CS254988B2 - Method of bis-(2-ethylamino-4-diethylamino-s-triazine-6-yl)tetrasulphide production - Google Patents

Method of bis-(2-ethylamino-4-diethylamino-s-triazine-6-yl)tetrasulphide production Download PDF

Info

Publication number
CS254988B2
CS254988B2 CS857460A CS746085A CS254988B2 CS 254988 B2 CS254988 B2 CS 254988B2 CS 857460 A CS857460 A CS 857460A CS 746085 A CS746085 A CS 746085A CS 254988 B2 CS254988 B2 CS 254988B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
align
sulfur
rubber
ethylamino
diethylamino
Prior art date
Application number
CS857460A
Other languages
English (en)
Other versions
CS746085A2 (en
Inventor
Werner Schwarze
Siegfried Wolff
Hans Remmel
Horst Lambertz
Original Assignee
Degussa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Degussa filed Critical Degussa
Publication of CS746085A2 publication Critical patent/CS746085A2/cs
Publication of CS254988B2 publication Critical patent/CS254988B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D251/00Heterocyclic compounds containing 1,3,5-triazine rings
    • C07D251/02Heterocyclic compounds containing 1,3,5-triazine rings not condensed with other rings
    • C07D251/12Heterocyclic compounds containing 1,3,5-triazine rings not condensed with other rings having three double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • C07D251/26Heterocyclic compounds containing 1,3,5-triazine rings not condensed with other rings having three double bonds between ring members or between ring members and non-ring members with only hetero atoms directly attached to ring carbon atoms
    • C07D251/40Nitrogen atoms
    • C07D251/48Two nitrogen atoms
    • C07D251/52Two nitrogen atoms with an oxygen or sulfur atom attached to the third ring carbon atom
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/36Sulfur-, selenium-, or tellurium-containing compounds
    • C08K5/37Thiols
    • C08K5/378Thiols containing heterocyclic rings

Description

Vynález se týká způsobu výroby bis-(2-ethylamino-4-diethylamino-s-triazin-6-yl ] tetrasulfidu.
Odpovídající disulfid je znám z německého patentového spisu DE-PS č. 1 669 954. Lze ho vyrobit například z odpovídajícího monomerkaptotriazinu oxidací jodem nebo peroxidem vodíku. Takto získaná sloučenina se používá jako urychlovač vulkanizace kaučukových směsí.
Cílem vynálezu je nalézti sloučeninu, která by udílela vulkanizátům ještě lepší vlastnosti, a vyvinout způsob její výroby. Bylo nalezeno, že takovou sloučeninou je bis- (2-ethylamino-4-diethylamino-s-triazin-6-yl)tetrasulfid.
Předmětem vynálezu ej způsob výroby bis- (2-ethylamino-4-diethylamino-s-triazin- 6-у 1 ] tetrasulfidu (označovaného jako
V 480), jehož podstata spočívá v tom, že se vodný alkalický roztok 2-ethylamino-4-diethylamino-6-merkaptotriazinu ve dvoufázovém systému uvede v reakci s roztokem S2CI2 v inertním organickém rozpouštědle při teplotě nižší než 10 °C, přičemž toto rozpouštědlo nerozpouští nebo jen omezeně rozpouští vznikající tetrasulfid.
Při způsobu podle vynálezu se s výhodou použije alespoň takové množství alkálie, které je nezbytné к tvorbě merkaptidu alkalického kovu, nebo množství o 5 až 10 °/o vyšší.
Jakožto rozpouštědla se s výhodou použije benzinů, petroletheru nebo cyklohexanu.
Bis- (2-ethylamino-4-diethylamino-s-triazin-6-yl) tetrasulfid může být použit jako urychlovač ve vulkanizovatelných směsích s obsahem plniv, síry a dalších obvyklých složek, přičemž tyto směsi obsahují jako základní složku alespoň jeden přírodní nebo syntetický kaučuk a mohou také případně obsahovat jiný urychlovač a/nebo zpomalovač a/nebo organosilan.
Bis- (2-ethylamino-4-diethylamino-s-triazin-6-yl) tetrasulfid může být rovněž použit jako zesíťující činidlo ve vulkanizovatelných síry(Sa)-prostých směsích s obsahem plniv a dalších obvyklých látek, přičemž tyto směsi obsahují jako základní složku alespoň jeden přírodní kaučuk a/nebo syntetický kaučuk a mohou také případně obsahovat jiný urychlovač a/nebo zpomalovač a/nebo organosilan.
Uvedená nová sloučenina umožňuje připravit vulkanizovatelné, plniva, síru a další obvyklé složky obsahující směsi na bázi alespoň jednoho přírodního a/nebo syntetického kaučuku, které obsahují 0,3 až 15 dílů bis- (2-ethylamino-4-diethylamino-s-triazin-6-yl) tetrasulfidu.
Dále mohou být připraveny vulkanizovatelné, plniva, síru a další obvyklé složky obsahující směsi na bázi alespoň jednoho přírodního a/nebo syntetického kaučuku, které obsahují Vulkalent E a bis-(2-ethylamino-4-diethylamino-s-triazin-6-yl) tetrasulfid v molárním poměru 1:1 při dávkování síry 0,2 až 4, s výhodou 0,6 až 1,8 dílu.
Rovněž mohou být připraveny vulkanizovatelné, plniva a ostatní obvyklé složky obsahující a síry(Sa)-prosté směsi na bázi alespoň jednoho přírodního a/nebo syntetického kaučuku, které obsahují 0,3 až 10 dílů bis- (2-ethylamino-4-diethylamino-s-triazin-6-yl) tetrasulfidu.
Jak již bylo uvedeno, připraví se s výhodou alkalický vodný roztok merkaptotriazinu, který obsahuje ionty alkalického kovu a merkaptotriazinové molekuly v ekvimolárním množství. S výhodou se však použije alkálie, zejména hydroxid sodný, v množství o 5 až 10 % vyšším.
