CS223865B2 - Method of preparation of the alfa-aminoacids from the containing the alanine,methionine and fenylalanine - Google Patents

Method of preparation of the alfa-aminoacids from the containing the alanine,methionine and fenylalanine Download PDF

Info

Publication number
CS223865B2
CS223865B2 CS778045A CS804577A CS223865B2 CS 223865 B2 CS223865 B2 CS 223865B2 CS 778045 A CS778045 A CS 778045A CS 804577 A CS804577 A CS 804577A CS 223865 B2 CS223865 B2 CS 223865B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
aminonitrile
mol
amino acid
reaction medium
aqueous
Prior art date
Application number
CS778045A
Other languages
English (en)
Inventor
Auguste Commeyras
Jacques Taillades
Louis Mion
Robert Pascal
Monique Lasperas
Alain Rousset
Original Assignee
Anvar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Anvar filed Critical Anvar
Publication of CS223865B2 publication Critical patent/CS223865B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C231/00Preparation of carboxylic acid amides
    • C07C231/06Preparation of carboxylic acid amides from nitriles by transformation of cyano groups into carboxamide groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Pyrrole Compounds (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Indole Compounds (AREA)

Description

(54) Způsob přípravy «-aminokyseliny ze skupiny zahrnující alanin, methionin a fenylalanin
Vynález se týká způsobu přípravy «-aminokyseliny ze skupiny zahrnující alanin, methionin a ' fenylalanin hydrolýzou a-aminonitrilu nebo jeho soli.
Vynález se tuž týká přípravvy těchto a-aminokyselin ve formě jejtoh racemtom Směsi z «-aminorntrilů nebo jejich, soh. a-Amínokyseliny jsou nepopíratelně předmětem průmyslového zájmu. Některé z ntoh lze použít v humánrn nebo veterinární medicíně. stejně ' jako ve výživě. například při doplňování složek potravy. Jiné z těchto derivátů mohou být použity například jako složky mýdel nebo kosmetických přípravků.
Tyto a-aminokyseliny jsou až dosud vyráběny nejčastěji „Bucherer-Bergovou“ metodou. Podle této metody působern hydrogenuhličitanu amonného na intermediární a-aminonítril vede ke tvorbě hydantoinu, který se potom hydrolyzuje v alkalickém prostředí. aby se získala sůl a-aminokyseliny. Tento způsob je úiunný, umořuje ^eměntt až 90 ·% výchoztoo aldehydu v «-aminokyselinu; nicméně ziůstávají technologem pottée zahrnující:
použití nadbytečného neregenerovatelného hydrogenuhličitanu amonného;
dvě fáze zahřívání; prvou po dobu dvou hodin na teploty mezi 80 až ' 1°0 °C pro tvor2 bu hydantoinu a druhou po dobu asi šesti hodin na teploty mezi 120 až 125 °C k provedení hydrolýzy a vznik 1,5 mol síranu sodného. který je bez ekonomického užitku, na mol «-aminokyseliny připravované tímto způsobem.
Přes nevýhody tohoto způsobu je této metodě až dosud dávána výrazná přednost před „Strecherovou metodou“, která spočívá v hydrolýze «-aminomirilu. bezjprostředně na a-aminoamid a potom na «-aminokyselinu, a to z vo nižštoo výtěžku 80 0¼ kterého bylo vždy dosahováno při přeměně výchozího aldehydu na a-aminokyselinu.
Uvedené nevýhody odstraňuje způsob přípravy «-aminokyseliny ze skupiny zahrnující alanrn, methionin a fenylalanin. hydrolýzou la-aminoniirilu nebo jeho solí podle vyjehož postata spočívá v tom, že se odpovídající «^^1^11^(^г^11г^11 nebo jeho sůl podrobí chemické katalyťcké hydrolýze reakcí karbonylové sloučeniny obecného vzorce I
Ri \
C = O /
R2 (IL ve kterém
Ri a R2 znamenají jednotlivě atom vodíku, alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku nebo fenyl, nebo dohromady značí nasycený uhlovodíkový kruh obsahující nejvýše 5 členů, s a-amlnonitrilem nebo jeho solí ve vodném prostředí v přítomnosti hydroxylových iontů, přičemž se karbonylová sloučenina obecného vzorce I zavádí do vodného reakčního prostředí v množství 0,1 až 2 moly, s výhodou 0,1 až 1 mol karbonylové sloučeniny na 1 mol α-aminonitrilu, hydroxylové ionty se uvádějí do vodného reakčního prostředí tak, aby se dosáhla ekvimolarita hydroxidu, vztaženo na výchozí α-aminonitril, minimální obsah vody ve vodném reakčnim prostředí je 1 mol na 1 mol α-aminonitrilu, a po vytvoření soli ^-aminokyseliny se extrahuje volná «-aminokyselina odpovídající výchozímu a-aminonitrilu.
