UA75358C2 - A method for purifying lactams - Google Patents

A method for purifying lactams Download PDF

Info

Publication number
UA75358C2
UA75358C2 UA2002119376A UA2002119376A UA75358C2 UA 75358 C2 UA75358 C2 UA 75358C2 UA 2002119376 A UA2002119376 A UA 2002119376A UA 2002119376 A UA2002119376 A UA 2002119376A UA 75358 C2 UA75358 C2 UA 75358C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
lactam
distillation
column
compounds
fact
Prior art date
Application number
UA2002119376A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Rhodia Polyamide Intermediates
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhodia Polyamide Intermediates filed Critical Rhodia Polyamide Intermediates
Publication of UA75358C2 publication Critical patent/UA75358C2/uk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D201/00Preparation, separation, purification or stabilisation of unsubstituted lactams
    • C07D201/16Separation or purification
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D201/00Preparation, separation, purification or stabilisation of unsubstituted lactams
    • C07D201/02Preparation of lactams
    • C07D201/08Preparation of lactams from carboxylic acids or derivatives thereof, e.g. hydroxy carboxylic acids, lactones or nitriles
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S203/00Distillation: processes, separatory
    • Y10S203/90Particular type of heating

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Other In-Based Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Indole Compounds (AREA)

Description

Опис винаходу
Цей винахід відноситься до способу очищення лактамів, зокрема лактамів, одержаних циклічним гідролізом 2 амінонітрилу.
Конкретніше, винахід відноситься до очищення є-капролактаму, одержаного циклічним гідролізом амінокапронітрилу.
Відомо декілька способів синтезу є-капролактаму, важливої хімічної проміжної речовини, зокрема, для одержання поліамідів і, більш конкретно, поліаміду-б. Одним з найбільш широко застосовуваних способів у то промисловості є спосіб Бекмана (ВасКтапгп) ізомеризації оксима циклогексанона в присутності сірчаної кислоти або олеуму.
Інший спосіб, що є предметом багатьох досліджень, полягає в одержанні є-капролактаму циклічним гідролізом амінокапронітрилу. Ця реакція, що описана в (Патенті Франції 2 029 540), може бути виконана в рідкій фазі в присутності розчинників та каталізаторів, або, як описано в (Патенті США 2 357 484), в газовій фазі з оксидом алюмінію як каталізатором. (Патент ЕР 150 295) також відноситься до способу циклічного гідролізу амінокапролінтрилу в газовій фазі в присутності каталізатору, основаному на міді або вандії. є-капролактам, одержаний цим способом синтезу, повинен бути очищений для одержання хімічної проміжної ор речовини або мономеру, яка дає можливість, зокрема, виготовляти полімери, що мають достатні характеристики для виробництва кінцевих продуктів, таких як пряжа, волокна та інше.
Відомо багато способів очищення капролактаму, одержаного способом ізомеризації циклогексана оксиму
Бекмана.
Способи очищення капролактаму, одержаного циклічним гідролізом амінокапронітрилу також відомі. Так, в сч 25 ІПатенті США 5 496 941) описаний спосіб, що полягає у виділенні продуктів з низькими точками кипіння та продуктів з високими точками кипіння з середовища реакції гідролізу. о
Капролактам, відновлений таким чином, піддають гідрогенізації, потім або обробці через іонообмінні смоли, або дистиляції в присутності сірчаної кислоти, і, нарешті, дистиляції в присутності основи.
Відомі також і інші способи очищення. Так, в (|Патенті МО 98/05636)| описано спосіб очищення со зо рідинно-рідинною екстракцією з використанням розчинника кислотної природи або обробкою пропусканням через смоли. т)
В цих способах звичайно виконують кінцеву дистиляцію капролактаму для одержання продукту, який со відповідає потрібному критерію очищення, зокрема, для його використання як мономеру у виробництві поліамідів, наприклад, поліаміду-6. ів) 35 Але, ця кінцева дистиляція приводить до великих втрат капролактаму, що є дуже шкідливим для загальної їч- економічності способу.
Таким чином, у випадку очищення капролактаму, одержаного реакцією ізомеризації Бекмана, в |(Патенті США 4 301 073)| описано спосіб очищення капролактаму, що містить стадію екстракції розчинником, а потім дистиляцію в середовищі основи. Осад дистиляції обробляють для відновлення як можна більше капролактаму. «
Ця обробка полягає в подальшій дистиляції і обробці дистильованого таким чином капролактаму сильною з с кислотою перед тим, як він буде рециркульований у стадію екстракції. Цей спосіб покращує ступінь відновлення капролактаму, але потребує вживання кислоти для обробки перед рециркуляцією. Цей спосіб рециркуляції є :з» комплексним і потребує достатніх витрат для обробки кислотою. Більш того, цей спосіб не може бути перенесений на обробку капролактаму, синтезованого новими реакціями, які можуть утворювати повністю інші домішки, що потребують нових способів очищення. - Одною із задач цього винаходу є подолання цих недоліків шляхом впровадження способу та установки для очищення лактаму, що одержаний циклічним гідролізом амінонітрилу, що забезпечує одержати високий ступінь о відновлення лактаму високої чистоти. о Ї нарешті, цей винахід пропонує спосіб очищення лактаму, зокрема с-капролактаму, одержаному циклічним гідролізом амінонітрилу, більш конкретно, амінокапронітрилу, який полягає у видаленні амонію з середовища о реакції гідролізу і наступним відновленням лактаму з вказаного середовища в очищену форму. с Згідно з цим винаходом це відновлення виконують застосуванням щонайменше одної дистиляції лактаму в присутності основи, необов'язково утворюючи верхню фракцію, що містить сполуки, які є більш летючими, ніж лактам, фракцію, що містить лактам, що має бути відновлений з заданим ступенем очищення, а також нижній вв продукт дистиляції, що містить лактам та сполуки, що є менш летючими, ніж лактам.
