CS146191A3 - Cover strip of a piano key made of ivory substituent and a piano comprising same - Google Patents

Cover strip of a piano key made of ivory substituent and a piano comprising same Download PDF

Info

Publication number
CS146191A3
CS146191A3 CS911461A CS146191A CS146191A3 CS 146191 A3 CS146191 A3 CS 146191A3 CS 911461 A CS911461 A CS 911461A CS 146191 A CS146191 A CS 146191A CS 146191 A3 CS146191 A3 CS 146191A3
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
piano
ivory
cover
synthetic material
natural
Prior art date
Application number
CS911461A
Other languages
English (en)
Inventor
Salvadore J Calabrese
Henry A Scarton
Frank S Murray
Christopher M Ettles
Warren C Kennedy
Saim Dinc
Bessem Jlidi
William Y Strong
Original Assignee
Steinway Musical Properties
Rensselaer Polytech Inst
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Steinway Musical Properties, Rensselaer Polytech Inst filed Critical Steinway Musical Properties
Publication of CS146191A3 publication Critical patent/CS146191A3/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G10MUSICAL INSTRUMENTS; ACOUSTICS
    • G10CPIANOS, HARPSICHORDS, SPINETS OR SIMILAR STRINGED MUSICAL INSTRUMENTS WITH ONE OR MORE KEYBOARDS
    • G10C3/00Details or accessories
    • GPHYSICS
    • G10MUSICAL INSTRUMENTS; ACOUSTICS
    • G10CPIANOS, HARPSICHORDS, SPINETS OR SIMILAR STRINGED MUSICAL INSTRUMENTS WITH ONE OR MORE KEYBOARDS
    • G10C3/00Details or accessories
    • G10C3/12Keyboards; Keys
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B44DECORATIVE ARTS
    • B44FSPECIAL DESIGNS OR PICTURES
    • B44F9/00Designs imitating natural patterns
    • B44F9/06Designs imitating natural patterns of horn, ivory, or meerschaum surfaces

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)
  • Electrophonic Musical Instruments (AREA)
  • Stringed Musical Instruments (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Manufacture Of Porous Articles, And Recovery And Treatment Of Waste Products (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)