Další znaky a výhody způsobu podle vynálezu vyplynou z podrobného popisu uvedeného níže.
Bylo zjištěno, že přidáním a-aminonitrilu nebo jeho soli, jako například hydrochloridu, do vodného roztoku obsahujícího karbonylový derivát a hydroxylové ionty v malém množství (například 0,1 až 0,3 mol hydroxidu na 1 mol α-aminonitrilu) se velmi rychle a kvantitativně získá již při teplotě místnosti z výchozího w-aminonitrilu příslušný a-aminoamid. Když v reakčnim prostředí vznikl «-aminoamid, v získaném roztoku se upraví koncentrace hydroxidu až na hodnotu blízkou ekvivalentní nebo o něco vyšší, vztažen.0 na výchozí nitril, získá se sůl, například alkalická sůl «-aminokyseliny odpovídající výchozímu nitrilu. Aby byla příznivě ovlivněna tato druhá etapa chemické katalytické hydrolýzy podle vynálezu, reakční prostředí se s výhodou zahřívá na teplotu 80 °C, například po dobu 1 hodiny.
Příprava «-aminokyseliny v souhlase se způsobem podle vynálezu se ve skutečnosti provádí v jednom! stupni, aniž by bylo třeba isolovat intermediárně vzniklý «-aminoamid. Hydroxidové ionty se přidají do vodného reakčního prostředí najednou takovým způsobem, aby se citlivě dosáhlo ekvimolarity hydroxidu, vztaženo na výchozí «-aminonitril. Tak se získá přímo sůl, například alkalická, a-aminokyseliny odpovídající výchozímu nitrilu.
Potom postačí neutralizovat prostředí, například kyselinou sírovou a volná aminokyselina se potom izoluje krystalizaci, nebo některou jinou známou metodou. Výtěžek a-aminokyseliny vzhledem к výchozímu nitrilu je prakticky kvantitativní. Je třeba poznamenat, že způsob podle vynálezu vede к α«-aminokyselinám ve formě jejich racemických směsí, které lze dělit na optické isomery dobře známými klasickými metodami. V jednotlivém případě na 1 mel volné «-aminokyseliny vzniká polovina mol síranu sodného.
Během zahřívání nezbytného pro přízni vé ovlivnění a urychlení hydrolytické reakce «-aminoamidu v a-aminokyselinu, karbonylový derivát používaný ke katalyzování reakce se může oddestilovat a může být regenerován a použit v opakované reakci. Lze rovněž pozorovat, že během této reakce vzniká jeden mol amoniaku. Lze jej rovněž recyklovat a použít znovu pro tvorbu nové molekuly α-aminonitrilu.
Při provádění způsobu podle vynálezu se hydroxylové ionty OH vnášejí do reakčního prostředí, například ve formě hydroxidu alkalického kovu nebo alkalické zeminy, nebo ve formě hydroxidu amonného.
Mezi karbonylové deriváty vhodné к využití pro katalytickou hydrolýzu a-aminonitrilů lze řadit především ketony s nízkou molekulovou hmotností z důvodů jejich dobré rozpustnosti v prostředí a jejich těkavosti. Jako jednotlivé příklady budou uvedeny karbonylové deriváty volené ze skupiny aceton, methylethylketon, diethylketon, methylisopropylketoin, ethylisopropylketon a směsi těchto ketonů. Zde je třeba uvést, že nedostatek rozpustnosti lze kompenzovat použitím vodněalkoholického roztoku nebo ještě přidáním hydroxilní funkce к molekule karbonylového derivátu.
Různě provedené pokusy dokazují rovněž, že aldehydy jsou z katalytického hlediska aktivní, v alkalickém prostředí však mají sklon polymerizovat a ve srovnání s ketony jsou méně zajímavé. Rovněž lze pozorovat, že karbonylový derivát plní svou katalytickou funkci v nízkých koncentracích. Pokus například dokázal, že aceton převádí kvantitativně «-aminomethylmerkaptopropionini-tril, když jeho koncentrace dosahuje 0,1 mol v litru. Ve výhodném způsobu provedení podle vynálezu se karbonylový derivát uvádí do reakčního prostředí v rozmezí 0,1 až 2 mol, s výhodou 0,1 až 1 mol karbonylového derivátu na 1 mol výchozího a-aminonitrilu. Je třeba upřesnit, že v případě málo rozpustného α-aminonitrilu vyšší koncentrace ketonu může příznivě ovlivnit rozpustnost a současně i hydrolytickou reakci. V takovém případě lze reakci provádět s výhodou též ve vodně-alkoholickém roztoku.
Podle jedné varianty způsobu podle vynálezu α-aminonitril se připraví in šitu ve vodné reakční směsi určené pro chemickou katalytickou hydrolýzu. Lze tak připravovat α-aminokyseliny z α-aminonitrilů, připravených in šitu ve vodných roztocích nebo vodně-alkoholických roztocích obsahujících zpočátku:
aj kyanhydrin a amoniak; nebo
