BG61030B1 - Устройство за прокарване на проводник, въже или други подобни - Google Patents

Устройство за прокарване на проводник, въже или други подобни Download PDF

Info

Publication number
BG61030B1
BG61030B1 BG98090A BG9809093A BG61030B1 BG 61030 B1 BG61030 B1 BG 61030B1 BG 98090 A BG98090 A BG 98090A BG 9809093 A BG9809093 A BG 9809093A BG 61030 B1 BG61030 B1 BG 61030B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
wire
parts
lifting arm
conductor
roll
Prior art date
Application number
BG98090A
Other languages
English (en)
Other versions
BG98090A (bg
Inventor
Karl Pach
Original Assignee
Elin Energieversorgung
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elin Energieversorgung filed Critical Elin Energieversorgung
Publication of BG98090A publication Critical patent/BG98090A/bg
Publication of BG61030B1 publication Critical patent/BG61030B1/bg

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60MPOWER SUPPLY LINES, AND DEVICES ALONG RAILS, FOR ELECTRICALLY- PROPELLED VEHICLES
    • B60M1/00Power supply lines for contact with collector on vehicle
    • B60M1/12Trolley lines; Accessories therefor
    • B60M1/28Manufacturing or repairing trolley lines

Abstract

Устройството е приложимо в транспорта. С него непрекъснато се прокарва въздушен контактен проводник или тролейна система на практика не само автоматично, но и по рационален начин, като се повишава качеството и значително се увеличава скоростта на прокарване. Движещото се по релси превозно средство (1) има два барабана (2 и 3) за проводник, като върху товарната му платформа са предвидени две подемни рамена (4 и 5), всяко от които е монтирано чрез въртяща се талига (6) върху товарната платформа. Върху свободния край на всяко подемно рамо (4 и 5), чрез лагерна опора (7), е разположено устройство (8) за изнасяне и захващане, респективно за задържане, на проводника (9). За повдигане и спускане на рамото (4 и 5) е предвиден хидравличен цилиндър (10). Устройството (8) е лагерувано в подемното рамо (4 и 5) по такъв начин, че свободно размотаваният проводник (9) от жичния барабан (2,3) при монтаж се позиционира в окончателното положение на прокарване.

