CS263766B1 - Spinning machine - Google Patents

Spinning machine Download PDF

Info

Publication number
CS263766B1
CS263766B1 CS872454A CS245487A CS263766B1 CS 263766 B1 CS263766 B1 CS 263766B1 CS 872454 A CS872454 A CS 872454A CS 245487 A CS245487 A CS 245487A CS 263766 B1 CS263766 B1 CS 263766B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
spinning
roller
unit
frame
rollers
Prior art date
Application number
CS872454A
Other languages
English (en)
Other versions
CS245487A1 (en
Inventor
Zdenek Ing Marsicek
Frantisek Filip
Original Assignee
Zdenek Ing Marsicek
Frantisek Filip
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zdenek Ing Marsicek, Frantisek Filip filed Critical Zdenek Ing Marsicek
Priority to CS872454A priority Critical patent/CS263766B1/cs
Priority to DE19883811557 priority patent/DE3811557A1/de
Publication of CS245487A1 publication Critical patent/CS245487A1/cs
Publication of CS263766B1 publication Critical patent/CS263766B1/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H1/00Spinning or twisting machines in which the product is wound-up continuously
    • D01H1/14Details
    • D01H1/16Framework; Casings; Coverings ; Removal of heat; Means for generating overpressure of air against infiltration of dust; Ducts for electric cables
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/04Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques imparting twist by contact of fibres with a running surface
    • D01H4/08Rotor spinning, i.e. the running surface being provided by a rotor