Description

1 W-?ř
Krycí plátek klávesy klavíru z náhrady slonoviny a klavírs těmito klávesami
Oblast techniky
Vynález, který navazuje na US-PA 525 468, se týká výrobkůvyrobených se syntetického materiálu, který však připomíná pří-rodní materiály, zejména krycích plátků kláves klavíru, vytvoře-ných ze syntetické náhrady slonoviny.
Dosavadní stav techniky
Dosud se klávesové krycí plátky pro klávesy klavírů vyrá-běly po několik století z přírodní slonoviny. V posledních le-tech se nejprve z cenových důvodů a později i s ohledem na nut-nou ochranu divoké zvěře začalo používat k tomuto účelu synte-tických materiálů, které mají vnější vzhled podobný jako přírod-ní slonovina, například materiálů podle US-PS 4 840 104 a US-PS4 346 639· Avšak praktické zkušenosti klavíristů ukazují, že do-tykové pocity při stisku kláves klavíru se u syntetických kry-cích plátků znatelně liší od kláves opatřených plátky z přírod-ní slonoviny, takže kvalita jejich výkonu na klavírech opatře-ných těmito syntetickými povlaky kláves je výrazně menší.
Podstata vynálezu
Tyto nedostatky jsou odstraněny u krycích plátku klávesklavíru podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že krycíplátek klávesy klavíru je vytvořen ze syntetického materiálu,zbarveného na odstín přírodní slonoviny, a horní dotyková plo-cha krycího plátku je opatřena nepravidelnou povrchovou struk-turou s drobnými vrcholky a prohlubněmi a množstvím jemných pó-rů, připomínající strukturu přírodní slonoviny. Výhodné provedení krycího plátku podle vynálezu spočívá vtom, že množství pórů má průměr obecně v rozsahu od 0,005 do0,030 mm a syntetický materiál je vybrán ze skupiny obsahujícípolyuretan, acetátové polymery a podobně.
Podle jiného výhodného provedení vynálezu je krycí plátekkláves klavíru vyroben ze syntetického materiálu odléváním, li-sováním nebo vstřikováním, popřípadě vytvářením formy pro kry- 2 cí plátek s povrchem, ve kterém jsou vytvarovány drobné nepra-videlně rozmístěné výstupky a prohlubně povrchové struktury, při-pomínající přírodní slonovinu, a následným vpravováním směsi doformy, přičemž směs obsahuje syntetický materiál, zbarvený na od-stín přírodní slonoviny a obsahující plnivo ve formě vyluhova-telných pevných částic, odstranitelných z odlitého výrobku dal-ším zpracováním, Přičemž krycí plátek klávesy klavíru se vyrábíve formě a po vyformování se z plátku odstraňuje plnivo a tím sev povrchu krycího plátku klávesy klavíru vytváří množství jem-ných pórů, připomínající povrch přírodní slonoviny.
Konkrétní výhodná provedení vynálezu obsahují řadu dalšíchznaků. Odlévací forma je zejména vytvořena z elastomerního ma-teriálu, například ze silikonové pryže. Odstranitelným plnivemje polyetylénglykol /PEG/, mající zejména velikost částic kolem1 mikronu. Množství pórů má průměr obecně v rozsahu od 0,005 do0,050 mm a syntetický materiál je vybrán ze skupiny obsahující^polyuretan, acetátové polymery, epoxyd a podobně.
Vynálezem je vyřešeno také zdokonalení klavíru, opatřenéhokrycími plátky kláves klavíru podle vynálezu, které se vyrobípodle základních znaků vynálezu a potom se osazují do klaviatu-ry klavíru.
Vynálezem je také vyřešen dotykový člen s tělesem ze synte-tického materiálu, které vymezuje povrchovou plochu, upravenoupro hmatový kontakt. Povrchová plocha má stanovenou jemnou pó-roví to st a povrchovou strukturu s drobnými výstupky a prohlub-němi .
Vynálezem je tak vytvořen krycí plátek pro klávesy klavíruze syntetické slonoviny, který připomíná přírodní slonovinusvou povrchovou drsností, povrchovou strukturou, barvou a doty-kovými pocity. Výhodou krycích plátků podle vynálezu je jejich odolnostproti oděru, snydná čistitelnost a věrnost napodobení přírod-ních krycích plátků ze slonoviny svým vzhledem i dotykovými po-city, což potvrzují i zkušení pianisté; výhodný je také způsobvýroby těchto krycích plátků, přičemž vynálezem je tak zvýšena - 3 - kvalita klavíru, opatřeného krycími plátky kláves podle vynále-zu. Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedení, zobrazených na výkresech, kde znázorňují obr. 1 axonometrický pohledna křídlo, jehož klávesy jsou opatřeny krycími plátky podle vy-nálezu, obr. 2 axonometrický pohled na krycí plátek klávesy kla-víru ve zvětšeném měřítku, obr. 5 trojrozměrný diagram povrchovéstruktury vzorku přírodní slonoviny, obr. 4 axonometrický pohledna formu pro odlévání povrchu plátku ve tvaru připomínajícím přírodní slonovinu a kryt formy podle vynálezu, obr. 5 svislý po-délný řez formou z obr. 4, přičemž na obr. 5a je boční pohledna zátku pro formu z obr. 5, obr. 6, 7 a 8 trojrozměrné diagra-my povrchové struktury krycího plátku ze syntetického materiálu,v obchodním provedení a z přírodní slonoviny, obr. 9 tabulku sesrovnáním dotykového tření krycích plátků z různých materiálů,obr. 10 a 10a grafy tření ve vztahu k času pro přírodní slonovi-nu a pro syntetickou slonovina podle vynálezu, obr. 11 srovnáníkoeficientů tření a charakteristiky opotřebení na trhu dostup-ných syntetických slonovin, přírodní slonoviny a materiálu po-dle vynálezu a obr. 12 porovnává čistitelnost různých krycíchplátků.. Příklady provedeni vynálezu
Na obr. 1 je znázorněn klavír 10 opatřený klávesami 12 skryeími plátky 14 podle vynálezu. Z obr. 2 je patrno, že krycíplátky 14 kláves 12 je opatřen horní plochou 16 a čelní plochou18 a jeho velikost a konstrukce jsou upraveny pro uložení na ne-znázorněné klaviatuře, vytvořené například ze dřeva.
Xryeí plátek 14 kláves 12 klavíru JO je vyroben z vhodnéhosyntetického materiálu, odlitého do tvaru a vnější povrchovéstruktury, působící na dotyk stejně jako přirozená leštěná slo-novina, přičemž tohoto výsledku se dosahuje vytvořením povrchumajícího předem stanovené hodnoty drsnosti, struktury a pórovi-tosti, které $sou velmi blízké hodnotám přirozené slonoviny.