Description

ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до устройство за прокарване на проводник, въже или други подобни, предимно на въздушен контактен проводник или на тролейна система, над пътен участък с помощта на превозно средство, върху което е разположен барабан за намотаване на проводника, като е предвидено наймалко едно повдигащо се, спускащо се и завъртащо се подемно рамо за повдигане на размотавания от барабана проводник на монтажна височина над пътния участък.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
От Лит.източник 1 е известно устройство за временно инсталиране на въздушен контактен проводник над релсов участък с помощта на релсово превозно средство, върху което барабаните за размотаване на проводника и подемното рамо се намират на височината на крепежните куки. Освен това след барабаните за проводник се намира обтягащоуправляващо устройство, с което може да се приложи надлъжна обтягаща сила както върху носещото въже, така и върху тролейната жица. Недостатъкът при това устройство се състои в това, че носещото въже и тролейната жица винаги трябва да се прокарват в една и съща вертикална равнина, а намиращото се под опън въже получава промяна в посоката след обтягащо-направляващото устройство. Освен това са извънредно големи разходите за търсещото куките устройство и за устройство за поставяне на временните струни за окачване на жиците.
Известен е метод /2/ за монтиране на контактен проводник, при който последният има две преминаващи успоредно съставни части.
Едната съставка представлява слабо обтегнат, тоководещ тролеен профил, а другата - обтягащ профил, като съставката на тролея може да бъде подменена без отпускане на носещата съставка.
Известно е устройство /3/ за прокар ване на контактна жица с обвивка, което има барабанно-транспортна количка с барабан за проводник, който барабан е снабден с челюстна спирачка.
Недостатъкът на устройството се състои в това, че поради големия брой възли на превозното средство за прокарването на проводника е необходим многоброен персонал и много труд. Освен това поради нестабилността на възела се влошава непрекъснатостта и качеството на прокарания проводник.
Известна е /4/ въженаправляваща ролка за прокарване на странични контактни проводници.
Известен е /5/ метод за монтаж или демонтаж на контактни проводници за релсови пътища. При това барабанът за проводника бива задвижван и проводникът преминава през направляващ механизъм.
Недостатъкът се състои в това, че намиращият се под напрежение на опън проводник е подложен на една или няколко промени на посоката.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Задачата на изобретението е да се създаде устройство за прокарване на проводник, въже и други подобни, с което да се премахнат посочените недостатъци, а непрекъснатото прокарване на въздушен контактен проводник или на тролейна система да може да се осъществява не само практически автоматично, но и по рационален начин.
В устройството съгласно изобретението за всеки отделен проводник е предвидено едно подемно рамо, а върху неговия свободен край е разположено устройство за изкарване, вкарване, респ. за задържане на проводника, което устройство може да се завърта и/или накланя.
Съгласно изобретението става възможно позиционирането на проводника или въжето при монтажа в окончателното положение след монтажа, благодарение на което значително се повишава качеството и това се постига при скорост на прокарване, далеч над нивото на техниката. Тъй като за всеки проводник е предвидено собствено подемно рамо, могат да бъдат прокарани и монтирани най-различни жични профили с различни усилия на опън. Другото предимство се състои в това, че уст3
I II ,ΙΙΙΙΙΙΙ. II ройството за изтегляне, вкарване, респ. за задържане на проводника е разположено върху свободния край на подемното рамо, като по този начин се осигуряват условията, при които позиционирането на проводника при монтажа е 5 в окончателното положение на прокарване. Изключено е изменението в посоката на намиращия се под напрежение на опън проводник. Вследствие на това, че това устройство е разположено в края на подемното рамо с възмож- 10 ност за завъртане и/или на наклоняване, се осигурява възможност за свобода на движение под действие на усилията на опън.
Съгласно един специален признак на изобретението размахът на подемното рамо из- 15 лиза извън профила на прокарване. При монтажи на въздушни контактни системи за релсови превозни средства понякога е необходимо да се предвидят усилващи и заземителни проводници извън обичайния профил на прокар- 20 ване за въздушни контактни проводници, т.е. извън стълбовете и не над релсите. Благодарение на изобретението богат да бъдат монтирани и такива проводници.
Съгласно друг признак на изобретени- 25 ето устройството има лагерувана въртеливо около центъра си опорна рамка, върху която са поставени най-малко две, разположени всяка върху отделни плоча, двойки ролки, през които преминава проводникът, като всяка двой- 30 ка ролки може да се превърта около оста на една ролка върху опорната рамка чрез пружинен двигателен механизъм, предимно чрез хидравличен цилиндър, при което точките на въртене са диаметрално срещуположни, а ролките 35 могат да бъдат задвижвани поотделно или заедно като двойка. Тъй като е опростена конструкцията на устройството, е възможно да се осигури техническата безопасност при прокарването на проводници, въжета или други 40 подобни. Устройството съгласно изобретението няма подлежащи на повреда елементи, а се състои само от части със солидна конструкция. В зависимост от нуждите, могат да се постигнат без проблем усилия на опън от порядъка на 45
1,5 до 2 t.
Съгласно специална модификация на изобретението ролките могат да бъдат задвижвани поотделно или в двойка чрез ролкови вериги, предавки, зъбни ремъци от хидравлич- 50 ни двигатели или други подобни. С тези хидравлични двигатели задвижващите усилия за ролките могат да бъдат дефинирани лесно и точно.
