CS223889B2 - Bipolar electrolyser with diaphragm or membrane - Google Patents

Bipolar electrolyser with diaphragm or membrane Download PDF

Info

Publication number
CS223889B2
CS223889B2 CS808280A CS828080A CS223889B2 CS 223889 B2 CS223889 B2 CS 223889B2 CS 808280 A CS808280 A CS 808280A CS 828080 A CS828080 A CS 828080A CS 223889 B2 CS223889 B2 CS 223889B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
anode
bipolar
cathode
channels
baffles
Prior art date
Application number
CS808280A
Other languages
English (en)
Inventor
Alberto Pellegri
Original Assignee
Oronzio De Nora Impianti
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Oronzio De Nora Impianti filed Critical Oronzio De Nora Impianti
Publication of CS223889B2 publication Critical patent/CS223889B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B9/00Cells or assemblies of cells; Constructional parts of cells; Assemblies of constructional parts, e.g. electrode-diaphragm assemblies; Process-related cell features
    • C25B9/60Constructional parts of cells
    • C25B9/65Means for supplying current; Electrode connections; Electric inter-cell connections
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B9/00Cells or assemblies of cells; Constructional parts of cells; Assemblies of constructional parts, e.g. electrode-diaphragm assemblies; Process-related cell features
    • C25B9/70Assemblies comprising two or more cells
    • C25B9/73Assemblies comprising two or more cells of the filter-press type
    • C25B9/77Assemblies comprising two or more cells of the filter-press type having diaphragms