b) aldehyd, kyanovodík a amoniak; nebo
c) aldehyd, kyanid, například alkalický kyanid, amoniak a amonnou sůl.
V tomto případě bylo rovněž ukázáno, že je nezbytné za prvé vytvořit nejprve a-aminonitril a za druhé převést jej v odpovídající α-aminoamid, za podmínek definovaných vpředu.
Je-li složení počátečních roztoků vymezeno body a), b) a c), podmínky vzniku a-amino-nitrilů z hlediska mechaniky a termodynamiky jsou známé. Lze je nalézt popsané v článku A. Commeyrase a spol., vyšlém v přehledu „Information Chimie“ č. 158 (1976) str. 199 až 207, závěry výsledků této publikace umožňují předpoklad, že při dosažení rovnováhy míra přeměny a-arninonitrilu, vztaženo na výchozí aldehyd ' nebo kyanhydrin, roste s koncentrací amoniaku vztaženou na koncentraci aldehydu nebo kyanhydrinu, použitých jako- výchozích látek, a to při hodnotě pH převyšující 11.
Například v případě acetaldehydu a při teplotě 35 °C v případě ekvimolárního poměru aldehydu a HCN nebo CN~, míra přeměny v α-aminopropioniiril se mění v závislosti na počáteční koncentraci aldehydu, vyjádřené v molech v litru a na počáteční koncentraci amoniaku, vyjádřené rovněž v molech v litru, jak je to ukázáno v následující tabulce I.
TABULKA I
pro počáteční počáteční koncentrace 1 5 10 20 40
koncentraci amoniaku inolZlitr
CH3CHO a HCN
rovnou přeměna 73 % 94 % 97 % 98,5 % 99,2 %
0,5 mol/litr v alfammiriopropioniinl
pro počáteční počáteční koncentrace 1 5 10 20 40
koncentraci amoniaku mol/litr
CH3CHO a HCN
rovnou přeměna 56 % 88 % 94 % 97 % !J8,4 %
1 molllitr v alfa-aminopropionitril
pro počáteční počáteční koncentrace 1 5 10 20 40
koncentraci amoniaku шоШ^г
CH3CHO a HCN
rovnou přeměna 37 % 78 % 88 % 94 % 97 %
molllitr v alfa-aminopropionitril
Za těchto- podmínek je zřejmé, že optimum pro tvorbu a-aminonítrilu může být jenom ekonomické -optimum, -neboť teoreticky lze ve skutečnosti dosáhnout kvantitativní přeměny aldehydu v a-aminomtril.
V průběhu četných pokusů bylo zejména zjištěno, že pokud se týká stupně tvorby a-aminonítrilu, použití přebytku mezi 1 a 10 proč. HCN nebo CN, vztaženo na obsah kyanidu v -ekvimolárním systému aldehyd-kyanid, stabilizovalo roztok získaného- a-arninonitrilu.
Bylo prokázáno, že přidávání karbonového derivátu k roztoku a-aminonii:rilu připravenému za optimálních podmínek uvedených vpředp edevším ketonu uvedenému vpředu a ve spojení s alkalickým hydroxidem v koncentraci ekvivalentní nebo mírně vyšší (mezi 5 a 10 %] vzhledem ke koncentraci a-aminoniirilu, a s- výhodou zahříváním takto- získaného- vodného reakčního prostředí, se a-aminoniiril převede téměř kvantitativně na alkalickou sůl odpovídající a-aminokyseliny. Jak je uvedeno- vpředu, po neutralizaci, například kyselinou sírovou, se získává volná α-aminokyselina, která se izoluje známými způsoby. Molání množství síranu sodného- vzniklého v prostředí je o něco- vyšší než polovma motarntoo mno^M a-aminoamidu. Během tohoto stupně vzniká rovněž množství amoniaku ekvivalentní a-aminoamidu obsaženému v prostředí. Tento amoniak je regenerován a lze jej použtt znovu. Keton, který katatyzuje toto hydro lytckou reakci během tohoto stupně se rovněž -oddestilovává a lze jej regenerovat a potom recyklovat.
V rámci tohoto vynálezu je třeba se zmínit, že v první fázi katalytické přeměny a-aminonKrilu v nfeto^ý α-amionamid byto zjištěno, že dochází k tvorbě reakčního mezipro^kto nazývaného- dále „Y“, který má strukturu -iminoamidu. Existence tohoto meziprodukte „Y“ dovoluje .tvrdrt s jmtotou, že karbnoylnvá složenina uvedená do- reakčního prostředí vykonává účinnou katalytickou funkci.
V případě chemické katalytické hydrolýzy a-aminobutyronitгilu v zásaditém roztoku byla učiněna následující pozorování:
a) ve vodném -alkalickém roztoku a ^ři koncentracích reakčních komponent (a-amiΜΐε!utyrmitrilu-acetonu) řádu 1 mol na litr bylo pomocí NMR-spekter při teplotě 29 ° Celsia možné pozorovat při obvyklém průběhu prvé fáze hydrolytické reakce intermediární intervenci sloučený „Y“ projevujmí se třemi signály: δ = 0,17; δ = 0,63 a δ = 0,76 relativní intenzity 2—1—1, -odlišné zřetelně od acetonu (5 = 0,98), amidu (5 = 0,07) a nitrilu (<5 = 0,25).
