BG64618B1 - Метод и устройство за пълнене на прахове - Google Patents

Метод и устройство за пълнене на прахове Download PDF

Info

Publication number
BG64618B1
BG64618B1 BG104198A BG10419800A BG64618B1 BG 64618 B1 BG64618 B1 BG 64618B1 BG 104198 A BG104198 A BG 104198A BG 10419800 A BG10419800 A BG 10419800A BG 64618 B1 BG64618 B1 BG 64618B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
chamber
hopper
dust
opening
vibrating element
Prior art date
Application number
BG104198A
Other languages
English (en)
Other versions
BG104198A (bg
Inventor
Gordon Stout
Xuyen Pham
Michael ROCCHIO
Kyle Naydo
Derrick PARKS
Patrick Reich
Original Assignee
Inhale Therapeutic Systems
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=25488520&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=BG64618(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Inhale Therapeutic Systems filed Critical Inhale Therapeutic Systems
Publication of BG104198A publication Critical patent/BG104198A/bg
Publication of BG64618B1 publication Critical patent/BG64618B1/bg

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B1/00Packaging fluent solid material, e.g. powders, granular or loose fibrous material, loose masses of small articles, in individual containers or receptacles, e.g. bags, sacks, boxes, cartons, cans, or jars
    • B65B1/30Devices or methods for controlling or determining the quantity or quality or the material fed or filled
    • B65B1/36Devices or methods for controlling or determining the quantity or quality or the material fed or filled by volumetric devices or methods
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B1/00Packaging fluent solid material, e.g. powders, granular or loose fibrous material, loose masses of small articles, in individual containers or receptacles, e.g. bags, sacks, boxes, cartons, cans, or jars
    • B65B1/04Methods of, or means for, filling the material into the containers or receptacles
    • B65B1/08Methods of, or means for, filling the material into the containers or receptacles by vibratory feeders

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Quality & Reliability (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Supply Of Fluid Materials To The Packaging Location (AREA)
  • Filling Or Emptying Of Bunkers, Hoppers, And Tanks (AREA)
  • Cleaning In General (AREA)
  • Auxiliary Methods And Devices For Loading And Unloading (AREA)
  • Weight Measurement For Supplying Or Discharging Of Specified Amounts Of Material (AREA)
  • Jigging Conveyors (AREA)
  • Feeding, Discharge, Calcimining, Fusing, And Gas-Generation Devices (AREA)
  • Control And Other Processes For Unpacking Of Materials (AREA)

Abstract

Методът и устройството се прилагат за обработка на фини прахове, по-специално за пренасяне на дозирани фини прахове и пълнене на контейнери с единични дози от нетечащи, разпръскващи се фини прахообразни медикаменти, предназначени за последваща инхалация на пациенти. Методът включва разполагане на фин прах (20) в бункер (12) с отвор (18), вибриране на вибриращ елемент (28), поместен във финия прах (20), в близост до отвора (18), задвижване на елемента (28) напречно на отвора, докато вибрира, и захващане на най-малко една част от финия прах (20) в камера (24), където е недостатъчно уплътнен, така че да се разпръсква по време на отстраняването му от камерата (24). Устройството включва бункер (12) с отвор (18), приспособен да приема финия прах (20), най-малко една камера (24), придвижвана в непосредствена близост до отвора (18), вибриращ елемент (28), вътре в бункера (12), имащ близък и отдалечен край (29) с краен елемент (30), в близост до отвора (18) и механизъм за преместване на вибриращия елемент над камерата (24).

