CS231818B1 - Manufacturing process of a core yarn from a band of fibres - Google Patents

Manufacturing process of a core yarn from a band of fibres Download PDF

Info

Publication number
CS231818B1
CS231818B1 CS823229A CS322982A CS231818B1 CS 231818 B1 CS231818 B1 CS 231818B1 CS 823229 A CS823229 A CS 823229A CS 322982 A CS322982 A CS 322982A CS 231818 B1 CS231818 B1 CS 231818B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
yarn
fibers
core
fiber
twisting
Prior art date
Application number
CS823229A
Other languages
English (en)
Inventor
Petr Kroupa
Rudolf Sramek
Jiri Fantl
Original Assignee
Petr Kroupa
Rudolf Sramek
Jiri Fantl
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority to CS8203229D priority Critical patent/CS8203229A/cs
Application filed by Petr Kroupa, Rudolf Sramek, Jiri Fantl filed Critical Petr Kroupa
Priority to CS823229A priority patent/CS231818B1/cs
Priority to DE19833345170 priority patent/DE3345170A1/de
Priority to GB08333937A priority patent/GB2151665B/en
Priority to CH6909/83A priority patent/CH662365A5/de
Priority to JP58244390A priority patent/JPS60139825A/ja
Priority to FR848400872A priority patent/FR2558488B1/fr
Priority to US06/573,045 priority patent/US4598537A/en
Publication of CS231818B1 publication Critical patent/CS231818B1/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D02YARNS; MECHANICAL FINISHING OF YARNS OR ROPES; WARPING OR BEAMING
    • D02GCRIMPING OR CURLING FIBRES, FILAMENTS, THREADS, OR YARNS; YARNS OR THREADS
    • D02G1/00Producing crimped or curled fibres, filaments, yarns, or threads, giving them latent characteristics
    • D02G1/02Producing crimped or curled fibres, filaments, yarns, or threads, giving them latent characteristics by twisting, fixing the twist and backtwisting, i.e. by imparting false twist
    • D02G1/04Devices for imparting false twist
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H1/00Spinning or twisting machines in which the product is wound-up continuously
    • D01H1/11Spinning by false-twisting
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Description

