BG64538B1 - Метод за обработка на органични материали - Google Patents

Метод за обработка на органични материали Download PDF

Info

Publication number
BG64538B1
BG64538B1 BG104388A BG10438800A BG64538B1 BG 64538 B1 BG64538 B1 BG 64538B1 BG 104388 A BG104388 A BG 104388A BG 10438800 A BG10438800 A BG 10438800A BG 64538 B1 BG64538 B1 BG 64538B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
reagent
solution
iron
treatment
metal
Prior art date
Application number
BG104388A
Other languages
English (en)
Other versions
BG104388A (bg
Inventor
Alexander Smith
Peter Rance
Timothy Milner
Alastair Easthope
Original Assignee
British Nuclear Fuels Plc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by British Nuclear Fuels Plc filed Critical British Nuclear Fuels Plc
Publication of BG104388A publication Critical patent/BG104388A/bg
Publication of BG64538B1 publication Critical patent/BG64538B1/bg

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21FPROTECTION AGAINST X-RADIATION, GAMMA RADIATION, CORPUSCULAR RADIATION OR PARTICLE BOMBARDMENT; TREATING RADIOACTIVELY CONTAMINATED MATERIAL; DECONTAMINATION ARRANGEMENTS THEREFOR
    • G21F9/00Treating radioactively contaminated material; Decontamination arrangements therefor
    • G21F9/04Treating liquids
    • G21F9/06Processing
    • G21F9/10Processing by flocculation
    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21FPROTECTION AGAINST X-RADIATION, GAMMA RADIATION, CORPUSCULAR RADIATION OR PARTICLE BOMBARDMENT; TREATING RADIOACTIVELY CONTAMINATED MATERIAL; DECONTAMINATION ARRANGEMENTS THEREFOR
    • G21F9/00Treating radioactively contaminated material; Decontamination arrangements therefor
    • G21F9/04Treating liquids
    • G21F9/06Processing

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • High Energy & Nuclear Physics (AREA)
  • Treatment Of Water By Oxidation Or Reduction (AREA)
  • Physical Water Treatments (AREA)

Abstract

Методът се прилага за обработка, по-специално на разтвори, използвани за очистване на радиоактивно замърсени повърхности, разтвори, съдържащи радиоактивни метални йони и комплексни органични агенти. Той е с повишена ефективност. По метода разтворът се обработва с реагент, който е подходящ за разрушаване на комплексни агенти и съдържа метал с повече от една степен на окисление. Нивото на рН в получения разтвор се покачва до степен, при която металът на реагента се утаява или флокулира от разтвора. Реагентът може да е например реагент на Фентън, а разтворът може да е обработен допълнително с електромагнитно облъчване в ултравиолетовия или видимия спектър. Всички операции могат да се извършват при температурата на околната среда. а