Съгласно друг признак на изобретението всяка ролка е съставена от две свързващи се части, като мястото на разделяне на ролката се намира в нейната радиална средна равнина. Едната част е свързана неподвижно с фланец на вала, а втората част е на разстояние от първата и е свързана неподвижно с нея, като може да се премества по оста спрямо първата чрез преодоляване на определена сила на предварително затягане, а също така може да бъде позиционирана косо спрямо оста на вала, така че равнините на двете части сключват ъгъл. Образуваният от двете части ролков канал съответства на половината жичен профил и има такъв размер, който в състояние на покой на двете части е малко помалък от размера на пропъхнатия проводник. С тези ролки е възможно предаването на задвижващите сили върху проводника или върху въжето. Това може да се обясни преди всичко с осовата стягаща сила, която се получава от усилието на предварително затягане. Положително отражение има също така увеличаването на предаващите повърхности за затягащата сила.
Съгласно друг признак на изобретението за фиксиране на разстоянието между двете части на ролката в тяхното състояние на покой и за получаване на силата на предварително стягане върху елементите, съединяващи двете части, са разположени пружини, предимно дискови пружини. По този начин може да бъде настроена определената сила на предварително стягане за двете части от ролкова компановка - помежду им и една от друга.
ПОЯСНЕНИЯ ЗА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
Изобретението е обяснено по-подробно с помощта на приложените фигури, от които:
фигура 1 представлява схематично изображение на устройството при прокарване на въздушна контактна система за релсови превозни средства;
фигура 2 - устройство за освобождаване^ събиране и закрепване на проводника;
фигура 3 - шарнирното свързване на устройството към подемното рамо;
фигура 4 - тролеен проводник във връзка с ролките.
ПРИМЕРНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Съгласно фиг. 1 движещото се по релси превозно средство 1, което може да бъде изпълнено и като нерелсово, има два разположени един зад друг, като се гледа по посока на движението, жични барабани 2, 3. Върху товарната площ на превозното средство 1 са предвидени две разположени едно зад друго, като се гледа също по посока на движението, подемни рамена 4, 5. Всяко от подемните рамена 4, 5 е монтирано чрез въртяща талига 6 върху товарната площ на превозното средство 1, така че подемните рамена могат да бъдат завъртани. Върху свободния край на всяко подемно рамо 4, 5 чрез лагерна опора 7 е разположено устройство 8 за извеждане, залавяне и задържане на проводника 9. За повдигане и спускане на подемното рамо 4, 5 е предвиден хидравличен цилиндър 10. Подемното рамо 4, 5 може да бъде изпълнено и с възможност за хидравлично вкарване и извеждане. Както е описано по-долу, устройството 8 е лагерувано по такъв начин в подемното рамо 4, 5, че размотаващият се свободно от жичния барабан 2, 3 проводник 9 се позиционира при монтажа в окончателното положение на прокарване. Преместването на устройството 8 в лагерната опора 7 става посредством хидравличния цилиндър 22.
За да могат да се прокарват с това устройство и заземителни и усилващи проводници, размахът на подемното рамо 4, 5 е разчетен така, че да може да се работи и извън обичайния профил на прокарване, т.е. не само над релсите, но и в областта над железопътния насип.
Устройството 8 се пояснява с фиг. 2. В опорната рамка 11 са предвидени четири двойки ролки 12, 13, 14, 15, като всеки две двойки ролки 12, 13, респ. 14, 15 са разположени една срещу друга, така че помежду им преминава проводникът 9. Двойките ролки 12, 13, 14, 15 са лагерувани всяка върху плочи 16 и биват задвижвани съвместно от зъбна предавка 18. Задвижващото малко зъбно колело 17 е свързано с хидродвигател, който не е изобразен. Всяка двойка ролки 12, 13, 14, 15 поотделно е лагерувана въртеливо на вала 19 на ролка 21, при което завъртащото движение се извършва чрез хидравличен цилиндър 20. Точките на въртене на тези кореспондиращи двойки ролки 12, 13, респ. 14, 15 са диаметрално срещуположни, вследствие на което устройството може да бъде използвано за проводници с най-различни дебелини. Действащите върху проводника 9 сили могат да бъдат настроени чрез хидравличните цилиндри 20.
Съгласно фиг. 3 устройството 8 е лагерувано карданно върху свободния край на подемното рамо 4. При това опорната рамка 11 може да бъде завъртана спрямо точката на въртене 23 по посока на прокарвания проводник 9. Освен това е предвиден край 24 на вал, лагеруван въртеливо в тръба 25. Чрез точката на въртене 26 тръбата 25 е закрепена подвижно в края на подемното рамо 4. Тръбата се движи посредством хидравличния цилиндър 22, който е закрепен от едната си страна към тръбата 25, а от другата - към подемното рамо 4. Хидравличният цилиндър 22 е свързан с хидравличния цилиндър 10 директно чрез тръбопроводи, така че тръбата 25 стои винаги вертикално.
Всяка ролка 21 се състои от две части 27, 28, които са свързани помежду си с болтове 29. Частите 27, 28 на ролката са оформени така, че при сглобяването им образуват ролков канал, съответстващ приблизително на половината профил на проводника 9. Следователно при конструкцията на двойките ролки 12, 13, респ. 14, 15, съгласно фиг. 3 проводникът 9 се обхваща от двете страни.
Разделителната линия на ролката 21 се намира върху нейната радиална средна равнина, като едната част е свързана непревъртащо с фланец на вала от неизобразения хидравличен двигател. Втората част е на разстояние от първата и е свързана с нея непревъртащо се с болтове 29, като може да бъде позиционирана напречно спрямо оста на вала чрез преодоляване силата на предварително затягане и е с възможност за преместване по оста по отношение на първата част. В състояние на покой двете части 27, 28 имат размер, който е малко по-малък от този на пропускания проводник 9. За получаване на усилието на предварително затягане са предвидени дискови пружини 30.

