CS207473B2 - Method of decreasing the contents of lipids and nucleus acids in the microbial cell substance - Google Patents

Method of decreasing the contents of lipids and nucleus acids in the microbial cell substance Download PDF

Info

Publication number
CS207473B2
CS207473B2 CS764982A CS498277A CS207473B2 CS 207473 B2 CS207473 B2 CS 207473B2 CS 764982 A CS764982 A CS 764982A CS 498277 A CS498277 A CS 498277A CS 207473 B2 CS207473 B2 CS 207473B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
cell mass
weight
solvent
ammonia
methanol
Prior art date
Application number
CS764982A
Other languages
English (en)
Inventor
Merten Schlingmann
Laslo Vertesy
Original Assignee
Hoechst Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag filed Critical Hoechst Ag
Publication of CS207473B2 publication Critical patent/CS207473B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N1/00Microorganisms, e.g. protozoa; Compositions thereof; Processes of propagating, maintaining or preserving microorganisms or compositions thereof; Processes of preparing or isolating a composition containing a microorganism; Culture media therefor
    • C12N1/08Reducing the nucleic acid content

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Virology (AREA)
  • Tropical Medicine & Parasitology (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Extraction Or Liquid Replacement (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu snížení obsahu lipidů a nukleových kyselin v mikrobiální buněčné, hmotě. Každá buňka obsahuje uhlohydráty, bílkoviny, lipidy a nukleové kyseliny. Použitelnost mikrobiální buněčné hmoty v potravinářství a jako krmivá je nepříznivě ovlivněna obsahem nukleových kyselin a lipidů.
Obsah nukleových kyselin je závadný z· toho· důvodu, že vede k patologickým, stavům jako je dna a močové kameny. Lipidy omezují skladovatelnost, .protože dochází ke žluknutí, a ovlivňují chuť.
Vynález si klade za úkol snížit obsah lipidů a nukleových kyselin v mikrobiální buněčné hmotě. Podle známých způsobů se lipidy buněčné stěny a buněčných membrán vymývají rozpouštěním v organickém rozpouštědle nebo· se zmýdelňují vodným roztokem zásad.
Známým způsobem· k rozpuštění lipidů v mikroorganismech je vymývání směsí metanolu a chloroformu. Tento· způsob je pracný a může vést ke vzniku toxických produktů. Extrakce lipidů směsí alkoholu a vody, popsaná v DT-OS 2 405 593 nebo DT-OS číslo 2 137 038, je nevhodná pro· použití u bakterií a nákladná technická vybavení.
Další známé postupy pro· zbavení mikrobiální buněčné hmoty většiny nukleových kyselin a lipidů užívají rozklad pomocí zásad při vyšších teplotách. Nepříznivé je v tomto případě uvolnění volných mastných kyselin, vzniklých při hydrolýze, které se pak oddělují současně· s bílkovinou.
Z US patentového spisu č. 3 931 772 je znám postup, při němž se sušená buněčná hmota například z Candida utilis extrahuje směsí vody a rozpouštědla typu alkoholu, například 60 až 80 objemovými o/o alifatického alkoholu, například ethanolu, načež se suší. Tímto· způsobem je možno· zlepšit chuť a vůni výsledného produktu, avšak obsah nukleových kyselin zůstává beze změny.
V US patentových spisech č. 3 615 654 a 3 775 393 a v britském patentovém spisu č. 1 400 691 jsou popsány postupy, směřující ke snížení obsahu nukleových kyselin v kvasinkových buňkách. Podle US patentu číslo 3 615 ·654 se postupuje tak, že se buňky několikrát extrahují velkými objemy kapalného· amoniaku při teplotě —45 až —50·. °C, s výhodou po dobu 24 hodin · v Soxletově přístroji. Při tomto postupu, při němž se spotřebuje velké množství energie, je možno snížit · obsah ribonukleové kyseliny z 8,5 na 1,4 '%. Podle US patentu č. 3 775 393 se postupuje tak, že se kvasinkové buňky zpracovávají vodným roztokem amoniaku v autoklávu při teplotě 121 °C. Obsah nukleové kyseliny přitom klesne z 10,5 na 1,3 %. V britském patentu č. 1400 691 se .snižuje obsah nukleové kyseliny ' v kvasinkových buňkách tak, že se v prvním stupni provádí extrakce . směsi vody a alkoholu, například 'směsí isqpropanolu a ' . vody, která je azeotropní při 80 °C, načež se ve druhém stupni 'směis zpracovává roztokem hydroxidu sodného· .při teplotě 60 °C. Tímto· způsobem je možno .snížit obsah nukleové kyseliny z 9 na 2 °/o. Ve spisu se irovněž uvádí, že druhý stupeň postupu je možno provádět při použití amoniaku nebo· hydroxidu amonného. Přesné údaje .se však neuvádí.