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до обработка на органични материали, по-специално до тяхното разграждане и разрушаване. По-специално изобретението е приложимо при обработката на отпадни води, съдържащи радиоактивни или токсични материали, в присъствието на хелатообразуващи агенти/изолиращи агенти/детергенти, които водят до отстраняването на металите от разтвора, при което се получават добре пречистени отпадни води.
Въпреки, че приложението на изобретението е предимно в ядрени съоръжения, то може да се използва и при други типове методи, включително и при обработка на отпадни води, съдържащи токсични тежки метали.
Предшестващо състояние на техниката
Фотохимично ускорените окислителни процеси за обработка на водни разтвори, съдържащи биологично неразградими съединения, се основават предимно на продукцията на мощен окисляващ агент, по-специално хидроксилен радикал. Възможен източник на хидроксилни радикали е реагентът на Fenton, смес от водороден пероксид и железни йони. Наскоро е установено, че разграждането може да се ускори значително под въздействието на UV-лъчи или на светлина от видимия спектър.
Методите за деконтаминиране на материали от ядрени съоръжения обикновено включват използването на детергент и други разтвори с цел улесняване на повърхностното изчистване. Тези разтвори съдържат органични свързващи агенти, чиято функция е да задържат металите в разтвора. Веднъж използван, полученият разтвор ще съдържа органични комплексообразуващи агенти и радиоактивни метални катиони. Желателно е след това металните йони да се отделят от разтвора, а разтворът да се рециклира или да се изхвърли. За предпочитане е, като част от тази допълнителна обработка, комплексообразуващият агент да се разруши, а полученият воден разтвор може да се изпрати в пречиствателна станция за отпадни води или в йонообменна инсталация. Неразрушените хелатообразуващи агента възпрепятстват успешната обработка на такива използвани води в обикновени пречиствателни станции и наистина могат да бъдат нежелани като компоненти на пречистените отпадни води.
Макар че използването на реагента на Fenton/ UV-лъчи е ефективно при разрушаването на органичния комплексообразуващ агент, полученият воден разтвор съдържа значително количество железни йони. Това е сериозен проблем при следващата обработка на разтвора. Например при последващата йонообменна обработка железните йони ще блокират йонообменната смола и тя става неефективна за отстраняване на прицелните метални йони от разтвора. Подобни проблеми възникват и при използването на други реагенти, съдържащи метални йони, например реагенти, включващи метали, които могат да имат повече от едно окислително състояние по време на употребата им. Такива са например реагентите, съдържащи медни или хромни йони. Друг проблемен йон е алуминиевият, тъй като той се абсорбира с предимство от йонообменните материали.
Задачата на изобретението е да се осигури ефективен метод за обработка на разтвори, използвани за деконтаминиране на радиоактивно замърсени повърхности.
Техническа същност на изобретението
Задачата се решава, като се създава метод за обработка на разтвори, използвани за деконтаминиране на радиоактивно замърсени повърхности, които разтвори съдържат радиоактивни метални йони и органичен комплексообразуващ агент. Съгласно метода разтворът се обработва с реагент, съдържащ метал с възможни повече от едно окислителни състояния, който разрушава комплексообразуващия агент. След това, чрез добавяне на алкален агент, pH на получения разтвор се повишава, докато металът на реагента се отдели от разтвора, чрез утаяване или образуване на парцалчета (флокули).
Реагентът съгласно изобретението може да бъде донор на активен кислород, който от своя страна може да е под формата на хидроксилен радикал.
В един предпочитан вариант на изобретението реагентът е реагентът на Fenton.
Реагентът може да съдържа един или повече катализатори, например преходни метали като желязо, хром и/или мед.
Разтворът може да се обработи допълнително с електромагнитно лъчение, за предпочитане UV лъчение или светлина от видимия спектър.
Обработването на разтвора съгласно изобретението се извършва при температура на околната среда.
Следователно, изобретението предвижда, че след разрушаването на органичните материали може да се добави алкален материал, по-специално разтвор или прах, който ще повиши pH до стойности, при които металните йони на реагента ще формират парцалива утайка, която, докато се формира и утаява, отстранява активните компоненти от разтвора. По този начин металните йони на реагента, представлявали до този момент пречка за използването на такива реагенти, вече могат да се използват за постигане на по-добри резултати. Вместо да възпрепятстват ефективността на последователните процеси за отделяне на радиоактивни йони на тежки метали, самите метални йони на реагента се използват за осъществяване на отделянето.
Примери за изпълнение на изобретението
Реагентът, използван за разрушаването на органичния комплексообразуващ агент, може да бъде например на основата на пероксид като водородния пероксид. Като алтернатива на пероксида може да се използва перборат като натриев пербораг. За предпочитане е реагентът да бъде донор на активен кислород, например под формата на хидроксилен радикал. Също така е препоръчително реагентът да включва метални йони като катализатор, по-специално, един, който да има повече от едно окислително състояние.