Tento roztok se smísí s organickým, zejména alifatickým nebo cykloalifatickým rozpouštědlem, kterým jsou zejména benziny, petrolether nebo cyklohexan, čímž se získá dvoufázový systém, přidá se roztok S2CI2, s výhodou v rozpouštědle, které bylo předtím také smíšeno s roztokem merkaptotriazinu. Teplota by přitom měla být nižší než 10 °C, s výhodou nižší než 5 °C. К reakci se použije S2CI2 v ekvimolárním množství za intenzivního míchání. Za daných podmínek působí S2CI2 s překvapením výlučně kondenzačně.
Vyloučený produkt se oddělí některou z obecně známých metod a s výhodou se vysuší za vakua při teplotě 40 až 45 °C.
Bis- (2-ethylamino-4-diethylamino-s-triazin-6-yl)tetrasulfid vykazuje při použití jako zesíťovací činidlo, popřípadě jako urychlovač vulkanizace lepší vlastnosti, než jaké mají standardní sloučeniny včetně disulfidu V 143.
V průmyslu zpracujícím kaučuk je к dispozici rozsáhlé množství urychlovačů, s výhodou pro vulkanizaci sírou; nejdůležitějšími typy těchto urychlovačů pro všeúčelové kaučuky jsou:
benzthiazolylsulfenamidy, bis-benzthiazolyldisulfid a 2-merkaptobenzthiazol, jakož i jejich odpovídající triazinderiváty. Vedle toho existuje řada speciálních sloučenin, jako thiuramdisulfidy a peroxidy, které i bez dalších přísad, jako například bez síry, působí jako zesíťovací činidla, přičemž se však často používají i v kombinaci se sírou.
Rovněž velký význam při praktickém použití, zejména při vulkanizaci všeúčelového kaučuku, má dnes benzthiazolylsulfenamidová skupina sloučenin.
Podstatnou nevýhodou výše jmenovaných urychlovačů vulkanizace, zejména uvedených sulfenamidů, je jejich sklon к reverzi, který silně vzrůstá se stoupající vulkanizační teplotou; к uvedené reverzi dochází při přehřátí vulkanizátů, zejména při použití kaučuků, které jsou samotné náchylné к reverzi. Takovými kaučuky jsou například kaučuky NR a polyisopreu. Se stoupající teplotou vzrůstá rychlost reverze tak silně, že jednak, dochází к drastickému snížení hustoty zesítění při optimální vulkanizaci a rovněž silně klesá optimální hustota zesítění při často nevyhnutelné převulkanizaci. Ke stejnému jevu dochází, i když v menší míře, při použití ostatních urychlovačů benzthiazolové skupiny sloučenin.
. Tyto nevýhody benzthiazolových urychlovačů omezují jejich použitelnost při vyšších vulkanizačních teplotách a obecně omezují snah.li. pracovníků průmyslu zpracujícího kaučuk zvýšit produktivitu produkce kaučukových derivátů použitím vyšších vulkanizačních teplot.
Další dnes nezanedbatelná nevýhoda zejména sulfenamidů spočívá v tom, že během vulkanizačního procesu vznikají volné aminy, které mohou v případě, že jsou nitrosovatelné, věsti ke vzniku toxických nitros.aniinů, což bude mít pravděpodobně v budoucnosti za následek omezení použil í uvecleuýcli sulfenamidů v důsledku očekávaného spřísnění norem platných pro uvedený typ ekologických škodlivin.
Sloučenina podle vynálezu V 480 se s překvapením ukázala při použití jako zesilovací činidlo, ale také jako urychlovač vulkanizace při vulkanizaci sírou jako činidlo, které udílí vulkanizátům také při vysokých vulkanizačních teplotách mimořádně vysokou odolnost vůči reverzi; proto je vhodná pro použití při vysokých vulkanizačních teplotách, čímž umožňuje výše zmíněné zvýšení produktivity práce v průmyslu zpracujícím kaučuk.
Použitelnost V 480 se vztahuje na známé kaučukové směsi na bázi:
přírodního kaučuku (NR), isoprenového kaučuku (IR), styren-butadienového kaučuku (SBR), isobutylen-isoprenového kaučuku (IIR), ethylen-propylen-terpolymeru (EPDM), nitrilového kaučuku (NBR), kaučuku s obsahem halogenu a zejména přírodního kaučuku, který je až do 75 % epoxidován (ENR), jakož i jejich směsí. Podstatná je existence dvojné vazby. Obzvláštní význam má použití sloučeniny V 480 pro isoprenové a přírodní kaučuky, které jsou náchylné к reverzi. To platí i pro směsi uvedených kaučuků s ostatními kaučuky, zejména s epoxidovaným přírodním kaučukem.
V 480 se používá v síru-obsahujících kaučukách v množství 0,3 až 15, s výhodou 0,3 až 5 hmotnostních dílů, vztaženo na 100 hmotnostních dílů kaučuku.
V síry-prostých kaučukových směsích se používá 0,3 až 10, s výhodou 0,3 až 5 hmotnostních dílů produktu V 480 na 100 hmotnostních dílů kaučuku.
