CS241017B2 - Method of text make-up from arabic letters and device for its performance - Google Patents

Method of text make-up from arabic letters and device for its performance Download PDF

Info

Publication number
CS241017B2
CS241017B2 CS79688A CS68879A CS241017B2 CS 241017 B2 CS241017 B2 CS 241017B2 CS 79688 A CS79688 A CS 79688A CS 68879 A CS68879 A CS 68879A CS 241017 B2 CS241017 B2 CS 241017B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
letter
code
codes
memory
text
Prior art date
Application number
CS79688A
Other languages
English (en)
Other versions
CS68879A2 (en
Inventor
Joseph Aoun
Original Assignee
Lettera Arabica Sarl
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lettera Arabica Sarl filed Critical Lettera Arabica Sarl
Publication of CS68879A2 publication Critical patent/CS68879A2/cs
Publication of CS241017B2 publication Critical patent/CS241017B2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41JTYPEWRITERS; SELECTIVE PRINTING MECHANISMS, i.e. MECHANISMS PRINTING OTHERWISE THAN FROM A FORME; CORRECTION OF TYPOGRAPHICAL ERRORS
    • B41J5/00Devices or arrangements for controlling character selection
    • B41J5/30Character or syllable selection controlled by recorded information
    • B41J5/44Character or syllable selection controlled by recorded information characterised by storage of recorded information
    • B41J5/46Character or syllable selection controlled by recorded information characterised by storage of recorded information on internal storages
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41JTYPEWRITERS; SELECTIVE PRINTING MECHANISMS, i.e. MECHANISMS PRINTING OTHERWISE THAN FROM A FORME; CORRECTION OF TYPOGRAPHICAL ERRORS
    • B41J3/00Typewriters or selective printing or marking mechanisms characterised by the purpose for which they are constructed
    • B41J3/01Typewriters or selective printing or marking mechanisms characterised by the purpose for which they are constructed for special character, e.g. for Chinese characters or barcodes
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41JTYPEWRITERS; SELECTIVE PRINTING MECHANISMS, i.e. MECHANISMS PRINTING OTHERWISE THAN FROM A FORME; CORRECTION OF TYPOGRAPHICAL ERRORS
    • B41J5/00Devices or arrangements for controlling character selection
    • B41J5/08Character or syllable selected by means of keys or keyboards of the typewriter type
    • B41J5/10Arrangements of keyboards, e.g. key button disposition
    • B41J5/107Arrangements of keyboards, e.g. key button disposition for special purposes, e.g. Braille, Chinese, multi-language options

