CZ139597A3 - Způsob a zařízení k tváření a/nebo povlékání drátovitého kovového materiálu - Google Patents

Způsob a zařízení k tváření a/nebo povlékání drátovitého kovového materiálu Download PDF

Info

Publication number
CZ139597A3
CZ139597A3 CZ971395A CZ139597A CZ139597A3 CZ 139597 A3 CZ139597 A3 CZ 139597A3 CZ 971395 A CZ971395 A CZ 971395A CZ 139597 A CZ139597 A CZ 139597A CZ 139597 A3 CZ139597 A3 CZ 139597A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
lubricant
pressure
pressure chamber
forming
solid
Prior art date
Application number
CZ971395A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ289676B6 (cs
Inventor
Harri Weinhold
Bernhard Kurze
Gerd Zschorn
Armin Hübner
Original Assignee
Ecoform Umformtechnik Gmbh
Herborn + Breitenbach Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ecoform Umformtechnik Gmbh, Herborn + Breitenbach Gmbh filed Critical Ecoform Umformtechnik Gmbh
Publication of CZ139597A3 publication Critical patent/CZ139597A3/cs
Publication of CZ289676B6 publication Critical patent/CZ289676B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21CMANUFACTURE OF METAL SHEETS, WIRE, RODS, TUBES OR PROFILES, OTHERWISE THAN BY ROLLING; AUXILIARY OPERATIONS USED IN CONNECTION WITH METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL
    • B21C9/00Cooling, heating or lubricating drawing material
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21CMANUFACTURE OF METAL SHEETS, WIRE, RODS, TUBES OR PROFILES, OTHERWISE THAN BY ROLLING; AUXILIARY OPERATIONS USED IN CONNECTION WITH METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL
    • B21C23/00Extruding metal; Impact extrusion
    • B21C23/32Lubrication of metal being extruded or of dies, or the like, e.g. physical state of lubricant, location where lubricant is applied

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Metal Extraction Processes (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)
  • Electroplating Methods And Accessories (AREA)
  • Coating With Molten Metal (AREA)
  • Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Chemically Coating (AREA)
  • Forging (AREA)
  • Coating By Spraying Or Casting (AREA)