1 Způsob podle vynálezu si klade za úkol zlepšit známé postupy v tom· smyslu, že je možno snížit obsah lipidů a nukleových kyselin v mikrobiální buněčné hmotě až na' méně než 1 % hmotnostní v případě kyseliny nukleové, a to kombinovanou extrakcí při použití .organického rozpouštědla, zejména typu alkoholu a amoniaku .při teplotě místnosti po dobu 0,5 až 2 hodiny, načež se výsledná směs promyje vodou. ' Způsob podle vynálezu je možno. provádět bez použití nízkých i zvýšených 'teplot, takže je možno. uš<^tiřit energii a tím i způsob podle vynálezu provádět v technickém měřítku.
Mimoto. při těchto postupech dochází k tomu, že část základních aminokyselin, obsažených v bílkovinách, například část lysinu, přechází do stavu, v němž je organismus nemůže využít.
1 Předmětem vynálezu je způsob snížení obsahu lipidů a nukleových kyselin v mikrobiální buněčné hmotě, vyznačující se tím, že .se buněčná hmota extrahuje směsí amoniaku nebo hydroxidu amonného v organickém rozpouštědle obecného. vzorce I
R-(CH2}n-OR2 , (I) kde
Ri a Ra znamená atom vodíku a n znamená, celé číslo 1, 2 nebo' 3 nebo
Ri znamená hydroxyskupinu a
Rz znamená atom. vodíku, methyl, nebo ethyl, a n znamená celé číslo 2 nebo 3, přičemž celkový obsah vody činí 0 až 30 procent hmotnostních' a obsah amoniaku 1 až' 10 % hmotnostních, vztaženo. na celkovou hmotnost rozpouštědla, a po .oddělení buněčné hmoty z extrakční směsi se. buněčná hmota promyje vodou, vodná fáze se oddělí a po případné extrakci organickým rozpouštědlem obecného vzorce I se buněčná hmota usuší.
Mikrobiální buněčnou hmotou jsou s výhodou mikroorganismy, které' 'byly získány pěstováními na alkoholu nebo. nasycených uhlovodících s přímým řetězcem za přítomnosti ' vodného živného. prostředí a plynu s obsahem volného kyslíku. S výhodou jsou těmito. organismy bakterie, kvasinky a houby.
Příkladem těchto mikroorganismů mohou být bakterie, využívající methanol, z čeledi Methylomonas, například Methylomona,s clara ATCC 31 226 nebo' kvasinky Candida lipolytica ATCC 20 383, které je možno získat pěstováním na nasycených uhlovodících s přímým řetězcem- za prítpmnosti vodného. živného' roztoku.
Stejně dobře je možno užít sušené mycelium hub. Tento buněčný materiál je možno získat při výrobě antibiotik, například při fermentaci penicilinu po extrakci antibiotika.
Jako .rozpouštědlo obecného. vzorce I je možno. užít alkoholy jako methanol, ethanol, n-propanol a isopropanol. Výhodné jsou methanol ' a ethanol, zvláště výhodný je methanol.
Kromě alkoholů je možno užít také glykoly .a jejich monoethery vzorce I, jmenovitě glykol a monomethylglykol.
Amoniak je možno k uvedeným rozpouštědlům přidat v plynné formě . (NHj) nebo ve formě koncentrovaného vodného roztoku (ΝΗ4ΟΉ). Volba typu amoniaku závisí . na obsahu vody v sušině buněčného materiálu a na množtví a obsahu vody ' v .použitém rozpouštědle. Vodný roztok amoniaku je vhodný při použití buněčné hmoty s malým obsahem vody (0' až 15 %], plynný amoniak je vhodnější při použití buněčné hmoty s vyšším obsahem vody . (10 až 30 ' %].