b) ve vodně-alkoholickém. rozpouštědle v 90% ethan^u v přítoш.onstl potaše, reaní systém a-aminoisobutyI:Όnitгil-acetnn vede k a-aIшn.oisobutyramidu přes- totermedtároí sloučeninu charakterizovanou v ultrafialovém. spektru širokým pásem, jehož maximum vlny je nižší než 200 nm. Tento pás je odlišný od pásu amidu a acetonu.
Rovněž bylo konstatováno, že tvorba intermediárního „Y“ je provázena tvorbou ekvimolárního množství a-aminoisobuuyramidu a acetonu.
c) Konečně podle pokusu z odstavce b), avšak v bezvodém alkoholu a v přítomnosti ethylátu sodného, lze nejen stabilizovat produkt pozorovaný předtím v UV-spektru, ale izolovat jej rovněž z reakčního prostředí v krystalické formě.
Tato sloučenina ve vodném roztoku poskytuje zcela identické s tím, které je popisováno v odstavci a) pro meziprodukt „Y“ a uvolňuje kvantitativně (reakce je skončena po uplynutí 5 sekund pn taptoto matnosti) i v neutr^mm prostředí ekvimolární množství acetonu a a-aminoisobutyramidu. Záhřevem k varu v pyridinu nebo uchováním po více dní v reakčním prostředí, se tato sloučenina kvantitativně přeměňuje ve 2,2,4,4-tetramethyl-4-imidazolidinon, sloučeninu, která se velmi pomalu hydrolyzuje při teplotě varu vodného alkalického- roztoku.
Tato tři výše uvedená pozorování umožňují dokázat, že ve vodném roztoku, stejně jako v bezvodém- prostředí, aceton reaguje s - a-aminoisobutyronitrilem za vzniku sloučeniny taenttcké s Ющ která je označena jako mtermediárrn ,,Y“. Analogická pozorování byla učiněna rovněž, když se ponechá reagovat aceton s a-arninopropionitrilem.
Reakční schéma katalytické hydrolýzy nltrilu na amid můro být vyjádřeno následujícím způsobem:
CH3 \c = O +
o
CH3 'c-NHi .ch3 c<
I hydlOlýza C/í* i СЖ ° + \c=o cwf ffy 4
Závěrem- se konstatuje, že na jedné straně se jasně prokázala přítomnost intermediárního imin.oamil.du „Y“ a na druhé katatyttcká intervence- acetonu na hydrolýzu «-aminoisobutyro'nitrilu, vztaženo na klasický způsob rezultující z- ataku hydroxylového iontu na trojnou vazbu C = N.
V autokatalytickém procesu aceton zabraňuje rozkladu «-aimnonttrilu, reaguje s «-amino-mtrilem' za vzniku intermediárního a-isopropylidenaminoisobutyramidu a konečně příslušného waminoamidu.
Zavedemm dostatečtáho množství hydroxidu do- vodného reakčního prostředí spolu s- karbonylovou sloučeninou a neutralizací roztoku lze zíslkat následující «-aminokyseliny ve formě jejich -racemických směsí: glycin, alanin, valin, leucin, isoleucin, fenylalanin, serin, -threonin, lysin, 5-hydroxylysin, arginin, kyselina asparagová, -asparagin, kyselina glutamová, glutamin, cystein, cystin, methionin, tyrosin, thyroxin, prolin, hydroxyprolin, tryptofan a histidln.
Vynález bude -ilustrován- několika - - příklady, které však nejsou uvažovány jako omezující.
Výroba «-aminokyselin z a-aminonitrilů
P říklad 1
Výroba alaninu z hydrochloridu a-aminopropio-nitrílu
K roztoku 0,53 g hydrochloridu a-aminupropionitrilu (5. ΙΌ-3 mol) v 5 ml voůy se pndá 0,3 g acetonu (5.10-3 mol) a 1 m1 10 N roztoku sody. Po zahřívání roztoku na teplotu 65 °C po dobu 1 hodiny se získá sodnů sůl, která po neutrahzaci kyselinou sírovou na hodnotu pH 7 poskytne 0,43 g alanrnu. Výtěžek 96,6 %.
Příklad 2
Příprava methioninu z hydrochloridu a-aminomethylmeгkapiobutyгoniiгilu
K roztoku 1,6 g hydrochloridu a-aminomethrlm)erka]ptobutyrΌmtrilu (asi 10-2 mol) v 10 п1 vody se přidá 0,6 g acetonu (to-2 mol) následované 2 ml 10 N hydroxidu sodného. Po- zahřátí roztoku na teplotu 75 během 1 hodrn^ nástedované neutrahzací jako v íkladu 1 přímé stanovern methioninu v roztoku pomocí NMR-spekter prokazuje výtěžek 94 °/o.
Příprava «-aminokyselin z kyanhydrinu
Příklad 3
Příprava alaninu z nitrilu kyseliny mléčné
0,355 g nitrilu kyseliny mléčné (5.10-3 mol) se přidá к 5 ml 0,1 mol. roztoku NHáCl v 10 N NHiOH.
Po zahřátí na teplotu 40 CC po dobu 30 minut v uzavřené baňce se přidá 0,3 g acetonu (5. 10~3 mol) a 0,65 ml 10 N NaOH. Teplota se zvýší po dobu 1 hodiny na 75 °C. Takto získaná sodná sůl se potom neutralizuj na hodnotu pH 7 kyselinou sírovou. Stanovení obsahu alaninu pomocí autoanalyzátoru ukazuje výtěžek 92 %. Teoretický výtěžek závisí na pokusných podmínkách a při rovnovážném stavu je 94 %.
Příklad 4 t
Příprava methioninu z «-hydroxymethylmerkaptobutyronitrilu *