Landscapes

  • Input From Keyboards Or The Like (AREA)
  • Document Processing Apparatus (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu sestavování textu z arabských písmen a zařízení pro jeho provádění, zejména psacích strojů nebo dálnopisných zařízení.
Arabské písmo používá pro určitá písmena, která ' jsou označována jako základní písmena, různých tvarů, závisejících na· druhu předchozího a následujícího znaku. Jedno a totéž písmeno se proto podle toho, stojí-li v textu nezávisle nebo nachází-li · se na začátku nebo na konci slova nebo je-li vázáno s předcházejícím písmenem, píše rozdílně.
Z tohoto důvodu mají dosavadní klávesnice zařízení pro sestavování textů z arabských písmen, například psacích strojů, pro každé · základní písmeno nutně více různých tvarů. Tak jsou například · pro základní písmeno „ain“ udány na klávesách různé tvary. To vede k tomu, že pokud se má počet kláves redukovat na přijatelnou hodnotu, užívá se jediné klávesy pro dva tvary písmene, které mohou odpovídat · příslušnému základnímu písmeni, přičemž pro volbu správného tvaru písmene podle jeho polohy v textu je zapotřebí speciální volicí klávesy. To· vede ke složité manipulaci a následným chybám v psaném nebo tištěném textu.
V praxi musí osoba, obsluhující zařízení pro · sestavování · textu, nejprve zvolit klávesu, · na níž je udán potřebný tvar základ-, ního písmena, a následně odlišit tento · tvar pomocí speciální klávesy od druhého zna-. . ku, který je udán na téže klávese.
Uvedené nedostatky odstraňuje vynález, jehož podstatou je způsob sestavování textu z arabských písmen, zejména psacími stroji nebo dálnopisnými zařízeními, při němž se do sestavovací jednotky textu dodají kódy odpovídající každý jednotlivému písmenu nebo určité funkci, například mezeře nebo čárce, přičemž se každému písmenu, mající více než jednu formu závislou na poloze příslušného písmena v sestavovaném textu, přidělí jediný společný kód, a zpozdí se okamžik volby příslušné formy tohoto písmena · sestavovací jednotka obdržela nejméně jeden další kód, následující po kódu odpovídajícímu uvedenému písmenu, přičemž se · kód · uvedeného písmena srovná s uvedeným nejméně jedním následujícím kódem a zvolí se forma uvedeného písmena, odpovídající jeho poloze v textu. . .
V praxi dodávání kódů jednotlivým písmenům nebo funkcím se zpravidla provádí stisknutím příslušné klávesy.
Způsob podle vynálezu umožňuje zredukovat počet znaků na klávesách a zejména podstatně snížit potřebu manipulace se speciálními volicími klávesami. Zrychlí · se tak sestavování textu, sníží se nároky na soustředění obsluhy a podstatně se sníží výskyt chyb v textu v důsledku chybné manipulace se speciálními klávesami.
Podle jednoho obzvláštního znaku vynálezu volba příslušné formy na podkladě srovnání s · následujícím kódem závisí · na tom, odpovídá-li následujjcí. kód písmenu, .
nebo odpovídá-li znaménku nebo funkci.
V případě některých písmen se podle dalšího znaku vynálezu před zvolením příslušné formy uvedeného písmena jeho kód srovná · rovněž s · kódem, který předchází před kódem uvedeného písmena. Tím se umožní redukovat počet znaků na klávesách i pro· takovéto speciální případy. Volba příslušné formy · na podkladě srovnání · · s předchozím kódem 'závisí na tom, odpovídá-li předchozí kód vázanému písmeni, nebo odpovídá-li jinému písmeni, znaménku nebo funkci,
Vynález se též vztahuje na zařízení pro provádění výše uvedeného způsobu, · zahrnující klávesnici s klávesami odpovídajícími základním písmenům, které mohou být _ přítomny v textu · v několika různých · . formách, kódovací ústrojí pro přeměnu impulsů vydávaných stlačením kláves na odpovídající kódy, vstupní jednotku kódů, paměť, v níž jsou soustředěny všechny kódy odpovídající jednotlivým formám každého písmene, · . které může být přítomno v textu· v několika formách, pracovní paměť pro zaznamenávání a dočasné zadržování kódů, pocházejících ze vstupní jednotky, kontrolní ústrojí pro srovnávání · kódů vložených do vstupní jednotky, kódů přítomných v paměti a v pracovní paměti a pro vysílání konečných příkazů z paměti a pracovní paměti, a výstupní · jednotku pro přijímání výsledných kódů z · paměti nebo z pracovní paměti.
Způsob a zařízení umožňují zredukovat počet znaků na klávesách, tím · se zrychlí sestavování textů.
