CS225830B2 - The present manufacturing process of the animal hairs and leathers from natural rabbit,sheep and goat skins - Google Patents

The present manufacturing process of the animal hairs and leathers from natural rabbit,sheep and goat skins Download PDF

Info

Publication number
CS225830B2
CS225830B2 CS812020A CS202081A CS225830B2 CS 225830 B2 CS225830 B2 CS 225830B2 CS 812020 A CS812020 A CS 812020A CS 202081 A CS202081 A CS 202081A CS 225830 B2 CS225830 B2 CS 225830B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
hair
liter
skin
enzymes
skins
Prior art date
Application number
CS812020A
Other languages
English (en)
Inventor
Ferenc Keskeny
Tibor Magyar
Istvan Turu
Original Assignee
Generalimpex Magyar Kulkereske
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Generalimpex Magyar Kulkereske filed Critical Generalimpex Magyar Kulkereske
Publication of CS225830B2 publication Critical patent/CS225830B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14CCHEMICAL TREATMENT OF HIDES, SKINS OR LEATHER, e.g. TANNING, IMPREGNATING, FINISHING; APPARATUS THEREFOR; COMPOSITIONS FOR TANNING
    • C14C1/00Chemical treatment prior to tanning
    • C14C1/04Soaking

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Treatment And Processing Of Natural Fur Or Leather (AREA)
  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • Chemical Or Physical Treatment Of Fibers (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu současná výroby jakostních usní a zvířecích chlupů ze surových kůží, jejichž chlupy jsou vhodné pro zpracování především v textilním průmyslu, zejména z králičích, ovčích a kozích kůží.
Při zpracování surových kůží se vždy usiluje o dosažení co nejvyšší Hodnoty hotových výrobků. Jednou z moonnosí, jak toho dosáhnout, je získávat při výrobě usní vhodnými postupy chlupy, cenné pro průmyslové zužitkování, a tím zužitkovat jak kůži, tak i srst zvířat.
Zpracování surových ovčích kůží a králičích kožek představuje z tohoto hlediska obzvláštní problém, poněvadž pro použití rouna, resp. chlupů v textilním průmyslu misí být zaručena příslušná jakost. K získání králičích chlupů se kůže obvykle stříhají. Jakost získaných chlupů vyhovuje požadavkům průmyslu, avšak kožka pak již není vhodná pro výrobu usní.
Aby se surová kůže zbavUa chlupů, používá se též loužení kůží (vápněn). Loužením se dosáhne odchlupení kůže, má však za následek do určité míry i uvolnění vláknité struktury kůže.
Lou^cí prostředky, převážně používané v průmyslové praxi, působí chemicky. Hádrlyzují v alkalickém prostředí vrstvu mezi škárou a vnější pokožkou, a tím uvolňují vazbu mezi oběma těmito vrstvami.
Pro zmenšení poškození chlupů byly vyvinuty četné loužicí postupy šetřící ' chlupy, jejichž společrým znakem je pouští několika lázní. Podle maďarského patentového spisu č. 143 247 se na surové kůže nejprve působí popřípadě pudrovaným, málo koncentrovarým roztokem sirníku sodného a pak čistou břečkou hydroxidu vápenatého.
Podle patentového spisu NSR č· 1 288 728 se surové kůže podrobí k získání jakostně vhodných chlupů biologickému loužení, při němž se k uvolnění vazby mezi ěkárou a vnější pokožkou používá enzymových proteolytických prostředků· Ke zvýšení účinku enzymu se v mnoha případech používá předběžného alkalického botnání (ARA, RÚHM, Darastadd)· Podobné způsoby jsou popsány i ve vykládacím spisu NSR č· 1 233 530, jakož i v patentových spisech USA číslo 2 791 535, 3 076 749 a 2 857 317. Těchto postupů se však používá jen v omezeném rozsahu, poněvadž jakost usní obecně nedosahuje jakosti dosažitelné loužením a nadto jsou tyto postupy i značně nákladné.