Таким чином, нижній продукт дистиляції або осад, відновлений на стадії очищення шляхом дистиляції, (Ф) попередньо містить лактам, причому домішки в основному складаються з солей та побічних продуктів реакції. ка Ці нижні продукти дистиляції піддають, згідно з цим винаходом, обробці, яка полягає у відділенні більшості лактаму, присутнього в нижньому продукті дистиляції, та рециркуляції вказаного відділеного лактаму воВ будь-яку стадію процесу очищення або в середовище, одержане після циклічного гідролізу.
Згідно з цим винаходом, ця обробка нижнього продукту дистиляції складається з або відновлення лактаму, наприклад, випарюванням в тонкому шарі лактаму, або з кристалізації останнього, або з відділення лактаму від інших домішок, наприклад екстракцією більшості домішок водою.
Кристалізація лактаму може бути виконана згідно зі звичайним способом кристалізації як з водою або водним 65 / озчином, насиченим лактамом, або самим лактамом як розчинником. Переважно це виконувати в одну стадію.
Але, якщо необхідно, можна застосовувати дві або більше стадій кристалізації.
Спосіб кристалізації та умови для його здійснення описані, наприклад, в |Патенті ЕР 943 608) та (Патенті
США 4 882430).
Одержаний таким чином лактам піддають рециркуляції в апараті для дистиляції в середовищі основи або безпосередньою подачею в колону дистиляції з попередньо вибраним рівнем, або додаванням до потоку реакційного середовища, що поступає у вказану колону, або на іншій стадії процесу очищення та відновлення лактаму, або навіть в середовище, що утворюється із стадії циклічного гідролізу.
Згідно з другим варіантом здійснення цього винаходу нижній продукт дистиляції обробляють тонко-плівковим або тонко-шаровим способом випарювання. Випарений лактам піддають рециркуляції в дистиляційному апараті /о за умов, подібних до варіанту здійснення, що використовує кристалізацію. Випарювання лактаму проводять шляхом нагрівання при температурі поміж 1302С та 1502С при тиску менше 1Омбар.
Нарешті, в третьому варіанті здійснення нижній продукт дистиляції може бути оброблений водою для розчинення домішок, зокрема солей, причому лактам, відновлений після відділення шляхом осадження переважно піддають рециркуляції в способі очищення лактаму шляхом дистиляції в кислому середовищі і потім в 7/5 основному середовищі.
Ці способи обробки нижнього продукту дистиляції дають можливість відновити щонайменше 9095 по масі, переважно щонайменше 9595 лактаму, присутньому у вказаному нижньому продукті. Втрати лактаму в процесі очищення таким чином обмежені менше ніж 3905 по масі початкового лактаму.
Спосіб цього винаходу дозволяє обмежити втрати лактаму до дуже низького рівня під час очищення основною дистиляцією. Ці втрати мають дуже незначний вплив на економічні показники способу а, зокрема, якість відновленого лактаму є на дуже високому рівні.
Згідно з винаходом середовище, що містить лактам, що має бути відновленим, може бути реакційним середовищем для циклічного гідролізу амінонітрилу після випарювання амонію. Перед випарюванням амонію вказане реакційне середовище може бути піддане гідрогенізації. с
Це реакційне середовище, беручи участь в основній дистиляції, може бути піддане декільком попереднім обробкам після випарювання амонію. о
В одному варіанті здійснення цього винаходу середовище реакції гідролізу обробляють для видалення продуктів, що є відповідно менше летючі та більше летючі, ніж лактам. Ця обробка, що описана в (Патенті США 5 496 941), складається з випарювання амонію, води та інших летючих продуктів та з наступною дистиляцією с зо лактаму. Середовище реакції гідролізу, оброблене основною дистиляцією цього винаходу, буде таким чином лактамом, відновленим дистиляцією. о
В другому варіанті, зокрема коли циклічний гідроліз виконують в паровій фазі, тільки амоній видаляється з со реакційного середовища, яке може або не може бути піддане гідрогенізації перед видаленням амонію.
Лактам, відновлений за допомогою дистиляції, або вільне від амонію реакційне середовище, може бути юю
Зз5 піддане обробці гідрогенізацією або оксидації, наприклад, перед подачею на основну дистиляцію. ї-
В іншому варіанті спосіб очищення лактаму може полягати в обробці пропусканням через іонообмінні смоли в кислому середовищі, або дистиляції в присутності сильної кислоти, наприклад сірчаної кислоти.
Спосіб очищення та відновлення лактаму може також містити один або більше послідовних стадій кристалізації лактаму, при цьому лактам, кристалізований таким чином, утворює середовище, яке подають на « основну дистиляцію у відповідності з цим винаходом. шщ с Отже, процес дистиляції згідно з цим винаходом, є стадією в процесі очищення лактаму, який може бути й поєднаний з багатьма іншими відомими методами обробками лактаму, що застосовуються в багатьох відомих "» способах очищення.