Podíl lipidů, které je možno odstranit extrakcí amoniakem a rozpouštědlem, závisí na .celkovém· obsahu vody v % hmotnostních, vztaženo- na celkové množství použitého rozpouštědla a na koncentraci plynného amoniaku v hmotnostních %, vztaženo na množství užitého rozpouštědla.
Zvláště dobrých pokusných výsledků je možno dosáhnout při hmotnostním ' poměru buněčné hmoty .a rozpouštědla v .rozmezí 1:3 až 1:6. při použití methanolu a . ethanolu a v rozmezí 1:8 až 1: 12 při .použití propanolu, glykolu a monoglykoletherů. Koncentrace amoniaku, vztaženo. na množství rozpouštědla, je 1 až' 10 % ' hmotnostních, s výhodou 1 ' až 5 o/0 hmotnostních. Celkové množství vody .přítomné v buněčné hmotě, rozpouštědle a popřípadě . ve vodném, roztoku amoniaku . je 0 až 30, s výhodou. 0 až 20, zvláště 0 až 10 '% hmotnostních, vztaženo na celkové ' množství užitého rozpouštědla.
Při provádění postupu v technickém měřítku je možno upustit od sušení buněk po fermentaci až na malý zbytkový obsah vody 4 % nebo nižší. Stačí usušit buněčnou hmotu ' tak, aby celkový obsah vody se pohyboval po ' přidání nutného množství rozpouštědla v optimálním rozmezí, popřípadě se k rozpouštědlu přidá amoniak v plynné formě.
.Rozpuštění tuků z mikrobiální buněčné hmoty se provádí tak, že se buněčný materiál uvede v suspenzi v organickém rozpoúšdle obecného. vzorce I a nechá se procházet plynný amoniak nebo se přidá roztok amo207473 niaku. Je účelné suspenzi míchat. Teplota při zpracování se pohybuje v rozmezí —20 až +60 °C, při výhodném rozmezí 25 až +50 °C, zvláště +10 až +30 QC. Postup trvá 5 až 120 minut, s výhodou 25 až 35 minut. Zpracování se obvykle provádí při atmosférickém tlaku.
Po ukončeném zpracování směsí rozpouštědla a amoniaku se získaný buněčný materiál (bílkoviny) oddělí libovolným způsobem, například odstředěním, filtrací nebo usazením z rozpouštědla.
Výhodným způsobem je filtrace. Získaný pevný buněčný materiál je možno stejným způsobem zpracovat při použití uvedeného organického rozpouštědla ještě jednou, aby •byly lipidy pokud možno úplně odstraněny.
Získaný materiál se pak suší к odstranění zbytků rozpouštědla a amoniaku. Sušení se s výhodou provádí za sníženého tlaku, s výhodou 1064 až 1995 Pa a vyšší teplotě, s výhodou 40 až 50 °C. Produkt zbavený tuku je po usušení bez zápachu.
Vodná fáze, získaná svrchu uvedeným postupem a oddělená od pevného buněčného materiálu, obsahuje amoniak a rozpuštěné lipidy. Užité rozpouštědlo je možno oddělit od tuků vakuovou destilací a znovu použít.
Nakonec se buněčná hmota zbavená tuků a popřípadě usušená smísí s vodou. Výhodné je užití takového množství vody, aby poměr vody к buněčné hmotě byl v rozmezí 1:1 až 1 : 30, zvláště 1:5 až 1 : 15. Množství vody má být alespoň takové, aby bylo možno suspenzi míchat.
Hodnota pH se má při zpracování vodou pohybovat v rozmezí 5 až 8,5, s výhodou 6 až 7,5 a popřípadě je nutno ji na toto rozmezí upravit. To je důležité zejména v tom případě, kdy se užívá neúplně usušené buněčné hmoty z prvního stupně, která může obsahovat ještě zbytky amoniaku, což vede к vysokým hodnotám pH.
Tato extrakce .nukleových kyselin, solí, polysacharidů a ve vodě rozpustných sekundárních metabolitů vodou se obvykle provádí v teplotním rozmezí 30 až 95 0,C při atmosférickém tlaku. Výhodné jsou teploty 40 až 70 °C, zvláště 50 až 60 ^C. Doba extrakční teploty a množství vody 5 až 120 minut, dobrých výsledků se dosahuje při extrakční době 25 až 45 minut. К oddělení pevných a kapalných .součástí se suspenze odstředí s výhodou při teplotě 10 až 30 °υ. Dalším vhodným dělicím postupem je usazování a filtrace.