Jak je patrno z obr. 3, horní plocha 16 krycího plátku 21klávesy 12 napodobuje nepravidelnou orientaci struktury s vrcholky a prohlubněmi, která je charakteristická pro přírodní slono-vinu a která je zobrazena na obr. 3 v trojrozměrném zobrazenípovrchové struktury pro vzorek přirozené slonoviny. Porovitostkrycího plátku 14 podobně jako u přirozené slonoviny poskytujemožnost odvodu potu a vlhkosti s povrchu prstů klavíristy a tímse omezuje kolísání koeficientu tření v průběhu hry, což je dů-ležitou vlastností kláves z přírodní slonoviny. Ve výhodném pro-vedení vynálezu má krycí plátek 14 také zvýšenou odolnost protoopotřebení a oděru, což přináší podstatné prodloužení životnos-ti kláves 12. Krycí plátky 14 podle vynálezu se také snáze čis-tí konvenčními čisticími technikami.
Krycí plátky 14 podle vynálezu jsou vytvořeny ze syntetic-kého materiálu, například akrylového, polyuretanového, epoxido-vého a podobně a zejména barveného na takový odstín, který od-povídá barvě přirozené slonoviny, například pomocí oxidu titani-čitého TiOg» oxidu vápenatého CaO, oxidu hlinitého A^O^ nebokombinace těchto materiálů.
Krycí plátky 14 se vyrábějí například odléváním, lisovánímnebo vstřikováním do formy, opatřené formovací plochou, komple-mentární k povrchu skutečného krycího plátku z přirozené slono-viny. Přírodní slonovinový krycí plátek je použit jako model provytváření dutiny vícenásobně používané formy, připravené z vhod-ného materiálu, například z nízkoviskozního polymeru, zejménaze silikonové pryže /RTV/,nebo z oceli nebo jiného kovu, na je-jichž stěny je okopírována struktura povrchu) přirozené slonovi-ny, která tak může být reprodukována s přesností dosahující mi-kroskopických hodnot. Dutina formy potom slouží k vytváření kry-cího plátku 14 podle vynálezu formovacím postupem, při kterém sedo ní vpraví materiál k vytvoření syntetického krycího plátku14» Materiál pro výrobu krycího plátku 14 je smíchán s výhodouještě před vpravením do formy s vyprchávajícím nebo vyluhovacímplnivem v pevném stavu, tvořeným malými částicemi, přičemž totoplnivo je možno odstranit z vyformovaného krycího plátku 14 na-příklad působením tepla nebo rozpouštědla. Vhodným plnivem jenapříklad polyetylénglykol /PEG/ mající částice o velikosti ko- lem 1 mikronu. Po odlití se krycí plátek 14 zpracovává napří-klad působením tepla nebo působením rozpouštědla, aby se odstra-nily částice plniva z tělesa krycího plátku 14, v jehož povrchuhorní plochy 16 tak zůstane množství mikropórů, které svou veli-kostí a rozložením připomínají množství jemných pórů v přiroze-né slonovině, které mají průměr od 0,005 do 0,050 mm.
Odlévaný krycí plátek 14 klávesy 12 klavíru 10 podle vynále-zu se potom osadí do klaviatury klavíru 10. V následujícím příkladu je uveden laboratorní postup formová-ní krycího plátku 14 podle vynálezu. Příklad 1: odlévací postup
Hlazená klávesa z přirozené slonoviny byla použita v procesureprodukování povrchových charakteristik ve formě připravené vul-kanizačním postupem při pokojové teplotě z nízkoviskozní siliko-nové pryžové směsi GE RTV21 firmy General Electric Co. v rozto-ku s tvrdidlem GE RTV21 stejné firmy, vyvolávajícím proces tu-hnutí.
Kryt klávesy, tvořený přirozanou slonovinou, je použit jakomodel a byl vyčištěn pomocí mírného detergentu, například mý-dla Ivory, a teplé vody. Vzorek byl potom vyleštěn pomocí běžnéleštící směsi, vyrobené například firmou Menzerna-Werke. Hliníko-vá odlévací forma, zobrazená na obr. 4 a 5, byla použita pro od-lití otisku povrchu klávesy z přirozeného materiálu, to znamenápřirozené slonoviny, a pro odlití krycího plátku 14 podle vyná-lezu. Tato forma 50 má stupňovitou vnitřní plochu 51 vybranouplochu 52, na které se uloží kryt 54 klávesy klavíru z přiroze-né slonoviny s lícní stranou směrem nahoru. Forma 50 je opatře-na průduchy 56, 58 a vtokovými otvory 40 vytvořenými v jejíchbočních stěnáxh. Průduchy 56, 56 a vtokové otvory 40 se ucpouv průběhu zalévání povrchu přirozené slonovinové vrstvy. Forma50 je opatřena krytem 42, který dosedá na stupeň 44, aby uzavřelcelou formu 50 po všech stranách a do formy se mohl vpravovatformovací materiál vstřikovým litím, jak bude popsáno v dalšíčásti.
Nyní bude popsán postup přípravy silikonové pryžové směsi/GE-RTV21/. Míchací skleněný kelímek se uložil na misku přes-ných vah a zjistila se jeho tárová hmotnost. Do skleněného mí-chacího kelímku se potom nalila silikonová pryžová hmota a zvá-žila se její hmotnost. Do silikonové směsi se přidalo tvrdidlov hmotnostním množství 0,5%, které se smíchalo dokonale se sili-konou pryžovou směsí mícháním po dobu dvou minut. Směs se potomnalila do odlévací formy, která byla uložena a vyrovnána do vodo-rovné polohy v průhledné komoře, načež se spustila vývěva, vy-vozující podtlak nejméně 71,1 cm Hg, která se nechala běžet podobu dvaceti minut. Odlévací forma se potom vyjmula z vakuovékomory a umístila se do tlakové komory, která byla regulovanoukomorou s přívodem filtrovaného vzduchu a s přetlakem 21 MPa.
Odlévací forma se opět vyrovnala do vodorovné polohy a ponecha-la se pod tlakem 14 MPa po dobu 24 hodin. Pryžový odlitek krytuklávesy se potom opatrně vyjmul z odlévací formy a okamžitě sepřekryl na své straně, která byla otiskem povrchu slonovinovéklávesy, aby se zamezilo znečištění této povrchové plochy odlit-ku. Značná péče se věnovala udržení povrchu mimo jakýkoliv kon-takt s prachem. Výroba krycího plátku 14 klávesy 12 podle vynálezu se do-končila nanesením čerstvých příměěí, které mají odstranit citli-vost syntetického materiálu na vlhkost a prodloužit dobu sklado- -¾ vatelnosti. Výrobní proces byl prováděn v dobře větrané labora- toři v prostoru digestoře, protože v průběhu míchání směsi se uvolňují toxické výpary. V tomto konkrétním příkladu provedení se krycí plátek 14 klávesy 12 vyráběl z epoxidové pryskyřice, modifikované butylglycidyletherem /B.G.E/ a smíchané s aminovým tvrdidlem; epoxidovou pryskyřicí byl HYSOL RE2038 firmy Dexter