Description

Vynález ' se ’ týká Mpotarního elektoolyzéru s diafragmou nebo membránou toořeteho pláštěm, obsahujícím ; koncový anodový prvek, koncový katodový prvek ' a řadu Ыpolárních prvků, jejichž hlavní rozměry leží v podstatě ve svislé rovině a které jsou tvořeny bipolární stěnou, oddělující anodové oddělení a katodové oddělení, a svislými děrovanými elektrodami, uspořádanými rovnoběžně v určité vzdálenosti od bipolární stěny diafragmami nebo membránami oddě lujícími anody a katody.
Chlor a hydroxidy alkalických tovů jako je hydroxid sodný a draselný, jsou ve ’ značném rozsahu užívané produkty v každé prm myslové zemi, přičemž ' se téměř výlučně zfekteají elektrolýzou vodných roztoků chloridů alkalických kovů a značná část výroby probíhá v zařízeních, vybavených elektrolyzéry s diafragmou nebo membránou. S příchodem rozměrově stabilních konstrukčních materiálů se pro elektrolyzéry s diafragmou nebo membránou stalo nejvýhodnější tak zvané kalolisové provedení.
Elektrolyzér tohoto druhu obsahuje řadu svislých bipolárních prvků, tvořených ‘ ’ bipolárrn odděovam snou, nesoucí na své jedné straně katodovou konstrukci a na druhé straně anodovou konstrukci s membránami nebo diafragmami, umístěnými- mezi anodovou ' konstrukci jednoho bipolárního prvku a katodovou konstrukci v řadě sousedního ' bipolárního prvku. Elektrolyzér rovněž obsahuje anodovou a katodovou koncovou desku na obou koncích řady, které jsou spojeny s o^ovMajírími poty soudového zdroje.
Bipolární deska nebo stena plní . několik funkcí. Ve své podstatě působí jako koncová deska příslušného elektrodového oddělení a elektricky spojuje katodu na jedné straně bipolárního prvku s anodou na jeho druhé straně, a rámeček, často jednodílný s bipolárrn stěnou, vytomí těsním plochy okolo elektrodových oddělení. Elektrody jsou obecně tvořeny síťkami ' nebo mřížovými deskami nebo ' jinak děrovanými plechy, podpíranými žebry nebo spojkami na odpovídajících plochách bipolární stěny rovnoběžně a odděleně vzhledem k této stěně. Elektrody jsou často zhotoveny koplanární s těsnicími plochami rámečku a s mezerou mezi elektrodami, přičemž vzdálenost elektrod od diafragmy, uspořádané mezi nimi, je často určena vloženými těsnicími vložkami vhodné tl^oušťky mezi tesnimmi plochami rámečku a diafragmou.
Rámeček každého bipolárního prvku je opatřen potřebnými vstupními a výstupními otvory pro elektrolyt a produkty elketrolý223889 zy, takže přivádění elektrolytu jakož i odvádění produktů je prováděno individuálně do a z každého elektrodového oddělení, to jest paralelně pomocí rozdělovačů a sběračů, které mohou být umístěny vně elektrolyzéru nebo jimi mohou být vnitřní kanály, zhotovené vyvrtáním koaxiálních otvorů v tloušťce rámečku.
Úvahy z technického a ekonomického hlediska potvrdily vhodnost elektrolyzérů, vyznačujících se velkými povrchovými plochami elektrod s minimální šířkou elektrodových oddělení s jejich paralelním napájením prostřednictvím rozdělovačů a sběračů jak interního, tak externího typu. První technická úvaha se týká zdroje energie bipolárních elektrolyzérů, které jsou tvořeny velkým počtem jednotlivých buněk v řadě, a proto vyžadují na svých svorkách napětí napájecího zdroje řádově několik set voltů. Uvažují-li se meze závěrného napětí moderních křemíkových usměrňovačů, lze říci, že jeden usměrňovači obvod nemůže napájet více než určitý počet elektrolyzérů v sérii. Je proto žádoucí, aby byly plochy elektrod co možná největší, aby se dosáhlo únosného poměru mezi náklady na usměrňovači obvod a výrobní kapacitou elektrolyzérů.
Na druhé straně, úvahy týkající se kompaktnosti a potřeby úspory nákladných konstrukčních materiálů vyžadují, aby byly bipolární prvky co možná nejtenčí za účelem snížení tloušťky nebo šířky elektrodových oddělení na minimum. Proto se moderní elektrolyzéry vyrábějí s plochami elektrod většími, než 2 m2 a s hloubkou elektrodových oddělení řádově několika cm.
Tyto geometrické rozměry elektrolyzérů, 1 když jsou z různých hledisek optimální, jsou příčinou problému s rovnoměrností činnosti po celé ploše elektrolyzérů a tento problém se stává ještě mnohem vážnější vzhledem к potřebě provádění elektrolýzy při větších hustotách proudu, to jest ekonomických důvodů. Například při elektrolýze roztoku chloridu sodného v elektrolyzéru výše uvedeného typu, vybaveného polopropustnou diafragmou, jako je kationická membrána, je téměř nasycený solný roztok veden do každého anodového oddělení vstupním otvorem, ležícím v blízkosti dna oddělení. Vyčerpaný solný roztok opouští společně s plynným chlorem, vyvíjejícím se na anodě, elektrolyzér výstupním otvorem poblíže horní části anodového oddělení, a shromažďuje se v potrubí, jímž je po oddělení chloru buď veden zpět do saturačního a čisticího stupně, nebo parciálně recyklován do anodového oddělení společně s čerstvým nasyceným solným roztokem ze saturačního a čisticího stupně.
Sodíkové ionty prostupují membránou do katodového oddělení, kde na katodě nastává vyvíjení vodíku a vznik hydroxidu sodného. Do katodového oddělení se přivádí voda nebo zředěný roztok hydroxidu sodného, zatímco plynný vodík a koncentrovaný hydroxid sodný jsou odváděny. Dobře známé kinetické problémy s dlfúzním transportem chloridových iontů do aktivního povrchu anody skrze anodickou dvojitou vrstvu, by normálně byly příčinou vysoké koncentrace chloridových iontů v anolytu a vysoké turbulenci, to jest vysoké rychlosti dopadu anolytu na plochu anody za účelem snížení vedlejšího vývoje kyslíku jako výsledku přímé elektrolýzy vody. Avšak vzhledem ke značné rozloze povrchu anody vzhledem к hloubce anodových oddělení je obtížné a nákladné v pojmech čerpací kapacity, dosáhnout tak vysoké a rovnoměrné rychlosti cirkulace anolytu, který je v praxi v anodovém oddělení nehybný. Pro částečné překonání nedostatečné rychlosti cirkulace je vhodné udržovat vysokou koncentraci chloridových iontů v anolytu buď plynulou resaturací vyčerpaného solného roztoku, odváděného z anodového oddělení, nebo přidáváním kyseliny chlorovodíkové.
V praxi však toto opatření nezajišťuje dokonalou jednotnost podmínek na povrchu anody, a dále má za následek vyšší náklady z důvodu vyššího sycení solného roztoku a obtížného čištění. Vzhledem ke gradientům koncentrace v anolytu je stále pravděpodobný vznik kyslíku, zejména v oblastech, kde je anolyt více zbaven chloridových iontů. Taková vedlejší reakce kromě toho, že způsobuje snížení proudové účinnosti, působí škodlivě na aktivní životnost anod, které v případě vzniku kyslíku rychle ztrácejí svou katalytickou aktivitu. Na druhé straně jsou membrány pro výměnu katlontů a 1 když v menší míře, tradiční pórovité diafragmy, obzvláště citlivé na koncentraci hydroxidu sodného na straně katody. Z tohoto důvodu je tedy vhodné udržovat koncentraci hydroxidu sodného, který je ve styku s diafragmou, v rámci přesně stanovených mezí a především zabránit vzniku gradientů koncentrace v celém rozsahu plochy diafragmy na straně katody.
Uvedené nedostatky známých bipolárních elektrolyzérů odstraňuje bipolární elektrolyzér podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že po celé výšce prostoru a mezi anodou a katodou je uspořádána řada přepážek, které probíhají od bipolární stěny к anodě a katodě a tvoří řady svislých anodových kanálů a katodových kanálů, probíhajících podél bipolární stěny, přičemž přepážky jsou střídavě nakloněny jedním a druhým směrem, vzhledem ke svislé rovině, kolmé к rovině bipolární stěny, uspořádány s odstupy a poměr plochy anody nebo katody omezené hranami dvou přepážek nebo přepážek bočně vymezujících svislý anodový kanál nebo katodový kanál к jeho průtočnému průřezu je odlišný od poměru plochy anody nebo katody mezi sousedními anodovými kanály nebo katodovými kanály к průtočnému průřezu prostoru mezi sousední223889 mi anodovými kanály nebo katodovými kanály.
Anodové kanály a katodové kanály mají s výhodou konstantní příčný průřez, přepážky jsou střídavě podélně nakloněny v jednom směru a směru opačném vzhledem ke svislé rovině, kolmé к bipolární stěně a tvoří ve svislém směru střídavě se rozbíhající a zužující anodové kanály a katodové kanály.
Přepážky jsou z kovu a elektricky spojeny s anodou a katodou, a s bipolární stěnou a anodové kanály a katodové kanály přiléhají к bipolární stěně svou užší základnou.
Anodové kanály a katodové kanály mají trojúhelníkový průřez a přepážky jsou svými hranami spojeny s bipolární stěnou, přičemž přepážky jsou tvořeny kovovými žebry, kolmými к rovině bipolární stěny a střídavě podélně nakloněnými v jednom směru a směru opačném vzhledem ke svislé rovině, kolmé к rovině bipolární stěny.
Anoda a přepážky anodových kanálů jsou z netečného kovu a anoda je děrovaná.