К jednoduchému oddělení buněčné hmoty se s výhodou přidá к vodě ve druhém stupni až 20 % hmotnostních, s výhodou 5 až 15 % hmotnostních nižšího alkoholu jako ethanolu nebo methanolu, s výhodou methanolu.
Pevná fáze se pak uvolní běžnými postupy jako jsou lyofilizace, sušení rozprašováním nebo sušením ve vakuu od kapalných zbytků. Produkt má příjemnou vůní, světlejší barvu než výchozí materiál a dobrou schopnost vázat vodu. Po svrchu uvedeném odstranění lipidů a nukleových kyselin je produkt vhodný к výrobě potravinářských výrobků .a krmív.
V produktu podle vynálezu jsou odstraněny lipidy až .na zbytkový obsah 0,5 až 3,5 procenta hmotnostních, nukleové kyseliny až na zbytkový obsah 0,5 až 4,5 % hmotnostních.
Způsob podle vynálezu odstraňuje nevýhody známých postupů jako je užití rozpouštědel .nebo štěpení zásadami. Není nutné užít chlorovaných uhlovodíků. Odstranění tuků pomocí směsí .rozpouštědel a amoniaku je zvláště u bakterií úplnější než při zpracování buněčné hmoty směsí rozpouštědla a vody. Přitom není zapotřebí užít extrémních teplot a hodnot pH, které snižují použitelnost produktu. Energetický náklad je nižší než při štěpení zásadami. К obohacení bílkovinami dochází bez úbytku těchto látek a bez použití velkých množství neutralizačních solí.
Vodná fáze, oddělená od pevného buněčného materiálu, obsahuje kromě jiných ve vodě rozpustných součástí nukleové kyseliny, které je možno získat známými postupy, například srážením v kyselém· prostředí, ultrafiltrací, dialýzou nebo enzymatickým zpracováním.
Vynález bude osvětlen následujícími příklady:
Přikladl
Methylomonas clara ATCC 31 226 se pěstuje v živném prostředí s obsahem methanolu jako jediného zdroje uhlíku, amoniaku jako jediného zdroje dusíku, fosfátů a solí železa ta hořčíku a dalších běžných stopových prvků za aerobních podmínek. Takto získaná bakteriální buněčná hmota se z roztoku oddělí a suší se rozprašováním.
100 g této buněčné hmoty se smísí se 300 gramy methanolu. Za stálého míchání suspenze se přivádí a rozpustí 10 g plynného amoniaku. Za přívodu amoniaku se udržuje chlazením teplota 25 až 35 CC. Směs methanolu, amoniaku a buněčné hmoty se pak míchá 30 minut při 20 °C.
К oddělení pevné a kapalné fáze se směs zfiltruje a pevný podíl se promyje 300 ml methanolu. Po nové filtraci se oba filtráty slijí. Tento hnědý roztok obsahuje lipidy výchozího materiálu. Methanol a amoniak se odstraní vakuovou destilací při tlaku 1330 Pa a teplotě 40 °C. Zbytek, který obsahuje 9,5 % hmotnostních výchozího buněčného materiálu, je tmavě hnědá páchnoucí pasta, sestávající z volných mastných kyselin, glyceridů, fosfolipidů a sekundárních metabolitů.
Pevný podíl extrahované buněčné hmoty získaný filtrací se suší 5 hodin za sníženého -tlaku 1330 Pa a při teplotě 40 c€. Získá se 90 g tuku prosté buněčné hmoty bez zá207473 pachu, světlé barvy, světlejší než výchozí materiál.
Ke snížení obsahu nukleových kyselin se tato buněčná -hmota uvede v ’ suspenzi v 900 ml vody. Hodnota - pH homogenizované míchané suspenze je 6,9.
Po zvýšení teploty na 55 °C se směs míchá ještě 20 minut, pak se zchladí na 30 °C a odstředěním rozdělí na pevnou a kapalnou fázi. Získaný sediment se - znovu smísí s 900 mil vody a míchá se 10 minut při 20 °C. Pak se směs znovu odstředí a sediment se usuší za sníženého tlaku.