Vynález ее týká způsobu výroby Jádrové příze ze stužky vláken. Většině známých způsobů výroby příze využívá ke zpevnění vlákenného útvaru zakrucování vláken. Zařízení ne udělování zákrutů je limitujícím faktorem produktivity dopřádacích strojů. Navržené pneumatické systémy výroby příze nahrazují zákrutotvorné strojní dílce pneumatickým rotačním’ polem. Rotujícím proudem vzduchu může být vláknům udělován zákrut velkou frekvencí.
Je známo několik způsobů, které udělují vláknům nepravý zákrut.
U jednoho známého způsobu uděluje zákrutotvorný element okrajovým vláknům méně zákrutů než vláknům hlavného svazku. Po rozkroucení tato vlákna vytvoří oviny pravým zákrutem na nezakrouceném jádru. Takto lze spřádat dlouhá staplová vlákna, nebol oviny jsou realizovány pouze krátkými úseky vláken. Tento systém může být doplněn variantou s nekonečným hedvábím v jádru.
U dalěího známého postupu příze nastává zákrutová tryska vlákna pro jádro z jedné stužky a vlákna pro pláěl z druhé stužky. Zatímco jádru je udělován nepravý zákrut tryskou, vlákna pro plášl nalétávají na jádro bez zákrutu a ovinují se pravým zákrutem kolem jádra až ve stadiu zakrucování. Nevýhodou tohoto systému je, že napojování a ovíjení vláken je nahodilé e vlákna pláště nejsou dostatečně гаchycena v jádru.
Další známý systém využívá к tvorbě příze dvou trysek uspořádaných za sebou. V první trysce je svazku vláken udělován nepravý zákrut, v druhé je svazek vláken rozkrucován. Lehce zakroucená povrchová vlákna jsou uvolněna a vytvoří oviny kolem jádra* Nevýhodou systému je velká náročnost na udržení konstantního zakrucovecího a rozkrucovacího procesu.
Obě trysky musí totiž být seřízeny, tak, aby zakrucování a též vychýlení příze za účelem částečného uvolnění povrchových vláken bylo konstantní. Povrchová vlákna se u tohoto systému uvolňují při vychýlení příze třením o tvarované vložky.
U dalšího známého systému jsou konce vláken při zakrucování nepravým zákrutem uvolňovány proudem vzduchu. Při následném rozkroucení pak vytvoří oviny kolem jádra. Z tohoto systému je hlavním nedostatkem to, Že jak délka, tak i počet uvolněných konců vláken jsou nedostatečné.
Vynález si klade za cíl vytvořit žpůsob výroby jádrové příze ze stužky vláken, který odstraňuje nedostatky známých způsobů předení. Podstata způsobu podle vynálezu spočívá zejména v tom, že se ze stužky vláken při jejím průtahu uvolňují působením vnějších sil volné konce některých staplových vláken a vychyluJí se současně od směru hlavního toku stužky vláken, načež takto vzniklá stužka vláken s vychýlenými konci vláken se zakrucuje nepravým zákrutem, až z ní vznikne zakroucené jádro příze, к jádru příze se při jeho rožkrucování postupně přidržují vychýlené konce vláken a z nich se pak adhezí mezi nimi a jádrem příze, při samovolném rožkrucování jádra příze, vytvoří oviny, které rožkrucované jádro příze ovinou pravým zákrutem a zpevní.
Způsobem výroby podle vynálezu vzniká příze s dobrými vlastnostmi, přičemž prostředky к provádění tohoto způsobu jsou mimořádně jednoduché.
Zpracování vláken v přízi způsobem podle vynálezu je popsáno v následujícím popisu a znázorněno na přiložených výkresech, kde značí obr. 1 axonometrický pohled na způsob zpracování vláken v přízi podle tohoto vynálezu, obr. 2 schématické znázornění strukturálních změn vlákenného útvaru v průběhu zpracování vláken podle vynálezu.
Do spřádací zóny dopřádecího ústrojí je podávaná neznázorněným průtažným ústrojím jemná stužka paralelně uspořádaných vláken, která je soudržná mezi vlákenným provázáním, přičemž vzájemná soudržnost vláken je úměrná jejich hustotě. Je-li malá hustota, je též malá mezivlákenná soudržnost. Stužka vláken £ je podávána dvojicí podávačích válečků · · £ do spřádací zóny A. Před stiskovou linií těchto podávácích válečků 3. jsou vychylovány konce vláken £ od směru hlavního toku stužky £ vláken prouděním plynného média, např. vzduchu, z trubic 6_. Je vSak tdž možno působit jinými vnějšími silami, např. elektrostatickou nebo mechanickou silou, přičemž intenzita působení musí vyvolat odklon alespoň 3 % vláken £ z celkovdho počt-u vláken stužfcy £, a to v úhlovd hodnotě a^spon 30° vzhledem ke stužce £ vláken.
Vychýlení konců vláken £ je úměrné směru a intenzitě působících sil. Je účelné, aby vychýlení konců vláken £ bylo provedeno v rovině stiskové linie potdíávecích válečků 2. J. poddáajjcích stužku £ vláken do zákrutotvorné zóny B, přičemž délka odkloněných konců vláken je alespoň rovna 3 mm Za zákrutotaornou zónou B je zakrucování příze prováděno v rotačním pneumatickém pooi C, proudem vzduchu J3 v trysce X, přičemž v zákrutotvorné zóně В je stužka vláken £.stáčena zákrutem do příze, přitom zákrut proniká až ke stiskové linii podávácích válečků .2, £, kde se vytváří zákrutový trojúhelník 11 s volnými konci vláken £.
Tyto volné vychýlené konce vláken £ nejsou chyceny zákrutovými silami ·v zákrutovém trojúhelníku 11 , tudíž se nezakroccj jako vlákna uvnitř stužky £ vláken. Takto vzniká intenzívně zakroucené vlákenné jádro £, které je ovinuto oviny 17 z volných konců vláken £· Vlákenný útvar se · pohybuje dále pneumatickým rotačním polem £, až se v rozkrúcovací zóně D postupně ruší nepravý zákrut. · V jádru χ klesá zákrut k nulové hodnotě a oviny 17 volných konců vláken £ se převvjí na opačnou stranu a obtáčí v podstatě nyní nezakroucené jádro 9 pravým zákrutem. Oviny 17 volných konců vláken £ vzniká radiální ^íla, působbcí na vlákna jádra X, která jsou·takto stlačena, čímž vzniknou meeivlákenné třecí síly, které zpevní vlákenný útvar na svazkovou přízi 1 2. která je odtahována ívooící odtahových válečků £3» 14 a navíjena navíjecím ústrojím 16 na cívku· £5.