Специален реагент, който може да бъде използван в метода съгласно изобретението, е реагента на Fenton. Този реагент е смес от водороден пероксид и железни йони. В кисела среда (в практиката се използва pH 1-5) тази комбинация е мощен окислител на органични съединения, най-вече за сметка на хидроксилния радикал, който се образува. Желателно е в процеса съгласно изобретението реагентът, за предпочитане реагента на Fenton, да се използва под въздействието на UV-лъчи или на светлина от видимия спектър. Установено е, че такива лъчи силно ускоряват действието на реагента на Fenton, като подобряват скоростта на разграждане на органичните комплексообразуващи агенти. Това светлинно ускоряване се обяснява с тривалентно желязочувствителните реакции, главно с фотолизата на хидроксилните комплекси на хидроксилни радикали, отдаващи тривалентно желязо и възстановяващи двувалентно желязо. Също така се смята, че се извършват фотохимични реакции между комплекси, образувани между двувалентното желязо и органичния субстрат или негови междинни продукти на разпад, по-специално органични киселини.
Металните йони с повече от две окислителни състояния действат като катализатор на разрушаването на органичните комплексообразуващи агенти от водородния пероксид или друг реагент. Както е посочено по-горе, системата от метални йони може да съдържа един вид метал, например желязо. Също така реагентът може да включва един или повече други катализатори, например други преходни метали.
Разрушаването на комплексообразуващия агент може да се извърши при всяка подходяща за използвания реагент температура. В случаите, когато се използва реагент на Fenton заедно с UV-лъчи, разрушаването може да се извърши при температури на околната реда.
В случаите, когато се използва реагент на Fenton заедно с UV-лъчи, оптималните стойности на желязото, водородния пероксид и UV-лъчите зависят от скоростта на реакцията между хидроксилните радикали и органичния комплексообразуващ агент, а също и от оптичната плътност на реакционния разтвор. Например, разтвор с абсорбционна способност в дълбочина на реакционния обем около 2 (дълбочина на реакционния разтвор от UV-източника до външната граница на реакционния обем) дава абсорбция 99 % при разсеяно UV-лъчение. Значително високи стойности на абсорбционна способност ще доведат до получаване на райони в реакционния обем, разположени максимално далече от UV-източника, до които не достигат UV-лъчи. Това обаче може да се преодолее с активно разбъркване на разт-вора. Стойности на абсорбционна способност значително под 2 трябва да се избягват, тъй като могат да доведат до неефективно оползотворяване на UV-лъчите, защото определена порция ще премине през реакционния разтвор, без да бъде ефективно абсорбирана.
Количеството на желязото, необходимо за процеса съгласно изобретението, зависи от количеството органичен материал, което трябва да се разруши, от концентрацията на водородния пероксид, от скоростта на реакцията между органичния материал и хидроксилните радикали. Колкото по-бърза е реакцията, толкова повече желязо (което може да се използва в системата) трябва да се използва, за да не се намали ефективността на пречистването на хидроксилните радикали от желязото. На практика е възможно да се наблюдава разминаване между ефективността на реакцията и желаната скорост, тъй като ускоряването чрез увеличаване на количеството на желязото може да доведе до рязко снижаване на ефективността на реакцията. Обикновено могат да се използват концентрации на желязото от 0.05 до 5 g/1, често много подходящи са концентрации около 1 g/1.
Концентрацията на водородния пероксид, използван в процеса съгласно изобретението, зависи от скоростта на реакцията между органичния комплексообразуащ агент и хидроксилните радикали. За постигане на оптимална ефективност трябва да се добавя само стехиометрично количество, което трябва да се съобразява със съответния реакционен разтвор, със скорост, при която няма да има излишно количество пероксид, което да се разгради до кислород. Това може да доведе до неприемливо бавна 5 реакция. Повишаването на концентрацията на водородния пероксид ще доведе до ускоряване на реакцията, но може да предизвика и намаляване на ефективността на реакцията по отношение на оползотворяването на водородния пероксид.
Препоръчително е UV-лъчите да присъстват по време на цялата реакция, тъй като без тях реакцията ще се забави, защото няма да се наблюдава фотохимично индуцирано възстановяване на двувалентно желязо. Необходима е дължина на вълната под 400 nm, за предпочитане около 320 nm. Като UVизточник много подходящо е използването на живачна лампа с резонансна линия на 254 nm.
След завършване на етапа на фотохимична деструкция активните компоненти се отстраняват от разтвора чрез добавяне на алкален агент, обикнове но NaOH Са(ОН)2, което предизвиква утаяване на парцалива утайка (флокули) от тривалентно желязо, съдържащи неразтворими метални хидроксиди. Тези флокули могат да се отстранят от разтвора чрез рутинни пречиствателни методи за радиоактивни отпадъци. Компоненти, които остават неразтворими при алкално pH (например Cs и Sr), могат да се утаят чрез добавяне на познати реагенти.
