SK6372000A3 - Treatment of organic materials - Google Patents

Treatment of organic materials Download PDF

Info

Publication number
SK6372000A3
SK6372000A3 SK637-2000A SK6372000A SK6372000A3 SK 6372000 A3 SK6372000 A3 SK 6372000A3 SK 6372000 A SK6372000 A SK 6372000A SK 6372000 A3 SK6372000 A3 SK 6372000A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
solution
reagent
process according
agent
metal
Prior art date
Application number
SK637-2000A
Other languages
English (en)
Inventor
Alexander Hamilton Smith
Peter Jonathan Watson Rance
Timothy Nicholas Milner
Alistair Mcleod Easthope
Original Assignee
British Nuclear Fuels Plc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by British Nuclear Fuels Plc filed Critical British Nuclear Fuels Plc
Publication of SK6372000A3 publication Critical patent/SK6372000A3/sk

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21FPROTECTION AGAINST X-RADIATION, GAMMA RADIATION, CORPUSCULAR RADIATION OR PARTICLE BOMBARDMENT; TREATING RADIOACTIVELY CONTAMINATED MATERIAL; DECONTAMINATION ARRANGEMENTS THEREFOR
    • G21F9/00Treating radioactively contaminated material; Decontamination arrangements therefor
    • G21F9/04Treating liquids
    • G21F9/06Processing
    • G21F9/10Processing by flocculation
    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21FPROTECTION AGAINST X-RADIATION, GAMMA RADIATION, CORPUSCULAR RADIATION OR PARTICLE BOMBARDMENT; TREATING RADIOACTIVELY CONTAMINATED MATERIAL; DECONTAMINATION ARRANGEMENTS THEREFOR
    • G21F9/00Treating radioactively contaminated material; Decontamination arrangements therefor
    • G21F9/04Treating liquids
    • G21F9/06Processing

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • High Energy & Nuclear Physics (AREA)
  • Treatment Of Water By Oxidation Or Reduction (AREA)
  • Physical Water Treatments (AREA)