Electronics Materials Division of The Dexter Corporation a ami- novým tvrdidlem byl HD3404 Hysolovy skupiny firmy Dexter Corpo- ration; směs dále obsahovala pigment obsahující oxid titaniči- tý značky TIPURE R960 Rutile Titanium Dioxide, obsahující v hmot-nostních množstvích 89% TiO2, maximálně 3,5% AlgO^ a 6,5% SiO2,firmy E.I. du Pont de Nemours 8 Co. /Inc./, a jako rozpustné pl-nivo polyetylénglykolový prášek s velikostí částic kolem 1 mi-kronu CARBOWAX Brand SENTRY Polyethylene Glycol 3350 speciální-ho chemického oddělení firmy Union Carbide Corporation.
Po dohotovení odlitku elastomerního krycího plátku klávesyslepedem pracovních operací, popsaným v předchozí části popisu,se odlitek očistil kvalitní prachovkou a umístil se v hliníkovéodlévací formě a nalepil se do správné polohy. Vnitřní plocha51_ obklopuje vybranou plochu, ve které je uložen odlitek krycí-ho plátku klávesy, a zamezuje přetečení materiálu při vakuova-cím procesu, jak bude v další části objasněno při vysvětlováníobr. 5. Vtokový otvor 40 a průduchy 56, 58 se ucpaly pomocí spe-ciálních čepů 46 opatřených na koncích jazýčkem 48 pro záběr svnitřní plochou 31 /obr. 5a/.
Směs syntetického materiálu, ze které se vytváří krycí plá-tek 14 klávesy 12, se připraví v odváženém míchacím kelímku, dokterého se vpraví pryskyřice RE2038 pomocí odměřovací pipety,aby dávka pryskyřice činila přesně 20 gramů, načež se k prysky-řici přidalo v hmotnostním množství 10% sušeného oxidu titaniČi-tého R96O, to znamená 2,0 gramy oxidu titaničitého. Další slož-kou směsi je v hmotnostním množství 1%, to znamená 1,0 gram su-chého plniva PEG335O, které se potom přidalo do směsi. Míchacíkelímek se potom vyjme z vážícího zařízení a směs se míchá po-mocí elektrického mísiče po dobu 30 sekund, aby se dosáhlo doko-nalého promísení. Míchací kelímek se potom umístí zpět na váhu,která se vynuluje. Potom se přidá v hmotnostním množství 10%,to znamená 2 gramy tvrdidla HD3404 a zaznamená se doba přidánítvrdidla. Míchací kelímek se nakonec vyjme z vah a směs v němse prudce míchá po dobu 30 sekund. Směs začne obecně tuhnout aztrácet svou tekutost do dvou hodin od okamžiku přidání tvrdid-la.
Aby se dosáhlo odstranění vzduchových bublin ze směsi, při-klopí se míchací kelímek těsně víkem vývěvy a vývěva se spustí.Zaznamenává se přitom doba a průběh odstraňování vzduchu se sle-duje po dobu následujících 20 minut. Obecně čím je hotovený vý-robek tenčí, tím kratší doba je potřebná pro odstranění vzducho-vých bublinek ze směsi, jestliže předpokládáme konstantní dobumíchání. V okamžiku spuštění vývěvy se začnou vytvářet drobnévzduchové bublinky na povrchu směsi, ke kterým se postupně při-dávají větší bublinky z oblasti pod povrchem směsi, přičemž celý tento proces kulminuje do vývoje pěny, která se věak rychle ztrá-cí po dosažení maximální výšky. Po 20 minutách vakftování se po-čet bublinek na povrchu směsi výrazně snižuje a tak signalizuje,že většina vzduchu obsaženého ve směsi byla odstraněn». Vývěvase potom zastaví a do podtlakové komory se pomalu vpouští vzduch,aby se na povrchu nevytvářely nerovnosti v důsledku náhlé změnytlaku vzduchu v komoře.
Směs se potom pomalu naleje do vtokového otvoru 40 odlévacíformy 30. Aby se vnitřní prostor odlévací formy 30 mohl udržovatpod tlakem, umístí se odlévací forma 30 do tlakové komory, abyse vyvozením tlaku zajistil těsný dotyk směsi s povrchem formo-vacího odlitku v průběhu tuhnutí a tvrdnutí směsi. Jakmile seuzavřelo víko nebo kryt 42 formy 30, přivádí se pomalu tlakovývzduch, který postupně zvyšuje tlak ve formě 30 na hodnotu při-bližně 14 MPa. Po 24 hodinách od okamžiku přidání tvrdidla sehliníková skříň s odlévací formou 30, obsahující vytvářený vzo-rek, vyjmula z tlakové komory. Vzorek se potom vyjme z formy30 pomocí břitu nože, majícího úhel 90°. Přebytečné okraje sepotom oddělí od vzorku, vzorek se zváží, omyje a ponechá se vdestilované vodě po dobu následujících 24 hodin, aby se odstra-nilo plnidlo Carbowax a získala se požadovaná pórovitost povr-chu.
Obecně bylo zjištěno, že první krycí plátek 14 klávesy 12,vyrobený z takto připraveného elastomerního odlitku, může obsa-hovat v povrchu zakotvené a zachycené nečistoty^ které se tamdostaly, jak se předpokládá s povrchu formy 30. Povrchová lep-kavost krycího plátku 14 klávesy 12 je způsobena, jak se před-pokládá, vodou absorbovanou v aminovém tvrdidle ve vlhkých pod-mínkách a může být odstraněna jednoduchým očištěním napříkladčisticí směsí firmy Menzerna-Werke.
Krycí plátek 14 klávesy 12 může být přichycen k dřevěnémuzákladnímu tělesu klávesy 12 pomocí vhodného lepidla.
Byly prováděny také zkoušky, kterými měla být zjištěna opo-třebitelnost a čistitelnost krycího plátku 14 klávesy 12 podlevynálezu v porovnání s krytem kláves, vyrobeným z přírodní slo-noviny a z dosud známých syntetických materiálů pro výrobu těch* 9 to krycích plátků, přičemž srovnávacím vzorkem byl krycí plá-tek 14 vyrobený postupem podle příkladu 1.
Charakteristické hodnoty opotřebení a tření
PrD zjišíování těchto hodnot byl zkonstruován testovací pří-stroj, který vyhodnocuje opotřebení různých materiálů pro krycíplátky kláves a srovnává Je s hodnotami zjištěnými u přírodníslonoviny. Přístroj Je opatřen palcovým dotykovým ústrojím z ma-teriálu, který má podobnou tvrdost Jako lidský prst, hnacím mo-torem a s převodovým ústrojím pro měnění rychlosti vytváří Jed-notku, která vyvozuje úhozový pohyb na krycí plátek klávesy, dr-žené v držáku spojeném s převodníkem, který měří normálové za-tížení kontinuálním sledem měření- Kromě toho byl použit takédruhý tříosý snímač, pracující v periodickém režimu, který měřítření a současně normálové zatížení. Přístroj Je podrobně po-psán v článku "Some Parameters Affecting Tactile Priction” vTransactions of the ASME, svazek 7 až 10 z října 1990, vydanémv Torontu Jako součást materiálu Society Mechanical Engineering,Tribolog Conference Paper č.90-Trib. 28.