Description

Předmětem vynálezu je spřádací stroj zahrnující rám, odváděči vzduchové kanály a pro každé spřádací místo jednak spřádací jednotku se spřádacím rotorem, vyčesávacím válečkem, podávacím válečkem, jednak odtahové válečky a navíjecí válec příze na cívku, jakož i jejich poháněči prostředky, napojené na řídicí a ovládací ústrojí.
Podle CS pat. 123 402 nebo CS pat. 124 126 je známo uspořádání stroje, které sestává ze sekcově uspořádaného rámu, v kterém jsou upraveny vzduchové kanály technologického vzduchu. Sekce jsou vzájemně spojeny do požadované délky stroje, přičemž na sekcovém rámu jsou upevněny výklopné spřádací jednotky. Spřádací jednotky mají rotor poháněný nekonečným řemenem, probíhajícím podél sekcovitého rámu stroje. Rovněž vyčesávací válečky jsou poháněny obdobným řemenem, přičemž podávači váleček pramene je napojen Šnekovým ozubením přes spojku na průběžný hřídel, probíhající podél celého sekcovitě uspořádaného rámu stroje. Odtahové válce a rovněž i navíjecí válec pro cívku jsou uspořádány na společných průběžných hřídelích, uložených minimálně v příčných nosnících sekcovitého rámu pomocí ložisek. Toto uspořádání je z hlediska technologie výroby relativně náročné na přesnost výroby. Z hlediska montáže vyžaduje toto uspořádání stroje postupnou montáž, tj. smontování průběžných hřídelů a samostatných spřádacích jednotek. Protože sekcové dílce jsou relativně rozměrné, je manipulace při obrábění jednotlivých úložných ploch relativně náročná. Toto provedení je proto z hlediska větších výrobních sérií nákladné a náročné na zpracovací prostor dílenského provozu. I z hlediska vlastního výrobního provozu stroje v přádelnách, přináší toto řešení nevýhodu v tom, že při vzniku poruchy na jednotlivých spřádacích místech běží na příslušném porouchaném spřádacím místě buč všechny nebo alespoň některé dílce až do doby odstranění poruchy, čímž dochází к jejich zbytečnému opotřebení a tím ke snížení životnosti. Průběžné hřídele odtahových válců, navíjecích válců, podávačích, válečků, jsou naháněny společným elektromotorem přes příslušné převodovky, které jsou upraveny na jedné* straně stroje v poháněči sekci rámu. Tyto průběžné hřídele jsou poháněny nezávisle na spřádacích jednotkách, resp. na spřádacích rotorech a běží po dobu provozu stroje.
Uvedená koncepce stroje zůstává zachována i při použití samostatných pohonů spřádacích rotorů vysokofrekvenčními motorky např. dle DOS 2 118 775. Spřádací jednotka s rotorem, vyčesávacím válečkem a podávacím válečkem je řešena u všech známých OE strojů jako samostatný konstrukční celek. Spřádací jednotka je však vždy pomocí poháněčích prostředků spojena s ostatními spřádacími jednotkami např. u pohonu podávačích válečků nebo vyčesávacích válečků. U tohoto patentového spisu jsou sice použity samostatné motory pro pohon spřádacího rotoru, pro pohon odtahových válců a navíjecích válců a pro samostatný pohon podávačích válečků, přičemž vyčesávací váleček je poháněn řemenem od jiného elektromotoru, ale i toto řešení předpokládá společné průběžné hřídele pro podávači válečky a pro navíjecí válce, и všech známých řešení se předpokládá provedení průběžných hřídelů, které vzájemně prakticky propojují jednotlivé spřádací jednotky - viz např. DOS 2 754 785.
Úkolem je vyřešit koncepci stroje pro předení příze na bezvřetenových spřádacích jednotkách např. se spřádacím rotorem, u které by byly odstraněny výše uvedené nedostatky známých koncepcí a u které by se zajistila možnost levnější a snadnější technologie velkosériové výroby» .
Uvedený úkol řeší spřádací stroj: podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že každá spřádací jednotka а к ní náležející odtahové válečky a navíjecí válec příze na cívku jsou uchyceny na jednotkovém rámu, který je upevněn uchycovacími prostředky na hlavním průběžném rámu stroje, přičemž jejich napojení na poháněči prostředky je nezávislé vůči sousedním spřádacím místům. Tímto řešením se dosáhne toho, že každé spřádací místo je složeno z relativně malých dílců, které se snadněji vyrábějí na automatických strojích a současně se snadno montují na jednotkové rámy. S jednotlivými jednotkovými rámy se pro vytvoření úložných ploch snadněji manipuluje. Každé spřádací místo se dá snadněji odzkoušet z hlediska funkce přímo ve výrobním závodě.
Výhodné je, když na jednotkových rámech jsou současně upraveny poháněči prostředky pro pohon všech funkčních míst spřádacího místa. Každé spřádací místo je tak kompletní a nezávislé na sousedních spřádacích místech. Z hlediska výroby lze zajistit velkosériovou výrobu a tím snížit náklady. Zdánlivě vyšší náklady-na poháněči prostředky se vyrovnají snadnější výrobou ostatních funkčních dílů spřádacího místa a výhodami v provozním nasazení v přádelnách. Každé spřádací místo v případě přetrhu se dá odstavit z provozu jako celek, takže nedochází к zbytečnému opotřebení. Z hlediska spouštění stroje lze snadno zajistit, aby jednotlivá spřádací místa byla uvedena do chodu v krátkých intervalech po sobě, což je výhodné z hlediska zatížení elektrické sítě.
Příkladné provedení spřádacího stroje je ve schematických nákresech znázorněno na přiložených výkresech, kde na obr. 1 je příčný řez spřádacím strojem se znázorněným jednotkovým rámem, spřádací jednotkou a poháněcími prostředky na levé straně rámu, přičemž pravá strana je pro zjednodušení vynechána, na obr. 2 je pohled zepředu na schematicky znázorněné uspořádání poháněčích prostředků v provedení se samostatnými elmotory pro jednotlivá funkční místa, na obr. 3 je obdobný schematický nákres jako u obr. 2 s přímým uspořádáním poháněčích prostředků. .