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася най-общо до обработка на фини прахове, по-специално до метод и устройство за пренасяне на дозирани фини прахове. Още по-специално настоящото изобретение се отнася до системи, устройства и методи за пълнене на контейнери с единични дози от нетечащи, но разпръскващи се фини прахообразни медикаменти, поточно предназначени за последваща инхалация на пациенти.
Предшестващо състояние на техниката
Критичен момент за всяка успешна терапия с лекарство е ефективното доставяне на необходимото количество от него до пациента. Съществуват различни начини за доставяне и всеки от тях има свои предимства и недостатъци.
Оралното доставяне на лекарство чрез таблетки, капсули, тинктури и други подобни е може би най-известният метод, но много лекарства имат неприятен вкус, а размерът на таблетките ги прави трудни за поглъщане. Нещо повече, такива медикаменти много често се унищожават в храносмилателния тракт, преди да могат да бъдат абсорбирани. Такова унищожаване е определен проблем при модерните протеинови лекарства, които са бързо унищожавани от протеолитичния ензим в храносмилателния тракт.
Инжектирането на субстанция често е ефективен начин за систематично доставяне на лекарство, включително и доставяне на протеини, но има ниска степен на приемане от пациента и изисква направата на остри елементи с нисък рандеман, например игли, които са трудни за ликвидиране след извършване на доставянето. Тъй като необходимостта от инжектиране на лекарства на малки интервали, например на инсулин един или повече пъти дневно може да бъде източник за влошаване самочувствието на пациента, усъвършенствувани са различни алтернативни пътища за доставяне на лекарството, например през кожата, носа, ректума, вагината и белите дробове.
От особен интерес за настоящото изобретение са процедурите за доставяне на лекарства през белите дробове, които се осланят на инхалация на разпръснато лекарство или аерозол от пациента така, че активното лекарство при разпръскването му може да достигне областта на алвеолите в дробовете му.
Доставянето на лекарство през белите дробове е особено обещаващо за доставяне на протеини и полипептиди, които са трудни за доставяне по други начини. Такова доставяне през белите дробове може да бъде ефективно, както за систематично доставяне, така и за локално доставяне при лечение на заболявания на дробовете.
Доставянето на лекарства през белите дробове (включително систематично и локално) може само по себе си да бъде осъществено чрез различни подходи, включващи пулверизатори на течности, инхалатори на измерени дози (MDI) и устройства за разпръскване на сух прах.
Устройствата за разпръскване на сух прах са особено обещаващи за доставяне на протеини и полипептидни лекарства, които могат лесно да бъдат формулирани като сухи прахове. Много, иначе лабилни, протеини и полипептиди могат да бъдат съхранени стабилно чрез лиофилизирането им или чрез изсушаване чрез разпръскване на самите прахове или в комбинация с подходящи прахове - носители.
Друго предимство е, че сухите прахове имат много по-висока концентрация в сравнение с медикаментите в течна форма.
Възможността за доставяне на протеини и полипептиди като сухи прахове все пак е проблематична в някои аспекти. Дозирането на много протеини и полипептиди често е критично, така че е необходимо всяка система за доставяне на сух прах да бъде в състояние точно, прецизно и с повтарящи се дози да доставя определено количество лекарство. Нещо повече, много от протеините и полипептидите са доста скъпи, обикновено многократно по-скъпи от обикновените лекарства на базата на доза. Така възможността за ефективно доставяне на сухи прахове до атакуваната област на дробовете с минимални загуби на лекарство е критично.
За някои приложения медикаментите от фин прах се доставят от устройства за разпръскване на сух прах в малки контейнери за единични дози, често притежаващи пробиваем капак или друга повърхност за достъп (обикновено отнасящи се до опаковки от вида на блистери).
Например, устройствата за доставяне чрез разпръскване, описани в патенти на US 5,785,049 и 5,740,794, чието разкритие е включено към това описание чрез позоваване, са конструирани да приемат такива контейнери. След поставяне на контейнера в устройството, многопоточен ежектор, имащ захранваща тръба, преминава през капака на кон тейнера, за да осигури достъп до прахообразния медикамент в него. Многопоточният ежектор създава вентилационни отвори в капака, за да засмуче и изнесе медикамента. Задвижването при този процес се осъществява от въздушен поток с висока скорост, който се пропуска през част от тръбата, например през изходящия й край, за да извлече праха от контейнера, през тръбата и вътре във въздушния поток и да оформи аерозол за инхалация на пациента. Въздушният поток с висока скорост пренася праха от контейнера без струпване на частиците и в крайния смесен поток частиците участват без струпване.
От особен интерес за настоящото изобретение са физическите характеристики на лошо течащите прахове. Лошо течащите прахове са тези прахове, които имат физически характеристики, като течливост, доминирани от силите на кохезия между индивидуалните единици или частици (отгук-нататьк наричани индивидуални частици), образуващи праха. В този случай прахът не тече, защото индивидуалните частици не могат лесно да се движат независимо една от друга, а вместо това се движат като струпвания от много частици.
Когато такива прахове са подложени на слаби сили, те ще се стремят изобщо да не текат. Тъй като силите, действащи върху праха, нарастват до превишаване на силите на кохезия, прахът ще се движи в големи струпвания на индивидуални частици. Когато прахът остане в покой, големите струпвания остават в резултат на нееднаквата му плътност, дължаща се на празнини и области с ниска плътност, разположени между големите струпвания и областите на локално уплътняване.
Този начин на доставяне на лекарство намира все по-голямо приложение, тъй като размерът на индивидуалните частици става все по-малък. Найвероятно, поради това, че частиците стават по-малки, силите на кохезия, например тези на Wan Der Waals, електростатичните, на триене и други видове сили, стават по-големи в сравнение с гравитационните и вътрешните сили, които могат да бъдат приложени към индивидуалните частици, поради тяхната малка маса. Това има отношение към настоящото изобретение, тъй като гравитационните и вътрешните сили, произвеждани при струпване, както и други ефекти, са използвани обикновено да предизвикат движение и измерване на прахове.
Например, като се измерват фини прахове преди поставянето им в контейнери за единични дози, праховете често се струпват непредвидимо, създавайки празнини и голямо изменение на плътността, с което се намалява точността на процеса на обемно измерване, което обикновено се използва при измерване във високоскоростно зареждане на продукцията. Това непредвидимо струпване е нежелано, тъй като струпванията на прах трябва да бъдат раздробявани до индивидуални частици, т. е. да бъдат разпръснати, за да бъдат доставени през белите дробове. Такова раздробяване на струпванията често се осъществява в устройства за разпръскване чрез сили на срязване, създадени от въздушния поток, използван за извличане на медикамента от контейнера за единична доза, в други обеми или чрез други механизми за механично предаване на енергия (например, ултразвук, вентилатор/бьркалка и др.). Ако малките струпвания на прах са компактни, срязващите сили, осигурени от въздушния поток или друг разпръскващ механизъм, са недостатъчни, за да разпръскват ефективно медикамента до индивидуални частици.
Някои опити за предпазване на обработвания фин прах от струпване на индивидуалните частици се състоят в това да се създадат смеси от многофазни прахове (обикновено с носител или разредител), където по-големите частици (понякога с много различни обхвати на размера), например, приблизително 50 цт, са комбинирани с лекарство с помалки частици, например от 1 цт до 5 цт. В този случай, по-малките частици прилепват към по-големите частици така, че при обработката и пълненето прахът ще има характеристиките на прах с размер на частиците 50 цт. Такъв прах е в състояние по-лесно да тече и да бъде измерван.
Недостатъкът на такъв прах е, че отстраняването на по-малките частици от по-големите е трудно и определено резултатният прах е изготвен главно от неподходящо протичащ компонент на агента, който може да приключи в устройството за разпръскване или в гърлото на пациента.
Сегашните методи за напълване на контейнери за единични дози с прахообразни медикаменти включват директен метод на пълнене, при който гранулиран прах се пълни директно чрез гравитация (понякога в комбинация с бъркане или разклащане на вътрешността) в измерващата камера. Когато камерата е напълнена до определено ниво, медикаментът след това се изхвърля от камерата в контейнера. При този директен метод на пълнене може да се получи променяща се плътност в кухината на измервателната камера, което намалява ефективността й при точно измерване на количеството на единичната доза от медикамента. Нещо повече, прахът е в гранулирано състояние, което е неподходящо за много приложения.
Направени са някои опити за минимизиране на разликите в плътността чрез уплътняване на праха вътре в камерата или преди доставянето му в камерата. Такова уплътняване е неподходящо, по-специално за прахове, получени само от фини частици, поради това, че то намалява способността на праха да се разпръсква, т.е. намалява шанса уплътненият прах да бъде раздробен до индивидуални частици по време на доставяне на медикамента през белите дробове на пациента с помощта на устройство за разпръскване.
Би трябвало да се създадат система и метод за обработване на фини прахове, които биха решили този и други проблеми. Такива системи и методи би трябвало да позволяват точно и прецизно измерване на фини прахове, когато се доставят в единични дози за поставяне в контейнери за такива дози, по-точно такива, предназначени за напълване с малки маси. Системите и методите би трябвало да осигуряват възможността фините прахове да остават в разпръскващо се състояние по време на обработването, така че финият прах да бъде използван чрез наличните устройства за инхалация, което изисква прахът да бъде раздробен до индивидуални частици преди доставянето му през белите дробове.
По-нататък, системите и методите би трябвало да осигуряват бързо обработване на фините прахове така, че голям брой контейнери за единични дози да могат да бъдат напълвани бързо чрез пълнене на единични дози медикаменти от фини прахове с цел да се намали себестойността.
От предшествуващо състояние на техниката са известни устройства, използвани за постигане на тази цел, както следва:
Патент на US 5,765,607 описва механизъм за измерване на продукти в контейнери, който включва и измерващ блок за въвеждане на продуктите в контейнера.
Патент на US 4,640,322 описва машина, която прилага налягане, по-ниско от атмосферното, през филтър за издърпване на материала директно от бункер и го подава напречно в невъртяща се камера.
Патент на US 4,509,560 описва устройства за обработка на гранулирани материали, използващи въртяща се лопатка за разбъркване на материала.
Патент на US 2,540,059 описва устройства за пълнене на прахове, имащи въртяща се телена примка за разбъркване на праха в бункера преди директното му гравитационно пълнене в измервателната камера.
Патент на DE 3607187 описва механизъм за пренасяне на измерени дози от фини частици.
Проспект на изделието “Е-13 00 Powder Filler” описва прахообразен пълнител, произведен от Perry Industriaes Corona, СА.
Патент на US 3,874,431 описва машина за пълнене на капсули с прахове. Машината използва тръба за вземане на проби, която е захваната на въртящ се револверен супорт.
Патент на GB 1,420,364 описва мембранен комплект, използван в измервателна камера, предназначена за измерване на необходимите количества сухи прахове.
Патент GB 1,309,424 описва апарат за пълнене на прахове, имащ измервателна камера с бутална глава, използвана да създаде отрицателно налягане в камерата.
Патент на СА 949,786 описва машина за пълнене на прахове, имаща измервателни камери, които са потопени в праха. След това се използва вакуум, за да се напълнят камерите с прах.
Известно е от патент на US 5,377,727 устройство за размерване и пълнене на натрошен или гранулиран материал, такъв като ингредиент за предварително приготвяне на юфка. Устройството включва стьпков конвейер за контейнери, простиращ се през пълнеща секция за запълване на множество контейнери, които са разположени в посоката на захранване, за да бъдат напълнени на пълнещата станция по време на действието на конвейера. Предвиден е хоризонтален захранващ цилиндър, който е разположен в захранващата станция, като е разположен извън и над транспортния път на конвейера. Захранващият цилиндър е снабден с разположени аксиално и оформени по външната му повърхност размерващи кухини (джобове), чийто брой е равен на броя на контейнерите, запълвани на пълнещата станция. Предвидени са бункер за натрошен или гранулиран материал, разположен над захранващия цилиндър, и пълначни улеи със стръмен наклон, разположени между конвейера и захранващия цилиндър. Улеите имат множество горни входове, наредени аксиално по захранващия цилиндър, така че са свързани със съответните размерващи кухини, когато те са насочени надолу, и множество от изходи, разположени отдолу и наредени по протежение на транспортния път, над и срещу съответните контейнери, запълвани на пълнещата станция. В долната част на бункера е поместен лост за разклащане на материала, който е предвиден за предотвратяване на задържането му.
Техническа същност на изобретението
Целта на изобретението е да се осигурят система, апарат и метод за пълнене на измерени точно дози от фини прахове, по-специално медикаменти в контейнери за единични дози, с които да се осигури прецизно и в повтарящи се дози доставяне на определено количество лекарство.
Задачата се решава с метод за пълнене на фин прах, по-специално медикамент, който включва разполагане на фин прах в бункер с отвор; вибриране на вибриращ елемент във финия прах, в близост до отвора; задвижване на елемент напречно на отвора, докато вибрира елементът; и захващане на наймалко една част от финия прах, напускащ отвора в камера, където захванатият фин прах е недостатъчно уплътнен, така че да се разпръсква по време на отстраняването му от камерата.
Вибриращият елемент разклаща финия прах. Вибрирането на праха в областта на отвора подпомага пренасянето на част от праха през отвора, където може да бъде уловен от камерата. Вибрирането на подходящ елемент подпомага раздробяването на струпванията, образувани в праха, в кухината на измервателната камера така, че камерата може да бъде напълнена по-равномерно.
В едно предпочитано изпълнение на метода съгласно изобретението вибриращият елемент е вибриран с движение нагоре и надолу по отношение на праха в бункера.
Вибриращият елемент извършва вертикално движение по отношение на праха в бункера.
Методът съгласно изобретението е реализиран така, че вибриращият елемент е свързан към ултразвуков възбудител на трептения и етапът на вибриране включва задвижване на ултразвуковия възбудител на трептения, по-специално ултразвуков рупор за реализиране на вертикално вибриращ елемент.
Алтернативно, вибриращият елемент може да съдържа прът, който вибрира напред и назад, т.е. извършва хоризонтално движение в праха. При друго примерно изпълнение вибриращият елемент вибрира орбитално. При един начин на реализация, вибриращият елемент е свързан към пиезоелектричен мотор, който го вибрира.
Методът съгласно изобретението е изпълнен така, че вибриращият елемент се вибрира вертикално с честота в обхвата от около 1,000Hz до около 180,000Hz, по-специално от 10,000Hz до около 40,000Hz и най-точно, за предпочитане, от около 15,000Hz до около 25,000Hz.
При хоризонталното вибриране на пръта се предпочита честотата на вибрирането да е в обхвата от около 50Hz до около 50,000Hz, по-специално в обхвата от около 50Hz до около 5,000Hz, още по-точно в обхвата от около 50Hz до около 1,000Hz.
В още едно алтернативно изпълнение на метода съгласно изобретението вибриращият елемент има отдалечен край, който е разположен непосредствено до отвора, като отдалеченият край има крайна част, присъединена към него, която се вибрира над камерата, за да подпомогне пренасянето на финия прах от бункера към камерата.
За предпочитане методът е изпълнен така, че крайната част е разположена вертикално, извън камерата, на разстояние в обхвата от около 0.01 mm до около 10 mm, по-специално от около 0.5 mm до около 3.00 mm.
За предпочитане е крайният елемент на отдалечения край на пръта да се разпростира хоризонтално навън от вибриращия елемент. Когато елементът вибрира вертикално, крайният елемент е цилиндричен. Когато прътът вибрира хоризонтално, крайният елемент може да е оформен като напречен елемент. За предпочитане е крайният елемент да е разположен вертикално, да не е свързан с камерата и да е на разстояние от нея. Такова разстояние подпомага запазването на праха неушгьтнен, когато се пренася към камерата.
В този случай е за предпочитане метод, съгласно изобретението, при който вибриращият елемент е задвижван напречно на отвора по време на вибрирането. Освен това елементът се премества по протежение на отвора със скорост, по-малка от 100cm/s.