Tento přístroj Je schopen testovat tři materiály současněpři různých rychlostech chodu přístroje a různých zatíženích. Při těchto zkouškách bylo používáno zatížení 3 kg, působící Jed-ním cyklem za sekundu.
Trojrozměrný diagram stop povrchového opotřebení po 155 000cyklech byl připraven pro:/1/ krycí plátek klávesy podle vynále-zu, /2/ dosud známý plastový kryt klávesy, vyráběný napříkladfirmou Yamaha Instruments, a /3/ krycí plátek z přírodní slono-viny a Je zobrazen na obr. 6, 7 a 8. Pro přírodní slonovinovýkrycí plátek vykazovala ^opotřebená oblast hloubku opotřebenívětší než byl zaznamenávací rozsah optického profilovacího pří-stroje firmy WYKO model T0P03D· Pro určení hloubky opotřebenéstopy bylo použito přímkového profilovacího přístroje Form Rallysurf firmy Rank-Taylor-Hobson, který využívá kontaktního profi-lometrického nástroje, schopného určit hloubku přibližně o 3,56 x 10” mm. Údaje a vrcholech a prohlubních v materiálu kry-cího plátku podle vynálezu naznačují, že bylo dosaženo Jen hloubky opotřebení 5»6 x 10“^mm, zatímco pro komerčně dostupné kry- - 10 - cí plátky byla tato hodnota 21,3 x 10”^mm. Z toho vyplývá, žestopa opotřebení krycího plátku klávesy vytvořené podle vynále-zu má menší hloubka než dosud běžně dostupné materiály, přičemžrozdíl oproti hloubce stopy opotřebení přírodní slonovinovéplochy je zcela nepatrný.
Na obr. 9 jsou uvedeny výsledky měření tření u krycích plát-ků vyrobených z různých materiálů včetně vzorku materiálu vyro-beného podle vynálezu, který je v tabulce označen jako RP slono-vina. Na obr. 10 a 10a je zobrazen diagram hodnot tření pro pří-rodní slonovinu a pro syntetickou slonovinu podle vynálezu, zjiš-ťovaných za těžkých zatěžovacích podmínek, kdy na přírodní slo-novinu působí 1550 g a na syntetickou slonovinu 1300 g rychlos-tí 0,6 cm/sec. Zkušební podmínky a příslušný testovací přístrojjsou popsány v již popsaném materiálu Transactions of the ASME.
Jak naznačují výsledky, naměřené hodnoty tření u vzorků vyrobe-ných podle vynálezu jsou příznivější než stejné hodnoty u vzor-ků z přírodní slonoviny.
Na obr. 11 jsou uvedeny hodnoty tření u dosud běžně na trhudostupné syntetické slonoviny, přírodní slonoviny a RP slonovi-ny podle vynálezu, zjišťované při suchých podmínkách a 500 zdvi-hů ve formě úhozů, dále zjišťované na krycích plátcích pokrytýchvrstvičkou dětského oleje po 500 a 8 000 000 úhozech a pokrytýchvoskem firmy Steinway za sucha po 500 úhozech; v tabulce je takéuvedeno opotřebení po 900 000 úhozech. Při těchto zkouškách bylopoužíváno koženého palce, jehož vlhkost byla 40%. Jak ukazujíuvedené výsledky, syntetická slonovina podle vynálezu vykazova-la podobné výsledky jako přírodní slonovina a opotřebení bylopodstatně menší než u přírodní slonoviny a dosud známých syntetic-kých materiálů. Při zkouškách bylo testováno několik čisticích prostředkůu přírodní slonoviny, syntetické náhrady slonoviny IVOplastu akrycích plátků podle vynálezu. Vyhodnocení bylo prováděno pomocíčidlem Photonic model KD238 firmy MTI lne, aby se zjistila změnapovrchové odrazivosti a vizuální vzhled. Výsledky jsou shrnutyv obr. 9. 11
Na povrchu každého materiálu se také udělala značka značko-vacím perem Plare a odstraňovala se různými čisticími prostřed-ky, přičemž se zaznamenávaly povrchové podmínky s ohledem k od-razivosti a vizuálnímu vzhledu. Číslo v každém sloupci v obr. 9určuje odrazivost, čísla v kulatých závorkách určují vizuálnípodmínky na povrchu. Konečné čištění bylo prováděny voskovou smě-sí firmy Steinway a Sons, která neodstranila všechny skvrny napřírodní slonovině, ale odstranila všechny skvrny nebo alespoňjejich převážnou část na obou syntetických slonovinových krycíchplátcích. Po Čištění prostředkem Bon Ami má povrch přírodní slo-noviny a slonoviny krycího plátku 14 podle vynálezu matný vzhled,protože tento čisticí prostředek má částečně abrasivní charakter,avšak v tomto případě zmizely všechny skvrny. Výsledky těchto srovnávacích testů ukazují/že čištění povrchukrycích plátků 14 kláves 12 podle vynálezu bylo méně obtížné nežčištění plátků z přírodní slonoviny. Všechny vzorky měly po vy-čištění měnší odrazivost. Abrazivní Čisticí prostředky jako na-příklad Bon Ami odstraňují skvrny dokonale, ale zanechávají po-vrch matný v důsledku svého abrasivního působení. Všechny ostat-ní vyhodnocované výrobky s výjimkou detergentu 409^M odstraňujískvrny dokonale. Z toho vyplývá, že krycí plátky 14 podle vyná-lezu se čistí stejně snadno, pokud ne lépe, než plátky z přírod-ní slonoviny.
Ostatní konkrétní provedení vynálezu mají požadovaný účinek,pokud spadají do patentových nároků. Například syntetický mate-riál pro výroby krycích plátků 14 kláves 12 klavíru 10 podle vy-nálezu může být zbarven, aby se vytvořil krycí plátek 14 s ba-revným odstínem slonové kosti.
Je pochopitelné, že materiál podle vynálezu může být použit,pokud má požadovanou pórovitost a drsnost, například pro výroburukojetí nebo dotykových materiálů u tlačítek klávesnic počíta-čů nebo psacích strojů, volantů, sportovních rukojetí, napří-klad držadel tenisových raket, pažeb střelných zbraní, napříkladpistolí, nebo jiných dotykových povrchů. Při výrobě je možno po-užít různých formovacích technik a materiálů, například techniksériové výroby nebo úprav, například zapouštění niklových odlitků.