Spřádací stroj sestává ze známého hlavního průběžného rámu, který má několik stejných sekcí s příčnými nosníky. Spojení sousedních sekcí je provedeno spojovacími prostředky na příčných nosnících. Rám 2 zahrnuje známé odváděči vzduchové kanály 2» 2' 2 nichž jeden slouží pro odvod technologického vzduchu od spřádacích rotorů a druhý pro odvod nečistot od vyčesávacích válečků spřádacích jednotek £. Sekcovité uspořádání základního rámu není pro uspořádání stroje nutné, ale je výhodné. Na rámu 2 jsou uspořádány paralelně vedle sebe spřádací místa, přičemž každé spřádací místo zahrnuje známou spřádací jednotku £, dvojici odtahových válečků 5_, 6 pro odtah příze 7_ a navíjecí válec 8. pro návin příze 2 na cívku £, která je uchycena ve výkyvných ramenech 10. Doposud bylo známo upevnit tyto funkční díly přímo na rám 2 stroje. Podle vynálezu je však pro každé spřádací místo vždy upraven samostatný jednotkový rám 11, který je na rám 2 stroje uchycen uchycovacími prostředky 12 např. Šrouby. Na každém jednotkovém rámu 11 je uchycena jedna spřádací jednotka £ alespoň svojí rozhodující částí, jak naznačeno v obr. 1, nebo zcela, jak uvedeno v obr. 2. Nad spřádací jednotkou £ jsou na jednotkovém rámu 11 uchyceny odtahové válečky £, £ na samostatných ložiskových držácích 22· Jeden odtahový váleček £ je přítlačný a jé známým způsobem upraven na výkyvném držáku 14. Nad odtahovým válečkem £, £ je upraven navíjecí válec £ v druhých ložiskových držácích 15. VýkVvná>ramena 10 s cívkou 9 jsou rovněž uchycena na jednotkovém rámu 21· Na jednotkovém rámu 11 jsou tak upevněny všechny funkční díly jednoho spřádacího místa a s výhodou včetně hlavních poháněčích prostředků, takže každé spřádací místo je napojeno na poháněči prostředky, nezávisle vůči sousedním spřádacím místům. Poháněcími prostředky jsou rozuměny poháněči řemeny, ozubená kola, spojky a zejména elektromotory. Na obr. 1 je pro pohon odtahových válečků £, £ a navíjecího válce £ použit jako poháněči prostředek s výhodou samostatný elektromotor 2£ a ozubené řemeny 17. Místo elektromotoru 16 by však mohla být v krajním případě použita spojka, která by měla náhom řemenem od centrálního rozváděcího hřídele, jak naznačeno čárkovaně v obr. 1. Poháněči prostředky pro spřádací jednotku £ tvoří známý elektromotorek 2®» který je součástí spřádacího rotoru 28 a rozváděči řemen 19 pro pohon vyčesávacího válečku 29, který prochází podél stroje. Dále tvoří poháněči prostředek např. poháněči hřídel 20, který je ozubeným kolem 21 spojen se spojkou 22 podávacího válečku 27.
Výhodnější je ale provedení, kde všechny funkční díly na spřádacím místě mají poháněči prostředky přímo na jednotkovém rámu v podobě samostatných elektromotorů.
V provedení dle obr. 2 tvoří poháněči prostředky samostatný elektromotor 23 pro vyčesávací váleček 29 a samostatný elektromotor 24 pro podávači váleček 27.
Na obr. 3 je schematicky nakreslena varianta, kde pro pohon vyčesávacího válečku 29 je použito elektromotoru 23, který je propojen přes převodovku 25 a elektromagnetickou spojku 26 na podávači váleček 27, přičemž pohon spřádacího rotoru 28 a odtahových válečků 5, £ je samostatnými elmotory 16, 18 jako v obr. 1 a 2. Elektromotory 2®* 11» 23, 24 mohou být různého druhu, např. vysokofrekvenční pro pohon spřádacího rotoru 28, který vyžaduje vysoké otáčky a/nebo elektromotory a regulovatelnými otáčkami pro pohon ostatních funkčních dílů 5f 6, JB, 27, 29, podle jejich potřeby. Výše uváděné schéma pohonu je příkladné. Je možné i provedení, kde kromě pohonu spřádacího rotoru 28 vysokofrekvenčním elektromotorkem je použit jeden elektromotor pro pohon odtahových válečků 5, i 8 navíjecím válcem 8 a současně pohon vyčesávacího válečku 29 a podávačích válečků 27 vhodným použitím převodovek a spojek.
Poháněči prostředky, tj. elektromotory 16, 18, 23, 24 a elektromagnetické spojky 22 jsou napojeny na jednotkové řídicí ústrojí 30, které je rovněž upraveno na jednotkovém rámu 11. Pro zajištění hromadného spouštění stroje je výhodné, když jednotkové řídicí ústrojí 30 je svými spouštěcími a zastavovacími prostředky 31'napojeno na známé a blíže neznázorněné centrální ovládací ústrojí pro spouštění a zastvování stroje. Dále je výhodné, aby čidlo 32 pro zjišťování přetrhu příze bylo napojeno na zastavovací prostředky 31 řídicího ústrojí 30. Nastane-li přetrh příze u jedné spřádací jednotky, jsou tak všechny poháněči prostředky 16 až 25 u této spřádací jednotky vypnuty. Uvedou se do chodu při odstraňování přetrhu příze.
Použitím jednotkového rámu 11 pro uložení všech funkčních dílů jednoho spřádacího místa se shromadní výroba a zjednoduší montáž nejen ve výrobním závodě, ale i u uživatele v přádelně, přesto, že mohou vzniknout větší náklady na poháněči prostředky. Funkce stroje z hlediska předení příze je jinak nezměněna proti žnámým spřádacím strojům. Spouštění stroje se provádí bud centrálním ovládacím ústrojím, nebo postupně jednotkovým řídicím ústrojím 30. Po spuštění stroje se provede známým způsobem zapředení příze zpětným vracením konce příze do rotoru a následným zahájením odtahu. Podávači váleček 27 podává neznázorněný pramen к vyčesávacímu válečku 29, který ojednocuje vlákna a dopravuje je do spřádacího rotoru 28, kde se spřádají v přízi 2· Příze 2 je odtahovými válečky 5r 6 a navíjecím válcem 2 navíjena na cívku 9.