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popise na příkladě provedení s · odvoláním na připojené výkresy, ve kterých ' · znázorňuje obr. 1 klávesnici běžného psacího stroje pro · psaní · textu arabskými. písmeny, obr. 2 klávesnici · · psacího stroje pro psaní textu arabskými písmeny podle vynálezu, obr. · 3 klávesnici · dálnopisného zařízení ' · podle vynálezu · s · arabskými a latinskými · písmeny; obr. 4 blokové schéma · zařízení podle vynálezu, obr. 5a, obr. 5b, obr. 5c a obr? 5d · čtyři tvary základního písmena „ain“' · á obr. 6a příklad písmene · spojeného s · následujícím písmenem a obr. 6b příklad pisnfene odděleného od následujícího písmene. .
Podle vynálezu odpovídá · každé základní písmeno jediné klávese klávesnice. U základních písmen, která se mohou· písemně vyskytnout ve více tvarech, je na klávese, udán pouze jeden z těchto tvarů, například první tvar.
Pro usnadnění obsluhy se nachází klávesa, odpovídající danému základnímu písmenu, · na témže místě klávesnice jako klávesa běžné klávesnice, odpovídající prvnímu tvaru tohoto písmene.
Při stisknutí klávesy, odpovídající základnímu písmenu, nastává výběr vhodného tvaru tohoto základního písmene v · závislosti na písmenech, odpovídajících klávesám, stisknutým po nebo před a po příslušné klávese.
Zvolený tvar základního písmene závisí nejprve na tom, adpovídá-li poté stisknutá klávesa písmenu („ne N“) nebo znaku nebo funkci, které neznamenají žádné písmeno („N“). Tento tvar může být dále závislý též na tom, odpovídá-li předtím stlačená klávesa vázanému písmenu („L“j nebo jinému znaku, písmenu nebo jiné funkci, které ne znázorňují písmeno („ne L“).
U psacích strojů je tvar určitých základních písmen určován bud oběma následujícími klávesami, jak je tomu u základních písmen, udaných na klávesách 15, 26, 27, 30, 31, 38, pokud je první poté použitou klávesou klávesa 26 nebo 36; nebo jen vlastností první klávesy z následujících, jedná-li se o jednu z kláves 37, 39 nebo 44 (obr. 2).
Klávesy klávesnice, znázorněné na obr. 2, mohou být na základě svých vlastností rozděleny do následujících tří kategorií:
1.
Klávesy pro vázaná písmena „L“ (srovnej obr. 6a): Tato vázaná písmena odpovídají těm, která jsou v písmu spojena s následujícími písmeny.
V klávesnici, znázorněné na obr. 2, odpovídají tato písmena klávesám 3, 4, 13 až 28, .
až 33 a 36.
2.
Klávesy pro oddělená písmena „D“ (srovnej obr. 6b): Tato oddělená písmena jsou taková, která nejsou spojena s následujícím písmenem. V klávesnici, znázorněné na obr. 2, odpovídají klávesám 5, 6, 29, 37, 39, 40, 41, 43 a 44.
3.
Klávesy, které neodpovídají písmenu „N“: К této kategorii kláves patří klávesy pro znaky, které jsou v klávesnici,' znázorněné na obr. 2, znázorněny jako písmena a číslice v polohách 1, 2, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 34 a 42, jakož i pod číslicemi v polohách 3, 4, 5, 6, jakož i obě klávesy 38 a 45.
К této kategorii kláves patří dále všechny klávesy, které odpovídají určitým funkcím stroje, příkladně pro posun papíru, pohyb vozíku atd.
Volba jednoho ze čtyř tvarů základního písmene „ain“ (srovnej obr. 5) podle vlastností předtím a potom stlačené klávesy, je vysvětlena v následující tabulce I:
TABULKA I
Předcházející klávesa Následující klávesa Zvolený tvar (srov.
D D 1
D i L 1
ne L ne N
N D 1
N L 1
L D 2
L ne N
L L 2
L N 3
D N 4
ne L N
N N 4
Pro každé základní písmeno, které se může vyskytnout ve více tvarech, obsahuje elektronické zařízení přiřazené klávesnici, logické ústrojí, které určuje vhodný tvar písmene v závislosti na klávesách, stlačených po nebo před a po příslušné klávese, podobně jako bylo v předcházejícím textu vysvětleno na příkladu pro písmeno „ain“.
Kódů, takto vytvořených popsanou klávesnicí, může být rovněž použito pro řízení všech druhů sázecích, tiskařských, resp. psacích strojů s obrazovkou nebo bez ní, jako jsou příkladně psací stroje, sázecí stroje, dálnopisy a podobně.
Způsob podle vynálezu, vysvětlený na uvedených příkladech, lze tak charakterizovat tak, že se do sestavovací jednotky textu dodávají kódy odpovídající každý jednotlivému písmenu nebo určité funkci, přičemž se každému písmenu, majícímu více než jednu formu závislou na poloze v sestavovaném textu, přidělí jediný společný kód. Okamžik volby příslušné formy tohoto písmena sestavovací jednotkou se zpozdí až do doby, kdy sestavovací jednotka obdržela nejméně jeden další kód, následující po kódu odpovídajícímu uvedenému písmenu, přičemž se kód uvedeného písmena srovná s uvedeným nejméně jedním následujícím kódem a zvolí se forma uvedeného písmena, odpovídající jeho poloze v textu.
