CS198288B2 - Core yarn manufacturing device - Google Patents
Core yarn manufacturing device Download PDFInfo
- Publication number
- CS198288B2 CS198288B2 CS781615A CS161578A CS198288B2 CS 198288 B2 CS198288 B2 CS 198288B2 CS 781615 A CS781615 A CS 781615A CS 161578 A CS161578 A CS 161578A CS 198288 B2 CS198288 B2 CS 198288B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- yarn
- rollers
- twisting
- core
- lathe
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D02—YARNS; MECHANICAL FINISHING OF YARNS OR ROPES; WARPING OR BEAMING
- D02G—CRIMPING OR CURLING FIBRES, FILAMENTS, THREADS, OR YARNS; YARNS OR THREADS
- D02G3/00—Yarns or threads, e.g. fancy yarns; Processes or apparatus for the production thereof, not otherwise provided for
- D02G3/22—Yarns or threads characterised by constructional features, e.g. blending, filament/fibre
- D02G3/36—Cored or coated yarns or threads
- D02G3/367—Cored or coated yarns or threads using a drawing frame
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D01—NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
- D01H—SPINNING OR TWISTING
- D01H4/00—Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
- D01H4/04—Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques imparting twist by contact of fibres with a running surface
- D01H4/16—Friction spinning, i.e. the running surface being provided by a pair of closely spaced friction drums, e.g. at least one suction drum
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
- Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
Description
Vynález se týká spřádacího zařízení pro výrobu jádrové příze, tvořeného zkrucovacími válcovými tělesy, uspořádanými vzájemně rovnoběžně vedle sebe, mezi nimiž je vytvořen klínový prostor pro přivádění ojednocených vláken a vedení jádra - hotovené příze, přičemž nejméně jedno z válcových otočných těles je uvvítř opatřeno odsávací hubicí, jejíž odsávací otvor je vedle vnitřní strany děrovaného pláště válcového - tělesa v -obiasti klínového prostoru mezi oběma válcovými tělesy, takže v klínovém prostoru je vytvořena odsávací obiast, do které se přivádějí ojednocená vlákna a nabaluúí se na jádro příze, vedené - rovnoběžně s osami válcových těles.
Je známo spřádací zařízení popsané například v austrasséém patenoovém spisu č. 333 631, které je opatřeno dvěma vedle sebe- uloženými děrovanými odsávacími válci, které se otáčejí ve stejném smynlu a mezi nimiž je vytvořen klínový prostor pro tvoření příze. Do- tohoto klínového prostoru se přivádeěí od vycesávacího válečku jednoolivá ojednocená vlákna, která jsou odsávacím účinkem děrovaných válců, v jejichž vnitřním prostoru je udržován poddlak, vtahována do klínového prostoru mezi oběma válci. V klnnovém prostoru se vytváří stužka vláken, které se otáčením válců uděluje potřebný zákrut, a dohotovená příze se odtahuje dvvjicí odtahových válců, umístěných za čelními konci obou odsávacích a zkrucovacich válců. Takto řešené spřádací zařízení má tu přednoot, že i při poměrně nízkých pořizovacích nákladech - je schopno pracovat dosti vysokou spřádací a odtahovou rychloosí, protože není opatřeno žádnými konitruSčními díly, na jejichž rychhosti otáčení by bylo závislé vytváření zákrutu v přízi a odtahová rychlost, protože při tvoření příze se stužka vláken- pouze odvaluje po povrchu obou odsávacích bubnů nebo válců.
Aby se dosáhlo větší pevnnosi''příze a větší odoonoosi proti přetrhu a mohla se tak ještě zvýššt rychlost odtahu, na které závésí výkon zařízeni, bylo navrhováno další zlepšení tohoto spřádacího zařízení, které spočívalo v tom, že klínovým prostorem mezi oběma odsávacími a zkrucovacími válci bylo vedeno od přívodního umistěného před předními celní.mi k°nci obou válců, přízové jádro, jak je podrobněji popsáno v rakouském patentovém spisu č. 339 779.