Определената скорост зависи най-вече от честотата на вибриране на елемента. В този случай елементът преминава над камерата, докато вибрира.
За предпочитане е метод, съгласно изобретението, който освен това включва периодично изравняване на праха вътре в бункера.
Методът съгласно изобретението е изпълнен така, че етапът на изравняване включва разполагане на изхвърлящ (подравняващ) елемент към вибриращия елемент, който е отделен от отдалечения край на вибриращия елемент.
За предпочитане е метод, при който съгласно едно алтернативно изпълнение на изобретението, множество камери са изравнени с отвора, като се включва движение на вибриращия елемент по протежение на отвора в бункера, за да преминава над всяка камера.
Задвижването на елемента покрай отвора е особено предпочитано, когато с отвора са изравнени множество камери. По този начин, елементът се използва за пренасяне на праха от бункера към всяка една от камерите. Възможно е множество елементи или пръти да вибрират вътре в бункера в близост до отвора. За предпочитане е прътите да са изравнени един с друг и да бъдат премествани по протежение на отвора, докато са вибрирани, въпреки че в някои случаи прътите могат да останат стационарни над всяка от камерите.
Методът съгласно изобретението за предпочитане е изпълнен и така, че прахът се състои от медикамент, съставен от индивидуални частици, имащи среден размер в обхвата от около 1 μπι до 100 μπι.
В още един вариант на изпълнение на метода съгласно изобретението етапът на захващане на финия прах в камерата включва изтегляне на въздух през камерата, която е позиционирана под отвора, при това изтеглянето на въздуха подпомага издърпването на праха в камерата.
За да се подпомогне процесът на захващане обикновено през дъното на камерата се създава вакуум, с което се засмуква намиращият се там въздух и се засмуква финият прах в камерата.
Методът съгласно изобретението освен това включва пренасяне на захванатия прах от камерата до контейнера.
Изнасянето на финия прах от камерата за предпочитане се извършва чрез въвеждане на сгъстен газ в камерата, за да издуха захванатия прах в контейнера.
Методът е изпълнен така, че етапът на пренасянето включва вкарване на газ под налягане в камерата, за да изнесе захванатият в нея прах в контейнера.
Методът съгласно изобретението включва и подравняване на количество от захванатия прах, за да се равнява на единична доза.
Методът съгласно изобретението се изпълнява така, че етапът на подравняване включва осигуряване на тънка пластина под бункера, като на пластината има един отвор, който е изравнен с камерата и по-нататък включва движение на камерата по отношение на пластината за остъргване на излишния прах от камерата.
В този аспект на изобретението прахът в бункера периодично се заравнява. Като пример, прахът може да бъде заравнен чрез разполагане на стърчащ елемент на края на вибриращия елемент. По този начин стърчащият елемент вибрира заедно с вибриращия елемент. Тъй като вибриращият елемент се премества по продължение на бункера, стър чащият елемент се стреми да изравни праха в бункера.
Важно е да се отбележи, че пренасянето на праха се изпълнява в среда с контролирана влажност.
При друга реализация захващането на прах от камерата е възможно да бъде настройвано, за да бъде определено количеството на единична доза от медикамента. Това може да бъде изпълнено чрез разполагане на тънка регулираща пластинка между бункера и камерата. Отворът на пластината позволява прахът да се пренася от бункера в камерата. След това камерата се придвижва спрямо пластината, която се издига и извлича част от праха в камерата. Алтернативно маже да се използва регулиращо количеството на единичната доза острие, което да премахва всеки излишен прах от камерата, тъй като тя се върти.
В друго предпочитано изпълнение на метода съгласно изобретението, бункерът е първичен бункер и при това етапът на поставяне на праха включва пренасяне на праха от вторичен бункер към първичния бункер.
Метод ът съгласно изобретението по-нататък включва вибриране на вторичния бункер за пренасяне на праха към първичния бункер.
Когато прахът се пренася от вторичния към първичния бункер, за предпочитане е вторичният бункер да е вибриран, за да пренесе праха върху затвор, от който преминава в първичния бункер.
Методът съгласно изобретението по-нататък включва освобождаване на праха от камерата и сменяне на размера на камерата.
Тогава камерата периодично може да бъде отстранявана и заменяна с камера с различен размер, за да се настрои нейният обем. По този начин, чрез изобретението могат да се произвеждат различни по количество единични дози от медикамент.
Задачата се решава и с устройство за пренасяне на фин прах, по-специално медикамент, включващо: бункер с отвор, приспособен да приема финия прах; най-малко една камера, която е с възможност за придвижване, позволяващо камерата да бъде поместена в непосредствена близост до отвора; вибриращ елемент с близък до вибратора край и намиращ се на разстояние от него отдалечен край, като вибриращият елемент е позициониран вътре в бункера, така че крайният елемент е в близост до отвора; вибратор, който задвижва вибриращия елемент, когато той е вътре във финия прах, като по този начин елементът разклаща финия прах, за да подпомогне пренасянето му от бункера в камера та; и механизъм за преместване на вибриращия елемент над камерата.
Устройството съгласно изобретението, включва още въртящ се елемент с множество камери по периферията си, които са с изравнени с отворите, при това механизмът за преместване е конфигуриран така, че да пренася вибриращия елемент по протежение на отвора, така че вибриращият елемент да преминава над всяка камера.
За предпочитане е устройство съгласно изобретението, при което механизмът за преместване включва линеен задвижващ механизъм, който премества вибриращия елемент по протежение на отвора със скорост, по-малка от около 100 cm/s.
Механизмът се използва за придвижване на вибриращия елемент или прът над камерата, докато вибрира. Този механизъм е за предпочитане, когато са осигурени множество камери в един въртящ се елемент, който се завърта, за да изравни камерите с отвора. Придвижващият механизъм може да служи и за пренасяне на вибриращия елемент над въртящия се елемент така, че вибриращият елемент да преминава над всяка камера, за да подпомогне пълненето на всяка една от тях с фин прах.
Устройството съгласно изобретението е изпълнено така, че вибраторът вибрира вибриращия елемент с честота в обхвата от около 1,000Hz до около 180,000Hz, по-точно в обхвата от около 10,000Hz до около 40,000Hz и още по-точно в обхвата от около 15,000Hz до около 25,000Hz.
В едно алтернативно изпълнение на устройството съгласно изобретението вибраторът включва ултразвуков възбудител на трептения, който вибрира елемента с движение нагоре и надолу по отношение на финия прах.
Ултразвуковият възбудител на трептения, изпълнен във вид на ултразвуков рупор, вибрира елемента във вертикална посока нагоре и надолу. Алтернативно може да се използва пиезоелектричен мотор за хоризонтално вибриране на елемента.
Устройството съгласно изобретението е такова, че вибриращият елемент, когато е вибриран вертикално, е с цилиндрична геометрия и има диаметър в обхвата от около 1.0 mm до около 10 mm.
Когато вибрира хоризонтално, за предпочитане е вибриращият елемент да се състои от прът или проводник, имащ диаметър в обхвата от около 0.01 инча до около 0.04 инча.
Устройството съгласно изобретението включва краен елемент, присъединен към отдалечения край на вибриращия елемент за подпомагане разклащането на финия прах.
За предпочитане е устройство съгласно изобретението, при което крайният елемент се простира радиално от вибриращия елемент.
Елементът на края на пръта е разположен вертикално по отношение на камерата и на разстояние, което е в обхвата от около 0.0mm до около 10mm, поточно, за предпочитане е обхвата от около 0.5mm до около 3.0 mm. Устройството може да съдържа множество вибриращи елементи, които могат да бъдат вибрирани в праха.
За предпочитане е устройство съгласно изобретението, което включва подравняващ елемент, предвиден за изравняване на праха, който е разположен до крайния елемент.
Устройството съгласно изобретението за предпочитане е изпълнено и така, че камерата е разположена във въртящ се елемент, който е установен в първа позиция, имаща камера, изравнена с отвора, и във втора позиция, имаща камера, изравнена с контейнера.
По този начин камерата може да бъде напълнена с прах, когато е в първа позиция. След това въртящият се елемент се завърта, за да може захванатият от нея прах да се изнесе в контейнера.
Устройството съгласно изобретението включва входен отвор, подпомагащ в движението финия прах от бункера към камерата.
Камерата за предпочитане е снабдена с вход, който е във връзка с източник на вакуум, за да подпомогне процеса на засмукване на финия прах от бункера към нея.
Устройството съгласно този аспект на изобретението включва филтър, разположен напречно на входния отвор на камерата за подпомагане на захващането на праха.
Устройството съгласно изобретението включва източник на газ под налягане или сгъстен газ, който е свързан с отвора за изхвърляне на захванатия прах от камерата и за вкарването му в контейнера.
Устройството съгласно изобретението включва контролер за контрол на задвижването на източника на газ, на източника на вакуум и работата на вибратора.
За предпочитане е устройство съгласно изобретението, което включва множество бункери, разположени над множество въртящи се елементи, всеки от които съдържа множество камери и освен това съдържа множество вибриращи елементи и множество вибратори за вибриране на вибриращите елементи.
В още един предпочитан вариант на изпълнение устройството съгласно изобретението включ ва пластина, разположена под бункера, като пластината има отвор, който е изравнен с камерата и при това камерата е с възможност за придвижване спрямо пластината, за да позволява остъргването на излишното количество прах от камерата.
Устройството съгласно изобретението е такова, че бункерът е първичен бункер и още включва вторичен бункер, разположен над първичния бункер за пренасяне на праха към първичния бункер.
Вторичният бункер е предвиден за съхранение на праха до доставянето му към първичния бункер. Осигурен е вибриращ механизъм, за да вибрира във вторичния бункер, когато прахът трябва да се пренесе в първичния бункер. Прахът преминава надолу по улей, така, че може да бъде пренесен без преместване на вибриращия елемент по протежение на първичния бункер.
Тогава е за предпочитане устройство, което съгласно изобретението включва винтов механизъм за вибриране на вторичния бункер.
Устройството съгласно изобретението е изпълнено и така, че камерата е оформена в сменяемо приспособление, при което сменяемото приспособление е разглобяемо свързано с въртящия се елемент.
Устройството може да включва механизъм за настройка на количеството захванат прах в камерата. По този начин захванатото количество прах ще бъде равно на количеството на единична доза. Такъв настройващ механизъм може да съдържа ръб за отстраняване на излишното количество прах, намиращ се в камерата. При една реализация настройващият механизъм съдържа тънка пластина, имаща отвор, който може да бъде изравнен с камерата по време на пълнене. Тъй като въртящият се елемент се завърта, ръбът на отвора остъргва наличния прах, излизащ извън камерата.
Вибриращият елемент може да включва стърчащ елемент, който е отдалечен вертикално над отдалечения край на пръта. Стърчащият елемент служи като изравнител на нивото на праха в бункера, тъй като вибриращият елемент е преместван по дължината на бункера.
Камерата може да бъде оформена като сменяем инструмент. По този начин, размерът на камерата може да се променя лесно чрез прикрепване към въртящия се елемент на сменяемо приспособление с различен размер на камерата.
Изобретението осигурява и система за пълнене на фин прах, по-специално медикамент, включваща.
Множество въртящи се елементи, всеки от които има редица от камери по своята периферия; бункер, разположен над всеки въртящ се елемент, при което всеки бункер съдържа отвор; вибриращ елемент, който е позициониран във всеки един ог бункерите, като всеки вибриращ елемент има отдалечен край, в близост до отвора; един вибратор, който е свързан с всеки един вибриращ елемент, за да го вибрира с движение нагоре и надолу; и механизъм за преместване на всеки вибриращ елемент по протежение на всеки от бункерите, докато вибриращият елемент вибрира.
Системата съгласно изобретението включва контролер за ротационен контрол на вибриращите елементи, на вибраторите и на преместващия механизъм.
Описание на приложените фигури
Фигура 1 е надлъжен разрез на примерно изпълнение на устройството за пренасяне на фини прахове, съгласно изобретението;
Фигура 2 е изглед от края на устройството от фигура 1;
Фигура 3 е уголемен разрез на камерата на устройството от 1, показващ вибриращ прът, преместван над камерата съгласно изобретението;
Фигура 4 е изглед в перспектива, отпред и отляво, на примерна система за пренасяне на прах, съгласно изобретението;
Фигура 5 е изглед в перспектива, отпред и отдясно на системата от фигура 4;
Фигура 6 е надлъжен разрез на системата ог фигура 4;
Фигура 7 е схематичен изглед на алтернативно устройство за пренасяне на фини прахове съгласно изобретението;
Фигура 8 е схематичен изглед на друго алтернативно устройство за пренасяне на фини прахове съгласно изобретението;
Фигура 9 е схематичен изглед на още едно друго алтернативно устройство за пренасяне на фини прахове съгласно изобретението;
Фигура 10 е изглед в перспектива на алтернативно примерно изпълнение на устройство за пренасяне на фини прахове съгласно изобретението;
Фигура lie напречен разрез на устройството от фигура Юпо линия 11-11;
Фигура 12 е напречен разрез на устройството от фигура 10 по линията 12-12;
Фигура 13 е изглед в разглобено състояние на въртящия се елемент на устройството ог фигура 10;
Фигура 14А е схематичен изглед на остьр гващ механизъм над въртящия се елемент;
Фигура 14В е изглед откъм края на остъргващия механизъм от фигура 14А, както е монтиран над въртящия се елемент;
Фигура 14С е изглед в перспектива на алтернативен остъргващ механизъм за излишния прах от камерата на въртящия се елемент, съгласно изобретението;
Фигура 15 е изглед в перспектива на предпочитана система за пренасяне на прахове съгласно изобретението.
Примери за изпълнение на изобретението
Изобретението осигурява методи, системи и устройства за пренасяне на измерени дози фини прахове в контейнери. Фините прахове са много ситни, имат обикновено размер в обхват, който е помалък от 20 цт, по-точно по-малък от 10 цт и още по-точно от около 1 цт до 5 цт, въпреки че изобретението е приложимо и при по-големи частици, например по-големи от 50 цт и повече.
Финият прах може да бъде съставен от различни компоненти и да съдържа, за предпочитане, медикаменти от рода на протеини, нуклеинова киселина, въглехидрати, съединения с буферно действие, пептиди, други малки биомолекули и др. Контейнерите, предназначени да приемат финия прах, за предпочитане са контейнери за единична доза. Те служат за съхраняване на единични дози от медикаменти до момента на подаването им към белите дробове на пациента.
За да се извлече медикаментът от контейнерите, може да се използва едно устройство за инхалация от вида, описан в патентите на US 5,875,049 и 5,740,794, включено в настоящото изобретение чрез позоваване. Методите на изобретението са приложими за подготвяне на прахове, който могат да бъдат използвани и с други устройства за инхалация, основаващи се на разпръскване на фини прахове.
За предпочитане е всеки от контейнерите да е напълнен с прецизно измерено количество фин прах, за да се осигури даването на точна доза на пациента. Когато се измерват и пренасят фини прахове, последните трябва да бъдат деликатно манипулирани и да не бъдат притискани, така че доставеното количество в единична доза, пренесено в контейнера, да е достатъчното разпръскващо се, за да бъде използвано с наличните устройства за извършване на инхалация.
Фините прахове, приготвени съгласно изобретението, са особено полезни не само с това, че устройствата са с инсталирана ниска енергия, тъй като се основават на ръчна работа и доставят праха само при инхалацията. С такива устройства за инхалация прахът ще бъде най-малко 20 тегл. % разпръскващ се и извличан от въздушния поток, по-специално ще бъде най-малко 60%, още по-точно най-малко 90%, както това посочено в патента на US 5,785,049, включен по-горе с позоваване.
Поради това, че цената на обработката на прахообразните медикаменти е обикновено много висока, за предпочитане е медикаментите да бъдат измерени и пренасяни в контейнерите с минимални загуби. За предпочитане е контейнерите да бъдат напълнени бързо с количествата на единични дози така, че голямо количество контейнери с измерени дози да бъдат произведени икономично.
Съгласно изобретението фините частици прах са захванати в измервателна камера, която е с размер, определящ обема на единична доза. Предпочитан метод за това захващане е чрез пропускане на въздух през камерата така, че силата на забавяне на медикамента да бъде преодоляна от въздуха и да въздейства на струпванията или на индивидуалните частици, както е описано в патент на US 5,775,320, чието описание е включено в настоящото изобретение чрез позоваване. По този начин, флуидизираният фин прах напълва камерата без съществено уплътняване и без съществено формиране на празнини. По-нататък, захващането по описания начин позволява финият прах да бъде повтарящо се точно измерен без прекадено намаляване на способността му да се разпръсква. Потокът на въздуха през камерата може да бъде променян с цел да се контролира плътността на захванатия прах.
