CS199591B2 - Process for preparing 8-thimethylergolines - Google Patents

Process for preparing 8-thimethylergolines Download PDF

Info

Publication number
CS199591B2
CS199591B2 CS753882A CS388275A CS199591B2 CS 199591 B2 CS199591 B2 CS 199591B2 CS 753882 A CS753882 A CS 753882A CS 388275 A CS388275 A CS 388275A CS 199591 B2 CS199591 B2 CS 199591B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
methyl
alk
preparation
compound
formula
Prior art date
Application number
CS753882A
Other languages
English (en)
Inventor
Edmund C Kornfeld
Nicholas J Bach
Original Assignee
Lilly Co Eli
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lilly Co Eli filed Critical Lilly Co Eli
Publication of CS199591B2 publication Critical patent/CS199591B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D457/00Heterocyclic compounds containing indolo [4, 3-f, g] quinoline ring systems, e.g. derivatives of ergoline, of the formula:, e.g. lysergic acid
    • C07D457/02Heterocyclic compounds containing indolo [4, 3-f, g] quinoline ring systems, e.g. derivatives of ergoline, of the formula:, e.g. lysergic acid with hydrocarbon or substituted hydrocarbon radicals, attached in position 8
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby 8-thiomethylergollnů. ·;
Sloučeniny, založené na ergolínovém systému obecného Vzorce I
mají široké spektrum farmaceutické účinností. Například -kyselinu lysergovou a isolysergovou je možno vyjádřit jako 8-karboxy-6-methyl-Á9-ergoliny (9,10-didehydroergollny). Amidy kyseliny lysergové, z nichž některé mají cenné a, jedinečné farmakologlcké vlastnosti, zahrnují přírodně se vyskytující alkaloidy jako ergokornin, ergokryptin, ergonovin, ergokristin, ergosln, ergotamlnl syntetické alkaloidy s účinkem na dělohu jako methergin 1 syntetické halucinogeny jako dlethylamld kyseliny lysergové, označovaný jako LSD.
Amidy e-methyl-8-karboxyerg01inu, které jsou obvykle nazývány dihydroergotové alkaloidy, mají bxytocinOvý účinek nižšího řádu a také nižší toxicitu než vlastní ergotové alkaloidy. Ergotamin, tj. A9-ergolin se užívá při léčbě migréný а V současné době bylo Zjištěno, že ergokornin a ,2-brom-«-ergokryptin Jsou inhibitory proláktlnu a nádorů, které byly vyvolány působením dimethylbenzanthracenu u krys podle publikace Nagasaxa a Meltes, Proč. Soc. Exp’tl. Blol. Med. 135, 489 (1970) a Heusoh a další, Europ. J. Cancér, 353 (1970), a ÚS patentů č. 3 752888 a 3 752 814.
D-6-methyl-8-kyanomethylergolln byl poprvé vyroben podle publikace Semonský a další, Coll. Czech. Chem. Commun., 33, 577 (1968) a Jeho použití k předcházení březosti u krys bylo publikováno týmiž autory v Nátuře, 221, 668 (1969) a US patent č. 3 732 231. Účinek sloučeniny vedl patrně přes vylučování hypofyzárního luteotropního hormonu a hypofysálních gonadotropinů. Uvedené látky patrně také brzdily vylučování prolaktiriu. [Šeda a další, Réprod. Fert., 24, 263 (1971) a Mantle a Finn, tamtéž 441]. Semonský a další popsali v Coll. Cžech. Chem. Comm., 36, 220 (1971) způsob výroby D-6-methyl-8-ergollnacetamidu, tato sloučenina bránila zabřeznutí u krys a brzdila také činnost mléčné žlázy. Vliv sloučenin uvedeného typu na nádory není znám. Ergoliny s thlomethylovou skupinou jako substituentem a deriváty těchto sloučenin nebyly dosud připraveny.
Vynález se týká způsobu výroby 8-thiomethylergolinů obecného vzorce II
kde
R znamená atom vodíku, skupinu CN, C-alk,
II o fenylovou skupinu nebo alkyl o 1 až 3 atomech uhlíku,
R1 znamená atom vodíku, chloru nebo bromu alk znamená alkylový zbytek o 1 až 3 atomech uhlíku a přerušovaná čára znamená případnou přítomnost dvojné vazby, dále také způsobu výroby netoxických, farmaceuticky přijatelných solí těchto sloučenin s kyselinami.
Termín alk ve shora uvedeném vzorci znamená alkylový zbytek o 1 až 3 atomech uhlíku a zahrnuje tedy methyl, ethyl, n-propyl a isopropyl. V obecném vzorci II v případě, že vazba v poloze 9,10 je nasycena, je možno sloučeniny nazývat D-8-methyl-8-thlomethyl (nebo merkaptomethyljergollny. V případě, že tato vazba je nenasycená, je možno tyto sloučeniny nazývat D-6-methyl-8-thlomethyl (nebo merkaptomethyl)-9,10-didehydroergollny, Mezi sloučeniny, které je možno vyrobit způsobem podle vynálezu a které spadají do obecného vzorce II, lze zařadit například tyto látky:
D-2-chlor-6-methyl-8-propionylthlomethylergolin,
D-2-chlor-6-methyl-8-butyrylthiomethyl-9,10-dldehyd<roergolln, D-2-chlor-6-methyl-8-fenylmerkaptomethyl-9,10-didehydroergolin, D-2-brom-6-methyl-8-fenylmerkaptomethyl-9,10-dldehydroergolin, D-2-chlor-6-methyl-8-ethylmerkaptomethyl9,10-didehydroergolln, D-6-methyl-8-n-propylmerkaptomethylergolln a D-6-methyl-8-lsopropylmerkapťomethylergolin.