Изобретението е илюстрирано със следните примери.
Пример 1. Към 1 % разтвор (11) SDG3 (деконтаминант, съдържащ хелаторите лимонена киселина и EDTA), съдържащ HNO3 за контрол на pH, се добавя 1 g железен сулфат до получаването на 1000 ppm разтворено желязо, което да действа като реагент на Fenton. Разтворът се допълва с Pu(NO3)4 (в количество достатъчно за постигане на активна концентрация от 2600 Bq/ml), допълва се с Н2О2 и се облъчва с UV светлина (254 nm). Работните параметри на експеримента са посочени в таблица 1.
Таблица 1
Разтвор SDG3
Концентрация 1 %
Контаминант Pu(NO3)4
Активност 2600 Bq/ml
Температура 90°С
Концентрация на Н2О2 2%
Скорост на подаване на Н2Ог 2.67 ml/min
РН 2.0
Експериментът се прекратява, когато престанат да се образуват мехурчета, показател, че вече не се образува СО2-. От разтвора се взимат проби по време на целия експеримент и се изследват за тотален органичен въглерод (ТОВ) и за тотална алфа-активност. След 90 min разтворът се оставя да престои цяла нощ, след което се филтрира през йонообменен материал. След това се предизвика образуването на парцалчета чрез повишаване на pH до 9 и получените парцалчета от железен хидроксид се филтрират и се отстраняват. Останалият разтвор се облъчва отново и след още 80 min се подлага отново на процедурата за образуване на парцалчета. Получените резултати са показани в таблица 2.
Таблица 2
Време за реакция (минути) ТОВ (ppm) +/- АлфаАктивност Bq/ml +/- Коментар
0 1781 67 2668
30 2253
60 2282
90 1940
90 1781 След престояване през нощта
90 1141 След йонообменна реакция
90 842 82 13.3 1.58 След образуване на парцалчета
170 344 26 0.363 0.411 След образуване на парцалчета
Йонообменният материал (полиантимонова киселина, 5 g) се “задръства” от огромното количество йони, поради което не може да осъществи ефективно отстраняване на активния Ри от разтвора.
Образуването на парцалчета чрез повишаване на pH показва добри деконтаминиращи свойства за алфа-емисии дори преди пълното разрушаване на органичния материал; вероятно това е възможно поради разрушаването на хелатообразуващите свойства на SDG3, преди органичните компоненти да са напълно разградени.
Пример 2. Този пример се осъществява с проба от отпадни води от пералня, в която се пере облекло от “активните” области в ядрена централа. Течността съдържа органичен хелатообразуващ 5 агент и следи от алфа-активност. Както и в пример 1 се добавя HNO3 за контрол на pH, след това се добавя железен сулфат до получаването на 370 ppm разтворено желязо, което да действа като реагент на Fenton. Разтворът се допълва с Н2О2 и се облъчва с UV светлина (254 nm). Работните параметри на експеримента са посочени в таблица 3.
Таблица 3
Разтвор Течност от пералня
Контаминант Неизвестен
Активност 2.53 Bq/ml алфа
Температура 80°С
Концентрация на Н2О2 2%
Скорост на подаване на Н2О2 1.4 ml/min
_ 1.03
Експериментът се извършва в продължение на 10 h, като от разтвора се взимат проби по време на целия експеримент и се изследват за тотален ор ганичен въглерод (ТОВ) и за тотална алфа-активност. Получените резултати са показани в таблица 4.
Таблица 4
Реакционно време (часове) ТОВ (ppm) Алфа-активност Bq/ml
0 410 2.53
1 330
3 180
4 120
5 60
6 40
8 20
9 10
10 10 0.15
Образуването на парцалчета отнема 10 min.
Пример 3. Този пример се осъществява с проба от води, с които е почиствано защитно облекло от области в ядрена централа, в които се работи плутоний. Деконтаминантьт е стандартен промишлен детергент. Както и в пример 1 се добавя HNO3 за контрол на pH, след това се добавя железен сулфат до получаването на 1000 ppm разтворено желязо, което да действа като реагент на Fenton. Разтворът се допълва с Н2О2 и се облъчва с UV светлина (254 шп). Работните параметри на експеримента са изнесени в таблица 5.
Таблица 5
Разтвор Течност от почистващ процес
Концентрация Неизвестна
Контаминант РиО2
Активност 5 MBq/ml
Температура 80°С
Концентрация на Н2О2 2%
Скорост на подаване на Н2О2 1.4 ml/min
РН 1-1.5
Нивата на алфа-активността налагат използ- причина pH не може да се определи толкова точно, ването на камера с ръкавици, поради което pH се колкото в пример 1 и 2.
определя е лентички, а не с pH-метър. Поради тази
Таблица б
Реакционно време (часове) Алфа-активност MBq/ml +/- Коментар
0 4.80 0.116
0 0.382 0.00919 Цялото количество се филтрира през филтър 8 цт
0 0.160 0.00562 Пробата се филтрира през филтър 0.02 цт
0 0.147 0.00536 В пробата се образуват парцалчета и се филтрира през филтър 8 цт
1 0.0837 0.00398 Образувани са железните парцалчета, pH се повишава и се филтрира през филтър 8цт
Реакцията се прекратява при формирането на железни парцалчета, след което желязото се отстранява от разтвора. Разтворът се подкиселява об ратно до рНО, за да се подобрят деконтаминиращите свойства (DF). Получените резултати са представени в следната таблица.
Таблица 7
Реакционно време (часове) (след подкиселяването) Алфаактивност Bq/ml +/- Коментар
0 83700 3980
1.33 2253 Разтворът е мътно червен, но' помалко опреди
3 Както по-горе
4 Както по-горе
4 <50 В пробата се образуват парцалчета и се филтрира през филтър 8 цт
Очевидно етапите на UV облъчване и образуване на парцалчета намалява активността на разтвора от 147 000 Bq/ml (ниво, достигнато само с образуване на парцалчета и филтрация) до под 50 Bq/ml.