Description

(54) Název přihlášky vynálezu:
Způsob á zařízení k tváření a/nebo povlékání drátovitého kovového materiálu (57) Anotace:
Předložené řešení spadá do oboru metalurgie a je vhodné pro použití při tváření kovových drátovítých materiálů, zejména při tažení drátů. Ke tváření a/nebo povlékání tvářeného drátovitého materiálu /19/ mazivy /18/ tuhé až pastovité konzistence, prochází materiál /19/ tlakovou komorou /14/, přičemž je upravován alespoň jednou vstupní tryskou a alespoň jednou výstupní tryskou, V tlakové komoře je umístěno tuhé až pastovité mazivo, které je pod tlakem. Tlak je nastavován a/nebo regulován a zvyšován pomocí externí jednotky /1 / pro generování tlaku. Nastavená kombinace tlaku s teplotou, používaná pro mazivo, je vždy udržována pod úrovní, při které dochází ke zkapalňování maziva. Mazivo /18/ je používáno jako prášek nebo ve tvaru lisováním zpracováváných produktů, přednostně výlisků, pelet nebo granulátu, a je dopravováno do tlakové komory /14/ ze zásobních šachet /15, 16/ přívodními kanály /8. 9/.
< T?
Způsob a zařízení k tváření a/nebo povléká
Oblast techniky
Vynález se týká oblasti metalurgie, zejména tažení drátu, a týká se způsobu a zařízení k tváření a/nebo povlékání drátovitého kovového materiálu tuhými až. pastovitými mazivy.
Dosavadní stav techniky
Při tváření kovových materiálů tažením jsou používána tuhá, polotuhá a kapalná maziva, jimiž se na tvářeném materiál vytváří vrstva maziv.
Jsou známy způsob a zařízení k nanášení tuhých nebo polotuhých maziv pro tváření kovových materiálů za studená, u nichž se tvářený materiál přivádí do uzavřené komory, v níž je umístěno za působení tlaku a/nebo teploty zkapalnělé mazivo ( DD 147 209 ). Nevýhoda tohoto způsobu a tohoto zařízení spočívá v tom, že používané mazivo má ve svém zkapalnělém stavu nízkou viskozitu. Tím' se variační šířka s ohledem na tloušťku vrstvy zužuje, a takovým způsobem povlečený kovový tvářený materiál může na základě dosažitelných jen nepatrných tlouštěk vrstev (dělicích vrstev) mezi oběma třecími účastníky procesu, tj. tvářecím nástrojem a tvářeným materiálem, proběhnout jen jeden nebo jen málo tvářecích stupňů tohoto povlékání. Kromě toho je problematické utěsnění vstupní trysky, podmíněné nízkou viskozitou maziva.
Dále jsou známy způsoby a zařízení, u nichž se tažení drátu provádí hydrostaticky. U jednoho z těchto zařízení prochází drát před vstupem do průvlaku tlakovou komorou, ve které je umístěno kapalné mazivo. Tlak maziva obstarává čerpadlo. K utěsnění se na vstupní straně používá další průvlak jako těsnicí tryska (J. Schiermeyer, disertace TU, Clausthal 1979, US 3 413 832). Touto konstrukcí zařízení mají být v hlavní tažné trysce vytvořeny hydrodynamické podmínky pro mazání.
Potíže dělá u tohoto stavu techniky utěsnění tlakové komory těsnicí tryskou, protože v případě realizace menších tvarových změn se musí přikročit k dodatečnému mazání. Nevýhodné je také, že zařízení musí být podáván drát, zatížený vrstvou maziva. Další nedostatek spočívá vtom, že tímto zařízením tvořený tvářený materiál není zpravidla použitelný pro další tvářecí stupně bez obnoveného povlečení mazivem.
Podstata vynálezu ' Cílem vynálezu je vytvořit způsob a zařízení k tváření a/nebo povlékání drátovitého kovového tvářeného materiálu tuhými až pastovitými mazivy při použití tlakové komory pro mazivo tak, aby problémy s utěsňováním tlakové komory se podstatně zmenšily a současně aby se zlepšil jeden nebo několik technologických parametrů v tvářecím a povlékacím procesu v závislosti na příslušném tvářeném materiálu.
Uvedeného cíle se dosahuje způsobem tváření drátovitého kovového materiálu a/nebo jeho povlékání tuhými až pastovitými mazivy, kdy drátovitý kovový tvářený materiál prochází alespoň jednou vstupní tryskou do tlakové komory a opouští ji alespoň jednou výstupní tryskou, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že do této komory se vnáší tuhé až pastovité mazivo, na mazivo umístěné v komoře se zvenčí působí tlakem, přičemž použitá kombinace tlaku s teplotou leží vždy vně rozsahu kombinací tlaku s teplotou pro zkapalnění použitého maziva, a tlak v tlakové komoře se nastavuje a/nebo reguluje.
Způsob se výhodně použije jednou nebo vícekrát ve vícestupňovém tvářecím procesu.
Dále je výhodné bezprostředně po přerušení tvářecího procesu krátkodobě obrátit relativní pohyb, který během tvářecího procesu nastává mezi tvářeným materiálem a tvářecím nástrojem, a/nebo snížit tlak působící na mazivo.
Právě tak je výhodné tvářet materiál, na kterém je usazena zreagovaná vrstva, přičemž zreagovaná vrstva, odlučující se při tváření z tvářeného materiálu, se ukládá do maziva na tvářeném materiálu a společně s ním se odstraní.
