CS216941B2 - Means protecting against the corrosion - Google Patents

Means protecting against the corrosion Download PDF

Info

Publication number
CS216941B2
CS216941B2 CS806656A CS665680A CS216941B2 CS 216941 B2 CS216941 B2 CS 216941B2 CS 806656 A CS806656 A CS 806656A CS 665680 A CS665680 A CS 665680A CS 216941 B2 CS216941 B2 CS 216941B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
acid
carbon atoms
corrosion
water
group
Prior art date
Application number
CS806656A
Other languages
English (en)
Inventor
Horst Froehlich
Rainer Helwerth
Original Assignee
Hoechst Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6082698&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CS216941(B2) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Hoechst Ag filed Critical Hoechst Ag
Publication of CS216941B2 publication Critical patent/CS216941B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C23COATING METALLIC MATERIAL; COATING MATERIAL WITH METALLIC MATERIAL; CHEMICAL SURFACE TREATMENT; DIFFUSION TREATMENT OF METALLIC MATERIAL; COATING BY VACUUM EVAPORATION, BY SPUTTERING, BY ION IMPLANTATION OR BY CHEMICAL VAPOUR DEPOSITION, IN GENERAL; INHIBITING CORROSION OF METALLIC MATERIAL OR INCRUSTATION IN GENERAL
    • C23FNON-MECHANICAL REMOVAL OF METALLIC MATERIAL FROM SURFACE; INHIBITING CORROSION OF METALLIC MATERIAL OR INCRUSTATION IN GENERAL; MULTI-STEP PROCESSES FOR SURFACE TREATMENT OF METALLIC MATERIAL INVOLVING AT LEAST ONE PROCESS PROVIDED FOR IN CLASS C23 AND AT LEAST ONE PROCESS COVERED BY SUBCLASS C21D OR C22F OR CLASS C25
    • C23F11/00Inhibiting corrosion of metallic material by applying inhibitors to the surface in danger of corrosion or adding them to the corrosive agent
    • C23F11/08Inhibiting corrosion of metallic material by applying inhibitors to the surface in danger of corrosion or adding them to the corrosive agent in other liquids
    • C23F11/10Inhibiting corrosion of metallic material by applying inhibitors to the surface in danger of corrosion or adding them to the corrosive agent in other liquids using organic inhibitors
    • C23F11/14Nitrogen-containing compounds
    • C23F11/145Amides; N-substituted amides