Výtěžek je 65 g. Obsah nukleových kyselin byl snížen z původních 11,2 % -na 1,5 procenta. Produkt v sušeném stavu je bez zápachu, po zvlhčení vodou - má příjemnou Vůni..
Příklad 2
Výchozím- materiálem -byla tatáž bakteriální buněčná hmota jako v příkladu 1. Tato hmota byla zpracována stejným- postupem a za stejných podmínek s tím rozdílem, že místo plynného - amoniaku bylo užito- 30 ml koncentrovaného NHrOH (33 %).
Příklad 3
Postup byl prováděn stejně jako v příkladu 2 s tím rozdílem, že bylo užito 60 ml koncentrovaného NHdOH (33 °/o).
Příklad 4
Postup byl prováděn stejně jako v příkladu 2 -s -tím rozdílem, že jako rozpouštědlo byl užit místo methanolu ethanol.
Příklad 5
Postup byl prováděn stejným způsobem jako v příkladu 3 s -tím- rozdílem, že jako rozpouštědlo byl místo methanolu užit glykolmonomethylether.
Příklad 6
Postup - byl prováděn stejným· způsobem jako v příkladu 2 -s tím· rozdílem, že jako rozpouštědla byl místo methanolu užit isopropanol.
P říklad 7
Jako výchozí materiál byla užita buněčná hmota z Meth-olomonas - olara jako- v -příkladu 1. 100 g produktu sušeného rozstřikováním se stejně jako v příkladu 1 štěpí a zbaví tuku při použití 15 g plynného amoniaku. Takto získaný produkt se však úplně nesuší, kdežto důkladně odsátý filtrační koláč -s obsahem plynných látek 85 -% se uvede v suspenzi v 900 ml vody. Hodnota pH je 8,9 vzhledem k tomu, že vlhká biologická hmota -obsahovala ještě amoniak.
Teplota suspenze se za stálého míchání zvýší na 65 °C ,a po 5 minutách se hodnota pH upraví přidáním kyseliny -chlorovodíkové na 7,2. Směs -se míchá ještě 15 minut při teplotě 65 CC, pak se zchladí -na 40 ’°C a odstředí. Získaný sediment se usuší.
Příklad 8
Kmen kvasinek Candida lipolytica ATCC 20 383 schopný využívat uhlovodíky se pěstuje na nasycených uhlovodících -s přímým řetězcem -za přítomnosti vodného živného prostředí a plynu s obsahem kyslíku. Kvasinková hmota -se od živného roztoku oddělí a usuší.
100 g sušených kvasinkových buněk se uvede v -suspenzi při teplotě místnosti a za atmosférického tlaku ve 300 g -methanolu a do této směsi se v průběhu 15 minut přivede 10 g plynného amoniaku. Při přidávání se udržuje teplota suspenze chlazením na -15 °C. Po přívodu -plynu se směs ještě 20 minut míchá při teplotě 22 °C a pak se zfiltruje na -odsávací fritě. Filtrační koláč se na fritě promyje 300 ml methanolu a směs se znovu zfiltruje za -odsávání. - Oba filtráty se slijí. Roztok je žlutý a obsahuje lipidy původního buněčného materiálu. Methanol a plynný amoniak se odstraní za sníženého tlaku 186,2 Pa.
Po druhé filtraci se produkt, sestávající z rozrušených a tuku zbavených buněk mikroorganismu suší ve vakuové -sušičce při teplotě 40 °C a tlaku 1330 Pa 5 hodin. Takto’ získaný produkt má -světlejší barvu než původní kvasinková hmota a je bez zápachu.
Ke snížení obsahu nukleových kyselin z původních 7,5 % hmotnostních, vztaženo na výchozí materiál, se 100 g tuku zbavených a sušených kvasinek uvede v suspenzi v roztoku 1 litru destilované vody a 1000 ml methanolu. Za stálého míchání -se nastaví pH směsi z původního pH na hodnotu 6,8 a během 15 min. se zahřeje na - 50 °C, načež se rozdělí -odstředěním na sediment, který -obsahuje kvasinkovou bílkovinu -a na kapalnou fázi, - která obsahuje rozpustné nukleové kyseliny. Sediment -se ipo- několikanásobném promytí při teplotě místnosti lyofilizuje.