Podle dalšího výhodného provedení se přívodem maziva přivádí mazivo do tlakové komory a přitom se shromažďuje v zásobníku maziva, umístěném na protilehlé straně. Přitom se nabíjí zásobní prvek energie. Během doplňování přívodu maziva se zásobní prvek energie vybíjí, čímž se shromážděné mazivo tlačí do tlakové komory.
Dále tvářeny materiál po průchodu tlakovou komorou výhodně procházím na ni navazující hydrodynamickou tlakovou tryskou k povlékání a tváření nebo navazující komorou k povlékání.
Také je výhodné, když drátovitý kovový tvářený materiál prochází několika za sebou zařazenými hydrodynamickými tryskami k povlékání a tváření nebo několika za sebou zařazenými komorami k povlékání.
Je také výhodné, když se tuhé mazivo do tlakové komory vnáší jako prášek, tvarová tělesa, přednostně jako výlisek nebo peleta, nebo granulát.
Také je výhodné, když se tvářený materiál v tlakové komoře vede centricky řízeným proudem dodávaného maziva.
A dále je výhodné, když se do tlakové komory přivádí tvářený materiál ohřátý.
Rovněž je výhodné, když mazivo je ohřáté a/nebo chlazené.
Zařízení podle vynálezu k tváření a/nebo povlékání drátovitého kovového materiálu tuhými až pastovitými mazivy, obsahuje tlakovou komoru s alespoň jednou vstupní tryskou a alespoň jednou výstupní tryskou, kterou tvářený materiál prochází, alespoň jeden přívod pro tuhé až pastovité mazivo, pevné až pastovité mazivo, které je pod tlakem v tlakové komoře, přičemž tlakem se působí zvenčí a přičemž kombinace tlaku a teploty leží vždy vně rozsahu kombinací tlaku s teplotou pro zkapalnění použitého maziva a alespoň jednu aparaturu k vytváření tlaku, přičemž touto aparaturou se nastavuje a/nebo reguluje tlak nebo se tlak nastavuje a/nebo reguluje alespoň jednou další aparaturu k nastavování a/nebo regulaci tlaku.
V případě tváření je výhodné vytvořit jako průvlak jen výstupní trysky.
Dále je výhodné umístit dva, proti sobě ležící, přívody, které do tlakové komory vnášejí tuhé až pastovité mazivo, přičemž tuhé mazivo je tvořeno'práškem nebo tvarovým tělesem, přednostně výlisky nebo peletami nebo granulátem.
Rovněž je výhodné vytvářet tlak hydraulicky.
Dále je výhodné, když rozdělovač proudění rozdělí proud maziva před dosažením kovového tvářeného materiálu v tlakové komoře.
A rovněž je výhodné, když přívod maziva a proti němu ležící zásobník maziva jsou opatřeny zásobním prvkem energie, který se může nabíjet. Zásobník maziva shromažďuje mazivo a přitom nabíjí zásobní prvek energie a při doplňování maziva v přívodu maziva, vytlačuje vybíjení zásobního prvku energie nahromaděné mazivo do tlakové komory.
Je také výhodné, když výstupní tryska je vstupní tryskou za ní zařazené hydrodynamické tlakové trysky k povlékání a tváření, nebo za ní zařazené komory kpovlékání.
Také je výhodné, když zařízení má několik za sebou zařazených hydrodynamických tlakových trysek k povlékání a tváření, nebo více tlakových komor k povlékání.
Pro zařízení podle vynálezu lze výhodně použít tvářecí nástroje s povrchovou tvrdostí pouze < 60 HRC (tvrdost podle Rockwella).
Do tlakové komory je výhodné vnášet tuhé mazivo. Výhodou zařízení podle vynálezu a způsobu podle vynálezu je, že je možno použít nejen práškovité mazivo, ale také mazivo jako tvarová tělesa, např. výlisek, peleta nebo granulát. Tím se dosáhne řady níže uvedených výhod. Zařízení podle vynálezu však funguje i pokud je vnášené mazivo pastovité, těstovité nebo kašovité.
Mazivo je pod nastaveným nebo regulovatelným tlakem. Tlak je vyvozován externě, tedy zvenčí. K tomu je k dispozicí alespoň jedna aparatura, kterou může být tlak vytvářen a také nastaven a/nebo regulován. Vedle aparatury k vytváření tlaku, pro nastavování a/nebo regulování tlaku, může být k dispozici ještě další aparatura.
Použitá kombinace tlaku a teploty musí přitom vždy ležet vně rozsahu kombinací tlaku a teploty pro zkapalnění použitého maziva. Za tohoto předpokladu se tedy bude v každém Časovém úseku v průběhu postupu podle vynálezu v tlakové komoře vyskytovat pouze tuhé až pastovité mazivo.
Tlaková komora obsahuje alespoň jednu vstupní a alespoň jednu výstupní trysku. Přitom v případě tváření kontinuálně vyráběného tvářeného kovového materiál mohou být vstupní tryska nebo výstupní tryska, nebo obě trysky, provedeny jako tvářecí průvlaky.
Pokud se zařízení podle vynálezu používá nikoliv k tváření, nýbrž pouze k povlékání drátovitého kovového materiálu mazivem, nemusí být žádná tryskaprovedena jako tvářecí průvlak.