Description

Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka spracovania organických materiálov, konkrétne vyvolania ich rozkladu a zničenia.
V mnohých oblastiach odpadové organické materiály predstavujú problémy a potenciálne nebezpečenstvá pre životné prostredie a hľadajú sa účinné postupy ich ničenia. Predložený vynález sa najmä týka spracovania odpadových tokov obsahujúcich rádioaktívne alebo toxické látky za prítomnosti chelačných činidiel/sekvestračných činidiel/detergentov, ktoré zabezpečujú odstránenie kovov z roztoku a umožňujú vypúšťanie v zásade neškodného kvapalného odpadu. Konvenčné spracovania takých roztokov sú neúspešné z rôznych dôvodov, napríklad v dôsledku sklonu chelačného činidla prenášať činidlo cez iónovýmenné procesy alebo nežiaduce dôsledky pridávania známych zrážacích činidiel (napr. karbamátov) do roztoku.
Hoci ďalej sa bude uprednostňovať využitie predloženého vynálezu v aplikáciách jadrových elektrární, vynález je použiteľný aj na iné typy procesov vrátane čistenia odpadových tokov obsahujúcich toxické ťažké kovy.
Doterajší stav techniky
Fotochemické progresívne oxidačné procesy na spracovanie vodných roztokov obsahujúcich biologicky neodbúrateľné zlúčeniny sa opierajú najmä o produkciu silného oxidačného činidla, najmä hydroxylového radikálu. Jedným z možných zdrojov hydroxylových radikálov je Fentonovo činidlo, zmes peroxidu vodíka a železnatého iónu. Nedávno sa ukázalo (Hutson, G. V., Wat. Sci. Tech. zv. 35, č. 4, s. 303-309, 1997), že rýchlosti degradácie možno signifikantne zvýšiť UV/viditeľným žiarením.
Postupy na dekontamináciu materiálov z jadrových elektrární väčšinou obsahujú použitie detergentných a iných roztokov na uľahčenie čistenia povrchov.
Tieto roztoky obsahujú organické chelačné činidlá, ktorých funkciou je udržať kovy v roztoku. Po ich použití bude výsledný roztok obsahovať medzi iným organické komplexačné činidlá a rádioaktívne kovové katióny. Kovové ióny by sa potom mali z roztoku oddeliť a roztok by sa mal recyklovať alebo zlikvidovať. Komplexačné činidlo sa s výhodou zničí v rámci tohto spracovania po čistení a výsledný vodný roztok možno potom poslať na čistiareň odpadových vôd alebo iónovýmennú stanicu. Nezničené chelačné činidlá bránia úspešnému spracovaniu takých použitých roztokov v konvenčných čistiarňach odpadových vôd a môžu byť samy osebe nežiaduce ako zložky vypúšťaných vôd.
Podstata vynálezu
Hoci použitie Fentonovho činidla/UV je účinné pri ničení organických komplexačných činidiel, výsledný vodný roztok potom obsahuje značné množstvo iónov železa. To predstavuje signifikantný problém v následnom spracovaní roztoku. Napríklad v následnom spracovaní iónovou výmenou ióny železa zablokujú iónovýmennú živicu a urobia operáciu neúčinnou vzhľadom na odstraňovanie cieľových kovových iónov z roztoku. Na podobné problémy narazíme pri použití iných činidiel obsahujúcich kovové ióny, napríklad činidiel obsahujúcich kov schopný vyskytovať sa počas použitia vo viac ako jednom oxidačnom stave. Medzi príklady na také činidlá patria tie, ktoré obsahujú ióny medi alebo chrómu. Ďalším problémovým iónom je ión hliníka, pretože sa prednostne absorbuje na iónovýmenné materiály.
Predložený vynález sa týka postupu spracovania roztoku použitého na odmorenie rádioaktívne zamoreného povrchu, pričom roztok obsahuje rádioaktívne kovové ióny a organické komplexačné činidlo a pričom tento postup pozostáva zo spracovania roztoku činidlom vhodným na deštrukciu komplexačného činidla a obsahujúcim kov schopný existencie vo viac ako jednom oxidačnom stave a zo zvýšenia pH výsledného roztoku na úroveň, pri ktorej sa kov činidla vyzráža alebo flokuluje z roztoku.
V súlade s uvedeným predložený vynález predpokladá, že po zničení organických častíc pridanie alkalickej látky, najmä roztoku alebo prášku, zvýši pH tak, že kovové ióny činidla vytvoria vločky, ktoré po vytvorení a usadení odstránia aktívne častice z roztoku. Takým spôsobom sa kovové ióny činidla, ktoré sa doposiaľ vnímali ako prekážka použitia takých činidiel, vhodne využijú. Namiesto bránenia účinnosti následnej operácie na separáciu rádioaktívnych ťažkých iónov sa tieto kovové ióny činidiel samotné použijú na uskutočnenie separácie.