Sloučeniny obecného vzorce II je možno vyrobit tak, že se uvede v reakci sloučenina obecného vzorce III
kde
R1 a - - - - má shora uvedený význam, a
R2 znamená zbytek methansulfonátu nebo p-toluensulfonátu s nukleofllním činidlem obecného vzorce IV
HSR3 , (IV)
R3 znamená skupinu CN, C-alk, II o fenyl nebo alkyl o 1 až 3 atomech uhlíku, a alk má shora uvedený význam, nebo s jeho alaklickou solí, načež se provádí hydrolýza v případě, že R3 znamená skupinu
C-alk,
II o
s výsledným produktem mají být sloučeniny obecného vzorce II, v nichž R znamená atom vodíku, a získané produkty se popřípadě převedou na netoxické farmaceuticky přijatelné adiční soli s kyselinami.
Sloučeniny podle vynálezu, v nichž R má odlišný význam od atomu vodíku, je možno vyrobit nukleofilní záměnou esterových skupin D-6-methyl-8-hydroxymethylergolinU nebo 9,10-didehydroergolinů, které jsou popřípadě substituovány v poloze 2 atomem chloru nebo bromu, působením thiokyanátů, thiofenolů, thioalkankyselln (alk-COSH) nebo alkylthiolů (alk-SH). Estery, kterých se užívá jako výchozích látek pro tuto syntézu, zahrnují mesylester (methansulfonyl), p-toluensulfonylester (p-tosyl) a obdobné estery, tvořené s hydroxyskupinou 8-hydroxymethyl-6-methylergollnu, 8-hydroxymethyl-6-methyl-9,10-didehydroergolinu nebo 2-halogenovaného derivátu některého z Δ9-derivátů obecného vzorce II. Tyto mesyloxyderiváty a p-toxyloxyderiváty jsou známé nebo je možno je připravit z odpovídajících hydroxyderivátů známým způsobem. Při provádění s thiofenolem nebo alkylthlolem se obvykle tvoří sodná sůl s merkaptanovou skupinou. Je také možno užít methylát sodíku, hydrid sodíku nebo thiokyanát alkalického kovu. Reakce se provádí v inertním rozpouštědle jako dimethylformamidu nebo dimethylsulfoxidu, a to při teplotě místnosti nebo popřípadě při zahřátí až do teploty 100 °C. Reakční produkty se obvykle izolují běžným způsobem a čistí se chromatografií, s výhodou na florlsilu. Sloučeniny podle vynálezu, v nichž R znamená atom vodíku, je možno vyrobit hydrolýzou odpovídajících sloučenin, v nichž R znamená skupinu
C-alk.
II o
Sloučeniny podle vynálezu jsou bílé, krystalické pevné látky, které tvoří farmaceuticky přijatelné soli s netoxickýml kyselinami.
Způsob výroby těchto solí rovněž spadá do oboru vynálezu.· Netoxické kyseliny, vhodné pro tvorbu solí podle vynálezu, jsou anorganické kyseliny jako kyselina chlorovodíková, ' dusičná, fosforičná, sírová, bromovodíková, jodovodíková, 'dusitá, fosforečná a podobně; je také možno užít netoxické organické kyseliny, a to zejména alifatické monokarboxylové a dikarboxylové kyseliny, alkankyseliny, substituované fenylovým zbytkem, hydroxyalkankyseliny a alkandikyseliny, aromatické kyseliny a alifatické a aromatické sulfonové kyseliny. Farmaceuticky přijatelnými solemi 'jsou tedy například sírany, pyrosírany, kyselé sírany, siřičitany, kyselé siřičitany, dusičnany, fosforečnany, střední fosforečnany, kyselé fosforečnany, metafoáforečnany, pyrofosforečnany, chloridy, bromidy, jodidy, fluoridy, acetáty, propionáty, dekanoáty, kapryláty, akryláty, mravenčany, isobutyráty, ' kapronáty, heptanoáty, propioláty, oxaláty, malonáty, sukcináty, suberáty, sebakáty, fumaráty, maleáty, butylen-l,4-dioáty, hexln-l,6-dioáty, benzoáty, chlorbenžoáty, methylbenzoáty, dinitrobenzoáty, hydroxybenzoáty, methoxybenzoáty, ftaláty, tereftaláty, benzensulfonáty, toluensulfonáty, chlorbenzensulfonáty, xylensulfonáity, fenylacetáty, fenylpřopionáty, fenylbutyráty, v citráty, laktáty, d-hydroxybutyráty, glykůláty, maláty, tártráty, methansulfonáty, propansulfonáty, naftalen-1-sulfonáty a naftalen-2-sulfonáty.
Sloučeniny podle vynálezu jsou inhibitory prolaktinu. Brzdí ' vylučování prolaktinu, což je možno prokázat . následujícím pokusem. K pokusu byli užiti krysí samci ' kmene Spraque-Dawley o hmotnosti 200' g. Všechny krysy byly umístěny v klimatizační . komoře, která byla osvětlena od 6 hodin ráno ' do 8 hodin večer a byly krmeny běžnou laboratorní potravou a dostatkem vody.