U tohoto známého zdokonaleného spřádacího zařízení je přízové jádro tvořeno monofílním vláknem nebo dříve spředenou přízí, čímž se sice zvýší odolnost celé příze proti přetrhům a zvýší se její pevnost, avšak struktura vytvořené příze není v mnoha případech vyhovující a není možno dosáhnout vytvoření jemnějších přízí. Jádro by sice mohlo být tvořeno také vlákenným pramenem, avšak tím by se neodstranila nevýhoda velkého průměru dohotovené příze, protože vlákenné prameny jsou к dispozici pouze do čm 1 až 2, což znamená, že také dohotovená příze by měla velký průměr.
Vlákenné prameny by bylo možno podrobit ještě dalšímu zjemnění, ale přitom by se současně musely spřádat, protože příliš zjemněné vlákenné prameny nejsou schopny přepravy.
Úkolem vynálezu je zdokonalit známá spřádací zařízení tohoto druhu v tom směru, aby nich bylo možno vyrábět velmi jemnou přízi při vysokých rychlostech odtahu.
Tento úkol je vyřešen spřádacím zařízením podle vynálezu, kterým se vyrábí jádrová příze a které se skládá ze dvou vedle sebe umístěných a navzájem rovnoběžných otočných odsávacích a zkrucovacích válců, jejichž duté pláště jsou děrované a mezi nimiž je vytvořen klínový prostor, přičemž nejméně v jednom ze zkrucovacích válců je vložena odsávací vložka s podlouhlým odsávacím otvorem, směřujícím do oblasti klínového prostoru mezi oběma zkrucovacími válci pro usměrňování přiváděných sjednocených vláken a jejich nabalování na přízové jádro, vedené klínovým prostorem mezi oběma zkrucovacími válci ve směru rovnoběžném s podélnou osou zkrucovacích válců na dvojici odtahových válečků. Podstata zařízení podle vynálezu spočívá v tom, že bezprostředně před dvojicí odsávacích a zkrucovacích válců je umístěno válečkové průtahové ústrojí, tvořené dvojicemi válečků, pro zjemňování vlákenného pramene a zamezení jeho zkrucován i.
Zjemnění vlákenného pramene, který se potom přivádí mezi oba odsávací a zkrucovací válce, z nichž jeden může být také nahrazen otočným kotoučem nebo plným válcem a odsávacím nástavcem může být opatřen pouze jeden dutý válec, je u zařízení podle vynálezu prováděno těsně před oběma zkrucovacími tělesy. Zjemnění probíhá rychlostí až 300 m/min a může se dosahovat až dvacetinásobného nebo dokonce čtyřicetinásobného prodlouženi vlákenného pramene, aniž je třeba mít obavy o soudržnost vlákenného pramene, protože bezprostředně po zjemnění je pramen přiváděn do klínového prostoru mezi oběma válci, kde dojde к nabalení ojednocených vláken na jádro. Vysoká pracovní rychlost válečkového průtahového ústrojí dovoluje použití vysoké odtahové rychlosti pro odtah dohotovené příze, přičemž díky účinnému průtahu a zjemnění je možno získat velmi tenkou výslednou přízi.
Protože udělování zákrutu zjemněnému prameni brání na jedné straně průtahové ústrojí a na druhé straně dvojice odtahových válců, zatímco mezi oběma zkrucovacími válci dochází к udílení zákrutu jádru a stužce nabalených vláken, dalo by se předpokládat, že zde jde pouze o udílení nepravého zákrutu. Překvapivě se však ukazuje, že vlákna pramene si své zkroucení, které jim bylo uděleno za válečkovým průtahovým ústrojím mezi dvojicí otočných zkrucovacích válců, udržují, protože přiváděná ojednocená vlákna, přiletující do klínového prostoru mezi oběma válci a nabalující se v tomto prostoru na jádro příze, brání vlákennému prameni v úseku mezi otočnými válci a dvojicí odtahových válečků v rozkrucování. Tímto postupem se získává příze, která má optimální pevnost a odolnost proti přetrhu, protože její jádro je tvořeno vlákny ležícími v podstatě v podélné ose příze a z vnější strany dostatečně pevně obalenými dalšími vlákny. Na zařízení podle vynálezu je proto možno vyrábět také flaušovou přízí, která má mít přes omezený zákrut dostatečnou pevnost.
