UA77769C2 - Process for treatment of carbonaceous materials (variants) - Google Patents

Process for treatment of carbonaceous materials (variants) Download PDF

Info

Publication number
UA77769C2
UA77769C2 UA20041008008A UA20041008008A UA77769C2 UA 77769 C2 UA77769 C2 UA 77769C2 UA 20041008008 A UA20041008008 A UA 20041008008A UA 20041008008 A UA20041008008 A UA 20041008008A UA 77769 C2 UA77769 C2 UA 77769C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
process according
stage
hydrofluoric acid
differs
carbon materials
Prior art date
Application number
UA20041008008A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Karalee Res Pty Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Karalee Res Pty Ltd filed Critical Karalee Res Pty Ltd
Publication of UA77769C2 publication Critical patent/UA77769C2/uk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10LFUELS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NATURAL GAS; SYNTHETIC NATURAL GAS OBTAINED BY PROCESSES NOT COVERED BY SUBCLASSES C10G, C10K; LIQUEFIED PETROLEUM GAS; ADDING MATERIALS TO FUELS OR FIRES TO REDUCE SMOKE OR UNDESIRABLE DEPOSITS OR TO FACILITATE SOOT REMOVAL; FIRELIGHTERS
    • C10L9/00Treating solid fuels to improve their combustion
    • C10L9/02Treating solid fuels to improve their combustion by chemical means

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Carbon And Carbon Compounds (AREA)
  • Silicon Compounds (AREA)