Tlaková komora obsahuje dále alespoň jeden přívod pro mazivo. Tímto přívodem maziva se při povlékání a/nebo tváření drátovitého kovového materiálu odebrané mazivo nahrazuje novým mazivem. Přitom musí být přívod maziva utvořen tak, aby nastavený nebo regulovaný tlak, který na mazivo v tlakové komoře působí, byl udržován během povlékacího a/nebo tvářecího procesu na pokud možno konstantní hodnotě. Toho může být dosaženo například tak, že se výhodně použijí dva proti sobě umístěné přívody maziva. Tak lze vždy jedním přívodem vnášet mazivo do tlakové komory, zatímco ve stejném čase se druhý přívod plní mazivem. Utěsněním právě plněného přívodu vůči tlakové komoře se může udržovat v tlakové komoře stálý nebo jen nepatrně kolísající tlak.
Další možností jak zavádět mazivo bez podstatného poklesu tlaku je instalovat jen jeden přívod maziva a na protilehlé straně instalovat zásobník maziva se zásobním prvkem energie, který se dá nabíjet. Mazivo tlačí do zásobníku maziva a přitom se nabíjí zásobní prvek energie. Během doplňování přívodu maziva mazivem se pak zásobní prvek energie vybíjí a přitom je mazivo, nahromaděné v zásobníku maziva vytlačováno do tlakové komory.
Výhodné je, když se do tlakové komory mezi otvor přívodu maziva a drátovítý kovový tvářený materiál vestaví rozdělovač proudění. Tímto rozdělovačem se proud maziva před dosažením tvářeného materiál rozděluje a tím se zabraňuje jednostrannému vychýlení tvářeného materiálu.
Při průchodu tvářeného materiálu tlakovou komorou a tryskami, zůstává tuhé až pastovité mazivo lpět na celém povrchu tvářeného materiálu. Toto lpění je tak dobré, že například u mnoha druhů tvářeného materiál se může realizovat tváření v několika stupních bez dalšího mezistupňového povlékání, nebo může být dosaženo dále vyjmenovaných výhod.
Toto pevné lpění maziva na tvářeném materiálu umožňuje, že nežádoucí zreagované vrstvy, jako např. okuje na povrchu k tváření určeného materiálu, které se známým způsobem odlučují při tváření, se uloží do vrstvy maziva na tvářeném materiál a mohou být potom odstraněny společně s vrstvou maziva.
Pro případ přerušení průchodu tvářeného materiálu tlakovou komorou z provozně podmíněných důvodů, což může nastat např. přetržením drátu nebo pro jiné známé problémy v chodu provozu, se podle vynálezu pro řešení problematiky nového najetí, buď krátkodobě obrátí relativní pohyb, existující během tvářecího procesu mezi tvářeným materiálem a tvářecím nástrojem a/nebo se sníží vytvářený tlak na mazivo v tlakové komoře.
»
Dále je možno způsobem podle vynálezu a zařízením podle vynálezu použít ohřátý tvářený materiál. Také je možno použít zároveň s tím ohřáté a/nebo ochlazené mazivo. To znamená, že se dá nasadit jak ohřáté, tak i ochlazené mazivo, nebo v jedné části zařízení, např. v přívodu maziva je k dispozici ochlazené mazivo a současně v jiné části zařízení, např. v tlakové komoře, ohřáté mazivo.
Další výhody způsobu podle vynálezu a zařízení podle vynálezu jsou:
Tlak, panující na výstupu vstupní trysky se na základě geometrických poměrů v oblasti vstupní trysky, jakož i v důsledku viskozity maziva snižuje kontinuálně až na nulu až k začátku válcové vodicí délky vstupní trysky. Tvarová úprava pro utěsnění na tomto místě tedy není notná.
Podstatnou přednost způsobu podle vynálezu lze spatřovat také v tom, že do zařízení není nutno přivádět materiál s naneseným mazivem.
Výhodné také je, že řízením tlaku v tlakové komoře může být řízeno nanášené vrstvy maziva a jsou možné větší tloušťky vrstvy, než u současného stavu techniky a tím větší jednotlivé a celkové tvářecí stupně. Kromě toho je proti hydrodynamickým tlakovým tryskám najížděcí fáze extrémně zkrácená, protože ihned na začátku tvářecího procesu se dosahuje vynikajících mazacích podmínek.
Navíc dochází k podstatné redukci spotřeby maziva, protože nenastávají žádné ztráty nekontrolovatelným únikem a ztráty způsobené chemicky a fyzikálně změněným mazivem, které nelze dále použít.
Použitím tvarových tělísek maziva, navrženým podle vynálezu, je možno upustit od použití práškovitých maziv tak velmi rozšířeného v dosavadním stavu techniky. Tím se zabraňuje zdravotně a ekologicky škodlivému zatížení životního prostředí prachovými částicemi, nastávajícímu při výrobě, transportu a používání práškovitých mazacích prostředků.
Další podstatná výhoda se projevuje také tím, že na základě vynikajících mazacích podmínek už není u většiny operací nutné nanášení nosných vrstev mazacích prostředků, které je nákladné a zatěžuje životní prostředí. Tím také odpadla nutnost instalace odpovídajících, často ohřívaných, lázní pro úpravu povrchových ploch, čímž^se podstatně snížila potřeba pracovní plochy ve výrobních prostorách, jakož i spotřeba energie a surovin.