Je známo pro práci s paralelizovanými vlákny a zjemněnými prameny, že čím větší má být číslo metrické vyráběné příze, tím je příze jemnější. Při jemnějších přízích, majících větší číslo metrické, je třeba dodržet co největší rovnoměrnost příze a je tedy třeba zajistit, aby v průřezech příze následujících za sebou byl stejný počet vláken, protože jemnost příze také odpovídá absolutnímu počtu vláken v průřezu příze. Pomocí zařízení podle vynálezu, kterým se provádí zjemnění pramene, je možno vyrábět příze s vysokými čísly, majícími až 80 čm i více, protože při výrobě příze zařízením podle vynálezu jsou splněny uvedené předpoklady.
Zařízením podle vynálezu je možno vyrábět přízi s takovým výkonem, že odtahová rychlost dosahuje 300 m/min, zatímco jiné moderní spřádací stroje pracují s odtahovou rychlostí jen kolem 40 m/min a moderní spřádací stroje pro předení s otevřeným koncem od čm 20 pracují odta3 hovou rychlostí 80 až 100 m/min, ím 40 .
přičemž horní hranice jemnosti příze se pohybuje pouze kolem
Příklad provedení spřádacího zařízení podle vynálezu zobrazen na výkresech, kolmou na osu vyráběné hož je pro názornost odstraněn přední zkrucovací válec.
kde značí obr. příze, a obr.
kterým se vyrábí jádrová příze, je příčný řez částí spřádacího zařízení, vedený rovinou boční pohled na spřádací zařízení podle vynálezu, u něZařízení podle vynálezu, kterým se vyrábí jádrová příze, sestává z vyčesávacího válečku £, kterým se z vlákenného pramene ojednocují vlákna, která se potom přivádějí do klínového prostoru mezi dvěma vedle sebe umístěnými dutými odsávacími válci 2, které jsou otočné a mají děrovaný plášt; oba odsávací a zkrucovací válce 2_ jsou uloženy těsně vedle sebe a otáčejí se ve stejném smyslu. V příkladu provedení je do každého odsávacího zkrucovacího válce £ vložena odsávací vložka £, v jejíž stěně je vytvořen podlouhlý odsávací otvor, nasměrovaný do klínového prostoru a proti odsávacímu podlouhlému otvoru protější odsávací vložky 3^. Na jedni z čelních sten zkrucovacích válců 2^ je umístěna dvojice odtahových válečků 5_ Pro odtah dohotovené příze, v jejichž svěrné linií je zamezeno rozkrucování příze. Na opačné straně od opačných čelních stěn je umístěno válečkové průtahové ústrojí, skládající se ze tří dvojic válečků 6^, 7_, přičemž druhá dvojice válečků £ se otáčí větší rychlostí než první dvojice válečků 6_ a třetí dvojice válečků 8^ má větší rychlost otáčení než druhá dvojice válečků 1_> аЬУ se dosáhlo potřebného zjemnění vlákenného pramene 9^, který potom tvoří jádro příze.
Do válečkového průtahového ústrojí je vlákenný pramen £ přiváděn očkem 10 a v průtahovém ústrojí se dosáhne až dvacetinásobného nebo dokonce čtyřicetinásobného zjemnění vlákenného pramene j) > který je potom veden do klínového prostoru mezi oběma zkrucovacími válci _2 a tímto prostorem potom к odtahovým válečkům 5_. Otáčející se zkrucovai pramení tvořícímu jádro vyráběné jádrové příze, zákrut a oj< od vyčesávacího válečku £, se nabalují na vlákenný pramen £ a byl jádru udělen.