Description

Опис винаходу
Винахід стосується процесів обробки вуглецевих матеріалів для видалення або суттєвого зменшення кількості 2 наявних у них невуглецевих забруднень.
У патенті (5, 4,780,112| описаний процес обробки вуглецю для зменшення в ньому золи. Цей процес передбачає обробку вуглецю водним розчином кремнефтористоводневої кислоти (Нобієв) і фтористоводневої кислоти (НЕ) з перетворенням оксидів металів, що містяться у вуглецю, на фториди металів і/або фторосилікати металів, від яких після цього відділяється вуглець. Процес, описаний у патенті (5, 4,780,1121 дозволяє 70 ефективно видаляти оксиди металів із вуглецю, але автором даного винаходу було несподівано виявлено, що при обробці вуглецю, що містить сірковмісні забруднення, за допомогою процесу, описаного в патенті (О5, 4,780,112), очищений вуглець все ще залишається забрудненим сіркою. Автором даного винаходу було також несподівано встановлено, що залишкова сірка є наявною в елементарній формі і що за певних умов її можна спостерігати під мікроскопом. 19 Наявність сірки у вуглецю, призначеному для використання як паливо, є небажаною, оскільки при його згорянні відбувається перетворення сірки на оксиди сірки. В результаті цього топкові гази, утворювані при згорянні вуглецю, потрібно очищати за допомогою процесів барботування або іншим чином від оксидів сірки перед випуском їх в атмосферу, якщо випусканню оксидів сірки у навколишнє середовище необхідно запобігати.
Таким чином, існує необхідність у поліпшеному процесі обробки вуглецевих матеріалів для зменшення кількості невуглецевих забруднень, що в них містяться, і, зокрема, у процесі видалення або, принаймні, суттєвого зменшення кількості сірки у вуглецевих матеріалах.
Автором винаходу несподівано було встановлено, що кількість сірковмісних забруднень у вуглецевих матеріалах можна значно зменшити за допомогою процесу, який включає у себе обробку вуглецевих матеріалів водним розчином кремнефтористоводневої кислоти або органічним розчинником, здатним розчиняти елементарну с сірку. Ге)
Суть винаходу
Згідно з першим варіантом здійснення винаходу пропонується процес зменшення кількості сірковмісних забруднень у вуглецевих матеріалах, який включає у себе (а) приведення в контакт даних матеріалів з водним розчином кремнефтористоводневої кислоти за відсутності фтористого водню в умовах, у яких, принаймні, деякі о сірковмісні забруднення реагують з кремнефтористоводневою кислотою, утворюючи продукти реакції, і (Б) Ге) відділяння продуктів реакції від вуглецевих матеріалів.
Згідно з другим варіантом здійснення винаходу пропонується процес зменшення кількості сірковмісних в забруднень у вуглецевих матеріалах, який включає у себе: ї- (а) приведення в контакт даних матеріалів з водним розчином кремнефтористоводневої кислоти за відсутності 3о фтористого водню в умовах, у яких, принаймні, деякі сірковмісні забруднення реагують з в кремнефтористоводневою кислотою, утворюючи продукти реакції; (Б) відділяння продуктів реакції і кремнефтористоводневої кислоти від вуглецевих матеріалів і слідом за цим; (с) обробку вуглецевих матеріалів розчином фтористої кислоти, що містить водний розчин «ТД кремнефтористоводневої кислоти і фтористого водню. 50 Згідно з третім варіантом здійснення винаходу пропонується процес зменшення кількості сірковмісних З с забруднень у вуглецевих матеріалах, який включає у себе обробку вуглецевих матеріалів розчином фтористої
І» кислоти, що містить водний розчин кремнефтористоводневої кислоти і фтористого водню, відділяння вуглецевих матеріалів від водного розчину кремнефтористоводневої кислоти і фтористого водню і слідом за цим приведення в контакт вуглецевих матеріалів з органічним розчинником, здатним розчиняти елементарну сірку.
Використовуваний тут термін "вуглецеві матеріали" означає матеріали, що містять, головним чином, 7 елементарний вуглець. До числа таких вуглецевих матеріалів належать, наприклад, вугілля, включаючи буре -І вугілля, кокс, лігніт, антрацит, деревне вугілля, графіт і т.п.
Якщо з контексту ясно не випливає іншого, то використовувані тут терміни "містять", "містить", це. "включаючи" та інші їх варіанти означають, що зазначений об'єкт або об'єкти включені, але інші об'єкти не є
Ге»! 20 обов'язково виключені із числа наявних.
Докладний опис винаходу с У першому і другому варіантах здійснення винаходу концентрація кремнефтористоводневої кислоти на стадії приведення в контакт оброблюванихматеріалів з водним розчином кремнефтористоводневої кислоти в умовах, в яких, принаймні, деякі сірковмісні забруднення реагують з кремнефтористоводневою кислотою, утворюючи 25 продукти реакції, лежить у межах від 2795 до 3790 (мас./об., або мас./мас., або об./мас.). Концентрація
ГФ) кремнефтористоводневої кислоти на стадії приведення в контакт оброблюваних матеріалів з водним розчином кремнефтористоводневої кислоти в умовах, в яких, принаймні, деякі сірковмісні забруднення реагують з о кремнефтористоводневою кислотою, утворюючи продукти реакції, як правило, лежить у межах від 2895 до 3695 і становить, переважно, близько 32905 (мас./об., або мас./мас., або об./мас.). Запропонований процес звичайно 60 здійснюють при атмосферному тиску, хоча допускається також здійснення його при тиску як вище, так і нижче атмосферного. Температура процесу може лежати в межах від 28 до 7520. Як правило, температура процесу лежить у межах від 30 до 702, а в більшості випадків - у межах від 30 до 402С. Тривалість реакції складає від 8 до 120хв. Кращою є тривалість реакції в межах від 10 до 100хв., ще кращою -в межах від 15 до ЗОхв., і ще кращою - в межах від 12 до 16бхв. Мінімальна кількість водного розчину кремнефтористоводневої кислоти, що б5 використовується в запропонованому процесі, як правило, є достатньою для того, щоб її суміш з оброблюваними вуглецевими матеріалами можна було перемішувати. Звичайно оброблювані вуглецеві матеріали змішують з, принаймні, вдвічі більшою їх маси кількістю водного розчину кремнефтористоводневої кислоти. У кращих випадках кількість кремнефтористоводневої кислоти складає, приблизно, від 70 до 90 мас. 95 відносно загальної маси суміші і в ще кращих - від 70 до 80 мас. 95 від загальної маси суміші.
На стадії (а) процесу згідно з першим і другим варіантами здійснення винаходу багато оксидів металів і деяких металів, наявних в оброблюваних вуглецевих матеріалах, принаймні, частково перетворюється на відповідні солі кремнефтористоводневої кислоти з утворенням води, як іншого продукту реакції. Типовими металами й оксидами металів, що перетворюються на їх фторосилікати, є нікель, алюміній, кальцій і ртуть та їх /о оксиди. Наявні в оброблюваних матеріалах сполуки сірки перетворюються в умовах реакції на двоокиси сірки і/або тетрафториди сірки.
Після стадії (а) процесу згідно з першим і другим варіантами здійснення винаходу відносно очищені вуглецеві матеріали залишаються в суміші з водним розчином, що містить розчинені фторосилікати металів. Ця суміш вуглецевих матеріалів і фторосилікатів металів може бути відфільтрована або піддана центрифугуванню 7/5 для відділяння відносно очищених вуглецевих матеріалів. У разі потреби відфільтровані, відносно очищені вуглецеві матеріали можуть піддаватися повторній обробці водним розчином кремнефтористоводневої кислоти з типовою концентрацією 32 мас. 96 кремнефтористоводневої кислоти для вимивання всіх, що в них залишилися, фторосилікатів металів. Після відділялння решти вуглецевих матеріалів від водної фази і, в разі потреби, промивання вуглецевих матеріалів отримують частково очищений вуглецевий матеріал з низьким умістом сірки і 2о металів порівняно з вихідним матеріалом. Головними забрудненнями, що в типових випадках є наявними в частково очищених вуглецевих матеріалах на цій стадії, є двоокис кремнію і сульфід заліза.