Je třeba též zdůraznit, že použitím vynálezu jsou umožněny zcela nové kombinace zařízení, která jsou k dispozici, protože nejsou už potřebné např. oddělené jednotky pro povlékání mazivem, nebo mohou tím být rozšířeny technologické hranice jednotlivých stupňů zařízení, například není už nutné brát ohled na doby sušení maziva. Současně je dosažitelná větší variabiiita tvářecího procesu s ohledem na cílené uspořádání zpracovatelských kroků, následujících po tvářecím procesu.
Řešení podle vynálezu také otvírá možnost vývoje kombinací maziv nového druhu.
Nyní je možné také lepší skladování maziva, protože mazivo ve formě tvarových tělísek už není tak citlivé na přijímání vlhkosti a má menší potřebu skladovací plochy.
S vynálezem se může dosáhnout také ovlivnění kvality výrobků definovaným tvářením, rozšířením možností technologie s ohledem na parametry, např. s ohledem na vyšší stupně tváření, stabilnější a konstantnější mazací podmínky a větší rychlosti tažení.
Realizovatelné je také dosažení cílené kvality povrchu tvářeného materiálu, jakož i lepší využití plasticity materiálu na podkladě zlepšeného stavu napjatosti při tváření.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález bude dále popsán na příkladech provedení s odkazy na výkresy, na kterých jednotlivé obrázky znázorňuj:
Obr. 1 schematické znázornění zařízení podle vynálezu k povlékání drátu filmem tuhého maziva při současném tváření při výstupu drátu z tlakové komory
Obr. 2 schematické znázornění konstrukce tlakové komory s rozdělovačem proudění v půdorysu z obr. 1
Obr. 3 schematické znázornění zařízení podle vynálezu s přívodem maziva a zásobníkem maziva
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Hlavní součásti zařízení podle vynálezu, popsaného v tomto příkladu provedení a znázorněného na příslušných výkresech 1 a 2 jsou:
tlaková komora 14;
jako průvlak vytvořená vstupní a výstupní tryska 20, 21;
přívod, sestávající z přívodních šachet 15, 16 pro výlisky 18 maziva a přívodních kanálů 8, 9, které umožňují další transport výlisků 18 maziva od přívodních šachet 15,16 do tlakové komory 14; a aparatura pro vytváření tlaku, sestávající z hydraulických válců 12, 13 pro vytváření tlaku v tlakové komoře 14 s ventily 2, 5, a tlačnými pěchovadly 10, H, centrálního hydraulického agregátu 1, měřicího zařízení 17 tlaku a hydraulických válců 6, 7 s příslušnými ventily 3, 4 k ovládání uzávěrů tlakové komory 14.
Tímto zařízením se nepovlečený, předtažený ocelový drát 19 kvality D9 povléká a tváří,
Pro dělení proudu maziva před dosažením nepovlečeného předtaženého ocelového drátu může být v tlakové komoře 14 vestavěn rozdělovač 22 proudění, jak je znázorněno obr. 2.
Nastavení ventilů 2, 3, 4, 5 se provádí centrálním hydraulickým agregátem i, spojeným s paměťově programovatelným řízením.
Jako tuhé mazivo se použilo mazivo na bázi stearanu sodného.
Nepovlečený předtažený ocelový drát 19 prochází vstupní tryskou 20 do tlakové komory 14. V tomto případě je vstupní tryska tvořena průvlakem, jehož vnitřní průměr je o 0,04 mm větší než vnější průměr nepovlečeného předtaženého ocelového drátu 19.
Při opouštění tlakové komory 14, prochází nyní povlečený ocelový drát 19 výstupní tryskou 21, která je v tomto případě tvořena průvlakem, který tváří povlečený ocelový drát 19 odebráním 30% průřezu.
Zavádění maziva do tlakové komory se provádí takto:
Nejprve se pomocí hydraulického válce 13 a s ním spojeného tlačného pěchovadla 11 výlisek 18 maziva, který pronikl z přívodní šachty 16 do přívodního kanálu 9, a v něm byl silou 100 kN dále zhuštěn, zavede do tlakové komory 14.
Během tohoto postupu je tlaková komora vůči přívodnímu kanálu 8_pomocí hydraulického válce 6 uzavřena.
Současně se pohybuje pěchovadlo 10, spojené s hydraulickým válcem 12, dozadu. Tím je v přívodním kanálu 8 otevřen otvor, kterým přejde další výlisek 18 maziva z přívodní šachty 15 do přívodního kanálu 8 a je přepravován tlačným pěchovadlem 10, pohybujícím se po dosažení zadní koncové polohy vpřed, přívodním kanálem 8 ve směru k tlakové komoře 14, která je uzavřena hydraulickým válcem 6, takže výlisek 18 maziva je dále zhušťován silou 100 kN.
Dosáhne-li tlačné pěchovadlo H své přední koncové polohy, ruší hydraulický válec 7 spojení mezi tlakovou komorou 14 a přívodním kanálem 9, zatím co současně hydraulický válec 6 opět uvolní spojení mezi tlakovou komorou 14 a přívodním kanálem 8, takže zhuštěný výlisek maziva 18 může být zaveden do tlakové komory 14.
Nyní se přesunuje tlačné pěchovadlo 11_ do své zadní koncové polohy, čímž proces doplňování začíná nanovo.