Zařízení podle vynálezu, vhodné к provádění výše uvedeného způsobu vytváření textů s arabskými písmeny, má klávesnici s klávesami, které odpovídají různým znakům, určeným к přenášení, sazbě nebo tisku.
Klávesnice může být přitom konstruována tak, jak je znázorněno na obr. 2 a 3.
V této klávesnici odpovídají ta písmena, která se mohou podle způsobu svého použití vyskytnout ve více tvarech, vždy jen jediné klávese. Klávesnice ovládá elektronické zařízení, které může být v praxi konstruováno s mikroprocesory. Jeho funkční příklad obr. 4.
Jak je z obr. 4 patrno, zahrnuje zařízení podle vynálezu klávesnicí a s klávesami odpovídajícími základním písmenům, které mohou být přítomny v textu v několika různých formách, spojenou s kódovacím ústrojím c pro přeměnu impulsů vydávaných stlačením kláves na odpovídající kódy. Dále zahrnuje vstupní jednotku f kódů, paměť d, v níž jsou soustředěny všechny kódy odpovídající jednotlivým formám každého písmena, které může být přítomno v textu v několika formách, a pracovní paměť e pro zaznamenávání a dočasné zadržování kódů, pocházejících ze vstupní jednotky f. Součástí zařízení je dále kontrolní ústrojí b pro srovnávání kódů vložených do vstupní jednotky f, kódů přítomných v paměti d a v pracovní paměti f a pro vysílání konečných příklazu z paměti f. Výsledné kódy z paměti d nebo z pracovní paměti f pak přijímá výstupní jednotka g.
Kontrolní ústrojí b, kódovací ústrojí c a vstupní a výstupní jednotka f a g jsou s výhodou mikroprocesory LSI. Paměť d může být mikroprocesor LSÍ-ROM (read only memoryj a pracovní paměť e mikroprocesor „LSI-RAM“ (read after memory).
V následujícím příkladě jsou popsány různé fáze způsobu výběru tvaru základního písmene, vycházejíce ze stisknutí jediné klávesy klávesnice, která odpovídá všem možným tvarům tohoto základního písmene, jak probíhají při provádění způsobu podle vynálezu.
V uváděném příkladě se vychází z toho, že pracovní paměť e obsahuje na začátku následujícího sledu různých fází způsobu následující informace:
— v první části: vlastnost („L“ nebo „ne L“) bezprostředně předtím stlačené klávesy, — v druhé části: kód klávesnice, odpovídající předtím stisknuté klávese, pokud tato klávesa odpovídá písmenu, které se může vyskytnout ve více tvarech. V opačném případě je druhá část pracovní paměti e prázdná.
Pracovní průběh:
1. Je stisknuta klávesa klávesnice a.
2. Stisknutím této klávesy je zajištěno vytvoření kódu klávesnice, odpovídajícího této klávese, které je prováděno kódovacím ústrojím c klávesnice a.
3. Kódovací ústrojí c klávesnice vede kód, Odpovídající stisknuté klávese, do vstupní jednotky f, v níž je informace ihned uložena.
4. Kontrolní ústrojí b přijímá určité informace,. vyskytující se ve vstupní jednotce f. Odpovídající kód stisknuté klávesy přitom umožňuje rozeznání, odpovídá-li klávesa písmenu, které se vyskytuje jen v jednom· tvaru, nebo písmenu, které se může vyskytovat ve více tvarech.
5. Kontrolní ústrojí b přezkouší v první části pracovní paměti e, obsahuje-li druhá část této paměti kód klávesnice a, který odpovídá písmenu, které se může vyskytnout ve více tvarech, přičemž výstupní kód tvaru, určeného к tisku nebo přenosu, není dosuď vybrán. V daném případě je nutno zjistit, že je druhá část pracovní paměti e prázdná.
6. Kontrolní ústrojí b zjistí v první části pracovní paměti e, bylo-li posledním tištěným, popřípadě přeneseným písmene vázané písmeno („L) nebo nevázané písmeno („ne L“J-
7. Kontrolní ústrojí b se dotazuje paměti a vybírá všechny výstupní kódy, které odpovídají různým tvarům, které mohou být tištěny, popřípadě přenášeny a které se týkají stisknuté klávesy. V popisovaném příkladě se předpokládá, že stisknutá klávesa odpovídá písmenu „ain“ (srovnej obr. 5), pro něž jsou možné čtyři různé tvary.
. 8. Podle informace („L“ nebo „ne L“) existující v první části pracovní paměti e, eliminuje kontrolní ústrojí b dva ze čtyř výstupních kódů pro písmeno „ain“. Vykazovala-li předcházející klávesa vlastnost „L“ (vázané písmeno), eliminuje kontrolní ústrojí b výstupní kóďy, odpovídající tvarům 1 a 4 podle obr. 5. V opačném případě jsou vyloučeny tvary 2 a 3 z obr. 5 (srovnej i tabulku I v předchozím textuj.
9. Kontrolní ústrojí b vymaže pracovní paměť e a poskytne jí nové informace.