Claims (19)

  1. - 12 PATENTOVÉ
    1. Krycí plátek klávesy klavíra z náhrady slonoviny, tvoře-ný tělesem ze syntetického materiálu, zbarveného na odstín pří-rodní slonoviny, vy z načující se tím, že tě-leso má hrací horní plocha /16/ s nahodilou orientací a rozlože-ním výstupků a prohlubní povrchové struktury, obsahující množ-ství jemných pórů, přičemž horní plocha /16/ krycího plátku /14/připomíná povrch přírodní slonoviny.
  2. 2. Krycí plátek klávesy klavíru podle nároku 1, vyzna-čující se tím, že množství pórů má průměr obecně vrozsahu od 0,005 do 0,030 mm.
  3. 3. Krycí plátek klávesy klavíru podle nároku 1, vyzna-čující se tím, že syntetický materiál je vybrán zeskupiny obsahující akrylový polymer, polyuretan a epoxid.
  4. 4. Způsob výroby krycího plátku klávesy klavíru ze synte-tického materiálu, vyznačující se tím, že nej-prve se připraví forma obsahující dutinu pro výrobu krycího plát-ku, jejíž povrch má nahodilou strukturu nahodile orientovanýchvýstupků a prohlubní, připomínající strukturu přírodní slonoviny,načež se do této dutiny vpraví směs obsahující směs syntetické-ho zbarveného materiálu s odstínem připomínajícím přírodní slono-vinu a odstranitelného plniva, odstranitelného z odlitého výrob-ku dalším zpracováním, a v této dutině se potom vyformuje krycíplátek klávesy klavíru, který se dále zpracuje procesem, přikterém se odstraňuje plnivo a vytváří se povrch s množstvímjemných pórů, připomínající povrch přírodní slonoviny.
  5. 5. Způsob podle nároku 4, vyznačující setím, že povrch odlitku krycího plátku se vytvoří z elastomer-ního materiálu.
  6. 6. Způsob podle nároku 5, vyznačující set í m , že elastomerní materiál obsahuje silikonovou pryž. - 15-
  7. 7. Způsob podle nároku 4» vyznačující setím, že odstranitelné plnivo obsahuje polyetylénglykol /PEG/,
  8. 8. Způsob podle nároku 7, vyzná čču jící se t í m , že polyetylékglykol má průměrnou velikost částic kolem1 mikronu.
  9. 9. Způsob podle nároku 4, vyznačující setím, že množství jemných pórů má průměr obecně v rozsahuod 0,005 do 0,050 mm.
  10. 10. Způsob podle nároku 4» vyznačující setím, že syntetický materiál se vybere ze skupiny zahrnujícískrylový polymer, polyuretan a epoxid.
  11. 11. Klavír obsahující klávesy s krycími plátky, vyzna-čující se tím, že krycí plátky /14/ kláves /12/ obsa-hují těleso ze syntetického materiálu, zbarveného do odstínu pří-rodní slonoviny, tvořící hrací horní plochy /16/ kláves /12/ snahodilou orientací vrcholků a prohlubní povrchové struktury a s množstvím jemných pórů, přičemž horní plocha /16/ napodobujepovrch přírodní slonoviny.
  12. 12. Klavír podle nároku 11, vyznačující setím , že jemné póry mají průměr v rozsahu od 0,005 do 0,050mm. 15* Klavír podle nároku 11, vyznačující set í m , že syntetický materiá je vybrán ze skupiny zahrnujícíakrylový polymer, polyuretan a epoxid.
  13. 14. Klavír obsahující klávesy s krycími plátky ze syntetic-kého materiálu vyrobeného způsobem vyznačujícím setím, že nejprve se připraví forma s vnitřní dutinou pro for-mování krycího plátku klávesy, forma vymezuje svou dutinou po-vrch odlitku s nahodile orientovaným obrazcem vrcholků a prohlub-ní povrchové struktury, připomínajícím obrazec přírodní slonovi-ny, načež se do dutiny formy vpraví směs obsahující syntetickýmateriál zbarvený na odstín přírodní slonoviny a plnivo, přičemžtoto plnivo je odstranitelné v průběhu dalšího zpracování odli-tého výrobku, vyformuje je krycí plátek klávesy v dutině formy 14 - a tento vyformovaný plátek se potom zpracovává a odstraňuje sez něj plnivo směsi a tím se na povrchu krycího plátku klávesyvytváří množství jemných pórů, připomínajících povrch přírodní-slonoviny, a krycí plátek se nakonec osadí na klávesu klaviatu-ry klavíru.
  14. 15. Klavír podle nároku 14» vyznačující setím, že povrchová plocha odlitku se vytvoří z elastomerníhomateriálu.
  15. 16. Klavír podle nároku 15» vyznačující setím, že elastomemí materiál obsahuje silikonovou pryž. 17« Klavír podle nároku 14, vyznačující set í m , že plnivo obsahuje polyetylénglykol /PEG/.
  16. 18. Klavír podle nároku 17» vyznačující setím, že PEG plnivo má průměrnou velikost částic kolem 1 mi-kronu.
  17. 19. Klavír podle nároku 14, vyznačující setím, že množství jemných pórů má průměr v rozsahu od 0,005do 0,050 mm.
  18. 20. Klavír podle nároku 14, vyznačující setím, že syntetický materiál je vybrán ze skupiny obsahujícíakrylový polymer, polyuretan a epoxid.
  19. 21. Stiskací člen s tělesem obsahujícím syntetický materiál,vyznačující se tím, že je tvořen tělesem s po-vrchovou plochou vystavenou dotykovému kontaktu, mající stanove-nou pórovitost a strukturu s vrcholky a prohlubněmi.
CS911461A 1990-05-18 1991-05-17 Cover strip of a piano key made of ivory substituent and a piano comprising same CS146191A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/525,468 US5183955A (en) 1990-05-18 1990-05-18 Piano key covers formed of ivory substitute and pianos having same