Podrobný opis vynálezu
Činidlo použité na zničenie organického komplexačného činidla môže byť napríklad na báze peroxidu, napríklad peroxid vodíka. Ako alternatívu peroxidu možno použiť perborát, napríklad perborát sodný. Činidlo je s výhodou schopné produkovať aktívny kyslík, napríklad vo forme hydroxylového radikálu. Činidlo s výhodou obsahuje aj kovový ión ako katalyzátor a najmä taký, ktorý je schopný existovať vo viac ako jednom oxidačnom stave.
Konkrétnym činidlom, ktoré možno použiť v postupe podľa predloženého vynálezu, je Fentonovo činidlo. Toto činidlo je zmesou peroxidu vodíka a železnatých iónov. Za kyslých podmienok (v praxi pH 1 - 5) je táto kombinácia silným oxidovadlom organických zlúčenín, pričom hydroxylový radikál sa všeobecne považuje za primárnu reaktívnu časticu, ktorá sa generuje. V postupe podľa predloženého vynálezu je výhodné, aby sa činidlo, s výhodou Fentonovo činidlo, používalo spolu s UV alebo viditeľným žiarením. Zistilo sa, že také žiarenie výrazne urýchľuje pôsobenie Fentonovho činidla, čím zlepšuje rýchlosti degradácie organických komplexačných činidiel. Urýchlenie pôsobením svetla bolo vysvetlené železom senzibilizovanými reakciami, najmä fotolýzou hydroxylových komplexov železitého katiónu uvoľňujúcou hydroxylové radikály a regenerujúcou železnaté ióny. Tiež sa predpokladá, že prebiehajú fotochemické reakcie komplexov tvorených medzi železitým katiónom a organickým substrátom alebo jeho intermediátmi degradácie, najmä organickými kyselinami.
Kovový ión s dvoma alebo viacerými oxidačnými stavmi pôsobí ako katalyzátor v degradácii organických komplexačných činidiel peroxidom vodíka alebo iným reaktantom. Ako je naznačené vyššie, systém kovového iónu môže byť systémom jediného kovu, napríklad železa. Činidlo však môže obsahovať aj jeden alebo viacero iných katalyzátorov, napríklad iné prechodné kovy.
Degradáciu komplexačného činidla možno uskutočniť pri akejkoľvek vhodnej teplote pre činidlo, ktoré sa používa. V prípade Fentonovho činidla používaného s UV žiarením je rýchlosť reakcie taká, že degradáciu možno uskutočniť pri teplote prostredia.
V prípade použitia Fentonovho činidla/UV závisia optimálne hodnoty železa, peroxidu vodíka a UV žiarenia od rýchlosti reakcie medzi hydroxylovými radikálmi a organickým komplexačným činidlom a tiež od optickej hustoty reakčného roztoku. Napríklad roztok s absorbanciou približne 2 pre dané hĺbky reakčného objemu (hĺbka reakčného roztoku od zdroja UV po vonkajšiu hranicu reakčného objemu) dáva absorpciu 99 % dopadajúceho UV žiarenia. Signifikantne vyššie absorbancie povedú k oblastiam reakčného objemu, ktoré sú najďalej od zdroja UV, ktoré nedostávajú žiadne UV žiarenie, hoci pri účinnom miešaní možno toto kompenzovať. Absorbanciám výrazne nižším ako 2 by sme sa mali pokiaľ možno vyhnúť, pretože povedú k neefektívnemu využitiu UV žiarenia, keďže časť žiarenia bude prechádzať cez reakčný roztok bez toho, aby sa užitočne absorbovala.
Množstvo železa potrebné v postupe podľa predloženého vynálezu závisí od množstva organického materiálu, ktorý sa má zničiť, a koncentrácie peroxidu vodíka a od rýchlosti reakcie medzi organickým materiálom a hydroxylovými radikálmi. Čím rýchlejšia je táto reakcia, tým viac môže byť v systéme železa bez straty účinnosti spôsobenej vychytávaním hydroxylových radikálov železom. V praxi bude pravdepodobný určitý kompromis medzi účinnosťou reakcie a požadovanou rýchlosťou reakcie, pretože zvýšenie rýchlosti zvýšením množstva železa môže viesť k poklesu účinnosti reakcie. Väčšinou možno použiť koncentrácie železa od 0,05 do 5 g/1, pričom veľmi vhodné sú často koncentrácie okolo 1 g/l.