Claims (6)

1. Устройство за прокарване на провод5 ник, въже или други подобни, предимно на въздушен контактен проводник или на тролейна система, над пътен участък с превозно средство, върху което е разположено най-малко едно повдигащо се, спускащо се и превъртащо се подем- 5 но рамо за повдигане на размотаващия се от жичния барабан проводник на монтажна височина над пътния участък, характеризиращо се с това, че за всеки проводник (9) е предвидено едно подемно рамо (4, 5), а върху свободния 10 край на подемното рамо (4, 5) е разположено устройство (8) за извеждане, събиране, респ. за закрепване на проводника (9), което е монтирано с възможност за завъртане и/или наклоняване. 15
2. Устройство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че размахът на подемното рамо (4, 5) излиза извън профила на прокарване.
3. Устройството съгласно претенция 1 20 или 2, характеризиращо се с това, че устройството за извеждане, събиране, респ. закрепване (8) има лагерувана въртеливо около централната си точка опорна рамка (11), върху която са предвидени най-малко две, разположени 25 всяка върху една плоча (16) двойки ролки (12, 13, респ. 14, 15), през които преминава проводникът (9), а всяка от двойките ролки (12,
13, 14, 15) е с възможност за превъртане около вала (19) на ролка върху опорната рамка (11) 30 чрез пружинен двигателен механизъм (20), предимно хидравличен цилиндър, като точките на въртене са диаметрално срещуположни, а ролките (12 ,13, 14, 15) са с възможност за задвижване поотделно или едновременно като 35 двойка (12, 13, 14, 15).
4. Устройство съгласно претенция 3, характеризиращо се с това, че ролките (12, 13,
14, 15) са задвижвани чрез ролкови вериги, предавки, зъбни ремъци (18) от хидравлични двигатели или други подобни.
5. Устройство съгласно поне една от претенциите 3 или 4, характеризиращо се с това, че всяка ролка (21) се състои от две съединяващи се части (27, 28), при което разделителната линия на ролката се намира в нейната радиална средна равнина, като едната част (27) е свързана непревъртащо се с фланец на вала, а втората част (28), намираща се на разстояние от първата (27), е свързана с нея непревъртащо се и е с възможност за преместване по оста спрямо нея чрез преодоляване на определена сила на предварително напрягане, а също така може да бъде позиционирана косо спрямо оста на вала, така че равнините на двете части сключват ъгъл, и че образуваният от двете части (27, 28) ролков канал съответства на половината жичен профил, като има размери, които в състояние на покой на двете части (27, 28) са малко по-малки от размерите на преминаващия проводник (9).
6. Устройство съгласно претенция 5, характеризиращо се с това, че за фиксиране на разстоянието между двете части (27, 28) от ролката в тяхното състояние на покой и за постигане на силата на предварително напрягане, върху елементите, съединяващи двете части (27, 28), са разположени пружини, предимно дискови пружини (29).
BG98090A 1991-03-05 1993-09-02 Устройство за прокарване на проводник, въже или други подобни BG61030B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0046491A AT398737B (de) 1991-03-05 1991-03-05 Einrichtung zum verlegen eines drahtes, seiles oder dgl.
PCT/AT1992/000023 WO1992015470A1 (de) 1991-03-05 1992-02-27 Einrichtung zum verlegen eines drahtes, seiles oder dgl.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG98090A BG98090A (bg) 1994-03-24
BG61030B1 true BG61030B1 (bg) 1996-09-30

Family

ID=3491316

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG98090A BG61030B1 (bg) 1991-03-05 1993-09-02 Устройство за прокарване на проводник, въже или други подобни

Country Status (15)

Country Link
EP (1) EP0580604B1 (bg)
AT (2) AT398737B (bg)
BG (1) BG61030B1 (bg)
CZ (1) CZ280994B6 (bg)
DE (1) DE59208334D1 (bg)
DK (1) DK0580604T3 (bg)
ES (1) ES2099821T3 (bg)
FI (1) FI933842A (bg)
GR (1) GR3023386T3 (bg)
HU (1) HU211097B (bg)
NO (1) NO933149L (bg)
PL (1) PL166911B1 (bg)
RU (1) RU2096199C1 (bg)
SK (1) SK279163B6 (bg)
WO (1) WO1992015470A1 (bg)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT402185B (de) * 1994-01-21 1997-02-25 Elin Energieversorgung Einrichtung zum verlegen eines drahtes, seiles oder dgl.
EP0713799B1 (de) 1994-11-23 1999-03-10 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Maschine zur Unterhaltung einer Fahrleitung eines Gleises
US5826860A (en) 1995-12-01 1998-10-27 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Machine for laying an overhead line of a track
ATA167698A (de) * 1998-10-07 2000-11-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum verlegen einer oberleitung eines gleises
AT3867U3 (de) * 2000-02-08 2002-07-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren und maschine zur montage einer fahrleitung
AT4674U3 (de) * 2000-12-01 2003-07-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine und verfahren zum verlegen eines fahrdrahtes
NL1023477C2 (nl) * 2002-05-21 2004-04-06 Volker Stevin Rail & Traffic M Rijdraad-trekinstallatie.
CN106401453A (zh) * 2016-11-24 2017-02-15 东台市苏中电工机械有限公司 一种铁路接触网检修车梯

