BG100576A - Метод и устройство за пречистване на винилхлорид - Google Patents

Метод и устройство за пречистване на винилхлорид Download PDF

Info

Publication number
BG100576A
BG100576A BG100576A BG10057696A BG100576A BG 100576 A BG100576 A BG 100576A BG 100576 A BG100576 A BG 100576A BG 10057696 A BG10057696 A BG 10057696A BG 100576 A BG100576 A BG 100576A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
vinyl chloride
distillation column
water
chloride
hydrogen chloride
Prior art date
Application number
BG100576A
Other languages
English (en)
Other versions
BG62484B1 (bg
Inventor
Peter Schwarzmaier
Peter Kammerhofer
Manfred Stoeger
Helmut Kalliwoda
Ingolf Mielke
Original Assignee
Hoechst Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Aktiengesellschaft filed Critical Hoechst Aktiengesellschaft
Publication of BG100576A publication Critical patent/BG100576A/bg
Publication of BG62484B1 publication Critical patent/BG62484B1/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C17/00Preparation of halogenated hydrocarbons
    • C07C17/25Preparation of halogenated hydrocarbons by splitting-off hydrogen halides from halogenated hydrocarbons
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C17/00Preparation of halogenated hydrocarbons
    • C07C17/38Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C17/383Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by distillation
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J2219/00Chemical, physical or physico-chemical processes in general; Their relevant apparatus
    • B01J2219/00002Chemical plants
    • B01J2219/00004Scale aspects
    • B01J2219/00006Large-scale industrial plants

Abstract

Получаването на винилхлорид включва термично разлагане на 1,2-дихлоретан в три дестилационни колони, като най-напред се дестилира хлороводород, след това винилхлорид и накрая увлечен хлороводород с винилхлорид. Когато в последния етап увлечената вода не се отделя чрез продукта от дъното, тя се връща с фракцията от върха обратно в първата колона и предизвиква корозия. Отстраняването на водата при върха на третата дестилационна колона, предимно чрез сушене, предотвратява корозията.