Claims (6)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU ,
    1. Způsob výroby jádrové příze ze stužky vláken, získané průtahem pramene staplových vláken v průtahovém ústrojí s průtahovými válečky, zpracovaných po průtahu nepravým zákrutem v zákrutotvorné zóně s následiým jejich rozkroucením, vyznačující se tím, že se ze stužky vláken při jejím průtahu uvolnj! působením . vn^^ích sí1 volné konce ně^erých staplových vláken a vychrluj se současně od směru hlavního toku stužky vláken, načež takto vzniklá stužka vláken s vychýlenými konci vláken se zakručme nepraným zákrutem, až z ní vznikne zakroucené jádro příze, k jádru příze se při jeho rozkrucování postupně přidružuj vychýlené konce vláken a z nich se pak adhezí mezi nimi a jádrem příze, při samovolném rozkrucování jádra příze, vytvoří oviny, které rozkrucované jádro příze ovinou pravým zákrutem a zpevní.
  2. 2. Způsob příze podle bodu 1 , vyzna^ící se tím, že konce vláken (4) se - · uvolňuj před stiskovou linií válečků (2, 3) průtahového ústroj, které podávaaí stužky do· zákrutotvorné zóny (B).
  3. 3. Způsob výroby příze podle bodu 1 , vyzna^jc! se tím, že se působením vnějších sil vyvodí délka volných konců vláken (4) alespoň na 3 mm.
  4. 4. Způsob výroby příze podle bodu 1, vyznaiojc! · se tím, že se volné konce vláken (4) vyctylují od stužky (1) vláken o dbel alesjoon 30°.
  5. 5. Způsob výroby příze podle bodu 1 , vyznačuje! se tím, že se vychýlí alespoň 3 % volných konců vláken (4) z celkového poštu vláken podávaných do zákrutotvorné zóny (B).
    231818 4
  6. 6. Způsob výroby příze podle bodu 1, vyznačující se tím, že volné konce vláken (4) se uvolňují ze stužky (1) vláken v rovině stiskové linie válečků (2, 3), podávajících 8tužku do zákrutotvorné zóny (B).
CS823229A 1982-05-05 1982-05-05 Manufacturing process of a core yarn from a band of fibres CS231818B1 (en)

Priority Applications (8)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS8203229D CS8203229A (cs) 1982-05-05
CS823229A CS231818B1 (en) 1982-05-05 1982-05-05 Manufacturing process of a core yarn from a band of fibres
DE19833345170 DE3345170A1 (de) 1982-05-05 1983-12-14 Verfahren und vorrichtung zur herstellung von seelengarn aus einem faserbaendchen
GB08333937A GB2151665B (en) 1982-05-05 1983-12-20 Method of manufacturing core yarns from fibre bands
CH6909/83A CH662365A5 (de) 1982-05-05 1983-12-23 Verfahren zur herstellung von buendelgarn aus einem faserbaendchen.
JP58244390A JPS60139825A (ja) 1982-05-05 1983-12-26 結束紡績方法
FR848400872A FR2558488B1 (fr) 1982-05-05 1984-01-20 Procede pour filer des fibres coupees
US06/573,045 US4598537A (en) 1982-05-05 1984-01-23 Method of manufacturing core yarns from fiber bands

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS823229A CS231818B1 (en) 1982-05-05 1982-05-05 Manufacturing process of a core yarn from a band of fibres

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS231818B1 true CS231818B1 (en) 1984-12-14

Family

ID=5371771

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS8203229D CS8203229A (cs) 1982-05-05
CS823229A CS231818B1 (en) 1982-05-05 1982-05-05 Manufacturing process of a core yarn from a band of fibres

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS8203229D CS8203229A (cs) 1982-05-05

Country Status (7)