a) V první části paměti, je-li písmeno „ain“ vázané („I“) nebo („ne L“), a sice nezávisle na tom, je-li písmeno vybráno definitivně nebo ne, což v uváděném případě nenastává;
b) do druhé části pracovní paměti e je zapsán kód, patřící písmenu „ain“, přenosem od vstupní jednotky f do pracovní paměti e. Tato druhá část pracovní pamětí e obdrží tuto informaci jen tehdy, odpovídá-li kód klávesnice více výstupním kódům, jak je tomu v případě písmene „ain“.
10. Poté je stisknuta následující klávesa, a vstupní jednotka f obdrží odpovídající kód klávesnice a od kódovacího ústrojí c, který je přechodně uložen.
11. Kontrolní ústrojí b zkoumá vlastnosti „N“ nebo „ne N“ kódu, přítomného ve vstupní jednotce f. '
12. Kontrolní ústrojí b zjišťuje v první části pracovní paměti e přítomnost nebo nepřítomnost kódu -klávesnice v druhé části pracovní paměti e. V daném případě takový kód v druhé části pracovní paměti c existuje. Kontrolní ústrojí b dále zjišťuje, že již byly vyloučeny dva výstupní kódy.
13. V závislosti na informacích, obdržených ve výše uvedené fázi 11 průběhu pracovního postupu, vybere kontrolní ústrojí b v paměti d jeden z obou zbývajících výstupních kčdú. Je-li kódem klávesnice vstupní jednotky f ,,N“, vyloučí kontrolní ústrojí výstupní kódy, odpovídající tvaru 1 nebo 2 na obr. 5. zatímco, je-li kódem klávesnice vstupní jednotky f „ne N“, vyloučí výstupní kódy, odpovídajícím tvarům 3 nebo 4 podle obr. 5 (srovnej též s tabulkou I v předchozím textu). Při respektování prvního výběru, prováděného ve fázi 8 průběhu pracovního postupu, jakož i tohoto druhého výběru, je tak ze čtyř výstupních kódů pro písmeno „ain“ vybrán kód jediný.
14. Kontrolní ústrojí b provádí dále přenos tohoto jediného vybraného výstupního kčdu přes paměť d do výstupní jednotky g.
Odpovídá-li stisknutá klávesa základnímu písmenu, které může vykazovat tři různé tvary, jsou prováděny stejné fáze postupu, jaké byly popsány v předcházejícím textu.
Odpovídá-li stisknutá klávesa naproti tomu základnímu písmenu, které vykazuje jen dva různé tvary, které odpovídají bud začátku, nebo konci slova, je to zjištěno kontrolním ústrojím b ve výše uvedené fázi 7 průběhu pracovního postupu, přičemž následně fáze 8 odpadá.
Odpovídá-li naproti tomu stisknutá klávesa písmenu nebo znaku, pro které přichází v úvahu jen jediný tvar, odpadají v důsledku toho fáze 8 a 13 výběru.
Z výše uvedeného vysvětlení vyplývá, Že na základě vlastnosti následující klávesy („N“ nebo „ne N“), jakož i .případně vlastnosti předchzející klávesy („L“ nebo „ne L“), je vybírán vhodný tvar tištěného nebo přenášeného základního písmene při použití jen jediné klávesy pro všechny tvary tohoto základního písmene.
Při aplikaci způsobu podle vynálezu na přenos zpráv po běžných dálnopisných sítích je výhodné mít к dispozici bialfabetickou klávesnici, kde každá klávesa nese arabský a latinský znak nebo písmeno.
Pro vytvoření spojení užívá obsluhující osoba na zavolání účastníka latinského systému. Servisní kanály, jako například údaje o obsazených přípojích, poruchových spojeních atd. jsou přitom automaticky vyjadřovány v obou obecedách a obou jazycích. Je-li spojení vytvořeno, volí obsluhující osoba v závislosti na sdělované zprávě latinský nebo arabský způsob sdělení.
Přijímač musí být schopen identifikace řeči přijímaných kódů, jakož i přeměny do latinského nebo odpovídajícího způsobu sdělení.
К tomu účelů jsou přijímané kódy ukládány do paměti, jejíž kapacita je větší než jedna řádka. Je-li tato paměť naplněna a к tomuto řádku neexistuje kód pro arabský systém, začne přístroj tisknout přijímaný kód v latinském systému. V opačném případě se přístroj při přijetí takového kódu automaticky přepíná na arabský způsob provozu.
V arabsky píšících zemích začínají téměř všechna sdělení slovy „BAsmallah“ — „Bism Illah Alrouhman AI Rahim“, v níž je jakákoli chyba psaní nebo tisku považována za chybu velmi závažnou. Proto je důležité automatizovat přenos této náboženské formulace, pocházející z koránu. Podle vynálezu je proto v klávesnici upravena speciální klávesa, která umožňuje automatické vytištění, resp. automatický přenos této formulace.
Z výše uvedeného textu je dále patrno, že elektronická část (b, c, d, f, g) psacího, sázecího nebo přenosového zařízení podle vynálezu může být v závislosti na příslušných požadavcích nebo příkladně z důvodů přenosu spojena s tisknoucím přijímačem nebo s klávesnicí.