Jinak kaučukové směsi obsahují:
— obvyklé vyztužovací systémy, a sice:
pecní saze, kanálové (plynové) saze, lampové saze, termické saze, acětylenové saze, obloukové saze,
СК-saze a podobně, jakož i syntetická plniva, jako kyseliny křemičité, silikáty, oxihydráty hlinité, uhličitan vápenatý, a přírodní plniva, jako hlinky, křemelinové křídy, křídy, talky a podobně a jejich směsi v množství 5 až 300 dílů na 100 dílů kaučuku, — ZnO a kyselinu stearovou jako promotory vulkanizace v množství 2 až 5 dílů, — obvyklé přísady proti stárnutí a únavě materiálu proti účinku ozónu, jako jsou například IPPD a TMQ, jakož i vosky jako ochranná činidla proti působení světla a jejich směsi, — libovolná změkčovadla, jako například:
aromatická, naftenická, parafinická změkčovadla, syntetická změkčovadla a jejich směsi, — případně zpomalovače, jako například:
N-cyklohexylthioftaiímid, (N-trichlormethylthiofenylsulfonyl)benzen a jejich směsi, — případně sílaný, jako například:
bis- (3-triethoxysilylpropyl) -tetrasulf id, gama-merkaptopropyltrlmethoxysilan,
CHj- — ““
1 CZHSO Si. (с„Л-<5) 2
a jejich směsi, v množství 0,1 až 20, s výhodou 1 až 10 dílů na 100 dílů iplniva, — případně síru v množství 0,5 až 4 dílů na 100 dílů kaučuku, — případně dodatkové, jinak v průmyslu kaučuku obvyklé urychlovače, jako například sekundární urychlovače, zejména Vulkalent E v množství 0,2 až 4 dílů, s výhodou 0,6 až 1,8 dílů a — případně dodatkové donory síry, případně barviva a pomocné zpracovatelské látky.
Do rozsahu použití vynálezu spadají kaučukové směsi, které se obvykle používají při výrobě pláštů pneumatik, technické výrobky, jako například směsi pro dopravníkové pásy, klínové řemeny, rozličné tvarované gumové výrobky, hadice s případnými vložkami, gumové obložení válců, pogumování stěn, vytlačované gumové profily, manuálně produkované zboží, fólie, podrážky bot a vrchní části obuvi, kabely, plnopryžové obruče a jejich vulkanizáty.
Příklad 1
454 g 2-diethylamino-4-ethylamino-6-merkaptotriazinu se rozpustí ve vodném roztoku hydroxidu sodného, který se připraví z 84 g NaOH a 1,5 litru vody.
Takto získaný roztok se předloží do 4litrové baňky opatřené třemi hrdly а к roztoku se potom přidá 1,5 litru lehkého ben zinu (teplota varu 80 až 110 °C), načež se získaná směs ochladí za intenzivního míchání na teplotu 0 °C.
Potom se během 20 minut přikapává roztok 137 g S2CI2 ve 100 ml benzinu, přičemž se dbá toho, aby teplota reakční směsi nepřesáhla 5 °C.
Tetrasulfid se ihned vyloučí. Po ukončení reakce ее reakční směs ještě 5 minut míchá, načež se odfiltruje na nuči a promyje.
Sněhově bílý jemný prášek se vysuší ve vakuu 1,6 kPa při teplotě 40 až 45 °C.
Výtěžek:
499,5 g, což odpovídá 97,10 teoretického výtěžku.
Teplota tání: 149 až 150 °C.
Analýza:
Bis- (2-ethylamino 4-diethylamino-s-triazin-6-yl)-tetrasulfid
Molekulová hmotnost 516; C18H32N10S4 vypočteno:
41,9 % C, 6,2 % H, 27,1 % N, 24,8 % S;
nalezeno:
41,8 0/0 C, 6,5 % H, 26,8 θ/ο N, 24,8 % S.
Testovací normy
Fyzikální testy byly prováděny při teplotě místnosti podle následujících norem:
Měřená vlastnost Číslo normy Měřeno v
Pevnost v tahu,
tažnost a hodnota pnutí
u 6 mm silných kroužků DIN 53 504 MPa
Pevnost v dalším trhání DIN 53 507 N/mm
Vzpruživost DIN 53 512 °/o
Tvrdost podle Shora A DIN 53 505
Mooneyho test, ML 4 DIN 53 524
Goodrichův flexometr
(stanovení tepelné tvorby =
= heat buil-up ΔΤ) D 623-62
Odraz (Firestone-Ball) AD 20245
V následujících příkladech je použito označení a zkratek, jejichž význam je uveden v následujícím přehledu:
RSS Ribbed Smoked Sheet (přírodní kaučuk)
Сотах RN 220 Saze, povrch (BET) 120 m2/g (Degussa)
Naftolen ZD Změkčovadlo z uhlovodíků
Ingraleu 450 Změkčovadlo z aromatických uhlovodíků
Ingroplast NS Změkčovadlo z naftenických uhlovodíků
Vulkanox 4010 NA N-isopropyl-N‘-fenyl-p-fenylendiamin
Vulkanox HS Poly-2,2,4-trimethyl-l,2- -dihydrochinolin
Mesamoll Ester kyseliny alkylsulfonové odvozený od fenolu a kresolu
Protektor G35 Ochranný vosk pro účinku ozónu
Vulkacit MOZ N-morfolin-2-benzthiazolsulfenamid
Vulcacit Mercapto 2-merkaptobenzthiažol
Vulcacit Thiuram Tetramethyl-thiuramomonosulfid
Vulcacit CZ N-cyklohexyl-2-benzothiazolsulfenamid
Vulcacit E (N-trichlormethylthiofenylsulfonyl)-benzen
PVI N-cyklohexylthioftalimid
Ultrasil VN3 Vysrážená křemelina (Degussa)
Gran. Granulát
V 143 Bis- (2-ethylamino-4-diethylamino-s-triazin-6-yljdisulfld
Příklad 2
Stabilita vůči reverzi za použití V 480 jako zesíťovacího činidla (saze jako plnivo)
1 2 3
RSS 1, ML 4 = 67 100 100 100
CORAX N 220 50 50 50
ZnO RS 5 5 5
Kyselina stearová 2 2 2
Naftolen ZD 3 3 3
Vulkanox 4010 NA 2,5 2,5 2,5
Vulkanox HS 1,5 1,5 1,5
Protektor G 35 1 1 1
Vulkanox MOZ 1,43
V 143 1,29
PVI 0,4
V 480 4
Síra 1,5 1,5
Grnnx D(lil;i\-1 óO') ř П/ 1 □ __p . ('0)
170 °C 30,0 8,5 2,3
Tento příklad ukazuje, že se stability vůči reverzi dosáhne použitím V 480 bez síry. Jakožto referenčního systému je použito směsi 1, obsahující Vulkacit MOZ v takzvaném poloúčinném dávkování, které je podle známého stavu techniky považováno za velmi vhodné, a směsi 2, která obsahuje již tak proti reverzi velmi stabilní urychlovač V 143.
