cs)
CZ (1) CZ302824B6 (cs)
DE (2) DE69815874T2 (cs)
DK (2) DK1021335T3 (cs)
EA (1) EA001290B1 (cs)
EE (1) EE04424B1 (cs)
EG (1) EG25495A (cs)
ES (2) ES2201542T3 (cs)
GE (1) GEP20033049B (cs)
HK (1) HK1031363A1 (cs)
HR (1) HRP20000200B1 (cs)
HU (1) HU224246B1 (cs)
ID (1) ID24623A (cs)
IL (1) IL135534A (cs)
IS (1) IS2112B (cs)
ME (1) ME00629B (cs)
NO (1) NO324158B1 (cs)
NZ (1) NZ503153A (cs)
PE (1) PE56799A1 (cs)
PL (1) PL193070B1 (cs)
PT (2) PT1021335E (cs)
SI (2) SI1354795T2 (cs)
SK (1) SK286182B6 (cs)
TR (1) TR200000960T2 (cs)
TW (1) TW404920B (cs)
WO (1) WO1999019215A1 (cs)
YU (1) YU49263B (cs)
ZA (1) ZA989097B (cs)

Families Citing this family (40)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6182712B1 (en) 1997-07-21 2001-02-06 Inhale Therapeutic Systems Power filling apparatus and methods for their use
PE56799A1 (es) * 1997-10-10 1999-06-10 Inhale Therapeutic Syst Metodo y aparato para transportar polvo
GB9911770D0 (en) 1999-05-21 1999-07-21 Glaxo Group Ltd Powder loading method
US6630121B1 (en) 1999-06-09 2003-10-07 The Regents Of The University Of Colorado Supercritical fluid-assisted nebulization and bubble drying
US20010035184A1 (en) 1999-12-17 2001-11-01 Carlos Schuler Systems and methods for treating packaged powders
US7304750B2 (en) 1999-12-17 2007-12-04 Nektar Therapeutics Systems and methods for non-destructive mass sensing
KR100349893B1 (ko) * 2000-08-22 2002-08-24 안선태 분말소재를 이용한 압축성형제품의 고밀도 압착방법
JP4039950B2 (ja) 2001-04-20 2008-01-30 グラクソ グループ リミテッド 粒子状物質の計量供給方法
GB0207769D0 (en) 2002-04-04 2002-05-15 Glaxo Group Ltd Method and apparatus for loading a container with a product
US7677411B2 (en) 2002-05-10 2010-03-16 Oriel Therapeutics, Inc. Apparatus, systems and related methods for processing, dispensing and/or evaluatingl dry powders
DE10226989B4 (de) * 2002-06-18 2014-03-20 Harro Höfliger Verpackungsmaschinen GmbH Verfahren zum Abfüllen von mikronisierten Pulvern in Kleinstmengen und Vorrichtung zum Durchführen dieses Verfahrens
AU2003277847A1 (en) 2002-06-24 2004-01-06 Campbell Soup Company Control systems and methods of dispensing items
AU2003277844A1 (en) 2002-06-24 2004-01-06 Campbell Soup Company Dispensing system and method
US7152756B2 (en) 2002-06-24 2006-12-26 Campbell Soup Company Dispensing systems and methods
WO2004001350A1 (en) 2002-06-24 2003-12-31 Campbell Soup Company Dispenser and methods of dispensing items
US7128204B2 (en) 2002-06-24 2006-10-31 Campbell Soup Company Dispensers and methods of dispensing items
AU2003277849A1 (en) 2002-06-24 2004-01-06 Campbell Soup Company Dispensing and diversion system and method
US7063215B2 (en) 2002-06-24 2006-06-20 Campbell Soup Company Control systems and methods of dispensing items
MXPA04012712A (es) * 2002-06-27 2005-03-23 Nektar Therapeutics Aparato y metodo para controlar el flujo de un polvo.
GB0318437D0 (en) 2003-08-06 2003-09-10 Meridica Ltd Method and apparatus for filling a container
GB0414811D0 (en) 2004-07-01 2004-08-04 Meridica Ltd Dispensing small quantities of particles
EP1951575B1 (en) * 2005-11-21 2009-09-23 MannKind Corporation Powder dispensing and sensing apparatus and methods
GB0616448D0 (en) * 2006-08-18 2006-09-27 Ici Plc Methods of and apparatus for dispensing powder samples
DE102007033388A1 (de) * 2007-07-18 2009-01-22 PFAFF AQS GmbH automatische Qualitätskontrollsysteme Dosiereinrichtung
MX2010004507A (es) * 2007-10-25 2010-07-05 Novartis Ag Acondicionamiento de polvo de paquetes de farmaco dosis unitaria.
CN102124308B (zh) * 2008-08-14 2012-12-26 阿斯利康(瑞典)有限公司 计量装置和填充凹部的方法
MY152208A (en) * 2008-12-15 2014-08-29 Profibrix Bv Powder delivery device
WO2010071577A1 (en) * 2008-12-17 2010-06-24 Astrazeneca Ab Method of providing a target dose, powder provider device and its use
RU2477455C2 (ru) * 2010-04-26 2013-03-10 Открытое акционерное общество Новосибирский механический завод "Искра" Способ и устройство дозирования
KR200452024Y1 (ko) * 2010-10-11 2011-02-01 채성진 벽걸이용 생활정보지 배포함
DE102011081196A1 (de) * 2011-08-18 2013-02-21 Wacker Chemie Ag Verfahren zur Verpackung von polykristallinem Silicium
RU2475709C1 (ru) * 2011-10-28 2013-02-20 Общество С Ограниченной Ответственностью Обнинский Центр Порошкового Напыления (Оцпн) Способ объемного дозирования порошков и устройство для его осуществления
EA201400506A1 (ru) * 2011-10-28 2014-12-30 Общество С Ограниченной Ответственностью Обнинский Центр Порошкового Напыления (Оцпн) Способ объемного дозирования порошков и устройство для его осуществления
KR101389563B1 (ko) * 2012-07-18 2014-05-27 (주) 포원시스템 분말입자의 미세계량장치
KR101460587B1 (ko) * 2014-03-10 2014-11-13 주식회사 제이엠베스트 충진재 공급 장치
CN104528689B (zh) * 2015-01-08 2017-01-11 简阳市龙兴炭素有限公司 一种粉料填充方法
GB201508320D0 (en) * 2015-05-15 2015-06-24 3P Innovation Ltd Filling assembly
CN109982935B (zh) * 2016-11-15 2021-09-28 正大天晴药业集团股份有限公司 用于粉末填充的设备及方法
CN111003224B (zh) * 2019-10-28 2022-05-03 上海新黄河制药有限公司 干粉定量给料装置、系统及方法
CN114855126B (zh) * 2022-06-02 2023-10-27 西安稀有金属材料研究院有限公司 一种在微纳米粉体表面改性的装置及方法