Згідно з іншою характеристикою цього винаходу, спосіб очищення винаходу може бути застосований в процесі дистиляції, що містить декілька дистиляційних колон, змонтованих послідовно, для виконання успішного -і розділення різних продуктів. сл Ця установка для здійснення процесу очищення шляхом дистиляції в основному середовищі або в кислому середовищі, а потім в основному середовищі є також предметом цього винаходу. г) В першому варіанті здійснення згідно з винаходом, який є придатним для виконання обробки в основному середовищі лактаму, що має бути очищений, установка містить першу дистиляційну колону, на яку лактам, що о має бути очищений, подається з попередньо визначеною кількістю основи. В цій колоні, відомій як колона со дегідратації, вода видаляється у формі верхньої фракції, нижній продукт дистиляції, що містить лактам та основу, подають на другу дистиляційну колону.
В цій другій дистиляційній колоні продукти, які є більш летючими, ніж лактам, видаляються у формі
Верхньої фракції, а виділений лактам подають на третю дистиляційну колону.
В цій третій колоні лактам дистилюється та відновлюється як верхня фракція, а нижній продукт дистиляції іФ) може переважно бути оброблений згідно зі способами цього винаходу для відновлення більшості лактаму. ко Лактам, відновлений з нижнього продукту дистиляції, переважно рециркулює в другу дистиляційну колону.
Згідно з другим варіантом здійснення цього винаходу установка також містить три дистиляційні колони, бо Змонтованих послідовно. Перша колона, як і в першому варіанті здійснення, є дегідратаційною колоною, яка дозволяє видалити більшість, переважно всю, воду.
В другій колоні найменш летючі сполуки і, зокрема менш летючі, ніж лактам, відділяються і утворюють нижній продукт дистиляції, а лактам, відновлений в верхній частині колони, подається на третю колону.
В цій останній колоні очищений лактам збирається у формі, переважно проміжної фракції, з видаленням як у б5 парову фазу, так і в рідку фазу. Верхню фракцію, що складається зі сполук, що більш летючі, ніж лактам, видаляють, а нижній продукт дистиляції переважно рециркулює в другу колону.
В цьому варіанті нижній продукт дистиляції з другої колони переважно обробляють для відновлення лактаму згідно зі способом цього винаходу. Відновлений таким чином лактам переважно рециркулює в другу колону.
Переважно до середовища, що має бути оброблене, додають основний продукт перед тим, як воно подається на першу стадію дегідратації.
Винахід також відноситься до способу, який полягає в обробці середовища, що містить лактам, що має бути очищений шляхом дистиляції в кислому середовищі і, більш конкретно, в середовищі сірчаної кислоти, після чого проводиться дистиляція в основному середовищі. Така обробка, згідно з винаходом, проводиться в установці згідно з другим варіантом здійснення, описаним вище. 70 В цьому другому варіанті здійснення кислоту додають до середовища, що має бути оброблене, перед подачею в колону дегідратації, причому основу додають до верхньої фракції, одержаної в другій дистиляційній колоні перед подачею її в третю дистиляційну колону.
Солі, що утворилися в реакції з кислотою, наприклад, сульфати аміну або сульфати, що утворилися від нейтралізації основи, видаляють і випускають в нижній продукт дистиляції, одержаний в другій дистиляційній 7/5 Колоні. Цей нижній продукт дистиляції переважно піддають обробці для відновлення лактаму, яка, в цьому випадку, може переважно бути: - як промивка нижнього продукту дистиляції водою для розчинення солей, таких як сульфатів амоніт та/або аміну, органічної фази після виділення водної фази та органічної фази, що складається з лактаму, переважно що був рециркульований в середовище, що подане в дегідратаційну колону, так і рециркуляція в другу колону, або піддана іншій обробці, такій як тонкошаровому випарюванню або кристалізації, - або випарювання лактаму, що виконують в тонко-плівкового або тонко-шарового випарнику, - або кристалізація лактаму з води, водного розчину лактаму або лактаму.
Ці обробки можуть бути комбінованими, зокрема промивка водою може бути виконана перед випарюванням або кристалізації. сч
Згідно з винаходом лактам представляє собою переважно є-капролактам, одержаний циклічним гідролізом амінокапронітрилу як у паровій фазі, так і в рідкій фазі з, або без, розчинника. о
Амінонітрил, наприклад, одержують парціальною гідрогенізацією адіпо-нітрилу. Ця реакція приведена, зокрема, в (Патентах ОЗ 4 601 859, 05 2 762 835, 05 2 208 598, ОЕ 4 235 466 та 05 5 981 7901).
Амоній, присутній середовищі реакції циклічного гідролізу, видаляють шляхом дистиляції або швидкого с зо випарування.
Реакційне середовище, що подається в спосіб цього винаходу, може містити, щонайменше, 99,995 по масі о лактаму. Ця концентрація приведена тільки для інформації. Так, середовище, що містить менше лактаму, може со також бути очищене в способі цього винаходу.
Не обмежуючи об'єму винаходу, умови функціонування різних колон другого варіанту здійснення установки о
Зз5 Згідно з цим винаходом, наведені нижче. че
Першу стадію дегідратації проводять при температурі приблизно між 1002С та 1302С і при тиску приблизно між 5Омбар та 20Омбар.
Дегідратовану фракцію подають на другу дистиляційну колону, в якій проходить друга стадія відділення « продукту з високою точкою кипіння з утворенням нижнього продукту дистиляції.