Description

МЕТОД И УСТРОЙСТВО ЗА ПРЕЧИСТВАНЕ НА ВИНИЛХЛОРИД
От патент на US 3 843 736 е известен метод за получаване на винилхлорид от реакционната смес, която се образува при непълното термично разлагане на 1,2-дихлороетан при повишено налягане предимно от 8 до 40 атмосфери и при температури между 450 и 650°С в отсъствие на катализатори, при което газовата смес, която напуска зоната на разлагане и се състои от винилхлорид, хлороводород нереагирал 1,2-дихлороетан както и от странични продукти, отчасти кондензирана се въвежда в първа дестилационна колона за отдестилиране на хлороводород и след това във втора дестилационна колона за отдестилиране на винилхлорид, след което продуктът от дъното на втората дестилационна колона се преработва по известен начин с цел връщане на нереагиралия 1,2дихлороетан, и при което извлеченият от върха на втората дестилационна колона и втечнен винилхлорид се изпомпва отчасти обратно приблизително в средата на първата дестилационна колона, характеризиращ се с това, че извлеченият като продукция втечнен винилхлорид, които съдържа все още малки количества хлороводород, се въвежда през горната част на зоната за обезгазяване, от която с помощта на циркулационен изпарител се изпарява част от винилхлорид а заедно с всичкия увлечен хлороводород, кондензира се и се изпомпва обратно приблизително в средата в дестилационната колона, предвидена за отдестилиране на хлороводорода, а от дъното на зоната за обезгазяване се извлича наи-чистият винилхлорид.
В този патент се споменава също, че малките количества хлороводород, които се отстраняват в колоната за обезгазяване, са се отделяли по-рано с помощта на колони, напълнени с натриев хидроксид.
Известният метод показва недостатък, когато винилхлоридът, които се подава в колоната за обезгазяване, съдържа все още малки количества вода. Тези количества са неизбежни в практиката; преди всичко при пускане на инсталацията и при прекъсване на производствения процес се вкарват следи от вода. ЗатоВа в практиката колоната за обезгазяване се експлоатира така, че тези количества вода се отстраняват чрез продукта от дъното на колоната за обезгазяване - заедно с хлороводорода, за което обаче отново са необходими колони, напълнени с натриев хидроксид. Ако това отделяне на вода чрез продукта от дъното на колоната за обезгазяване не се осъществи, то водата ще се върне заедно с винилхлорида обратно в производствения цикъл и ще доведе до корозия в съответните части на инсталацията. Такава корозия е неприемлива не само по икономически причини, но преди всичко по причини за сигурност
Беше открито, че колоните, напълнени с натриев хидроксид, могат да се избегнат, ако колоната за обезгазяване се експлоатира така, че по-голямата част от водата да се отвежда през върха на • · · · • · колоната, u да се отстрани чрез сушене. Сухият винилхлорид, който съдържа хлороводород и който се връща обратно в процеса, не може вече да причинява корозия.
Изобретението се отнася до метод за получаване на винилхлорид, който се характеризира с това, че от реакционната смес, която се образува при непълното термично разлагане на 1,2дихлороетан при повишено налягане и при температури от около 450 до около 650°С в отсъствие на катализатори, в първа дестилационна колона се отдестилира хлороводород и след това във втора дестилационна колона се отдестилира винилхлорид, при което извлеченият от върха на втората дестилационна колона и втечнен винилхлорид се връща отчасти обратно във втората дестилационна колона, а останалият извлечен втечнен винилхлорид се подава на върха на колоната за обезгазяване, откъдето една част от винилхлорида заедно с целия увлечен хлороводород и вода се изпарява и след значително отстраняване на водата се връща обратно в първата дестилационна колона, докато от дъното на колоната за обезгазяване се извлича чист винилхлорид.
Изобретението се отнася освен това до устройство за получаване на винилхлорид с една зона на разлагане (1), първа дестилационна колона (2) за отделяне на хлороводород, втора дестилационна колона (3) за отдестилиране на по-високо кипящите компоненти и трета дестилационна колона (4) за отделяне на хлороводород и вода от винилхлорид, характеризиращо се с устройство (5) (зона на сушене), чрез което отделеният в третата дестилационна колона (4) хлороводород и вода с винилхлорид се връща в първата дестилационна колона (2) и в което водата се отстранява до голяма степен.
I
Устройството, съгласно изобретението, е представено схематично на фигурата. В нея освен вече споменатите апаратури (1) до (5) са обозначени:
(6) тръбопровод за подаване на 1,2-дихлороетан към зоната на разлагане (1), (7) тръбопровод за продуктите на разлагане към първа дестилационна колона (2), (8) тръбопровод за отделения хлороводород, (9) тръбопровод за по-високо кипящите продукти към втора дестилационна колона (3),
Сг (10) тръбопровод към кондензатор (11) за втечняване на винилхлорид, (12) тръбопровод за част от потока на втечнения винилхлорид обратно към втора дестилационна колона (3), (13) тръбопровод за отделяне на висококипящи странични продукти, (14) тръбопровод за втората част от потока на втечнения винилхлорид към трета дестилационна колона (4), (15) тръбопровод от трета дестилационна колона (4) към зоната ф на сушене (5), (16) тръбопровод за изсушената смес от хлороводород и останалия винилхлорид обратно към първа дестилационна колона (2), (17) тръбопровод за отделената вода и (18) тръбопровод за чистия винилхлорид.