След като финия прах се измери, той се изтласква в контейнера в количества за единична доза, като изтласканият фин прах е със задоволителна способност да се разпръсква така, че да може да бъде засмукан и разпръснат като аерозол в турбулентния въздушен поток, създаден от устройството за инхалация или от устройството за разпръскване. Такъв процес за изтласкване е описан в патента на US, 5775320, преди това включен в настоящото описание чрез позоваване.
За предпочитане е разклащането на фини прахове да се извършва чрез вибриране на един елемент, разположен вътре в праха, в близост и точно над захващащата камера. За предпочитане е вибриращият елемент да се движи в посока надолу и нагоре, т.е. да осъществява вертикално преместване. Възможно е вибриращият елемент да се движи и хоризонтално.
Може да се приложат множество механизми за задвижване на вибриращия елемент, включително ултразвуков рупор, пиезоелекгричен мотор, мотор с въртяща се гърбица или с колянов вал, електрически соленоид и други.
За да се флуидизира прахът, е предвидено в него да се върти една тел, огъната като примка. Въпреки че разклащането на праха е осъществено предимно чрез движението на вибриращ елемент, разположен вътре в праха, в някои случаи, за да се флуидизира този прах, е необходимо вибриращият елемент да се движи точно над праха.
Чрез позоваване на фигури 1 и 2 ще бъде описано едно примерно изпълнение на устройството 10 за измерване и пренасяне на единични дози на медикамент от фин прах. Устройството 10 съдържа бункер 12, имащ горен край 14 и дъно 16. Дъното 16 има отвор 18. В бункера 12 е зареден фин прах 20. Под бункера 12 е разположен въртящ се елемент 22, имащ множество камери 24 по периферията си. Въртящият се елемент 22 може да бъде завъртан за изравняване на камерите 24 с отвора 18, което позволява на праха 20 да бъде пренасян от бункера 12 в камерите 24.
Отгоре на бункера 12 е разположен пиезоелектричен мотор, представляващ вибратор 26 с определена честотна лента, към който е свързан вибриращ елемент 28, оформен като прът. Пиезоелектричният мотор 26 е разположен над бункера 12 така, че отдалеченият край 29 на оформения като прът вибриращ елемент 28 е поместен вътре във финия прах 20, при което е разположен до въртящия се елемент 22, но отделно от него. Дъното 16 на бункера 12 е разположено точно над въртящия се елемент 22 така, че намиращият се в него прах да не може да изтече между дъното 16 и въртящия елемент 22.
На отдалечения край 29 на вибриращия елемент 28 с формата на прът е разположен напречен вибриращ елемент, представляващ краен елемент 30, който може да вибрира над всяка от камерите 24.
Съгласно фигура 3 пренасянето на праха 20 от бункера 12, показан на фигура 1, в камера 24 ще бъде описано по-подробно. В камерата 24 са разположени горен филтър и поддържащ филтър 38. Горният филтър е разположен във въртящия се елемент 22 така, че е на определено разстояние от горния край на камерата 24. Предвиден е канал 40, който е свързан с камерата 24, осигурява засмукване на въздух от камерата 24 по време на пълнене с фин прах 20 и подаване на сгъстен въздух по време на изнасяне на праха 20 от нея и който е подобен на описания в заявка за патент на US 08/638,515, чието описание е включено в това описание за позоваване.
Когато камерата 24 е готова за пълнене, в канала 40 се създава вакуум за изтегляне на въздуха от камерата 24. След това вибриращият елемент 28, оформен като прът, се задвижва, както е показано на фигурата 3, по посока на стрелките 32, когато е разположен над камерата 24, за да спомогне за нейното пълнене чрез разклащане на праха 20. Този процес подпомага процеса на пренасяне на праха от бункера 12 в камерата 24. Докато вибрира, вибриращият елемент 28 с форма на прът е придвижван над камерата 24, както е показано на фигура 3, по посока на стрелките 34. По този начин е предизвикано разклащане на слоя прах 20, точно над отвора на камерата 24. Придвижването на пръта, оформящ вибриращия елемент 28, го принуждава да се разполага над камерите 24 така, че те да могат да бъдат напълвани по един прост начин.
Както е показано на фигура 3 със стрелки 42, за предпочитане е прътът, представляващ вибриращ елемент 28, да бъде отдалечен във вертикално направление от въртящия се елемент 22, на разстояние в обхвата от около 0.1 mm до около 10mm,по-точно от около 0.1 mm до около 0.5 mm. Такова вертикално отдалечаване е предпочетено, за да се осигури възможността прахът 20, който е точно над кухината на камерата 24, да бъде флуидизиран и да може да бъде вкаран в нея.
Съгласно фигурите от 4 до 6 ще бъде описано едно примерно изпълнение на система 44 за измерване и пренасяне на прахове. Системата 44 е структурирана съгласно принципите, установени преди това, във връзка с устройството от фигури от 1доЗ.
Системата 44 съдържа основа 46 и рама 48, носеща въртящ се елемент 50. Въртящият се елемент 50 съдържа множество камери 52 (виж фигура
6). За предпочитане въртящият елемент 52, съдържащ камерите 52, е снабден с канали за вакуум и за сгъстен газ, подобни на тези, които бяха обяснени преди това, във връзка със заявката за патент на US 08/638,515, включена по-горе в описанието чрез позоваване.
Накратко, вакуумът е създаден, за да подпомогне зареждането на праха в камерите 52. По време на пълнене на камерите 52, въртящият се елемент 52 се завърта до тогава, докато камерите 52 се установят в положение, при което са обърнати надолу. В тази позиция, през камерите 52 се пропуска въздух под налягане, за да издуха съдържащия се в контейнерите прах, тъй като обикновено се използват известните опаковки на блистери, в които са оформени множество гнезда.
Над въртящия се елемент 50 е разположен бункер 54, който има надлъжен отвор 56 (виж фигура 6). Към рамата 48 са монтирани множество пиезоелекгрични мотори 58 с определена честотна лента. Към всеки пиезоелектричен мотор 58 е свързан съответен, оформен като прът, вибриращ елемент 60. Един пиезоелектричен мотор с определена честотна лента, който е подходящ за използване с изобретението, е намиращият се в търговската мрежа мотор, произведен от Piezo Systems, Ins., Cambridge, Massachusetts. Тези пиезоелектрични мотори съдържат два слоя пиезокерамика с външни електроди. Към двата електрода е приложено електрическо поле, предизвикващо разширяване на единия слой и свиване на другия.
За предпочитане е вибриращият елемент 60, оформен като прът, да бъде изработен от неръждаема стомана, да има диаметър в обхвата от около 0.02mm (0.005 инча) до около 0.40mm (0.10 инча), попредпочитано е от около 0.08mm (0.02 инча) до около 0.16mm (0.04 инча).
Може да се прецени, че и други материали и геометрични форми могат да се използват при конструирането на пръта, представляващ вибриращ елемент 60. Например, множество неогъващи се материали могат да бъдат използвани, включително други метали и сплави, стоманена тел, въглеродна нишка, пластмаси и други подобни.
Формата на пръта, оформящ вибриращия елемент 60, може също така да не е кръгла и/или не е с постоянно напречно сечение, за да е възможно осъществяване на основна му функция, състояща се в разклащане на праха 20 в близост до отдалечения от мотора 58 край, за да го флуидизйра.
Към отдалечения край на пръта 60 е присъединен перпендикулярно напречен краен елемент 62 (виж фигура 6). Възможно е да са разположени един или повече напречни елементи 62 над отдалечения край на пръта 60, за подпомагане разрушаването на всяка бразда, създадена в слоя прах 20 по време на работа.
Когато са задействани прътите 60, те вибрират с честота, която е в обхвата от около 5Hz до около 50,000Hz, по-точно в обхвата от 50Hz до около 5,000Hz, още по-точно в обхвата от около 50Hz до около 1,000Hz.
Пиезоелектричните мотори 58 с определена честотна лента са свързани към преводен механизъм 64, който премества прътите по продължение на бункера 54. Когато се премества, напречният елемент 62 за предпочитане е вертикално отместен над камерите 52, на разстояние в обхвата от около 0.01mm до около 10mm, по-точно от около 0.1mm до около 0.05mm. Преводният механизъм 64 съдържа въртящо се задвижвана макара 66, която върти ремък 68, свързан към платформа 70. Пиезоелектричните мотори 58 са свързани към платформата 70, която се придвижва над вал 72, когато макарата 66 е задействана.
По този начин прътите 60 се придвижват напред и назад в бункера 54 и вибрират над всяка от камерите 52. Преводният механизъм 64 е предвиден за пренасяне на прътите 60 над камерите 52 толкова пъти, колкото е необходимо по време на пълненето им. Прътът 60 е преместван със скорост, която е помалка от 200 sm/s, по-специално по-ниска от около 100 sm/s. Прътът 60 преминава над всяка камера 52 най-малко един път, но за предпочитане е да преминава поне два пъти.
При работа бункерът 54 е напълнен с фин прах така, че той да бъде пренасян в камерите 52. Към всяка от камерите 52 е приложен вакуум, докато те са изравнени с надлъжния отвор 56 на бункера. В същото време пиезоелектричните мотори 58 са задействани и привеждат прътите 60 във вибрация. Преводният механизъм 64 е задействан за възвратно-постъпателно преместване на прътите 60 в бункера 54, докато те вибрират. Вибрациите на прътите 60 разклащат финия прах за подпомагане на пренасянето му в камерите 52. Когато камерите 52 са напълнени добре, въртящият се елемент 50 е завъртян на 180°, за да се поставят камерите 52 в долна позиция. Тъй като въртящият се елемент 50 е завъртян, едно острие, разположено на ръба на бункера 54, остъргва всеки излишен прах, за да осигури точно количество от съдържащия се в камерата прах, отговарящо на количеството само на единична доза от медикамента.
Когато въртящият се елемент 50 е в долна позиция, пред всяка от камерите 52 е подаден сгъстен газ, за да издуха финия прах в контейнерите (непоказани на фигурите). По този начин е осигурен удобен метод за пренасяне на фин прах от бункера 54 в контейнерите в точно премерени количества.
На фигура 7 е показано друго изпълнение на устройство 74 за пренасяне на измерени дози от фин прах. Устройството 74 съдържа корпус 76 и вибриращ елемент 78, оформен като пиезоподложка, свързана към корпуса 76. Пиезоподложката, представляваща вибриращ елемент 78, съдържа множество отвори 80 (или решетка).
Над пиезоподложката 78 е разположен бункер 82 със слой фин прах 84. Към оформения като пиезоподложка вибриращ елемент 78 е свързана двойка електрически проводници 86 за нейното задействане. Когато проводниците 86 са свързани към електрически ток, пиезоподложката 78 принудително се разширява и свива, за да произведе вибрации, в посока, показана със стрелки 88. От своя страна, отворите 80, заедно с пиезоподложката, формираща вибриращия елемент 78, принудително вибрират, което подпомага разклащането на слоя фин прах 84 и от там - осигурява по-ефективното падане на праха 84 през отворите 80 в камерата.
Както беше описано по-горе, с устройството 74 може да бъде използван въртящ се елемент, имащ камери, свързани с източници на вакуум и на газ под налягане, подпомагащи пълненето на камерите с фин прах 84 и изтласкването на последния в контейнери.
Следващо примерно изпълнение на устройство 100 за пренасяне на измерени дози от фин прах 112 е показано на фигура 8. Устройството 100 работи подобно на устройството 10, което беше описано по-горе, с изключение на това, че пиезоелектричният мотор е заменен с мотор 102, имащ мотовилка 104, задвижваща свързващ вал 106. Свързващият вал 106 извършва възвратно-постъпателно движение и е присъединен към оформен като прът вибриращ елемент 108, който вибрира в бункер 110, напълнен с фин прах 112. Разклатеният прах 112 се насипва в камера 114 по начин, подобен на описания по-горе. Вибриращият елемент 108, оформен като прът, може да бъде преместван над камерата 114 по време на вибрирането си по начин, също така подобен на описания при предишните примерни изпълнения.
На фигура 9 е показано друго примерно изпълнение на устройство 120 за пренасяне на измерени дози от фини прахове 126. Устройството 120 съдържа мотор 122, който завърта огъната като примка тел, представляваща вибриращ елемент 124. Както е показано, вибриращият елемент 124, във вид на огъната като примка тел, е разположен в слой фин прах 126, точно над камера 128. По този начин вибриращият елемент 124, оформен във вид на огъната като примка тел, се завърта, прахът 126 се флуидизира и попада в камерата 128 по начин, подобен на този, описан при предишните примерни изпълнения. Огънатата като примка тел 124 може да се пренася по време на завъртането си по подобен на описания по-горе начин.
На фигура 10 е показано друго примерно изпълнение на устройство 200 за измерване и пренасяне на фини прахове. Устройството 200 работи по подобен начин на описаните по-горе примерни изпълнения по отношение на това, че прахът е пренесен от бункер 206 в измервателни камери на въртящ се елемент 204. От въртящия се елемент 204, прахът се издухва в контейнери в количества на единични дози.
Устройството 200 съдържа рама 202, която носи въртящ се елемент 204, който се задвижва от мотор (непоказан на фигурата), носен от рамата 202. Рамата 202 носи вана или първичен бункер 206, разположен над въртящия се елемент 204. Над първичния бункер 206 е разположен вибратор 208.
Както се вижда от фигури 11 и 12, към вибратора 208 е свързан вибриращ елемент 210. Вибраторът 208 е свързан към едно рамо 212 чрез скоба 214. Рамото 212 от своя страна е свързано към преместваща се платформа 216. Винтов мотор 217 е предвиден за възвратно постъпателно преместване на платформата 216 по отношение на рамата 202. По този начин, вибриращият елемент 210 може да се премества възвратно постъпателно в първичния бункер 206.
Съгласно фигури 11 и 12, устройството 200 включва вторичен бункер 218, разположен над първичния бункер 206. Удобно е вторичният бункер 218 да съдържа издатъци 219 за свързването му с възможност за разглобяване към рамата 202 чрез въвеждане на издатъците 219 в прорези 220. Вторичният бункер 218 съдържа корпус 222 и тръбна секция 224 за съхраняване на праха.
От корпуса 222 на вторичния бункер 218 до първичния бункер 206 се разпростира затвор 226, когато вторичният бункер 218 е свързан към рамата 202. Тръбната секция 224 съдържа отвор 228, позволяващ на праха да изтече от нея през затвора 226. Над отвора 228 е разположена решетка 230, за да предпази праха от изтичане през затвора 226 по време на клатенето и вибрирането на корпуса 222.
Удобно е да се използва блокиращ елемент 232 за осигуряване неподвижното свързване на вторичния бункер 218 към рамата 202. За отстраняване на вторичния бункер 218, блокиращият елемент се разкача от бункера 218 и последният се изтегля от прорезите 220. По този начин, вторичният бункер 218 може да бъде снет удобно за повторно напълване, почистване, заменяне с друг и т.н.
За преместване на праха от вторичния бункер 218 е разположено рамо 234, намиращо се в контакт с корпуса 222, което се клати или вибрира, да се придаде такова движение на корпуса 222. Мотор, непоказан на фигурата, е предвиден за клатещо или вибриращо задвижване на рамото 234.
Както се вижда от фигура 12, корпусът 222 има вътрешен отвор 236, съдържащ клин 238. Тъй като корпусът 222 се клати, клинът 238 вибрира във вътрешния отвор 236 на корпуса. Тъй като клинът 238 е свързан със стените на корпуса 222, той изпраща ударни вълни чрез корпуса 222, което подпомага пренасянето на праха от тръбната секция 224 през отвора 228 й и през решетката 230. След това прахът се плъзга надолу през затвора, докато падне в първичния бункер 206.
Използването на затвора 226 е предимство, защото позволява тръбната секция 224 да бъде хоризонтално изключена от вибратора 208 така, че тя да не пречи на движението му.
Съществено предимство от включването на клина 238 към отвора 236 е, че всяка генерирана от клина 238 вибрация ще остане в отвора 236 и няма да се предаде на праха. По този начин вибриращият елемент 210 се движи възвратно-постъпателно напред и назад в бункера 206.
Вибраторът 208 е конфигуриран да осигури възвратно-постъпателно нагоре и надолу или вертикално придвижване на вибриращия елемент 210. Вибраторът 208 е изпълнен от който и да е от наличните на пазара пиезоелектрични рупори, например ултразвуковия рупор на Branson TWI. Вибриращият елемент 210 е задвижван вибриращо с честота в обхвата от около 1,000 Hz до около 180,000 Hz, поточно от около 10.000 Hz до около 40,000 Hz, а още по-точно от около 15,000 Hz до около 25,000 Hz.
Както се вижда добре от фигура 12, вибриращият елемент 210 съдържа краен елемент 240, който е с подходяща форма да оптимизира разклащането на финия прах по време на вибрирането на елемента 210. Елементът 240 има външна периферия, която е по-голяма от тази на вибриращия елемент 210.3а предпочитане е вибриращият елемент 210 да бъде цилиндричен и да има диаметър в обхвата от около 0.5пип до около 100mm. Както е показано, крайният елемент 240 също има цилиндрична форма, а диаметърът му е в обхвата от около 0.1 mm до около 10mm. Може да се прецени, че е възможно вибриращият елемент 210 и крайният елемент 240 да са конструирани така, че да имат различни форми и размери. Например, вибриращият елемент 210 може да бъде конусен. Крайният елемент 240 може също да има направляващ профил, за да се минимизира хоризонталното движение на праха, когато вибраторът208 се премества през бункера 206. За предпочитане е крайният елемент 240 да е вертикално отместен над въртящия се елемент 204 на разстояние в обхвата от около 0.01mm, до около 10mm, по-точно от около