Známé technologie, včetně enzymaaických postupů, nejsou vhodné pro získávání současně králičích chlupů použitelných v textilním průmyslu a vhodiých usní pro účely odívání· Podobná je situace i při zpracování ovčích kůží, u nichž nebylo možno výše uvedenými chemickými a enzymaticCými postupy, popřípadě kornminací těchto postupů, ekonomicky vyřešit optimální využití chlupů a usní·
Účelem vynálezu je vypracování postupu ke zpracování ovčích, králičích a kozích kůží, jímž je možno po krátkodobém působení snadno chlupy od kůže, získané chlupy mm jí dobrou jakost a získané surové kůže jsou ' vhodné pro další zpracování v kožedělném průmyylu·
Předmětem vynálezu je proto způsob současné výroby zvířecích chlupů a usní, především ze surových králičích, ovčích a kozích kůží, který spočívá v tom, že se na surové _kůže v hydratovamém stavu, určené ke zpracování a účelně zbavené masných zbytků, předběžně působí při teplotě 20 až 30 °C po dobu 6 až 48 hodin kyselou piklovací břečkou, která obsahuje s výhodou 30 až 80 g chloridu sodného, 5 až 10 g síranu amomného, 4 až 15 g anorganické nebo organickékyseliny a 0,5 až 1,5 neiontcvých povrchově aktivních látek v i litru, nebo šrotovou mooicí lázní, která obsahuje, přepočteno na kyselinu mléčnou, 10 až 14 g organické kyseliny a 40 až 60 g chloridu sodného, nebo 40 až 60 g chloridu sodného a 2 až 4 g enzymu odbourávajícího uhlohydráty v 1 litru, popřípadějpo provedeném neutralizujícím nebo alkalickém zpracování se kůže zpracují v nové lázni, obsehuUící enzymy zpΔsobirji:í odchlupení, s výhodou proteo^ti-tké enzymy nebo enzymy bakteriálního původu nebo jejich tааěi, až k počínnaícímu uvolnění chlupů, s výhodou po dobu,l0 až 16 hodin, načež se kůže zbaví chlupů, chlupy seprommyí a vysuší a holiny se po loužení podrobí dalšímznámým zpracovatelkám postupům.
Kyselá pikl^ovací břečka (pid) může mít například toto složení:
chlorid sodný 30 až 80 g/litr síran amonný 5a 0 g/litr organická kyselina (kyselina mravenní, octová, mléčná, g^^lová atd.) nebo anorganická kyselina /sírová, chlorovodíková atd.) 4 až 15 р1//Иг neiontoaé, povrchově aktivní látky 0,5 až 1,5 g/litr
Poměr lázně (pikluаací Přečka/surová kůže) je například 15 litrů piC/uаací břečky na 1 kg na vzduchu usušených surových kůží·
Místo kyselého pikloaání je možno i komppexních morcích soustav, například v koiešniitаí obvyklého otrubového mooidla nebo šrotového m^oř^c^le·
Jako enzymů vyval, ávaaících odchlupení se používá takových proteo^^^ých enzymů, které odbourávají kožní blánů mezi choriem a iazálnípi buňkami pokožky tak, že se oddělí především chlupy, avšak nedochází k potrhání kůže· Takové enzymy jsou komerčně dostupné a používá se jich v koželužském průmyslu při mooenn, k uvolnění kožních tkání, k pepti-zaci a ke zlepšení orneanu, K těmto enzymům patří pruteulyticCé enzymy produkované plísněmi (Asseerii^lus oryzae, Лер» erfesus, Asp· p^rositi-cus, Asp< fl^e.aus), peptidoaé hydrolázy, enzymy produkované slinivkou břišní, například trypsin, dále enzymy bakteriálního původu (B· ppycUdes, B^egatherium, B· meesenericus)· Osvěddčly se i směsi enzymů produkovaných slinivkou břišní s enzymy produkovanými plísněmi nebo spPsí enzymů produkovaných slinivkou břišní s protézami bakteriálního původu.
К uvolnění chlupů se enzymy používají v lázni s hmotnostní koncentrací 0,5 až 1,5 %, a to při pH, jež je optimální pro jejich působení, při teplotě 25 ež 35 °C a po dobu Ю až 16 hodin. Jako vhodné enzymové prostředky je možno uvést: Batan ВТ 2100 (Hoechst AG, NSR), Oropon (Rohm GmbH, Darmstadt, NSR), Arezym, Rohazim (Rohm GmbH, Darmstadt, NSR). Pro předběžné enzymatické zpracování se osvědčily prostředky Eropal a Fereon (Rohm GmbH).
PouŽije-li se к enzymatickému zpracování enzymů produkovaných slinivkou břišní, působí se na kůže po kyselém piklování lázní obsahující amoniak э/nebo hydrouhličitan sodný.