Nový a vyšší účinek vynálezu spočívá v tom, že uspořádáním řady přepážek, probíhajících v podstatě v celé výšce oddělení s elektrodami o šířce, která je v podstatě rovna jeho hloubce, jež odpovídá vzdálenosti mezi bipolárním separátorem a kovovým sítkem elektrody, a tím, že jsou přepážky střídavě skloněny jedním a druhým směrem vzhledem ke svislé rovině, kolmé к ploše separátoru a elektrody, je celý průtočný průřez oddělení rozdělen do řady svisle orientovaných průtočných kanálů a hrany přepážek v blízkosti elektrody ohraničují nebo dělí celou plochu elektrody do řady oblastí, přičemž tím, že poměr mezi plochou povrchu elektrody, omezenou dvěma sousedními přepážkami a průtočným průřezem odpovídajícího svislého kanálu je odlišný od poměru mezi plochou elektrody, omezenou jednou ze dvou přepážek a jinou přepážkou, s ní sousedící, a průtočným průřezem odpovídajícího svislého kanálu, sousedícího s kanálem výše uvedeným, dochází ke složitým recirkulačním pohybům elektrolytu, které účinně ovlivňují veškerý elektrolyt v oddělení, ať je již jakkoli široké. Ve skutečnosti, kdykoli dojde к uvolnění plynu na povrchu elektrody, dotýkající se diafragmy nebo membrány, uvolňují se bubliny plynu oky elektrod a stoupají elektrolytem. Přepážky zajišťují směrování proudu bublin, vznikajících na povrchu elektrody, omezeném hranami dvou přepážek, nahoru elektrolytem nacházejícím se ve svislém kanálu, bočně omezeném uvedenými přepážkami.
Jestliže velká část omezené plochy elektrody odpovídá střídavě malému průtočnému průřezu a naopak pro kanál, sousední v řadě, je hustota plynových bublin v prvním kanálu vysoká, zatímco v sousedním druhém kanálu je hustota plynových bublin podstatně nižší. Působení rozdílu velikosti vzájemných sil viskozity mezi stoupajícími plynovými bublinami a kapalinou proto vyvolává pohyb elektrolytu v prvním kanálu směrem vzhůru, který je příčinou pohybu elektrolytu, nacházejícího se v sousedním kanálu, směrem dolů. Tak lze tedy vyvolat neomezenou řadu recirkulačních pohybů, rovnoměrnou podél celé plochy elektrody, které uvedou do pohybu veškerý elektrolyt v oddělení.
Přepážky mohou být zhotoveny z jakéhokoliv netečného materiálu, odolávajícího působení elektrolytu a produktů elektrolýzy, je však vhodnější, působí-li zároveň jako vodiče elektrického proudu a opěry pro elektrody.
Některá výhodná provedení vynálezu jsou v následujícím textu popsána s odkazem na přiložené výkresy, které znázorňují:
— obr. 1 půdorys dvou bipolárních prvků bipolárního elektrolyzéru s diafragmou podle vynálezu, — obr. 2 zvětšenou část obr. 1, — obr. 3 dílčí půdorys bipolárního prvku bipolárního elektrolyzéru s diafragmou podle jiného provedení vynálezu, — obr. 4 řez v rovině 4 — 4 z obr. 1 — obr. 5 zvětšený detail půdorysu bipolárního prvku, charakterizující bipolární elektrolyzér s diafragmou podle dalšího výhodného provedení vynálezu, — obr. 6A а 6B perspektivní potňedy na anodové strany bipolárního prvku bipolárního elektrolyzéru podle vynálezu, a — obr. 7 bokorys sestaveného bipolárního elektrolyzéru podle vynálezu.
Obr. 1 znázorňuje dva bipolární prvky, představující řadu prvků, tvořících bipolární elektrolyzér s diafragmou, vhodný pro elektrolýzu roztoku chloridu sodného a obr.
jejich zvětšený detail, přičemž každý bipolární prvek je tvořen bipolární stěnou 1, zhotovenou z dvojkovu, získaného spojením výbuchem a/nebo laminací. Dvojkov sestává z desky z oceli nebo jiného vhodného katodového materiálu, která tvoří katodovou stěnu 101, o tloušťce 7 až 15 mm a válcovaným plechem z titanu nebo jiného materiálu, který tvoří krycí vrstvu 102 o tloušťce cca 1 až 2,5 mm. Obdélníkový rám je zhotoven ze svařených ocelových nosníků 2 o tloušťce 15 až 30 mm. Plochy rámu, tvořící anodové oddělení, jsou plátovány titanovým nebo jiným krycím plechem 22, těsně svařeným s krycí vrstvou 102 bipolární stěny 1.
Lichoběžníkové anodové kanály 3 z titanového plechu o tloušťce v rozmezí 1,5 až mm, jsou s výhodou svařeny v místech štěrbin nebo otvorů, vyražených ve dně anodových kanálů 3 na krycí vrstvě 102. Anodové kanály 3 probíhají svisle po téměř celé výšce anodového oddělení a končí v určité vzdálenosti, řádově několik centimetrů, s výhodou alespoň 3 cm, od vnitřní plochy rámu. Anodové kanály 3 jsou rovnoměrně s odstupy rozmístěny v celé šířce anodového oddělení.
Anoda 4 je tvořena sítkem nebo mřížovým plechem z titanu nebo jiného kovu, povlečeného vrstvou odolného nepasivovatelného materiálu, jaký je například popsán v patentových spisech Sp. st. am. č. 3 711 385 a číslo 3 778 307. Vhodné anodové povlaky mohou být tvořeny kysličníky kovů platinové skupiny, vodivými smíšenými kysličníky neušlechtilých kovů, jako například perovskity, spinely a podobně. Sítko nebo mřížový plech může být přivařen k hranám anodových kanálů 3, které jsou koplanární, avšak, jak biude patrné z následujícího textu, rovněž k nim být přivařeny nemusí.
V závislosti na ' hloubce anodového oddělení 61 jsou sklony přepážek . 31, 32 lichoběžníkových anodových kanálů 3 a vzdálenost 62 mezi anodovými kanály 3 takové, aby se poměr šířky 63 části plochy anody 4 omezené dvěma hranami přepážek 31, 32 anodového kanálu 3 a šířky průtočného průřezu anodového kanálu 3 lišil od poměru mezi šířkou 64 plochy anody 4 omezené dvěma přepážkami 31, 32 dvou sousedních anodových kanálů 3 a průtočného průřezu, definovaným týmiž dvěma přepážkami 31, 32 dvou sousedních anodových kanálů 3.
Není důležité, který z uvedených dvou poměrů je větší, avšak je důležité, aby se vzájemně lišily. Pro toto provedení může být jeden z poměrů 1,5- až 8krát větší, než druhý, například v případě výšky anodového kanálu 3 1 m je výhodné, je-li jeden poměr 3- . až 5krát větší než druhý. Podle provedení, znázorněného na obr. 1 -a 2, je poměr plochy anody 4 ku ploše průtočného průřezu anodového kanálu 3 třikrát větší než poměr mezi plochou anody 4 a plochou průtočného průřezu mezi dvěma sousedními anodovými kanály 3.
Jak bylo popsáno pro případ anodové strany bipolárního prvku, jsou i lichoběžníkové katodové kanály 5 z ocelového, niklového nebo jiného plechu o tloušťce 1,5 — 3 mm, odolávajícího působení hydroxidu sodného a vodíku, přivařeny ke katodové stěně 101 bipolárního prvku, s výhodou přímo proti odpovídajícím anodovým kanálům 3. I v tomto případě probíhají lichoběžníkové katodové kanály 5, vytvořené z přepážek 51 52, svisle téměř v celé výšce katodového oddělení a končí ve vzdálenosti 3 cm od vnitřní plochy rámu. Katoda 6 je tvořena sítkem nebo mřížovým plechem z oceli, niklu nebo jiného materiálu, odolávajícího působení hydroxidu sodného a vodíku. Katoda 6, tvořená sítkem nebo mřížovým plechem, může být . přivařena, i když to není nutné, ke koplanárním hranám skloněných stran lichoběžníkových katodových kanálů 5.
Poměry mezi částmi rozdělené katodové plochy a odpovídajícími průtočnými průřezy se mohou měnit, jak bylo popsáno pro anodovou stranu, v rozsahu mezi 1,5 a 8. Například pro výšku katodového oddělení cca 1 m je tento poměr s výhodou mezi 3 a 5,
Bipolární prvky jsou pomocí táhel nebo hydraulických nebo pneumatických sklíčidel staženy mezi dva monopolární koncové anodové a katodové prvky, čímž vznikne bipolární elektrolyzér o velké kapacitě.
Jak je znázorněno na obr. 1, je mezi anodou 4 bipolárního prvku a katodou 6 sousedního bipolárního prvku v řadě uspořádána diafragma 7, kterou tvoří membrána, propouštějící kationty, v podstatě nepropouštějící plyn a kapalinu. Jeden typ vhodné membrány je tvořen tenkým filmem kopolymeru tetrafluoretylénu a perfluorsulfonyletoxyvinyléteru o tloušťce několika desetin mm. Mezi těsnicími plochami ocelových nosníků 2 rámu a diafragmou 7 jsou vložena těsnění 8.
Po sestavení bipolárního elektrolyzéru se jak anoda 4, tak i katoda 6 téměř dotýkají diafragmy 7, avšak mohou být umístěny i v určité vzdálenosti od povrchu diafragmy 7, která není obecně větší než 2 mm. Jak anoda 4, tak i katoda 6 mohou být tvořeny pórovitými vrstvami elektrovodivého, elektrochemicky odolného materiálu, přilepeného a zalitého na jednotlivých stranách diafragmy 7, například pomocí nalisování za tepla. V tomto případě slouží anoda 4 a katoda 6 jako rozdělovač proudu a sběrač pro elektrody, přilepené na plochách . diafragmy 7. Elektrický kontakt mezi elektrodami a odpovídajícími rozdělovači a sběrači je zajišťován a udržován mechanickým tlakem, kdy anoda 4 a katoda 6 působí tlakem v rozmezí 10 — 100 kPa na plochu diafragmy 7 nesoucí přilepené elektrody. Dojde-li při montáži bipolárního elektrolyzéru k přitlačení anody 4 a katody 6 na diafragmu 7, není zapotřebí svářet tyto elektrody s koplanárními hranami anodového kanálu 3 a katodového kanálu 5, nýbrž elektrody mohou s ' výhodou na těchto hranách pouze spočívat. Tlak sevření je postačující pro zajištění dobrého elektrického kontaktu mezi hranami kanálů 3, 5 a elektrodami. Dále bodové svary neomezují šikmé strany kanálů 3, 5, - a proto se konstrukce vyznačuje určitou elasticitou, pročež se mohou šikmé strany mírně ohýbat a tím· v rámci určitých mezí kompenzovat malé odchylky rovinnosti a rovnoběžností mezi anodou 4 a katodou 6. Přepážky 31, 32 anodových kanálů 3 a přepážky 51, 52, tvořící šikmé strany katodových kanálů 5 kromě toho, že působí jako hydrodynamické ústrojí, působí také jako zařízení pro rozvádění proudu k elektrodám bipolárního elektrolyzéru, vzniklého sestavením potřebného počtu bipolárních prvků.