V každém pokusu byly krysy usmrceny dekapitací a 150 miikrolltrů séra bylo zkoumáno na obsah prolaktinu. Každý krysí - '-samec byl ošetřen . . intraperltoneální dávkou 2,0' mg reserpinu ve formě vodné suspenze 18 hodin před' podáním ergolinového derivátu. Reserpin byl podán z ' toho· důvodu, aby ' došlo k rovnoměrnému zvýšení hladiny prolaktinu. Ergolinové deriváty byly rozpuštěny v 10%' ethanolu' na koncentraci 10 /zg/ml a byly pak podány ' intraperltoneálně ' v jednotné dávce 50 ^g/kg. Každá sloučenina byla podána skupině 10 krys, kontrolní skupina 10 krysích,samců obdržela pouze ekvivalentní množství 10% 'ethanolu. Hodinu po podání zkoumaných látek byly všechny ' krysy usmrceny dekapitací a v séru bylo provedeno' stanovení prolaktinu. Výsledky byly vyhodnoceny statisticky při použití Studentova „t“, přičemž jde o' srovnání mezi ' průměrem za ' účelem ' zjištění úrovně ' pravděpodobnosti „p“.
Rozdíl mezi hladinou prolaktinu ošetřených krys a hladinou prolaktinu kontrolních krys, dělený hladinou prolaktinu u kontrolních krys udává inhibici prolaktinu sloučeninami podle vynálezu v procentech. V následující tabulce je udána procentuální ' inhibice pro řadu sloučenin ' obecného vzorce II. V prvním sloupci je uveden název ' sloučeniny, ve druhém sloupci její dávka, ve třetím sloupci ' inhibice prolaktinu' v procentech a ve čtvrtém sloupci statistická . významnost.
Jako inhibitory prolaktinu jsou sloučeniny podle vynálezu použitelné k potlačení 'růstu adenokarcinomů mléčné ' žlázy u samic savců. ' ' Například D-6-methyI-8-thiokyanomethylergolin potlačuje růst adenokarcinomů, vyvolaného 'dimethylbenzenanthracenem u ' krysích samic v ' dávce 1,2 mg/kg. Sloučenina se podává ve formě suspenze v kukuřičném oleji, je však možno ji podávat i vé formě farmaceuticky přijatelné adiční soli s kyselinou ve formě . vodného' roztoku.
Vynález bude osvětlen ' následujícími ' příklady 1 až 6.
Sloučenina
TABULKA
Dávka %' inhibice prolaktinu
Hodnota ,,p“
D-6-methyl-8-fenylmerkaptomethyl-9,10-dídehydroergolin
D-6-methyl-8-methylmerkaptomethyl-9,10-didehydroergolin
D-6-methyll8-acetylthiomethylergolm
D-6-me(thyl--8merrkptomethylergolin
D-6-methyl-8-methylmerkaptomethylergolin
D-2-chlor-6-methyl-8-methylmerkaptomethylergolin
D-6-methyl-8--hiokyanomethylergo-in
D-6-me'thyl-8-acetylthiomrtУyl-9,10-didehydroergolin
10 pg 50 < 0,05
10 pg 62 < 0,01
10 40 < '0,01
10 pg 66 < 0,001
10' pg 49 < 0,001
10' pg 46 < 0,001
10 pg 41 <0,001
Ю pg 44 < 0,01
Příklad · 1
Reakční · směs se připraví z 2 · g · · D-6-methyl-8*p-toluensulfonyloxymethylergolínu, 2 g thiokyanátu sodného a 100 · ml dimethylsulfoxidu. Směs · se zahřívá na teplotu · 100 až 110 C'C na 4,5 hodiny. Pak se reakční směs zchladí a vlije do směsi vody a ledové drti.
6-methyl-8-thiokyanomethylergolln, ' který je nerozpustný ve · vodě, se vysráží. · Sraženina se oddělí filtrací, taje přl· 181 až 183 °C · za rozkladu po překrystalování ze směsi etheru a hexanu.
Analýza: vypočteno: 68,65 % С, · 6,44 % H, 14,13 % N, 10,78 % S, nalezeno *
68,31 % C, 6,66 · % H, 13,99 % N, 10,48 % S.
Příklad 2 '
Připraví se suspenze 10 g D^-methyM-hydrhxymethylyrehlinu · ve 200· mí pyridinu. K této suspenzi · se pomalu přidá · roztok 6,0 ml · mythansulfhnylcelhridu a 200 ml pyridinu. Výsledná reakční · směs se míchá při teplotě místnosti v dusíkové atmosféře · 0,5 hodin a pak se vlije do 2,5 litrů nasyceného vodného · roztoky kyselého uhličitanu sodného. Alkalická vodná vrstva se zředí na objem 6 litrů vodou · a nechá se stát · při teplotě místnosti. V průběhu této doby vytvořený D-6-meУhyll8-m{^yloxymethylerghlin pomalu krystalizuje. Roztok·' · se · zchladí · na 0- °C, aby došlo k vysrážení většího množství· uvedené sloučeniny. · Pak se roztok zfiltruje a filtrační · koláč se nechá překгy.stalhvat z ethanolu.· Další podíl D-S-methyM-mesyloxymeteylerghИnu · se získá extrakcí · filtrátu ethylacetátem· s · následným oddělením ethylacetátové vrstvy, z níž se ethylacetát odpaří ve vakuu. Získaný ' D-6-methyI-6-mesylhxymeteylerehUn se 'nechá ' překrystalovat z ethanolu, čímž se získá · materiál o teplotě tání 192' až 194 °C za rozkladu.