0.5mm до около 3.0mm.
Вибраторът 208 се използва да подпомага пренасянето на праха в измерителни камери 242 на въртящия се елемент 204 по начин, който е подобен на описаните преди примерни изпълнения на изобретението.
Винтовият мотор 217 се използва, по-специално за да пренася платформата 216 така, че вибриращият елемент 210 да може да бъде преместван хоризонтално възвратно -постъпателно напред и назад по продължение на първичния бункер 206. В същото време, вибриращият елемент 210 се задвижва възвратно постъпателно нагоре и надолу, т. е радиално на въртящия се елемент 204, тъй като той преминава през всяка измервателна камера 242. За предпочитане е вибраторът 208 да се премества хоризонтално по протежение на първичния бункер 206 със скорост, която е по-малка от около 500 cm/s и за предпочитане, по-малка от 100 cm/s.
Тъй като вибриращият елемент 210 се движи хоризонтално в първичния бункер 206, той е с тенденция да блъска или бразди част от праха към краищата на този първичен бункер 206. Това движение на праха може да бъде смекчено чрез осигуряване на излъчваща повърхност или изпъкващ елемент 244 върху вибриращия елемент 210, разположен точно над средната дълбочина на първичния бункер 206. По този начин, събраният прах, който е по-висок от средната дълбочина на първичния бункер 206, се задвижва и премества към области в него, имащи помалка дълбочина на праха. За предпочитане е издаденият елемент 244 да е отдалечен от крайния елемент 240 на разстояние в обхвата от около 2mm до около 25mm, по-точно от около 5mm до около 10mm.
Възможно е използването и на други браздящи механизми, например гребло, което е свързано към вибратора 208 или задвижвано самостоятелно така, че тези механизми ще браздят праха, за да подпомагат изравняването му, когато вибраторът 208 се премества по продължение на първичния бункер 206. Възможно е и друго решение, като използването на надлъжен вибриращ елемент, например решетка, която може да бъде разположена в слоя прах, за да подпомага заравняването му.
Както е показано на фигури 11 и 12, въртящият се елемент 204 е в позиция за пълнене, когато измерителните камери 242 са изравнени с първичния бункер 206. След като измерителните камери 242 са напълнени, въртящият се елемент 204 се завърта на 180°, където прахът се изтласква от измерителните камери 242 в контейнери за единични дози. Пакетиращата машина Kloeckner се използва предимно за захранване на устройствата 200 с листове, носещи контейнери.
Позовавайки се на фигура 13, ще бъде описана по-подробно конструкцията на въртящия се елемент 204. Въртящият се елемент 204 съдържа барабан 246, имащ преден край 248 и заден край 250. Върху краищата 248 и 250 на барабана са монтирани лагерни втулки 252 и 254, осигуряващи въртене на барабана 246 при свързването му към рамата 202. Въртящият се елемент 204 съдържа и черупка 256, свободно плъзгащ се пръстен 258 и челен плъзгащ се шгьстен 259, които са газово уплътнени. Предвидени са входове за въздух 260 и 261, осигурени в черупката 256. Единият вход за въздух 260 е свързан към първа двойка242а аг измервателните камери 242, докато вторият вход 261 е във връзка с вътрешността на втора двойка 242Ь от измервателните камери 242. По този начин може да се създаде вакуум или да бъде подаден въздух под налягане във всяка от двойките камери 242а, 242Ь.
Въздухът от първия вход 260 преминава през свободно плъзгащия се пръстен 258, през отвор 264, оформен в едно уплътнение 270, и през друг отвор 265, оформен в колектор 262, навлиза в него. След това въздухът преминава през колектора 262 и го напуска през двойка отвори 265а и 265Ь на колектора. Друга двойка отвори 265с и 265Ь, оформени в уплътнението 270, изпращат въздуха в камерите 242а.
По подобен начин въздухът от втори вход 261 преминава през челния плъзгащ се пръстен 259, през отвори 266, оформени в уплътнението 270 и в отвор (непоказан), оформен в колектора 262. След това въздухът се изпраща през множество отвори в колектора 262 и уплътнението 270 по начин, подобен на описания преди във връзка с първия вход 260, докато влезе в камерите 242Ь. По този начин са осигурени две отделни въздушни вериги. Преценено е, че един от въздушните отвори може да бъде елиминиран така, че вакуумът или въздухът под налягане могат да бъдат осигурени последователно във всички измервателни камери 242.
Над колектора 262 е разположено сменяемо приспособление 274. Измервателните камери 242 са оформени в сменяемото приспособление 274 и между него и въздушна конзола е разположен филтър 276, оформящ дъното на измервателните камери 242.
Въздухът може да бъде изхвърлен в измервателните камери 242 чрез свързване на входовете 260 и 261 към вакуум. Подобно на това, сгъстен въздух може да бъде подаден през измервателните камери 242 чрез свързване на входовете 242 към източ ник на газ под налягане.
Както и при описаните по-горе примерни изпълнения, в измервателните камери 242 се създава вакуум, за да подпомогне зареждането на прах в тях. След като барабанът246 се завърти на 180°, се пропуска сгъстен газ през измервателните камери 242, за да се изнесе прахът от тях.
Барабанът 246 съдържа отвор 278, в който е въведен колекторът 262, уплътнението 270, въздушната конзола 272 и сменяемото приспособление 274. Освен това е осигурена гърбица 280 за въвеждане в отвора 278. Гърбицата 280 се завърта в отвора 278, за да осигури задържане на различните компоненти на барабана 246. Гърбицата 280 се разхлабва за изваждане на сменяемото приспособление 274 от отвора 278. По този начин сменяемото приспособление 274 може да бъде лесно сменен с друг, осигуряващ друг размер на измервателните камери 242. По този начин устройството 200 може да осигури широк асортимент от сменяеми приспособления 274, които позволяват лесно да се сменя размерът на измервателните камери 242, просто с въвеждане на ново сменяемо приспособление 274.
Устройството 200 съдържа и остъргващ механизъм 282 на всяко излишно количество прах от измервателните камери 242. Такъв остъргващ механизъм е илюстриран на фигури 14А и 14В.
За улесняване на обяснението, остъргващият механизъм 282 е пропуснат на фигурите от 10 до
12. Въртящият се елемент 204 е показан схематично на фигури 14А и 14В. Остъргващият механизъм 282 съдържа тънка пластина 284, имаща отвори 286, които са изравнени с измервателните камери 242, когато въртящият се елемент 204 е в позиция за пълнене. Отворите 286, за предпочитане имат диаметър, който е малко по-голям от диаметъра на измервателните камери 242. По този начин отворите 286 няма да затрудняват пълненето на измервателните камери 242. Пластината 284 е изработена от месинг и има диаметър, приблизително 0.01mm (0.003 инча). Тя пружинира срещу въртящия се елемент 204 така, че обикновено очиства външната му периферия. По този начин пластината 284 се приплъзва по повърхността на въртящия се елемент 204, за да предотврати изтичането на излизащия прах между нея и въртящия се елемент 204. Пластината 284 е прикрепена към рамата 202 и остава стационарна при въртене на въртящия се елемент 204. По този начин, след като прахът е пренесен до измервателните камери 242, въртящият се елемент 204 е в завъртяно положение до позицията му за изпразване на измервателните камери 242. По време на завъртането му ръбовете на отворите 286 остъргват всеки излишен прах от измервателните камери 242 така, че в тях остава само единична доза.
Конфигурацията на остъргващия механизъм 282 има предимство, че намалява количеството на движещите се части, като по този начин се намалява статичното електричество. Освен това, отстраненият прах остава в първичния бункер 206, където е наличен за пренасяне в измервателните камери 242, след като те са изпразнени.
На фигура 14С е показан друг механизъм за остъргване на излишното количество прах от измервателните камери 242. Механизмът съдържа двойка остъргващи остриета 290 и 292, които са свързани към първичния бункер 206. Може да се прецени, че е необходимо само едно остъргващо острие 290,292, в зависимост от посоката на въртене на въртящия се елемент 204. Остъргващите остриета 290 и 292 са конструирани от тънък листов материал, например месинг, с дебелина 0.02 mm (0.005 инча) и леко пружинират срещу въртящия се елемент 204. Ръбовете на остъргващите остриета 290 и 292 съвпадат приблизително с ръбовете на отвора на първичния бункер 206. След като измервателните камери 242 са напълнени, въртящият се елемент 204 се завърта, остъргващите остриета 290 и 292, в зависимост от посоката му на въртене, остъргват всеки излишък от прах в измервателните камери 242.
Връщайки се към фигури от 10 до 12, ще бъде обяснено действието на устройството 200 за пълнене на контейнери с единични дози от фин прах.
Първоначално финият прах е разположен в тръбната секция 224 на вторичния бункер 218. Обикновено по време на напълването му, вторичният бункер може да бъде откачен от рамата 202. Корпусът 222 на вторичния бункер 218 се клати или вибрира за време, достатъчно за пренасяне на определено количество прах през отвора 228, през решетката 230 и отворения надолу затвор 226, за да премине в първичния бункер 206. Въртящият се елемент 204 е разположен в позиция за пълнене, където измервателните камери 242 са подравнени с първичния бункер 206. След това се прилага вакуум през входовете за въздух 260 и 261 (виж фигура 13) за изтегляне на въздуха от измервателните камери 242. Под въздействието на гравитацията и с помощта на вакуума, прахът пада в измервателните камери 242.
След това се задейства вибраторът 208, за да задвижи вибриращия елемент 210. В същото време винтовият мотор 217 се задейства, за да пренася вибриращия елемент 210 напред и назад по продължение на първичния бункер 206. Тъй като вибриращи ят елемент е задвижен, оптимизиращият разклащането краен елемент 240 създава структура на протичащ въздух в дъното на първичния бункер 206, за да разклати прахът. Тъй като крайният елемент 240 преминава над всяка измервателна камера 242, се образува аерозолен облак, който навлиза в измервателните камери 242, поради действащите вакуум и гравитация. Тъй като крайният елемент 240 преминава над измервателните камери 242, ултразвуковата енергия, генерирана надолу към измервателните камери 242, разклаща праха, който вече е попаднал в тях. Това от своя страна позволява в кухината да протече допълнителен прах, за да приключи измерването и да се предотврати образуването на всякакви нееднородности в плътността, които евентуално са съществували при предишното пълнене. Това качество е особено положително, тъй като струпванията или буците, образувани в праха, които могат да създадат празнини в измервателната камера 242, могат да бъдат раздробени и измервателните камери 242 да бъдат напълнени по-равномерно.
След преминаване над измервателните камери 242, веднъж или повече пъти, въртящият се елемент 204 се завърта на 180° в позиция за изпразване, в която измервателните камери 242 са изравнени с контейнерите (непоказани). Тъй като въртящият се елемент 204 се завърта, оставащият над измервателните камери 242 излишен прах се остъргва от тях, както това беше описано по-горе. Когато е в позиция за изпразване, през отворите 260 и 261 се подава газ под налягане, за да се изтласкат единичните дози прах от измервателните камери 242.
Изобретението също така осигурява начин да се дозира напълненото количество прах чрез модулиране на приложената към вибриращия елемент 210 ултразвукова енергия, тъй като той преминава над измервателните камери 242. По този начин, напълненото тегло за различните измервателни камери 242 може да бъде настроено компенсира отклонението в теглото на праха, което може да се появява периодично. Например, ако четвъртата измервателна камера 242 постоянно получава количество, което е с по-малко тегло от необходимото за единична доза, мощността на вибратора 208 може да бъде увеличена малко всеки път, когато той преминава над четвъртата измервателна камера 242. В добавка към една автоматизирана или ръчна система за измерване на тегло може да бъде използван контролер, за да направи системата с обратна връзка за измерване на теглото, която да регулира мощността на вибратора 208 за всяка от измервателните камери 242, за да осигури точно напълване на контейне рите с единични дози медикаменти.
Друго примерно изпълнение на изобретението е устройство 300 за измерване и пренасяне на фини прахове, показано на фигура 15. Устройството 300 работи подобно на устройството 200, описано по-горе, но съдържа множество вибратори и множество бункери за паралелно напълване на множество контейнери с единични дози от фин прах.
Устройството 300 съдържа рама 302, към която са свързани множество въртящи се елементи 304. Въртящите се елементи 304 могат да бъдат конструирани подобно на въртящия се елемент 204 и да съдържат множество измервателни камери (непоказани) за приемане на прах. Броят на въртящите се елементи 304 и на измервателните камери може да се променя в зависимост от точното приложение на устройството 300. Над всеки въртящ се елемент 304 е разположен първичен бункер 306, който задържа праха над въртящия се елемент 304. Над всеки първичен бункер 306 е разположен вибратор 308, който съдържа вибриращ елемент 310 за разклащане на праха в първичния бункер 306 по начин, подобен на този, който е описан по-горе във връзка с устройството 200.
Въпреки, че не е показан в описанието за удобство, също така е предвиден вторичен бункер, подобен на вторичния бункер 218 от устройството 200, който е разположен над всеки от първичните бункери 306, за да пренася праха в първичния бункер 306 по начин, подобен на този, който беше описан във връзка с устройството 200.
Предвиден е мотор 312 (за опростяване на чертежа е показан само един), който е свързан към всеки въртящ се елемент 304, за да го върти между позицията за пълнене и позицията за изпразване, подобно на това при устройството 200.
Всеки вибратор 308 е свързан към рамо 314 чрез скоба 316. Рамената 314 са свързани към стъпало 318, имащо плъзгачи 319, които са монтирани с възможност за преместване над водачи 321 посредством червях 320 на винтов мотор 322. По този начин, вибриращите елементи 310 могат едновременно да бъдат премествани напред и назад в първичните бункери 306 посредством винтовия мотор 322. Възможно е всеки от вибраторите 308 да бъде свързан към отделен винтов мотор 322 така, че да може да бъде преместван независимо.
Рамата 302 е свързана към основа 324, съдържаща множество надлъжни канали 326. Надлъжните канали 326 са пригодени да приемат дъната на множество контейнери, които са оформени във вид на блистер 330. Блистерът 330 може да се зарежда от механизъм за изготвяне на листове с оформени в тях контейнери, например намиращата се в търговската мрежа Uhlmann Packing Mashineq Mobel№ 1040.
Въртящите се елементи 304 съдържат множество измервателни камери, които кореспондират на броя на контейнерите във всеки ред на блистера 330. По този начин, четири реда контейнери могат да бъдат напълнени в един цикъл на работа на устройството 300. Когато четирите реда контейнери са напълнени, измервателните камери се напълват отново, а блистерът 330 се избутва напред, за да се изравнят нови четири реда на контейнерите с бункерите 306.
Особено предимство на устройството 300 е това, че то може да бъде напълно автоматизирано. Например, един контролер може да бъде свързан към пакетиращата машина, източниците на вакуум и на газ под налягане, моторите 312, винтовия мотор 322 и вибраторите 308. Чрез използване на такъв контролер, блистерът 330 може автоматично да бъде избутан към необходимата позиция, в която моторите 312 изравняват измервателните камери с първичните бункери 306. Източникът на вакуум го създава в измервателните камери, докато вибраторите 308 работят, а моторът 322 ги пренася. След напълване на измервателните камери, контролерът задейства моторите 312, за да въртят въртящите се елементи 304 до тогава, докато измервателните камери се изравнят с контейнерите 328. След това контролерът изработва сигнал за подаване на газ под налягане през измервателните камери, за да внесе измерения прах в контейнерите 328. Щом контейнерите 328 са напълнени отново, контролерът подава сигнал към механизма за пакетиране, който избутва блистера 330 и повтаря отново целия цикъл на работа на устройството 300.
Когато е необходимо, контролерът може да бъде използван за задействане на мотори (непоказани) за вибриране на вторичните бункери, което предизвиква пренасяне на праха в първичните бункери 306, както беше описано по-горе.
Въпреки че по-горе беше описано използването на вибратори, съдържащи ултразвуков рупор, ясно е, че може да бъдат използвани и ^уги видове вибратори и вибриращи елементи, включително и тези, описани по-горе. Преценено е, че броят на вибраторите и размерът на отворите може да бъде променян, съобразно конкретните нужди. Въпреки че изобретението е описано подробно чрез примери, определени изменения и модификации могат да се включват в обхвата на приложените патентни претенции.