5 4 9 88
Příklad 3
6
Závislost reverze na teplotě při použití V 480 (saze/kyselina křemičitá jako plnivo]
RSS 1, ML 4 = 67 CORAX N 220 100 25 100 25 100 25
Ultrasil VN 3 Gran. 25 25 25
ZnO RS 5 5 5
Kyselina stearová 2 2 2
Naftolen ZD 3 3 3
Vulkanox 4010 NA 2,5 2,5 2,5
Vulkanox HS 1,5 1,5 1,5
Protektor G 35 1,5 1,5 1,5
V 480 3
Vulkacit MOZ 1,43 — '
V 143 1,29
Síra 1,5 1,5
D,nax D(max + 60') г nz. i D _ D Чпэх ^min
145 °C 22,4 11,3 0
160 °C 38,8 20,9 0
170 °C 47,4 30,3 1,9
180 °C 52,6 38,7 4,6
Směsi, ve kterých je část sazí nahrazena kyselinou křemičitou, jsou obzvláště náchylné к reverzi. Směs 6 ukazuje, že jestliže se použije produktu V 480 jako zesíťujícího či nidla, tzn. bez síry, potom produkt V 480 udílí vulkanizátu rovněž při velmi vysokých vulkanizačních teplotách mimořádnou odolnost vůči reverzi.
P ř-f k lad 4
Stabilita vulkanizátu při přehřátí při 170 QC a použití produktu V 480
7 8 9
RSS 1, ML = 67 100 100 10Q
CORAX N 220 25 25 25
Ultrasil VN 3 Gran. 25 25 25
ZnO RS 5 5 5
Kyselina stearová 2 2 2
Naftolen ZD . 3 3 3
Vulkanox 4Q10 NA 2,5 2,5 2,5
Vulkanox HS 1,5 1,5 1,5
Protektor G 35 1 1 1
Vulkacit MOZ 1,43
V 143 1,29
V 480 3
Síra 1,5 1,5
Dniax Dfmax+βΟΊ r nz. v D — D - (%) Ц’гпах ^mm
170 °C 44,7 28,7 2$
Čas vulkanizace při 170 °C +/tw%
t95 «/o + 50
Pevnost v tahu 17,2 16,0 19,3
12,5 11,2 19,7
Hodnota pnutí 300% 5,1 3,7 5,5
3,3 2,8 5,3
Pevnost v dalším trhání 32 16 29
В*' |6 5 28
Odraz (Firestone-Ball) 54,9 52,8 53,5
51,3 51,7 53,2
Tento příklad ukazuje, že se stoupající reverzi při přehřátí a sice o 507170 °C, dochází к výraznému zhoršení fyzikálních vlastností vulkanizátu. Zejména je to zřejmé u směsi 7 na zhoršení pevnosti v tahu, hodnoity pnutí 300% a pevnosti v dalším trhání, zatímco si směs 9 zachovává při přehřátí prakticky nezměněné hodnoty uvedených veličin.
Také zde je produkt V 480 srovnáván se semi-EV-systémem, který je podle známého stavu techniky již považován za odolný vůči reverzi.
t 95 % znamená, že již zreagovalo 95 % vulkanizačního prostředku;
+/t 95 % + 50 znamená, že vulkanizát byl potom ještě zahříván po dobu 50 minut.
Příklad 5
Stálost vůči reverzi při použití produktu V 480 jako urychlovače ipři vulkanizáfční teplotě 170 ’C. .
11
RSS 1, ML = 67 100 100
CORAX N 220 50 50
ZnO RS 5 5
Kyselina stearová 2 2
Naftolen ZD 3 3
Vulkanox 4 010 NA 2,5 2,5
Vulkanox HS 1,5 1,5
Protektor G 35 . 1 1
Vulkacit MOZ 1,43
V 480 . 1,5
Síra 0,8 1,5
Drnax Dfmax + ftO') (%) Dinax-D»)iu 0,8 29,2
Pevnost v tahu 22,6 24,3
Hodnota pnutí 300% 11,0 10,4
Tažnost 480 530
Odraz (Firestone-Ball) 46,5 45,9
Tvrdost podle Shora 62 62
Příklad 5 ukazuje, že kombinace 1,5 dílu produktu V 480 s 0,8 dílu síry zůstává naprosto odolná vůči reverzi a to dokonce ve srovnání s odpovídajícím sulfenamidem při teplotě 170 °C a že tato kombinace dosahuje prakticky stejných hodnot fýsikáiních vlastností vulkanizátu.
Příklad 6
Vliv dávkování síry na urychlování produktem V 480 (vulkanizační teplota 170 °C).
13
15 16
RSS 1, ML 4 = 67 100 100 100 100 100 100
CORAX N 220 50 50 50 50 50 50
ZnO RS 5 5 5 5 5 5
Kyselina stearová 2 2 2 2 2 2
Naftolen ZD 3 3 3 3 3 3
Vulkanox 4 010 Na 2,5 2,5 2,5 2,5 2,5 2,5
Vulkanox HS 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5
Protektor G 35 1 1 1 1 1 1
Vulkacit MOZ 1,43
V 143 1,29
PVI _ 0,4
V 480 1,5 1,5 1,5 1,5
Síra 1,5 1,5 0,8 1 1,2 1,4
Dmax D(max+60 ) (ο/θ j DmaxDmin 26,8 6,9 2,4 3,4 4,1 4,6
t 10 O/o 3,8 4,2 3,1 2,9 2,9 2,8
T t80—t 20% Vlastnosti vulkanizótu 1,4 1,4 1,6 1,6 1,5 1,5
při t 95 0Λ Hodnota pnutí 300% 11,5 12,1 11,4 12,1 12,5 13,1
Tvrdost podle Shora 63 66 63 63 64 65
Příklad 6 ukazuje, že je možné zvýšit dávkování síry nad 0,8 dílu, což vede ke zvýšení hodnoty pnutí 300%, aniž by přitom současně došlo к výraznějšímu zvýšení reverze. Jinak má zvýšení obsahu síry za ná sledek nepatrné zkrácení doby navulkanizování. Toto zkrácení může být eliminováno použitím Vulkalentu E, což je zřejmé z následujícího příkladu 7.