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Preventing Corrosion Or Incrustation Of Metals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Vynález se týká prostředků chránících proti korozi stálých ve.· tvrdé vodě.
V celém oboru zpracování kovů a. povrchové úpravy kovů, jakož také ve chladicích okruzích je běžné používat k předcházení nežádoucím korozním. jevům1 více nebo méně silně alkalických vodných roztoků, které obsahují přísady inhibující korozi železných a neželezných kovů. To platí například pro tak rozšířené procesy, jako· je třískové a beztřískové obrábění kovů, pro čištění povrchu kovů a pro vnitřní ochranu systémů, ve kterých proudí voda.
Známými a široce* rozšířenými inhibitory koroze jsou například anorganické soli, jako je dusitan sodný nebo chromany, proti jejíchž širšímu .použití v uvedených oborech však zvyšující se měrou mluví toxikologické, popřípadě ekologické důvody.
V novější době se proto jeví příklon na systémy organických inhibitorů, které již nemají tyto* nedostatky. Tak se například v DE vyložené přihlášce DAS číslo 1 298. 672 navrhují pro tento účel alkylarylsulfonamidokarboxylové kyseliny, popřípadě jejich so- li. Známé je také použití alkylov^ii skupinami substituovaných benzoových kyselin. Uvedené typy mají však také těžké nedostatky. Soli alkylsubstituovaných benzoových kyselin mají například silnou citlivost k tvrdosti vody, což silně snižuje použitelnost asi na sektor chladicích kapalin prostých minerálních olejů pro třískové obrábění. Podobné negativní vlastnosti, i když méně výrazné, mají také alkanolaminové soli uvedených tlkylarylsulfonamiidokarboxylových kyselin. Přitom dochází s prodlužující se dobou použití funkčních kapalin na základě ztrát odpařováním čisté vody a s tím spojeného tvrdnutí používaného roztoku k vylučování těžko. rozpustných vápenatých, popřípadě horečnatých . solí, což vede k vytváření krystalických úsad na strojích a k .ochuzování .roztoku o účinnou látku.
Známé je také použití solí acylovaných aminokarboxylových kyselin jakožto protikorozních prostředků, přičemž je acylový zbytek odvozen od mastných kyselin s dlouhým. řetězcem. Tyto1 produkty se však v praxi ukázaly jako velmi nevýhodné, jelikož ' silně pění.
•Předmětem vynálezu je .proto prostředek chránící proti korozi, stálý ve tvrdé vodě, jehož podstata .spočívá v tom, že. je tvořen hmotnostně 0,5 až 10% vodným roztokem, disperzí nebo emulzí soli alkalického kovu, soli kovu alkalické zeminy nebo aminové soli sloučeniny obecného· vzorce I
Rz Z R1CON \
Rs—COOH (I).
kdtel znamená
Ri rozvětvenou alkylovou skupinu s 6. až
1,3 atomy uhlíku, cykloalkylovou skupinu s 5 až 6 atomy uhlíku nebo polycykloalkylovou skupinu s 6 až 13 atomy uhlíku, přičemž tyto, skupiny jsou popřípadě substituovány. jednou nebo dvěma alkylovými skupinami s 1 až 4 atomy uhlíku,
R2 atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až .6 atomy uhlíku,
R3 alkylenovou skupinu s 1 až 11 atomy uhlíku s přímým nebo rozvětveným řetězcem.
Soli shora uvedených karboxylových kyselin obecného' vzorce I mají vynikající působení chránící proti korozi železa a pro praktické použití má velký význam, že mají pouze . nepatrný sklon k pěnění. Kromě toho jsou v široké .míře necitlivé proti látkám způsobujícím tvrdost vody a zanechávají i při extrémním zatížení elektrolyty při zaschnutí . zbytky, které se mohou označit jakožto nízkoviskózně olej ovité · a nelepivé zbytky. Tyto· zbytky se mohou snadno používaným. roztokem nebo také čerstvou vodou rozpustit.
Jakožto zásady, které jsou vhodné pro neutralizaci shora uvedených karboxylových kyselin obecného vzorce I, přicházejí v úvahu hydroxidy a uhličitany alkalických kovů, jakož také odpovídající sloučeniny ' kovů alkalických zemin,. jako je například hydroxid sodný, uhličitan sodný, hydroxid draselný .a hydroxid baiinatý. Nadto přicházejí v úvahu jakožto· zásady také organické aminy, jako jsou například triethanolamin, diethanolamin, triisopropanolamin, rnonoethylamin,. diethylamin, triethylamin, monoisopropy lamin, mono22‘-ethylcykloliexy-amin, . mono-i-nonylamin, 2-methyl-2‘-aimmopropanol, cyklohexylamin-N^-dimethylcykloheeclаmio, N-hexylamin, N-oktylamin, triisobutciamlo, di-N-hexclamm, ethylenán amin, dietOcleotriαmln, piperidin, piperazin nebo morfolin. Pro vytváření solí je možno· kyselin a zásad používat ve stechiometrickém množství nebo je možno vždy jedné složky použít v nadbytku.
Protikorozní prostředky podle vynálezu se mohou používat samotné nebo ve směsi se známými kapalinami pro obrábění kovů nebo s vodnými emulzemi olejů. Protikorozních prostředků podle vynálezu se může používat ve formě vodných roztoků, dispérzí nebo emulzí. Koncentrace, ve které se protikorozních prostředků podle vynálezu používá, závisí na účelu použití kapaliny, se kterou přicházejí do styku železné a . neželezné kovy. Obecně je tato koncentrace 0,5' až 10· . % hmotnostních, s výhodou 2 až 5 °/o hmotnostních.
Pro působení protikorozoícO prostředků podle vynálezu je podstatné, aby -byla alkylová skupina Ri sloučeniny obecného. vzorce I rozvětvená.
Kyseliny . obecného vzorce I se získají o sobě známým způsobem reakcí aminokarbo5 xylových kyselin s chloridy karboxylových kyselin o sobě známým způsobem v přítomnosti alkálie ve smyslu Schotten-Baumannovy reakce.
Aminokarboxylové kyseliny se získají například hydrolýzou laktamů, jako například ε-kaprolaktamu něho χ-butyrolaktamu nebo také adicí primárních aminů na ester nebo nitril kyseliny akrylové, methakrylové nebo krotonové a následným zmýdelněním.