Účinek kyselého zpracování, jež předchází zpracování pomocí enzymů, spočívá v tom, že zrušením mezimolekulovó spojovací síly dochází ke značnému uvolnění vláknité struktury kolagenu. Následkem uvolnění této struktury mohou enzymy při dalším zpracování vniknout z vnitřní strany snadno do kůže a proniknout ke kořínkům chlupů, aniž by tím došlo к poškození kůže. Předběžné zpracování takto umožňuje použít enzym s cíleným účinkem a působení enzymu omezit bez poškození chlupu prakticky na jejich uvolnění.
Způsobem podle vynálezu je možno dosáhnout toho, že lze plně zužitkovat jak chlupy, tak i kůže. Ze získaných králičích chlupů se vyrábí plst, vlákna vhodná pro textilní průmysl a z těchto vláken tkaniny, zatímco ze zbylé holiny se vyrábějí velurové usně, nappa usně nebo prací usně.
Způsob podle vynálezu je blíže objasněn dále uvedenými příklady provedení.
Přikladl
Na vzduchu usušené králičí kožky o kusové hmotnosti 250 až 300 g se známým způsobem namočí, zbaví masných zbytků a pak se vloží do piklovací břečky tohoto složení:
chlorid sodný 60 g/litr síran amonný 5 g/litr kyselina mravenčí 6 ml/litr neiontová povrchově aktivní látka (Hostapur CX) 1 ml/litr poměr lázně: 2 litry na kožku teplota lázně 28 °C
Surové kožky se ponechají ve vaně hašple 5 hodin ve výše uvedené piklovací břeČce, přičemž se vanou pohybuje, načež se ponechají přes noc v klidu. Druhého dne se do piklovací břečky přidá 6 ml/litr kyseliny mravenčí, kožkami se 3 hodiny pohybuje a pak se opět ponechají v klidu přes noc. Takto zpracované kožky se ponechají jeden den odležet na kozách.
Místo výše uvedené piklovací břečky je možno použít i piklovací břečky tohoto složení:
chlorid sodný kyselina mravenčí kyselina sírová Tergolix A g/litr ml/litr
1,5 g/litr
0,5 g/litr
К zesílení piklovací břečky se přidává kyseliny mravenčí v množství 4 ml/litr a kyselina sírová v množství 1 g/litr.
Po kyselém piklování se na kůže působí při teplotě 25 °C touto lázní:
25% amoniak mastný alkohol ml/litr g/litr
V této lázni se kůže ponechají 2 hodiny za pohybu.
225830 4
Pak se ne kůže působí při teplot? 30 °C touto lázní, která obsahuje:
enzym produkovaný slinivkou břišní 10 g/litr síran amonný 5 g/litr neiontovou povrchově aktivní látku (Lutensol A?-6) 1 g/litr
V této enzymové lázni se ·kůže poneciha^ 30 minut za pohybu a pak se ponechají 16 hodin v klidu. Poté se kůže odstředěním zbaví vody a ručně nebo strojově zbaví chlupů.
Získané chlupy se promyjí čistou teplou vodou. Prací voda se někooikrát vyměnn, mezi jednotlvvým praním se kůže vždy odstředí. Holiny se louží a pak podrobí dalšímu zpracování koželužského průmyylu. «
Příklad 2
Dobře máčené ovčí kůže, zbavené hrubých nečistot nebo dokonale čisté, promyyé, se g/litr mlllitr
1,5 ml/litr
1,5 ml^j^tr
1,5 mHlitr
Poměr lázňě je 20 až 30 litrů na 1 kůži, což závisí na délce vlny. Zpracování se provádí při teplotě 28 °C ve vaně hašple. Kůžemi se pohybuje 5 hodin, načež se ponechají přes noe v klidu, a následujícího dne se opět poneche^í 3 hodiny. Celková doba piklování je 6 až 24 hodin.
zpracují·v piklovací lázni tohoto složení:
chlorid sodný kyselina octová kyselina mléčná kyselina sírová neiontová · povrchově aktivní látka (Hostapur CX)
Po piklování se kůže pOIleclleJ:í jeden den odležet na koze, chají při teplotě 30 °C dvě hodiny v lázni tohoto složení:
Pak se piklované kůže pone25% čpavek hydroLuil.čitan sodný mastný alkohol
Takto předběžně zpracované kůže se při teplotě tohoto složení:
mlllitr g/litr
1,5 g/litr °C ponechají 10 hodin v enzymové lázni enzym produkovaný·slinivkou břišní síran amonný neiontová povrchově aktivní látka
Po zpracování enzymy se kůže odstředí a vlna se odstraní, ní holiny se prováddjí, jek popsáno v příkladu 1.
g/litr g/litr g/litr
Praní vlny a další zpracová-