Příklad 7
Vliv obvyklého zpomalovače na dobu navulkanizování a reverzi při použití produktu V 480.
18 19 20 21
RSS 1, ML (1 + 4) = 67 100 100 100 100
CORAX N 220 50 50 50 50
ZnO RS 5 5 5 5
Kyselina stearová 2 2 2 2
Naftolen ZD 3 3 3 3
Vulkanox 4 010 NA 2,5 2,5 2,5 2,5
Vulkanox HS 1,5 1,5 1,5 1,5
Protektor G 35 1 1 1 1
Vulkacit MOZ 1,43
V 480 1,5 1,5 1,5
Síra 0,8 0,8 0,8
PVI 1,5 1,2
Vulkalent A
Vulkalent В
Vulkalent E 1,2
Doba navulkanizování
130 °C/min; vzrůst o 2 dílky
stupnice 21,5 8,0 17,5 21,0
Doba navulkanizování 170 °C
(t 10%) 3,8 2,8 3,8 4,1
Hodnota pnutí 300% 10,6 11,0 8,8 13,7
4 9 Ββ
Prodloužení doby navulkanizování a-zvýšení hodnoty pnutí 300% za použití kombinace V 480/Vulkalent E
22 23 24 25 26
RSS 1, ML(1 -1- 4} =67 100 100 100 100 100
CORAX N 220 50 50 50 50 50
ZnO RS 5 5 5 5 5
Kyselina stearová 2 2 2 2 2
Naftolen ZD 3 3 3 3 3
Vulkanox 4 010 NA 2,5 2,5 2,5 2,5 2,5
Vulkanox HS 1,5 1,5 ·' 1,5 1,5 1,5
Protektor G 35 1 1 1 1 1
Vulkacit MOZ 1,43
V 480 1,5 1,5 1,5 1,5
Vulkalent E 0,4 0,8 1,2
Síra 1,5 0,8 0,8 0,8 0,8
Doba navulkanizování při
130 °C/min; vzrůst o 2 dílky
stupnice 21,5 8,0 12,5 16,7 21,0
Doba navulkanizování při
170 °C (t to % ; min) 3,8 2,8 3,1 3,7 4,1
Hodnota pnutí 300% 10,6 11,0 11,8 12,7 13,7
Příklad 9
Prodloužení doby navulkanizování Vulkalentem E při vulkanizaci produktem V 480
27 28 29 30
RSS 1, ML (1 + 4) = 67 100 100 100 100
CORAX N 220 25 25 25 25
Ultrasil VN 3 Gran. 25 25 25 25
ZnO RS 5 5 5 5
Kyselina stearová 2 2 2 2
Naftolen ZD 3 3 3 - 3
Vulkanox 4 010 NA 2,5 2,5 2,5 2,5
Vulkanox HS 1,5 1,5 1,5 1,5
Protektor G 35 1 1 1 1
Vulkacit MOZ 1,43
V 480 3 3 3
PVI 1,2
Vulkalent A
Vulkalet В
Vulkalent E 1,2
Síra 1,5 0,8 0,8 0,8
Doba navulkanizování
při 130 °C (min; vzrůst o 2
dílky stupnice) 29,5 16,1 28,5 30,0
Doba navulkanizování při
170 °C 4,5 , 3,6 4,2 4,7
Hodnota pnutí 300 % 5,3 6,4 6,4 8,6
Příklad 9 ukazuje účinnost zpomalovače Vulkalentu E v případě použití kombinace saze/kyselina křemičitá jako pojivá. Při dávkování 1,5 dílu produktu V 480, 0,8 dílu síry a 1,2 dílu Vulkalentu E se bez dalšího dosáhne doby navulkanizace dosažené po užitím Vulkacitu MOZ. Také při použití zpomalovačů není odolnost vůči reverzi při vulkanizaci produktem V 480 nijak negativně ovlivněna a stejné lze konstatovat, pokud jde o hodnoty fyzikálních vlastností vulkanizátů.
Příklad 10
Produkt V 480 jako urychlovač ve styren-butadienovéni keučuku (SBR).
2S4888 ?α
31 32 33
SBR 1 712 137,5 137,5 137,5
CORAX N 339 · 60 60 60
ZnO RS 3 3 3
Kyselina stearová 2 2 2
Protektor G 35 1 1 1
Vulkanox 4 010 NA 1,5 1,5 1,5
Vulkacid D 0,5 0,5
Vulkacid CZ 1,45
V 480 1,5 1,5
Síra 1,6 1,5 1,5
Dn,ax D(max+60') í 0A1 D '-Π - 1 /0 L^max 10,5 7,3 8,3
Při 165 °C 20 19,2 23,1
Pevnost v tahu 10,1 11,4 10,9
Tažnost 480 430 460
Tvrdost podle Shora 63 65 64
Příklad 10 ukazuje, že produkt V 480 má také pozitivní vliv na odolnost vůči reverzi již samo o sobě vůči reverzi odolných směsí styren-butadienového kaučuku.
P ř í к 1 a d 11
Odolnost vůči reverzi SBR-vulkanizátů s V 480.