Analýza: vypočteno: 81,05 % C, 6,63 θ/ο H, 8,38 % N, · 9,59 % S, nalezeno:
80,85 -θ/o C · 6,46 % H · 8,45 '% N · 9,30 % S.
Roztok 2,5 ml teiofynhlu ve 25 ml dimethyteulfoxidu se smísí s 1,1 g methylátu sodného. K · výsledné · směsí se přidá roztok 700 mg D-6-meУhyl-8-mesyloxymethylerghlinu v 50 ml dimethyteulfoxidu po kapkách. Po skončeném· přidávání se reakční směs míchá pří teplotě místnosti · . v dusíkové atmosféře 2 'hodiny a pak se vlije do nasyceného vodného roztoku kyseliny vinné. Kyselá vrstva se extrahuje chloroformem. Chloroformový extrakt se · oddělí a odloží a kyselá · vrstva · se alkallzuje · přebytkem· hydroxidu amonného· o · koncentraci 14 N a alkalická ' vrstva se · pak extrahuje chloroformem. · Chloroformový 'extrakt se ' oddělí,· zbaví · se 'vody a · odpaří, získaný · odparek · se rozpustí v ethylacetátu, ethylacetátový roztok se důkladně · promyje vodou a · pak vodným roztokem chloridu · sodného. · Pak se ethylacetátová vrstva · 'zbaví · vody a ethylacetát se · odpaří ve vakuu, čímž· se jako - odparek získá · D-e-methyl-B-fenylmerkaptomβthylУreblln’ι’ který se nechá překrystalovat · z · · ethanolu a má · pak teplotu ' tání 194 až 195 °C za rozkladu. Tato výsledná látka se · · pak · · rozpustí · v chloroformu · a ' chromatografuje na · 25 ·g· 'florisilu. · Chromatograf se · vyvíjí · směsí ' chloroformu · a methanolu v poměru · · 19.:1. Frakce s obsahem D-6-meteyl-8-fenylmУrkapthmethylyrghlinu se zjištují tenkhvťstevnhu · chrhmatherafií a · slijí. · Odpařením rozpustidla · · ze slitých ' frakcí · ' a překrystalováním · odparku · · ze směsi · etheru a hexanu · · se získá D-6-methyl-8-fenylmerkaptomethylergolin o teplotě · tání 195 ' 'až 196 cc · za· rozkladu.
Analýza:
vypočteno:
75,82 ·% C · 6,95 % H· 8,04 % N · '9,20 % S , nalezeno:
75,85 % С· '6,69 % ·Η· 7&7 · 9,19 · %· S.
Shora · uvedeným · způsobem se· uvede v reakci · · D-6-methyI-8-mesyloxymethyl-9,10-didehydroergOlin s thlotУnolУm za' vzniku D-6-methyI-8-fenylmerkaptomethyI-9ι1/- -didёhydгOerghИnu · o· teplotě · tání 200 až' 203° Celsia · za rozkladu po · překrystalování' z methanhlu.
Analýza:
vypočteno:
78,26 % C· 6,40 % H· 8,08 % N, 9,25 °/o $, nalezeno:
76,02 o/o · c, 6,42' % ' H, 7,99 % N, 9,02 · θ/ο S.
Odpovídající 9ι1/-didehýdromalyát se'vyrobí tak, že se výsledná látka rozpustí ' v tetrahydrofuranu a ' přidá 'se ekvivalentní množství 'kyseliny maleinové v tetrahydrhfuranhy vém roztoku. Maleát 'taje při · teplotě 188 · až 189 °C · po ' překrystalování ·z methan^u.
Analýza:
vypočteno:
67,51 °/o C · 5,67 % · H, 6,06 % N, -6,93 % S , nelepeno:
67,29 % c, 5,89 · θ/ο H, 5,79 ' θ/ο N, 6,71 o/o S.
Příklad 3 ml dimethylfnrmamidu se zchladí na
95.-91
O °C, přidá se 1 ml ' methanthiolu a pak 1,0 - g hydridu - sodíku ve - formě 50% - suspenze . v . minerálním oleji. Přidávání se provádí - po částech a výsledná směs se -dále míchá ještě hodinu a pak se nechá zteplat na teplotu místnosti. - Pak se po- kapkách přidá - způsobem podle příkladu 2 roztok 1 -g D-6-methyl-8-mesyloxymethylergolinu v 50 - ml dlmethylformamidu ke vzniklé - sodné soli methanthiolu. Výsledný produkt se - izoluje ' -a - čistí způsobem podle příkladu - 2, - čímž se získá D-6-methyl-8-methylmerkaptomethylergolinu o teplotě tání 153 až 155 °C. - Takto získaný výsledný produkt se nechá překrystalovat . -ze směsi etheru - a - hexanu - bez chřomatografického čištění, uvedeného - v -příkladu 2, čímž se získá - D-6-methyl-8-methylmerkaptome-.. thylergolin o teplotě tání 153 až 154 CC.