0,65 g «-hydr.oxymethylmerkaptobutyromtrilu (5 .103 mol) se přidají к 5 ml 0,2 mol. roztoku NH4CI a 0,1 mol KCN v 10 N NH4OH. Směs se zahřívá na teplotu 40 °C za míchání magnetickým míchadlem po dobu 1,5 hodiny v uzavřené nádobě. Potom se přidá 0,3 g acetonu (5 .10“3 mol) a 0,65 ml 10 N NaOH, teplota reakční směsi se zvýší na 800 Celsia za stálého míchání po dobu 1,5 hodiny, přičemž v tomto stadiu je reakční nádoba otevřená. Po neutralizaci kyselinou sírovou na hodnotu pH 7, stanovení methioninu NMR-metodou ukazuje výtěžek 95 %.
Příklad 5
Příprava fenylalaninu z «-hydroxyfenylpr.opionitrilu
Stejným způsobem jako ve výše uvedeném r příkladu z 0,14 g (asi 10~3 mol) «-hydroxyfenylpropionitrilu ve 2 ml 0,1 M roztoku KCN a 0,2 M v 10 N NH4OH, uskutečněné po neutralizaci, a po přidání 0,06 g acetonu a 0,11 mil 10 N NaOH, po neutralizaci a hodnocení analyzátorem aminokyselin udává výtěžek 85 % fenylalaninu.
Příprava «-aminokyselin z aldehydů, alkalických kyanidů a amoniaku
Příklad 6
0,422 g acetaldehydu (asi 10~2 mol) se přidají к 10 ml roztoku 1,2 molárního NHdCl a 1,1 molárního KCN v 10 N ΝΗ4ΌΗ. Směs se udržuje po dobu 3|0 minut při teplotě 40 °C v uzavřené nádobě. Potom se přidá 0,6 g acetqnu (10~2 mol) spolu s 1,2 ml 10 N NaOH. Směs se potom zahřívá po dobu 30 minut na teplotu 75 °C na vzduchu, takto získaná sodná sůl se potom neutralizuje kyselinou sírovou až na hodnotu pH 7. Hodnocení alaninu pomocí analyzátoru aminokyselin ukazuje výtěžek 90 °/o.
Příklad 7
К 5 ml 0,65 mol. roztoku NH4CI a 0,55 mol. KCN v 10 N NH4OH se přidá 0,254 g (asi ΙΟ’3 mol) methylmerkaptopropionaldehydu. Směs se zahřívá na teplotu 49 °C za míchání magnetickým míchadlem v uzavřeme Erlenmeyerově baňce po dobu 1,5 hodiny. Potom se přidá 0,12 g acetonu a 0,32 ml 10 N NaOH, reakční nádoba se otevře a teplota se zvýší po dobu 1 hodiny na 80 CC. Po provedené neutralizaci hodnocení pomocí NMR-spekter ukazuje výtěžek 95 %.
Příprava «-aminokyselin z kyanhydrinu ve vodné alkoholickém prostředí
Příklad 8
Ve směsi 5 ml 20% amoniaku a 1 ml ethanolu se rozpustí 0,065 g (10“3 mol) kyanidu draselného a 0,080 g (1,5.103 mol) chloridu amonného, potom 1,31 g (102 molj kyanhydrinu aldehydu kyseliny methylmerkaptopropionové. Směs se udržuje po dobu 30 minut v zatavené ampuli při teplotě 45 0 Celsia, potom dalších 20 minut za stejných podmínek, ale za dalšího přidání 0,15 ml acetonu (2 . 10-3 mol) a 1,1 ml 10 N sody. Po otevření reakční nádoby se po dobu 1 hodiny teplota zvýší na 80 °C. Po neutralizaci takto získané sodné soli hodnocení NMR-metodou v reakčním prostředí ukazuje výtěžek 88 %, vztaženo na použitý kyanhydrin.
Tento pokus vede к výtěžku 92 %, počítáno na výchozí kyanhydrin, jestliže je opakován za stejných podmínek, avšak za snížení množství alkoholu na polovinu a přidání 0,75 ml acetonu (10-2 m<ol) místo 0,15 ml.
Konečná koncentrace methioninu po odpaření acetonu a amoniaku je řádu 2 mol v 1 litru.
Příklad 9
Směs 0,65 g «-hydroxymethylmerkaptopropionitrilu (5.10“3 molu) v 5 ml roztoku 0,2 molárního NH4CI a 0,1 molárního KCN v 10 N NH4OH se zahřívá na teplotu 40 °C po dobu jedné a půl hodiny za současného magnetického míchání v uzavřené nádobě. Pak se přidá 0,43 g pivalaldehydu (5.10-3 molu) a 0,65 ml 10 N NaOH, načež se teplota směsi udržuje po dobu 20 hodin na 80 °C za současného míchání v otevřené nádobě.
Hodnocení pomocí NMR-spekter ukazuje výtěžek 84,5 % methioninu.
Příklad 10
Stejným postupem, jaký byl popsán v příkladu 9, avšak náhradou pivalaldehydu 0,29 gramu propionaldehydu (5.10-3 molu) a pouze po· 4h.odinovém zahřívání na teplotu °C se dosáhne výtěžku methioninu 77 %.
Příklad 11
Stejným postupem, jaký byl popsán v příkladu 9, avšak za použití 0,36 g m-ethylethylketonu (5.10~3 molu) a při dvouhodinovém zahřívání na teplotu 80 °C se dosáhne výtěžku methioninu 81 %.
Příklad 12
Stejným postupem, jaký byl popsán v pří kladu 9, · avšak za přídavku 0,60 g (5.10-3 molu.) acetofenonu rozpuštěného v 1 ml ethanolu, jakožto katalyticky působící karbonylové sloučeniny a po 2hodinovém zahřívání na teplotu 80 °C se dosáhne výtěžku methioninu 77 %o.
Příklad 13
Stejnými postupem, jaký byl popsán v příkladu 9, avšak v přítomnosti· 0,42 g cyklopentanonu (5.10-3 molu) rozpuštěného· v 1 ml ethanolu se dosáhne výtěžku methioninu 79 %.