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS146191A3 true CS146191A3 (en) 1992-02-19

Family

ID=24093385

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS911461A CS146191A3 (en) 1990-05-18 1991-05-17 Cover strip of a piano key made of ivory substituent and a piano comprising same

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5183955A (cs)
EP (1) EP0457619B1 (cs)
JP (2) JPH05313654A (cs)
KR (1) KR940010404B1 (cs)
AT (1) ATE133510T1 (cs)
AU (1) AU622589B2 (cs)
CA (1) CA2042903A1 (cs)
CS (1) CS146191A3 (cs)
DE (2) DE69116596T2 (cs)
FI (1) FI912384A (cs)
HU (1) HUT69525A (cs)
IE (1) IE911659A1 (cs)
NO (1) NO911941L (cs)
PL (1) PL290287A1 (cs)
PT (1) PT97714A (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3056985B2 (ja) * 1995-10-19 2000-06-26 株式会社河合楽器製作所 抗菌鍵盤
US7270675B2 (en) * 2002-05-10 2007-09-18 Cordis Corporation Method of forming a tubular membrane on a structural frame
JP5771956B2 (ja) * 2010-11-25 2015-09-02 ヤマハ株式会社 電子楽器の鍵
JP2015055667A (ja) * 2013-09-10 2015-03-23 ヤマハ株式会社 鍵盤楽器
DE102017115672B4 (de) 2017-07-12 2020-08-27 MAX-PLANCK-Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften e.V. Isotropes Hydroxylapatit/Gelatine-Kompositmaterial, Verfahren zu dessen Herstellung und dessen Verwendung