Analýza:
vypočteno:
71,28 % C, 7,74 % H, 9,78 % N, 11,19 0/0 S, nalezeno:
71,08 % C, 7,59 % H, 9,83 % N, 10,99 %- S.
Shora uvedeným způsobem se získá D-6-methyl-8-m-ethylmerkaptomethyl-9,10-didehydroergolin - z odpovídajícího 8-mesyloxy- me.thylderivátu reakcí s - methylmerkáptaníém. Výsledný produkt má- teplotu tání ' 181 až - 183 °C za - rozkladu po překrystalování ze směsi etheru a hexanu.
Analýza: vypočteno: 71,79 o/0 c, 7,09 - Oo H, 9,85 % N, 11,27 % S, nal1zeno:
72,01 -% C, - 6,84 % - H, 9,62% N, - 11,27 - % - S.
Odpovídající 9,10-didehydro'maleát se vyrobí - - tak, že se výsledný- produkt rozpustí v etheru a přidá se ekvivalentní množství roztoku kyseliny maleinové v etherovém roztoku. Sůl -taje při teplotě 159 až -160- °C za rozkladu.
Analýza: · vypočteno:
62.98 % C, 6,07 % H, 6,99 - % N, 8,01 0/q - S, ra11zen0*
62.99 O/o c, 6,13 % H, 6,78 -% N, 7,86 %- S.
Příklad 4
Způsobem' . podle příkladu 2 se- kyselina. thiooctová ve formě sodné soli uvede v reakci -s D-6-methyl-8-mesyloxymethylergo-linem v dimethylformamldovém - roztoku - za vzniku D-6-mothyl-8-acetylmerkaptomethylergolinu, -který se izoluje - a čistí způsobem podle příkladu 2. C№ornatografií surového produktu na - florisilu při použití chlorofor10 mu- s obsahem- - 2 o/o - ethanolu jako- elučního činidla se získá - D-6-methyl-8-acetylmerkaptomethylergolin -o teplotě tání 153 až 155 -°C za rozkladu.
Analýza:
vypočteno: '
68.75 %- C, 7,05 - % - H, 8,91 % N, - 10,20 % - S, nalezeno: '
68,70 % - C, - 7,22 - %- H, 8,62 ’% N, 10,47 % - - S.
Shora - uvedeným způsobem je možno vyrobit- D-6-methyl-8-acetylmerkaptomethyl-9,10-didehydroergolin z odpovídající - 8-mesyloxymethylové sloučeniny. Takto- vyrobená čištěná výsledná látka - má - teplotu tání 165 - až 167 °C za .-rozkladu - po překrystalování ze. směsi - etheru a hexanu.
Analýza: , vypočteno:
69,20 % - C, 6,45 % H, 8,97 % N,- 10,26 % S, nalezeno :
69,48 o/o C, - 6,71 -% H, 9,00 - %- N, - 10,5,6 % S.
Shora uvedeným způsobem je možno vyrobit 9,10-didehydromaleáto-vou sůl tak, - že se volná - zásada rozpustí - v etheru a přidá se ekvivalentní množství etherového- roztoku kyseliny. - maleinové. Maleát taje při - teplotě 178 -až 179 °C za - rozkladu.
Analýza: vypočteno: 61,67 % C, 5,65 »/o H, 6,54 o/o' Ný7,48 - O/ο’ s, nalezeno-
61,95 % C, 5,50 % H, 6,84 % - N, 7,63 % S.
D-2-chlor-6-methyl-8-acetylmerkaptomethylergolin je možno - vyrobit obdobným způsobem. ’ Frakce po chromatografickém čištění, v - nichž byla prokázána přítomnost - D-2-.chlor-6-methyl-8-acetylmerkaptomethylergolinu tenkovrstevnou chromatografií, se slijí, odpaří, -odparek se nechá překrystalovat z etheru -a hexanu, čímž - se získá čištěný výsledný produkt o - teplotě tání 140 až ’ 141° Celsia.
Analýza: vypočteno:
61,97 % .C--6,(7- % H- 8,03 % N- 9,19 ®/o S,
10,16 θ/ο Cl, nalezeno' .. · -
61.75 θ/o C, - 5,78 ’ % H, 7,75 % N, 9,41 % - S,
10,32 e/ο Cl. ·
Příklad - - 5
Reak£ní směs -s obsahem 1,0 g - D-6-methyl-8-acetylmerkaptomethylergolinu (podle pří-
199391 kladu 4), 100 ml ethanolu a 100 ml 4 N vodného roztoku kyseliny chlorovodíkové, se zahřívá na bod varu se zpětným chladičem v dusíkové atmosféře 5,5 hodiny. Pak se reakční směs zchladí a alkallzuje přebytkem 14 N hydroxidu amonného. Vodná alkalická vrstva se extrahuje chloroformem a chloroformová vrstva se odpaří, čímž se získá Odparek, tvořený D-6-methyl-8-merkaptome* thylergolinem. Tento odparek se chromatografuje na 75 g chlorisilu při použití chloroformu s obsahem 5 % ethanolu jako elučního činidla. D-6-methyl-8-merkaptomethylergolln se Identifikuje v chromatografických frakcích tenkovrstevnou chromatografií jako polárnější, a proto méně pohyblivá látka než výchozí materiál. Frakce s obsahem D-6-me* thyl-8-merkaptomethylergolinu se slijí a nechají překrystalovat z ethanolu, čímž se získá čištěný výsledný produkt o teplotě tání 255 až 257 °C za rozkladu.