Claims (10)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за обработка на органични материали, като разтвори, използвани за деконтаминиране на радиоактивно замърсени повърхности, съдържащи радиоактивни метални йони и органичен комплексообразуващ агент, характеризиращ се с това, че разтворът се обработва с реагент, способен да предизвиква окисление и съдържащ метал с възможни повече от едно окислителни състояния, който разрушава комплексообразуващия агент, след което, чрез добавяне на алкален агент, pH на получения разтвор се повишава, докато металът на реагента се отдели от разтвора, чрез утаяване или образуване на парцалчета (флокули).
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че реагентът е донор на активен кислород.
  3. 3. Метод съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че активният кислород е под формата на хидроксилен радикал.
  4. 4. Метод съгласно всяка от предишните претенции, характеризиращ се с това, че за реагент се използва реагентът на Fenton.
  5. 5. Метод съгласно коя да е от предишните претенции, характеризиращ се с това, че реагентът съдържа един или повече катализатори.
  6. 6. Метод съгласно претенция 5, характеризиращ се с това, че реагентът съдържа един или пове че катализатори преходни метали.
  7. 7. Метод съгласно претенция 6, характеризиращ се с това, че реагентът съдържа желязо, хром и/ или мед.
  8. 8. Метод съгласно всяка от предишните претенции, характеризиращ се с това, че разтворът се обработва допълнително с електромагнитно лъчение.
  9. 9. Метод съгласно претенция 8, характеризиращ се с това, че електромагнитното лъчение е UV лъчение или светлина от видимия спектър.
  10. 10. Метод съгласно всяка от предишните пре5 тенции, характеризиращ се с това, че разтворът се обработва при температура на околната среда.
    Експерт: С.Йорданова Издание на Патентното ведомство на Република България 1113 София, бул. Д-р Γ. М. Димитров 52-Б Редактор: А.Семерджиева Пор. №42775 Тираж: 40 MB
BG104388A 1997-11-05 2000-04-28 Метод за обработка на органични материали BG64538B1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9723258.1A GB9723258D0 (en) 1997-11-05 1997-11-05 Treatment of organic materials