Частково очищені вуглецеві матеріали можуть піддаватися подальшому очищанню для видалення інших забруднень, які не були видалені на стадії (а). Процес, що передбачає таке очищання, відповідає другому варіанту здійснення даного винаходу. В цьому варіанті стадією (с) є, як правило, процес згідно з патентом сч 25 (5, 4,780,1121, вміст якого включений тут шляхом посилання. Подібним чином, процес згідно з третім варіантом здійснення винаходу передбачає стадії обробки вуглецевих матеріалів розчином фтористої кислоти, що містить о); водний розчин кремнефтористоводневої кислоти і фтористий водень, і відділяння вуглецевих матеріалів від водного розчину кремнефтористоводневої кислоти і фтористого водню, яке може проводитися у відповідності з процесом, описаним у патенті (05, 4,780,1121. Ге! зо На стадії (с) згідно з другим варіантом і процесу згідно з третім варіантом здійснення винаходу розчин фтористої кислоти може мати склад у межах, мас. 9о: ікс, -
Новієв 4-35;
НО 30-92; - 35 НЕ 4-35. -
На стадії (с) згідно з другим варіантом і процесу згідно з третім варіантом здійснення винаходу розчин фтористої кислоти може мати кращий склад у межах, мас. 90: « дю Новієв 5-34; шо с ньо 32-90;
НЕ 5-34. і»
Ще кращий склад розчину фтористої кислоти лежить у межах, приблизно, мас. 90: 45 ! -І Нозівв 25;
НО БО; і НЕ 25. -І
Цю стадію проводять у два етапи, як описано в патенті (5, 4,780,1121). При цьому перший етап проводять у
Ме, реакторі з мішалкою, що працює під тиском, приблизно, 100кПа і при температурі 40-602С, а другий етап - у
Ге) трубчастому реакторі під тиском у межах від 340 до 480кПа і при температурі від 65 до 802С, а краще, якщо при температурі, приблизно, 7092. Звичайно, температуру підтримують на заданому рівні, використовуючи екзотермічне виділення тепла при реакції між двоокисом кремнію, наявним у вуглецевих матеріалах, і фтористим воднем. На стадії (с) мінімальна кількість використовуваного розчину фторної кислоти, як правило, є достатньою для забезпечення можливості перемішування її з вуглецевими матеріалами. Звичайно, вуглецеві о матеріали змішують, принаймні, з вдвічі більшою їх маси кількістю розчину. При цьому краще, якщо розчин ко фтористої кислоти використовується в кількості, приблизно, від 70 до 90 мас. 95 відносно загальної маси суміші, а ще краще, якщо в кількості, приблизно, від 70 до 80 мас. 95 від загальної маси суміші. 60 На стадії (с) процесу згідно з другим варіантом здійснення і процесу згідно з третім варіантом здійснення винаходу після змішування з водним розчином кремнефтористоводневої кислоти і фтористим воднем суміш вуглецевого матеріалу і розчину фтористої кислоти може піддаватися ультразвуковому вібраційному перемішуванню, як описано в патенті (5, 4,780,1121, для того, щоб увесь непрореагований сульфід заліза (який є відносно інертним до НЕ і 5іР)) та інші відносно густі забруднення можна було відділити від об'єму відносно 65 очищеного вуглецевого матеріалу, що є менш густим, ніж сульфід заліза і водна фаза. Очищений вуглецевий матеріал може бути відділений від водної фази, у разі потреби промитий водним розчином НозіБв, відділений,
просушений для видалення надлишку води (приблизно, при 100-110 2) і нагрітий до температури в межах, приблизно, від 250 до 4002 або від 280 до 3402 і, як правило, приблизно, до 3102 для випарювання решти кремнефтористоводневої кислоти, що залишилася на вуглецевому матеріалі, перед тим, як використовуватися в тих чи інших цілях, наприклад, як паливо. Газоподібні НЕ і ЗіЕ у і водяна пара, звичайно, виводяться на цій стадії сушки.
В результаті реакції
БІЙ о Я4НЕ - БІР 4 3 2Н20 водний розчин фтористої кислоти, відділений від вуглецевих матеріалів після того, як він був приведений з 70 ними в контакт, стає відносно збагаченим на ЗІР, і збіднілим на НЕ порівняно з розчином фтористої кислоти до приведення його в контакт з вуглецевими матеріалами.
Ця відпрацьована водна фаза при повторному її використанні на даній стадії, де вона приводиться в контакт з відносно очищеним вуглецевим матеріалом, є схильною досягти точки насичення її Бібл 4, у котрій весь подальший 5іР/, що утворюється в результаті процесу реакції, виходить як газ. Бажано, щоб реактор, у якому 75 розчин фтористої кислоти приводиться в контакт з відносно очищеними вуглецевими матеріалами, містив засоби для видалення з нього 5іЕ 4. Для цього відпрацьована водна фаза з даної стадії може бути спрямована в резервуар для витримування, де весь газоподібний надлишок 5іЕ; можна буде з нього видалити. Концентрація НЕ у відпрацьованій водній фазі може бути збільшена шляхом подавання в цей резервуар газоподібної суміші НЕ і 5ІЕ;, внаслідок чого НЕ буде водною фазою поглинатися, а 5іЕ; проходити крізь неї. Відведений газоподібний ЗіБ спрямовується в гідролізатор, де внаслідок взаємодії його з водою утворюються НоЗіЕв і 8іО» згідно з реакцією ззіга но - Не в в Бі КІ
Утворений таким чином двоокис кремнію може відділятися від кислоти шляхом фільтрування або за допомогою інших відповідних засобів. Вироблена в результаті цього процесу кислота використовується на стадії сч (а) процесів згідно з першим і другим варіантами здійснення даного винаходу.
Водні потоки кремнефтористоводневої кислоти з фтористоводневою кислотою або без неї, що створюються на (Фо) стадіях, пов'язаних з процесами за даним винаходом, можуть бути спрямовані в кислотний дистилятор, у якому ці потоки об'єднуються і сублімують. Газоподібну суміш води, НЕ і 5іЕ 4 сублімують із дистилятора, оскільки ці речовини є більш леткими, ніж 32 мас. 95 азеотропна водна суміш кремнефтористоводневої кислоти. Фо
Газоподібна суміш води, НЕ і Біг; може бути спрямована спочатку в пристрій дегідратації для видалення води, а потім зневоднена газоподібна суміш НЕ і Зі; може бути розділена в резервуарі для витримування з (Се) розчином НозіБв, насиченим 5ІіЕ,;, як описано вище. їм
Стадія дегідратації газоподібної суміші води, НЕ і Біб; включає у себе приведення в контакт цих газів з достатньою кількістю безводного фториду металу, наприклад, АІРз і поглинання ним всієї наявної в них води. -
З цією ціллю можуть використовуватися також інші фториди металів, у тому числі фторид цинку і фторид заліза. М
Таким чином можуть отримуватися практично безводні гази разом з гідратованим фторидом металу, який може бути відділений від безводних газів і підданий термообробці для відновлення практично безводного фториду металу і його повторного використання на стадії дегідратації.
В одній із форм процесів згідно з першим і другим варіантами здійснення винаходу продукти реакції, « 20 відділені від вуглецевих матеріалів на стадії (Б), складаються із двоокису сірки і фторосилікатів металів, з розчинених або суспендованих у водному розчині Нобієв. При цьому наявний може бути також газоподібний НОЇ, с утворений із неорганічного або органічного хлориду, що міститься у вуглецевому матеріалі. Ці продукти реакції 1» спрямовуються в дистилятор, де вони нагріваються в такій мірі, щоб газоподібні НЕ, 5ІіЕ 4, водяна пара, НОСІ їі двоокис сірки видалялися і щоб викликати концентрування всіх наявних фторосилікатів металів вище межі їхньої 415 розчинності для відділяння їх у формі твердих речовин, які можуть бути видалені із дистилятора у відходи або -1 для повторної обробки. Газова суміш, що виходить із дистилятора, може бути піддана дегідратації за допомогою описаного вище процесу шляхом приведення її в контакт з безводним фторидом алюмінію і потім перепускання її -і через фільтр на активованому вугіллі для видалення НС і оксидів сірки. Решта газоподібних НЕ і Біг, висушених -1 і звільнених від двоокису сірки, може бути спрямована в резервуар витримування відпрацьованої водної фази зі стадії (с) процесу згідно з другим варіантом здійснення винаходу для поглинання НЕ. (о) Процес згідно з третім варіантом здійснення винаходу може включати у себе, крім того, після розділяння: с - промивання вуглецевих матеріалів для повного видалення з них решти кислоти і, - в разі необхідності, просушування вуглецевих матеріалів перед приведенням їх у контакт з робочим розчином. 5 Промивання може здійснюватися водою. Просушування можна виконувати при температурі в межах 100-1202С, а краще - при 110260. іФ) У процесі згідно з третім варіантом здійснення винаходу органічним розчинником, здатним розчиняти ко елементарну сірку, як правило є етанол, бензол, сірковуглець, чотирихлористий вуглець або суміш двох чи більше цих речовин, або ж інший підходящий розчинник, здатний розчиняти елементарну сірку. Як правило, таким бо розчинником служить етанол. Стадія приведення в контакт вуглецевих матеріалів з органічним розчинником, звичайно, здійснюється при навколишній температурі і атмосферному тиску, але вона може здійснюватися також за підвищених температур (наприклад, у діапазоні 30-90) або підвищеному тиску (наприклад, у діапазоні 1,01-Ббатм. або 1,2-2,5атм.) або того й іншого. Кількість використовуваного розчинника не є критичною, але мінімальною для практичних цілей є кількість, достатня для того, щоб здійснювати ротаційне або вібраційне 65 перемішування.