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2540059A (en) * 1947-08-02 1951-01-30 American Cyanamid Co Method of and apparatus for measuring and filling powders volumetrically
GB703745A (en) * 1951-03-26 1954-02-10 American Cyanamid Co Improvements in or relating to method of and machine for filling packages with powdered material
US3578778A (en) * 1969-03-07 1971-05-18 Matthew Machine Co Inc Packaging apparatus for filling individual containers
US3874431A (en) 1969-04-03 1975-04-01 Perry Ind Inc Powder filling means
GB1309424A (en) 1970-03-11 1973-03-14 Perry Ind Inc Method of and apparatus for measuring and dispensing predetermined amounts of powdered material
CA949786A (en) 1972-01-07 1974-06-25 Arthur S. Taylor Powder filling machine and method
GB1420364A (en) 1973-04-26 1976-01-07 Perry Ind Inc Mechanism for automatically measuring and dispensing unit quantities of dry powder
DE3210787A1 (de) * 1982-03-24 1983-10-06 Frensemeyer Dietmar Abfuellverfahren fuer getrocknete heilkraeuter
JPS59115201A (ja) * 1982-12-10 1984-07-03 武田薬品工業株式会社 粉粒体処理機における粉粒体のシール装置
US4472091A (en) 1983-04-25 1984-09-18 Pennwalt Corporation Dry powder metering apparatus
JPS6052201A (ja) * 1983-09-02 1985-03-25 Hitachi Ltd 精密切削加工装置
US4509560A (en) 1983-10-25 1985-04-09 Security Lumber & Supply Co. Locking detent for corrugated tube
US4640322A (en) 1985-06-19 1987-02-03 Cozzoli Machine Co. Method and apparatus for filling a receptacle with a material
DE3607187A1 (de) 1986-03-05 1987-09-10 Battelle Institut E V Vorrichtung zur dosierten foerderung von staubfoermigen partikeln
US4843579A (en) 1986-03-10 1989-06-27 Hierath & Andrews Corp. Weighing and filling method and apparatus
US4945957A (en) 1988-05-02 1990-08-07 Ohaus Corporation High-resolution weigher/feeder for fine particulate materials
DE69233690T2 (de) 1991-07-02 2008-01-24 Nektar Therapeutics, San Carlos Abgabevorrichtung für nebelförmige Medikamente
US5785049A (en) 1994-09-21 1998-07-28 Inhale Therapeutic Systems Method and apparatus for dispersion of dry powder medicaments
JP2578684Y2 (ja) * 1992-10-08 1998-08-13 四国化工機株式会社 粉粒体の計量充填装置
JPH0725479A (ja) * 1993-07-06 1995-01-27 Hosokawa Micron Corp スクリューコンベヤ
IT1279656B1 (it) 1995-10-16 1997-12-16 Mg 2 Spa Macchina per il dosaggio di prodotti farmaceutici all'interno di contenitori.
DE19641827C2 (de) 1996-10-10 2002-11-21 Gea Buck Valve Gmbh Austraghilfe für schwerfließende Schüttgüter aus Behältern
PE56799A1 (es) * 1997-10-10 1999-06-10 Inhale Therapeutic Syst Metodo y aparato para transportar polvo