Claims (4)

1. Spřádací stroj zahrnující rám, odváděči vzduchové kanály a pro každé spřádací místo jednak spřádací jednotku se spřádacím rotorem, vyčesávacím válečkem, podávačím válečkem, jednak odtahové válečky a navíjecí válec příze na cívku, jakož i jejich poháněči prostředky, napojené na řídicí a ovládací ústrojí, vyznačující se tím, že každá spřádací jednotka (4) а к ní náležející odtahové válečky (5, 6) a navíjecí válec (8) příze (7) na cívku (9), jejichž napojení na poháněči prostředky je nezávislé vůči sousedním spřádacím místům, jsou uchyceny na jednotkovém rámu (11), který je upevněn uchycovacími prostředky (12) na hlavním průběžném rámu (1) stroje.
2. Spřádací stroj podle bodu 1, vyznačující se tím, že na jednotkovém rámu (11) jsou upraveny poháněči prostředky pro pohon odtahových válečků (5, 6) a navíjecího válce (8) a pro pohon podávacího válečku (27) a vyčesávacího válečku (29), zatímco poháněči prostředek pro spřádací rotor (28) je upraven na spřádací jednotce (4).
3. Spřádací stroj podle bodu I, vyznačující se tím, Že na jednotkovém rámu (11) je upraven poháněči prostředek pro pohon odtahových válečků (5, 6) a navíjecího válce (8) a spřádací jednotka (4) obsahuje samostatné poháněči prostředky pro spřádací rotor (28), vyčesávací váleček (29) a podávači válečky (27).
4. Spřádací stroj podle bodu 1 a 2 nebo 3, vyznačující se tím, že na jednotkovém rámu (11) je upraveno jednotkové řídicí ústrojí (30) se svými spouštěcími a zastavovačími prostředky a čidlo přetrhu (32) příze (7).
CS872454A 1987-04-06 1987-04-06 Spinning machine CS263766B1 (en)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS872454A CS263766B1 (en) 1987-04-06 1987-04-06 Spinning machine
DE19883811557 DE3811557A1 (de) 1987-04-06 1988-04-06 Spinnmaschine