Claims (40)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за пълнене на фин прах (20), поспециално на медикамент, включващ поставяне на насипен материал в бункер, имащ отвор за пълнене на материала в камера, характеризиращ се с това, че включва разполагане на финия прах (20) в бункера (12) с отвор (18) и вибриране на вибриращ елемент (28) във финия прах (20), в близост до отвора (18), като едновременно с това се задвижва вибриращият елемент (28) по протежение на отвора, при което се захваща най-малко една част от финия прах (20), напускащ отвора (18) в камерата (24), където захванатият фин прах (20) е недостатъчно уплътнен, така че да се разпръсква по време на отстраняването му от камерата (24).
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че вибриращият елемент (28) вибрира, като се движи нагоре и надолу по отношение на праха (20) в бункера (12).
  3. 3. Метод съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че вибриращият елемент (28,210) се свързва към ултразвуков възбудител на трептения и етапът на вибриране включва задвижване на ултразвуковия възбудител на трептения.
  4. 4. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че вибриращият елемент (28,210) се вибрира с честота в обхвата от около 1,000 Hz до около 180,000 Hz.
  5. 5. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че вибриращият елемент (28) има отдалечен край (29), който е разположен непосредствено до отвора (18), като отдалеченият край (29) има крайна част (240), присъединена към него, която се вибрира над камерата (24).
  6. 6. Метод съгласно претенция 5, характеризиращ се с това, че крайната част (240) е разположена вертикално, извън камерата (24), на разстояние в обхвата от около 0.01 mm до около 10mm.
  7. 7. Метод съгласно претенция 6, характеризиращ се с това, че включва преместване на елемента (28,210) по протежение на отвора (18) със скорост, която е по-малка от 100 cm/s.
  8. 8. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че включва периодично изравняване на праха (20) вътре в бункера (12).
  9. 9. Метод съгласно претенция 8, характеризиращ се с това, че етапът на изравняване включва разполагане на изхвърлящ (подравняващ) елемент (30,244) към вибриращия елемент (28,210), който е отделен от отдалечения край (29) на вибриращия елемент (28,210).
  10. 10. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че множество камери (24,52) са изравнени с отвора (18,56) и вибриращия елемент (28, 60) се движи по протежение на отвора (18,56), за да преминава над всяка камера (24,52).
  11. 11. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че прахът (20) се състои от медикамент, съставен от индивидуални частици, имащи среден размер в обхвата от около 1 до 100 цт.
  12. 12. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че етапът на захващане включва изтегляне на въздух през камерата (24,52), която е позиционирана под отвора (18,56), при което изтеглянето на въздуха подпомага издърпването на праха (20) в камерата (24,52).
  13. 13. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че захванатият прах (20) от камерата (24,52) се пренася до контейнер.
  14. 14. Метод съгласно претенция 13, характеризиращ се с това, етапът на пренасянето включва вкарване на газ под налягане в камерата (24,52) за изнасяне на захванатия в нея прах (20) в контейнера.
  15. 15. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че включва нагласяване на количество от захванатия прах (20) за получаване на единична доза.
  16. 16. Метод съгласно претенция 15, характеризиращ се с това, че етапът на нагласяване включва осигуряване на тънка пластина (284) под бункера (12), като на пластината (284) има отвор (286), който е изравнен с камерата (24,242), при което камерата се движи по отношение на пластината (284) за остъргване на излишния прах (20) от камерата (24,242).
  17. 17. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че бункерът (12) е първичен бункер (206,306) и при това етапът на поставяне на праха (20) включва пренасяне на праха (20) от вторичен бункер (218) към първичния бункер (206,306).
  18. 18. Метод съгласно претенция 17, характеризиращ се с това, че вторичният бункер(218) се вибрира за пренасяне на праха (20) към първичния бункер (206,306).
  19. 19. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че включва освобождаване на праха (20) от камерата (242) и сменяне на размера на камерата (242).
  20. 20. Устройство (200) за пълнене на фин прах (20), по-специално медикамент, включващо бункер с отвор, камера, изравнена с отвора, и елемент за разклащане на праха, характеризиращо се с това, бункерът (12) има отвор (18) и е приспособен да приема финия прах (20), като камерата (242) е най-малко една и е с възможност за придвижване, позволяващо камерата (242) да бъде поместена в непосредствена близост до отвора (18), а елементът за разклащане на праха е вибриращ елемент (210), имащ близък до вибратора (208) край и намиращ се на разстояние от него отдалечен край (29), като вибриращият елемент (210) е позициониран вътре в бункера (12), така че отдалеченият край (29) е в близост до отвора (18), при което са предвидени вибратор (208) за задвижване на вибриращия елемент (210), когато последният е вътре във финия прах (20), и механизъм (216, 217) за преместване на вибриращия елемент над камерата (242).
  21. 21. Устройство (200) съгласно претенция 20, характеризиращо се с това, че включва още въртящ се елемент (204), имащ множество камери (242) по периферията си, които са изравнени с отворите (18, 56), при което механизмът (216,217) за преместване е конфигуриран така, че да пренася вибриращия елемент (210) по протежение на отвора (18,56), така че вибриращият елемент (210) да преминава над всяка камера (242).
  22. 22. Устройство (200) съгласно претенция 20, характеризиращо се с това, че механизмът (216,217) за преместване включва линеен задвижващ механизъм, който премества вибриращия елемент (210) по протежение на отвора (18,56) със скорост, по-малка от около 100cm/s.
  23. 23. Устройство (200) съгласно претенция 20, характеризиращо се с това, че вибраторът (208) задейства вибриращия елемент (210) с честота на вибриране в обхвата от около 1,000 Hz до около 180,000 Hz.
  24. 24 Устройство (200) съгласно претенция 20, характеризиращо се с това, че вибраторът (208) включва ултразвуков възбудител на трептения, който вибрира елемента (210) с движение нагоре и надолу по отношение на финия прах (20).
  25. 25. Устройство (200) съгласно претенция 24, характеризиращо се е това, че вибриращият елемент (210) е с цилиндрична форма и има диаметър в обхвата от около 1.0 nun до около 10 mm.
  26. 26. Устройство (200) съгласно претенция 25, характеризиращо се с това, че по-нататък включва краен елемент (240), присъединен към отдалечения край (29) на вибриращия елемент (210).
  27. 27. Устройство (200) съгласно претенция 26, характеризиращо се с това, че крайният елемент (240) е разположен радиално от вибриращия елемент (210).
  28. 28. Устройство (200) съгласно претенция 26, характеризиращо се с това, че по-нататък включва подравняващ елемент (244), предвиден за изравня ване на праха (20), разположен до крайния елемент (240).
  29. 29. Устройство (200) съгласно претенция 20, характеризиращо се с това, че камерата (242) е разположена във въртящ се елемент (204,304), който е подвижен в първа позиция, включваща камера (242), изравнена с отвора (18,56) и във втора позиция, при която камерата (242) е изравнена с контейнера (328).
  30. 30. Устройство (200) съгласно претенция 20, характеризиращо се с това, че включва отвор, подпомагащ движението на финия прах (20) от бункера (206,306) към камерата (242).
  31. 31. Устройство (200) съгласно претенция 30, характеризиращо се с това, че включва филтър (276), разположен напречно на отвора.
  32. 32. Устройство (200) съгласно претенция 30, характеризиращо се с това, че включва източник на газ под налягане, който е свързан с отвора за изхвърляне на захванатия прах (20) от камерата (242) и за вкарването му в контейнера (328).
  33. 33. Устройство (200) съгласно претенция 32, характеризиращо се с това, че включва контролер за контрол на задействането на източника на газ и на източника на вакуум.
  34. 34. Устройство (200) съгласно претенция 29, характеризиращо се с това, че включва множество бункери, разположени над множество въртящи се елементи (204), всеки от които съдържа множество камери (242), като освен това съдържа множество вибриращи елементи (210) и множество вибратори (208) за вибриране на вибриращите елементи (210).
  35. 35. Устройство (200) съгласно претенция 20, характеризиращо се с това, че пластина (284) е разположена под бункера и има отвор (286), който е изравнен с камерата (242), която е с възможност за придвижване спрямо пластината (284), за да позволява остъргването на излишното количество прах (20) от камерата (242).
  36. 36. Устройство (200) съгласно претенция 20, характеризиращо се с това, че освен първичен бункер (206) е включен вторичен бункер (218), разположен над първичния бункер (206) за пренасяне на праха (20) към първичния бункер (206).
  37. 37. Устройство (200) съгласно претенция 36, характеризиращо се с това, че вторичният бункер (218) е вибриран посредством винтов механизъм (217).
  38. 38. Устройство (200) съгласно претенция 29, характеризиращо се с това, че камерата (242) е оформена в сменяемо приспособление (274), разглобяемо свързано с въртящия се елемент (204).
  39. 39. Система (300) за пълнене на фин прах (20), по-специално медикамент, характеризираща се с то18 ва, че включва множество въртящи се елементи (304), всеки от които има редица от камери (242) по своята периферия и бункер (306), който е разположен над всеки въртящ се елемент (304) и всеки бункер има отвор, при това вибриращ елемент (310) е позициониран във всеки един от бункерите (306), като всеки вибриращ елемент има отдалечен край (29) в близост до отвора (18) и са предвидени вибратор (308), който е свързан с всеки един вибриращ елемент (310), за да го вибрира с движение нагоре и надолу, и ме ханизъм (322) за преместване на всеки вибриращ елемент (310) по протежението на бункерите (306), докато вибриращият елемент (310) вибрира.
  40. 40. Система (300) съгласно претенция 39, ха-
    5 рактеризираща се с това, че е предвиден и контролер за ротационен контрол на вибриращите елементи (310), на вибраторите (308) и на преместващия механизъм (322).
BG104198A 1997-10-10 2000-02-29 Метод и устройство за пълнене на прахове BG64618B1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US94904797A 1997-10-10 1997-10-10