Country Link
US (1) US4598537A (cs)
JP (1) JPS60139825A (cs)
CH (1) CH662365A5 (cs)
CS (2) CS231818B1 (cs)
DE (1) DE3345170A1 (cs)
FR (1) FR2558488B1 (cs)
GB (1) GB2151665B (cs)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5392588A (en) * 1982-06-07 1995-02-28 Burlington Industries, Inc. Spinning with hollow rotatable shaft and air flow
US5103626A (en) * 1984-12-03 1992-04-14 Burlington Industries, Inc. Fasciated yarn structure made by vacuum spinning
DE3638110C2 (de) * 1986-11-07 1995-06-14 Fritz Stahlecker Vorrichtung zum pneumatischen Falschdrallspinnen
DE3700186C2 (de) * 1987-01-06 1995-04-20 Fritz Stahlecker Verfahren zum Herstellen eines Zwirns und Vorlagespule für ein Zwirnen
JPS63203824A (ja) * 1987-02-18 1988-08-23 Murata Mach Ltd 紡績糸の製造装置
EP0361257A1 (de) * 1988-09-29 1990-04-04 Maschinenfabrik Rieter Ag Lieferwalzen eines Streckwerkes
CS275503B2 (en) * 1988-10-04 1992-02-19 Safar Vaclav Jet spinning frame
CS272424B1 (en) * 1988-10-04 1991-01-15 Safar Vaclav Method of fibrous fabric preparation during bunch yarn production and device for its realization
US5243813A (en) * 1989-10-04 1993-09-14 Fritz Stahlecker Process and an arrangement for false-twist spinning
DE4032940A1 (de) * 1990-10-17 1992-04-23 Fritz Stahlecker Vorrichtung zum pneumatischen falschdrallspinnen
US5848524A (en) * 1992-07-14 1998-12-15 Lappage; James Manufacture of yarn spun on closed-end, high draft spinning systems
JP3185393B2 (ja) * 1992-08-28 2001-07-09 村田機械株式会社 紡績方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3487619A (en) * 1966-09-02 1970-01-06 Du Pont Apparatus for high speed drafting
DE2065441A1 (de) * 1970-08-26 1973-08-23 Schubert & Salzer Maschinen Herstellungsverfahren eines stapelfasergarnes unter zufuehrung von vereinzelten fasern
JPS5243256B2 (cs) * 1973-04-10 1977-10-29
US4387487A (en) * 1979-10-16 1983-06-14 Murata Kikai Kabushiki Kaisha High draft apparatus in spinning machine
JPS57128221A (en) * 1981-01-31 1982-08-09 Toyota Central Res & Dev Lab Inc Air-twisting spinner
US4463549A (en) * 1981-06-30 1984-08-07 Toray Industries, Inc. Apparatus for making fasciated spun yarn
DE3373317D1 (en) * 1982-05-04 1987-10-08 Toray Industries Apparatus for manufacturing fasciated yarn

Also Published As

Publication number Publication date
JPH0380891B2 (cs) 1991-12-26
FR2558488A1 (fr) 1985-07-26
US4598537A (en) 1986-07-08
JPS60139825A (ja) 1985-07-24
GB8333937D0 (en) 1984-02-01
GB2151665B (en) 1987-01-07
DE3345170A1 (de) 1985-06-27
CH662365A5 (de) 1987-09-30
CS8203229A (cs) 1984-05-14
FR2558488B1 (fr) 1989-03-31
GB2151665A (en) 1985-07-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS231818B1 (en) Manufacturing process of a core yarn from a band of fibres
GB2115446A (en) Yarn manufacturing method and apparatus
CS239668B1 (en) Buching yarn with staple fibre and its method of manufacture
EP0663026B1 (en) Improvements to the manufacture of yarn spun on closed-end, high draft spinning systems
US4922701A (en) System for producing yarn
US5848524A (en) Manufacture of yarn spun on closed-end, high draft spinning systems
JPS599234A (ja) コアスパン糸の製造方法と装置
US3123972A (en) Slub yarn
WO1994009195A1 (en) High bulk, multi-component yarn
JPH07157934A (ja) 特殊紡績糸及びその製造方法
US3044251A (en) Method of producing slub yarn with an intermittent core
JPS6112924A (ja) 紡績糸の製造方法
US5802826A (en) Production of core/wrap yarns by airjet and friction spinning in tandem
SK277839B6 (en) Method of airmoulding of fibrous system from glass fibres and device for realisation of this method
IT9048217A1 (it) Procedimento per la produzione di filato
US3144746A (en) Apparatus for producing slub yarn
RU2234472C2 (ru) Способ и устройство для изготовления жгутового соединения из стеклянных волокон
JPH08158171A (ja) クローズドエンド・ハイドラフト紡糸システムで紡糸される糸の製造の改良
JPH0390636A (ja) 仮撚紡績方法と該方法を実施するための装置
JPH0718522A (ja) 空気紡績装置
JPS5920012B2 (ja) ケツソクボウセキシノセイゾウホウホウ
JPS6411728B2 (cs)
GB2123446A (en) Untwisted glass yarn
CS272424B1 (en) Method of fibrous fabric preparation during bunch yarn production and device for its realization
JPS61252320A (ja) 合糸方法及びその装置