Claims (5)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob přípravy α-aminokyseliny .ze skupiny zahrnující alanin, methlonin a fenylalanin hydrolýzou α-aminonitrilu nebo jeho soli, vyznačující se tím, že se odpovídající α-aminonitril nebo jeho sůl podrobí chemické katalytické hydrolýze reakcí karbonylové sloučeniny obecného vzorce I
    Ri \
    C = O /
    Rz (I), ve kterém.
    Ri a Ra znamenají jednotlivě atom- vodíku, alkyl s 1 až 4 atomy . uhlíku . nebo· fenyl, nebo dohromady značí nasycený uhlovodíkový kruh obsahující nejvýše 5 členů, s a-aminonitrilem nebo jeho solí ve vodném prostředí v přítomnosti hydroxylových iontů, přičemž se karbonylová sloučenina obecného vzorce I zavádí do vodného reakčního prostředí v množství 0,1 až 2 moly, s výhodou 0,1 až 1 mol karbonylové sloučeniny na 1 mol a-aminonitrilu, hydroxylové ionty se uvádějí do vodného reakčního prostředí, aby se dosáhla ekvimolarita. hydroxidu, vztaženo na výchozí α-aminonitril, minimální obsah vody ve· vodném reakčním prostředí· je 1 mol na 1 mol a-aminonitrilu a po vytvoření soli a-aminokyseliny se extrahuje volná «-aminokyselina, odpovídající výchozímu a-aminonitrilu.
  2. 2. Způsob podle bodu 1 vyznačující se tím, že se· jako výchozí látka používá hydrochlorid a-aminonitrilu.
  3. 3. Způsob podle· bodů 1 a 2 vyznačující se tím, že se užívá vodný roztok, který obsahuje dále· alkohol jako například ethanol.
  4. 4. Způsob podle bodů 1 až 3 vyznačující se tím, že hydroxidové ionty se vnášejí do reakčního prostředí ve formě hydroxidu alkalického kovu nebo kovu alkalických . zemin nebo· ve formě hydroxidu amonného.
  5. 5. Způsob podle· bodů 1 až 3 vyznačující se tím, že jako karbonylové sloučeniny se používá acetonu, mothylethylketonu, acetofenonu, cyklopentanonu, pivalaldehydu nebo propíonaldehydu.
CS778045A 1976-12-03 1977-12-02 Method of preparation of the alfa-aminoacids from the containing the alanine,methionine and fenylalanine CS223865B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7636520A FR2372797A1 (fr) 1976-12-03 1976-12-03 Procede d'hydrolyse catalytique chimique d'a-amino-nitriles ou de leurs sels