Умови функціонування цієї колони є наступними: температура в нижній частині колони менше 1502Сітискв ей с діапазоні від 5 до 1Омбар. а Верхня фракція, що утворилася таким чином, має менше 100 частин на мільйон домішок з точкою кипіння "» вищою, ніж лактам.
Цю верхню фракцію подають на наступну дистиляційну колону, умови функціонування якої є наступні: нижня температура в колоні менше 1502 і тиск в діапазоні від 5 до 1Омбар. -і Капролактам, зокрема вє-капролактам, одержаний як проміжна фракція, має ступінь чистоти, який сл задовольняє критерію, що пред'являється до виробництва поліаміду, зокрема, в текстильній промисловості.
Переважно, цю проміжну фракцію витягають в паровій фазі з колони для одержання дуже низької концентрації о продукту з високою точкою кипіння. Але, також можливо витягати цю проміжну фракцію в рідкій фазі, не с 50 виходячи за рамки об'єму цього винаходу.
Цей нижній продукт дистиляції, одержаний в нижній частині колони, рециркулює, у варіанті здійснення цього со винаходу, в другу дистиляційну колону.
В переважному варіанті цього винаходу згідно зі способом очищення лактаму цього винаходу, нижній продукт дистиляції, зібраний в нижній частині колони, подають на стадію відділення лактаму, наприклад на стадію тонко-плівкового або тонко-шарового випарювання при температурі менше 1502 і тиску в діапазоні від 5 до
Ге) 10мбар.
В другому переважному варіанті цього винаходу цей нижній продукт дистиляції піддають процесу о кристалізації для відновлення лактаму, зокрема капролактаму.
Також можливо обробляти цей нижній продукт дистиляції водою для екстракції солей, конкретніше, 60 сульфатів, що утворилися з нейтралізації вільних основ, присутніх у гідролізному середовищі. Відновлена органічна фаза, що містить лактам, або рециркулює в колону дегідратації або другу колону, або піддається на подальшу стадію розділення лактаму, таку як тонко-плівкове або тонко-шарове випарювання або кристалізації.
Згідно з винаходом основа, що вибрана з групи, що містить гідроксиди лужних металів, гідроксиди лужноземельних металів та карбонати металів, наприклад гідроксид натрію гідроксид літію, гідроксид калію, бо гідроксид магнію, гідроксид кальцію, карбонат натрію, карбонат магнію, карбонат літію або суміш карбонатів, можуть бути використані як основні сполуки. Переважно використовують водний розчин гідроксиду натрію.
Кількість основи, що додається, може мінятися в широкому діапазоні. Переважно це діапазон від 0,05 до 2г основи на кг капролактаму або лактаму.
Як вказано вище, цю основу додають або до середовища, що має бути обробленим і подається на стадію дегідратації, або у верхню фракцію, що одержана з другої колони другого варіанту здійснення установки, перед подачею на третю колону.
Згідно з винаходом, також можливо додавати до середовища, що подають в стадію дегідратації, кислоту, зокрема сірчану кислоту. Кількість кислоти, що додається, визначають як функція кількості вільної основ, присутніх в середовищі, що має бути обробленим. Ця кількість вільних основ визначають потенціометричним 7/0 титруванням середовища. Кількість кислоти, що додається, знаходиться в межах між 0,5моль кислоти на моль вільних основ та один моль кислоти на моль вільних основ, переважно між 0,7 та О,Умоль кислоти на моль вільних основ. Діапазон концентрацій дозволяє одержати плавкі солі і слабку корозійну активність середовища.
Інші переваги та деталі цього винаходу стануть більш зрозумілими з детального опису прикладів, наведених з посиланням на креслення, що додаються, на яких: - Фіг.1 представляє блок діаграм першого варіанту втілення установки цього винаходу, - Фіг.2 представляє блок діаграм другого варіанту втілення установки цього винаходу.
Приклад 1
Середовище, одержане з циклічного гідролізу амінокапронітрилу, що одержаний гемігідрогенізацією адіпонітрилу, обробляли гідрогенізацією перед дистиляцією (відгонкою) амонію. Одержане середовище було оброблене шляхом пропускання його через іонообмінну смолу. Умови проведення цих обробок описані у вищенаведених патентах або патентних заявках, зокрема в (Патентній заявці МО 98/05636 та ЕК 2 786 180). Це середовище містить приблизно 6595 по масі капролактаму та має наступні характеристики чистоти:
Перманганатне число (РМупоя): 35
Вміст летючих основ (Мдо): 1,8мек/кг сч
УФ число (Муф): 0,5
Ці характеристики визначені згідно з стандартної процедури, описаній в ІСтандарті ІЗО 8660) для і) перманганатного числа (РМмпоа), (Стандарті ІБО 8661) для вмісту летючих основ (Млдо) та |Стандарті ІБО 7059) для УФ числа (Муд).
З посиланням на Фіг.1 це середовище, згідно з винаходом, подають по трубопроводу 1 на першу со зо дистиляційну колону 2, після додавання через трубопровід З чистого гідроксиду натрію у формі концентрованого розчину в кількості 0,бг на Ікг капролактаму. о
В нижній частині колони 2 підтримується температура менше 1309С та тиск 7Омбар. Верхня фракція 4 с складається з води.
Нижній продукт дистиляції 5 містить кількість води менше 0,595 по масі. о
Нижній продукт дистиляції 5 подають в другу колону 6, що функціонує із зворотними холодильниками 7, 8. ї-
Верхня фракція 9, що по суті складається з капролактаму та сполук з точкою кипіння нижчою точки кипіння капролактаму, видаляється. Видалена кількість капролактаму містить 0,595 по масі поданого капролактаму.
Нижній продукт дистиляції 10, що містить капролактам, подають на третю колону 11, що також функціонує із зворотними холодильниками 12, 13. «