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US174000A (en) * 1876-02-22 Improvement in keys for piano-fortes
US271120A (en) * 1883-01-23 Composition for covering piano-keys
US2844065A (en) * 1952-09-13 1958-07-22 Baldwin Piano Co Key and keyboard construction
US3032455A (en) * 1957-07-05 1962-05-01 Aurora Corp Plastic molding for covering musical instrument keys
US3060074A (en) * 1958-02-27 1962-10-23 Pratt Read & Co Inc Method of making plastic covered keys for musical instruments
US3031910A (en) * 1958-11-13 1962-05-01 Lofaro Domenick Keyboard guard for accordions
DE2446519A1 (de) * 1974-09-28 1976-04-15 Hermann Lorsbach Abdeckung fuer die tasten eines musikinstrumentes
US4346639A (en) * 1981-07-27 1982-08-31 Ernest Vagias Thermoplastic key face for pianos or the like
US4419921A (en) * 1982-06-07 1983-12-13 Simanski Edward G Piano keyboard shield
JPS5952614A (ja) * 1982-09-20 1984-03-27 Nippon Gakki Seizo Kk 象牙状鍵盤物質の製法
JPS62158757A (ja) * 1986-01-07 1987-07-14 Nippon Gakki Seizo Kk 鍵盤材
JPH0631938B2 (ja) * 1987-03-03 1994-04-27 株式会社河合楽器製作所 鍵 盤
EP0323425B1 (en) * 1987-12-28 1995-09-06 Yamaha Corporation An ivory-like key material and a method for producing the same
JPH03287198A (ja) * 1990-04-02 1991-12-17 Yamaha Corp 鍵盤材

Also Published As

Publication number Publication date
PT97714A (pt) 1993-06-30
HU911660D0 (en) 1991-11-28
NO911941D0 (no) 1991-05-16
IE911659A1 (en) 1991-11-20
AU7705791A (en) 1991-11-21
EP0457619A3 (en) 1992-05-20
CA2042903A1 (en) 1991-11-19
JPH05313654A (ja) 1993-11-26
ATE133510T1 (de) 1996-02-15
HUT69525A (en) 1995-09-28
AU622589B2 (en) 1992-04-09
DE457619T1 (de) 1992-09-03
US5183955A (en) 1993-02-02
KR940010404B1 (ko) 1994-10-22
NO911941L (no) 1991-11-19
FI912384A (fi) 1991-11-19
EP0457619A2 (en) 1991-11-21
DE69116596D1 (de) 1996-03-07
JPH07290605A (ja) 1995-11-07
DE69116596T2 (de) 1996-05-30
KR910020636A (ko) 1991-12-20
PL290287A1 (en) 1992-02-24
FI912384A0 (fi) 1991-05-16
EP0457619B1 (en) 1996-01-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Thompson The practice of tempera painting
US7544317B2 (en) Synthetic solid surface material and method
US5509344A (en) Member with synthetic surface replicating a surface of a specimen of a natural material
CS146191A3 (en) Cover strip of a piano key made of ivory substituent and a piano comprising same
CN110446729B (zh) 光固化性组合物、人造指甲、造型数据的生成方法、人造指甲的制造方法及人造指甲的制造系统
Binns The potter's craft
CN208558304U (zh) 一种基于超声波辅助的陶瓷光固化3d打印机
US4182723A (en) Ocular membrane and method for preparation thereof
Gonzalez et al. Physical and mechanical behavior of polyurethane elastomer formulations used for facial prostheses
Sanad et al. The effect of model sealant solutions on the properties of gypsum
US4291953A (en) Ocular membrane and method for preparation thereof
Berge et al. Porosity of resin veneer materials
CN116694225B (zh) 一种准分子固化肤哑清面漆及其制备方法
JPH03287198A (ja) 鍵盤材
Verma et al. Impact of acidic beverages on esthetic restorations concerning microhardness and color stability: a comparative assessment
Binns The Potter's craft: a practical guide for the studio and workshop
Stratasys PolyJet Materials
Woolf The encaustic studio: a wax workshop in mixed-media art
JP2675360B2 (ja) 切削加工性に優れた石目調物品の製法
Opalewski The Suspension of Images on Paper in Polyester Resin
Haghi AN OVERVIEW ON APPLICATION OF POLYMER CLAY IN VISUAL ART
Profess&r THE USE OF POLYESTER RESIN AS A MATERIAL FOR JEWELRY MAKING
KR20060115797A (ko) 장식용 조형물 제조방법
Anderson The Use of Decorative Plastic Parts in Wood Furniture Construction
Leland Leather Work: A Practical Manual for Learners