jakožto příklady aminokarboxylových kyselin se uvádějí kyselina Ω-aminoundekanová, ε-aminokapronová, χ-aminomáselná, β-alaninglycin-N-n-butyl-^-aminopropionová, N-i-piropyl-/3-aminopropionová, N-cyklohexyl-^-aminopropionová, N-cyklohexyl-a-methyl-/3-aminopropionová a N-cyklohexyl-β-methyl-^-aminopropionová kyselina. Jakožto příklady chloridů kyselin se uvádějí chlorid kyseliny pivalové, chlorid kyseliny 2-ethylhexanové, chlorid kyseliny isononanové, chlorid kyseliny bicykloheptenové, chlorid kyseliny tricyklodekanové, chlorid kyseliny .naftenové a chlorid kyseliny neodekanové. Výhodnými jsou chlorid kyseliny isononanové, 2-ethylhexanové a neodekanové kyseliny.
Soli shora uvedených karboxylových kyselin obecného vzorce I mají vynikající pm so'bení chránící proti korozi železa, a což je pro praktické použití mimořádně důležité, při pouze nepatrném sklonu ke pěnění. Kromě toho jsou v široké míře necitlivé proti látkám způsobujícím tvrdost vody a zanechávají i pri extrémním zatížení elektrolyty při zaschnutí zbytky, které se mohou označit jakožto nízkoviskózně olejovité a nelepivé zbytky. Tyto zbytky se mohou snadno používaným roztokem nebo také čerstvou vodou opět rozpustit.
Příklad 1
2-ethylhexanol-£-aminokapronová kyselina
113 g (1,0 molu) ε-kaprolaktamu se rozpustí ve 280 ml vody a zahřívá se se 120 g (1,0 molem) 33% sodného louhu po dobu 4 hodin pod zpětným chladičem. Ochladí se na teplotu 20 °C a v průběhu jedné hodiny se přikape 158,4 g (0,975 molu) chloridu 2-ethylhexanové kyseliny a současně к udržení hodnoty pH 12 asi 120 g 33% sodného louhu při teplotě 20 až 25 °C. Roztok se dále míchá až se již žádný sodný louh nespotřebovává a nakonec se okyselí při teplotě 50 °C polokoncentrovanou chlorovodíkovou kyselinou na hodnotu pH 1. Za tepla se oddělí a promyje se 350 ml vody. Kyselina se odvodní na rotační odparce při teplotě 75° Celsia/100 mm Hg a získá se jakožto téměř bezbarvý viskózní olej, který po určité době krystalicky ztuhne. Výtěžek je 233 g (93 %). Číslo kyselosti je 225, obsah vody 0,4 %.
Příklad 2
Směs 2-ethylhexanoyl-£-aminokapronové kyseliny a isononanoyl-£-aminokaprono!vé kyseliny
113 g (1 mol) ε-kaprolaktamu se hydrolyzuje způsobem popsaným v příkladu 1 a pak se způsobem popsaným v příkladu 1 nechá reagovat se směsí 79,6 g (0,49 molu) chloridu 2-ethylhexanové kyseliny a 86,5 g (0,49 molu] chloridu isononanové kyseliny, které se mohou o sobě známým způsobem připravit odděleně nebo také z jediné ekvimolární směsi 3-ethylhexanové kyseliny a isononanové kyseliny. Získá se 238,6 g (90,4 procenta) téměř bezbarvého oleje s číslem kyselosti 216.
Příklad 3
Tricyklodekanoyl-£-aminoikapronová kyselina
113 g (1 mol) ε-kaprolaktamu se hydrolyzuje způsobem popsaným v příkladu 1 a nechá se reagovat se 181,7 g (0,91 molu chloridu tricyklodekanové kyseliny. Kyselina tricykloidek,anoyl-£-amínokapronová se získá ve formě žlutého visoce viskozního oleje ve výtěžku 236,1 g (88,5 %) s číslem kyselosti 194.
Příklad 4
Isononanoyl-£-aminokapronová kyselina
113 g (1 mol) ε-kaproliaktamu se hydrolyzuje způsobem popsaným v příkladu 1 a nechá se reagovat se 172 g (0,975 molu) chloridu kyseliny isononanové. Zpracováním se získá 257,5 g (95 %) téměř bezbarvého viskozního oleje, který po nějaké době krystalicky ztuhne. Číslo kyselosti je 210.
Pro výrobu vodného protikorozního prostředku se smísí vždy 35 g kyseliny podle příkladu 1 až 4 s 50 g triethanolaminu a 15 g vody na čirý, homogenní roztok.
Vytváření zbytku produkty získanými způsoby podle uvedených příkladů zkoušeno dlouhodobou přečerpávací zkouškou. Princip tohoto zkušebního způsobu je založen na tom, že se asi 10 1 vodného roztoku protikorozního prostředku přečerpává ve velkoobjemové otev»řené skleněné nádobě po delší dobu při teplotě místnosti způsobem, který je vhodný к vytváření úsad na skleněných stěnách postříkáním a odpařením. Za tímto účelem se do kapaliny vloží elektrické, běžné laboratorní čerpadlo s dopravním výkonem 10 1/min, které trubicí o průměru 0,8 centimetru nasává roztok, dopravuje ho nad hladinu a ostrým proudem ho tlačí zpět na povrch ohsahu lázně. Výstupní otvor je při tom ási 15 cm nad hladinou kapaliny a úhel vstupu proudu může být libovolný.
Ί
К žádoucímu vytváření úsad na neomývaných částech stěn nádoby dochází nyní dvojím způsobem. Jednak normální postříkání zajišťuje smáčení. Na druhé straně strhává proud při ponořování stále četné menší bublinky vzduchu do spodnějších vrstev, které na povrchu kapaliny opět praskají a kontinuálně smáčejí stěny nádoby filmem kapaliny. Při tomto způsobu se také současně i při teplotě místnosti dosahuje vysokého odpařování. Toto odpařování při náplni 10 litrů je řádově 1 1/den. Ztráty se nahrazují vždy pitnou vodou o tvrdosti 20 dH (asi 350 ppm), čímž se dosahuje kontinuálního zavádění tvrdosti do systému. Vzrůst obsahu látek způsobujících tvrdost se vyjadřuje početně prostřednictvím vždy přidaného doplňovacího množství.
Pro zkoušky se používá vodných přípravků s obsahem účinné látky 3 %. Pro srovnání použito těchto produktů:
Srovnávací zkouška A: homogenní směs obsahující J % para-terc.-butylbenzoové kyseliny, 50 % triethanolaminu, % vody.
Srovnávací zkouška B;
% £-(benzensulfonylmethylamino)-n-kapronové kyseliny podle DE patentového spisu číslo 1 298 672, % triethanolaminu, % vody.
Výsledky zkoušek jsou v následující tabulce.