Obr. 3 znázorňuje jiné provedení bipolárního elektrolyzéru podle vynálezu, ve kterém jsou části, vykonávající stejnou funkci, označeny stejnými vztahovými značkami jako na obr. 1 a 2. U tohoto. provedení jsou kanály 3, 5 tvořeny svařením řady kanálů 3, 5 o průřezu ve tvaru V na dvou stranách bipolární stěny 1 a na rozdíl od obr. 1 a 2 dochází к elektrickému kontaktu s anodou 4 a katodou 6 na vrcholu kanálů 3, 5. Pevnost kontaktních bodů, tvořených kanály 3, 5, svařenými podél jejich odpovídajících volných hran s plochou bipolární stěny 1 činí elektrické svařování anody 4 a katody 6 s vrcholy kanálů 3, 5 snadnějším a tato konstrukce může být považována za výhodnější v případě, mají-4i být elektrody vzdáleny od diafragmy 7 a musí být svařeny s kanály 3, 5.
I v tomto případě se liší poměr mezi částí povrchu elektrody, omezenou dvěma hranami kanáhi 3, 5 a jeho průtočným průiřezem, od poměru mezi části povrchu elektrody mezi dvěma sousedními kanály 3, 5 a průtočným průřezem mezi nimi. V tomto zvláštním případě je část povrchu elektrody omezena dvěma hranam:l kaná 3 5, v podstatě rovna nule, a proto je splněn důležitý požadavek, aby se oba poměry lišily. Jak je zřejmé z obr. 3, mohou být kanály 3, 5 vytvořeny svařováním a místo řady individuálních kanálů 3, 5 přivařením vhodně zvlněného plechu na povrch bipolární stěny 1.
Obr. 4 je bokorys bipolárních prvků podle obr. 1 uvažovaný v linii řezu 4 — 4. Na dně anodových oddělení je vytvořen přívod 9 anolytu, zatímco odvod 10 anolytu a anodicho plynu je upraven na horrn straně rámu. Podobně jsou i katodová oddělení opatřena přívody 11 vody nebo zředěného hydroxidu sodného a odvody 12 hydroxidu sodného a vodíku.
V průběhu mnnosti biporního elektrolyzéru prochází elektrolytický proud celou řadou elementárních buněk od koncového anodového prvku každým bipolárním prvkem od katody elementární buňky katodovými žebry, bipolárním separátorem, anodovými ' žebry a anodou sousední elementární buňky a tak dále ke katodovému koncovému prvku. Plynný chlor vzniká na anodě 4 ve formě drobných bublinek, procházejících oky anody 4 a stoupajících směrem vzhůru solným roztokem v anodovém oddělení. Solvatované sodíkové ionty prostupují diafragmou 7 a dostávají se na povrch katody 6, kde se slučují a vzniká hydroxid sodný.
Vodík, vznikající na katodě 6 ve formě drobných bublinek, prochází oky katody 6 a stoupá vzhůru katolytem v katodovém oddělení.
Jak je patrné z obr. 1 a 2, stoupá množství chloru, vznikajícího na povrchu anody 4, odpovídající šířce 64, průřezem anodového kanálu 3, definovaného přepážkami 31, 32 dvou sousedních anodových kanálů 3. Jelikož jsou v obou případech poměry mezi množstvím chloru, to jest, části povrchu anody 3, a průtočným průřezem odlišné, zejména, jelikož je první mnohem větší než druhý, je anoiyt v anodovém kanálu 3 tlačen vzliůru vzhledem k větší hustoto bubhn plynu a tento pohyb směrem vzMru vyvo lává pohyb elektrolytu vně anodového kanálu 3 směrem dolů, kde je hustota bublin plynu mnohem nižší. Proto dochází po celé šířce anodového oddělení 61 ke vzniku složitých recirkulačních pohybů, což vyvolává plynulý oběh celého objemu anolytu. Poté dochází k bezprostřední cirkulaci koncentrovaného solného roztoku, přiváděného v dolní části anodového oddělení SI vtokovým přívodem 9 anolytu, čímž je zabráněno vzniku gradientů koncentrace a je zajištěna rovnoměrnější činnost po celém povrchu anody 4.
Většina bublin plynného chloru opouští oddělení výstupním odvodem 10 anolytu v jeho horní části — viz. obr. 4 — spolu s vyčerpaným anolytem, odpovídajícím objemu koncentrovaného solného roztoku, přiváděného v dolní části anodového oddělení 61. Vodíkové bubliny působí v podstatě stejným účinkem v katolytu. Voda nebo zředěný hydroxid sodný, přiváděný na základě katodového oddělení přívodem 11 vody podléhá bezprostřední cirkulaci, což zamezuje tvorbu gradientů koncentrace a zajišťuje vhodnou koncentraci hydroxidu sodného po celém povrchu katody 6. Vysoká rychlost katolytu podél katody 6 vyvolává rychlejší ředění silně alkalického filmu, vytvářeného na povrchu katody 6.
Obr. 5 zn^omuje vyívoření elektricho spojení mezi katodou 6 a anodou 4 každého bipolárního prvku prostřednictvím krycí vrstvy 102 a přepážek 31, 32, nakloněných vzhledem ke kolmé rovině. Obr. 5 je zvětšený detail rovinného řezu bipolárním prvkem podle vynálezu, zhotoveného následujícím způsobem.
V bipolární stěně 1 z oceli nebo jiného vhodného katodického materiálu je zhotovena řada krážek 103, uspořádaných rovnoběžně ve stejné vzájemné vzdálenosti, probíhajících téměř přes celou výšku bipolární stěny 1, a končících několik centimetrů od její horní a dolní hrany. Z dvojkovové desky —- vrstva titanu o tloušťce 1 až 2 ' mm, vrstva mědi nebo jiného, vysoce vodivého kovu, odolného proti migraci vodíku o tloušťce 4 až 10 mm — jsou nařezány pásky 104 o šířce 1 až 3 cm a délce, odpovídající přibližně délce drážek 103. K měděná sírane pásků 104 je v rovnoměrných vzdálenostech připájen jeden nebo více šroubů 105, zhotovených s výhodou z mědi.
Pásky 104 jsou pak zasunuty do drážek 103 a měděné šrouby 105 procházejí otvory 106, vyvrtanými ve dně drážek 103. Na měděné šrouby 105 jsou našroubovány víčkové matice 107 z oceli nebo jiného vhodného katodového materiálu. Hydraulické utěsnění zajišťuje tosněm nebo s výho^b jak je znázorněno na obr. 5, svár 108. Na povrchu katodové stěny 101 je uložena tenká krycí vrstva 102 z titanu nebo jiného kovu.
Titanový plech je s výhodou opatřen řadou otvorů nebo štěrbin, v rnchž jsou za223889 chyceny pásky 104, a anodové kanály 3 jsou opatřeny štěrbinami nebo otvory, toaxtalrnmi se štěrbinami nebo otvory ptechu krym vrstvy 102.
Způsobem o^ovídajímm otvorům nebo štěrbinám pro svařování, jsou jak anodové kanály 3, tak i krycí vrstva 102 svařeny v rámci jediné operace . s titanovou stranou sků 104. Na katodové st:raně jsou botové kanály 5 svařeny s víčkovými maticemi 107. Bipolární prvek může být nakonec doplněn rámem, opatřeným potřebnými vtokovými a výtokovými otvory, dále titanovým krycím plechem 22 svařeným s tianovou krycí vrstvou 102 a anodou 4 a katodou 6.
Elektrický proud prochází od katody 6, nakloněnými katodovými kanály 5, víovými maticemi 107, měděnými šrouby 105 a je rozváděn měděnou tyčí pásku 104 k nakloněným anodovým kanálům 3. Soustava, znázorněná na obr. 5, skýtá výše uvedené výhody zásluhou použití nákladných dvojkovových desek, zhotovených z příslušného kovu a oceli.
Používá se minimální potřebné množství dvojkovu, což přináší značnou úsporu nákladů. Dále lze jako krycí vrstvy 102 pro plátování anody 4 používat velmi tenké plechy z titanu nebo jiného kovu o tloušťce menší než 1 mm, protože svařování anodových kanálů 3 se provádí na straně pás104, pokrytých tímto kovem. Je-li užito dvojkovových desek, musí být tloušťka vrstvy titanu nebo jiného kovu postačující k tomu, aby umožnila svaření anodového kanálu 3 bez poškození plátovacího kovu, a proto musí tato tíou^a činit nejméně 1 mm, a s výhodou ne méně než 1,5 mm. Výhodnost řešení podle vynálezu vyplývá z použití menšího množství ventilového kovu.
Další významnáhoda spočívá v . tom, že elektrický proud je v podstatě veden mědí přes vrstvu 102, takže ohmické ztráty, vznikající tímto průchodem proudu, jsou minimální. Měď rovněž působí jako materiál bariéry proti pronikání atomárního vodíku z povrchů katody 6 z oceli, vynikajícího materiálu, propouštějícího atomární vodík, k titanu, tvořícímu . plátování anody 4 a anodové . kanály 3. Tloušťka měděné bariéry je více než dostatečná k praktickému zadržení migrace vodíku k titanu nebo jinému kovu v bodových svarech anodových kanálů 3 na straně tohoto kovu u s ^4, čtaž je zabráněno zkřehnutí, vyvolanému působením atomárního vodíku na uvedený kov.
Případně mohou být pásky 104 průběžně pájeny do drážek . 103, k čemuž se používá měděných tymne^ proczejících ocelovou deskou. V tomto případě je proud veden vysoce vodivými dvojkovovými pásky 104 k ocelové desce a katodová žebra mohou pak být svařena přímo s katodovou stranou ocelové desky, jak je znázorněno na obr. 1 až 4.
Obr. 6A je perspektivní pohled na bipolární prvek podle vynálezu z anodové strany.