33 34
SBR 1 500 100 100
CORAX N 220 50 50
ZnO RS 5 5
Kyselina stearová 2 2
Naftolen ZD 3 3
Vulkanox 4 010 NA 2,5 2,5
Vulkanox HS 1,5 1,5
Protektor G 35 1 1
Vulkacit CZ 1,5
V 480 1
Síra 1,8 1,8
Dmax D(max+60) [%) Dtnax-Omin 12,1 9,1
Vlastnosti vulkanizátu ipři t9s «л
Pevnost v tahu 20,2 21Л
Hodnota pnutí 3001% 10,6 11,1
Tažnost 450‘ 460
Pevnost v dalším trhání 13 14
Tvrdost podle Shora 63 64
Také tento příklad ukazuje, že produkt V zi vulkanizátu s SBR 1 500, který je již sám
480 ještě dále zlepšuje odolnost vůči >rever- o sobě jen velmi málo náchylný к reverzi.
5 4 9 8«
Příklad 12
V 480 v Perbunanu (nitrllový kaučuk)
Perburan N 3 307 NS100
CORAX N 22050
ZnO RS5
Kyselina stearová1
Ingralen 4505
Mesamoll10
Vulkaclt CZ1,3
V 480—
Síra1,8
100’
10·
1,5
1,8
Рщах___P(mnx+60')_____
PjnaxD>nin při 170 °C
Vlastnosti vulkanizátu
Pevnost v tahu19,5
Hodnota pnutí 300 % ,9,2
Tažnost480
Tvrdost podle Shora64
18,8
11,3
380
Jak je zřejmé z tohoto příkladu, přináší použití V 480 namísto sulfenamidu zlepšení odolnosti vůči reverzi Perbunanu.
Příklad 13
V 480 v· ethylen-propylen-terpolymeru (EPDM)
Buna AP 541 CORAX N 220 100 50 100 50
ZnO RS 5 5
Kyselina stearová 1 1
Ingraplast NS 10 10
Vulkacit Thiuram 1
Vulkaclt Mercapto 0,5
V 480 2,
Síra 1 1
Dinax_____D(niax + 60')
Dmax“Dinin
při 170 “C 3.3 0
Vlastnosti vulkanizátu
Pevnost v tahu 16,0 16,0
Hodnota pnutí 300% 14,4 14,0
Tažnost 320 350
Tvrdost ipodle Shora 72 69
Také u EPDM je tedy možné použitím V 480 ještě dále zlepšit odolnost vůči rever zi při zachování hodnot fyzikálních vlastností vulkanizátu.
Příklad 14
Současné použití V 480 a Si 69
RSS 1, ML 4 = 67100
CORAX N 22050
ZnO RS5
Kyselina stearová2
Naftolen ZD3
Vulkanox 4010 NA2,5
Vulkanox HS1,5
Protektor G 351
Vulkacit MOZ1,43
V 480—
Si 69—
Síra1,5 __D»iax D(tnax + 60') z θ/ ,
Г) ___ Г) .l итахJ-umn při 170 °C29,7
Vlastnosti vulkanizátu
Pevnost v· tahu25,1
Hodnota pnutí 300ι°/ο10,2
Odraz (Firestone-Ball)45,2
Tvrdost podle Shora63
Goodrichův flexometr delta T(°C)159
100
2.5
1.5
1,5
1,5
0,4
22,0
10,8
44,2
136
Nahradí-li se část síry (od 0,8 dílu) donorem síry, jakým jsou například polysulfidické silany, potom se získají rovněž mimořádně vůči reverzi odolné směsi přírodního kaučuku, což je zřejmé z výše uvedeného příkladu. Kromě toho se dosáhne neobvyklého snížení tepelné tvorby.
Příklad 15
V 480 jako zesíťující činidlo epoxidovaného přírodního kaučuku při použití sazí a kyseliny křemičité jako plniva
ENR 50 100 100
CORAX N 330 25 25
Ultrasil VN 3 Gran 25 25
ZnO RS 5 5
Kyselina stearová 2 2
Vulkanox HS 2 2
V 480 3
Vulkacit MOZ 2,4
Vulkacit Thiuram 1,6 . __
Síra 0,3 0,3
Pevnost v tahu
tuhá disperze 15,1 ' . 15,1
Hodnota pnutí 100%
(MPa) 8,4 11,0
Pevnost v dalším trhání
DIN 53 507
(N/mm) 8 8
Tvrdost podle Shora A
DIN 53 505
23 °C 82 89
Příklad 16
V 480 jako zesíťovací činidlo epoxidovaného přírodního kaučuku při použití sazí jako plniva
1 2
ENR 100 100
CORAX N 220 50 50
ZnO RS 5 5
Kyselina stearová 2 2
Vulkanox HS 2 2
V 480 4
Vulkacit MOZ 2,4
Vulkacit Thiuram 1,6
Síra Pevnost v tahu DIN 53 504 kroužek 1 0,3 0,3
(MPa) Hodnota pnutí 300% 18,7 27,0
(MPa) Pevnost v dalším trhání DIN 53 507 18,0 19,0
(N/mm) Tvrdost podle Shora A DIN 53 505 12 12
23 °C 75 80
PŘEDMĚT VYNALE ZU

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT VYNALE ZU
    1. Způsob výroby bis-(2-ethylamino-4-dietliylamino-s-triazin-6-yl)tetrasulfidu, vyznačený tím, že se vodný alkalický roztok 2-ethylamino-4-diethylamino-6-merkaptotriazinu ve dvoufázovém systému uvede v reakci s roztokem S2CI2 v inertním organickém rozpouštědle, ve kterém je vznikající tetrasulfid omezeně rozpustný nebo nerozpustný, při teplotě nižší než 10 °C.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se použije alespoň takové množství alkálie, které je nezbytné pro tvorbu merkaptidu alkalického kovu, nebo množství, které je o 5 až 10 %. vyšší.