При отделянето на водата съгласно изобретението в зоната на сушене постъпва висококорозионна смес от винилхлорид, хлороводород и вода. При такива обстоятелства може да протече, както е известно, полимеризация на винилхлорид (катализира се чрез следи от метал). За изненада, даже и при продължителна работа в метални апаратури, не бе установено отлагане на поливинилхлорид.
Значителното отстраняване на водата, съгласно изобретението, може да се извърши по известен за кисели флуиди начин. Това може да стане чрез кондензация на водата, предимно обаче чрез сушене, например с вещества, които претърпяват химично превръщане, например течни сушители като концентрирана сярна киселина или твърди сушители като фосфорен пентоксид или калциев хлорид. Предпочитат се сушители, които задържат водата адсорбционно, като молекулни сита и особено силикагели.
Зоната на сушене се състои предимно от най-малко два паралелно включени сушилни апарата, като през единия се пропуска сместа, която съдържа влага и ще се връща обратно, докато другият (или другите) се регенерира(т) съответно зарежда(т) наново. Възможно е разбира се да се експлоатират повече сушилни апарати в серия. Освободените при регенерацията ценни вещества винилхлорид и хлороводород, могат да се включат наново в производствения процес.
В едно предпочитано изпълнение на изобретението сушилните апарати се конструират така, че при регенериране да могат да се загряват и да се продухват с инертен газ като въглероден двуоксид, благороден газ или предимно азот. Подходящи са, например, тръбни топлообменници или резервоари с поставени вътре тръбни серпентини.
Съгласно изобретението може да се суши газовият поток, който се отвежда от върха на колоната за обезгазяване, или продуктът от върха на колоната да се кондензира и кондензатът да се пропусне през сушилнята, съответно сушилните.
Целесъобразно е сушилните да се инсталират по възможност близо до колоната за обезгазяване, тъй като на върха на тази колона е най-голямата концентрация на вода, и преди всичко тогава, когато трябва да се суши газовата фаза. В този случай сушилнята може да се инсталира в началото на изпарителния тръбопровод.
Ако съгласно изобретението човек може да се лиши от колони с натриев хидроксид и други подобни, изобретението включва, разбира се, и форми на изпълнение, при които, например по причини за сигурност, се запазват такива устройства. В такъв случай тези устройства имат по-голяма дълготрайност и съответно ограничено образуване на сол и отпадъчна вода.
Ако човек се лиши от последваща обработка с натриев хидроксид или подобно действащи средства, тогава не само се спестяват тези материали и апаратурата, но отпада и обслужването и поддържането им. Освен това тогава цялата апаратура може да се експлоатира в затворена система. Така отпада и емисията, съответно мерките, които трябва да се взимат за нейното предотвратяване при отваряне, чистене и зареждане на тези апаратури.
Изобретението се пояснява в следните примери:
Пример 1
Поток от винилхлорид от 39 kg/h със средно съдържание на вода от 29.5 ррт се помпа (налягане на входа на тръбата 16 bar) през тръба (дължина 200 тт, диаметър 80 тт), напълнена с телена мрежа с отвори 125 цт, заредена с 740 g силикагел (обикновен търговски ’’блаугел, дребнопорест, с големина на зърната 1 до 3 тт). След 21 часа работа силикагелът е адсорбирал 15.45 g вода, съответстваща на натоварване от 2.1 тегловни %. Съдържанието на вода в изтичащия винилхлорид е 7.1 ррт.
С цел десорбция през апаратурата се пропуска пара с понижено налягане. След 180 min остатъчното натоварване на силикагела е < 0.3%.
• · · · · · • · · ·
Пример 2
В една технологична инсталация през цилиндричен съд се пропуска поток от винилхлорид с дебит 39 kh/h в продължение на 19 часа. Размерите и напълването отговарят на описания в пример 1 съд. След 19 часа работа натоварването на силикагела е 3.07 тегловни %. Изсушеният винилхлорид съдържа 6,5 ррт вода. За да се регенерира, съдът се загрява до 120°С (вътрешна температура), при което през апаратурата се пропуска азот с дебит 1001/h. След 3 часа натоварването на силикагела е 0.25%.
Пример 3
В една технологична инсталация през тръба (дължина 200 тт, диаметър 80 тт), напълнена с молекулно сито (WESSAITH US 330, фирма Degussa, Hanau), се подава с помпа поток от винилхлорид с дебит 34 kg/h със съдържание на вода средно 30 ррт под налягане около 16 bar. След 88 часа работа молекулното сито е адсорбирало 738 g вода, което съответства на натоварване от 31.9 тегловни % спрямо адсорбционното средство. След 23 часа десорбция при 250°С остатъчното натоварване възлиза на около 13 тегловни %.
Пример 4
Част от потока от върха на третата дестилационна колона от 0.37 g винилхлорид с около 4 g (1000 ррт) хлороводородно съдържание и около 6 mg (16 ррт) водно съдържание се изтегля в газообразно състояние и се пропуска през сушилен апарат. Сушилният апарат се състои от тръба с дължина 200 тт и диаметър 15 тт. Напълнен е с 35 g силикагел (обикновен търговски блаугел, дребнопорест, с големина на зърната 1 до 3 тт). След като през този сушилен апарат са пропуснати 100 литра от споменатия газов поток, натоварването на сушилното средство възлиза на 12.8 тегловни %. Излизащият газ има съдържание на вода средно 0.5 ррт.