Koncentrácia peroxidu vodíka použitá v procese závisí od rýchlosti reakcie medzi organickým komplexačným činidlom a hydroxylovými radikálmi. Pre maximálnu účinnosť by sa malo použiť iba stechiometrické množstvo a to by sa malo pridávať do reakčného roztoku takou rýchlosťou, aby sa zabezpečilo, že žiadny peroxid sa nebude zbytočne rozkladať na kyslík. Toto však môže viesť k neprijateľne pomalej reakcii. Zvýšenie koncentrácie peroxidu vodíka povedie k zvýšeniu reakčnej rýchlosti, ale môže viesť k zníženiu účinnosti reakcie vzhľadom na spotrebu peroxidu vodíka.
UV žiarenie je s výhodou prítomné počas celej reakcie, pretože bez neho sa reakcia spomalí, lebo nebude dochádzať k fotochemický indukovanej regenerácii železnatého iónu. Je potrebné žiarenie pod 400 nm, s výhodou pod asi 320 nm. 254 nm rezonančná čiara ortuťovej výbojky je veľmi vhodná na zabezpečenie zdroja UV.
Po skončení kroku fotochemickej deštrukcie sa aktívne častice odstránia z roztoku pridaním alkalického činidla, väčšinou NaOH alebo Ca(OH)2, ktoré spôsobí zrážanie železitých katiónov vo vločkách obsahujúcich nerozpustné kovové hydroxidy. Tieto vločky sú kompatibilné s rutinnými likvidačnými spôsobmi pre rádioaktívny odpad a možno ich oddeliť od roztoku a zlikvidovať známym spôsobom. Častice, ktoré ostanú nerozpustné pri alkalickom pH (napríklad Cs a Sr) možno vyzrážať pridaním známych činidiel.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Vynález je ilustrovaný nasledujúcimi príkladmi.
Príklad 1
Do 1 % roztoku (1 liter) SDG3 (dekontaminant obsahujúci chelačné činidlá kyselinu citrónovú a EDTA) obsahujúceho HNO3 na kontrolu pH sa pridá 1 g síranu železnatého, čím sa získa 1000 ppm rozpusteného železa, čo celkovo predstavuje Fentonovo činidlo. Do roztoku sa nadávkoval Pu(NO3)4 (v množstve dostatočnom na získanie aktivitnej koncentrácie 2600 Bq/ml), pridal sa H2O2 a roztok sa ožaroval UV svetlom (254 nm). Pracovné parametre experimentu sú uvedené v tabuľke 1:
Tabuľka 1
Roztok SDG3
Koncentrácia 1 %
Kontaminant Pu(NO3)4
Aktivita 2600 Bq/ml
Teplota 90 °C
Koncentrácia H2O2 2%
Rýchlosť pridávania H2O2 2,67 ml/minútu
pH 2,0
Experiment sa zastavil, keď sa pozorovalo, že sa už netvoria bublinky, čo bol znak toho, že už sa nevytvára CO2. Z roztoku sa v priebehu experimentu odoberali vzorky a analyzovali sa na celkový organický uhlík (TOC - Total Organic Carbon) a celkovú alfa aktivitu. Po 90 minútach sa roztok nechal stáť cez noc a potom sa previedol cez iónovýmenný materiál, vyzrážal sa zvýšením pH na 9 a vzniknuté vločky hydroxidu železnatého sa odfiltrovali. Ostávajúci roztok sa ďalej ožaroval a po ďalších 80 minútach sa znova podrobil zrážaciemu postupu. Získané výsledky sú uvedené v tabuľke 2:
Tabuľka 2
Reakčný čas (minúty) TOC (ppm) +/- alfa Bq/ml +/- Poznámka
0 1781 67 2668
30 2253
60 2282
90 1940
90 1781 Po státí cez noc
90 1141 Po iónovej výmene
90 842 82 13,3 1,58 Po flokulácii
170 344 26 0,363 0,411 Po flokulácii
Iónovýmenný materiál (kyselina polyantimónová, 5 g) bol zahltený veľkým množstvom prítomného iónu a bol preto neschopný dosiahnuť účinné odstránenie aktívnych častíc Pu z roztokov.
Flokulácia zvýšením pH však preukázala dobré dekontaminačné faktory pre alfa emisie dokonca ešte pred úplnou deštrukciou organického materiálu; je pravdepodobné, že je to spôsobené tým, že chelačné vlastnosti SDG3 boli zničené skôr, ako sa celkom rozložili organické zložky.
Príklad 2
Tento príklad bol uskutočnený pomocou vzorky výtoku z práčovne, ktorá perie odevy z “aktívnych oblastí jadrovej elektrárne. Roztok obsahoval organické chelačné činidlo a stopy alfa aktivity. Rovnako ako v príklade 1 sa pridala HNO3 na úpravu pH a síran železnatý do koncentrácie 370 ppm rozpusteného železa, čím sa získalo Fentonovo činidlo. Do roztoku sa pridal H2O2 a ožiaril sa UV svetlom (254 nm). Pracovné parametre experimentu sú uvedené v tabuľke 3:
Tabuľka 3
Roztok Roztok z práčovne
Kontaminant Neznámy
Aktivita 2,53 Bq/ml alfa
Teplota 80 °C
Koncentrácia H2O2 2%
Rýchlosť pridávania H2O2 1,4 ml/minútu
pH 1,03