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2012248A1 (de) * 1970-03-14 1971-10-07 Licentia Gmbh Montage von Fahrdrahten
GB1379791A (en) * 1971-03-11 1975-01-08 Japan National Railway Isntallation of overhead conductor wires of railways
DE2122099A1 (de) * 1971-05-05 1972-11-16 Ruhrkohle Ag, 4300 Essen Vorrichtung zum Verlegen von ummanteltem Fahrdraht
DD128887A1 (de) * 1976-12-21 1977-12-14 Horst Kowalewski Verfahren zur montage/demontage von fahrleitungen fuer schienenbahnen
DD137909A2 (de) * 1978-03-20 1979-10-03 Brausch Hans Joachim Seilfuehrungsrolle zum verlegen von seitenfahrleitungen
DE3048238A1 (de) * 1980-12-20 1982-07-29 Kabel- Und Lackdrahtfabriken Gmbh, 6800 Mannheim "verfahren zur montage eines fahrdrahtes und geeigneter fahrdraht hierzu"

Also Published As

Publication number Publication date
HU9302490D0 (en) 1993-12-28
DE59208334D1 (de) 1997-05-15
NO933149D0 (no) 1993-09-03
HU211097B (en) 1995-10-30
FI933842A0 (fi) 1993-09-02
BG98090A (bg) 1994-03-24
PL166911B1 (pl) 1995-07-31
RU2096199C1 (ru) 1997-11-20
CZ181593A3 (en) 1994-07-13
ATE151359T1 (de) 1997-04-15
WO1992015470A1 (de) 1992-09-17
ATA46491A (de) 1994-06-15
NO933149L (no) 1993-11-03
EP0580604A1 (de) 1994-02-02
FI933842A (fi) 1993-09-02
DK0580604T3 (da) 1997-10-27
SK279163B6 (sk) 1998-07-08
GR3023386T3 (en) 1997-08-29
AT398737B (de) 1995-01-25
EP0580604B1 (de) 1997-04-09
SK94193A3 (en) 1994-06-08
CZ280994B6 (cs) 1996-05-15
HUT64499A (en) 1994-01-28
ES2099821T3 (es) 1997-06-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5048797A (en) Self-propelled machine and method for laying a catenary and/or a contact wire of an overhead line
CN110803589A (zh) 电缆收放及起重一体组合车
BG61030B1 (bg) Устройство за прокарване на проводник, въже или други подобни
RU2140859C1 (ru) Машина для прокладки контактного провода рельсового пути
CN1052447C (zh) 架设接触导线用的机械
EP0509314A1 (en) Dual mast arrangement for storage and retrieval vehicles
RU2102261C1 (ru) Машина для непрерывной прокладки с заданным натяжением контактного провода и/или несущего троса контактной сети электрифицированных железных дорог
BG61757B1 (bg) Устройство за полагане на проводник, въже и други подобни
JPH01248917A (ja) 高架線移動装置
CN101357598B (zh) 铁路接触网恒张力放线车
JP2934636B2 (ja) 駆動金車装置
CN113699902B (zh) 换梁设备
SU1135697A1 (ru) Устройство дл замены роликов ленточного конвейера
US4121780A (en) Pre-stressing of concrete pressure vessels
SU1100218A2 (ru) Устройство дл монтажа мостового крана
JPH05162633A (ja) 支索と軌条走行併用懸垂輸送設備の索条張架配設方法
RU94024985A (ru) Рельсовое транспортное средство монтажа/демонтажа проводов контактной подвески под заданным натяжением и способы монтажа с его использованием
SU958161A1 (ru) Устройство дл монтажа и демонтажа контактного провода
RU23834U1 (ru) Автомотриса для работ на контактной сети
SU1614969A1 (ru) Устройство дл монтажа контактной подвески электрифицированных железных дорог
JPS62283053A (ja) 作業車用走行装置