У третьому варіанті здійснення винаходу запропонований процес передбачає приведення оброблюваних вуглецевих матеріалів у контакт з органічним розчинником протягом часу, достатнього для розчинення, принаймні, деякої частини елементарної сірки, наявної в цих матеріалах після стадії їх обробки розчином фтористої кислоти. По витіканню цього часу розчинник відділяють від вуглецевих матеріалів і піддають сублімації для відновлення і повторного використання його максимальної кількості. Оброблені вуглецеві матеріали також можуть оброблятися далі з метою видалення всього розчинника, що в них залишився, хоча якщо розчинник не містить атомів галогену і сірки, цю стадію можна опустити. Видалення залишкового розчинника може здійснюватися за допомогою будь-яких звичайних засобів, як-от продування повітрям або нагрів (наприклад, при температурах у межах 30-1002С залежно від природи розчинника).
Стадія розділяння в цьому варіанті здійснення винаходу може включати у себе фільтрування, розділяння шляхом центрифугування або інші підходящі засоби розділяння.
Процес згідно з даним винаходом має декілька переваг над відомими процесами. Окрім того, що він дозволяє одержувати вуглецеві матеріали зі значно нижчими рівнями сірки, ніж вуглецеві матеріали, оброблені за допомогою процесу згідно з патентом (5, 4,780,112), процеси за даним винаходом дозволяють також видаляти 75 повністю або частково всі небажані речовини із вуглецевих матеріалів, як-от двоокис кремнію, оксиди і сульфіди металів, такі метали, як ртуть і радіоактивні елементи, а також неорганічні хлориди. Наприклад, якщо вугілля містить сірку в кількості, приблизно, 8 мас. 90, то вміст її можна зменшити до нижчого рівня (наприклад, не вище, ніж, приблизно, 2 мас. 95 або не вище, ніж, приблизно, 1 мас. 95, або не вище, ніж, приблизно, 0,5 мас. 95), шляхом піддавання цього вугілля одному і більше циклам процесів згідно з першим, другим або третім варіантами здійснення винаходу. Зокрема, видалення неорганічних хлоридів, ртуті і радіоактивних елементів більш ефективно можна здійснювати за допомогою процесу згідно з другим варіантом за даним винаходом, ніж процесу згідно з патентом (О5, 4,780,1121. Крім того, процес за даним винаходом дозволяє знижувати рівні зв'язаного кисню у вуглецевих матеріалах, а в застосуванню до вугілля - збільшувати його калорійність, як правило, на 3-49. Га
У варіантах з першого по третій здійснення винаходу вуглецеві матеріали перед стадією їх обробки можуть бути зменшені в розмірах до гранул величиною менше, ніж, приблизно, 4, 3, 2, 1,75, 1,5, 1,25, 1 і 0,75мм. о
Наприклад, принаймні 80 мас. 95, 85 мас. 90, 90 мас. 96 або 95 мас. 96 гранул можуть мати розміри в межах 5-0,25мм, 4-0,25мм, 3-0,25мм, 2-0,25мм або 1-0,25мм. В альтернативному випадку вуглецевий матеріал може піддаватися обробці в його сировинній формі. Якщо вуглецевий матеріал містить надлишкову вологу, товін може Фу бути висушений (наприклад, при 60-1202С або 100-1202С) перед його обробкою для видалення надлишку вологи.
Висушування може проводитися протягом часу, достатнього для досягнення його внутрішнього вмісту вологи в ї-о межах від З мас. 95 до 8 мас. 9Уо, а в кращому випадку, наприклад, від З мас. о до 5 мас. 90. Деякі різновиди ч- вугілля, наприклад, лігніт, що мають високий вміст води, звичайно, перед їх обробкою повинні просушуватися.
Вуглецевий матеріал перед його обробкою може просушуватися повітрям, наприклад, шляхом перепускання над - ним гарячого повітря (при температурах, наприклад, 60-120 «С або 100-1202С). Температура гарячого повітря, їч- використовуваного для просушування вуглецевого матеріалу, є нижчою за ту, що може викликати його займання.
Перелік фігур креслення
На Фіг.1 показана структурна схема системи очищання і спалювання вуглецевого матеріалу із застосуванням « процесу згідно з даним винаходом.
На Фіг.2 показана структурна схема дистилятора і зв'язаної з ним установки для обробки водного розчину - с або суспензії, отриманих на стадії (а) процесу згідно з першим або другим варіантами здійснення винаходу.
На Фіг.3 показана структурна схема пристрою обробки вуглецевих матеріалів розчинником для видалення )» елементарної сірки, як частини процесу згідно з третім варіантом здійснення винаходу.
Кращий варіант здійснення винаходу
На Фіг.1 показана структурна схема системи 10 очищання і спалювання вуглецевих матеріалів із -і застосуванням процесу згідно з даним винаходом. -1 Система 10 містить приймальний бункер 20 для утримування забруднених вуглецевих матеріалів, роздрібнених у гранули, що в кращому випадку мають сферичну форму і розмір менше, ніж приблизно 2мм. З -і бункером 20 сполучається постачальний пристрій 25 для транспортування вуглецевих матеріалів від бункера 20
Фу 50 до реактора 30 очистки.
Реактор ЗО очистки розташований так, щоб приймати вуглецеві матеріали із постачального пристрою 25. іЧе) Реактор 30 очистки обладнаний також у трубопровід 24 постачання до нього водного розчину, приблизно, 32 мас.
Фо НозіРу із гідролізатора 32. Реактором очистки може бути реактор проточного типу, реактор з мішалкою або реактор обертового типу. Звичайно, реактором 30 очистки є обертовий барабанний реактор. Він обладнаний також у трубопровід 26 для передачі його вмісту до фільтра 50 після того, як вуглецевий матеріал був витриманий у о контакті з водним розчином кислоти Нобігу протягом відповідного часу. Фільтром 50 служить стрічковий фільтр, сполучений з трубопроводом 51 для виведення із нього відділених рідин і з конвеєром 52, за допомогою якого їмо) відділені тверді речовини із фільтра 50 транспортуються у реактор 55 видалення двоокису кремнію. Реактор 55 обладнаний лінією 58 для приймання водного розчину фтористої кислоти НЕ і Н о5іг; із НЕ-абсорбера 54 і бо витяжним трубопроводом 59, що сполучається з гідролізатором 32.
Донний вихід реактора 55 через насос 56 і трубопровід 57 сполучається з двокаскадним трубчастим реактором 65А, 658, перший каскад 65А якого може приводитися у вібрацію ультразвуком. Вихідний кінець каскаду 658 реактора сполучений із сепаратором 16, обладнаним у відбірники 6б і 67, підведені відповідно до його верхнього і нижнього кінців. Верхній відбірник 66 сполучається з центрифугою або стрічковим фільтром 70, 65 здатним відділяти твердий вуглецевий матеріал від водного розчину. З боку видалення рідини центрифуга або стрічковий фільтр 70 мають трубопровід 69, що веде до НЕ-абсорбера 54, а з боку видалення твердих речовин вихід центрифуги або стрічкового фільтра 70 сполучається із системою мішалок і сепараторів для промивання.
Система мішалок і сепараторів складається з трьох мішальних баків 71, 73 і 75 і трьох сепараторів, таких як центрифуги або стрічкові фільтри 72, 74 і 76, розподілених так, що вуглецеві матеріали можуть виходити послідовно із мішального бака 71 у сепаратор 72, після цього - у мішальний бак 73 і наступний за ним сепаратор 74, а потім у мішальний бак 75 і сепаратор 76. Ця система побудована таким чином, що водна фаза рухається практично у протитоку відносно напрямку руху твердих речовин.
Вихід твердих речовин із останнього сепаратора 76 сполучається із пристроєм сушіння, що складається із мішальної посудини 77, трубчастого реактора 78 і сепаратора 79 твердих речовин. Вихід рідини із системи 7/0 Мішалок і сепараторів відбувається із сепаратора 72 і сполучається з дистилятором 80. Сепаратор 79 має відбірник пари, який також сполучається з дистилятором 80, що має нагрівну сорочку, вихід 81 пари і донний вихід, сполучений із сепаратором 98 твердих речовин.