Claims (1)

  1. Prostředek chránící proti korozi, stálý ve tvrdé vodě, vyznačený tím, že je tvořen hmotnostně 0,5- až 10% vodným roztokem, disperzí nebo emulzí soli alkalického kovu, solí kovu alkalické zeminy nebo aminové soli sloučeniny obecného vzorce I
    R2 z
    R1CON \ R3—COOH (I) kde znamená
    Ri rozvětvenou alkylovou skupinu s 6 až 13 atomy uhlíku, cykloalkylovou skupinu s 5 až 6 atomy uhlíku nebo polycykloalkylovou skupinu s 6 až 13 atomy uhlíku, přičemž tyto skupiny jsou popřípadě substituovány jednou nebo dvěma alkylovými skupinami s 1 až 4 atomy uhlíku,
    R2 .atom vodíku nebo alkyloivou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku,
    Rs alkylenovou skupinu s 1 až 11 atomy uhlíku s přímým nebo s rozvětveným řetězcem.
CS806656A 1979-10-04 1980-10-02 Means protecting against the corrosion CS216941B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19792940258 DE2940258A1 (de) 1979-10-04 1979-10-04 Hartwasserstabile korrosionsschutzmittel

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS216941B2 true CS216941B2 (en) 1982-12-31

Family

ID=6082698

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS806656A CS216941B2 (en) 1979-10-04 1980-10-02 Means protecting against the corrosion

Country Status (11)

Country Link
US (1) US4348302A (cs)
EP (1) EP0026878B2 (cs)
JP (1) JPS5658978A (cs)
AR (1) AR225193A1 (cs)
BR (1) BR8006378A (cs)
CA (1) CA1146589A (cs)
CS (1) CS216941B2 (cs)
DE (2) DE2940258A1 (cs)
ES (1) ES8200644A1 (cs)
PL (1) PL227072A1 (cs)
ZA (1) ZA806124B (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5739177A (en) * 1980-08-20 1982-03-04 Ajinomoto Co Inc Water soluble rust-resisting agent
FR2700336B1 (fr) * 1993-01-11 1995-04-14 Hoechst France Succinimides substituées, leur procédé de préparation et leur application comme inhibiteur de corrosion.
FR2738018B1 (fr) * 1995-08-24 1997-09-26 Ceca Sa Inhibition de la corrosion carbonique de l'acier par des n-alcoyl-sarcosines
DE102010010408A1 (de) * 2010-03-05 2011-09-08 Clariant International Limited Biologisch abbaubare, frostsichere Wärmeträgerflüssigkeit, ihre Verwendung in oberflächennahen, geothermischen Anlagen, und ein Konzentrat zu ihrer Herstellung
CN114539091A (zh) * 2022-03-11 2022-05-27 佛山奕安赛医药科技有限公司 异棕榈酰氨基酸类化合物及其制备方法和应用