Claims (5)

  1. PŘEDMĚT
    1. Způsob sestavování textu z arabských písmen, zejména psacími stroji nebo dálnopisnými zařízeními, při kterém se do sestavovací jednotky textu dodají kódy odpovídající každý jednotlivému písmenu nebo určité funkci, například mezeře nebo čárce, vyznačený tím, že se každému písmenu, majícímu více než jednu formu závislou na poloze příslušného písmena v sestavovaném textu, přidělí jediný společný kód, a zpozdí se okamžik volby příslušné formy tohoto písmena sestavovací jednotkou až do doby, kdy sestavovací jednotka obdržela nejméně jeden další kód, následující po kódu odpovídajícímu uvedenému písmenu, přičemž se kód uvedeného písmena srovná s uvedeným vynálezu nejméně jedním následujícím kódem a zvolí se forma uvedeného písmena, odpovídající jeho poloze v textu.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že volba příslušné formy na podkladě srovnání s následujícím kódem závisí na tom, odpovídá-li následující kód písmenu, nebo odpovídá-li znaménku nebo funkci.
  3. 3. Způsob podle bodu 1 nebo 2, vyznačený tím, že před zvolením příslušné formy uvedeného písmena se jeho kód srovná rovněž s kódem, který předchází před kódem uvedeného písmena.
  4. 4. Způsob podle bodu 3, vyznačený tím, že volba příslušné formy na podkladě srovnání s předchozím kódem závisí na tom, odpovídá-li předchzí kčd vázanému písmeni,· neboodpbvíd'á-Ii jedinému - písmeni; znaménu- nebo·· funkci.'
  5. 5. - Zař-lž^ní· pr-ouprováděhí způsobu podle kteřéhokólv z bodů· -1 až‘4, vyznačené tím, že zahrnuje ^klávesnici (a> s klávesami odpovídajícími základním ·- · písmenům, · které mohou být · přítomny · v textu· w několika - -růz'1' nýc.h‘ formách, kódovací· ústrojí ·· (cj pro ·pře-měnu - · impulsů > - vydávaných: stlačeními · · klá^-. vesvpa · - odpovídající· kódy;· vstupní - jednotku (f.)!kódů^ipaměť' (d); v níž-jsou-soustředěny’ všechny · kódyr· odpovídající·' jednotlivým · for12 mám každého písmene, které může být - přítomno · -v textu v několika· -formách, -pracovní: paměť (ej pro zaznamenáván-'· ;a - -dočasné· zadržovánu - kódů',· - pocházejících· 'ze · vstupní' jednotky - (f); · kontrolní· ústrojí: · ' (b) · · pro srovnávání· - kódů - vložených· ’do -vstupní:, jednotky- (f), kódů-·přítomnýdvv paměti·' (dj' a v pracovní-paměti- (f)' a pro- ·vy:tflání··koneÉ-’ ných- -příkazů - z pamětí- - (d) h - pracovní paměti - (f ], - a výstupní - - jednotku (g) - pro- při jímání· - výsledných kódů - - z - paměti · (d) nebó z -pracovní- paměti- - (f).·
CS79688A 1978-02-07 1979-01-31 Method of text make-up from arabic letters and device for its performance CS241017B2 (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LB56278 1978-02-07
LB57178 1978-05-15
LB83278 1978-11-01