I na tomto výkrese označují stejně vztahové značky stojné prvky, jako v předchozích výtoesecto Anodové oddělení, vymezené vnitřními plochami ocelových nosnftů 2, plochou, opatrénou kovovým pláštěm a konstrukci anody 4, je dokonale odděleno od katodového oddělení na druhé straně krycí vrstvy 102. Anodové přežky 31, 32 Odstavované nakloněnými stěnami anodových kanálů 3, dělí anodové oddělení v řadu svislých anodových kanálů 3, v nichž v důsledku . střídavě rozdílného množství uzavřeného plynu, stoupajícího jednotlivými anodovými kanály 3, dochází k oběhu, schematicky znázorněnému šipkami.
Obr. 6B je perspektivní pohled ze strany anody 4 na bipolární prvek dalšího provedení . vynálezu, u něhož mohou být přepážky navoněny střtoavě jedním a druhým smírem vzhledem ke svislé rovině, kolmé k ploše krycí vrstvy 102, v jiném směru, to jest podélně místo příčně. Jinými slovy mohou probíhat od povrchu krycí vrstvy 102 kolmo k tomuto povrchu, i když jsou střídavě nakloněny jedním a druhým směrem, vzhledem ke svislé rovině, kolmé k povrchu krycí vrstvy 102. Tímto způsobem se svislé průtočné kanály obrací, takže mají obdélníkový průřez, který se směrem vzhůru střídavě zvětšuje a zmenšuje. I v tomto případě procháplyto omezený jře^žlíam^ bočně definující anodový kanái 3, průtočnou Sochou, která se liší od průtočné plochy sousedního anodového kanálu 3, čímž dochází ve dvou sousedních anodových kanálech 3 k výskytu různé hustoty bublmek plynu. To vyvopohyb elektrotytu směrem vzhůru v anodovém kanálu 3 s vyšší hustotou bublinek plynu a současně pohyb elelktrolytu směrem dolů v sousedním anodovém kanálu 3.
prepážky anodového kanálu 3 probíhají od krycí vrstvy 102 k anodě 4 směrem, kolmým k uvedeným dvěma plochám a jsou střídavě nakloněny jedním a druhým směrem, podélně vzhledem ke svislé rovině, kolmé k těmto plochám. Proto je podél celé šířky oddělení vytvořena řada svisech průtočných kanálů s pгůгezem, ktorý se směrem vzhůru stndavě . zmenšuje a zvětéuje. NapříMad svteté kanály 65, 66 mají průřezy, které se směrem vzhíiru zmenšují, zatímco sousední svislý kanál má průřez, který se směrem vzhiůru zvětéuje. plyto vznikající na anodě 4, prou oky anody · 4 a je na své dráze směrem vzhůru zachycován přepážkami anodových kanálů 3. Uvažujeme-Ii jednotlivé průtočné průřezy dvou anodových kanálů 3 v uréité výšce, existuje veteá hustota . bublmek v elektrotytu ve svistych kanálech 65, 66, zatímco mnohem mžší hustotu lze pozorovat v sousedním kanálu, jelikož jeho plocha anody 4, to jest množství uzavřeného plynu, je mnohem menší než v přípa svistych kanálů 65, 66. Elektrolyt ve svislém kanálu 65 je proto proháněn směrem vzMr^ zatímco odjpovídapm objem e223889 lektrolytu v sousedním svislém kanálu je tlačen směrem dolů. Tímto způsobem jsou vyvolávány recirkulační pohyby, schematicky znázorněné šipkami.
Obir. 7 je schematický bokorys bipolárního elektrolyzéru podle vynálezu, který je tvořen koncovým anodovým prvkem 13, spojeným s kladným potem proudového zdroje, přičemž koncový anodový prvek 13 je tvořen pouze anodovým oddělením a vlastní anodou 4, podobnou anodě 4 bipolárních prvků, popsaných v souvislosti s předchozími výkresy. Určitý počet bipolárních prvků 14, podobných výše popsaným prvkům, tvoří jednotky bipolárního elektrolyzéru, elektricky spojené do série, a bipolární ' etoktrolyzér je pak doplněn koncovým katodovým prvkem 15, spojeným se záporným polem proudového zdroje. Koncový katodový prvek 15 je tvořen jemným katodovým oddělením a katodou 6 spolupracující s anodou 4 posledního bipolárního prvku 14. Bipolární elektrolyzér může být stažen dvěma svěrnými deskami 16, pomocí táhel 17 nebo, . jak je znázorněno na výkrese, pomocí hydraulických nebo pneumatických napínáků.
V následujících příkladech jsou popsána různá výhodná provedení vynálezu. Rozumí se však, že vynález není omezen na tato určitá provedení.
Příklad 1
Bipolární elektrolyzér podle vynálezu s konstrukcí podle obr. 1 měl následující geometrické parametry:
— hloubka anodového oddělení2 cm — hloubka katodového oddělení2 cm — výška oddělení 100 cm — šířka oddělení 150 cm — svislá délka kanálů90 cm — poměr jednotlivých poměrů mezi omezenou plochou elektrody a plochou průtočného průřezu dvou sousedních průtočných kanálů 3,5
Dva bipolární prvky byly vsunuty mezi anodový a katodový koncový prvek v soustavě, tvořeto emi elemeiitrnmnm eleJktrolyzéry. Diafragma byla tvořena katlontovou membránou. Solný roztok obsahujím 3°0 g/1 chloridu sodného, okyselený kyselinou solnou na hodnotu pH 3,5, byl přiváděn do spodní části anodových oddělení bez vyvolání recirkulace anolytu z vnějšku. Mezitím byla přiváděna voda do dolní části katodových oddělení. Provozní podmínky byly následující:
— teplota 00 °C — proudová hustoto 2500 A/m2 — koncentrace anolytu na výstupu anodových oddělení °60 g° — koncentrace katolytu na výstupu katodových oddělern 20 %
Napětí elementárního bipolárního elektrolyzéru činilo 3,0 V a katodová proudová účinnost byla 03 %.
Příklad 2
Jako referenční bipolární elektrolyzér byl použit bipolární elektrolyzér stejných geometrických rozměrů jako bipolární elektrolyzér podle příkladu 1 s tou výjimkou, že místo svislých kanálů bylo uspořádáno několik svislých žeber, kolmých k rovině krycí vrstvy, jejichž tloušťka činila dvojnásobek tloušťky plechu, tvonctoo kanály poďle příkladu 1. I v . tomto případě byla mezi bipoterrn prvky umístěna kationtová membrána tvořící diafragmu.
Za stejných provozních podmínek činilo napětí elementárního bipolárního elektrolyzéru 4,1 V, zatímco katodová proudová účinnost byla pouze 88 %.
Poté byla zvýšena rychlost toku koncentrovaného solného roztoku, přiváděného do anodových oddělení, za účelem dosažení vysoké koncentrace anolytu, opouštějícího anodová oddělení, ve snaze opakovat napětí a proudovou účinnost příkladu 1. Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce:
223889 .....
15 16 Katodová proudová · činnost %
Koncentrace anolytu . mimo anodová oddělení g/1 Napětí elementárního elektrolyzéru V
220 4,1 88
250 4,0 89
280 3,9 91
Poté byla ' při ' udržování ' rychlosti toku tak, ' aby koncentrace vyčerpaného anolytu byla 280 g/1, _ část tototy^ odčerpaná z katodových oddělení, plynule vracena do spodní části oddělení prostřednictvím · recirkulační trubky, což udržuje koncentraci kato lytu, ’'plynule odváděného ze systému, . na instantní todnoté, to ' jest 20 % : hmotnostních NaOH. Rychlost recirkulace byla postupně zvyšována změnou výkonu recirkulačního čerpadla. Výsledky : jsou uvedeny v následující tabulce:
Rychlost recirkulace katolytu elementárním : : Katodová proudová‘ účinnost elektrotyzéru %
V .
Ze srovnání provozních údajů příkladů 1 a 2 jsou zřejmé výhody vynálezu. Výsledků, podobných výsledkům podle vynálezu, lze jinak . dosáhnout pouze použitím pomocných zařízení, které je však spojeno s nadměrně vysokými náklady, vyplývajícími z použití čerpacích zařízení a především větších kapacit zařízení pro resaturaci a čištění solného roztoku.
Zlepšený způsob elektrolýzy roztoku chloridu sodného v biporním ele]ktrolyzéru, opatřeném diafragmou a vybaveném elektrodami spočívá v provádění elektrolýzy v odděleních s elektrodami, . naplněných elektrolytem, v rozdělení oddělení v řadu svislých průtočných kanálů, probtoapcmh po téměř celé výšce oddělení s řadou přepážek o šířce, odpovídající hloubce oddělení . a . střídavě nakloněných v jednom a druhém směru, vzhledem k svislé rovině, kolmé k rovině oddělupm stény : a vzájemně odřených tak že poměr . mezi plochou elektrody, to jest množstvím plynu, omezenou hranami dvou přepá^k definujmmh svislý průtočný kaa jeho průtočným přezem se liší od poměru mezi plochou elektrody, to jest množstvím plynu, omezenou hranou jedné ze dvou výše uvedených přepážek a přepážkou sousední v řadě a průtočným průřezem
3,991
3,992
3,992 kanálu, sousedního v řadě s výše uvedeným kanálem, dále v přivádění koncentrovaného solného roztoku v dolní části anodových odd&em a vody neho zředěného to/droxtéu sodného s výhodou v dolní .části . katodových oddělení, čímž se vyvolají složité '' . . recirkulační pohyby v celém . objemu elektrolytu, nacházejícím se v odděleních, přičemž recir^ačrn pohyby jsou v sl'edku různé hustoty plynových bublin v sousedních kanálech rozloženy po celé šiřce oddělení.
Způsob podle . vynálezu, při kterém se vyvolávají recirkulační pohyby v odděleních s elektrodami bipolárntéh elelrirotyz^ů opatřených diafragmou a vybavených svislými elektrodami, bude užitečný i pro jiné elektrolytické procesy, při kterých dochází k uvolňování plynu, jako je například elektrolýza vody, kyseliny solné, chloridu lithia a/nebo draselného. Přepážky mohou. být rovněž zhotoveny . z plastické hmoty a mohou být upevněny do existujících elektrolyzérů, ve kterých se rozvádění proudu k . elektrodám provádí pomorn svistych. kovových žeber, kolmých k rovině elektrody, nebo pomocí rozdělovačů různého tvaru.
V rámci vynálezu lze provést četné další modifikace zařízení podle vynálezu.
; 2 : 3 ^-8 8 9