Analýza:
vypočteno:
70,55 % C, 7,40 o/o H, 10,28 θ/ο N, 11,77 % S, Π&ΙθΖβΠΟ*
70,31 o/o C, 7,65 % H, 10,04 θ/ο N, 12,00 θ/ο S.
Opakuje se shora uvedený postup s tím rozdílem, že se místo kyseliny thiooctové užije při reakcí s D-2-chlor-8-methyl-8-mesyloxymethylergolinem methylmerkaptan, čímž se získá D-2-chlor-6-methyl-8-methylmerkaptomethylergolin. Chromatografické frakce s obsahem výsledného materiálu se slijí; odpaří se do sucha, a odparek se chromatografuje na florisllu s použitím směsi etheru a hexanu к překrystalování získané výsledné látky. Výsledným produktem je D-2-chlor-6-methyl-8-methylmerkaptomethylergolln o teplotě tání 194 až 195 °C.
Analýza:
1Ϊ vypočteno:
63,63 θ/ο C, 6,60 o/o H, 8,73 o/o N, 9,99 %. S, 11,05 θ/ο Cl, nalezeno:
63,42 θ/ο C, 6,55 θ/ο H, 8,47 o/0 N, 10,12 θ/o S,
11,35 % Cl.
Pří klad 6
Reakční směs s obsahem 2,16 g D-8-methyl-8-mesyloxymethyl-9,10-dldehydroer. goilnu vyrobeného způsobem podle příkladu 2 z odpovídajícího 8-hydroxymethylderivátu a 2 g thlokyanátu sodného ve 100 ml dimethylsulfoxidu se zahřívá na teplotu 50 až 70 °C v dusíkové atmosféře 1 hodinu a pak další hodinu na teplotu 70 aŽ100°C. Pak se reakční směs ochladí, zředí se vodou a vodná vrstva se extrahuje ethylacetátem. Ethylacetátová vrstva se oddělí a zfiltruje к odstranění nerozpustného purpurově zbarveného rozpadového produktu. Pak se ethylacetátová vrstva promyje vodou a nasyceným roztokem chloridu sodného a zbaví se vody. Rozpouštědlo se odstraní odpařením ve vakuu; výsledný odparek se chromatografuje na 30 g florlsilu při použití chloroformu s obsahem 15 °/o ethanolu jako elučního činidla. Frakce, o nichž je možno tankovrstevnou chromatografií prokázat, Že obsahují D-6-methyl-8-thlokýanomethyl*9,10-didehydroergolin, se slijí a rozpouštědlo se* odpaří. Přékrystalováním odparku ze směsi etheru a hexanu se získá čištěný D-6-methyl-8-thlokyanomethyl-9,10-didehydroergolin o teplotě tání 190 až 191 °C za rozkladu.
Analýza:
vypočteno:
69,12 θ/ο C, 5,80 θ/ο H, 14,22 θ/ο N, 10,85 θ/ο S, nalezeno:
69,03 O/o C, 5,85 θ/ο H, 14,40 o/o N, 11,32 % S.

Claims (7)

1. Způsob výroby 8-thiomethylergolinů o becného vzorce II
R1 znamená atom vodíku, chloru něho bromu, alk znamená alkylový zbytek o 1 až 3 atomech uhlíku a přerušovaná čára znamená případnou přítomnost dvojné vazby, dále také netoxických, farmaceuticky přijatelných adičních solí těchto sloučenin s kyselinami, vyznačující se tím, že se uvede v reakci sloučenina obecného vzorce III kde
R znamená atom vodíku, skupinu CN, CII o
-alk, fenylovou skupinu nebo alkyl o 1 až 3 atomech uhlíku, kde ri a---mái shora ue-eeený význam a
R2 znamená zbytek metSnzsulfhzátu nebop-toluensulfonátu s nukleofilním Činidlem obecného vzorce IV
HSR3 (IV), kde
R3 znamená skupinu CN, C-alk, fenyl nebo
O alkyl ' o- 1 až 3 atomech - uhlíku a alk . má shora . uvedený význam, nebo s jeho - alkalickou solí, načež se provádí hydoolýza v případě, že R3 znamená skupinu C-alk
O a výsledným produktem mají být sloučeniny obecného vzorce II, -v - nichž R znamená atom vodíku, -a získané produkty se popřípadě převedou na netoxické farmaceuticky přijatelné adiční soli s kyselinami.
2. Způsob ..podle bodu 1, pro výrobu D-6-ntethyl-8-fenylmeoknptomethyl-9,10-eieehydroergolinu, vyznačující se tím, že se uvede v reakci D-6-methyl-8-mesyloxymethyl-9,-
10-dldehyeroeogolin s thiofenolem.
3. Způsob podle bodu 1, - pro výrobu D-6-methyl-8-methylmerkaptomethyl-9,10-eidehydroergolinu, vyznačující se tím, že - se- uvede v reakci D-6-methyl-8-mexyloxymethyl-9.lO-didehydroergolin - s -methylmeokrptanem.
4. Způsob podle bodu - 1, pro výrobu D-6-methyl-8-méthylmeoknptomethylergolinu, vyznačující se tím, že -se uvede - v reakci D-6-methyl-8-mesyloxy.methylergolin s methanthiolem.