2_ udělují vlákennému vlákna nepravý zákrut přicházej ící , který
Claims (1)
- Spřádací zařízení na výrobu jádrové příze, skiádaj ící se ze dvou otočných, navzájem rovnoběžných a vedle sebe umístěných dutých zkrucovacích válců s děrovaným pláštěm, mezi nimi ž je vymezen klínový prostor, do něhož je zaústěn přívod ojednocených vláken a jímž je vedeno jádro příze, které je rovnoběžné a osami zkrucovacích válců a je vedeno na dvojicí odtahových válečku pro odtah vyrobené příze, přičemž nejméně v jednom dutém zkrucovacím válci je vložena odsávací vložka s podlouhlým odsávacím otvorem, nasměrovaným do klínového prostoru mezi oběma zkrucovacími válci pro nabalování ojednocených vláken na jádro příze, vyznačující se tím, že bezprostředně před dvojicí zkrucovacích válců /2/ je umístěno válečkové průtahové ústrojí pro zjemnění jádra příze, tvořeného vlákenným pramenem /9/, a pro zamezení kroucení jádra příze.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
AT293177A AT345701B (de) | 1977-04-27 | 1977-04-27 | Vorrichtung zum spinnen textiler fasern |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS198288B2 true CS198288B2 (en) | 1980-05-30 |
Family
ID=3542573
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS781615A CS198288B2 (en) | 1977-04-27 | 1978-03-14 | Core yarn manufacturing device |
Country Status (15)
Country | Link |
---|---|
JP (1) | JPS53134938A (cs) |
AT (1) | AT345701B (cs) |
BE (1) | BE865720A (cs) |
CA (1) | CA1061202A (cs) |
CH (1) | CH626664A5 (cs) |
CS (1) | CS198288B2 (cs) |
DD (1) | DD135220A5 (cs) |
DE (2) | DE7806318U1 (cs) |
ES (1) | ES468398A1 (cs) |
FR (1) | FR2388904A1 (cs) |
GB (1) | GB1593448A (cs) |
HU (1) | HU184086B (cs) |
IT (1) | IT1103179B (cs) |
PL (1) | PL108958B1 (cs) |
SE (1) | SE433627B (cs) |
Families Citing this family (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE2909615C2 (de) * | 1978-05-26 | 1982-03-18 | Ernst Dr. 4020 Linz Fehrer | Vorrichtung zum Herstellen eines Garnes |
CH615554B (de) * | 1978-09-05 | Heberlein Hispano Sa | Verfahren zur herstellung eines kern-mantel-garnes. | |
GB2042599B (en) * | 1978-10-26 | 1983-09-21 | Platt Saco Lowell Ltd | Open-end spinning apparatus |
DE3023936A1 (de) * | 1979-07-27 | 1981-02-19 | Ernst Dr Fehrer | Vorrichtung zum herstellen eines garnes |
EP0031250B2 (en) * | 1979-12-22 | 1988-06-22 | Hollingsworth (U.K.) Limited | Composite yarn |
DE3047987C2 (de) * | 1980-01-28 | 1986-01-23 | Ernst Dr. Linz Fehrer | Vorrichtung zum Herstellen eines Garnes |
DE3019195C2 (de) * | 1980-05-16 | 1986-04-17 | Filature Saint André, Saint André, Nord | Vorrichtung zum Verspinnen von Stapelfaserbändern zu einem Garn |
FR2520391A1 (en) * | 1982-01-26 | 1983-07-29 | Asa Sa | Prodn. of fibres-coated, multifilament thread for weaving etc. - contacts thread with fibres in circumferential channel of rotating guide wheel |
US4489540A (en) * | 1982-01-26 | 1984-12-25 | Asa S.A. | Process and device for obtaining a spun yarn of fibres comprising an internal core and novel types of spun yarns thus made |
JPS58116998U (ja) * | 1982-02-04 | 1983-08-10 | 三鈴工機株式会社 | 容器遠心乾燥装置 |
FR2529234A1 (fr) * | 1982-06-29 | 1983-12-30 | Asa Sa | Procede et dispositif pour la realisation de files de fibres comportant une ame |
AU566834B2 (en) * | 1983-05-18 | 1987-10-29 | Maschinenfabrik Rieter A.G. | Method and device for yarn winding |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE2065441A1 (de) * | 1970-08-26 | 1973-08-23 | Schubert & Salzer Maschinen | Herstellungsverfahren eines stapelfasergarnes unter zufuehrung von vereinzelten fasern |