Верхня фракція 14 складається з капролактаму потрібної чистоти. шщ с Характеристики чистоти наступні: й Перманганатне число (РМурпої): 1,5 "» Вміст летючої основи (Мпло): О,28мек/кг
УФ число (Муф): 0,025
Нижній продукт дистиляції 15, що складається переважно з капролактаму та містить як домішки сполуки з -і вищою точкою кипіння, ніж капролактам, подають у скребковий плівковий випарник 16, що функціонує при тиску 10мбар та температурі 150260.
Мн Випарений капролактам рециркулює по трубопроводу 17 на третю колону 11. Не випарені продукти о видаляються по трубопроводу 18.
Різниця по масі капролактаму, що подана на першу колону 2 і тим, що одержаний у верхній частині 14
Мн третьої колони 11, показує, що 99,195 початкового капролактаму відновлюється з високим і підходящим ступенем со чистоти.
Приклад 2
Середовище гідролізу амінокапронітрилу після дистиляції (відгонки) амонію обробляють в установці згідно з винаходом, що представлено діаграмою на Фіг.2 згідно з другим варіантом здійснення способу очищення капролактаму. і) Характеристики цього середовища наступні: іме) Перманганатне число (РМупоя): 381
Вміст летючої основи (Мпрло): 232мек/кг 60 УФ число (Муф): 12
Більш того, концентрація вільних основ, визначена потенціометричним титруванням, дорівнює 188мек на кг розчину середовища.
Як видно з Фіг.2 це середовище, згідно з винаходом, подають по трубопроводу 21 на першу дистиляційну колону 22 після додавання по трубопроводу 23 сірчаної кислоти у формі концентрованого розчину в кількості 65 0,вмоль на моль вільних основ, присутніх середовищі, що має бути обробленим.
Температура в нижній частині колони 22 підтримується менше 1302 і тиск 7Омбар.
Верхня фракція 24 складається з води.
Нижній продукт дистиляції 25 містить кількість води менше 0,595 по мавсі.
Цей нижній продукт дистиляції 25 подають на другу колону 26, що функціонує із зворотними холодильниками 527, 28.
Верхня фракція 29, що одержана з цієї другої колони 26 та складається по суті з капролактаму та сполук з нижчою точкою кипіння, ніж капролактам, подають на третю колону 31, яка теж функціонує із зворотними холодильниками 32, 33, після додавання по трубопроводу 39 до цієї верхньої фракції О,бг чистого гідроксиду натрію у формі концентрованого розчину, на 1кг капролактаму. 70 Верхню фракцію 34 з третьої колони 31, що складається із сполук з нижчою точкою кипіння, ніж капролактам, видаляють.
Нижній продукт дистиляції 35 рециркулює, як показано у варіанті здійснення, в другу колону 26.
Очищений капролактам витягають з цієї третьої колони 31 у формі проміжної фракції 40. Цю операцію витягування проводять або в газоподібній формі в нижній частині колони, або в рідкій формі у верхній частині 7/5 Колони.
Характеристики одержаного капролактаму наступні:
Перманганатне число (РМупоя): 2
Вміст летючої основи (Мпло): О,25мек/кг
УФ число (Мур): 0,03
Згідно зі способом цього винаходу нижній продукт дистиляції ЗО з другої колони 26, що складається переважно з капролактаму і містить як домішки сполуки з вищою точкою кипіння, ніж капролактам, та солі, що утворені нейтралізацією вільних основ сірчаною кислотою, подають в скребковий плівковий випарник 36, що функціонує під тиском 10бар і температурі 1502С. Випарений капролактам рециркулює, як показано у варіанті здійснення, через трубопровід 37 в другу колону 26. с
Не випарені продукти видаляються через трубопровід 38.
Різниця по масі капролактаму, що подають на першу колону 22, і тим, що одержаний у формі проміжної о фракції 40 з третьої колони З1, показує, що 98,995 капролактаму відновлюється з високим і стабільним ступенем чистоти.
Приклад З с
Приклад 2 повторили з тою різницею, що нижній продукт дистиляції 30 з другої колони обробляють додаванням води для одержання розчину, що містить приблизно 8095 по масі капролактаму. Суміш піддали о перемішуванню. Після перемішування утворилися дві рідких фази. Нижня фаза - це водна фаза, що містить 6090 со по масі аміносульфатів, що відповідає приблизно 7090 кількості присутніх в капролактамі амінів, завантажують в дегідратаційну колону на стадію очищення. Верхня фаза, що складається по суті з капролактаму, рециркулює в о
Зз5 першу дистиляційну колону. че
Завдяки цьому процесу 9995 капролактам, завантажений в дистиляційну колону, відновлюється з високим ступенем чистоти, придатному для використання його у виробництві поліаміду, зокрема для текстильної промисловості.
Приклад 4 «
Приклад 2 повторили з тою різницею, що нижній продукт дистиляції ЗО з другої колони обробляють методом (ще) с кристалізації капролактаму в одній стадії. й Нижній продукт дистиляції піддають концентрації під зниженим тиском для одержання концентрації при масі и? води приблизно 895.
Концентрований розчин з температурою 409С потім охолоджують до температури 209С із швидкістю охолодження приблизно 102 за годину. Утворені кристали відновлюються шляхом фільтрації через фільтр із -і спеченого скла. Відновлений маточний водний розчин зберігають для можливої рециркуляції. с Твердий кусок з кристалів капролактаму промивають насиченим водним розчином капролактаму. Ступінь промивки приблизно знаходиться в межах 1 та 5. Відновлений капролактам має достатню чистоту, щоб бути (95) рециркульованим на стадію дистиляції. сл 50 Завдяки цьому процесу 9995 капролактам, завантажений в дистиляційну колону, відновлюється з високим ступенем чистоти, придатному для використання його у виробництві поліаміду, зокрема для текстильної
ІЧ е) промисловості.