5. Způsob podle bodu 1, pro- výrobu - D-6-methyI-8-thlokyanomethylei’golinu, vyznačující se tím, že se uvede v reakci D-6-methyl-8-p-toluensulfonyloxymethylergolin s thiokyanátem sodným.
6. Způsob podle bodu- 1 pro výrobu D-6-methyl-8-acetylmerkrptomethyleogolinu, vyznačující se tím, že se uvede -v reakci D-6-methyl-8-mesyloxymethylergoli.n s - thioncetátem sodným.
7. Způsob podle bodu 1 pro výrobu - D-6-methyl-8-merknptomethyleoghlinu, vyznačující se tím, že se uvede v reakci D-6-methyl-8-mesyloxymethylergolin s tSiorcttáttm sodným, čímž -se získá D-6-methyl-8-ace.tylme'oknptΌmethyleogolin, který -se pak podrobí hydrolýze.
CS753882A 1974-06-06 1975-06-03 Process for preparing 8-thimethylergolines CS199591B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US477136A US3901894A (en) 1974-06-06 1974-06-06 8-thiomethylergolines

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS199591B2 true CS199591B2 (en) 1980-07-31

Family

ID=23894677

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS753882A CS199591B2 (en) 1974-06-06 1975-06-03 Process for preparing 8-thimethylergolines

Country Status (27)

Country Link
US (1) US3901894A (cs)
JP (1) JPS582946B2 (cs)
AR (1) AR210736A1 (cs)
AT (1) AT344333B (cs)
AU (1) AU507574B2 (cs)
BE (1) BE829887A (cs)
BG (1) BG24812A3 (cs)
CA (1) CA1071623A (cs)
CH (1) CH617196A5 (cs)
CS (1) CS199591B2 (cs)
DD (1) DD120438A5 (cs)
DE (1) DE2524575A1 (cs)
DK (1) DK144160C (cs)
ES (1) ES438313A1 (cs)
FR (1) FR2273542A1 (cs)
GB (1) GB1505296A (cs)
HU (1) HU173590B (cs)
IE (1) IE41474B1 (cs)
IL (1) IL47424A (cs)
NL (1) NL180911C (cs)
PH (1) PH10992A (cs)
PL (1) PL95738B1 (cs)
RO (1) RO77543A (cs)
SE (1) SE420095B (cs)
SU (1) SU613724A3 (cs)
YU (1) YU145575A (cs)
ZA (1) ZA753638B (cs)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4147789A (en) * 1974-03-14 1979-04-03 Sandoz Ltd. 6-Methyl-8-thiomethyl-ergolene derivatives
US3959288A (en) * 1974-12-13 1976-05-25 Eli Lilly And Company 8-Oxymethylergolines and process therefor
JPS5283894A (en) * 1976-01-01 1977-07-13 Lilly Co Eli 88thiomethyl ergoline
GB1549829A (en) * 1976-05-26 1979-08-08 Farmaceutici Italia 10'-methoxy-1',6'-dimethylergoline-8'-beta-methyl-amino(or thio)-pyrazines
IT1192260B (it) * 1977-07-05 1988-03-31 Simes Derivati di ergoline-2-tioeteri e loro solfossidi
US4180582A (en) * 1978-02-08 1979-12-25 Eli Lilly And Company 6-n-Propyl-8-methoxy-methyl or methylmercaptomethylergolines and related compounds as prolactin inhibitors and to treat Parkinson's syndrome
US4166182A (en) * 1978-02-08 1979-08-28 Eli Lilly And Company 6-n-propyl-8-methoxymethyl or methylmercaptomethylergolines and related compounds
US4202979A (en) * 1979-01-11 1980-05-13 Eli Lilly And Company 6-Ethyl(or allyl)-8-methoxymethyl or methylmercaptomethylergolines and related compounds
US4246265A (en) * 1979-10-01 1981-01-20 Eli Lilly And Company 6-n-Propyl-8α-methoxymethyl or methylmercaptomethylergolines and related compounds
US4382940A (en) * 1979-12-06 1983-05-10 Farmitalia Carlo Erba S.P.A. Ercoline derivatives and therapeutic compositions having CNS affecting activity
DE3216870A1 (de) * 1982-05-03 1983-11-03 Schering AG, 1000 Berlin und 4709 Bergkamen Pharmazeutische zubereitungen mit zytostatischer wirkung
FR2526797A1 (fr) * 1982-05-12 1983-11-18 Roussel Uclaf Nouveaux derives de l'acide 9-oxalysergique, leurs sels, procede de preparation, application a titre de medicaments et compositions les renfermant
CH649998A5 (de) * 1982-08-09 1985-06-28 Sandoz Ag Ergolinderivate, ein verfahren zu ihrer herstellung und heilmittel, enthaltend diese ergolinderivate als wirkstoff.