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS223865B2 true CS223865B2 (en) 1983-11-25

Family

ID=9180640

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS778045A CS223865B2 (en) 1976-12-03 1977-12-02 Method of preparation of the alfa-aminoacids from the containing the alanine,methionine and fenylalanine
CS794936A CS223880B2 (en) 1976-12-03 1977-12-02 Method of preparation of the alpha-aminoamide

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS794936A CS223880B2 (en) 1976-12-03 1977-12-02 Method of preparation of the alpha-aminoamide

Country Status (18)

Country Link
US (1) US4243814A (cs)
JP (2) JPS5382707A (cs)
BE (2) BE861121A (cs)
BR (1) BR7708051A (cs)
CA (1) CA1104140A (cs)
CH (2) CH628320A5 (cs)
CS (2) CS223865B2 (cs)
DD (1) DD135486A5 (cs)
DE (2) DE2753828A1 (cs)
ES (2) ES464563A1 (cs)
FR (1) FR2372797A1 (cs)
GB (1) GB1596924A (cs)
HU (1) HU178411B (cs)
IE (1) IE45926B1 (cs)
IT (1) IT1093037B (cs)
NL (2) NL187436C (cs)
PL (1) PL111021B1 (cs)
SU (2) SU793383A3 (cs)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4370493A (en) * 1979-09-21 1983-01-25 The United States Of America As Represented By The Secretary Of Energy Synthesis of alpha-amino acids
US4375555A (en) * 1979-09-21 1983-03-01 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Energy Synthesis of alpha-amino acids
EP0067499B1 (en) * 1981-03-26 1985-10-23 Mitsubishi Gas Chemical Company, Inc. Process for producing alpha-amino acids
FR2519973A1 (fr) * 1982-01-15 1983-07-22 Centre Nat Rech Scient Procede d'hydrolyse catalytique d'un alpha-amino-nitrile en phase heterogene, ainsi que les resines polymeres a activite catalytique pour la mise en oeuvre du procede
FR2565225B1 (fr) * 1984-06-05 1986-10-17 Centre Nat Rech Scient Procede de synthese en continu d'un a-amino-acide par hydrolyse catalytique chimique et dispositif pour la mise en oeuvre du procede
NL8403487A (nl) * 1984-11-15 1986-06-02 Stamicarbon Werkwijze voor de enzymatische scheiding van dl-alfa-aminozuuramides.
FR2590896B1 (fr) * 1985-12-03 1988-07-22 Aec Chim Organ Biolog Procede de preparation d'une solution aqueuse d'un sel alcalin de la methionine
DE4235295A1 (de) * 1992-10-20 1994-04-21 Degussa Kontinuierlich durchführbares Verfahren zur Herstellung von Methionin oder Methioninderivaten
DE19518986A1 (de) * 1995-05-29 1996-12-05 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Glycin-N,N-diessigsäure-Derivaten durch Umsetzung von Glycinderivaten oder deren Vorstufen mit Formaldehyd und Cyanwasserstoff oder von Iminodiacetonitril oder Imindodiessigsäure mit entsprechenden Aldehyden und Cyanwasserstoff in wäßrig-saurem Medium
JP2001163845A (ja) * 1999-12-13 2001-06-19 Mitsubishi Rayon Co Ltd アミノ酸アミドの製造方法
NL1015715C2 (nl) * 2000-07-14 2002-01-17 Dsm Nv Werkwijze voor de bereiding van (schiffse basen van) alfa-alkyl-alfa-aminozuuramiden.
WO2004098303A1 (en) 2003-04-16 2004-11-18 Vdf Futureceuticals Low-mycotoxin coffee cherry products
AU2003225038A1 (en) 2003-04-16 2004-11-26 Vdf Futureceuticals Methods for coffee cherry products
PT1753387E (pt) 2004-04-08 2012-08-29 Vdf Futureceuticals Inc Composições cosméticas de cereja de café e métodos
FR2890966A1 (fr) * 2005-09-21 2007-03-23 Adisseo France Sas Soc Par Act Hydrolyse ammoniacale du 2-hydroxy-4-(methylthio) butyronitrile, e ncontinu et sans isoler de produits intermediaires.
JP5613162B2 (ja) * 2009-07-22 2014-10-22 株式会社日本ファインケム 2−アミノブチルアミド無機酸塩の製造方法
CN102827028A (zh) * 2012-09-17 2012-12-19 浙江邦成化工有限公司 一种氰基酰胺化工艺
EP3632896A1 (de) * 2018-10-01 2020-04-08 Evonik Operations GmbH Herstellung von aminosäuren aus ihren aminonitrilen