Claims (2)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob současné ' výroby zvířecích chlupů a usni především ze surových králičích, ovčích a kozích kůží, vyznačující se tím, že se na . surové kůže v hydratovimém stavu, určené ke zpracování a účelně zbevené masech zbytků, přdběžně působí při teplotě 20 až 30 °C po dobu 6 až 48 hodin kyselou piklovací břečkou, která obsahuje s výhodou 30 až 80 g chloridu sodného, 5·až 10 g síranu amonného, 4 až 15 g anorganické nebo organické kyseliny a 0,5 až’
    1,5 g neiontových povrchově aktivních látek v 1 litru, nebo šrotovou moUcí lázní, která obsahuje, přepočteno na kyselinu mléčnou, 10 až 14 g organické kyseliny a 40 až 60 g chloridu sodného, nebo 40 až 60 g chloridu sodného a 2 až 4 g enzymu odbosuávvčícílo ulohydráty
    5 225830 v jednom litru, popřípadě provedeném neutralizujícím nebo alkalickém zpracování se kůže zpracují v nové lázni, obsahu-U^cí enzymy způsobbUící odchlupení, s výhodou proteolytické enzymy nebo enzymy bakteriálního původu nebo jejich smsí., až k počínajícímu uvolnění chlupů, s výhodou po dobu 10 až 16 hodin, načež se kůže zbaví chlupů, chlupy se promj a vysuší a holiny se po loužení podrobí dalším zpracovatelkám postupům.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se po kyselém piklování zneeuralizují nebo zalkalizují v lázni obsahující amooiak a hydroouhičitan sodný.
CS812020A 1980-03-31 1981-03-19 The present manufacturing process of the animal hairs and leathers from natural rabbit,sheep and goat skins CS225830B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU80752A HU179848B (en) 1980-03-31 1980-03-31 Process for recovering hair and leather from raw hide