Ocelový drát 19, pohybující se rychlostí 1,5 m/s tlakovou komorou 14 se povléká při 40 °C mazivem, které je pod tlakem 150 Mpa a vyzváří homogenní tenký a pevně lpící film maziva.
Tento film umožňuje tváření ocelového drátu 19 ve výstupní trysce 25, vytvořené jako průvlak, a je současně tak kvalitní, že je možno ocelový drát 19 podrobit dalším tvářením bez dodatečně aplikovaného maziva.
Stranově střídavé doplňování tlakové komory 14 slisovaným mazivem probíhá během celého tvářecího procesu.
Pomocí paměťově programovatelného řízení, spojeného s centrálním hydraulickým agregátem a měřicím zařízením 17 tlaku se udržuje v tlakové komoře 14 konstantní tlak maziva na 150 MPa.
Příklad 2
V příkladu 2 je uvedena nejlepší cesta k realizaci vynálezu.
Hlavní součásti zařízení podle vynálezu, popsaného v tomto příkladu a znázorněného na příslušných obrázcích 2 a 3 jsou:
tlaková komora 14;
vstupní a výstupní tryska, které jsou tvořeny průvlaky 20, 21;
přívod maziva, sestávající z šachty 27 pro prášek 28 maziva a z přívodního kanálu 9, který umožňuje další transport prášku 28 maziva do tlakové komory 14 a ze zásobníku 29 maziva se zásobním prvkem 30 energie, který se dá nabíjet; elektrické topení 25, které slouží k ohřívání prášku maziva během slisování a transportu v přívodním kanálu 9; a , aparatura k vytváření tlaku, sestávající z hydraulického válce 13 pro vytváření tlaku v tlakové komoře 14 s ventilem 5 a z tlačného pěchovadla 1J, centrálního hydraulického agregátu zpětného ventilu 24 k ovládání uzávěru tlakové komory 14 během doplňování přívodního kanálu 9, hydraulického válce 23 s příslušným ventilem 2 a ze zásobníku 29 maziva se zásobním prvkem 30 energie, který se dá nabíjet.
S tímto zařízením se dodatečně povléká a tváří předtažený drát 19 z ušlechtilé ocele, opatřený z předchozího tažení filmem se zbývajícím mazivem.
K rozdělení proudu maziva před dosažením drátu 19 z ušlechtilé ocele může být výhodně vestavěn rozdělovač 22 proudění, jak ukazuje obr. 2.
Nastavení ventilů 2 a 5 se provádí paměťově programovatelným řízením, spojeným s centrálním hydraulickým agregátem 1
Jako tuhé mazivo se používá prášek maziva na bázi stearanu vápenatého.
Drát 19 Z ušlechtilé ocele vstupuje vstupní tryskou 20 do tlakové komory
14. V tomto případě je vstupní tryska tvořena průvlakem, jehož vnitřní průměr je o 0,02 mm větší než vnější průměr drátu 19 z ušlechtilé ocele.
Pří opouštění tlakové komory 14 prochází nyní nově povlečený drát 19 z ušlechtilé ocele výstupní tryskou 21, která je v tomto případě tvořena průvlakem, který povlečený drát 19 z ušlechtilé ocele tváří ubráním 22 % z průřezu,
Zavádění maziva do tlakové komory 14 probíhá takto;
Nejprve se pomocí hydraulického válce 13 a s ním spojeného tlačného pěchovadla 11. prášek 28 maziva, který se dostal z práškové šachty 27 do přívodního kanálu 9, a tam byl silou 110 kN zhuštěn, zavádí do tlakové komory 14.
. Pro usnadnění zhuštění prášku 28 maziva a transportu v přívodním kanálu 9 se prášek 28 maziva, který je v kanálu 9, ohřeje pomocí elektrického topení 25 na teplotu 60 °C.
Během zavádění zhuštěného prášku 28 maziva z přívodního kanálu 9 do tlakové komory 14 je tlaková komora 14 vůči zásobníku 29 maziva otevřená, takže část maziva, která je v tlakové komoře 14 vstupuje do zásobníku 29 maziva a zásobního prvku 30 energie. Zásobní prvek 30 energie má hydraulický válec 23, který se přesunuje proti tlaku oleje, který na něj působí, takže zásobní prvek 30 energie se nabíjí, tzn. akumuluje energii.
Když dosáhne pěchovadlo 11_ své přední koncové polohy, přeruší zpětný ventil 24 spojení mezi tlakovou komorou 14 a přívodním kanálem 9. V tomto okamžiku se ze zásobníku 29 maziva, otevřeného proti tlakové komoře 14, začne díky naakumulované energii, zavádět v něm nahromaděné mazivo do tlakové komory 14, čímž se zásobní prvek 30 energie vybíjí.
Nyní se přesunuje tlačné pěchovadlo 11. do své zadní koncové polohy, čímž proces doplňování začíná nanovo.
Senzor 26 stavu plnění monitoruje zásobu prášku 28 maziva v práškové šachtě 27.
Drát 19 z ušlechtilé ocele, pohybující se rychlostí 2,0 m/s tlakovou komorou 14, se povléká při 60 °C mazivem pod tlakem 135 MPa, homogenním, tenkým a pevně lpícím filmem.
Tento film umožňuje tváření drátu 19 z ušlechtilé ocele ve výstupní trysce 25, vytvořené jako průvlak. V ní se současně film maziva tak upevní, že je možné, drát 19 z ušlechtilé ocele podrobit dalším tvářením bez dodatečného povlékání mazivem.
Stranově střídavé doplňování tlakové komory 14 slisovaným mazivem probíhá během celého tvářecího procesu.
Za pomoci paměťově programovatelného řízení, spojeného s centrálním hydraulickým agregátem l a měřicího zařízení 17 se tlak maziva v tlakové komoře 14 udržuje na 135 MPa.