  3. 3. Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačený tím, že se jako rozpouštědla použije benzinu, petroletheru nebo cyklohexanu.
CS857460A 1984-10-19 1985-10-18 Method of bis-(2-ethylamino-4-diethylamino-s-triazine-6-yl)tetrasulphide production CS254988B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19843438290 DE3438290A1 (de) 1984-10-19 1984-10-19 Bis-(2-ethylamino-4-diethylamino-s-triazin-6- yl)tetrasulfid,verfahren zur herstellung, verwendung und sie enthaltende vulkanisierbare mischungen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS746085A2 CS746085A2 (en) 1987-06-11
CS254988B2 true CS254988B2 (en) 1988-02-15

Family

ID=6248260

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS857460A CS254988B2 (en) 1984-10-19 1985-10-18 Method of bis-(2-ethylamino-4-diethylamino-s-triazine-6-yl)tetrasulphide production

Country Status (25)

Country Link
US (1) US4621121A (cs)
EP (1) EP0178444B1 (cs)
JP (1) JPS61100573A (cs)
CN (2) CN1015257B (cs)
AR (1) AR242205A1 (cs)
AT (1) ATE47849T1 (cs)
AU (1) AU576001B2 (cs)
BG (2) BG50167A3 (cs)
BR (1) BR8505127A (cs)
CA (1) CA1266656A (cs)
CS (1) CS254988B2 (cs)
DD (1) DD240203A5 (cs)
DE (2) DE3438290A1 (cs)
DK (1) DK166456B1 (cs)
ES (1) ES8605494A1 (cs)
FI (1) FI84911C (cs)
HU (1) HU202848B (cs)
IL (1) IL76267A0 (cs)
IN (1) IN164644B (cs)
NO (1) NO169068C (cs)
PL (1) PL147666B1 (cs)
PT (1) PT81334B (cs)
SU (1) SU1473712A3 (cs)
YU (1) YU44521B (cs)
ZA (1) ZA856827B (cs)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0627129B2 (ja) * 1985-10-31 1994-04-13 三井石油化学工業株式会社 塩素化ゴム
DE3610811A1 (de) * 1986-04-01 1987-10-08 Degussa Verwendung von substituierten n-trichlormethylthiodicarboximiden in kombination mit n;n'-substituierten bis-(2,4-diamino-s-triazin-6-yl)-oligosulfiden in vulkanisierbaren kautschukmischungen und derartige kautschukmischungen
DE3610794C2 (de) * 1986-04-01 1995-02-09 Degussa N,N'-substituierte Bis-(2,4-diamino-s-triazin-6-yl)-Tetrasulfide, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung in vulkanisierbaren Kautschukmischungen
DE3630055C2 (de) * 1986-09-04 1997-04-10 Swan Thomas & Co Ltd Verfahren zur Herstellung schwefelhaltiger Triazinverbindungen
DE3820969A1 (de) * 1988-06-22 1989-12-28 Degussa Bis(2,4-organylthio-s-triazin-6-yl)polysulfane, verfahren zu ihrer herstellung und sie enthaltende vulkanisierbare kautschukmischungen
US5118546A (en) * 1990-08-03 1992-06-02 The Goodyear Tire & Rubber Company Blend of polychloroprene and epoxidized natural rubber
IL106891A (en) * 1992-09-04 1997-07-13 Moore Co ENR-NR composition
DE4340902C2 (de) * 1992-12-05 2001-05-31 Phoenix Ag Verwendung einer Kautschukmischung zur Herstellung von Gummifedern und Gummikupplungen
US5396940A (en) * 1993-09-17 1995-03-14 The Goodyear Tire & Rubber Company Sulfur cured rubber composition containing epoxidized natural rubber and silica filler
DE4415720C2 (de) * 1994-05-05 1997-09-25 Uniroyal Englebert Gmbh Reifenkarkasse, deren Herstellung und Verwendung
DE4437646C2 (de) * 1994-10-21 1999-01-14 Uniroyal Englebert Gmbh Reifen umfassend seitliche Kissenstreifen
DE19858706A1 (de) * 1998-12-18 2000-06-21 Pulver Kautschuk Union Gmbh Kautschukpulver (Compounds) und Verfahren zu deren Herstellung
CN102667634B (zh) * 2009-12-22 2016-02-24 佳能株式会社 充电构件、电子照相设备和处理盒
EP2471851A1 (de) * 2010-12-29 2012-07-04 LANXESS Deutschland GmbH Vulkanisierbare Zusammensetzungen auf Basis Epoxygruppen-haltiger Nitrilkautschuke
US20140296375A1 (en) 2011-10-24 2014-10-02 Bridgestone Americas Tire Operations, Llc Silica-Filled Rubber Composition And Method For Making The Same
JP5663455B2 (ja) * 2011-10-26 2015-02-04 住友ゴム工業株式会社 紙送りローラおよびゴム組成物
JP5855931B2 (ja) * 2011-12-26 2016-02-09 株式会社ブリヂストン コンベアベルト用ゴム組成物及びコンベアベルト
RU2579577C2 (ru) * 2012-01-30 2016-04-10 Бриджстоун Корпорейшн Антивибрационная резиновая композиция, сшитая антивибрационная резиновая композиция и антивибрационная резина

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1669954A1 (de) * 1951-01-28 1970-08-20 Degussa Verfahren zur Verbesserung der Gebrauchseigenschaften von Vulkanisaten
US3923724A (en) * 1951-01-28 1975-12-02 Degussa Processes for improving the processing characteristics of vulcanized elastomers
JPS478134Y1 (cs) * 1967-05-18 1972-03-28
US3635903A (en) * 1967-11-02 1972-01-18 Stauffer Chemical Co Curing system for polymeric rubber materials