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS68879A2 CS68879A2 (en) 1985-06-13
CS241017B2 true CS241017B2 (en) 1986-03-13

Family

ID=27350576

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS79688A CS241017B2 (en) 1978-02-07 1979-01-31 Method of text make-up from arabic letters and device for its performance

Country Status (22)

Country Link
US (1) US4527919A (cs)
AT (1) AT380834B (cs)
BR (1) BR7900726A (cs)
CA (1) CA1123360A (cs)
CH (1) CH640781A5 (cs)
CS (1) CS241017B2 (cs)
CY (1) CY1187A (cs)
DD (1) DD141912A5 (cs)
DE (1) DE2902312C2 (cs)
DK (1) DK29479A (cs)
EG (1) EG13982A (cs)
ES (1) ES477504A1 (cs)
FR (2) FR2416117B1 (cs)
GB (1) GB2013577B (cs)
HK (1) HK36583A (cs)
IN (1) IN150815B (cs)
IT (1) IT1109760B (cs)
JO (1) JO1088B1 (cs)
MY (1) MY8400185A (cs)
NL (1) NL7900830A (cs)
SE (1) SE439898B (cs)
SG (1) SG17983G (cs)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2939271A1 (de) * 1979-09-28 1981-04-09 Olympia Werke Ag, 2940 Wilhelmshaven Speicherschreibmaschine mit wechselbarem summentypentraeger
BE891911A (fr) * 1982-01-27 1982-05-17 Europ Agence Spatiale Dispositif numerique pour commander la representation graphique de caracteres
CA1207905A (en) * 1983-05-17 1986-07-15 Mohamed F. Metwaly Method and system for the generation of arabic script
EP0157838B1 (en) * 1983-10-06 1989-05-10 BARNEA, Zwi Reproduction of complex character symbols by combining sub-symbols
US4680710A (en) * 1984-11-19 1987-07-14 Kizilbash Akeel H Computer composition of nastaliq script of the urdu group of languages
GB8719115D0 (en) * 1987-08-12 1987-09-16 Linotype Ltd Printing
US6799914B2 (en) * 2001-06-27 2004-10-05 Timespace System Co., Ltd. Arabic-persian alphabeth input apparatus
US20070020591A1 (en) * 2005-07-22 2007-01-25 Alsalem Alsabah Sheikha Lateef Methods and aids for teaching Arabic to the blind
KR20070094411A (ko) * 2006-03-17 2007-09-20 삼성전자주식회사 이동 통신 단말의 문자 입력 방법 및 장치
WO2008098317A1 (fr) * 2007-02-16 2008-08-21 Mchichi El Khatir Clavier pour lettres arabes
WO2010094121A1 (en) * 2009-02-20 2010-08-26 Mohamed Madi Mohsen Keyboard for languages based on the arabic script
KR101549808B1 (ko) * 2015-07-01 2015-09-02 조돈우 아랍문자 입력장치
USD780838S1 (en) * 2015-09-21 2017-03-07 Adobe Systems Incorporated Type font
US9298277B1 (en) * 2015-12-02 2016-03-29 Sheikha Sheikha Salem Alsabah Method for typing Arabic letters and associated diacritics