У разі потреби між виходом твердих речовин із сепаратора 76 і мішальною посудиною 77 (Фіг.1) може бути встановлений пристрій видалення розчинника, такий, наприклад, як показано на Фіг.3.
Вихід 81 пари із дистилятора 80 через нагнітальний вентилятор 82 і мішалку 83 сполучається з реактором 84 дегідратації газу. Мішалка 83 має також з'єднання (не показане), Через котре до неї можуть надходити гарячі гази. Нижче за потоком від реактора 84 дегідратації розташований сепаратор 86 з відбірником 87 зневодненого газу, сполученим з НЕ-абсорбером 54. Сепаратор 86 сполучається також з лінією 88 транспортування твердих речовин, що сполучається з пристроєм 89 сушки фторидів. Пристрій 89 сушки фторидів має трубопроводи 91А і 918 видалення води і лінію постачання фторидів для транспортування практично зневоднених фторидів металів із пристрою 89 сушки до мішалки 83.
Під час роботи системи 10 вуглецевий матеріал із бункера 20 через постачальний пристрій 25 надходить у реактор 30. Транспортування вуглецевого матеріалу через постачальний пристрій 25 здійснюється системою численних дисків у трубі або трубопроводі, де ці диски мають діаметр, що приблизно дорівнює внутрішньому сч діаметру труби або трубопроводу, і з'єднані тросом, за допомогою якого вони можуть бути витягнуті із труби або трубопроводу. Підходящим для цього пристроєм є так званий Ріомеуег (дослівно "потоковий конвеєр"), що о); випускається фірмою ОРМ Аизігаїіа Ріу Ца ої І еіснагаї, Новий Південний Уельс. Транспортування матеріалу може бути безперервним або періодичним. До реактора 30 подається також водний розчин НоЗігЕв із гідролізатора 32 по трубопроводу 24. Реактор 30 звичайно працює при температурі, приблизно, 302С і атмосферному тиску. Ге!
У реакторі ЗО вуглецевий матеріал приводиться в контакт з водним розчином Н о5ібв протягом часу, достатнього для того, щоб принаймні деяка частина сірковмісних забруднень у цьому вуглецевому матеріалі о прореагувала і розчинилась. Така операція може виконуватися в реакторі проточного типу з регулюванням втрати водного розчину реагенту так, щоб забезпечити достатній час його перебування в реакторі 30. Альтернативним чином цей процес може здійснюватися в періодичному режимі протягом часу, який дозволяє повністю реагувати -
Зв Кожній партії оброблюваного матеріалу. Звичайно тривалість реакції лежить у межах від 10 до 100 хвилин, ав р. кращих випадках - від 15 до ЗОхв., і в ще кращих - від 12 до 16хв.
Суміш водного розчину кислоти і вуглецевого матеріалу із реактора ЗО передається по трубопроводу 26 до фільтра 50, де водна фаза, що містить водний розчин кремнефтористоводневої кислоти і розчинені фторосилікати металів, тощо, відділяється від частково очищених вуглецевих матеріалів. Водна фаза « 70 передається по трубопроводу 51 у дистилятор 110 (на Фіг.1 не показаний) для відділяння фторидів металів, як ш
Гані більш докладно розглянуто нижче з посиланням на Фіг.2.
Частково очищений вуглецевий матеріал по конвеєру 52 транспортується до реактора 55, де він змішується з )» водним розчином фтористої кислоти, що містить водний розчин кремнефтористоводневої кислоти і фтористий водень, і де частково очищені вуглецеві матеріали із реактора ЗО очистки можуть витримуватися в контакті з
ВоДдним розчином фтористої кислоти протягом часу, достатнього для того, щоб розчинилася принаймні деяка -І частина двоокису кремнію, наявна в частково очищеному вуглецевому матеріалі. У реакторі 55 звичайно підтримується тиск у межах, приблизно, 100-135кПа і температура на рівні, приблизно, 70 ас. Тривалість ї перебування вуглецевого матеріалу в реакторі 55, звичайно, становить від 10 до 20хв., а в кращих випадках, -І приблизно, 15хв.
Із реактора 55 суміш вуглецевого матеріалу і водного розчину фтористої кислоти проходить через насос 56
Ф до першого каскаду 65А і далі до другого каскаду 658 трубчастого реактора. Температурний режим у трубчастому (Че) реакторі 65А, 658, звичайно, підтримується на рівні, приблизно, 702С, а тиск - в межах від 350 до 500кПа. У першому каскаді 65А реактора суспензія вуглецевого матеріалу у водному розчині кислоти достатньою мірою перемішується для того, щоб увесь Рез і всі інші наявні відносно густі матеріали могли бути відділені на сепараторі 16 в кінці другого каскаду 65В реактора. У другому каскаді 658 трубчастого реактора ця суміш о ультразвуковому перемішуванню не піддається. Із нижньої частини сепаратора 16 шлам із твердих речовин, збагачених на Реб видаляється по трубопроводу 67. Шлам вуглецевого матеріалу у водному розчині їмо) кремнефтористоводневої кислоти видаляється із верхньої частини сепаратора 16 по трубопроводу 66 і передається на центрифугу або стрічковий фільтр 70, де водний розчин кислоти видаляється, а потік вуглецевого 60 матеріалу передається у систему промивання і розділяння.
В цій системі вуглецевий матеріал промивається водним розчином кремнефтористоводневої кислоти, що тече через систему у напрямку, протилежному напрямку потоку вуглецевих матеріалів. Інакше кажучи, свіжий водний розчин кремнефтористоводневої кислоти постачається із гідролізатора 32 у змішувальний бак 75, де цей розчин змішується з вуглецевим матеріалом і відділяється в сепараторі 76. Із сепаратора 76 водна фаза передається у 65 змішувальний бак 73, де вона змішується з вуглецевим матеріалом, що надходить у змішувальний бак, і відділяється від нього у сепараторі 74. Водна фаза, відділена в сепараторі 74, передається у змішувальний бак
71, де вона змішується з вуглецевим матеріалом, що надходить із центрифуги або стрічкового фільтра 70. Тверді речовини і рідини у змішувальному баку 71 відділяються у сепараторі 72, тверді речовини передаються у змішувальний бак 73, а рідини - в дистилятор 80. Тверді речовини із сепаратора 76 є, таким чином, промитими, ва рідини із сепаратора 72 є відносно забрудненими.
Вуглецевий матеріал, що залишає останній сепаратор 76 у цьому ланцюзі посудин, надходить (у разі необхідності - через систему видалення розчинника) в сушильний пристрій, що складається зі змішувальної посудини 77 і стального трубчастого реактора 78. Вуглецевий матеріал, що потрапляє у змішувальну посудину 77, змішується з дефіцитними за киснем горючими газами і передається до реактора 78, де він сушиться в інертній /о атмосфері, зазвичай, при температурі близько 31092С, і з його поверхні видаляється решта кремнефтористоводневої кислоти. Видалена, таким чином, кремнефтористоводнева кислота являє собою газову суміш фтористого водню і тетрафториду кремнію разом із водяною парою, яка після відділення газів від сухої твердої речовини у сепараторі 79 спрямовується в дистилятор 80. Осушена тверда речовина з виходу сепаратора 79 являє собою очищений вуглецевий матеріал, який є придатним для використання як паливо. Система 10, крім 75 того, включає у себе контейнер 93 зберігання вуглецевих матеріалів, із якого осушений вуглецевий матеріал може постачатися у піч і газотурбінний пристрій 95. У разі потреби система 10 включає у себе розташований між сепаратором 79 і контейнером 93 зберігання каскад видалення розчинника, показаний на Фіг.1 пунктиром і розглянутий нижче на Фіг.3.
Водна фаза, видалена із центрифуги або стрічкового фільтра 70, надходить до НЕ-абсорбера 54, куди 2о надходять також гази із дегідратора 84 і сепаратора 86 для поглинання НЕ і де створюється потік фтористої кислоти, що постачається в реактор 55 видалення двоокису кремнію. В НЕ-абсорбер 54 по трубопроводу 53 надходять також газоподібні НЕ і Зіг; із пристрою 100, як показано на Фіг.2 і описано більш докладно нижче.
Гази, що залишають НЕ-абсорбер 54, проходять до гідролізатора 32, до якого додається вода 36 у кількості, достатній для одержання водного розчину Н 55іБв бажаної концентрації для використання в реакторі 30. с
Утворений у гідролізаторі 32 двоокис кремнію видаляється через донний вихід.