Claims (8)

  1. PŘEDMĚT
    1. Bipolární elektrolyzér s diafragmou nebo membránou, který je sestaven z pláště, ve kterém je uspořádán koncový anodový prvek, koncový katodový prvek a řada bipolárních prvk^ jejichž hlavtó rozmě-ry leží v podstatě ' ve svislé rovině, a které jsou tvořeny bipolární sténo^ oddělující anodové oddělení a katodové oddělení, svislými děrovanými elektrodami, uspořádanými rovnoběžně v určité vzdálenosti od ' bipolární stěny a diafragmaml oddělujícími od sebe anody a katody, vyznačující se tím, že po celé výšce prostoru a mezi anodou (4) a katodou (6) je uspořádána řada přepážek (31, 32, 51, 52), které probíhají od bipolární stěny (1) k anodě (4) a katodě (6) a tvoří řady svislých anodových kanálů (3) a katodových kaná (5^ proMtojm^ podél bipolární stěny (1), přičemž ' přepážky (31 32, 51, 52) jsou stMavě nakloněny jedmm a druhým směrem vzlete ke svteté rovině, kolmé k rovině bipolární stěny (1), uspořádány s odstupy (62) a poměr plochy anody (4) nebo katody (6) omezené hranami dvou přepážek (31, 32) nebo přepážek (51, 52) bočně vymezujících svislý anodový kanál (3) nebo katodový kanál (5) k jeho průtočnému průřezu je odlišný od poměru plochy anody (4) nebo katody (6) mezi sousedními anodovými kanály (3) nebo katodovými kanály (5) k průtočnému průřezu prostoru mezi sousedními anodovými kanály (3) nebo katodovými kanály (5).
  2. 2. Bipolární elektrolyzér podle bodu 1, vyznačující se tím, že anodové kanály (3) vynalezu a katodové kanály (5) mají konstantní příčný průřez.
  3. 3. Bipolární elektrolyzér podle bodu 1, vyznačující se tím, že přepážky (31, 32, 51 52) jsou stndavě podékiě nakloněny v jednom směru a směru opačném vzhledem ke svislé rovině, kolmé k - bipolární stěně (1) a tvoří ve ' svislém ' směru střídavě se rozbíhající a zužující anodové - kanály (3) a katodové kanály (5).
  4. 4. Bipolární elektrolyzér podle bodů 1, 2 a 3, vyznačující __ se - tím, že přepážky (31, 32, 51, 52) jsou z kovu a elektricky spojeny s anodou (4) a katodou (6), a s bipolární stěnou (1).
  5. 5. Bipolární elektrolyzér - podle bodu 2, vyznačující se tím, že anodové kanály (3) a katOdové kanáty (5) přiléhají к bipolární stěně (1) - svou užší základnou.
  6. 6. Bipolární elektrolyzér podle bodu 2, vyznačující se tím, že anodové kanály (3) a katodové kanály (5)- mají trojúhelníkový průřez a přepážky (31, . 32, 51, 52) jsou svými hranami spojeny s bipolární stěnou (1).
  7. 7. Bipolární - elektrolyzér podle bodu 3, vyznačující se tím, že přepážky (31, 32, 51, 52) jsou tvořeny kovovými žebry, kolmými k rovině bipolární stěny (1) a střídavě podélně nakloněnými ' v jednom směru a směru opačném vzhledem ke - ' svislé rovině, kolmé k rovině bipolární stěny (1).
  8. 8. Bipolární elektrolyzér podle bodu 1, vyznačující se - tím, ' že anoda (4) a přepážky (31, 32) anodových kanálů (3) jsou z netečného kovu, přičemž anoda (4) je děrovaná.
CS808280A 1979-11-29 1980-11-28 Bipolar electrolyser with diaphragm or membrane CS223889B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT27690/79A IT1163737B (it) 1979-11-29 1979-11-29 Elettrolizzatore bipolare comprendente mezzi per generare la ricircolazione interna dell'elettrolita e procedimento di elettrolisi