GB8427536D0 (en) * 1984-10-31 1984-12-05 Lilly Industries Ltd Ergoline derivatives
US4675322A (en) * 1984-12-10 1987-06-23 Eli Lilly And Company 1-Substituted-6-n-propyl-8β-methylthio-methylergolines
US4801712A (en) * 1985-06-24 1989-01-31 Eli Lilly And Company 2-Alkyl(or phenyl)thio-6-n-alkylergolines are dopamine D-1 antagonists without D-2 agonist activity
FR2589734B1 (fr) * 1985-11-13 1988-09-02 Roussel Uclaf Utilisation de derives de l'ergoline a l'obtention d'un medicament a visee geriatrique
HU196394B (en) * 1986-06-27 1988-11-28 Richter Gedeon Vegyeszet Process for preparing 2-halogenated ergoline derivatives
KR100743212B1 (ko) * 2001-06-08 2007-07-26 소시에떼 더 콘세이유 더 레세르세 에 다플리까띠옹 시엔띠피끄, 에스.아.에스. 소마토스타틴-도파민 키메라 유사체
DE60324776D1 (de) * 2002-03-15 2009-01-02 Antibioticos Spa Verfahren zur synthese von pergolid
TWI523863B (zh) 2012-11-01 2016-03-01 艾普森藥品公司 體抑素-多巴胺嵌合體類似物
US9777039B2 (en) 2012-11-01 2017-10-03 Ipsen Pharma S.A.S. Somatostatin analogs and dimers thereof
US20190374534A1 (en) 2018-06-08 2019-12-12 Boehringer Ingelheim Vetmedica Gmbh Liquid pharmaceutical compositions comprising pergolide

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH507248A (de) * 1967-03-16 1971-05-15 Spofa Vereinigte Pharma Werke Verfahren zur Herstellung von D-6-Methylergolin(I)ylessigsäure
DE1935556A1 (de) * 1969-07-12 1971-01-21 Hoechst Ag Verfahren zur Herstellung von Lysergol
JPS5012398A (cs) * 1973-06-08 1975-02-07

Also Published As

Publication number Publication date
DK144160B (da) 1981-12-28
RO77543A (ro) 1982-02-26
FR2273542A1 (fr) 1976-01-02
YU145575A (en) 1982-02-28
IE41474B1 (en) 1980-01-16
DD120438A5 (cs) 1976-06-12
PH10992A (en) 1977-10-20
DE2524575A1 (de) 1975-12-18
AU8182775A (en) 1976-12-09
NL7506584A (nl) 1975-12-09
HU173590B (hu) 1979-06-28
US3901894A (en) 1975-08-26
ES438313A1 (es) 1977-05-16
ZA753638B (en) 1977-01-26
AU507574B2 (en) 1980-02-21
BE829887A (fr) 1975-12-05
IL47424A0 (en) 1975-08-31
DK249975A (da) 1975-12-07
NL180911C (nl) 1987-05-18
BG24812A3 (en) 1978-05-12
SE420095B (sv) 1981-09-14
ATA427975A (de) 1977-11-15
DK144160C (da) 1982-06-07
CA1071623A (en) 1980-02-12
IE41474L (en) 1975-12-06
FR2273542B1 (cs) 1978-10-06
IL47424A (en) 1979-11-30
NL180911B (nl) 1986-12-16
JPS50160300A (cs) 1975-12-25
AT344333B (de) 1978-07-10
CH617196A5 (cs) 1980-05-14
SE7506327L (sv) 1975-12-08
GB1505296A (en) 1978-03-30
PL95738B1 (pl) 1977-11-30
SU613724A3 (ru) 1978-06-30
AR210736A1 (es) 1977-09-15
JPS582946B2 (ja) 1983-01-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS199591B2 (en) Process for preparing 8-thimethylergolines
FI65777C (fi) Foerfarande foer framstaellning av terapeutiskt anvaendbara erolinderivat
US4054660A (en) Method of inhibiting prolactin
EP0026671B1 (en) Novel ergoline derivatives, compositions containing them, their preparation and use as pharmaceuticals
US3968111A (en) 8,8-Disubstituted-6-methylergolines and related compounds
US3557118A (en) 1,6-dimethyl-2,3-dihydro-10alpha-ergoline derivatives
FI59254B (fi) Foerfarande foer framstaellning av nya terapeutiskt anvaendbara ergopeptinderivat
PL102198B1 (pl) A process of producing the new derivative of 6-methylo-8-methylergoline
CS208164B2 (en) Method of making the d-2-halogene-6-methyl-8-kyan/carboxamido/methylergolines
US3968112A (en) Synthesis of penniclavine and elymoclavine
US4001242A (en) D-6-methyl-8-formyl-10α-alkoxy-8-ergolene
US3585201A (en) 10-alkoxy 9,10-dihydro ergoline derivatives
USRE30218E (en) 8,8-Disubstituted-6-methylergolines and related compounds
KR810002024B1 (ko) 6-n-프로필-8-메톡시메틸 또는 메틸 메르캅토 메틸 에르골린의 제조방법
KR790001074B1 (ko) 8,8-이치환-6-메틸에르골린류의 제조방법
US4082753A (en) Penniclavine acetonide
KR800000413B1 (ko) 6-메틸-8-(치환)메틸 에르골린류의 제조방법
US4054567A (en) 6-Methyl-8β-hydroxymethyl-8-γ-substituted-9-ergolene compounds
USRE30219E (en) Method of preparing 8,8-disubstituted-6-methylergolines and related compounds
US3929796A (en) Synthesis of penniclavine and elymoclavine
KR800000414B1 (ko) 6-메티-8-(치환)메틸에르골린류의 제조방법
US3923812A (en) Synthesis of elymoclavine
JPH0240647B2 (ja) Purorakuchinbunpyokuseizai
JPS5936636B2 (ja) 新規エルゴリン誘導体
IE41475B1 (en) Improvements in or relating to ergolene derivatives