Водний розчин кислоти, що виходить із пристрою промивання і розділяння у сепараторі 72, передається в о дистилятор 80, де він нагрівається до температури (звичайно, від 105 до 110 С), достатньої для звільнення газоподібних фтористого водню і тетрафториду кремнію із цього розчину кислоти, з відділенням при цьому у формі твердих речовин усіх фторидів металів, що містяться в даній водній фазі. Цілком зрозуміло, що перепад Ге) тиску на вентиляторі 82 впливає на тиск, а отже і на температуру в дистиляторі 80. Відділені тверді речовини видаляються із дистилятора 80 через сепаратор 98. Дистилятор 80 нагрівається, звичайно, відпрацьованим газом шо із газової турбіни 85. Водяна пара зі змішувальної посудини 77 і сепаратора 79, звичайно, повертається до їч- дистилятора 80, де вона працює як додаткове джерело тепла.
Гази, що залишають дистилятор 80, проходять по трубопроводу 81 і через нагнітальний вентилятор 82 до - змішувача 83, в якому вони змішуються з практично безводним АЇІЕЗ3. Ця суміш перепускається через трубчастий їч- реактор 84 дегідратації, де з неї видаляється практично вся вода й утворюється практично безводна газова суміш НЕ і 5іРу, котра із реактора 84 передається в НЕ-абсорбер 54 по трубопроводу 87. Утворений у реакторі 84 вологий АІРз спрямовується у пристрій 89 сушіння АЇЕ з, де він піддається нагріву. Водяна пара, утворювана « внаслідок цього нагріву, видаляється через виходи 91А і 918, а практично безводний АЇЕ з повертається по трубопроводу 90 у змішувач 83. Відпрацьовані гази із газової турбіни 95 використовуються для нагріву пристрою (22 с 89 сушіння.
На Фіг.2 показана структурна схема пристрою 100, який включає у себе дистилятор і зв'язану з ним і» установку для обробки водного розчину або суспензії, вироблених на стадії (а) процесу згідно з першим і другим варіантами здійснення даного винаходу.
Отже, пристрій 100 містить дистилятор 110, до якого підведений трубопровід 115 постачання, що - І сполучається з фільтром 50 (Фіг.1). Дистилятор 110 має також нагрівну сорочку 112, вихід 120 пари і донний вихід, що сполучається із сепаратором 150 з регульованим рівнем. Вихід 120 газу через нагнітальний вентилятор 125 сполучається з пристроєм 130 видалення води, вихід газу якого з'єднаний з двома фільтрами 135 і 136 на -І активованому вугіллі, які з'єднані з пароконденсатором 140. Пароконденсатор 140 має вихід 145 для видалення газів і стічний вихід 146. Вугільні фільтри 135 і 136 мають виходи газу, відповідно, 138 і 139 і сполучаються
Ф з трубопроводом 133 постачання пари. (Че) Під час роботи водна фаза з виходу реактора 30, як показано на Фіг.1, відділена від твердих речовин на фільтрі 50, подається в дистилятор 110 по трубопроводу 115. Дистилятор 110 нагрівається за допомогою нагрівної сорочки 112 до температури, достатньої для того, щоб гази, що містять НЕ, 5іЕ у, двоокис сірки і водяну пару, видалялися із дистилятора 110 через вихід 120. Ці гази транспортуються за допомогою вентилятора 125, як правило, під тиском у межах 70-140кПа і надходять у пристрій 130 видалення води, що містить безводний о фторид алюмінію, як було описано вище стосовно Фіг.1. Температура дистилятора 110 залежить від тиску, ко створюваного вентилятором 125, і звичайно лежить у межах від 105 до 11020. У пристрою 130 видалення води водяна пара значною мірою видаляється, і практично зневоднені гази залишають цей пристрій і потрапляють на бо той чи інший фільтри 135, 136 на активованому вугіллі. Проходячи через ці фільтри, гази і, зокрема, двоокис сірки та інші можливі гази, як-от НСІ, поглинаються активованим вугіллям, створюючи потік газоподібних НЕ, 5іг4, який видаляється Через вихід 138 або 139 газу і передається на НЕ-абсорбер 54 системи 10 (Фіг.1) по її трубопроводу 53. Краще, якщо фільтри 135 і 136 на активованому вугіллі використовуються в послідовному сполученні так, що один з них займає положення вище за потоком і сполучається з виходом газів із пристрою 130 65 видалення води, а інший розташовується нижче за потоком і нагрівається для десорбції двоокису сірки та інших абсорбованих речовин, таких як хлористий водень. Нагрів забезпечується парою, отримуваною по лінії 133.
Десорбовані речовини від фільтра на активованому вугіллі, який таким чином очищується, передаються на пароконденсатор 140, де отримана пара сконденсовується і видаляється разом з розчиненими в ній ЗО »5 і НСІ через стічний вихід 146.
Рідини в дистиляторі 110 внаслідок нагріву і випаровування з них газів концентруються до такого ступеню, що розчинені неорганічні речовини в цих рідинах переходять межу їхньої розчинності. Неорганічні тверді речовини, що накопичуються в дистиляторі 110, можуть видалятися через його донний вихід і надсилатися на сепаратор 150 з регульованим рівнем, де вони відділяються від рідкої фази за допомогою відповідних засобів і можуть спрямовуватися у відходи або на установку повторної обробки для одержання з них корисних матеріалів. 70 Відділені рідини можуть повертатися до дистилятора 110.
На Фіг.3 показана структурна схема пристрою 200 обробки частково очищених вуглецевих матеріалів розчинником, здатним розчиняти елементарну сірку, у відповідності з процесом за третім варіантом здійснення винаходу.
Як можна бачити на Фіг.3, пристрій 200 включає у себе реакторну посудину 210, яка має вхід 215 /5 Вуглецевого матеріалу і вхід 216 розчинника, а також вихід 218 для передачі вуглецевого матеріалу і розчинника із реакторної посудини 210 в сепаратор 220 розділяння твердих і рідких речовин. Сепаратором 220 може служити будь-який підходящий засіб розділяння, як-от фільтр, центрифуга або відстійник. Сепаратор 220 має вихід видалення твердих тіл, що сполучається з десорбером 230 і виходом 225 рідин, з'єднаним з дистилятором (не показаний). Десорбер 230 обладнаний у нагрівник (не показаний) і має трубопровід 237 відбирання пари і вихід 235 твердих речовин.
Під час функціонування пристрою 200 вуглецевий матеріал, оброблений розчином фтористої кислоти, як описано, наприклад, у патенті (05, 4,780,112), і розчинник завантажується в реакторну посудину 210, де вони перемішуються і перебувають у контакті протягом часу, достатнього для того, щоб, принаймні, частина елементарної сірки, наявної в оброблюваному вуглецевому матеріалі, розчинилася цим розчинником. Як сч г розчинник при цьому використовують, звичайно, етанол, хоча можуть застосовуватися також інші розчинники або суміші розчинників, здатні розчиняти елементарну сірку. Обробку в реакторній посудині 210 проводять, як о); правило, при навколишній температурі і атмосферному тиску. По витіканню потрібного часу контакту вміст реакторної посудини 210 передається через донний вихід 218 на сепаратор 220, де тверда фаза відділяється від фази розчинника. Далі тверда фаза передається на десорбер 230, де вона нагрівається, і з неї випаровується Ге! зо решта розчинника. Температура нагріву в десорбері вибирається на рівні приблизно точки кипіння використовуваного розчинника. По закінченню періоду нагріву, достатнього для того, щоб практично весь ікс, залишковий розчинник випарився із вуглецевого матеріалу в десорбері 230, висушений вуглецевий матеріал М виводиться через вихід 235 для подальшої його обробки або використання.
Рідини з виходу сепаратора 220 і водяна пара з виходу десорбера 230 можуть передаватися на дистилятор ї- зв розчинника (не показаний), в котрому розчинник піддається сублімації для його відновлення і повторного ї- використання, а інший головний продукт дистиляції, елементарна сірка, видаляється у відходи або для продажу.
Приклад
Зразки вугілля, обробленого за допомогою процесу, описаного в патенті (05, 4,780,112), були висушені і досліджені під електронним мікроскопом. У них спостерігалася наявність сірки у двох формах - піриту й « елементарної сірки. шв с Зразок сировинного високосірчаністного вугілля піддали обробці приблизно вдвічі більшою, ніж у нього, масою 32 мас. 95 водного розчину кремнефтористоводневої кислоти протягом ЗОхв. при навколишній температурі. )» Після цього зразок просушили і піддали обробці водним розчином фтористої кислоти, як описано в патенті (5, 4,780,1121). Після відділення твердої речовини, вона була знову просушена і досліджена під електронним Мікроскопом. Елементарної сірки в ній не було виявлено. -І -І