Claims (7)

1. Метод за получаване на винилхлорид, характеризиращ се с това, че от реакционната смес, която се образува при непълното термично разлагане на 1,2-дихлороетан при повишено налягане и при температури от около 450 до около 650°С в отсъствие на катализатори, в първа дестилационна колона се отдестилира хлороводород и след това във втора дестилационна колона се отдестилира винилхлорид, при което извлеченият от върха на втората дестилационна колона и втечнен винилхлорид се връща отчасти обратно във втората дестилационна колона, а останалият извлечен втечнен винилхлорид се подава на върха на зоната за обезгазяване, откъдето една част от винилхлорида заедно с целия увлечен хлороводород и вода се изпарява и след значително отстраняване на водата се връща обратно в първата дестилационна колона, докато на дъното на колоната за обезгазяване се извлича чист винилхлорид.
2. Метод, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че отстраняването на водата се осъществява с помощта на сушилно средство.
3. Метод, съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че се използва сушилно средство, което адсорбира водата.
4. Метод, съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че като сушилно средство се използва молекулно сито или силикагел.
5. Устройство за получаване на винилхлорид със зона на разлагане (1), първа дестилационна колона (2) за отделяне на хлороводород, втора дестилационна колона (3) за отдестилиране на винилхлорид от по-високо кипящите компоненти и с трета дестилационна колона (4) за отделяне на хлороводород и вода от винилхлорид, характеризиращо е устройство (5) (зона на сушене), чрез което отделеният в третата дестилационна колона (4) хлороводород и ·· · ··· · · · • · · · ···· · ···· • · · · » · · · ···· · • · · ·· · · · · •· · ····· ·· ·· вода с винилхлорид се връща в първата дестилационна колона (2) и в което водата се отстранява до голяма степен.
6. Устройство, съгласно претенция 5, характеризиращо се със сушилен апарат, който е зареден със средство, което адсорбира физично водата.
7. Устройство, съгласно претенция 5 и 6, характеризиращо се с паралелно включени сушилни апарати.
BG100576A 1993-12-09 1996-05-07 Метод и устройство за пречистване на винилхлорид BG62484B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4342042A DE4342042A1 (de) 1993-12-09 1993-12-09 Verfahren und Vorrichtung zur Reinigung von Vinylchlorid
PCT/EP1994/004050 WO1995015935A1 (de) 1993-12-09 1994-12-06 Verfahren und vorrichtung zur reinigung von vinylchlorid

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG100576A true BG100576A (bg) 1997-02-28
BG62484B1 BG62484B1 (bg) 1999-12-30

Family

ID=6504603

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG100576A BG62484B1 (bg) 1993-12-09 1996-05-07 Метод и устройство за пречистване на винилхлорид

Country Status (23)

Country Link
US (1) US5507920A (bg)
EP (1) EP0733031B1 (bg)
JP (1) JPH09506362A (bg)
KR (1) KR100336932B1 (bg)
CN (1) CN1046496C (bg)
AU (1) AU1109895A (bg)
BG (1) BG62484B1 (bg)
CZ (1) CZ289769B6 (bg)
DE (2) DE4342042A1 (bg)
ES (1) ES2116711T3 (bg)
HU (1) HU219385B (bg)
IL (1) IL111907A (bg)
MY (1) MY116481A (bg)
NO (1) NO305550B1 (bg)
PL (1) PL177175B1 (bg)
RO (1) RO117313B1 (bg)
RU (1) RU2136651C1 (bg)
SA (1) SA94150394B1 (bg)
SG (1) SG64916A1 (bg)
TW (1) TW316894B (bg)
UA (1) UA40639C2 (bg)
WO (1) WO1995015935A1 (bg)
ZA (1) ZA949784B (bg)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
TW442449B (en) 1996-07-04 2001-06-23 Hoechst Ag Process for preparing 1,2-dichloroethane by direct chlorination
WO2000064847A1 (en) * 1999-04-23 2000-11-02 The Dow Chemical Company Water removal in purification of vinyl chloride
FR2830859B1 (fr) * 2001-10-17 2004-06-18 Atofina Procede d'obtention de chlorure de vinyle polymerisable a partir d'un produit brut issu de la pyrolyse du 1,2-dichloroethane
DE10219723B4 (de) 2002-05-02 2005-06-09 Uhde Gmbh Verfahren zur Herstellung ungesättigter halogenhaltiger Kohlenwasserstoffe sowie dafür geeignete Vorrichung
DE10319811A1 (de) 2003-04-30 2004-11-18 Uhde Gmbh Vorrichtung zum Einkoppeln von elektromagnetischer Strahlung in einen Reaktor sowie Reaktor enthaltend diese Vorrichtung
US8637698B2 (en) * 2010-11-19 2014-01-28 Celanese International Corporation Production of acetic acid with an increased production rate
CN102675034B (zh) * 2012-05-10 2014-05-14 江苏省计量科学研究院 一种氯乙烯单体的提纯系统及其方法
CN103694079B (zh) * 2013-09-27 2015-04-15 新疆天业(集团)有限公司 一种氯乙烯单体精制提纯的方法
CN105481640B (zh) * 2015-12-17 2019-03-08 青岛科技大学 一种低能耗低损失的氯乙烯精馏工艺
TWI832422B (zh) * 2022-09-14 2024-02-11 臺灣塑膠工業股份有限公司 氯乙烯的製備系統與製作方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1242594B (de) * 1965-09-11 1967-06-22 Knapsack Ag Verfahren zur Herstellung von Vinylchlorid durch unvollstaendige thermische Spaltung von 1, 2-Dichloraethan
DE1910854C3 (de) * 1969-03-04 1978-08-31 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur Gewinnung von Vinylchlorid
US3761361A (en) * 1970-12-07 1973-09-25 Ethyl Corp Production and purification of vinyl chloride
US3963584A (en) * 1974-08-16 1976-06-15 The Lummus Company Recovery of 1,2-dichloroethane from vinyl chloride production effluent
DE3024156C2 (de) * 1980-06-27 1983-03-03 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur Gewinnung von Vinylchlorid
US4642400A (en) * 1985-09-23 1987-02-10 The B. F. Goodrich Company Process for finishing vinyl chloride monomer
GB8601081D0 (en) * 1986-01-17 1986-02-19 Distillers Co Carbon Dioxide Removing water from ethanol