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG104388A BG104388A (bg) 2000-12-29
BG64538B1 true BG64538B1 (bg) 2005-06-30

Family

ID=10821542

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG104388A BG64538B1 (bg) 1997-11-05 2000-04-28 Метод за обработка на органични материали

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6521809B1 (bg)
EP (1) EP1029328B1 (bg)
AU (1) AU9636598A (bg)
BG (1) BG64538B1 (bg)
DE (1) DE69812686T2 (bg)
GB (1) GB9723258D0 (bg)
SK (1) SK6372000A3 (bg)
WO (1) WO1999023669A1 (bg)
ZA (1) ZA9810027B (bg)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20110189049A1 (en) * 2008-05-09 2011-08-04 Martin Beaulieu Method for treating odors
DE102008048691A1 (de) * 2008-07-07 2010-01-14 Areva Np Gmbh Verfahren zur Konditionierung einer bei der nasschemischen Reinigung konventioneller oder nukleartechnischer Anlagen anfallenden, organische Substanzen und Metalle in ionischer Form enthaltenden Abfalllösung
CA2756931C (en) * 2009-04-14 2013-06-11 Groupe Conseil Procd Inc. Process for reducing the content of water soluble volatile organic compounds in a gas
US10580542B2 (en) 2010-10-15 2020-03-03 Avantech, Inc. Concentrate treatment system
US9283418B2 (en) 2010-10-15 2016-03-15 Avantech, Inc. Concentrate treatment system
DE102012204415A1 (de) * 2012-03-20 2013-09-26 Areva Gmbh Verfahren zur Entfernung radioaktiver Verunreinigungen aus Abwässern
RU2514823C1 (ru) * 2012-10-23 2014-05-10 Федеральное государственное бюджетное учреждение науки Институт химии и технологии редких элементов и минерального сырья им. И.В. Тананаева Кольского научного центра Российской академии наук (ИХТРЭМС КНЦ РАН) Способ обработки радиактивного раствора
RU2608968C1 (ru) * 2016-03-09 2017-01-30 Общество с ограниченной ответственностью Научно-производственное предприятие "Эксорб" Способ переработки жидких радиоактивных отходов