Also Published As

Publication number Publication date
PL340002A1 (en) 2001-01-15
EG25495A (en) 2012-01-22
SI1354795T2 (sl) 2010-07-30
CO4970755A1 (es) 2000-11-07
DE69815874D1 (de) 2003-07-31
ES2201542T3 (es) 2004-03-16
ES2242923T5 (es) 2010-05-28
DK1354795T4 (da) 2010-06-07
ATE295299T1 (de) 2005-05-15
YU49263B (sh) 2004-12-31
TW404920B (en) 2000-09-11
JP4838332B2 (ja) 2011-12-14
NZ503153A (en) 2002-05-31
ID24623A (id) 2000-07-27
SI1021335T1 (en) 2003-12-31
EP1021335A1 (en) 2000-07-26
YU17000A (sh) 2001-07-10
EP1354795A3 (en) 2003-10-29
PT1021335E (pt) 2003-10-31
KR20010031052A (ko) 2001-04-16
DK1021335T3 (da) 2003-10-20
CN1273556A (zh) 2000-11-15
TR200000960T2 (tr) 2000-08-21
NO20001806L (no) 2000-06-07
KR100786590B1 (ko) 2007-12-21
HRP20000200A2 (en) 2001-12-31
ATE243638T1 (de) 2003-07-15
AR015957A1 (es) 2001-05-30
ME00629B (me) 2004-12-31
EP1021335B1 (en) 2003-06-25
SI1354795T1 (en) 2005-10-31
HRP20000200B1 (en) 2004-12-31
CA2306079A1 (en) 1999-04-22
ZA989097B (en) 1999-04-13
WO1999019215A1 (en) 1999-04-22
EE04424B1 (et) 2005-02-15
EP1354795B1 (en) 2005-05-11
AU9687398A (en) 1999-05-03
DE69830208D1 (de) 2005-06-16
GEP20033049B (en) 2003-08-25
DE69815874T2 (de) 2004-02-05
ES2242923T3 (es) 2005-11-16
HK1031363A1 (en) 2001-06-15
SK5012000A3 (en) 2000-12-11
NO324158B1 (no) 2007-09-03
BG64618B1 (bg) 2005-09-30
JP2009160437A (ja) 2009-07-23
HU224246B1 (hu) 2005-06-28
PT1354795E (pt) 2005-09-30
IL135534A0 (en) 2001-05-20
BG104198A (en) 2001-01-31
DE69830208T3 (de) 2010-07-29
EA200000221A1 (ru) 2000-10-30
DE69830208T2 (de) 2006-03-02
CZ302824B6 (cs) 2011-11-30
EE200000223A (et) 2001-04-16
EP1354795B2 (en) 2010-02-24
NO20001806D0 (no) 2000-04-07
DK1354795T3 (da) 2005-08-22
SK286182B6 (sk) 2008-05-06
AU735627B2 (en) 2001-07-12
CN1191963C (zh) 2005-03-09
EA001290B1 (ru) 2000-12-25
CU22994A3 (es) 2005-12-20
IL135534A (en) 2004-07-25
PE56799A1 (es) 1999-06-10
IS5417A (is) 2000-03-27
IS2112B (is) 2006-06-15
JP2001519296A (ja) 2001-10-23
PL193070B1 (pl) 2007-01-31
HUP0100018A1 (hu) 2001-05-28
HUP0100018A3 (en) 2001-06-28
EP1354795A2 (en) 2003-10-22
CA2306079C (en) 2007-12-11
BR9812893A (pt) 2000-08-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2000756A3 (cs) Zařízení k plnění schránek práškem a způsob jejich plnění
US8783305B2 (en) Powder filling apparatus and methods for their use
CA2252890C (en) Powder filling systems, apparatus and methods
MXPA00003523A (en) Powder filling apparatus and method
MXPA98008825A (en) Systems, appliances and methods for the filling of pol

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20181006