DE2848559C2 (de) * 1978-11-09 1982-01-21 Degussa Ag, 6000 Frankfurt Reversionsfreie Vulkanisate ergebende Kautschukmischungen und deren Verwendung
DE3014717A1 (de) * 1980-04-17 1981-10-22 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Vulkanisationssystem, dieses enthaltende kautschukmischung, sowie ein verfahren zur vulkanisation
JPS57175174A (en) * 1981-04-22 1982-10-28 Japan Synthetic Rubber Co Ltd Trithiotriazine compound and vulcanization of rubber using the same
DE3610794C2 (de) * 1986-04-01 1995-02-09 Degussa N,N'-substituierte Bis-(2,4-diamino-s-triazin-6-yl)-Tetrasulfide, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung in vulkanisierbaren Kautschukmischungen
DE3630055C2 (de) * 1986-09-04 1997-04-10 Swan Thomas & Co Ltd Verfahren zur Herstellung schwefelhaltiger Triazinverbindungen

Also Published As

Publication number Publication date
AU576001B2 (en) 1988-08-11
DK476485A (da) 1986-04-20
CN85107189A (zh) 1986-06-10
YU44521B (en) 1990-08-31
BG50276A3 (en) 1992-06-15
DK166456B1 (da) 1993-05-24
CN1015257B (zh) 1992-01-01
CA1266656A (en) 1990-03-13
NO169068C (no) 1992-05-06
FI84911B (fi) 1991-10-31
BR8505127A (pt) 1986-07-29
ZA856827B (en) 1986-04-30
PL255836A1 (en) 1987-02-09
PT81334B (pt) 1987-10-20
AR242205A1 (es) 1993-03-31
ATE47849T1 (de) 1989-11-15
FI84911C (fi) 1992-02-10
HUT38619A (en) 1986-06-30
DK476485D0 (da) 1985-10-17
DE3438290A1 (de) 1986-04-24
FI854076L (fi) 1986-04-20
DE3574138D1 (en) 1989-12-14
JPS61100573A (ja) 1986-05-19
PT81334A (de) 1985-11-01
PL147666B1 (en) 1989-07-31
CS746085A2 (en) 1987-06-11
EP0178444B1 (de) 1989-11-08
EP0178444A2 (de) 1986-04-23
IL76267A0 (en) 1986-01-31
ES8605494A1 (es) 1986-03-16
JPH0533704B2 (cs) 1993-05-20
NO853546L (no) 1986-04-21
ES547968A0 (es) 1986-03-16
HU202848B (en) 1991-04-29
DD240203A5 (de) 1986-10-22
EP0178444A3 (en) 1987-04-15
FI854076A0 (fi) 1985-10-18
NO169068B (no) 1992-01-27
CN1057658A (zh) 1992-01-08
SU1473712A3 (ru) 1989-04-15
US4621121A (en) 1986-11-04
YU140785A (en) 1988-02-29
IN164644B (cs) 1989-04-29
BG50167A3 (en) 1992-05-15
AU4791585A (en) 1986-04-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS254988B2 (en) Method of bis-(2-ethylamino-4-diethylamino-s-triazine-6-yl)tetrasulphide production
RU2067974C1 (ru) Сульфидсодержащие полицитраконимиды и полиитаконимиды
JPH04275349A (ja) ゴム加硫物
CA1286048C (en) The use of substituted n-trichloromethyl thiodicarboximides in combination withn,n&#39;- substituted bis-(2,4-diamino-s- triazin-6-yl)- oligosulfides in vulcanizable rubber mixtures and such rubber mixtures
US3562225A (en) Method of inhibiting premature vulcanization of diene rubbers with bis-thioimides
CA1325805C (en) N,n&#39;-substituted bis-(2,4-diamino-s-triazin-6-yl)- tetrasulfides and disproportionation products thereof, processes for their production and their use in vulcanizable rubber mixtures
CA1041503A (en) Imide additives for sulfur vulcanization polymers
US4673741A (en) Bis-(2-ethylamino-4-diethylamino-s-triazine-6-yl) tetrasulfide, process for its production, use and vulcanizable mixtures containing it
JP3538213B2 (ja) ポリスルフィド化合物、ジエン系ゴムの加硫法、加硫系及びジエン系加硫ゴム製造方法
US4280967A (en) Vulcanization of rubber with 2-(alkylsulfinyl)-benzothiazoles
CZ9300779A3 (en) Polycitraconimides and polyitacomides containing (poly)-sulfide groups
US4350818A (en) Preparation of 2-(isopropylsulfinyl)benzothiazole
US3770707A (en) Nitrobenzothiazole alkyl or cycloalkyl disulfides
US5206304A (en) Vulcanizable rubber mixtures containing bis-(2,4-organylthio-triazine-6-yl) polysulfides
JPH0499762A (ja) 芳香族ジチオカルボン酸のスルフアイド誘導体、その製法及びこれより成る天然−及び合成ゴム用の架橋剤
US20230174495A1 (en) Triazinanes possessing thiosulfonate end-groups and methods of making them
CS274292B2 (en) Retader of double bond containing rubbers&#39; vulcanization
US5025047A (en) Use of N,N&#39;- and N,N&#39;,N&#39;-substituted silyl ureas as antidegradation agents and polymer blends which contain them
US3223684A (en) N-(propynyl)-2-(thiazole) sulfenamides as rubber accelerators
US3993633A (en) 2(1(2H)-phthalazinone)sulfenamides vulcanization inhibitors
EP0282434A1 (en) Rubber vulcanization system
JPH0245474A (ja) ビス(2,4―オルガニルチオ―s―トリアジン―6―イル)ポリスルフアン、その製法およびこれを含有する加硫可能な混合物
JPH11310662A (ja) ゴム用加硫剤およびそれを含むゴム組成物
JPH11293036A (ja) ゴム用加硫剤およびそのゴム組成物
To et al. Nt-Butyl Benzothiazole Sulfenimide a New Long-Delay, Slow-Curing Primary Amine Based Accelerator