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS872454A CS263766B1 (en) 1987-04-06 1987-04-06 Spinning machine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS245487A1 CS245487A1 (en) 1988-09-16
CS263766B1 true CS263766B1 (en) 1989-04-14

Family

ID=5361736

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS872454A CS263766B1 (en) 1987-04-06 1987-04-06 Spinning machine

Country Status (2)

Country Link
CS (1) CS263766B1 (cs)
DE (1) DE3811557A1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4227597C2 (de) * 1992-08-20 2001-10-04 Rieter Ag Maschf Spinnmaschine, insbesondere Ringspinnmaschine
DE102004055520A1 (de) * 2004-11-17 2006-07-06 Saurer Gmbh & Co. Kg Antriebseinheit für eine Ringspinnmaschine

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CS123402A (cs) * 1965-09-11
JPS5034649B1 (cs) * 1970-04-18 1975-11-10
DE2754785A1 (de) * 1976-12-10 1978-07-27 Nuova San Giorgio Spa Verfahren und vorrichtung zum wiederverbinden der faeden in offenend-spinnmaschinen
DE3402906A1 (de) * 1984-01-28 1985-08-08 Zinser Textilmaschinen Gmbh, 7333 Ebersbach Verfahren und vorrichtung zur gemeinsamen drehzahlsteuerung von an einer textilmaschine angeordneten elektromotoren
DE3434724A1 (de) * 1984-09-21 1986-04-03 Fritz 7347 Bad Überkingen Stahlecker Spinnmaschine mit einer vielzahl von spinnaggregaten

Also Published As

Publication number Publication date
CS245487A1 (en) 1988-09-16
DE3811557A1 (de) 1988-10-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101473076B (zh) 纺纱机
CN107447303B (zh) 具有多个工位和一个抽吸装置的纺纱机
CN101270516B (zh) 纺纱机的纤维束集束装置
US20170342604A1 (en) Rotor Spinning Machine Comprising a Plurality of Working Positions and a Suction Device
JPH02169732A (ja) 練条機のフイードテーブル
CS263766B1 (en) Spinning machine
CN102652191B (zh) 牵伸装置及罗拉单元
US7225605B2 (en) Modular air spinning frame
US5184374A (en) Drafting unit with at least one cleaning belt
JPH10237725A (ja) ドラフトローラの駆動装置
CN215856487U (zh) 一种涤纶锦纶复合的纺丝装置
EP0906974B1 (en) Spinning machine and its operation method
US4498216A (en) Drafting apparatus in a spinning frame
CN202030878U (zh) 织物环锭纺纱机中的改进的牵伸系统驱动配置
CZ299670B6 (cs) Hnací válec navíjecího ústrojí pro individuální pohon cívky pro navíjení textilního materiálu na pracovním míste textilního stroje
CN107745997B (zh) 纤维条输送装置单元
CN208649547U (zh) 一种改良的包覆纱机
US4777791A (en) Method of shutting down a rotor spinning machine
US4222221A (en) Winding machine with multitwist spindle
JPS61622A (ja) 摩擦紡績機
KR100352244B1 (ko) 트위스팅장치
CN217459673U (zh) 栉梳机分轴传动机构
CN107938223B (zh) 一种用于纺织品加工的一体化机械设备
CN218666462U (zh) 一种梳棉机双棉卷罗拉给棉装置
CN210122429U (zh) 一种高效自动换桶装置