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE544208A (cs) * 1956-01-20 1956-07-15
NO115936B (cs) * 1965-08-28 1968-12-30 Hoechst Ag
DE1545298A1 (de) * 1965-08-28 1969-07-31 Hoechst Ag Fluessige Brennstoffe
FR1493820A (fr) * 1965-08-28 1967-09-01 Hoechst Ag Procédé pour lutter contre la corrosion provoquée par des combustibles liquides
US3484209A (en) * 1966-12-08 1969-12-16 Burndy Corp Corrosion resistant electric contacts
US3857950A (en) * 1968-05-03 1974-12-31 Choay J Sa Therapeutical composition of n-propionyl-epsilon-amino-caproic acid with method of treatment
US3779935A (en) * 1971-07-12 1973-12-18 Exxon Research Engineering Co Inhibition of corrosion
JPS5639930B2 (cs) * 1972-04-08 1981-09-17
US3878227A (en) * 1973-12-07 1975-04-15 Dow Chemical Co Process for making tert.-butyl glycidyl ether
DE2758123A1 (de) * 1977-12-24 1979-07-05 Basf Ag Korrosionsschutzmittel in waessrigen systemen

Also Published As

Publication number Publication date
EP0026878B1 (de) 1983-04-06
ES495437A0 (es) 1981-11-01
ES8200644A1 (es) 1981-11-01
DE2940258A1 (de) 1981-04-16
PL227072A1 (cs) 1981-06-05
CA1146589A (en) 1983-05-17
AR225193A1 (es) 1982-02-26
EP0026878A1 (de) 1981-04-15
US4348302A (en) 1982-09-07
BR8006378A (pt) 1981-04-14
JPS5658978A (en) 1981-05-22
EP0026878B2 (de) 1987-03-11
ZA806124B (en) 1981-09-30
DE3062634D1 (en) 1983-05-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4734259A (en) Mixtures of α,β-unsaturated aldehides and surface active agents used as corrosion inhibitors in aqueous fluids
US6926836B2 (en) Treatment of iron sulphide deposits
US4554090A (en) Combination corrosion/scale inhibitor
US5779938A (en) Compositions and methods for inhibiting corrosion
US10611951B2 (en) Liquid inhibitor composition and a method for its preparation and application as a heavy brine corrosion control
JPS6326388A (ja) 腐食抑制不凍液/冷却剤組成物
US4642221A (en) Method and composition for inhibiting corrosion in aqueous heat transfer systems
US4465516A (en) Asymmetrical diesters of ortho-phosphoric acid useful as corrosion inhibitors
US6727387B2 (en) Quaternary ammonium salts having a tertiary alkyl group
US5611992A (en) Corrosion inhibitor blends with phosphate esters
EP0446616B1 (en) Process for inhibiting corrosion in oil production fluids
ES2563252T3 (es) Métodos para prevenir la corrosión
JPH0277587A (ja) 腐食抑制剤
JPH0633471B2 (ja) 水システムにおける改良された金属腐食防止
US6540923B2 (en) Oxygen scavenger
CS216941B2 (en) Means protecting against the corrosion
US10519360B2 (en) Liquid inhibitor composition and a method for its preparation and application as a heavy brine corrosion control
US3846071A (en) Process of inhibiting corrosion by treatment with phosphate-cyclic amidine salts
JP6216366B2 (ja) 金属表面を処理するための防食組成物
EP3230398A1 (en) Liquid inhibitor composition and a method for its preparation and application as a heavy brine corrosion control
CA1161633A (en) Corrosion inhibited compositions
US4724124A (en) Use of alkenylsuccinic acid half-amides as anti-corrosion agents
US3705786A (en) Corrosion inhibition with methylene bis-benzoic acid
US4902443A (en) Dicarboxylic acid mono-(2-hydroxydodecyl)-esters, their salts and their use as corrosion inhibitors in aqueous systems
JPS604273B2 (ja) 金属の腐食抑制方法