Claims (1)

  1. Формула винаходу
    Ф, 1. Спосіб очищення лактамів, одержаних циклічним гідролізом амінонітрилу, що полягає у видаленні амонію ко із середовища реакції гідролізу та можливо розчинника, відновленні лактаму із середовища реакції за допомогою щонайменше одної дистиляції вказаного лактаму в присутності основи з утворенням можливо верхньої фракції, бо що містить сполуки, що є більш летючими ніж лактам, фракції, що містить лактам з високою чистотою, та нижнього продукту дистиляції, що містить лактам та сполуки з більш високою точкою кипіння, ніж лактам, який відрізняється тим, що спосіб містить стадію обробки вказаного нижнього продукту дистиляції, що полягає у відновленні більшої частини лактаму та у рециркуляції вказаного відновленого лактаму на стадії очищення лактаму.
    65 2. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що вищезгадана обробка нижнього продукту дистиляції є процесом кристалізації лактаму розчинника, вибраного з групи, що складається з води, водного розчину лактаму та лактамів.
    З. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що вищезгадана обробка нижнього продукту дистиляції є випарювання у тонких шарах лактаму.
    4. Спосіб за пп. 1-3, який відрізняється тим, що вищезгадана обробка полягає у промиванні вищенаведеного нижнього продукту дистиляції водою, причому лактам відновлюють в органічній фазі.
    5. Спосіб за будь-яким з попередніх пунктів, який відрізняється тим, що він полягає у дистиляції лактаму в кислому середовищі перед дистиляцією в лужному середовищі.
    б. Спосіб за будь-яким з попередніх пунктів, який відрізняється тим, що кількість лужних сполук, що 7/0 додають, знаходиться в межах від 0,05 г та 2 глужних сполук на 1 кг лактаму.
    7. Спосіб за будь-яким з попередніх пунктів, який відрізняється тим, що лужна сполука вибрана з гідроксидів лужноземельних металів.
    8. Спосіб за п. 5, який відрізняється тим, що кислотною сполукою є сірчана кислота.
    9. Спосіб за пп. 5 або 8, який відрізняється тим, що кількість доданої кислотної сполуки знаходиться в межах 7/5 ВІД 0,5 до 1 моль на моль вільних лугів, присутніх у лактамі, що має бути очищений.
    10. Спосіб очищення лактамів шляхом їх дистиляції, який відрізняється тим, що вказаний лактам послідовно подають на три дистиляційні колони, причому на першій колоні - колоні дегідратації (2, 22), відділяють верхню фракцію у вигляді води, а нижню фракцію, що містить лактам, подають на обробку на другу дистиляційну колону (6, 26), а потім на третю дистиляційну колону (11, 31), на яких відділяють як сполуки, що є менше летючими, ніж лактам, так і сполуки, що є більш летючими, а очищений лактам відділяють з третьої колони (11, 31), причому лужну сполуку додають до лактаму перед її подачею, щонайменше до одної із дистиляційних колон.
    11. Спосіб за п. 10, який відрізняється тим, що лужну сполуку додають до лактаму перед подачею його в першу дистиляційну колону -- колону дегідратації (2, 22).
    12. Спосіб за п. 11, який відрізняється тим, що сполуки, що є більш летючими, ніж лактам, видаляють як сч ов верхню фракцію (9) з другої колони (6).
    13. Спосіб за п. 12, який відрізняється тим, що сполуки, що є менш летючими відділяють як нижній продукт (8) дистиляції (17) з третьої колони (11).
    14. Спосіб за п. 12, який відрізняється тим, що нижній продукт дистиляції (17) з третьої колони (11) піддають обробці для відновлення присутнього лактаму та подають цей відновлений лактам на стадію очищення /- ду зо лактаму.
    15. Спосіб за п. 10, який відрізняється тим, що сполуки, що є більш летючими, ніж лактам, видаляють з що) третьої колони (31), та компоненти, що є менш летючими, ніж лактам, видаляють як нижній продукт дистиляції з с другої колони (26).
    16. Спосіб за п. 15, який відрізняється тим, що нижній продукт дистиляції з другої колони (26) піддають о обробці для відновлення присутнього лактаму та подають цей відновлений лактам на стадію очищення лактаму. ча
    17. Спосіб за пп. 15 або 16, який відрізняється тим, що до лактаму перед його подачею в першу дистиляційну колону - колону дегідратації (22) додають лужну сполуку.
    18. Спосіб за пп. 15 або 16, який відрізняється тим, що до лактаму перед його подачею на стадію дегідратації додають кислотну сполуку, а перед його подачею в третю колону (31) додають основний продукт. «
    19. Спосіб за пп. 14 або 16, який відрізняється тим, що обробка нижнього продукту дистиляції, що містить па) с менш летючі сполуки, ніж лактам, полягає у відділенні лактаму одним із способів, таких як тонкоплівкове випарювання, кристалізація та/або промивання водою. ;» 20. Спосіб за будь-яким з пп. 10-19, який відрізняється тим, що лужну сполуку вибирають із гідроксидів лужноземельних металів.
    21. Спосіб за будь-яким з пп. 10-20, який відрізняється тим, що кількість лужних сполук, що додають, -І знаходиться в межах від 0,05 до 2 г лужних сполук на 1 кг лактаму.
    22. Спосіб за п. 18, який відрізняється тим, що кислотною сполукою є сірчана кислота. 1 23. Спосіб за будь-яким з пп. 18 або 21, який відрізняється тим, що кількість доданої кислотної сполуки 2) знаходиться в межах від 0,5 до 1 моля на моль вільних лугів, присутніх у лактамі, що має бути очищений.
    24. Спосіб за будь-яким з пп. 10-23, який відрізняється тим, що середовище, що містить лактам, який має о бути очищеним, одержують обробкою шляхом пропускання його через іонообмінну смолу середовища реакції с гідролізу амінонітрилу після видалення амонію.
    25. Спосіб за будь-яким з пп. 10-24, який відрізняється тим, що лактамом є капролактам.
    26. Спосіб за будь-яким з пп. 10-25, який відрізняється тим, що середовище реакції гідролізу піддають гідрогенізації перед видаленням амонію.
    27. Спосіб за будь-яким з пп. 10-25, який відрізняється тим, що середовище реакції гідролізу піддають (Ф) гідрогенізації після видалення амонію. ка 28. Спосіб за будь-яким з пп. 10-27, який відрізняється тим, що циклічний гідроліз проводять у паровій фазі або в рідкій фазі. 60 29. Спосіб за будь-яким з пп. 10-27, який відрізняється тим, що циклічний гідроліз проводять в рідкій фазі в присутності розчинника. б5
UA2002119376A 2000-05-26 2001-05-28 A method for purifying lactams UA75358C2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0006784A FR2809395B1 (fr) 2000-05-26 2000-05-26 Procede de purification de lactames
PCT/FR2001/001644 WO2001090065A1 (fr) 2000-05-26 2001-05-28 Procede de purification de lactames