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG104198A BG104198A (bg) 2001-01-31
BG64618B1 true BG64618B1 (bg) 2005-09-30

Family

ID=25488520

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG104198A BG64618B1 (bg) 1997-10-10 2000-02-29 Метод и устройство за пълнене на прахове

Country Status (39)

Country Link
EP (2) EP1021335B1 (bg)
JP (2) JP2001519296A (bg)
KR (1) KR100786590B1 (bg)
CN (1) CN1191963C (bg)
AR (1) AR015957A1 (bg)
AT (2) ATE243638T1 (bg)
AU (1) AU735627B2 (bg)
BG (1) BG64618B1 (bg)
BR (1) BR9812893A (bg)
CA (1) CA2306079C (bg)
CO (1) CO4970755A1 (bg)
CU (1) CU22994A3 (bg)
CZ (1) CZ302824B6 (bg)
DE (2) DE69815874T2 (bg)
DK (2) DK1021335T3 (bg)
EA (1) EA001290B1 (bg)
EE (1) EE04424B1 (bg)
EG (1) EG25495A (bg)
ES (2) ES2242923T5 (bg)
GE (1) GEP20033049B (bg)
HK (1) HK1031363A1 (bg)
HR (1) HRP20000200B1 (bg)
HU (1) HU224246B1 (bg)
ID (1) ID24623A (bg)
IL (1) IL135534A (bg)
IS (1) IS2112B (bg)
ME (1) ME00629B (bg)
NO (1) NO324158B1 (bg)
NZ (1) NZ503153A (bg)
PE (1) PE56799A1 (bg)
PL (1) PL193070B1 (bg)
PT (2) PT1354795E (bg)
SI (2) SI1021335T1 (bg)
SK (1) SK286182B6 (bg)
TR (1) TR200000960T2 (bg)
TW (1) TW404920B (bg)
WO (1) WO1999019215A1 (bg)
YU (1) YU49263B (bg)
ZA (1) ZA989097B (bg)