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB668418A (en) * 1949-08-12 1952-03-19 Creed & Co Ltd Improvements in or relating to printing telegraph apparatus
US2940575A (en) * 1957-12-19 1960-06-14 Royal Mcbee Corp Typing machines for arabic group languages
GB1162180A (en) * 1966-12-24 1969-08-20 Linotype Machinery Ltd Means for Controlling Typographic Composing Machines
US3513968A (en) * 1967-01-24 1970-05-26 Compugraphic Corp Control system for typesetting arabic
US3509817A (en) * 1968-11-21 1970-05-05 Mohawk Data Sciences Corp Line printing with proportional spacing and justification
US3938099A (en) * 1972-11-02 1976-02-10 Alephtran Systems Ltd. Electronic digital system and method for reproducing languages using the Arabic-Farsi script
FR2240613A6 (en) * 1973-08-06 1975-03-07 Azzeddine Mohamed Arabic character typing keyboard - has vowels in adjacent lines of keys forming groups of two
US4020467A (en) * 1973-09-28 1977-04-26 Sharp Kabushiki Kaisha Miniaturized key entry and translation circuitry arrangement for a data processing unit
GB1461413A (en) * 1973-11-01 1977-01-13 Ibm Method and apparatus for recording or reproducing data in an arabic script
DE2517555A1 (de) * 1975-04-21 1976-11-11 Dietmar Dipl Kfm Dr Lainer Bueromaschine
US4150902A (en) * 1976-07-19 1979-04-24 Ing. C. Olivetti & C. Electronic printer having a single tracing element for tracing out alphanumeric characters
IT1071811B (it) * 1976-11-03 1985-04-10 Olivetti & Co Spa Dispositivo di visualizzazione o stampa di testi in caratteri di un alfabeto del gruppo di lingue arabe
US4145570A (en) * 1977-10-31 1979-03-20 Diab Khaled M Method and system for 5-bit encoding of complete Arabic-Farsi languages

Also Published As

Publication number Publication date
IT7919574A0 (it) 1979-01-24
GB2013577B (en) 1982-12-08
CY1187A (en) 1983-10-07
FR2590843A1 (fr) 1987-06-05
SE439898B (sv) 1985-07-08
NL7900830A (nl) 1979-08-09
JO1088B1 (en) 1982-07-10
IT1109760B (it) 1985-12-23
CS68879A2 (en) 1985-06-13
CA1123360A (en) 1982-05-11
US4527919A (en) 1985-07-09
IN150815B (cs) 1982-12-25
SE7901020L (sv) 1979-08-08
AT380834B (de) 1986-07-10
GB2013577A (en) 1979-08-15
FR2416117A1 (fr) 1979-08-31
HK36583A (en) 1983-09-23
BR7900726A (pt) 1979-09-04
ATA38079A (de) 1985-12-15
ES477504A1 (es) 1980-06-16
CH640781A5 (fr) 1984-01-31
DK29479A (da) 1979-08-08
DE2902312C2 (de) 1985-11-14
FR2416117B1 (fr) 1987-12-31
SG17983G (en) 1985-01-11
MY8400185A (en) 1984-12-31
DD141912A5 (de) 1980-05-28
EG13982A (en) 1983-03-31
DE2902312A1 (de) 1979-08-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS241017B2 (en) Method of text make-up from arabic letters and device for its performance
US5600770A (en) System for centrally controlling letter data
US7293229B2 (en) Ensuring proper rendering order of bidirectionally rendered text
US6204782B1 (en) Unicode conversion into multiple encodings
CN101052942B (zh) 打印系统软件体系
US4614978A (en) Office communications system
US4270022A (en) Ideographic character selection
US3998310A (en) Apparatus for recording data in arabic script
GB1565439A (en) Bialphabetic teleprinter for texts in latin and arabic characters
MY123594A (en) Method and apparatus for composite font generation
US4879653A (en) Selection system for ideographic characters by touch typing using phonetic/hieroglyphic codes
US6331896B1 (en) Printing system and method for avoiding unnecessarily repetitive operations while preparing print data
CA1121061A (en) Method and system for 5-bit encoding of complete arabic-farsi languages
US6320670B1 (en) Method and system for address determination
US20030084068A1 (en) Method and system for providing control marks on a document
GB2030335A (en) Ideographic Character Encoding
KR101365400B1 (ko) 프린터 드라이버, 인쇄 제어 방법 및 컴퓨터 판독 가능한 기록 매체
US6978421B1 (en) Handwriting text input system
JP2009521018A (ja) エモーティコンメッセージ変換システムおよび変換方法
US4649231A (en) Method for the transmission of characters by means of the code combinations of a telegraph alphabet
US4498073A (en) Keyboard with simultaneous operations
AU596185B2 (en) Collating of a document upon printing
EP3951623A1 (en) Method and apparatus for defining and communicating a unique identifier
US4395587A (en) Method and apparatus for representing characters
JP2002337416A (ja) 印刷装置