Experiment sa uskutočňoval 10 hodín a z roztoku sa v priebehu experimentu odoberali vzorky a analyzovali sa na celkový organický uhlík (TOC - Total Organic Carbon) a celkovú alfa aktivitu. Získané výsledky sú uvedené v tabuľke 4:
»
Tabuľka 4
Reakčný čas (hodiny) TOC (ppm) alfa Bq/ml
0 410 2,53
1 330
3 180
4 120
5 60
6 40
8 20
9 10
10 10 0,15
Flokulácia sa uskutočnila pri čase 10 minút.
Príklad 3
Experiment sa uskutočnil na roztoku z pracieho procesu používaného na čistenie ochranných odevov z priestorov manipulácie s plutóniom v jadrovej elektrárni. Dekontaminantom bol štandardný priemyselný detergent. Rovnako ako v príklade 1 sa pridala HNO3 na úpravu pH a síran železnatý do koncentrácie 1000 ppm rozpusteného železa, čím sa získalo Fentonovo činidlo. Do roztoku sa pridal
H2O2 a ožiaril sa UV svetlom (254 nm). Pracovné parametre sú uvedené v tabuľke 5:
Tabuľka 5
Roztok Roztok z čistiaceho procesu
Koncentrácia Neznáma
Kontaminant PUO2
Aktivita 5 MBq/ml
Teplota 80 °C
Koncentrácia H2O2 2%
Rýchlosť pridávania H2O2 1,4 ml/minútu
pH 1-1,5
Úrovne alfa žiarenia vyžadovali použitie rukavicového manipulačného boxu, preto pH bolo určené pomocou indikačných pásikov namiesto pH-metra, takže ho nebolo možné určiť tak presne ako v príkladoch 1 a 2.
Tabuľka 6
Reakčný čas (hodiny) alfa MBq/ml +/- Poznámka
0 4,80 1,116
0 0,382 0,00919 Celá várka filtrovaná na 8 pm filtri
0 0,160 0,00562 Vzorka filtrovaná na 0,02 pm filtri
0 0,147 0,00536 Vzorka flokulovaná a filtrovaná na 8 pm filtri
1 0,0837 0,00398 Vytvorený železitý flokulát, pH zvýšené, prefiltrované na 8 pm filtri
Reakcia sa zastavila vytvorením železitého flokulátu a následným odstránením železa z roztoku. Roztok sa znova okyslil pod pH 0 v snahe zlepšiť dekontaminačný faktor (DF). Získali sa nasledujúce výsledky:
Tabuľka 7
Reakčný čas (hodiny) (po opätovnom okysleni) alfa Bq/ml +/- Poznámka
0 83700 3980
1,33 2253 Roztok kalný, červený, ale menej ako predtým
3 Ako je uvedené vyššie
4 Ako je uvedené vyššie
4 <50 Vzorka flokulovaná a filtrovaná na 8 pm filtri
Je zjavné, že kroky UV deštrukcie a flokulácie znížili aktivitu roztoku zo 147 000 Bq/ml (úroveň dosiahnutá samotnou flokuláciou a filtráciou) na menej ako 50 Bq/ml.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Postup spracovania roztoku použitého na odmorenie rádioaktívne zamoreného povrchu, pričom roztok obsahuje rádioaktívne kovové ióny a organické komplexačné činidlo, vyznačujúci sa tým, že pozostáva zo spracovania roztoku činidlom vhodným na deštrukciu komplexačného činidla a obsahujúcim kov schopný existencie vo viac ako jednom oxidačnom stave a zo zvýšenia pH výsledného roztoku na úroveň, pri ktorej sa kov činidla vyzráža alebo flokuluje z roztoku.
  2. 2. Postup podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že činidlo je schopné generovať aktívny kyslík.
  3. 3. Postup podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že aktívny kyslík je vo forme hydroxylového radikálu.
  4. 4. Postup podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že činidlom je Fentonovo činidlo.
  5. 5. Postup podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že činidlo obsahuje jeden alebo viacero katalyzátorov.
  6. 6. Postup podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že činidlo obsahuje jeden alebo viacero katalyzátorov na báze prechodných kovov.
  7. 7. Postup podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že činidlo obsahuje železo, chróm a/alebo meď.
  8. 8. Postup podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že na roztok sa ďalej pôsobí elektromagnetickým žiarením.
  9. 9. Postup podľa nároku 8, vyznačujúci sa tým, že elektromagnetickým žiarením je UV alebo viditeľné žiarenie.
  10. 10. Postup podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že roztok sa spracúva pri teplote prostredia.
SK637-2000A 1997-11-05 1998-10-28 Treatment of organic materials SK6372000A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9723258.1A GB9723258D0 (en) 1997-11-05 1997-11-05 Treatment of organic materials
PCT/GB1998/003218 WO1999023669A1 (en) 1997-11-05 1998-10-28 Treatment of organic materials