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA75358C2 true UA75358C2 (en) 2006-04-17

Family

ID=8850676

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2002119376A UA75358C2 (en) 2000-05-26 2001-05-28 A method for purifying lactams

Country Status (19)

Country Link
US (2) US7384518B2 (uk)
EP (2) EP1289948B1 (uk)
JP (1) JP4234928B2 (uk)
KR (1) KR100546988B1 (uk)
CN (1) CN100372835C (uk)
AR (1) AR028636A1 (uk)
AT (1) ATE516267T1 (uk)
AU (1) AU2001274137A1 (uk)
BR (1) BR0111347B1 (uk)
CA (1) CA2409984A1 (uk)
FR (1) FR2809395B1 (uk)
HU (1) HUP0302039A2 (uk)
MX (1) MXPA02011471A (uk)
PL (1) PL359094A1 (uk)
RU (1) RU2230059C1 (uk)
SK (1) SK16592002A3 (uk)
TW (1) TWI286543B (uk)
UA (1) UA75358C2 (uk)
WO (1) WO2001090065A1 (uk)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3667140B2 (ja) * 1999-03-04 2005-07-06 パイオニア株式会社 ディスクチェンジャ装置
EP1423361B8 (en) 2001-08-27 2018-05-23 Cap Iii B.V. Process for recovering caprolactam from aqueous caprolactam product using in situ prepared alkali amino caproate
DE10253094A1 (de) 2002-11-13 2004-05-27 Basf Ag Verfahren zur Reinigung von Caprolactam
RU2458052C1 (ru) * 2011-04-15 2012-08-10 Открытое акционерное общество "КуйбышевАзот" Способ управления процессом дистилляции капролактама
EP2602276B1 (de) * 2011-12-08 2015-07-29 PE Polymer Engineering Plant Construction GmbH Verfahren und Vorrichtung zur Aufbereitung von hoch wasserhaltigem Recyclingcaprolactam bei der kontinuierlichen Herstellung von Polyamid 6
KR101573569B1 (ko) * 2012-12-27 2015-12-01 롯데케미칼 주식회사 분리막 세정 시스템 및 이를 이용한 분리막 세정 방법
DE102013107238A1 (de) * 2013-07-09 2015-01-15 L'Air Liquide, Société Anonyme pour l'Etude et l'Exploitation des Procédés Georges Claude Verfahren zur Rückgewinnung von Epsilon-Caprolactam aus Extraktwasser
KR102551766B1 (ko) * 2017-12-28 2023-07-06 한화솔루션 주식회사 라우로락탐의 정제 방법 및 이의 정제 장치
CN111747878A (zh) * 2020-07-14 2020-10-09 中国石油化工股份有限公司 一种己内酰胺减压蒸馏新方法
CN111848515A (zh) * 2020-07-14 2020-10-30 中国石油化工股份有限公司 一种己内酰胺产品的新型精馏方法
CN114478343A (zh) * 2022-02-24 2022-05-13 江苏扬农化工集团有限公司 己内酰胺的精制提纯方法

Family Cites Families (38)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE267729C (uk)
DE152914C (uk)
DE226562C (uk)
DE226560C (uk)
DE226561C (uk)
US2208598A (en) 1938-09-24 1940-07-23 Du Pont Aliphatic amino-nitriles and process of producing them
US2357484A (en) 1941-09-12 1944-09-05 Du Pont Process for producing compounds containing an n-substituted amide group
US2762835A (en) 1953-03-12 1956-09-11 Celanese Corp Preparation of amino nitriles
JPS4821958B1 (uk) 1969-01-28 1973-07-02
US3931308A (en) * 1973-06-07 1976-01-06 Allied Chemical Corporation Process for conversion of lysine dihydrochloride to lysine monohydrochloride
DE2920436A1 (de) * 1979-05-19 1980-12-04 Bayer Ag Verfahren zur herstellung von epsilon -caprolacton
DE2926279A1 (de) * 1979-06-29 1981-01-08 Basf Ag Verfahren zur reinigung von caprolactam
IT8020902A0 (it) * 1980-03-25 1980-03-25 Snia Viscosa Procedimento ed apparecchiatura per la separazione continua per via termica di miscele liquide dicomposti termolabili.
DD152914A1 (de) * 1980-09-05 1981-12-16 Wolfgang Gruendel Verfahren zum destillativen reinigen von caprolactam
NL8102280A (nl) * 1981-05-09 1982-12-01 Stamicarbon Werkwijze voor het zuiveren van epsilon-caprolactam.
US4720328A (en) * 1981-06-26 1988-01-19 Akzona Incorporated Method for removing impurities from caprolactam
US4767503A (en) * 1983-08-29 1988-08-30 Allied Corporation Removal of light impurities from caprolactam by distillation with water
US4601859A (en) 1984-05-04 1986-07-22 Allied Corporation Selective hydrogenation of aliphatic dinitriles to omega-aminonitriles in ammonia with supported, finely dispersed rhodium-containing catalyst
DD226561A1 (de) * 1984-09-07 1985-08-28 Leuna Werke Veb Verfahren zur reinigung von caprolactam
DD226560A1 (de) * 1984-09-07 1985-08-28 Leuna Werke Veb Verfahren zum reinigen von caprolactam
DD226562A1 (de) * 1984-09-07 1985-08-28 Leuna Werke Veb Verfahren zur destillativen und rektifikativen reinigung von caprolactam
DE3729853A1 (de) * 1987-09-05 1989-03-23 Basf Ag Verfahren zur aufarbeitung von destillationsrueckstaenden, die bei der reinigung von caprolactam anfallen
DE3735054A1 (de) 1987-10-16 1989-04-27 Basf Ag Verfahren zur gewinnung von caprolactam aus leichtsiedern oder schwersiedern der caprolactamdestillation oder gemischen derselben
DD267729A1 (de) * 1987-12-03 1989-05-10 Leuna Werke Veb Verfahren zur aufarbeitung von reaktionsgemischen aus der synthese von n-methyl-epsilon-caprolactam
GB9012453D0 (en) * 1990-06-05 1990-07-25 Ucb Sa Process for the manufacture of n-phenylmaleimide
US5241066A (en) * 1992-06-25 1993-08-31 Basf Corporation Method of recovering caprolactam from mixed waste
DE4235466A1 (de) 1992-10-21 1994-04-28 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von (cyclo)aliphatischen Aminonitrilen
DE4407222A1 (de) * 1994-03-04 1995-09-07 Basf Ag Verfahren zur Rückgewinnung von Caprolactam aus Oliogo- und/oder Polymeren des Caprolactams
US5458740A (en) * 1994-03-04 1995-10-17 Basf Corporation Process for the purification of crude caprolactam
DE4443125A1 (de) * 1994-12-03 1996-06-05 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Caprolactam
FR2728259B1 (fr) 1994-12-14 1997-03-14 Rhone Poulenc Chimie Procede d'hemihydrogenation de dinitriles en aminonitriles
DE19500041A1 (de) 1995-01-03 1996-07-04 Basf Ag Verfahren zur kontinuierlichen Reinigung von aus 6-Aminocapronitril hergestelltem Roh-Caprolactam
DE19548289A1 (de) * 1995-12-22 1997-06-26 Basf Ag Verfahren zur gleichzeitigen Herstellung von Caprolactam und Hexamethylendiamin
FR2751962B1 (fr) * 1996-08-02 1998-09-11 Rhone Poulenc Fibres Procede de purification de lactames
US5990306A (en) * 1997-09-03 1999-11-23 Alliedsignal Inc. Process for the purification of caprolactam obtained from the depolymerization of polyamide-containing carpet
CN1210851A (zh) * 1997-09-08 1999-03-17 中国科学院成都有机化学研究所 一种提纯乙酸乙酯的方法
FR2781796B1 (fr) * 1998-07-28 2000-09-22 Rhone Poulenc Fibres Procede de deshydratation de lactame
DE10029187A1 (de) * 2000-06-19 2001-12-20 Basf Ag Verfahren zur Abtrennung von 6-Aminocapronitril aus Gemischen, die 6-Aminocapronitril, Adipodinitril und Hexamethylendiamin enthalten