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS61104299A (ja) * 1984-10-26 1986-05-22 日揮株式会社 放射性除染廃液の処理方法
US4681705A (en) * 1985-10-15 1987-07-21 Carolina Power & Light Company Decontamination of radioactively contaminated liquids
DE4126971A1 (de) * 1991-08-14 1993-02-18 Siemens Ag Verfahren und einrichtung zur entsorgung einer organischen substanz
JP3103863B2 (ja) * 1993-12-27 2000-10-30 株式会社日立製作所 放射性洗濯廃液の処理方法
FR2717459B1 (fr) * 1994-03-16 1996-04-12 Commissariat Energie Atomique Procédé et installation de destruction de solutes organiques, en particulier d'agents complexants, présents dans une solution aqueuse telle qu'un effluent radioactif.
US5585531A (en) * 1994-10-07 1996-12-17 Barker; Tracy A. Method for processing liquid radioactive waste
US6254782B1 (en) * 1995-05-19 2001-07-03 Lawrence Kreisler Method for recovering and separating metals from waste streams
US5564105A (en) * 1995-05-22 1996-10-08 Westinghouse Electric Corporation Method of treating a contaminated aqueous solution
FR2743064B1 (fr) * 1995-12-27 1998-03-20 Framatome Sa Procede et dispositif de traitement d'un effluent aqueux comprenant une charge organique

Also Published As

Publication number Publication date
GB9723258D0 (en) 1998-01-07
US6521809B1 (en) 2003-02-18
ZA9810027B (en) 2000-03-13
DE69812686T2 (de) 2004-02-12
DE69812686D1 (de) 2003-04-30
BG104388A (bg) 2000-12-29
EP1029328B1 (en) 2003-03-26
EP1029328A1 (en) 2000-08-23
AU9636598A (en) 1999-05-24
WO1999023669A1 (en) 1999-05-14
SK6372000A3 (en) 2001-01-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Xu et al. Advancements in the Fenton process for wastewater treatment
US5225087A (en) Recovery of EDTA from steam generator cleaning solutions
US5564105A (en) Method of treating a contaminated aqueous solution
US5523513A (en) Decontamination processes
JPH08500050A (ja) 廃水中の遊離及び錯体シアン化物、aox、鉱油、錯生成剤、cod、亜硝酸塩、クロム酸塩の分解、及び金属の分離のための方法と装置
CA1332475C (en) Process for the treatment of effluents containing cyanide and toxic metals, using hydrogen peroxide and trimercaptotriazine
US5139679A (en) Treatment of wastewater containing citric acid and triethanolamine
BG64538B1 (bg) Метод за обработка на органични материали
Mohagheghian et al. Photochemical degradation of 2, 4-dichlorophenol in aqueous solutions by Fe2+/Peroxydisulfate/UV process
KR101860002B1 (ko) 원전 방사선 오염물 제거를 위한 연속식 화학제염 방법
CN110372048B (zh) 一种去除水中有机物的方法
CN111392845A (zh) 一种降解有机污染物的组合物及其制备方法和应用
Xu et al. Simultaneous removal of thallium and EDTA by Fenton process
JP4477869B2 (ja) 有機物を含む廃液、特に放射性廃液を処理する方法
JPS6020720B2 (ja) 放射能で汚染された金属材料の除染方法
KR102452825B1 (ko) 부식산화막 제염제 및 이를 이용한 부식산화막의 제염방법
KR20240054699A (ko) 방사성 산성 폐수 처리방법
RU2631942C1 (ru) Способ дезактивации радиоактивных ионообменных смол
RU2046103C1 (ru) Способ доочистки сточных вод от ионов тяжелых металлов
KR20000003201A (ko) 전자선 및 이온교환수지 처리를 통한 원전의 제염폐수처리방법
JP3145402B2 (ja) プロセス廃液の固化
JPS6093999A (ja) 化学除染廃液の処理方法
JPH11352289A (ja) 化学除染廃液の処理方法
Dąbrowski et al. Laboratory and pilot scale photodegradation of cyanide–containing wastewaters
KR20240021456A (ko) 전이금속 산화물을 이용한 방사성 폐액에 포함된 난분해성 유기물을 제거하는 방법