Obsah nukleových kyselin v sušeném materiálu byl snížen z původní hodnoty 7,5 % hmotnostních na 0,4 % hmotnostního.
Příklad 9
Postupuje ss stejně jako- v příkladu 8 s tím rozdílem, že se místo methanolu užije ethanol a místo- 10 g plynného- amoniaku se užije 60 ml 33% roztoku amoniaku.
P říklad 10
Penicillium chrysogenum ATCC 10 238 se pěstuje v živném roztoku s obsahem laktózy, kapalného kukuřičného výluhu, fosfátu, uhličitanu a síranu horečnatého běžným způsobem, za aerobních podmínek. Po oddělení vzniklého penicilinu zbývá mycelium, které je po usušení výchozí látkou.
Zpracování výchozího materiálu se provádí způsobem podle příkladu 8, s tím rozdílem, , že se místo plynného amoniaku užije 33% roztok amoniaku. Sušené mycelium zbavené tuku se promyje vodou při 30 °C.
příklad 11
Výchozí látkou je stejná buněčná směs jako· v příkladu 10. Postup se provádí stejným způsobem, místo methanolu se · však užije ethanol a při extrakci vodou se teplota zvýší .na 85 °C a na této · teplotě se udržuje 15 minut.
Výsledky z příkladů 1 až 11 jsou uvedeny v následujících tabulkách 1 a 2.
TABULKA 1
Odstranění lipidů
100· g buněčné hmoty Nukleové Rozpouštědlo NH3 [g] nebo-
Příklad Druh Tuky kyseliny 300 · g 33% NH4OH [ml]
% himot. % hmot.
1 Methylomonas 7 11,2 methanol NH3 10
2 Methyl omonas 7 11,2 methanol NHdOH 30
3 Methylomonas 7 11,2 methanol NHáOH 60
4 Methylomonas 7 11,2 ethanol NHíOH 30
5 Methylomonas 7 11,2 glykolmonomethyl- NHáOH 60
ether
6 Methylomonas 7 11,2 i-propanol ΝΉ4ΟΗ 30
7 Methylomonas 9,6 15,4 methanol NH3 15
8 Candida lipolytica 8,2 7,5 methanol NH3 10
9 Candida lipolytica 8,2 7,5 ethanol NHúOH 60
10 sušené mycelium 3,5 2,6 methanol NHéOH 30
11 sušené mycelium 3,5 2,6 ethanol NHíOH 30
TABULKA 2
Příklad Promývací voda Získaná buněčná hmota
množství jpH teplota množství tuky nukleové kyše-
(litr) (°C) i(g) (% hmot.) liny (% hmot.)
1 0,9 6,9 55 68 0,8 1,5
2 0,9 6,9 60 67 1,3 1,2
3 0,9 7,0 65 63 2,0 1,1
4 0,9 6,9 50 67 2,2 1,5
5 0,9 7,1 55 63 2,8 2,3
6 0,9 7,0 60 64 3,4 4,0
7 0,9 7,2 65 62 1,2 1,4
8 0,8 6,8 50 68 1,4 0,4
9 0,8 6,5 45 67 1,8 0,7
10 0,9 6,5 30 78 1,1 0,5
11 0,9 6,5 85 79 1,3 0,8

Claims (5)

PŘEDMĚT vynálezu
1. Způsob · snížení obsahu lipidů a nukleových kyselin v mikrobiální buněčné hmotě, vyznaaující .se tím, že se buněčná hmota extrahuje směsí amoniaku nebo hydroxidu amonného v organickém·· rozpouštědle obecného· vnoirce I
R!-(CH2)n-OR2 , (I) kde
Ri a Rž znamená atom vodíku a n znamená celé číslo 1, 2 nebo· 3 nebo
R.i znamená hydroxyskupinu a
Rž znamená atom vodíku, methyl nebo ethyl, a n znamená celé číslo 2 nebo 3, přičemž celkový obsah vody činí ·0 až 30 % hmotnostních a obsah amoniaku 1 až 10 % hmotnostních, . vztaženo na · celkovou hmotnost rozpouštědla, a · po oddělení buněčné hmoty z extrakční směsi se buněčná hmota promyje vodou, vodná fáze se oddělí a po případné extrakci · organickým . · rozpouště dlem obecného vzorce I se buněčná hmota usuší.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že celkový obsah vody v průběhu štěpení je 0 až 20 % hmotnostních, zejména 0 až 10 % hmotnostních, vztaženo· na množství užitého rozpouštědla.
3. Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že obsah plynného· amoniaku v průběhu štěpení je ·2 až 8 o/o hmotnostních, zvláště 3 až 5 '% · hmotnostních, vztaženo na množství užitého rozpouštědla.
4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že se jako organické rozpouštědlo užije methanol, ethanol, glyko^monomethylether nebo· isopropanol.
5. Způsob podle bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že se užije hmotnostního · poměru buněčné hmoty a rozpouštědla v rozmezí 1:3 až 1:6 při použití methanolu nebo ethanolu a v rozmezí 1:8 až 1:12 při použití propanolu, glykolu a monoglykoletheru.
CS764982A 1976-07-27 1977-07-27 Method of decreasing the contents of lipids and nucleus acids in the microbial cell substance CS207473B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2633666A DE2633666C3 (de) 1976-07-27 1976-07-27 Verminderung des Lipid- und Nucleinsäure-Gehaltes in mikrobiellen Zellmassen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS207473B2 true CS207473B2 (en) 1981-07-31

Family

ID=5984032

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS764982A CS207473B2 (en) 1976-07-27 1977-07-27 Method of decreasing the contents of lipids and nucleus acids in the microbial cell substance

Country Status (28)

Country Link
JP (1) JPS5315489A (cs)
AT (1) AT357502B (cs)
AU (1) AU512670B2 (cs)
BE (1) BE857229A (cs)
BG (1) BG37997A3 (cs)
CA (1) CA1101724A (cs)
CH (1) CH635615A5 (cs)
CS (1) CS207473B2 (cs)
DD (1) DD131072A5 (cs)
DE (1) DE2633666C3 (cs)
DK (1) DK146511C (cs)
EG (1) EG12626A (cs)
ES (1) ES460877A1 (cs)
FI (1) FI57443C (cs)
FR (1) FR2359896A1 (cs)
GB (1) GB1584194A (cs)
GR (1) GR64056B (cs)
HU (1) HU176802B (cs)
IL (1) IL52594A (cs)
IT (1) IT1082226B (cs)
NL (1) NL7708171A (cs)
NO (1) NO147034C (cs)
PL (1) PL107949B1 (cs)
PT (1) PT66849B (cs)
RO (1) RO71982A (cs)
SE (1) SE432609B (cs)
SU (1) SU791257A3 (cs)
ZA (1) ZA774517B (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2748885A1 (de) * 1977-11-02 1979-05-03 Hoechst Ag Verfahren zur verbesserung der eigenschaften von schroten oder mehlen aus oelsaaten
DE2907065A1 (de) 1979-02-23 1980-09-04 Hoechst Ag Verfahren zum fetten von leder und pelzfellen
CA1120314A (en) * 1979-08-22 1982-03-23 John A. Ridgway Treatment of proteinaceous materials with anhydrous ammonia gas
DE3143947A1 (de) * 1981-11-05 1983-05-11 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt "funktionelle eiweisshydrolysate, verfahren zu ihrer herstellung und diese eiweisshydrolysate enthaltende nahrungsmittel"
DE3228500A1 (de) * 1982-07-30 1984-02-02 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur reinigung von aldehyde, acetale und/oder ungesaettigte verbindungen enthaltenden carbonsaeureestern
EP0805201B1 (en) * 1995-05-29 2000-01-12 Otkrytoe Akcionernoe Obschestvo"Nauchno-Issledovatelsky Institut Vychislitelnykh Komplexov im. M.A. Karceva", Method of obtaining a biomass of microorganisms with a low nucleic acids content
RU2522888C2 (ru) * 2012-10-04 2014-07-20 Валентина Еремеевна Куцакова Способ получения белковой кормовой добавки

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3615654A (en) * 1968-05-17 1971-10-26 Cpc International Inc Method of treating microbial cells
IT954172B (it) * 1970-07-24 1973-08-30 Standard Oil Co Procedimento per estrarre materiale proteico da organismi microbici unicellulari e prodotto ottenuto
SU419551A1 (ru) * 1972-01-18 1974-03-15 В. Ф. Фоменков Институт биологической физики СССР Тепловой расходомер