Claims (20)

  1. PATENTOVÉNÁROKY
    1. Způsob tváření a/nebo povlékání drátovitého kovového materiálu tuhými až pastovitými mazivy, při němž drátovitý kovový tvářený materiál (19) prochází alespoň jednou vstupní tryskou (20) do tlakové komory (14) a opouští ji alespoň jednou výstupní tryskou (21), vyznačující se tím, že do tlakové komory (14) se vnáší tuhé až pastovité mazivo (18, 28), na které se v tlakové komoře (14) působí externě tlakem, přičemž použitá kombinace tlaku s teplotou leží vždy vně rozsahu kombinací tlaku s teplotou pro zkapalnění použitého maziva (18, 28) a tlak v tlakové komoře (14) se nastavuje a/nebo reguluje.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se nasadí jednou nebo vícekrát ve vícestupňovém tvářecím procesu.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že bezprostředně po přerušení tvářecího procesu se krátkodobě obrátí relativní pohyb, který během tvářecího procesu existuje mezi tvářeným materiálem (19) a tvářecím nástrojem (20, 21) a/nebo se sníží tlak působící na mazivo (18, 28).
  4. 4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se tváří tvářený materiál (19), na kterém je usazena zreagovaná vrstva, přičemž zreagovaná vrstva, odlučující se při tváření z tvářeného materiálu (19), se ukládá do maziva na tvářeném materiálu a poté se odstraní společně s mazivem.
  5. 5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že přívodem maziva (9) se do tlakové komory (14) přivádí mazivo (18, 28) a přitom se mazivo hromadí, v naproti uspořádaném zásobníku (29) maziva a tím se nabíjí zásobní prvek (30) energie, á během doplňování přívodu (9) maziva se zásobní prvek (30) energie vybíjí, čímž je nahromaděné mazivo vtlačováno do tlakové komory (14).
  6. 6. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že drátovitý kovový tvářený materiál (19) po průchodu tlakovou komorou (14) prochází navazující hydrodynamickou tlakovou tryskou k povlékání a tváření, nebo navazující komorou k povlékání.
  7. 7. Způsob podle nároku 1 a 6, vyznačující se tím, že drátovitý kovový tvářený materiál (19) prochází několika za sebou zařazenými hydrodynamickými tlakovými tryskami, nebo několika za sebou zařazenými komorami k povlékání.
  8. 8. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že tuhé mazivo (18, 28) se vnáší do tlakové komory (14) jako prášek nebo tvarové těleso, výhodně jako výlisek nebo peleta nebo granulát.
  9. 9. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že tvářený materiál se v tlakové komoře (14) vede centricky řízeným prouděním vnášeného maziva (18, 28).
  10. 10. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že do tlakové komory (14) se přivádí ohřátý tvářený materiál (19).
  11. 11. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že mazivo (18, 28) se ohřívá a/nebo ochlazuje.
  12. 12. Zařízení k tváření a/nebo povlékání drátovitého kovového materiálu (19) tuhými až pastovitými mazivy (18, 28), vyznačující se tím, že obsahuje tlakovou komoru (14) s alespoň jednou vstupní tryskou (20) a alespoň jednou výstupní tryskou (21), kterou tvářený materiál (19) prochází, alespoň jeden přívod (8, 9) pro tuhé až pastovité mazivo (18, 28), pevné až pastovité mazivo (18, 28), které je pod tlakem v tlakové komoře (14), přičemž tlakem se působí zvenčí a přičemž kombinace tlaku a teploty leží vždy vně rozsahu kombinací tlaku s teplotou pro zkapalnění použitého maziva a alespoň jednu aparaturu (1) k vytváření tlaku, přičemž touto aparaturou (1) se nastavuje a/nebo reguluje tlak nebo se tlak nastavuje a/nebo reguluje alespoň jednou další aparaturu k nastavování a/nebo regulaci tlaku.
  13. 13. Zařízení podle nároku 12, vyznačující se tím, že v případě tváření je jen výstupní tryska (21) vytvořena jako průvlak.
  14. 14. Zařízení podle nároku 12, vyznačující se tím, že jsou v něm nainstalovány dva proti sobě ležící přívody (8, 9) maziva, které vnášejí do tlakové komory (14) tuhé až pastovité mazivo (18, 28), přičemž tuhé mazivo je tvořeno práškem nebo tvarovým tělesem, přednostně výlisky nebo peletami nebo granulátem.
  15. 15. Zařízení podle nároku 12, vyznačující se tím, že tlak se vytváří hydraulicky.
  16. 16. Zařízení podle nároku 12, vyznačující se tím, že rozdělovač (22) proudění rozděluje proud maziva před dosažením kovového tvářeného materiálu (19) v tlakové komoře (14).
  17. 17. Zařízení podle nároku 12, vyznačující se tím, že přívod maziva (9) a proti němu ležící zásobník (29) maziva jsou opatřeny zásobním prvkem (30) energie, schopným nabíjení, přičemž zásobník (29) maziva shromažďuje mazivo a přitom nabíjí zásobní prvek (30) energie a při doplňování maziva v přívodu (9) maziva, vytlačuje vybíjení zásobního prvku (30) energie nahromaděné mazivo do tlakové komory (14).
  18. 18. Zařízení podle nároku 12, vyznačující se tím, že výstupní tryska (21) je vstupní tryskou za ní zařazené hydrodynamické tlakové trysky k povlékání a tváření nebo za ní zařazené komory k povlékání.
  19. 19. Zařízení podle nároků 12 a 18, vyznačující se tím, že má několik hydrodynamických tlakových trysek k povlékání a tváření nebo několik za sebou zařazených komor k povlékání.
  20. 20. Zařízení podle nároku 11, vyznačující se tím, že jsou použitelné tvářecí nástroje s povrchovou tvrdostí < 60 HRC.
    r< η f i
    O)
    Ll
    Z
CZ19971395A 1994-11-11 1994-11-11 Způsob a zařízení k tváření a/nebo povlékání drátovitého kovového materiálu CZ289676B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/EP1994/003740 WO1996014946A1 (de) 1994-11-11 1994-11-11 Verfahren und vorrichtung zum umformen und/oder beschichten von strangförmigem metallischem umformgut