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK6372000A3 true SK6372000A3 (en) 2001-01-18

Family

ID=10821542

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK637-2000A SK6372000A3 (en) 1997-11-05 1998-10-28 Treatment of organic materials

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6521809B1 (sk)
EP (1) EP1029328B1 (sk)
AU (1) AU9636598A (sk)
BG (1) BG64538B1 (sk)
DE (1) DE69812686T2 (sk)
GB (1) GB9723258D0 (sk)
SK (1) SK6372000A3 (sk)
WO (1) WO1999023669A1 (sk)
ZA (1) ZA9810027B (sk)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20110189049A1 (en) * 2008-05-09 2011-08-04 Martin Beaulieu Method for treating odors
DE102008048691A1 (de) * 2008-07-07 2010-01-14 Areva Np Gmbh Verfahren zur Konditionierung einer bei der nasschemischen Reinigung konventioneller oder nukleartechnischer Anlagen anfallenden, organische Substanzen und Metalle in ionischer Form enthaltenden Abfalllösung
CA2756931C (en) * 2009-04-14 2013-06-11 Groupe Conseil Procd Inc. Process for reducing the content of water soluble volatile organic compounds in a gas
US10580542B2 (en) 2010-10-15 2020-03-03 Avantech, Inc. Concentrate treatment system
US9283418B2 (en) 2010-10-15 2016-03-15 Avantech, Inc. Concentrate treatment system
DE102012204415A1 (de) * 2012-03-20 2013-09-26 Areva Gmbh Verfahren zur Entfernung radioaktiver Verunreinigungen aus Abwässern
RU2514823C1 (ru) * 2012-10-23 2014-05-10 Федеральное государственное бюджетное учреждение науки Институт химии и технологии редких элементов и минерального сырья им. И.В. Тананаева Кольского научного центра Российской академии наук (ИХТРЭМС КНЦ РАН) Способ обработки радиактивного раствора
RU2608968C1 (ru) * 2016-03-09 2017-01-30 Общество с ограниченной ответственностью Научно-производственное предприятие "Эксорб" Способ переработки жидких радиоактивных отходов