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS225830B2 true CS225830B2 (en) 1984-02-13

Family

ID=10951157

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS812020A CS225830B2 (en) 1980-03-31 1981-03-19 The present manufacturing process of the animal hairs and leathers from natural rabbit,sheep and goat skins

Country Status (11)

Country Link
BE (1) BE888198A (cs)
CS (1) CS225830B2 (cs)
DD (1) DD157914A5 (cs)
DE (1) DE3110587A1 (cs)
ES (1) ES500826A0 (cs)
FR (1) FR2479264A1 (cs)
HU (1) HU179848B (cs)
IT (1) IT1136983B (cs)
PL (1) PL129578B1 (cs)
RO (1) RO85327B (cs)
SU (1) SU1306481A3 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ302476B6 (cs) * 2008-07-25 2011-06-08 Eurosound S. R. O. Zpusob chemicko-mechanického cištení odpadních vod z provozu koželužen

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN115505651B (zh) * 2022-09-20 2023-10-20 南京哈恩达斯体育用品有限公司 一种篮球生产用皮革浸酸装置及方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB346836A (en) * 1929-09-12 1931-04-20 Ig Farbenindustrie Ag Improvements in the treatment of skins and pelts
FR1096450A (fr) * 1953-12-14 1955-06-21 Rapidase Soc Perfectionnement à l'épilage et au délainage des peaux
DE1155560B (de) * 1960-06-04 1963-10-10 Roehm & Haas Gmbh Enthaaren von Haeuten und Fellen mit Hilfe proteolytischer Enzyme

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ302476B6 (cs) * 2008-07-25 2011-06-08 Eurosound S. R. O. Zpusob chemicko-mechanického cištení odpadních vod z provozu koželužen

Also Published As

Publication number Publication date
PL230433A1 (cs) 1981-12-23
BE888198A (fr) 1981-07-16
IT1136983B (it) 1986-09-03
HU179848B (en) 1982-12-28
IT8120819A0 (it) 1981-03-30
ES8201629A1 (es) 1982-01-16
RO85327A (ro) 1984-09-29
DD157914A5 (de) 1982-12-15
FR2479264B1 (cs) 1984-08-24
SU1306481A3 (ru) 1987-04-23
ES500826A0 (es) 1982-01-16
PL129578B1 (en) 1984-05-31
DE3110587A1 (de) 1982-01-07
RO85327B (ro) 1984-10-30
FR2479264A1 (fr) 1981-10-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN106048104B (zh) 制革用碱性复合脱毛酶制剂及其应用工艺
KR100593412B1 (ko) 참치스킨을 이용한 피혁원단 및 그 제조방법
KR101492738B1 (ko) 캐시미어 산양의 원피를 이용한 캐시미어 모피의 제작방법 및 이에 따라 제작된 캐시미어 모피
Saranya et al. Value addition of fish waste in the leather industry for dehairing
CN109680108A (zh) 一种高透气抗老化型动物皮革的加工方法
US6689172B1 (en) Auxiliary for liming and loosening hairs of animal skins
CS225830B2 (en) The present manufacturing process of the animal hairs and leathers from natural rabbit,sheep and goat skins
RU2425893C2 (ru) Способ получения дубленого полуфабриката из шкур всех видов пресноводных рыб
HU180428B (en) Method for producing leathers and hair ones
US4259854A (en) Method of obtaining natural leather with hair for warm unlined shoes
US4999024A (en) Leather tanning process
WO2021112777A1 (en) Novelty in processing of leather, woven fabric and similar products
CN110129489A (zh) 一种无铬酸皮制作方法
KR101544940B1 (ko) 피혁의 건식처리방법
CN103757148A (zh) 一种制作毛皮动物标本的鞣皮工艺
KR20040037328A (ko) 향기나는 피혁 가공방법
WO2019112487A1 (ru) Рыбья кожа и способ получения рыбьих кож
JPH0569879B2 (cs)
US3189402A (en) Abrasion defleshing partially tanned fur-skins
RU2026884C1 (ru) Способ получения рыбьих кож
CN109022629A (zh) 一种灵长类动物标本皮张的处理方法
KR20210114684A (ko) 산양의 원피를 이용한 고품질 캐시미어 모피 제작방법
JP2848859B2 (ja) 動物裸皮の精製方法
CN108998588A (zh) 一种灵长类动物标本皮张的加工方法
RU2704442C1 (ru) Способ получения кожевенного полуфабриката из шкур всех видов пресноводных рыб