Also Published As

Publication number Publication date
RO117313B1 (ro) 2002-01-30
PL177175B1 (pl) 1999-10-29
EP0733031A1 (de) 1996-09-25
ZA949784B (en) 1995-07-11
WO1995015935A1 (de) 1995-06-15
DE4342042A1 (de) 1995-06-14
CZ289769B6 (cs) 2002-04-17
DE59405663D1 (de) 1998-05-14
TW316894B (bg) 1997-10-01
RU2136651C1 (ru) 1999-09-10
CZ165096A3 (en) 1996-09-11
SG64916A1 (en) 1999-05-25
KR960706463A (ko) 1996-12-09
HU9601545D0 (en) 1996-08-28
HUT74047A (en) 1996-10-28
AU1109895A (en) 1995-06-27
US5507920A (en) 1996-04-16
CN1046496C (zh) 1999-11-17
SA94150394B1 (ar) 2005-06-15
IL111907A0 (en) 1995-03-15
PL314878A1 (en) 1996-09-30
NO962107D0 (no) 1996-05-23
BG62484B1 (bg) 1999-12-30
MY116481A (en) 2004-02-28
ES2116711T3 (es) 1998-07-16
UA40639C2 (uk) 2001-08-15
NO962107L (no) 1996-05-23
CN1136803A (zh) 1996-11-27
HU219385B (en) 2001-03-28
IL111907A (en) 1998-06-15
EP0733031B1 (de) 1998-04-08
NO305550B1 (no) 1999-06-21
KR100336932B1 (ko) 2002-11-23
JPH09506362A (ja) 1997-06-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0233773B1 (en) Production of chlorine
BG100576A (bg) Метод и устройство за пречистване на винилхлорид
CA2186206A1 (en) Process for working up reaction gases during the oxidation of hci to chlorine
FI82200B (fi) Foerfarande och anordning foer aotervinning av i gaser befintliga foeroreningar, isynnerhet loesningsmedel.
US4950464A (en) Purification of sulfuryl fluroide by selective adsorption
HU197226B (en) Process and apparatus for revovering 1,2-dichloro-ethane from exit gases
US4717697A (en) Method of regenerating zeolite to remove acetone and water
HU188556B (en) Process for production of 1,2-dichlor ethan
RU96115265A (ru) Способ и устройство для очистки винилхлорида
CZ240794A3 (en) Process for preparing oxo-products
US5233098A (en) Method for removing and recovering fluorinated alcohol from waste gas
US3267644A (en) Process for drying vinyl chloride
JP4022974B2 (ja) 塩素化芳香族炭化水素類の製造方法
NO129090B (bg)
US4128405A (en) Incomplete drying of activated carbon in a process for VCM reduction in vapors
US6391160B1 (en) Water removal in purification of vinyl chloride
JP2024504583A (ja) ヨウ素(i2)から水を除去するための方法
US3423477A (en) Purification of perchloroethylene by prolonged contact with ammonia
US20220081386A1 (en) Methods for removal of sulfur dioxide (so2) from trifluoroacetyl chloride (tfac)
JPH10101597A (ja) 塩素化芳香族炭化水素類の製造方法
WO2023288201A1 (en) An integrated process for producing trifluoroiodomethane
JP2024504581A (ja) 無水ヨウ化水素(hi)を製造するための方法
JPS62110748A (ja) ゼオライトの再生法
CS240510B1 (en) Method of ethylene cleaning and equipment for its performance
JPS6340772B2 (bg)