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ139597A3 true CZ139597A3 (cs) 1999-09-15
CZ289676B6 CZ289676B6 (cs) 2002-03-13

Family

ID=8165912

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19971395A CZ289676B6 (cs) 1994-11-11 1994-11-11 Způsob a zařízení k tváření a/nebo povlékání drátovitého kovového materiálu

Country Status (18)

Country Link
US (1) US5865052A (cs)
EP (1) EP0790869B1 (cs)
JP (1) JPH10508540A (cs)
KR (1) KR970706920A (cs)
CN (1) CN1167452A (cs)
AT (1) ATE181858T1 (cs)
AU (1) AU695221B2 (cs)
BR (1) BR9408633A (cs)
CA (1) CA2204617A1 (cs)
CZ (1) CZ289676B6 (cs)
DE (2) DE4481387D2 (cs)
DK (1) DK0790869T3 (cs)
ES (1) ES2136273T3 (cs)
FI (1) FI972000A0 (cs)
GR (1) GR3031348T3 (cs)
PL (1) PL175262B1 (cs)
RU (1) RU2136420C1 (cs)
WO (1) WO1996014946A1 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3326499B2 (ja) * 1998-02-02 2002-09-24 ベカルト ツェー エム テー エム ゲーエムベーハー 積層複合線材のハイドロダイナミック伸線加工方法及び積層複合線材のハイドロダイナミック伸線加工用多段伸線機
DE19810342C2 (de) * 1998-02-02 2001-06-07 C M T M Dr Mueller Verfahrenst Verfahren zur hydrodynamischen Ziehumformung von Schichtverbunddraht sowie Mehrfach-Ziehanlage
DE19817088C2 (de) * 1998-04-17 2000-02-17 Ecoform Umformtechnik Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Beschichten und Umformen von strangförmigem metallischem Umformgut mittels Ziehen
CN101708570B (zh) * 2009-12-14 2012-05-23 武汉铁锚焊接材料股份有限公司 药芯焊丝拉拔制造中的表面处理方法及装置
CN102847740B (zh) * 2012-09-28 2014-12-10 李维生 主动螺旋挤压式强迫润滑拉拔模盒
EP3191237A4 (en) * 2014-09-12 2018-06-06 Imerys Graphite & Carbon Switzerland S.A. Improvements in methods and systems requiring lubrication
CN108435811A (zh) * 2018-03-29 2018-08-24 西北有色金属研究院 一种金属超细丝拉拔装置及可降解金属超细丝拉拔方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5756163B2 (cs) * 1971-12-27 1982-11-29
AT353737B (de) * 1976-09-16 1979-11-26 Langenecker Bertwin Dr Verfahren und vorrichtung zum ziehen von draehten, stangen, rohren u.dgl.
GB2033810B (en) * 1978-10-27 1982-09-08 Bicc Ltd Lubricating extrusion feedstock
DD147209A1 (de) * 1978-12-21 1981-03-25 Harri Weinhold Verfahren und vorrichtung zum aufbringen von schmiermitteln
US4553416A (en) * 1983-06-20 1985-11-19 Sumitomo Metal Industries, Ltd. Dry type continuous wire drawing process
SU1186314A1 (ru) * 1984-01-26 1985-10-23 Proizv Ob Zhdanovtyazhmash Устройство для волочения проволоки в режиме гидродинамического трения
GB8507093D0 (en) * 1985-03-19 1985-04-24 Radyne Ltd Coating billets for forging
JPH01233007A (ja) * 1988-03-10 1989-09-18 Fujikura Ltd 複合線の製造方法

Also Published As

Publication number Publication date
DK0790869T3 (da) 2000-02-07
CZ289676B6 (cs) 2002-03-13
DE4481387D2 (de) 1998-10-01
AU8142294A (en) 1996-06-06
US5865052A (en) 1999-02-02
PL320081A1 (en) 1997-09-15
JPH10508540A (ja) 1998-08-25
WO1996014946A1 (de) 1996-05-23
GR3031348T3 (en) 2000-01-31
ATE181858T1 (de) 1999-07-15
FI972000A (fi) 1997-05-09
ES2136273T3 (es) 1999-11-16
RU2136420C1 (ru) 1999-09-10
CN1167452A (zh) 1997-12-10
DE59408479D1 (de) 1999-08-12
FI972000A0 (fi) 1997-05-09
BR9408633A (pt) 1997-09-30
KR970706920A (ko) 1997-12-01
EP0790869B1 (de) 1999-07-07
EP0790869A1 (de) 1997-08-27
PL175262B1 (pl) 1998-12-31
CA2204617A1 (en) 1996-05-23
AU695221B2 (en) 1998-08-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100371596B1 (ko) 인발가공공정으로 성형되는 선재에 윤활재 담체층을 도포하는 방법 및 장치
US6430980B1 (en) Method and device for coating and shaping strand-shaped metallic material by drawing
CZ139597A3 (cs) Způsob a zařízení k tváření a/nebo povlékání drátovitého kovového materiálu
DE102013114570A1 (de) Injektor zum Befüllen einer Form mit Kunststoffpartikeln
US3069727A (en) Method for forming shell molded cores
EP2129986B1 (de) Dosierung und/oder förderung von pulvrigen und/oder rieselfähigen feststoffen
EP0013012B1 (de) Vorrichtung zur Beschichtung von metallischem Umformgut mit einem Schmierstoff
EP3300505B1 (de) Vorrichtung und verfahren zum fördern von schüttgut
RU97110121A (ru) Способ и устройство для пластического формообразования непрерывной металлической заготовки и/или нанесения покрытия на нее
CZ20003699A3 (cs) ) Název přihlášky vynálezu: Způsob a zařízení k potahování a přetváření provazového kovového materiálu tažením
DE19818605C1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Erwärmen von Kunststoffmassen
SU1008008A1 (ru) Способ брикетировани многокомпонентных материалов и устройство дл его осуществлени
DE19850401A1 (de) Extrusionsanlage zum Herstellen von Rohr- bzw. Kanalauskleidungen
DE3820828A1 (de) Verfahren und vorrichtung zum dosierten einbringen eines gemenges aus kleinteilen, insbesondere pflanzlichen kleinteilen, mit oder ohne bindemittel, in eine strangpresse ohne dessen entmischen
MXPA00009024A (en) Method and device for coating and shaping strand-shaped metallic material by drawing
GB2033810A (en) Lubricating extrusion feedstock
DE10039591A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Druckgießen von metallischen Formkörpern
DE19829739A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Förderung eines Schüttguts zwischen Bereichen hohen Druckunterschieds
HU183300B (en) Method and apparatus for single or multi-stage drawing metallic materials

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 19941111