JPS5243256B2 (cs) * | 1973-04-10 | 1977-10-29 | ||
CA1002401A (en) * | 1974-03-29 | 1976-12-28 | John Umiastowski | Yarn forming method and product thereof |
-
1977
- 1977-04-27 AT AT293177A patent/AT345701B/de not_active IP Right Cessation
-
1978
- 1978-03-02 DE DE19787806318U patent/DE7806318U1/de not_active Expired
- 1978-03-02 DE DE19782809000 patent/DE2809000A1/de active Pending
- 1978-03-03 CH CH229578A patent/CH626664A5/de not_active IP Right Cessation
- 1978-03-06 HU HU78FE1015A patent/HU184086B/hu not_active IP Right Cessation
- 1978-03-14 CS CS781615A patent/CS198288B2/cs unknown
- 1978-03-15 PL PL1978205324A patent/PL108958B1/pl unknown
- 1978-03-16 IT IT12516/78A patent/IT1103179B/it active
- 1978-03-16 SE SE7803028A patent/SE433627B/sv not_active IP Right Cessation
- 1978-03-17 GB GB10745/78A patent/GB1593448A/en not_active Expired
- 1978-03-20 JP JP3114878A patent/JPS53134938A/ja active Granted
- 1978-03-20 CA CA299,256A patent/CA1061202A/en not_active Expired
- 1978-03-31 ES ES468398A patent/ES468398A1/es not_active Expired
- 1978-04-03 FR FR7809721A patent/FR2388904A1/fr active Pending
- 1978-04-05 BE BE186592A patent/BE865720A/xx not_active IP Right Cessation
- 1978-04-25 DD DD78204992A patent/DD135220A5/xx unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
GB1593448A (en) | 1981-07-15 |
CA1061202A (en) | 1979-08-28 |
CH626664A5 (en) | 1981-11-30 |
DE2809000A1 (de) | 1978-11-09 |
DE7806318U1 (de) | 1979-11-22 |
ES468398A1 (es) | 1978-12-16 |
FR2388904A1 (fr) | 1978-11-24 |
IT1103179B (it) | 1985-10-14 |
HU184086B (en) | 1984-06-28 |
SE7803028L (sv) | 1978-10-28 |
PL108958B1 (en) | 1980-05-31 |
JPS575887B2 (cs) | 1982-02-02 |
BE865720A (fr) | 1978-10-05 |
DD135220A5 (de) | 1979-04-18 |
AT345701B (de) | 1978-10-10 |
PL205324A1 (pl) | 1978-12-18 |
JPS53134938A (en) | 1978-11-25 |
IT7812516A0 (it) | 1978-03-16 |
SE433627B (sv) | 1984-06-04 |
ATA293177A (de) | 1978-01-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3210923A (en) | Device for spinning staple fibers | |
US4107909A (en) | Apparatus for spinning textile fibers | |
CN105483892A (zh) | 一种不锈钢包覆纱及其加工方法 | |
CN113994037A (zh) | 复合纱线、包括复合纱线的织物、用于生产复合纱线的方法和用于生产复合纱线的装置 | |
CS198288B2 (en) | Core yarn manufacturing device | |
CN101979735A (zh) | 竹纤维与精梳棉紧密赛络纺纱线工艺 | |
CN102704124A (zh) | 等张力双长丝紧靠加捻三角区的三轴系复合纺纱方法及应用 | |
CN101654832A (zh) | 一种涤纶和粘胶混纺纱的纺制方法 | |
CN108456967A (zh) | 一种双弹纱、制备方法及其织物 | |
Elhawary | Fibre to yarn: staple-yarn spinning | |
US3722202A (en) | Spinning a filament-wrapped staple fiber core yarn | |
US4365464A (en) | Apparatus to uniformly control wrapping a filament around the surface of a spun core yarn during ring spinning | |
RU2301290C2 (ru) | Способ производства пухоперьевого волоконного материала | |
US3750382A (en) | Process and apparatus for feeding fiber in an open end spinning machine | |
CS196339B2 (cs) | Zařízení pro spřádání textilních vláken | |
US2332395A (en) | Spinning frame for making novelty yarn | |
CS219923B2 (en) | Device for direct association and winding up of the yearns | |
CN101205656B (zh) | 用于生产织物的设备 | |
CN114836862B (zh) | 一种涡流包芯纱的生产方法 | |
US3358432A (en) | Spinning apparatus and method utilizing miniature carding rolls | |
Islam | Comparing quality parameters of yarn produced by ring, rotor, and compact spinning system | |
US3330008A (en) | Apparatus for manufacturing slivers or yarns from glass filaments or the like | |
CN102704123B (zh) | 对称分束展丝同步上盖下托复合纱、纺纱方法及应用 | |
CN102704073B (zh) | 分束长丝同轴双向展丝器及应用 | |
CN101654865B (zh) | 一种粘胶纤维预处理及涤纶和粘胶混纺针织纱的加工方法 |