Claims (30)

Формула винаходу -І
1. Процес обробки вуглецевих матеріалів, який включає: (2) (а) приведення в контакт зазначених матеріалів з водним розчином кремнефтористоводневої кислоти за Ге; відсутності фтористого водню і сильною неорганічною кислотою в умовах, при яких принаймні деякі сірковмісні забруднення реагують з кремнефтористоводневою кислотою, утворюючи продукти реакції, і (Б) відділяння зазначених продуктів реакції від вуглецевих матеріалів.
2. Процес за п. 1, який відрізняється тим, що концентрація кремнефтористоводневої кислоти на стадії (а) складає від 27 до 37 95 мас. (Ф) З.
Процес за п. 1, який відрізняється тим, що концентрація кремнефтористоводневої кислоти на стадії (а) ГІ складає від 28 до 36 95 мас.
4. Процес за п. 1, який відрізняється тим, що температура на стадії (а) лежить у межах від 28 до 75 20. во
5. Процес за п. 1, який відрізняється тим, що температура на стадії (а) лежить у межах від 30 до 70 2С.
6. Процес за п. 1, який відрізняється тим, що тривалість реакції на стадії (а) становить від 8 до 120 хвилин.
7. Процес за п. 1, який відрізняється тим, що тривалість реакції на стадії (а) становить від 10 до 100 хвилин.
8. Процес за п. 1, який відрізняється тим, що на стадії (а) вуглецеві матеріали змішують принаймні з двічі більшою, ніж у них, масою водного розчину кремнефтористоводневої кислоти. 65
9. Процес за п. 1, який відрізняється тим, що після стадії (Б) проводять обробку зазначених відділених вуглецевих матеріалів ще раз водним розчином кремнефтористоводневої кислоти для вилучення решти фторосилікатів металів.
10. Процес за п. 1, який відрізняється тим, що після стадії (Б) він додатково включає промивання зазначеного відділеного вуглецевого матеріалу водним розчином Нозіге і нагрівання зазначеного промитого Вуглецевого матеріалу при температурі в межах, приблизно, від 250 до 400 «С для випарювання решти кремнефтористоводневої кислоти, що залишилася на цьому вуглецевому матеріалі.
11. Процес обробки вуглецевих матеріалів, який включає: (а) приведення в контакт зазначених матеріалів з водним розчином кремнефтористоводневої кислоти за відсутності фтористого водню в умовах, у яких принаймні деякі сірковмісні забруднення реагують з 70 кремнефтористоводневою кислотою, утворюючи продукти реакції, (в) відділяння зазначених продуктів реакції і кремнефтористоводневої кислоти від вуглецевих матеріалів і слідом за цим (с) обробку зазначених вуглецевих матеріалів розчином фтористої кислоти, що містить водний розчин кремнефтористоводневої кислоти і фтористого водню.
12. Процес за п. 11, який відрізняється тим, що концентрація кремнефтористоводневої кислоти на стадії (а) складає від 27 до 37 95 мас.
13. Процес за п. 11, який відрізняється тим, що концентрація кремнефтористоводневої кислоти на стадії (а) складає від 28 до 3695 мас.
14. Процес за п. 11, який відрізняється тим, що температура на стадії (а) лежить у межах від 28 до 75 20.
15. Процес за п. 11, який відрізняється тим, що температура на стадії (а) лежить у межах від 30 до 70 ес.
16. Процес за п. 11, який відрізняється тим, що тривалість реакції на стадії (а) становить від 8 до 120 хвилин.
17. Процес за п. 11, який відрізняється тим, що тривалість реакції на стадії (а) становить від 10 до 100 хвилин.
18. Процес за п. 11, який відрізняється тим, що на стадії (а) вуглецеві матеріали змішують принаймні з двічі більшою, ніж у них, масою водного розчину кремнефтористоводневої кислоти. Ге
19. Процес за п. 11, який відрізняється тим, що після стадії (Б) проводять обробку зазначених відділених (5) вуглецевих матеріалів ще раз водним розчином кремнефтористоводневої кислоти для вилучення решти фторосилікатів металів.
20. Процес за п. 11, який відрізняється тим, що зазначений розчин фтористої кислоти має склад у межах: від 4 95 мас. НозіЕв, 92 95 мас. Н2О, 4 9омас. НЕ до 35 95 мас. НозіЕв, 30 95 мас. Н2О, 35 95 мас. НЕ. (22)
21. Процес за п. 11, який відрізняється тим, що зазначений розчин фтористої кислоти має склад у межах: від со 5 95 мас. НозіЕв, 90 905 мас. Н2О, 5 95 мас. НЕ до 34 95 мас. НозіЕв, 32 Уомас. Н2»О, 34 95 мас. НЕ.
22. Процес за п. 11, який відрізняється тим, що зазначений розчин фтористої кислоти має складу межах: від їх» 2590 мас. Нозігв, 50 95 мас. Н5оО і 25 95 мас. НЕ. М
23. Процес за п. 11, який відрізняється тим, що на стадії (с) вуглецеві матеріали піддають обробці принаймні вдвічі більшою, ніж у них, масою розчину фтористої кислоти. -
24. Процес обробки вуглецевих матеріалів, який включає: а) обробку зазначених вуглецевих матеріалів розчином фтористої кислоти, що містить водний розчин кремнефтористоводневої кислоти і фтористого водню, « в)відділяння зазначених вуглецевих матеріалів від водного розчину кремнефтористоводневої кислоти і фтористого водню, і після цього - с с) приведення в контакт зазначених вуглецевих матеріалів з органічним розчинником, здатним розчиняти елементарну сірку. )»
25. Процес за п. 24, який відрізняється тим, що зазначений розчин фтористої кислоти має склад у межах: від 4 95 мас. НозіЕв, 92 95 мас. Н2О, 4 95 мас. НЕ до 35 95 мас. НозіЕв, 30 95 мас. Н2О, 35 95 мас. НЕ.
26. Процес за п. 24, який відрізняється тим, що зазначений розчин фтористої кислоти має склад у межах: від -і 5 95 мас. НозіЕв, 90 95 мас. Н2О, 5 95 мас. НЕ до 34 95 мас. Нозігв, 32 905 мас. Н2О, 34 95 мас. НЕ. -1
27. Процес за п. 24, який відрізняється тим, що зазначений розчин фтористої кислоти має склад у межах: від 25 95 мас. Ньзігв, 50 95 мас. НоО і 25 95 мас. НЕ. -і
28. Процес за п. 24, який відрізняється тим, що на стадії (а) вуглецеві матеріали піддають обробці Фу 50 принаймні вдвічі більшою, ніж у них, масою розчину фтористої кислоти.
29. Процес за п. 24, який відрізняється тим, що органічним розчинником, здатним розчиняти елементарну 3е) сірку, є етанол, бензол, сірковуглець, чотирихлористий вуглець або суміш двох чи більше цих розчинників.
30. Процес за п. 24, який відрізняється тим, що стадію приведення в контакт вуглецевих матеріалів з органічним розчинником проводять при навколишній температурі і атмосферному тиску. Начальник відділу О.В. Кучеренко о Виконавець Д.В. Цюкало іме) 60 б5
UA20041008008A 2002-03-05 2003-05-03 Process for treatment of carbonaceous materials (variants) UA77769C2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AUPS0911A AUPS091102A0 (en) 2002-03-05 2002-03-05 Method for treating carbonaceous materials
PCT/AU2003/000258 WO2003074639A1 (en) 2002-03-05 2003-03-05 Method for treating carbonaceous materials