Also Published As

Publication number Publication date
CN1437582A (zh) 2003-08-20
US7384518B2 (en) 2008-06-10
CA2409984A1 (fr) 2001-11-29
AR028636A1 (es) 2003-05-21
AU2001274137A1 (en) 2001-12-03
US20040014965A1 (en) 2004-01-22
EP1289948B1 (fr) 2011-07-13
US8231765B2 (en) 2012-07-31
EP1903032A1 (fr) 2008-03-26
WO2001090065A1 (fr) 2001-11-29
BR0111347A (pt) 2003-04-29
FR2809395A1 (fr) 2001-11-30
KR20030013430A (ko) 2003-02-14
JP4234928B2 (ja) 2009-03-04
TWI286543B (en) 2007-09-11
HUP0302039A2 (hu) 2003-09-29
RU2230059C1 (ru) 2004-06-10
MXPA02011471A (es) 2004-01-26
KR100546988B1 (ko) 2006-01-26
EP1903032B1 (fr) 2013-08-14
JP2003534321A (ja) 2003-11-18
US20080230368A1 (en) 2008-09-25
FR2809395B1 (fr) 2002-07-19
ATE516267T1 (de) 2011-07-15
EP1289948A1 (fr) 2003-03-12
PL359094A1 (en) 2004-08-23
SK16592002A3 (sk) 2003-07-01
BR0111347B1 (pt) 2013-02-19
CN100372835C (zh) 2008-03-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8231765B2 (en) Process for the purification of lactams
US2971010A (en) Production of dicarboxylic acid anhydrides
CN110835311A (zh) 一种由环己酮肟制备6-氨基己腈的方法
CN103864689B (zh) 一种提纯含水硫酸铵相的蒸发结晶步骤中获得的冷凝液的方法
US3496212A (en) Process for purifying adiponitrile
JP2020514350A (ja) 有機溶媒抽出を伴わない粗カプロラクタムの溶液からのカプロラクタムの精製方法
JPH04187670A (ja) カプロラクタム水溶液のイオン交換樹脂精製方法
RU2002135089A (ru) Способ очистки лактамов
JP2003519213A (ja) ラクタムの精製方法
KR102218342B1 (ko) Hpo 추출 구역으로부터 배출된 무기 공정 액체의 스팀 스트리핑 및 응축 열의 이용
CN111757865B (zh) 腈系溶剂的纯化方法
US4015946A (en) Process for recovering ammonium sulphate from aqueous solutions of ammonium sulphate which contain organic compounds
US3009954A (en) Process for the production of sarcosine and related alkylamino-acetic acids
US3859278A (en) Process for separating lactams
US4293494A (en) Method for the purification of raw caprolactam which contains amides and other by-products
JPS6026103B2 (ja) ε−カプロラクタム及び硫安の回収方法
JPH0149349B2 (uk)
US20210198185A1 (en) Process for recovering adiponitrile
US3084996A (en) Method of regenerating the free and the used hydrochloric acid from aluminium etching baths
JPS63227538A (ja) 1,1′−パ−オキシジシクロヘキシルアミンの熱分解反応混合液からシクロヘキサノンを回収する方法
JP2002145863A (ja) ε−カプロラクタムの精製方法
JPS59144746A (ja) メタクリロニトリルの精製方法