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2004523A (en) * 1931-12-31 1935-06-11 Ig Farbenindustrie Ag Aminocarboxylic acids and salts thereof
GB908735A (en) * 1959-12-30 1962-10-24 Ajinomoto Kk Process for synthesising amino acids
US3387031A (en) * 1961-06-08 1968-06-04 Union Carbide Corp Synthesis of alpha-amino acid amide hydrohalides
DE1543832B2 (de) * 1965-06-04 1977-05-18 Röhm GmbH, 6100 Darmstadt Verfahren zur herstellung von alpha-aminocarbonsaeuren
NL6515920A (cs) * 1965-12-08 1967-06-09
US3867436A (en) * 1973-07-09 1975-02-18 Ajinomoto Kk Method of preparing phenylalanine
NL182954C (nl) * 1975-08-20 1988-06-16 Stamicarbon Werkwijze voor het bereiden van alfa-aminozuuramide.
US4072698A (en) * 1976-12-02 1978-02-07 The Upjohn Company Resolution of aminonitriles

Also Published As

Publication number Publication date
DD135486A5 (de) 1979-05-09
CH628320A5 (fr) 1982-02-26
SU1220568A3 (ru) 1986-03-23
NL188691B (nl) 1992-04-01
GB1596924A (en) 1981-09-03
JPS6234753B2 (cs) 1987-07-28
DE2753829C2 (cs) 1991-01-03
FR2372797A1 (fr) 1978-06-30
BE861121A (fr) 1978-05-23
JPS6214543B2 (cs) 1987-04-02
JPS5382706A (en) 1978-07-21
CA1104140A (fr) 1981-06-30
JPS5382707A (en) 1978-07-21
CH629473A5 (fr) 1982-04-30
IE45926B1 (en) 1982-12-29
PL111021B1 (en) 1980-08-30
ES464564A1 (es) 1978-09-01
SU793383A3 (ru) 1980-12-30
DE2753828C2 (cs) 1988-11-17
CS223880B2 (en) 1983-11-25
HU178411B (en) 1982-05-28
NL187436B (nl) 1991-05-01
NL7713289A (nl) 1978-06-06
NL188691C (nl) 1992-09-01
BR7708051A (pt) 1978-08-15
NL7713308A (nl) 1978-06-06
FR2372797B1 (cs) 1979-03-30
DE2753829A1 (de) 1978-06-08
IE45926L (en) 1978-06-03
IT1093037B (it) 1985-07-19
NL187436C (nl) 1991-10-01
BE861172A (fr) 1978-05-24
PL202573A1 (pl) 1978-07-17
ES464563A1 (es) 1978-09-01
US4243814A (en) 1981-01-06
DE2753828A1 (de) 1978-06-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS223865B2 (en) Method of preparation of the alfa-aminoacids from the containing the alanine,methionine and fenylalanine
ZA200300005B (en) 4-alkoxy cyclohexane-1 amino carboxylic acid esters and method for the production thereof.
KR19990022564A (ko) 3-(메틸티오)프로판알 및 2-히드록시-4-(메틸티오)부탄니트릴의제조방법
JPH0245442A (ja) α,β―不飽和ケトンの製法
FI64155C (fi) Nytt foerfarande foer framstaellning av 5-amino-1,2,3-tiadiazol
EP0147279B1 (fr) Nouveau procédé de préparation de diamine-alcools
RU2007402C1 (ru) Способ получения производных 2-азабицикло(2,2,1)гепт-5-ен-2-уксусной кислоты
RU2307123C1 (ru) Способ получения 2-амино-2-цианоадамантана или его производных
JPS61207398A (ja) リン含有α‐アミノニトリルおよびその製法
US3131210A (en) Process for methionine nitrile synthesis
US4132728A (en) Preparation of nitriles
JP2004509060A (ja) アンモニアと過酸化水素を用いてアルデヒド類をニトリル類へ転化する方法
BE1000617A4 (fr) Procede de preparation d&#39;azetidinones.
EP0232562B1 (en) Process for the preparation of alpha-amino alpha-hydrogen carboxylic acid amides
KR820000624B1 (ko) α-아미노산의 제조방법
CH395110A (de) Procédé de préparation de la dibenzyloxyphosphorylcréatinine
US6291710B1 (en) Process for preparing sulfonyl halides
JP2001199947A (ja) α−アミノ酸アミド類の製造法
JP2019503380A (ja) メチオニン類似体の製造方法
EP0231546B1 (en) Process for the preparation of alpha-amino-alpha-methylcarboxylic acid amides and alpha-amino-alpha-cycloalkylcarboxylic acid amides
JPH021446A (ja) N‐ヒドロキシ‐α‐アミノ酸およびその誘導体の製造法、ならびにこうして得られた化合物
KR820000623B1 (ko) α-아미노-아마이드류의 제조방법
JPS63275568A (ja) N−メチロ−ルヒダントイン類の製造法
JP2001199946A (ja) α−アミノ酸アミド類の製法
JP2001199948A (ja) α−アミノ酸アミド類の製造方法