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA77769C2 true UA77769C2 (en) 2007-01-15

Family

ID=3834510

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA20041008008A UA77769C2 (en) 2002-03-05 2003-05-03 Process for treatment of carbonaceous materials (variants)

Country Status (18)

Country Link
US (1) US20060150474A1 (uk)
EP (1) EP1483360A4 (uk)
JP (1) JP2005519017A (uk)
KR (1) KR20040106285A (uk)
CN (1) CN1296465C (uk)
AU (3) AUPS091102A0 (uk)
BR (1) BR0308198A (uk)
CA (1) CA2477882A1 (uk)
CO (1) CO5611206A2 (uk)
EA (1) EA006065B1 (uk)
IL (2) IL163835A0 (uk)
MX (1) MXPA04008579A (uk)
NO (1) NO20043674L (uk)
NZ (1) NZ535220A (uk)
PL (1) PL205213B1 (uk)
UA (1) UA77769C2 (uk)
WO (1) WO2003074639A1 (uk)
ZA (1) ZA200407112B (uk)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EA200870034A1 (ru) * 2005-12-14 2009-02-27 Кэрэли Ресерч Пти Лимитед Экстрагирование и очистка минералов из алюминийсодержащих руд
US8628707B2 (en) * 2008-01-08 2014-01-14 Carbonxt Group Limited System and method for making carbon foam anodes
US8691166B2 (en) 2008-01-08 2014-04-08 Carbonxt Group Limited System and method for activating carbonaceous material
US8617492B2 (en) * 2008-01-08 2013-12-31 Carbonxt Group Limited System and method for making low volatile carboneaceous matter with supercritical CO2
US20090172998A1 (en) * 2008-01-08 2009-07-09 Carbonxt Group Limited System and method for refining carbonaceous material
DE102008010746A1 (de) 2008-02-20 2009-09-03 I-Sol Ventures Gmbh Wärmespeicher-Verbundmaterial
US20110030270A1 (en) * 2009-08-10 2011-02-10 General Electric Company Methods for removing impurities from coal including neutralization of a leaching solution
CN102424769A (zh) * 2011-10-31 2012-04-25 山东科技大学 一种煤的化学脱硫方法
CN109530075B (zh) * 2017-09-22 2021-04-13 中南大学 一种从含碳质的原料低成本高效分离回收碳质的方法
CN108455616A (zh) * 2017-12-20 2018-08-28 湖北瓮福蓝天化工有限公司 一种氟硅酸除氯方法及装置
CN112142044B (zh) * 2020-09-24 2022-09-30 中南大学 一种废旧锂离子电池炭渣的处理方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1537286A (en) * 1921-03-23 1925-05-12 Oscar L Barnebey Process for the manufacture of decolorizing carbons
US3926575A (en) * 1971-07-19 1975-12-16 Trw Inc Removal of pyritic sulfur from coal
AU5623680A (en) * 1979-03-16 1980-09-18 Kinneret Enterprises Ltd. De-ashing coal
US4441886A (en) * 1982-11-22 1984-04-10 Southern Illinois University Foundation Process for removing organic sulphur from coal and material resulting from the process
AU2620084A (en) * 1983-03-28 1984-10-04 Oabrand Pty. Ltd. Removal of iron pyrites from coal with hydrofluoric acid
GB2158051A (en) * 1983-08-18 1985-11-06 Barron S Whittingham Method for extracting sulphur from coals and lignatic materials
BR8605483A (pt) * 1985-02-19 1987-04-22 Oabrand Pty Ltd Metodo para a reducao quimica continua e remocao de materia mineral contida em estruturas de carbono

Also Published As

Publication number Publication date
IL163835A (en) 2007-07-24
EA200401152A1 (ru) 2005-02-24
NO20043674L (no) 2004-10-06
ZA200407112B (en) 2006-02-22
IL163835A0 (en) 2005-12-18
MXPA04008579A (es) 2004-12-13
US20060150474A1 (en) 2006-07-13
AU2003205451A1 (en) 2003-09-16
KR20040106285A (ko) 2004-12-17
CN1296465C (zh) 2007-01-24
WO2003074639A1 (en) 2003-09-12
PL372337A1 (en) 2005-07-11
EA006065B1 (ru) 2005-08-25
JP2005519017A (ja) 2005-06-30
EP1483360A4 (en) 2008-08-20
PL205213B1 (pl) 2010-03-31
CN1646669A (zh) 2005-07-27
EP1483360A1 (en) 2004-12-08
CO5611206A2 (es) 2006-02-28
BR0308198A (pt) 2004-12-21
AUPS091102A0 (en) 2002-03-28
AU2009202202A1 (en) 2009-06-25
CA2477882A1 (en) 2003-09-12
NZ535220A (en) 2005-04-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2009202202A1 (en) Method for Treating Carbonaceous Materials
US4061476A (en) Gas purification method and apparatus
US4863489A (en) Production of demercurized synthesis gas, reducing gas, or fuel gas
US4246245A (en) SO2 Removal
JP2013511386A (ja) 水熱分解と資源再生の方法による廃棄物からエネルギーへの変換
EP0000251B1 (en) Production of hydrogen sulfide from sulfur dioxide obtained from flue gas
FR2527472A1 (fr) Procede pour eliminer les constituants acides (oxydes du soufre et oxydes de l'azote) de gaz brules
FI80616B (fi) Foerfarande foer avlaegsning av svaveldioxid fraon heta roekgaser.
CN107787245B (zh) 用于从燃烧设施的烟气中去除汞的方法
US4255388A (en) Apparatus for the production of H2 S from SO2 obtained from flue gas
KR820001196B1 (ko) 배기가스내 이산화유황으로 부터 유화수소의 제조공정
KR820000687B1 (ko) 배기가스내 이산화유황으로부터 유화수소의 회수방법
JP2003310792A (ja) 毒性化合物処理装置及び処理方法
CN215692850U (zh) 一种流化床蒸汽重整尾气处理系统
AU2010241485A1 (en) Process of Purifying Inorganic Materials
WO1984000952A1 (fr) Procede d'elimination de l'hydrogene sulfure contenu dans un melange gazeux
CA1075879A (en) Recovery of sulfur from gas streams containing sulfur and sulfur compounds in dilute concentration
CN115888299A (zh) 一种流化床蒸汽重整尾气处理系统及其尾气处理方法
CS269260B1 (cs) Způsob odstraňování fluorovodíku a chlorovodíku ze airného plynu
JPH0134922B2 (uk)
BE845682A (fr) Procede et appareil pour reproduire un gaz combustible chaud exempt de soufre et autres contamiants
Miller et al. Production of H 2 S from SO 2 obtained from flue gas
BE412221A (uk)
PL182892B1 (pl) nstalacja do jednoczesnego oczyszczania gazów koksowniczych od amoniaku, naftalenu, nujanków, rodandów, siarkowodcou i otrzymywania nzyctej siarki oraz sposób jednoczesnego oczyszczania gazów koksowniczych od amoniaku, naftalenu, cyjanków, rodanków, siarkowodoru i otrzymywania czystej siarki
EP0190116A1 (fr) Masse adsorbante pour la désulfuration des gaz