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS223889B2 true CS223889B2 (en) 1983-11-25

Family

ID=11222139

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS808280A CS223889B2 (en) 1979-11-29 1980-11-28 Bipolar electrolyser with diaphragm or membrane

Country Status (22)

Country Link
US (5) US4279731A (cs)
EP (2) EP0031897B1 (cs)
JP (3) JPS56102586A (cs)
AR (1) AR227296A1 (cs)
AT (1) ATE44554T1 (cs)
AU (1) AU532517B2 (cs)
BR (1) BR8007570A (cs)
CA (1) CA1169808A (cs)
CS (1) CS223889B2 (cs)
DD (1) DD154831A5 (cs)
DE (1) DE3072159D1 (cs)
ES (2) ES497263A0 (cs)
FI (1) FI67728C (cs)
HU (1) HU183256B (cs)
IT (1) IT1163737B (cs)
MX (1) MX148530A (cs)
NO (1) NO157383C (cs)
PL (1) PL132356B1 (cs)
RO (1) RO81392B (cs)
SU (1) SU1126210A3 (cs)
YU (1) YU42544B (cs)
ZA (1) ZA806648B (cs)

Families Citing this family (84)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1163737B (it) * 1979-11-29 1987-04-08 Oronzio De Nora Impianti Elettrolizzatore bipolare comprendente mezzi per generare la ricircolazione interna dell'elettrolita e procedimento di elettrolisi
US4339323A (en) * 1980-09-18 1982-07-13 Ppg Industries, Inc. Bipolar electrolyzer element
US4340460A (en) * 1980-11-24 1982-07-20 Olin Corporation Internal downcomer for electrolytic recirculation
US4469580A (en) * 1981-03-30 1984-09-04 The Dow Chemical Company Method of making an improved internally supported electrode
DE3132947A1 (de) * 1981-08-20 1983-03-03 Uhde Gmbh, 4600 Dortmund Elektrolysezelle
US4402809A (en) * 1981-09-03 1983-09-06 Ppg Industries, Inc. Bipolar electrolyzer
US4488948A (en) * 1981-11-23 1984-12-18 The Dow Chemical Company Channel flow cathode assembly and electrolyzer
DE3223701A1 (de) * 1982-06-25 1983-12-29 Metallgesellschaft Ag, 6000 Frankfurt Membran-elektrolysezelle mit vertikal angeordneten elektroden
JPS5917762U (ja) * 1982-07-22 1984-02-03 クロリンエンジニアズ株式会社 電解用陽極
JPS59133384A (ja) * 1983-01-19 1984-07-31 Toyo Soda Mfg Co Ltd 電解槽
US4568434A (en) * 1983-03-07 1986-02-04 The Dow Chemical Company Unitary central cell element for filter press electrolysis cell structure employing a zero gap configuration and process utilizing said cell
US4673479A (en) * 1983-03-07 1987-06-16 The Dow Chemical Company Fabricated electrochemical cell
US4560452A (en) * 1983-03-07 1985-12-24 The Dow Chemical Company Unitary central cell element for depolarized, filter press electrolysis cells and process using said element
US4581114A (en) * 1983-03-07 1986-04-08 The Dow Chemical Company Method of making a unitary central cell structural element for both monopolar and bipolar filter press type electrolysis cell structural units
US4488946A (en) * 1983-03-07 1984-12-18 The Dow Chemical Company Unitary central cell element for filter press electrolysis cell structure and use thereof in the electrolysis of sodium chloride
US4561959A (en) * 1983-12-09 1985-12-31 The Dow Chemical Company Flat-plate electrolytic cell
US4575409A (en) * 1984-01-05 1986-03-11 American Hoechst Corporation Apparatus for electrolyzing metal sheet
GB8407871D0 (en) * 1984-03-27 1984-05-02 Ici Plc Electrode and electrolytic cell
DE3420483A1 (de) * 1984-06-01 1985-12-05 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Bipolarer elektrolyseapparat mit gasdiffusionskathode
US4588483A (en) * 1984-07-02 1986-05-13 Olin Corporation High current density cell
US4687558A (en) * 1984-07-02 1987-08-18 Olin Corporation High current density cell
US4877499A (en) * 1984-11-05 1989-10-31 The Dow Chemical Company Membrane unit for electrolytic cell
EP0185270A1 (en) * 1984-12-17 1986-06-25 The Dow Chemical Company Method of making a unitary electric current transmission element for monopolar or bipolar filter press-type electrochemical cell units
US4654136A (en) * 1984-12-17 1987-03-31 The Dow Chemical Company Monopolar or bipolar electrochemical terminal unit having a novel electric current transmission element
EP0185269A1 (en) * 1984-12-17 1986-06-25 The Dow Chemical Company A wholly fabricated electrochemical cell
DE3501261A1 (de) * 1985-01-16 1986-07-17 Uhde Gmbh, 4600 Dortmund Elektrolyseapparat
IT1200403B (it) * 1985-03-07 1989-01-18 Oronzio De Nora Impianti Celle elettrolitiche mono e bipolari e relative strutture elettrodiche
US4619751A (en) * 1985-04-24 1986-10-28 Robinson Douglas J Anode insulator for electrolytic cell
DE3519272C1 (de) * 1985-05-30 1986-12-18 Heraeus Elektroden GmbH, 6450 Hanau Elektrodenstruktur fuer elektrochemische Zellen
US4923583A (en) * 1985-11-04 1990-05-08 Olin Corporation Electrode elements for filter press membrane electrolytic cells
US4685514A (en) * 1985-12-23 1987-08-11 Aluminum Company Of America Planar heat exchange insert and method
US4755272A (en) * 1986-05-02 1988-07-05 The Dow Chemical Company Bipolar electrochemical cell having novel means for electrically connecting anode and cathode of adjacent cell units
US4702312A (en) * 1986-06-19 1987-10-27 Aluminum Company Of America Thin rod packing for heat exchangers
US4880513A (en) * 1986-06-20 1989-11-14 The Graver Company Method and apparatus for generating acid and base regenerants and the use thereof to regenerate ion-exchange resins
US4705106A (en) * 1986-06-27 1987-11-10 Aluminum Company Of America Wire brush heat exchange insert and method
US4678548A (en) * 1986-07-21 1987-07-07 Aluminum Company Of America Corrosion-resistant support apparatus and method of use for inert electrodes
US4726891A (en) * 1986-09-12 1988-02-23 The Dow Chemical Company Flat plate bipolar cell
DE3726674A1 (de) * 1987-08-11 1989-02-23 Heraeus Elektroden Elektrodenstruktur fuer elektrochemische zellen
US4846951A (en) * 1988-07-15 1989-07-11 The Dow Chemical Company Process and apparatus for controlling gasket force in electrolysis cells
US4915803A (en) * 1988-09-26 1990-04-10 The Dow Chemical Company Combination seal and frame cover member for a filter press type electrolytic cell
US4886586A (en) * 1988-09-26 1989-12-12 The Dow Chemical Company Combination electrolysis cell seal member and membrane tentering means for a filter press type electrolytic cell
US4940518A (en) * 1988-09-26 1990-07-10 The Dow Chemical Company Combination seal member and membrane holder for a filter press type electrolytic cell
US4898653A (en) * 1988-09-26 1990-02-06 The Dow Chemical Company Combination electrolysis cell seal member and membrane tentering means
US4892632A (en) * 1988-09-26 1990-01-09 The Dow Chemical Company Combination seal member and membrane holder for an electrolytic cell
BE1004364A3 (fr) * 1989-08-11 1992-11-10 Solvay Chassis pour electrolyseur du type filtre-presse et electrolyseur monopolaire du type filtre-presse.
DE4120359C2 (de) * 1990-06-21 1993-11-18 Deutsche Aerospace Verfahren zur Herstellung einer elektrochemischen Zelle und deren Verwendung
US5087344A (en) * 1990-09-26 1992-02-11 Heraeus Elektroden Gmbh Electrolysis cell for gas-evolving electrolytic processes
GB9224372D0 (en) * 1992-11-20 1993-01-13 Ici Plc Electrolytic cell and electrode therefor
IT1273492B (it) * 1995-02-03 1997-07-08 Solvay Cassone d'estremita' di un elettrodializzatore,elettrodializzatore munito di un tale cassone e utilizzazione di detto elettrodializzatore
DE19512945A1 (de) * 1995-03-28 1996-10-24 Mannesmann Ag Katalysatorrohr
US5928710A (en) * 1997-05-05 1999-07-27 Wch Heraeus Elektrochemie Gmbh Electrode processing
JPH11106977A (ja) * 1997-09-30 1999-04-20 Asahi Glass Co Ltd 複極型イオン交換膜電解槽
JP2000192276A (ja) * 1998-12-25 2000-07-11 Asahi Glass Co Ltd 複極型イオン交換膜電解槽
WO2001023644A1 (fr) * 1999-09-27 2001-04-05 Shinko Pantec Co., Ltd. Electrode plane pour dispositif d'hydroelectrolyse, ensemble de ces electrodes, membrane electrolytique solide, et element electrolytique
CA2329672C (en) * 2000-12-27 2009-12-22 Donald W. Kirk Bifurcated electrode of use in electrolytic cells
ITMI20010401A1 (it) * 2001-02-28 2002-08-28 Nora Tecnologie Elettrochimich Nuovo assieme bipolare per elettrolizzatore a filtro-pressa
NO20030763L (no) * 2002-02-20 2003-08-21 Chlorine Eng Corp Ltd Ionebyttemembranelektrolysator
FI113280B (fi) * 2002-04-03 2004-03-31 Outokumpu Oy Elektrolyysissä käytettävä siirto- ja eristyslaite
EP1378589B1 (en) * 2002-04-05 2005-12-07 CHLORINE ENGINEERS CORP., Ltd. Ion exchange membrane electrolyzer
ITMI20021524A1 (it) * 2002-07-11 2004-01-12 De Nora Elettrodi Spa Cella con elettrodo a letto in eruzione per elettrodeposiwione di metalli
ITMI20031270A1 (it) * 2003-06-24 2004-12-25 De Nora Elettrodi Spa Cella con catodo a letto cadente per elettrodeposizioni di metalli.
ITMI20031881A1 (it) * 2003-10-01 2005-04-02 Nuvera Fuel Cells Europ Srl Separatore bipolare per batteria di celle a combustibile.
EP1528126A1 (en) * 2003-10-30 2005-05-04 Vandenborre Hydrogen Systems N.V. An integrated electrolyser module with an internal gas/liquid separator
DE102004014696A1 (de) * 2004-03-25 2005-10-13 De Nora Deutschland Gmbh Hydrodynamische Einrichtungen für elektrochemische Zellen
ITMI20042248A1 (it) * 2004-11-19 2005-02-19 Uhdenora Technologies Srl Piatto bipolare per elettrolizzatore comprendente una singola parete
FR2887896A1 (fr) * 2005-07-04 2007-01-05 Ecole Nale Sup Artes Metiers Dispositif de production de poudres de fer et de zinc par electrolyse en milieux aqueux heterogenes solide-liquide et leurs applications a la cementation de metaux lourds et a la denitratation
US20110094877A1 (en) * 2007-08-06 2011-04-28 Gomez Rodolfo Antonio M Electrochemical system for metal recovery
CN101451245B (zh) * 2007-12-07 2010-09-29 中国蓝星(集团)总公司 复极式自然循环离子膜电解单元槽
JP5490599B2 (ja) * 2010-04-15 2014-05-14 株式会社オメガ セラミックス電極の使用方法
DE102013207075A1 (de) * 2013-04-19 2014-10-23 Robert Bosch Gmbh Bipolarplattenkonzept mit integrierten Stromverteilern für Elektrolyseure
DE102013207082A1 (de) * 2013-04-19 2014-10-23 Robert Bosch Gmbh Ausführung eines Zellseparators als platiniertes Bimetallblech
CN106460203A (zh) 2014-06-24 2017-02-22 凯密迪公司 窄间隙的未分隔电解池
EP3093374A1 (en) * 2015-05-12 2016-11-16 Exen Sarl Electrolyzer apparatus
CN105200449B (zh) * 2015-10-12 2017-07-11 南京工程学院 一种电解液贯穿孔通断机构及电解水设备
CN105714328B (zh) * 2016-03-31 2018-10-12 沈阳化工大学 一种强制循环离子膜电解槽
US10407783B2 (en) 2016-05-26 2019-09-10 Calera Corporation Anode assembly, contact strips, electrochemical cell, and methods to use and manufacture thereof
TWI633064B (zh) * 2017-06-05 2018-08-21 財團法人工業技術研究院 電解還原模組單元及淨水裝置
JP7293709B2 (ja) * 2019-02-19 2023-06-20 株式会社豊田中央研究所 電気化学反応装置および人工光合成装置
DE112021002074T5 (de) 2020-03-31 2023-01-12 Tokuyama Corporation Elektrolyseelement für die elektrolyse von alkalischem wasser und alkalisches-wasser-elektrolysebehälter
DE102020133770A1 (de) * 2020-12-16 2022-06-23 Forschungszentrum Jülich GmbH Anordnung elektrochemischer Zellen
EP4071277A1 (en) * 2021-04-08 2022-10-12 Hitachi Zosen Inova AG Electrolyzer
US20230107017A1 (en) * 2021-10-05 2023-04-06 Verdagy, Inc. Systems and methods for producing hydrogen gas
DK181335B1 (en) * 2021-12-07 2023-08-16 Stiesdal Hydrogen As Electrolyser with a stack of welded four-layer modules
DE102022205126A1 (de) 2022-05-23 2023-11-23 Siemens Energy Global GmbH & Co. KG Bipolare Platte und Herstellung