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS61104299A (ja) * 1984-10-26 1986-05-22 日揮株式会社 放射性除染廃液の処理方法
US4681705A (en) * 1985-10-15 1987-07-21 Carolina Power & Light Company Decontamination of radioactively contaminated liquids
DE4126971A1 (de) * 1991-08-14 1993-02-18 Siemens Ag Verfahren und einrichtung zur entsorgung einer organischen substanz
JP3103863B2 (ja) * 1993-12-27 2000-10-30 株式会社日立製作所 放射性洗濯廃液の処理方法
FR2717459B1 (fr) * 1994-03-16 1996-04-12 Commissariat Energie Atomique Procédé et installation de destruction de solutes organiques, en particulier d'agents complexants, présents dans une solution aqueuse telle qu'un effluent radioactif.
US5585531A (en) * 1994-10-07 1996-12-17 Barker; Tracy A. Method for processing liquid radioactive waste
US6254782B1 (en) * 1995-05-19 2001-07-03 Lawrence Kreisler Method for recovering and separating metals from waste streams
US5564105A (en) * 1995-05-22 1996-10-08 Westinghouse Electric Corporation Method of treating a contaminated aqueous solution
FR2743064B1 (fr) * 1995-12-27 1998-03-20 Framatome Sa Procede et dispositif de traitement d'un effluent aqueux comprenant une charge organique

Also Published As

Publication number Publication date
GB9723258D0 (en) 1998-01-07
US6521809B1 (en) 2003-02-18
ZA9810027B (en) 2000-03-13
DE69812686T2 (de) 2004-02-12
DE69812686D1 (de) 2003-04-30
BG104388A (en) 2000-12-29
EP1029328B1 (en) 2003-03-26
EP1029328A1 (en) 2000-08-23
AU9636598A (en) 1999-05-24
WO1999023669A1 (en) 1999-05-14
BG64538B1 (bg) 2005-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Xu et al. Advancements in the Fenton process for wastewater treatment
US5976383A (en) Recycle process for removing dissolved heavy metals from water with aluminum particles
US5225087A (en) Recovery of EDTA from steam generator cleaning solutions
US4419246A (en) Removal of heavy metal ions
US5523513A (en) Decontamination processes
WO1996037442A1 (en) Oxidation of complexing agents
EP0542515A1 (en) Destruction of metal complexes
JPH08500050A (ja) 廃水中の遊離及び錯体シアン化物、aox、鉱油、錯生成剤、cod、亜硝酸塩、クロム酸塩の分解、及び金属の分離のための方法と装置
CA1332475C (en) Process for the treatment of effluents containing cyanide and toxic metals, using hydrogen peroxide and trimercaptotriazine
EP1029328B1 (en) Treatment of organic materials
DE4031609A1 (de) Verfahren und vorrichtung zur aufbereitung von fluessigen rueckstaenden aus photographischen prozessen
DE3501528A1 (de) Verfahren zur oxidation schwer abbaubarer organischer verbindungen, wie komplexbildner und schwermetallkomplexe, in abwaessern
Mohagheghian et al. Photochemical degradation of 2, 4-dichlorophenol in aqueous solutions by Fe2+/Peroxydisulfate/UV process
Luck et al. Destruction of pollutants in industrial rinse waters by advanced oxidation processes
CN111392845A (zh) 一种降解有机污染物的组合物及其制备方法和应用
RU2122753C1 (ru) Способ переработки жидких отходов, содержащих радионуклиды
CN115478183A (zh) 一种去除含胺基羧酸的放射性去污剂废液中铀的方法
KR102478346B1 (ko) 방사능 오염 산화막 제거를 위한 제염방법
Xu et al. Simultaneous removal of thallium and EDTA by Fenton process
JPS6218230B2 (sk)
JPS6020720B2 (ja) 放射能で汚染された金属材料の除染方法
JP3145402B2 (ja) プロセス廃液の固化
CA3099352C (en) Method for decontaminating oxide layer
JPH09117773A (ja) 有機物溶存廃液の処理方法
RU2254627C2 (ru) Способ очистки жидких радиоактивных отходов