GB1400691A (en) * 1973-02-08 1975-07-23 British Petroleum Co Process for the production of proteinaceous material
GB1408845A (en) * 1973-02-13 1975-10-08 Ranks Hovis Mcdougall Ltd Production of edible protein containing substances
JPS5411379B2 (cs) * 1973-02-21 1979-05-15

Also Published As

Publication number Publication date
SU791257A3 (ru) 1980-12-23
AT357502B (de) 1980-07-10
AU512670B2 (en) 1980-10-23
DE2633666A1 (de) 1978-02-02
JPS5315489A (en) 1978-02-13
DE2633666B2 (de) 1978-09-21
PT66849A (de) 1977-08-01
DD131072A5 (de) 1978-05-31
BE857229A (fr) 1978-01-27
ES460877A1 (es) 1978-04-16
SE7708539L (sv) 1978-01-28
EG12626A (en) 1979-09-30
ZA774517B (en) 1978-06-28
SE432609B (sv) 1984-04-09
JPS5530354B2 (cs) 1980-08-09
PL199855A1 (pl) 1978-03-13
NL7708171A (nl) 1978-01-31
FI57443C (fi) 1980-08-11
AU2731977A (en) 1979-02-01
NO772658L (no) 1978-01-30
IL52594A0 (en) 1977-10-31
CH635615A5 (en) 1983-04-15
NO147034C (no) 1983-01-19
DE2633666C3 (de) 1983-02-24
FR2359896A1 (fr) 1978-02-24
ATA544077A (de) 1979-12-15
IT1082226B (it) 1985-05-21
DK146511C (da) 1984-04-02
DK146511B (da) 1983-10-24
FI57443B (fi) 1980-04-30
IL52594A (en) 1980-10-26
PL107949B1 (pl) 1980-03-31
FR2359896B1 (cs) 1982-04-30
BG37997A3 (en) 1985-09-16
PT66849B (de) 1979-03-13
HU176802B (en) 1981-05-28
GB1584194A (en) 1981-02-11
FI772272A (cs) 1978-01-28
RO71982A (ro) 1982-09-09
GR64056B (en) 1980-01-21
DK337677A (da) 1978-01-28
NO147034B (no) 1982-10-11
CA1101724A (en) 1981-05-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
IE893482L (en) The glycosidase inhibitor salbostatin, process for its¹preparation, and its use
US4206243A (en) Process for reducing the contents of lipids and nucleic acid in microbial cell masses
CS207473B2 (en) Method of decreasing the contents of lipids and nucleus acids in the microbial cell substance
US2374503A (en) Production of riboflavin by biochemical methods
US2635069A (en) Production of catalase from mold
US3891772A (en) Extraction of undesirable flavor and odor components from microbial cells
US3956337A (en) Process for the preparation of D-gluconic-δ-lactam
US3809614A (en) Process for the manufacture of protein-containing substances for fodder,foodstuffs and technical applications
FR2497230A1 (fr) Procede de preparation d&#39;esters monoalkyliques optiquement actifs d&#39;acide b-(s)-aminoglutarique
DE4209022B4 (de) Verfahren zur enzymatischen Herstellung von sekundären (S)-Alkoholen
KR810001964B1 (ko) 미생물 세포괴의 지질 및 핵산 감소방법
CS221839B2 (en) Method of making the tylactone
US2695261A (en) Production of polymyxins a, b, and e
DE2456139C3 (de) Verfahren zur Herstellung des Antibiotikums 20.798 R.P
US3969338A (en) Protein obtained from cakes of vegetable origin
JPH022589B2 (cs)
US2876169A (en) Riboflavin process
KR0173503B1 (ko) 항생제와 조단백질이 포함된 사료용 항생제 조성물 및 그의 제조방법
US2943983A (en) Process of obtaining concentrates of vitamins of the b12 group from waste liquors and residual products of industrial fermentation processes
US3006932A (en) Production of ergosterol from yeast
US3052609A (en) Process for the preparation of d-araboascorbic acid
US2976222A (en) Process for the biosynthetic conversion of incomplete acid vitamin b12 factors to vitamin b12
EP0443925A1 (fr) Procédé d&#39;obtention d&#39;irone par voie microbiologique
US3026316A (en) New analogues of vitamin b12 and process for their biosynthesis
RU2169761C1 (ru) Способ повышения качества хлебопекарных дрожжей