Family Cites Families (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1535185A (en) 1920-01-26 1925-04-28 John P Scott Electrolytic apparatus
US1799116A (en) * 1926-12-21 1931-03-31 Noeggerath Jacob Emil Electrolytic apparatus
CH242601A (de) * 1941-12-11 1946-05-31 Fides Gmbh Wasserzersetzer nach Filterpressenbauart.
FR892885A (fr) * 1943-03-26 1944-05-23 Entpr Rene & Jean Moritz Perfectionnements à la construction d'électrodes d'électrolyseurs pour la production d'oxygène et d'hydrogène par électrolyse de l'eau
CH255873A (de) * 1946-12-13 1948-07-15 Oerlikon Maschf Bipolar-Elektrolyseur.
CH242830A (de) * 1946-12-13 1946-06-15 Oerlikon Maschf Bipolar-Elektrolyseur.
CH263970A (de) * 1948-06-26 1949-09-30 Oerlikon Maschf Bipolarelektrode für Wasserzersetzer.
US3930980A (en) * 1970-04-23 1976-01-06 Oronzio De Nora Impianti Elettrochimici S.P.A. Electrolysis cell
JPS4736262U (cs) * 1971-05-11 1972-12-22
US3910827A (en) * 1971-07-07 1975-10-07 Ppg Industries Inc Diaphragm cell
US3941675A (en) * 1971-09-28 1976-03-02 Friedrich Uhde Gmbh Bipolar multiple electrolytic cell comprising a diaphragm and electrode for same
BE793045A (fr) * 1971-12-21 1973-06-20 Rhone Progil Electrodes bipolaires
BE793122A (fr) * 1971-12-22 1973-06-21 Rhone Progil Electrodes bipolaires demontables
US3813326A (en) * 1972-11-24 1974-05-28 Ppg Industries Inc Bipolar electrolytic diaphragm cell having friction welded conductor/connector means
JPS5235030B2 (cs) * 1973-04-19 1977-09-07
IT989421B (it) * 1973-06-25 1975-05-20 Oronzio De Nora Impiantielettr Cella di elettrolisi con elettrodi di forma particolare e deflettori atti ad allontanare i gas che si sviluppano agli elettrodi fuori dal lo spazio interelettrodico
DE2344647A1 (de) * 1973-09-05 1975-04-24 Metallgesellschaft Ag Elektrode
US4013525A (en) * 1973-09-24 1977-03-22 Imperial Chemical Industries Limited Electrolytic cells
US3988220A (en) * 1974-01-04 1976-10-26 Ppg Industries, Inc. Process for electrolyzing brine in a bipolar electrolytic diaphragm cell having friction welded conductor connector means
US4111779A (en) * 1974-10-09 1978-09-05 Asahi Kasei Kogyo Kabushiki Kaisha Bipolar system electrolytic cell
SU567771A1 (ru) * 1975-04-14 1977-08-05 Предприятие П/Я В-2287 Диафрагменный электролизер дл получени хлора и щелочи
US4059216A (en) 1975-12-15 1977-11-22 Diamond Shamrock Corporation Metal laminate strip construction of bipolar electrode backplates
US4017375A (en) * 1975-12-15 1977-04-12 Diamond Shamrock Corporation Bipolar electrode for an electrolytic cell
GB1581348A (en) 1976-08-04 1980-12-10 Ici Ltd Bipolar unit for electrolytic cell
US4116807A (en) 1977-01-21 1978-09-26 Diamond Shamrock Corporation Explosion bonding of bipolar electrode backplates
JPS5413473A (en) * 1977-02-17 1979-01-31 Kurorin Engineers Kk Double polar electrode
JPS5435173A (en) 1977-08-24 1979-03-15 Kurorin Engineers Kk Double polar electrode and its manufacture
JPS5446180A (en) * 1977-09-21 1979-04-11 Tokuyama Soda Co Ltd Multipolar electrode
US4101410A (en) * 1977-09-26 1978-07-18 Olin Corporation Electrode assembly with flexible gas baffle conductor
US4218293A (en) * 1979-02-02 1980-08-19 Hooker Chemicals & Plastics Corp. Electrochemical apparatus and process for manufacturing halates
IT1163737B (it) * 1979-11-29 1987-04-08 Oronzio De Nora Impianti Elettrolizzatore bipolare comprendente mezzi per generare la ricircolazione interna dell'elettrolita e procedimento di elettrolisi
US4257867A (en) * 1980-03-28 1981-03-24 Energy Development Associates, Inc. Inert gas rejection device for zinc-halogen battery systems

Also Published As

Publication number Publication date
IT7927690A0 (it) 1979-11-29
NO803330L (no) 1981-06-01
PL228167A1 (cs) 1981-09-18
AU532517B2 (en) 1983-10-06
ES8300144A1 (es) 1982-10-01
ES8201638A1 (es) 1981-12-16
US4425214A (en) 1984-01-10
HU183256B (en) 1984-04-28
DE3072159D1 (en) 1989-08-17
JPS57203783A (en) 1982-12-14
DD154831A5 (de) 1982-04-21
EP0031897A2 (en) 1981-07-15
AR227296A1 (es) 1982-10-15
ATE44554T1 (de) 1989-07-15
RO81392B (ro) 1983-04-30
CA1169808A (en) 1984-06-26
EP0031897A3 (en) 1981-10-14
NO157383C (no) 1988-03-09
JPS6024186B2 (ja) 1985-06-11
AU6479780A (en) 1981-07-02
FI67728B (fi) 1985-01-31
JPS56102586A (en) 1981-08-17
FI803655L (fi) 1981-05-30
JPS6137355B2 (cs) 1986-08-23
EP0031897B1 (en) 1989-07-12
US4279731A (en) 1981-07-21
RO81392A (ro) 1983-04-29
US4389298A (en) 1983-06-21
EP0111149A1 (en) 1984-06-20
FI67728C (fi) 1985-05-10
ZA806648B (en) 1981-11-25
US4417960A (en) 1983-11-29
US4518113A (en) 1985-05-21
YU42544B (en) 1988-10-31
NO157383B (no) 1987-11-30
YU302380A (en) 1983-02-28
SU1126210A3 (ru) 1984-11-23
ES497263A0 (es) 1981-12-16
IT1163737B (it) 1987-04-08
ES505339A0 (es) 1982-10-01
JPS6196093A (ja) 1986-05-14
MX148530A (es) 1983-04-29
JPS6315354B2 (cs) 1988-04-04
BR8007570A (pt) 1981-06-02
PL132356B1 (en) 1985-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS223889B2 (en) Bipolar electrolyser with diaphragm or membrane
US4732660A (en) Membrane electrolyzer
JP5860075B2 (ja) 電解槽
EP0002009A1 (en) Apparatus and process for electrolysis using a cation-permselective membrane and turbulence inducing means
SK363585A3 (en) Membrane electrolytic cell
EP0064417A1 (en) An electrochemical cell and methods of carrying out electrochemical reactions
CZ282393A3 (en) Electrolysis method for reactions generating or consuming gases and electrolytic cell for making the same
JPS629674B2 (cs)
US4488948A (en) Channel flow cathode assembly and electrolyzer
US4332662A (en) Electrolytic cell having a depolarized cathode
EP0521386A2 (en) Electrolyzer and its production
US6110334A (en) Electrolyte cell
JP4007565B2 (ja) イオン交換膜電解槽
US4048046A (en) Electrolytic cell design
AU678410B2 (en) Electrolytic cell and electrode therefor
US4293395A (en) Process for electrolysis of an aqueous alkali metal chloride solution
CA1221657A (en) Channel flow cathode assembly and electrolyzer
CA1140895A (en) Cathode assembly for plural cell electrolyzer
KR910003621B1 (ko) 다층 전극 전해조
US4278526A (en) Apparatus for electrolysis of an aqueous alkali metal chloride solution
JPS6319596B2 (cs)
JPS59182983A (ja) 電解方法及びそれに用いる電解槽