Families Citing this family (40)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6182712B1 (en) 1997-07-21 2001-02-06 Inhale Therapeutic Systems Power filling apparatus and methods for their use
PE56799A1 (es) * 1997-10-10 1999-06-10 Inhale Therapeutic Syst Metodo y aparato para transportar polvo
GB9911770D0 (en) 1999-05-21 1999-07-21 Glaxo Group Ltd Powder loading method
CN1198593C (zh) 1999-06-09 2005-04-27 罗伯特·E·希弗斯 超临界流体辅助的喷雾和鼓泡干燥
US7304750B2 (en) 1999-12-17 2007-12-04 Nektar Therapeutics Systems and methods for non-destructive mass sensing
US20010035184A1 (en) 1999-12-17 2001-11-01 Carlos Schuler Systems and methods for treating packaged powders
KR100349893B1 (ko) * 2000-08-22 2002-08-24 안선태 분말소재를 이용한 압축성형제품의 고밀도 압착방법
ATE376170T1 (de) 2001-04-20 2007-11-15 Glaxo Group Ltd Messmethode für teilchenmaterial
GB0207769D0 (en) 2002-04-04 2002-05-15 Glaxo Group Ltd Method and apparatus for loading a container with a product
US7677411B2 (en) 2002-05-10 2010-03-16 Oriel Therapeutics, Inc. Apparatus, systems and related methods for processing, dispensing and/or evaluatingl dry powders
DE10226989B4 (de) * 2002-06-18 2014-03-20 Harro Höfliger Verpackungsmaschinen GmbH Verfahren zum Abfüllen von mikronisierten Pulvern in Kleinstmengen und Vorrichtung zum Durchführen dieses Verfahrens
US6993884B2 (en) 2002-06-24 2006-02-07 Campell Soup Company Dispensing systems and methods
US7099741B2 (en) 2002-06-24 2006-08-29 Campbell Soup Company Control systems and methods of dispensing items
US7152756B2 (en) 2002-06-24 2006-12-26 Campbell Soup Company Dispensing systems and methods
AU2003278184A1 (en) 2002-06-24 2004-01-06 Campbell Soup Company Dispenser and methods of dispensing items
US7036679B2 (en) 2002-06-24 2006-05-02 John Baranowski Dispensing and diversion systems and methods
US7128204B2 (en) 2002-06-24 2006-10-31 Campbell Soup Company Dispensers and methods of dispensing items
US7063215B2 (en) 2002-06-24 2006-06-20 Campbell Soup Company Control systems and methods of dispensing items
AU2003258971B2 (en) * 2002-06-27 2010-06-17 Novartis Ag Device and method for controlling the flow of a powder
GB0318437D0 (en) 2003-08-06 2003-09-10 Meridica Ltd Method and apparatus for filling a container
GB0414811D0 (en) 2004-07-01 2004-08-04 Meridica Ltd Dispensing small quantities of particles
AU2006318620B2 (en) * 2005-11-21 2012-04-05 Mannkind Corporation Powder dispensing and sensing apparatus and methods
GB0616448D0 (en) 2006-08-18 2006-09-27 Ici Plc Methods of and apparatus for dispensing powder samples
DE102007033388A1 (de) * 2007-07-18 2009-01-22 PFAFF AQS GmbH automatische Qualitätskontrollsysteme Dosiereinrichtung
JP5350388B2 (ja) * 2007-10-25 2013-11-27 ノバルティス アーゲー 単位用量薬物パッケージの粉体調整
BRPI0917827A2 (pt) * 2008-08-14 2017-06-20 Astrazeneca Ab dispositivo dosador e método para encher uma cavidade
UA102281C2 (uk) * 2008-12-15 2013-06-25 Профібрікс Б.В. Пристрій для доставки порошку
WO2010071577A1 (en) * 2008-12-17 2010-06-24 Astrazeneca Ab Method of providing a target dose, powder provider device and its use
RU2477455C2 (ru) * 2010-04-26 2013-03-10 Открытое акционерное общество Новосибирский механический завод "Искра" Способ и устройство дозирования
KR200452024Y1 (ko) * 2010-10-11 2011-02-01 채성진 벽걸이용 생활정보지 배포함
DE102011081196A1 (de) * 2011-08-18 2013-02-21 Wacker Chemie Ag Verfahren zur Verpackung von polykristallinem Silicium
RU2475709C1 (ru) * 2011-10-28 2013-02-20 Общество С Ограниченной Ответственностью Обнинский Центр Порошкового Напыления (Оцпн) Способ объемного дозирования порошков и устройство для его осуществления
EA201400506A1 (ru) * 2011-10-28 2014-12-30 Общество С Ограниченной Ответственностью Обнинский Центр Порошкового Напыления (Оцпн) Способ объемного дозирования порошков и устройство для его осуществления
KR101389563B1 (ko) * 2012-07-18 2014-05-27 (주) 포원시스템 분말입자의 미세계량장치
KR101460587B1 (ko) * 2014-03-10 2014-11-13 주식회사 제이엠베스트 충진재 공급 장치
CN104528689B (zh) * 2015-01-08 2017-01-11 简阳市龙兴炭素有限公司 一种粉料填充方法
GB201508320D0 (en) * 2015-05-15 2015-06-24 3P Innovation Ltd Filling assembly
CN109982935B (zh) * 2016-11-15 2021-09-28 正大天晴药业集团股份有限公司 用于粉末填充的设备及方法
CN111003224B (zh) * 2019-10-28 2022-05-03 上海新黄河制药有限公司 干粉定量给料装置、系统及方法
CN114855126B (zh) * 2022-06-02 2023-10-27 西安稀有金属材料研究院有限公司 一种在微纳米粉体表面改性的装置及方法

Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2540059A (en) * 1947-08-02 1951-01-30 American Cyanamid Co Method of and apparatus for measuring and filling powders volumetrically
US3874431A (en) * 1969-04-03 1975-04-01 Perry Ind Inc Powder filling means
US4509560A (en) * 1983-10-25 1985-04-09 Security Lumber & Supply Co. Locking detent for corrugated tube
US4640322A (en) * 1985-06-19 1987-02-03 Cozzoli Machine Co. Method and apparatus for filling a receptacle with a material
DE3607187A1 (de) * 1986-03-05 1987-09-10 Battelle Institut E V Vorrichtung zur dosierten foerderung von staubfoermigen partikeln
US5740794A (en) * 1994-09-21 1998-04-21 Inhale Therapeutic Systems Apparatus and methods for dispersing dry powder medicaments
US5765607A (en) * 1995-10-16 1998-06-16 Mg2 S.P.A. Machine for metering pharmaceutical products into containers

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB703745A (en) * 1951-03-26 1954-02-10 American Cyanamid Co Improvements in or relating to method of and machine for filling packages with powdered material
US3578778A (en) * 1969-03-07 1971-05-18 Matthew Machine Co Inc Packaging apparatus for filling individual containers
GB1309424A (en) 1970-03-11 1973-03-14 Perry Ind Inc Method of and apparatus for measuring and dispensing predetermined amounts of powdered material
CA949786A (en) 1972-01-07 1974-06-25 Arthur S. Taylor Powder filling machine and method
GB1420364A (en) 1973-04-26 1976-01-07 Perry Ind Inc Mechanism for automatically measuring and dispensing unit quantities of dry powder
DE3210787A1 (de) * 1982-03-24 1983-10-06 Frensemeyer Dietmar Abfuellverfahren fuer getrocknete heilkraeuter
JPS59115201A (ja) 1982-12-10 1984-07-03 武田薬品工業株式会社 粉粒体処理機における粉粒体のシール装置
US4472091A (en) 1983-04-25 1984-09-18 Pennwalt Corporation Dry powder metering apparatus
JPS6052201A (ja) * 1983-09-02 1985-03-25 Hitachi Ltd 精密切削加工装置
US4843579A (en) 1986-03-10 1989-06-27 Hierath & Andrews Corp. Weighing and filling method and apparatus
US4945957A (en) 1988-05-02 1990-08-07 Ohaus Corporation High-resolution weigher/feeder for fine particulate materials
JP3230056B2 (ja) 1991-07-02 2001-11-19 インヘイル・インコーポレーテッド 薬剤のエーロゾル化服用量を形成する装置
JP2578684Y2 (ja) * 1992-10-08 1998-08-13 四国化工機株式会社 粉粒体の計量充填装置
JPH0725479A (ja) * 1993-07-06 1995-01-27 Hosokawa Micron Corp スクリューコンベヤ
DE19641827C2 (de) 1996-10-10 2002-11-21 Gea Buck Valve Gmbh Austraghilfe für schwerfließende Schüttgüter aus Behältern
PE56799A1 (es) * 1997-10-10 1999-06-10 Inhale Therapeutic Syst Metodo y aparato para transportar polvo

Patent Citations (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2540059A (en) * 1947-08-02 1951-01-30 American Cyanamid Co Method of and apparatus for measuring and filling powders volumetrically
US3874431A (en) * 1969-04-03 1975-04-01 Perry Ind Inc Powder filling means
US4509560A (en) * 1983-10-25 1985-04-09 Security Lumber & Supply Co. Locking detent for corrugated tube
US4640322A (en) * 1985-06-19 1987-02-03 Cozzoli Machine Co. Method and apparatus for filling a receptacle with a material
DE3607187A1 (de) * 1986-03-05 1987-09-10 Battelle Institut E V Vorrichtung zur dosierten foerderung von staubfoermigen partikeln
US5740794A (en) * 1994-09-21 1998-04-21 Inhale Therapeutic Systems Apparatus and methods for dispersing dry powder medicaments
US5785049A (en) * 1994-09-21 1998-07-28 Inhale Therapeutic Systems Method and apparatus for dispersion of dry powder medicaments
US5765607A (en) * 1995-10-16 1998-06-16 Mg2 S.P.A. Machine for metering pharmaceutical products into containers

Also Published As

Publication number Publication date
NO324158B1 (no) 2007-09-03
YU49263B (sh) 2004-12-31
ES2242923T3 (es) 2005-11-16
NO20001806D0 (no) 2000-04-07
CA2306079C (en) 2007-12-11
ZA989097B (en) 1999-04-13
DE69815874T2 (de) 2004-02-05
CU22994A3 (es) 2005-12-20
CN1273556A (zh) 2000-11-15
CZ2000756A3 (cs) 2001-01-17
DK1021335T3 (da) 2003-10-20
EG25495A (en) 2012-01-22
AR015957A1 (es) 2001-05-30
IL135534A0 (en) 2001-05-20
JP2009160437A (ja) 2009-07-23
IS5417A (is) 2000-03-27
TW404920B (en) 2000-09-11
DK1354795T3 (da) 2005-08-22
DE69830208D1 (de) 2005-06-16
GEP20033049B (en) 2003-08-25
SK286182B6 (sk) 2008-05-06
KR100786590B1 (ko) 2007-12-21
EA200000221A1 (ru) 2000-10-30
DE69830208T3 (de) 2010-07-29
CO4970755A1 (es) 2000-11-07
TR200000960T2 (tr) 2000-08-21
EP1021335A1 (en) 2000-07-26
SI1354795T2 (sl) 2010-07-30
EE04424B1 (et) 2005-02-15
AU9687398A (en) 1999-05-03
CZ302824B6 (cs) 2011-11-30
EE200000223A (et) 2001-04-16
EP1354795A2 (en) 2003-10-22
BG104198A (bg) 2001-01-31
PL193070B1 (pl) 2007-01-31
DE69815874D1 (de) 2003-07-31
ATE295299T1 (de) 2005-05-15
EA001290B1 (ru) 2000-12-25
DK1354795T4 (da) 2010-06-07
ES2242923T5 (es) 2010-05-28
IS2112B (is) 2006-06-15
KR20010031052A (ko) 2001-04-16
PE56799A1 (es) 1999-06-10
SK5012000A3 (en) 2000-12-11
AU735627B2 (en) 2001-07-12
NO20001806L (no) 2000-06-07
ATE243638T1 (de) 2003-07-15
HK1031363A1 (en) 2001-06-15
SI1354795T1 (en) 2005-10-31
ME00629B (me) 2004-12-31
BR9812893A (pt) 2000-08-08
HRP20000200B1 (en) 2004-12-31
WO1999019215A1 (en) 1999-04-22
HU224246B1 (hu) 2005-06-28
ID24623A (id) 2000-07-27
JP4838332B2 (ja) 2011-12-14
NZ503153A (en) 2002-05-31
EP1354795A3 (en) 2003-10-29
SI1021335T1 (en) 2003-12-31
EP1354795B1 (en) 2005-05-11
JP2001519296A (ja) 2001-10-23
PL340002A1 (en) 2001-01-15
CA2306079A1 (en) 1999-04-22
YU17000A (sh) 2001-07-10
EP1354795B2 (en) 2010-02-24
ES2201542T3 (es) 2004-03-16
DE69830208T2 (de) 2006-03-02
PT1021335E (pt) 2003-10-31
HRP20000200A2 (en) 2001-12-31
IL135534A (en) 2004-07-25
PT1354795E (pt) 2005-09-30
CN1191963C (zh) 2005-03-09
HUP0100018A1 (hu) 2001-05-28
HUP0100018A3 (en) 2001-06-28
EP1021335B1 (en) 2003-06-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG64618B1 (bg) Метод и устройство за пълнене на прахове
US8783305B2 (en) Powder filling apparatus and methods for their use
KR100480221B1 (ko) 분말운반시스템,장치및방법
MXPA00003523A (en) Powder filling apparatus and method
MXPA98008825A (en) Systems, appliances and methods for the filling of pol